О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2019 года № 19382. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 16013, опубликован в информационной системе Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 22 декабря 2017 года), следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
"1) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Начальное образование" согласно приложениям 1 и 2 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Начальное образование" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложениям 4 и 5 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)" согласно приложениям 7 и 8 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" согласно приложениям 10 и 11 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" согласно приложению 12 к настоящему приказу;

"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 қыркүйекте № 19382 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16013 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банк жүйесінде 2017 жылғы 22 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес және "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 3-қосымшаға сәйкес;
2) "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес және "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 6-қосымшаға сәйкес;
3) "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 7 және 8-қосымшаларға сәйкес және "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 9-қосымшаға сәйкес;
4) "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес және "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 12-қосымшаға сәйкес;

5) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)" согласно приложениям 13 и 14 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложениям 16 и 17 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
7) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело" согласно приложениям 19 и 20 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Слесарное дело" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
8) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" согласно приложениям 22 и 23 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложениям 25 и 26 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая чистка и крашение изделий" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фотодело" согласно приложениям 28 и 29 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Фотодело" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" согласно приложениям 31 и 32 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложениям 34 и 35 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация питания" согласно приложению 36 к настоящему приказу;

5) "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 13 және 14-қосымшаларға сәйкес және "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 15-қосымшаға сәйкес;
6) "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 16 және 17-қосымшаларға сәйкес және "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 18-қосымшаға сәйкес;
7) "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 19 және 20-қосымшаларға сәйкес және "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 21-қосымшаға сәйкес;
8) "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 22 және 23-қосымшаларға сәйкес және "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 24-қосымшаға сәйкес;
9) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 25 және 26-қосымшаларға сәйкес және "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 27-қосымшаға сәйкес;
10) "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 28 және 29-қосымшаларға сәйкес және "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 30-қосымшаға сәйкес;
11) "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 31 және 32-қосымшаларға сәйкес және "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 33-қосымшаға сәйкес;
12) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 34 және 35-қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 36-қосымшаға сәйкес;

13) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 37 и 38 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Туризм (по отраслям)" согласно приложениям 40 и 41 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Туризм (по отраслям)" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложениям 43 и 44 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
16) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложениям 46 и 47 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
17) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 49 и 50 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложениям 52 и 53 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрогеология и инженерная геология" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 55 и 56 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 57 к настоящему приказу;

13) "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 37 және 38-қосымшаларға сәйкес және "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 39-қосымшаға сәйкес;
14) "Туризм" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40 және 41-қосымшаларға сәйкес және "Туризм" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 42-қосымшаға сәйкес;
15) "Маркетинг" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 43 және 44-қосымшаларға сәйкес және "Маркетинг" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 45-қосымшаға сәйкес;
16) "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 46 және 47-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 48-қосымшаға сәйкес;
17) "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49 және 50-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 51-қосымшаға сәйкес;
18) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 52 және 53-қосымшаларға сәйкес және "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 54-қосымшаға сәйкес;
19) "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 55 және 56-қосымшаларға сәйкес және "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 57-қосымшаға сәйкес;

20) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 58 и 59 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 60 к настоящему приказу;
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложениям 61 и 62 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых" согласно приложению 63 к настоящему приказу;
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложениям 64 и 65 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования" согласно приложению 66 к настоящему приказу;
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложениям 67 и 68 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)" согласно приложению 69 к настоящему приказу;
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложениям 70 и 71 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)" согласно приложению 72 к настоящему приказу;
25) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования" согласно приложениям 73 и 74 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования" согласно приложению 75 к настоящему приказу;
26) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложениям 76 и 77 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Маркшейдерское дело" согласно приложению 78 к настоящему приказу;

20) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 58 және 59-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 60-қосымшаға сәйкес;
21) "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 61 және 62-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 63-қосымшаға сәйкес;
22) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 64 және 65-қосымшаларға сәйкес және "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 66-қосымшаға сәйкес;
23) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 67 және 68-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 69-қосымшаға сәйкес;
24) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 70 және 71-қосымшаларға сәйкес және "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 72-қосымшаға сәйкес;
25) "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 73 және 74-қосымшаларға сәйкес және "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 75-қосымшаға сәйкес;
26) "Маркшейдерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 76 және 77-қосымшаларға сәйкес және "Маркшейдерлік іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 78- қосымшаға сәйкес;

27) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложениям 79 и 80 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство подземных сооружений" согласно приложению 81 к настоящему приказу;
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)" согласно приложениям 82 и 83 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)" согласно приложению 84 к настоящему приказу;
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ" согласно приложениям 85 и 86 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ" согласно приложению 87 к настоящему приказу;
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов" согласно приложениям 88 и 89 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов" согласно приложению 90 к настоящему приказу;
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов" согласно приложениям 91 и 92 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов" согласно приложению 93 к настоящему приказу;
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа" согласно приложениям 94 и 95 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа" согласно приложению 96 к настоящему приказу;
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов" согласно приложениям 97 и 98 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов" согласно приложению 99 к настоящему приказу;

27) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79 және 80 қосымшаларға сәйкес және "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 81-қосымшаға сәйкес;
28) "Мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 82 және 83-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 84-қосымшаға сәйкес;
29) "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 85 және 86-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 87-қосымшаға сәйкес;
30) "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 88 және 89-қосымшаларға сәйкес және "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 90-қосымшаға сәйкес;
31) "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 91 және 92-қосымшаларға сәйкес және "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 93-қосымшаға сәйкес;
32) "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 94 және 95-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 96-қосымшаға сәйкес;
33) "Мұнай мен газ кәсіпшіліктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 97 және 98-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ кәсіпшіліктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 99-қосымшаға сәйкес;

34) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий нефтегазоперерабатывающей и химической промышленности (по видам)" согласно приложениям 100 и 101 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий нефтегазоперерабатывающей и химической промышленности (по видам)" согласно приложению 102 к настоящему приказу;
35) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложениям 103 и 104 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложению 105 к настоящему приказу;
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций" согласно приложениям 106 и 107 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций" согласно приложению 108 к настоящему приказу;
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложениям 109 и 110 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство химических волокон" согласно приложению 111 к настоящему приказу;
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" согласно приложениям 112 и 113 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Резино-техническое производство" согласно приложению 114 к настоящему приказу;
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство шин и процесс вулканизации" согласно приложениям 115 и 116 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство шин и процесс вулканизации" согласно приложению 117 к настоящему приказу;
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложениям 118 и 119 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" согласно приложению 120 к настоящему приказу;

34) "Мұнай, газ өндеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және өндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 100 және 101-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай, газ өндеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және өндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 102-қосымшаға сәйкес;
35) "Мұнай мен газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 103 және 104-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 105-қосымшаға сәйкес;
36) "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 106 және 107-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 108-қосымшаға сәйкес;
37) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 109 және 110-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 111-қосымшаға сәйкес;
38) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 112 және 113 қосымшаларға сәйкес және "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 114-қосымшаға сәйкес;
39) "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 115 және 116-қосымшаларға сәйкес және "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 117-қосымшаға сәйкес;
40) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 118 және 119-қосымшаларға сәйкес және "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 120-қосымшаға сәйкес;

41) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложениям 121 и 122 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая технология и производство (по видам)" согласно приложению 123 к настоящему приказу;
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложениям 124 и 125 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Коксохимическое производство" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложениям 127 и 128 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки нефти и газа" согласно приложению 129 к настоящему приказу;
44) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)" согласно приложениям 130 и 131 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложениям 133 и 134 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 135 к настоящему приказу;
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложениям 136 и 137 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог" согласно приложению 138 к настоящему приказу;
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложениям 139 и 140 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций" согласно приложению 141 к настоящему приказу;

41) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 121 және 122-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 123-қосымшаға сәйкес;
42) "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 124 және 125-қосымшаларға сәйкес және "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 126-қосымшаға сәйкес;
43) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 127 және 128-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 129-қосымшаға сәйкес;
44) "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 130 және 131-қосымшаларға сәйкес және "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 132-қосымшаға сәйкес;
45) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 133 және 134-қосымшаларға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 135-қосымшаға сәйкес;
46) "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 136 және 137-қосымшаларға сәйкес және "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 138-қосымшаға сәйкес;
47) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 139 және 140-қосымшаларға сәйкес және "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 141-қосымшаға сәйкес;

48) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" обучения согласно приложениям 142 и 143 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)" согласно приложению 144 к настоящему приказу;
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)" согласно приложениям 145 и 146 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)" согласно приложению 147 к настоящему приказу;
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложениям 148 и 149 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложению 150 к настоящему приказу;
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложениям 151 и 152 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи" согласно приложению 153 к настоящему приказу;
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)" согласно приложениям 154 и 155 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)" согласно приложению 156 к настоящему приказу;
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложениям 157 и 158 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлургия цветных металлов" согласно приложению 159 к настоящему приказу;
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложениям 160 и 161 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Литейное производство" согласно приложению 162 к настоящему приказу;

48) "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 142 және 143-қосымшаларға сәйкес және "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 144-қосымшаға сәйкес;
49) "Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 145 және 146-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 147-қосымшаға сәйкес;
50) "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 148 және 149-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 150-қосымшаға сәйкес;
51) "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 151 және 152-қосымшаларға сәйкес және "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 153-қосымшаға сәйкес;
52) "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 154 және 155-қосымшаларға сәйкес және "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 156-қосымшаға сәйкес;
53) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 157 және 158-қосымшаларға сәйкес және "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 159-қосымшаға сәйкес;
54) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 160 және 161-қосымшаларға сәйкес және "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 162-қосымшаға сәйкес;

55) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложениям 163 и 164 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Металлообработка (по видам)" согласно приложению 165 к настоящему приказу;
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложениям 166 и 167 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Прокатное производство" согласно приложению 168 к настоящему приказу;
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложениям 169 и 170 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Трубное производство" согласно приложению 171 к настоящему приказу;
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки" согласно приложениям 172 и 173 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки" согласно приложении 174 к настоящему приказу;
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гибкие автоматические линии" согласно приложениям 175 и 176 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гибкие автоматические линии" согласно приложению 177 к настоящему приказу;
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности" согласно приложениям 178 и 179 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности" согласно приложению 180 к настоящему приказу;
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложениям 181 и 182 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложению 183 к настоящему приказу;
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля" согласно приложениям 184 и 185 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля" согласно приложению 186 к настоящему приказу;

55) "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 163 және 164-қосымшаларға сәйкес және "Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 165-қосымшаға сәйкес;
56) "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 166 және 167-қосымшаларға сәйкес және "Прокаттау өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 168-қосымшаға сәйкес;
57) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 169 және 170-қосымшаларға сәйкес және "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 171-қосымшаға сәйкес;
58) "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172 және 173-қосымшаларға сәйкес және "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 174-қосымшаға сәйкес;
59) "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 175 және 176-қосымшаларға сәйкес және "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 177-қосымшаға сәйкес;
60) "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 178 және 179-қосымшаларға сәйкес және "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 180-қосымшаға сәйкес;
61) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 181 және 182-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 183-қосымшаға сәйкес;
62) "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184 және 185-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 186-қосымшаға сәйкес;

63) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство летательных аппаратов" согласно приложениям 187 и 188 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство летательных аппаратов" согласно приложению 189 к настоящему приказу;
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство авиационных приборов" согласно приложениям 190 и 191 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство авиационных приборов" согласно приложению 192 к настоящему приказу;
65) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложениям 193 и 194 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов" согласно приложению 195 к настоящему приказу;
66) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложениям 196 и 197 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники" согласно приложению 198 к настоящему приказу;
67) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложениям 199 и 200 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)" согласно приложению 201 к настоящему приказу;
68) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)" согласно приложениям 202 и 203 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-дорожных машин и оборудования (по отраслям)" согласно приложению 204 к настоящему приказу;
69) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложениям 205 и 206 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 207 к настоящему приказу;

63) "Ұшу аппаратарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187 және 188-қосымшаларға сәйкес және "Ұшу аппаратарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 189-қосымшаға сәйкес;
64) "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 190 және 191-қосымшаларға сәйкес және "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 192-қосымшаға сәйкес;
65) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 193 және 194-қосымшаларға сәйкес және "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 195-қосымшаға сәйкес;
66) "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 196 және 197-қосымшаларға сәйкес және "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 198-қосымшаға сәйкес;
67) "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 199 және 200-қосымшаларға сәйкес және "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 201-қосымшаға сәйкес;
68) "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 202 және 203-қосымшаларға сәйкес және "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 204-қосымшаға сәйкес;
69) "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 205 және 206-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 207-қосымшаға сәйкес;

70) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)" согласно приложениям 208 и 209 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)" согласно приложению 210 к настоящему приказу;
71) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложениям 211 и 212 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры" согласно приложению 213 к настоящему приказу;
72) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности" согласно приложениям 214 и 215 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности" согласно приложению 216 к настоящему приказу;
73) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Машины и оборудование в металлургии" согласно приложениям 217 и 218 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Машины и оборудование в металлургии" согласно приложению 219 к настоящему приказу;
74) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложениям 220 и 221 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сварочное дело (по видам)" согласно приложению 222 к настоящему приказу;
75) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)" согласно приложениям 223 и 224 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)" согласно приложению 225 к настоящему приказу;
76) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий питания, торговли и мясной промышленности" согласно приложениям 226 и 227 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий питания, торговли и мясной промышленности" согласно приложению 228 к настоящему приказу;
77) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки" согласно приложениям 229 и 230 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки" согласно приложению 231 к настоящему приказу;

70) "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 208 және 209-қосымшаларға сәйкес және "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 210-қосымшаға сәйкес;
71) "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 211 және 212-қосымшаларға сәйкес және "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 213-қосымшаға сәйкес;
72) "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 214 және 215-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 216-қосымшаға сәйкес;
73) "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 217 және 218-қосымшаларға сәйкес және "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 219-қосымшаға сәйкес;
74) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 220 және 221-қосымшаларға сәйкес және "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 222-қосымшаға сәйкес;
75) "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 223 және 224-қосымшаларға сәйкес және "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 225-қосымшаға сәйкес;
76) "Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 226 және 227-қосымшаларға сәйкес және "Тамақ, сауда және ет өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 228-қосымшаға сәйкес;
77) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 229 және 230-қосымшаларға сәйкес және "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 231-қосымшаға сәйкес;

78) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)" согласно приложениям 232 и 233 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)" согласно приложению 234 к настоящему приказу;
79) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложениям 235 и 236 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники" согласно приложению 237 к настоящему приказу;
80) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложениям 238 и 239 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 240 к настоящему приказу;
81) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)" согласно приложениям 241 и 242 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)" согласно приложению 243 к настоящему приказу;
82) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложениям 244 и 245 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 246 к настоящему приказу;
83) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложениям 247 и 248 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)" согласно приложению 249 к настоящему приказу;
84) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложениям 250 и 251 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация дорожного движения" согласно приложению 252 к настоящему приказу;

78) "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 232 және 233-қосымшаларға сәйкес және "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 234-қосымшаға сәйкес;
79) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 235 және 236-қосымшаларға сәйкес және "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 237-қосымшаға сәйкес;
80) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 238 және 239-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 240-қосымшаға сәйкес;
81) "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 241 және 242-қосымшаларға сәйкес және "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 243-қосымшаға сәйкес;
82) "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 244 және 245 қосымшаларға сәйкес және "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 246-қосымшаға сәйкес;
83) "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 247 және 248-қосымшаларға сәйкес және "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 249-қосымшаға сәйкес;
84) "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 250 және 251-қосымшаларға сәйкес және "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 252-қосымшаға сәйкес;

85) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложениям 253 и 254 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология обработки волокнистых материалов" согласно приложению 255 к настоящему приказу;
86) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложениям 256 и 257 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)" согласно приложению 258 к настоящему приказу;
87) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложениям 259 и 260 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" согласно приложению 261 к настоящему приказу;
88) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложениям 262 и 263 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология нетканых текстильных материалов" согласно приложению 264 к настоящему приказу;
89) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложениям 265 и 266 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" согласно приложению 267 к настоящему приказу;
90) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология производств меховых и овчинно-шубных изделий" согласно приложениям 268 и 269 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология производств меховых и овчинно-шубных изделий" согласно приложению 270 к настоящему приказу;
91) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" согласно приложениям 271 и 272 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий" согласно приложению 273 к настоящему приказу;
92) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности" согласно приложениям 274 и 275 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности" согласно приложению 276 к настоящему приказу;

85) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 253 және 254-қосымшаларға сәйкес және "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 255-қосымшаға сәйкес;
86) "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 256 және 257-қосымшаларға сәйкес және "Иіру және түту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 258-қосымшаға сәйкес;
87) "Тоқу өндірісі" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 259 және 260-қосымшаларға сәйкес және "Тоқу өндірісі" (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 261-қосымшаға сәйкес;
88) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 262 және 263-қосымшаларға сәйкес және "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 264-қосымшаға сәйкес;
89) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 265 және 266-қосымшаларға сәйкес және "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 267-қосымшаға сәйкес;
90) "Ақ терісі мен қой терісі бұйымдары өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 268 және 269-қосымшаларға сәйкес және "Ақ терісі мен қой терісі бұйымдары өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 270-қосымшаға сәйкес;
91) "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 271 және 272-қосымшаларға сәйкес және "Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 273-қосымшаға сәйкес;
92) "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 274 және 275-қосымшаларға сәйкес және "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 276-қосымшаға сәйкес;

93) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложениям 277 и 278 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство" согласно приложению 279 к настоящему приказу;
94) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложениям 280 и 281 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство" согласно приложению 282 к настоящему приказу;
95) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложениям 283 и 284 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" согласно приложению 285 к настоящему приказу;
96) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" согласно приложениям 286 и 287 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство молочной продукции" согласно приложению 288 к настоящему приказу;
97) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" согласно приложениям 289 и 290 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" согласно приложению 291 к настоящему приказу;
98) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложениям 292 и 293 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложению 294 к настоящему приказу;
99) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложениям 295 и 296 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" согласно приложению 297 к настоящему приказу;
100) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложениям 298 и 299 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кабельное производство" согласно приложению 300 к настоящему приказу;

93) "Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 277 және 278-қосымшаларға сәйкес және "Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 279-қосымшаға сәйкес;
94) "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 280 және 281-қосымшаларға сәйкес және "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 282-қосымшаға сәйкес;
95) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 283 және 284-қосымшаларға сәйкес және "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 285-қосымшаға сәйкес;
96) "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 286 және 287- қосымшаларға сәйкес және "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 288-қосымшаға сәйкес;
97) "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 289 және 290-қосымшаларға сәйкес және "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 291-қосымшаға сәйкес;
98) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 292 және 293-қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 294-қосымшаға сәйкес;
99) "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 295 және 296-қосымшаларға сәйкес және "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 297-қосымшаға сәйкес;
100) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 298 және 299-қосымшаларға сәйкес және "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 300-қосымшаға сәйкес;

101) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложениям 301 и 302 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Керамическое производство" согласно приложению 303 к настоящему приказу;
102) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложениям 304 и 305 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отделочное производство (по профилю)" согласно приложению 306 к настоящему приказу;
103) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложениям 307 и 308 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Химическая обработка кожи и меха" согласно приложению 309 к настоящему приказу;
104) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)" согласно приложениям 310 и 311 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)" согласно приложению 312 к настоящему приказу;
105) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложениям 313 и 314 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автоматика, телемеханика и управление движением на железнодорожном транспорте" согласно приложению 315 к настоящему приказу;
106) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)" согласно приложениям 316 и 317 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)" согласно приложению 318 к настоящему приказу;
107) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Информационные системы (по областям применения)" согласно приложениям 319 и 320 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информационные системы (по областям применения)" согласно приложению 321 к настоящему приказу;
108) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)" согласно приложениям 322 и 323 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)" согласно приложению 324 к настоящему приказу;

101) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 301 және 302-қосымшаларға сәйкес және "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 303-қосымшаға сәйкес;
102) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 304 және 305-қосымшаларға сәйкес және "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 306-қосымшаға сәйкес;
103) "Тері және үлберді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 307 және 308-қосымшаларға сәйкес және "Тері және үлберді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 309-қосымшаға сәйкес;
104) "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 310 және 311-қосымшаларға сәйкес және "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 312-қосымшаға сәйкес;
105) "Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 313 және 314-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол көлігіндегі автоматика, телемеханика және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 315-қосымшаға сәйкес;
106) "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 316 және 317-қосымшаларға сәйкес және "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 318-қосымшаға сәйкес;
107) "Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 319 және 320-қосымшаларға сәйкес және "Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 321-қосымшаға сәйкес;
108) "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 322 және 323-қосымшаларға сәйкес және "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 324-қосымшаға сәйкес;

109) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания" согласно приложениям 325 и 326 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания" согласно приложению 327 к настоящему приказу;
110) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи" согласно приложениям 328 и 329 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи" согласно приложению 330 к настоящему приказу;
111) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта" согласно приложениям 331 и 332 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта" согласно приложению 333 к настоящему приказу;
112) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложениям 334 и 335 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" согласно приложению 336 к настоящему приказу;
113) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)" согласно приложениям 337 и 338 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)" согласно приложению 339 к настоящему приказу;
114) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" согласно приложениям 340 и 341 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" согласно приложению 342 к настоящему приказу;
115) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложениям 343 и 344 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения" согласно приложению 345 к настоящему приказу;

109) "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 325 және 326-қосымшаларға сәйкес және "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 327-қосымшаға сәйкес;
110) "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 328 және 329-қосымшаларға сәйкес және "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 330-қосымшаға сәйкес;
111) "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 331 және 332-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 333-қосымшаға сәйкес;
112) "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 334 және 335-қосымшаларға сәйкес және "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 336-қосымшаға сәйкес;
113) "Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 337 және 338-қосымшаларға сәйкес және "Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 339-қосымшаға сәйкес;
114) "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 340 және 341-қосымшаларға сәйкес және "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 342-қосымшаға сәйкес;
115) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 343 және 344-қосымшаларға сәйкес және "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 345-қосымшаға сәйкес;

116) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложениям 346 и 347 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов" согласно приложению 348 к настоящему приказу;
117) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложениям 349 и 350 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидротехническое строительство" согласно приложению 351 к настоящему приказу;
118) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложениям 352 и 353 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство" согласно приложению 354 к настоящему приказу;
119) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложениям 355 и 356 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 357 к настоящему приказу;
120) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложениям 358 и 359 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство строительных изделий и конструкций" согласно приложению 360 к настоящему приказу;
121) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложениям 361 и 362 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)" согласно приложению 363 к настоящему приказу;
122) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" согласно приложениям 364 и 365 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" согласно приложению 366 к настоящему приказу;
123) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложениям 367 и 368 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)" согласно приложению 369 к настоящему приказу;

116) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 346 және 347-қосымшаларға сәйкес және "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 348-қосымшаға сәйкес;
117) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 349 және 350-қосымшаларға сәйкес және "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 351-қосымшаға сәйкес;
118) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 352 және 353-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 354-қосымшаға сәйкес;
119) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 355 және 356-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 357-қосымшаға сәйкес;
120) "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 358 және 359-қосымшаларға сәйкес және "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 360-қосымшаға сәйкес;
121) "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 361 және 362-қосымшаларға сәйкес және "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 363-қосымшаға сәйкес;
122) "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 364 және 365-қосымшаларға сәйкес және "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 366-қосымшаға сәйкес;
123) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 367 және 368-қосымшаларға сәйкес және "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 369-қосымшаға сәйкес;

124) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложениям 370 и 371 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переработка отходов" согласно приложению 372 к настоящему приказу;
125) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложениям 373 и 374 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера, реставрация, реконструкция гражданских зданий" согласно приложению 375 к настоящему приказу;
126) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложениям 376 и 377 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Архитектура" согласно приложению 378 к настоящему приказу;
127) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложениям 379 и 380 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники" согласно приложению 381 к настоящему приказу;
128) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложениям 382 и 383 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Агрономия" согласно приложению 384 к настоящему приказу;
129) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" согласно приложениям 385 и 386 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" согласно приложению 387 к настоящему приказу;
130) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" согласно приложениям 388 и 389 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" согласно приложению 390 к настоящему приказу;
131) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложениям 391 и 392 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" согласно приложению 393 к настоящему приказу;

124) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 370 және 371-қосымшаларға сәйкес және "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 372-қосымшаға сәйкес;
125) "Азаматтық ғимараттар ішкі көрінісінің дизайны, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 373 және 374-қосымшаларға сәйкес және "Азаматтық ғимараттар ішкі көрінісінің дизайны, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 375-қосымшаға сәйкес;
126) "Сәулетөнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 376 және 377-қосымшаларға сәйкес және "Сәулетөнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 378-қосымшаға сәйкес;
127) "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 379 және 380-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 381-қосымшаға сәйкес;
128) "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 382 және 383-қосымшаларға сәйкес және "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 384-қосымшаға сәйкес;
129) "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 385 және 386-қосымшаларға сәйкес және "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 387-қосымшаға сәйкес;
130) "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 388 және 389-қосымшаларға сәйкес және "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 390-қосымшаға сәйкес;
131) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 391 және 392-қосымшаларға сәйкес және "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 393-қосымшаға сәйкес;

132) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложениям 394 и 395 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" согласно приложению 396 к настоящему приказу;
133) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" согласно приложениям 397 и 398 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" согласно приложению 399 к настоящему приказу;
134) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложениям 400 и 401 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и природоохранная деятельность (по видам)" согласно приложению 402 к настоящему приказу;
135) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложениям 403 и 404 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" согласно приложению 405 к настоящему приказу;
136) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложениям 406 и 407 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Землеустройство" согласно приложению 408 к настоящему приказу;
137) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложениям 409 и 410 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" согласно приложению 411 к настоящему приказу;
138) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложениям 412 и 413 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ветеринария" согласно приложению 414 к настоящему приказу;
139) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложениям 415 и 416 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)" согласно приложению 417 к настоящему приказу;

132) "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 394 және 395-қосымшаларға сәйкес және "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 396-қосымшаға сәйкес;
133) "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 397 және 398-қосымшаларға сәйкес және "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 399-қосымшаға сәйкес;
134) "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 400 және 401-қосымшаларға сәйкес және "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 402-қосымшаға сәйкес;
135) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 403 және 404-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 405-қосымшаға сәйкес;
136) "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 406 және 407-қосымшаларға сәйкес және "Жерге орналастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 408-қосымшаға сәйкес;
137) "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 409 және 410-қосымшаларға сәйкес және "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 411-қосымшаға сәйкес;
138) "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 412 және 413-қосымшаларға сәйкес және "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 414-қосымшаға сәйкес;
139) "Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 415 және 416-қосымшаларға сәйкес және "Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 417-қосымшаға сәйкес;

140) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложениям 418 и 419 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)" согласно приложению 420 к настоящему приказу;
141) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства" согласно приложениям 421 и 422 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства" согласно приложению 423 к настоящему приказу;
142) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложениям 424 и 425 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 426 к настоящему приказу;
143) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложениям 427 и 428 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)" согласно приложению 429 к настоящему приказу;
144) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложениям 430 и 431 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 432 к настоящему приказу;
145) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложениям 433 и 434 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 435 к настоящему приказу;
146) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложениям 436 и 437 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложению 438 к настоящему приказу;
147) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложениям 439, 440, 441 и 442 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" согласно приложениям 443 и 444 к настоящему приказу;

140) "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 418 және 419-қосымшаларға сәйкес және "Төтенше жағдайда қорғау (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 420-қосымшаға сәйкес;
141) "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 421 және 422-қосымшаларға сәйкес және "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 423-қосымшаға сәйкес;
142) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 424 және 425-қосымшаларға сәйкес және "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 426-қосымшаға сәйкес;
143) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 427 және 428-қосымшаларға сәйкес және "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 429-қосымшаға сәйкес;
144) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 430 және 431-қосымшаларға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 432-қосымшаға сәйкес;
145) "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 433 және 434-қосымшаларға сәйкес және "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 435-қосымшаға сәйкес;
146) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 436 және 437-қосымшаларға сәйкес және "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 438-қосымшаға сәйкес;
147) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 439, 440, 441 және 442-қосымшаларға сәйкес және "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламаларына 443 және 444-қосымшаға сәйкес;

148) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Реставрация (по отраслям)" согласно приложениям 445 и 446 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Реставрация (по отраслям)" согласно приложению 447 к настоящему приказу;
149) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложениям 448 и 449 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" согласно приложению 450 к настоящему приказу;
150) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложениям 451 и 452 и типовую учебную программу технического и профессионального образования согласно приложению 453 к настоящему приказу по специальности "Финансы (по отраслям)";
151) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложениям 454 и 455 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложению 456 к настоящему приказу;
152) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Экономика (по отраслям)" согласно приложениям 457 и 458 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Экономика (по отраслям)" согласно приложению 459 к настоящему приказу;
153) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Испытание скважин на нефть и газ" согласно приложениям 460 и 461 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Испытание скважин на нефть и газ" согласно приложению 462 к настоящему приказу;
154) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов" согласно приложениям 463 и 464 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов" согласно приложению 465 к настоящему приказу;
155) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложениям 466 и 467 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника" согласно приложению 468 к настоящему приказу;

148) "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 445 және 446-қосымшаларға сәйкес және "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 447-қосымшаға сәйкес;
149) "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 448 және 449-қосымшаларға сәйкес және "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 450-қосымшаға сәйкес;
150) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 451 және 452-қосымшаларға сәйкес және "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 453-қосымшаға сәйкес;
151) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 454 және 455-қосымшаларға сәйкес және "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 456-қосымшаға сәйкес;
152) "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 457 және 458-қосымшаларға сәйкес және "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 459-қосымшаға сәйкес;
153) "Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 460 және 461-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 462-қосымшаға сәйкес;
154) "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 463 және 464-қосымшаларға сәйкес және "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 465-қосымшаға сәйкес;
155) "Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 466 және 467-қосымшаларға сәйкес және "Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 468-қосымшаға сәйкес;

156) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)" согласно приложениям 469 и 470 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)" согласно приложению 471 к настоящему приказу;
157) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование" согласно приложениям 472 и 473 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование" согласно приложению 474 к настоящему приказу;
158) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложениям 475 и 476 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование" согласно приложению 477 к настоящему приказу;
159) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование для производства электронной техники" согласно приложениям 478 и 479 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование для производства электронной техники" согласно приложению 480 к настоящему приказу;
160) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложениям 481 и 482 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)" согласно приложению 483 к настоящему приказу;
161) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство табака" согласно приложениям 484 и 485 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство табака" согласно приложению 486 к настоящему приказу;
162) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности" согласно приложениям 487 и 488 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности" согласно приложению 489 к настоящему приказу;
163) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложениям 490 и 491 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство" согласно приложению 492 к настоящему приказу;

156) "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 469 және 470-қосымшаларға сәйкес және "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 471-қосымшаға сәйкес;
157) "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 472 және 473-қосымшаларға сәйкес және "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 474-қосымшаға сәйкес;
158) "Геологиялық барлау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 475 және 476-қосымшаларға сәйкес және "Геологиялық барлау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 477-қосымшаға сәйкес;
159) "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 478 және 479-қосымшаларға сәйкес және "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 480-қосымшаға сәйкес;
160) "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 481 және 482-қосымшаларға сәйкес және "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 483-қосымшаға сәйкес;
161) "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 484 және 485-қосымшаларға сәйкес және "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 486-қосымшаға сәйкес;
162) "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 487 және 488-қосымшаларға сәйкес және "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 489-қосымшаға сәйкес;
163) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 490 және 491-қосымшаларға сәйкес және "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 492-қосымшаға сәйкес;

164) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пище концентратов" согласно приложениям 493 и 494 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пище концентратов" согласно приложению 495 к настоящему приказу;
165) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных спиртных напитков" согласно приложениям 496 и 497 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных спиртных напитков" согласно приложению 498 к настоящему приказу;
166) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Приборостроение (по отраслям)" согласно приложениям 499 и 500 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Приборостроение (по отраслям)" согласно приложению 501 к настоящему приказу;
167) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложениям 502 и 503 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок" согласно приложению 504 к настоящему приказу;
168) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложениям 505 и 506 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий" согласно приложению 507 к настоящему приказу;
169) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложениям 508 и 509 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий" согласно приложению 510 к настоящему приказу;
170) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Электронные приборы и устройства" согласно приложениям 511 и 512 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Электронные приборы и устройства" согласно приложению 513 к настоящему приказу;
171) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложениям 514 и 515 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения" согласно приложению 516 к настоящему приказу;

164) "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 493 және 494-қосымшаларға сәйкес және "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 495-қосымшаға сәйкес;
165) "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 496 және 497-қосымшаларға сәйкес және "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 498-қосымшаға сәйкес;
166) "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 499 және 500-қосымшаларға сәйкес және "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 501-қосымшаға сәйкес;
167) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 502 және 503-қосымшаларға сәйкес және "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 504- қосымшаға сәйкес;
168) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 505 және 506 қосымшаларға сәйкес және "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 507-қосымшаға сәйкес;
169) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 508 және 509-қосымшаларға сәйкес және "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 510-қосымшаға сәйкес;
170) "Электрондық құралдар мен құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 511 және 512-қосымшаларға сәйкес және "Электрондық құралдар мен құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 513-қосымшаға сәйкес;
171) "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 514 және 515-қосымшаларға сәйкес және "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 516-қосымшаға сәйкес;

172) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложениям 517 и 518 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения" согласно приложению 519 к настоящему приказу;
173) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложениям 520 и 521 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство" согласно приложению 522 к настоящему приказу;
174) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложениям 523 и 524 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Музыкальное образование" согласно приложению 525 к настоящему приказу;
175) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложениям 526, 527, 528 и 529 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теология" согласно приложениям 530 и 531 к настоящему приказу;
176) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложениям 532 и 533 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоведение" согласно приложению 534 к настоящему приказу;
177) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Правоохранительная деятельность" согласно приложениям 535 и 536 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Правоохранительная деятельность" согласно приложению 537 к настоящему приказу;
178) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Патентоведение" согласно приложениям 538 и 539 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Патентоведение" согласно приложению 540 к настоящему приказу;
179) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложениям 541 и 542 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Библиотечное дело" согласно приложению 543 к настоящему приказу;
180) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)" согласно приложениям 544 и 545 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)" согласно приложению 546 к настоящему приказу;

172) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 517 және 518-қосымшаларға сәйкес және "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 519-қосымшаға сәйкес;
173) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 520 және 521-қосымшаларға сәйкес және "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 522-қосымшаға сәйкес;
174) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 523 және 524-қосымшаларға сәйкес және "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 525-қосымшаға сәйкес;
175) "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 526, 527, 528 және 529-қосымшаларға сәйкес және "Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 530 және 531-қосымшаға сәйкес;
176) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 532 және 533-қосымшаларға сәйкес және "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 534-қосымшаға сәйкес;
177) "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 535 және 536-қосымшаларға сәйкес және "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 537-қосымшаға сәйкес;
178) "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 538 және 539-қосымшаларға сәйкес және "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 540-қосымшаға сәйкес;
179) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 541 және 542-қосымшаларға сәйкес және "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 543-қосымшаға сәйкес;
180) "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 544 және 545-қосымшаларға сәйкес "Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 546-қосымшаға сәйкес;

181) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)" согласно приложениям 547 и 548 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)" согласно приложению 549 к настоящему приказу;
182) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложениям 550 и 551 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование" согласно приложению 552 к настоящему приказу;
183) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложениям 553 и 554 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки" согласно приложению 555 к настоящему приказу;
184) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пение" согласно приложениям 556 и 557 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пение" согласно приложению 558 к настоящему приказу;
185) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложениям 559 и 560 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хореографическое искусство" согласно приложению 561 к настоящему приказу;
186) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложениям 562 и 563 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Актерское искусство" согласно приложению 564 к настоящему приказу;
187) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложениям 565 и 566 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Цирковое искусство" согласно приложению 567 к настоящему приказу;
188) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложениям 568, 569, 570 и 571 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)" согласно приложению 572 к настоящему приказу;

181) "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 547 және 548-қосымшаларға сәйкес және "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 549-қосымшаға сәйкес;
182) "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 550 және 551-қосымшаларға сәйкес және "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 552-қосымшаға сәйкес;
183) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 553 және 554-қосымшаларға сәйкес және "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 555-қосымшаға сәйкес;
184) "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 556 және 557-қосымшаларға сәйкес және "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 558-қосымшаға сәйкес;
185) "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 559 және 560-қосымшаларға сәйкес және "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 561-қосымшаға сәйкес;
186) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 562 және 563-қосымшаларға сәйкес және "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 564-қосымшаға сәйкес;
187) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 565 және 566-қосымшаға сәйкес және техникалық және "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 567-қосымшаға сәйкес;
188) "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 568, 569, 570 және 571-қосымшаларға сәйкес және техникалық және "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 572-қосымшаға сәйкес;

189) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ" согласно приложениям 573 и 574 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ" согласно приложению 575 к настоящему приказу;
190) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложениям 576 и 577 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн промышленной продукции" согласно приложению 578 к настоящему приказу;
191) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложениям 579 и 580 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ландшафтный дизайн" согласно приложению 581 к настоящему приказу;
192) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн в строительстве" согласно приложениям 582 и 583 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн в строительстве" согласно приложению 584 к настоящему приказу;
193) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложениям 585 и 586 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Дизайн интерьера" согласно приложению 587 к настоящему приказу;
194) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложениям 588 и 589 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Социальная работа" согласно приложению 590 к настоящему приказу;
195) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложениям 591 и 592 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Переводческое дело (по видам)" согласно приложению 593 к настоящему приказу;
196) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оценка" согласно приложениям 594 и 595 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оценка" согласно приложению 596 к настоящему приказу;
197) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 597 и 598 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 599 к настоящему приказу;

189) "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 573 және 574-қосымшаға сәйкес және "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 575-қосымшаға сәйкес;
190) "Өнеркәсіп өндірісінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 576 және 577-қосымшаға сәйкес және техникалық және "Өнеркәсіп өндірісінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 578-қосымшаға сәйкес;
191) "Ландшафты дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 579 және 580-қосымшаға сәйкес және техникалық және "Ландшафты дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 581-қосымшаға сәйкес;
192) "Құрылыстағы дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 582 және 583-қосымшаға сәйкес және техникалық және "Құрылыстағы дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 584-қосымшаға сәйкес;
193) "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 585 және 586-қосымшаға сәйкес және техникалық және "Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 587-қосымшаға сәйкес;
194) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 588 және 589-қосымшаларға сәйкес және бойынша "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 590-қосымшаға сәйкес;
195) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 591 және 592-қосымшаларға сәйкес және "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 593-қосымшаға сәйкес;
196) "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 594 және 595-қосымшаларға сәйкес және "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 596-қосымшаға сәйкес;
197) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 597 және 598-қосымшаларға сәйкес және "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 599-қосымшаға сәйкес;

198) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложениям 600 и 601 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Статистика" согласно приложению 602 к настоящему приказу;
199) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем" согласно приложениям 603 и 604 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем" согласно приложению 605 к настоящему приказу;
200) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация и обслуживание мероприятий" согласно приложениям 606 и 607 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Организация и обслуживание мероприятий" согласно приложению 608 к настоящему приказу;
201) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)" согласно приложениям 609 и 610 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)" согласно приложению 611 к настоящему приказу;
202) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля" согласно приложениям 612 и 613 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля" согласно приложению 614 к настоящему приказу;
203) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложениям 615 и 616 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Геодезия и картография" согласно приложению 617 к настоящему приказу;
204) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология химического производства (по профилю)" согласно приложениям 618 и 619 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология химического производства (по профилю)" согласно приложению 620 к настоящему приказу;
205) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложениям 621 и 622 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология добычи нефти и газа" согласно приложению 623 к настоящему приказу;

198) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 600 және 601-қосымшаларға сәйкес және "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 602-қосымшаға сәйкес;
199) "Қонақ үй бизнесі: отель (мейрамхананы) басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 603 және 604-қосымшаларға сәйкес және "Қонақ үй бизнесі: отель(мейрамхананы) басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 605-қосымшаға сәйкес;
200) "Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 606 және 607-қосымшаларға сәйкес және "Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 608-қосымшаға сәйкес;
201) "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 609 және 610-қосымшаларға сәйкес және "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 611-қосымшаға сәйкес;
202) "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 612 және 613-қосымшаларға сәйкес және "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 614-қосымшаға сәйкес;
203) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 615 және 616-қосымшаларға сәйкес және "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 617-қосымшаға сәйкес;
204) "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 618 және 619-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 620-қосымшаға сәйкес;
205) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 621 және 622-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 623-қосымшаға сәйкес;

206) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация месторождений" согласно приложениям 624 и 625 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация месторождений" согласно приложению 626 к настоящему приказу;
207) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология химического инжиниринга" согласно приложениям 627 и 628 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология химического инжиниринга" согласно приложению 629 к настоящему приказу;
208) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология бурения" согласно приложениям 630 и 631 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология бурения" согласно приложению 632 к настоящему приказу;
209) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология газового инжиниринга" согласно приложениям 633 и 634 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология газового инжиниринга" согласно приложению 635 к настоящему приказу;
210) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Промышленное оборудование" согласно приложениям 636 и 637 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Промышленное оборудование" согласно приложению 638 к настоящему приказу;
211) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Тяжелое промышленное оборудование" согласно приложениям 639 и 640 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Тяжелое промышленное оборудование" согласно приложению 641 к настоящему приказу;
212) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов" согласно приложениям 642 и 643 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов" согласно приложению 644 к настоящему приказу;
213) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга" согласно приложениям 645 и 646 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга" согласно приложению 647 к настоящему приказу;

206) "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 624 және 625-қосымшаларға сәйкес және "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 626-қосымшаға сәйкес;
207) "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 627 және 628-қосымшаларға сәйкес және "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 629-қосымшаға сәйкес;
208) "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 630 және 631-қосымшаларға сәйкес және "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 632-қосымшаға сәйкес;
209) "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 633 және 634-қосымшаларға сәйкес және "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 635-қосымшаға сәйкес;
210) "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 636 және 637-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 638-қосымшаға сәйкес;
211) "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 639 және 640-қосымшаларға сәйкес және "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 641-қосымшаға сәйкес;
212) "Бақылау-өлшеу аспаптары инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 642 және 643-қосымшаларға сәйкес және "Бақылау-өлшеу аспаптары инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 644-қосымшаға сәйкес;
213) "Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 645 және 646-қосымшаларға сәйкес және "Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 647-қосымшаға сәйкес;

214) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология электрического инжиниринга" согласно приложениям 648 и 649 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология электрического инжиниринга" согласно приложению 650 к настоящему приказу;
215) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложениям 651 и 652 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий" согласно приложению 653 к настоящему приказу;
216) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)" согласно приложениям 654 и 655 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)" согласно приложению 656 к настоящему приказу;
217) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях" согласно приложениям 657 и 658 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях" согласно приложению 659 к настоящему приказу;
218) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки" согласно приложениям 660 и 661 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки" согласно приложению 662 к настоящему приказу;
219) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Энергоменеджмент" согласно приложениям 663 и 664 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Энергоменеджмент" согласно приложению 665 к настоящему приказу;
220) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Энергоаудит" согласно приложениям 666 и 667 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Энергоаудит" согласно приложению 668 к настоящему приказу;
221) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложениям 669 и 670 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложению 671 к настоящему приказу;

214) "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 648 және 649-қосымшаларға сәйкес және "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 650-қосымшаға сәйкес;
215) "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 651 және 652-қосымшаларға сәйкес және "Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 653-қосымшаға сәйкес;
216) "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 654 және 655-қосымшаларға сәйкес және "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 656-қосымшаға сәйкес;
217) "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 657 және 658-қосымшаларға сәйкес және "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 659-қосымшаға сәйкес;
218) "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 660 және 661-қосымшаларға сәйкес және "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 662-қосымшаға сәйкес;
219) "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 663 және 664-қосымшаларға сәйкес және "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 665-қосымшаға сәйкес;
220) "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 666 және 667-қосымшаларға сәйкес және "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 668-қосымшаға сәйкес;
221) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 669 және 670-қосымшаларға сәйкес және "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 671-қосымшаға сәйкес;

222) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложениям 672 и 673 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Внепечная обработка стали" согласно приложению 674 к настоящему приказу;
223) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложениям 675 и 676 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство огнеупоров" согласно приложению 677 к настоящему приказу;
224) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Промышленная механика" согласно приложениям 678 и 679 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Промышленная механика" согласно приложению 680 к настоящему приказу;
225) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложениям 681 и 682 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Точное машиностроение" согласно приложению 683 к настоящему приказу;
226) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механическая обработка" согласно приложениям 684 и 685 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Механическая обработка" согласно приложению 686 к настоящему приказу;
227) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложениям 687 и 688 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Автомобилестроение" согласно приложению 689 к настоящему приказу;
228) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложениям 690 и 691 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)" согласно приложению 692 к настоящему приказу;
229) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта" согласно приложениям 693 и 694 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта" согласно приложению 695 к настоящему приказу;

222) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 672 және 673-қосымшаларға сәйкес және "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 674-қосымшаға сәйкес;
223) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 675 және 676-қосымшаларға сәйкес және "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 677-қосымшаға сәйкес;
224) "Өнеркәсіптік механика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 678 және 679-қосымшаларға сәйкес және "Өнеркәсіптік механика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 680-қосымшаға сәйкес;
225) "Дәл машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 681 және 682-қосымшаларға сәйкес және "Дәл машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 683-қосымшаға сәйкес;
226) "Механикалық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 684 және 685-қосымшаларға сәйкес және "Механикалық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 686-қосымшаға сәйкес;
227) "Автомобиль құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 687 және 688-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 689-қосымшаға сәйкес;
228) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 690 және 691-қосымшаларға сәйкес және "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 692-қосымшаға сәйкес;
229) "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 693 және 694-қосымшаларға сәйкес және "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 695-қосымшаға сәйкес;

230) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология жиров и жирозаменителей" согласно приложениям 696 и 697 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Технология жиров и жирозаменителей" согласно приложению 698 к настоящему приказу;
231) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложениям 699 и 700 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей" согласно приложению 701 к настоящему приказу;
232) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Наземное обслуживание воздушного судна" согласно приложениям 702 и 703 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Наземное обсуживание воздушного судна" согласно приложению 704 к настоящему приказу;
233) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Оптическое и электронное оборудование (по видам)" согласно приложениям 705 и 706 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Оптическое и электронное оборудование (по видам)" согласно приложению 707 к настоящему приказу;
234) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложениям 708 и 709 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)" согласно приложению 710 к настоящему приказу;
235) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Компьютерные сети и телекоммуникации" согласно приложениям 711 и 712 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Компьютерные сети и телекоммуникации" согласно приложению 713 к настоящему приказу;
236) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Программирование" согласно приложениям 714 и 715 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Программирование" согласно приложению 716 к настоящему приказу;
237) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и компьютерное оборудование" согласно приложениям 717 и 718 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Вычислительная техника и компьютерное оборудование" согласно приложению 719 к настоящему приказу;

230) "Майлар және май ауыстырғыштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 696 және 697-қосымшаларға сәйкес және "Майлар және май ауыстырғыштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 698-қосымшаға сәйкес;
231) "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 699 және 700-қосымшаларға сәйкес және "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 701-қосымшаға сәйкес;
232) "Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 702 және 703-қосымшаларға сәйкес және "Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 704-қосымшаға сәйкес;
233) "Оптикалық және электрондық құрал-жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 705 және 706-қосымшаларға сәйкес және "Оптикалық және электрондық құрал-жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 707-қосымшаға сәйкес;
234) "Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 708 және 709-қосымшаларға сәйкес және "Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 710-қосымшаға сәйкес;
235) "Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 711 және 712-қосымшаларға сәйкес және "Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 713-қосымшаға сәйкес;
236) "Бағдарламалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 714 және 715-қосымшаларға сәйкес және "Бағдарламалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 716-қосымшаға сәйкес;
237) "Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 717 және 718-қосымшаларға сәйкес және "Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 719-қосымшаға сәйкес;

238) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Информационная безопасность" согласно приложениям 720 и 721 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Информационная безопасность" согласно приложению 722 к настоящему приказу;
239) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства" согласно приложениям 723 и 724 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства" согласно приложению 725 к настоящему приказу;
240) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложениям 726 и 727 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели" согласно приложению 728 к настоящему приказу;
241) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика" согласно приложениям 729 и 730 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика" согласно приложению 731 к настоящему приказу;
242) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Отопление, кондиционирование и вентиляция" согласно приложениям 732 и 733 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Отопление, кондиционирование и вентиляция" согласно приложению 734 к настоящему приказу;
243) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Водоснабжение и водоотведение" согласно приложениям 735 и 736 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Водоснабжение и водоотведение" согласно приложению 737 к настоящему приказу;
244) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Гидрология и метеорология" согласно приложениям 738 и 739 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Гидрология и метеорология" согласно приложению 740 к настоящему приказу;
245) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложениям 741 и 742 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность" согласно приложению 743 к настоящему приказу;

238) "Ақпараттық қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 720 және 721-қосымшаларға сәйкес және "Ақпараттық қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 722-қосымшаға сәйкес;
239) "Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 723 және 724-қосымшаларға сәйкес және "Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 725-қосымшаға сәйкес;
240) "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 726 және 727-қосымшаларға сәйкес және "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 728-қосымшаға сәйкес;
241) "Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 729 және 730-қосымшаларға сәйкес және "Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 731-қосымшаға сәйкес;
242) "Жылыту, кондиционерлеу және желдету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 732 және 733-қосымшаларға сәйкес және "Жылыту, кондиционерлеу және желдету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 734-қосымшаға сәйкес;
243) "Сумен жабдықтау және су бұру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 735 және 736-қосымшаларға сәйкес және "Сумен жабдықтау және су бұру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 737-қосымшаға сәйкес;
244) "Гидрология және метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 738 және 739-қосымшаларға сәйкес және "Гидрология және метеорология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 740-қосымшаға сәйкес;
245) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 741 және 742-қосымшаларға сәйкес және "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 743-қосымшаға сәйкес;

246) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника" согласно приложениям 744 и 745 и типовую учебную программу технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника" согласно приложению 746 к настоящему приказу;
247) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложениям 747 и 748 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 749 к настоящему приказу;
248) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Начальное образование" согласно приложениям 750, 751 и 752 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Начальное образование" согласно приложению 753 к настоящему приказу;
249) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложениям 754 и 755 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование" согласно приложению 756 к настоящему приказу;
250) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложениям 757, 758 и 759 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)" согласно приложению 760 к настоящему приказу;
251) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложениям 761 и 762 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)" согласно приложению 763 к настоящему приказу;
252) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложениям 764, 765 и 766 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Финансы (по отраслям)" согласно приложению 767 к настоящему приказу;
253) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложениям 768, 769 и 770 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)" согласно приложению 771 к настоящему приказу;
254) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложениям 772, 773 и 774 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)" согласно приложению 775 к настоящему приказу;

246) "Мехатроника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 744 және 745-қосымшаларға сәйкес және "Мехатроника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 746-қосымшаға сәйкес;
247) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 747 және 748-қосымшаларға сәйкес және "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 749-қосымшаға сәйкес;
248) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 750, 751 және 752-қосымшаларға сәйкес және "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 753-қосымшаға сәйкес;
249) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 754 және 755-қосымшаларға сәйкес және "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 756-қосымшаға сәйкес;
250) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 757, 758 және 759-қосымшаларға сәйкес және "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 760-қосымшаға сәйкес;
251) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 761 және 762-қосымшаларға сәйкес және "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 763-қосымшаға сәйкес;
252) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 764, 765 және 766-қосымшаларға сәйкес және "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 767-қосымшаға сәйкес;
253) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 768, 769 және 770-қосымшаларға сәйкес және "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 771-қосымшаға сәйкес;
254) "Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 772, 773 және 774-қосымшаларға сәйкес және "Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 775-қосымшаға сәйкес;

255) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложениям 776, 777 и 778 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Электроснабжение (по отраслям)" согласно приложению 779 к настоящему приказу;
256) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложениям 780, 781 и 782 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)" согласно приложению 783 к настоящему приказу;
257) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложениям 784 и 785 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Гидроэнергетика" согласно приложению 786 к настоящему приказу;
258) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)" согласно приложениям 787, 788 и 789 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам" согласно приложению 790 к настоящему приказу;
259) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложениям 791, 792 и 793 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта" согласно приложению 794 к настоящему приказу;
260) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложениям 795, 796 и 797 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания" согласно приложению 798 к настоящему приказу;
261) типовые учебные планы послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложениям 799, 800 и 801 и типовую учебную программу послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов" согласно приложению 802 к настоящему приказу;
262) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 803 и 804 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 805 и 806 к настоящему приказу;

255) "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 776, 777 және 778-қосымшаларға сәйкес және "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 779-қосымшаға сәйкес;
256) "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 780, 781 және 782-қосымшаларға сәйкес және "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 783-қосымшаға сәйкес;
257) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 784 және 785-қосымшаларға сәйкес және "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 786-қосымшаға сәйкес;
258) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 787, 788 және 789-қосымшаларға сәйкес және "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 790-қосымшаға сәйкес;
259) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 791, 792 және 793-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 794-қосымшаға сәйкес;
260) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 795, 796 және 797-қосымшаларға сәйкес және "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 798-қосымшаға сәйкес;
261) "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 799, 800 және 801-қосымшаларға сәйкес және "Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 802-қосымшаға сәйкес;
262) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 803 және 804-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 805 және 806-қосымшаларға сәйкес;

263) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 807 и 808 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 809 и 810 к настоящему приказу;
264) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 811 и 812 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 813 и 814 к настоящему приказу;
265) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 815 и 816 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 817 и 818 к настоящему приказу;
266) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 819 и 820 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 821 и 822 к настоящему приказу;
267) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 823 и 824 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 825 и 826 к настоящему приказу;
268) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 827 и 828 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 829 и 830 к настоящему приказу;

263) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 807 және 808-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 809 және 810-қосымшаларға сәйкес;
264) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 811 және 812-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 813 және 814-қосымшаларға сәйкес;
265) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 815 және 816-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 817 және 818-қосымшаларға сәйкес;
266) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 819 және 820-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 821 және 822-қосымшаларға сәйкес;
267) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 823 және 824-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 825 және 826-қосымшаларға сәйкес;
268) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 827 және 828-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 829 және 830-қосымшаларға сәйкес;

269) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 831 и 832 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 833 и 834 к настоящему приказу;
270) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 835 и 836 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 837 и 838 к настоящему приказу;
271) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 839 и 840 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 841 и 842 к настоящему приказу;
272) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 843 и 844 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 845 и 846 к настоящему приказу;
273) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 847 и 848 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 849 и 850 к настоящему приказу;
274) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 851 и 852 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 853 и 854 к настоящему приказу;

269) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 831 және 832-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 833 және 834-қосымшаларға сәйкес;
270) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 835 және 836-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 837 және 838-қосымшаларға сәйкес;
271) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 839 және 840-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 841 және 842-қосымшаларға сәйкес;
272) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 843 және 844-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 845 және 846-қосымшаларға сәйкес;
273) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 847 және 848-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 849 және 850-қосымшаларға сәйкес;
274) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 851 және 852-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 853 және 854-қосымшаларға сәйкес;

275) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 855 и 856 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 857 и 858 к настоящему приказу;
276) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 859 и 860 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 861 и 862 к настоящему приказу;
277) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 863 и 864 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 865 и 866 к настоящему приказу;
278) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 867 и 868 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 869 и 870 к настоящему приказу;
279) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 871 и 872 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 873 и 874 к настоящему приказу;
280) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 875 и 876 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 877 и 878 к настоящему приказу;

275) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 855 және 856-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 857 және 858-қосымшаларға сәйкес;
276) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 859 және 860-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 861 және 862-қосымшаларға сәйкес;
277) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 863 және 864-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 865 және 866-қосымшаларға сәйкес;
278) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 867 және 868-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 869 және 870-қосымшаларға сәйкес;
279) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 871 және 872-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 873 және 874-қосымшаларға сәйкес;
280) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 875 және 876-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 877 және 878-қосымшаларға сәйкес;

281) типовые учебные планы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 879 и 880 и типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" для лиц с особыми образовательными потребностями согласно приложениям 881 и 882 к настоящему приказу.";
в приложении 1:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
Итого на обязательное обучение для повышенного уровня квалификации
2880
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
2880
";
в приложении 2:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
Итоги обязательного обучения для высокого уровня квалификации
1440
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
1440
";
в приложении 4:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
ПМ
Профессиональные модули
2316
370
974
972
2-6
изложить в следующей редакции:
"
ПМ
Профессиональные модули
2316
370
974
972
3-6
"
внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строку:
"
Итого на обязательное обучение для повышенного уровня квалификации
4320
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
4320
";
в приложении 5:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
Итого на обязательное обучение для повышенного уровня квалификации
2880
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
2880
";
в приложении 7:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
Итого на обязательное обучение для повышенного уровня квалификации
4320
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
4320
";
строку:
"
ПМ
Профессиональные модули

281) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 879 және 880-қосымшаларға сәйкес және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған "Зоотехния" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы 881 және 882-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.";
1-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғары деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
Біліктіліктің жоғары деңгейі үшін міндетті оқудың қорытындысы
2880
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
";
2-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғары деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
"
"
Жоғары біліктілік деңгейі үшін міндетті оқыту қорытындысы
1440
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
1440
";
4-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
КМ
Кәсіптік модульдер
2316
370
974
972
2-6
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
КМ
Кәсіптік модульдер
2316
370
974
972
3-6
"
қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тілінде мәтін өзгермейді;
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі үшін міндетті оқытуға жиыны
4320
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
";
5-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі үшін міндетті оқытуға жиыны
2880
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
";
7-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі үшін міндетті оқытуға жиыны
4320
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
";
"
КМ
Кәсіптік модульдер

982
208
342
432
2-4
"
изложить в следующей редакции:
"
ПМ
Профессиональные модули
988
226
330
432
2-4
внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется";
строку:
"
Итого на обязательное обучение
4320
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
4320
";
в приложении 14:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
Итого на обязательное обучение
2880
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
2880
";
в приложении 16:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
ПМ 09
Выполнение квалификационных работ радиомеханика по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио -, теле -,аудио - видео)
+
+
+
+
"
изложить в следующей редакции:
"
ПМ 09
Выполнение квалификационных работ радиомеханика по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио -, теле -,аудио - видео)
+
+
внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется";
строку:
"
Итого на обязательное обучение для повышенного уровня квалификации
4320
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого на обязательное обучение для уровня квалифицированных рабочих кадров
4320
";
строку:
"
ПМ 13
Выполнение квалификационных работ техника по эксплуатации и ремонту оборудования
+
+
+
+
+
+
"
изложить в следующей редакции:
"
ПМ 13
Выполнение квалификационных работ техника по эксплуатации и ремонту оборудования
+
+
+
+
внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется";
в приложении 17:
строку:
"
Повышенный уровень квалификации
"
изложить в следующей редакции:
"
Квалифицированные рабочие кадры
";
строку:
"
БМ
Базовые модули

982
208
342
432
2-4
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
КМ
Кәсіптік модульдер
988
226
330
432
2-4
"
қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тілінде мәтін өзгермейді;
"
Міндетті оқытуға жиыны
4320
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
";
14-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
Міндетті оқытуға жиыны
2880
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
";
16-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
КМ 09
Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радиомеханиктің (радио-,теле-, аудио-, бейне) біліктілік жұмыстарын орындау
+
+
+
+
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
КМ 09
Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радиомеханиктің (радио-,теле-, аудио-, бейне) біліктілік жұмыстарын орындау
+
+
"
қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тілінде мәтін өзгермейді;
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі үшін міндетті оқытуға жиыны
4320
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
";
"
КМ 13
Жабдықты жөндеу және пайдалану технигінің біліктілік жұмыстарын орындау
+
+
+
+
+
+
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
КМ 13
Жабдықты жөндеу және пайдалану технигінің біліктілік жұмыстарын орындау
+
+
+
+
"
қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тілінде мәтін өзгермейді;
17-қосымшада:
"
Біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білікті жұмысшы кадрлар
";
"
БМ
Базалық модульдер

2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения управлений образования областей, городов республиканского значения и столицы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф. Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 424
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация*:

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) осы бұйрықты облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана білім басқармаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ф. Н. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
424-қосымша
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі*:

216
ПА 02
Промежуточная аттестация
72
ИА 02
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
2880
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** ООД интегрируются в модули по необходимости.
*** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
**** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 425
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация*:

216
АА 02
Аралық аттестаттау
72
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқудың қорытындысы
2880
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданылып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** ЖБП қажеттілік бойынша модульдерге кіріктіріледі.
*** Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
**** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беру пәндері;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
425-қосымша
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі*:

216
ПА 02
Промежуточная аттестация
72
ИА 02
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
2880
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 426
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
010105 1 – Помощник воспитателя
010101 3 – Воспитатель дошкольных организаций
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают деловой казахский (русский) и иностранный языки и профессиональную лексику.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.

216
АА 02
Аралық аттестаттау
72
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқудың қорытындысы
2880
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданылып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
*** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
426-қосымша
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі:
010105 1 – Тәрбиелеушінің көмекшісі
010101 3 – Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БК 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілінінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.

2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

2. Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштарын, мақсатын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорт ойындарының қағидаларын сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.

1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.

4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету тетіктерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері туралы, нарық тетіктері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Развивать цифровую грамотность
БМ 06. Развитие цифровой грамотности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами Интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся работать с сайтами в сети Интернет, искать и выбирать информацию, использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования Интернета.
Основы информационно-коммуникативных технологий
Критерии оценки:
1. Применяет возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие авторского права, соблюдает кодекс поведения в Интернете.
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Цифрлық сауаттылықты дамыту
БМ 06. Цифрлық сауаттылықты дамыту
Бұл модуль Интернеттің цифрлық ресурстарымен жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Интернет желісінде сайттармен жұмыс істей білуді, ақпаратты іздеп таңдауды, оны қажеттілігі бойынша қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интернетті қолданудың техникалық аспектілерін түсіну.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернеттің мүмкіндіктерін пайдаланады.
2. Браузерді баптайды және қолданады.
3. Құпиясөздерді құру ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-қауымдастықтың қағидаттарын сақтайды.
2. Ақпараттың нақтылығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. Авторлық құқық ұғымын түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернеттегі коммуникацияны жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделін басқарады.
2. Цифрлық әлемнің кодексі, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәлімет алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цифрлық тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-дүкендерді, сенім белгілерін, тұтынушылардың құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишингті, онлайн-ойындарды түсінеді.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "010105 1 – Помощник воспитателя"
ПК 1. Осуществлять уход за детьми дошкольного возраста
ПМ 01. Осуществление ухода за детьми и соблюдение санитарно -гигиенических требований к организации воспитания детей дошкольного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления мероприятий по уходу за детьми, оказания первой доврачебной помощи, работы по защите жизни ребенка, соблюдения режима дня, проведения санитарно-гигиенических мероприятий, выполнения внутреннего распорядка, правил техники безопасности и требований противопожарной безопасности в дошкольных организациях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомо-физиологические особенности детского организма, санитарно-гигиенические нормы и правила, необходимые при уходе за ребенком, правила пользования моющими химическими веществами, используемыми в детском саду, приемы оказания первой помощи и правила защиты жизни детей, методы проведения режимных моментов и санитарно-гигиенических мероприятий, методы и приемы выполнения правил внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: помогать воспитателю при одевании и раздевании, умывании, купании, кормлении детей и укладывании их в постель, оказывать доврачебную помощь при ушибах, порезах, ожоге, обмороке, отравлении, соблюдать правила техники безопасности при проведении занятий, во время игр, труда, развлечений и других видов деятельности детей в помещении детского сада и на детских площадках, проводить мероприятия согласно режиму дня в разных возрастных группах, проводить мероприятия по уборке помещения и необходимую санитарную обработку согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям, соблюдать физическую безопасность детей в детском саду и на игровой площадке, безопасность здоровья детей, пожарную безопасность, безопасность детей во время чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 1) Организовать режим дня.
Дошкольная педагогика
Анатомия, физиология и гигиена детей дошкольного возраста
Психология
Основы педиатрии
Охрана и защита жизни детей
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями и структурой работы помощника воспитателя.
2. Понимает значение соблюдения режима дня в развитии детей дошкольного возраста.
3. Соблюдает режим дня в разных возрастных группах детского сада.
5. Владеет приемами организации режимных процессов.
6. Владеет навыками ухода за детьми при одевании и раздевании детей до и после прогулки и по необходимости просушивает одежду.
7. Владеет навыками сервировки стола и организацией кормления детей по режиму дня.
8. Получает и раздает еду.
9. Владеет навыками организации сна детей по режиму дня.
10. Принимает участие в беседе с родителями о состоянии здоровья, сна, аппетита, одежды детей.
Результат обучения: 2) Понимать анатомию и физиологию детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности анатомо-физиологического роста и развития детей, функции и значение нервной, опорно-двигательной системы ребенка.
2. Понимает особенности пищеварительной системы детей дошкольного возраста, обмена веществ в детском организме, значение и функции мочевыделительной системы, строения и функции кожи.
3. Применяет знания с целью предупреждения, возникновения и распространения инфекционных и иных заболеваний.
4. Руководствуется нормативно-правовыми документами по дошкольной гигиене с целью предупреждения и своевременного устранения санитарно-гигиенических нарушений и соблюдения противоэпидемиологических норм и правил. (Приказ МЗ РК от 17 августа 2017 года № 615 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка").
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями и навыками доврачебной медицинской помощи.
Критерии оценки:
1. Владеет общим положением по оказанию доврачебной помощи детям дошкольного возраста.
2. Понимает ответственность своевременной организации доврачебной помощи при необходимости.
3. Организует доврачебную помощь по состоянию здоровья пострадавшего или заболевшего ребенка.
4. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи при ожоге, обмороке, отравлении.
5. Владеет приемами оказания доврачебной помощи внезапно заболевшему или получившему травму ребенку: ушибы, порезы.
6. Владеет приемами оказания доврачебной помощи при инфекционных заболеваниях.
Результат обучения: 4) Проводить санитарно-гигиенические мероприятия.
Критерии оценки:
1. Выполняет мероприятия, соответствующие требованиям гигиены детей дошкольного возраста.
2. Соблюдает порядок выполнения действий по уходу за личной гигиеной детей.
3.Формирует культурно-гигиенические навыки у детей.
4. Готовит помещение группы к приему детей: проветривает, следит за температурным режимом воздуха, проводит влажную уборку помещений.
5. Выполняет ежедневную уборку игровой комнаты, спальни, приемной группы согласно требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
6. Владеет навыками проведения профилактических мероприятий по предупреждению распространения инфекции.
7. Соблюдает требования санитарных правил и норм по промыванию столовой посуды, игрушек, санузла, уборочного инвентаря.
8. Соблюдает график смены постельного белья согласно требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
9. Соблюдает правила пользования моющими химическими веществами, используемыми в детском саду.
10. Проводит проверку и подготовку участка для прогулки.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила техники безопасности и противопожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет законодательными и правовыми нормами по охране жизни и здоровья детей.
2. Владеет общими требованиями безопасности.
3. Владеет требованиями безопасности во время нахождения детей в группе.
4. Формирует у детей навыки соблюдения правил техники безопасности.
5. Соблюдает технику безопасности и меры предосторожности при организации игр, прогулок и экскурсий.
6. Владеет требованиями закрепления и установки имеющихся предметов и мебели в группе.
7. Владеет правилами техники безопасности на занятиях лепки, рисования, конструирования, аппликации, музыки, физической культуры.
8. Соблюдает правила охраны жизни детей в группе и на детских площадках.
9. Владеет мерами предосторожности при проведении дезинфекции помещений растворами и при обработке кварцем.
10. Определяет по схеме эвакуации закрепленные выходы при пожаре для детей.

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі деректерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"010105 1 – Тәрбиелеушінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1.
Мектеп жасына дейінгі балаларды күтуді жүзеге асыру
КМ 01. Балаларды күту және мектепке дейінгі жастағы балаларды тәрбиелеуді ұйымдастыру үшін санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
Бұл модуль балаларға күтім жасау бойынша іс-шараларды жүзеге асыруға, алғашқы медициналық көмек көрсетуге және баланың өмірін қорғау және күнделікті жұмыстарды жүргізуге, санитарлық-гигиеналық шараларды орындауға, ішкі ережелерді, қауіпсіздік техникасы ережелерін және мектепке дейінгі ұйымдарда өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындауды қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
бала ағзасының анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктерін, баланы күтуге қажетті санитарлық-гигиеналық нормалар мен регламенттерді, балабақшада қолданылатын химиялық заттарды тазалау қолдану қағидасын, алғашқы медициналық көмек көрсету және балалардың өмірін қорғау қағидасын, барлық режимдік сәттерді және санитарлық-гигиеналық шараларды, ішкі ережелерді, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері мен әдістерін өткізу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тәрбиешіге киіну, шешіндіру, жуындыру, жуыну, балаларды тамақтандыру және төсекке орналастыру кезінде, жарақаттану, кесіп алу, күйік шалу, үсік шалу, улану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуге, балалар бақшасында және балалар ойын алаңдарында сабақтар, ойындар, жұмыс, ойын-сауық іс-шаралар кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды, әртүрлі жас топтарында күн тәртібіне сәйкес іс-шараларды өткізуге, үй-жайларды тазалауға және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес қажетті санитарлық тазалау үшін қажетті шаралар қабылдауда, балалар бақшасындағы және балалар алаңындағы балалардың физикалық қауіпсіздігін, балалар денсаулығының қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, төтенше жағдайлар кезінде балалардың қауіпсіздігін сақтауда көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күн тәртібін ұйымдастыру.
Мектепке дейінгі педагогика
Мектеп жасына дейінгі балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы
Психология
Педиатрия негіздері
Балалардың өмірін қорғау және сақтау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиелеушінің көмекшісі жұмысының ерекшеліктері мен құрылымын меңгереді.
2. Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудағы күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсінеді.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың күн тәртібінің мазмұнын меңгереді.
4. Балабақшадағы әртүрлі жас топтарындағы күн тәртібінің мазмұнын меңгереді .
5. Күн тәртібіне байланысты үдерістерін ұйымдастыру әдістерін меңгереді.
6. Серуендеге дейін және одан кейін киім кигізу, шешіндіру дағдыларын меңгереді және қажет болған жағдайда киімдерді кептіреді.
7. Дастарқан жаюды және күн тәртібі бойынша балаларды тамақтандыруды ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
8. Тамақты қабылдап алады және таратады.
9. Күн тәртібіне сәйкес балалардың ұйқысын ұйымдастыру дағдыларын меңгереді .
10. Баланың денсаулық жағдайы, ұйқысы, тәбеті, киімі туралы ата-анасыман әңгімелесу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектеп жасына дейінгі балалардың физиологиясы мен анатомиясы туралы жалпы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың анатомиялық және физиологиялық өсу мен дамуының заңдылықтарын түсінеді, баланың жүйке жүйесінің функциялары мен, тірек-қимыл жүйесінің маңыздылығын түсінеді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың ас қорыту жүйесінің ерекшеліктерін, баланың организміндегі зат алмасуды, зәр шығару жүйесінің маңыздылығы мен функцияларын, терінің құрылымын және функциясын түсінеді.
3. Жұқпалы аурулардың алдын алу және олардың туындауы мен таралуына жол бермеу мақсатында білімін қолданады.
10. Санитариялық-гигиеналық бұзушылықтарды болдырмау және уақтылы жою және эпидемияға қарсы нормалар мен ережелерді сақтау мақсатында мектепке дейінгі гигиена бойынша нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
(ҚР ДСМ-нің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 615 "Мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар үйлеріне арналған санитарлық-эпидемиологиялық талаптар туралы санитарлық ережелерді бекіту туралы" бұйрығы).
Оқыту нәтижесі: 3) Мектеп жасындағы балалардың жасына байланысты психологиялық ерекшеліктерін білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бастауыш мектеп жасындағы балалардың психологиялық әдістерін, психологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Темперамент, табиғат, қабілеттілік ерекшеліктері: генотип, фенотип, ерекшеліктер туралы біледі.
3. Барлық психикалық және танымдық үдерістер туралы түсінеді.
4. Психодиагностика үдерісін жүзеге асырады Сауалнама, психологиялық тестілеу, әдістеме, алынған нәтижелерді өңдеуды жүргізеді.
5. Балалардың қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық жағдайын талдайды және балалар ортасында оң қарым-қатынастарды қалыптастырады.
6. Тренингтерді өткізеді.
7. Баланың өзін-өзі тану ерекшеліктері мен өзін-өзі реттеуі туралы түсінігі болады.
8. Балалар арасындағы адамгершілік, позитивті, коммуникативті қарым-қатынасты қалыптастырады.
9. Ерте жастағы және мектеп жасына дейінгі балалардың психологиясы мен дамуын іске асырады.
10. Баламен эмоционалды байланыс орнатады, психоэмоционалдық жайлылық деңгейін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің негізгі ұғымдары мен дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балаларға алдын-ала медициналық көмек көрсетудің жалпы ережесін меңгереді.
2. Қажет болған жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді уақтылы ұйымдастыру жауапкершілігін түсінеді.
3. Зардап шеккен адамның немесе науқас баланың денсаулық жағдайы бойынша алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастырады.
4. Жаралану кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету амалдарын меңгереді.
5. Күйік шалу, естен тану, улану кезіндегі дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгереді.
6. Күтпеген жерден ауырып қалған немесе жарақат алған (жарақат алу, кесу) балаға ауруханаға дейінгі көмек көрсету тәсілдерін меңгереді.
7. Жұқпалы аурулар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Санитариялық-гигиеналық шараларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың гигиенасының талаптарына жауап беретін іс-шараларды орындайды.
2. Балалардың жеке гигиенасына күтім жасау жөніндегі іс-шараларды орындау тәртібін ұстанады.
3. Балалардың бойында мәдени-гигиеналық дағдыларды қалыптастырады.
4. Балаларды қабылдау үшін топтық бөлме дайындайды: желдетеді, ауаның температурасын бақылайды, үй-жайларға дымқыл тазалау жүргізеді.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес ойын бөлмесін, жатын бөлмені, қабылдау тобын күнделікті тазалауды жүзеге асырады.
6. Инфекцияның таралуының алдын алу бойынша профилактикалық шараларды жүргізу дағдысын меңгереді.
7. Ыдыс-аяқты, ойыншықтарды, жуынатын бөлмені, тазалағыш құралдарды жуу бойынша санитариялық ережелер мен нормалар талаптарын ұстанады.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес төсек-орын ауыстыру кестесін ұстанады.
9. Балабақшада қолданылатын жуғыш заттардың химиялық құралдарын пайдалану ережелерін ұстанады.
10. Серуендеуге арналған аймақтарға тексеру жүргізеді және дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қауіпсіздік техникасын және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғаудың заңнамалық және құқықтық нормаларын меңгереді.
2. Жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
3. Балалар топта болған кездегі қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
4. Балалардың бойында техника қауіпсіздігінің ережелерін ұстану дағдыларын қалыптастырады.
5. Ойындарды, серуендеуді және экскурсияларды ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік шаралары мен сақтық шараларын ұстанады.
6. Топтағы қолда бар заттар мен жиһазды бекіту және орналастыру талаптарын меңгереді.
7. Сабақтағы техника қауіпсіздігінің ережелерін меңгереді: пішіндеу, сурет салы, құрылымдау, қолданбалар, музыка, дене тәрбиесі.
8. Топтағы және ойын алаңдарындағы балалардың өмірін қорғау ережелерін сақтайды.
9. Бөлмелерді ерітінділермен дезинфекциялау кезінде және кварцпен өңдеу кезінде сақтық шараларын меңгереді.
10. Эвакуация схемасына сәйкес өрт болған жағдайда балаларға арнайы белгіленген шығу есіктерін анықтайды.

11. Владеет знаниями применения инвентаря по пожаротушению.
12. Владеет требованиями безопасности в аварийных ситуациях.
ПК 2. Принимать участие в организации учебно-воспитательной деятельности, в организации и проведении досуга с детьми дошкольного возраста
ПМ 02. Участие в организации учебно -воспитательной деятельности и проведении досуга с детьми дошкольного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в организации учебно-воспитательной деятельности в организации и проведении досуга с детьми дошкольного возраста.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы дошкольной педагогики и психологии; общие понятия о воспитательной работе.
При изучении модуля обучающиеся учатся раздавать необходимые дидактические материалы; готовить принадлежности к различным занятиям согласно расписанию; сопровождать детей в спортивный зал, музыкальный зал; принимать участие в проведении утренников, спортивных мероприятий.
Результат обучения: 1) Владеть основами дошкольной педагогики, основами оказания помощи в дидактическом обеспечении учебных занятий.
Дошкольная педагогика
Психология
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Владеет общими вопросами дошкольной педагогики.
2. Участвует в подготовке и организации занятий.
3. Участвует в проведении индивидуальных, групповых занятий дошкольного возраста.
4. Участвует в организации досуга детей (утренники, походы, театры, кино, музеи).
5. Владеет основными понятиями эстетического воспитания.
6. Владеет основными понятиями воспитания труду.
7. Владеет основными понятиями нравственного воспитания.
8. Оказывает помощь воспитателю в подготовке принадлежностей к различным занятиях.
Результат обучения: 1) Устанавливать контакт с детьми разных возрастов, находить индивидуальный подход к детям с разными психологическими особенностями.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о структуре и принципах детской психологии.
2. Организовывает психологическое исследование.
3. Организовывает индивидуальное развитие ребенка дошкольного возраста.
4. Имеет понятие о закономерностях высшей нервной системы.
5. Соблюдает гигиену взаимоотношений.
6. Сохраняет здоровье ребенка, оценивает состояние здоровья ребенка,
определяет механизмы его адаптации.
7. Устанавливает эмоциональный контакт с ребенком, определяет уровень психо-эмоционального комфорта.
8. Оказывает помощь воспитателю в создании благоприятного психологического климата в группе.
9. Владеет приемами оказания психологической помощи ребенку в адаптационном периоде к дошкольному учреждению.
Результат обучения: 2) Владеть общим понятием о воспитательной работе.
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления воспитательной работы.
2. Использует основные пути создания коллективного отношения в группе.
3. Имеет понятие о формировании личности ребенка дошкольного возраста.
4. Имеет понятие о формировании культуры поведения.
5. Участвует в воспитании и коррекции психофизиологических особенностей детей дошкольного возраста.
6. Владеет приемами проведения закаливающих процедур.
Результат обучения: 3) Владеть общими понятиями образовательного процесса в детском саду для участия в проведении занятий.
Критерии оценки:
1. Имеет общее понятие о структуре занятий в детском саду.
2. Имеет общее понятие о содержании циклограммы в детском саду для подготовки необходимых принадлежностей.

11. Өрт сөндіру жабдықтарын пайдалану туралы білімді меңгереді.
12. Төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
КҚ 2. Мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру-тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыруға, бос уақытты ұйымдастыруға және өткізуге қатысады
КМ 02. Мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру-тәрбиелеу қызметін ұйымдастыруға және бос уақытты өткізуге қатысу
Бұл модуль мектеп жасына дейінгі балалармен бос уақытты ұйымдастыру және өткізу бойынша білім беру қызметін ұйымдастыруға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мектепке дейінгі педагогика негіздерін; тәрбие жұмысының жалпы түсініктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қажетті дидактикалық материалдарды таратуды; кестеге сәйкес түрлі жұмыстарға арналған керек-жарақтарды дайындауды; балаларды жаттығу залына, музыкалық залға ертіп апаруды; таңертеңгі қойылымдарға, спорттық іс-шараларға қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі педагогиканың негіздерін, дидактикалық оқыту сабақтарына көмек көрсету негіздерін меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика
Жұмысшы біліктігін алуға арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі педагогиканың жалпы мәселелерін меңгереді.
2. Сабақты дайындауға және ұйымдастыруға қатысады.
3. Мектепке дейінгі жастағы жеке, топтық сабақтарды өткізуге қатысады.
4. Балалардың бос уақытын ұйымдастыруға қатысады (ертеңгіліктер, жорықтар, театрлар, кино, мұражайлар).
5. Эстетикалық білімнің негізгі ұғымдарын меңгереді.
6. Еңбекке тәрбиелеудің негізгі ұғымдарын меңгереді.
7. Адамгершілікке тәрбиелеудің негізгі ұғымдарын меңгереді.
8. Тәрбиешіге әртүрлі сабақтарға қажетті заттарды дайындауға көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәрбие жұмысы туралы жалпы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбие жұмысының негізгі бағыттарын түсінеді.
2. Топта ұжымдық қарым-қатынас орнатудың негізгі тәсілдерін қолданады.
3. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке басын қалыптастыру туралы түсінігі бар.
4. Мінез-құлық мәдениетін қалыптастыру туралы түсінігі бар.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың психофизиологиялық ерекшеліктерін тәрбиелеуге және түзетуге қатысады.
6. Шынығу процедураларын жүргізу тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Балабақшада сабақты өткізуге қатысу үшін оқу үдерісінің жалпы түсінігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балабақшадағы сабақтардың құрылымы туралы жалпы түсінігі бар.
2. Қажетті заттарды дайындау үшін балабақшадағы циклограмманың мазмұны туралы жалпы түсінігі бар.

Квалификация "010101 3 – Воспитатель дошкольных организаций"
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления педагогической деятельности в соответствии с законодательными и нормативными правовыми актами в области дошкольного образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы педагогической деятельности детей дошкольного возраста.
При изучении модуля обучающиеся осваивают планирование занятий с использованием инновационных технологий, ориентированным на детей разных возрастных групп и детей с особыми образовательными потребностями; использовать методическое руководство; организовать методическое обеспечение учебно-воспитательной деятельности; оценивать развитие детей с учетом новых подходов к обучению и оцениванию для проведения мониторинга; подбирать и применять дидактические материалы, необходимые для занятий.
Результат обучения: 1) Владеть основами педагогической деятельности в соответствии с законодательными и нормативно-правовыми актами в области дошкольного образования.
Дошкольная педагогика
Психология
Основы педиатрии
Подготовка к пробной практике (производственное обучение)
Наблюдение и пробные практики: деятельность воспитателя в младших группах дошкольных организаций
Деятельность воспитателя в средних и старших группах дошкольных организаций
Подготовка к преддипломной практике
Критерии оценки
1. Владеет содержанием государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, содержанием учебной программы, инновационными программами в соответствии с обновленными программами содержания обучения и воспитания.
2. Использует законодательную и нормативную базу, применяемую при планировании образовательного процесса, владеет формами среднесрочного и долгосрочного планирования.
3. Понимает тенденции развития отечественной и зарубежной образовательных систем.
4. Составляет план учебных занятий в соответствии с требованиями учебной программы.
5. Использует технологии: критического мышления, игровые, развивающего обучения Н.Зайцева, "Step by step", М.Монтессори и другие.
6. Владеет современными формами планирования учебных занятий (циклограммой).
7. Учитывает сквозные темы для осуществления межпредметной связи.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о возрастных психологических особенностях детей дошкольного возраста.
Критерии оценки
1. Понимает содержание, методы психологии, психологические особенности детей младшего школьного возраста.
2. Владеет знаниями об особенностях темперамента, характера, способностей: генотип, фенотип, о признаках.
3. Имеет понятие о всех психических и познавательных процессах (внимание, ощущение, восприятие, память, мышление и речь).
4. Проводит психодиагностику.
5. Анализирует психолого-педагогическую ситуацию организации детской деятельности и установления положительных взаимоотношений в детской среде.
6. Проводит тренинги.
7. Имеет понятие об особенностях самопонимания, саморегуляции ребенка.
8. Владеет методами формирования гуманных положительных, коммуникативных взаимоотношений между детьми.
9. Реализует возможности детской психологии и резервы возрастного развития детей раннего и дошкольного возраста.
10. Определяет психоэмоциональный комфорт ребенка в семье и дошкольной организации, обучает положительным взаимоотношениям с родителями и нормам этикета.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями педиатрии и детской гигиены, гигиеническими основами организации воспитания и обучения в дошкольных организациях.
Критерии оценки
1. Владеет понятиями о предмете и задачах педиатрии и дошкольной гигиены.
2. Понимает связь педиатрии и дошкольной гигиены с другими науками.
3. Понимает основные цели и задачи педиатрии и дошкольной гигиены.
Результат обучения: 4) Организовывать воспитательно-образовательный процесс в дошкольной организации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает указания и инструкции, регламентирующие деятельность дошкольных учреждений, первичный инструктаж по охране труда и технике безопасности.
2. Понимает содержание и структуру воспитательной работы.
3. Владеет методами диагностики для определения уровня развития детей в возрастных группах и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 5) Осуществлять деятельность воспитателя в младших группах дошкольных организаций.
Критерии оценки:
-

"010101 3 – Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 3. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
КМ 03. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль мектепке дейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
педагогикалық қызметтің негіздерін, меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар әртүрлі жастағы балаларға және арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларға бағытталған инновациялық технологияларды пайдалана отырып сабақты жоспарлауды үйренеді; әдістемелік басшылықты пайдалану; білім беру қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру; Балалардың дамуына баға беру, оқытудың жаңа әдістерін және мониторингті бағалауды ескере отырып; сабақтарға қажетті дидактикалық материалдарды таңдап, қолдануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес педагогикалық қызметтің негізін меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика
Педиатрия негіздері
Сынама практикаға дайындық (өндірістік оқыту) Байқау және сынама практика:
Мектепке дейінгі ұйымдардың кіші топтарындағы тәрбиешінің қызметі
Мектепке дейінгі ұйымдардың орта және жоғарғы топтарындағы тәрбиешінің қызметі
Диплом алды практикаға дайындық
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мазмұнын, оқу жоспарының мазмұнын меңгереді.
2. Оқу үдерісін жоспарлау кезінде қолданылатын заңнамалық және нормативтік базаны, орта және ұзақ мерзімді жоспарлау нысандарын меңгереді.
3. Отандық және шетелдік білім беру жүйелерінің даму үрдістерін түсінеді.
4. Оқу жоспарының талаптарына сәйкес оқу сабақтарының жоспарын құрастырады.
5. сыни ойлау, ойын, даму тренингтері Н.Зайцева, "Step by step", М. Монтессори және басқа технологияларды қолданады.
6. Оқыту сабақтарын (циклограмма) жоспарлаудың заманауи формаларын меңгереді7.
7. Интерфактивті коммуникацияны жүзеге асыру үшін критикалық тақырыптарды ескеру.
Оқыту нәтижесі: 2) Педиатрия мен балалар гигиенасының негізгі ұғымдарын, мектепке дейінгі ұйымдарда білім беруді ұйымдастырудың гигиеналық негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиена пәні мен олардың міндеттері туралы түсінікті меңгереді.
2. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиенаның басқа ғылымдармен байланысын түсінеді.
3. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиенаның негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
4. Педиатрияның негізгі ережелерін және физикалық даму мен жүйке жүйесінің ерекшеліктерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектепке дейінгі ұйымда тәрбие-білім беру үдерісін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өз мамандығы туралы толық көрініс қалыптастыру мақсатында мектепке дейінгі мекемелердің қызметін түсінеді.
2. Ұйымдардың қызметін реттейтін нұсқаулық пен нұсқаулықтарды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша бастапқы оқытуды ұстанады.
3. Тәрбие жұмысының мазмұны мен құрылымын түсінеді.
4. Жаc ерекшелгіне байланысты топтарда балалардың даму деңгейін анықтау үшін диагностиканы өткізу әдістерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектепке дейінгі ұйымдағы кіші топтағы тәрбиешінің қызметін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Планирует и проводит виды и формы воспитательно-образовательную работы в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
2. Применяет методы и способы воспитательно- образовательной работы в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
3. Характеризует возрастные особенности детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
4. Составляет индивидуальный план в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах на основе принципов воспитания и обучения по типовой программе детского сада.
5. Проводит различные виды воспитательно-образовательной работы с использованием новых педагогических технологий.
6.Участвует в проведении закаливающих процедур с детьми в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
7. Проводит режимные процессы и пробные занятия с детьми в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
Результат обучения: 6) Владеть деятельностью воспитателя в средних и старших группах дошкольных организаций.
Критерии оценки:
1. Планирует и проводит виды и формы воспитательно-образовательную работы в средней и старшей группе.
2. Применяет методы и способы воспитательно- образовательной работы в средней и старшей группах.
3. Проводит режимные процессы и пробные занятия с детьми в группе.
4. Составляет индивидуальный план в средней и старшей группах на основе принципов воспитания и обучения по образовательной программе детского сада.
5. Способствует физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию детей.
6. Участвует в проведении закаливающих процедур с детьми в средней и старшей группах.
7. Характеризует возрастные особенности детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 7) Владеть методами и приемами обучения, способствующими развитию саморегуляции, самооценки и взаимооценки.
Критерии оценки:
1.Владеет методами и приемами, необходимыми в самостоятельной работе в дошкольной организации.
2. Понимает содержание портфолио будущего воспитателя.
3. Разрабатывает презентации проектов.
4. Составляет план-конспекты занятий и режимных процессов.
5. Владеет способами поиска методической информации по предметам.
6. Применяет современные информационные и коммуникационные технологии.
ПК 4. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 04.
Транслирование учебной информации, обучение самостоятельному добыванию знаний
Данный модуль описывает знания, умения и навыки организации учебной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику обучения предметов, применяют инновационные технологии и методики организации обучения и воспитания, приемы, формы и средства обучения и воспитания.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся проводить занятия с учетом основ безопасности жизнедеятельности; применять передовые технологии обучения, в том числе методы командной работы, проводить занятия с использованием дополнительных ресурсов, расширяющих учебную программу.
Результат обучения: 1) Владеть методами и принципами организации учебной деятельности, теории и технологии обучения детей дошкольного возраста.
Дошкольная педагогика
Этнопедагогика
Самопознание
Основы логопедии
Теория и методика развития речи
Детская литература
Выразительное чтение
Методика формирования элементарных математических представлений
Методика ознакомления детей с природой и основами экологии
Теория и методика физического воспитания.
Технология и методика обучения
Основы изобразительного искусства с методикой обучения.
Теория и методика музыкального воспитания.
Ритмика с элементами хореографии.
Наблюдение и пробная практика (самостоятельная деятельность воспитателя).
Критерии оценки:
1. Владеет теорией обучения; этапами усвоения знаний, закономерностями и принципами обучения; содержанием обновленных образовательных программ; выполняет требования государственного общеобязательного образовательного стандарта.

1. 1-ші, 2-ші кіші топтарда тәрбиелеу-білім беру жұмысының түрлері мен нысандарын жоспарлайды және жүргізеді.
2. 1-ші, 2-ші кіші топтарда тәрбиелеу-білім беру жұмысының әдістері мен амалдарын қолданады.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың жас ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Балабақшаның типтік бағдарламасы бойынша тәрбиелеу мен оқыту негіздерінде 1-ші, 2-ші кіші топтарда жеке жоспарды құрастырады.
5. Жаңа педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, әр түрлі тәрбиелеу-білім беру жұмыстарын жүргізеді.
6. 1-ші, 2-ші кіші топтардағы балалармен шынығу процедурасын өткізуге қатысады.
7. 1-ші, 2-ші кіші топтардағы балалармен тәртіптік үдерістер мен сынақ сабақтарын өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Мектепке дейінгі ұйымдардың орта және жоғарғы топтарындағы тәрбиешінің қызметін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орта және жоғары топтардағы білім беру және тәрбие жұмысының түрлері мен формаларын жоспарлайды және жүргізеді.
2. Орта және жоғарғы топтардағы білім беру және тәрбие жұмысының әдістерін және амалдарын қолданады.
3. Топтың балаларымен тәртіптік үдерістерді және сынақ сабақтарын өткізеді.
4. Балабақшаның типтік бағдарламасы бойынша тәрбиелеу мен оқыту қағидаларының негізінде орта және жоғары топтарда жеке жоспарды құрастырады.
5. Жаңа педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, әр түрлі тәрбиелеу-білім беру жұмыстарын жүргізеді.
6. Балалардың физикалық, интеллектуалды, рухани және адамгершілік дамуына қолдау көрсетеді.
7. Орта және жоғары топтардағы балалармен шынығу процедурасын өткізуге қатысады.
8. Мектеп жасына дейінгі балалардың жас ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Өзін-өзі реттеу, өзін-өзі бағалау және өзара бағалаудың дамуына ықпал ететін оқыту әдістерін және әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі ұйымдарда өзіндік жұмыс істеу үшін қажетті әдістер мен тәсілдерді пайдаланады.
2. Болашақ тәрбиеші портфолиосының мазмұнын түсінеді.
3. Жобалардың таныстырылымдарын әзірлейді.
4. Сабақтар мен тәртіптік үдерістердің жоспар-конспектісін құрастырады.
5. Пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздестіру тәсілдерін меңгереді.
6. Қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
КҚ 4. Оқыту ақпаратын тарату, өз бетінше білім іздеуге үйрету
КМ 04.
Оқу ақпаратын тарату, өздігінен білім іздеуге үйрету
Бұл модуль оқу қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар пәндерді оқыту әдістемесін, оқытудың қазіргі заманғы әдістерін, әдістемелерін, нысандары мен құралдарын қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тіршілік қауіпсіздігі негіздерін ескере отырып, сабақтар өткізуді; озық педагогикалық технологияларды, оның ішінде командалық жұмыстың әдістерін қолдануды, оқу жоспарын кеңейтетін қосымша ресурстардың көмегімен сабақ беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру қызметін ұйымдастыру әдістері мен қағидаларын, мектепке дейінгі жастағы балаларды оқытудың теориясы мен технологиясын меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика
Этнопедагогика
Өзін-өзі тану
Логопедия негіздері
Сөйлеуді дамыту теориясы мен әдістемесі
Балалар әдебиеті
Мәнерлеп оқу
Қарапайым математикалық көріністерді қалыптастыру әдістемесі
Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдістемесі
Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі
Білім берудің технологиясы мен әдістемесі
Бейнелеу өнерінің оқыту әдістемесімен негіздері
Музыка тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі
Хореография элементтері бар ритмика
Байқау және сынама практика
(тәрбиелеушінің өзіндік қызметі)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Оқыту теориясын; білімді меңгеру кезеңдерін, оқытудың заңдылықтарымен мен қағидаларын; мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын орындауды меңгереді.

2. Владеет классификацией методов обучения и формами организации обучения и воспитания, технологиями критериального оценивания.
3. Определяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками.
4. Осуществляет проведение занятий с учетом этапов усвоения знаний, принципов обучения.
5. Имеет понятие об основах коррекционной педагогики детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 2) Владеть методами формирования этических, духовных ценностей в соответствии с содержанием этнопедагогики.
Критерии оценки:
1. Использует элементы этнопедагогики в процессе организации воспитательной деятельности.
2. Формирует у детей чувство толерантности, патриотизма, гуманизма, справедливости.
Результат обучения: 3) Применять теоретические и методические основы предмета самопознания, воспитательную значимость нравственных взаимоотношений, а также цели, задачи, формы и методы обучения самопознанию.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой применения содержания самопознания в условиях дошкольной организации.
2. Создает необходимые условия для духовно-нравственного развития ребенка.
3. Владеет методами определения личностного потенциала ребенка и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 4) Владеть способами и методами предупреждения и устранения нарушений речи.
Критерии оценки:
1. Владеет теоретическими основами, принципами и методами логопедии.
2. Различает основные группы речевых нарушений.
3. Выделяет первичные и вторичные признаки в структуре речевого дефекта.
4. Характеризует речевые нарушения детей.
Результат обучения: 5) Владеть методами развития речи и умениями речевого общения.
Критерии оценки:
1. Владеет содержанием работы по развитию речи в разных возрастных группах и с детьми с особыми образовательными потребностями.
2. Определяет состав речевых навыков и умений, языковых форм, которые должны усвоить дети.
3. Владеет закономерностями методики обучения родной речи.
4. Проводит практические мероприятия по развитию речи и речевого общения детей.
5. Грамматически правильно строит простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения.
6. Ведет диалог, соблюдая речевой этикет в общении.
7. Сообщает информацию о себе и окружающей среде.
8. Планирует разработку дидактического процесса в системе развития речи и речевого общения.

2. Оқыту әдістерін және білім беру мен тәрбиелеуді ұйымдастырудың нысандарын жіктеуді меңгереді.
3. Педагогиканың басқа ғылымдармен байланысын, негізгі түсініктерін, салаларын, қарым-қатынасын анықтайды.
4. Білімді игеру кезеңдерін, оқыту қағидаларын ескере отырып, жұмыс жүргізуді жүзеге асырады;
5. Білім беру мазмұны туралы құжаттарды талдау тәсілдерін, әдістер мен амалдарды қолдануға қойылатын талаптарды меңгереді.
6. Мектеп жасына дейінгі балалармен түзету педагогикасының негіздері туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Этнопедагогиканың мазмұнына сәйкес этикалық, рухани құндылықтарды қалыптастыру әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Білім беру қызметін ұйымдастыру үдерісінде озық ұлттық дәстүрлерді қолданады.
2. Ұлттық дәстүрдің ерекшеліктерін қолданады.
3. Балалардың бойында төзімділік, патриотизм, гуманизм, әділеттілік сезімін қалыптастырады.
4. Отбасылық тәрбиенің дәстүрлерін түсінуді қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өзін-өзі тану пәнінің теориялық және әдіснамалық негіздерін, моральдық қатынастардың тәрбиелік маңызын, сондай-ақ өздігінен білім берудің мақсаттарын, міндеттерін, нысандарын және әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі ұйымда өзін-өзі тану мазмұнын қолданудың әдістемесін меңгереді.
2. Баланың рухани-адамгершілік дамуы үшін қажетті жағдайлар жасайды.
3. Баланың және ерекше білім беруді қажет ететін балалардың жеке әлеуетін анықтау әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сөздің бұзылуын болдырмау және жою тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Логопедияның теориялық негіздерін, принциптері мен әдістерін меңгереді.
2. Сөйлеу бұзылыстарының негізгі топтарын ажыратады.
3. Сөйлеу кемістігі құрылымындағы бастапқы және қайталама ерекшеліктерді анықтайды.
4. Сөйлеуінде ақауы бар балаларды сипаттайды.
5. Нақты жіктеудегі сөйлеу бұзушылықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мақсатты педагогикалық үрдіс жағдайында балалардың ана тілінде сөйлеу және сөздік қатынас дағдыларын игеру үдерісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі жас топтарында сөйлеуді дамытуға арналған жұмыстың мазмұнын меңгереді.
2. Балалардың меңгереді сөйлеу дағдылары мен икемдерінің, тілдік формаларының құрамын анықтайды.
3. Өзінің ана тілін үйрету заңдылықтарын меңгереді.
4. Тілді дамытудың қағидалары мен әдістерін анықтайды.
5. Балалардың сөйлеуін және сөйлеу тілін дамытуда практикалық шараларды жүргізеді.
6. Қарапайым және күрделі хабарлы мен сұраулы сөйлемдерді грамматикалық дұрыс құрастырады.
7. Тілдесуде сөйлеу этикетін сақтап диалог жүргізеді.
8. Өзі және қоршаған орта туралы ақпаратты жеткізеді.

9. Владеет методикой ознакомления с художественной литературой в детском саду, использует информационно-коммуникационные технологии (музыкально-звуковые книги, видео-упражнения, фильмы).
Результат обучения: 6) Владеть содержанием и методами работы с детской литературой.
Критерии оценки:
1. Понимает воспитательные задачи и особенности детской литературы.
2. Определяет жанры художественной литературы.
3. Определяет воспитательное значение фольклора и его особенности.
4. Владеет приемы анализа и виды работ с текстом.
Результат обучения: 7) Владеть содержанием и умением выразительного чтения произведений, определенных программой дошкольного обучения.
Критерии оценки:
1. Владеет основными приемами развития навыков выразительного чтения с использованием инновационных технологий (инсценировки, драматизации).
2. Владеет методикой организации работы выразительного чтения.
3. Выполняет дыхательные упражнения при говорении.
4. Владеет особенностями исполнения разных литературных жанров.
5. Организует работу с мультимедиа.
6. Разрабатывает сценарий по сюжету художественного произведения.
Результат обучения: 8) Владеть методикой формирования элементарных математических представлений.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями восприятия детьми дошкольного возраста количественных и числовых представлений, величины, формы, пространства и времени.
2. Владеет особенностями восприятия детей дошкольного возраста объемов, отношений пространства.
3. Подбирает необходимые дидактические игры, дидактические наглядные материалы, применяя дидактический комплекс М.Монтессори, развивающие игры Б.Никитина.
4. Владеет методами сопоставления предметов по длине, ширине, высоте, развивает визуальные способности детей.
5. Владеет методами формирования навыков сложения и уменьшения цифр от 1-го до 20-и.
6. Организует различные формы обучения детей математике.
7. Имеет представление об арифметических заданиях и ознакомлении со структурой задач.
8. Применяет дидактические материалы для формирования практических навыков различать геометрические фигуры и ориентироваться на плоскости.
9. Применяет приемы измерения объема сыпучих и жидких веществ.
10. Имеет представление о структуре и содержании конструирования в разных возрастных группах.
11. Владеет и применяет методы инновационных технологий при организации учебного процесса.
Результат обучения: 9) Владеть методикой ознакомления детей с природой и основами экологии.
Критерии оценки:
1. Владеет пониманием целей и задач методики ознакомления детей с природой и основами экологии.
2. Формирует понятие о природе.
3. Определяет особенности климата местного края.
4. Проводит исследовательскую работу по охране окружающей среды и природы.
5. Воспитывает экологическую культуру.
Результат обучения: 10) Владеть теорией и методикой физического воспитания.
Критерии оценки:

9. Сөйлеуді және ссөздік қатынасты дамыту жүйесіндегі дидактикалық үдерісті әзірлеуді жоспарлайды;
10. Балабақшадағы көркем әдебиетпен танысу әдістемесін меңгереді.
11. Балалар кітаптарының идеологиялық және көркемдік мазмұнын өз бетінше талдайды және дұрыс таңдайды, балаларды тәрбиелеудің маңыздылығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Балалар әдебиетінің мазмұны мен жұмыс жүргізу әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалар әдебиетінің тәрбиелік мәселелері мен ерекшеліктерін түсінеді.
2. Көркем әдебиеттің жанрларын анықтайды.
3. Ертегілердің тәрбиелік мәнін анықтайды.
5. Фольклор мен кәсіби шығармашылық арасындағы айырмашылықты сипаттайды.
4. Мәтінмен жұмыс істеуді талдау амалдары мен түрлерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 7) Мектепке дейінгі білім беру бағдарламасымен анықталған жұмыстардың мазмұны мен мәнерлеп оқу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мәнерлеп оқу дағдыларын дамытудың негізгі әдістерін меңгереді.
2. Мәнерлеп оқу жұмысын ұйымдастыру әдістемесін меңгереді.
3. Сөйлеу кезінде тыныс алу жаттығуын орындайды.
4. Түрлі әдеби жанрларды орындау ерекшеліктерін меңгереді.
5. Мультимедиямен жұмыс істеуді ұйымдастырады.
6. Көркем туындының сюжеті бойынша сценарий жасайды
Оқыту нәтижесі: 8) Қарапайым математикалық көріністерді қалыптастыру әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың есептік және сандық көріністерді, мөлшерін, формасын, кеңістікті және уақытты қабылдау ерекшеліктерін меңгереді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың көлемдерді, кеңістік қатынастарын қабылдау ерекшеліктерін меңгереді.
3. Қажетті дидактикалық ойындарды, дидактикалық көрнекі материалдарды іріктейді.
4. Ұзындығы, ені, биіктігі бойынша заттарды салыстыру әдістерін меңгереді, балалардың көрнекі қабілеттерін дамытады.
5. 1-ден 20-ға дейінгі сандарды қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру әдістерін меңгереді.
6. Балаларды математикаға үйретудің түрлі нысандарын ұйымдастырады.
7. Арифметикалық тапсырмалар және тапсырманың құрылымымен таныстыру туралы түсінігі бар.
8. Дидактикалық материалдарды геометриялық фигураларды ажыратып, кеңістікте бағдар ұстай білу дағдыларын қалыптастыру үшін қолданады.
9. Сусымалы және сұйық заттардың көлемін өлшеу амалдарын қолданады.
10. Әртүрлі жас топтарында құрылымдаудың құрылымы мен мазмұны туралы түсінігі бар.
11. Сыныпта алдыңғы қатарлы технологиялардың әдістерін меңгереді және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 9) Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдісінің мақсаттары мен міндеттерін түсінуді меңгереді.
2. Табиғат туралы түсінік қалыптастырады.
3. Туған өлке табиғатының ерекшеліктерін анықтайды.
4. Қоршаған ортаны және табиғатты қорғау бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Экологиялық мәдениетке баулиды.
6. Экологиялық тапсырмаларды шешуге көмектеседі.
Оқыту нәтижесі: 10) Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями об особенностях физического развития детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
2. Владеет методами и приемами физического воспитания и развития детей.
3. Организует и проводит подвижные и спортивные игры.
4. Владеет приемами организации и проведения гимнастики.
5. Владеет формами организации двигательной деятельности: занятия по физической культуре, утренняя гимнастика, физкультминутка, закаливание, подвижные игры, экскурсия, индивидуальная работа.
6. Соблюдает гигиенические требования при проведении подвижных игр.
7. Владеет приемами организации и проведения оздоровительных мероприятий.
8. Владеет методами и приемами повышения двигательной активности детей на занятиях с использованием игровых технологий и технологий развивающего обучения.
9. Применяет инструменты и инвентарь, необходимый для физического воспитания в дошкольных учреждениях.
10. Ведет планирование и учет работ по физическому развитию в дошкольных учреждениях.
Результат обучения: 11) Владеть знаниями о содержании, целях и задачах изобразительного искусства и методами его преподавания в дошкольных организациях.
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи предмета.
2. Владеет содержанием предмета.
3. Использует методы преподавания предмета в дошкольных учреждениях с использованием инновационных технологий: теория решения изобретательских задач, проектная деятельность, проблемное обучение, технология Н.Силивона и другие.
4. Понимает применение этих знаний в методике преподавания предмета в дошкольных учреждениях.
Результат обучения: 12) Владеть общим представлением о содержании, целях и задачах методики преподавания, о материалах и оборудовании для скульптуры и лепки в дошкольных учреждениях.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о цели и задачах предмета.
2. Владеет особенностями методики преподавания предмета в дошкольных учреждениях.
3. Владеет знаниями об особенностях пластического искусства.
4. Различает разновидности скульптуры.
Результат обучения: 13) Владеть формами формирования практических навыков, необходимых для музыкального воспитания детей дошкольного возраста с учетом их возрастных групп.
Критерии оценки:
1. Подбирает музыкальный репертуар с учетом содержания праздничных мероприятий.
2. Находит пути подачи материала традиционной музыки с учетом возрастных особенностей детей.
3. Владеет песенным и стихотворным творчеством;
4. Воспитывает чувство патриотизма у детей посредством музыкального искусства.
5. Владеет методами планирования музыкальных занятий с использованием инновационных технологий.
6. Владеет умением применять аудиовизуальные, мультимедийные средства обучения.
7. Использует виды музыкальных инструментов в деятельности детей.
Результат обучения: 14) Владеть основами ритмики и хореографии, уметь прививать детям интерес к танцу, владеть методами формирования танцевальных способностей детей дошкольного возраста, детей с особыми образовательными потребностями, чувства ритма, эмоциональной отзывчивости на музыку, танцевальной выразительности, формировать координацию движений, ориентировку в пространстве, воспитывать эстетический вкус.
Критерии оценки:

1. Дене тәрбиесінің міндеттерін орындайды.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың физикалық даму ерекшеліктерін қалыптастырады.
3. Дене тәрбиесі мен балаларды дамыту әдістері мен амалдарын меңгереді.
4. Іс-қимыл және спорт ойындарын ұйымдастырады және өткізеді.
5. Гимнастиканы ұйымдастыру және өткізу әдістерін меңгереді.
6. Қозғалыс қызметін: дене тәрбиесі сабақтарын, таңертеңгілік гимнастиканы, дене тәрбиесін, шынығуды, қимыл ойындарын, экскурсияны, жеке жұмысты ұйымдастыру нысандарын меңгереді.
7. Әртүрлі жас топтарында негізгі қозғалыс түрлерін орындайды.
8. Іс-қимыл ойындарын ұйымдастырудың және өткізудің гигиеналық талаптарын ұстанады.
9. Сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу амалдарын меңгереді.
10. Сабақта балалардың қозғалу белсенділігін арттыру үшін әдістер мен амалдарды меңгереді.
11. Мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесі үшін қажетті құралдар мен жабдықтарды қолданады.
12. Мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесін дамыту бойынша жұмыстарды жоспарлауды және есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Бейнелеу өнерінің мазмұнын, мақсаттары мен міндеттерін және оны мектепке дейінгі ұйымдарда оқыту әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пәннің мақсаттары мен міндеттері туралы түсінікті меңгереді.
2. Пәннің мазмұнын меңгереді.
3. Мектепке дейінгі мекемелерде инновациялық технологияларды қолдану арқылы пәндерді оқыту әдістерін пайдаланады: өнертапшық есептерді шешу теориясы, жобалық қызмет, проблемалық оқыту, Н.Силовин технологиясы және тағы басқа.
4. Мектепке дейінгі мекемелерде пәннен сабақ беру әдістемесінде осы білімін қолдануды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 12) Мектепке дейінгі мекемелерде мүсіндеуге және модельдеуге арналған оқыту әдістерінің, материалдар мен жабдықтардың мазмұны, мақсаттары мен міндеттері туралы жалпы түсінікті меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пәннің мақсаттары мен міндеттері туралы білімді меңгереді.
2. Мектепке дейінгі мекемелерде пәндерді оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін меңгереді.
3. Пластикалық өнердің ерекшеліктері туралы біледі.
4. Скульптураның түрлерін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 13) Мектеп жасына дейінгі балаларды музыкалық тәрбиелеу үшін олардың жас топтарын ескере отырып, практикалық дағдыны қалыптастырудың нысандарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мерекелік іс-шаралардың мазмұнын ескере отырып, музыкалық репертуарды таңдайды.
2. Балалардың жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, дәстүрлі музыканың материалын ұсыну тәсілдерін табады.
3. Ән мен поэтикалық шығармашылықты меңгереді;
4. Музыкалық өнер арқылы балалардың бойында патриотизм сезімін тәрбиелейді;
5. Музыка сабақтарын жоспарлау әдістерін меңгереді.
6. Аудиовизуалды, мультимедиялық оқу құралдарын қолдану дағдыларын меңгереді.
7. Балалар шығармашылығындағы музыкалық аспаптардың түрлерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 14) Ырғақ және хореографияның негіздерін, балаларды биге қызықтыруға үйрету, мектеп жасына дейінгі балалардың билеу қабілетін, ырғақ сезімін, музыкаға эмоционалды жауап беруді, билеу айқындылығын, қозғалыстарды үйлестіруді, ғарышта бағдарлауды, эстетикалық талғамды тәрбиелеуді қалыптастыруды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Обучает последовательно и постепенно ритмичным движениям с учетом возрастных особенностей детей и детей с ограниченными физическими возможностями.
2. Подбирает музыкальный репертуар для праздничных программ.
3. Владеет содержанием программы дошкольного воспитания по музыкальному воспитанию.
4. Формирует фигуру, осанку, ритмичность, координацию движений детей.
5. Соблюдает санитарно-гигиенические требования в хореографическом зале.
Результат обучения: 15) Применять методы и способы организации воспитательно-образовательной работы в возрастных группах дошкольных учреждений.
Критерии оценки:
1. Организует и проводит совместно с воспитателем родительские собрания.
2. Организует индивидуальную и групповую работу на занятиях с детьми.
3. Применяет на практике знания, полученные при изучении дидактики и частных методик.
4. Проводит педагогическую и психологическую диагностику, анализирует и делает выводы.
5. Организует праздники и развлечения в дошкольных организациях.
6. Планирует и организует игровую и трудовую деятельность детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
8. Проводит с детьми разных возрастных групп режимные процессы, занятия.
9. Готовит наглядные пособия и дидактические материалы для проведения занятий.
10. Планирует и организовывает мероприятия для физического, интеллектуального, духовного и нравственного развития детей.
11. Планирует организацию праздников, развлечений и спортивных мероприятий.
Результат обучения: 16) Владеть целью, задачами и содержанием изучения обучению грамоте в рамках обновленного содержания образования. Владеть методами и приемами работы с Букварем.
Критерии оценки:
1. Владеет содержанием Букваря и дополнительных пособий по работе с Букварем.
2. Владеет основными методами и приемами, инновационными образовательными технологиями обучения грамоте.
3. Развивает способность ребенка по воспроизведению звука.
4. Владеет методами планирования обучению грамоте (среднесрочное, краткосрочное планирование).
5. Использует передовой опыт и новые технологии в обучении грамоте.
6. Владеет психологическими основами обучения грамоте.
7. Использует методы, приемы и технологии развития мелкой моторики для развития письменных навыков детей.
8. Владеет методами коррекционной работы по обучению грамоте детей дошкольного возраста.
ПК 5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 05. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает формы, методы, функции и содержание воспитательной работы с целью развития социальных навыков и навыков сомообучения детей дошкольного возраста.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание социально-нравственных ценностей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать воспитательную работу с детьми дошкольного возраста.
Формировать этические, духовные ценности, народные традиции, прививать навыки эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
Результат обучения: 1) Владеть теорией, понимать цель, задачи и содержания воспитания, особенности развития и воспитания детей дошкольного возраста.
Дошкольная педагогика
Этнопедагогика.
Методика воспитательной работы
Практика по природоведению и экологии
Практика
"Начало учебного года в детском саду"
Критерии оценки:

1. Балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, біртіндеп және дәйекті түрде ырғақты қозғалыстарға үйретеді.
2. Мерекелік бағдарламалар үшін музыкалық репертуарды таңдайды.
3. Музыкалық тәрбие бойынша мектепке дейінгі білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгереді.
4. Балалардың пішінін, сымбатын, ырғақтылығын, қозғалысын келісімділігін қалыптастырады.
5. Хореографиялық залда санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстынады.
Оқыту нәтижесі: 15) Мектепке дейінгі мекемелердің жастық топтарында білім беру және тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістері мен амалдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиешімен бірге ата-аналар жиналыстарын ұйымдастырады және өткізеді.
2. Сабақта жеке және топтық жұмысты балалармен бірге ұйымдастырады.
3. Дидактиканы және жеке әдістемені зерделеу барысында алған білімді тәжірибеде қолданады.
4. Педагогикалық және психологиялық диагностиканы өткізеді, талдайды және қорытынды жасайды.
5. Мектепке дейінгі ұйымдарда мерекелер мен ойын-сауық шараларын ұйымдастырады.
6. Мектепке дейінгі жастағы балалардың ойыны мен еңбек қызметін жоспарлайды және ұйымдастырады.
7. Әртүрлі жас топтарындағы балалармен тәртіп үдерістерін, сабақтарды жүргізеді.
8. Сабақты өткізу үшін көрнекі құралдар мен дидактикалық материалдарды дайындайды.
9. Балалардың физикалық, интеллектуалды, рухани және адамгершілік дамуына арналған іс-шараларды жоспарлайды және ұйымдастырады.
10. Мерекелерді, ойын-сауық және спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 16) Білімнің жаңартылған мазмұны шеңберінде сауаттылықты зерттеудің мақсатын, міндеттері мен мазмұнын меңгеру. Әліппемен жұмыс істеу әдістері мен амалдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сауаттылықа үйрету бойынша көмекші құралдың мазмұнын меңгереді.
2. Сауаттылыққа үйретудің негізгі әдістері мен амалдарын меңгереді.
2. Дыбысты шығару бойынша баланың ерекшеліктерін дамытады.
4. Сауаттылыққа үйретуді жоспарлау әдістерін меңгереді.
5. Сауаттылыққа оқытуда озық тәжірибелер мен жаңа технологияларды қолданады.
6. Сауаттылыққа үйретудің психологиялық негіздерін меңгереді.
7. Ұсақ моториканы дамыту әдістерін, амалдарын және технологияларын қолданады.
8. Мектеп жасына дейінгі балаларды сауаттылыққа үйрету бойынша түзету жұмыстарының әдістерін меңгереді.
КҚ 5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
КМ 05. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
Бұл модуль тәрбие жұмысының нысандарын, әдістерін, функцияларын және мазмұнын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтік-адаргершілік құндылықтардың мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мектеп жасына дейінгі балалармен бірге тәрбие жұмысын жоспарлауды; этикалық, рухани құндылықтарды, халық дәстүрлерін қалыптастыруды, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбие дағдыларын қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі жастағы балаларды дамыту мен тәрбиелеудің ерекшеліктерін, міндеттері мен мазмұнын түсіну, теориясын меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика
Этнопедагогика
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Табиғаттану және экология бойынша практика
Практика
"Балабақшадағы оқу жылының басталуы"
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает цели и задачи воспитательной работы с детьми.
2. Владеет методами и приемами основ воспитательной деятельности в дошкольных организациях.
3. Владеет содержанием и средствами духовно-нравственного, эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
4. Выполняет цели и задачи нравственного, эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
5. Использует методы и приемы эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания
6. Соблюдает дидактические принципы при планировании воспитательно-образовательной работы.
7. Проводит анализ воспитательных уровней детей, поведения, отношения в коллективе, его нравственных качеств и положительных особенностей.
8. Владеет методами оказания педагогической поддержки лицам с особыми образовательными потребностями (дети оралманов, нерезиденты Казахстана, дети национальных меньшинств, одаренные дети, дети с ограниченными возможностями).
Результат обучения: 2) Владеть методами формирования этических, духовных ценностей, народным традициям, также обучать методам и способам народного воспитания, изучать культуру этического воспитания.
Критерии оценки:
1. Применяет передовые народные традиции в процессе организации воспитательной деятельности.
2. Владеет целью, задачами, методами и приемами формирования физической, трудовой, гуманно-человеческой, экологической системой народного воспитания.
3. Формирует интерес к этическим, духовным ценностям, народным педагогическим традициям.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические культурные различия.
5. Использует факторы и средства народной педагогики.
Результат обучения: 3) Владеть основными направлениями воспитательной работы, методами, формами воспитания и планированием воспитательной работы.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями воспитательной работы.
2. Владеет моделями планирования воспитательной работы в дошкольных организациях.
3. Планирует педагогическую деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно применяет формы и методы, технологии воспитания при планировании и проведении воспитательной работы.
4. Владеет методами организации работы с родителями.
5. Проводит воспитательную работу, направленную на коррекцию личностно-эмоционального развития детей дошкольного возраста.
6. Наблюдает за поведением и деятельностью детей, ведет индикаторы развития детей дошкольного возраста.
7. Организует и проводит воспитательные мероприятия по основным направлениям воспитания детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 4) Организовать ознакомление с окружающей природой, природой родного края.
Критерии оценки:

1. Балалармен тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру қызметінің негіздерін оқыту әдістемесі мен амалдарын меңгереді.
2. Рухани, адамгершілік, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбиенің мазмұны мен құралдарын меңгереді.
3. Адамгершілік, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін орындайды.
4. Эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбие әдістері мен амалдарын қолданады.
5. Білім беру және тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде дидактикалық қағидаларды ұстанады.
6. Балалардың білім деңгейлеріне, топтағы мінез-құлқына, қарым-қатынасына, оның моральдық қасиеттеріне және оң сипаттамаларына талдау жүргізеді.
7. Арнайы білім беру қажеттіліктері бар адамдарға (оралмандардың, Қазақстанның бейрезиденттерінің, азшылық ұлттардың балалары, дарынды балалар, мүгедек балалар) педагогикалық қолдау көрсетудің әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Этнопедагогиканың мазмұнына сәйкес этикалық, рухани құндылықтарды қалыптастыру әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Білім беру қызметін ұйымдастыру үдерісінде озық ұлттық дәстүрлерді қолданады.
2. Халықтың білім берудегі физикалық, еңбек, адамгершілікті сүйетін, экологиялық жүйені қалыптастырудың мақсатын, міндеттерін, әдістері мен амалдарын меңгереді.
3. Этикалық, рухани құндылықтарға, халықтық педагогикалық дәстүрге деген қызығушылықты қалыптастырады.
4. Әлеуметтік, этникалық мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдайды.
5. Халықтық тәрбиенің факторы мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тәрбие жұмысының негізгі бағыттарын, тәрбие жұмысының әдістерін, тәрбие беру нысандарын және тәрбиелеуді жоспарлауды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиелеудің әдістерін, амалдарын, құралдарын меңгереді.
2. Мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие жұмысын жоспарлау үлгісін меңгереді.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес педагогикалық қызметті жоспарлайды, тәрбие жұмысын жоспарлау мен жүргізуде тәрбиелеудің формалары мен әдістерін тиімді қолданады.
4. Ата-аналармен жұмысты ұйымдастыруды меңгереді.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың жеке және эмоциялық дамуын түзетуге бағытталған тәрбие жұмыстарын жүргізеді.
6. Балалардың мінез-құлқы мен қызметін бақылайды, мектеп жасына дейінгі балалардың даму көрсеткіштерін жүргізеді.
7. Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеудің негізгі бағыттары бойынша білім беру қызметін ұйымдастырады және жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортамен, жергілікті жердің табиғатымен танысуды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Проводит мероприятия по защите окружающей природы и организует наблюдение за ней детьми дошкольного возраста.
2. Формирует экологическое сознание и экологическую культуру у детей дошкольного возраста.
3. Организует наблюдение детей за живыми и неживыми объектами.
4. Владеет методами наблюдения по характеру методических задач.
5. Использует требования по отбору живых объектов для уголка природы.
6. Создает уголок природы в группах детского сада в соответствии с требованиями и порядком создания.
7. Использует методы ознакомления с природой на прогулках с детьми дошкольного возраста.
8. Использует различные формы труда на природе с детьми дошкольного возраста.
Результат обучения: 4) Организовать начало нового учебного года и владеть особенностями проведения занятий в первые дни с детьми дошкольного возраста и детей с особым образовательными потребностями.
Критерии оценки:
1. Ведет работу, учитывая возрастные и психологические особенности детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
2. Владеет содержанием и методами организации занятий с детьми дошкольного возраста.
3. Организовывает воспитательную работу в дошкольных учреждениях.
4. Конструирует учебные занятия согласно графику занятий.
ПК 6. Изучает уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследует образовательную среду
ПМ 06. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, исследование образовательной среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления самостоятельной процедуры оценивания учебных достижений обучающихся с применением новых подходов к оцениванию.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы диагностики личностного потенциала ребенка, определение воспитательных задач, организацию и контроль процесса обучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить наблюдение, опрос, анкетирование;
выполнять мониторинг потенциала детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 1) Владеть основами и методами педагогического мониторинга оценивания уровня развития детей дошкольного возраста.
Методы педагогических исследований.
Дошкольная педагогика.
Подготовка к летней педагогической практике.
Профессиональная практика.
Организация летней педагогической практики.
Критерии оценки:
1. Использует методы педагогических исследований: наблюдение, анкетирование, опрос, тестовые материалы.
2. Владеет методами анализа и синтеза полученных результатов исследования.
3. Владеет способами мониторинга достижений и развития детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 2) Владеть методами первичной диагностики потенциала детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:

1. Қоршаған ортаны қорғау және оны мектепке дейінгі жастағы балалармен бақылау бойынша іс-шараларды өткізеді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың экологиялық санасы мен экологиялық мәдениетін қалыптастырады.
3. Балалардың тірі және өлі нысандарды қадағалауын ұйымдастырады.
4. Әдістемелік тапсырмалардың сипаты бойынша бақылау әдістерін меңгереді.
5. Табиғат бұрышына арналған тірі объектілерді іріктеуге қойылатын талаптарды қолданады.
6. Балабақша топтарында табиғат бұрышын талаптары мен тәртібіне сәйкес жасайды.
7. Мектепке дейінгі жастағы балалармен серуендеу кезінде табиғатпен танысу әдістерін қолданады.
8. Мектеп жасына дейінгі балалармен табиғат аясында түрлі еңбек нысандарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жаңа оқу жылының басталуын ұйымдастыру және мектеп жасына дейінгі балалармен сабақ өткізудің ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың жасына және психологиялық сипаттамаларына байланысты жұмыстарды жүргізеді.
2. Мектеп жасындағы балалардың сабақтарын ұйымдастырудың мазмұны мен әдістерін меңгереді.
3. Мектепке дейінгі мекемелерде тәрбие жұмысын ұйымдастырады.
4. Сабақ кестесіне сәйкес оқу сабақтарын құрастырады.
КҚ 6. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 06. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
Бұл модуль білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың дербес процедурасын жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
баланың жеке потенциалын диагностикалау әдістерін, білім беру міндеттерін анықтауды, оқу үрдісін ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар байқау, сұрастыру, сауалнама жүргізеді; мектеп жасына дейінгі балалардың әлеуетін бақылау тәсілдерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп жасына дейінгі балалардың даму деңгейін бағалаудың педагогикалық мониторингілеудің негіздері мен әдістерін меңгеру.
Педагогикалық зерттеулер әдістері
Мектепке дейінгі педагогика
Жазғы педагогикалық практикаға дайындық
Кәсіптік практика
Жазғы педагогикалық практиканы ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық зерттеулердің әдістерін қолданады: бақылау, сауалнама, сұрастыру, тестілік материалдар.
2. Алынған зерттеу нәтижелерін талдау және синтездеу әдістерін меңгереді.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың жетістіктерін және дамуын мониторингтеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектеп жасына дейінгі балалардың әлеуетін бастапқы диагностикалау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Умеет выполнять рекомендации воспитателя.
2. Стимулирует психофизическое развитие, наблюдает за ребенком.
3. Ведет записи при организации режимных моментов.
4. Составляет индивидуальную карту развития ребенка по итогам результатов диагностики.
Результат обучения: 2) Владеть методами и приемами рефлексии, выявления затруднений и коррекции детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:
1. Применяет методы развития оценочной деятельности.
2. Владеет методами формативного оценивания деятельности детей на занятиях в детском саду.
3. Выявляет пути преодоления трудностей после получения результатов анализа знаний, умений, навыков детей.
Результат обучения: 3) Владеть особенностями видов планирования мероприятий, проводимых в летний период с детьми дошкольного возраста и детей с особыми образовательными и физическими потребностями.
Критерии оценки:
1. Владеет методами проведения работ по психолого-педагогическому развитию детей.
2. Понимает значение и роль игры в формировании психологии детей.
3. Применяет различные виды игр с учетом их возрастных и физических особенностей.
4. Владеет целью, задачей, видами, значением праздников и развлечений в развитии детей.
5. Владеет содержанием и требованиями к организации праздников и развлечений.
6. Владеет видами экскурсий, прогулок, наблюдения за трудовой деятельностью детей дошкольного возраста.
7. Владеет видами спортивных, оздоровительных мероприятий в летнее время с детьми дошкольного возраста и детьми с особыми физическими возможностями.
Результат обучения: 4) Организация летней педагогической практики в детском саду.
Критерии оценки:
1. Составляет план воспитательной работы и сценарии коллективных творческих работ.
2. Составляет план работы кружков по направлениям для эффективной организации досуга детей в летнее время.
3. Владеет приемами анализа плана воспитательной работы на летнее время в детском саду.
4. Формирует навыки самостоятельной работы с детским коллективом в летнее время, развивает социальные навыки.
5. Эффективно организует досуг детей по интересам.
6. Устанавливает педагогически корректное отношение с детьми дошкольного возраста.
7. Оформляет отчет по практике.
ПК 7. Взаимодействовать с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 07. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в профессиональных диалогах в рамках группы и методического объединения, строить свою деятельность, опираясь на знание основ профессионально-педагогического общения.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: строить доброжелательные взаимоотношения с детьми, с педагогическим коллективом, с родителями на основе принципов и методов организации педагогического взаимодействия.
.
Результат обучения: 1) Владеть понятием морали, нравственности, правилами этики и педагогического такта.
Педагогическая этика
Охрана труда
Критерии оценки:

1. Тәрбиешінің ұсыныстарын орындай алады.
2. Психофизикалық дамуды ынталандырады, балаға қарайды.
3. Тәртіптік сәттерді ұйымдастыру бойынша жазбалар жүргізеді.
4. Диагностика нәтижелерінің қорытындысы бойынша баланы дамытудың жеке картасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектепке дейінгі жастағы балалардың қиындықтарын анықтауды және түзетуді меңгеру, рефлексия әдістері мен тәсілдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бағалау қызметін дамыту әдістерін қолданады.
2. Балабақшадағы сабақтарда балалардың іс-әрекетін қалыптастырушы бағалау әдістерін меңгереді.
3. Балалардың білімін, икемдерін, дағдыларын талдау нәтижелерін алғаннан кейін қиындықтарды жеңу жолдарын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектеп жасына дейінгі балалармен жаз мезгілінде жүргізілетін іс-шараларды жоспарлау ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балаларды психологиялық-педагогикалық дамыту бойынша жұмыс жүргізу әдістерін меңгеру.
3. Балалардың психологиясын қалыптастырудағы ойынның маңыздылығын және орнын түсінеді.
4. Ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі ойындар түрлерін қолданады.
5. Балаларды дамытудағы мерекелер мен көңіл көтерудің мақсатын, міндетін, түрлерін, мағынасын меңгереді.
6. Мерекелер мен ойын-сауықтарды ұйымдастырудың мазмұнын және оған қойылатын талаптарды біледі.
7. Мектеп жасына дейінгі балалардың еңбек қызметіндегі экскурсияның, серуендердің, бақылаудың түрлерін меңгереді.
8. Жаз кезінде мектеп жасына дейінгі балалармен жүргізілетін спорт, сауықтыру іс-шараларының түрлерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Балабақшада жазғы педагогикалық практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбие жұмысының жоспарын және ұжымдық шығармашылық жұмыстардың сценарийін құрастырады.
2. Жазғы уақытта балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастырудың бағыттары бойынша үйірмелердің жұмыс жоспарын құрастырады.
3. Балабақшада жазғы уақыттағы тәрбие жұмысының жоспарын талдау әдістерін біледі.
4. Жазғы уақытта балалар ұжымының өздігінен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады.
5. Қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастырады.
6. Мектеп жасына дейінгі балалармен дүрыс пелагогикалық қарым-қатынасты белгілейді.
7. Практика бойынша есептемені жасайды.
КҚ 7. Кәсіби қауымдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 07. Кәсіби қауымдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
Бұл модуль топтық және әдістемелік бірлестік шеңберінде кәсіби диалогтарға қатысуға, кәсіптік-педагогикалық қарым-қатынас негіздері білуге сүйене отырып, өз қызметін құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар педагогикалық топпен, ата-аналарымен педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастыру қағидалары мен әдістерінің негізінде балалармен жақсы қарым-қатынас орнатуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мораль, адамгершілік, әдеп және педагогикалық этика ұғымдарын меңгеру.
Педагогикалық этика
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает сущность и принципы педагогической этики, ее основные цели и задачи.
2. Понимает педагогическую мораль и ее проявление в действии педагога.
3. Определяет понятия педагогической этики.
4. Использует опыт передового педагогического мастерства и педагогической этики.
5. Определяет психоэмоциональный комфорт в семье и детском саду детей дошкольного возраста.
6. Применяет основные компоненты культуры педагогического общения и способы применения в социальной среде.
7. Соблюдает этические требования к личности педагога.
Результат обучения: 2) Владеть системой сохранения жизни и здоровья человека в процессе трудовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями основных законодательных актов в области труда.
2. Изучает правила по технике безопасности.
3. Изучает правила пожарной безопасности.
4. Соблюдает правила применения материалов, инструментов, приборов и технологического оборудования в детском саду.
ПК 8. Осуществлять деятельность по квалификации
ПМ 08. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, получение квалификации "Воспитатель дошкольных организаций".
В результате изучения модуля, обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства.
Результат обучения: 1) Владеть квалификацией "Воспитатель дошкольных организаций".
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Применяет на практике теоретические знания, полученные при изучении дидактики и частных методик.
2. Соблюдает внутренний порядок, трудовую дисциплину и правила техники безопасности.
3. Планирует воспитательно-образовательную работу, применяя новые виды планирования (долгосрочное, среднесрочное, циклограмма).
4. Выполняет требования по ведению документации детского сада.
5. Выбирает соответствующие методы и содержание работы для выполнения цели, и задач учебно-методической работы.
6. Проводит занятия согласно графику занятий.
7. Применяет технологию критического мышления на практических занятиях.
8. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями детей.
9. Выбирает программы, учебно-методическое обеспечение, ресурсы цифрового образования.
10. Оформляет отчет по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 427
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

1. Педагогикалық этиканың мәні мен қағидаларын, оның негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Мұғалімнің әрекетіндегі педагогикалық моральды және оның көрінісін түсінеді.
3. Педагогикалық этика ұғымдарын анықтайды.
4. Алдыңғы қатарлы педагогикалық шеберлік пен педагогикалық этиканың тәжірибесін қолданады.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың отбасындағы және балабақшадағы психоэмоционалдық жайлылықты анықтайды.
6. Педагогикалық қарым-қатынас мәдениетінің негізгі компоненттерін және әлеуметтік ортада қолдану әдістерін қолданады.
7. Педагог тұлғасына қойылатын этикалық талатарды ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қызметі үдерісінде адамның өмірі мен денсаулығын сақтау жүйесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек саласындағы негізгі заң актілерін меңгереді.
2. Техника қауіпсіздігі бойынша ережелерді зерделейді.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелерін оқиды.
4. Балабақшадағы материалдарды, құралдарды, құрылғыларды және технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін ұстанады.
КҚ 8. Біліктілік бойынша қызмет жасау
КМ 08. Диплом алды практика
Бұл модуль оқу үдерісінде алынған білім мен кәсіби құзыреттілікті жинақтауға және жетілдіруге, "Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие болады.
Оқыту нәтижесі: 16) "Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігін меңгеру.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дидактиканы және жеке әдістемелерді зерделеу барысында алған білімді теориялық практикада қолданады.
2. Ішкі тәртіпті, еңбек тәртібін және қауіпсіздік ережелерін ұстанады.
3. Оқу-тәрбиелік жұмысын жоспарлаудың жаңа түрлерін (ұзақ мерзімді, орта мерзімді, циклограммалық) қолдана отырып жоспарлайды.
4. Балабақша құжаттамасын жүргізу бойынша талаптарды орындайды.
6. Оқу-әдістемелік жұмыстың мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін жұмыстың тиісті әдістері мен мазмұнын таңдайды.
7. Сабақ кестесіне сәйкес сабақтарды жүргізеді.
8. Сабақтарда инновациялық технологияларды қолданады.
9. Ата-аналар жиналыстарын өткізеді, оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
10. Бағдарламаларды, оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді, цифрлық білім беру ресурстарын таңдайды.
11. Практика бойынша есептемені жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся приобретать умения и навыки, работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами, составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры, основы физического и спортивного самосовершенствования, основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков, развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности, владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айту.
2. Кәсіптік тілдесу үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыруға және рәсімдеуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен функцияларын; құжаттардың жіктелуін, тасымалдағыштарын, мақсатын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функциясын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира, понимания сущности и предназначения культуры, соблюдения гражданских прав и обязанностей, понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации, систему государственно-правовых отношений и явлений, функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями, понимать основной вопрос философии и законы диалектики, анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения, отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии, соблюдать нормы права, ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорттық ойын қағидаларын сақтайды.
2. Дене шынықтыру жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын біледі.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен міндетін түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістерінің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; мәдениеттерді, діндерді және өркениеттерді; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы меңгереді.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории, общие основы экономических систем, основы макроэкономики, актуальные проблемы экономики, основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса, определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызметкердің Еңбек кодексіне сәйкес құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат сияқты негізгі политологиялық ұғымдарды меңгерген.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси процестерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік нысандары мен түрлерін, жоспар түрлерін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 010205 2 - "Аниматор"
ПК 1. Организовать культурно-досуговую работу с детьми
ПМ 01. Организация культурно-досуговой работы с детьми
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации культурно-досуговой работы с детьми.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: психолого -педагогические особенности детей, основу педагогической анимаций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: знать основы педагогической анимации, адаптировать полученные знания по педагогике и психологий воспитательной деятельности и применять их на практике.
Результат обучения: 1) Понимать роль педагогической анимации как особого вида педагогической деятельности.
Педагогическая анимация
Психология
Педагогика
Введение в специальность –ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
010205 2- "Аниматор" біліктілігі
КҚ 1. Балалармен мәдени ойын-сауық жұмысын ұйымдастыру
КМ 01. Балалармен мәдени ойын-сауық жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль балалармен мәдени ойын-сауық жұмысын ұйымдастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін; педагогикалық анимациялардың негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: педагогикалық анимациялардың негіздерін біледі; тәрбиелік қызметтегі педагогика мен психология бойынша алынған білімін бейімдеу және оларды іс жүзінде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық анимацияның рөлін педагогикалық қызметтің ерекше түрі ретінде түсіну.
Педагогикалық анимация
Психология
Педагогика
Мамандыққа кіріспе - танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает теоретические и практические основы анимационной деятельности
2. Проектирует возможности общепедагогической работы с использованием ресурсов анимационной деятельности.
3. Подбирает творческие, оздоровительные, образовательные и развлекательные виды анимации.
4. Организовывает культурно-досуговые программы и мероприятия различных форм и тематик.
5. Создает благоприятную среду для организации досуга в ученическом коллективе образовательного учреждения.
Результат обучения: 2) Понимать психологические аспекты в работе аниматора.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру, задачи и методы современной психологии.
2. Классифицирует психологические особенности развития личности.
3. Владеет содержанием познавательной и эмоционально-волевых сфер личности.
4. Осуществляет профилактику стресса.
5. Применяет психологические знания в практике работы аниматора.
Результат обучения: 3) Понимать роль воспитания и образования в системе организации досуга детей.
Критерии оценки:
1. Понимает предмет и задачи педагогики как науки.
2. Знает основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании", содержание воспитательной работы.
3. Устанавливает педагогические целесообразные взаимоотношения с детьми и родителями.
4. Моделирует различные педагогические ситуации.
Результат обучения: 4) Знакомится со спецификой работы аниматора в организации досуга детей
Критерии оценки:
1. Понимает функции анимационной деятельности.
2. Изучает различные виды и формы аниматорских работ.
3. Организует активные, творческие, взаимообогащающие межличностные отношения в сфере досуга.
4. Составляет отчет по педагогической практике.
ПК 2. Владеть навыками организации и проведения мероприятий
ПМ 02. Владение навыками организации и проведения мероприятий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и проведения мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: знания в области литературы, теорию и практику воспитательной деятельности, основы риторики и культуры речи, основы работы с интернет ресурсами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: знать детские произведения, адаптировать полученные знания по теории и практике воспитательной деятельности и применять их на практике.
Результат обучения: 1) Понимать сущность воспитания и его особенности.
Теория и практика воспитательной деятельности
Культура речи и основы риторики
Детская литература
Основы режиссуры
Ритмика и хореография
Работа с Интернетом -учебная практика
Критерии оценки:

1. Анимациялық қызметтің теориялық және практикалық негіздерін түсінеді.
2. Анимациялық қызмет ресурстарын қолданумен жалпы педагогикалық жұмыстың мүмкіндіктерін жобалайды.
3. Шығармашылық, сауықтыру, білімдік және ойын-сауық анимация түрлерін іріктейді.
4. Әр түрлі нысандар мен тақырыптарда мәдени ойын-сауық бағдарламалар мен іс-шаралар ұйымдастырады.
5. Білім беру ұйымының оқушы ұжымында бос уақытты ұйымдастыру үшін жағымды орта құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аниматор жұмысының психологиялық қырларын түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Заманауи психологияның құрылымы, міндеттері мен әдістерін түсінеді.
2. Тұлға дамуының психологиялық ерекшеліктерін жіктейді.
3. Тұлғаның танымдық және эмоционалдық-жігерлік салаларының мазмұнын біледі.
4. Күйзелістің алдын- алуды іске асырады.
5. Аниматор жұмысында іс жүзінде психологиялық білімді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалардың бос уақытын ұйымдастыру жүйесінде тәрбиелеу мен білім берудің рөлін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогиканың пәні мен міндеттерін ғылым ретінде түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының негізгі ережелерін, тәрбиелік жұмыстың мазмұнын біледі.
3. Балалар және ата-аналармен педагогикалық мақсатты қарым-қатынасты орнатады.
4. Әр түрлі педагогикалық жағдайларды үлгілейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Балалардың бос уақытын ұйымдастыруда аниматор жұмысының ерекшеліктерімен танысады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Анимациялық жұмыстың функцияларын түсінеді.
2. Аниматорлық жұмыстың сан алуан түрлері мен нысандарын зерделейді.
3. Бос уақыт саласында белсенді, шығармашылық, өзара байыту тұлғааралық қарым-қатынасты ұйымдастырады.
4. Педагогикалық практика бойынша есеп құрастырады.
КҚ 2. Іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру
КМ 02. Іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру
Бұл модуль іс-шаралар ұйымдастыру және өткізуге қажетті білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әдебиет саласында білімді; тәрбиелік қызметтің теориясы мен практикасын; риторика және сөйлеу мәдениетін; интернет ресурстармен жұмыстың негізін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: балалар шығармаларын біледі; тәрбиелік қызметтің теориясы мен практикасы бойынша алынған білімін бейімдеу және оларды іс жүзінде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбиелеудің мәні мен оның ерекшеліктерін түсіну.
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
Сөйлеу мәдениеті және риторика негіздері
Балалар әдебиеті
Режиссура негіздері Ырғақ және хореография
Интернетпен жұмыс - оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Определяет цели и задачи воспитания на современном этапе.
2. Владеет общими закономерностями и принципами воспитания.
3. Понимает основные направления и содержание воспитательной работы с детьми.
4. Составляет сценарий воспитательных мероприятии.
5. Проводит анализ и самоанализ воспитательных мероприятии.
Результат обучения: 2) Понимать правильность, стилистическую целесообразность, выразительность речи аниматора.
Критерии оценки:
1. Владеет структурой речи, речевыми нормами и качествами.
2. Соблюдает требования к речи аниматора.
3. Пользуется стилистически правильными речевыми оборотами.
4. Излагает точно, логично, выразительно и доступно свои мысли.
Результат обучения: 3) Владеть спецификой детской литературы.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику детской литературы, ее связь с задачами педагогики.
2. Соблюдает требования к литературным произведениям для детей
3. Использует выразительные средства художественного чтения в воспитательной работе аниматора.
4. Определяет выразительные средства художественного чтения в воспитательной работе аниматора.
5. Анализирует литературно-художественный и исполнительские произведения разных жанров.
Результат обучения: 4) Владеть художественно-творческими задачами режиссерской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает теорию и практику режиссуры.
2. Знает виды спектаклей и театрализованных представлений.
3. Владеет режиссерской разработкой, функциями, приемами режиссерского руководства и основные принципы режиссуры.
4. Работает с разновозрастным коллективом.
5. Составляет литературные сценарий.
6. Осуществляет режиссуру различных эстрадных жанров.
Результат обучения: 5) Представлять роль ритмики и хореографии в организации аниматорской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру занятий ритмики в разных возрастных группах детей.
2. Выбирает композиционные построения танцев.
3. Организовывает
занятия ритмики в разных возрастных группах детей.
4. Организовывает различные детские игровые танцы.
Результат обучения: 6) Понимать основы работы с интернетом.
Критерии оценки:
1. Понимает пути эффективного поиска информации в различных поисковых средствах.
2. Владеет языком запросов на разные темы.
3. Сохраняет информацию из интернета.
4. Рассматривает основные теоретические принципы поиска информации.
5. Имеет представление о специфике современных средствах поиска информации и принципах их работы.
ПК 3. Планировать культурно-досуговую деятельность в разновозрастных группах, с использованием различных анимационных программ
ПМ 03. Планирование культурно-досуговой деятельности в разновозрастных группах, с использованием различных анимационных программ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования культурно-досуговой деятельности в разновозрастных группах, с использованием различных анимационных программ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: знания в области этики деловых взаимоотношений и основы педагогического мастерства, основы педагогики досуга, особенности возрастной анатомии, физиологии и гигиены детей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть этикой деловых отношений, знать основы педагогического мастерства, владеть основами педагогики досуга.
Результат обучения: 1) Понимать этические основы воспитательной аниматорской деятельности.
Этика деловых взаимоотношений и основы педагогического мастерства
Педагогика досуга
Возрастная анатомия, физиология и гигиена
Основы медицинских знаний
Критерии оценки:

1. Заманауи кезеңде тәрбиелеудің мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Тәрбиелеудің жалпы заңдылықтары мен ұстанымдарын біледі.
3. Балалармен тәрбиелік жұмыстың негізгі бағыттары мен мазмұнын түсінеді.
4. Тәрбиелік іс-шаралардың сценарийін жазады.
5. Тәрбиелік іс-шаралардың сараптамасы мен өзіндік сараптамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аниматордың дұрыс, стилистикалық мақсатпен, мәнерлі сөйлеуін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сөйлеу құрылымы, сөйлеу нормалары мен сапасын біледі.
2. Аниматордың сөйлеуіне қойылатын талаптарды орындайды.
3. Стилистикалық дұрыс сөйлеу орамдарын қолданады.
4. Өз ойын нақты, логикалық, мәнерлі және түсінікті жеткізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалар әдебиетінің ерекшеліктерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалар әдебиетінің ерекшеліктерін, оның педагогика міндеттерімен байланысын түсінеді.
2. Балаларға арналған әдеби шығармаларға қойылатын талаптарды орындайды
3. Аниматордың тәрбиелік жұмысында көркем оқудың мәнерлі әдістерін айқындайды.
4. Аниматордың тәрбиелік жұмысында көркем оқудың көрнекі құралдарын қолданады.
5. Түрлі жанрдағы әдеби, көркемдік және орындаушылық жұмыстарды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Режиссерлік жұмыстың көркемдік-шығармашылық міндеттерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Режиссураның теориясы мен практикасын түсінеді.
2. Қойылымдар мен театрландырылған көріністердің түрлерін біледі.
3. Режиссерлік әзірлемелерін, функцияларын, режиссерлік жетекшіліктің әдістерін және режиссураның негізгі ұстанымдарын біледі.
4. Әр түрлі жастағы ұжымдармен жұмыс істейді.
5. Әдеби сценарийлер жазады.
6. Әр түрлі эстрадалық жанрдағы режиссураны іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Аниматорлық жұмысты ұйымдастыруда ритмика және хореографияның рөлін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі жастағы топтардағы ритмика сабақтарының құрылымын түсінеді.
2. Билердің композициялық құрылымдарын таңдайды.
3. Әр түрлі жастағы топтарда ритмика сабақтарын ұйымдастырады.
4. Балалардың түрлі би ойындарын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Интернетпен жұмыстың негіздерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түрлі іздеу құралдарында ақпаратты тиімді іздеу жолдарын түсінеді.
2. Әр түрлі тақырыптарға сұраныс жасау тілін біледі.
3. Ғаламтордан ақпаратты сақтайды.
4. Ақпаратты іздеудің негізгі теориялық ұстанымдарын қарастырады.
5. Ақпаратты іздеудің заманауи құралдарының ерекшеліктері және олармен жұмыстың ұстанымдары туралы түсінігі бар.
КҚ 3. Түрлі жас топтарында әртүрлі анимациялық бағдарламаларды қолдана отырып, мәдени ойын-сауық жұмысын ұйымдастыру
КМ 03. Түрлі жас топтарында әртүрлі анимациялық бағдарламаларды қолдана отырып, мәдени ойын-сауық жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль әр түрлі анимациялық бағдарламалардың қолданылуымен түрлі жас топтарында мәдени ойын-сауық жұмысын жоспарлау үшін қажетті білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: іскерлік қарым-қатынас әдебі саласында білім және педагогикалық шеберлік негіздерін; бос уақыт педагогикасының негіздерін; жас ерекшелік анатомиясын, балалар физиологиясы және гигиенасының ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: іскерлік қарым-қатынас әдебі саласында білім және педагогикалық шеберлік негіздерін; бос уақыт педагогикасының негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аниматорлық қызметтің әдеп негіздерін түсіну.
Іскерлік өзара қарым-қатынас этикасы және педагогикалық шеберлік негіздері
Бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы
Жас ерекшелік анатомиясы, физиология және гигиена
Медициналық білім негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет историей развития и основными категориями этики.
2. Понимает содержание педагогической этики.
3. Владеет правилами деловых взаимоотношений в общении.
4. Использует нормы деловых взаимоотношений в общении с детьми.
5. Проявляет педагогический такт в общении с детьми.
6. Использует основы самообразования и самовоспитания как фактор совершенствования профессионального мастерства.
Результат обучения: 2) Владеть организацией досуговой деятельности детей и подростков.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи, виды и значение досуговой деятельности в жизни человека.
2. Классифицирует самодеятельные объединения.
3. Формирует интересы детей с учетом их индивидуальных и возрастных особенностей.
4. Организовывает досуговую деятельность детей.
Результат обучения: 3) Понимать основные закономерности роста и развития организма человека.
Критерии оценки:
1.1. Знает основные закономерности роста и развития организма человека
2.2. Понимает анатомо-физиологические, психофизиологические особенности развития организма детей и подростков на разных этапах.
2. Выполняет дозирование физических нагрузок.
3. Владеет степенью определения утомления и переутомления детей в разновозрастных периодах.
Результат обучения: 4) Владеть основами медицинских знаний.
Критерии оценки:
1. Определяет содержание понятия "здоровый образ жизни" и факторы, определяющие здоровье.
2. Понимает основные факторы риска в разных возрастных периодах.
3. Знает понятие нормы и отклонения от нормы.
4. Определяет норму в развитии детей и отклонение от нее.
5. Использует систему самооздоровления.
6. Оказывает первую медицинскую помощь
ПК 4. Применять технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики
ПМ 04. Применение технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применение технологии проведения культурно-досуговых программ и мероприятий различных форм и тематики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности инновационной аниматорской деятельности, практическими навыками изготовления художественных изделий прикладного характера, программы проведения различных игр, особенности и структуру работы аниматора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осваивать методы и приемы использования теоретических знании в практической деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть новыми образовательными технологиями педагогической аниматорской деятельности.
Инновационная аниматорская деятельность
Практикум по художественному ручному труду
Практикум по организации игровой деятельности
Технологическая практика освоения квалификации "Аниматор"
Критерии оценки:

1. Әдептің даму тарихы мен негізгі санаттарын біледі.
2. Педагогикалық әдептің мазмұнын түсінеді.
3. Қарым-қатынаста өзара іскерлік қатынастың ережелерін біледі.
4. Балалармен қарым-қатынаста өзара іскерлік қатынастың нормаларын қолданады
5. Балалармен қарым-қатынаста педагогикалық такт көрсетеді.
6. Өзіндік білім алу және тәрбиелену негіздерін кәсіптік шеберлікті жетілдірудің факторы ретінде қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалар мен жасөспірімдердің бос уақыттарын ұйымдастыруды біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Адам өміріндегі бос уақыт іс-әрекетінің міндеттерін, түрлерін және маңызын түсінеді.
2. Әуесқой бірлестіктерді жіктейді.
3. Балалардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың қызығушылықтарын қалыптастырады.
4. Балалардың бос уақыттағы іс-әрекеттерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.1. Адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтарын біледі.
2.2. Балалар мен жас өспірімдердің әр түрлі кезеңдерінде анатомиялық-физиологиялық, психофизиологиялық даму ерекшеліктерін түсінеді.
2. Денеге түсетін жүктемені мөлшерлейді.
3. Әр түрлі жас кезеңдерінде балалардың шаршауы және әбден шаршауын анықтау дәрежесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Медициналық білім негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Денсаулықты айқындайтын факторлар және "салауатты өмір салты" түсінігінің мәнін анықтайды.
2. Әр түрлі жас кезеңдерінде негізгі қауіп факторларын түсінеді.
3. Норма және нормадан ауытқу түсінігін біледі.
4. Балалардың дамуындағы норма мен одан ауытқуды біледі.
5. Өзін-өзі сауықтыру жүйесін қолданады.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
КҚ 4. Әр түрлі нысанда және тақырыпта мәдени ойын-сауық бағдарламалар мен іс-шараларды өткізу технологиясын қолдану
КМ 04. Әр түрлі нысанда және тақырыпта мәдени ойын-сауық бағдарламалар мен іс-шараларды өткізу технологиясын қолдану
Бұл модуль әр түрлі нысанда және тақырыпта мәдени ойын-сауық бағдарламалар мен іс-шараларды өткізу технологиясын қолдануға қажетті білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: инновациялық аниматорлық қызметтің ерекшеліктерін; қолданбалы сипаттағы көркемөнер заттарын жасаудың практикалық дағдыларын; әр түрлі ойындарды өткізудің бағдарламаларын;
аниматордың жұмыс ерекшеліктері мен құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: практикалық қызметте теориялық білімді пайдаланудың әдіс-тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық аниматорлық қызметтің жаңа білімдік технологияларын меңгеру.
Инновациялық аниматорлық қызмет
Көркем қол еңбегі практикумы
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы
"Аниматор" біліктілігін меңгерудің технологиялық практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выбирает инновационные методы и приемы аниматорской деятельности.
2. Владеет технологией режиссуры и постановки культурно-досуговых программ.
3. Анализирует общественные духовно-культурные ценности, традиционные виды и жанры художественного творчества в структуре педагогической аниматорской деятельности.
4. Владеет технологией создания и проведения анимационных программ разного вида.
5. Разрабатывает сценарии культурно-образовательных программ.
Результат обучения: 2) Обладать практическим процессом изготовления художественных изделий декоративно- прикладного характера из природных, натуральных и синтетических материалов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды художественных работ с различными группами материалов.
2. Выполняет приемы художественной обработки материалов.
3. Организовывает практический процесс изготовления художественных изделий декоративно прикладного характера из природных, натуральных и синтетических материалов.
4. Использует в работе приемы художественной обработки материалов.
Результат обучения: 3) Организовать и проводить игры различных видов.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность организации различных видов игр.
2. Учитывает особенности проведения игр с различными возрастными группами детей.
3. Проводит различные виды игр.
4. Проводит игры с различными возрастными группами и категориями детей.
5. Организовывает и проводит игровые программы.
Результат обучения: 4) Осуществлять деятельность в качестве аниматора.
Критерии оценки:
1. Изучает особенности, структуру работы аниматора.
2. Изучает межличностные взаимоотношения детей в коллективе.
3. Организует жизнь детей согласно санитарно-гигиеническим нормам.
4. Владеет методами и приемами проведения различных культурно- досуговых мероприятии
5. Составляет анимационные программы разного вида
6. Осуществляет работу аниматора в учебно- воспитательных учреждениях.
7. Составляет отчет по педагогической практике.
Квалификация 010202 3 - "Педагог-организатор"
ПК 5. Владеть спецификой работы педагога-организатора
ПМ 05. Владение спецификой работы педагога-организатора
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы педагога-организатора.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ нормативных документов содержания образования, профессиональные компетенции согласно требованиям Государственного общеобразовательного стандарта.
При изучении модуля обучающиеся учатся адаптировать полученные знания по теории и практике воспитательной деятельности и применять их на практике.
Результат обучения: 1) Понимать сущность воспитания и его особенности.
Теория и практика воспитательной деятельности
Социальная педагогика
Социальная психология
Семейная педагогика
Этнопедагогика
Охрана труда
Критерии оценки:

1. Аниматорлық қызметтің инновациялық әдіс-тәсілдерін таңдайды.
2. Режиссура және мәдени ойын-сауық бағдарламаларын қою технологиясын біледі.
3. Педагогикалық аниматорлық қызмет құрылымында қоғамдық рухани-мәдени құндылықтар, көркемөнер шығармашылығының дәстүрлі түрлері мен жанрларын сараптайды.
4. Әр түрлі анимациялық бағдарламаларды құру және өткізу технологиясын біледі.
5. Мәдени-білімдік бағдарламалардың сценарийлерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Табиғи, жаратынды және синтетикалық материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркемөнер заттарын жасаудың практикалық үрдісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Көркемөнер жұмыс түрлерін әр түрлі топтағы материалдармен жіктейді.
2. Материалдарды көркемдік өңдеуден өткізеді.
3. Табиғи, жаратынды және синтетикалық материалдардан сәндік-қолданбалы сипаттағы көркемөнер заттарын жасаудың практикалық үрдісін меңгеру.
4. Материалдарды көркемдік өңдеу әдістерін жұмыста қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әр түрлі ойындарды ұйымдастыру мен өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі ойындарды ұйымдастырудың мәнін түсінеді.
2. Әр түрлі жас топтарындағы балалармен ойындарды өткізудің ерекшеліктерін ескереді.
3. Әр түрлі ойындарды өткізеді.
4. Әр түрлі жас топтарындағы және санаттардағы балалармен ойындар өткізеді.
5. Ойын бағдарламаларын ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Аниматор ретінде қызметті іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аниматор жұмысының ерекшеліктерін, құрылымын зерделейді.
2. Балалардың ұжымдағы тұлғааралық қарым-қатынасын зерделейді.
3. Балалардың өмірін санитарлық-гигиеналық нормаларына сәйкес ұйымдастырады.
4. Әр түрлі мәдени ойын-сауық іс-шараларды өткізудің әдіс-тәсілдерін біледі.
5. Әр түрлі анимациялық бағдарламалар жасайды
6. Оқу-тәрбиелік мекемелердің аниматорлық жұмысын іске асырады.
7. Педагогикалық практика бойынша есеп құрастырады.
"010202 3 - Ұйымдастырушы – педагог" біліктілігі
КҚ 5. Ұйымдастырушы – педагог жұмысының ерекшеліктерін білу
КМ 05. Ұйымдастырушы – педагог жұмысының ерекшеліктерін білу
Бұл модуль ұйымдастырушы – педагог жұмысы үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: білім беру мазмұнының нормативтік құжаттарының сараптамасын; Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарына сәйкес кәсіптік құзыреттерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: тәрбиелік қызметтің теориясы мен практикасы бойынша алынған білімін бейімдеу және оларды іс жүзінде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбиелеудің мәні мен оның ерекшеліктерін түсіну.
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
Әлеуметтік психология
Әлеуметтік педагогика
Отбасылық педагогика
Этнопедагогика
Еңбек қорғау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает цели и задачи воспитания на современном этапе.
2. Владеет информацией о содержании основных понятий.
3. Учитывает общие закономерности и принципы воспитания.
4. Понимает факторы формирования личности в воспитательном процессе.
5. Определяет цели, задачи, формы воспитательной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей.
6. Владеет и реализовывает основное содержание Концептуальной основы воспитания "Мәңгілік ел"
Результат обучения: 2) Владеть навыками использования методов и приемов организации воспитательной работы.
Критерии оценки:
1. Осознает сущность будущей профессиональной деятельности.
2. Понимает систему работы и функции педагога организатора.
3. Классифицирует основные направления воспитательной деятельности.
4. Владеет методами воспитания, средствами и формами воспитательного процесса.
5. Понимает современные концепции и региональные программы воспитания.
6. Составляет модель воспитательной системы.
7. Составляет планы воспитательной работы: по охвату содержания, по длительности планируемого периода (долгосрочные и краткосрочные).
8. Использует систему методов воспитательного воздействия.
9. Использует разнообразные технологии в воспитательном процессе.
10. Составляет сценарий воспитательных мероприятий.
11. Проводит анализ и самоанализ воспитательного мероприятия.
Результат обучения: 3) Использовать достижения современных исследований в области изучения личности.
Критерии оценки:
1. Понимает предмет, задачи и роль социальной педагогики в системе педагогических наук.
2. Организовывает социально-педагогическую, социально-психологическую, воспитательную работу в микро- и макросоциуме.
3. Использует традиции, обычаи народов в воспитательной деятельности.
4. Находит способы решения личных и социальных проблем воспитанников.
5. Принимает меры по социальной защите и помощи.
6. Реализует права и свободу личности воспитанников.
7. Способствует установлению гуманных, нравственных отношений в социальной среде.
8. Содействует созданию благоприятной обстановки и безопасности личности воспитанников.
Результат обучения: 4) Прогнозировать социальное поведение детей.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание социальной психологии, психологии общения.
2. Осознает связь системы отношений "личность-общество".
3. Применяет на практике основы психологии общения, виды и уровни общения.
4. Умеет проводить психолого-педагогическую диагностику
5. Определяет групповую совместимость.
Результат обучения: 5) Определять систему мер, направленных на разрешение семейных проблем и оказывать помощь в их разрешении.
Критерии оценки:

1. Заманауи кезеңде тәрбиелеудің мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Негізгі түсініктердің мазмұны туралы ақпаратты меңгереді.
3. Тәрбиелеудің жалпы заңдылықтары мен ұстанымдарын ескереді.
4. Тәрбиелік үрдісте тұлғаны қалыптастырудың факторларын түсінеді.
5. Балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескерумен тәрбиелік жұмыстың мақсаттары, міндеттері мен нысандарын анықтайды.
6. "Мәңгілік ел" тәрбие тұжырымдамасының негізгі мазмұнын біледі және оны іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәрбиелік жұмысты ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін қолданудың дағдыларын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Болашақ кәсіптік қызметінің мәнін түсінеді.
2. Ұйымдастырушы -педагог жұмысының жүйесін және функцияларын түсінеді.
3. Тәрбиелік жұмыстың негізгі бағыттарын жіктейді.
4. Тәрбие әдістерін, тәрбие үрдісінің құралдары мен нысандарын меңгереді.
5. Тәрбиелеудің заманауи тұжырымдамалары мен өңірлік бағдарламаларын түсінеді.
6. Тәрбиелік жүйе үлгісін жасайды.
7. Мазмұны, жоспарланатын кезеңнің ұзақтығы бойынша (ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді) тәрбие жұмысының жоспарларын құрайды.
8. Тәрбиелік әсер ету әдістерінің жүйесін қолданады
9. Тәрбиелік үрдісте әр түрлі технологияларды қолданады.
10. Тәрбиелік іс-шаралардың сценарийін құрастарады.
11. Тәрбиелік іс-шаралардың сараптамасы мен өзіндік сараптамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұлғаны зерттеу саласында заманауи зерттеулердің жетістіктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық ғылымдар жүйесінде әлеуметтік педагогиканың пәні, міндеті мен рөлін түсінеді.
2. Микро және макроқоғамда әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады.
3. Тәрбие іс-әрекетінде халықтардың салт-дәстүрлерін пайдаланады.
4. Тәрбиеленушілердің жеке және әлеуметтік мәселелерін шешу әдістерін табады.
5. Әлеуметтік қорғау және көмек бойынша шара қолданады.
6. Тәрбиеленушілердің құқықтық және тұлғалық еркіндігін іске асырады.
7. Әлеуметтік ортада гуманистік, адамгершілік қарым-қатынасты орнатуға үлес қосады.
8. Тәрбиеленушілердің жағымды жағдайын және тұлғалық қауіпсіздігін құруға үлес қосады.
Оқыту нәтижесі: 4) Балалардың әлеуметтік өзін-өзі ұстауын болжайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік психология, қарым-қатынас психологияның мазмұнын біледі.
2. "Тұлға-қоғам" қарым-қатынас жүйесінің байланысын түсінеді.
3. Іс жүзінде қарым-қатынас психологиясының негіздерін, қарым-қатынас түрлері мен деңгейлерін қолданады.
4. Психологиялық-педагогикалық диагностиканы өткізе алады
5. Топтық сәйкестікті анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Отбасылық мәселелерді шешуге бағытталған шаралар жүйесін анықтау және оларды шешуге көмек беру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает особенности и проблемы современной семьи.
2. Классифицирует типы и функции семьи.
3. Понимает типичные ошибки семейного воспитания.
4. Понимает особенности работы с социально-неблагополучными семьями.
5. Проводит диагностику воспитательной ситуации в семье.
6. Организовывает работу с социально-неблагополучными семьями.
Результат обучения: 6) Анализировать влияние этнических факторов, особенностей культуры, быта, национальных традиций, религии.
Критерии оценки:
1. Понимает предмет и задачи этнопедагогики, методологию науки.
2. Владеет национальными традициями и обычаями.
3. Использует материалы этнопедагогики казахского народа в процессе воспитания.
Результат обучения: 7) Организовывать безопасные условия воспитания и обучения детей.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание основных документов Республики Казахстан.
2. Владеет видами инструктажей по технике безопасности.
3. Планирует работу по предупреждению травматизма детей.
4. Разрабатывает инструкции по технике безопасности.
5. Проводит инструктаж с учащимися по безопасным приемам работ.
ПК 6. Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся
ПМ 06. Организация воспитательной работы с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для организации воспитательной работы с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности работы с социально неадаптированными детьми, эффективные пути саморазвития, основные направления инклюзивного образования.
При изучении модуля обучающиеся учатся применить полученные знания на практике.
Результат обучения: 1) Понимать признаки основных нарушений в психофизиологическом развитии детей.
Коррекционная педагогика и основы работы с социально неадаптированными детьми
Методы педагогических исследований
Учебная практика "Психологическая адаптация ребенка к школе"
Учебная практика Психолого-педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Понимает цели, задачи, проблемы коррекционной педагогики.
2. Понимает нарушения в психофизическом развитии детей.
3. Понимает основные понятия коррекционной педагогики.
4. Классифицирует типы и особенности "трудных" детей.
5. Владеет формами и методами коррекционной работы.
6. Понимает специфику воспитательной деятельности с детьми, имеющими физические отклонения.
7. Осуществляет диагностико-коррекционную работу с неуспевающими, недисциплинированными и детьми "группы риска".

1. Заманауи отбасының ерекшеліктері мен мәселелерін түсінеді.
2. Отбасының түрлері мен функцияларын жіктейді.
3. Отбасылық тәрбиенің әдеттегі қателіктерін түсінеді.
4. Әлеуметтік нашар отбасылармен жұмыс ерекшеліктерін түсінеді.
5. Отбасыда тәрбиелік жағдайдың диагностикасын өткізеді.
6. Әлеуметтік нашар отбасылармен жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Этникалық факторлардың әсерін, мәдениет, күнделікті өмір, ұлттық салт-дәстүрлер, дін ерекшеліктерін сараптайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Этнопедагогика пәні мен міндеттерін түсінеді.
2. Ұлттық салт-дәстүрлерді біледі.
3. Тәрбие беру үрдісінде қазақ халқының этнопедагогикасының материалдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Балаларды тәрбиелеу мен оқытуда қауіпсіздік шараларын ұйымдастырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының негізгі құжаттарының мазмұнын түсінеді.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтың түрлерін меңгереді.
3. Балалардың жарақаттануының алдын- алу бойынша жұмысты жоспарлайды.
4. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты әзірлейді.
5. Жұмыстың қауіпсіз әдістері бойынша оқушылармен нұсқаулық өткізеді.
КҚ 6. Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы көзқарасты ескере отырып ұйымдастыру
КМ 06. Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы көзқарасты ескере отырып ұйымдастыру
Бұл модуль оқушыларға тұлғалық бағытталған әдісті қолдана отырып, тәрбиелік жұмысты ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білім, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтік бейімделген балалармен жұмыс ерекшеліктерін; өзін-өзі дамытудың тиімді жолдарын; инклюзивтік білім берудің негізгі бағыттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: алған білімін практикада қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Балалардың психофизиологиялық дамуындағы негізгі ауытқулардың белгілерін түсіну.
Түзету педагогикасы және әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс негіздері
Педагогикалық зерттеу әдістері
"Баланың мектепке психологиялық бейімделуі" оқу практикасы
"Психология-педагогикалық практика" оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түзету педагогикасының мақсаттары, міндеттері мен мәселелерін түсінеді.
2. Балалардың психофизиологиялық дамуында негізгі ауытқушылықтардың белгілерін түсінеді.
3. Балалардың психофизикалық дамуындағы ауытқушылықтардың ерекшеліктерін түсінеді.
4. "Қиын" балалардың түрлері мен ерекшеліктерін жіктейді.
5. Түзету жұмысының нысандары мен әдістерін меңгереді.
6. Дене ауытқушылықтары бар балалармен тәрбие жұмысының ерекшеліктерін түсінеді.
7. Үлгермейтін, тәртіпсіз және "қауіп тобындағы" балалармен диагностикалық-түзетушілік жұмысты іске асырады.

8. Организовывает профилактическую работу с несовершеннолетними правонарушителями.
9. Выявляет характер социально-педагогических проблем и их причины.
10. Определяет систему мер, направленных на разрешение социально-психологической проблемы личности, группы или коллектива.
Результат обучения: 2) Владеть основными методами и приемами работы с социально неадаптированными детьми.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание понятии и причины появления социально-неадаптированных детей.
2. Понимает основные закономерности психического развития и возрастные особенности психики ребенка.
3. Понимает основные направления и особенности организации работы с социально неадаптированными детьми.
4. Выявляет причины отклонений у социально-неадаптированных детей.
Результат обучения: 3) Владеть методами педагогических исследований.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание понятий наука и научное познание.
2. Использует теорию исследовательской работы.
3. Знает требования к оформлению научно-исследовательских работ.
4. Пользуется методикой психолого-педагогического исследования.
5. Выполняет научно-исследовательские работы.
Результат обучения: 4) Владеть основами психологической адаптации ребенка к школе.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы воспитания и обучения детей школьного возраста.
2. Владеет основами подготовки ребенка к школьному обучению.
3. Владеет особенностями учебно-воспитательного процесса в первом классе начальной школы.
4. Организовывает своеобразие педагогического процесса в первом классе.
5. Оценивает соответствие педагогического процесса установленным педагогическим правилам
6. Выявляет воспитательно-образовательную эффективность
7. Анализирует деятельность учителя и учащихся в учебно-воспитательном процессе.
8. Оценивает индивидуальное развитие ребенка под влиянием организованного педагогического воздействия в процессе разных видов деятельности.
9. Пользуется методами педагогического исследования, количественным и качественным анализом.
собранных материалов
10. Формулирует обоснованные выводы и педагогические рекомендации.
Результат обучения: 5) Понимать основы психолого-педагогических исследований.
1. Понимает специфику организации работы психолога.
2. Определяет особенности методов психолого-педагогического исследования.
3. Планирует психолого - педагогическую работу.
4. Оценивает результаты психолого-педагогической деятельности.
ПК 7. Владеть методикой планирования и мониторинга в воспитательной системе
ПМ 07. Владение методикой планирования и мониторинга в воспитательной системе
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для овладения методикой планирования и мониторинга в воспитательной системе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию работы педагога-организатора, методику организации летнего отдыха детей, основы новых образовательных технологии, использовать в работе информационно-коммуникационные технологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся применить полученные знания на практике.
Результат обучения: 1) Понимать организацию творческой работы по планированию и анализу воспитательной деятельности.
Технология работы педагога-организатора
Методика организации летнего отдыха детей и подростков
Новые образовательные технологии
Информационно-коммуникационные технологии
Практикум "Оформительское дело"
Учебная практика "Подготовка к пробной практике"
Учебная практика "Подготовка к работе летнем оздоровительном лагере"
Подготовка к преддипломной практике
Критерии оценки:

8. Кәмелеттік жасқа толмаған құқық бұзушылармен профилактикалық жұмысты ұйымдастырады.
9. Әлеуметтік-педагогикалық мәселелер мен олардың себептерінің сипатын айқындайды.
10. Тұлғаның, топтың немесе ұжымның әлеуметтік-психологиялық мәселені шешуге бағытталған шаралар жүйесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмыс негіздерін меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік бейімделмеген балалар түсінігі мен болу себептерінің мазмұнын түсінеді.
2. Бала психикасының жас ерекшеліктері мен психикалық дамуының негізгі заңдылықтарын түсінеді.
3. Әлеуметтік бейімделмеген балалармен жұмысты ұйымдастырудың негізгі бағыттары мен ерекшеліктерін түсінеді.
4. Әлеуметтік бейімделмеген балаларда ауытқушылықтардың себептерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Педагогикалық зерттеулердің әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ғылым түсінігі мен ғылымдық таным мазмұнын түсінеді.
2. Зерттеушілік жұмыстың теориясын қолданады.
3. Ғылыми-зерттеушілік жұмысты рәсімдеуге қойылатын талаптарды біледі.
4. Психологиялық-педагогикалық зерттеудің әдістемесін қолданады.
5. Ғылыми-зерттеушілік жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Баланың мектепке психологиялық бейімделуінің негіздерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасындағы балаларды тәрбилеу мен оқытудың теориялық негіздерін түсінеді.
2. Баланы мектеп оқуына дайындаудың негіздерін біледі.
3. Бастауыш мектептің бірінші сыныбында оқу-тәрбиелік үрдістің ерекшеліктерін біледі.
4. Бірінші сыныптағы оқу-тәрбие үрдісінің ерекшеліктерін меңгереді.
5. Орнатылған педагогикалық қағидаттарға педагогикалық үрдістің сәйкестендірілуін бағалайды.
6. Тәрбиенің және білімнің тиімділігін айқындайды.
7. Оқу-тәрбиелік үрдісте мұғалім мен оқушының іс-әрекетің сараптайды.
8. Әр түрлі қызмет үрдісінде ұйымдастырылған педагогикалық әсерде баланың жеке дамуын бағалайды.
9. Педагогикалық зерттеу, сандық және сапалы сараптаманың әдістерін қолданады.
10. Дәлелденген қорытынды және педагогикалық ұсынымдарды тұжырымдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Психологиялық-педагогикалық зерттеулердің негіздерін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Психологтың жұмысын ұйымдастырудың ерекшеліктерін түсінеді.
2. Психологиялық-педагогикалық зерттеу әдістерінің ерекшеліктерін анықтайды.
3. Психологиялық-педагогикалық жұмысты жоспарлайды.
4. Психологиялық-педагогикалық қызметтің нәтижелерін бағалайды.
КҚ 7. Тәрбие жүйесін жоспарлау және мониторинг әдістемесін меңгеру
КМ 07. Тәрбие жүйесін жоспарлау және мониторинг әдістемесін меңгеру
Бұл модуль тәрбиелік жүйенің жоспарлау мен мониторинг әдістемесін меңгеру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
ұйымдастырушы педагог жұмысының технологиясын;
балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесін;
жаңа білімдік технологияларды;
қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеуде оқушылар алған білімін іс- жүзінде қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбиелік қызметті жоспарлау және сараптау бойынша шығармашылық жұмысты ұйымдастыруды түсіну.
Ұйымдастырушы -педагог жұмысының технологиясы
Балалармен және жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесі
Жаңа білім беру технологиялары
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
"Безендіру ісі" практикумы
"Байқау практикасына дайындық" оқу практикасы
"Жазғы сауықтыру лагеріндегі жұмысқа дайындық" оқу практикасы
Дипломалды практикаға дайындық
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает структуру и основное содержание нормативных документов.
2. Определяет цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику.
3. Оказывает помощь учителям в проведении внеклассной работы.
4. Проводит психолого-педагогическую диагностику детей разного возраста.
5. Формирует культуру поведения учащихся.
6. Владеет методами психолого-педагогической диагностики воспитательной работы.
Результат обучения: 2) Владеть методикой организации летнего отдыха детей и подростков.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание и особенности организации летнего отдыха детей.
2. Владеет формами и методами работы с детьми и подростками.
3. Организовывает воспитательный процесс в оздоровительно – воспитательных учреждениях.
4. Использует разнообразные формы и методы работы с детьми и подростками.
Результат обучения: 3) Использовать новые образовательные технологии.
Критерии оценки:
1. Владеет содержанием различных технологий.
2. Классифицирует образовательные технологий.
3. Применяет образовательные технологии в практической деятельности.
Результат обучения: 4) Владеть информационно-коммуникационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Понимает возможности информационно-коммуникационных технологии.
2. Владеет санитарно-гигиеническими требованиями при работе на персональных компьютерах.
3. Владеет видами программного обеспечения.
4. Понимает содержание коммуникационных технологий.
5. Обрабатывает графическую, текстовую информацию, числовые данные в электронных таблицах.
6. Составляет компьютерные презентации.
7. Использует технологию хранения, поиска и сортировки информации, работает с интернетом.
Результат обучения: 5) Владеть основными приемами работы оформительского дела.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику использования различных материалов.
2. Владеет современными инструментами и материалами в оформительских работах.
3. Анализирует технологию ведения оформительских работ.
4. Осуществляет сочетание различных материалов и возможности их применения.
5. Использует современные инструменты и материалы в оформительских работах.
Результат обучения: 6) Владеет системой организации и проведения воспитательных работ.
Критерии оценки:
1. Понимает систему воспитательной деятельности.
2. Изучает особенности и специфику педагогического общения.
3. Анализирует воспитательные мероприятия.
4. Организовывает различные мероприятия.
5. Составляет психолого-педагогическую характеристику личности и отдельных коллективов.
6. Составляет программы воспитания (перспективное, календарное).

1. Мектеп құжаттамасының жұмыс жүйесі мен құрылымын түсінеді.
2. Тәрбиелік жұмыстың мақсаттары, міндеттері мен бағыттарын, олардың ерекшеліктерін анықтайды.
3. Сыныптан тыс жұмысты өткізуде мұғалімдерге көмек көрсетеді.
4. Әр түрлі жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық диагностикасын өткізеді.
5. Оқушылардың өзін-өзі ұстау мәдениетін қалыптастырады.
6. Тәрбиелік жұмыстың психологиялық-педагогикалық диагностикасының әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалар мен жас өспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыру әдістемесін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың жазғы демалысын ұйымдастырудың мазмұны мен ерекшеліктерін түсінеді.
2. Балалар және жасөсіпірімдермен жүргізілетін жұмыстың нысандары мен әдістерін меңгереді.
3. Сауықтыру-тәрбиелік мекемелерде тәрбиелік үрдісті ұйымдастырады.
4. Балалар және жасөспірімдермен жұмыстың әр түрлі нысандары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жаңа білімдік технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі технологиялардың мазмұнын біледі.
2. Білімдік технологияларды жіктейді.
3. Практикалық қызметте білімдік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Дербес компьютерлермен жұмыс жасауда санитарлық-гигиеналық талаптарды меңгереді.
3. Бағдарламалық жасақтаманың түрлерін меңгереді.
4. Коммуникациялық технологиялардың мазмұнын түсінеді.
5. Электронды кестелерде графикалық, мәтіндік ақпарат және сандық мәліметті өңдейді.
6. Компьютерлік презентациялар жасайды.
7. Ақпаратты сақтау, іздеу және сұрыптау технологиясын қолданады, интернетпен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Безендіру ісінің негізгі әдіс-тәсілдерін менгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі материалдарды қолданудың ерекшеліктерін түсінеді.
2.Безендіру жұмыстарында заманауи құралдар мен материалдарды меңгереді.
3. Безендіру жұмысын жүргізудің технологиясын сараптайды.
4. Әр түрлі материалдар мен оларды қолдану мүмкіндіктерінің сәйкестігін іске асырады.
5. Безендіру жұмыстарында заманауи құралдар мен материалдарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Тәрбиелік жұмысты ұйымдастыру және өткізу жүйесін біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиелік жұмыстың жүйесін түсінеді.
2. Педагогикалық қарым-қатынастың ерекшеліктерін зерделейді.
3. Тәрбиелік іс-шараларды сараптайды.
4. Әр түрлі іс-шаралар ұйымдастырады.
5. Жеке тұлға мен ұжымға психологиялық-педагогикалық мінездеме құрастырады.
6. Тәрбиелік бағдарламаларды құрастырады

7. Составляет портфолио по пробной педагогической практике.
8. Готовит отчетную документацию по практике.
Результат обучения: 7) Организовать работу в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи и направления работы в оздоровительном лагере.
2. Понимает содержание и особенности организации воспитательного процесса в оздоровительном лагере.
3. Владеет формами и методами организации летнего отдыха детей.
4. Планирует воспитательную работу в летний период.
Результат обучения: 8) Понимать и организовывать различные формы воспитательной работы.
Критерии оценки:
1. Организовывает работу в кружках и клубах.
2. Ведет работу с родителями.
3. Работает с детьми "группы риска".
4. Проводит различные внеклассные мероприятия.
5. Планирует учебно-воспитательную работу с учетом возрастных особенностей учащихся.
6. Использует интерактивные технологии и компьютерные средства обучения.
7. Проводит воспитательную работу по плану учебно-воспитательного учреждения.
ПК 8. Интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности
ПМ 08.
Интегрирование работы школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для интегрирования работы школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности работы с детскими и молодежными организациями в учебные и летние периоды, формулировать цели и определять задачи различных видов деятельности, особенности проведения игры с разными возрастными группами и категориями детей, организовать воспитательный процесс в условиях оздоровительного лагеря.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ставить и обосновывать цели по координации работы детских и молодежных организаций, владеть основными понятиями.
Результат обучения: 1) Понимать особенности современного, детского и молодежного движения и его различные виды.
Теория и практика деятельности детских и молодежных организаций и объединений
Педагогика досуга
Физкультурно-оздоровительная работа с детьми и подростками
Технологическая практика "Летняя практика в оздоровительном лагере"
Критерии оценки:
1. Определяет цели, задачи и виды современного детского и молодежного движения.
2. Понимает сущность и виды неформальных объединений.
3. Понимает перспективы развития детских и молодежных организаций.
4. Преодолевает воспитательными средствами негативное влияние ряда неформальных объединений на детскую и молодежную организацию.
Результат обучения: 2) Организовывать досуговую деятельность школьника.
Критерии оценки:

7. Байқау педагогикалық практикасы бойынша портфолио жасайды.
8. Практика бойынша есептік құжаттаманы дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Сауықтыру лагерінде жұмысты ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сауықтыру лагерінде жұмыстың міндеттері мен бағыттарын түсінеді.
2. Сауықтыру лагерінде тәрбиелік үрдісті ұйымдастырудың мазмұны мен ерекшеліктерін түсінеді.
3. Балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру нысандары мен әдістерін меңгереді.
4. Жазғы уақытта тәрбиелік жұмысты жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Тәрбие жұмысының әртүрлі формаларын түсіну және ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Үйірмелер мен клубтарда жұмысты ұйымдастырады.
2. Ата-аналармен жұмыс жүргізеді.
3. "Қауіп тобындағы" балалармен жұмыс жасайды.
4. Әр түрлі сыныптан тыс іс-шаралар өткізеді.
5. Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбиелік жұмысты жоспарлайды.
6. Интерактивтік технологиялар мен компьютерлік оқу құралдарын қолданады.
7. Оқу-тәрбиелік мекеменің жоспары бойынша тәрбиелік жұмыс өткізеді.
КҚ 8. Балалардың бос уақытын мектеп және мектептен тыс бірлестіктердің жұмысын кіріктіру бойынша ұйымдастыру
КМ 08. Балалардың бос уақытын мектеп және мектептен тыс бірлестіктердің жұмысын кіріктіру бойынша ұйымдастыру
Бұл модуль балалардың бос уақытын ұйымдастыру бойынша мектеп және мектептен тыс бірлестіктердің жұмысын біріктіру үшін қажетті білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: оқу және жазғы кезеңдерде балалар және жастар ұйымдарымен жұмыс ерекшеліктерін меңгереді; әр түрлі жұмыстың мақсаттарын тұжырымдауды және міндеттерін анықтауды; әр түрлі жастағы және санаттағы балалармен ойын өткізу ерекшеліктерін; сауықтыру лагерінде тәрбиелік үрдісті ұйымдастыруды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: балалар және жастар ұйымдарында жұмысты үйлестіру бойынша мақсаттар қою және дәлелдеуді, негізгі ұғымдарды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи, балалар және жастар қозғалысының ерекшеліктерін және оның сан алуан түрлерін түсіну.
Балалар және жастар қоғамдық ұйымдары мен бірлестіктері қызметінің теориясы мен практикасы
Бос уақытты ұйымдастыру педагогикасы
Балалармен және жасөспірімдермен дене шынықтыру-сауықтыру жұмысы
"Сауықтыру лагерінде жазғы практика" технологиялық практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Заманауи балалар және жастар қозғалысының мақсаттары, міндеттері мен түрлерін анықтайды.
2. Бейресми бірлестіктердің мәні мен түрлерін түсінеді.
3. Балалар мен жастар ұйымдарының даму келешегін түсінеді.
4. Балалар мен жастар ұйымдарына бірқатар бейресми бірлестіктердің теріс әсерін тәрбиелік құралдармен жеңеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Оқушының бос уақыттағы жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Организовывает и владеет методикой проведения внеклассной и внешкольной работы.
2. Понимает сущность, функции, задачи, виды и значение досуговой деятельности.
3. Понимает роль возрастной педагогики в организации досуговой деятельности.
4. Формирует интересы детей с учетом их индивидуальных и возрастных особенностей.
5. Организовывает досуговую деятельность детей.
Результат обучения: 3) Организовывать физкультурно-оздоровительную работу с детьми и подростками.
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления физкультурно-оздоровительной работы с детьми.
2. Понимает теоретико-практические основы развития физических качеств детей.
3. Планирует физкультурно-оздоровительные работы с детьми.
4. Владеет методикой проведения физкультурно-оздоровительных мероприятий в режиме учебного дня и досуговой деятельности.
5. Использует различные формы спортивно-оздоровительной работы.
6. Организовывает физкультурно-массовые и спортивные мероприятия.
7. Пользуется физкультурными оборудованиями и инвентарем.
Результат обучения: 4) Организовывать педагогическую работу в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Соблюдает режим в оздоровительном лагере.
2. Организовывает коллективно –творческую деятельность детей и подростков.
3. Проводит индивидуальную и коллективную работу с детьми и подростками.
4. Использует разнообразные формы и методы организации воспитательного процесса в условиях оздоровительного лагеря.
5. Владеет здоровье –сберегающими технологиями.
ПК 9. Осуществлять постановку мероприятий разного жанра и составлять конкурсные программы разновозрастных групп
ПМ 09. Осуществление постановки мероприятий разного жанра и составление конкурсных программ разновозрастных групп
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления постановки мероприятий разного жанра и составления конкурсных программ в разновозрастных группах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм, основные принципы, функции, приемы режиссерского руководства, содержание мировой художественной культуры и литературы.
Результат обучения: 1) Владеть функциями менеджмента.
Основы педагогического менеджмента
Основы режиссуры
Ритмика и хореография
Основы конфликтологии
Мировая художественная культура
Технологическая практика "Пробная практика в школе"
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм.
2. Понимает содержание, виды и функции менеджмента.

1. Сыныптан тыс және мектептен тыс жұмысты өткізудің әдістемесін ұйымдастырады және меңгереді.
2. Бос уақытты ұйымдастыру жұмысының мәнін, функцияларын, түрлерін және маңызын түсінеді.
3. Бос уақытты ұйымдастыру жұмысында жас ерекшелік педагогикасының рөлін түсінеді.
4. Балалардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың қызығушылықтарын қалыптастырады.
5. Балалардың бос уақытын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалар мен жасөспірімдердің дене сауықтыру жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалармен жүргізілетін дене сауықтыру жұмыстарының негізгі бағыттарын түсінеді.
2. Балалардың физикалық қасиеттерін дамытудың теориялық және практикалық негіздерін түсінеді
3. Балалармен дене сауықтыру жұмысын жоспарлайды.
4. Оқу және бос уақыт режимінде дене сауықтыру іс-шараларын өткізу әдістемесін меңгереді.
5. Спорттық сауықтыру жұмысының әр түрлі нысандарын қолданады.
6. Дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды ұйымдастырады.
7. Дене шынықтыру құралдары мен жабдықтарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сауықтыру лагерінде педагогикалық жұмысты ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сауықтыру лагерінде күн тәртібін сақтайды.
2. Балалар мен жасөспірімдердің ұжымдық-шығармашылық жұмысын ұйымдастырады.
3. Балалар және жасөспірімдермен жеке және ұжымдық жұмыс өткізеді.
4. Сауықтыру лагерінде тәрбиелік үрдісті ұйымдастырудың әр түрлі нысандары мен әдістерін қолданады.
5. Денсаулық сақтау технологияларын біледі.
КҚ 9. Әртүрлі жанрдағы іс-шаралардың орындалуын іске асыру және түрлі жас топтарына байқау бағдарламаларын жасау
КМ 09. Әртүрлі жанрдағы іс-шаралардың орындалуын іске асыру және түрлі жас топтарына байқау бағдарламаларын жасау
Бұл модуль әр түрлі жанрдағы іс-шаралардың орындалуын іске асыру және түрлі жастағы топтардың байқау бағдарламаларын жасау үшін қажетті дағдылар, білім және жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әр түрлі ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттерін;
режиссерлік жетекшіліктің негізгі ұстанымдарын, функцияларын, әдістерін; әлемдік көркемдік мәдениет және әдебиеттің мазмұнын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Менеджмент функцияларын біледі.
Педагогикалық менеджмент негіздері
Режиссура негіздері
Ырғақ және хореография
Конфликтология негіздері
Әлемдік көркем мәдениет
"Мектептегі байқау практикасы" технологиялық практикасы
Дипломалды практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі ұйымдық-құқықтық нысандағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Менеджменттің мазмұны, түрлері мен функцияларын түсінеді.

3. Применяет информационные технологии в сфере управления.
4. Использует знания этики в сфере делового общения.
5. Управляет конфликтами и рисками.
Результат обучения: 2) Владеть особенностями режиссерской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает историю массовых праздников, виды спектаклей и театрализованных представлений.
2. Владеет теорией и практикой режиссуры.
3. Владеет режиссурой различных эстрадных жанров.
4. Владеет режиссерской экспликацией и режиссерской разработкой.
5. Классифицирует функции, приемы режиссерского руководства, основные принципы режиссуры.
6. Работает с разновозрастным коллективом.
7. Решает художественно-творческие задачи.
8. Осуществляет режиссуру различных эстрадных жанров.
Результат обучения: 3) Понимать роль ритмики и хореографии в организации творческих способностей детей.
Критерии оценки:
1. Понимает взаимосвязь ритмических движений с жанровой определенностью музыки.
2. Понимает структуру занятий ритмики в разных возрастных группах детей.
3. Владеет композиционным построением танцев.
4. Организовывает занятия ритмики в разных возрастных группах детей.
5. Организовывает различные детские игровые танцы.
Результат обучения: 4) Понимать специфику конфликта в различных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность конфликта, источники возникновения.
2. Владеет стратегией, тактикой, методикой разрешения конфликтов.
3. Понимает сущность, функции, виды общения.
4. Решает конфликтные ситуации.
5. Держит под особым контролем переходные моменты в жизни детей.
6. Выявляет и устраняет психологические причины межличностных нарушений.
Результат обучения: 5) Понимать роль мировой художественной культуры в духовной жизни общества.
Критерии оценки
1. Понимает содержание мировой художественной культуры и литературы.
2. Владеет особенностями культуры разных стилей, направлений, времен и народов.
3. Показывает роль художественной культуры в духовной жизни общества.
4. Определяет стиль и направления в искусстве, использует средства художественной выразительности.
5. Анализирует особенности культуры разных стилей, направлений, времен и народов.
Результат обучения: 6) Проходит пробную практику.
Критерии оценки:
1. Изучает базы практики.
2. Изучает план воспитательной работы.
3. Наблюдает за работой руководителя кружков разных направлений.
4. Работает по плану работы руководителя кружка.
5. Соблюдает условия работы кружка и технику безопасности.

3. Басқару саласында ақпараттық технологияларды қолданады.
4. Іскери қарым-қатынас саласында әдеп бойынша білімін қолданады.
5. Қақтығыстар мен тәуекелдерді басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Режиссерлік қызметтің ерекшеліктерін меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мерекелердің тарихын, қойылым және театрландырылған көріністердің түрлерін біледі.
2. Режиссураның теориясы мен практикасын меңгереді.
3. Әр түрлі эстрадалық жанрдағы режиссураны меңгереді.
4. Қойылымдар мен театрландырылған көріністердің түрлерін біледі.
5. Режиссерлік экспликация және режиссерлік әзірлемелерді меңгереді.
6. Режиссерлік жетекшіліктің функцияларын, әдістерін, режиссураның негізгі ұстанымдарын жіктейді.
7. Әр түрлі жастағы ұжымдармен жұмыс істейді.
8. Көркемдік-шығармашылық міндеттерді шешеді.
9. Әр түрлі эстрадалық жанрдағы режиссураны іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балалардың шығармашылық қабілеттерін ұйымдастыруда ритмика және хореография рөлін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Музыка жанрдағы анықтылықпен ритмикалық қозғалыстардың өзара әсерлесуін түсінеді.
2. Әр түрлі жас топтарындағы ритмика сабақтарының құрылымын түсінеді.
3. Бидің композициялық құрылысын біледі.
4. Әр түрлі жастағы топтарда ритмика сабақтарын ұйымдастырады.
5. Әр түрлі балалар билерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Әр түрлі жағдайларда қақтығыс ерекшелігін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қақтығыс, оның пайда болу көздерінің мәнін түсінеді.
2. Қақтығысты шешудің стратегиясы, тактикасы және әдістемесін біледі.
3. Қарым-қатынастың мәнін, функцияларын, түрлерін түсінеді.
4. Даулы жағдайларды шешеді.
5. Балалардың өміріндегі өтпелі кезеңдерді ерекше бақылауда ұстайды.
6. Өзара қарым-қатынастағы шиеленістердің психологиялық себептерін айқындайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қоғамның рухани өмірінде әлемдік көркемдік мәдениеттің рөлін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік көркемдік мәдениет және әдебиеттің мазмұнын түсінеді.
2. Әр түрлі стильдер, бағыттар, кезеңдер және халық мәдениетінің ерекшеліктерін біледі.
3. Қоғамның рухани өмірінде көркемдік мәдениеттің рөлін көрсетеді.
4. Өнерде стиль мен бағытты анықтайды, көркемдік мәнерлілік құралдарын қолданады.
5. Әр түрлі стильдер, бағыттар, кезеңдер және халық мәдениетінің ерекшеліктерін сараптайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Байқау практикасынан өтеді
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Практика орындарын зерделейді.
2. Тәрбие жұмысының жоспарын зерделейді.
3. Әр түрлі бағыттағы үйірмелер жетекшілерінің жұмысын бақылайды.
4. Үйірме жетекшісінің жұмыс жоспары бойынша жұмыс істейді.
5. Үйірме жұмысының шарттарын және қауіпсіздік техникасын сақтайды.

6. Организовывает и проводит мероприятия.
7. Развивает творческие возможности детей.
8. Учитывает возрастные особенности учащихся.
9. Разрабатывает программу кружка по разным направлениям.
10. Ведет и оформляет документацию по практике.
Результат обучения: 7) Проходит преддипломную практику.
Критерии оценки:
1.1. Знакомится с работой педагога-организатора.
2. Проводит внеклассные мероприятий в соответствии с современными требованиями психологии, педагогики и методики воспитательной деятельности.
3. Ведет работу по изучению отдельных учащихся и коллектива кружка.
4. Руководит воспитательным процессом.
5. Определяет воспитательные задачи разнообразных мероприятии.
6. Выбирает оптимальные методы и приемы воспитания.
7. Систематизирует материалы для работы.
8.Использует различные формы воспитательной работы.
9. Применяет инновационные технологии.
10. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями учащихся.
11. Ведет и оформляет документацию по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 7
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 430
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0103000 – Физическая культура и спорт
Квалификация*:
0103023 – Учитель физической культуры
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

6. Іс-шаралар ұйымдастырады және өткізеді.
7. Балалардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамытады.
8. Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескереді.
9. Әр түрлі бағыттағы үйірме бағдарламаларын әзірлейді.
10. Практика бойынша құжаттаманы жүргізеді және рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Дипломалды практикадан өтеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.1. Ұйымдастырушы педагогтың жұмысымен танысады.
2. Психология, педагогика және тәрбие жұмыс әдістемесінің заманауи талаптарына сәйкес сыныптан тыс іс-шаралар өткізеді.
3. Жеке оқушыларды және ұжымдық үйірмелерді зерттеу жұмыстарын жүргізеді.
4. Тәрбиелік үрдіске жетекшілік етеді.
5. Әр түрлі іс-шаралардың тәрбиелік міндеттерін анықтайды.
6. Тәрбие берудің оңтайлы әдіс-тәсілдерін таңдайды.
7. Жұмыс жасау үшін материалдарды жүйеге келтіреді.
8. Тәрбиелік жұмыстың әр түрлі нысандарын қолданады.
9. Инновациялық технологияларды қолданады.
10. Ата-аналар жиналыстарын өткізеді, оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
11. Практика бойынша құжаттаманы жүргізеді және рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
430-қосымша
"Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды мен бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0103000 – Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі*:
0103023 – Дене тәрбиесі пәнінің мұғалімі
Оқытудың нысаны: күндізгі

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делопроизводства на государственном языке, способы создания и функции, классификацию, носителей, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
В ходе изучения модуля обучающиеся учатся составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования личных качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры, основы физического и спортивного самосовершенствования, основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков, развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности, овладевать навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тіліндегі кәсіби диалогтік сөйлеу тілін енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айта алады.
2. Кәсіби қарым-қатынас үдерісінде диалог жүргізе біледі.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құрастыру және ресімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыруға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін; іскерлік құжаттарды жасау тәсілдері мен функцияларын; құжаттардың жіктелуін, тасымалдағыштар, мақсатын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функциясын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде құрастырады.
БҚ 3. Тұлғалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
БМ 03. Тұлғалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
Бұл модуль жеке қасиеттерді және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, жеке және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуы; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуы; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Определяет физические качества, характеризует емкость легких во время нагрузки.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
5. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ.04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; характеризовать основные вопросы философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салты негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Дене қасиеттерін анықтау, тыныштық және жүктеме кезінде өкпе сыйымдылығын анықтайды.
4. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
5. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психологиялық -физиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын қағидаларын сақтайды.
2. Дене тәрбиесі жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуі;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауы;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы; құқық нормаларын сақтауы; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому Кодексу республики Казахстан.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Изучает законодательства Республики Казахстан о физической культуре и спорте.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории, общие основы экономических систем, основы макроэкономики актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся применяют основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определяют приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.

3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметкердің Еңбек кодексіне сәйкес құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
3. Дене шынықтыру және спорт туралы Қазақстан Республикасының заңнамаларын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі политологиялық ұғымдарды меңгереді: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын меңгереді: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістерді жеке фактілермен арақатынасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету тетіктерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері туралы, нарық тетіктері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді меңгереді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.

2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 7. Развивать цифровую грамотность
БМ 07. Развитие цифровой грамотности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: работать с сайтами в сети интернет, искать и выбирать информацию, использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования интернета.
Цифровая грамотность
Критерии оценки:
1. Использует возможности интернета.
2. Настраивает и использует браузер.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила сообщества YouTube.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие авторское право, соблюдает кодекс поведения в интернете.
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
Профессиональные модули
Квалификация "010302 3 - Учитель физической культуры"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, формировать навыки самостоятельного приобретения знаний
ПМ 01. Трансляция учебной информации
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для самостоятельного выполнения физических упражнений, развития физических качеств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают психологические особенности человека, биомеханические и биохимические явления в организме, оказание спортивной медицинской помощи, понимание анатомии, физиологию ребенка и соблюдение гигиены, лечебную физкультуру и восстановление с помощью различных методов массажа.
Результат обучения: 1) Распознавать особенности познавательных процессов, эмоциональных процессов человека и использовать их в учебно-воспитательном процессе согласно возрастным особенностям.
Психология и психология спорта
Биомеханика
Биохимия
Спортивная медицина
Основы анатомии, физиологии и физической культуры
Лечебная физическая культура и массаж
Критерии оценки:
1. Понимает содержание, задачи, методы психологии, психические свойства, психологию спортсмена, особенности спортивной команды.

2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
БҚ 7. Цифрлық сауаттылықты дамыту
БМ 07. Цифрлық сауаттылықты дамыту
Бұл модуль интернеттегі цифрлық ресурстармен жұмыс жасауға қажетті білім, іскерлік, дағдыларды сипаттайды.
Бұл модульды оқып үйрену нәтижесінде білім алушылар интернет желісіндегі сайттармен жұмыс жасау, ақпаратты іздеу, таңдау, қажетіне қолдануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Интернетті пайдаланудың техникалық аспектілерін түсіну.
Цифрлық сауаттылық
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернеттің мүмкіндіктерін пайдаланады.
2. Браузерді баптайды, қолданады.
3. Парольді орнату ережесін қолданады.
4. Вирустан қорғану тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернетте ақпаратпен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. YouTube қоғамдастығы қағидаларын сақтайды.
2. Ақпараттың шынайылығын анықтайды.
3. Сайттарды сараптайды, пайдалысын бағалайды.
4. Авторлық құқықты түсінеді, интернетте өзін-өзі ұстау тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернетте қарым-қатынас жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік желі, аватар, желідегі абыройды түсінеді.
2. Цифрлық әлемнің кодексі, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәлімет алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цифрлық тұтынушылықты жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет-дүкендер, сенімділік белгілері, тұтынушылар құқығы туралы түсінеді.
2. Интернеттегі жарнама, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишинг, онлайн-ойындар туралы түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"010302 3 - Дене тәрбиесі пәнінің мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату, өз бетімен оқуды меңгерту
КМ 01. Оқу ақпаратын тарату, өз бетімен оқуды ұйымдас тыру
Берілген модуль бойынша жеке тұлғаның өзінің дене сапаларын дамытуға, жетілдіруге, өзбетімен дене жаттығуларымен шұғылдануға қажетті білім, іскерлік, дағдылар қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде жеке тұлғаның психологиялық ерекшеліктерін түсінуді, ағзасындағы биомеханикалық және биохимиялық құбылыстарды зерттеуді, спорттық медициналық көмек көрсетуді, бала анатомиясы, физиологиясын түсіну және гигиенасының сақтау, емдік дене шынықтыру және массаж тәсілдері арқылы қалпына келтіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке адамның таным үрдістерінің, эмоционалдық үрдістерінің ерекшеліктерін білу және жас ерекшеліктеріне сай оқу – тәрбие үрдісінде пайдалану.
Психология және спорт психологиясы
Биомеханика
Биохимия
Спорттық медицина
Анатомия, физиология және дене шынықтыру гигиенасының негіздері
Емдік дене шынықтыру және массаж
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психологияның мазмұны, міндеттері, әдістері, тұлғаның психикалық қасиеттері, спортшы психологиясы, спорт командасы ерекшеліктерін түсінеді.

2. Характеризует психологические качества человека, пути определения особенностей психических, анатомических, физиологических познавательных процессов у детей, способы и методы обучения и воспитания детей школьного возраста, проводит диагностику особенностей личностей обучающихся в процессе обучения.
3. Планирует подготовку и упражнения к соревнованиям, учитывая психологические особенности.
Результат обучения: 2) Осваивать биомеханику физических упражнений.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности биомеханического строения человеческого тела, кинематику и динамику движений, основы биомеханического лечения с помощью физических упражнений.
2. Определяет биомеханику различных движений людей.
3. Дает характеристику телосложению школьника.
4. Различает эффективность краткосрочного и долгосрочного приспособления в связи с изменениями действий во время физической нагрузки.
5. Использует данную физиологию во время повышения эффективности разных состоянии организма, целесообразного выполнения упражнений.
6. Использует элементы лечебных биомеханики.
7. Понимает взаимосвязь физической нагрузки и функциональных возможностей.
8. Использует основные антропометрические показатели в физическом развитии.
Результат обучения: 3) Использовать биохимические закономерности и явления.
Критерии оценки:
1. Понимает химический состав организма человека, состав и структуру биологических активных веществ организма, возрастные особенности биохимического состояния организма.
2. Владеет биохимическими процессами функций мышц, биохимией физических упражнений.
3. Владеет биохимическими основами питания, определяет основные показатели обмена веществ.
4. Работает с биохимическими препаратами, реактивами.
5. Составляет суточное меню для школьников, спортсменов.
6. Анализирует особенности физической реакции во время выполнения различных физических упражнений.
Результат обучения: 4) Укреплять здоровье с помощью правильного использования средств и методов спорта и физической культуры.
Критерии оценки:
1. Владеет определяющими факторами здоровья, основными факторами опасности, их причинами и путями распространения.
2. Изучает детские болезни, их классификацию, инфекционные болезни, пути их предотвращения.
3. Определяет ушибы у детей. факторы опасности, пути предотвращения ушибов у детей.
4. Проводит профилактику инфекционных болезней.
5. Определяет функциональные изменения основных систем организма, работоспособность, энергетический запас в ходе выполнения упражнений.

2. Жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін зерттеуді, балалардың психикалық, анатомиялық, физиологиялық жән таным үрдістерінің ерекшеліктерін анықтаудың жолдарын, мектеп жасындағы балаларды оқыту мен тәрбиелеу әдіс-тәсілдерін пайдаланады, оқу үрдісінде білім алушылардың жеке тұлғасының ерекшеліктерінің диагностикасын жүргізеді.
3. Психологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып жарыстарға дайындалу мен жаттықтыруларды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене жаттығуларының биомеханикасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам денесінің биомеханикалық құрылыс ерекшеліктерін, адам қозғалысының кинематикасы мен динамикасын, дене жаттығуларымен биомеханикалық емдеу негіздерін түсінеді.
2. Адамның әртүрлі қозғалыстарының биомеханикасын анықтайды.
3. Мектеп оқушысының сымбатына мінездеме береді.
4. Дене жүктемесі кезінде қызметтердің өзгеруіне байланысты қысқа және ұзақ мерзімді бейімделушілік тиімділігін айырады.
5. Ағзаның әртүрлі жағдайларын тиімділендіруде, денені мақсаткерлікпен жаттықтыруда берілген физиологияны пайдаланады.
6. Емдік биомеханика элементтерін қолданады.
7. Дене жүктемесі мен ағзаның қызметтік мүмкіндіктерінің өзара байланысын ұғынады.
8. Оқушының дене дамуындағы негізгі антропометрикалық көрсеткіштерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Биохимия заңдылықтары мен құбылыстарын игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ағзасының химиялық құрамын, ағзаның белсенді биологиялық заттарының құрамы және құрылымын, ағзаның биохимиялық жағдайының жас ерекшеліктерін түсінеді.
2. Дене жаттығуларының биохимиясымен, бұлшықет қызметінің биохимиялық үрдісі танысады.
3. Тамақтанудың биохимиялық негіздерімен танысады, зат алмасудың негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
4. Биохимиялық препараттармен, реактивтермен жұмыс жасайды.
5. Оқушыларға, спортшыларға арналған тәулік мәзірін құрады.
6. Әртүрлі дене жаттығулары кезінде физикалық реакция ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дене тәрбиелеу мәдениеті және спорт құралдары мен тәсілдерін дұрыс қолдану арқылы жаттығушының денсаулығын нығайту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулық және оны анықтаушы факторлар, қауіптің негізгі факторлары, олардың себептері, таралуымен танысады.
2. Балалар аурулары, олардың жіктелуін, жұқпалы аурулар, олардың алдын алу жолдарын зерттейді.
3. Балалардың зақымданулары.
қауіп факторларын анықтау, балалар зақымдануын алдын-алу жолдарын анықтайды.
4. Жұқпалы аурулардың алдын алу жұмыстарын жүргізеді.
5. Спорт түріне байланысты ағзаның негізгі жүйелерінің жаттығу барысындағы қызметтік өзгерістерін, жалпы жұмысқа кабілеттілігін, энергия қорын анықтайды.

6. Осуществляет врачебно-педагогический контроль при различных видах спорта, их уровней и физической культуре.
7. Определяет причины возникновения травм опорно-двигательной системы и внезапного болезненного состояния, клинические признаки, пути предупреждения и оказывает первую доврачебную помощь.
8. Определяет объем и силу нагрузки упражнений, выполняемых в специальной медицинской группе, ведет дневник самонаблюдения.
Результат обучения: 5) Соблюдать анатомию, физиологию, гигиену физической культуры.
Критерии оценки:
1. Владеет основами анатомии, физиологии, соблюдения гигиены физической культуры обучающихся.
2. Понимает влияние упражнений физической культуры на организм.
3. Составляет правила закаливания солнцем, воздухом, водой.
4. Определяет методы исследования функции сердца, оказывает первую помощь при ожогах и обморожениях.
5. Определяет болезни, возникающие у детей и подростков, а также пути их предупреждения.
6. Составляет суточный рацион спортсмена.
7. Составляет комплекс физических упражнений для детей разных возрастов.
Результат обучения: 6) Использовать методы лечебной физической культуры и массажа.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние здоровья, болезни организма личного и спортивного характера, патологическое состояние личного характера.
2. Использует технику и методы выполнения массажа.
3. Осуществляет врачебный контроль согласно основе лечебной физической культуры и массажа.
4. Использует медицинские средства в восстановлении и повышении работоспособности.
5. Составляет и проводит комплекс лечебной физической культуры для лечения различных болезней.
6. Делает массаж для всего тела или определенной части.
7. Организовывает комплексные занятия лечебной физической культуры, учитывая особенности коррекции здоровья и физических недостатков детей в специальных и подготовительных медицинских группах.
8. Выполняет массаж.
ПК 2. Осваивать виды спортивной деятельности и методологии их проведения
ПМ 02. Освоение видов спортивной деятельности и методологии их проведения
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые
для укрепления здоровья, разносторонней физической подготовки, соответствующего развития обучающегося.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила проведения подвижных игр, технику плавания, способы и методы лыжного и конькобежного спорта, способы и методы легкой атлетики, виды спортивных игр, ведение туризма, методологию их проведения.
Результат обучения: 1) Применять спортивные игры.
Подвижные игры и методология обучения
Плавание и методология обучения
Лыжный спорт и методология обучения
Конькобежный спорт и методология обучения
Гимнастика и методология обучения
Легкая атлетика и методология обучения
Спортивные игры и методология обучения
Туризм
Критерии оценки:

6. Спорт түріне, дәрежесіне және сауықтыру дене тәрбиесіндегі дәрігерлік-ұстаздық бақылауды жүргізеді.
7. Оқыстан дамитын сырқаттық жайттар мен тірек-қозғалыс жүйелерінің зақымдарының пайда болу себептерін, клиникалық белгілерін, сақтандыру жолдарын анықтайды және жедел медициналық көмек береді.
8. Арнайы медициналық топтағы, сауықтыру дене тәрбиесімен шұғылданушылардың орындайтын жуктемелерінің көлемі мен қарқынын анықтайды, өзін – өзі бақылау күнделігін жүргізе біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Анатомия, физиологиясын ұғыну, дене шынықтыру гигиенасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім алушылардың анатомиясы, физиологиясын, дене шынықтыру гигиенасын сақтау негіздерімен танысады.
2. Дене шынықтыру жаттығуларының ағзаға әсерін ұғынады.
3. Күн сәулесі, ауа, су арқылы шынықтыру ережелерін құрастырады.
4. Жүректің қызметін зерттейтін әдістерді анықтап, үсу, күю кезінде алғашқы жәрдем көрсетеді.
5. Балалар мен жасөспірімдерде туындайтын ауруларды, олардың алдын алу жолдарын анықтайды.
6. Тәулік рацион, спортшының тәуліктік энергиясын құрастырады.
7. Әртүрлі жастағы балаларға дене шынықтыру жаттығулардың кешенін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулық жағдайы және жеке және спорттық сипаттағы ағзаның аурулары, жеке мінез – құлықтағы патологиялық жағдайды түсінеді.
2. Массаждың түрлі тәсілдерін орындаудың техникасы мен әдістемесін қолданады.
3. Емдік дене шынықтыру және массаж негізі бойынша дәрігерлік бақылау жүргізеді.
4. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру мен арттырудағы медициналық құралдарды пайдаланады.
5. Әр түрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін құрастырады, өткізеді.
6. Денеге жалпы немесе бөлігіне арналған массаж жасайды.
7. Арнайы және дайындық медициналық топтарындағы балалардың денсаулығы мен дене дамуындағы жетіспеушіліктерді түзеу ерекшеліктерін есепке ала отырып, емдік дене шынықтыру кешенді сабақтарын ұйымдастырады.
8. Массаж бен өзіндік массаж түрлерін жасайды.
КҚ 2. Спорттық қызмет түрлерін және оларды өткізу әдістемелерін меңгеру
КМ 02. Спорттық қызмет түрлерін және оларды өткізу әдістемелерін үйрену
Берілген модуль бойынша білім алушының үйлесімді дене дамуы, жан-жақты дене дайындығы, денсаулығын нығайтуға қажетті білім, іскерлік, дағдылар қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде қозғалмалы ойындарды өткізу ережесін, жүзу техникасын, шаңғы және коньки спортының әдіс-амалдарын, гимнастика, жеңіл атлетиканың әдіс-тәсілдерін, спорттық ойындардың түрлерін, туризмді жүргізуді, оларды өткізу әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене тәрбиесі мен спортта қозғалмалы ойындарды, ойын және жарыс тәсілдерін пайдалану.
Қозғалмалы ойындар және оқыту әдістемесі
Жүзу және оқыту әдістемесі
Шаңғы спорты және оқыту әдістемесі
Коньки спорты және оқыту әдістемесі
Гимнастика және оқыту әдістемесі
Жеңіл атлетика және оқыту әдістемесі
Спорттық ойындар және оқыту әдістемесі
Туризм
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует подвижные игры.
2. Использует правила техники подвижных игр.
3. Использует методологию проведения подвижных игр.
4. Методологически правильно организовывает подвижные игры во время внеклассной деятельности.
Результат обучения: 2) Применять технику плавания.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и содержание плавания.
2. Организовывает обучение плаванию.
3. Оказывает первую помощь тонущему человеку.
4. Использует методологию изучения спортивных методов плавания.
5. Организовывает тренировки.
6. Совершенствует уровень спортивной подготовки.
7. Применяет методы спортивного и прикладного плавания.
Результат обучения: 3) Проводить обучение по лыжным видам спорта.
Критерии оценки:
1. Использует экипировку для лыжного спорта.
2. Применяет методы движения на лыжах.
3. Организовывает занятия по обучению лыжам, соревнования.
4. Самостоятельно организовывает уроки, секционные собрания, соревнования.
5. Готовит место для проведения соревнований по лыжам.
6. Совершенствует уровень подготовки по лыжному спорту.
Результат обучения: 3) Проводить обучение по конькобежному виду спорта.
Критерии оценки:
1. Применяет методологию обучения конькобежному спорту.
2. Применяет методы скоростного бега на коньках.
3. Осваивает упражнения без коньков и на коньках.
4. Проводит оздоровительные
меры, физические упражнения и уроки на льду, комплекс учебной тренировки.
5. Организовывает соревнования по конькобежному спорту, оздоровительные мероприятия.
Результат обучения: 5) Проводить обучение по гимнастике.
Критерии оценки:
1. Применяет теорию и методологию проведения гимнастики.
2. Применяет методы выполнения гимнастических упражнений.
3. Демонстрирует виды гимнастических упражнений, строевых упражнений, бега и ходьбы, прыжков, балансовых упражнений.
4. Выполняет общие развивающие акробатические упражнения, упражнения на снарядах.
5. Ведет наблюдение за физическим развитием посредством гимнастических упражнений у обучающихся.
6. Совершенствует уровень гимнастической спортивной подготовки.
Результат обучения: 5) Проводить обучение по легкой атлетике.
Критерии оценки:
1. Выполняет общие упражнения для физической подготовки.
2. Совершенствует уровень спортивной подготовки.
3. Выполняет общие упражнения для физической подготовки.
4. Применяет методику обучения технике видов легкой атлетики.
5. Применяет методы проведения и организации уроков легкой атлетики.
6. Соблюдает правила проведения и организации спортивных соревнований.
7. Планирует и контролирует организацию учебного процесса и физического развития обучающегося, методически правильно организовывает уроки, секции, соревнования.

1. Қозғалмалы ойындарды жіктейді.
2. Қозғалмалы ойындар адамның салауатты өмір салтының негізі екенін түсінеді.
3. Қозғалмалы ойындардың ережесін, техникасын қолданады.
4. Қозғалмалы ойындарды өткізу әдістемесін пайдаланады.
5. Сабақта және сабақтан тыс уақытта қозғалмалы ойындарды әдістемелік жағынан дұрыс ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүзу техникасын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүзудің мақсаты мен мазмұнын түсінеді.
2. Жүзуге үйретуді ұйымдастырады.
3. Суға батушыға алғашқы жәрдем көрсетеді.
4. Жүзудің спорттық тәсілдерін үйрету әдістемесін пайдаланады.
5. Жаттықтыру сабақтарын ұйымдастырады.
6. Спорттық дайындық деңгейін жетілдіреді.
7. Спорттық және қолданбалы жүзудің әдіс-тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шаңғы спортын меңгеріп, оқу сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шаңғы спортының құрал-жабдықтарын пайдаланады.
2. Шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдерін пайдаланады.
3. Шаңғы дайындығынан оқу сабақтарын, жарыстар ұйымдастырады.
4. Өзбетімен сабақ, секциялық отырыстар, жарыстар ұйымдастырады.
5. Шаңғы жарысына орын даярлайды.
6. Шаңғы спортынан дайындық деңгейін жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Коньки спортын меңгеріп, оқу сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коньки спортын оқыту әдістемесін қолданады.
2. Конькимен шапшаң жүгіру әдіс-тәсілдерін пайдаланады.
3. Конькисіз және конькимен жаттығуларды игереді.
4. Мұз үстінде сабақ және дене шынықтыру –сауықтыру шаралары, оқу -жаттықтыру жиынын өткізеді.
5. Коньки спорты бойынша жарыстар, дене шынықтыру-сауықтыру шараларын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Гимнастикадан оқу сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гимнастиканы өткізудің теориясы мен әдістемесін игереді.
2. Гимнастикалық жаттығулардың орындалу әдістерін пайдаланады.
3. Гимнастика сабақтары, саптық жаттығулар, жүру мен жүгіру, секіру, тепе –теңдік жаттығулары түрлерін көрсетеді.
4. Жалпы дамыту акробатикалық, снарядтағы жаттығуларды орындайды.
5. Білім алушылардың гимнастикалық жаттығулардан дене дамуын бақылауды ұйымдастырады.
6. Гимнастикадан спорттық дайындық деңгейін жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жеңіл атлетика сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы дене дайындығы жаттығуларын орындайды.
2. Спорттық дайындық деңгейін жетілдіреді.
3. Жалпы дене дайындығы жаттығуларын орындайды.
4. Жеңіл атлетика түрлерінің техникасын оқыту әдістемесін пайдаланады.
5. Жеңіл атлетика сабақтарын өткізу, ұйымдастыру әдістерінің мазмұнын игереді.
6. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережелерін сақтайды.
7. Білім алушының оқу үрдісі мен дене дамуын ұйымдастыруды жоспарлап, бақылайды, сабақтар, секцияларды, жарыстарды әдістемелік тұрғыдан дұрыс ұйымдастырады.

8. Ведет наблюдение за физическим развитием посредством упражнений легкой атлетики у обучающихся.
Результат обучения: 7) Проводить обучение по спортивным играм.
Критерии оценки:
1. Применяет методы спортивных игр, национальных казахских спортивных игр.
2. Определяет динамику развития физических качеств.
3. Соблюдает правила соревнований по спортивным играм.
4. Проводит работу по отбору, подготовке, презентации и проведению общих развивающих и специальных упражнений.
5. Организовывает соревнования по спортивным играм согласно правилам.
6. Контролирует организацию учебного процесса и физического развития обучающегося.
Результат обучения: 8) Организовывать путешествия и походы по туризму.
Критерии оценки:
1. Применяет туристические снаряжения, систему организации туризма.
2. Строит топографию, ориентир.
3. Использует методы движения.
4. Соблюдает технику движения.
5. Обеспечивает безопасность во время походов.
6. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи.
7. Организовывает туристические походы и путешествия, слеты, соревнования.
8. Организовывает однодневные или многодневные походы.
ПК 3. Привлекать обучающихся к освоению системы социальных, духовно-нравственных ценностей
ПМ 03. Формирование системы социальных, духовно-нравственных ценностей обучающихся
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для практического применения технологии воспитания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методологию планирования и организации воспитательной работы, систему планирования учебно-воспитательной работы классных руководителей, педагогико-психологическое данные обучающихся (личное дело, медицинские карты, электронные журналы, дневники).
Результат обучения: 1) Соблюдать профессионально-педагогическую компетенцию в сфере методологии и технологии воспитательной работы с обучающимися.
Методика воспитательной работы
Практика технологии внеклассной работы
Критерии оценки:
1. Оказывает педагогическую поддержку, создает благоприятную атмосферу для воспитания и развития обучающихся.
2. Выполняет цели и задачи, содержание, направления воспитательного процесса, виды воспитания в народной педагогике, традиции и особенности семейного воспитания в народной педагогике, закономерности воспитания.
3. Использует методы, технологии и формы воспитания при планировании и проведении воспитательной работы в соответствии с возрастными особенностями.
4. В качестве классного руководителя использует методы эффективного взаимоотношения с учениками, родителями, членами коллектива.
5. Проводит анкетирование, эксперимент, педагогическую практику, оформляет результат исследовательской работы, анализирует факторы, влияющие на личность.

8. Білім алушылардың жеңіл атлетикалық жаттығулардың дене дамуын бақылауды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Спорттық ойындардан оқу сабақтарын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорттық ойындардың, қазақтың спорттық ұлттық ойындарының әдіс-тәсілдерін игереді.
2. Физикалық сапалардың даму динамикасын анықтайды.
3. Спорттық ойындардан жарыс ережесін сақтайды.
4. Жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, көрсету және өткізу жұмыстарын жүргізеді.
5. Спорттық ойындардан жарыс өткізу ережесіне сай ұйымдастырады.
6. Білім алушының оқу үрдісін және дене дамуын ұйымдастыруды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Туризмнен саяхаттар мен жорықтар ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туристік жабдықтарды, туризмді ұйымдастыру жүйесі, туризм терминологиясын игереді.
2. Топография, бағдар жасайды, туристік жабдықтармен танысады.
3. Қозғалыс әдістерін пайдаланады.
4. Қозғалыс техникасын сақтайды.
5. Жорықта қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
6. Алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді.
7. Туристік жорықтар мен саяхаттар, слеттар, жарыстар ұйымдастырады.
8. Бір күндік немесе бірнеше күндік жорықтарды ұйымдастырады.
КҚ 3. Білім алушыларды әлеуметтік, рухани-адамгершілік құндылықтар жүйесін игеруге тарту
КМ 03. Білім алушылардың бойында әлеуметтік, рухани-адамгершілік құндылықтар жүйесін қалыптастыру жұмыстарын жүргізу
Берілген модуль бойынша тәрбие теориясының мазмұнын қалыптастыруға, тәрбие жұмысы технологиясы практикасына қажетті білім, іскерлік, дағды қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде тәрбие жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру әдістемесін, жекелеген мұғалімдердің, сынып жетекшілерінің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау жүйесін, оқушыларды педагогикалық-психологиялық (жеке іс-қағаздарын, медициналық карталарын, электрондық журналдарды, күнделіктерін) зерттеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім алушылармен тәрбие жұмысының әдістемесі мен технологиясы саласында кәсіби-педагогикалық құзыреттілікті меңгеру.
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім алушыларды тәрбиелеу мен дамыту үшін педагогикалық қолдау көрсетеді, қолайлы жағдай туғызады.
2. Тәрбие үрдісінің мақсат-міндеттері, мазмұны, бағыттары, халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлерін, салт-дәстүрін және халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесінің ерекшелігін; тәрбиенің заңдылықтарын пайдаланады.
3. Жас ерекшеліктеріне сай тәрбие жұмысын жоспарлау мен өткізуде тәрбиенің формалары мен әдістерін, технологияларын қолданады.
4. Сынып жетекші ретінде оқушылар, ата-аналар, ұжым мүшелерімен тиімді қарым-қатынас жасау тәсілдерін қолданады.
5. Сауалнама, эксперимент, педагогикалық тәжірибе өткізеді, зерттеу жұмысы нәтижесін безендіреді, жеке тұлғаға әсер ететін факторларды талдайды.

6. Планирует деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно использует методы и технологии воспитания.
Результат обучения: 2) Проводить практику "Технология внеклассной работы".
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль и анализ внеклассной деятельности учителя физической культуры.
2. Наблюдает за поведением и деятельностью учащихся, ведет протокол, составляет характеристику на одного учащегося и класс.
3. Планирует воспитательную работу учителя физической культуры и организует воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и составляет план воспитательной работы.
5. Проводит воспитательные часы и организует коллективные творческие дела с учащимися и совместную работу с родителями.
6. Оформляет отчет практики.
ПК.4 Осуществлять методическое обеспечение педагогического процесса
ПМ 04. Методическое обеспечение педагогического процесса
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для применения общих основ педагогики, основ дидактики, теории обучения и образования, познания школы.
В результате изучения модуля обучающиеся проводят: анализ нормативных документов в определении содержания образования предметов, планирование уроков, направленных на формирование компетенции.
Применяют на практике знания, полученные по педагогике, психологии, адаптируются к школьной жизни; формируют профессиональные компетенции в соответствии с государственными общеобразовательными стандартами.
Результат обучения: 1) Применять основные понятия педагогики, этнопедагогики, виды обучения, принципы, методы, формы, работу педагогического совета в школе, методического сообщества.
Педагогика
Интерактивные технологии
Технологии критериального оценивания
Критерии оценки:
1. Владеет педагогическими закономерностями процесса обучения.
2. Определяет основные понятия, связь педагогики с другими науками; теоретические основы казахской этнопедагогики; нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан; методологию педагогической науки, факторы, влияющие на развитие личности; возрастные особенности развития личности.
Владеет теорией обучения, дидактики; характеризует этапы усвоения знаний, закономерности и принципы обучения; использует требования Государственного общеобязательного образовательного стандарта; классификацию методов обучения; формы организации обучения; требования к планированию занятий, критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.

6. Жас ерекшелігіне сай педагогикалық қызметті жоспарлайды, тәрбие әдіс-тәсілдерін, технологияларын тиімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) "Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесі мұғалімінің сыныптан тыс қызметін бақылайды, талдайды.
2. Мектеп оқушыларының мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылап, бақылау хаттамасын жүргізеді, бір оқушыға, сыныпқа мінездеме жазады.
3. Дене тәрбиесі мұғалімінің тәрбие жұмысын жоспарлайды, тәрбиелік іс- шараларды дайындайды.
4. Мұғалімнің портфолиосын жинақтайды, тәрбие жұмысының жоспарын құрастырады.
5. Тәрбие сағаттарын өткізеді, ұжымдық шығармашылық, ата-аналармен біріккен жұмыстар ұйымдастырады.
6. Практика есебін рәсімдейді.
КҚ 4. Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 04. Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамту жұмысын жүргізу
Берілген модуль бойынша педагогиканың жалпы негіздері, тәрбие теориясы, дидактика, оқыту және білім беру теориясы, мектептану негіздері ұғымдарын мазмұнын меңгеруге қажетті білім, іскерлік, дағдылар қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде пәндерден білім мазмұнын анықтауда нормативтік құжаттарды талдауды, құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған сабақтарды жоспарлауды меңгереді.
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарына сәйкес кәсіби құзіреттіліктерін қалыптастыруы;
мектеп өміріне бейімделуі, педагогика, психологиядан алған білімдерін практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогика, этнопедагогика пәндерінің негізгі ұғымдары, оқыту түрлері, принциптері, әдістері, формалары, мектептегі педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмысын пайдалану.
Педагогика
Интерактивті технологияларды қолдану
Критериалды бағалау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқыту үрдісінің педагогикалық заңдылықтарын түсінеді.
2. Педагогика, пәнін, негізгі ұғымдарын, салаларын, басқа ғылымдарымен байланысын, қазақ этнопедагогикасы теориясы және ғылыми-әдістемелік негізі, Қазақстан Республикасы білім саласындағы нормативтік, және құқықтық құжаттарын, педагогика ғылымының методологиясын, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды; адамның дамуының жас кезеңдерін, оның ерекшеліктерін анықтайды.
3. Дидактика, оқыту теориясы; білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту заңдылықтары мен принциптерін; мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартын; оқыту әдісінің топтастырылуын; оқытуды ұйымдастыру формаларын; талаптарын, сабақтарды жоспарлауды, оқушылардың білімін тексеру мен бағалаудың қалыптастырушы, жинақтаушы түрлері мен критерийлерін анықтайды.

4. Понимает основные проблемы школоведения; закон "Об образовании" Республики Казахстан, правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы; виды инноваций; педагогику сотрудничества, его основные идеи; передовой педагогической опыт.
5. Определяет правильность основных понятий педагогики, существенные признаки педагогических взглядов, влияющих на развитие педагогической теории; исследует педагогический процесс.
6. Эффективно использует методику проведения анкетирования, эксперимента по своей исследовательской работе; исследования педагогического опыта; формы и методы оформления результатов научной работы, анализа факторов, повлиявших на развитие личности, методы и формы, технологию воспитания при планировании педагогической деятельности в соответствии с возрастными особенностями.
7. Осуществляет проведение занятий с учетом этапов усвоения знаний, принципов обучения, анализа документов о содержании образования, требований к применению методов, принципов, закономерностей обучения в процессе обучения
8. Применяет стили и методы управления в педагогическом процессе, устанавливает взаимоотношения между администрацией школы и учеником, применяет педагогические и инновационные технологии.
Результат обучения: 2) Использовать интерактивные технологии обучения.
Критерии оценки:
1. Планирует информационную деятельность, результаты.
2. Использует новые информационные и телекоммуникационные технологии в образовательном процессе.
3. Создает и использует цифровой контент.
4. Работает в общей электронной образовательной среде "Kүнделік (Kundelik)".
5. Работа с системой управления аудитории (CRMS), обучения (LMS), контента (CMS).
6. Участвует в телеконференциях, проектах, конкурсах.
Результат обучения: 3) Применяет технологию критериального оценивания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок проведения критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает систему критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы формативного оценивания.
4. Соблюдает порядок выставления четвертных и годовых оценок.
5. Применяет шкалу перевода баллов в оценку.
6. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.
7. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
ПК 5 Определять уровни усвоения обучающимися содержания образования
ПМ 05. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования, создание учебной среды
Данный модуль формирует знания, умения, навыки, необходимые для использования спортивных сооружений, необходимых для физического воспитания, проведения урока по физической культуре.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды спортивных сооружений, охрану труда, организацию урока физической культуры в школе.
Результат обучения: 1) Применять спортивные сооружения.
Охрана спортивных сооружений и труда
Теория и методика физического воспитания
Критерии оценки:

4. Мектептанудың негізгі мәселелерін; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын, менеджменттің қағидасын және басқару ұстанымдарын; мектептің әкімшілігінің қызметін; инновацияның ұғымы және түрлерін; ынтымақтастық педагогикасы туралы ұғымды, оның негізгі идеяларын; озық педагогикалық тәжірибе ұғымын түсінеді.
5. Педагогиканың негізгі ұғымдарының дұрыстығын дәлелдеуді, педагогикалық теорияның дамуына ықпал еткен педагогикалық көзқарастардың байыпты белгілерін негіздеуді; педагогикалық үрдісті ғылыми әдістердің көмегімен зерттейді.
6. Бақылау жүргізу, сауалнама, өз зерттеу жұмысы бойына шағын эксперимент өткізуді; педагогикалық тәжірибені зерттеудің әдіс-тәсілдерін; ғылыми жұмыстың нәтижелерін безендіруді, тұлғаның дамуына деген әсер еткен факторларды талдауды, педагогикалық қызметті оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай жоспарлайды, жас ерекшеліктеріне сай тәрбие жұмысын жоспарлау мен өткізуде тәрбиенің формалары мен әдістерін, технологияларын тиімді қолданады.
7. Білімді меңгеру кезеңдерін сақтай отыра сабақ өткізеді; оқыту ұстанымдарын жүзеге асырады; білімнің мазмұны туралы құжаттарды талдайды, оқыту әдістерін, ұстанымдарын, заңдылықтарын пайдаланады және оқыту үрдісіне қойылатын талаптарды негіздейді.
8. Педагогикалық үрдісте басқару стильдері және әдістерін; мектептің әкімшілігі мен оқушылар арасында өзара қарым-қатынас орнатады; педагогикалық және инновациялық технологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Интерактивті технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзінің ақпараттық қызметін жоспарлайды, олардың нәтижелерін жоспарлайды.
2. Білім беру үрдісінде аңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдаланады.
3. Цифрлық контенттер құрады, падаланады.
4. "Kүнделік (Kundelik)" ортақ электрондық білім беру ортасында жұмыстанады.
5. Аудиторияны басқару (CRMS), оқытуды басқару (LMS), контентті басқару (CMS) жүйелерімен жұмыс жасайды.
6. Телеконференцияларға, жобаларға, байқауларға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Критериалды бағалау технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқушы жетістігін критериалды бағалау тәртібін сақтайды.
2. Қалыптастырушы және жиынтық критериалды бағалау жүйесін ажыратады.
3. Қалыптастырушы бағалаудың түрлерін құрастырады.
4. Тоқсандық және жылдық баға қою тәртібін сақтайды.
5. Ұпайды бағаға ауыстыру шкаласын пайдаланады.
6. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау балдарын есептейді.
7. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау нәтижелерін тіркеу журналына толтырады.
КҚ 5. Білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, оқу ортасын құрастыру
КМ 05. Білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, оқу ортасын жасау жұмысын жүргізу
Берілген модуль бойынша дене тәрбиесіне қызметіне қажетті спорт құрылымдарын пайдалануға, дене тәрбиесі әдістемесінен сабақ өткізуге қажетті білім, іскерлік, дағды қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде спорт құрылымдарының түрлерін, пайдалануын, еңбекті қорғауды, мектепте дене тәрбиесі сабақтарын ұйымдастыруды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Спорттық құрылымдардың құрылымын игеру.
Спорттық құрылымдар мен еңбекті қорғау
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами использования спортивного инвентаря и тренажеров, охраны труда.
2. Соблюдает правила предотвращения ушибов и оказания помощи, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
3. Использует обычные спортивные конструкции для оздоровительных упражнений с общественностью и детьми.
4. Использует снаряды, тренажеры и устройства контроля.
Результат обучения: 2) Применять теорию и методику физической культуры.
Критерии оценки:
1. Использует структуру, принципы, методы и формы физической культуры.
2. Определяет содержание воспитательной работы, формирующей навыки физических качеств и движений у детей.
3. Различает особенности процесса формирования навыков движения.
4. Планирует и проводит спортивные, оздоровительные мероприятия с людьми различных возрастов.
5. Осуществляет педагогический и врачебный контроль во время уроков физической культуры и спорта.
6. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы.
7. Руководит процессом освоения знаний и навыков по физическому воспитанию.
8. Организовывает подготовку спортсменов, учитывая возрастные особенности, совершенствует спортивные компетенции.
9. Приобщает учащихся к здоровому образу жизни, регулярному выполнению физических упражнений.
ПК 6. Осуществлять взаимодействие с заинтересованными сторонами профессионального сообщества и образования
ПМ 06. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для взаимодействия с заинтересованными сторонами организации образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы физического и спортивного менеджмента, педагогическую рефлексию.
Результат обучения: 1) Использовать стили школьного управления.
Физическая культура и спортивный менеджмент Педагогическая рефлексия
Критерии оценки:
1. Формирует цели и задачи педагогического менеджмента в соответствии с текущими проблемами.
2. Применяет стили и методы управления.
3. Устанавливает связь в отношении "школа-родители-ученик-учитель-общество".
Результат обучения: 2) Формировать знание о процессе педагогической рефлексии.
Критерии оценки:
1. Соблюдает рефлексивную культуру учителя.
2. Использует критерии педагогической рефлексии.
3. Использует методы формирования и развития рефлексии ученика.
4. Понимает необходимость профессионального и личного развития, самоанализа.
ПК 7. Выполнять основные функции учителя физической культуры
ПМ 07. Выполнение основных функций учителя физической культуры
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для прохождения физкультурно-оздоровительной, летней спортивной и пробной практики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
учебно-воспитательную работу, выполнение различных видов профессионально-педагогической деятельности, культурное взаимоотношения с родителями, учителями, ведение школьных документов; проведение работ с родителями, обществом родителей; использование передовых педагогических практик во время занятий.
Результат обучения: 1) Проводить оздоровительные работы.
Практика по физкультурно-оздоровительной работе
Критерии оценки:

1. Спорт саймандар мен тренажерларды пайдалану, еңбекті қорғау негізін түсінеді.
2. Жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің, қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтайды.
3. Көпшілікпен және балалардың дене шынықтыру - сауықтыру жұмысымен айналысуға қажетті қарапайым спорттық құрылымдарды құрастырады, пайдаланады.
4. Снарядтар, тренажерлар, бақылау құрылғыларын жұмыста қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формаларын түсінеді.
2. Балалардың өмірлік қажетті дене сапалары мен қозғалыс дағдысын қалыптастыратын тәрбиелік жұмыс мазмұнын анықтайды.
3. Қозғалыс білігі мен дағдыларын қалыптастыру үрдісінің ерекшеліктерін ажыратады.
4. Түрлі жас контигентімен дене шынықтыру-сауықтыру, спорт-көпшілік жұмыстарын жоспарлап, өткізеді.
5. Дене тәрбиесі және спорт сабақтарында педагогикалық және дәрігерлік бақылау жүргізеді.
6. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарларды жасақтайды.
7. Дене тәрбиесі және спорт саласында білімді меңгерту үрдісін басқарады.
8. Жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, спортшыларды даярлауды ұйымдастырады, спорттық құзыреттіліктерді жетілдіреді.
9. Салауатты өмір салты, дене жаттығуларымен тұрақты шұғылдануға тәрбиелейді.
КҚ 6. Кәсіби қоғамдастық-пен және білімнің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
КМ 06. Кәсіби қоғамдастықпен және білімнің барлық мүдделі тараптарымен қарым-қатынас жасау
Берілген модуль бойынша білім беру ұйымының барлық мүдделі тараптарымен қарым-қатынас жасау үшін қажетті білім, іскерлік, дағды қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде дене тәрбиесі және спорт менеджменті, педагогикалық рефлексияны меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепішілік басқару, басшылық стилін пайдалану.
Дене тәрбиесі және спорт менеджменті Педагогикалық рефлексия
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі мәселелерге сай педаггикалық менеджменттің мақсат-міндеттерін қалыптастырады.
2. Басқару стилі мен әдістерін пайдаланады.
3. "Мектеп-ата-ана-оқушы-мұғалім-қоғам" қарым-қатынастарында байланыс орнатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Педагогикалық рефлексияның үрдісі туралы білімді қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұғалімнің рефлексивті мәдениетін түсінеді.
2. Педагогикалық рефлексияның критерийлерін пайдаланады.
3. Оқушының рефлексиясын қалыптастыру мен дамыту әдіс-тәсілдерін пайдаланады.
4. Өзіндік талдау, өзін дамыту және кәсіби дамытуға қажеттілікті түсінеді.
КҚ 7. Дене тәрбиесі мұғалімінің негізгі қызмет түрлерін жүзеге асыру
КМ 07. Дене тәрбиесі мұғалімінің негізгі қызмет түрлерін орындау
Берілген модуль бойынша дене шынықтыру –сауықтыру жұмыстары, жазғы спорттық практикасы, байқау практикасынан өтуге қажетті білім, іскерлік, дағды қалыптасады. Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде оқу-тәрбие жұмысын жүзеге асыруды, кәсіби-педагогикалық қызмет түрлерін орындауы, балалармен және олардың ата-аналарымен, мұғалімдерімен мәдениетті қарым-қатынастар жасауды; мектеп құжаттарын жүргізуді;
ата-аналармен, ата-аналар қоғамымен жұмыстар жүргізуді;
машық кезінде озат педагогикалық тәжірибелерді пайдалануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру.
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет нормативно-правовыми документами, государственными актами, определяющими развитие физической культуры и спорта в Республике Казахстан.
2. Применяет методы и формы организации оздоровительных работ.
3. Ведет делопроизводство, организовывает учебно-тренировочные уроки, проводит спартакиаду, соревнования, утреннюю гимнастику, разминочные упражнения.
4. Составляет рабочий план, проверяет его выполнение и контролирует.
Результат обучения: 2) Организовать летнюю спортивную практику в оздоровительном лагере.
Летняя спортивная практика
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к летней практике.
2. Составляет план спортивных мероприятий, воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
3. Собирает портфолио по летней спортивной практике.
4. Анализирует и соблюдает план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
5. Формирует умения и навыки самостоятельной работы с временным детским коллективом.
6. Проводит мероприятия и коллективно-творческие работы.
7. Организовывает самоуправление в детских организациях.
Результат обучения: 3) Проводить пробную практику.
Пробная практика
Критерии оценки:
1. Проводит подготовку к пробной практике.
2. Готовит учебно-методические документы, необходимые для пробной практики.
3. Составляет планы внеклассных мероприятий, долго-, средне-, краткосрочные планы по физической культуре.
4. Определяет хронометраж, пульс, емкость легких.
5. Оформляет портфолио будущего учителя.
6. Каждый студент проводит уроки физической культуры и внеклассные занятия.
7. Применяет инновационные технологии, учебно-наглядные средства на предметных и внеклассных занятиях.
8. Организовывает исследовательскую и проектную работу школьников.
ПК 8. Выполнять работу по квалификации "Учитель физической культуры"
ПМ 08. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения функциональных обязанностей учителя физической культуры.
В результате освоения модуля обучающиеся осваивают и применяют должностные инструкции учителя физической культуры.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по квалификации "Учитель физической культуры".
Критерии оценки:
1. Планирует учебно-воспитательную работу учителя.
2. Знакомится с работой педагогического совета, методического объединения, учебно-воспитательной работой класса, участвует в планировании.
3. Готовит учебно-методические документы 3-четверти по физической культуре.
4. Использует фонды цифрового образования, новые технологии на уроке физической культуры.

1. Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру мен спорт дамуын анықтайтын мемлекеттік актілер, әртүрлі нормативтік-құқықтық құжаттармен танысады.
2. Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру әдістері мен формаларын игереді.
3. Оқу-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру, спартакиада, жарыстар, ертеңгілік гимнастика, сергіту сәттерін өткізеді, іс – қағаздарын жүргізеді.
4. Жұмыс жоспарларын құрады, орындалуын тексереді және бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сауықтыру лагерінде жазғы спорттық практиканы ұйымдастыру.
Жазғы спорттық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазғы практикаға дайындық жүргізеді.
2. Жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарын, спорттық шаралардың жоспарын құрады.
3. Жазғы спорттық практика бойынша портфолио жасақтайды.
4. Жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен танысады, талдайды.
5. Жазғы каникул кезінде уақытша құрылған балалар ұжымымен өзбетімен жұмыс жасау біліктері мен дағдылары қалыптасады.
6. Ұжымдық шығармашылық жұмыстар мен іс-шаралар өткізеді.
7. Балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Байқау практикасын жүргізу.
Байқау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байқау практикасына дайындық жүргізеді.
2. Байқау практикасына қажетті оқу-әдістемелік құжаттарды даярлайды.
3. Дене тәрбиесі пәнінен ұзақ, орта, қысқа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс шаралардың жоспарларын құрастырады.
4. Хронометраж, қан тамыры соғысы, өкпе сыйымдылығын анықтайды.
5. Болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіреді.
6. Әр студент дене тәрбиесі сабақтары мен сыныптан тыс шаралар өткізеді.
7. Пәндік және сыныптан тыс сабақтарда инновациялық технологияларды, оқу-көрнекі құралдарды пайдаланады.
8. Мектеп оқушыларының зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастырады.
КҚ 8. "Дене тәрбиесі пәні мұғалімі" біліктілігі бойынша жұмыстар орындау
КМ 08. Диплом алдындағы практика
Берілген модуль бойынша дене тәрбиесі мұғалімінің функционалдық міндеттерін, құқықтары мен жауапкершілік-терін атқаруға қажетті білім, іскерлік, дағды қалыптасады.
Білім алушылар модульды игеру нәтижесінде дене тәрбиесі мұғалімінің лауазымдық нұсқауларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломалды практикасынан өту.
Диплом алдындағы практика
1. Мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлайды.
2. Педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарымен танысады, жоспарлауға қатысады.
3. Дене тәрбиесі бойынша 3-тоқсанның оқу-әдістемелік құжаттарын даярлайды.
4. Дене тәрбиесі пәнінде жаңа технологияларды, цифрлық білім беру қорларын пайдаланады.

5. Составляет среднесрочный, долгосрочный и краткосрочный план по физической культуре.
6. Определяет хронометраж, пульс, емкость легких.
7. Каждый студент обучает все предметы согласно учебному расписанию, проводит 6 внеклассных деятельностей.
8. Использует инновационные технологии на уроке.
9.Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями учащихся.
10. Изучает, накапливает опыт учителей.
11. Самостоятельно определяет программу, учебно-методическое обеспечение.
12. Организовывает и руководит исследовательской деятельностью обучающихся.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 10
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 433
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0104000 – Профессиональное обучение (по отраслям) Программное обеспечение вычислительной техники
Квалификация*:

5. Дене тәрбиесі пәнінен ұзақ, орта, қысқа мерзімді жоспарларды жасақтайды.
6. Хронометраж, қан тамыры соғысы, өкпе сыйымдылығын анықтайды.
7. Әр студент сабақ кестесіне сәйкес барлық пәндерді оқытады. 6 сыныптан тыс шара өткізеді.
8. Сабақта инновациялық технологияларды пайдаланады.
9. Ата – аналар жиналысын өткізеді, білім алушылардың ата – аналарымен байланыс орнатады.
10. Мұғалімдердің тәжірибесін зерттейді, жинақтайды.
11. Өзбетімен бағдарламаны, оқу-әдістемелік қамтуды, цифрлық білім беру қорларын таңдай алады.
12. Оқушылардың зерттеу, жобалау, ізденушілік іс-әрекеттерін ұйымдастырып, басшылық жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
433-қосымша
"Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0104000 – Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)
Есептеу техникасын бағдарламалық қамтамасыз ету
Біліктілігі*:

1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен қағидаларын ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын қағидаларын сақтайды.
2. Дене шынықтыру жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын біледі.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілері-нің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуі;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауы;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы; құқық нормаларын сақтауы; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "Мастер производственного обучения, техник-программист"
ПК 1. Владеть прикладной естественно-математической компетенцией
ПМ 01.
Владение прикладной естественно-математической компетенцией
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения прикладных математических расчетов, выполнения и оформления технической документации в профессиональной деятельности, применения различных видов металлов и материалов по назначению.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: решение прикладных задач по математике, основные правила выполнения чертежей, требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, применение проводниковых, полупроводниковых диэлектрических, магнитных материалов, строение и свойства металлов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть прикладными компетенциями для применения в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Выполнять математические расчеты.
Математика специального цикла
Основы черчения
Материаловедение и электрорадио материалы
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауым-дастығындағы, көшпелі өркениет жүйе-сіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"Өндірістік оқыту шебері, техник-бағдарламашы" біліктілігі
КҚ 1. Қолданбалы жаратылыстану-математика құзыретіне ие болу
КМ 01. Қолданбалы жаратылыстану-математика құзыретіне ие болу
Бұл модуль қолданбалы математикалық есептерді пайдалануға, кәсіптік қызметте техникалық құжаттаманы орындауға және ресімдеуге, металдар мен материалдардың әртүрлі түрлерін мақсаты бойынша пайдалануға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: математика бойынша қолданбалы есептерді шешуді, сызбаларды орындаудың негізгі ережелерін, құрастырма бірліктердің бөлшектері мен сызбаларының нобайларын орындауға қойылатын талаптарды, өткізгіштік, жартылай өткізгіштік диэлектрлік, магниттік материалдарды пайдалануды, металдардың құрылымы мен қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік қызметте пайдалану үшін қолданбалы құзыреттерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Математикалық есептеулерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Строит графики элементарных функций, опираясь на изученные свойства и методы.
2. Применяет аппарат математического анализа для нахождения производных, первообразных и определенных интегралов, для решения несложных дифференциальных уравнений.
3. Решает прикладные задачи, применяя в решении методы математического анализа.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи, оформлять и применять конструкторскую документацию в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Выполняет и читает чертежи.
2. Разрабатывает и применяет конструкторскую документацию.
Результат обучения: 3) Различать строение и свойства металлов и материалов.
Критерии оценки:
1. Различает виды проводниковых, полупроводниковых диэлектрических магнитных материалов.
2. Применяет различные виды металлов и сплавов по назначению.
ПК 2. Подготовить к работе и настроить аппаратное обеспечение, операционную систему и периферийные устройства персонального компьютера
ПМ 02. Настройка аппаратного, программного обеспечения и периферийных устройств персонального компьютера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения настроек и обслуживания программного, аппаратного обеспечения компьютера и периферийных устройств. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы установки и настройки основных компонентов операционной системы, программного обеспечения и драйверов периферийного оборудования; виды и характеристики внутренних устройств персонального компьютера и носителей информации; установки и настройки параметров функционирования периферийных устройств и оборудования; виды эксплуатации и обслуживания компьютерной техники. При изучении модуля обучающиеся учатся: устанавливать и настраивать основные компоненты операционной системы и программного обеспечения; устанавливать драйверы периферийного оборудования управлять внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
Результат обучения: 1) Устанавливать и производить настройку операционных систем.
Аппаратное обеспечение компьютерной техники
Основы вычислительной микропроцессорной техники
Эксплуатация и обслуживание компьютерной техники
Программное обеспечение компьютерной техники
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Производит установку и настройку операционной системы и программного обеспечения.
2. Устанавливает драйверы оборудования.
3. Устанавливает драйверы периферийных устройств.
Результат обучения: 2) Владеть базовой архитектурой компьютеров.
Критерии оценки:
1. Характеризует архитектурные особенности и режимы работы микропроцессоров.

1. Игерілген қасиеттер мен әдістерге сүйене отырып, элементар функциялардың графиктерін құрады.
2. Туынды, алғашқы және анықталған интегралдарды табу үшін, күрделі емес дифференциалдық теңдеулерді шешу үшін математикалық талдау аппаратын қолданады.
3. Математикалық талдау әдістерін пайдалана отырып, қолданбалы есептерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметте сызбаларды орындау, конструкторлық құжаттаманы ресімдеу және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сызбаларды орындайды және оқиды.
2. Конструкторлық құжаттаманы әзірлейді және пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдар мен материалдардың құрылымы мен қасиеттерін ажырату.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өткізгіштік, жартылай өткізгіштік диэлектрлік магниттік материалдардың түрлерін ажыратады.
2. Металдар мен қорытпалардың әртүрлі түрлерін мақсаты бойынша пайдаланады.
КҚ 2. Дербес компьютердің аппараттық жасақтамасын, операциялық жүйесін және шеткері құрылғыларын жұмысқа дайындау және баптау
КМ 02. Дербес компьютердің аппараттық бағдарламалық жасақтамасын және шеткері құрылғыларын баптау
Бұл модуль компьютердің және шеткері құрылғылардың бағдарламалық, аппараттық жасақтамасын баптауға және оларға қызмет көрсетуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: операциялық жүйенің, бағдарламалық жасақтаманың және шеткері жабдықтың драйверлерінің негізгі компоненттерін қондыру және баптау қағидаттарын; дербес компьютердің және ақпаратты тасымалдағыштардың ішкі құрылғыларының түрлері мен сипаттамасын; шеткері құрылғылардың және жабдықтардың жұмыс істеу параметрлерін қондыруды және баптауды; компьютерлік техниканы пайдалану және қызмет көрсету түрлерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: операциялық жүйе мен бағдарламалық жасақтаманың негізгі компоненттерін қондыруы және баптауы; шеткері жабдықтың драйверлерін қондыруы; дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқаруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Операциялық жүйелердің теңшелімін қондыру және жүргізу;
Компьютерлік техниканы аппараттық қамтамасыз ету
Микропроцессорлық есептеу техникасының негіздері
Компьютерлік техниканы пайдалану және қызмет көрсету
Компьютерлік техниканы бағдарламалық қамтамасыз ету
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Операциялық жүйе мен бағдарламалық жасақтаманы қондырады және баптайды.
2. Жабдықтың драйверлерін қондырады.
3. Шеткері құрылғылардың драйверлерін қондырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерлердің базалық архитектурасын біледі.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Микропроцессор лардың архитектуралық ерекшеліктері мен жұмыс істеу режимін сипаттайды.

2. Анализирует организацию памяти электронно-вычислительных машин.
3. Перечисляет интерфейсные функции и технические характеристики интерфейсов ввода/вывода.
4. Характеризует интерфейсы для подключения внешних устройств.
Результат обучения: 3) Выполнять оптимизацию операционной системы, программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Понимает состав и структуру программного обеспечения и операционных систем.
2. Различает классификацию программ: операционные системы, драйверы.
3. Пользуется служебными программами, оболочками, инструментальными программами.
4. Различает типы операционных систем.
5. Применяет особенности построения операционных систем.
6. Использует технологию модернизации программного обеспечения вычислительной техники.
7. Понимает назначение программ утилит.
8. Настраивает системные программы и пакетные файлы.
9. Пользуется характеристикой внутренних устройств персонального компьютера и носителей информации.
10. Различает порты.
11. Управляет внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
Результат обучения: 4) Управлять локальной и глобальной средой операционных систем.
Критерии оценки:
1. Управляет учетными записями, настраивает параметры рабочей среды пользователей.
2. Настраивает сетевые параметры.
3. Выполняет профилактическое обслуживание операционных систем.
ПК 3. Производить монтаж и настройку локальных и глобальных компьютерных сетей
ПМ 03. Монтаж и настройка локальных и глобальных компьютерных сетей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения построения локальных вычислительных сетей и Internet. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные методы проектирования и создания локальных вычислительных сетей и основы работы в глобальной сети Интернет.
При изучении модуля обучающиеся учатся: спроектировать и создать локально-вычислительные сети с использованием основных топологий. Настроить рабочую станцию на базе различных операционных систем для работы в локально-вычислительной сети и сети Интернет.
Результат обучения: 1) Применять основы проектирования и создания локальных вычислительных сетей.
Локальные вычислительные сети
Компьютерные сети и сетевое администрирование
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет локальные вычислительные сети и методы проектирования и создания локальных вычислительных сетей.
2. Различает топологию сетей.
3. Применяет базовые протоколы передачи данных в локальных вычислительных сетях.

2. Электронды-есептеуіш машиналардың жадының ұйымдасуын талдайды.
3. Интерфейстік функцияларды және енгізу/шығару интерфейстерінің техникалық сипаттамаларын атайды.
4. Сыртқы құрылғыларды қосуға арналған интерфейстерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Операциялық жүйені, бағдарламалық жасақтаманы оңтайландыру
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Бағдарламалық жасақтаманың және операциялық жүйелердің құрамы мен құрылымын түсінеді.
2. Бағдарламалардың жіктелімін ажыратады: операциялық жүйелер, драйверлер.
3. Қызметтік бағдарламаларды, бұлттық құралдық бағдарламаларды пайдаланады.
4. Операциялық жүйелердің типтерін ажыратады.
5. Операциялық жүйелерді құрудың ерекшеліктерін қолданады.
6. Есептеу техникасының бағдарламалық жасақтамасын жаңарту технологиясын пайдаланады.
7. Утилит бағдарламалардың міндетін түсінеді.
8. Жүйелік бағдарламаларды және пакеттік файлдарды баптайды.
9. Дербес компьютердің ішкі құрылғыларының және ақпаратты тасымалдағыштардың сипаттамасын пайдаланады.
10. Порттарды ажыратады.
11. Дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Операциялық жүйелердің желілік және ғаламдық ортасын басқарады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Есептік жазбаларды басқарады, қолданушылардың жұмыс ортасының параметрлерін баптайды.
2. Желілік параметрлерді баптайды.
3. Операциялық жүйеге алдын ала қызмет көрсетеді.
КҚ 3. Жергілікті және ғаламдық компьютерлік желілерді монтаждау және баптау
КМ 03. Жергілікті және ғаламдық компьютерлік желілерді монтаждау және баптау
Бұл модуль жергілікті есептеу желілерін және Интернет құруды қамтамасыз етуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жергілікті есептеу желілерін жобалау мен құрудың негізгі әдістерін және Интернет ғаламдық желісінде жұмыс істеу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі топологияларды пайдалана отырып, жергілікті есептеу желілерін жобалауға, құруға , жергілікті есептеу желісінде және Интернет желісінде жұмыс істеуге арналған түрлі операциялық жүйелердің базасындағы жұмыс станциясын баптауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жергілікті есептеу желілерін жобалау және құру негіздерін пайдалану.
Жергілікті есептеу желілері
Компьютерлік желілер және желілік әкімшіліктендіру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жергілікті есептеу желілерін және жергілікті есептеу желілерін жобалау және құру әдістерін пайдаланады.
2. Желілердің топологиясның ажыратады.
3. Жергілікті есептеу желілерінде негізгі деректерді беру хаттамаларын пайдаланады.

4. Настраивает операционные системы для работы в локальных и глобальных компьютерных сетях.
5. Настраивает адресацию в компьютерных сетях.
6. Администрирует локальные сети под управлением операционных систем.
Результат обучения: 2) Использовать сетевое оборудование.
Критерии оценки:
1. Описывает преимущества и недостатки организации компьютерных сетей.
2. Описывает топологии локальных вычислительных сетей.
3. Владеет технологией работы сетевого оборудования.
4. Устанавливает сетевой адаптер.
5. Описывает основные технологии организации сетей.
6. Прокладывает простую сеть.
7. Устанавливает и настраивает беспроводную сетевую плату в Windows.
8. Настраивает маршрутизатор в локальной сети.
9. Создает домашнюю группу, подключает сетевой диск.
Результат обучения: 3) Применять принципы организации глобальных вычислительных сетей.
Критерии оценки:
1. Использует сетевые модели OSI и уровни модели.
2. Характеризует стандартизацию сетей.
3. Владеет сетевыми протоколами TCP/IP.
4. Применяет систему IP-адресации.
ПК 4. Выполнить работы с прикладным программным обеспечением
ПМ 04. Работа с прикладным программным обеспечением
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ с текстовыми документами, таблицами, презентациями, цифровыми изображениями, объектами мультимедиа, содержанием баз данных, графическими редакторами и для разработки программных продуктов для офисных приложений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: структуру и назначение пакета прикладных программ, графических редакторов, макропрограммирования в приложениях и мультимедийных приложении. При изучении модуля обучающие должны: выполнять работы с пакетом прикладных программ, с графическими редакторами, мультимедийными приложениями, программировать в приложениях.
Результат обучения: 1) Применять пакеты прикладных программ и основы программирования в офисных приложениях, графических редакторов, мультимедийных приложении.
Программное обеспечение вычислительных систем
Операционные системы и пакеты прикладных программ
Компьютерная графика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет разновидности текстовых редакторов, издательских систем, редакторов математических и технических текстов, электронных таблиц, баз данных.
2. Владеет технологией подготовки документов.
3. Различает системы распознавания текста и машинного перевода.
4. Настраивает пакеты прикладных программ.

4. Желілік және ғаламдық компьютерлік желілерде жұмыс істеу үшін операциялық жүйелерді баптайды.
5. Компьютерлік желілердегі адрестеуді баптайды.
6. Операциялық жүйелердің басшылық етуімен желілік тораптарды әкімшіліктендіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Желілік жабдықты пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Компьютерлік желілерді ұйымдастырудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды.
2. Жергілікті есептеу желілерінің топологиясын сипаттайды.
3. Желілік жабдықтың жұмыс істеу технологиясын біледі.
4. Желілік адаптерді қондырады.
5. Желілерді ұйымдастырудың негізгі технологияларын сипаттайды.
6. Қарапайым желіні жүргізеді.
7. Windows операциялық жүйесінде сымсыз желілік тақшаны қондырады және баптайды.
8. Жергілікті желіде маршрутизаторды баптайды.
9. Үй тобын құрады, желілік дискті қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ғаламдық есептеу желілерін ұйымдастыру қағидаттарын пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. OSI желілік модельдерін және модель деңгейлерін пайдаланады.
2. Желілерді стандарттауды сипаттайды.
3. TCP/IP желілік хаттамаларды біледі.
4. IP-адрестеу жүйесін пайдаланады.
КҚ 4. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу
КМ 04. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс
Бұл модуль мәтіндік құжаттар, кестелер, таныстырылымдар, цифрлық суреттер, мультимедиа объектілері, мазмұнды деректер базасы, графикалық редакторлармен жұмыс істеуге және офистік қосымшаларға арналған бағдарламалық өнімдерді әзірлеуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қолданбалы бағдарламалар пакетінің, графикалық редакторлардың, қосымшалардағы макробағдарламалаудың және мультимедиялық қосымшалардың құрылымын және міндетін меңгереді. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: қолданбалы бағдарламалар пакетімен, графикалық редакторлармен, мультимедиялық қосымшалармен жұмыс істеу, қосымшаларда бағдарламалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеңселік қосымшалардағы қолданбалы бағдарламалар пакетін және бағдарламалаудың, графикалық редакторлардың, мультимедиялық қосымшалардың пакетін пайдалану.
Есептеу жүйелерін бағдарламалық қамтамасыз ету
Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарламалардың пакеттері
Компьютерлік графика
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мәтіндік редакторлардың, баспа жүйелерінің, математикалық және техникалық мәтіндердің редакторларының, электрондық кестелердің, дерекқорлардың түрлерін пайдаланады.
2. Құжаттарды дайындау технологиясын біледі.
3. Мәтінді тану және машиналық аударма жүйелерін ажыратады.
4. Қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін баптайды.

5. Различает виды компьютерной графики и способы ее применения.
6. Применяет способы сжатия графической информации.
7. Выбирает форматы и процедуры обработки графических изображений.
Результат обучения: 2) Работать с пакетом прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Создает различные виды документов с помощью различного прикладного программного обеспечения, в том числе текстовых, табличных, презентационных.
2. Осуществляет управление и работу с содержимым баз данных с использованием системы управления базой данных.
3. Выполняет сканирование, обработку и распознавание документов.
4. Создает цифровые графические объекты.
5. Создает макросы, расширяющие функциональные возможности приложения.
6. Управлять другими приложениями.
7. Применяет графические пакеты для создания и обработки графических файлов разного типа.
8. Работает с мультимедийными приложениями.
Результат обучения: 3) Выполнить редактирование всех видов информации.
Критерии оценки:
1. Создает документы со сложным форматированием текста.
2. Создает и редактирует таблицы любой сложности.
3. Создает простые графические изображения и осуществляет вставку внешних графических изображений.
4. Создает презентации с эффектами анимации в различных средах.
5. Строит и редактирует таблицы.
6. Выполняет математические расчеты с использованием встроенных функций.
7. Решает задачи с применением диаграмм.
8. Применяет систему управления базами данных.
9. Работает с таблицами системы управления базами данных.
10. Редактирует изображения с использованием различных средств художественного или делового оформления.
11. Объединяет данные из нескольких приложений в одном документе.
12. Владеет технологиями мультимедиа.
13. Выполняет практические задачи с графическими редакторами для закрепления полученных знаний.
ПК 5. Использовать языки программирования и инструментарий для разработки программного обеспечения
ПМ 05. Использование языков программирования и инструментария для разработки программного обеспечения
В результате изучения профессионального модуля обучающийся получают практический опыт разработки алгоритма поставленной задачи и реализации его средствами автоматизированного проектирования разработки кода программного продукта на основе готовой спецификации на уровне модуля; использования инструментальных средств на этапе отладки программного продукта; проведения тестирования программного модуля по определенному сценарию.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: основам алгоритмизации и программирования; основам объектно-ориентированного программирования; современным методам и средствам разработки программного обеспечения, основанных на использовании новых технологий.
Результат обучения: 1) Разрабатывать основные критерии структуры жизненного цикла программы.
Алгоритмизация и программирование
Объектно-ориентированное программирование
Языки программирования
Моделирование производственных и экономических процессов
Производственное обучение
Критерии оценки:

5. Компьютерлік графика түрлерін және оны қолдану тәсілдерін ажыратады.
6. Графикалық ақпаратты сығымдау тәсілдерін қолданады.
7. Графикалық суреттерді өңдеу форматтары мен процедураларын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Түрлі қолданбалы бағдарламалық жасақтаманың, оның ішінде мәтіндік, кестелік, таныстырылымдық бағдарламалық жасақтаманың көмегімен түрлі құжат түрлерін жасайды.
2. Дерекқорды басқару жүйесін пайдаланумен дереқорлардың ішіндегіні басқарады және онымен жұмыс істейді.
3. Құжаттарды сканерлеуді, өңдеуді және тануды орындайды.
4. Цифрлық графикалық объектілерді құрады.
5. Қосымшаның функционалдық мүмкіндіктерін кеңейтетін макростарды құрады.
6. Өзге қосымшаларды басқару.
7. Түрлі типті графикалық файлдарды құру және өңдеуге арналған графикалық пакеттерді қолданады.
8. Мультимедиалық қосымшалармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Барлық ақпарат түрлерін редакциялауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мәтінін күрделі пішімдеу қажет құжаттарды құрастырады.
2. Кез келген күрделі кестелерді құрады және редакциялайды.
3. Қарапайым графикалық суреттерді құрады және ішкі графикалық суреттерді кірістіруді жүзеге асырады.
4. Түрлі салада анимация эффектілерінің көмегімен таныстырылымдар құрады.
5. Кестелерді құрастырады және редакциялайды.
6. Кіріктірілген функцияларды қолдана отырып математикалық есептеулерді орындайды.
7. Диаграммаларды қолдана отырып, есептерді шешеді.
8. Дерекқорларды басқару жүйесін пайдаланады.
9. Дерекқорларды басқару жүйесінің кестелерімен жұмыс істейді.
10. Көркемдеп безендіру немесе іскерлік безендірудің түрлі құралдарын пайдалана отырып, суреттерді редакциялайды.
11. Бірнеше қосымшадағы деректерді бір құжатқа біріктіреді.
12. Мультимедия технологияларын біледі.
13. Алған білімін бекіту үшін графикалық редакторлармен практикалық тапсырмаларды орындайды.
КҚ 5. Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеу үшін бағдарламалау тілдерін және аспаптарды пайдалану
КМ 05. Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеу үшін бағдарламалау тілдерін және аспаптарды пайдалану
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушының:
қойылған мәселе алгоритмін әзірлеу және оны модуль деңгейіндегі дайын сипаттаманың негізінде бағдарламалық өнімнің кодын әзірлеуді автоматтандырылған жобалау құралдарымен жүзеге асыру; бағдарламалық өнімді ретке келтіру кезеңінде аспаптық құрылғыларды пайдалану; белгілі бір сценарий бойынша бағдарламалық модульді тестілеуді жүргізу, практикалық тәжірибеге үйренеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін; нысанға бағытталған бағдарламалау негіздерін; бағдарламалық жасақтаманы әзірлеудің жаңа технологияларды пайдалануға негізделген заманауи әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламаның тіршілік кезеңі құрылымының негізгі өлшемшарттарын әзірлеу.
Алгоритмдеу және бағдарламалау Нысанға бағытталған бағдарламалау
Бағдарламалау тілдері
Өндірістік және экономикалық үрдістерді моделдеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Использует возможности инструментальных средств при моделировании программного обеспечения
2. Пользуется инструкциями, руководствами и другими материалами.
Результат обучения: 2) Применять основные этапы разработки программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Применяет свойства и принципы построения алгоритмов, типов данных, базовых конструкций.
2. Реализует алгоритмы на языке программирования.
3. Применяет основные принципы объектно-ориентированного программирования.
Результат обучения: 3) Программировать на языке программирования высокого уровня.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками работы в среде программирования.
2. Производит разработку, отладку и тестирования программ, написанных на процедурно-ориентированном языке высокого уровня.
3. Выполняет отладку и тестирование программ, написанных на языках программирования высокого уровня.
4. Владеет навыками вставки кода программы, написанной на языке низкого уровня в код программы, написанной на языке высокого уровня.
5. Пользуется различными средами разработки.
Результат обучения: 4) Определять платформу, язык программирования и инструментарий для решения поставленной задачи.
Критерии оценки:
1. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
2. Определяет основные экономические показатели предприятия.
3. Решает задачи линейного программирования и методы их решения.
4. Применяет методы математического моделирования и готовые математические модели для решения тематических прикладных задач.
5. Разрабатывает простые математические модели и оценивает их адекватность и точность.
ПК 6. Проектировать базы данных
ПМ 06. Проектирование баз данных
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективного использования возможностей баз данных, умения определять предметную область, спроектировать реляционную базу данных, определять ограничения целостности, делать выборки данных в различном виде.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся будут иметь практический опыт работы с объектами базы данных в конкретной системе управления базами данных; использования средств заполнения базы данных.
Результат обучения: 1) Спроектировать базу данных.
Базы данных
Создание и введение информационного обеспечения автоматизированных систем
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает концептуальное проектирование.
2. Перечисляет и применяет правила нормализации баз данных.
3. Определяет структуру баз данных.
4. Создает базы данных.
5. Создает приложение базы данных.
ПК 7. Применить средства и методы защиты программных продуктов и персонального компьютера
ПМ 07. Применение средств и методов защиты программных продуктов и персонального компьютера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения средств и методов защиты программных продуктов и персонального компьютера. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: передовые методы и стандарты в области информационной безопасности. При изучении модуля обучающиеся учатся: систематически сканировать информационную среду, выявляя и определяя уязвимые точки и угрозы для информационной безопасности; владеть методами защиты информации.
Результат обучения: 1) Управлять информационной безопасностью.
Управление информационной безопасностью и защита информации
Разработка и внедрение безопасности для сетей ИКТ
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Бағдарламалық жасақтаманы модельдеу кезінде аспаптық құралдардың мүмкіндіктерін пайдаланады
2. Нұсқаулықтарды, басшылықтарды және басқа материалдарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеудің негізгі кезеңдерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Алгоритмдердің, деректер типтерінің, базалық конструкциялардың қасиеттерін және оларды құру қағидаттарын пайдаланады.
2. Бағдарламалау тілінде алгоритмдерді дамыту.
3. Нысанға бағытталған бағдарламалаудың негізгі қағидаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілінде бағдарламалау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Бағдарламалау ортасындағы жұмыс дағдыларын біледі.
2. Жоғарғы деңгейдегі процедураға бағытталған тілде жазылған бағдарламаларды әзірлеуді, ретке келтіруді және тестілеуді орындайды.
3. Жоғарғы деңгейдің бағдарламалау тілдерінде жазылған бағдарламаларды ретке келтіруді және тестілеуді жүргізеді.
4. Жоғары деңгейдегі тілде жазылған бағдарлама кодына төмен деңгейдегі тілде жазылған бағдарламаның кодын енгізу дағдыларына ие.
5. Әзірлеудің түрлі құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Алға қойылған міндетті шешу үшін платформаны, бағдарламалау тілін және аспаптарды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептер жүргізеді.
2. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін айқындайды.
3. Сызықтық бағдарламалау есептері мен оларды шешу әдістерін шешеді.
4. Тақырыптық қолданбалы тапсырмаларды шешу үшін математикалық модельдеу әдістерін және дайын математикалық модельдерді қолданады.
5. Қарапайым математикалық модельдерді әзірлейді және олардың нақтылығы мен барабарлығын бағалайды.
КҚ 6. Дерекқорларды жобалау
КМ 06. Дерекқорларды жобалау
Бұл модуль дерекқорлардың мүмкіндіктерін тиімді пайдалануға, пән саласын анықтау, реляциялық дерекқорларды жобалау, бүтіндікті шектеуді анықтау, деректердің іріктемесін түрліше жасай алуға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушының:
дерекқорларды басқарудың нақты жүйесіндегі дерек-қорлардың нысандарымен жұмыс істеу; дерекқор-ларды толтыру құралдарын пайдалану практикалық тәжірибесің меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дерекқорды жобалау.
Дерекқорлар
Автоматтандырылған жүйелерді ақпаратпен қамтамасыз етуді құру және енгізу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тұжырымдамалық жобалауды түсіндіреді.
2. Дерекқорларды нормалау қағидаларын атайды және қолданады.
3. Дерекқорлардың құрылымын анықтайды.
4. Дерекқорларды құрады.
5. Дерекқорлар қосымшасын құрады.
КҚ 7. Бағдарламалық өнімдер мен дербес компьютерді қорғау құралдары мен әдістерін пайдалану
КМ 07. Бағдарламалық өнімдер мен дербес компьютерді қорғау құралдары мен әдістерін пайдалану
Бұл модуль бағдарламалық өнімдер мен дербес компьютерді қорғау құралдары мен әдістерін пайдалану қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ақпараттық қауіпсіздік саласындағы озық әдістер мен стандартттарды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ақпараттық қауіпсіздік үшін осал нүктелер мен қауіптерді көрсете және анықтай отырып, жүйелі түрде ақпараттық ортаны сканерлеуі; ақпаратты қорғау әдістерін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық қауіпсіздікті басқару.
Ақпараттық қауіпсіздікті басқару және ақпаратты қорғау
АКТ желілеріне арналған қауіпсіздікті әзірлеу және енгізу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Соблюдает законодательство Республики Казахстан в области информационной безопасности.
2. Перечисляет и описывает методы защиты локальной сети средствами операционных систем.
3. Описывает методы защиты информации при вхождении в Интернет.
Результат обучения: 2) Обеспечивать защиту персонального компьютера от вирусов.
Критерии оценки:
1. Различает виды компьютерных вирусов и антивирусных программ.
2. Работает с методами борьбы компьютерных вирусов.
3. Устанавливает и выполняет запуск антивирусных программ.
ПК 8. Выполнить работу по методическому обеспечению производственного обучения
ПМ 08. Осуществление методического обеспечения производственного обучения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования занятий производственного обучения; работы с учебной информацией, ее методической переработки и трансформации в учебный материал; выбора эффективных средств производственного обучения; анализа и оформления учебной, отчетной документации; использования информационно-коммуникационных технологий для разработки учебно-методического обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают приемы организации методической работы мастера производственного обучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать планирующую документацию; самостоятельно отбирать учебную информацию, трансформировать ее в учебный материал и выбирать эффективные методы обучения, адаптировать имеющиеся методические разработки к занятиям; готовить и оформлять учетно-отчетную документацию, использовать информационно-коммуникационных технологий для разработки учебно-методического обеспечения.
Результат обучения: 1) Планировать занятия в соответствии с содержанием типовой и рабочей учебных программ, нормативных требований и учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
Организация и методика преподавания производственного обучения и специальных дисциплин
Технические средства обучения и методика их применения
Критерии оценки:
1. Составляет тематический план в соответствии с рабочей учебной программой производственного обучения.
2. Составляет план урока производственного обучения в соответствии с учебной программой.
Результат обучения: 2) Использовать прикладное программное обеспечение для разработки учебно-методической документации.
Критерии оценки:
1. Использует цифровые образовательные ресурсы.
2. Использует прикладное программное обеспечение.
3. Самостоятельно готовит компьютерные презентации и ресурсы для обучающихся.
Результат обучения: 3) Анализировать и оформлять учебно-методическую и отчетную документацию.
Критерии оценки:

1. Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасын сақтайды.
2. Жергілікті желіні операциялық жүйе құралдарымен қорғау әдістерін атайды және сипаттайды.
3. Интернетке кіру кезіндегі ақпаратты қорғау әдістерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дербес компьютерді вирустардан қорғауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Компьютерлік вирустар мен вирусқа қарсы бағдарламалардың түрлерін ажыратады.
2. Компьютерлік вирустармен күресу әдістерімен жұмыс істейді.
3. Вирусқа қарсы бағдарламаларды қондырады және оларды іске қосуды жүргізеді.
КҚ 8. Өндірістік оқытуды әдістемелік қамтамасыз ету бойынша жұмысты орындау
КМ 08. Өндірістік оқытуды әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль өндірістік оқыту сабақтарын жобалауға; оқу ақпаратымен жұмыс істеуге, оны әдістемелік қайта өңдеуге және оқу материалына түрлендіруге; өндірістік оқытудың тиімді құралдарын таңдауға; оқу, есептік құжаттаманы талдауға және ресімдеуге; оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді әзірлеу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өндірістік оқыту шеберінің әдістемелік жұмысын ұйымдастыру тәсілдерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жоспарлайтын құжаттаманы әзірлеуі; оқу ақпаратын өз бетінше іріктеуі, оны оқу материалына түрлендіруі және оқытудың тиімді әдістерін таңдауы, қолданыстағы әдістемелік әзірленімдерді сабақтарға бейімдеуі;
оқу-есептік құжаттаманы дайындауы және ресімдеуі, оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді әзірлеу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сабақты үлгілік және жұмыс оқу бағдарламаларының, нормативтік талаптардың мазмұнына сәйкес және білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып жоспарлау.
Өндірістік оқытуды және арнайы пәндерді ұйымдастыру және оқыту әдістемесі
Оқытудың техникалық құралдары мен оларды пайдалану әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өндірістік оқытудың жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес тақырыптық жоспарды құрастырады.
2. Оқу бағдарламасына сәйкес өндірістік оқыту сабағының жоспарын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді оқу-әдістемелік құжаттаманы әзірлеу үшін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады.
2. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады.
3. Білім алушыларға арналған компьютерлік таныстырылымдар мен ресурстарды өз бетінше дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу-әдістемелік және есептік құжаттаманы талдау және ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Представляет результаты анализа в виде отчетной документации.
2. Оформляет учебно-методическую документацию в соответствии с требованиями Единой системой конструкторской документации.
ПК 9. Проводить занятия с применением методики производственного обучения
ПМ 09. Проведение занятий с применением методики производственного обучения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации проведения занятий производственного обучения, способов реализации индивидуальных планов профессионального развития; принципов и методов конструирования ситуационных педагогических задач.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику планирования производственного обучения и нормирования учебно-производственного труда обучающихся, способы реализации индивидуальных планов профессионального развития; принципы и методы конструирования ситуационных педагогических задач; технологию взаимодействия с работодателями и другими социальными партнерами, современные требований к уровню подготовки будущих специалистов.
При изучении модуля обучающиеся приобретают практический опыт по планированию, организации и проведению лабораторно-практических занятий на основе оптимально подобранных методов, средств и организационных форм обучения, реализации модульного обучения на основе компетентностного подхода с учетом требований к уровню подготовки будущих специалистов.
Результат обучения: 1) Проводить занятия в соответствии с инструкциями и предписаниями с учетом основ безопасности жизнедеятельности.
Охрана труда
Технические средства обучения и методика их применения
Организация и методика преподавания производственного обучения и специальных дисциплин
Психология и этика деловых отношений
Критерии оценки:
1. Понимает формы и методы теоретического и производственного обучения
2. Применяет навыки практической деятельности.
3. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, пожарной безопасности.
4. Проводит занятие с учетом основ безопасности жизнедеятельности.
5. Проводит занятие с использованием дополнительных ресурсов, расширяющих учебную программу.
6. Проводит занятие с личной демонстрацией трудовых операций по конкретной профессиональной компетенции.
7. Использует при демонстрации трудовых операций профессиональные компетенции чемпионата WorldSkills.
Результат обучения: 2) Применить методы и приемы обучения, способствующие развитию практических навыков у обучающихся.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и приемы обучения, способствующие развитию практической составляющей обучения.
2. Обучает студентов основам саморегуляции, методам самооценки и взаимооценки учебных и производственных достижений.

1. Талдау нәтижелерін есептік құжаттама түрінде ұсынады.
2. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік құжаттаманы ресімдейді.
КҚ 9. Өндірістік оқыту әдістемесін пайдаланумен сабақ өткізу
КМ 09. Өндірістік оқыту әдістемесін пайдаланумен сабақ өткізу
Бұл модуль өндірістік оқыту сабақтарын өткізуді, кәсіби дамудың жеке жоспарларын жүзеге асыру тәсілдерін; ситуациялық педагогикалық есептерді құрылымдау қағидаттары мен әдістерін ұйымдастыруға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістік оқытуды жоспарлау және білім алушылардың оқу-өндірістік еңбегін нормалау әдістемесін, кәсіби дамудың жеке жоспарларын жүзеге асыру тәсілдерін, ситуациялық педагогикалық есептерді құрылымдау қағидаттары мен әдістерін; жұмыс берушілермен және басқа әлеуметтік серіктестермен өзара әрекеттесу технологиясын, болашақ мамандарды дайындау деңгейіне қойылатын заманауи талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылардың оңтайлы түрде таңдалған оқыту әдістерінің, құралдары мен ұйымдастырушылық нысандарының негізінде зертханалық-практикалық сабақтарды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу, болашақ мамандарды дайындау деңгейіне қойылатын талаптарды ескере отырып, құзыреттілік тәсілдеменің негізінде модульдік оқытуды жүзеге асыру бойынша практикалық тәжірибесің алуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нұсқаулықтар мен ұйғарымдарға сәйкес, тіршілік қауіпсіздігінің негіздерін ескере отырып, сабақ жүргізу.
Еңбекті қорғау
Оқытудың техникалық құралдары мен оларды пайдалану әдістемесі
Өндірістік оқытуды және арнайы пәндерді ұйымдастыру және оқыту әдістемесі
Іскерлік қатынас психологиясы мен этикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Теориялық және өндірістік оқыту нысандары мен әдістерін түсінеді.
2. Практикалық қызмет дағдыларын пайдаланады.
3. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтайды.
4. Тіршілік қауіпсіздігі негіздерін ескере отырып, сабақ жүргізеді.
5. Оқу бағдарламасын кеңейтетін қосымша ресурстарды пайдалана отырып, сабақ жүргізеді.
6. Нақты кәсіптік құзырет бойынша еңбек операцияларын жеке демонстрациялаумен сабақ жүргізеді.
7. Демонстрациялау кезінде WorldSkills чемпионатының кәсіптік құзыреттерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім алушылардың практикалық дағдыларының дамуына ықпал ететін әдістер мен тәсілдерді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқытудың практикалық құрамдас бөлігінің дамуына ықпал ететін оқыту әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
2. Білім алушыларды өзін-өзі реттеу негіздеріне, өзін-өзі бағалау және оқу және кәсіптік жетістіктерді өзара бағалау әдістеріне оқытады.

3. Применяет методику производственного обучения, опираясь на передовые технологии обучения, в том числе методы командной работы.
Результат обучения: 3) Определить методы и приемы обучения с учетом личностных и возрастных особенностей обучающихся.
Критерии оценки:
1. Осуществляет индивидуальный подход в обучении.
2. Владеет современными технологиями производственного обучения.
3. Использует стратегии преподавания и оценивания, способствующие развитию критического мышления и обеспечивающие индивидуальный прогресс студента.
4. Применяет стратегии дифференциации при модульно-компетентностном обучение с учетом способностей обучающихся.
ПК 10. Приобщить обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 10. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику планирования внеурочной деятельности, формы проведения внеурочных мероприятий. При изучении модуля обучающиеся приобретают практический опыт: педагогического наблюдения и диагностики, интерпретации полученных результатов; анализа планов и организации педагогического сопровождения группы обучающихся в урочной и внеурочной деятельности, разработки предложений по их коррекции; определения цели и задач, планирования деятельности по педагогическому сопровождению группы обучающихся; планирования, организации и проведения внеурочных мероприятий; наблюдения, анализа и самоанализа внеурочных мероприятий, обсуждения отдельных мероприятий в диалоге с сокурсниками, руководителем педагогической практики, мастерами, разработки предложений по их совершенствованию и коррекции.
Результат обучения: 1) Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
Психология и этика деловых отношений
Организация и методика воспитательной работы
Педагогика
Критерии оценки:
1. Проявляет уважение к личности обучающихся.
2. Придерживается демократического стиля во взаимоотношениях с обучающимися.
3. Руководствуется правилами педагогической этики.
4. Умеет решать конфликтные ситуации.
5. Умеет выходить из кризисных ситуаций.
Результат обучения: 2) Проводить воспитательные и внеурочные мероприятия на основе общечеловеческих и национальных ценностей
Критерии оценки:
1. Проявляет приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической педагогики.
2. Проявляет приобщенность к системе общечеловеческих и национальных ценностей в их единстве.
3. Проявляет способность противостояния любым видам дискриминации, экстремизма.
4. Разрабатывает и проводит воспитательные мероприятия.
5. Организует различные виды внеурочной деятельности и общения с обучающимися.
Результат обучения: 3) Оказывать психолого-педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
Критерии оценки:

3. Оқытудың озық технологияларына, оның ішінде командалық жұмыс әдістеріне сүйене отырып, өндірістік оқыту әдістемесін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Білім алушылардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту әдістері мен тәсілдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Оқытуда дара тіл табуды жүзеге асырады.
2. Кәсіптік білім берудің заманауи технологияларын біледі.
3. Сыни ойлаудың дамуына ықпал ететін және білім алушының жеке прогресін қамтамасыз ететін оқыту және бағалау стратегияларын пайдаланады.
4. Білім алушылардың қабілеттерін ескере отырып, модульдік-құзыреттілік оқыту кезінде саралау стратегияларын пайдаланады.
КҚ 10. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
КМ 10. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
Бұл модуль білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыруға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сабақтан тыс қызметті жоспарлау негіздері мен әдістемесін, сабақтан тыс іс-шараларды жүргізу нысандарын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылардың: педагогикалық қадағалау және диагностикалау, алынған нәтижелерге түсінік беру; білім алушылар тобын сабақтағы және сабақтан тыс қызметте педагогикалық сүйемелдеу жоспарларын және оларды ұйымдастыруға талдау, оларды түзету бойынша ұсыныстар әзірлеу; мақсаттар мен міндеттерді анықтау, білім алушылар тобын педагогикалық сүйемелдеу бойынша қызметті жоспарлау;
сабақтан тыс іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу; сабақтан тыс іс-шараларды қадағалау, талдау және өзін-өзі талдау, курстастармен, педагогикалық практика басшысымен, шеберлермен диалог кезінде жекелеген іс-шараларды талқылау, оларды жетілдіру және түзету бойынша ұсыныстарды әзірлеу практикалық тәжірибесің алуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық әдептілікті, педагогикалық этика ережелерін сақтау.
Іскерлік қатынас психологиясы мен этикасы
Тәрбие жұмысының ұйымдасуы және әдістемесі
Педагогика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Білім алушылардың тұлғасына құрмет көрсетеді.
2. Білім алушылармен өзара қарым-қатынас жасауда демократиялық стильді ұстанады.
3. Педагогикалық этика ережелерін басшылыққа алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтардың негізінде тәрбиелік және сабақтан тыс іс-шараларды жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жоғары әлеуметтік құндылықтарға, гуманистік педагогика идеяларына бейілділік көрсетеді.
2. Бірліктегі жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне қатыстылық танытады.
3. Кемсітушіліктің, экстремизмнің кез келген түрлеріне қарсы тұру қабілетін танытады.
4. Тәрбиелік іс-шараларды әзірлейді және жүргізеді.
5. Білім алушылардың сабақтан тыс қызметінің және олармен қарым-қатынас жасаудың әртүрлі түрлерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Айрықша білім алу қажеттіліктері бар тұлғаларға психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Работает совместно с психологом и социальным педагогом.
2. Использует в работе диагностические исследования психолога.
3. Применяет здоровье сберегающие технологии воспитания.
ПК 11. Изучить уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 11. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, исследование образовательной среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исследования образовательной среды.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают особенности современных подходов и педагогических технологий профессионального обучения. При изучении модуля обучающиеся с помощью руководителя учатся определять цели, задачи, планировать исследовательскую и проектную деятельность в области начального профессионального образования и профессиональной подготовки; использовать методы и методики педагогического исследования и проектирования, подобранные совместно с руководителем; оформлять и представлять результаты исследовательской и проектной работы; определять пути самосовершенствования педагогического мастерства.
Результат обучения: 1) Оценивать уровень практических умений и навыков обучающихся в процессе производственной деятельности.
Организация и методика преподавания производственного обучения и специальных дисциплин
Педагогика
Критерии оценки:
1. Осуществляет процедуры оценивания учебных и производственных достижений обучающихся.
2. Применяет методы первичной диагностики потенциала обучающихся.
3. Изучает и обобщает достижения студентов на занятиях производственного обучения и производственной практики.
Результат обучения: 2) Проводить рефлексию своей педагогической деятельности и обучающегося.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и приемы рефлексии, выявления затруднений в собственной педагогической деятельности.
2.Применяет методы и приемы рефлексии для выявления затруднений у обучающихся.
3. Проводит коррекционную работу с обучающимися.
ПК 12. Осуществить взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
ПМ 12. Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами.
В результате изучения индивидуальных образовательных программ, профессионального и личностного развития обучающихся группы; вести диалог с родителями (лицами, их замещающими), организовывать и проводить разнообразные формы работы с семьей (родительские встречи, консультации, беседы);использовать разнообразные методы, формы и приемы взаимодействия с членами педагогического коллектива, представителями администрации, организаций-работодателей, родителями (лицами, их заменяющими) по вопросам формирования индивидуальных образовательных программ, воспитания и профессионального обучения; анализировать процесс и результаты педагогического сопровождения группы обучающихся.
Результат обучения: 1) Строить доброжелательные взаимоотношения в ученическом и педагогическом коллективе и с родителями (лицами, их заменяющих).
Психология и этика деловых отношений
Организация и методика воспитательной работы
Педагогика
Критерии оценки:

1. Психологпен және әлеуметтік педагогпен бірігіп жұмыс істейді.
2. Жұмыста диагностикалық психолог зерттеулерін пайдаланады.
3. Тәрбиелеудің денсаулықты сақтайтын технологияларын пайдаланады.
ПК 11. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 11. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерттеу, білім беру ортасын зерттеу
Бұл модуль білім беру ортасын зерттеуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кәсіптік білім берудің заманауи тәсілдемелері мен педагогикалық технологияларының ерекшеліктерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жетекшінің көмегімен мақсаттарды, міндеттерді анықтауы, бастапқы кәсіптік білім беру және кәсіптік дайындық саласындағы зерттеу және жобалау қызметін жоспарлауы; жетекшімен бірге таңдалған педагогикалық зерттеу және жобалау әдістері мен әдістемесін пайдалануы; зерттеу және жобалау жұмысының нәтижелерін ресімдеуі және ұсынуы; педагогикалық шеберлікті өзіндік жетілдіру жолдарын анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік қызмет үдерісінде білім алушылардың практикалық қабілеттері мен дағдыларының деңгейін бағалау.
Өндірістік оқытуды және арнайы пәндерді ұйымдастыру және оқыту әдістемесі
Педагогика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Білім алушылардың оқу және өндірістік жетістіктерін бағалау процедураларын жүзеге асырады.
2. Білім алушылардың әлеуетін бастапқы диагностикалау әдістерін пайдаланады.
3. Өндірістік оқыту және өндірістік практика сабақтарындағы білім алушылардың жетістіктерін зерделейді және жалпылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзінің педагогикалық қызметіне және білім алушыға рефлексия жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Рефлексияның, өзінің педагогикалық қызметіндегі қиындықтарды анықтау әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
2. Білім алушылар беттесетін қиындықтарды анықтау үшін рефлексия әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
3. Білім алушылармен түзету жұмыстарын жүргізеді.
КҚ 12. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру
КМ 12. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесуді жүзеге асыруға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Білім алушылар тобының жеке білім беру бағдарламаларын, кәсіптік және жеке дамуды зерделеуі нәтижесінде ата-аналармен (оларды алмастыратын тұлғалармен) диалог жүргізу, отбасымен әртүрлі жұмыс түрлерін ұйымдастыру және жүргізу (ата-аналар кездесуі, консультациялар, әңгімелесу); жеке білім беру бағдарламаларын қалыптастыру, тәрбиелеу және кәсіптік білім беру мәселелері бойынша педагогикалық ұжым мүшелерімен, әкімшіліктің, жұмыс беруші ұйымдардың өкілдерімен, ата-аналармен (оларды алмастыратын тұлғалармен) өзара әрекеттесудің әртүрлі әдістерін, нысандарын және тәсілдерін пайдалану; білім алушылар тобын педагогикалық сүйемелдеу үдерісі мен нәтижелерін талдауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу және педагогикалық ұжымда және ата-аналармен игілікті өзара қарым-қатынас құрады.
Іскерлік қатынас психологиясы мен этикасы
Тәрбие жұмысының ұйымдасуы және әдістемесі
Педагогика
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Понимает роль коммуникативных способностей в работе мастера производственного обучения.
2. Владеет основами предупреждения споров и конфликтных ситуаций.
3. Владеет основами педагогической и возрастной психологии.
4. Разрешает споры и конфликты, возникающие в студенческой среде.
Результат обучения: 2) Вовлекать студентов на дополнительное обучение, кружки для развития профессиональной компетенции по выбранной специальности.
Критерии оценки:
1. Владеет современными достижениями в конкретной профессиональной деятельности.
2. Повышает уровень профессионального мастерства.
3. Ведет кружки технического творчества.
4. Вовлекает обучающихся в систему дополнительного обучения.
Результат обучения: 3) Взаимодействовать с коллегами и социальными партерами для обмена профессиональным опытом.
Критерии оценки:
1. Участвует в профессиональных диалогах в рамках класса и методического объединения.
2. Строит свою деятельность, опираясь на знание основ психологии, этики профессионально-педагогического общения.
ПК 13. Выполнить деятельность мастера производственного обучения
ПМ 13. Преддипломная (педагогическая) практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно в учебных заведениях технического и профессионального образования с современными педагогическими методами, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку материалов для составления отчета о прохождении преддипломной (педагогической) практике и подготовки к итоговой аттестации.
Результат обучения: 1) Организовать учебно-производственный процесс.
Преддипломная (педагогическая) практика
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи, планирует занятия.
2. Обеспечивает материально-техническое оснащение занятий, включая проверку безопасности оборудования, подготовку необходимых объектов труда и рабочих мест обучающихся.
3. Проводит лабораторно-практические занятия в аудиториях, учебно-производственных мастерских и в организациях.
4. Организует все виды практик обучающихся в учебно-производственных мастерских и на производстве.
5. Осуществляет педагогический контроль, оценивает процесс и результаты деятельности обучающихся.
6. Анализирует занятия и организацию практики обучающихся.
7. Ведет документацию, обеспечивающую учебно-производственный процесс.
Результат обучения: 2) Осуществить педагогическое сопровождение группы обучающихся в урочной и внеурочной деятельности.
Критерии оценки:

1. Өндірістік оқыту шеберінің жұмысындағы коммуникативтік қабілеттердің рөлін түсінеді.
2. Даулардың және кикілжің жағдаяттардың алдын алу негіздерін біледі.
3. Педагогикалық және жас ерекшелігі психологиясының негіздерін біледі.
4. Білім алушылар ортасында туындайтын даулар мен қақтығыстарды шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім алушыларды қосымша оқытуға, таңдалған мамандық бойынша кәсіптік құзыретті дамытуға арналған үйірмелерге қатыстырады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Нақты кәсіптік қызметтегі заманауи жетістіктерді біледі.
2. Кәсіби шеберлік деңгейін арттырады.
3. Техникалық шығармашылық үйірмелерін жүргізеді.
4. Білім алушыларды қосымша оқыту жүйесіне қатыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіби тәжірибе алмасу үшін әріптестермен және әлеуметтік серіктестермен өзара әрекеттесу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сынып және әдістемелік бірлестік шеңберінде кәсіптік диалогтарға қатысады.
2. Өз қызметін кәсіптік-педагогикалық қарым-қатынас жасау психологиясының, этикасының негіздері туралы біліміне сүйене отырып құрады.
КҚ 13. Өндірістік оқыту шеберінің қызметін атқару
КМ 13. Диплом алды (педагогикалық) практика
Диплом алдындағы практика оқыту процесінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жалпылауға және жетілдіруге; тікелей техникалық және кәсіптік білім беру оқу орындарында заманауи педагогикалық әдістермен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен таныстыруға;
диплом алдындағы (педагогикалық) практикадан өту жөніндегі есепті құру және қорытынды аттестаттауға дайындалу үшін материалдарды жинауға және дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу-өндірістік үдерісті ұйымдастыру.
Диплом алды (педагогикалық) практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мақсаттар мен міндеттерді анықтайды, сабақтарды жоспарлайды.
2. Жабдықтың қауіпсіздігін тексеруді, қажетті еңбек нысандарын және білім алушылардың жұмыс орындарын дайындауды қоса алғанда сабақтарды материалдық-техникалық жабдықтауды қамтамасыз етеді.
3. Аудиторияларда, оқу-өндірістік шеберханаларда және ұйымдарда зерттеу-практикалық сабақтарын жүргізеді.
4. Оқу-өндірістік шеберханаларда және өндірісте білім алушылар практикасының барлық түрлерін ұйымдастырады.
5. Педагогикалық бақылауды жүзеге асырады, білім алушылар қызметінің үдерісі мен нәтижелерін бағалайды.
6. Сабақтарды және білім алушылар практикасының ұйымдастырылуын талдайды.
7. Оқу-өндірістік үдерісті қамтамасыз ететін құжаттаманы жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сабақта және сабақтан тыс қызметте білім алушылар тобын педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Проводит педагогическое наблюдение и диагностику, интерпретирует полученные результаты.
2. Определяет цели и задачи, планирует деятельность по педагогическому сопровождению группы обучающихся.
3. Организует различные виды внеурочной деятельности и общения обучающихся.
4. Осуществляет педагогическую поддержку формирования и реализации обучающимися индивидуальных образовательных программ.
5. Обеспечивает взаимодействие членов педагогического коллектива, родителей (лиц, их заменяющих), представителей администрации при решении задач обучения и воспитания.
Результат обучения: 3) Осуществить методическое обеспечение учебно-производственного процесса и педагогического сопровождения группы обучающихся профессиям рабочих (служащих).
Критерии оценки:
1. Разрабатывает учебно-методические материалы (рабочие программы, учебно-тематические планы) на основе примерных.
2. Систематизирует и оценивает педагогический опыт и образовательные технологии в области технического и профессионального образования на основе изучения профессиональной литературы, самоанализа и анализа деятельности других педагогов.
3. Оформляет педагогические разработки в виде отчетов, рефератов, выступлений.
4. Участвует в исследовательской и проектной деятельности в области технического и профессионального образования.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 13
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 436
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0111000 – Основное среднее образование
Квалификация*:

1. Педагогикалық қадағалау мен диагностика жүргізеді, алынған нәтижелерге түсінік береді.
2. Мақсаттар мен міндеттерді анықтайды, білім алушылар тобын педагогикалық сүйемелдеу бойынша қызметті жоспарлайды.
3. Білім алушылардың сабақтан тыс қызметінің және қарым-қатынасының әртүрлі түрлерін ұйымдастырады.
4. Білім берушілердің жеке білім беру бағдарламаларын құруына және жүзеге асыруына педагогикалық қолдау көрсетеді.
5. Оқыту және тәрбиелеу міндеттерін шешу кезінде педагогикалық ұжым мүшелерінің, ата-аналардың (оларды алмастыратын тұлғалардың), әкімшілік өкілдерінің өзара әрекеттесуін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу-өндірістік үдерісті және жұмысшылар (қызметкерлер) мамандықтары бойынша білім алушылар тобын педагогикалық сүйемелдеуді әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Үлгілік материалдар негізінде оқу-әдістемелік материалдарын (жұмыс бағдарламалары, оқу-тақырыптық жоспарлар) әзірлейді.
2. Кәсіби әдебиетті зерделеу, өзін-өзі талдау және басқа педагогтердің қызметін талдау негізінде техникалық және кәсіптік білім беру мен кәсіптік дайындық саласындағы педагогикалық тәжірибе мен білім беру технологияларын реттейді және бағалайды.
3. Есептер, рефераттар, сөз сөйлеулер түрінде педагогикалық әзірленімдерді ресімдейді.
4. Техникалық және кәсіптік білім беру және кәсіптік дайындық саласындағы зерттеу және жобалау қызметіне қатысады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
436-қосымша
"Негізгі орта білім" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0111000 – Негізгі орта білім беру
Біліктілігі*:

216
ПА 01
Промежуточная аттестация
144
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 15
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 438
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Основное среднее образование"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0111000 – Основное среднее образование
Квалификация:
011108 3 – Учитель иностранного языка
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результат обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:

216
АА 01
Аралық аттестаттау
144
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданылып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
*** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
438-қосымша
"Негізгі орта білім" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0111000 – Негізгі орта білім беру
Біліктілігі:
011108 3 – Шетел тілі мұғалімі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолданады
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қазақ (орыс) және шетел тілінің , кәсіптік лексиканың негіздерін меңгереді;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік қарым- қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандығы бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Умеет вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначения, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся с применением компьютерных технологий составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание документов, регулирующие трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Определяет необходимые условия трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическое воспитание
Анатомия, физиология и школьная гигиена
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және дәйекті пікір айтады.
2. Кәсіптік қарым-қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеуді, тасымалдағыштарды, мақсатын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды пайдалану арқылы ұйымдастыру-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін ажыратады.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік қызметтерін түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды пайдалану арқылы ұйымдастыру-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене мәдениетінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуға; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуға; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаларын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни. 2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Соблюдает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
Результат обучения: 4) Понимать анатомию и физиологию обучающихся, соблюдать правила личной гигиены.
Критерии оценки:
1. Применяет знания по основам анатомии, физиологии и гигиены детей.
2. Определяет болезни, возникающие у детей и подростков, а также пути их предупреждения.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салты негіздері мен ережелерін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар жиынын орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салтын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиеттерін және психологиялық-физиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін сақтайды.
2. Жарақаттану кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Білім алушылардың анатомиясы мен физиологиясын түсінеді, жеке бас гигиенасы ережелерін сақтайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы негіздері бойынша білімдерді қолданады.
2. Балалар мен жасөспірімдерде туындайтын ауруларды, олардың алдын алу жолдарын анықтайды.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Әлеуметтік ғылымдар негіздерін қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін қалыптастыру, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси , даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

6. Понимает уголовную ответственность и основания ее наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика, социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
2. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды анықтайды: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы білімді меңгереді.
БК 5. Заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтарын және жұмыс істеу тетіктерін түсіну.
БМ 05. Кәсіби қызметте экономиканық базалық білімдерін қолдану.
Бұл модуль заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтарын және жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі экономикалық теорияларды; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономиканың негіздерін; экономиканың өзекті негіздерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі экономикалық сұрақтарды, экономика теориясының тұжырымдылық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминдерді меңгереді, нарықтық экономика заңдылықтары мен ережелерін түсінеді.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасының негіздерін меңгереді.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншіктің нысандары мен түрлерін, жоспардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Применяет возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие авторское право, соблюдает кодекс поведения в Интернете.
Результат обучения: 3) Оформлять документацию в цифровом формате.
Критерии оценки:
1. Ведет документацию, журналы и дневники в цифровом формате.
2. Работает по линии Программе "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Применяет в своей деятельности образовательные цифровые технологии.
Результат обучения: 4) Осуществлять коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 5) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
4. Понимает основные принципы электронной торговли.
Профессиональные модули
Квалификация "011108 3 - Учитель иностранного языка"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, обучать самостоятельно добывать знания
ПМ 01. Модулирование учебной информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для модулирования учебной информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
содержание предметной области знаний; научно-методических знаний в области изучаемого предмета; психологической сущности процесса обучения; педагогических закономерностей процесса обучения; методы развития исследовательских навыков обучающихся, развития их языковых компетенций; принципы и методы формирования коммуникативных, информационных, правовых, экологических, профессиональных компетенций обучающихся; методы педагогического целеполагания для проектирования новых моделей и стратегий учебного процесса; принципы и механизмы интеграции и преемственности образовательной программы; концепции и положения в области современного языкознания и лингвистики; лингвистические механизмы межкультурной коммуникации; языки, функционирующие в учебной среде.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся самостоятельно использовать новые технологии обучения с учетом консультаций наставника или готовых методических указаний, предписаний и рекомендаций; проводить учебные занятия, используя дидактические знания в интеграции со знаниями в специальной области; под руководством наставника создать условия для адаптации детей школьного возраста к коммуникации на целевых языках: казахском Я1, русском Я2, английском Я3; логического структурирования учебной информации по логической значимости, входящих в нее идей; алгоритмизации учебной информации на основе метода графов; анализа межпредметных и внутрипредметных связей, пирамиды понятий; осуществлять коммуникации в устной и письменной форме, владение способами аудирования, говорения, чтения и письма.
Результат обучения: 1) Владеть понятиями общей педагогики.
Педагогика (общие основы)
Практикум по иностранному языку
Грамматика
Фонетика
Стилистика
Страноведение
История и лексикология
иностранного языка
Домашнее чтение
Учебная практика "Введение в специальность"
Критерии оценки:

1. Интернеттің мүмкіндіктерін қолданады.
2. Браузерді икемдейді және қолданады.
3. Құпиясөздерді құру ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғану ережелерін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет қоғамдастықтың қағидаларын ұстанады.
2. Ақпараттың нақтылығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау мен талдау жүргізеді.
4. Авторлық құқық ұғымын түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 3) Цифрлық форматта құжаттарды рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттаманы, журнал мен күнделікті цифрлық форматта жүргізеді.
2. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасы: "ақылды қала", "ақылды ел" шеңберінде жұмыс жасайды.
3. Өз қызметінде цифрлық оқыту технологияларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Интернеттегі коммуникацияны жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделін басқарады.
2. Цифрлық әлемнің кодексі, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәлімет алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Цифрлық тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-дүкендерді, сенім белгілерін, тұтынушылардың құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишингті, онлайн-ойындарды түсінеді.
4. Электрондық сауда қағидаларын түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"0111083 - Шетел тілі мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату, өз бетімен оқуды меңгерту
КМ 01. Оқу ақпаратын модульдеу
Бұл модуль оқыту ақпараттын модульдеуге қажетті білім, іскерлік пен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
білімнің пәндік саласының мазмұнын;
оқылып жатқан пән саласындағы ғылыми-әдістемелік білімді;
оқыту үдерісінің психологиялық мәнін; оқыту үдерісінің педагогикалық заңдылықтарын; білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамыту әдістерін, олардың тілдік құзыреттерін дамытуды; коммуникативтік, ақпараттық, құқықтық, экологиялық, кәсіптік құзыреттерін қалыптастыру принциптері мен әдістерін; оқу үдерісінің жаңа модельдері мен стратегияларын жобалаудың педагогикалық мақсатты тұжырымдау әдістерін; мектеп бағдарламасын біріктіру мен бірізділіктің принциптері мен тетіктерін; заманауи тіл білімі мен лингвистика саласындағы теориялық тұжырымдар мен ережелерді;
мәдениет аралық коммуникациялардың лингвистикалық механизмдерін;
оқу ортасында қолданылатын тілдерді меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тәлімгердің кеңес беруін немесе дайын әдістемелік нұсқауларды, ұйғарымдарды және ұсыныстарды ескере отырып жаңа оқыту технологияларын өздігінен қолдануды, дидактикалық білімді арнайы саладағы біліммен біріктіріп қолдана отырып, стандартты оқу сабақтарын өткізуді; тәлімгердің жетекшілік етуімен мақсатты: қазақ Т1, орыс Т2, ағылшын Т3 тілдеріндегі коммуникацияларға мектеп жасындағы балаларды бейімдеу үшін жағдай жасауды; оған кіретін идеяларың логикалық мәні бойынша оқу ақпаратын логикалық құрылымдауды; графтар әдісі негізінде оқу ақпаратын алгоритмдеуді;
пәнаралық пен пәнішілік байланыстарды, ұғымдар пирамидасын талдауды;
коммуникацияларды ауызша және жазбаша түрінде жүзеге асыру үшін коммуникативтік қызметтің төрт негізгі қызметін - оқылым, тыңдалым, айтылым және жазылымды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы педагогика ұғымдарын меңгеру.
Педагогика (жалпы негіздері)
Шетел тілі практикумы
Грамматика
Фонетика
Стилистика
Елтану
Шетел тілінің
тарихы және лексикологиясы
Үйден оқу
"Мамандыққа кіріспе" оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает особенности профессии учителя и применяет методы диагностики профессиональной компетентности учителя в связи с переходом на 12-летнюю систему образования.
2. Определяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками; теоретические и методологические основы педагогической науки.
3. Анализирует нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан.
4. Выявляет факторы, влияющие на развитие личности, возрастные особенности развития личности.
Результат обучения: 2) Владеть фонетическими, лексическими, грамматическими и стилистическими нормами изучаемого языка.
Критерии оценки:
1. Применяет правильную интонацию в зависимости от коммуникативной цели.
2. Применяет речевые формулы приветствия, прощания, благодарности, извинения.
3. Применяет лексику, языковые, речевые и грамматические структуры в речи.
4. Воспринимает речь на слух, выполняет конкретные задания на понимание.
5. Грамматически правильно строит простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения.
6. Ведет диалог, соблюдая речевой этикет в общении.
7. Воспринимает с достаточной степенью понимания чужую речь, произнесенную в темпе, приближающемся к нормальному для носителей данного языка.
8. Выполняет грамотный перевод на родной язык иностранного литературного и общественно-политического текста.
9. Сообщает информацию о себе, описывает картину, предметы.
10. Самостоятельно читает тексты информационного, художественного, разговорного и публицистического характера.
11. Пишет информацию личного характера (о себе, семье, друзьях).
Результат обучения: 3) Владеть информацией о традициях и обычаях, географии, культуре, литературе англоязычных стран.
Критерии оценки:
1. Знакомя с географией и экономикой, историей, системой образования, здравохранения, культурой Объединенного Королевства Великобритании (Англии, Шотландии, Уэльса) и Северной Ирландии.
Результат обучения: 4) Владеть общими представлениями о происхождении английского языка, базовыми лингвистическими знаниями и ясным пониманием исторических процессов, повлиявшим на развитие языка.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о связи истории английского языка с историей страны.
2. Определяет этапы исторического развития английского языка, основные события истории, повлиявшие на его развитие.
3. Анализирует исторические события, определяет диалекты каждого этапа, рассказывает о важных этапах развития истории английского языка.
4. Определяет языки и народности страны.
5. Описывает основные черты фонетической системы английского языка, правила чтения, написания древнего, среднего и новоанглийского языка.

1. Мұғалім кәсібінің ерекшеліктерін түсінеді және 12-жылдық білім беруге ауысумен байланысты мұғалімнің кәсіптік құзыретін диагностикалау әдістерін қолданады.
2. Педагогиканың негізгі ұғымдарын, салаларын, басқа ғылымдармен байланысын; педагогика ғылымының теориялық және әдіснамалық негіздерін анықтайды.
3. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды талдайды.
4. Тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды, жеке тұлғаның дамуының жас ерекшеліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Оқылатын тілдің фонетикалық, лексикалық, грамматикалық және стилистикалық нормаларын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Коммуникативтік мақсатқа байланысты дұрыс интонацияны қолданады.
2. Сәлемдесу, қоштасу, алғыс айту, кешірім сұраудың тілдік формулаларын қолданады.
3. Сөйлегенде лексиканы, тілдік, сөздік және грамматикалық құрылымдарды қолданады.
4. Сөздерді естіп қабылдайды, түсінуге қатысты нақты тапсырмаларды орындайды.
5. Қарапайым және күрделі хабарлы мен сұраулы сөйлемдерді грамматикалық дұрыс құрастырады.
6. Тілдесуде сөйлеу этикетін ұстана отырып диалог жүргізеді.
7. Берілген тілде сөйлейтіндер үшін қалыпты, ырғақта айтылған өзге біреудің тілін жеткілікті дәрежеде түсінеді.
8. Шетелдік әдеби және қоғамдық-саяси мәтінді өз тіліне сауатты аударады.
9. Өзі туралы ақпаратты береді, суретті, заттарды сипаттайды.
10. Ақпараттық, көркемдік, сөйлеу және публицистикалық сипаттағы мәтіндерді өздігінен оқиды.
11. Жеке сипаттағы (өзі, отбасы, достары туралы) ақпаратты жазады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ағылшын тілді елдердің салт- дәстүрлері, географиясы, мәдениеті, әдебиеті туралы ақпаратты меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұлыбританияның Біріккен Корольдігінің (Англия, Шотландия, Уэльс) және Солтүстік Ирландияның географиясымен, экономикасымен, тарихымен, білім беру, денсаулық сақтау жүйесімен, мәдениетімен танысады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағылшын тілінің шығу тегі туралы жалпы мәлімет-терді, базалық лингвистикалық білімді және тарихи болып жатқан тарихи үдерістердің анық түсініктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ағылшын тілі тарихының ел тарихымен байланысы туралы ақпаратты меңгереді.
2. Ағылшын тілінің тарихи даму кезеңдерін, оның дамуына әсер еткен тарихтың негізгі оқиғаларын анықтайды.
3. Тарихи оқиғаларды талдайды, әр кезеңнің диалектілерін анықтайды, ағылшын тілі тарихының маңызды даму кезеңдері туралы айтады.
4. Елдегі әртүрлі тілдер мен халықтарды анықтайды.
5. Ағылшын тілінің фонетикалық жүйесінің негізгі ерекшеліктерін, оқу ережелерін, көне, орта және жаңа ағылшын тілдерінің жазылуын сипаттайды.

6. Проводит исторический анализ текста, определяет различные лингвистические особенности.
7. Правильно читает и переводит текст древнего, среднего и новоанглийского периода.
Результат обучения: 5) Владеть глубокими, всесторонними знаниями о детской иностранной художественной литературе, организовывать и методически грамотно проводить работу по ознакомлению с лучшими произведениями фольклора, литературы, применять лучшие произведения фольклора, литературы в учебном процессе.
Критерии оценки:
1. Выделяет основные этапы развития детской литературы в разных странах, историко-литературное значение произведений.
2. Читает детские песенки, потешки, небылицы, сказки, определяет характерные черты детского английского фольклора.
3. Проводит анализ английской и американской детской литературы и детской литературы других стран.
4. Определяет исторический период произведений английской, американской, датской и французской литературы.
5. Самостоятельно анализирует и правильно оценивает идейно-художественное содержание детских книг, определяет их значение для воспитания детей.
6. Подбирает книги для работы в соответствии с возрастом детей и разнообразит формы преподнесения произведений.
7. Понимает возрастные и психологические особенности детей через анализ произведений детской литературы.
8. Читает и анализирует адаптированные произведения.
9. Работает с лексикой художественных произведений.
10. Выделяет в тексте его отдельные элементы: основную мысль, ключевые слова, наиболее существенные и значимые для развития сюжета факты.
11. Прогнозирует на смысловом уровне, обобщает, синтезирует информацию, выделяет в тексте главное и второстепенное.
12. Соотносит друг с другом отдельные части текста, устанавливает связи между фактами, выстраивает их в логической/ хронологической последовательности, группирует факты по какому-либо признаку.
13. Извлекает из текста фактическую информацию, понимает прочитанное на уровне смысла.
14. Выводит собственные суждения на основе прочитанного текста, устанавливает идею и замысел автора, выраженные в тексте.
Результат обучения: 6) Владеть первоначальными основами профессионально-педагогической компетенцией, осуществлять наблюдение за ученическим коллективом и учениками, взаимодействовать с участниками педагогического процесса, анализировать учебно-воспитательную деятельность.
Критерии оценки:
1. Осознает профессионально-педагогическую значимость деятельности учителя иностранных языков.
2. Владеть первоначальными знаниями о профессионально-педагогической деятельности учителя иностранных языков, его общепедагогических и специфических функциях.

6. Мәтінге тарихи талдау жүргізеді, әртүрлі лингвистикалық ерекшеліктерді анықтайды.
7. Көне, орта және жаңа ағылшын кезеңнің мәтіндерін дұрыс оқиды және аударады.
Оқыту нәтижесі: 5) Балаларға арналған шетел көркем әдебиеті туралы терең, жан-жақты білімді меңгеру, фольклордың, әдебиеттің үздік туындыларымен танысу үшін жұмысты ұйымдастыру және сауатты өткізу, оқу үдерісінде фольклордың, әдебиеттің үздік туындыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі елдердегі балалар әдебиетінің негізгі даму кезеңдерін, туындылардың тарихи-әдебиеттік маңызын анықтайды.
2. Балалардың өлеңдерін, алдандырғыштарды, өтірік әңгімелерді, ертегілерді оқиды, балаларға арналған ағылшын фольклорына тән ерекшеліктерді анықтайды.
3. Балаларға арналған ағылшын мен американдық әдебиетке және басқа елдердегі балалар әдебиетіне талдау жүргізеді.
4. Ағылшын, американдық, дат және француз әдебиеті туындыларының тарихи кезеңін анықтайды.
5. Балалар кітабының идеялық-көркемдік мазмұнын өздігінен талдайды және дұрыс бағалайды, балалар тәрбиесіндегі олардың маңызын анықтайды.
6. Балалардың жасына сәйкес жұмыс үшін кітаптарды таңдайды және туындыларды жеткізу түрлерін түрлендіреді.
7. Балалар әдебиетінің туындыларын талдау арқылы балалардың жас пен психологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
8. Бейімделген шығармаларды оқиды және талдайды.
9. Көркем шығармалардың лексикасымен жұмыс істейді.
10. Мәтінде оның жеке элементтерін: негізгі мағынасын, түйінді сөздерді, сюжетті дамыту үшін маңызды және мәнді фактілерді белгілейді.
11. Мағыналы деңгейді ақпаратты болжайды, жалпылайды, синтездейді, мәтіндегі негізгі және жанама ойды анықтайды.
12. Мәтіннің жеке бөліктерінің арақатынасын белгілейді, фактілер арасындағы байланысты орнатады, оларды логикалық/ хронологиялық ретте құрастырады, фактілерді қандай да болмасын белгісі бойынша топтастырады.
13. Мәтіннен нақты ақпаратты алады, оқығанын мағынасына қарай түсінеді.
14. Оқыған мәтіннің негізінде өзінің пікірін түйіндейді, мәтінде берілген автордың идеясы мен ойын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіптік-педагогикалық құзыреттің бастапқы негіздерін меңгеру, оқушылар ұжымы мен оқушыларды қадағалауды жүзеге асыру, педагогикалық үдерістің қатысушыларымен өзара қарым-қатынас жасау, оқу-тәрбие қызметін талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шетел тілі мұғалімі қызметінің кәсіптік-педагогикалық маңызын түсіну.
2. Шетел тілі мұғалімінің кәсіптік-педагогикалық қызметі туралы, оның жалпы педагогикалық және өзіне тән қызметтері туралы бастапқы білімді меңгеру.

3. Развивает представления о роли иностранного языка в современном мире, в развитии и формировании ребенка как личности, особенностях предмета "иностранный язык", современных средствах обучения иностранному языку.
4. Знакомится с условиями работы учителя иностранного языка в школе.
5. Обучает культуре общения, позволяет повысить мотивацию и интерес к изучению иностранного языка.
6. Осуществляет наблюдение за учащимися и классом.
7. Организует игровые моменты, участвует в подготовке и проведении урока.
8. Формирует лексические навыки аудирования, говорения.
9. Совершенствует у учащихся умения и навыки устной речи, развивает навыки ведения дискуссии и аргументизации ответов.
10. Развивает личностную активность, творческое мышление в познавательной деятельности.
11. Воспитывает положительное, уважительное и толерантное отношение к культуре различных стран.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 02. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают содержание педагогики, педагогической психологии, инновационные технологии воспитания детей разного возраста; воспитательный потенциал учебных предметов (предметных областей); принципы интеграции содержания образования с общенациональными ценностями Независимого Казахстана; способы формирования у обучающихся положительной самооценки, мотивации изучения языков, гражданской идентичности и лингвистической толерантности.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики; проявлять уважение к личности обучающихся; придерживаться демократического стиля во взаимоотношениях с обучающимися; проявлять приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической педагогики; проявлять приобщенность к системе общечеловеческих и национальных ценностей в их единстве; строить воспитательный процесс с учетом национальных приоритетов Казахстана; проявлять способность противостояния любым видам дискриминации, экстремизму; развивать культурную осведомленность, языковую компетентность; содействовать развитию благоприятной образовательной среды для реализации культурных и языковых потребностей обучающихся; формировать толерантное отношение к иной культуре, к иному образу жизни.
Результат обучения: 1) Владеть содержанием, методикой и организацией воспитательного процесса.
Педагогика (теория воспитания)
Этнопедагогика
Психология
Методика воспитательной работы
Практика "Технология внеклассной работы"
Летняя практика в оздоровительном лагере
Критерии оценки:

3. Қазіргі әлемдегі, баланың тұлға ретінде қалыптасуы мен дамуындағы шетел тілінің рөлі туралы түсінігін дамыту және "шетел тілі" пәннің ерекшеліктерінде, шетел тілін үйретудің заманауи құрылғыларында тұлға ретінде баланы дамыту.
4. Мектептегі шетел тілі мұғалімнің жұмыс жағдайларымен танысады.
5. Тілдесу мәдениетіне үйретеді, шетел тілін оқудағы ынтасы мен қызығушылығын арттыруға мүмкіндік береді.
6. Оқушыларды және сыныпты бақылауды жүзеге асырады.
7. Ойын сәттерін ұйымдастырады, сабақты дайындау мен өткізуге қатысады.
8. Тыңдалымның, айтылымның лексикалық дағдыларын қалыптастырады.
9. Білім алушылардың бойында айтылымның іскерліктері мен дағдыларын жетілдіреді, пікірталас жүргізу және жауаптарын дәлелдеу дағдыларын дамытады.
10. Танымдық қызметте тұлғалық белсенділікті, шығармашылық ойлауды дамытады.
11. Әртүрлі елдердің мәдениетіне құрметпен және төзімділікпен қарауға тәрбиелейді.
12. Сабақтың әртүрлі кезеңдерінде мұғалімнің оқытудың инновациялық технологияларын қолдануын бақылайды.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
КМ 02. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
Бұл модуль білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
мектеп педагогикасын, педагогикалық психологияны, мектеп және жасөспірімдік жастағы балаларды тәрбиелеудің инновациялық технологияларын; оқу пәндерінің (пәндік салалардың) тәрбиелік әлеуетін; білім беру мазмұнының тәуелсіз Қазақстанның жалпы ұлттық құндылықтарымен біріктіру принциптерін; білім алушылардың бойында өзін-өзі оң бағалауды, тілдерді оқуға ынталандыруды, азаматтық сәйкестік пен лингвистикалық толеранттылықты қалыптастыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар педагогикалық әдепті, педагогикалық этика ережелерін сақтауды;
білім алушының жеке басына құрмет көрсетуді;
білім алушылармен өзара қарым-қатынас жасауда демократиялық стильді ұстануды;
жоғары әлеуметтік құндылықтарға, гуманистік педагогика идеяларына бейілділік көрсетуді; бірліктегі жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне қатыстылық танытуды; Қазақстанның ұлттық басымдылықтарын ескере отырып, тәрбиелеу үдерісін құруды;
кемсітушіліктің, экстремизмнің кез келген түрлеріне қарсы тұру қабілетін көрсете білуді;
мәдени хабардарлығын, тілдік құзыретін дамытуды;
білім алушылардың мәдени мен тілдік қажеттіліктерін жүзеге асыру үшін қолайлы білім ортасын дамытуға қолдау көрсетуді;
өзге мәдениетке, өзге өмір салтына толеранттық қарым-қатынасты қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбие үдерісінің мазмұнын, әдістемелерін және ұйымдастыруды білу.
Педагогика (тәрбие теориясы)
Этнопедагогика
Психология
Тәрбие жұмысының әдістемесі
"Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасы
Сауықтыру лагерьдегі жазғы практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает цели, задачи, содержание, направления процесса воспитания, виды, закономерности, принципы воспитания.
2. Осуществляет эффективные методы организации деятельности и формирования опыта общественного поведения личности, методы стимулирования в воспитании.
3. Ведет эффективную работу с обучающимися, родителями и членами коллектива в качестве классного руководителя.
4. Понимает суть детских общественных организаций.
5. Способствует формированию детского коллектива.
6. Осуществляет планирование и проведение воспитательной работы классного руководителя.
7. Сотрудничает с семьей и общественностью.
Результат обучения: 2) Сформировать представления об истоках народных воспитательных традиций, их сущности, особенностях и практическом значении, о влиянии народной педагогики на современные образовательные парадигмы, культуру межэтнических отношений.
Критерии оценки:
1. Понимает основы народной педагогики, методы исследования, развитие педагогической мысли и связь с другими науками.
2. Понимает основные концепции воспитания Ж.Баласагуни, Єбу-Насыр Аль-Фараби, Кожа Ахмет Яссауи, А.Кунанбаева, Ч.Валиханова, И.Алтынсарина, А.Байтурсынова, М.Жумабаева, Ж.Аймауытова и др.
3. Различает особенности, виды воспитания и требования к воспитанию в народной педагогике.
4. Применяет новые национальные обычаи и традиции в воспитательной работе.
5. Реализует сформированное национальное самосознание в воспитании духа, межэтнической толерантности, уважение к культуре, языку, истории своего народа и других народов.
Результат обучения: 3) Применять познавательные процессы (внимание, ощущение, восприятие, память, мышление речь, воображение), особенности эмоциональных процессов личности в учебно-воспитательном процессе в соответствии с возрастными особенностями.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание, задачи, методы психологии, особенности личности, психологические особенности детей; психологию учителя.
2. Проводит исследования психологических качеств личности, пути определения анатомо-физиологических, психологических особенностей детей, применяет методы и способы обучения и воспитания детей школьного возраста, диагностирует личностные особенности обучающихся в учебном процессе.
Результат обучения: 4) Владеть профессионально-педагогической компетенцией в области методики и технологии воспитательной работы с учащимися.
Критерии оценки:
1. Создает благоприятные условия и оказывает педагогическую поддержку в воспитании и развитии учащихся.

1. Тәрбие үдерісінің мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, бағытын, тәрбиелеу түрлерін, заңдылықтарын, қағидаларын қолданады.
2. Жеке тұлғаның қызметін ұйымдастырудың және қоғамдық тәртіп тәжірибесін қалыптастырудың тиімді әдістерін, тәрбиелеудегі ынталандыру әдістерін жүзеге асырады.
3. Сынып жетекшісі ретінде білім алушылармен, ата-аналарымен және ұжым мүшелерімен тиімді жұмыс жүргізеді.
4. Балаларға арналған қоғамдық ұйымдардың мәнін түсінеді.
5. Балалар ұжымының қалыптасуына жағдай жасайды.
6. Сынып жетекшінің тәрбиелеу жұмысын жоспарлауды және өткізуді жүзеге асырады.
7. Отбасымен және қоғаммен қызмет жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықтық тәрбие дәстүрлерінің қайнар көздері, олардың маңызы, ерекшеліктері және практикалық мәні туралы, халық педагогикасының заманауи білім беру парадигмаларға, этносаралық қарым-қатынас мәдениетіне ықпалы туралы пікірді қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Халықтық педагогиканың негіздерін, зерттеу әдістерін, педагогикалық ойдың дамуы мен басқа ғылымдармен байланысын түсінеді.
2. Ж.Баласағұнның, Әбу-Насыр Әл-Фарабидің, Қожа Ахмет Яссауидің, А.Құнанбаевтың, Ш.Уәлихановтың, Ы.Алтынсариннің, А.Байтұрсыновтың, М.Жұмабаевтың, Ж.Аймауытовтың және т.б. негізгі тәрбие беру тұжырымдарын түсінеді.
3. Халық педагогикасындағы ерекшеліктерді, тәрбие түрлерін және тәрбиеге қойылатын талаптарды ажырата алады.
4. Тәрбие жұмысында ұлттық жаңа салт- дәстүрлерді қолданады.
5. Рухты, этносаралық толеранттықты, өз елінің және өзге елдің мәдениетіне, тіліне, тарихына деген құрметке тәрбиелеуде ұлттық сана-сезімнің қалыптасуын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқу-тәрбие үдерісінде танымдық үдерістерді (зейін, сезіну, қабылдау, есте сақтау, ойлау, сөйлеу, ойластыру), тұлғаның эмоциялық үдерістерінің ерекшеліктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Психологияның мазмұнын, міндеттерін, әдістерін, тұлғаның ерекшеліктерін, балалардың психологиялық ерекшеліктерін; мұғалімнің психологиясын түсінеді.
2. Тұлғаның психологиялық қасиеттеріне, балалардың анатомиялық-физиологиялық, психологиялық ерекшеліктерін анықтау жолдарына зерттеу жүргізеді, мектеп жасындағы балаларды оқыту және тәрбиелеу әдістер мен тәсілдерді қолданады, білім алушылардың оқу үдерісіндегі жеке ерекшеліктерін диагностикалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Оқушылармен жүргізілетін тәрбие жұмысының әдістемесі мен технологиясы саласындағы кәсіптік-педагогикалық құзыреттілікті меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Оқушыларды тәрбиелеу мен дамытуда қолайлы жағдайларды жасайды және педагогикалық қолдау көрсетеді.

2. Применяет цели, задачи, содержание, направления процесса воспитания, виды воспитания, обычаи и традиции семейного воспитания в народной педагогике.
3. Использует формы, методы, технологии воспитания в работе по планированию и проведению воспитательной работы согласно возрастным особенностям.
4. Ведет эффективное общение с обучающимися, родителями и членами коллектива в качестве классного руководителя.
5. Планирует проведение анкетирования, эксперимента; исследование педагогического опыта; оформление результатов научной работы.
6. Планирует педагогическую деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно применяет формы и методы, технологии воспитания.
7. Составляет план и проводит мероприятия в лагере.
8. Организует игры на знакомство, сплочение, снятие напряжения и др.
9. Осуществляет общение с детским коллективом.
10.Развивает лидерские качества детей.
11. Осуществляет оздоровительную работу с детьми.
Результат обучения: 5) Проводить практику "Технология внеклассной работы".
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль и анализ внеклассной деятельности учителя.
2. Наблюдает за поведением и деятельностью учащихся, ведет протокол, составляет характеристику на одного учащегося и класс.
3. Планирует воспитательную работу учителя и организует воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и составляет план воспитательной работы.
5. Проводит воспитательные часы и организует коллективные творческие дела с учащимися и совместную работу с родителями.
6. Организовывает и анализирует внеклассную воспитательную работу со школьниками.
7. Организует и проводит внеклассные воспитательные мероприятия по основным направлениям воспитания школьников.
8. Анализирует и проводит самоанализ наблюдаемых и проведенных мероприятий.
9. Оформляет отчеты практики.
Результат обучения: 6) Организовать летнюю практику в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к летней практике.
2. Составляет план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере и сценарии коллективных творческих дел.
3. Составляет план работы кружков по направлениям для эффективной организации досуга детей в лагере.
4. Собирает портфолио вожатого.
5. Изучает и анализирует план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
6. Формирует навыки самостоятельной работы с временным детским коллективом во время летних каникул.
7. Проводит коллективные творческие дела и воспитательные мероприятия.
8. Эффективно организует досуг детей по интересам в лагере.

2. Тәрбие үдерісінің мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, бағытын, тәрбиелеу түрлерін, халықтық педагогикадағы отбасы тәрбиесінің салт-дәстүрлерін қолданады.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тәрбие жұмысын жоспарлау және жүргізу жұмысында тәрбиелеу нысандарын, әдістерін, технологияларын қолданады.
4. Сынып жетекшісі ретінде білім алушылармен, ата-аналарымен және ұжым мүшелерімен тиімді қарым-қатынас жүргізеді.
5. Сауалнама, тәжірибе жүргізуді; педагогикалық тәжірибені зерттеуді; ғылыми жұмыстың нәтижелерін рәсімдеуді жоспарлайды.
6. Жас ерекшеліктеріне сәйкес педагогикалық қызметті жоспарлайды, тәрбиелеу нысандары мен әдістерін, технологиясын тиімді қолданады.
7. Жоспар құрып, лагерьде іс-шаралар өткізеді.
8. Танысуға, ұйымшыл болуға, шиеленісті жоюға және т.б. арналған ойындарды ұйымдастырады.
9. Балалар ұжымымен қарым-қатынас орнатады.
10. Балалардың бойында көшбасшылық қасиеттерді дамытады.
11. Балалармен сауықтыру жұмыстарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) "Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мұғалімнің сыныптан тыс қызметін бақылау және талдауды жүзеге асырады.
2. Оқушылардың тәртібі мен қызметін қадағалайды, хаттама жүргізеді, бір оқушыға және сыныпқа мінездеме құрастырады.
3. Мұғалімнің тәрбие жұмысын жоспарлайды және тәрбиелеу іс-шараларын ұйымдастырады.
4. Мұғалімнің портфолиосын жинайды және тәрбие жұмысының жоспарын құрастырады.
5. Тәрбие сағаттарын өткізеді және білім алушылармен ұжымдық шығармашылық істерді және ата-аналармен бірлескен жұмысты ұйымдастырады.
6. Оқушылармен сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастырады және талдайды.
7. Оқушыларды тәрбиелеудің негізгі бағыттары бойынша сыныптан тыс тәрбие іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
8. Бақыланатын және өткізілген іс-шараларды талдайды және өзіндік талдау жүргізеді.
9. Практика есептерін рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Сауықтыру лагерінде жазғы практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жазғы практикаға дайындық жүргізеді.
2. Жазғы сауықтыру лагерьдегі тәрбие жұмысының жоспарын және ұжымдық шығармашылық істердің сценарийін құрастырады.
3. Лагерьдегі балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру үшін үйірме бағыттары бойынша жұмыс жоспарын құрастырады.
4. Тәлімгердің портфолиосын жинайды.
5. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысының жоспарын зерттейді және талдайды.
6. Жазғы демалыс уақытында балалардың уақытша ұжымымен өзіндік жұмыстың дағдыларын қалыптастырады.
7. Ұжымдық шығармашылық істер мен тәрбие іс-шараларын өткізеді.
8. Балалардың қызығушылықтары бойынша лагерьдегі бос уақыттарын тиімді ұйымдастырады.

9. Организует самоуправление во временных детских коллективах.
10. Оформляет отчет по практике.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Методическое обеспечение образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для методического обеспечения образовательного процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
классические положения школьной дидактики в интеграции с теоретическими концепциями специальной области (учебные предметы, образовательные области);
новые достижения в области психолого-педагогических наук;
традиционные технологии и дидактические средства обучения, включая информационно-коммуникационные технологии;
методы самоопределения к освоению дополнительных знаний; способы реализации индивидуальных планов профессионального развития;
принципы и методы конструирования ситуационных педагогических задач;
принципы и методы разработки учебно-программной документации;
особенности организации учебного процесса с учетом использования технологии предметно-языкового обучения (для педагогов, задействованных в программах многоязычного образования).
В результате изучения модуля обучающиеся учатся самостоятельно планировать повышение своей квалификации;
самостоятельно выбирать информацию из интернет-источников;
под руководством наставника определять методы и приемы, формировать общеучебные умения и навыки обучающихся;
разрабатывать учебные материалы в соответствии с заданными целями занятий под руководством наставника и/или в соответствии с инструкциями и требованиями;
во взаимодействии с коллегами создать благоприятную среду для обучения учащихся; анализировать нормативные документы содержания образования, планировать занятия, направленные на формирование компетенций.
Результат обучения: 1) Понимать сущность и особенности процесса обучения, требования государственного стандарта при планировании и организации процесса обучения.
Педагогика (дидактика)
Новые педагогические технологии
Основы педагогического мастерства учителя
Информационно-коммуникационная технология
Методика обучения иностранному языку
Пробная практика
Критерии оценки:
1. Понимает психолого- педагогические закономерности процесса обучения.
2. Определяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками; теоретические основы казахской этнопедагогики; нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан; методологию педагогической науки, факторы, влияющие на развитие личности; возрастные особенности развития личности.

9. Балалардың уақытша ұжымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастырады.
10. Практика бойынша есеп құрастырады.
КҚ 3. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
КМ 03. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз ету
Бұл модуль білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
арнайы саланың мектеп дидактикасының дәстүрлі ережелері мен теориялық тұжырымдамамен кіріктірілген (оқу пәндері, білім беру салалары);
психологиялық-педагогикалық ғылымдар саласындағы соңғы жетістіктерді;
ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, оқытудың дәстүрлі технологиялар мен дидактикалық құралдарын;
қосымша білімді меңгеруге өзін- өзі анықтау әдістерін; кәсіби дамудың жеке жоспарларын жүзеге асыру тәсілдерін;
педагогикалық жағдаяттарды құрастыру қағидалары мен әдістерін;
оқу-бағдарламалық құжаттаманы әзірлеу қағидалары мен әдістерді;
пәндік -тілдік оқыту технологиясын қолдануды ескеріп, оқу үдерісін ұйымдастыру ерекшеліктерін (көптілділік білім беру бағдарламасы бойынша тартылған педагогтар үшін) меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өздерінің біліктіліктерін арттыруды өздігінен жоспарлауды;
интернет-көздерден ақпаратты өздігінен таңдауды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен әдістер мен тәсілдерді анықтауды, оқушылардың жалпы оқу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыруды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен сабақтардың қойылған мақсаттарына сәйкес және/немесе ережеге мен талаптарға сәйкес оқу материалдарын әзірлеуді;
әріптестерімен әрекеттесе отырып, білім алушыларды оқыту үшін қолайлы орта құруы, білім беру мазмұнындағы нормативтік құжаттарды талдауды, құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған сабақтарды жоспарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқыту үдерісінің мәні мен ерекшеліктерінің теориялық білімі, оқыту үдерісін жоспарлау және ұйымдастыру кездегі мемлекеттік стандарттың талаптарын орындау тәсілдерін меңгеру.
Педагогика (дидактика)
Жаңа педагогикалық технологиялар
Мұғалімнің педагогикалық шеберлігінің негіздері
Ақпараттық-коммуникациялық технология
Шетел тілін оқыту әдістемесі
Байқау практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Оқыту үдерісінің психологиялық-педагогикалық заңдылықтарын түсінеді.
2. Педагогиканың негізгі ұғымдарын, салаларын, басқа ғылымдармен байланысын; қазақ этнопедагогикасының теориялық негіздерін; Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік және құқықтық құжаттарды; педагогика ғылымының әдіснамасын, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды; жеке тұлғаның дамуының жас ерекшеліктерін анықтайды.

3. Определяет теорию обучения; этапы усвоения знаний, закономерности и принципы обучения.
4. Соблюдает требования Государственного общеобязательного образовательного стандарта; применяет классификацию методов обучения; формы организации обучения; диалогический подход в обучении; соблюдает требования к планированию занятий, применяет критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.
5. Использует педагогические подходы, методы и технологии организации учебного процесса: исследовательский, ценностно-ориентированный, личностно-ориентированный, деятельностный, дифференцированный, компетентностный, системный, коммуникативный, интегративный, проектный.
6. Понимает основные проблемы школоведения; закон "Об образовании" Республики Казахстан, правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы; виды инноваций; педагогику сотрудничества, его основные идеи; передовой педагогической опыт.
7. Осуществляет долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное планирование, целепологание уроков по Блуму; проведение занятий, с учетом этапов усвоения знаний; принципов обучения; анализа документов о содержании образования, требований к применению методов, принципов, закономерностей обучения в процессе обучения.
8. Понимает основные понятия педагогики, существенные признаки педагогических взглядов, влияющих на развитие педагогической теории; исследует педагогический процесс.
9. Понимает отношения современного общества к людям с ограниченными возможностями, основы и принципы инклюзивного образования, особенности работы с обучающихся с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.
Результат обучения: 2) Применять современные образовательные технологии, выбирать оптимальные стратегии преподавания и цели обучения.
Критерии оценки:
1. Понимает значимость, цели, задачи, содержание, структуру и особенности педагогических технологий: педагогика сотрудничества, гуманно-личностная, проблемного обучения, укрупнение дидактических единиц, модульная, компьютерная, развивающего обучения, дифференцированного обучения, коллективного и группового обучения, перспективно-опережающего обучения.
2. Определяет систему обучения по 7 модулям уровневой программы: новые подходы в преподавании и обучении, методы критического мышления, оценивания, использование информационно-коммуникационной технологий, обучение одаренных и талантливых учеников, методы управления, выявление лидерских качеств в обучении.
3. Классифицирует, анализирует педагогические технологии.

3. Оқыту теориясын; білімін меңгеру кезеңдерін, оқытудың заңдылықтары мен қағидаларын анықтайды.
4. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын; оқыту әдістерінің жіктелуін; білім беруді ұйымдастыру нысандарын; диалогтық оқытуды; сабақтарды жоспарлауға қойылатын талаптарды, білім алушылардың білімдерін қалыптастырушы және жиынтық бағалау өлшемшарттарын қолданады.
5. Оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық әдіс-тәсілдерді, технологияларды пайдаланады: зерттеушілік, құндылыққа бағытталған, тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, дифференциалдық, құзыреттілік, жүйелілік, коммуникативтік, интегративтік, жобалық.
6. Мектептанудың негізгі мәселелерін; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын, менеджмент ережелерін және басқару қағидаларын; мектеп әкімшілігінің қызметін; инновациялар түрлерін; ынтымақтастық педагогикасын, оның негізгі идеяларын; озық педагогикалық тәжірибені түсінеді.
7. Ұзақмерзімді, ортамерзімді, қысқамерзімді жоспарлауды, Блум бойынша сабақ мақсатын анықтауды, білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту қағидаларын ескере отырып сабақ өткізуді; білім беру мазмұны туралы құжаттарды, білім беру үдерісіндегі оқытудың әдістерін, принциптерін, заңдылықтарын талдауды жүзеге асырады.
8. Педагогиканың негізгі ұғымдарының дұрыстығын, педагогикалық теорияның дамуына әсер ететін педагогикалық көз-қарастың елеулі белгілерін анықтайды; педагогикалық үдерісті зерттейді.
9. Қазіргі қоғамның мүмкіндігі шектелген адамдарға қарым -қатынасын, инклюзивті білім берудің негіздері мен қағидаларын, білім алушылардың арнайы білім алу қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін есепке ала отырып жұмыс жасау ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи білім беру технологияларын қолдану, сабақ берудің тиімді стратегияларын және оқыту мақсаттарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық технологиялардың маңыздылығын, мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, құрылымын және ерекшеліктерін: ынтымақтастық, ізгілендіру педагогикасын, проблемалық оқытуды, дидактикалық бірліктерді ірілендіру, модульдік, компьютерлік, дамыта оқыту, саралап оқыту, ұжымдық пен топтық оқыту, оза оқытуды түсінеді.
2. Деңгейлік бағдарламаның 7 модулі: оқыту мен білім берудегі жаңа тәсілдер, сыни ойлау, бағалау әдістері, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, дарынды және талантты оқушыларды оқыту, басқару әдістері, оқытуда озат қасиеттерді айқындау бойынша оқыту жүйесін анықтайды.
3. Педагогикалық технологияларды жіктейді, талдайды.

4. Выбирает ресурсы цифрового обучения; планирует занятия, применяя инновационные технологии.
5. Применяет педагогические технологии в учебно-воспитательной работе.
6. Определяет и планирует постановку целей обучения при долгосрочном, среднесрочном и краткосрочном планировании, критерии оценивания и ресурсы.
7. Определяет мотивационно-стимулирующий и контрольно-корригирующий компонент педагогической деятельности.
8. Применяет технологию критического мышления, слушает другие мнения, высказывает свою точку зрения свободно, способствует к выработке новых идей.
Результат обучения: 3) Понимать значение педагогического мастерства и применять техники педагогического мастерства при осуществлении общения с учащимися, ученическим коллективом и родителями.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание, компоненты, пути становления педагогического мастерства.
2. Применяет педагогическую технику при проведении уроков.
3. Осуществляет педагогическое общение, определяет пути решения конфликтных ситуаций.
4. Использует техники саморегуляции.
5. Применяет методы диагностики, измерения, оценивания педагогической квалификации.
6. Руководит познавательной деятельностью учащихся.
Результат обучения: 4) Владеть информационно-коммуникационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Организует собственную информационную деятельность и планирует ее результаты.
2. Использует в образовательном процессе современные информационные и телекоммуникационные технологии.
3. Создает и использует цифровые контенты.
4. Работает с единой электронной образовательной средой "Kүнделік (Kundelik)".
5. Работает с системой управления аудиторией (CRMS), управления обучением (LMS), управления контентом (CMS).
6. Участвует в онлайн телеконференциях, проектах, конкурсах.
7. Владеет коммуникационной технологией: дистанционные олимпиады, дистанционное обучение, сетевое методическое объединение.
Результат обучения: 5) Владеть способами методики преподавания иностранного языка.
Критерии оценки:
1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), учебный план, содержание учебной программы.
2. Осваивает методику обучения английскому языку.
3. Анализирует содержание учебно-методического комплекса по английскому языку.
4. Составляет долгосрочный, среднесрочный и краткосрочный план по английскому языку.
5. Анализирует и применяет активные формы обучения (проблемные задания, ролевые игры социокультурной направленности), способствующие более эффективному усвоению особенностей иноязычной культуры, диалоговый подход обучения.

4. Цифрлық оқытудың ресурстарын таңдайды; инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлайды.
5. Оқу-тәрбие жұмысында педагогикалық технологияларды қолданады.
6. Ұзақ мерзімді, орташа мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау кезінде оқыту мақсатын қоюды, бағалау өлшемшарттар мен ресурстарды анықтайды және жоспарлайды.
7. Педагогикалық қызметтің уәджемелі-ынталандырушы және бақылау-түзету құрамдастыран анықтайды.
8. Сыни ойлау технологиясын қолданады, басқа көзқарастарды тыңдайды, өз ойын еркін айтады, жаңа идея тудыруға ықпал етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Педагогикалық шеберліктің маңызын түсіну және білім алушылармен, оқушылар ұжымымен және ата-аналарымен қарым-қатынасты жүзеге асыру кезінде педагогикалық шеберлік техникасын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық шеберліктің мазмұнын, құрамдарын, қалыптасу жолдарын түсінеді.
2. Сабақ өткізу барысында педагогикалық техниканы қолданады.
3. Педагогикалық тілдесуді жүзеге асырады, шиеленіс жағдайларын шешу жолдарын анықтайды.
4. Өзін-өзі реттеу техникасын қолданады.
5. Педагогикалық біліктілікті диагностикалау, өлшеу, бағалау әдістерін қолданады.
6. Білім алушылардың танымдық қызметіне жетекшілік етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпараттық-коммуникациялық технологияны меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жеке ақпараттық қызметін ұйымдастырады және оның нәтижелерін жоспарлайды.
2. Білім беру үдерісінде заманауи ақпараттық және телекоммуника-циялық технологияларды қолданады.
3. Цифрлық контенттерді құрастырады және қолданады.
4. "Kүнделік (Kundelik)" бірыңғай электрондық білім беру жүйесімен жұмыс істейді.
5. Аудиторияны басқару (CRMS), оқытуды басқару (LMS), контентті басқару (CMS) жүйесімен жұмыс істейді.
6. Онлайн телеконференцияларға, жобаларға, конкурстарға қатысады.
7. Қашықтық олимпиадалар, қашықтықтан оқыту, желілік әдістемелік бірлестіктермен коммуникациялық технологияларды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Шетел тілін оқыту әдістеменің тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орта білімнің (бастапқы, негізгі орта, жалпы орта білімнің) мемлекеттік жалпы міндетті стандартын, оқу жоспарын, оқу бағдарламасының мазмұнын талдайды.
2. Ағылшын тілін оқыту әдістемесін игереді.
3. Ағылшын тілі бойынша оқу-әдістемелік кешеннің мазмұнын талдайды.
4. Ағылшын тілінен ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспар құрастырады.
5. Өзге тіл мәдениетінің ерекшеліктерін тиімдірек меңгеруге жағдай жасайтын оқытудың белсенді түрлерін (мәселелі тапсырмалар, әлеуметтік мәдени бағыттағы рөлдік ойындар), диалогтық оқытуды қолданады және талдайды.

6. Планирует содержание курса иностранного языка на разных уровнях образования.
7. Выбирает и использует разнообразные формы и методы воспитания и обучения школьников иностранному языку.
8. Применяет технологии формативного и суммативного оценивания, способы обучения одаренных и талантливых детей, детей различного возраста при формировании саморегулирующей личности.
9. Организует исследовательские и проектные работы учащихся.
10. Применяет технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму.
11. Обьясняет главные принципы обучения грамматике.
12. Отбирает фонетический и лексический материал.
13. Обучает и развивает учащихся, организует процесс обучения и воспитания, проектирует и управляет педагогическим процессом, проводит диагностику, коррекцию, прогнозирует результатов педагогической деятельности.
14. Конструирует учебные занятия с учетом лингвистических потребностей и запросов обучающихся.
15. Создает условия для адаптации детей школьного возраста к коммуникации на целевых языках: казахском Я2, русском Я2, английском Я3.
16. Составляет формативные и суммативные задания.
17. Применяет активные методы обучения, методы критического мышления для работы с информацией (мозговой штурм, фильтрация, анализ, выводы и формулировка).
18. Применяет технологии, методы, приемы, формы организаций работы согласно возможностям и потребностям обучающегося.
19. Создает оптимальные условия для развития потенциала обучающегося посещающего инклюзивную группу.
Результат обучения: 6) Проводить пробную практику.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовку к пробной практике.
2. Составляет необходимую учебно-методическую документацию для пробной практики.
3. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы, планы внеклассных мероприятий.
4. Организует "урок в уроке", используя электронные учебники, цифровые ресурсы.
5. Оформляет портфолио будущего учителя.
6. Посещает показательные уроки, внеклассные занятия методистов, учителей иностранного языка.
7. Проводит занятия и внеклассные мероприятия.
8. Применяет инновационные технологии, учебно-наглядные средства на предметных и внеклассных занятиях.
9. Организует исследовательские и проектные работы учащихся.
10. Оформляет отчет практики.
ПК 4. Изучать уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 04. Проведение мониторинга качества обучения, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения мониторинга качества обучения, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
принципы и методы исследования образовательной среды, исследования образовательной практики,
методы исследования в педагогике;
методы психолого-педагогического отслеживания деятельности обучающихся; диагностику учебно-познавательной деятельности обучения, критерии и показатели оценки качества знаний; технологии педагогического анализа результатов процесса обучения;
систему оценки качества знаний.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: самостоятельно использовать результаты диагностики индивидуальных особенностей обучающихся;
во взаимодействии с коллегами выявлять потребности и затруднения в обучении;
использовать методы совместной с коллегами рефлексии в контексте исследования практики;
под руководством наставника планировать и проводить исследования образовательной среды, владеть способами автоматизированных технологий диагностики качества знаний;
конструировать содержание тестирующих и контролирующих программ; проводить педагогический анализ качества знаний.
Результат обучения: 1) Проводить педагогическую диагностику.
Педагогическая диагностика
Методика научно-педагогического исследования
Технологии критериального оценивания
Педагогическая рефлексия учителя
Критерии оценки:

6. Білім берудің әртүрлі деңгейлерінде шетел тілі курсының мазмұнын жоспарлайды.
7. Оқушыларды тәрбиелеудің және шетел тілін үйретудің әртүрлі нысандар мен әдістерін таңдайды, қолданады.
8. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау технологияларын, дарынды мен талантты балаларды, өзін-өзі реттейтін тұлға қалыптастыратын әртүрлі жастағы балаларды оқыту әдістерін қолданады.
9. Білім алушылардың зерттеу және жобалық жұмыстарын ұйымдастырады.
10. Тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылымға үйрету технологиясын қолданады.
11. Грамматиканы үйретудің басты принциптерін түсіндіреді.
12. Фонетикалық және лексикалық материалды іріктейді.
13. Білім алушыларды үйретеді және дамытады, оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастырады, педагогикалық үдерісті жобалайды және басқарады, диагностикалауды, түзетуді жүргізеді, педагогикалық қызметтің нәтижелерін болжайды.
14. Білім алушылардың лингвистикалық қажеттіліктері мен сұранымдарын ескере отырып оқу сабақтарын құрастырады.
15. Қазақ Т2, орыс Т2, ағылшын Т3 тілдеріндегі коммуникацияларға мектеп жасындағы балаларды бейімдеу үшін жағдай жасайды.
16. Қалыптастырушы және жиынтық тапсырмалар құрастырады.
17. Оқытудың белсенді әдістерін, ақпаратпен жұмыс жасау үшін сыни ойлау әдістерін (миға шабуыл, фильтрлеу, талдау, қорытынды және тұжырымдау) қолданады.
18. Білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктеріне қарай жұмысты ұйымдастыру формалары, әдіс-тәсілдері, технологияларын пайдаланады.
19. Инклюзивті топқа қатысушы білім алушылардың әлеуетін дамыту үшін тиімді жағдай жасайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Байқау практикасын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Байқау практикасына дайындық жүргізеді.
2. Байқау практикасы үшін қажетті оқу-әдістемелік құжаттаманы құрастырады.
3. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс іс-шаралар жоспарларын құрастырады.
4. Электрондық оқулықтарды, цифрлық қорларды қолдана отырып "сабақ ішіндегі сабақты" ұйымдастырады.
5. Болашақ мұғалімнің портфолиосын рәсімдейді.
6. Әдіскерлердің, шетел тілі мұғалімдерінің байқау сабақтарына, сыныптан тыс шараларына қатысады.
7. Сабақ пен сыныптан тыс іс-шараларды өткізеді.
8. Пәндік және сыныптан тыс сабақтарда инновациялық технологияларды, оқу-көрнекі құралдарын қолданады.
9. Білім алушылардың зерттеу және жобалық жұмыстарын ұйымдастырады.
10. Практика есебін рәсімдейді.
КҚ 4. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 04. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу
Бұл модуль оқыту сапасының мониторингін жүргізу, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
білім беру ортасын, білім беру практикасын зерттеу қағидалары мен әдістерін, педагогикадағы зерттеу әдістерін;
білім алушылардың қызметін психологиялық-педагогикалық қадағалау әдістерін; оқытудың оқу-танымдық қызметін диагностикалауды, білім сапасын бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштерін; оқыту үдерісінің нәтижелерін педагогикалық талдау технологиясын;
білім сапасын бағалау жүйесін меңгереді.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар оқушылардың жеке ерекшеліктерін диагностикалау нәтижелерін өздігінен қолдануды;
әріптестерімен бірлесіп оқытудағы қажеттіліктер мен қиындықтарды анықтауды;
әріптестерімен бірлесіп практиканы зерттеу мәтініндегі рефлексия әдістерін қолдануды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен білім беру ортасын жоспарлау мен зерттеулер жүргізуді, білім сапасын диагностикалаудың автоматтандырылған технология әдістерін меңгеруді;
тестілейтін және бақылайтын бағдарламалардың мазмұнын құрастыруды; білім сапасына педагогикалық талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық диагностиканы жүргізу.
Педагогиалық диагностика
Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістемесі
Критериалды бағалау технологиясы
Мұғалімнің педагогикалық рефлексиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Организует диагностику развития, общения, деятельности обучающихся разного возраста посредством качественных и количественных методов психолого-педагогических исследований; определение объекта, целей и задач педагогического диагностирования; выдвижение гипотезы и ее последующая проверка, планирование процесса предстоящего диагностирования выбор средств диагностирования (критерии, уровни, методики).
2. Собирает информацию об объекте (соотношение реального состояния объекта с нормативно-оптимальным);
обрабатывает полученную информации (анализ, систематизация и классификация); проводит синтез компонентов диагностируемого объекта в некоторое новое единство на основе анализа достоверной информации; прогнозирует перспективу дальнейшего развития диагностируемого объекта, обоснование и оценка педагогического диагноза; практическое применение педагогического диагноза, осуществляет коррекцию по управлению педагогическим процессом с целью преобразования диагностируемого объекта.
3. Разрабатывает тесты и компьютерное тестирование используя программы-оболочки.
Результат обучения: 2) Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
Критерии оценки:
1. Классифицирует методы педагогических исследований; виды эксперимента, наблюдения, опросные методы.
2. Планирует проведение анкетирования, эксперимента по научно-исследовательской работе; исследует педагогический опыт; оформляет результаты научной работы, анализирует факторы, влияющие на развитие личности.
3. Изучает, обобщает, внедряет педагогический опыт учителей.
4. Определяет проблемную ситуацию и обосновывать актуальность исследования.
5. Определяет объект и предмет исследования.
6. Определяет цель, задачи, гипотезу исследования.
7. Выбирает и применяет адекватные методы исследования для решения тех или иных задач исследования.
8. Обрабатывает, анализирует и описывает результаты исследования.
9. Осуществляет литературно-графическое оформление научной работы.
Результат обучения: 3) Владеть технологией критериального оценивания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок проведения критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает систему критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы (устный опрос, письменная работа, практическая работа и др.) формативного оценивания.
4. Соблюдает порядок выставления четвертных и годовых оценок.
5. Применяет шкалу перевода баллов в оценку.
6. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.
7. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
Результат обучения: 4) Формировать знания о процессе педагогической рефлексии, умения продуктивной рефлексивной деятельности.
Критерии оценки:

1. Психологиялық-педагогикалық зерттеулердің сапалық және сандық әдістері арқылы әртүрлі жастағы білім алушылардың дамуы, қарым-қатынас жасау, қызметінің диганостикасын ұйымдастырады;
педагогикалық диагностиканың нысанын, мақсаттары мен міндеттерін анықтау; болжамды шығару және оны әрі қарай тексеру, болашақ диагностикалау үдерісін жоспарлау, диагностикалау құралдарын (өлшемшарттарын, деңгейлерін, әдістемелерін) таңдау.
2. Нысан туралы ақпаратты (нысанның нақты күйінің нормативтік-тиімді жағдайымен салыстыру) жинайды; алған ақпаратты өңдейді (талдау, жүйелендіру және жіктеу);
сенімді ақпаратты талдау негізінде кейбір жаңа бірлікте дигностикадан өтетін нысанның құрамдастарына синтез жүргізеді; дигностикадан өтетін нысанның дамуын болжайды, педагогикалық диагнозды негіздейді және бағалайды; педагогикалық диагнозды іс жүзінде қолдану, диагностикалау нысанды түрлендіру мақсатында педагогикалық үдерісті басқару бойынша түзетуді жүзеге асырады.
3. Қабық-бағдарламаларды қолдана отырып тестілер мен компьютерлік тестілеуді әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім беру үдерісін жетілдіру үшін ғылыми зерттеу нәтижелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педагогикалық зерттеулердің әдістерін; эксперимент түрлерін, бақылауды, сұрау әдістерін жіктейді.
2. Сауалнама жүргізуді, ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша экспериментті жоспарлайды; педагогикалық тәжірибені зерттейді; ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдейді; тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды талдайды.
3. Мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін зерттейді, жалпылайды, енгізеді.
4. Мәселелі жағдайды анықтайды және зерттеу маңыздылығын негіздейді.
5. Зерттеу нысаны мен мәнін анықтайды.
6. Зерттеу мақсатын, міндеттерін, болжамын анықтайды.
7. Зерттеудің қандай да бір мәселелерін шешу үшін зерттеудің тиімді әдістерін таңдайды және қолданады.
8. Зерттеу нәтижелерін өңдейді, талдайды және сипаттайды.
9. Ғылыми жұмыстың әдеби-графикалық рәсімдеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Критериалды бағалау технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Білім алушылардың оқу жетістіктеріне шектік бағалауын жүргізу тәртібін ұстанады.
2. Критериалды бағалау: қалыптастырушы және жиынтықтық бағалау жүйесін ажырата біледі
3. Қалыптастырушы бағалау нысандарын (ауызша сұрау, жазбаша жұмыс, практикалық жұмыс және т.б.) құрастырады.
4. Тоқсандық және жылдық бағаларды қою тәртібін ұстанады.
5. Баллдарды бағаға ауыстыру шкаласын қолданады.
6. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау бойынша баллдарды есептеуді қолданады.
7. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау нәтижелерін тіркеу журналын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Педагогикалық рефлексия үдерісі туралы білімді, өнімді рефлексиялық қызметтің іскерлігін қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основные подходы к изучению рефлексии в психолого-педагогической теории и практике.
2. Понимает рефлексивную культуру учителя.
3. Применяет критерии педагогической рефлексии.
4. Использует методы и приемы формирования и развития рефлексии учащихся.
5. Понимает потребность в самоанализе, саморазвитии и профессиональной самореализации.
6. Осознает значимость рефлексивной компетентности для учителя.
ПК 5. Проектировать дистанционное взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 05. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективного взаимодействия с профессиональным сообществом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы психологии общения и профессиональной коммуникации;
формы, методы сотрудничества в профессиональном сообществе;
формы и методы взаимодействия с различными социальными группами; основы профессионального лидерства, сущности методов взаимодействия;
владеть способами дифференциации методов взаимодействия;
способами создания коммуникации;
способами проектирования методов дистанционного взаимодействия.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся самостоятельно вовлекать обучающихся в систему дополнительного образования; самостоятельно инициировать инновационные идеи, объединяющие различные творческие объединения; самостоятельно привлекать к учебно-воспитательному процессу представителей профессиональных сообществ, правоохранительных органов, медицинских, социальных служб, детско-юношеских движений, молодежных объединений, общественных и политических партий, неправительственных организаций.
Результат обучения: 1) Использовать теоретические знания по управлению работой школьной администрации, педагогического совета, применять опыт педагогов-новаторов на практике.
Педагогика (школоведение) Педагогический менеджмент
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные проблемы школоведения.
2. Применяет основные положения Закона "Об образовании" Республики Казахстан, правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы, педагогику сотрудничества, его основные идеи; передовой педагогической опыт.
3. Определяет виды инноваций.
4. Применяет новые подходы в преподавании и обучении.
Результат обучения: 2) Применять методы внутришкольного контроля, стили руководства, передовой опыт педагогов.
Критерии оценки:

1. Психологиялық-педагогикалық теория мен практикада рефлексияны зерттеудің негізгі тәсілдерін түсінеді.
2. Мұғалімнің рефлексиялық мәдениетін түсінеді.
3. Педагогикалық рефлексия өлшемшарттарын қолданады.
4. Білім алушылардың рефлексиясының қалыптасу және даму әдістері мен тәсілдерін қолданады.
5. Өзін-өзі талдау, өзін- өзі дамыту және кәсіптік өзын өзі жүзеге асыру қажеттілігін түсінеді.
6. Мұғалім үшін рефлексиялық құзыреттіліктің маңыздылығын түсінеді.
КҚ 5. Білім берудің кәсіби қоғамдастығымен және барлық мүдделі тараптармен қашықтықтан өзара әрекеттесуді жобалау
КМ 05. Білім берудің кәсіби қоғамдастығымен және барлық мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
Бұл модуль кәсіби қоғамдастықпен тиімді әрекеттесу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
тілдесу психологиясының және кәсіптік коммуникацияның негіздерін;
кәсіптік қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың нысандарын, әдістерін;
әртүрлі әлеуметтік топтармен өзара әрекеттесу нысандары мен тәсілдерін; кәсіптік көшбасшылық негіздерін, өзара әрекеттесу әдістерінің мәнін;
өзара әрекеттесу әдістерінің саралау тәсілдерін;
коммуникацияларды құру амалдарын;
қашықтықтан өзара әрекеттесу әдістерін жобалау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қосымша білім беру жүйесіне білім алушыларды өздігінен тартуды; әртүрлі шығармашылық бірлестіктерді біріктіретін инновациялық идеяларды өздігінен бастамалауды;
кәсіптік қоғамдардың, құқық қорғау органдарының, медициналық, әлеуметтік қызметтердің, балалар-жасөспірімдер қозғалыстардың, жастар бірлестіктерінің, қоғамдық пен саяси партиялардың, үкіметтік емес және басқа ұйымдардың өкілдерін оқу-тәрбие үдерісіне өздігінен тартуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп әкімшілігінің, педагогикалық кеңестің жұмысын басқару бойынша теориялық білімді қолдану, педагогтар-жаңашылдардың тәжірибесін практикада қолдану
Педагогика (мектептану) Педагогикалық менеджмент
Дипломға дейінгі тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектептанудың негізгі мәселелерін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының негізгі ережелерін, менеджмент ережелерін және басқару қағидаларын; мектеп әкімшілігінің қызметін;
ынтымақтастық педагогикасын; оның негізгі идеяларын; озық педагогикалық тәжірибені қолданады.
3. Инновациялардың түрлерін анықтайды.
4. Сабақ беру мен оқытуда жаңа тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектепішілік бақылау әдістерін, басқару стильдерді, педагогтардың озық тәжірибесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Использует терминологию по специальности.
3. Применяет терминологический минимум в рамках речевых тем:
"Столпы ислама": вероисповедание, молитва, пост, закят, паломничество; "Священный Коран и наука": структура Священного Корана; Священный Коран и естественные науки; Священный Коран и гуманитарные науки; "Хадисы", "Ориентиры и ценности"; "Культура общения и образования в исламе".
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Умение репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском (русском) языке в сфере бытового, научного и профессионального общения.
Критерии оценки:
1. Составляет логическое и последовательное высказывание в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны приобрести следующие умения и навыки: работать с организационно -распорядительными, информационно -справочными документами, составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационные и коммуникативные функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.

1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандығы бойынша терминологияны қолданады.
3. Сөйлеу тақырыптары шеңберінде терминологиялық минимумды қолданады: "Ислам негіздері": иман, намаз, ораза, зекет, қажылық; "Құран Кәрім және ғылым": Құран Кәрімнің құрылымы;
Құран Кәрім және жаратылыстану ғылымдары; Құран Кәрім және гуманитарлық пәндер; "Хадистер", "Ислам мәдениеті".
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрмыстық, ғылыми және кәсіби қарым-қатынас саласында қазақ (орыс) тілінде диалогтық және монологтық сөйлеуді жаңғырту және шығару мүмкіндігі.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айта алады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізеді.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыруға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде мынадай білімдерді меңгереді: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды жасау тәсілдері мен функциялары; құжаттардың жіктелуі, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларды меңгереді: ұйымдық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу; кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функциясын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды орындайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.

2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни. При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Соблюдает основы и правила здорового образа жизни.
2. Соблюдает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила командных спортивных игр.
2. Распознает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Характеризует причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает первую медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые и экономические основы, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Понимание правовых и экономических основ, толерантное восприятие социальных, политических, этнических, конфессиональных и культурных различий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; осмысления гуманистических и социальных знаний различных типов мировых культур и культурологической ценности ислама; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества; тенденции развития социально-политических процессов современного мира; представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры; религии и цивилизации; особенности различных философско-религиозных подходов к исследованию актуальных проблем природы общества и мышления; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики". При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных, экономических и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Развивать правовое мышление и компетентность в решении моральных проблем на основе личностного выбора.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Основы экономики
Критерии оценки:

2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде құрастырады.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін; салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Салауатты өмір салты негіздері мен қағидаларын ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін үстанады.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін орындайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін тани біледі.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін сипаттайды.
2. Жарақаттану кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық және экономикалық негіздерді түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, діни және мәдениетті төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Құқықтық және экономикалық негіздерді түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеуге негізделген ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды; әлемдік мәдениеттердің Түрлілігіндегі гуманистік және әлеуметтік білім мен исламның мәдени құндылығын түсінуді; азаматтардың құқықтары мен міндеттерін сақтауды; қоғамның дамуының заңдылықтары мен келешегін түсінуді; қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістеріндегі үрдістерді; заңдардың және осы заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу механизмдерінің ұсыныстарын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: философияның, мәдениет, дін және өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; қоғамның және ойлаудың өзекті мәселелерін зерттеуге арналған түрлі философиялық және діни көзқарастардың ерекшеліктерін; мемлекеттік-құқықтық қатынастар және құбылыстар жүйесін; азаматтар мен қоғамның саясатының басқа субъектілері арасындағы қатынастар жүйесінің жұмыс істеуін; экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономиканың негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке тұлғалық таңдау негізінде моральдық мәселелерді шешудегі құқықтық ойлау мен құзыреттілікті дамыту.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Экономика негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает основную задачу и сущность религиозной философии.
3. Распознает сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Представляет исламскую философию и его значимость в жизни мусульман.
7. Владеет информацией об этапах развития исламской философии.
8. Понимает влияние ранней исламской философии на становление мусульманской доктринальной мысли, значение антимутазилитской полемики для становления исламского вероучения.
9. Умеет сотрудничать с представителями различных культур.
Результат обучения: 2) Определять соотношение философских категорий как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Составляет собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей человека.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об истории отечественной культуры, ценностях казахских традиций.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Осознает культурные достижения Независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Распознает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Анализирует историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Различает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Воспринимает толерантно социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Понимать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Осознает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть основными отраслями права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.

1. Негізгі философиялық ұғымдарды игереді.
2. Діни философияның негізгі мақсаты мен мәнін түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін түсінеді.
4. Философияның мәнін және негізгі санаттарының өзара байланысын анықтайды.
5.Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
6. Мұсылмандардың өміріндегі ислам философиясын және оның маңыздылығын көрсетеді.
7. Ислам философиясының даму кезеңдері туралы ақпаратты меңгереді.
8. Алғашқы мұсылман философиясының мұсылмандық доктриналық ой-пікірлердің қалыптасу әсерін, ислам діни білімнің қалыптасуына арналған муғтазилитке қарсы пікір таластарының мәнін түсінеді.
9. Түрлі мәдениет өкілдерімен қарым-қатынасқа түсе алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мынадай философиялық құндылықтардың қарым-қатынасын анықтайды: бостандық және жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы өз пікірін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихы, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтары туралы ақпаратты меңгереді.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді. 3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын, түрлері мен тарихын тани біледі.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихы мен заманауи жағдайын талдай алады.
3. Экстремистік, радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды түсіне білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық қағидаттарын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салаларын игереді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.

2. Понимает методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Понимает основные положения гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Применяет права и обязанности работника согласно Трудового кодекса.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Распознает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Распознает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Понимает структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
Результат обучения: 10) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, закономерностями и принципами рыночной экономики.
2. Понимает основы экономики производства и потребления.
3. Понимает налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 11) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы содержания планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 12) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в тенденции развития мировой экономики.
2. Осознает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Понимает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 13) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:

2. Әкімшілік реттеу әдістерін түсінеді.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілікті түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.
5. Салық түрлері туралы хабардар болады.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның басталу негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін қолданады.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажырата біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын игереді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды тани біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды тани біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасы саяси жүйесінің құрылымын түсінеді.
3. Саяси мәдениеттің мәні мен қызмет ету заңдылықтары туралы білімді игереді.
Оқыту нәтижесі: 10) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын игереді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін түсінеді.
3. Мемлекеттік салық саясатын түсінеді.
4. Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Кәсіпорынның меншік нысандары мен түрлерін, жоспар түрлерін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдерін және мазмұнын түсінеді.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 12) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дүниежүзілік экономиканың даму әлеуеттеріне бағдарланады.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшудегі негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 13) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Понимает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Распознает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет информацией об основах составления бизнес-плана.
БК 5. Применять арабский язык во всех сферах профессиональной деятельности
БМ. 05. Применение арабского языка во всех сферах профессиональной деятельности
Данный модуль описывает уровень знаний, умений и навыков, необходимых для понимания оригиналов религиозных текстов на арабском языке. Навыки перевода с арабского языка на казахский язык текстов религиозной тематики.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить знания о фонетической, лексической и грамматической системе арабского языка.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть устной и письменной арабской речью в пределах общей, бытовой и религиозной тематики, читать и понимать Священный Коран на арабском языке, переводить специальную литературу по исламу, включая оригиналы сочинений мусульманских богословов и современных ученых.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией и грамматикой арабского языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Грамматика арабского языка
Практический арабский язык
Жизнеописание пророка Мухаммада
История пророков
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Толкование Корана
Толкование хадисов
Арабская каллиграфия (факультатив)
Критерии оценки:
1. Владеет фонетикой арабского языка.
2. Осваивает произношение арабских звуков в вариантах их классической (коранической) фонетики посредством махража.
3. Раскрывает понятия, цели и задачи правила таджвид.
4. Читает Священный Коран по правилам таджвида.
5. Объясняет правила таджвида, встречающиеся при чтении Священного Корана.
6. Понимает морфологию арабского языка (Сарф).
7. Владеет основной классической религиозной исламской терминологией, необходимой для изучения исламских наук на арабском языке.
8. Владеет синтаксисом арабского языка (Наху).
9. Содействует углубленному изучению на арабском языке (хадисов) изречений пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует).
10. Понимает правильно аяты Священного Корана, опираясь на правила грамматики арабского языка.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает с правильным произношением и интонацией (без огласовок) тексты профессиональной направленности, содержащие изученную лексику и грамматику.

1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын қолданады.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын түсінеді.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын айқындайтын факторларды тани біледі.
4. Бизнес-жоспар дайындаудың негіздері туралы ақпаратты игереді.
БҚ 5. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
БМ 05. Кәсіптік қызметтің барлық салаларында араб тілін қолдану
Бұл модуль араб тіліндегі діни мәтіндердің түпнұсқаларын түсіну, діни тақырыптардың мәтіндерін араб тілінен қазақ тіліне аудару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар араб тілінің фонетикалық, лексикалық және грамматикалық жүйесі туралы білімді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жалпы, отандық және діни тақырыптар шегінде ауызша және жазбаша араб тілінде сөйлеуді, араб тіліндегі Құран Кәрімді оқу және түсінуді, Исламға қатысты, оның ішінде мұсылман теологтары мен қазіргі заманғы ғалымдар шығармаларының түпнұсқасын қоса алғанда арнайы әдебиеттерді аударуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін араб тіліндегі терминологияны меңгеру.
Араб тілі грамматикасы
Практикалық араб тілі
Мұхаммад пайғамбардың өмірбаяны
Пайғамбарлар тарихы
Оқу және кәсіптік практика /Құран оқу және тәжуид Құран тәпсірі
Хадис түсініктемесі
Араб каллиграфиясы (факультатив)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Араб тілінің фонетикасын игереді.
2. Махраж арқылы олардың классикалық (Құрандық) фонетикасының нұсқаларындағы араб тіліндегі дыбыстардың айтылуын меңгеру.
3. Тәжуид қағидасының ұғымдарын, мақсаттарын және міндеттерін ашып көрсетеді.
4. Тәжуид қағидасы бойынша Құран Кәрімді оқиды.
5. Құран Кәрімді оқу кезінде кездесетін тәжуид қағидаларын түсінеді.
6. Араб тілінің (Сарф) морфологиясын түсінеді.
7. Араб тіліндегі ислам ғылымдарын зерттеуге қажетті негізгі классикалық діни ислам терминологиясын игереді.
8. Араб тілінде ислам ғылымдарын меңгеру үшін қажетті негізгі классикалық діни ислами терминологияны білу.
9. Араб тілінің (Наху) синтаксисін игереді.
10. Мұхаммед пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) араб тіліндегі нақыл сөздерін (хадистерін) терең зерттеуге қолдау көрсетеді.
11. Араб тілі грамматикасының ережелеріне сүйеніп, Құранның аяттарын дұрыс түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Лексика мен грамматиканы зерттеуді қамтитын кәсіби бағыттағы мәтіндерді дұрыс айтылуымен және харекетсіз оқиды.

2. Выполняет письменный перевод с арабского на казахский язык.
3. Переводит на казахский (русский) язык тексты религиозного содержания (хадисы, рассказы о пророках, жизнеописание пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует) и т.д.
4. Работает с текстами хадисов на арабском языке и пользуется всеми видами сборников.
5. Владеет почерком по-арабски "насх" или "рукаа".
6. Составляет предложения на арабском языке.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на арабском языке.
Критерии оценки:
1. Подбирает логически и последовательно высказывания в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
3. Воспринимает в соответствии с правилами арабского языка устную речь.
4. Понимает тексты на арабском языке.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана. При изучении модуля обучающиеся должны знать основные исторические события; понимать, что распространение ислама на территории современного Казахстана было длительным процессом, продолжавшимся несколько столетий; понимать, что Казахская государственность с момента своего зарождения опиралась на мусульманские правовые нормы; а также определять причинно - следственные связи исторических событий.
Результат обучения: 1) Владеть информацией об основных исторических событиях.
История Казахстана
История ислама в Казахстане
Культура исламской цивилизации
Критерии оценки:
1. Анализирует хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Понимает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Анализирует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Понимает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Распознает связь между историческими событиями.
3. Работает с историческими источниками.
Результат обучения: 3) Описывать историю распространения ислама на территории Казахстана.
Критерии оценки:

2. Араб тілінен қазақ (орыс) тіліне жазбаша аударманы орындайды.
3. Діни мазмұндағы мәтіндерді (хадис, пайғамбарлар туралы әңгімелер және т.б.) қазақ тіліне аударады.
4. Араб тіліндегі хадистердің мәтінімен жұмыс істейді және жинақтардың барлық түрлерін қолданады.
5. Арабша "насх" немесе "рукаа" жазбасын игереді.
6. Араб тілінде сөйлем құрайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Араб тіліндегі кәсіби диалогты жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жағдайға сәйкес логикалық және дәйекті мәлімдемелерді жинақтайды.
2. Кәсіби қарым-қатынас үдерісінде диалог жүргізеді.
3. Араб тілінің ережелеріне сәйкес ауызша сөйлеуді түсінеді.
4. Араб тіліндегі мәтіндерді түсінеді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі тарихи оқиғаларды білуді; Исламның қазіргі заманғы Қазақстан аумағында таралуы бірнеше ғасырларға созылған үдеріс екенін түсінуді; қазақ мемлекеттілігінің негізі қаланғаннан бері мұсылмандардың құқықтық нормаларына негізделгенін түсінуді;
тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық қатынастарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғалар туралы ақпарат алу.
Қазақстан тарихы
Қазақстандағы ислам тарихы Ислам мәдениетінің өркениеті
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін талдайды.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелік сипатын көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістерді және құбылыстарды түсінеді.
2. Тарихи оқиғалар арасындағы байланысты таниды.
3.Тарихи көздермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан аумағында Исламның таралу тарихын сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает роль и значение ислама в развитии духовной культуры казахов.
2. Осознает влияние ислама на архитектуру и искусство.
3. Анализирует влияние ислама на политическую жизнь.
4. Осознает влияние ислама на литературу и науку.
Квалификация "011201 3 - Имам хатиб"
ПК 1. Организовать и проводить исламские обряды и поклонения (Ибадат)
ПМ 01. Организация и проведение исламских обрядов и поклонений (Ибадат)
Данный модуль описывает знания и умения, необходимые для познания исламских обрядов и поклонений (Ибадат), а также условий их совершения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить совершение исламских обрядов и поклонений (Ибадат). При изучении обучающиеся должны знать виды обрядов и поклонений (Ибадат), а также применять их на практике. Воспроизводить по памяти необходимое количество сур и Дуа (мольба) для проведения мусульманских обрядов (Ибадат). Владеть информацией о действиях, которые делают совершение обрядов недействительными.
Результат обучения: 1) Освоить условия и правила проведения исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
Поклонение в исламе
Жизнеописание пророка Мухаммада
История ислама
Этика семейных отношений
Исламская этика Основы исламского вероубеждения
Современные вопросы фикха
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Толкование Корана
Чтение хадисов
Исламские ритуалы (факультатив)
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
2. Понимает особенности исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
3. Владеет информацией об обрядах и поклонениях (Ибадат).
4. Соблюдает обязательные элементы для совершения исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
5. Выбирает рекомендуемые действия для совершения разных исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
6. Распознает порицаемые действия в исламских обрядах и поклонениях (Ибадат).
7. Осознает, что делает исламские обряды и поклонения (Ибадат) недействительными.
8. Проводит обряды и поклонения (Ибадат) с учетом региональных особенностей обрядовой практики.
Результат обучения: 2) Освоить виды и способы очищения.
Критерии оценки:
1. Осознает понятие "чистоты" в исламе.
2. Владеет информацией о роли "чистоты" в исламе.
3. Имеет представление об условиях очищения и рекомендуемых действиях.
4. Имеет представление о действиях, нарушающих "чистоту" в исламе.
5. Соблюдает чистоту тела, одежды и места.
6. Совершает все виды и способы очищения.
Результат обучения: 3) Соблюдать условия молитвы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает обязательные элементы молитвы (Фарз); обязательные действия во время молитвы (уаджиб); рекомендуемые действия во время молитвы (сунна); правила поведения во время молитвы; порицаемые действия во время молитвы; действия при которых молитва становится недействительной.

1. Қазақтың рухани мәдениетін дамытуда исламның рөлі мен маңыздылығын түсінеді.
2. Исламның сәулетке және өнерге тигізетін әсерін түсінеді.
3. Исламның саяси өмірге ықпалын талдайды.
4. Исламның әдебиетке және ғылымға тигізетін әсерін түсінеді.
"011201 3 - Имам Хатиб" біліктілігі
КҚ 1. Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізу
КМ 01. Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізуды үйренуге қажетті білімдер мен дағдылар, сондай-ақ олардың орындалу шарттарын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізуді және салт-дәстүрлер мен діни рәсімдердің түрлерін, сондай-ақ оларды практикада қолдануды; жүргізу үшін қажетті Сүрелер мен Дұғалар санын жады бойынша жаңғыртуды; әдет-ғұрыптарды жүргізуді, жарамсыз қылатын іс-қимылдар туралы ақпаратты игеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізу шарттары мен ережелерін меңгеру.
Ислам ғибадаты
Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны
Ислам тарихы
Отбасы ғылымхалы
Ислам әдебі
Ислам сенім негіздері
Қазіргі фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид Құран тәпсірі
Хадис оқу
Ислам рәсімдері
(факультатив)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ислам рәсімдері мен ғибадатын ұйымдастыру және өткізу түрлерін жіктейді.
2. Ислам рәсімдері мен ғибадатының ерекшелігін түсінеді.
3. Салт-жоралар мен ғибадат туралы ақпаратты игереді.
4. Ислам рәсімдері мен ғибадатын орындалу үшін міндетті элементтерді ұстанады.
5. Түрлі ислам рәсімдері мен ғибадатын орындау үшін ұсынылған іс-әрекеттерді таңдайды.
6. Исламдық рәсімдер мен ғибадатта макрух әрекеттерді таниды.
7. Ислам рәсімдер мен ғибадатын не жарамсыз ететінін түсінеді.
8. Әдет-ғұрып практикасының аймақтық ерекшеліктерін ескере отырып, рәсімдер мен ғибадатты өткізу.
Оқыту нәтижесі: 2) Тазаланудың түрлері мен тәсілдерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Исламдағы "тазалық" түсінігін түсінеді.
2. Исламдағы "тазалық" рөлі туралы ақпаратты игереді.
3. Тазарту шарттары мен ұсынылған іс-әрекеттер туралы түсінігі бар.
4. Исламдағы "тазалықты" бұзатын әрекеттер туралы түсінігі бар.
5. Дененің, киімнің және орынның тазалығын ұстанады.
6. Тазартудың барлық түрлерін және әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Намаздың шарттарын ұстану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Намаздың міндетті элементтерін (Парыз); намаз кезіндегі міндетті іс-әрекеттерді (уәжиб); намаз кезінде (сүннет) ұсынылған іс-әрекеттерді; намаз кезіндегі мінез-құлық ережелерін; намаз кезіндегі мәкрух іс-әрекеттерін; намаз жарамсыз болатын іс-әрекеттерден аулақ болуды ұстанады.

2. Соблюдает установленный порядок действий во время совершения молитв.
Результат обучения: 4) Освоить совершение всех видов молитв.
Критерии оценки:
1. Ориентируется во временных границах молитв.
2. Произносит необходимые суры Священного Корана при совершении молитв.
3. Произносит наизусть мольбу (дуа), необходимой при совершении молитв.
4. Владеет информацией об ежедневных предписанных молитвах.
5. Проводит коллективные молитвы.
6. Совершает индивидуальные молитвы
Результат обучения: 5) Освоить виды молитв, связанных с определенными событиями.
Критерии оценки:
1. Проводит праздничную молитву (Ураза и Курбан айт).
2. Проводит пятничную молитву (джума-намаз).
3. Совершает молитву во время солнечного и лунного затмения.
4. Проводит заупокойную молитву (салят аль-джаназа) по случаю кончины мусульманина.
5. Проводит молитву Ат-Таравих в месяце обязательного поста Рамадан.
Результат обучения: 6) Обучать видам поста.
Критерии оценки:
1. Объясняет значение и пользу поста.
2. Информирует о видах поста.
3. Обучает условиям действительности поста.
4. Информирует о тех действиях, которые делают пост недействительным.
5. Обучает правилам соблюдения и требованиям, предъявляемым к постящемуся.
6. Приводит примеры канонически не нарушающие пост.
7. Объясняет причины, разрешающие перенесение соблюдения поста месяца Рамадан на другое время.
8. Описывает оздоровительные эффекты поста указывающиеся во многих хадисах
Результат обучения: 7) Понимать виды и правила закята.
Критерии оценки:
1. Объясняет значение и обязанности закята.
2. Классифицирует виды закятов.
3. Рассчитывает (нисаб) меру богатства, установленную религией.
4. Информирует на кого расходуется закят.
5. Информирует кому запрещается выплачивать закятные средства.
Результат обучения: 8) Изучать паломничество (Хадж).
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о паломничестве.
2. Разъясняет виды паломничества.
3. Обучает совершению малого паломничества (Умра).
Результат обучения: 9) Осуществлять обряд бракосочетания (никах).
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о бракосочетании (никах).
2. Разъясняет важность бракосочетания в исламе; помолвка (хитба); заключение брака (акд аз-завадж); свадебное торжество (аз-зифаф);
права супругов (хукук аз-заваджайн); разногласия между супругами; виды развода и расторжения брака.
3. Объясняет права и обязанности между супругами и родителей перед детьми.
4. Проводит обряд бракосочетания (никах).
Результат обучения: 10) Организовать и проводить обряды жертвоприношения.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о разновидностях жертвоприношения.

2. Намаз оқу кезіндегі белгіленген іс-әрекет тәртібін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 4) Барлық намаздың талаптарын игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Намаздың уақыт шектерінде бағдар ұстай алады.
2. Намаз оқығанда Құран Кәрімнің қажетті сүрелерін оқиды.
3. Намазды жүргізу кезінде қажетті намазды (дұғаны) жатқа айтады.
4. Күнделікті белгіленген намаздар туралы ақпаратты игереді.
5. Жамағат намаздарын өткізеді.
6. Жеке намаздарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Белгілі бір оқиғаларға байланысты намаздардың түрлерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айт намазды жүргізеді (Ораза және Құрбан Айт).
2. Жұма намазын (жұма-намаз) жүргізеді.
3. Күн мен айдың тұтылу кезіндегі намазды орындайды.
4. Мұсылманның қайтыс болуына байланысты марқұмға бағышталған дұғаны (салят аль-джаназа) жүргізеді.
5. Парыз болған ораза айында Тарауих намазын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Ораза түрлеріне үйрету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Оразаның маңызы мен пайдасын түсіндіреді.
2. Оразаның түрлері үйретеді.
3. Оразаның қабыл болу шарттарын түсіндіреді.
4. Оразаны бұзатын әрекеттерді түсіндіреді.
5. Ораза ұстаудағы талап ережелерді түсіндіреді.
6. Оразаны бұзбайтын жағдайларға байланысты мысалдар келтіреді.
7. Рамазан айында оразаны қаза себептерін басқа айда тұтуға байланысты кылатын түсіндіреді.
8. Оразаның сауықтыру әсерін мысалдар хадистерден келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Зекеттің түрлері мен ережелерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Зекеттің мағынасы мен міндеттерін түсіндіреді.
2. Зекеттің түрлерін жіктейді.
3. Қалыптасқан діндегі байлық (нисаб) мөлшерін есептейді.
4. Зекеттің кімге жұмсалатыны туралы хабарлайды.
5. Зекет қаражатын кімге беруге тыйым салынғаны туралы хабарлайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Қажылықты зерттеу (Хадж).
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қажылық туралы ақпаратты игереді.
2. Қажылықтың түрлерін түсіндіреді.
3. Кіші қажылықты (умра) қалай орындауға үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Неке қию рәсімін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Неке қию туралы ақпаратты игереді.
2. Исламдағы некенің маңыздылығын түсіндіреді; құдаласу (хитба); некені қию (акд аз-зауаж); үйлену тойының рәсімі (аз-зифаф);
ерлі-зайыптылардың құқықтары (хукук аз-зауажайн); ерлі-зайыптылар арасындағы келіспеушіліктер; ажырасу және некені бұзу.
3. Балалардың алдында ерлі-зайыптылар мен ата-аналардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
4. Неке қию рәсімін өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 10) Құрбан шалу әдет-ғұрыптарын ұйымдастыру және өткізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құрбандық шалудың көптеген түрлері туралы ақпаратты игереді.

2. Объясняет как и когда выполняется жертвоприношение.
3. Организовывает и проводит обряды жертвоприношения
Результат обучения: 11) Осуществлять обряды, посвященные благословенным месяцам, дням и ночам в исламе.
Критерии оценки:
1. Характеризует праздничные дни.
2. Владеет информацией о благословенном месяце Маулид.
3. Владеет информацией о Священном месяце поста Рамадан.
4. Предоставляет информацию о значимости Ночи Предопределения (Лайлатул кадр).
5. Владеет информацией о событиях Исра (путешествие) и Миградж (вознесение).
6. Проводит обряды, посвященные благословенным месяцам, дням и ночам в исламе.
Результат обучения: 12) Разъяснять значение участия в похоронных обрядах.
Критерии оценки:
1. Организовывает проведение заупокойной молитвы джаназа намаз.
2. Объясняет правила совершения молитвы джаназа намаз.
3. Проводит заупокойную молитву джаназа намаз.
4. Соблюдает порядок проведения церемонии и выражения соболезнования.
5. Информирует об этикете посещения кладбища.
Результат обучения: 13) Понимать острые проблемы разногласий в вопросах исламского фикха.
Критерии оценки:
1. Предоставляет весомые аргументы, показывающие противопоказанность необоснованных разногласий.
2. Анализирует причину возникновения разногласий.
3. Приводит наизусть пройденные по программе курса аяты и хадисы о разногласиях.
ПК 2. Владеть знаниями об исламской истории и культуре
ПМ 02. Овладение знаниями об исламской истории и культуре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения казахской национальной культуры;
особенности распространения религий и течений в Казахстане; историю мировых и традиционных религий; запрещенных течений и религиозных организаций в Казахстане. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: историю и духовную культуру ислама у казахов; обычаи и традиции казахского народа, связанные мусульманством.
При изучении модуля обучающиеся должны знать: взаимосвязь между религией и национальными ценностями; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Распознавать взаимосвязь национальных обычаев и традиций, имеющих религиозное происхождение.
Религии и течения в Казахстане
История ислама История ислама в Казахстане
Культура исламской цивилизации
Этика семейных отношений
Национальные традиции и обычаи
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Чтение хадисов
Арабское письмо (факультатив)
Критерии оценки:
1. Изучает полузабытые религиозные ценности: показывает шариатский мазхаб и школу вероубеждения, которые созвучны с национальной сущностью казахов.

2. Құрбан шалудың қашан және қалай өтетіндігін түсіндіреді.
3. Құрбан шалу әдет-ғұрыптарын ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған рәсімдерді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мереке күндерін сипаттайды.
2. Қасиетті Мәуліт айы туралы ақпаратты игереді.
3. Қасиетті Рамазан айындағы ораза туралы ақпаратты игереді.
4. Қадыр түнінің (Ләйләтул қадр) маңыздылығы туралы ақпаратты ұсынады.
5. Исра және Миғраж оқиғалары туралы ақпаратты игереді.
6. Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған рәсімдерді өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 12) Жерлеу рәсіміне қатысудың маңыздылығы туралы түсіндіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жаназа намазды өткізуді ұйымдастырады.
2. Жаназа намазын орындау ережелерін түсіндіреді.
3. Жаназа намазды жүргізеді.
4. Көңіл айту рәсімі мен мәнін жүргізу тәртібін сақтайды.
5. Бейіт басына бару әдебі туралы ақпарат береді.
Оқыту нәтижесі: 13) Ислами фикһ мәселелерінде келіспеушіліктерге байланысты өткір мәселелерді түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізсіз келіспеушіліктің қажетсіздігін көрсететін салмақты дәлелдерді ұсынады.
2. Келіспеушіліктің туындау себептерін талдайды.
3. Оқыған бағдарламасы бойынша келіспеушіліктер туралы аят пен хадистерді жатқа айтады.
КҚ 2. Ислам тарихы және мәдениеті туралы білімін меңгеру.
КМ 02. Ислам тарихы және мәдениеті туралы білімді меңгеру
Бұл модуль Қазақстанда діндер мен ағымдардың ерекшеліктері; Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихы; Қазақстанның тыйым салынған ағымдары мен діни ұйымдары бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қазақтардың рухани мәдениетін мен ислам тарихын; қазақ халқының исламмен байланысты әдет ғұрыптарын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: дін мен ұлттық құндылықтардың арасындағы өзара байланысты анықтауды; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұлттық әдет-ғұрыптар мен діни негізі бар дәстүрлердің өзара байланысын тани білу.
Қазақстандағы діндер және ағымдар
Ислам тарихы
Қазақстандағы ислам тарихы Ислам мәдениетінің өркениеті
Отбасы ғылымхалы
Ұлттық әдет ғұрыптар
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид Хадис оқу
Төте жазу (факультатив)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жартылай ұмытылған діни құндылықтарды зерттейді: қазақтардың ұлттық табиғатымен үндесетін шариғат мазһабы мен діни сенім мектептерін көрсетеді.

2. Доказывает на конкретных примерах взаимосвязь религии и традиций, тождественность нравственных ценностей с религиозным познанием.
3. Защищает традиционное религиозное понимание, сформированное в течении нескольких веков, от ошибочных представлений.
4. Владеет информацией о месте традиций в религии.
5. Понимает традиции казахского народа.
Результат обучения: 2) Владеть информацией о религиях и религиозных течениях в Казахстане.
Критерии оценки:
1. Раскрывает мировоззренческие основы религии, гуманистические и культурные ценности.
2. Формирует способность анализировать религиозную литературу.
3. Понимает историю и место религии в культуре Казахстана.
4. Понимает характер и особенности новых религиозных движений и их противоречия.
5. Понимает структуру и функцию религий.
6. Понимает религиозную ситуацию в Казахстане.
7. Владеет информацией о мировых религиях:
Буддизм: основные направления буддизма; Христианство, его течения: основы вероучения, основные направления христианства (православие, католицизм, протестантизм), распространение христианства в Казахстане, православная церковь в Казахстане, католицизм и протестантизм в Казахстане; идеологии и принципы; поклонения и религиозные праздники.
8. Владеет информацией о религии Иудаизм: учение иудаизма; основные этапы развития; идеология; поклонение; синагоги и религиозные праздники.
Результат обучения: 3) Определять противоречия исламских течений в Казахстане.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о радикальных течениях Казахстане.
2. Понимает причины разделения мусульман на течения; возникновение новых религиозно-политических течений в современном мире.
3. Выделяет основные отличия приверженцев деструктивных религиозных течений.
Результат обучения: 4) Характеризовать историю ислама в Казахстане.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о начале распространения ислама в Казахстане.
2. Осознает влияние ислама на культуру средневекового Казахстана.
3. Владеет информацией о деятельности Ходжи Ахмета Ясави.
4. Описывает особенности распространения ислама в XIII-XIV вв.
5. Владеет информацией о памятниках мусульманской архитектуры в Казахстане.
6. Анализирует хронологию и сущность ислама в Казахстане в XV – начале XX вв.
7. Понимает роль ислама в становлении казахской государственности (ХV-ХVIII вв.).
8. Владеет информацией о политике в отношении ислама за советский период.
9. Анализирует положение ислама в независимом Казахстане.
10. Осознает деятельность Духовного управления мусульман Казахстана.
Результат обучения: 5) Характеризовать культуру и цивилизацию ислама.
Критерии оценки:

2. Дін мен дәстүрлердің өзара қарым-қатынасын, діни біліммен моральдық құндылықтардың өзіндік ерекшеліктерін нақты мысалдармен дәлелдейді.
3. Бірнеше ғасырдан астам уақыттан бері қалыптасқан дәстүрлі діни түсініктерді бұрыс пікірлерден қорғайды.
4. Діндегі дәстүрдің орны туралы ақпаратты игереді.
5. Қазақ халқының дәстүрін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстандағы діндер мен діни үрдістер туралы ақпаратты игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Діннің, гуманистік және мәдени құндылықтардың философиялық негіздерін ашады.
2. Діни әдебиетті талдау мүмкіндігін қалыптастырады.
3. Қазақстанның мәдениетіндегі діннің орны мен тарихын түсінеді.
4. Жаңа діни ағымдардың табиғаты мен сипаттамаларын және олардың қайшылықтарын түсінеді.
5. Діндердің құрылымы мен функциясын түсінеді.
6. Қазақстандағы діни жағдайды түсінеді.
7. Әлемдік діндер туралы ақпаратты игереді: Буддизм: Буддизмнің негізгі бағыттары; Христиандық және оның ағымы: діни білімнің негіздері, христиандықтың негізгі бағыттары (православие, католицизм, протестантизм), Қазақстандағы христиандықтың таралуы, Қазақстандағы православие шіркеуі, Қазақстандағы католицизм және протестантизм; өзге дін идеологиялары мен қағидалар; ғибадат және діни мерекелер.
8. Иудаизм діні туралы ақпаратты игереді. иудаизмді оқыту; дамудың негізгі кезеңдері; идеология; ғибадат; синагогалар мен діни мерекелер.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстандағы ислам үрдістерінің қайшылықтарын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстанның радикалдық ағымдары туралы ақпаратты игереді.
2. Мұсылмандарды ағымдарға бөлудің себептерін түсінеді; қазіргі заманғы жаңа діни және саяси ағымдардың пайда болуы.
3. Деструктивті діни ағымдарын ұстанушылардың арасындағы негізгі айырмашылықтарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақстанда ислам тарихын сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстанда исламның таралуының басталуы туралы ақпаратты меңгерген.
2. Ортағасырлық Қазақстанның мәдениетіне исламның әсерін түсінеді.
3. Қожа Ахмет Яссауидің қызметі туралы ақпаратты игереді.
4. XIII-XIV ғғ. исламның таралуының ерекшеліктерін сипаттайды.
5. Қазақстанда мұсылман архитектурасының ескерткіштері туралы ақпаратты игереді.
6. XV-XX ғасырдың басындағы Қазақстанда исламның хронологиясы мен мәнін талдайды.
7. Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы исламның рөлін (XV-XVIII ғғ.) түсінеді.
8. Кеңестік кезеңде исламға қатысты саясат туралы ақпаратты игереді.
9. Тәуелсіз қазақстандағы ислам жағдайын талдайды.
10. Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының қызметін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Исламның мәдениеті мен өркениетін сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет информацией
об истории возникновения исламской цивилизации.
2. Анализирует историю исламской цивилизации от эпохи праведных халифов до падения государства мамлюков (VII-ХVI вв.).
3. Понимает роль Ислама в развитии мировой цивилизации.
4. Осознает роль Ислама в развитии духовной жизни казахстанского общества.
5. Объясняет взлет культуры в средневековой исламской цивилизации.
6. Осознает влияние исламской цивилизации на Европу.
7. Внедряет нравственные принципы ислама в воспитание подрастающего поколения Казахстана.
8. Использует письменное наследие казахского народа для изучения истории и культуры Казахстана.
ПК 3. Разъяснять и применять основные положения исламских наук
ПМ 03. Разъяснение и применение основных положений исламских наук
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания основных положений вероучения, признаваемые непререкаемо истинными, божественными
установлениями, обязательными для всех верующих, принципы познания теории и методологии исламского права (усуль аль-фикх), возникновения науки о Корановедении и хадисоведении.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить методологию основ познания исламских наук, возникновения науки о Корановедении и хадисоведениии, стадиях их развития, ознакомление с основными источниками "Хадисоведения (Мусталах аль-хадис)", сборниками известнейших ученых-хадисоведов.
При изучении обучающиеся должны знать основные положения ислама и проповедовать их в различных социальных группах; понимать основные приемы методологии исламской правовой системы; современные правовые заключения (фетвы) богословов; оценивать жизненные явления с позиции правового отношения к поступкам людей.
Результат обучения: 1) Разъяснять применение основных положений исламских наук в отношении к повседневной жизни мусульманина.
Основы исламского вероучения
Основы исламского права
Корановедение
Методика религиозного образования Хадисоведение
Современные вопросы фикха
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Толкование Корана
Чтение хадисов
Ораторское искусство
Критерии оценки:
1. Развивает способность осуществлять оценку собственных мыслей, убеждений, поступков, а также других людей с точки зрения их соответствия основным требованиям ислама.
2. Вырабатывает способность разъяснять применение основных положений исламских наук в отношении к повседневной жизни мусульманина.
3. Объясняет основные положения суннитской догматики.
4. Анализирует вопросы, связанные с вероучением, в свете суннитской догматики.
Результат обучения: 2) Владеть основами теории и методологии исламского права (усуль аль-фикх).
Критерии оценки:

1. Ислам өркениетінің пайда болу тарихы туралы ақпаратты игереді.
2. Әділ халиф дәуірінен бастап мамлүктер мемлекетінің құлдырауына дейін (VII-XVI ғасыр) ислам өркениетінің тарихын талдайды.
3. Әлемдік өркениеттің дамуындағы исламның рөлін түсінеді.
4. Қазақстан қоғамының рухани өмірін дамытудағы исламның рөлін түсінеді.
5. Орта ғасырдағы ислам өркениетіндегі мәдениеттің өрлеуін түсіндіреді.
6. Ислам өркениетінің Еуропаға әсерін түсінеді.
7. Қазақстанның жас ұрпағын тәрбиелеуде исламның адамгершілік қағидаларын енгізеді.
8. Қазақстан тарихы мен мәдениетін зерделеу үшін қазақ халқының жазбаша мұрасын пайдаланады.
КҚ 3. Ислам ғылымдарының негізгі ережелерін түсіндіреді және қолданады.
КМ 03. Ислам ғылымдарының негізгі ережелерін түсіндіру және қолдану
Бұл модуль барлық діндарлар үшін міндетті болып табылатын ақиқат иләһи шындық деп танылатын діни білімнің негізгі ережелерін түсіну үшін қажетті білімдерді, дағдыларды, ислам құқығының (ұсүл әл-фиқһ) теориясы мен әдіснамасын білу принціптерін, Құран ілімдері мен хадистер туралы ғылымның пайда болуын сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар ислам ғылымының негіздерін оқыту әдістемесін, Құран ғылымының пайда болуы, хадис және олардың даму сатыларын, Хадис ілімі (Мусталах әл-хадис) негізгі дереккөздерімен, хадистанушы танымал ғалымдарының жинақтарымен танысуды меңгереді. Оқу барысында білім алушылар Исламның негізгі ұстанымдары мен оларды әртүрлі әлеуметтік топтарда уағыздауды; исламдық құқықтық жүйенің әдіснамасының негізгі әдістерін түсінуді; дін мамандарының қазіргі заманғы құқықтық пікірлерін (пәтуалар); өмірдің құбылыстарын халықтың іс-әрекеттеріне заңдылық тұрғысынан бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұсылман күнделікті өміріне қатысты ислам ғылымының негізгі ережелерін қолдануды түсіндіру.
Ислам сенім негіздері
Ислам фиқһінің негіздері
Құран ілімдері Діни білім беру әдістемесі
Хадис ілімдері
Қазіргі фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид Құран тәпсірі
Хадис оқу
Шешендік өнер
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Исламның негізгі талаптарына сәйкестігі тұрғысынан өз ойларын, сенімдерін, әрекеттерін және басқа адамдарын бағалауды жүзеге асырады.
2. Мұсылман күнделікті өміріне қатысты ислам ғылымының негізгі ережелерін қолдануды түсіндіруге қабілетті.
3. Сүнниттік догманің негізгі ережелерін түсіндіреді.
4. Дінмен байланысты мәселелерді, сүнниттік догманың аясында қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ислам заңдарының теориясы мен әдіснамасы негіздерін игеру (ұсүл әл-фиқһ).
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает шариатские доводы (аль-адилат аш-шарийя).
2. Понимает шариатские нормы (аль-ахкам аш-шарийя).
3. Понимает правила словесного метода.
4. Понимает противоречие доводов (тааруд аль-адилла).
5. Понимает смысл законодательства и цели шариата (хикмат ат-ташри уа макасид аш-шариа).
6. Понимает (аль-иджтихад) самостоятельное вынесение правовых норм, (таклид) следование мнению другого.
7. Совершенствует знания в области исламского права.
Результат обучения: 3) Знакомить с основными источниками "Хадисоведение (Мусталах аль-хадис)", сборниками известнейших ученых-хадисоведов.
Критерии оценки:
1. Понимает терминологию и разновидность хадисов.
2. Разыскивает хадисы в сборниках и анализирует их.
3. Сравнивает мнения ученых-хадисоведов и те доказательства, которые они использовали в решении различных вопросов мусульманского права.
4. Владеет основными источниками и сборниками известнейших мухаддисов.
Результат обучения: 4) Использовать толкование Корана.
Критерии оценки:
1. Изучает теоретические принципы толкования текста Священного Корана.
2. Владеет информацией об истории ниспослания Сур Священного Корана Пророку Мухаммаду (да благословит его Аллах и приветствует).
3. Владеет знанием толкования суры.
4. Дает разъяснения о смысле аятов в проповедях и публикациях на родном языке.
Результат обучения: 5) Проводить беседу по Корановедческой тематике (Улум ал-Кур'ан).
Критерии оценки:
1. Распознает предметы коранических наук.
2. Владеет информацией: Коран и Откровение; Коран и его постепенное ниспослание; начало и конец ниспослания аятов и сур Корана; причины ниспослания аятов и сур Корана.
3. Классифицирует "Мекканские" и "Мединские" суры.
4. Комментирует пройденные по программе курса аяты Корана.
5. Анализирует переводы Корана и связанные с этим шариатские нормы.
6. Понимает отменяющие и отмененные аяты Корана.
Результат обучения: 6) Владеть основами исламского вероубеждения.
Критерии оценки:
1. Осознает важность вероучения в жизни человека.
2. Владеет информацией об исламском вероубеждении (Акида).
3. Понимает концепцию веры; основных столпов исламского вероучения согласно матуридитской богословской школе.
4. Изучает вероучительные догматы (Акида) религиозно-правовых школ суннитского толка.
5. Понимает определения и религиозные формулы, лежащие в основании догматической богословской науки ислама (Акида).
6. Анализирует сущностные отличия ислама от других монотеистических религий.
7. Излагает основные положения вероучения, использует исламскую богословскую терминологию.
ПК 4. Осуществлять религиозно-просветительскую деятельность.
ПМ 04. Проведение религиозно-просветительской деятельности.
Данный модуль описывает знания и умения, необходимые для проведения религиозно-просветительской деятельности, изучения мастерства богословского красноречия, просвещение тех, кто интересуется Исламом, его цивилизацией и культурой, знание нравственных качеств просветителя. Излагает основы ораторского искусства, процессы овладения авторским словом. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить работу с источниками научно – богословской, справочной, методической литературой на государственном, русском и арабском языке. Правила и приемы логического выстраивания монологического текста, основ аргументации. Правила и приемы речевого воздействия. При изучении обучающиеся должны знать основу мусульманской риторики, искусство построения и произнесения проповедей, историю ораторского искусства на примере из жизни пророков и посланников, пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует), его сподвижников и праведников из его общины, их наставления.
Средства и приемы психологического воздействия имама на аудиторию. Культуру и порядок проведения проповеди (Хутбы) на арабском и государственном языке. Уметь выступать перед аудиторией, доносить до слушателей содержание Священного Корана, величия сущности и формы вероучения, составлять планы, тезисы и конспекты проповедей по различным темам. Аргументированно и логически состоятельно выражать и отстаивать свою точку зрения, делать правильные выводы и обосновывать их.
Результат обучения: 1) Владеть качествами религиозного наставника.
Методика проповеди
Жизнеописание пророка Мухаммада
История пророков История ислама Педагогика и психология
Исламская этика Поклонение в исламе
Религии и течения в Казахстане Основы исламского вероубеждения Этика семейных отношений
Методика религиозного образования
Современные вопросы фикха
Учебная и профессиональная практика / Ораторское искусство
Толкование хадисов
Критерии оценки:

1. Шариғаттың дәлелдерін (әл-адилат аш-шарийя) түсінеді.
2. Шариғаттың нормаларын (әл-ахкам аш-шарийя) түсінеді.
3. Ауызша әдістің ережелерін түсінеді.
4. Пікірлердің қайшылықтарын түсінеді (тааруд аль-адилла).
5. Шариғат заңнамасының мәні мен мақсаттарын түсінеді (хикмат ат-ташри уа мақасид аш-шариа).
6. Әділдік нормаларын тәуелсіз түрде қабылдауды (әл-ижтихад) басқа біреудің пікірін ескеруді (тақлид) түсінеді.
7. Исламдық құқық саласындағы білімін жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Хадис ілімі (Мусталах әл-хадис) негізгі дереккөздерімен, хадистанушы танымал ғалымдарының жинақтарымен танысу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Хадистердің терминологиясы мен көптүрлілігін түсінеді.
2. Жинақтардағы хадистерді іздейді және оларды талдайды.
3. Хадистанушы ғалымдарының пікірлерін және мұсылман заңдарының түрлі мәселелерін шешуде қолданған дәлелдерін салыстырады.
4. Ең әйгілі мухаддистердің негізгі дерек көздері мен жинақтарын игереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Құран тәпсірін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құран Кәрім мәтінінің түсіндірілуінің теориялық қағидаларын зерттейді.
2. Құран Кәрімнің сүрелерін Мұхаммед пайғамбарға (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) жіберу тарихы туралы ақпаратты игереді.
3. Сүрені түсіндіру білімін игереді.
4. Уағыздар мен жарияланымдарда аяттардың мәнін ана тілінде түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Құран ілімдері бойынша сұхбаттасуды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құран ғылымдарының мәнін таниды.
2. Құран және Аят; Құран және оның біртіндеп түсуі; Құранның аяттары мен сүрелері түсудің басталуы мен соңы; Құран аяттары мен сүрелерін түсу себептері туралы ақпаратты игереді.
3. "Меккелік" және "Мединалық" сүрелерін таниды.
4. Бағдарлама бойынша өткен Құран аяттарын түсіндіреді.
5. Құранның аудармаларын және Шариғаттың тиісті нормаларын талдайды.
6. Құран аяттарының мансұқ ететін және үкімі мансұқ болған аяттарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Исламдық діни сенімнің негіздерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Адамның өміріндегі діни білімнің маңыздылығын түсінеді.
2. Исламдық діни сенім (Ақида) туралы ақпаратты игереді.
3. Сенім ұғымын; матуридилік діни мектепке негізделген исламдағы діни білімнің негізгі тіректерін түсінеді.
4. Сүнниттік пайымдағы діни-құқықтық мектептердің діни білімдерінің догмасын (Ақиданы) зерттейді.
5. Исламның догмалық діни ғылымының (Ақида) негізінде жатқан діни формулалар мен анықтамаларды түсінеді.
6. Исламның өзге монотеистік діндерден бөлек маңызды айырмашылықтарын талдайды.
7. Діни білімнің негізгі ережелерін түсіндіреді, исламдық діни терминологияны қолданады.
КҚ 4. Діни-ағартушылық қызметті жүргізеді
КМ 04. Діни-ағартушылық қызметті жүргізу
Бұл модуль діни және білім беру іс-шараларын жүргізу үшін қажетті діни білімдер мен дағдыларды сипаттайды, діни ағарту дағдыларын игереді, исламға, оның өркениетіне және мәдениетіне қызығатын адамдардың білімдерін арттырады. Шешендік өнердің негіздерін, авторлық сөзді меңгеру үдерістерін түсіндіреді. Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік, орыс және араб тілдеріндегі ғылыми және діни, анықтамалық, әдістемелік әдебиеттермен жұмыс жасауды меңгереді. Монолог мәтінін логикалық реттеудің ережелері мен әдістері, дәлелдер негіздерін. Сөздің әсер ету ережелері мен әдістері. Оқу барысында білім алушылар мұсылман риторикасының негізін, уағыздарды құру мен оқу өнерін, пайғамбарлар мен елшілердің, Пайғамбарымыз Мұхаммедтің (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын), оның сахабалары мен салихалы адамдардың өмірін мысалға келтіре отырып шешендік өнер тарихын, олардың өсиеттерін біледі.
Имамның аудиторияға психологиялық әсерінің құралдары мен амалдары. Араб және мемлекеттік тілде уағыздауды (Хутбаны) өткізу мәдениеті мен тәртібі. Аудитория алдында сөйлей алу, Құран Кәрімнің мазмұнын, діни білімнің мәні мен формасының ұлылығын тыңдаушыларға дейін жеткізе білуі, әртүрлі тақырыптағы уағыздардың жоспарларын, тезистерін және конспектісін жасай білуі. Дәлелді және логикалық тұрғыда өзінің көзқарасын білдіруге және қорғауға, дұрыс қорытындылар жасауға және оларды негіздей біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Діни ағартушының қасиеттерін меңгеру.
Уағыз айту әдістемесі Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны Пайғамбарлар тарихы
Ислам тарихы Педагогика және психология
Ислам әдебі
Ислам ғибадаты Қазақстандағы діндер және ағымдар
Ислам сенім негіздері
Отбасы ғылымхалы
Діни білім беру әдістемесі
Қазіргі фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика / Шешендік өнер
Хадис түсініктемесі
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет национальными традициями ораторского искусства.
2. Владеет качествами проповедника.
3. Распознает этапы ораторского искусства.
4. Соблюдает требования к мимике и жестикуляции при выступлении перед аудиторией.
5. Ставит акценты на важных моментах, ясно выражая мысли, избегает употребления ненужных слов.
6. Придерживается манеры предупреждения: не пугать, а успокаивать, радовать.
7. Придерживается в своих проповедях актуальных тем.
8. Приводит в проповедях примеры из Священного Корана и Сунны, а также примеры благодеяния, поступков Пророка (да благословит его Аллах и приветствует) и сподвижников (Сахабов).
9. Использует методы, которые использовал Пророк для призыва людей к Исламу: разъяснение Ислама с позиции жизненных устоев людей: искренность и откровенность.
10. Соблюдает культуру речи.
11. Сопоставляет цели проповеднической миссии всех пророков с общечеловеческими ценностями.
Результат обучения: 2) Обладать умением выступать перед аудиторией.
Критерии оценки:
1. Владеет общими правилами публичного выступления.
2. Ориентируется в психологии и менталитете коллектива.
3. Составляет темы публичных выступлений (хутба).
4. Владеет способами повышение интереса аудитории к выбранной теме.
5. Ведет разъяснительную работу о необходимости употребления халяльных продуктов питания.
6. Проповедует прихожанам ценности ислама, о необходимости придерживаться мазхаба Имам Агзама.
7. Удовлетворяет потребности прихожан в религиозных проповедях.
8. Читает специальные лекции в рамках законодательств Республики Казахстан.
9. Показывает Ислам как религию, несущую культуру, просвещение и прогресс.
10. Знакомит с богатым наследием исламской истории.
11. Находит индивидуальный подход к разным категориями прихожан.
12. Пользуется современными средствами и инструментами исламской проповеди.
13. Ведет работу с общественными пороками.
14. Пропагандирует добродетель и здоровый образ жизни.
15. Устраняет сомнения, возникающие в вопросах вероучения и исполнения религиозных предписаний.
16. Объясняет роль веры и поклонения в нравственном совершенствовании человека.
17. Разъясняет понятия праведности и греховности.
Результат обучения: 3) Владеть основами мусульманской риторики.
Критерии оценки:
1. Нацеливает на овладение знаниями, принципами и методами подготовки публичной речи (Хутба).
2. Выбирает порядок проведения проповеди.
3. Готовит проповеди (Хутбы) для пятничных и праздничных молитв, а также осуществляет чтение хутбы.
4. Выделяет универсальные принципы риторики.
5. Составляет лекции и публикации в средствах массовой информации. 6. Использует в лекциях доказательства из Корана и Сунны.

1. Шешендік өнердің ұлттық дәстүрлерін игереді.
2. Уағыздаушының қасиеттірін игереді.
3. Шешендік өнердің кезеңдерін ажырата алады.
5. Маңызды нәрселерге баса назар аударып, өз ойларын ашық білдіріп, қажет емес сөздерді қолдануға жол бермейді.
6. Ескерту тəртібін сақтайды.
7. Өзінің уағыздарында өзекті тақырыптарды ұстанады.
8. Уағыздарында Құран Кәрімнен және сүннеттен, сондай-ақ Пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) және Сахабалардың іс-әрекеттерін, салихалы істерінің мысалдарын келтіреді.
9. Пайғамбар адамдарды Исламға шақыру үшін қолданған әдістерді қолданады: исламды халықтың өмір сүру ұстанымы бойынша түсіндіру:
шыншылдық пен адалдық.
10. Сөйлеу мәдениетін ұстанады.
11. Барлық пайғамбарлардың уағыз миссиясының мақсаттарын әмбебап құндылықтармен байланыстыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Аудитория алдында сөйлей алуды білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Көпшілік алдында сөз сөйлеудың жалпы ережелерін меңгерген.
2. Ұжымның психологиясы мен менталитетіне бағдарланған.
3. Көпшілік алдында сөз сөйлеу (уағыз) тақыраптарын әзірлейді.
4. Таңдалып алынған тақырыпқа аудиторияның қызығушылығын ояту ақпаратын меңгерген.
5. Халал азық-түлік өнімдерінің тұтынудың қажеттілігі туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
6. Имам Ағзамның мазһабын ұстану қажеттілігі туралы ислам құндылықтарын жамағатқа уағыздайды.
7. Діни уағыз айтумен келушілердің қажеттіліктерін қанағаттандырады.
8. Қазақстан Республикасының заңнамасы аясында арнайы лекциялар оқиды.
9. Исламды ағарту мен алдыға ілгерілеуші дін ретінде көрсетеді.
10. Ислам тарихының бай құндылықтарымен таныстырады.
11. Барлық санаттағы адамдармен тіл табысады.
12. Ислам уағыздарында заманауи құралдарды және аспаптарды қолданады.
13. Қоғамдық кемшіліктермен жұмыс жүргізеді.
14. Ізгі істер мен салауатты өмір салтын насихаттайды.
15. Діни білім беру және діни ережелерді орындау кезінде туындайтын күмәндерді жояды.
16. Адамның өнегелі жетілуіндегі сенім мен құлшылықтың рөлін түсіндереді.
17. Әділдік пен күнәһарлық туралы түсініктерді түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұсылман риторикасының негізін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қоғамдық сөйлеуді (Хутба) дайындаудың білімін, қағидаларын және әдістерін игеруге бағыттайды.
2. Уағыздарды жүргізу ретін таңдайды.
3. Жұма және мерекелік намаздар үшін уағыздарды (Хутбаны) дайындайды, сондай-ақ Хутбаны оқуды жүзеге асырады.
4. Риториканың әмбебап қағидаттарын айқындайды.
5. Дәрістер мен жарияланымдарды қысқартады.
6. Дәрістерді Құран мен Сүннет дәлелдерімен құрайды.

7. Проводит системную и целенаправленную религиозно-просветительскую работу против деструктивных религиозных течений.
8. Переубеждает человека, приверженца нетрадиционных течений.
Результат обучения: 4) Характеризовать обязанности мусульманина.
Критерии оценки:
1. Осознает обязанности перед Всевышним Аллахом, Пророком и Священным Кораном.
2. Понимает обязанности перед самим собой.
3. Разъясняет
обязанности перед семьей.
4. Осознает обязанности перед всем человечеством. 5. Придерживается принципа умеренности в исламе.
ПК 5. Выполнять профессиональные обязанности имама хатиба.
ПМ 05. Выполнение профессиональных обязанностей имама хатиба.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые специалисту компетентного в вопросах основ Ислама соответствующего требованиям ханафитского мазхаба суннитского толка и национальными традициями.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: необходимые религиозные и светские предметы для исполнения своих функциональных обязанностей.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть способностью:
разъяснять применение основных положений исламских наук в отношении к повседневной жизни мусульман;
выполнять обрядовые, организаторские, хозяйственные функции в деятельности;
содействовать укреплению политики, направленной на поддержку единства и стабильности общества, а также межнационального и межрелигиозного согласия в стране;
формировать иммунитет противостояния воздействию экстремистских, террористических организаций и опасных идеологий религиозных течений;
характеризовать особенности структуры мировых и традиционных религий;
объяснять значение основных моральных ценностей религии;
распознавать идеологию отрицательных течений, экстремистских террористических организаций.
Результат обучения: 1) Овладеть необходимыми моральными качествами.
Педагогика и психология
Исламская этика Практический арабский язык
Основы социологии и политологии
Основы права
Культурология
Религии и течения в Казахстане
Поклонение в исламе
Основы исламского вероубеждения
Национальные традиции и обычаи Методика проповеди
Методика религиозного образования
Современные вопросы фикха
Учебная и профессиональная практика /Чтение Корана и таджвид
Чтение хадисов
Ораторское искусство
Критерии оценки:
1. Формирует качества: богобоязненность, честность, терпеливость.
2. Анализирует моральные и этические требования, предъявляемые к человеку в светской культуре.
3. Призывает наряду со знанием религиозного образования, получать светское.
4. Призывает не пользоваться веществами, которые отравляют человеческий разум и лишают человека здравого смысла.
5. Является примером для окружающих своими личными качествами.
6. Осознает социальную значимость религиозной службы.

7. Деструктивті діни ағымдарға қарсы жүйелі және мақсатты діни-ағартушылық жұмыстарды жүргізеді.
8. Дәстүрлі емес ағымдарды ұстанатын адамның түсінігін өзгертеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мұсылманның міндеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құдыреті күшті Алла, Пайғамбар және Құран Кәрім алдында міндеттерін орындайды.
2. Өзінің алдындағы міндеттерін түсінеді.
3. Жанұясы алдындағы міндеттерін түсіндіреді.
4. Барлық адамзат алдындағы міндеттерін түсінеді.
5. Исламдағы сабырлық қағидасын ұстанады.
КҚ 5. Имам-хатибтің кәсіби міндеттерін атқару
КМ 05. Имам-хатибтің кәсіби міндеттерін атқару
Бұл модуль ислам негіздері мәселелерінде құзыретті маманға қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды, Ханафи мазһабының сүнниттік пайымындағы және ұлттық дәстүрлерінің талаптарына сәйкестігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өздерінің функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті діни және зайырлы пәндердің қажеттілігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мұсылмандардың күнделікті өміріне қатысты ислам ғылымының негізгі ережелерін пайдалануды түсіндіре білу қабілетін меңгереді. Қызметтегі рәсімдік, ұйымдастырушылық, шаруашылық функцияларды орындай алу қабілеттілігі. Қоғамдағы бірлік пен тұрақтылықты, сондай-ақ елдегі ұлтаралық және конфессияаралық келісімді қолдауға бағытталған саясатты күшейтуге қол ұшын береді, экстремистік, террористік ұйымдардың және діни үрдістердің қауіпті идеологиясының ықпалымен қарсы тұру иммунитетін қалыптастырады, әлемдік және дәстүрлі діндердің құрылымын сипаттайды, діннің негізгі моральдық құндылықтарының маңыздылығын түсіндіреді, жағымсыз үрдістер идеологиясын, экстремистік террористік ұйымдарды таниды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қажетті моральдық қасиеттерге ие болу.
Педагогика және психология
Ислам әдебі
Практикалық араб тілі
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Құқық негіздері Мәдениеттану
Қазақстандағы діндер және ағымдар
Ислам ғибадаты
Ислам сенім негіздері
Ұлттық әдет ғұрыптар
Уағыз айту әдістемесі
Діни білім беру әдістемесі
Қазіргі заманғы фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика /Құран оқу және тәжуид
Шешендік өнер
Хадис оқу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құдайдан қорқуды, адалдықты, шыдамдылықты қалыптастырады.
2. Зайырлы қоғамда адамдарға қойылған моральдық-этикалық талаптарды талдайды.
3. Діни біліммен қатар зайырлы білімді алуға үндейді.
4. Адам ақылын уландыратын және адамды сана-сезімнен айыратын заттарды пайдаланбауға шақырады.
5. Өзінің жеке басының қасиеттерімен қоршаған адамдар үшін мысал болады.
6. Діни қызметтің әлеуметтік маңыздылығын түсінеді.

7. Совершенствует квалификацию, развивает профессиональные навыки.
Результат обучения: 2) Производить положительное общественное мнение.
Критерии оценки:
1. Пропагандирует высокую нравственность.
2. Сохраняет нормы этикета.
3. Осваивает современные технологии и занимается самообразованием.
4. Обладает высокой мотивацией к выполнению профессиональной деятельности.
5. Несет ответственность за компетентность в вопросах основ Ислама и его направлений.
Результат обучения: 3) Анализирует богословские суждения для оценки актуальных проблем личности и общества.
Критерии оценки:
1. Распознает идеологию отрицательных течений
2. Излагает свое мнение по поводу значения этических норм, норм морали и нравственности в жизни людей и общества.
3. Согласовывает свои действия с руководством.
4. Воспитывает религиозное сознание молодежи в духе уважения ценностей светского общества.
Результат обучения: 4) Осуществлять деятельность по выбранной профессии.
Критерии оценки:
1. Понимает социальную значимость своей профессии.
2. Обучает толерантному отношению к представителям разных мировоззрений и культурных традиций.
3. Использует нормативно- правовые документы в своей деятельности.
4. Руководствуется Конституцией и Законами Республики Казахстан.
5. Руководствуется Законом Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях".
6. Поддерживает политику Главы государства, направленную на единство народа и стабильность в обществе.
7. Ведет религиозную деятельность в соответствии с национальными особенностями и религиозными традициями казахского народа.
8. Выявляет имеющиеся проблемы по религиозным ситуациям в своем регионе, рассматривает пути профилактики и решения данных вопросов.
Результат обучения: 5) Способствовать укреплению межнационального и межрелигиозного согласия, поддерживать политику направленную на укрепление единства народов и общества.
Критерии оценки:
1. Способствует сохранению духовного единства и межконфессионального согласия.
2. Формирует иммунитет противостояния воздействию экстремистских, террористических организаций и опасных идеологий религиозных течений.
3. Анализирует содержание материалов опубликованных в средствах массовой информации и распространенных в исламской литературе, аудио-видео- продукции на религиозные темы, ориентирует блогеров и предостерегает при возникновении каких-либо сомнений.
4. Призывает порицать деятельность различных радикальных, псевдорелигиозных, деструктивных организаций.
5. Контролирует местную религиозную ситуацию, выявляет религиозные вопросы, рассматривает пути профилактики и их решения.
6. Осознает основные проблемы мусульманских обществ в современном мире.
Результат обучения: 6) Конструировать различные формы психолого-педагогической деятельности, моделировать образовательные и педагогические ситуации.
Критерии оценки:

7. Кәсіби дағдыларды дамыту арқылы дағдыларды жақсартады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдық оң пікір қалыптастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоғары адамгершілікті айқындайды.
2. Этикет нормаларын сақтайды.
3. Заманауи технологияларды игереді және өзінің бойында кең ой-өрісті қалаптастырады.
4. Кәсіптік қызметті орындау үшін жоғары ынтаға ие.
5. Ислам негіздері мен оның бағыттары бойынша жауапты және құзыретті болады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеке тұлға мен қоғамдық өзекті мәселені бағалау үшін діни пікірлерді зерделеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Исламның отандық қолдаушыларының тұтастығын қалыптастырады.
2. Адам мен қоғамның өзекті мәселелерін исламдық ұстанымдардан бағалау үшін діни пікірді талдайды.
3. Басшылықпен өзінің іс-әрекетін келіседі.
4. Жастардың діни сана-сезімін зайырлы қоғамның құндылықтарын құрметтеу рухында тәрбиелейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Таңдалып алынған кәсібі бойынша қызметті жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өз мамандығының әлеуметтік маңыздылығын түсінеді.
2. Түрлі бейбітшілік пен мәдени дәстүрлердің өкілдеріне төзімділікті үйретеді.
3. Өз қызметінде нормативтік-құқықтық құжаттарды қолданады.
4. Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын басшылыққа алады.
5. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа алады.
6. Мемлекет басшысының халықтың бірлігіне және қоғамдағы тұрақтылыққа бағытталған саясатын қолдайды.
7. Қазақ халқының ұлттық ерекшеліктеріне және діни дәстүрлеріне сәйкес діни іс-шараларды жүргізеді.
8. Өз аймағындағы діни ахуалға қатысты бар проблемаларды анықтайды, осы мәселелердің алдын-алу және шешу жолдарын қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұлтаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға қолдау көрсету, халықтардың және қоғамның бірлігін нығайтуға бағытталған саясатты қолдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Рухани бірлік пен конфессияаралық келісімді сақтауға ықпал етеді.
2. Экстремистік, террористік ұйымдардың және діни үрдістердің қауіпті идеологиясының ықпалымен қарсы тұру иммунитетін қалыптастырады.
3. Діни тақырыптар бойынша жазатын блогерлерге бағдар береді, діни тақырып бойынша жарияланған материалдардың мазмұнын тексереді және бағалайды.
4. Түрлі радикалды, жалған діни, деструктивті ұйымдардың қызметін айыптауға шақырады.
5. Жергілікті діни ахуалды бақылайды, діни мәселелерді анықтайды, алдын-алу жолдары мен оларды шешу жолдарын айқындайды.
6. Қазіргі әлемдегі мұсылман қоғамдарының негізгі проблемаларын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Психологиялық-педагогикалық қызметтің әртүрлі түрлерін қалыптастырады, білім беру және педагогикалық жағдайдың моделін үлгілеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет основами знаний по общей психологии.
2. Формирует целостное представление о психологических особенностях человека как факторах успешности его деятельности по религиозному образованию и воспитанию людей.
3. Находит оптимальные пути достижения цели и преодоления жизненных трудностей.
4. Умеет интегрировать знания, справляться со сложностями и выносить суждения на основе неполной или ограниченной информации с учетом этической и социальной ответственности за применение этих суждений и знаний.
5. Формулирует аргументы и решает профессиональные задачи в процессе обучения педагогике и психологии.
6. Владеет представлениями о месте и роли религии в воспитательном процессе формирования личности.
Результат обучения: 7) Вести организационно-управленческую работу по месту своей деятельности.
Критерии оценки:
1. Выполняет организаторские, хозяйственные функции в деятельности мусульманского прихода.
2. Организовывает благотворительные мероприятия.
3. Проводит организацию религиозных мероприятий, посвященных религиозным праздникам и другим мероприятиям.
4. Планирует и ведет хозяйственную и финансово-экономическую работу в мечети.
5. Использует современные методы управления.
6. Обеспечивает повышение качества религиозной деятельности, координацию работы мечети и укрепление взаимоотношений с населением.
7. Занимается реализацией и выработкой механизма совершенствования деятельности мечети.
8. Определяет должностные инструкции религиозных служащих, назначаемых согласно штатному расписанию мечети, представляет руководству кандидатуры для утверждения.
9. Принимает решения по бюджетным и хозяйственным вопросам.
10. Проводит образовательные конкурсы среди слушателей.
Результат обучения: 8) Применять знания по методике преподавания религиозного образования.
Критерии оценки:
1. Использует методику преподавания исламских дисциплин, основанную на теоретико- практических положениях общей педагогики, психологии и дидактики.
2. Рассматривает методику и специфику преподавания предметов.
3. Характеризует особенности преподавания Священного Корана, исламского права, хадисоведения, арабского языка.
4. Учитывает специфику преподавания в современных профессиональных исламских образовательных учреждениях.
5. Рассматривает необходимость использования современных образовательных технологий.
6. Продумывает рациональные способы действия на занятиях по изучению Священного Корана, хадисов, арабского языка.
7. Уделяет особое внимание анализу методов активизации преподавания.
8. Характеризует новые технологии обучения арабскому языку.

1. Жалпы психология бойынша білім негіздерін игереді.
2. Діни білім берудегі және халықты тәрбиелеу қызметіндегі жетістікке жетуінің факторы ретінде адамның психологиялық ерекшеліктері туралы тұтастық көзқарасты қалыптастырады.
3. Мақсатқа жетудің және өмірдегі қиындықтарды еңсерудің оңтайлы жолдарын табады.
4. Білімін біріктіре алады, қиындықтарды жеңе біледі және толық емес немесе шектеулі ақпарат негізінде шешімдер мен білім туралы этикалық және әлеуметтік жауапкершілікті ескере отырып, шешімдер қабылдай алады.
5. Педагогика мен психологияны оқыту барысында дәлелдерді қалыптастырады және кәсіби проблемаларды шешеді.
6. Адамның психикасын қалыптастырудағы білім беру үдерісіндегі, жеке тұлғаны қалыптастыру үдерісіндегі діннің орны мен рөлін игереді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өз қызметiнiң орны бойынша ұйымдық және басқару жұмысын жүргiзу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мұсылман қауымы қызметінің ұйымдастырушылық, шаруашылық функцияларын орындайды.
2. Қайырымдылық іс-шараларын ұйымдастырады.
3. Діни мерекелер мен басқа да іс-шараларға арналған діни іс-шараларды өткізеді.
4. Мешіттің шаруашылық және қаржы-экономикалық жұмысын жоспарлайды және жүргізеді.
5. Басқарудың заманауи әдістерін қолданады.
6. Діни қызмет сапасын жақсартуға, мешіттің жұмысын үйлестіруге және халықпен қарым-қатынасты нығайтуға мүмкіндік береді.
7. Мешіттің қызметін жетілдіру, дамытумен айналысады.
8. Мешіттің штат кестесі бойынша тағайындалған діни қызметкерлердің лауазымдық нұсқауларын анықтайды, үміткерлерді басшылыққа бекітуге ұсынады.
9. Бюджеттік және шаруашылық мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
10. Білім алушылар арасында білім беру жарыстарын өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Діни білім беру сабағының әдістемесі бойынша білімін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жалпы педагогика, психология және дидактика теориялық және тәжірибелік ережелеріне негізделген ислам пәндерін оқыту әдістемесін қолданады.
2. Пәндерді оқыту әдістері мен ерекшеліктерін қарастырады.
3. Құран Кәрімді, ислам заңын, хадис зерттеулерін, араб тілін оқытудың ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Қазіргі заманғы кәсіби исламдық білім беру мекемелерінде оқыту ерекшелігін ескереді.
5. Заманауи білім беру технологияларын қолдану қажеттілігін қарастырады.
6. Құран Кәрімді, хадистерді, араб тілін оқу бойынша сабақтарда тиімді әрекет ету тәсілдерін ойластырады.
7. Оқуды жетілдіру әдістерін талдауға ерекше назар аударады.
8. Араб тілін оқытудың жаңа технологияларын сипаттайды.

9. Приводит некоторые сведения из истории развития языка, выделяет специфические черты арабского языка.
10. Выявляет общие проблемы, возникающие в процессе преподавания дисциплин религиоведческой направленности.
11. Применяет современные образовательные технологии в преподавании Священного Корана.
12. Разъясняет методы заучивания хадисов.
ПК 6. Осуществлять профессиональную практику по квалификации: "Имам хатиб".
ПМ 06. Прохождение преддипломной практики.
Данный модуль описывает результативность работы, знания, умения и навыки, необходимые для получения квалификации имам хатиб. В результате изучения модуля обучающиеся должны продемонстрировать: проведение всех видов молитв, проповедей, обрядов, принимать участие в проведении воспитательной и просветительской работы в мечети.
При изучении модуля обучающие должны подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Результат обучения: 1) Подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Поклонение в исламе
Жизнеописание пророка
Мухаммада
Этика семейных отношений
Методика религиозного образования
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид Толкование Корана
Чтение хадисов Толкование хадисов
Критерии оценки:
1. Выполняет сбор необходимых материалов по теме дипломного проекта (работе).
2. Участвует в проведениях коллективных, пятничных, праздничных молитв.
3. Проводит все виды обрядов.
4. Участвует в учебно-воспитательной и просветительской деятельности мечети.
5. Изучает производственную деятельность мечети.
6. Систематизирует и обобщает материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
7. Оформляет отчет.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 21
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 444
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Исламоведение" по модульной технологии обучения
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0112000 – Исламоведение
Квалификация:
011202 3 – Учитель основ Ислама
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делового казахского (русского) языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности. Усвоение терминологического минимума в рамках речевых тем: "Столпы ислама": вероисповедание, молитва, пост, закят, паломничество; "Священный Коран и наука": структура Священного Корана;
Священный Коран и естественные науки; Священный Коран и
гуманитарные науки; "Хадисы", "Ориентиры и ценности"; "Исламская культура.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Поклонение в исламе
Исламская этика
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.

9. Тілдің даму тарихынан кейбір мәліметтерді жеткізеді, араб тілінің ерекшеліктерін айқындайды.
10. Дінтану пәндерін оқыту үдерісінде туындайтын жалпы мәселелерді анықтайды.
11. Құран Кәрімді оқытуда заманауи білім беру технологияларын қолданады.
12. Хадистерді жаттаудың әдістерін түсіндіреді.
КҚ 6. Имам хатиб біліктілігі бойынша кәсіптік практиканы жүзеге асыру
КМ 06. Диплом алды практика
Бұл модуль имам- хатибтың біліктілігін алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: барлық намаздарды өткізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дипломдық жобаны (жұмыстарды) орындау үшін қажетті материалдарды дайындап, жүйелейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобаны (жұмыстарды) орындау үшін қажетті материалдарды дайындап, жүйелеу.
Ислам ғибадаты
Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны
Отбасы ғылымхалы
Діни білім беру әдістемесі
Оқу және кәсіптік практика /
Құран оқу және тәжуид
Құран тәпсірі
Хадис оқу
Хадис түсініктемесі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дипломдық жобаның (жұмыстың) тақырыбы бойынша қажетті материалдарды жинауды орындайды.
2. Жамағат, жұма, айт намаздарды ұйымдастыруға қатысады.
3. Рәсімдердің барлық түрлерін жүргізеді.
4. Мешіттің білім беру- тәрбиелеу және ағартушылық қызметіне қатысады.
5. Мешіттің өндірістік қызметін зерттейді.
6. Дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материалдарды жүйелейді және жинақтайды.
7. Есепті дайындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
444-қосымша
Модульдік оқыту технологиясы бойынша "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0112000 – Исламтану
Біліктілігі:
011202 3 - Ислам негіздерінің мұғалімі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалау өлшем шарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексиканың негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді; "Ислам негіздері: ғибадат, дұға, ораза, зекет, қажылық"; "Құран Кәрім және ғылым: Құран Кәрімнің құрылымы;
Құран Кәрім және табиғи ғылымдар; Құран Кәрім және гуманитарлық ғылымдар"; "Хадистер", "Бағдар мен құндылықтар"; "Ислам мәдениеті" сөздік тақырыптар шеңберінде терминологиялық минимумды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: А) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) тіліндегі терминологияны меңгеру.
Кәсіптік орыс (қазақ) тілі
Ислам ғибадаты
Ислам әдебі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгерген.

2. Соблюдает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила командных спортивных игр.
2. Распознает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Характеризует причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает первую медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые и экономические основы, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Понимание правовых и экономических основ, толерантное восприятие социальных, политических, этнических, конфессиональных и культурных различий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; осмысления гуманистических и социальных знаний различных типов мировых культур и культурологической ценности ислама; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира, представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; особенности различных философско-религиозных подходов к исследованию актуальных проблем природы, общества и мышления; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики". При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных, экономических и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Развивать правовое мышление и компетентность в решении моральных проблем на основе личностного выбора.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.

2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін ұстанады.
3. Жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін орындайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін тани біледі.
3. Жаттығуларды орындау техникасын игереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтерін және тесттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақат алғанда және жазатайым оқиғалар орын алғанда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттанулардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін сипаттайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық және экономикалық негіздерді түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, діни және мәдениетті төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Құқықтық және экономикалық негіздерді түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеуге негізделген ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды; әлемдік мәдениеттердің әр тірлілігіндегі гуманистік және әлеуметтік білім мен исламның мәдени құндылығын түсінуді; азаматтардың құқықтары мен міндеттерін сақтауды; қоғамның дамуының заңдылықтары мен келешегін түсінуді; қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістеріндегі үрдістерді; заңдардың және осы заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу механизмдерінің ұсыныстарын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: философияның, мәдениет, дін және өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; қоғамның және ойлаудың өзекті мәселелерін зерттеуге арналған түрлі философиялық және діни көзқарастардың ерекшеліктерін; мемлекеттік-құқықтық қатынастар және құбылыстар жүйесін; азаматтар мен қоғамның саясатының басқа субъектілері арасындағы қатынастар жүйесінің жұмыс істеуін; экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономиканың негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке тұлғалық таңдау негізінде моральдық мәселелерді шешудегі құқықтық ойлау мен құзыреттілікті дамыту.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Экономика негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды игереді.

2. Понимает основную задачу и сущность религиозной философии.
3. Распознает сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Представляет исламскую философию и его значимость в жизни мусульман.
7. Владеет информацией об этапах развития исламской философии.
8. Понимает влияние ранней исламской философии на становление мусульманской доктринальной мысли, значение антимутазилитской полемики для становления исламского вероучения.
9. Сотрудничает с представителями различных культур.
Результат обучения:
2) Определять соотношение философских категорий как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, составляет собственную точку зрения.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией по истории отечественной культуры, ценностям традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Осознает культурные достижения Независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Распознает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Анализирует историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Ориентируется толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Понимать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Осознает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть основными отраслями права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.

2. Діни философияның негізгі мақсаты мен мәнін түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін түсінеді.
4. Философияның мәнін және негізгі санаттарының өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
6. Мұсылмандардың өміріндегі ислам философиясын және оның маңыздылығын көрсетеді.
7. Ислам философиясының даму кезеңдері туралы ақпаратты игереді.
8. Алғашқы мұсылман философиясының мұсылмандық доктриналық ой-пікірлердің қалыптасу әсерін, ислам діни білімнің қалыптасуына арналған мутазилиттікке қарсы пікір таластарының мәнін түсінеді.
9. Түрлі мәдениет өкілдерімен ынтымақтастық жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мынадай философиялық құндылықтардың қарым-қатынасын анықтау: бостандық және жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың ара-қатынасы туралы өз пікірін қалыптастырады.
4. Шындықтың санаты мен өмірдің мағынасы туралы әртүрлі көзқарастарды талдайды және осы ұғымдар бойынша өзінің көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихы, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтары туралы ақпаратты игереді.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің рөлі мен орнын түсіндіреді. 3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысанын, типі мен тарихын тани біледі.
2. Әлемдік және дәстүрлі діннің тарихы мен заманауи жағдайын талдай алады.
3. Экстремисттік, радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессионалдық және мәдени айырмашылықтарды толерантты қабылдайды, бағдарлай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды түсіне білу.
Бағалау өлшем шарттары:
1. Құқықтың мәнін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіпті сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салаларын игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғанаң құқықтық мәртебесін түсінеді.

2. Осознает влияние ислама на архитектуру и искусство.
3. Анализирует влияние ислама на политическую жизнь.
4. Осознает влияние ислама на литературу и науку.
Квалификация "011202 3 – Учитель основ Ислама"
ПК 1. Обучать исламским обрядам и поклонениям (Ибадат)
ПМ 01. Обучение исламским обрядам и поклонениям (Ибадат)
Данный модуль описывает знания и умения, необходимые для познания исламских обрядов и поклонений (Ибадат), а также условий их совершения.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить совершение исламских обрядов и поклонений (Ибадат). При изучении обучающиеся должны знать виды обрядов и поклонений (Ибадат), а также применять их на практике. Воспроизводить по памяти необходимое количество сур и Дуа (мольба) для проведения мусульманских обрядов. Знать действия, которые делают совершение обрядов недействительными.
Результат обучения: 1) Освоить условия и правила проведения исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
Поклонение в исламе
Национальные традиции и обычаи Жизнеописание пророка Мухаммада Культура исламской цивилизации
Этика семейных отношений
Современные вопросы фикха
Учебная и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Толкование Корана Чтение хадисов
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
2. Понимает особенности исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
3. Владеет информацией об обрядах и поклонениях (Ибадат).
4. Соблюдает обязательные элементы для совершения исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
5. Выбирает рекомендуемые действия для совершения разных исламских обрядов и поклонений (Ибадат).
6. Распознает порицаемые действия в исламских обрядах и поклонениях (Ибадат).
7. Осознает, что делает исламские обряды и поклонения (Ибадат) недействительными.
Результат обучения: 2) Освоить виды и способы очищения.
Критерии оценки:
1. Осознает понятие "чистоты" в исламе.
2. Владеет информацией о роли "чистоты" в исламе.
3. Имеет представление об условиях очищения и рекомендуемых действиях.
4. Имеет представление о действиях, нарушающих "чистоту" в исламе.
5. Соблюдает чистоту тела, одежды и места.
6. Совершает все виды и способы очищения.
Результат обучения: 3) Соблюдать условия молитвы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает обязательные элементы молитвы (Фарз); обязательные действия во время молитвы (уаджиб); рекомендуемые действия во время молитвы (сунна); правила поведения во время молитвы; порицаемые действия во время молитвы; действия при которых молитва становится недействительной.
2. Соблюдает установленный порядок действий во время совершения молитв.
Результат обучения: 4) Освоить совершение всех видов молитв.
Критерии оценки:
1. Ориентируется во временных границах молитв.

2. Исламның сәулетке және өнерге тигізетін әсерін түсінеді.
3. Исламның саяси өмірге ықпалын талдайды.
4. Исламның әдебиетке және ғылымға тигізетін әсерін түсінеді.
"011202 3 - Ислам негіздерінің мұғалімі" біліктілігі
КҚ 1.Ислам рәсімдері мен ғибадатын үйрету (Ибадат)
КМ 01. Ислам рәсімдері мен ғибадатын үйрету (Ибадат)
Бұл модуль ислам рәсімдері мен ғибадатын (Ибадат) орындауды үйренуге қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ислам салт-дәстүрлерін орындауды меңгереді. Оқу барысында білім алушылар салт-дәстүрлер түрлерін және оларды практикада қолдануды білуді; мұсылман әдет-ғұрыптары мен діни ғибадатты жүргізу үшін қажетті Суре мен Дуғаның жады бойынша қалыпқа келтіруді; әдет-ғұрыптарды жүргізуді жарамсыз қылатын іс-қимылдарды білуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ислам рәсімдері мен ғибадатын орындау шарттары мен ережелерін меңгеру.
Ислам ғибадаты Ұлттық әдет ғұрыптар Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны
Ислам мәдениетінің өркениеті
Отбасы ғылымхалы
Қазіргі фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид
Құран тәпсірі
Хадис оқу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ислам рәсімдері мен ғибадатын өткізу түрлерін жіктейді.
2. Ислам рәсімдері мен ғибадатының ерекшелігін түсінеді.
3. Салт-жоралар мен ғибадат туралы ақпаратты игереді.
4. Ислам рәсімдері мен ғибадатын орындалу үшін міндетті элементтерді ұстанады.
5. Түрлі ислам рәсімдері мен ғибадатын орындау үшін ұсынылған іс-әрекеттерді таңдайды.
6. Исламдық рәсімдер мен ғибадатта макрух әрекеттерді таниды.
7. Ислам рәсімдер мен ғибадатын жарамсыз ететінін іс-әрекеттерден түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тазаланудың түрлері мен тәсілдерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Исламдағы "тазалық" түсінігін түсінеді.
2. Исламдағы "тазалық" рөлі туралы ақпаратты игереді.
3. Тазарту шарттары мен ұсынылған іс-әрекеттер туралы түсінігі бар.
4. Исламдағы "тазалықты" бұзатын әрекеттер туралы түсінігі бар.
5. Дененің, киімнің және орынның тазалығын ұстанады.
6. Тазартудың барлық түрлерін және әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Намаздың шарттарын ұстану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Намаздың міндетті элементтерін (Парыз); намаз кезіндегі міндетті іс-әрекеттерді (уәжиб); намаз кезінде (сүннет) ұсынылған іс-әрекеттерді; намаз кезіндегі мінез-құлық ережелерін; намаз кезіндегі мәкрух іс-әрекеттерін; намаз жарамсыз болатын іс-әрекеттерден аулақ болуды ұстанады.
2. Намаз оқу кезіндегі белгіленген іс-әрекет тәртібін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 4) Барлық намазтүрлерін орундауды меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Намаздың уақыт шектерінде бағдар ұстай алады.

2. Произносит необходимые суры Священного Корана при совершении молитв.
3. Произносит наизусть мольбу (дуа), необходимые при совершении молитв.
4. Владеет информацией об ежедневных предписанных молитвах.
5. Обучает совершению коллективных молитв.
6. Совершает индивидуальные молитвы
Результат обучения: 5) Освоить виды молитв, связанные с определенными событиями.
Критерии оценки:
1. Проводит праздничную молитву (Ураза и Курбан айт).
2. Обучает совершению пятничной молитвы (джума-намаз).
3. Совершает молитву во время солнечного и лунного затмения.
4. Обучает совершению заупокойную молитву (салят аль-джаназа) по случаю кончины мусульманина.
5. Обучает совершению молитвы Ат-Таравих в месяце обязательного поста Рамадан.
Результат обучения: 6) Обучать видам поста.
Критерии оценки:
1. Объясняет значение и пользу поста.
2. Информирует о видах поста.
3. Обучает условиям действительности поста.
4. Информирует о тех действиях, которые делают пост недействительным.
5. Обучает правилам соблюдения и требования, предъявляемые к постящемуся.
6. Приводит случаи канонически не нарушающие пост.
7. Объясняет причины, разрешаюшие перенесение соблюдения поста месяца Рамадан на другое время.
8. Описывает оздоровительные эффекты поста указывающиеся во многих хадисах.
Результат обучения: 7) Понимать виды и правила закята.
Критерии оценки:
1. Объясняет значение и обязанности закята.
2. Классифицирует виды закятов.
3. Рассчитывает (нисаб) меру богатства, установленную религией.
4. Информирует на кого расходуется закят.
5. Информирует кому запрещается выплачивать закятные средства.
Результат обучения: 8) Изучать паломничество (Хадж).
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о паломничестве.
2. Разъясняет виды паломничества.
3. Обучает совершению малого паломничества (умра).
Результат обучения: 9) Изучать обряд бракосочетания (никах).
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о бракосочетании (никах).
2. Разъясняет важность бракосочетания в исламе; помолвка (хитба); заключение брака (акд аз-завадж); свадебное торжество (аз-зифаф);
права супругов (хукук аз-заваджайн); разногласия между супругами; виды развода и расторжения брака.
3. Объясняет права и обязанности между супругами и родителей перед детьми.
4. Проводит обряд бракосочетания (никах).
Результат обучения: 10) Изучать обряды жертвоприношения.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о разновидностях жертвоприношения.
2. Объясняет как и когда выполняется жертвоприношение.
3. Объясняет обряды жертвоприношения
Результат обучения: 11) Осуществлять обряды, посвященные благословенным месяцам, дням и ночам в исламе.
Критерии оценки:
1. Характеризует праздничные дни.

2. Намаз оқығанда Құран Кәрімнің қажетті сүрелерін оқиды.
3. Намазды жүргізу кезінде қажетті намазды (дұғаны) жатқа айтады.
4. Күнделікті белгіленген намаздар туралы ақпаратты игереді.
5. Жамағат намаздарын өткізуді үйретеді.
6. Жеке намаздарды оқуды үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Белгілі бір оқиғаларға байланысты намаздардың түрлерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айт намазды жүргізуді үйретеді. (Ораза және Құрбан Айт).
2. Жұма намазын (жұма-намаз) жүргізуді үйретеді.
3. Күн мен айдың тұтылу кезіндегі намазды орындауды үйретеді.
4. Мұсылманның қайтыс болуына байланысты марқұмға бағышталған дұғаны (салят аль-джаназа) жүргізуді үйретеді.
5. Парыз болған ораза айында Тарауих намазын жүргізуді үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Ораза түрлеріне үйрету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Оразаның маңызы мен падасын түсіндіреді.
2. Оразаның түрлері үйретеді.
3. Оразаның қабыл болу шарттарын түсіндіреді.
4. Оразаны бұзатын әрекеттерді түсіндіреді.
5. Ораза ұстаудағы талап ережелерді түсіндіреді.
6. Оразаны бұзбайтын жағдайларға байланысты мысалдар келтіреді.
7. Рамазан айында оразаны қаза себептерін басқа айда тұтуға байланысты кылатын түсіндіреді.
8. Оразаның сауықтыру әсерін мысалдар хадистерден келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Зекеттің түрлері мен ережелерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Зекеттің мағынасы мен міндеттерін түсіндіреді.
2. Зекеттің түрлерін жіктейді.
3. Қалыптасқан діндегі байлық (нисаб) мөлшерін есептейді.
4. Зекеттің кімге жұмсалатынын түсіндіреді.
5. Зекет қаражатын кімге беруге тыйым салынғанын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 8) Қажылықты зерттеу (Хадж).
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қажылық туралы ақпаратты игереді.
2. Қажылықтың түрлерін түсіндіреді.
3. Кіші қажылықты (умра) қалай орындауға үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Неке қию рәсімін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Неке қию туралы ақпаратты игереді.
2. Исламдағы некенің маңыздылығын түсіндіреді; құдаласу (хитба); некені қию (акд аз-зауаж); үйлену тойының рәсімі (аз-зифаф);
ерлі-зайыптылардың құқықтары (хукук аз-зауажайн); ерлі-зайыптылар арасындағы келіспеушіліктер; ажырасу және некені бұзу.
3. Балалардың алдында ерлі-зайыптылар мен ата-аналардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
4. Неке қию рәсімін өткізуді үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 10) Құрбан шалу әдет-ғұрыптарын ұйымдастыруды және өткізуді үйрету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құрбандық шалудың көптеген түрлері туралы ақпаратты игереді.
2. Құрбан шалудың қашан және қалай өтетіндігін түсіндіреді.
3. Құрбан шалу әдет-ғұрыптарын ұйымдастыруды және өткізеді үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған рәсімдерді орындауды үйрету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мереке күндерін сипаттайды.

2. Владеет информацией о благословенном месяце Маулид.
3. Владеет информацией о Священном месяце поста Рамадан.
4. Предоставляет информацию о значимости Ночи Предопределения (Лайлатул кадр).
5. Владеет информацией о событиях Исра (путешествие) и Миградж (вознесение).
6. Обучает проведению обрядов, посвященных благословенным месяцам, дням и ночам в исламе.
Результат обучения: 12) Разъяснять значение участия в похоронных обрядах.
Критерии оценки:
1. Объясняет проведение заупокойной молитвы джаназа-намаз.
2. Объясняет правила совершения молитвы джаназа-намаз.
3. Обучает проведению заупокойной молитвы джаназа-намаз.
4. Соблюдает порядок проведения церемонии и выражения соболезнования.
5. Информирует об этикете посещения кладбища.
Результат обучения: 13) Понимать острые проблемы разногласий в вопросах исламского вероучения и фикха.
Критерии оценки:
1. Предоставляет весомые аргументы, показывающие необоснованность, противопоказанность разногласий.
2. Анализирует причину возникновения разногласий.
3. Произносит пройденные по программе курса аяты и хадисы наизусть о разногласиях.
ПК 2. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 02. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения казахской национальной культуры; особенности распространения религий и течений в Казахстане; историю мировых и традиционных религий; запрещенных течений и религиозных организаций в Казахстане.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: историю и духовную культуру ислама у казахов; обычаи и традиции казахского народа связанные мусульманством.
При изучении модуля обучающиеся должны знать: взаимосвязь между религией и национальными ценностями; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Распознавать взаимосвязь национальных обычаев и традиций, имеющих религиозное происхождение.
Религии и течения в Казахстане
История ислама Культура исламской цивилизации
История пророков История ислама в Казахстане
Основы исламского вероубеждения
Национальные традиции и обычаи
Жизнеописание пророка Мухаммада
Производственное обучение и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Чтение хадисов
Толкование хадисов
Толкование Корана
Критерии оценки:
1. Изучает полузабытые религиозные ценности: объясняет шариатский мазхаб и школу вероубеждения, которые созвучны с национальной сущностью казахов.
2. Восстанавливает религиозные традиции, имеющие многовековую историю.
3. Доказывает на конкретных примерах взаимосвязь религии и традиций, тождественность нравственных ценностей с религиозным познанием.
4. Защищает традиционное религиозное понимание, сформированное в течении нескольких веков, от ошибочных представлений.
5. Осознает понятие о традиции.

2. Қасиетті Маулид айы туралы ақпаратты игереді.
3. Қасиетті Рамазан айындағы ораза туралы ақпаратты игереді.
4. Қадыр түнінің (Ләйләтул қадр) маңыздылығы туралы ақпаратты ұсынады.
5. Исра және Миғраж оқиғалары туралы ақпаратты игереді.
6. Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған рәсімдерді өткізуді үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 12) Жерлеу рәсіміне қатысудың маңыздылығы туралы түсіндіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жаназа-намаздың марқұмға бағышталған дұғасын өткізуді түсіндіреді.
2. Жаназа-намазын жүргізу ережелерін түсіндіреді.
3. Жаназа-намаздың марқұмға бағышталатын дұғасын үйретеді.
4. Көңіл айту рәсімі мен мәнін жүргізу тәртібін үйретеді.
5. Бейіт басына бару әдебі туралы ақпарат береді.
Оқыту нәтижесі: 13) Ислами фикһ мәселелерінде келіспеушіліктерге байланысты өткір мәселелерді түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізсіз келіспеушіліктің қажетсіздігін көрсететін салмақты дәлелдерді ұсынады.
2. Келіспеушіліктің туындау себептерін талдайды.
3. Оқыған бағдарламасы бойынша келіспеушіліктер туралы аят пен хадистерді жатқа айтады.
КҚ 2. Оқушыларды әлеуметтік құндылықтарға баулу.
КМ 02. Оқушыларды әлеуметтік құндылықтарға баулу.
Бұл модуль Қазақстанда діндер мен ағымдардың таралу ерекшеліктері; Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихы; Қазақстанның тыйым салынған ағымдары мен діни ұйымдары бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: исламның қазақтардың тарихы мен рухани мәдениетін; қазақ халқының исламмен байланысты салт-дәстүрлерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: дін мен ұлттық құндылықтардың арасындағы өзара байланысты анықтауды; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұлттық әдет-ғұрыптар мен діни дәстүрлердің өзара байланысын тани білу.
Қазақстандағы діндер және ағымдар
Ислам тарихы Ислам мәдениетінің өркениеті Пайғамбарлар тарихы Қазақстандағы ислам тарихы
Ислам сенім негіздері
Ұлттық әдет ғұрыптар Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны
Оқу және кәсіптік практика /
Құран оқу және тәжуид
Хадис оқу
Хадис түсініктемесі
Құран тәпсірі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жартылай ұмытылған діни құндылықтарды қалпына келтіреді: қазақтардың ұлттық мәні үндесетін, шариғат мазһабы пен діни сенім мектептері.
2. Көп ғасырлық тарихы бар діни дәстүрлерді қалпына келтіреді.
3. Дін мен дәстүрлердің өзара қарым-қатынасын, діни біліммен моральдық құндылықтардың өзіндік ерекшеліктерін нақты мысалдармен дәлелдейді.
4. Бірнеше ғасырдан астам уақыттан бері қалыптасқан дәстүрлі діни түсініктерді бұрыс пікірлерден қорғайды.
Дәстүр туралы түсінікті сезінеді.

6. Осознает влияние исламской цивилизации на Европу.
7. Внедряет нравственные принципы ислама в воспитание подрастающего поколения Казахстана.
8. Использует письменное наследие казахского народа для изучения истории и культуры Казахстана.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Методическое обеспечение образовательного процесса
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для организации обучения учителя основ ислама, современных и традиционных для религиозного мусульманского образования, методов обучения и воспитания, арабскому языку, чтению Корана, информационно-коммуникационным технологиям, педагогике и психологии, практике, по методике религиозного образования, пробной и преддипломной практике.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: анализ нормативных документов при определении содержания знаний, планирования занятий, направленные на формирование компетенций; методы и средства обучения; организации и методику проведения занятий: практический арабский язык, грамматика арабского языка, стилистические нормы; методика обучения арабскому языку, педагогика и психология, исламская этика, чтение Корана и таджвид.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: сформировать педагогические умения и навыки по осуществлению учебно-воспитательной работы; выполнять виды профессионально-педагогической деятельности: планировать учебную работу (проведение занятий по предметам); планировать работу по воспитанию личности мусульманина в исламе; методическую работу (подготовка наглядных и дидактических материалов, участие в работе методического объединения учителей основ ислама); овладеть системой планирования учебно-воспитательной работы передовых учителей основ ислама, психолого-педагогическое исследование обучающихся (личные дела, медицинская карта, зачетные книжки); участие в работе педагогического совета, методических предметных объединений; подготовить долгосрочные, среднесрочные и краткосрочные планы, самостоятельно проводить занятия, создавать условия для углубленного восприятия учебного материала обучающимися, повысить научное мировоззрение, их способности мышления, культуры письменных работ, подготовить наглядные средства и дидактические материалы; проводить воспитательную работу по комплексному развитию обучающихся, по образовательным программам религиозного мусульманского образования.
Результат обучения: 1) Составлять учебные и учебно-методические материалы к учебному процессу.
Педагогика и психология
Исламская этика
Грамматика арабского языка
Практический арабский язык
Методика религиозного образования
Производственное обучение и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Критерии оценки:
1. Классифицирует и систематизирует педагогические технологии.

6. Ислам мәдениетінің өркениеті Еуропаға тигізген әсерін түсінеді.
7. Қазақстанның жас ұрпағын тәрбиелеуде исламның адамгершілік қағидаларын енгізеді.
8. Қазақстан тарихы мен мәдениетін зерделеу үшін қазақ халқының жазбаша мұрасын пайдаланады.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 03. Білім беру процесін әдістемелік жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль қажетті дағдылар оқытуды ұйымдастыру үшін мұғалімнің исламның негіздерін, қазіргі заманғы және дәстүрлі діни мұсылман білім беру әдістерін, оқыту және тәрбиелеу, араб тілі, Құран оқу, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", педагогика және психология, тәжірибе, әдістеме бойынша діни білім беру, сынамалы және диплом алды практикадан өтуде білім қалыптастырады.
Модульды зерделеу нәтижесінде оқушылар меңгеру тиіс: талдау, нормативтік құжаттардың мазмұнын айқындау, жоспарлау, сабақ бағытталған құзыреттерді қалыптастыру; оқыту әдістері мен құралдары; ұйымдастыру және жүргізу әдістемесін сабақтар: практикалық араб тілі, араб тілі грамматикасы, стилистикалық нормалары; оқыту әдістемесі араб тілі, педагогика және психология, ислам этикасы, Құран оқу және тәжуид.
Модульды зерделеу кезінде білім алушылар: педагогикалық іскерліктер мен дағдыларды жүзеге асыру бойынша оқу-тәрбие жұмысын қалыптастыру; кәсіби-педагогикалық қызметі: оқу жұмысын жоспарлауға (сабақ жүргізу пәндері бойынша); жұмысты жоспарлау бойынша исламдағы жеке тұлғаны тәрбиелеу; әдістемелік жұмысты (дайындау көрнекі және дидактикалық материалдар, әдістемелік бірлестік жұмысына қатысу негіздері); меңгеру жүйесімен оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау, психологиялық-педагогикалық зерттеу білім алушылардың (жеке ісі, медициналық картасы, сынақ кітапшалары); педагогикалық кеңестің, пәндік әдістемелік бірлестіктер; ұзақ мерзімді дайындау, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлар, өз бетінше сабақ өткізуге жағдай жасау үшін, терең оқу материалын қабылдау, білім алушылардың арттыру, ғылыми дүниетанымын, ойлау қабілетін, мәдениет, жазбаша жұмыстарды дайындау, көрнекі құралдар және дидактикалық материалдар; тәрбие жұмысын жүргізуге кешенді дамыту бойынша білім алушылардың білім беру бағдарламалары бойынша діни мұсылмандық білім беру.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқу үдерісіне арналған оқу және оқу-әдістемелік материалдарды құрастыру.
Педагогика және психология
Ислам әдебі
Араб тілі грамматикасы
Практикалық араб тілі
Діни білім беру әдістемесі
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Педагогикалық технологияларды сыныптайды және ұйымдастырады.

2. Применяет основные принципы педагогических технологий.
3. Организует педагогическую работу в соответствии с законодательством республики Казахстан.
4. Планирует организацию занятий по новым педагогическим технологиям.
5. Готовит учебные планы и программы в соответствии с требованиями религиозного образования.
6. Выполняет религиозно-образовательные программы согласно учебного плана.
7. Планирует и организовывает работу по формированию личностной самостоятельности у обучающихся
Результат обучения: 2) Освоить общие, специфические закономерности и индивидуальные особенности психофизиологического развития.
Критерии оценки:
1. Формирует мусульманское мировоззрение.
2. Осознает социальную значимость своей будущей профессии.
3. Обладает высокой мотивацией к выполнению профессиональной и богослужебной деятельности.
4. Владеет информацией о принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных исламских наук.
5. Организовывает различные виды деятельности: игровые, учебные, предметные, культурно-досуговые.
6. Организовывает лагерь летнего отдыха детей.
Результат обучения: 3) Решать задачи религиозного воспитания и духовно-нравственного развития личности обучающихся по образовательным программам религиозного образования.
Критерии оценки:
1. Организует учебную работу.
2. Выбирает методы обучению ислама, примеры, цели и задачи.
3. Контролирует и оценивает знания обучающихся.
4.Использует методику обучения арабскому языку и религиозным дисциплинам.
5. Акцентирует внимание на особенностях изучения Священного Корана.
6. Ведет обучение в микрогруппах.
7. Придерживается принципа не порицать, а воспитывать.
ПК 4. Осуществлять образовательную деятельность с опорой на исламские принципы обучения и воспитания
ПМ 04. Проведение образовательной деятельности с опорой на исламские принципы обучения и воспитания.
Данный модуль описывает результативность воспитательной работы, знания и навыки, необходимые для осуществления образовательной деятельности, освоение методики преподавания религиозных дисциплин. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: исламские принципы обучения и воспитания, методы диагностирования достижений для обеспечения качества учебно-воспитательного процесса. соответствующих в вопросах исламского вероубеждения. Открывать возможности для самостоятельной научной и научно-методической работы в области исламской методики преподавания.
Результат обучения: 1) Владеть систематическими и глубокими знаниями в области традиционного вероучения.
Педагогика и психология
Методика проповеди
Основы исламского вероучения
Практический арабский язык
Этика семейных отношений Исламская этика История пророков
Методика религиозного образования
Современные вопросы фикха
Производственное обучение и профессиональная практика / Ораторское искусство
Чтение хадисов
Толкование хадисов
Критерии оценки:
1. Использует основные принципы педагогических технологий.

2. Педагогикалық технологияның негізгі қағидаларын қолданады.
3. Педагогикалық технологияларды оқыту заңдарының қағидаларына сәйкес педагогикалық үдерістерді ұйымдастырады.
4. Жаңа педагогикалық технологиялардың сабақтарын ұйымдастыруды жоспарлайды.
5. Діни білім беру талаптарына сәйкес оқу бағдарламаларын бағдарламаларын дайындайды.
6. Оқу жоспарына сәйкес діни және білім беру бағдарламаларын орындауды жүзеге асырады.
7. Тәуелсіз тұлғалардың қалыптасуына үлес қосып, қабілеттерін дамыту бойынша жұмысты жоспарлайды және ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Психофизиологиялық дамудың жалпы, нақты үлгілері мен жеке ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мұсылман әлемінің көзқарасын қалыптастырады.
2. Болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығын түсінеді.
3. Кәсіптік және құдайға қызмет ету қызметін орындау үшін жоғары ынталандыруға ие.
4. Негізгі ислам ғылымдарының қағидалары, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы ақпаратты игереді.
5. Әртүрлі қызмет түрлерін ұйымдастырады: ойын, білім, пән, мәдени-демалыс.
6. Балаларға арналған жазғы демалыс лагерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Діни білім берудің білім беру бағдарламаларында жеке тәрбиешілердің діни тәрбие және рухани-адамгершілік даму міндеттерін шешу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1.Оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастырады.
2. Исламның ілімдерін үйретудің әдістерін, мысалдарын, мақсаттары мен міндеттерін таңдайды.
3. Білім алушылардың білімін бақылайды және бағалайды.
4. Араб тілі мен діни пәндерді үйретудің әдістемесін құрастырады.
5. Құран Кәрімді үйретудің ерекшеліктерін бағдарлай алады.
6. Шағын топтардағы білім алушылардың білім алуын жүргізеді.
7. Кінәлау емес, тәрбиелеу қағидасын ұстанады.
КҚ 4. Исламдық оқыту және тәрбиелеу қағидаларына негізделген білім беру қызметін жүзеге асыру
КМ 04. Исламдық оқыту және тәрбиелеу қағидаларына негізделген білім беру қызметін жүзеге асыру
Бұл модуль тәрбие жұмысының тиімділігін, білім беру қызметін жүзеге асыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, діни пәндерді оқыту әдістемесін меңгеруді сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: оқыту мен тәрбиелеудің исламдық қағидаларын, оқу-тәрбие үдерісінің сапасын қамтамасыз ету үшін білім алушылардың жетістіктерін диагностикалау әдісін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар исламдық діни сенімнің мәселелеріне сәйкес келетін оқу жоспарын, сабақ жоспарларын өздігінен дайындап, исламның негіздерін және қағидаларын үйренеді. Исламдық оқыту әдістемесі саласында дербес ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыс жүргізу үшін мүмкіндіктер ашады.
Оқыту нәтижесі: 1) Дәстүрлі діни білім саласындағы жүйелі және терең білімді игеру.
Педагогика және психология
Уағыз айту әдістемесі
Ислам сенім негіздері
Практикалық араб тілі
Отбасы ғылымхалы Ислам әдебі
Пайғамбарлар тарихы
Діни білім беру әдістемесі
Қазіргі фиқһ мәселелері
Оқу және кәсіптік практика /
Шешендік өнер Хадис оқу
Хадис түсініктемесі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1 Педагогикалық технологияның негізгі қағидаларын қолданады.

2. Владеет информацией о действующей модели религиозного образования.
3. Планирует организацию урока в соответствии с новыми педагогическими технологиями.
4. Осознает исламские принципы обучения и воспитания соответствующие вероубеждению Матуридитской догматической школы мазхаба Абу Ханифы.
Результат обучения: 2) Освоить методы диагностирования достижений для обеспечения качества учебно-воспитательного процесса.
Критерии оценки:
1. Классифицирует содержание религиозных учебников и учебно-методических пособий для использования в своей деятельности.
2. Осваивает методы преподавания религиозных дисциплин.
3. Разрабатывает контрольно-оценочные материалы.
4. Интерпретирует полученные результаты и навыки.
5. Руководствуется в повседневной деятельности Платформой Мусульман Казахстана.
Результат обучения: 3) Составлять учебный план, планы уроков.
Критерии оценки:
1. Владеет основными дидактическими принципами воспитания ребенка.
2. Обладает навыками конструктивного диалога.
3. Проектирует урок, дифференцирует полученные знания для достижения педагогических целей.
4. Владеет способами развития мышления, способностью анализировать и обобщать.
5. Владеет методами диагностики деятельности руководителя группы, содержания работы коллектива, обучающихся.
6. Понимает текст на арабском языке.
7. Использует исследовательские труды для самостоятельной научной и научно-методической работы.
Результат обучения: 4) Учитывать общие, специфические закономерности и индивидуальные особенности психического и психофизиологического развития, особенности регуляции поведения и деятельности обучающегося на различных возрастных ступенях.
Критерии оценки:
1. Владеет основами знаний по общей психологии.
2. Формирует целостное представление о психологических особенностях человека как факторах успешности его деятельности по религиозному образованию и воспитанию людей.
3. Находит оптимальные пути достижения цели и преодоления жизненных трудностей.
4. Владеет знаниями о методах воспитательного воздействия на людей.
5. Владеет представлениями о месте и роли религии в воспитательном процессе формирования личности.
ПК 5. Выполнять профессиональные обязанности учителя основ ислама.
ПМ 05. Выполнение профессиональной обязанности учителя основ ислама.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления по конкретным дисциплинам образовательных программ религиозного образования с использованием современных и традиционных методик и технологий обучения по дисциплинам: Исламская этика, история ислама, Изречения пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует), Религиозные течения ислама, Жизнеописание пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует), Толкование Корана, заучивание Священного Корана (Хивз), Чтение Корана (Тиляват), Чтение Корана и таджвид, Исламское вероучение, Культура речи, Практическая фонетика арабского языка, История религий, грамматика арабского языка. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основополагающие принципы ислама, осуществление образовательной деятельности по дисциплинам религиозного образования. Обладать вероучением ислама и исповеданием канонических основ в соответствии с их трактовкой в матуридитской богословской школе. При изучении модуля обучающиеся должны самостоятельно готовить учебный план, планы уроков, обучать основам и принципам ислама в вопросах вероубеждения пути Матуридитской догматической школы мазхаба Абу Ханифы. Открывать возможности для самостоятельной научной и научно-методической работы в области исламского вероучения и его истории, а также методики преподавания.
Результат обучения: 1) Осуществлять образовательную деятельность по дисциплинам религиозного образования.
История ислама
Основы исламского вероубеждения
Хадисоведение
Религии и течения в Казахстане Грамматика арабского языка Основы исламского права
Исламская этика
Методика религиозного образования
Производственное обучение и профессиональная практика / Чтение Корана и таджвид
Толкование Корана Чтение хадисов
Критерии оценки:
1. Имеет общее представление о предмете, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных исламских наук.

2. Діни білім берудің қазіргі үлгісі туралы ақпаратты игереді.
3. Жаңа педагогикалық технологияларға сәйкес сабақ пен ұйымдастыруды жоспарлайды.
4. Абу Ханифа мазһабы мектебінінің Матуридилык догматикаға сәйкес келетін исламдық оқыту қағидалары мен тәрбиелеуді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Оқу-тәрбиелеу үдерісінің сапасын қамтамасыз ету үшін жетістіктерді диагностикалау әдістерін игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өз қызметінде пайдалану үшін діни оқулықтар мен оқу құралдарының мазмұнын жіктейді.
2. Діни пәндерді оқыту әдістемесін үйрену.
3. Бақылау және бағалау материалдарын әзірлейді.
4. Алынған нәтижелер мен дағдыларды түсіндіреді.
5. Қазақстан мұсылмандары платформасын күнделікті қызметінде басшылыққа алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу жоспарын, сабақтар жоспарын құрастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Баланы тәрбиелеу әдістемесін игереді.
2. Сындарлы диалог дағдыларын игереді.
3. Сабақты жоспарлайды, педагогикалық мақсаттарға жету үшін алынған білімін саралайды.
4. Ойлауды дамыту тәсілдерін, талдауға және жалпылау қабілетін игереді.
5. Топ жетекшісінің қызметін диагностикалау әдістерін, жұмыстың мазмұнын, білім алушылардың ұжымын игереді.
6. Араб тіліндегі мәтінді түсінеді.
7. Дербес ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыс үшін ғылыми-зерттеу жұмыстарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Психикалық және психофизиологиялық дамудың жалпы, ерекше заңдылытары мен жеке ерекшеліктерін, адамның мінез-құлқының және түрлі жас деңгейіндегі әрекеттердің реттелу ерекшеліктерін ескеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жалпы психология бойынша білім негіздерін игереді.
2. Діни білім берудегі және халықты тәрбиелеу қызметіндегі жетістікке жетуінің факторы ретінде адамның психологиялық ерекшеліктері туралы тұтастық көзқарасты қалыптастырады.
3. Мақсатқа жетудің және өмірдегі қиындықтарды еңсерудің оңтайлы жолдарын табады.
4. Адамдарға тәрбиемен әсер етудің әдістері туралы білімді игереді.
5. Адамның психикасын қалыптастырудағы білім беру үдерісіндегі, жеке тұлғаны қалыптастыру үдерісіндегі діннің орны мен рөлін игереді.
КҚ 5. "Ислам негіздері мұғалімі" біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
КМ 05. Ислам негіздері мұғалімі біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
Бұл модуль қазіргі заманғы және дәстүрлі әдістер мен пәндерді оқыту технологияларын қолдана отырып, арнайы пәндер бойынша бастауыш діни білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жұмыс, дағдылар мен білімнің тиімділігін сипаттайды: Ислам әдебі, ислам тарихы, Мұхаммед пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) сөздерің, исламдағы діни ағымдар, Мұхаммед пайғамбардың өмірбаяны (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын), Құран тәпсірі, Құран Кәрімді жаттау (Хифз), Құран Кәрімді оқу (Тиляуат), Құран оқу және тәжуид, Ислам сенім негіздері, сөз сөйлеу мәдениеті, араб тілінің фонетикалық практикасы, діндер тарихы, араб тілі грамматикасы. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: исламның негізін қалаушы қағидаларды, діни білім беру пәндері бойынша білім беру қызметін жүзеге асыру қабілетін меңгереді. Матуридилік діни мектептегі олардың түсініктеріне сәйкес исламдық діни сенімдерді және канондық негіздерінің ғибадатын меңгерген. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар Абу Ханифаның матуридилік негізгі мектебінің діни сенімнің мәселелеріне сәйкес келетін исламдық діни сенімнің мәселелеріне сәйкес келетін оқу жоспарын, сабақ жоспарларын өздігінен дайындап, исламның негіздерін және қағидаларын үйренеді. Исламдық діни сенім мен оның тарихы, сондай-ақ оқыту әдістері саласындағы ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыспен өздігінен айналысу мүмкіндігін ашады.
Оқыту нәтижесі: 1) Діни білім беру пәндері бойынша білім беру қызметін жүзеге асыру.
Ислам тарихы
Ислам сенім негіздері
Хадис ілімдері Қазақстандағы діндер және ағымдар
Араб тілі грамматикасы Ислам фиқһінің негіздері
Ислам әдебі
Діни білім беру әдістемесі
Оқу және кәсіптік практика / Құран оқу және тәжуид Құран тәпсірі
Хадис оқу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі ислам ғылымының өзара байланыстылығы, қағидалары, әдістері, қалыптасу кезеңдері туралы жалпы түсінігі бар.

2. Руководствуется в повседневной деятельности этикой ислама.
3. Владеет информацией об истории ислама.
4. Использует изречения пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует)
5. Имеет представление о
Жизнеописании пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует).
6. Поясняет короткие суры и избранные аяты Священного Корана.
7. Объясняет правила таджвида, встречающиеся при чтении Корана.
8. Читает Священный Коран по правилам таджвида.
9. Владеет основами исламского вероучения.
10. Формирует навыки делового и духовного общения.
11. Проводит отработку произношения звуков арабского языка.
12. Анализирует эволюцию и структуру религии.
13. Понимает содержание текстов, устной (монологической и диалогической) и письменной речи на арабском языке.
14. Воспитывает у обучающихся любовь к правильному чтению Священного Корана.
Результат обучения: 2) Применять знания по методике преподавания, планирования основ ислама и использования передового опыта преподавателей - исламоведов.
Критерии оценки:
1. Использует методику преподавания исламских дисциплин, основанную на теоретико-практических положениях общей педагогики, психологии, дидактики и фундаментальных принципов преподавания исламских дисциплин.
2. Рассматривает методы и специфику их преподавания в мечетях.
3. Характеризует особенности преподавания Толкование Корана, основы исламского права, хадисоведения, грамматики арабского языка.
4. Учитывает специфику преподавания в современных профессиональных исламских образовательных учреждениях.
5. Рассматривает необходимость использования современных образовательных технологий.
6. Продумывает рациональные способы действия на занятиях по изучению Священного Корана, хадисов, арабского языка.
7. Уделяет особое внимание анализу методов активизации преподавания.
8. Характеризует новые технологии обучения арабскому языку.
9. Приводит некоторые сведения из истории развития языка, выделяет специфические черты арабского языка.
10. Выявляет общие проблемы, возникающие в процессе преподавания дисциплин религиоведческой направленности.
11. Применяет современные образовательные технологии в преподавании дисциплины: Чтение Корана и таджвид.
12. Разъясняет методы заучивания хадисов.
Результат обучения: 3) Распознавать религиозные течения ислама.
Критерии оценки:
1. Понимает причины разделения мусульман на течения.
2. Владеет информацией о разделении на течения в Священном Коране.
3. Знает хадисы о разделении на мазхабы.
4. Осознает проблемы разделения на религиозные течения.
5. Владеет информацией о первых религиозно-политических течениях.

2. Күнделікті қызметінде исламның әдебін басшылыққа алады.
3. Ислам тарихы туралы ақпаратты меңгереді.
4. Мұхаммед пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) сөздерін қолданады.
5. Мұхаммед пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) өмірбаяны туралы түсінігі бар.
6. Қасиетті Құранның қысқа сүрелері мен таңдамалы аяттарына түсінік береді.
7. Құранды оқу кезінде кездесетін тәжуид ережелерін түсіндіреді.
8. Тәжуид ережесі бойынша Құран Кәрімді оқиды.
9. Ислам діни сенімдері оқудың негіздерін игереді.
10. Іскерлік және рухани қарым-қатынас дағдыларын қалыптастырады.
11. Араб тілінің дыбыстарын айту дағдыларын жүргізеді.
12. Діннің құрылымы мен эволюциясын талдайды.
13. Араб тіліндегі мәтіндердің, ауызша (монологикалық және диалогтық) және жазбаша сөздің мазмұнын түсінеді.
14. Оқушылардың бойында Құран Кәрімді оқуға деген сүйіспеншілікке тәрбиелейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ислам негіздерін оқыту, жоспарлау және исламтанушы ұстаздардың алдыңғы қатардағы тәжірибесі бойынша білімін қолдана білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жалпы педагогика, психология, дидактика және ислам пәндерін оқытудың іргелі қағидаларының теориялық және тәжірибелік ережелеріне негізделген ислам пәнінен берудің әдістемесін қолданады.
2. Мешітте сабақ берудің әдістер мен олардың ерекшеліктерін қарастырады.
3. Құран тәпсірі, ислам фиқһінің негіздері, хадис ілімдері, араб тілі грамматикасын оқытудың ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Қазіргі заманғы кәсіби исламдық білім беру мекемелерінде оқыту ерекшелігін ескереді.
5. Заманауи білім беру технологияларын қолдану қажеттілігін қарастырады.
6. Құран Кәрімді, хадистерді, араб тілін оқу бойынша сабақтарда тиімді әрекет ету тәсілдерін ойластырады.
7. Оқуды жетілдіру әдістерін талдауға ерекше назар аударады.
8. Араб тілін оқытудың жаңа технологияларын сипаттайды.
9. Тілдің даму тарихынан кейбір мәліметтерді жеткізеді, араб тілінің ерекшеліктерін айқындайды.
10. Діни пәндерін оқыту үдерісінде туындайтын жалпы мәселелерді анықтайды.
11. Құран Кәрімді оқытуда заманауи білім беру технологияларын қолданады.
12. Хадистерді жаттаудың әдістерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Исламның діни ағымдарын тани білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мұсылмандардың ағымдарға бөліну себептерін түсінеді.
2. Құран Кәрімде ағымдарға бөлінуі туралы ақпаратты игереді.
3. Мазһабқа бөліну туралы хадистерді біледі.
4. Діни ағымдарға бөліну проблемаларын түсінеді.
5. Алғашқы діни және саяси үрдістер туралы ақпаратты игереді.

6. Понимает основные отличия сүннитов и шиитов. 7. Владеет информацией о возникновении новых религиозно-политических течений в современном мире.
8. Ориентируется по аятам Корана.
ПК 6. Осуществлять профессиональную практику по квалификации: "Учитель основ ислама"
ПМ 06. Прохождение преддипломной практики
Данный модуль описывает результативность работы, знания, умения и навыки, необходимые для получения квалификации: "Учитель основ ислама": осуществляет образовательную деятельностью по дисциплинам учебных программ религиозного образования, использует при прохождении практики современные и традиционные методики обучения для религиозного образования с целью обеспечения качества учебно-воспитательного процесса по образовательным модулям.
При изучении модуля обучающие должны подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
Результат обучения: 1) Подготовить и систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта (работы)
Методика религиозного образования
Производственно-технологическая практика. /
Чтение Корана и таджвид
Чтение хадисов
Ораторское искусство
Толкование хадисов
Толкование Корана
Критерии оценки:
1. Выполняет сбор необходимых материалов по теме дипломного проекта (работе).
2. Осуществляет образовательную деятельность по дисциплинам учебных программ технического и профессионального образования.
3. Соблюдает нормы этики, особенности нравственного воспитания.
4. Участвует в учебно-воспитательной, и просветительской деятельности мечети.
5. Сочетает при прохождении практики современные и традиционные для религиозного образования методики для обеспечения качества учебно-воспитательного процесса по образовательным модулям.
6. Систематизирует и обобщает материалы для выполнения дипломного проекта (работы).
7. Оформляет отчет.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 22
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 445
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Реставрация (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0414000 – Реставрация (по отраслям)
Квалификация*:
041401 2 – Реставратор архивных и библиотечных материалов
041404 2 – Реставратор художественных изделий и декоративных предметов (из кожи, меха, ткани и др.)

6. Сүниттер мен шииттердің негізгі айырмашылығын түсінеді.
7. Қазіргі кезде жаңа діни және саяси үрдістердің пайда болуы туралы ақпаратты игереді.
8. Құранның аяттары бойынша бағдар ұстай біледі.
КҚ 6. "Ислам негіздері мұғалімі" біліктілігі бойынша кәсіби практиканы жүзеге асырады Ислам негіздері мұғалімі біліктілігінің кәсіби міндеттерін орындау
КМ 06. Диплом алды практика
Бұл модуль ислам негіздерінің мұғалімі біліктілігін алуға қажетті дағдылар мен білімдерді, іскерліктерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. Жұмысытың нәтижелілігі, білім, білік және дағдыларын алу үшін "Ислам негіздерінің мұғалімі" біліктілігін: білім беру қызметіне пәндері бойынша оқу бағдарламаларын, діни білім беру, практика қазіргі заманғы және дәстүрлі оқыту әдістемесін үшін діни білім беру сапасын қамтамасыз ету бойынша оқу-тәрбие үрдісінің білім беру модульдерін. жүзеге асырады.
Модуль оқыту кезінде материалдарды жүйелеу және дипломдық жобаны (жұмыс) дайындау тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобаны (жұмыстарды) орындау үшін қажетті материалдарды дайындап, жүйелеу.
Діни білім беру әдістемесі
Оқу және кәсіптік практика /
Құран оқу және тәжуид
Хадис оқу
Шешендік өнер
Хадис түсініктемесі
Құран тәпсірі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дипломдық жобаның (жұмыстың) тақырыбы бойынша қажетті материалдарды жинауды орындайды.
2. Техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламалары пәндері бойынша білім беру қызметін жүзеге асырады.
3. Әдеп нормаларын, адамгершілік тәрбиенің ерекшеліктерін сақтайды.
4. Мешіттің білім беру- тәрбиелеу және ағартушылық қызметіне қатысады.
5. Білім беру модульдері бойынша оқу үдерісінің сапасын қамтамасыз ету үшін діни білім беру әдістеріне арналған заманауи және дәстүрлі тәжірибелерді біріктіреді.
6. Дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материалдарды жүйелейді және жинақтайды.
7. Есепті дайындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
445-қосымша
"Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0414000 – Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)
Біліктілігі*:
041401 2 – Мұрағат және кітапхана материалдарын қайта қалпына келтіруші
041404 2 – Сәндік және көркем заттарды қалпына келтіруші (тері, былғары, мата және т.б.)

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавист-нические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін аныұтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Экономика саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "041401 2 – Реставратор архивных и библиотечных материалов"
ПК 1. Выявлять виды и причины повреждений документов и книг
ПМ 01. Выявление характера повреждений документов и книг
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления характера повреждений документов и книг.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: визуальное определение видов и причин повреждения; определение примерного возраста произведения.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить анализ физико-химическим методом с помощью микроскопа и растворов.
Результат обучения: 1) Визуально определять повреждение механического и биологического характера.
Рисунок I
Акварельная живопись I
Производственное обучение
Введение в специальность
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды..
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"041401 2 - Мұрағат және кітапхана материалдарын қалпына келтіруші" біліктілігі
КҚ 1. Құжаттар мен кітаптарға зақым келудің түрлері мен себептерін анықтау
КМ 01. Құжаттар мен кітаптарға растау сипатын анықтау
Бұл модуль құжаттар мен кітаптарға зиян келтіретін табиғатты анықтауға қажетті білім, дағдылар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: зақымданудың түрлері мен себептерін көзбен қарап анықтауды; туындының мөлшерлі жасын анықтауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде микроскоптың және ерітіндінің көмегімен физика-химиялық әдіспен талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) механикалық және биологиялық сипаттағы зақымдануды көзбен көріп анықтайды.
І сурет
Акварель кескіндемесі I
Өндірістік оқыту
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует виды и причины повреждений современных документов и книг.
2. Определяет виды, методы реставрации и консервации документов.
3. Визуально определяет виды и причины повреждения документов и книг.
4. Определяет основные этапы развития рукописной и печатной книги.
5. Производит запись сохранности произведения.
Результат обучения: 2) Производить анализ с помощью спецоборудования.
Критерии оценки:
1. Выявляет свойства тряпичной бумаги и бумаги из древесины, картона с помощью осветительных приборов и микроскопа.
2. Владеет правилами техники безопасности при работе с осветительными приборами.
3. Производит диагностику на повреждение с помощью микроскопа.
ПК 2. Выполнять подготовительные реставрационные работы документов и печатных изданий
ПМ 02. Выполнение подготовительных реставрационных работ документов и печатных изданий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовительных реставрационных работ документов и печатных изданий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технологию проведения всех видов антисептической обработки бумажных носителей.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить антисептическую обработку.
Результат обучения: 1) Производить антисептическую обработку.
Основы технологии целлюлозно-бумажного производства
Виды и техники печатной графики
Архивное дело
Фото дело
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует технологию проведения всех видов антисептической обработки бумажных носителей.
2. Производит дезинфекцию с использованием формалина.
Результат обучения: 2) Изготовлять пропитку основы укрепляющим раствором.
Критерии оценки:
1. Выполняет укрепление бумажной основы натриевой солью карбоксиметилцеллюлозы и другими средствами.
2. Выполняет нейтрализацию кислотности бумаги и забуферивание листов.
ПК 3. Производить основные реставрационные работы
ПМ 03. Выполнение основных реставрационных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных реставрационных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды и характер загрязнения; выявление свойства бумаги; правила химической обработки; виды и свойства приготовления клея.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить чистку и промывку от пыли, потеков пятен и загрязнения; выполнять расцементирование листов; восстанавливать утраты произведения.
Результат обучения: 1) Производить очистку от пыли.
Реставрация и консервация архивных и библиотечных материалов
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Заманауи құжаттар мен кітаптарға зақым келтірудің түрлері мен себептерін сипаттайды.
2. Құжаттарды қалпына келтірудің және сақтаудың түрлері мен әдістерін анықтай алады.
3. Құжаттар мен кітаптарға зақым келтірудің түрлерін және себептерін көзбен көріп анықтайды.
4. Қолжазба және баспа кітаптарын дамытудың негізгі кезеңдерін анықтайды.
5. Туындының сақталуына жазба жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Арнайы жабдықтың көмегімен талдауды жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жарықтандыру құрылғылары мен микроскоптың көмегімен маталы қағаздың, ағаштан жасалған қағаздың және картонның қасиеттерін анықтайды
2. Жарық беру жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағижаларын меңгереді.
3. Микроскоптың көмегімен зақымдануға диагносика жүргізеді.
КҚ 2. Құжаттар мен баспа басылымдарының дайындық жұмыстарын қалпына келтіруді орындайды.
КМ 02. Құжаттар мен баспа басылымдарының дайындық жұмыстарын қалпына келтіру
Бұл модуль құжаттар мен баспа басылымдарының дайындық жұмыстарын қалпына келтіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар қағаз тасымалдағыштарды антисептикалық өңдеудің барлық түрлерін жүргізу технологиясын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде антисептикалық өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Антисептикалық өңдеуді жүргізеді.
Целлюлоза-қағаз өндірісі технологиясының негіздері
Баспа графикасының түрлері мен техникасы
Мұрахат ісі
Сурет ісі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қағаз тасымалдағыштарды антисептикалық өңдеудің барлық түрлерін жүргізу технологиясын сипаттайды.
2. Формалинді қолдана отырып, зарарсыздандыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізін нығайтқыш ерітіндімен сіңіртуді дайындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Карбоксиметилцеллюлозаның натрий тұзымен және басқа құралдармен қағаздың астарының нығайтуды орындайды.
2. Қағаз қышқылының және парақтарды буферлеуді залалсыздандыруды орындайды.
КҚ 3. Негізгі қалыпқа келтіру жұмыстарын орындайды.
КМ 03. Негізгі қалыпқа келтіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль негізгі қалыпқа келтіру жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: ластанудың түрлері мен сипатын, қағаздың қасиетін анықтауды; химиялық өңдеу қағидасын; желімді дайындау түрлері мен қасиеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде шаң-тозаңнан, дақтардан және ластанудан тазалау мен жууды жүзеге асырады; парақтарды цементтеуді, туындының жойылуын қалпына келтіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаң-тозаңнан тазалауды жүргізеді.
Мұрағат пен кітапханалық материалдарды қалпына келтіру және сақтау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выполняет очистку от пыли ватным тампоном в вытяжном шкафу.
2. Выполняет очистку от пыли кистью или чистой марлей поочередно с той и другой стороны.
3. Производит механическую очистку документального материала от поверхностных наслоений (наслоения грибницы, плесневых грибов, засиженность насекомыми).
Результат обучения: 2) Производить расцементирование листов.
Критерии оценки:
1. Выявляет свойства тряпичной бумаги и бумаги из древесины, картона.
2. Производит разъединение склеившихся листов с помощью глазного скальпеля.
3. Производит разъединение склеившихся листов, применяя ребристый валик.
Результат обучения: 3) Производить промывку.
Критерии оценки:
1. Выполняет промывку в дистиллированной теплой воде.
2. Владеет правилами промывки ватным тампоном.
3. Закрепляет чернила или печатную краску при растекании полимером или химическим путем.
4. Производит сушку и прессовку.
Результат обучения: 4) Выполнять химическую обработку.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами химической обработки.
2. Выполняет удаление чернил.
3. Производит удаление пятен органического происхождения.
4. Производит удаление ржавых пятен.
Результат обучения: 5) Упрочнять листы одно- и двухсторонним наслоением реставрационной бумаги.
Критерии оценки:
1. Распознает виды и свойства клея.
2. Владеет разными способами приготовления клея.
3. Выполняет готовку мучного клея.
4. Производит прикатывание документа и конденсаторную бумагу с одной или двух сторон.
Результат обучения: 6) Восполнять утраченные части листа.
Критерии оценки:
1. Выбирает бумагу аналогичную фактуре документа.
2. Готовит заплаты встык для восполнения утраты.
3. Производит реставрацию документа, используя микалентную бумагу.
4. Выполняет прорисовку и живописную копию муляжей в материале оригинала или другом аналогичном материале.
ПК 4. Выполнять брошюровку и переплет отреставрированных документов и печатных изданий
ПМ 04. Выполнение брошюровки и переплета отреставрированных документов и печатных изданий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения брошюровки и переплета.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила и методы шнуровки и переплета.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять переплет и подшивку документов и печатных изданий.
Результат обучения: 1) Выполнять брошюровку с формированием блоков.
Оформление книги
История графического искусства Казахстана
Практическая работа по материалам
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Сорғыш шкафта мақта тампонмен шаң-тозаңнан тазалауды орындайды.
2. Екі жағынан да кезекпен қылқаламмен немесе таза марлымен шаң-тозаңнан тазалауды орындайды.
3. Құжаттық материалдың беткі жағының қабатталып қалуына (саңырауқұлақтардың қабаттануы, көгеретін саңырауқұлақтар, жәндіктердің қонып ластауынан) механикалық тазалауды жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі: 2) Парақтарды цементтеуді жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Маталы қағаздың, ағаштан жасалған қағаздың және картонның қасиеттерін анықтайды.
2. Көз скальпелінің көмегімен желімделген парақтарды ажыратуды жүзеге асырады.
3. Қабыршақты роликті пайдалана отырып, жабыстырылған парақтарды ажыратуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жууды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тазаланған жылы сумен жууды орындайды.
2. Мақта тампонымен жуу қағидасын меңгереді.
3. Полимер немесе химиялық құралдар арқылы таратылатын сияны немесе баспа бояуын бекітеді.
4. Кептіру мен нығыздауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Химиялық өңдеуді жүзеге асырды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Химиялық өңдеу қағидасын меңгереді.
2. Сияны жоюды орындайды.
3. Органикалық негіздегі дақтарды жоюды жүзеге асырады.
4. Тот басқан дақтарды жоюды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Парақтарды қалпына келтіру қағазының бір және екі жақты қабатымен беріктендіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Желімнің түрлері мен қасиеттерін таниды.
2. Желімді дайындаудың түрлі тәсілдерін меңгереді.
3. Ұннан жасалған желімді дайындауды орындайды.
4. Бір немесе екі жағынан құжатты және конденсаторлық қағазды нығыздауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Парақтың жойылған бөліктерін қалыпқа келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттың түріне ұқсас қағазды таңдайды.
2. Жойылған жерлерді толтыру үшін аралық желімдеуді дайындайды.
3. Микалентті қағазды қолдана отырып, құжатты қалыпқа келтіруді жүргізеді.
4. Бастапқы материалында немесе басқа ұқсас материалдарда муляждің суретін анығырақ етіп салуды және көркем көшірмелерді орындайды.
КҚ 4. Қалпына келтірілген құжаттар мен баспа басылымдарын байланыстыру және түптеуді орындайды
КМ 04. Қалпына келтірілген құжаттар мен баспа басылымдарын байланыстыру және түптеуді орындау
Бұл модуль байланыстыру және түптеуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: байлау мен түптеудің қағидалары мен әдістерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде құжаттар мен баспа басылымдарын байланыстыру және түптеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Блоктарды қалыптастыра отырып, брошюралауды орындайды.
Кітапты рәсімдеу
Қазақстанның графикалық өнерінің тарихы
Материалдар бойынша практикалық жұмыс
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выполняет сушку, прессование, обрезку листов.
2. Производит подшивку документов, брошюровку методом шнуровки.
Результат обучения: 2) Выполнять переплет в цельно картонную обложку.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами брошюровки и переплета документов и печатных изданий.
2. Выполняет переплет современных изданий с не разрушенным блоком в бумажную обложку или в картонную переплетную крышку.
3. Характеризует свойства переплетенных кож.
Квалификация "041404 2 – Реставратор художественных изделий и декоративных предметов (из кожи, меха, ткани и др.)
ПК 5. Выявлять виды и причины разрушения реставрируемого произведения
ПМ 05. Выявление характера разрушения реставрируемого произведения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения характера разрушений и описания сохранности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определение плотности ткани; характеристику разновидности швов и шитья; этапы развития декоративно прикладного искусства.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить химический анализ и визуально определять виды материала.
Результат обучения: 1) Выполнять описание сохранности произведения для дальнейшей реставрации.
Введение в специальность
История декоративно-прикладного искусства Казахстана
Материаловедение
Реставрация и консервация предметов декоративно-прикладного искусства
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет тип ткани, кожи и меха.
2. Владеет способами определения плотности ткани, кожи, меха и т.д.
3. Определяет разновидности швов и шитья, включая древние.
4. Характеризует (знает) этапы развития декоративно прикладного искусства.
Результат обучения: 2) Выполнять химический анализ.
Критерии оценки:
1. Производит анализ под реставрационным микроскопом.
2. Определяет вид красителя с помощью химических растворов.
3. Определяет качество ткани, кожи, меха с помощью растворов.
4. Владеет правилами хранения художественного изделия и декоративного предмета
ПК 6. Выполнять реставрационную отчистку и подготовительные работы для дальнейшей реставрации
ПМ 06. Выполнение реставрационной отчистки и подготовительных работ для дальнейшей реставрации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения реставрационной отчистки и подготовительных работ для дальнейшей реставрации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила удаления пыли и правила работы с материалами, применяемыми для дезинфекции и определение величины их токсичности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: удалять пыль; производить дезинфекцию; выводить пятна ржавчины, жировые и восковые пятна; очищать от старого клея; производить общую очистку тканей с шитьем и другими украшениями от загрязнений, клея, следов моли и жучка.
Результат обучения: 1) Производить удаление пыли со стойкими красителями.
Цветоведение
Рисунок ІІ
Акварельная живопись ІІ
Спецфото
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.

1. Парақтарды кептіруді, нығыздауды, кесуді орындайды.
2. Байлау әдісімен брошюралап құжаттарды түптеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) 2) Толығымен картоннан жасалған жапсырмада түптеуді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттар мен баспа басылымдарының брошюралау мен түптеу қағидасын меңгереді.
2. Қағаз қақпақтан немесе картонға тығыздалған қақпақтан жасалған жойылмайтын блогы бар заманауи басылымдарды түптеуді орындайды.
3. Өрілген терінің қасиетін сипаттайды.
"041404 2 – Сәндік және көркем заттарды қалпына келтіруші (тері, былғары, мата және т.б.)" біліктілігі
КҚ 5. Қалыпқа келтірілетін туындының бүлінудің түрлері мен себептерін анықтайды.
КМ 05. Қалпына келтірілген жұмыстың жойылу сипатын анықтау
Бұл модуль бүлінудің сипаттамасын және сақталуын сипаттау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: матаның тығыздығын бағалауды игеруді; жіктер мен тігістердің көптүрлілігін сипаттауды; сәнді-қолданбалы өнер кезеңдерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде химиялық талдауларды жүргізіп, материалдың түрін көзбен көріп анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Одан әрі қалпына келтіру үшін туындының сақталуына сипаттама жүргізеді.
Мамандыққа кіріспе
Қазақстандағы сәнді-қолданбалы өнер тарихы
Материалтану
Сәнді-қолданбалы өнер заттарын қалыпқа келтіру және сақтау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Матаның, терінің және ішіктің типін анықтайды.
2. Матаның, терінің және ішіктің және т.б. тығыздығын анықтау қабілетін меңгереді.
3. Көнелерін қоса алғанда, жіктер мен тігудің түрлілігін анықтақтайды.
4. Сәндік қолданбалы өнердің даму кезеңдерін сипаттайды (біледі).
Оқыту нәтижесі: 2) Талдаудың химиялық әдістерін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қалпына келтіретін микроскоптың көмегімен талдау жүргізеді.
2. Химиялық ерітінділердің көмегімен бояғыштың түрін анықтайды.
Матаның, терінің, ішіктің сапасын ерітіндінің көмегімен анықтайды.
4. 4. Көркемдік бұйымдар мен сәндік заттарды сақтау қағидаларын меңгерген.
КҚ 6. Қайта қалпына келтіруді және одан әрі қалпына келтіруге дайындық жұмыстарын жүргізеді.
КМ 06. Қайта қалпына келтіруді және одан әрі қалпына келтіруге дайындық жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль одан әрі қалпына келтіру үшін тазалауды және одан әрі қалпына келтіруге дайындық жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: шаңды кетіру қағидаларын; зарарсыздандыру үшін пайдаланылатын материалдармен жұмыс істеу қағидаларын және олардың уыттылығының мәнін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: шаң-тозаңды жоюды жүргізуді; зарарсыздандыруды; тот, май мен балауыздың дақтарын кетіруді; ескі желімнен тазалауды; тігуді және өзге де әшекейлерді қолдана отырып ластанудан, желімнен, күйенің іздерінен және қоңыздардан жалпы тазалауды жүргізуді, күйе мен қоңыздардың іздерін тазалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрақты бояғыштардан шаңды алуды жүргізеді.
Түстану
ІІ сурет
Акварель кескіндемесі IІ
Арнайы сурет
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.

2. Определяет виды загрязнения.
3. Владеет основными правилами удаления пыли
Результат обучения: 2) Производить дезинфекцию тканей, кожи меха и т.д. от следов моли и жучка.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды повреждений от насекомых.
2. Характеризует виды материалов применяемых для дезинфекции и величину их токсичности.
3. Владеет правилами по защите и сохранности от насекомых.
4. Производит дезинфекцию химическими растворами.
Результаты обучения: 3) Выполнять очистку от легко удаляемых загрязнений.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды пятен и методы очистки тканей от нестойких загрязнений.
2. Производит выведение пятен ржавчины, жировых и восковых пятен.
3. Выполняет очистку от старого клея.
Результаты обучения: 4) Производить общую очистку и промывку тканей и шитья, украшений с нестойкими красителями.
Критерии оценки:
1. Владеет характеристиками применяемых моющих средств и правила пользования ими.
2. Владеет технологией пропитки и очистки тканей, кожи и меха, имеющие различные разрушения.
3. Производит общую очистку тканей с шитьем и другими украшениями от загрязнений, клея, следов моли и жучка.
4. Выполняет раскрытие ткани, гобеленов, изделий из кожи и меха от сложных позднейших наслоений.
5. Производит удаление заплат, шнуров и следов ранних реставраций и обновлений.
ПК 7. Производить основную реставрационную работу по восстановлению утрат кожи, меха, тканей и рисунков на них
ПМ 07. Выполнение основных реставрационных работ по восстановлению утрат кожи, меха, тканей и рисунков на них
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных реставрационных работ по восстановлению утрат кожи, меха, тканей и рисунков на них.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды переплетений, технологические особенности тканей машинной или ручной выработки, правила подбора пряжи в различные оттенки и правилами штопки; способы восстановления различных рисунков шитья.
При изучении модуля обучающиеся учатся: восстанавливать утраты участков изделия, утраты рисунка на предмете; выполнять перекрой с подгонкой рисунка; выполнять дублирование клеем и иглой; производить штопку с восстановлением основы.
Результат обучения: 1) Производить реставрацию по восстановлению утрат основы изделия из ткани, кожи, меха.
История зарубежного декоративно-прикладного искусства
Музейная практика
Практическая работа по материалам
Критерии оценки:

2. Ластанудың түрлерін анықтайды.
3. Шаң-тозаңды жоюдың негізгі қағидаларын меңгереді
Оқыту нәтижесі: 2) Күйелер мен қоңыздардың іздерінен матаны, терінің ішігін және т.б. зарарсыздандыруды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жәндіктердің зақымдану түрлерін сипаттайды.
2. Дезинфекциялау үшін пайдаланылатын материалдардың түрлерін және олардың уыттылығы шамасын сипаттайды.
3. Жәндіктерден қорғау және қауіпсіздік қағидаларын меңгерген.
4. Химиялық ерітінділермен зарарсыздандыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижелері: 3) Оңай тазаланатын ластанудан тазалауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дақтардың түрлерін және тұрақсыз ластанудан матаны тазалау әдісін сипаттайды.
2. Тот, май мен балауыздың дақтарын кетіруді жүзеге асырады.
3. Ескі желімнен тазалауды орындайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Тұрақсыз бояулары бар әшекейлі тігістерді және матаны жалпы тазалауды және жууды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қолданылатын жуғыш заттардың сипаттамалары және оларды пайдалану ережелерін меңгереді.
2. Түрлі бүлінулері бар маталарды, былғары және ішікті сіңдіру және тазалау технологиясын меңгереді.
3. Тігуді және өзге де әшекейлерді қолдана отырып ластанудан, желімнен, күйенің іздерінен және қоңыздардан жалпы тазалауды жүзеге асырады.
4. Мата, гобелен, былғары және ішік өнімдерін күрделі кейінгі қабаттардан ашуды орындайды.
5. Ерте қалпына келтірулер мен жаңартулардың жаңартуларын, жіптері мен іздерін жоюды жүзеге асырады.
КҚ 7. Тері, ішік, маталар мен олардағы суреттердің жоғалуын қалпына келтіру үшін негізгі қалпына келтіру жұмыстарын орындауды жүргізеді.
КМ 07. Тері, ішік, маталар мен олардағы суреттердің жоғалуын қалпына келтіру үшін негізгі қалпына келтіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль тері, ішік, маталар мен олардағы суреттердің жоғалуын қалпына келтіру үшін негізгі қалпына келтіру жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тоқу түрлерін; матаны машинамен немесе қолмен тігудің технологиялық ерекшеліктерін; түрлі реңктері бар жіптерді іріктеу мен торлау қағидасын; сондай-ақ тігудегі әртүрлі суреттерді қалыпқа келтіру әдістерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: бұйымның жоғалған учаскелерін, заттағы суреттің жойылуын қалыпқа келтіруді; суретті келтіру отырып пішуді орындауды; желіммен және инемен қайталауды орындауды және негізін қалыпқа келтіре отырып, торлауды жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Матадан, теріден, ішіктен және т.б. жасалған бұйымдардың жойлған негізін қалыпқа келтіру бойынша қалыпқа келтіруді орындайды.
Шетел өнерінің және қолданбалы қолөнердің тарихы
Мұражайлық практика
Материалдар бойынша практикалық жұмыс
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует виды переплетений, технологические особенности тканей машинной или ручной выработки типа "Штоф" и "Брокатель".
2. Восстанавливает отдельные участки ворсовой части с прокладкой.
3. Производит реставрацию утрат тканей, гобеленов и ковров, изъеденных молью, методом мастиковки.
Результат обучения: 2) Восстанавливать и укреплять рисунок шитья на тканях, коже, мехе и гобеленах.
Критерии оценки:
1. Характеризует способы восстановления различных рисунков шитья, вышивок, золотого и серебряного шитья.
2. Владеет правилами подбора пряжи в различные оттенки.
3. Выполняет комбинированное дублирование клеем и иглой фрагментированной ткани, кружев со сложным узором и одежды.
4. Выполняет восстановление несложных рисунков народных вышивок на тканях.
5. Выполняет перекрой с подгонкой рисунка.
6. Выполняет восстановление шитья золотом, серебром, жемчугом.
Результат обучения: 3) Производить штопку с восстановлением основы.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами штопки и паласной техникой изготовления.
2. Выполняет подбор пряжи для штопки.
"041411 3 – Художник-реставратор"
ПК 8. Выявлять виды и причины разрушения реставрируемого произведения
ПМ 08. Выявление характера разрушения реставрируемого произведения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления характера разрушения реставрируемого произведения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: историю изобразительного искусства; разные техники исполнения живописи; правила работы с лампами и микроскопом.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить анализ с помощью микроскопа, скальпеля и химических растворов.
Результат обучения: 1) Производить описание сохранности произведения и его фотофиксацию.
Введение в специальность
Реставрация и консервация произведений изобразительного искусства І
Живопись І
Компьютерное исследование в реставрации
Критерии оценки:
1. Визуально определяет вид холста.
2. Определяет технику исполнения живописи.
3. Характеризует основные этапы развития изобразительного искусства.
4. Владеет правилами выполнения фотофиксации.
Результат обучения: 2) Выполнять исследования в разных лучах спектра.
Критерии оценки:
1. Определяет все виды излучения.
2. Владеет правилами работы с инфракрасными и ультрафиолетовыми лампами.
Результат обучения: 3) Производить анализ с помощью спецоборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу сканирующим микроскопом.
2. Производит анализ электронным микроскопом.

1. "Штоф" және "Брокатель" сияқты машина жасау немесе қолмен өңделген матаның тоқудың технологиялық ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Төсенішті ұсына отырып, үтікпен бөліктің жекелеме учаскелерін қалыпқа келтіреді.
3. Мастика әдісімен күйе жеген маталардың, гобелендер мен кілемдердің жоғалуын қалпына келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Матада, теріде, ішікте және гобелендерде тігуді қалыпқа келтіру және суретті бекіту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тігін, кесте, алтын және күміс тігудің әртүрлі үлгілерін қалпына келтіру жолдарын сипаттайды.
2. Әртүрлі реңктерде жіпті таңдау ережелерін біледі.
3. Ою-өрнегі күрделі шілтер мен киімдегі мата кескіндерін желіммен және инемен біріктіруді орындайды.
4. Матадағы халық кестелерінің қарапайым суреттерін қалпына келтіруді орындайды.
5. Суретті келтіре отырып, пішіндеуді орындайды.
6. Алтынмен, күміспен, інжумен тігуді қалыпқа келтіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізін қалыпқа келтіре отырып, торлауды жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайындаудың торлау және төсеу техникасының қағидаларын меңгереді.
2. Торлау үшін жіпті іріктеуді орындайды.
"041411 3 – Қайта қалпына келтіруші-суретші" біліктілігі
КҚ 8. Қалыпқа келтірілетін туындының бүлінудің түрлері мен себептерін анықтайды.
КМ 08. Қалпына келтірілген жұмыстың жойылу сипатын анықтау
Бұл модуль қалыпқа келтірілетін туындының бүлінуін сипаттау анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: бейнелеу өнерінің тарихы; кескіндеме техникалары; шамдармен және микроскоппен жұмыс істеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде микроскоппен, скальпельмен және химиялық ерітінділердің көмегімен талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Туындының сақталуын және оның фотосуретті бекіту сипаттауын жүргізеді.
Мамандыққа кіріспе
ІІ бейнелеу өнерінің туындыларын қалпына келтіру және сақтау кескіндеме І
Қалыпқа келтіруге компьютерлік зерттеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кенептің түрін көзбен шолып анықтайды.
2. Бейнелеу өнерін орындау техникасын анықтайды.
3. Бейнелеу өнері дамуының негізгі кезеңдерін сипаттайды.
4. Фотосуретті бекіту туралы ережелерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Спектрдің әр түрлі сәулелерінде зерттеу жүргізуді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Радиацияның барлық түрлерін анықтайды.
2. Инфрақызыл және ультра күлгін шамдармен жұмыс істеу ережелерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Арнайы жабдықтың көмегімен талдауды жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сканерлейтін микроскоппен жұмыстарды орындайды
2. Электронды микроскопты талдауды жүргізеді

3. Выполняет работу с помощью компьютерной графики.
ПК 9. Выполнять подготовительные реставрационные работы
ПМ 09. Выполнение подготовительных реставрационных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовительных реставрационных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: способы чистки оборотной и лицевой стороны холста; виды и способы удаления лаков; виды и правила приготовления клея.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить оборотную и лицевую чистку; укреплять красочный и грунтовый слои, применяя натуральный животный клей; снимать холст со старого подрамника.
Результат обучения: 1) Удалять загрязнения оборотной стороны холста.
История зарубежного изобразительного искусства
Реставрация и консервация произведений изобразительного искусства ІІ
История изобразительного искусства Казахстана
Рисунок ІІІ
Критерии оценки:
1. Владеет всеми способами чистки, применяя необходимую наждачную бумагу, скальпель, лезвия, мыльные растворы.
Результат обучения: 2) Удалять пылевое загрязнение лицевой стороны холста.
Критерии оценки:
1. Производит чистку с помощью дистиллированной воды и мыльным раствором.
Результат обучения: 3) Удалять или восстанавливать старый потемневший слой лака.
Критерии оценки:
1. Производит восстановление структуры лаковой пленки с помощью ящика петтенкофера.
2. Удаляет старый лак, используя компресс, пропитанный необходимым составом.
3. Характеризует все виды лаков.
Результат обучения: 4) Снимать холст со старого подрамника.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу с помощью гвоздодера, реставрационного ножа, щипцов и плоскогубцев.
Результат обучения: 5) Укреплять красочный и грунтовый слои.
Критерии оценки:
1. Готовит кроличий и рыбий клей.
2. Производит пропитку клея с помощью фильтровальной и папиросной бумаги, реставрационного утюга.
ПК 10. Устранять разные виды деформации и утраты основания холста
ПМ 10. Устранение разных видов деформации и утрат основания холста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для устранения разных видов деформации и утрат основания холста.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды холстов; правила глажки и пользования реставрационным утюгом; правила прессовки.
При изучении модуля обучающиеся учатся устранять деформацию, восстанавливать утраты холста и производить прессовку.
Результат обучения: 1) Удалять неровности холста.
Профессиональная практика
Химия в реставрации
Музееведение и музеефикация
Критерии оценки:

3. Компьютерлік графиканың көмегімен жұмысты орындайды.
КҚ 9. Дайындық қалпына келтіру жұмыстарын орындайды.
КМ 09. Дайындық қалпына келтіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль дайындық қалыпқа келтіру жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: кенептің артқы және алдыңғы жағын тазалаудың әртүрлі тәсілдерін; лактардың жоюдың түрлері мен әдістерін;
желімді дайындаудың түрлері мен қағидаларын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: беткі және артқы жағын тазалауды жүргізуді; бояу және топырақ қабатын нығайтуды; табиғи желімді қолдануды; ескі сурет жақтауларынан кенепті шешіп алуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кенеп артындағы ластануды жояды
Шетелдік бейнелеу өнерінің тарихы
ІІ бейнелеу өнерінің туындыларын қалпына келтіру және сақтау
Қазақстанның бейнелеу өнерінің тарихы
ІІІ сурет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Егеуқұм қағазын, скальпельді, пышақты, сабын ерітінділерін және т.б. қолдана отырып, тазалаудың барлық түрлерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кенептің беткі жағындағы шаң-тозаң қабатын жояды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тазартылған сумен және сабынды ерітіндімен тазалауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Лактың ескі, күңіргенген қабатын жояды немесе қалыпқа келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Петтенкофер жәшігінің көмегімен лак таспасының құрылымын қалпына келтіруді орындайды.
2. Қажетті құрам сіңірілген компрессорды қолдана отырып, ескі лакты жояды.
3. Лактардың барлық түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ескі сурет жақтауларынан кенепті шешіп алады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шеге суырғыш, қалыпқа келтіруші пышақ, тістегіштер мен тістеуіктер көмегімен жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бояу және топырақ қанатын бекітеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қоян мен балық желімін дайындайды.
2. Сүзгі және папирос қағазының, қалпына келтіретін үтіктің көмегімен желімнің сіңдіруін қамтамасыз етеді.
КҚ 10. Түрлі деформацияның түрлерін жою және кенептің негізін жоғалту
КМ 10. Түрлі деформацияның түрлерін жою және кенептің негізін жоғалту
Бұл модуль пішінді жоғалтудың және кенеп негізінің жойылуының әртүрлі түрлері үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: кенептің түрлерін; үтіктеу қағидасын және қалыпқа келтіруші үтікті қолдану; нығыздау қағидасын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде пішіннің өзгеруінен арылтып, кенептің жойылған жерлерін қалпына келтіруді және тығыздауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кенеп бетіндегі тегіс емес жерлерді алады.
Кәсіптік практика
Қалыпқа келтірудегі химия
Мұражайтану және мұражайды тіркеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет правилами глажки.
2. Выполняет проглаживание реставрационным утюгом
3. Выполняет прессовку.
Результат обучения: 2) Восстанавливать утраты основания холста.
Критерии оценки:
1. Подбирает нужный холст для заплатки.
2. Дублирует кромки или всю основу картины.
3. Накладывает шов.
ПК 11. Восстанавливать утраченные слои краски и грунта
ПМ 11.
Восстановление утраченных слоев краски и грунта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для восстановления утраченных слоев краски и грунта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства масляных и темперных красок; правила приготовления грунта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: изготавливать и наносить грунт, работать в разной технике масляной живописи.
Результат обучения: 1) Изготавливать и наносить грунт на места утраты.
Учебная практика
Музееведение и музеефикация
Основы фото искусства в реставрации
Живопись ІІ
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет правилами приготовления грунта.
2. Готовит грунт.
3. Наносит и шлифует грунт.
Результат обучения: 2) Выполнять нанесение красочного слоя на местах утраты.
Критерии оценки:
1. Разбирается в составах масляных или темперных красках.
2. Разбавляет масляные или темперные краски.
3. Применяет разные материалы (кисти, щетинки, мастихин) для нанесения краски на места утраты в зависимости от техники исполнения реставрируемого произведения.
ПК 12. Выполнять основные виды работ по квалификации "Художник-реставратор"
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ведения процесса реставрации картин, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения проблем сохранности произведений искусства; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу реставрационной лаборатории.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру реставрационной мастерской.
2. Понимает и характеризует особенности процессов реставрации картин.
3. Владеет знаниями о приемах реставрации.
4. Собирает и анализирует данные о работе реставрационных мастерских.
5. Определяет характерные признаки и контрольный перечень основных реставрационных работ.

1. Тегістеу қағидасын меңгереді.
2. Қалыпқа келтіруші үтікпен тегістеуді орындайды.
3. Тығыздауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кенеп негізінің жойылған жерлерін қалыпқа келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жамау үшін қажетті кенепті таңдайды.
2. Жиектерін немесе суреттің барлық негізін қайталайды.
3. Жіктерін салады.
КҚ 11. Бояу мен бояу қабатының қабаттарын қалпына келтіру
КМ 11. Бояу мен бояу қабатының қабаттарын қалпына келтіру
Бұл модуль бояудың жойылған қабаттарын және топырақты қалыпқа келтіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: майлы және темперлік бояулардың қасиетін; топырақты дайындау қағидасын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде топырақты дайындау мен жағуды, майды кескіннің әртүрлі техникасымен жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғалту орындарында топырақты дайындайды және салады.
Оқу практикасы
Мұражайтану және мұражайды тіркеу
Қалыпты келтірудегі өнер суретінің негіздері
Кескіндеме ІІ
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Топырақ дайындау ережелерін меңгерген.
2. Топырақты дайындайды.
3. Топырақты салып, ажарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жоғалған жерлерге бояу қабатын жууды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Майлы немесе темперлік бояуларының құрамын анықтай алады.
2. Майлы және темперлік бояуларды араластырады.
3. Қалыпқа келтірілетін туындыны орындау техникасына байланысты жоғалған жерлерге бояуды жағу үшін түрлі материалдарды (қылқалам, қылтанды, мастихинды) қолданады.
ПК 12. "Қайта қалпына келтіруші- суретші" біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КМ 12. Диплом алды практикасы
Бұл модуль оқыту үдерісінде алынған білім мен практикалық іскерлікті жинақтау мен жетілдіруге; тікелей кәсіпорындарда суретті қалыпқа келтіру үдерісін жүргізудің жөндеу әдістерімен таныстыруға; жаңа жабдықпен, еңбекті ұйымдастыру, өндірісті үнемдеу, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен танысуға; дипломдық жобаны орындаудың техникалық материалдарын жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалыпқа келтіруші зертхананың жұмысын зерттейді және талдайды.
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қалыпқа келтіретін шеберхананың құрылымын сипаттайды.
2. Суретті қалыпқа келтіру процесінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
3. Қалыпқа келтіру тәсілдері туралы білімді меңгерген.
4. Қалыпқа келтіруші шеберханалардың жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
5. Негізгі қалыпқа келтіруші жұмыстардың өзіне тән белгілерін және соңғы тізбесін анықтайды.

6. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Собирать материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает и соблюдает правила подготовительных, основных и заключительных реставрационных работ. 2. Определяет виды и составляет техническую документацию, фиксирующую этапы реставрации.
3. Умеет рассчитывать качественные и количественные показатели химического состава материалов.
4. Владеет вопросами менеджмента и экономики производства.
5. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности при ведении реставрационных работ.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности художника-реставратора.
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж на рабочем месте.
2. Анализирует и регулирует работу реставрационной лаборатории.
3. Оформляет документацию на технологический процесс реставрации.
4. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
5. Оформляет документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования.
6. Оформляет распоряжения на производство работ.
7. Проводит анализ реставрируемого произведения.
8. Осуществляет контроль выполнения работ.
9. Применяет способы и меры, исключающие профессиональные заболевания.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 25
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 448
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0509000 – Обувное дело
Квалификации*:
050901 2 – Обувщик по индивидуальному пошиву обуви

6. Практика бойынша есеп дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жоба тақырыбы бойынша материал жинайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайындық, негізгі және соңғы қалпына келтіру жұмыстарының ережелерін түсінеді және қолдайды.
2. Қайта қалпына келтіру кезеңдерін анықтайтын техникалық құжаттаманың түрлерін анықтайды және қалыптастырады.
3. Материалдың химиялық құрамының сандық және сапалық көрсеткіштерін есептей алады.
4. Өндіріс менеджменті және экономикасы мәселелерін меңгереді.
5. Қалыпқа келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қайта қалпына келтіруші-суретшінің міндеттерін қайталайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
1) Қалыпқа келтіруші зертхананың жұмысын талдайды және реттейді.
3. Технологиялық илеу үдерісіне құжаттар рәсімдейді.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды анықтайды және жояды.
5. Жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттаманы рәсімдейді.
6. Жұмыстарды өңдеуге қаулы рәсімдейді.
7. Қалыпқа келтірілетін туындағы талдау жүргізеді.
8. Жұмыстарды орындауды бақылауды жүзеге асырады.
9. Кәсіптік сырқаттануды жоққа шығаратын тәсілдер мен шараларды қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
448-қосымша
"Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0509000 – Аяқ киім ісі
Біліктіліктер*:
050901 2 – Жеке аяқ киім тігу шебері

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация: 050901 2 – Обувщик по индивидуальному пошиву обуви
ПК 1. Оформить заказ, снятие мерки и подбор колодки для индивидуального изготовления обуви
ПМ 01 Оформление заказа, снятие мерки и подбор колодки для индивидуального изготовления обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления заказа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные антропометрические точки и размерные признаки ноги;
методику обмера ноги;
материалы, применяемые на детали верха и низа обуви;
процесс разработки эскизного проекта модели обуви;
основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
единую систему конструкторской документации;
отличие ортопедических колодок от стандартных;
правила выполнения чертежей, технических рисунков и эскизов;
психологические основы общения;
этику профессиональных отношений
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить обмер стопы;
соблюдать порядок и последовательность выполнения эскиза детали:
разрабатывать эскизный проект и конструкцию на базовую модель или в соответствии с эскизом заказчика;
снимать мерки и подбирать колодки для индивидуального изготовления обуви;
производить выбор модели и материалов для индивидуального изготовления обуви оформлять соответствующую документацию при оформлении заказа;
производить расчеты по оформлению заказа;
разрабатывать эскизный проект и конструкцию на базовую модель или в соответствии с эскизом заказчика.
Результат обучения: 1) Производить обмер стопы.
Основы проектирования и конструирования обуви
Черчение
Технология индивидуального пошива обуви
Психология и этика профессиональной деятельности
Основы информатики и автоматизации производства
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салты негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салтын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене тәрбиесі жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтерін және тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдар байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қазақстан тарихының толыққандылығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"050901 2 – Жеке аяқ киім тігу шебері" біліктілігі
КҚ 1. Тапсырысты рәсімдеу, өлшем алу және жеке үлгі бойынша аяқ киім дайындау үшін қалыбын таңдау
КМ 01 Тапсырысты рәсімдеу, өлшем алу және жеке үлгі бойынша аяқ киім дайындау үшін қалыбын таңдау
Бұл модуль тапсырысты рәсімдеуге қажет білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
негізгі антропометрикалық нүктелерді және аяқ сипаты бойынша өлшемдерді;
аяқты өлшеу тәсілін;
аяқ киімнің жоғарғы және төменгі жақтарына қолданылатын материалдарды;
аяқ киімнің сызба жобасы үлгісінің әзірлеу үдерісін;
сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
бірыңғай құрылымдық құжаттар жүйесін;
ортопедиялық қалыптың стандартты қалыптан айырмашылығы сызба, техникалық суреттер мен нобайлардың орындалу ережелерін;
қатынастың психологиялық негіздері;
кәсіби қатынас этикасын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
табанды өлшеуі;
бөлшектің нобайын жасау тәртібі мен реттілігін сақтауы: базалық үлгіге немесе тапсырыс берушінің нобайлық жобасы мен құрылымын жасауы;
жеке үлгі бойынша тігілетін аяқ киімге қалып таңдау немес өлшем алуы;
жеке үлгі бойынша тігілетін аяқ киім үлгісін немесе материалдарын таңдауы, тапсырысты рәсімдеу кезінде сәйкес келетін құжаттарды рәсімдеуі;
тапсырысты рәсімдеуі бойынша есеп жасауы;
базалық үлгіге немесе тапсырыс берушінің нобайлық жобасы мен құрылымын жасауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Табанды өлшеу.
Аяқ киім құрылымын жасау мен жобалау негіздері
Сызу
Жеке үлгі бойынша аяқ киім тігу технологиясы
Кәсіптік қызмет психологиясы мен этикасы
Өндірісті автоматтандыру және информатика негіздері.
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Знает анатомию стопы с учетом ее особенностей.
2. Использует методику обмера нижних конечностей;
3. Прорисовывает след стопы
4. Определяет конструктивные особенности обуви.
5. Понимает назначение эскиза и его отличие от рабочего чертежа.
6. Соблюдает порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
7. Выполняет нанесение размеров по государственному стандарту основных надписей и их содержание.
8. Выполняет чертежи и схемы по специальности.
9. Соблюдает правила выполнения чертежей, технических рисунков и эскизов.
10. Соблюдает технику и принципы нанесения размеров.
11. Определяет точки замера ноги.
12. Пользуется измерительными приборами при обмере стопы.
13. Подбирает затяжные колодки.
14. Подбирает колодку по следу.
15.Соблюдает профессиональный этикет.
16. Соблюдает общие нормы и правила поведения, общения.
Результат обучения: 2) Разрабатывать эскизный проект и конструкцию на базовую модель или в соответствии с эскизом заказчика
Критерии оценки
1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
2. Владеть информацией о фасонах обуви
3. Помогает клиенту правильно подобрать фасон с учетом его физиологических особенностей и желаний с помощью информационных технологий.
4. Работает с текстовыми, графическими, векторными редакторами, электронными таблицами.
5.Производить подбор фасона и модели обуви.
6. Разрабатывает эскизный проект и конструкцию на базовую модель или в соответствии с эскизом заказчика
7. Снимает мерки и подбирает колодки для индивидуального изготовления обуви;
8. Производит выбор модели и материалов для индивидуального изготовления обуви.
9. Производит выбор деталей верха и низа обуви, вспомогательных материалов и фурнитуры для изделий из кожи.
10. Оформляет соответствующую документацию при оформлении заказа.
11. Производит расчеты, по изготовлению обуви, оформляет заказ.
12. Вносит принятые в процессе разработки изменения в конструкторскую документацию.
13. Составляет извещения об изменениях.
ПК 2. Проводить подготовительные работы по пошиву обуви.
ПМ 02. Проведение подготовительных работ по пошиву обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки к процессу изготовления обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают историю развития конструкции обуви;
классификации обуви;
этапы технологии производства обуви;
назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при индивидуальном изготовлении обуви;
принцип действие оборудование по пошиву и по ремонту обуви;
характеристику оборудования, применяемого для ремонта обуви;
виды материала и его свойства.
ассортимент обувных материалов;
классификацию и область применения различных материалов;
особенности строения, назначения и свойства различных материалов;
физико-механические свойства различных материалов; способы производств различных материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
.понимать сущность
классификации обуви, деталей обуви, колодок;
определять конструктивные особенности обуви;
производить выбор материала;
определять качество материала;
применять инструменты, приспособления и оборудование с учетом назначения;
понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса
Результат обучения: 1) Владеть спецификой производства пошива обуви.
Охрана труда
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви
Оборудование
Электротехника.
Материаловедение
Основы рыночной экономики
Ознакомительная практика.
Основы информатики и автоматизации производства.
Производственное обучение
.
Критерии оценки:

1. Табан анатомиясының ерекшеліктерін біледі.
2. Аяқты өлшеу әдісін қолданады;
3. Табан ізін салады
4. Аяқ киімнің құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды.
5. Нобай мақсатын және оның жұмыс сызбасынан айырмашылығын түсінеді.
6. Бөлшектің нобайын жасау тәртібі мен реттілігін сақтайды.
7. Мемлекеттік стандарттың негізгі жазбасы мен құрамы бойынша өлшем жасайды.
8. Мамандығы бойынша сызбалар мен схемаларды біледі.
9. Сызба, техникалық суреттер мен нобайлардың орындалу ережелерін сақтайды.
10. Өлшемдерді белгілеу техникасы мен қағидаттарын біледі.
11. Аяқты өлшеу нүктелерін анықтайды.
12. Табанды өлшегенде өлшеу құралдарын қолданады.
13. Керме қалыптарды таңдайды.
14. Қалыпты ізі бойынша таңдайды.
15. Кәсіби этиканы сақтайды.
16. Жалпы өзін-өзі ұстау, қарым-қатынас номаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Базалық үлгіге немесе тапсырыс берушінің нобайлық жобасы мен құрылымын жасау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
2. Аяқ киім үлгісі жөнінде ақпаратты білу.
3. Клиентке ақпараттық технологиялвр көмегімен физиологиялық ерекшеліктерін, курс және тілекетерін ескере отырып, дұрыс аяқ киім үлгісін таңдауға жәрдемдеседі.
4. Мәтіндік, графикалық, векторлық редакторлармен , электронды кестелермен жұмыс жасайды.
5. Аяқ киім үлгісін таңдайды.
6. Базалық үлгіге немесе тапсырыс берушінің нобайлық жобасы мен құрылымын жасайды.
7. Жеке үлгі бойынша тігілетін аяқ киімге қалып таңдайды немесе өлшем алады;
8. Жеке үлгі бойынша аяқ киім жасау үшін үлгі мен материалдарды таңдайды.
9. Аяқ киімнің жоғарғы және төменгі бөлшектерін, қосымша материалдар және былғарыдан жасалған бұйымдар үшін фурнитураны таңдайды.
10. Тапсырысты рәсімдеу барысында қажетті құжаттарды рәсімдейді.
11. Тапсырысты рәсімдеуге байланысты есеп-қисапты жүзеге асырады.
12. Дайындық үдерісінде қабылданған өзгертулерді құрылымдық құжатқа енгізеді.
13. Өзгертулер жайлы хабарламар жасайды.
КҚ 2. Аяқ киім тігу үшін алдын-ала дайындық жұмыстарын жүргізу.
КМ 02. Аяқ киім тігу үшін алдын-ала дайындық жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль шоттардың күнделікті теңгерімін қалыптастыру үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аяқ киім құрылымын дамыту тарихы;
аяқ киім жіктемесі;
аяқ киім жасау технологиясының кезеңдері;
жеке үлгі бойынша жасалатын аяқ киім тігуге қолданылатын құралдар мен аспаптардың мақсаты мен сипаттары;
аяқ киім тігу мен жөндеу үшін қолданылатын құралдардың жұмыс жасау принципі;
аяқ киім жөндеуге қолданылатын құралдардың сипаттары;
материалдардың түрлері мен қасиеттері.
аяқ киім материалдарының ассортименті;
түрлі материалдарды қолдану жіктемесі мен аймағы;
түрлі материалдардың құрылым ерекшеліктері, мақсаты мен ерекшеліктері;
-түрлі материалдардың физико-механикалық ерекшеліктері; түрлі материалдарды жасау тәсілі меңгеруі тиіс.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
аяқ киім жіктемесін, аяқ киім бөлшектерін, қалыбын
түсіну қажет;
аяқ киімнің құрылымдық ерекшеліктерін анықтай білу;
материалды таңдай білу;
материал сапасын анықтай білу;
мақсаты бойынша құрылғыларды, аспаптарды қолдана білу;
негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдамалық ережелерін сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киім тігу өндірісінің ерекшеліктерін жете меңгеру.
Еңбекті қорғау
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу
Жабдық
Электротехника.
Материалтану
Нарықтық экономика негіздері
Таныстыру практикасы.
Өндірісті автоматтандыру және информатика негіздері.
Өндірістік оқыту
.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Объясняет историю обуви.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Классифицирует обувь, детали обуви, колодки.
4. Владеет информацией о технике безопасности при выполнении работ по пошиву обуви.
5. Характеризует виды инструментов и технологическую оснастку.
6. Характеризует особенности работы обувщика.
Результат обучения: 2) Производить выбор материала
Критерии оценки:
1. Понимает сущность производства кожи.
2. Понимает ассортимент обувных материалов.
3. Проводит классификацию по областям применения различных материалов.
4. Владеет информацией о физико-механических свойствах различных материалов
5. Определяет качество материала.
6. Характеризует технологические требовании по уходу и хранению материалов.
7. Характеризует свойства материалов.
8. Обеспечивает гигиеничность и эстетичность выбранного материала.
Результат бучения: 3) Применять инструменты, приспособления и оборудование с учетом назначения.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство, способы регулировки механизмов обувного оборудования
2. Владеет способами наладки и регулировки оборудования.
3. Характеризуе принципы работы электрических машин.
4. Выполняет расчеты электрических цепей.
5. Производит включение, выключение и эксплуатацию оборудования, оснащенного электрическими приводами;
6. Соблюдает технику электробезопасности при работе с электрооборудованием.
7. Понимает назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при индивидуальном изготовлении обуви.
8. Готовит к работе оборудование, инструменты, приспособления и содержит их в надлежащем состоянии.
9. Пользуется инструментами и оборудованием для ремонта обуви.
10. Соблюдает правила безопасности труда, производственной санитарии.
11. Пользуется средствами пожаротушения.
Результат обучения: 4) Производить подбор колодок
Критерии оценки:
1. Характеризует классификацию колодок.
2. Характеризует технологические требования к колодкам.
3. Различает виды колодок.
4. Определяет размеры колодок.
5. Определяет конструкцию колодок.
6. Производит выбор колодок по следу стопы.
Результат обучения: 5) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
ПК 3. Выполнять технологические операции при индивидуальном изготовлении обуви
ПМ 03. Выполнение технологических операций по индивидуальному изготовлению обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технологических операций при индивидуальном изготовлении обуви на оборудовании и вручную:
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают раскрой обувных материалов;
методы; системы, правила и схемы раскроя; технологические операции и нормативы;
рациональное использование материалов;
требования к операциям и безопасности труда; дефекты; обработка деталей обуви: технологические операции и нормативы, требования к операциям и безопасности труда, дефекты; сборка заготовок верха обуви: методы скрепления,
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять технологические операции и нормативы, соблюдать сборку заготовок верха обуви: производить сборку и прикрепление деталей низа обуви;
производить ручную затяжку заготовок обуви на колодках;
производить отделку низа обуви;
производить завершающие операции по изготовлению обуви.
Результат обучения: 1) Проводить операции по раскрою деталей обуви.
Черчение
Материаловедение
Оборудование
Охрана труда
Основы проектирования и конструирования обуви
Технология индивидуального пошива обуви
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви
Основы рыночной экономики
Производственное обучение
Критерии оценки

1. Аяқ киім тарихын түсіндіреді.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Аяқ киімді, бөлшектерін, қалыбын жіктейді.
4. Аяқ киім тігу жұмыстары барысында қауіпсіздік техникасын біліп, қолданады.
5. Аспаптардың түрлері мен технологиялық жабдықтаманы сипаттайды.
6. Аяқ киім шебері жұмысының ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалды таңдау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Былғарыны өндіру мәнін түсіну.
2. Аяқ киім материалдарының ассортиментін түсінеді.
3. Түрлі материалдардың қолдану аймақтары бойынша жіктемесін жүргізеді.
4. Түрлі материалдардың физико-механикалық сипаты жайлы ақпаратты біледі.
5. Материал сапасын анықтайды
6. Материалдарды сақтау және күту талаптары технологиясын сипаттайды.
7. Материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
8. Таңдалған материалдың тазалығы мен келісімділігін қамтамасыз етеді.
Оқу нәтижесі: 3) Мақсаты бойынша құрылғыларды, аспаптарды қолдана білу;
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқ киім құрылғысын, механизмдерді реттеу әдістерін түсінеді әдістерін түсінеді
2. Құрылғыларды жөндеу және реттеу әдістерін меңгерген.
3. Электрлік машина жұмысы принципін сипаттайды.
4. Электр тізбектерін есептеуді орындайды.
5. Электрлік желілермен қамтамасыздандырылған құрылғылардың қолданылуын, қосу, сөндіруін жүзеге асырады.
6. Электр құрылғыларымен жұмыс кезінде электр қауіпсіздік техникасын сақтайды.
7. Жеке аяқ киім үлгісін дайындағанда қолданылатын құрылғылар мен аспаптардың мақсаты мен сипаттарын түсінеді.
8. Құрылғы, аспаптар мен жабдықтарды жұмысқа дайындайды және тиісті қалыпта сақтайды.
9. Аяқ- киім жөндеу үшін құрылғылар мен аспаптарды қолданады.
10. Еңбек қауіпсіздігі мен өндірістік санитария қағидаларын сақтайды.
11. Өрт сөндіру құрылғыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қалыпты таңдауды жүргіз.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қалыпты жіктеуді сипаттайды.
2. Қалыпқа қойылатын технологиялық міндеттерді сипаттайды.
3. Қалып түрлерін ажырата алады
4. Қалып өлшемдерін анықтайды
5. Қалып құрылымын анықтайды.
6. Табан ізі бойынша қалыпты таңдауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторлары мен шарттарын қолданады.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын түсінеді.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын айқындайтын факторларды тани біледі.
4. Бизнес-жоспарды құрастыру негіздерін игереді.
КҚ 3. Жеке үлгі бойынша аяқ киім дайындау барысында технологиялық операцияларды жасау
КМ 03. Жеке үлгі бойынша аяқ киім дайындау мақсатында технологиялық операцияларды жасау
Бұл модуль жеке үлгі бойынша құрылғы мен қолдан аяқ киім жасауда технологиялық операцияларды жүзеге асыруда қажет білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аяқ киім материалдарының пішімі;
әдістері; пішім әдістері, ережелері және сызбасы; технологиялық операциялар мен нормативтер;
материалдардың рационалды қолданылуы;
еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына талаптар; ақаулар; аяқ киім бөлшектерін өңдеу: технологиялық операциялар мен нормативтер, еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына талаптар, ақаулар; аяқ киімнің жоғарғы бөлік дайындамасын жинау: байланыстыру тәсілдері н меңгереді.
Модульды зерделеу кезінде оқушылар технологиялық операциялар мен нормативтер, операцияға қойылатын талаптар мен еңбек қауіпсіздігін, ақауларын анықтай білу керек;
аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіре білу керек: аяқ киімнің төменгі бөлігінің бекіту және жинау жұмыстарын жасай білу;
қалыптағы аяқ киімнің дайындамасын қолдан тарта білу;
аяқ киімнің төменгі бөлігін өңдей білу;
аяқ киім жасау бойынша қорытынды операциялар жасауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киім бөлшектерін пішу бойынша операциялар жүргізу.
Сызу,
Материалтану.
Жабдық.
Еңбекті қорғау.
Аяқ киім құрылымын жасау мен жобалау негіздері,
Жеке үлгі бойынша аяқ киім тігу технологиясы.
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу.
Нарықтық экономика негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Размещает шаблоны на подготовленный материал.
2. Проверяет соответствие укладки шаблонов модельной шкале.
3. Производит выкраивание деталей по шаблонам.
4. Определяет рациональные варианты раскроя деталей.
5. Соблюдает технологические нормативы выполнения операций.
Результат обучения: 2) Производить сборку заготовок верха обуви.
Критерии оценок
1. Использует знания о видах ниточных швов.
2. Характеризует виды стежков швов скрепляющих детали - ниточные, клеевые, сварные.
4. Характеризует способы обработки краев деталей.
5. Соблюдает правила технологических операций по сборке деталей верха заготовки.
6. Выполняет сборку заготовок верха обуви.
7. Использует метод прессовой вулканизации и другие способы соединения деталей.
8. Использует вспомогательные материалы и фурнитуру при необходимости.
Результат обучения: 3) Производить предварительное формование заготовок верха обуви.
Критерии
оценки
1. Производит промазку кармана для вставки жесткого задника пяточной части заготовки.
2. Производит промазку союзки.
3. Выполняет надевание верха заготовки на колодку.
4. Выполняет установку пяточной части заготовки.
5. Применяет методы крепления заготовки на колодку.
6. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами и на оборудовании.
Результат обучения: 4) Производить формование заготовок верха обуви.
Критерии оценки
1. Различает внешнее, внутренне, комбинированное формование заготовки.
2. Соблюдает условия получения формоустойчивой обуви.
3. Применяет сведения о растяжке различных деталей верха заготовки на затяжной колодке.
4. Выполняет формование заготовок верха обуви с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 5) Производить ручную затяжку заготовок обуви на колодках.
Критерии оценки
1. Производит посадку и крепление носочной и пучковой части.
2. Выполняет затяжку пяточной части.
3. Выполняет затяжку геленочной части.
4. Выполняет затяжку подкладки и носочной части.
5. Производит вклеивание и обтяжку подносков.
6. Производит затяжку носочно-пучковой части.
7. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами.
Результат обучения: 6) Производить прикрепление деталей низа обуви.
Критерии оценок
1. Характеризует методы крепления деталей низа обуви.
2. Применяет клеевой метод крепления к формованию подошвы.
3. Применяет прикрепление каблуков к пяточной части подошвы.
4. Рационально использует материалы для крепления подошвы и каблуков.

1. Алдын-ала дайындалған материалға қиманы орналастыру.
2. Үлгі шкаласына қиманы орналастыру сәйкестіктерін тексереді.
3. Қима бойынша бөлшектерді пішеді
4. Бөлшектерді пішу бойынша рационалды нұсқаларды анықтайды.
5. Операцияларды жүзеге асыру барысында технологиялық нормативтерді сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жіптік тігіс түрлері білімін қолданады.
2. Біріктірілетін бөлшек тігістерін сыру түрлерін сипаттайды- жіптік, желімді, дәнекерленетін.
3. Бөлшек шеттерін өңдеу тәсілдерін сипаттайды.
4. Жоғарғы бөлік дайындамасын жинау бойынша технологиялық операциялар ережесін сақтайды.
5. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асырады.
6. Прессті вулканизация мен бөлшектерді біріктірудің басқа да тәсілдерін қолданады.
7. Қажет жағдайда қосымша материалдар мен фурнитураны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын алдын-ала қалыпқа келтіру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өкше бөлігінің қатаң сірін салу үшін қалтаны майлауды.
2. Жұлықты майлау.
3. Дайындаманың жоғарғы бөлігін қалыпқа кигізу.
4. Дайындаманың өкше бөлігін орнату.
5. Қалыпқа дайындаманы бекіту әдісін қолдану.
6. Құрылғылармен және жабдықтамада жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды..
Оқыту нәтижесі: 4) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіре білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Дайындаманың сыртқы, ішкі, біріктірілген қалыптамасын ажырата алады.
2. Пішіні тұрақты аяқ киімді алу ережелерін сақтайды.
3. Қалыпты тартуда түрлі жоғарғы бөліктер дайындамасының кергісі туралы ақпаратты қолданады.
4. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіруін қауіпсіздік техникасын сақтай отырып білуі қажет
Оқыту нәтижесі: 5) Қалыптағы аяқ киімнің дайындамасын қолдан тарта білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Алдыңғы және шоғырланған бөліктерді отырғызу мен бекітуді жасау.
2. Өкше бөлігінің тартуын жүзеге асырады.
3. Табанорта бөлігінің тартпасын жасайды.
4. Төсем мен алдыңғы бөліктің тартпасын жасайды.
5. Алдыңғы төмен бөлікті желімдеу мен тарту.
6. Алдыңғы-шоғырланған бөліктің тартпасын жасау.
7. Құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Аяқ киімнің төменгі бөліктерін бекітуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқ киімнің төменгі бөліктерін бекітуді сипаттайды.
2. Табан қалыптауда бекітудің желімдеу әдісін қолданады.
3. Табанның өкше бөлігіне тақаның бекітілуін қолданады.
4. Табан мен өкшені бекітуде материалдарды рационалды қолданады.

5. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами и на оборудовании.
Результат обучения: 7) Производить отделку низа обуви.
Критерии оценки
1. Выполняет фрезерование вручную или на станке.
2. Выполняет шлифование.
3. Выполняет окрашивание низа обуви.
4. Выполняет полировку деталей низа обуви.
5. Выполняет декоративную отделку на деталях низа обуви.
6. Использует методы заделки дефектов (аппретирование, утюжка, тонирование).
ПК 4. Выполнять контроль качества готовых изделий..
ПМ 04. Выполнение контроля качества готовых изделий
Данный модуль описывает базовые знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля качества готового изделия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают требования к основным технологическим операциям и нормативам по контролю качества обуви, виды дефектов обуви, требования к внешнему виду готовой продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять контроль качества готового изделия; проводить примерку и корректировку обуви; определять дефект устанавливать сортность ремонта обуви;
Результат обучения: 1) Осуществлять внешний контроль качества готового изделия.
Основы проектирования и конструирования обуви,
Технология индивидуального пошива обуви.
Производственное обучение
Критерии оценки
1. Дает, общие сведения о показателях качества обуви.
2. Выполняет анализ конструкции заготовки, видов швов, скрепляющих детали заготовки.
Результат обучения: 2) Проводить примерку и корректировку обуви.
Критерии оценки
1. Соблюдает методику примерки обуви, выполняемой на заказ.
2. Выполняет примерку обуви на соответствия с мерками заказчика.
3. Выявляет несоответствие мерок заказчика с изделием.
Результат обучения: 3) Определять дефекты обуви.
Критерии оценки
1. Проверяет правильность расположения, чистоту и частоту строчки.
2. Проверяет парность носков и союзок по размеру, материалу, цвету, отделке, наличие перекосов деталей.
3. Определяет длину и ширину деталей полки подошвы и лицевого слоя кожи.
4. Определяет положение заднего шва или заднего наружного ремня, качество околачивания пяточной части, установку и отделку каблуков.
5. Проверяет высоту задников и каблуков в паре обуви, наличие дефектов на этих деталях.
6. Выявляет дефекты внутренней части полупары: наличие складок, разрывов, бугров, выступающих крепителей, гвоздей, шпилек, пятен и загрязнений на внутренней поверхности обуви.
7. Применяет различные способы корректировки обуви.
Результат обучения: 4) Устанавливать сортность обуви.
Критерии оценки

5. Құрылғылармен және жабдықтамада жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Аяқ киімнің төменгі бөлігін өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Фрезерлеуді қолмен немесе білдекте жасайды.
2. Тегістеу жасайды.
3. Аяқ киімнің төменгі бөлігін бояйды.
4. Аяқ киімнің төменгі бөліктерін ысып жылтыратады.
5. Аяқ киімнің төменгі бөліктерінде әсемдеу жұмыстарын жүзеге асырады.
6. ақауларды кетіру әдістерін қолданады (жалата жағу, үтіктеу, қараңғылау).
КҚ 4. Дайын бұйымдардың сапасын тексеруді орындау
КМ 04. Дайын бұйымдардың сапасын тексеруді орындау
Бұл модуль дайын жұмыстардың сапасын бақылауды анықтауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде оқушылар келесі: аяқ киім сапасын бақылаудағы негізгі технологиялық операциялар мен нормативтер, аяқ киім ақауларының түрлері, дайын өнімнің сыртқы келбетіне қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульды зерделеу кезінде оқушылар дайын бұйым сапасын тексерулері қажет; аяқ киімді өлшеп кию мен реттеу керек; ақауын таба біліп, аяқ киімнің қандай жөндеуді қажет ететінін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайын бұйым сапасын сырттай тексеруді орындау.
Аяқ киім құрылымын жасау мен жобалау негіздері,
Жеке үлгі бойынша аяқ киім тігу технологиясы.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқ киім сапасының көрсеткіштері жайлы жалпы ақпарат береді.
2. Дайындама құрылымының, бөліктерді біріктіретін тігіс түрлерінің сараптамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімді өлшеу және түзетуді жасау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тапсырысқа берілетін аяқ киімнің өлшеу әдісін сақтайды.
2. Тапсырыс берушінің өлшемдеріне аяқ киім өлшеуінің сай келуін қадағалайды.
3. Тапсырыс беруші мен бұйымның өлшемдегі сәйкессіздігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киім ақауларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Тігіс орналасуын, тазалығын және жиілілігінің дұрыстығын тексереді.
2. Қос алдыңғы бөлігі мен жұлықтардың өлшем, материал, түс, жасалуы, бөлшектердің қисықтығы бойынша тексереді.
3. Табан бөлшектерінің ұзындығы мен ені және былғарының беткі қабатын анықтайды.
4. Артқы тігіс немесе арт жағындағы сыртқы белдік орнын, өкше бөлігінің айналшықтау сапасын, тақаның орнатылуы мен жасалуын анықтайды.
5. Қос аяқ киімдегі сірі мен тақалардың биіктігін, осы бөлшектердегі ақаулардың бар-жоқтығына тексереді.
6. Ішкі бөлік ақауларын анықтау: аяқ киімнің ішіндегі бүрмелердің, алшақтықтардың, адырлардың, шығып тұрған бекемдеуіштердің, шегелердің, шпилькалардың, дақтар мен кірленулердің болу-болмауы.
7. Аяқ киім түзетудегі түрлі әдістерді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 4) Аяқ киім сұрыптылығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшар ттары:

1. Устанавливает сорт с учетом существующего дефекта.
2. Определяет артикул обуви: назначение обуви, вид, материал, метод крепления.
ПК 5. Выполняет основные виды работ обувщика по индивидуальному пошиву обуви
ПМ 05 Выполнение основных видов работ обувщика по индивидуальному пошиву обуви
Данная практика на приобретение рабочей профессии дает представление обучающимся о организации работы на производстве, должностных обязанностях обувщика по индивидуальному пошиву обуви, его ответственности за выполнение правил технической эксплуатации и техники безопасности на рабочем месте; способствует закреплению теоретических знаний и получению навыков выполнения основных видов работ обувщика по индивидуальному пошиву обуви в производственных условиях. Результатом прохождения практики является сдача квалификационного экзамена на и получение квалификации "Обувщика по индивидуальному пошиву обуви" 3 разряда.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Обувщика по индивидуальному пошиву обуви" 3 разряда.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки
1. Владеет навыками безопасного проведения работ.
2. Выполняет обмеры нижних конечностей.
3. Подбирает или подгоняет колодки в соответствии с особенностями размеров стоп.
4. Разрабатывает эскизный проект и конструкцию на базовую модель или в соответствии с эскизом заказчика.
5. Правильно выбирает способы (методы) раскроя материалов, обработки деталей.
6. Производит сборку и формирование заготовок верха, прикрепления деталей низа, отделки обуви.
7. Рационально использует материалы.
8. Пользуется инструментами и оборудованием при индивидуальном изготовлении обуви.
9. Выполняет машинные ручные технологические операции по изготовлению обуви.
10. Выполняет примерку обуви, изготавливаемой на заказ.
11. Выполняет корректировку обуви.
Квалификация: 050902 2 – Обувщик по пошиву ортопедической обуви
ПК 6. Осуществить подбор ортопедической обуви
ПМ 06. Осуществление подбора ортопедической обуви
Данный модуль описывает базовые знания, умения и навыки, необходимые для осуществления подбора ортопедической обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают понятия об опорно-двигательном аппарате человека;
анатомии и физиологии нижних конечностей человека;
о деформации нижних конечностей человека; плоскостопии; плоско-вальгусных и полых стоп; об укорочении нижних конечности; косолапости; деформация стоп вследствие спастических и вялых параличей; врожденные и ампутационные дефекты стопы; протезирование нижних конечностей человека; ампутации нижних конечностей; протезах нижних конечностей; о показаниях и противопоказаниях к назначению ортопедической обуви и ортопедических изделий
При изучении модуля обучающиеся учатся;
владеть основными понятиями о медицинском ортопедическом снабжении;
определять вид деформации стоп;
владеть основными понятиями о протезировании;
определять вид ортопедической обуви в соответствии классификацией;
определять назначение и расположение специальных деталей в ортопедической обуви в соответствии с медицинскими показаниями;
выполнять выбор модели и материалов для изготовления ортопедической обуви и протезно-обувных изделий в соответствии с деформациями стопы.
.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями о медицинском ортопедическом снабжении.
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви.
Медицинские основы ортопедического снабжения.
Критерии оценки

1. Бар ақауды ескере отырып сұрыпты анықтау.
2. Аяқ киім артикулын анықтайды. аяқ киім мақсаты, түрі, материалы, бекіту түрі.
КҚ 5. Жеке аяқ киім үлгісін дайындау бойынша аяқ киім шеберінің негізгі жұмыс түрлерін жасау
КМ 05 Жеке аяқ киім үлгісін дайындау бойынша аяқ киім шеберінің негізгі жұмыс түрлерін жасау
Бұл кәсіптік жұмысты алуға мүмкіндік беретін тәжірибе оқушыларға өндірістегі жұмыстың ұйымдастырылуы, жеке үлгі бойынша аяқ киім тігушінің қызметтік міндеттері, оның жұмыс орнындағы техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік техникасын сақтаудағы жауапкершілігі жайлы түсінік қалыптастырады; теориялық білімнің бекітілуі мен жеке үлгі бойынша аяқ киім тігушінің өндірістік шарттарды негізгі жұмыс түрлерін жасаудағы машықтануына алып келеді. Тәжірибені өтудегі қорытынды болып 3-разрядты "Жеке үлгі бойынша аяқ -киім тігуші" біліктілік емтиханың тапсыру болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) 3-разрядты "Жеке үлгі бойынша аяқ -киім тігуші" біліктілігін алу.
Кәсіптік тәжірибе - жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қауіпсіз жұмыс жасау машықтарына ие.
2. Төменгі бөліктердің өлшеуін жасай алады.
3. Табан ерекшеліктерін ескере отырып қалыпты таңдайды және келтіреді.
4. Базалық үлгіге немесе тапсырыс берушінің нобайлық жобасы мен құрылымын жасайды.
5. Материалдарды пішу әдістері, бөлшектерді өңдеуді дұрыс таңдай алады.
6. Жоғарғы жақ дайындамасының құрылмасын жинап, аяқ киімнің төменгі жақ бөлігін бекітеді.
7. Материалдарды рационалды қолданады.
8. Жеке үлгі бойынша аяқ киім дайындағанда құралдар мен аспаптарды қолданады.
9. Аяқ киім өндірісі кезінде машиналық технологиялық операцияларды қолдан жасайды.
10. Тапсырысқа берілген аяқ киімнің өлшеуін жүзеге асырады.
11. Аяқ киімнің түзетулерін жасайды.
"050902 2 – Ортопедиялық аяқ киім тігу шебері" біліктілігі
КҚ 6 Ортопедиялық аяқ киімнің таңдауын жасау
КМ 06. Ортопедиялық аяқ киім үлгісін таңдауды жүзеге асыру
Бұл модуль ортопедиялық аяқ киім таңдау сапасын бақылауды анықтауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде оқушылар адамнң тірек-қозғалыс аппаратары жайлы білімді меңгеруі тиіс;
адамның аяқтары анатомиясы мен фзиологиясы туралы;
адамның аяқтарының деформациясы; жалпақ-вальгусты және қуыс табан; аяқтардың қысқаруы; майтабандық; спастикалық және бос паралич салдарынан табанныңдеформацияға ұшырауы; табанның туа біткен және ампутациялық кемшіліктері; аяқтарды протездеу; аяқтар ампутациясы; аяқтар протезі; ортопедиялық аяқ киім мен бұйымдардың қарсы көрсетілімдері меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
медициналық ортопедиялық жабдықтаманың негізгі түсініктерін меңгеру;
табан деформациясының түрін анықтай білу;
протездеудің негізгі түсінігін меңгеру;
жіктемесіне байланысты ортопедиялық аяқ киімнің түрін анықтай білу;
медициналық көрсеткіштерге сай ортопедиялық аяқ киім бөлшекетерінің орналасуы мен мақсатын анықтай алу;
табан деформациясына қарай ортопедиялық аяқ киім мен протезделген аяқ киім бұйымдары үлгілері мен материалдарын таңдауға үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Медициналық ортопедиялық жабдықтаманың негізгі түсініктерін меңгеру.
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу.
Медициналық ортопедиялық жабдықтаманың негізгі түсініктері.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Имеет представление об опорно-двигательном аппарате человека; анатомии и физиология нижних конечностей.
2. Имеет сведения о костной, мышечной, кровеносной и нервной системах.
3. Понимает сущность патологических отклонений в строении и функциях нижних конечностей человека, деформации нижних конечностей человека (плоскостопие; плоско-вальгусные и полые стопы; укорочение нижней конечности; косолапость; пяточные стопы; деформация стоп).
4. Различает врожденные и ампутационные дефекты стопы; протезирование нижних конечностей человека; ампутация нижних конечностей; протезы нижних конечностей.
Результат обучения: 2) Определять вид деформации стоп.
Критерии оценки
1. Определяет вид необходимой коррекции стопы со статической недостаточностью (плоская стопа, вальгусная деформация стоп).
2. Определяет вид необходимой коррекции стопы с динамической недостаточностью (эквинусная, отвисающая, косолапость).
3. Различает способы исполнения медицинских назначений в зависимости от характера деформации стоп.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями о протезировании.
Критерии оценки
1. Владеть информацией о процессе протезирования конечностей.
2. Владеть информацией о процессе изготовления вкладных ортопедических изделий для ортезов.
3. Владеть информацией о процессе сложного и атипичного протезирования.
Результат обучения: 4) Определять вид ортопедической обуви в соответствии с классификацией и медицинскими показателями.
Критерии оценки
1. Определяет вид конструкций ортопедической обуви (сложный и малосложный).
2. Определяет виды деталей (жесткие и мягкие детали).
3. Определяет виды межстелечных слоев.
4. Определяет виды приспособлений (разгружающие и корригирующие) для обувных ортопедических изделий.
5. Определяет назначение и расположение специальных деталей в ортопедической обуви в соответствии с медицинскими показаниями.
Результат обучения: 5) Выполнять выбор модели и материалов для изготовления ортопедической обуви и протезно-обувных изделий в соответствии с деформациями стопы.
Критерии оценки
1. Определяет назначение обуви и ее размер.
2. Определяет размеры и назначение супинаторов.
3. Соблюдает требования к качеству материалов и деталей.
4. Назначает вид материала для изготовления ортопедической обуви.
5. Предлагает модель колодки для культи.
6. Выбирает фасон ортопедической обуви в соответствии с деформациями стопы.
ПК 7. Выполнять технологические операции по индивидуальному изготовлению ортопедической обуви.
ПМ 07. Выполнение технологических операций по индивидуальному изготовлению ортопедической обуви.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технологических операций при индивидуальном изготовлении ортопедической обуви на оборудовании и вручную:
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику обмера нижних конечностей;
раскрой обувных материалов;
методы; системы, правила и схемы раскроя; технологические операции и нормативы;
рациональное использование материалов;
требования к операциям и безопасности труда;
методы подбора или подгонки колодки в соответствии с деформацией нижних конечностей заказчика;
разработки эскизного проекта и конструкции на базовую модель или в соответствии с патологией нижней конечности заказчика дефекты; обработка деталей ортопедической обуви: технологические операции и нормативы, требования к операциям и безопасности труда, дефекты; сборка заготовок верха ортопедической обуви: методы скрепления, технологические операции и нормативы, требования к операциям и безопасности труда, дефекты; формование заготовок верха ортопедической обуви: способы, методы, технологические операции и нормативы, требования безопасности труда, дефекты; сборка и прикрепление деталей низа ортопедической обуви: методы, технологические операции и нормативы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять обмеры нижних конечностей при наличии патологии;
проводить операции по раскрою деталей ортопедической обуви.
владеть знаниями о протезах нижних конечностей после ампутации бедра;
производить сборку заготовок верха обуви;
производить прикрепление верха к деталям низа обуви;.
производить ручную затяжку заготовок обуви на колодках;
производить прикрепление деталей низа обуви;
производить отделку низа обуви;
производить завершающие операции по изготовлению протезной обуви..
Результат обучения:1) Проводить операции по раскрою деталей ортопедической обуви.
Основы проектирования и
конструирования обуви
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви.
Производственное обучение
Критерии оценки

1. Адамның тірек-қозғалыс аппараты; аяқтардың анатомиясы мен физиологиясы жайлы білу.
2. Сүйек, бұлшықет, қан және жүйке жүйелері жайлы білу.
3. Адамның аяқтары құрылысы қызметі мен патологиялық ауытқулары, деформациялары (жалпақтабандық; жалпақ-вальгусты және бос табан; аяқтардың қысқаруы; майтабандық, өкше табаны; табан деформациясы) туралы түсіну.
4. Аяқтың туа біткен және ампутациялық кемшіліктерін ажырата алады; аяқтың протезделінуі; ампутациясы; аяқтарды протездеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Табан деформациясының түрін анықтай білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Статикалық жетіспеушілігімен табанға қажет түзету түрін анықтай алады (жалпақ табан, табанның вальгусты деформациясы).
2. Динамикалық жетіспеушілігімен табанға қажет түзету түрін анықтай алады (эквинусты, салбыраған, майтабандық).
3. Медициналық белгілеулердің табан деформациясының сипатына қарай жүргізілуін ажыратыды.
Оқыту нәтижесі: 3) Протездеудің негізгі түсінігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқтарды протездеу үдерісі жайлы ақпаратты меңгеру.
2. Білуі туралы ақпарат дайндау процесінде жинал шалы ортопедиялық бұйылдарды ортезов.
3. Күрделі және ережеге бағынбайтын протездеу үдерісі жайлы ақпаратқа ие.
Оқыту нәтижесі: 4) Жіктемесі мен медициналық көрсеткіштеріне байланысты ортопедиялық аяқ киімнің түрін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ортопедиялық аяқ киім құрылымыны түрін анықтай білу (күрделі және аса күрделі емес).
2. Бөлшек түрлерін ажырата алады (қатты және жұмсақ бөлшектер).
3. Интерстициалды қабат түрін анықтайды.
4. Ортопедиялық аяқ киім бұйымдарына арналған құрылғы түрлерін (жеңілдеткіш және қиюластырғыш) анықайды.
5. Медициналық көрсеткіштерге сай ортопедиялық аяқ киім бөлшекетерінің орналасуы мен мақсатын анықтай алу.
Оқыту нәтижесі: 5) Табан деформациясына қарай ортопедиялық аяқ киім мен протезделген аяқ киім бұйымдары үлгілері мен материалдарын таңдай білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқ-иім мақсаты мен өлшемін анықтайды.
2. Биік ұлтарақтардың мақсаты мен өлшемін анықтайды.
3. Материалдар мен бөлшектерге қойылатын талаптарды сақтайды.
4. Ортопедиялық аяқ киім дайындауға материал түрін белгілейді.
5. Сынық бөлшегіне арналған қалып үлгісін ұсынады.
6. Табан деформациясына байланысты ортопедиялық аяқ киім үлгісін таңдайды.
КҚ 7. Жеке үлгі бойынша ортопедиялық аяқ киім дайындау мақсатында технологиялық операцияларды жасау
КМ 07. Жеке үлгі бойынша ортопедиялық аяқ киім дайындау мақсатында технологиялық операцияларды жасау
Бұл модуль жеке үлгі бойынша құрылғы мен қолдан ортопедиялық аяқ киім жасауда технологиялық операцияларды жүзеге асыруда қажет білім,икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келесіні:
аяқ өлшемі әдісін;
аяқ киім материалдарының пішімі;
әдістері; пішім әдістері, ережелері және сызбасы; технологиялық операциялар мен нормативтер;
материалдардың рационалды қолданылуы;
еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына деген талаптар; тапсырыс беруші аяқтарының деформациясына сай қалып таңдау әдістері;
тапсырыс беруші аяқтарының патологиясына сай немесе базалық үлгі құрылысы мен нобайлық жоба зерттемесі; ортопедиялық аяқ киім бөлшектерінің өңделуі: технологиялық операциялар мен нормативтер, еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына талаптар, ақаулар; аяқ киімнің жоғарғы бөлік дайындамасын жинау: бекіту әдістері, технологиялық операциялар мен нормативтер, еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына талаптар, ақаулар; аяқ киімнің жоғарғы бөлік дайындамасын жинау: тәсілдер, әдістер, технологиялық операциялар мен нормативтер, еңбек қауіпсіздігі талаптары, кемшіліктері; ортопедиялық аяқ киімнің төменгі жағын жинау мен бекіту: әдістер, технологиялық операциялар мен нормативтерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
патологияның бар болған жағдайнда аяқтарды өлшеуді орындайды;
ортопедиялық аяқ киім бөлшектерін пішу бойынша операциялар жүргізу.
бел ампутациясынан кейін аяқтарды протездеу жайлы білімді меңгереді.
Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асыру;
аяқ киімнің жоғарғы жақ бөлшектерін төменгі жаққа бекіту; қалыптағы аяқ киімді қолдан тарту; аяқ киімнің төменгі бөліктерін бекіту; төменгі жағын жасау; протезді аяқ киім жасауда қорытынды жұмыстар жүргізуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ортопедиялық аяқ киім бөлшектерін пішу бойынша операциялар жүргізу.
Аяқ киімді жобалау мен құрастыру негіздері
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Выполнять обмеры нижних конечностей при наличии патологии.
2. Разделяет детали на наружные, внутренние и промежуточные.
3. Определяет рациональные варианты раскроя деталей.
4. Размещает шаблоны на подготовленный материал.
5. Проверяет соответствие укладки шаблонов по модельной шкале.
6. Производит выкраивание деталей по шаблонам.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о протезах нижних конечностей после ампутации бедра.
Критерии оценки
1. Различает ортопедические колодки, аппараты и культи.
2. Снимает параметры протеза и балансирующих устройств.
3. Определяет классификацию протезов.
Результат обучения: 3) Производить сборку заготовок верха обуви.
Критерии оценки
1. Использует знания о видах ниточных швов.
2. Характеризует виды стежков швов скрепляющих детали - ниточные, клеевые, сварные и клеесварные.
3. Характеризует способы обработки краев деталей.
4. Соблюдает правила технологических операций по сборке деталей верха заготовки.
5. Выполняет сборку заготовок верха ортопедической обуви.
6. Использует метод прессовой вулканизации и другие способы соединения деталей.
7. Использует вспомогательные материалы и фурнитуру при необходимости.
8. Соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены при выполнении работ.
Результат обучения: 4) Производить формование заготовок верха обуви.
Критерии оценки
1. Различает внешнее, внутренне, комбинированное формование заготовки.
2. Соблюдает условия получения формоустойчивой ортопедической обуви.
3. Применяет сведения о растяжке различных деталей верха заготовки на затяжной колодке.
4. Выполняет формование заготовок верха ортопедической обуви с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 5) Производить прикрепление верха к деталям низа обуви.
Критерии оценки
1. Производит промазку кармана для вставки жесткого задника пяточной части заготовки.
2. Производит промазку союзки.
3. Выполняет надевание верха заготовки на колодку.
4. Выполняет установку пяточной части заготовки.
5. Применяет методы скрепления заготовки на колодку.
6. Закрепляет заготовки тексом заднего и наружного ремня (шва).
7. Соблюдает фиксации формы заготовки верха обуви путем формования.
8. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами и на оборудовании.
9. Соблюдает нормативы операции сборки заготовок обуви.
Результат обучения: 6) Производить ручную затяжку заготовок обуви на колодках.
Критерии оценки

1. Патология бар болған жағдайдағы аяқтарды өлшеу.
2. Бөлшектерді сыртқы, ішкі және аралық деп бөлу.
3. Бөлшектерді пішу бойынша рационалды нұсқаларды анықтайды.
4. Алдын-ала дайындалған материалға қиманы орналастыру.
5. Үлгі шкаласына қиманы орналастыру сәйкестіктерін тексереді.
6. Қима бойынша бөлшектерді пішеді
Оқыту нәтижесі: 2) Бел ампутациясынан кейін аяқтарды протездеу жайлы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ортопедиялық қалыптарды, аппараттарды және сынық бөлшектерін ажыратады.
2. Протез параметрлерін, протезделетін адамнның теңгеруші құрылғыларын жасайды.
3. Протездердің жіктелуін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жіптік тігіс түрлері білімін қолданады.
2. Біріктірілетін бөлшек тігістерін сыру түрлерін сипаттайды- жіптік, желімдеуіш, дәнекерлегіш және желіммен дәнекерленетін.
3. Бөлшек шеттерін өңдеу тәсілдерін сипаттайды.
4. Жоғарғы бөлік дайындамасын жинау бойынша технологиялық операциялар ережесін сақтайды.
5. Ортопедиялық аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асырады.
6. Прессті вулканизация мен бөлшектерді біріктірудің басқа да тәсілдерін қолданады.
7. Қажет жағдайда қосымша материалдар мен фурнитураны қолданады.
8. Жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника қағидаларын, өндірістік санитария мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4)) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіре білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Дайындаманың сыртқы, ішкі, біріктірілген қалыптамасын ажырата алады.
2. Пішіні тұрақты ортопедиялық аяқ киімді алу ережелерін сақтайды.
3. Қалыпты тартуда түрлі жоғарғы бөліктер дайындамасының кергісі туралы ақпаратты қолданады.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, ортопедиялық аяқ киімнің жоғарғы жақ бөлігінің дайындамасын қалыптайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Аяқ киімнің жоғарғы жағын төменгі бөлшектерге бекітеді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өкше бөлігінің қатаң сірін салу үшін қалтаны майлау.
2. Жұлықты майлау.
3. Дайындаманың жоғарғы бөлігін қалыпқа кигізу.
4. Дайындаманың өкше бөлігін орнату.
5. Қалыпқа дайындаманы бекіту әдісін қолдану.
6. Дайындаманың артқы тексі мен сыртқы белдігін (тігіс) бекітеді.
7. Аяқ киімнің жоғарғы жақ бөлігі формасының бекітілуін қалыптау арқылы жүзеге асырады.
8. Құрылғылармен және жабдықтамада жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
9. Аяқ киім дайындамасын жинау операцияларының жүзеге асыру нормативтерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қалыптағы аяқ киімнің дайындамасын қолдан тарта білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Производит посадку и крепление носочной и пучковой части.
2. Выполняет затяжку пяточной части.
3. Выполняет затяжку геленочной части.
4. Выполняет затяжку подкладки и носочной части.
5. Производит вклеивание и обтяжку подносков.
6. Производит затяжку носочно-пучковой части.
7. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами.
Результат обучения: 7) Производить прикрепление деталей низа обуви.
Критерии оценки
1. Характеризует методы крепления деталей низа обуви.
2. Применяет клеевой и другие методы крепления к формованию подошвы.
3. Применяет прикрепление каблуков к пяточной части подошвы.
4. Различает особенности прикрепления деталей низа ортопедической обуви.
5. Рационально использует материалы для крепления подошвы и каблуков.
6. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инструментами и на оборудовании.
7. Соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены при выполнении работ.
Результат обучения: 8) Производить отделку низа обуви.
Критерии оценки
1. Выполняет фрезерование вручную или на станке.
2. Выполняет шлифование.
3. Выполняет окрашивание низа обуви.
4. Выполняет полировку деталей низа обуви.
5. Выполняет декоративную отделку на деталях низа обуви.
Результат обучения: 9) Производить завершающие операции по изготовлению протезной обуви.
Критерии оценки
1. Снимает изделие с колодки.
2. Выполняет вклеивание стелек, подпяточников и полустелек.
3. Использует при необходимости методы заделки дефектов (аппретирование, утюжка, тонирование).
ПК 8 Примерка и контроль качества ортопедической обуви.
ПМ 08. Выполнение примерки и контроля качества ортопедической обуви.
Данный модуль описывает базовые знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля качества готового изделия,
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают требования к основным технологическим операциям и нормативам по контролю качества ортопедической обуви, виды дефектов ортопедической обуви, внешний вид, классификация, правила техники безопасности труда, требования к операциям.
методику примерки обуви, виды и назначение; контроля качества готовой обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся:
выполнять подгонку готовой ортопедической обуви согласно индивидуальным особенностям и ощущениям заказчика;
осуществлять контроль качества готового изделия;
определяет дефекты обуви;
устанавливать сортность обуви: принимать меры по устранению недостатков изготовленной обуви
.
Результат обучения: 1) Выполнять подгонку готовой ортопедической обуви согласно индивидуальным особенностям и ощущениям заказчика.
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви.
Основы проектирования и конструирования обуви.
Черчение
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Алдыңғы және шоғырланған бөліктерді отырғызу мен бекітуді жасау.
2. Өкше бөлігінің тартуын жүзеге асырады.
3. Табанорта бөлігінің тартпасын жасайды.
4. Төсем мен алдыңғы бөліктің тартпасын жасайды.
5. Алдыңғы төмен бөлікті желімдеу мен тарту.
6. Алдыңғы-шоғырланған бөліктің тартпасын жасау.
7. Құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Аяқ киімнің төменгі бөліктерін бекітуді жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Аяқ киімнің төменгі бөліктерін бекітуді сипаттайды.
2. Табан қалыптауда бекітудің желімдеу әдісін қолданады.
3. Табанның өкше бөлігіне тақаның бекітілуін қолданады.
4. Ортопедиялық аяқ киім төменгі бөлігінің бекіту ерекшеліктерін ажыратады.
5. Табан мен өкшені бекітуде материалдарды рационалды қолданады.
6. Құрылғылармен және жабдықтамада жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
7. Жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника қағидаларын, өндірістік санитария мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Аяқ киімнің төменгі бөлігін өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Фрезерлеуді қолмен немесе білдекте жасайды.
2. Тегістеу жасайды.
3. Аяқ киімнің төменгі бөлігін бояйды.
4. Аяқ киімнің төменгі бөліктерін ысып жылтыратады.
5. Аяқ киімнің төменгі бөліктерінде әсемдеу жұмыстарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 9) Аяқ киім жасау бойынша қорытынды операциялар жасай білу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Бұйымды қалыптан шешіп алады.
2. Ұлтарақ, өкшеасты және жарты ұлтарақты жабыстыруды орындайды.
3. Ақауларды кетіру әдістерін қолданады (жалата жағу, үтіктеу, қараңғылау).
КҚ 8 Ортопедиялық аяқ киім өлшеу және сапасын бақылау.
КМ 08. Ортопедиялық аяқ киім сапасын бақылау мен аяқ киімді өлшеу.
Бұл модуль дайын жұмыстардың сапасын бақылауды анықтауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді үйрену барысында оқушылар ортопедиялық аяқ киім сапасын бақылаудағы негізгі технологиялық операциялар мен нормативтер талаптарын , ортопедиялық аяқ киім ақауларының түрлері, дайын өнімнің сыртқы келбетіне, жіктемесіне, еңбек қауіпсіздігі техникасын мен операцияларға қойылатын талаптарды, аяқ киімді өлшеу әдісі, түрі мен мақсаты; дайын аяқ киім сапасын меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
тапсырыс берушінің сезінуі мен жеке ерекшеліктеріне сәйкес дайын ортопедиялық аяқ киімді жасау;
дайын бұйымның сапасын бақылауды орындау;
аяқ киім кемшіліктерін анықтау;
аяқ киім сұрыптамасын белгілеу: дайын аяқ киімнің кемшіліктерін жою үшін шара қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тапсырыс берушінің сезінуі мен жеке ерекшеліктеріне сәйкес дайын ортопедиялық аяқ киімді жасау.
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу
Аяқ киім құрылымын жасау мен жобалау негіздері
Сызу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Проверяет обувь на соответствие с мерками заказчика.
2. Выявляет несоответствие мерок заказчика с изделием.
3. Выполняет примерку ортопедической обуви при стоянии и ходьбе клиента.
4. Фиксирует поверхности межстелечных слоев с целью совпадения размеров выпуклостей и вогнутостей со стороны подошвы и стопы.
5. Проводит необходимые исправления.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль качества готового изделия.
Критерии оценки
1. Дает общие сведения о показателях качества ортопедической обуви.
2. Выполняет анализ конструкции заготовки, видов швов, скрепляющих детали заготовки.
Результат обучения: 3) Определять дефекты обуви.
Критерии оценки
1. Проверяет правильность расположения, чистоту и частоту строчки.
2.2. Проверяет парность носков и союзок по размеру, материалу, цвету, отделке, наличие перекосов деталей.
3. Определяет длину и ширину деталей полки подошвы и лицевого слоя кожи.
4. Определяет положение заднего шва или заднего наружного ремня, качество околачивания пяточной части, установку и отделку каблуков.
3. Проверяет высоту задников и каблуков в паре обуви, наличие дефектов на этих деталях.
4. Выявляет дефекты внутренней части полупары: наличие складок, разрывов, бугров, выступающих крепителей, гвоздей, шпилек, пятен и загрязнений на внутренней поверхности обуви.
Результат обучения: 4) Устанавливать сортность обуви.
Критерии оценки
1. Устанавливает сорт с учетом существующего дефекта.
2. Определяет артикул обуви: назначение обуви, вид, материал, метод крепления.
Результат обучения: 5) Принимать меры по устранению недостатков изготовленной обуви.
Критерии оценки
1. Детально осматривает каждую полупару снаружи в внутри.
2. Устанавливает дефекты по значимости, причине возникновения, по вероятности появления, возможности обнаружения и по возможности устранения.
3. Производит повышение или понижение пробкового вкладыша, супинатора, пронатора, продольного и поперечного сводов.
4. Устанавливает сорт ортопедической обуви.
5. Устраняет недостатки пошива ортопедической обуви.
ПК 9 Выполнять основные виды работ обувщика по пошиву ортопедической обуви
ПМ 09 Выполнение основных видов работ обувщика по пошиву ортопедической обуви
Данная практика на приобретение рабочей профессии дает представление обучающимся об организации работы на производстве, должностных обязанностях обувщика по пошиву ортопедической обуви, его ответственности за выполнение правил технической эксплуатации и техники безопасности на рабочем месте; способствует закреплению теоретических знаний и получению навыков выполнения основных видов работ обувщика по пошиву ортопедической обуви в производственных условиях. Результатом прохождения практики является сдача квалификационного экзамена на получение квалификации ""Обувщика по пошиву ортопедической обуви" 3 разряда.

1. Тапсырыс берушінің өшеміне сай аяқ киімді тексеру.
2. Тапсырыс беруші мен бұйымның өлшемдегі сәйкессіздігін анықтайды.
3. Ортопедиялық аяқ киімді клиент тұрып тұрғандай және жүргенде өлшеп тексеру.
4. Ұлтарақаралық қабаттардың бетінтабан жағынан шығыңқы мен кіріп тұратын жерлерінің өлшемдері сәйкес келу мақсатындабекітеді.
5. Қажетті түзетулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайын бұйым сапасын тексеруді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киім сапасының көрсеткіштері жайлы жалпы ақпарат береді.
2. Дайындама құрылымының, бөліктерді біріктіретін тігіс түрлерінің сараптамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киім ақауларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Тігіс орналасуын, тазалығын және жиілілігінің дұрыстығын тексереді.
1.2. Қос алдыңғы бөлігі мен жұлықтардың өлшем, материал, түс, жасалуы, бөлшектердің қисықтығы бойынша тексереді.
3. Табан бөлшектерінің ұзындығы мен ені және былғарының беткі қабатын анықтайды.
4. Артқы тігіс немесе арт жағындағы сыртқы белдік орнын, өкше бөлігінің айналшықтау сапасын, тақаның орнатылуы мен жасалуын анықтайды.
5. Қос аяқ киімдегі сірі мен тақалардың биіктігін, осы бөлшектердегі ақаулардың бар-жоқтығына тексереді.
6. Ішкі бөлік ақауларын анықтау: аяқ киімнің ішіндегі бүрмелердің, алшақтықтардың, адырлардың, шығып тұрған бекемдеуіштердің, шегелердің, шпилькалардың, дақтар мен кірленулердің болу-болмауы.
Оқыту нәтижесі: 4) Аяқ киім сұрыптылығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бар ақауды ескере отырып сұрыпты анықтау.
2. Аяқ киім артикулын анықтайды. аяқ киім мақсаты, түрі, материалы, бекіту түрі.
Оқыту нәтижесі: 5) Дайын аяқ киімнің кемшіліктерін жою үшін шара қолдану
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Жөнделген аяқ киімнің әрбір жартысының іші-сыртын егжей-тегжейлі қарап шығады.
2. Ақауларды маңыздылығы, пайда болуы, пайда болу мүмкіндігі, анықталу мүмкіндігі мен кетіру мүмкіндігіне қарай анықтайды.
3. Тоз астарының, биік ұлтарақтың, пронатордың, бойлық және көлденең дөңестің жоғарылатуын немесе төмендетуін орындайды.
4. Ортопедиялық аяқ киімнің сұрпын анықтайды.
5. Ортопедиялық аяқ киімнің тігіс кемшіліктерін жояды.
КҚ 9 Ортопедиялық аяқ киім тігу бойынша етікшінің негізгі жұмыс түрлерін жасайды.
КМ 05 Ортопедиялық аяқ киім үлгісін дайындау бойынша етікшінің негізгі жұмыс түрлерін жасау
Бұл кәсіптік жұмысты алуға мүмкіндік беретін тәжірибе оқушыларға өндірістегі жұмыстың ұйымдастырылуы, жеке үлгі бойынша аяқ киім тігушінің қызметтік міндеттері, оның жұмыс орнындағы техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік техникасын сақтаудағы жауапкершілігі жайлы түсінік қалыптастырады; теориялық білімнің бекітілуі мен ортопедиялық аяқ киім тігу жұмыстары бойынша өндірістік шартты негізгі жұмыс түрлерін жасаудағы машықтануына алып келеді. Тәжірибені өтудегі қорытынды болып 3-разрядты "Ортопедиялық аяқ -киім тігуші" біліктілік емтиханың тапсыру болып табылады.

Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Обувщика по пошиву ортопедической обуви" 3 разряда
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки
1. Соблюдает правила безопасности на рабочем месте и правила санитарной гигиены.
2. Определяет вид деформации стоп.
3. Определяет вид ортопедической обуви в соответствии с классификацией и медицинскими показателями.
4. Выполняет выбор модели и материалов для изготовления ортопедической обуви и протезно-обувных изделий в соответствии с деформациями стопы.
5. Проводит операции по раскрою деталей ортопедической обуви.
6. Производит сборку заготовок верха обуви.
7. Производит формование заготовок верха обуви
8. Производит предварительное формование заготовок верха обуви
9. Производит ручную затяжку заготовок обуви на колодках.
10. Производит завершающие операции по изготовлению протезной обуви
11. Выполняет подгонку готовой ортопедической обуви согласно индивидуальным особенностям и ощущениям заказчика.
12. Осуществляет контроль качества готового изделия.
13. Принимает меры по устранению недостатков изготовленной обуви.
Квалификация "050903 2 - Обувщик по ремонту обуви"
ПК 10 Прменять оборудование и инструменты для ремонта обуви
ПМ 10 Применение оборудования и инструментов для ремонта обуви
Данный модуль описывает назначение и характеристики инструментов и оборудования и приспособлений, применяемых при ремонте обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
принцип действия оборудование по ремонту обуви;
характеристику оборудования, применяемого для ремонта обуви;
правила эксплуатации и безопасного обслуживания оборудования;
виды неполадок оборудования;
виды несложного ремонта оборудования;
производственную инструкцию и правила внутреннего трудового распорядка;
правила подготовки к работе оборудования, инструментов, приспособлений и содержания их в надлежащем состоянии.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся:
пользоваться инструментами и оборудованием и электрооборудованием для ремонта обуви;
производить наладку и несложный ремонт оборудования;
соблюдать правила безопасности труда, производственной санитарии.
Результат обучения: 1) Использовать оборудование и инструменты для ремонта обуви.
Технология ремонта обуви Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценок
1. Использует машинку для вставки замков в голенище.
2. Применяет наждачный станок для отделки деталей низа обуви подошвы, подметки и набоек.
3. Использует ручные инструменты (крючки, шило, молоток, ножи, обувная лапа и колодки для ремонта).

Оқыту нәтижесі: 1) 3-разрядты "Ортопедиялық аяқ -киім тігуші" біліктілігін алу.
Кәсіптік тәжірибе - жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелері мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
2. Табан деформациясының түрін анықтайды.
3. Жіктемесі мен медициналық көрсеткіштеріне байланысты ортопедиялық аяқ киімнің түрін анықтау.
4. Табан деформация-сына қарай ортопедиялық аяқ киім мен протезделген аяқ киім бұйымдары үлгілері мен материалдарын таңдай білу.
5. Ортопедиялық аяқ киім бөлшектерін пішу бойынша операциялар жүргізу.
6. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын жинауды жүзеге асырады.
7. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіре біледі
8. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын алдын-ала қалыпқа келтіреді.
9. Қалыптағы аяқ киімнің дайындамасын қолдан тартады.
10. Протезді аяқ киім жасау бойынша қорытынды операциялар жасайды.
11. Тапсырыс берушінің сезінуі мен жеке ерекшеліктеріне сәйкес дайын ортопедиялық аяқ киімді жасайды.
12. Дайын бұйымның сапасын бақылауды орындайды.
13. Дайын аяқ киімнің кемшіліктерін жою үшін шара қолданады.
"050903 2 – Аяқ киім жөндейтін аяқ киім шебері" біліктілігі
КҚ 10 Аяқ киім жөндеу үшін құрылғылар мен аспаптар қолдану
КМ 10 Аяқ киім жөндеу үшін құрылғылар мен аспаптарды қолдану
Бұл модуль аяқ киім жөндеуге қолданылатын құралдар мен аспаптардың мақсаты мен сипаттарын түсіндіреді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аяқ киім жөндеу бойынша құрылғының жұмыс жасау принципі;
аяқ киім жөндеуге қолданылатын құралдардың сипаттары;
құрылғының қолданылу мен қауіпсіз қызметт көрсету ережелері;
құрылғының ақау түрлері;
құрылғылардың күрделі емес жөндеу жұмыстары;
өндіріс нұсқаулығы мен ішкі еңбек тәртіп ережелері;
жұмысқа құрылғылар, аспаптар мен жабдықтаманы дайындау ережелері мен тиісті жағдайда сақталынуын меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аяқ киім жөндеу үшін құрылғылар, аспаптар және электрлі аспаптарды қолдану;
құрылғының аса қиын емес жөндеу жұмыстарын жасау;
еңбек қауіпсіздігі мен өндірістік санитария қағидаларын сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киім жөндеу үшін құрылғылар мен аспаптарды қолданады.
Аяқ киім жөндеу технологиясы Құрылғы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Замок пен қоныш орнату үшін машинканы қолданады.
2. Аяқ киімнің табан бөлігі, белгілер, кездеме бедерін жасау үшін зімпаралы білдекті қолданады.
3. Қолмен жасалатын құрылғыларын қолданады (ілгектер, біз, балға, пышақтар, табан, қалып).

4. Использует оборудование для ремонта резиновой и валяной обуви.
5. Применяет приспособления для крепления каблука, склеивания фликов каблука, выемки ляписа каблука.
6. Пользуется приспособлениями для расширения голенища в обуви для ставки блочек, хальнитенов.
7. Соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены при выполнении работ.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила работы с оборудованием.
Критерии оценки
1. Различает виды ремонтных колодок.
2. Применяет правила пользования, ухода и хранения оборудования.
3. Использует приемы работы и требования безопасности труда.
4. Выявляет и устраняет неполадки оборудования.
5. Выполняет правила пользования электрооборудованием.
6. Правильно использует измерительные инструменты.
ПК 11 Выполнять технологических операции по ремонту обуви.
ПМ 11 Выполнение технологических операций по ремонту обуви
Данный модуль определяет виды технологических операций при ремонте обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и назначение; основные требования; сроки исполнения и носки;
ремонт и замена каблуков и набоек:
технологические операции и нормативы;
требования к операциям и безопасности труда;
дефекты, ремонт и замена деталей верха обуви и подкладки;
технологические операции и нормативы;
требования к операциям и безопасности труда; ремонт низа обуви;
различные методы крепления: виды; технологические операции и нормативы;
требования к операциям и безопасности труда;
реставрация, обновление и облагораживание кожаной обуви: виды;
технологические операции, нормативы и режимы; требования к операциям и безопасности труда; дефекты;
ремонт резиновой и валяной обуви: виды; технологические операции, нормативы и режимы;
выявление основных повреждений обуви из разных материалов;
сущность и виды ремонта верха и низа обуви, характеристику технологических операций, приемы их выполнения;
сущность и виды ремонта резиновой обуви;
характеристику технологических операций, приемы их выполнения;
способы ремонта и обновления валяной обуви, характеристику технологических операций, приемы их выполнения;
приемы реставрации обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся:
правильно выбирать технологии, способы, методы ремонта разных деталей обуви, ее реставрации;
рационально использовать материалы;
производить ремонт верха обуви и подкладки;
производить замену молний;
производить замену каблуков, подошв, набоек;
производить ремонт резиновой, валяной обуви в соответствии с повреждениями.
Результат обучения: 1) Устанавливать вид ремонта.
Технология ремонта обуви;
Трудовое право;
Основы проектирования и конструирования обуви;
Технология индивидуального пошива, пошива ортопедической обуви и ремонта обуви.
Производственное обучение
Критерии оценки

4. Резеңке және киізден жасалған аяқ киім үшін құрылғыны қолданады.
5. Тақаны бекітуге, тақа фликтерін жабыстыруға, тақа ляпис ойығын жасау мақсатында құралдарды қолданады.
6. Қонышты кеңейту мен баутесік, хальнитен орнату үшін құрылғыларды қолданады.
7. Жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника қағидаларын, өндірістік санитария мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықпен жұмыс жасау қағидаларын түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу қалыптарының түрлерін ажыратады.
2. Құралдарды қолдану, сақтау, күту ережелерін қолданады.
3. Жұмыс тәсілдері мен еңбек ұауіпсіздік талаптарын қолданады.
4. Құрылғының ақауларын тауып, жояды.
5. Электр құрылғыларын қолдану ережелерін орындайды.
6. Өлшеу құралдарын дұрыс қолданады.
КҚ 11 Аяқ киімді жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындайды.
КМ 11 Аяқ киім жөндеу мақсатында технологиялық операцияларды жасау
Бұл модуль аяқ киім жөндеу барысындағы технологиялық операциялар түрлерңн анықтайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде оқушылар түрлер мен мақсаттарды, негізгі талаптар; орындау мен қолдану мерзімдері; тақа мен нәлді ауыстыру және жөндеу: технологиялық операциялар мен нормативтер; еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына қойлатын талаптар, ақаулар, аяқ киімнің жоғарғы бөлігі мен төсем ауыстырылуы мен жөнделуі;технологиялық операциялар мен нормативтер;еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына қойылатын талаптар, ақаулар, аяқ киімнің төменгі бөлік бекітудегі жөндеу жұмыстары: түрлері; технологиялық операциялар мен нормативтер; еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына деген талаптар; реставрация; былғары аяқ киімді өңдеу мен жақсарту: түрлері; технологиялық операциялар, нормативтер мен режимдері; еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына деген талаптар; ақаулар;
резеңке және киізден жасалған аяқ киімді жөндеу: түрлері; технологиялық операциялар, нормативтер мен режимдері; еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына деген талаптар; ақаулар; технологиялық операциялар мен нормативтер; еңбек қауіпсіздігі мен операцияларына деген талаптар; ақаулар.
түрлі материалдардан жасалған аяқ киімнің негізгі бүлінулерін анықтау аяқ киімнің жоғарғы және төменгі жақтарының жөндеу түрлері, сипаттамасы мен технологиялық опреациялар, әдістері мен орындалу мәні;
резеңке аяқ киімнің жөндеу түрлері мәні;
технологиялық операциялар сипаттамасы, әдістері мен орындалуы;
киізден жасалған аяқ киімнің жөндеу және өңдеу тәсілдері, технологиялвқ операциялар сипаттамасы, әдістері мен орындалуы;
аяқ киімнің реставрация тәсілдерін меңгереді. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аяқ киімнің түрлі бөлшектерін жөндеудегі технологиялар, әдістер, тәсілдерін дұрыс таңдау, оның реставрациялануы;
материалдарды рационалды қолдану;
аяқ киімнің жоғарғы бөлігі мен төсем жөндеуін жасау;
сыдырма ілгекті ауыстыру;
тақа, табан, нәлді ауыстыру;
зақымдануына қарай резеңке, киізден жасалған аяқ киімдерді жөндеуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу түрін анықтау.
Аяқ киім жөндеу технологиясы
Еңбек құқығы;
Аяқ киім құрылымын жасау мен жобалау негіздері;
Жеке үлгі бойынша тігу технологиясы, ортопедиялық аяқ киім тігу және жөндеу.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет сложность ремонта (мелкий, средний и крупный).
2. Различает эксплуатационные дефекты обуви по назначению и материалу.
Результат обучения: 2) Выполнять мелкий ремонт всех видов кожаной обуви.
Критерии оценки
1. Выполняет прикрепление косячков, рубчиков к подошвам или набойкам, отстающей части подметок.
2. Заменяет вкладные полустельки и стельки.
3. Растягивает новую обувь на колодках.
4. Удлиняет или укорачивает ремни летней обуви.
5. Восстанавливает распоротые швы.
6. Устанавливает мелкие заплатки.
7. Заменяет бегунки замков.
8. Заменяет низкие каблуки и набойки.
9. Выполняет ремонт подкладки.
10. Укрепляет подошву и каблуки.
11. Выполняет покраску и освежение обуви.
12. Соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
Результат обучения: 3) Выполнять средний ремонт всех видов кожаной обуви.
Критерии оценки:
:
1. Подготавливает обувь к креплению каблука и набойки.
2. Подготавливает каблук к безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
3. Укрепляет старые каблуки с заменой супинатора.
4. Растягивает новую обувь на колодках.
5. Ремонтирует (ушивает) верх кожаной обуви.
6. Вставляет внутренние задники, в подкладку низа обуви.
7. Пристрачивает замок "молния".
8. Выполняет крепление супинатора высокого каблука.
9. Заменяет набойку высокого каблука.
10. Изменяет длину и ширину голенищ высокого каблука.
11. Выполняет обтяжку среднего и высокого каблука.
Результат обучения: 4) Выполнять крупный ремонт всех видов кожаной обуви.
Критерии оценки
1. Производит реставрацию и обновление деталей верха обуви.
2. Заменяет союзки задников затяжной кромки, голенище.
3. Ушивает голенище.
4. Заменяет подошву вместе с каблуком.
5. Заменяет внутренние детали голенища.
6. Выполняет формование на колодку.
Результат обучения: 5) Ремонтировать резиновую и искусственную обувь.
Критерии оценки
1. Различает дефекты резиновой и искусственной обуви.
2. Устанавливает резиновые заплатки.
3. Проклеивает резиновую подошву.
4. Заменяет внутренние детали подкладки.
5. Заменяет изношенные части путем прикрепления резиновым, другим специальным клеем или горячей вулканизацией.
Результат обучения: 6) Ремонтировать валяную обувь.
Критерии оценки
1. Различает дефекты валяной обуви.
2. Выполняет мелкий ремонт валяной обуви (заплаты, подпяточники и прошивка подошвы).
3. Заменяет изношенные части подошвы путем прикрепления резиновым, другим специальным клеем или горячей вулканизацией.
ПК 12. Выполнять контроль качества готовых изделий.
ПМ 12.. Выполнение контроля качества отремонтированных изделий
Данный модуль описывает базовые знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля качества отремонтированного изделия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают требования: к основным технологическим операциям и нормативам по контролю качества обуви, виды дефектов обуви, требования к внешнему виду готовой прдукции;
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять контроль качества отремонтированного изделия; проводить примерку и корректировку отремонтированной обуви; определять вид ремонта; принимать меры по устранению недостатков; в ремонте.
Результат обучения: 1) Осуществлять внешний контроль качества отремонтированного изделия.
Технология ремонта обуви
Производственное обучение
Критерии оценки

1. Жөндеу жұмысының күрделілігін анықтайды (ұсақ, орташа, ірі).
2. Мақсаты мен материалына байланысты аяқ киімнің қолдану ақауларын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табанға нәл, ұсақ тігісті бекітуді орындайды.
2. Салынатын жарты төсемдерді және төсемдерді ауыстырады.
3. Жаңа аяқ киімді қалыпта тартады.
4. Жазғы аяқ киімнің белдіктерін қысқартады немесе ұзартады.
5. Ашылып кеткен тігістерді қалпына келтіреді.
6. Ұсақ жамауларды орнатады.
7. Замоктағы жүгіргіштерді ауыстырады.
8. Төмен тақалар мен нәлдерді ауыстырады.
9. Төсем жөндеуін жасайды.
10. Табан мен тақаны нығайтады.
11. Аяқ киімді бояу мен жаңартуды жасайды.
12. Жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника қағидаларын, өндірістік санитария мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің ұсақ жөндеу жұмыстарын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аяқ киімді тақа мен нәлді бекітуге дайындайды.
2. Тақаны өкше бөлігіне бекітуді және нәлді ауыстыруға дайындайды.
3. Ескі тақаны биік ұлтарақты ауыстыру арқылы бекітеді.
4. Жаңа аяқ киімді қалыпта тартады.
5. Былғары аяқ киімнің жоғарғы жағын жөндейді (тарылтады).
6. Аяқ киім төсеміне ішкі сірлерді орнатады.
7. "Сыдырма ілгекті" қайып тігеді.
8. Биік тақаның биік ұлтарағын бекітеді.
9. Биік тақаның нәлін ауыстырады.
10. Биік тақа қонышының ұзындығы мен енін өлшейді.
11. Орта және биік тақаны қаптайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің ірі жөндеу жұмыстарын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің реставрациясы мен жаңартуын жасау.
2. Кермелі жиек сірінің жұлығын, қонышын ауыстыру.
3. Қонышты тарылту.
4. Табанды тақамен қоса ауыстыру.
5. Қоныштың ішкі бөлшектерін ауыстыру.
6. Қалыпқа қалыптауды орныдау.
Оқыту нәтижесі: 4) Резеңке және жасанды аяқ киімді жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Резеңке мен жасанды аяқ киім ақауларын ажратады.
2. Резеңке жамауларды орнатады.
3. Резеңке табанды жапсырады.
4. Төсемнің ішкі бөлшектерін ауыстыру.
5. Тозған бөліктерді резеңке бекіту, арнайы желім немесе ыстық вулканизация арқылы ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Киізден жасалған аяқ киімді жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Киізден жасалған аяқ киім ақауларын ажыратады.
2. Киізден жасалған аяқ киімнің ұсақ жөндеу жұмыстарын жасайды (жамау, өкше асты мен табан тігу).
3. Тозған бөліктерді резеңке бекіту, арнайы желім немесе ыстық вулканизация арқылы ауыстырады.
КҚ 12. Дайын бұйымдардың сапасын тексеруді орындау
КМ 12. Жөнделген бұйымдардың сапасын тексеру
Бұл модуль жөнделен бұйымдардың сапасын бақылауды анықтауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде оқушылар келесі талаптарды: аяқ киім сапасын бақылаудағы негізгі технологиялық операциялар мен нормативтер, аяқ киім ақауларының түрлері, дайын өнімнің сыртқы келбетіне қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульды зерделеу кезінде оқушылар жөнделген бұйым сапасын тексерулері қажет; жөнделген аяқ киімді өлшеп кию мен реттеу керек; ақауын таба біліп, аяқ киімнің қандай жөндеуді қажет ететінін анықтай білулері тиіс;
дайын аяқ киімнің кемшіліктерін жою үшін шара қолдану; жөндеуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөнделген бұйым сапасын сырттай тексеруді орындау.
Аяқ киім жөндеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Правильно выбирает методы ремонта обуви, исходный материал.
2. Соблюдает все технологические нормы и сроки исполнения ремонта обуви и ее носки.
3. Дает, общие сведения о показателях качества обуви.
4. Гарантирует надежность и качество отремонтированной, ее красивый внешний вид и отделку.
Результат обучения: 2) Принимать меры по устранению недостатков по ремонту обуви.
Критерии оценки
1. Детально осматривает отремонтированную обувь снаружи и внутри.
2. Проверяет правильность выполнения технологических операций, проведенных в процессе ремонта.
3. Устраняет выявленные недостатки, допущенные при ремонте обуви.
ПК 13. Выполнять основные виды работ обувщика по ремонту обуви
ПМ 13.
Выполнение основных видов работ обувщика по ремонту обуви
Данная практика на приобретение рабочей профессии дает представление обучающимся о организации работы на производстве, должностных обязанностях обувщика по ремонту обуви, его ответственность за выполнение правил технической эксплуатации и техники безопасности на рабочем месте; способствует закреплению теоретических знаний и получению навыков выполнения основных видов работ обувщика по ремонту обуви в производственных условиях. Результатом прохождения практики является сдача квалификационного экзамена на получение квалификации ""Обувщика по ремонту обуви" 3 разряда.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Обувщика по ремонту обуви" 3 разряда.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены при выполнении работ.
2. Использует оборудование и инструменты для ремонта обуви.
3. Устанавливает вид ремонта.
4. Выполняет мелкий ремонт всех видов кожаной обуви.
5. Выполняет средний ремонт всех видов кожаной обуви.
6. Выполняет крупный ремонт всех видов кожаной обуви.
7.7. Ремонтирует резиновую и искусственную обувь
8. Ремонтирует валяную обувь.
9. Осуществляет внешний контроль качества отремонтированного изделия.
10. Принимает меры по устранению недостатков по ремонту обуви.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 28
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 451
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Финансы (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0516000 - Финансы (по отраслям)
Квалификация*:

1. Аяқ киімді жөндеудің дұрыс әдістерін, қолданылатын материалдарды таңдайды.
2. Аяқ киімнің жөндеу және қолдану мерзімінің барлық технологиялық нормаларын сақтайды.
3. Аяқ киім сапасының көрсеткіштері жайлы жалпы ақпарат береді.
4. Жөнделген аяқ киімнің сапасы мен сенімділігіне, сыртқы әдемі түрі мен жұмысына кепілдеме береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киім жөндеу барысында кемшіліктерін кетіру шараларын қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөнделген аяқ киімнің іші-сыртын егжей-тегжейлі қарап шығады.
2. Жөндеу барысында жүргізілген технологиялық операциялардың дұрыстығын тексереді.
3. Аяқ киім жөндеу барысында анықталған кемшіліктерін жасайды.
КҚ 13. Аяқ киімді жөндеу бойынша аяқ киім шеберінің негізгі жұмыс түрлерін жасау
КМ 13. Аяқ киімді жөндеу бойынша аяқ киім шеберінің негізгі жұмыс түрлерін жасау
Бұл кәсіптік жұмысты алуға мүмкіндік беретін тәжірибе оқушыларға өндірістегі жұмыстың ұйымдастырылуы, жеке үлгі бойынша аяқ киім тігушінің қызметтік міндеттері, оның жұмыс орнындағы техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік техникасын сақтаудағы жауапкершілігі жайлы түсінік қалыптастырады; теориялық білімнің бекітілуі мен аяқ киім жөндеу жұмыстары бойынша өндірістік шарттарды негізгі жұмыс түрлерін жасаудағы машықтануына алып келеді. Тәжірибені өтудегі қорытынды болып 3-разрядты "Аяқ киім жөндеу бойынша аяқ -киім тігуші" біліктілік емтиханың тапсыру болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) 3-разрядты "Аяқ киім жөндеу бойынша аяқ -киім тігуші" біліктілігін алу.
Кәсіптік тәжірибе - жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника қағидаларын, өндірістік санитария мен жеке бас гигиенасын сақтайды.
2. Аяқ киім жөндеу үшін құрылғылар мен аспаптарды қолданады.
3. Жөндеу түрін анықтайды.
4. Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің ұсақ жөндеу жұмыстарын жасайды.
5. Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің орташа жөндеу жұмыстарын жасайды.
6. Былғары аяқ киімнің барлық түрлерінің ірі жөндеу жұмыстарын жасайды.
7. Резеңке және жасанды аяқ киімді жөндейді
8. Киіз аяқ киімді жасайды.
9. Жөнделген аяқ киім сапасының сыртқы бақылауын жасайды.
10. Аяқ киім жөндеу барысында кемшіліктерін кетіру шараларын қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
451-қосымша
"Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0516000 - Қаржы (салалар бойынша)
Біліктілігі*:

1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающие учатся: приобрести следующие умения и навыки: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Определяет виды и классификацию документов.
2. Определяет информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Определяет основные реквизиты служебных документов.
5. Определяет требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Определяет необходимые условия трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыруға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу нәтижесінде мынадай білімдерді меңгереді: мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздері; құжаттарды жасау тәсілдері мен функциялары; құжаттардың жіктелуі, тасымалдағыштары, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келесі икемдер мен дағдыларды меңгереді:
ұйымдық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу;
кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуы; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуы; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает основы и правила здорового образа жизни.
2. Определяет физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Определяет правила командных спортивных игр.
2. Определяет основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Определяет причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает первую медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салты негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін анықтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттану кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуі; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауы;жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы; құқық нормаларын сақтауы; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 4) Определять основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Определяет основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Определяет основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 5) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Определять основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Знает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Работает с историческими источниками.
Профессиональные модули
Квалификация "051601 2 – Агент страховой"
ПК 1. Оформлять страховые договоры, регулируя отношения между страхователем и страховщиком, обеспечивая их выполнение и прием страховых взносов
ПМ 01. Оформление и заключение договоров по видам страхования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для заключения договоров по видам страхования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок заключения договоров по видам страхования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Заключать и оформлять страховые договора, регулировать отношения между страхователем и страховщиком, обеспечивать их выполнение, осуществлять приемку страховых взносов.
Результат обучения: 1) Разработать условия договоров по видам страхования.
Финансы и кредит
Страховое дело
Основы бухгалтерского учета
Экономическая информатика и информационные технологии
Основы менеджмента
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:

1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды анықтайды: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы білімді меңгереді.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін сипаттайтын негізгі деректерді, үрдістерді және құбылыстарды біледі.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс істейді.
Кәсіптік модульдер
"051601 2 - Сақтандыру агенті" біліктілігі
КҚ 1. Сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы қатынастарды реттей отырып, олардың орындалуын және сақтандыру жарналарын қабылдауды қамтамасыз етіп, сақтандыру шарттарын рәсімдеу
КМ 01. Сақтандыру түрлері бойынша келісім-шарттарды рәсімдеу және жасау
Бұл модуль сақтандыру түрлері бойынша шарт жасасуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтандыру түрлері бойынша шарт жасасу тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: сақтандыру шарттарын жасасады және рәсімдейді, сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы қатынастарды реттейді, олардың орындалуын қамтамасыз етеді, сақтандыру жарналарын қабылдауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру түрлері бойынша келісім- шарт талаптарын әзірлеу.
Қаржы және несие
Сақтандыру ісі
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Менеджмент негіздері
Оқу-таныстыру практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает финансовую и страховую терминологию.
2. Определяет условия договора, права и обязанности сторон.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по заключению договоров страхования.
Результат обучения: 2) Оформлять договора по видам страхования.
Критерии оценки:
1. Организует рекламную компанию по видам страхования.
2. Определяет потенциальных клиентов, составляет базу данных.
3. Строит коммуникации с потенциальными страхователями.
4. Заключает договора страхования.
5. Оформляет документы по принятым страховым взносам.
6. Ведет учет заключенных договоров страхования и страховых взносов.
Результат обучения: 3) Ознакомится со спецификой организации.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации.
2. Определяет экономические подразделения.
3. Определяет должностные обязанности экономических служб организации.
ПК 2. Устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров на страховые услуги, учитывая состояние здоровья, возраст, пол, образование, стаж трудовой деятельности, уровень материального обеспечения и другие субъективные качества, характеризующие клиента
ПМ 02. Определение степени риска при заключении договоров страхования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установления критерия и степени риска при заключении договоров на страховые услуги.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы установления критерия и степени риска при заключении договоров на страховые услуги.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров на страховые услуги.
Результат обучения: 1) Устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров.
Финансы и кредит
Страховое дело
Основы менеджмента
Статистика
Математика для экономистов
Основы экономической теории
Критерии оценки:
1. Определяет возможные страховые риски при заключении договоров.
2. Определяет социально-экономические параметры характеризующие субъекта.
3. Изучает статистические данные по социально-экономическим показателям в республике.
4. Рассчитывает показатели возможных рисков.
Результат обучения: 2) Заключать договора с учетом критериев риска и статистических данных.
Критерии оценки:
1. Определяет условия договора страхования.
2. Анализирует статистические данные по социально-экономическим параметрам.
3. Анализирует потенциальных страхователей.
4. Заключает страховые договора с учетом критериев риска.
5. Применяет законодательные, нормативные документы по заключению договоров страхования и страховым рискам.
ПК 3. Обеспечивать правильность исчисления страховых взносов, оформления страховых документов и их сохранность
ПМ 03. Исчисление страховых взносов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильности исчисления страховых взносов, оформления страховых документов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правильность исчисления страховых взносов, оформления страховых документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
исчислять страховые взносы, оформлять страховые документы.
Результат обучения: 1) Определять размер страховых взносов, оформлять документы.
Страховое дело
Статистика
Математика для экономистов
Основы маркетинга
Критерии оценки:

1. Қаржы және сақтандыру терминологиясын зерделейді.
2. Шарттың талаптарын, тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
3. Сақтандыру келісім- шарттарын жасасу бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сақтандыру түрлері бойынша келісім- шарт рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру түрлері бойынша жарнамалық науқан ұйымдастырады.
2. Әлеуетті клиенттерді анықтайды, деректер базасын жасайды.
3. Әлеуетті сақтанушылармен байланыс орнатады.
4. Сақтандыру келісім- шарттарын жасасады.
5. Қабылданған сақтандыру жарналары бойынша құжаттарды рәсімдейді.
6. Жасалған сақтандыру келісім- шарттарының және сақтандыру жарналарының есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның ұйымдастырушылық құрылымын анықтайды.
2. Экономикалық бөлімшелерді анықтайды.
3. Ұйымның экономикалық қызметтерінің лауазымдық міндеттерін анықтайды.
КҚ 2. Клиенттің денсаулығын, жасын, жынысын, білімін, еңбек қызметі өтілін, материалдық жағдайының деңгейін және оны сипаттайтын басқа да субъективтік қасиеттерін ескере отырып, сақтандыру қызметтері шарттарын жасасу кезінде тәуекел өлшемшарттары мен дәрежесін белгілеу
КМ 02. Сақтандыру келісім-шарттарын жасасу кезінде тәуекел деңгейін анықтау
Бұл модуль сақтандыру қызметтері шарттарын жасасу кезінде тәуекел өлшемшарты мен деңгейін белгілеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтандыру қызметтері шарттарын жасасу кезінде тәуекел өлшемшарттары мен деңгейін белгілеу қағидаттарын меңгереді.
Білім алушылар модульді игеру кезінде:
сақтандыру қызметтері шарттарын жасасу кезінде тәуекел өлшемшарттары мен деңгейін белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Келісім-шарттарды жасау кезінде тәуекел дәрежесі мен өлшемдерді белгілеу.
Қаржы және несие
Сақтандыру ісі
Менеджмент негіздері
Статистика
Экономистерге арналған математика
Экономикалық теория негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Келісім-шарт жасасу кезінде ықтимал сақтандыру тәуекелдерін анықтайды.
2. Субъектіні сипаттайтын әлеуметтік-экономикалық параметрлерді анықтайды.
3. Республикадағы әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер бойынша статистикалық көрсеткіштерді зерттейді.
4. Ықтимал тәуелдердің көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәуекел өлшемдері мен статистикалық деректерді ескере отырып, келісім-шарт жасасу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру келісім-шартының талаптарын айқындайды.
2. Әлеуметтік-экономикалық параметрлер бойынша статистикалық деректерді талдайды.
3. Әлеуетті сақтанушыларға талдау жасайды.
4. Тәуекел өлшемдерін ескере отырып, сақтандыру келісім-шарттарын жасасады.
5. Сақтандыру келісім-шарттары және сақтандыру тәуекелдері бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
КҚ 3. Сақтандыру жарналарының дұрыс есептелуін, сақтандыру құжаттарының рәсімделуін және олардың сақталуын қамтмасыз ету
КМ 03. Сақтандыру жарналарын есептеу
Бұл модуль сақтандыру жарналарын дұрыс есептеуге, сақтандыру құжаттарын рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтандыру жарналарын дұрыс есептеуді, сақтандыру құжаттарын рәсімдеуді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
сақтандыру жарналарын есептейді, сақтандыру құжаттарын рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру жарналарының мөлшерін анықтау, құжаттарды рәсімдеу
Сақтандыру ісі
Статистика
Экономистерге арналған математика
Маркетинг негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Вычисляет размер страховых взносов по видам страхования.
2. Ведет переговоры с задолжниками.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию страховой деятельности по оформлению документов по видам страхования.
Результат обучения: 2) Оформлять документы по страховым взносам.
Критерии оценки:
1. Оформляет документы по приему страховых взносов, графики внесения взносов.
2. Составляет отчетность по поступившим страховым взносам.
ПК 4. В случае причинения ущерба застрахованному осуществляет оценку и определять его размер с учетом критериев и степени риска
ПМ 04. Исчисление размера ущерба при наступлении страхового случая
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета размера ущерба при наступлении страхового случая
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок вычисления размера ущерба при наступлении страхового случая
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оценивать и определять размер ущерба с учетом критериев и степени риска
Результат обучения: 1) Определять размеры ущерба при страховом случае.
Страховое дело
Математика для экономистов
Основы бухгалтерского учета
Критерии оценки:
1. Выявляет причины наступления страхового случая.
2. Устанавливает размер ущерба при страховом случае, с учетом действующих рыночных цен и степени износа.
3. Определяет суммы страхового возмещения при страховом случае.
4. Рассчитывает показатели риска.
5. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию страховой деятельности при наступлении страхового случая по возмещению ущерба.
Результат обучения: 2) Вести учет страховых договоров, взносов, сумм ущерба.
Критерии оценки:
1. Отражает на счетах учета операции по страхованию.
2. Оформляет документы по расчетам со страхователями.
ПК 5. Анализировать и учитывать объекты страхования и потенциальных страхователей, оценивая стоимость этих объектов
ПМ 05. Анализ рынка страховых услуг
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления и учета потенциальных страхователей и объектов страхования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру выявления и учета потенциальных страхователей и объектов страхования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выявлять потенциальных страхователей и объектов страхования, оценивать объекты страхования, вести учет страхователей их взносов и возмещенного ущерба.
Результат обучения: 1) Определять виды страховых услуг на рынке.
Страховое дело
Статистика
Основы маркетинга
Основы экономической теории
Критерии оценки:

1. Сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру жарналарының мөлшерін есептейді.
2. Борышкерлермен келіссөздер жүргізеді.
3. Сақтандыру түрлері бойынша құжаттарды рәсімдеудің сақтандыру қызметін реттейтін заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сақтандыру жарналары бойынша құжаттар рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру жарналарын қабылдау бойынша құжаттарды, жарна енгізу кестелерін рәсімдейді.
2. Келіп түскен сақтандыру жарналары бойынша есептеме жасайды.
КҚ 4. Сақтанушыға залал келтірілген жағдайда оны бағалау және тәуекел өлшемшарттары мен дәрежесін ескере отырып, оның мөлшерін анықтауды жүзеге асыру
КМ 04. Сақтандыру жағдайы туындаған кезде залал мөлшерін есептеу
Бұл модуль сақтандыру жағдайы туындаған кезде залал мөлшерін есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтандыру жағдайы туындаған кезде залал мөлшерін есептеу тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
тәуекел өлшемшарттары мен дәрежесін ескере отырып, залалдың мөлшерін бағалайды және анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру жағдайы кезінде залал мөлшерін анықтау.
Сақтандыру ісі
Экономистерге арналған математика
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру жағдайының туындау себептерін анықтайды.
2. Қолданыстағы нарықтық бағаларды және тозу дәрежесін ескере отырып, сақтандыру жағдайы кезінде залал мөлшерін белгілейді.
3. Сақтандыру жағдайы кезінде сақтандыру өтемақысының сомасын анықтайды.
4. Тәуекел көрсеткіштерін есептейді.
5. Залалдың орнын толтыру бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру қызметін реттейтін заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сақтандыру келісім-шарттарының, жарналарының, залал сомасының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есеп шоттарында сақтандыру операцияларын көрсетеді.
2. Сақтанушылармен есеп айырысу құжаттарын рәсімдейді.
КҚ 5. Сақтандыру объектілерін құнын бағалай отырып, сол объектілерге және әлеуетті сақтанушыларға талдау жасау және есепке алу
КМ 05. Сақтандыру қызметтері нарығын талдау
Бұл модуль әлеуетті сақтанушыларды және сақтандыру объектілерін анықтауға және есепке алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әлеуетті сақтанушыларды және сақтандыру объектілерін анықтау және есепке алу рәсімін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
әлеуетті сақтанушыларды және сақтандыру объектілерін анықтайды, сақтандыру объектілерін бағалайды, сақтанушылардың, олардың жарналарының және өтелген залалдың есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нарықтағы сақтандыру қызметтерінің түрлерін анықтау.
Сақтандыру ісі
Статистика
Маркетинг негіздері
Экономикалық теория негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает действующие виды страховых услуг.
2. Определяет динамику развития страховых услуг.
3. Разрабатывает новые критерии оказания страховых услуг.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по операциям с недвижимостью.
Результат обучения: 2) Проводить маркетинговые исследования и анализ деятельности страхового рынка.
Критерии оценки:
1. Собирает данные для проведения маркетингового исследования.
2. Определяет методы проведения маркетингового исследования.
3. Проводит маркетинговые исследования.
4. Ведет учет потенциальных клиентов и объектов страхования.
Результат обучения: 3) Оценивать стоимость объектов страхования.
Критерии оценки:
1. Составляет базу данных объектов страхования.
2. Оценивает объект страхования, с учетом действующих рыночных цен, показателей износа.
ПК 6. Выполнять работу по квалификации агента страхового
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по квалификации агента страхового
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по квалификации агента страхового.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнения работ по квалификации агента страхового.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по квалификации агента страхового.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию агента страхового
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Страховой рынок в условиях рыночной экономики.
2. Организация и управление страховым делом.
3. Страховщики и аквизиция.
4. Маркетинг страховщика.
5. Перестрахование, его методы.
6. Организация автоматизированного рабочего места специалиста страхового дела.
7. Отчетность страховых органов.
Квалификация "051605 3 – Экономист по финансовой работе"
ПК 7. Подготавливать бухгалтерские документы по финансово-хозяйственным операциям организации
ПМ 07. Оформление первичных бухгалтерских и финансовых документов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки бухгалтерских документов по финансово-хозяйственным операциям организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок оформления бухгалтерских документов по финансово-хозяйственным операциям организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять бухгалтерские документы по финансово-хозяйственным операциям организации.
Результат обучения: 1) Оформить бухгалтерские документы по операциям.
Финансовый учет
Банковское дело
Критерии оценки:
1. Оформляет первичные документы по операциям с денежными средствами.

1. Сақтандыру қызметтерінің қолданыстағы түрлерін зерттейді.
2. Сақтандыру қызметтерінің даму серпінін анықтайды.
3. Сақтандыру қызметтерін көрсетудің жаңа өлшемшарттарын әзірлейді.
4. Жылжымайтын мүлікпен жасалатын әрекеттер бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Маркетингтік зерттеулер және сақтандыру нарығының қызметіне талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маркетингтік зерттеу жүргізу үшін деректер жинайды.
2. Маркетингтік зерттеу жүргізу әдістерін айқындайды.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
4. Әлеуеттік клиенттердің және сақтандыру объектілерінің есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сақтандыру объектілерінің құнын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру объектілерінің деректер базасын жасайды.
2. Қолданыстағы нарықтық бағаларды, тозу көрсеткіштерін ескере отырып, сақтандыру объектісін бағалайды.
КҚ 6. Сақтандыру агенті біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
КМ 06. Сақтандыру агенті біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль сақтандыру агенті біліктілігі бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтандыру агенті біліктілігі бойынша жұмыс орындау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сақтандыру агенті біліктілігі бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру агенті біліктілігін алу.
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық экономика жағдайындағы сақтандыру нарығы.
2. Сақтандыру ісін ұйымдастыру және басқару.
3. Сақтандырушылар және аквизиция.
4. Сақтандырушы маркетингі.
5. Қайта сақтандыру, оның әдістері.
6. Сақтандыру ісі маманының автоматтандырылған жұмыс орнын ұйымдастыру.
7. Сақтандыру органдарының есептілігі.
"051605 3 - Қаржы жұмысы бойынша экономист" біліктілігі
КҚ 7. Ұйымның қаржы-шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды дайындау
КМ 07. Алғашқы бухгалтерлік және қаржылық құжаттарды рәсімдеу
Бұл модуль ұйымның қаржы-шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұйымның қаржы-шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ұйымның қаржы-шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әрекеттер бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу.
Қаржылық есеп
Банк ісі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақшалай қаражаттар әрекеттері бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.

2. Оформляет первичные документы по операциям с основными средствами.
3. Оформляет первичные документы по операциям с товарно-материальными запасами.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по составлению бухгалтерских документов.
Результат обучения: 2) Оформить банковские документы по операциям.
Критерии оценки:
1. Оформляет первичные документы по банковским операциям.
2. Оформляет отчетность по банковским операциям.
ПК 8. Составлять установленную отчетность о финансовых результатах организации
ПМ 08. Ведение учета финансово-хозяйственной деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления установленной отчетности о финансовых результатах организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок составления установленной отчетности о финансовых результатах организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять установленную отчетность о финансовых результатах организации.
Результат обучения: 1) Вести учет хозяйственной деятельности организации.
Финансовый учет
Бюджетный учет
Автоматическая обработка экономической информации
Критерии оценки:
1. Отражает операции по участкам учетной работы на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Применяет правила ведения бухгалтерского учета Республики Казахстан, Национальные и Международные стандарты финансовой отчетности.
Результат обучения: 2) Вести учет финансовых результатов организации.
Критерии оценки:
1. Отражает финансовые результаты на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчеты по финансовым результатам организации.
ПК 9. Контролировать выполнение финансовых показателей подразделениями организации
ПМ 09. Контролирование соблюдение кассовой дисциплины, своевременности осуществления расчетно-кредитных операций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля выполнения финансовых показателей подразделениями организации
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок контроля выполнения финансовых показателей подразделениями организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разработать план и программу контроля, проводить контроль выполнения финансовых показателей подразделениями организации.
Результат обучения: 1) Вести учет финансово-кредитных операций.
Бюджет и бюджетная система
Налоги и налогообложение
Финансы организаций
Финансовый учет
Бюджетный учет
Критерии оценки:
1. Отражает финансово-кредитные операции на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчеты по финансово-кредитным операциям организации.
4. Проверяет правильность отражения в учете финансово-кредитных операций.
5. Работает с банками и другими внебюджетными организациями.

2. Негізгі құралдармен жасалатын әрекеттері бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
3. Тауарлы-материалдық қорлармен жасалатын әрекеттер бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
4. Бухгалтерлік құжаттарды жасау бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Банктік әрекеттер бойынша құжаттарын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Банктік әрекеттер бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
2. Банктік әрекеттер бойынша есептілікті рәсімдейді.
КҚ 8. Ұйымның қаржы нәтижелері туралы белгіленген есептілік жасау
КМ 08. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің есебін жүргізу
Бұл модуль ұйымның қаржы нәтижелері туралы белгіленген есептілікті жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұйымның қаржы нәтижелері туралы белгіленген есептілікті жасау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
ұйымның қаржы нәтижелері туралы белгіленген есепті жасайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның шаруашылық қызметінің есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Бюджеттік есеп
Экономикалық ақпаратты автоматты түрде өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда есеп жұмысы учаскелері бойынша әрекеттерді көрсетеді.
2. Есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын, Ұлттық және Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық нәтижелерінің есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда қаржы нәтижелерін көрсетеді.
2. Есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Ұйымның қаржылық нәтижелері бойынша есептер жасайды.
КҚ 9. Ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді орындауын бақылау
КМ 09. Касса тәртібінің сақталуын, есептік-кредиттік әрекеттердің уақтылы жүзеге асырылуын бақылау
Бұл модуль ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді орындауын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді орындауын бақылау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бақылау жоспары мен бағдарламасын әзірлейді, ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді орындауына бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржы-несие әрекеттерінің есебін жүргізу.
Бюджет және бюджет жүйесі
Салық пен салық салу
Ұйым қаржысы
Қаржылық есеп
Бюджеттік есеп
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда қаржы-несие әрекеттерін көрсетеді.
2. Есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Ұйымның қаржы-несие әрекеттері бойынша есеп жасайды.
4. Есепте қаржы-несие әрекеттерінің дұрыс көрсетілуін тексереді.
4. Банктермен және бюджеттен тыс басқа да ұйымдармен жұмыс жасайды.

6. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию финансово-кредитных операций.
Результат обучения: 2) Вести учет формирования бюджета организации.
Критерии оценки:
1. Отражает операции по бюджетным трансфертам на счетах.
2. Составляет отчетность по использованию бюджетных средств.
3. Проверяет целевое использование бюджетных средств.
ПК 10. Принимать участие в работе по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации
ПМ 10. Формирование и использование средств организации, анализ их структуры и движения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в работе по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок работы по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить анализ состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг, осуществлять сбор информации для анализа.
Результат обучения: 1) Вести учет формирования и использования средств организации.
Финансовый учет
Финансы организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Отражает операции с кредитными ресурсами организации на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчет по использованию кредитных ресурсов.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по ведению бухгалтерского учета.
Результат обучения: 2) Определять порядок формирования кредитных ресурсов и ценных бумаг.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние финансового рынка.
2. Определяет порядок размещения средств организации.
3. Определяет порядок формирования фондов накопления и потребления.
Результат обучения: 3) Анализировать финансово-кредитные средства организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для проведения анализа.
2. Исчисляет показатели анализа.
3. Определяет эффективные пути использования средств.
ПК 11. Анализировать исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности
ПМ 11. Проведение анализа финансовой отчетности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа исполнения смет, оперативной и бухгалтерской отчетности по финансовой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок проведения анализа исполнения смет, оперативной и бухгалтерской отчетности по финансовой деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности.
Результат обучения: 1) Составлять декларации по корпоративному налогу.
Налоги и налогообложение
Финансовый учет
Бюджетный учет
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:

6. Қаржы-несие әрекеттерін реттеу жөніндегі заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның бюджетін қалыптастыру есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда бюджет трансферттері бойынша әрекеттерді көрсетеді.
2. Бюджет қаражатының жұмсалуы бойынша есептілік жасайды.
3. Бюджет қаражатының нысаналы жұмсалуын тексереді.
КҚ 10. Бос қаржы қаражатын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар мен бағалы қағаздар нарығының жай-күйін зерттеу және талдау жұмысына қатысу
КМ 10. Ұйымның қаражатын қалыптастыру және пайдалану, олардың құрылымы мен қозғалысын талдау
Бұл модуль бос қаржы қаражатын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар мен бағалы қағаздар нарығының жай-күйін зерттеу және талдау жұмысына қатысуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бос қаржы қаражатын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар мен бағалы қағаздар нарығының жай-күйін зерттеу және талдау жұмысының тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
несие ресустары мен бағалы қағаздар нарығының жай-күйіне талдау жүргізеді, талдау үшін ақпарат жинауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйым қаражатын қалыптастыру және пайдалану есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Ұйым қаржысы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда ұйымның кредиттік ресурстармен жасалатын әрекеттерді көрсетеді.
2. Есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Кредиттік ресурстарды пайдалану бойынша есеп жасайды.
4. Бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кредиттік ресурстарды және бағалы қағаздарды қалыптастыру тәртібін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаржы нарығының жай-күйін анықтайды.
2. Ұйымның қаражатын орналастыру тәртібін анықтайды.
3. Жинақтау және тұтыну қорларының қалыптасу тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қаржы-несие қаражаттарын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
2. Талдау көрсеткіштерін есептейді.
3. Қаражатты тиімді пайдалану жолдарын анықтайды.
КҚ 11. Сметалардың орындалуын, қаржы қызметі бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікті талдау
КМ 11. Қаржылық есептілікке талдау жүргізу
Бұл модуль сметалардың орындалуын, қаржы қызметі бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікті талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сметалардың орындалуына, қаржы қызметі бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікке талдау жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сметалардың орындалуын, қаржы қызметі бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікті талдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Корпоративтік салық бойынша декларация жасау.
Салық және салық салу
Қаржылық есеп
Бюджеттік есеп
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает нормативные документы по формированию корпоративного налога.
2. Составляет декларации по совокупному годовому доходу.
3. Определяет порядок и формы финансовых расчетов.
Результат обучения: 2) Составлять финансовую отчетность организации.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовительные работы перед составлением финансовой отчетности.
2. Составляет финансовую отчетность.
Результат обучения: 3) Составлять финансовую отчетность организации по использованию бюджетных средств.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовительные работы перед составлением финансовой отчетности.
2. Составляет финансовую отчетность.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию операций, связанных с использованием средств государственного бюджета Республики Казахстан.
Результат обучения: 4) Анализирует финансовую отчетность организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информации для проведения анализа.
2. Исчисляет показатели анализа.
3. Определяет эффективные пути использования средств.
ПК 12. Принимать участие в разработке и внедрении мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств, предупреждению образования и ликвидации излишних запасов материальных ценностей, обеспечению конкурентоспособности продукции организации
ПМ 12. Проведение экономического анализа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в разработке и внедрении мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру разработки и внедрения мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разрабатывать мероприятия по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств, предупреждению образования и ликвидации излишних запасов материальных ценностей, обеспечению конкурентоспособности продукции организации.
Результат обучения: 1) Вести учет финансовых результатов организации.
Финансовый учет
Финансы организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Бюджет и бюджетная система
Критерии оценки:
1. Отражает финансовые результаты организации на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию финансовой работы, порядку ведения бухгалтерского учета и проведению анализа финансово-хозяйственной деятельности организации.
Результат обучения: 2) Анализировать финансовые результаты организации
Критерии оценки:

1. Корпоративтік салықты қалыптастыру бойынша нормативтік құжаттарды зерттейді.
2. Жиынтық жылдық табыс бойынша декларация жасайды.
3. Қаржылық есеп айырысу тәртібі мен нысандарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық есептілігін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаржылық есептілік жасау алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
2. Қаржылық есептілік жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бюджет қаражатының жұмсалуы бойынша ұйымның қаржылық есептілігін жасайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаржылық есептілік жасау алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
2. Қаржылық есептілік жасайды.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетінің қаражатын пайдаланумен байланысты әрекеттерді реттеу бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның қаржылық есептілігін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
2. Талдау көрсеткіштерін есептейді.
3. Қаражатты тиімді пайдалану жолдарын анықтайды.
КҚ 12. Өнімдірістің табыстылығын және өнімді өткізуді арттыру, жеке айналым қаражаттарының жұмсалуын жақсарту, артық материалдық қүндылық қорларының түзілуінің және жойылуының алдын алу, ұйым өнімінің бәсекеге қабілеттігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
КМ 12. Экономикалық талдау жүргізу
Бұл модуль өндірістің табыстылығын және өнім өткізуді арттыру, жеке айналым қаражатының жұмсалуын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өнімнің табыстылығын және өнім өткізуді арттыру, жеке айналым қаражатының жұмсалуын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу рәсімін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
өндірістің табыстылығын және өнімді өткізуді арттыру, жеке айналым қаражаттарының жұмсалуын жақсарту, артық материалдық құндылық қорларының түзілуінің және жойылуының алдын алу, ұйым өнімінің бәсекеге қабілеттігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қаржылық нәтижелерінің есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Ұйым қаржысы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бюджет және бюджет жүйесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шоттарда ұйымның қаржы нәтижелерін көрсетеді.
2. Есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Қаржы жұмысын, бухгалтерлік есепті жүргізу және ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу тәртібін реттеу бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық нәтижелерін талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет состав и классификацию по видам средств организации.
2. Собирает информацию для проведения анализа.
3. Исчисляет показатели анализа.
4. Разрабатывает мероприятия по повышению прибыльности организации.
ПК 13. Выполнять работы по формированию, ведению и хранению базы данных внутрипроизводственной и внешней финансовой информации, вносит изменения в справочную и нормативную информацию, используемую при обработке данных
ПМ 13. Формирование базы данных финансовой информации организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования, ведения и хранения базы данных внутрипроизводственной и внешней финансовой информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок формирования, ведения и хранения базы данных внутрипроизводственной и внешней финансовой информации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
формировать, вести и сохранять базы данных внутрипроизводственной и внешней финансовой информации, вносить изменения в справочную и нормативную информацию, используемую при обработке данных.
Результат обучения: 1) Формировать базу данных финансовой информации организации.
Автоматическая обработка экономической информации
Финансовый учет
Финансы организаций
Критерии оценки:
1. Вносит данные по финансовым операциям в прикладные программы.
2. Определяет возможности обеспечения сохранности информации.
3. Определяет способы внесения изменений в финансовые документы, отчеты.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по формированию базы данных учетной информации, составлению финансовой отчетности.
Результат обучения: 2) Вносить изменения в справочную и нормативную базу финансовой информации организации.
Критерии оценки:
1. Анализирует справочную и нормативную информации базы данных.
2. Вносит изменения в базу данных согласно действующей нормативной базе.
ПК 14. Выполнять работу по квалификации экономиста по финансовой работе
ПМ 14. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по квалификации экономиста по финансовой работе. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнения работ по квалификации экономиста по финансовой работе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по квалификации экономиста по финансовой работе.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию экономиста по финансовой работе.
Финансовый учет
Финансы организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Составляет первичные документы по участкам учета.

1. Ұйымның қаражат түрлері бойынша құрамын және жіктелімін анықтайды.
2. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
3. Талдау көрсеткіштерін есептейді.
4. Ұйымның табыстылығын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді.
КҚ 13. Ішкі өндірістік және сыртқы қаржылық ақпаратының дерекқорын қалыптастыру, жүргізу және сақтау жұмыстарын орындау, деректерді өңдеу кезінде қолданылатын анықтамалық және нормативтік ақпаратқа өзгерістер енгізу
КМ 13. Ұйымның қаржылық ақпаратының дерекқорын қалыптастыру
Бұл модуль ішкі өндірістік және сыртқы қаржылық ақпараттың дерекқорын қалыптастыруға, жүргізуге және сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ішкі өндірістік және сыртқы қаржылық ақпараттың дерекқорын қалыптастыру, жүргізу және сақтау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
ішкі өндірістік және сыртқы қаржылық ақпараттың дерекқорын қалыптастырады, жүргізеді және сақтайды, деректерді өңдеу кезінде қолданылатын анықтамалық және нормативтік ақпаратқа өзгерістер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қаржылық ақпаратының дерекқорын қалыптастыру.
Экономикалық ақпаратты автоматты түрде өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданбалы бағдарламаларға қаржы әрекеттері бойынша деректер енгізеді.
2. Ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету мүмкіндігін анықтайды.
3. Қаржылық құжаттарға, есептерге өзгерістер енгізу тәсілін анықтайды.
4. Есептік ақпараттың дерекқорын қалыптастыру, қаржылық есептілік жасау бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық ақпаратының анықтамалық және нормативтік базасына өзгерістер енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер базасының анықтамалық және нормативтік ақпаратын талдайды.
2. Қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес дерекқорға өзгерістер енгізеді.
КҚ 14. Қаржы жұмысы бойынша экономист біліктілігі бойынша жұмыс орындау
КМ 14. Диплом алды практика
Бұл модуль қаржы жұмысы бойынша экономист біліктілігі бойынша жұмыс орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қаржы жұмысы бойынша экономист біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қаржы жұмысы бойынша экономист біліктілігі бойынша жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржы жұмысы бойынша экономист біліктілігін алу.
Қаржылық есеп
Ұйым қаржысы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есеп телімдері бойынша бастапқы құжаттарды жасайды.

2. Составляет учетные регистры по участкам учета.
3. Составляет калькуляцию продукции.
4. Составляет финансовую отчетность организации.
5. Анализирует финансовое положение организации.
6. Анализирует финансовую устойчивость организации.
7. Анализирует доходность организации.
8. Анализирует деловую активность и эффективность деятельности организации.
9. Анализирует потенциальное банкротство организации и предпринимательский риск.
10. Определяет показатели использования основных производственных фондов.
11. Рассчитывает годовые суммы амортизационных отчислений по каждой категории имущества, подлежащего амортизации.
12. Определяет плановую потребность организации в оборотных средствах.
13. Определяет оборачиваемость оборотных средств, показатели оборачиваемости оборотных средств.
14. Определяет производственную мощность на начало, конец года, среднегодовую производственную мощность.
15. Рассчитывает коэффициент использования производственной мощности и показатели производственной мощности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 31
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 454
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Учет и аудит (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0518000 – Учет и аудит (по отраслям)
Квалификация*:

2. Есеп телімдері бойынша есеп тіркегіштерін жасайды.
3. Өнімнің калькуляциясын жасайды.
4. Ұйымның қаржылық есептілігін жасайды.
5. Ұйымның қаржы жағдайын талдайды.
6. Ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдайды.
7. Ұйымның табыстылығын талдайды.
8. Ұйымның іскерлік белсенділігі мен қызметінің тиімділігін талдайды.
9. Ұйымның ықтимал банкроттығын және кәсіпкерлік тәуекелін талдайды.
10. Негізгі өндірістік қорды пайдалану көрсеткіштерін анықтайды.
11. Амортизацияға жататын мүліктің әрбір санаты бойынша амортизация төлемдердің жылдық сомаларын есептейді.
12. Ұйымның айналым қаражатына жоспарлы қажеттілігін анықтайды.
13. Айналым қаражатының айналымдылығын, айналым қаражаты айналымдылығының көрсеткіштерін анықтайды.
14. Жылдың басына, аяғына өндірістік қуатты, орташа жылдық өндірістік қуатты анықтайды.
15. Өндірістік қуатты пайдалану коэффициентін және өндірістік қуат көрсеткіштерін есептейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
31-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
454-қосымша
"Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0518000 – Есеп және аудит (салалар бойынша)
Біліктілігі*:

7. Анализирует доходность организации.
8. Анализирует деловую активность и эффективность деятельности организации.
9. Анализирует потенциальное банкротство организации и предпринимательский риск.
10. Составляет планы и программы проверки по участкам учетной работы.
11. Проводит формальную проверку документов.
12. Проводит арифметическую проверку документов.
13. Проводит логическую проверку документов.
14. Проводит инвентаризации имущества организации и расчетов.
15. Проверяет правильность составления финансовой отчетности.
16. Проводит проверку правильности ведения учета по участкам учетной работы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 34
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 457
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Экономика (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0519000 – Экономика (по отраслям)
Квалификация*:

7. Ұйымның кірістілігін талдайды.
8. Ұйымның іскерлік белсенділігін және қызметінің тиімділігін талдайды.
9. Ұйымның әлеуетті банкроттығы мен кәсіпкерлік тәуекелді талдайды.
10. Есеп жұмысының телімдері бойынша жоспарлар мен тексеру бағдарламаларын жасайды.
11. Құжаттарды ресми тексеруді жүргізеді.
12. Құжаттарды арифметикалық тексеруді жүргізеді.
13. Құжаттарды логикалық тексеруді жүргізеді.
14. Ұйым мүлкін түгендеуді және есеп айырысуларды жүргізеді.
15. Қаржы есептілігін жасаудың дұрыстығын тексереді.
16. Есеп жұмысының телімдері бойынша есепті жүргізудің дұрыстығын тексереді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
34-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
457-қосымша
"Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандық:
0519000 – Экономика (салалар бойынша)
Біліктілік*:

5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно- справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регламентирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регламентирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры, основы физического и спортивного самосовершенствования, основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков, развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности, владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнения.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для формирования культуры мышления и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира, понимания сущности и предназначения культуры, соблюдения гражданских прав и обязанностей, понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации, систему государственно-правовых отношений и явлений, функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями, понимать основной вопрос философии и законы диалектики, анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения, отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии, соблюдать нормы права, ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство" и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.

5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
БМ 03. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
Аталған модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білім, машық және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиология-лық негіздерін, физика-лық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салты-ның негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайту; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамыту; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін Бағалаудың дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Салауатты өмір салтынының негіз-дерін және қағидаларын қолданады.
2. Бұлшық етке жүктеме кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметі-нің физиологиялық негіздерін сипат-тайды.
3. Жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі:2)Физикалық қасиеттерді және психо-физиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорттық ойын қағидаларын сақтайды.
2. Дене шынықтыру жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығу орындау техникасын игерген.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндет-терді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезінде жарақатта-нудың себептерін, жарақаттануды алдын алу себептерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашы-лықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында ойлау және бейімделу мәдениетін қалыптастыру үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуі;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауы;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы; құқық нормаларын сақтауы; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білуі тиіс.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Диалектика",
"диалектика заңдары",
"болмыс", "материя",
"қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категория-ларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.

5. Понимает особенности научной, философской и особенности научного философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально- нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения44. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2.Характеризует структуру. политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерность функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркском общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко- культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "051901 2 – Агент (всех наименований)"
ПК 1. Совершать сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
ПМ 01.Заключение сделок купли-продажи в качестве торгового агента.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершения сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок совершения сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
совершать сделки купли-продажи в качестве торгового агента с простыми правами или торгового агента с исключительными правами.
Результат обучения: 1) Заключать сделки купли-продажи в качестве торгового агента.
Финансы и кредит
Коммерческое право
Маркетинг
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Определяет потенциальных поставщиков товаров.
2. Применяет экономические термины при составлении договоров.
3. Заключает договоры купли-продажи товаров.
Результат обучения: 2) Проводить экспертизу приобретаемых товаров.
Критерии оценки:
1. Определяет потребительские свойства товаров.
2. Проводит экспертизы товаров.
3. Проводит стандартизацию товаров.
Результат обучения: 3) Проводить маркетинговые исследования товаров.
Критерии оценки:
1. Изучаете поведение потребителей товаров. 2. Собирает информацию для маркетинговых исследований.
3. Проводит маркетинговые исследования.
Результат обучения: 4) Ознакомится со спецификой организации.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации.
2. Определяет экономические подразделения.
3. Определяет должностные обязанности экономических служб организации.
ПК 2. Осуществлять куплю-продажу товаров (услуг) от своего имени и за свой счет, являясь владельцем продаваемого товара в момент заключения сделок.
ПМ 02. Осуществление купли-продажи товаров (услуг).
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления купли-продажи товаров (услуг) от своего имени и за свой счет.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок осуществления купли-продажи товаров (услуг) от своего имени и за свой счет.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять куплю-продажу товаров (услуг) от своего имени и за свой счет, являясь владельцем продаваемого товара в момент заключения сделок.
Результат обучения: 1) Производить куплю-продажу товаров (услуг).
Маркетинг
Коммерческое право
Экономическая информатика и информационные технологии
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Коммерческая деятельность
Критерии оценки:
1. Изучает поведение потребителей товаров.
2. Собирает информацию для маркетинговых исследований.
3. Проводит маркетинговые исследования.
4. Определяет потребительские свойства товаров.
Результат обучения: 2) Производить стандартизацию товаров (услуг).
Критерии оценки:
1. Проводит экспертизы товаров.
2. Проводит стандартизацию товаров.
3. Применяет нормативные документы при заключении сделок купли-продажи товаров.
ПК 3. Анализировать состояние и тенденции изменения спроса населения, изучать потребности покупателей (заказчиков), консультировать по вопросам технических и потребительских свойств товаров (услуг).
ПМ 03. Анализ состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру анализа состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить анализ состояния и тенденции изменения спроса населения, изучение потребности покупателей (заказчиков).
Результат обучения: 1) Анализировать состояние и тенденции изменения спроса населения.
Финансы и кредит
Маркетинг
Экономическая информатика и информационные технологии
Основы экономической теории
Математика для экономистов
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Коммерческая деятельность
Критерии оценки:
1. Определяет влияние спроса и предложения на потребности населения.
2. Проводит анкетирование по установлению предпочтений покупателей.
3. Обрабатывает результаты анкетирования.
Результат обучения: 2) Изучать потребности покупателей и консультировать их.
Критерии оценки:
1. Изучает потребности покупателей.
2. Собирает информацию для маркетинговых исследований.
3. Проводит маркетинговые исследования.
4. Определяет технические и потребительские свойства товаров.

5. Әлемнің ғылыми философиялық және діни бейнесінің ғылыми, философиялық ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік деңгейін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құнды-лықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжы-рымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсі-ніктерге қатысты өз көзқарасын қалып-тастырады.
Оқыту нәтижесі: 3)Қазақстан Республикасы халқы мәде-ниетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
3. Тәуелсіз Қазақстан-ның мәдени жетіс-тіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4)Толерант-тықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді толеранттылықпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құқықтың мәнін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипат-тайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгерген.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс-кердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану-дың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси процестер мен жекелеген фактілердің арақатынасын белгілейді
Оқыту нәтижесі: 9)Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәде-ниеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хроноло-гиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауым-дастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Респуб-ликасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгеріс-тердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"051901 2 – Агент (барлық атаулары)" біліктілігі
КҚ 1. Қарапайым құқықтармен сауда агентінің немесе айрықша құқықтармен сауда агентінің сатып алу- сату мәмілесін жасау.
КМ 01. Сауда агенті ретінде сатып алу- сату мәмілелерін жасасу
Бұл модуль қарапайым құқықтармен сауда агентінің немесе айрықша құқықтармен сауда агентінің сатып алу- сату мәмілесін жасау үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қарапайым құқықтармен сауда агентінің немесе айрықша құқықтармен сауда агентінің сатып алу- сату мәмілесін жасау тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қарапайым құқық-тармен сауда агенті-нің немесе айрықша құқықтармен сауда агентінің сатып алу- сату мәмілесін жасауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сауда агенті ретінде сатып алу- сату мәмілелерін жасасу
Қаржы және несие
Коммерциялық құқық
Маркетинг
Тауар жүргізу, сараптама және стандарттау
Маркетингілік коммуникациялар және тұтынушылардың жүріс- тұрысы
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарлардың әлеуетті жеткізушілерін анықтайды.
2. Шарттарды құрастырған кезде экономикалық терминдерді қолданады.
3. Тауарларды сатып алу- сату шарттарын жасасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сатып алынатын тауарларға сараптама жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін анықтайды.
2. Тауарларға сараптама жүргізеді.
3. Тауарларды стандарттауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тауарлардың маркетингілік зерттеулерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарларды тұтынушылардың жүріс- тұрысын зерттейді.
2. Маркетингтік зерттеулер үшін ақпаратты жинайды.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның ерекшелігімен танысу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйымның ұйымдас-тырушылық құры-лымын анықтайды.
2. Экономикалық бөлімшелерді анық-тайды.
3. Ұйымның эконо-микалық қызметте-рінің лауазымдық міндеттерін анықтайды.
КҚ 2. Мәміле жасау сәтінде сатылатын тауардың иесі бола отырып, өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызмет-терді) сатып алу- сатуды жүзеге асыру.
КМ 02. Тауарларды (қызметтерді) сатып алу- сатуды жүзеге асыру.
Бұл модуль өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу- сатуды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу- сатуды жүзеге асыру тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
мәміле жасау сәтінде сатылатын тауардың иесі бола отырып, өз атынан және өз есебінен тауарларды (қызметтерді) сатып алу- сатуды жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тауарларды (қызметтерді) сатып алу- сатуды жүргізу.
Маркетинг
Коммерциялық құқық
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Тауар жүргізу, сараптама және стандарттау
Маркетингтік коммуникациялар және тұтыну-шылардың жүріс- тұрысы
Коммерциялық қызмет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарларды тұтынушылардың жүріс- тұрысын зерттейді.
2. Маркетингтік зерттеулер үшін ақпарат-ты жинайды.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
4. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарларды (қызметтерді) стандарттауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарларға сараптама жүргізеді.
2. Тауарларды стандарттауды жүргізеді.
3. Тауарларды сатып алу- сату мәміле-лерін жасасқан кезде нормативтік құжаттарды қолданады.
КҚ 3. Халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеу, тауарлардың (қызметтердің) техникалық және тұтынушылық қасиеттерінің сұрақтары бойынша консультация беру.
КМ 03. Халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеу
Бұл модуль халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдау, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеу үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдау рәсімін, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеуді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдауды жүргізу, сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) қажеттіліктерін зерттеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Халықтың сұранысының күйі мен өзгеру үрдістерін талдау
Қаржы және несие
Маркетинг
Экономикалық талдау және ақпараттық технологиялар
Экономикалық теория негіздері
Экономистерге арналған математика
Тауар жүргізу, сараптама және стандарттау
Маркетингтік коммуникациялар және тұтыну-шылардың жүріс- тұрысы
Коммерциялық қызмет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сұраныс пен ұсыныстың халықтың қажеттіліктеріне әсерін анықтайды.
2. Сатып алушылардың қалауларын анықтау бойынша сауалнама жүргізеді.
3. Сауалнама нәтижелерін өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сатып алушылардың қажеттіліктерін зерттеу және оларға кеңес беру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сатып алушылардың қажеттіліктерін зерттейді.
2. Маркетингтік зерттеулер үшін ақпаратты жинайды.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
4. Тауарлардың техникалық және тұтыну-шылық қасиеттерін анықтайды.

5. Консультирует покупателей по определению свойств товаров.
Результат обучения: 3) Проводить экспертизу новых видов продукции.
Критерии оценки:
1. Определяет потребительские свойства товаров.
2. Проводит экспертизу товаров.
3. Проводит стандартизацию товаров.
ПК 4. Устанавливать цены на товары (услуги) и определять условия их сбыта (продажи и оказания услуг).
ПМ 04. Определение цены на товары (услуги) и условий их сбыта.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения цены на товары (услуги) и условий их сбыта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок определения цены на товары (услуги) и условий их сбыта.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
устанавливать цены на товары (услуги) и определять условия их сбыта (продажи и оказания услуг.
Результат обучения: 1) Определять цены на товары (услуги).
Маркетинг
Основы экономической теории
Математика для экономистов
Основы бухгалтерского учета
Товароведение, экспертиза и стандартизация
Коммерческая деятельность
Критерии оценки:
1. Определяет влияние спроса и предложения на потребности населения.
2. Изучает предложения на рынке товаров (услуг).
3. Определяет себестоимость товаров (услуг).
4. Определяет цену на товары (услуги).
5. Ведет упрощенный учет товаров.
Результат обучения: 2) Определять условия сбыта товаров (продажи и оказания услуг).
Критерии оценки:
1. Определяет способы хранения товаров.
2. Определяет методы продвижения товаров на рынке.
3. Определяет потенциальных покупателей товаров, оптовых, розничных.
4. Заключает договоры на реализацию товаров.
ПК 5. Контролировать оплату покупателями (заказчиками) счетов изготовителей продукции или осуществляющих услуги.
ПМ 05. Контроль оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контролирования оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок контролирования оплаты покупателями (заказчиками) счетов поставщиков.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
контролировать оплату покупателями (заказчиками) счетов изготовителей продукции или осуществляющих услуги.
Результат обучения: 1) Контролировать оплату покупателей (заказчиков).
Экономическая информатика и информационные технологии
Основы бухгалтерского учета
Статистика
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Коммерческая деятельность
Критерии оценки:
1. Ведет учет покупателей (заказчиков).
2. Ведет учет заключенных с покупателями (заказчиками) договоров).
3. Устанавливает оплаченные покупателями суммы по платежным документам.
4. Определяет суммы образовавшейся задолженности.

5. Тауарлардың қасиеттерін анықтау бойынша сатып алушыларға кеңес береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнімнің жаңа түрлеріне сараптама жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін анықтайды.
2. Тауарларға сараптама жүргізеді.
3. Тауарларды стандарттауды жүргізеді.
КҚ 4. Тауарларға (қызметтерге) бағаны айқындау және оларды өткізу(сату және қызметтер көрсету) шарттарын анықтау.
КМ 04. Тауарларға (қызметтерге) бағаны және оларды өткізу шарттарын анықтау.
Бұл модуль тауарларға (қызметтерге) бағаны және оларды өткізу шарттарын анықтау үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тауарларға (қызметтерге) бағаны және оларды өткізу шарттарын анықтау тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
тауарларға (қызметтерге) бағаны және оларды өткізу шарттарын анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тауарларға (қызметтерге) бағаларды анықтау.
Маркетинг
Экономикалық теория негіздері
Экономистерге арналған математика
Бухгалтерлік есеп негіздері
Тауар жүргізу, сараптама және стандарттау
Коммерциялық қызмет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сұраныс пен ұсыныстың халықтың қажеттіліктеріне әсерін анықтайды.
2. Тауарлар (қызметтер) нарығында ұсыныстарды зерттейді.
3. Тауарлардың (қызметтердің) өзіндік құнын анықтайды.
4. Тауарларға (қызметтерге) бағаны анықтайды.
5. Тауарлардың жеңілдетілген есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарларды өткізу (сату және қызметтерді көрсету) шарттарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарларды сақтау тәсілдерін анықтайды.
2. Нарықта тауарларды жылжыту әдістерін анықтайды.
3. Көтерме, бөлшек тауарлардың әлеуетті сатып алушыларын анықтайды.
4. Тауарларды өткізуге шарттар жасасады.
КҚ 5. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) өнімді немесе қызметтерді жүзеге асыратын дайындаушыларының шоттарын төлеуін бақылау.
КМ 05. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау.
Бұл модуль сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) жеткізушілердің шоттарын төлеуін бақылау тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде :
сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) өнімді немесе қызметтерді жүзеге асыратын дайындаушыларының шоттарын төлеуін бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) төлемін бақылау.
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Бухгалтерлік есеп негіздері
Статистика
Маркетингтік коммунициялар және тұтынушылардың жүріс- тұрысы
Коммерциялық қызмет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) есебін жүргізеді.
2. Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) жасалған шарттардың есебін жүргізеді.
3. Сатып алушылармен төленген төлем құжаттары бойынша сомаларды белгілейді.
4. Пайда болған берешек сомаларын анықтайды.

5. Ведет переговоры по оплате с задолжниками
ПК 6. Вести учет претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи, выявлять причины нарушения условий договоров, принимать меры по их устранению, предупреждению.
ПМ 06. Ведение учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: ведение учета претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести учет претензий покупателей (заказчиков) по исполнению договоров купли-продажи, выявлять при-чины нарушения условий договоров, принимать меры по их устранению, предупреждению.
Результат обучения: 1) Вести учет претензий покупателей.
Основы бухгалтерского учета
Статистика
Маркетинговые коммуникации и поведение потребителей
Коммерческая деятельность
Критерии оценки:
1. Ведет учет покупателей (заказчиков).
2. Ведет учет заключенных с покупателями (заказчиками) договоров).
3. Определяет претензии покупателей.
4. Определяет условия устранения претензий.
5. Ведет учет претензий покупателей.
Результат обучения: 2) Выявлять причины нарушения условий договоров.
Критерии оценки:
1. Определяет причины нарушения условий договора.
2. Определяет способы устранения причины нарушения условий договора.
3. Определяет меры по недопущению, выявленных причин нарушения договоров
ПК 7 Выполнять работу по квалификации агента.
ПМ 07. Выполнение работ на получение рабочей квалификации агента
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для ведения переговоров о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок ведения переговоров о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести переговоры о заключении сделок купли-продажи от своего имени или другого, представляемого им лица.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию агента
Коммерческая деятельность
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует степень привлекательности полученных сегментов.
2. Определяет стратегии охвата рынка в зависимость от цели и ресурсов фирмы.
3. Определяет принцип сегментирования и стратегии позиционирования товара.
4. Работает со статистическими данными.

5. Берешектермен төлеу бойынша келіссөздер жүргізеді.
КҚ 6. Сатып алу- сату шарттарын орындалуы бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарының есебін жүргізу, шарттардың талаптарын бұзу себептерін анықтау, олардың алдын алу, ескерту бойынша шаралар қабылдау.
КМ 06. Сатып алу- сату шарттарын орындалуы бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарының есебін жүргізу.
Бұл модуль сатып алу- сату шарттарын орындалуы бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарының есебін жүргізу үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сатып алу- сату шарттарын орындалуы бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарының есебін жүргізуді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
сатып алу- сату шарттарын орындалуы бойынша сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) наразылықтарының есебін жүргізу, шарттардың талаптарын бұзу себептерін анықтау, олардың алдын алу, ескерту бойынша шаралар қабылдауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сатып алушылардың наразылықтарының есебін жүргізу
Бухгалтерлік есеп негіздері
Статистика
Маркетингтік коммуникациялар және тұтыну-шылардың жүріс- тұрысы
Коммерциялық қызмет
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) есебін жүргізеді.
2. Сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) жасалған шарттардың есебін жүргізеді.
3. Сатып алушылардың наразылықтарын анықтайды.
4. Наразылықтарды жою шарттарын анықтайды.
5. Сатып алушылардың наразылықтарының есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шарттардың талаптарының бұзылу себептерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шарттардың талаптарының бұзылу себептерін анықтайды.
2. Шарттардың талаптарының бұзылу себептерін жою тәсілдерін анықтайды.
3. Шарттардың бұзылуының анықталған себептеріне жол бермеу бойынша шараларды анықтайды.
КҚ 7. "Агент" біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КМ 07. "Агент" жұмыс біліктілігін алуға жұмыстарды орындау
Бұл модуль өз атынан немесе ол ұсынатын басқа тұлғаның атынан сатып алу- сату мәмілелерін жасасу туралы келіссөздер жүргізу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өз атынан немесе ол ұсынатын басқа тұлғаның атынан сатып алу- сату мәмілелерін жасасу туралы келіссөздер жүргізу тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
өз атынан немесе ол ұсынатын басқа тұлғаның атынан сатып алу- сату мәмілелерін жасасу туралы келіссөздер жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Агент" біліктілігін алу
Коммерциялық қызмет
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Алынған сегменттердің тартымдылық деңгейіне талдау жасайды.
2. Фирманың мақ-саты мен ресурс-тарына байланысты нарықты қамту стратегияларын анықтайды.
3. Тауарды сегменттеу қағидасы мен жайғасымдау стратегияларын анықтайды.
4. Статистикалық деректермен жұмыс жасайды.

5. Составляет смету расходов и отбирает элементы комплекса стимулирования.
6. Определяет мотивы обращения деятелей рынка.
7. Проводит пропагандистку компанию.
8. Работает с законодательным и статистическим материалом.
Квалификация "051902 3 - Экономист"
ПК 8. Вести учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации, учет заключенных договоров.
ПМ 08. Ведение учета производственной деятельности организации.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения учета производственной деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: ведение учета производственной деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации, учет заключенных договоров.
Результат обучения: 1) Вести учет экономических показателей результатов производственной деятельности организации.
Финансовый учет
Основы бухгалтерского учета
Критерии оценки:
1. Отражает операции по участкам учета.
2. Оформляет документы по участкам учета.
3. Ведет учетные регистры.
4. Составляет отчетность по учету.
Результат обучения: 2) Вести учет заключенных договоров.
Критерии оценки:
1.Отражает операции по заключенным договорам.
2.Оформляет договоры.
3.Ведет учет заключенных договоров.
ПК 9. Выполнять расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам, необходимым для производства и реализации продукции, освоения новых видов продукции, техники и технологии.
ПМ 09. Расчет материальных, трудовых и финансовых затрат.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета материальных, трудовых и финансовых затрат.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: расчет материальных, трудовых и финансовых затрат.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять расчеты по материальным, трудовым и финансовым затратам.
Результат обучения: 1) Определять производственные потребности организации для производства и реализации продукции, освоения новых видов продукции, техники и технологии.
Математика для экономистов
Основы менеджмента
Налоги и налогообложение
Организация производства
Финансовый учет
Экономика организаций
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации. 2. Определяет коммуникации структурных подразделений.
3. Определяет производственную мощность организации.
4. Определяет тип организации производства.
5. Определяет нормативы материальных трудовых затрат.

5. Шығыстар сметасын құрас-тырады және ынталандыру кешенінің элемент-терін іріктейді.
6. Нарық қай-раткерлерінің жүгіну себептерін анықтайды.
7. Насихаттау компаниясын жүргізеді.
8. Заңнамалық және статистикалық материалмен жұмыс істейді.
"051902 3 - Экономист" біліктілігі
КҚ 8. Ұйымның өндірістік қызмет нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерінің есебін, жасалған шарттардың есебін жүргізу.
КМ 08. Ұйымның өндірістік қызмет есебін жүргізу
Бұл модуль ұйымның өндірістік қызмет есебін жүргізу үшін қажетт үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның өндірістік қызмет есебін жүргізуді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
ұйымның өндірістік қызмет нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерінің есебін, жасалған шарттардың есебін жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның өндірістік қызмет нәтижелерінің экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есеп учаскелері бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Есеп учаскелері бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Есеп тіркелімдерін жүргізеді.
4. Есеп бойынша есептілікті құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жасалған шарттардың есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жасалған шарттар бойынша операция-ларды көрсетеді.
2. Шарттарды рәсімдейді.
3. Жасалған шарт-тардың есебін жүргізеді.
КҚ 9. Өнімді өндіру мен өткізу, өнімнің, техника мен технологияның жаңа түрлерін игеру үшін қажетті материалдық, еңбектік және қаржылық шығындар бойынша есептеулерді орындау.
КМ 09. Материалдық, еңбектік және қаржылық шығындарды есептеу
Бұл модуль материалдық, еңбектік және қаржылық шығындарды есептеу үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: материалдық, еңбектік және қаржылық шығындарды есептеу.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
материалдық, еңбектік және қаржылық шығындарды есептеуді орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімді өндіру мен өткізу, өнімнің, техника мен технологияның жаңа түрлерін игеру үшін ұйымның өндірістік қажеттіліктерін анықтау.
Экономистерге арналған математика
Менеджмент негіздері
Салық пен салық салу
Өндірісті ұйымдастыру
Қаржылық есеп
Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйымның ұйым-дастырушылық құрылымын анық-тайды.
2. Құрылымдық бөлімшелердің коммуникацияларын анықтайды.
3. Ұйымның өнді-рістік қуатын анық-тайды.
4. Өндірісті ұйым-дастыру типін анықтайды.
5. Материалдық, еңбектік шығын-дардың норматив-терін анықтайды.

6. Определяет материальные, трудовые, финансовые потребности производства.
Результат обучения: 2) Вести учет материальных, трудовых, финансовых затрат.
Критерии оценки:
1. Отражает операции по учету затрат.
2. Оформляет документы по учету затрат.
3. Ведет учетные регистры.
4. Составляет отчетность.
ПК 10. Участвовать в разработке производственно-хозяйственных планов, проведения работ по ресурсосбережению.
ПМ 10. Разработка производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разработку производственно-хозяйственных планов по ресурсосбережению.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разрабатывать производственно-хозяйственные планы по ресурсосбережению.
Результат обучения: 1) Вести учет затрат на производство.
Основы менеджмента
Организация производства
Налоги и налогообложение
Финансовый учет
Экономика организаций
Критерии оценки:
1. Отражает операции по учету затрат.
2. Оформляет документы по учету затрат.
3. Ведет учетные регистры.
4. Составляет отчетность.
Результат обучения: 2) Определять производственные потребности организации.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации.
2. Определяет коммуникации структурных подразделений.
3. Определяет производственную мощность организации.
4. Определяет тип организации производства.
5. Определяет нормативы по материальным и трудовым затратам
6. Определяет потребности производства.
Результат обучения: 3) Разрабатывать планы по ресурсосбережению.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ использования ресурсов организации.
2. Определяет пути снижения затрат организации.
3. Составляет план по ресурсосбережению организации с учетом потребностей.
ПК 11. Выявлять резервы производства, разрабатывать меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства, конкурентоспособности выпускаемой продукции, устранению потерь и непроизводительных расходов, выявлению возможностей дополнительного выпуска продукции.
ПМ 11. Проведение экономического анализа хозяйственной деятельности организации.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения экономического анализа хозяйственной деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проведение экономического анализа хозяйственной деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выявлять резервы производства, разрабатывать меры по обеспечению режима экономии, повышению рентабельности производства, конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Вести учет финансовых результатов организации.
Финансовый учет
Экономика организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Отражение операций по учету финансовых результатов.
2. Ведение учетных регистров.
3. Составление финансовой отчетности.
Результат обучения: 2) Выявлять резервы производства.
Критерии оценки:
1. Определяет производственную мощность.
2. Определяет показатели использования производственной мощности.
3. Определяет размер производственных и непроизводственных расходов.
4. Определяет размер потерь от брака продукции.
Результат обучения: 3) Анализировать производственную деятельность организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для проведения анализа производственной деятельности
2. Рассчитывает показатели анализа производственной деятельности.
ПК 12. Определять экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
ПМ 12. Определение экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии
.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определение экономической эффективности организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять экономическую эффективность организации труда и производства, внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
Результат обучения: 1) определять экономическую эффективность организации труда и производства.
Основы менеджмента
Организация производства
Финансовый учет
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Определять тип организации производства.
2. Определять показатели организации труда и производства.
3. Рассчитывать показатели эффективности организации труда и производства.
Результат обучения: 2) Анализировать результаты внедрения.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для проведения анализа.
2. Рассчитывает показатели анализа применения новой техники и технологий.
3. Делает обоснованные выводы и предложения по применению новой техники и технологий.
ПК 13. Участвовать в проведении маркетинговых исследований и прогнозировании развития производства.
ПМ 13. Проведение маркетинговых исследований и прогнозирование развития производства.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения маркетинговых исследований и прогнозирование развития производства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проведение маркетинговых исследований и прогнозирование развития производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить маркетинговые исследования и прогнозирование развития производства.
Результат обучения: 1) Проводить маркетинговые исследования развития производства.
Организация производства
Экономика организаций
Критерии оценки:
1. Определяет объект маркетинговых исследований.
2. Собирает информацию для проведения исследования.
3. Определяет методы проведения исследования.
4. Обрабатывает результаты исследования.

6. Өндірістің материалдық, еңбектік, қар-жылық қажет-тіліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдық, еңбектік, қаржылық шығындардың есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есеп учаскелері бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Шығындардың есебі бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Есеп тіркелім-дерін жүргізеді.
4. Есептілікті құрастырады.
КҚ 10. Өндірістік- шаруашылық жоспарларды әзірлеуге, ресурс үнемдеу бойынша жұмыстар жүргізуге қатысу.
КМ 10. Ресурс үнемдеу бойынша өндірістік- шаруашылық жоспарларды дайындау
Бұл модуль ресурс үнемдеу бойынша өндірістік- шаруашылық жоспарларды дайындау үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ресурс үнемдеу бойынша өндірістік- шаруашылық жоспарларды дайындауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
ресурс үнемдеу бойынша өндірістік- шаруашылық жоспарларды дайындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріске шығындардың есебін жүргізу.
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру
Салық пен салық салу
Қаржылық есеп
Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есеп учаскелері бойынша опера-цияларды көрсетеді.
2. Шығындардың есебі бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Есеп тіркелім-дерін жүргізеді.
4. Есептілікті құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның өндірістік қажеттіліктерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйымның ұйымдастырушылық құрылымын анықтайды.
2. Құрылымдық бөлімшелердің коммуникация-ларын анықтайды.
3. Ұйымның өндірістік қуатын анықтайды.
4. Өндірісті ұйымдастыру типін анықтайды.
5. Материалдық және еңбектік шығындар бойынша нормативтерді анықтайды.
6. Өндірістің қажеттіліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ресурс үнемдеу бойынша жоспарларды дайындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйымның ресурстарын пайдалануға талдау жүргізеді.
2. Ұйымның шығындарын төмендету жолдарын анықтайды.
3. Қажеттіліктерді ескерумен ұйымның ресурс үнемдеу бойынша жоспарын құрастырады.
КҚ 11. Өндірістің резервтерін анықтау, үнемдеу режимін қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін, шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, жоғалтуларды және өнімді емес шығыстарды жою, өнімді қосымша шығару мүмкіндіктерін анықтау бойынша шаралар дайындау.
КМ 11. Ұйымның шаруашылық қызметін экономикалық талдауды жүргізу
Бұл модуль ұйымның шаруашылық қызметін экономикалық талдауды жүргізу үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұйымның шаруашылық қызметін экономикалық талдауды жүргізуді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
өндіріс резервтерін анықтау, үнемдеу режимін қамтамасыз ету, өндірістің рентабельділігін, шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру бойынша шаралар дайындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қаржылық нәтижелерінің есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Ұйымдардың экономикасы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қаржылық нәтижелердің есебі бойынша операцияларды көрсету.
2. Есеп тіркелім-дерін жүргізу.
3. Қаржылық есептілікті құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс резервтерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік қуатын анықтайды.
2. Өндірістік қуатты пайдалану көрсеткіштерін анықтайды.
3. Өндірістік және өндірістік емес шығыстардың мөлшерін анықтайды.
4. Өнім ақуынан жоғалтулардың мөлшерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның өндірістік қызметіне талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік қызметке талдау жүргізу үшін қажетті ақпаратты жинайды.
2. Өндірістік қызметті талдау көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 12. Еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника пен технологияны енгізудің, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстардың экономикалық тиімділігін анықтау.
КМ 12. Еңбек пен өндірістік ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау .
Бұл модуль еңбек пен өндірістік ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың, жаңа техника пен технологияны енгізудің, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстардың экономикалық тиімділігін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) еңбек пен өндірісті ұйымдастырудың экономикалық тиімділігін анықтау
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру
Қаржылық есеп
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірісті ұйымдастыру типін анықтау.
2. Еңбек пен өндірісті ұйымдастыру көрсеткіштерін анықтау
3. Еңбек пен өндірісті ұйымдастыру көрсеткіштерін анықтау
Оқыту нәтижесі: 2) Енгізу нәтижелеріне талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
2. Жаңа техника мен технологияларды қолдануды талдау көрсеткіштерін есептейді.
3. Жаңа техника мен технологияларды қолдану бойынша негізделген тұжырымдар мен ұсыныстар жасайды.
КҚ 13. Маркетингтік зерттеулер жүргізуге және өндірістің дамуын жоспарлауға қатысу.
КМ 13. Маркетингтік зерттеулер жүргізу және өндірістің дамуын жоспарлау
Бұл модуль маркетингілік зерттеулер жүргізуге және ұңғымаларды каротажға дайындауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: маркетингтік зерттеулер жүргізу және өндірістің дамуын жоспарлауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
маркетингтік зерттеулер жүргізу және өндірістің дамуын жоспарлауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің дамуына маркетингілік зерттеулер жүргізу
Өндірісті ұйымдастыру
Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Маркетингтік зерттеулер объектісін анықтайды.
2. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
3. Маркетингтік зерттеу жүргізу әдістерін айқындайды.
4. Зерттеу нәти-желерін өңдейді.

5. Определяет критерии развития производства по результатам исследования.
ПК 14. Выполнять работу, связанную с нерегламентированными расчетами и контролем над правильностью осуществления расчетных операций.
ПМ 14. Составление нерегламентированных расчетов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления нерегламентированных расчетов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: составление нерегламентированных расчетов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять работу, связанную с нерегламентированными расчетами и контролем над правильностью осуществления расчетных операций.
Результат обучения: 1) Вести учет финансовых результатов организации
Финансовый учет
Экономика организаций
Критерии оценки:
1. Отражает финансовые результаты на счетах.
2. Составляет отчеты финансовой деятельности организации.
Результат обучения: 2) Составлять нерегламентированные отчеты.
Критерии оценки:
1. Определяет критерии составления нерегламентированных отчетов, их периодичность.
2. Составляет нерегламентированные отчеты.
ПК 15. Выполнять работу по квалификации экономиста.
ПМ 15. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для осуществления экономической деятельности, направленной на повышение эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой и освоение новых видов продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок осуществления экономической деятельности, направленной на повышение эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой и освоение новых видов продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять экономическую деятельность, направленную на повышение эффективности и рентабельности производства, качество выпускаемой и освоение новых видов продукции.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию экономиста
Финансовый учет
Экономика организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Составляет первичные документы по участкам учета.
2. Составляет учетные регистры по участкам учета.
3. Составляет калькуляции продукции.
4. Составляет финансовую отчетность организации.
5. Определяет показатели использования основных производственных фондов.
6. Рассчитывает годовые суммы амортизационных отчислений по каждой категории имущества, подлежащего амортизации.
7. Определяет плановую потребность организации в оборотных средствах.
8. Определяет оборачиваемость оборотных средств, показатели оборачиваемости оборотных средств.

5. Зерттеу нәти-желері бойынша өндірістің даму өлшемшарттарын анықтайды
КҚ 14. Есеп операцияларын жүзеге асыруды бақылаумен және регламенттелмеген есептеулермен байланысты жұмысты орындау
КМ 14. Регламенттелмеген есептеулерді құрастыру
Бұл модуль регламенттелмеген есептеулерді құрастыру үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: регламенттелмеген есептеулерді құрастыруды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
есеп операцияларын жүзеге асыруды бақылаумен және регламенттелмеген есептеулермен байланысты жұмысты орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қаржылық нәтижелерінің есебін жүргізу.
Қаржылық есеп
Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шоттарда қаржы нәтижелерін көрсетеді.
2. Ұйымның қаржылық қызмет есептерін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Регламент-телмеген есептеулерді құрастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Регламенттелмеген есептеулерді құрастыру өлшемшарттарын, олардың мерзімділігін анықтайды.
2. Регламенттелмеген есептеулерді құрастырады.
КҚ 15. "Экономист" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау.
КМ 15. Диплом алды практика
Бұл модуль өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға және жаңа түрлерін игеруге бағытталған экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға және жаңа түрлерін игеруге бағытталған экономикалық қызметті жүзеге асыру тәртібін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
өндірістің тиімділігі мен рентабельділігін, шығарылатын өнімнің сапасын арттыруға және жаңа түрлерін игеруге бағытталған экономикалық қызметті жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Экономист" біліктілігін алу
Қаржылық есеп
Ұйымдардың экономикасы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есеп учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды құрастырады.
2. Есеп учаскелері бойынша есеп тіркелімдерін құрастырады.
3. Өнімнің кальку-ляцияларын құрастырады.
4. Ұйымның қаржылық есеп-тілігін құрасты-рады.
5. Негізгі өндірістік қорларды пайдаланудың көрсеткіштерін анықтайды.
6. Амортизацияға жататын мүліктің әрбір санаты бойынша аморти-зациялық есеп-теулердің жылдық сомаларын есептейді.
7. Ұйымның айналымдық құралдарға жоспарлы қажеттілігін анықтайды.
8. Айналымдық құралдарының айналымдылығын, айналымдық құралдарының айна-лымдылығы көрсеткіштерін анықтайды.

9. Определяет производственную мощность на начало, конец года, среднегодовую производственную мощность.
10. Рассчитывает коэффициент использования производственной мощности и показатели производственной мощности.
11. Анализирует финансовое положение организации.
12. Анализирует финансовую устойчивость организации.
13. Анализирует доходность организации.
14. Анализирует деловую активность и эффективность деятельности организации.
15. Анализирует потенциальное банкротство организации и предпринимательский риск.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 37
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 460
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Испытание скважин на нефть и газ"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0806000 – Испытание скважин на нефть и газ
Квалификация*:

9. Жылдың басына, соңына өндірістік қуатты, орташа жылдық өндірістік қуатты анықтайды.
10. Өндірістік қуатты пайдалану коэффициентін және өндірістік қуат көрсеткіштерін есептейді.
11. Ұйымның қаржылық жағдайын талдайды.
12. Ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдайды.
13. Ұйымның табыстылығын талдайды.
14. Ұйымның іскерлік белсен-ділігі мен қызмет тиімділігін талдайды.
15. Ұйымның ықтимал банкрот-тығын және кәсіп-керлік тәуекелді талдайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар :
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
37-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
460-қосымша
"Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0806000 – Мұнай мен газ ұңғымаларын сынау
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "080601 2 – Оператор по опробованию (испытанию) скважин"
ПК 1. Подготовить скважину и инструменты для работы с испытателем пластов на буровой
ПМ 01. Подготовка скважины и инструментов для работы с испытателем пластов на буровой
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки скважины и инструментов при работе с испытателем пластов на буровой.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды буровых и испытательных инструментов, подготовки к испытанию и выполнению работ по проверке нагнетательных линии, пакеров, применение современных технических средств для опробования и испытания скважин.
При изучении модуля, обучающиеся учатся: знать геологию месторождения; знать технологический процесс бурения скважин на нефть и газ; знать технологию и методы проведения опробования (испытания) скважин; знать комплектацию и сборку испытательного инструмента; уметь выбирать технологические схемы и оборудования для испытания скважин; подобрать трубы; выполнять подготовку ствола скважины к испытанию; выполнять геологические работы при испытании; знать правила техники безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику и противопожарную безопасность на базе производственного предприятия.
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах
Охрана труда и основы промышленной экологии
Профессиональное обучение (Учебная практика "Введение в специальность")
(Геолого-геодезическая практика)
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Осы модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді..
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"080601 2 – Cкважиналарды сынау (байқау) операторы" біліктілігі
КҚ 1. Бұрғылау мұнарасында қабатты сынаушымен жұмыс істеу үшін ұңғымаларды және құралдарды дайындау
КМ 01. Бұрғылау мұнарасында қабатты сынаушымен жұмыс істеу үшін ұңғымаларды және құралдарды дайындау
Бұл модуль бұрғылау мұнарасында қабатты сынаушымен жұмыс істеу кезінде скважинаны және құралдарды дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бұрғылау және сынау құралдарының түрлерін, айдау желілерін тексеру жұмыстарын сынауға және орындауға дайындықты, пакерлерді, скважиналарды сынауға және байқауға арналған заманауи техникалық құралдарды қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кен орнының геологиясын; скважиналарды мұнай мен газға бұрғылау технологиялық үдерісін; скважиналарды сынау (байқау) технологиясы мен әдістерін; сынау құралының жиынтығы мен құрастырылымын; ұңғымаларды сынау үшін технологиялық схемалар мен жабдықтарды таңдай; құбырларды іріктеуі; ұңғымаларды оқпанын сынауға дайындықты орындауы; сынау кезінде геологиялық жұмыстарды орындауы; қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік кәсіпорын базасында қауіпсіздік техникасын және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілігінің геологиясы
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы
Барлау және игеру скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Кәсіптік оқыту ("Мамандыққа кіріспе" оқу практикасы)
(Геологиялық-геодезиялық практика)
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Владеет навыками проведения первичного инструктажа по технике безопасности.
2. Понимает сущность будущей профессиональной деятельности.
3. Соблюдает правила техники и противопожарной безопасности, пользования средствами пожаротушения и оказания первой помощи пострадавшим на рабочем месте.
4. Изучает структуру и значение нефтегазодобывающего управления.
5. Изучает специфику работы оператора по опробованию (испытанию) скважины и техника-технолога.
6. Понимает последовательность действий по производственной сигнализации в случае чрезвычайных происшествий и требования по охране окружающей среды.
Результат обучения: 2) Проверять состояние нагнетательной линии, пакеров и их герметичности, интервала пакеровки.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об устройстве оборудования для нагнетательных работ.
2. Владеет знаниями о типах и размерах испытательных инструментов.
3. Характеризует типы и размеры труб, пакеров, НКТ и виды резьб.
4. Характеризует принцип работы пакера при пакеровке и распакеровке.
5. Определяет пакеровку и распакеровку оборудования.
6. Выполняет пакеровку и распакеровку оборудования.
7. Проверяет состояние резьбовых соединений.
8. Изучает паспорт на оборудование.
9. Определяет неисправности оборудовании.
10. Устраняет обнаруженные неисправности.
11. Заменяет детали.
12. Владеет основными условиями безопасности при подготовке технологического оборудования к работе.
13. Готовить к производственному процессу оборудования, спецодежду, обувь, средства индивидуальной защиты.
14. Соблюдает и выполняет правила безопасности перед началом работы.
Результат обучения: 3) Выполнять сборку комплекта испытательного инструмента.
Критерии оценки:
1. Владеет комплектацией и сборкой испытательного инструмента.
2. Распознает типы испытательных инструментов.
3. Характеризует пробоотборники, клапаны, фильтры, якоря, манометры.
4. Выполняет схемы монтажа противовыбросового оборудования на устье скважины.
5. Характеризует назначение, устройство и характеристику применяемого оборудования.
6. Выполняет порядок сборки и разборки испытательных инструментов.
7. Соблюдает основные меры безопасности при сборке и разборке испытательных инструментов.
Результат обучения: 4) Подбирать бурильные трубы.
Критерии оценки:
1. Характеризует технику и технологию работ при бурении скважин.
2. Владеет знаниями о типах, размерах бурильных труб, используемых при бурении, также насосно-компрессорных труб для исследования скважин и резьб.
3. Соблюдает требования безопасности при эксплуатации бурового оборудования и инструмента.
Результат обучения: 5) Подготовить ствол скважины к испытанию.
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқама жүргізу дағдыларын меңгереді.
2. Болашақ кәсіптік қызметтің мәнісін түсінеді.
3. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік, өрт сөндіру құралдарын пайдалану және жұмыс орнында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету ережелерін сақтайды.
4. Мұнай-газ өндіруді басқару құрылымы мен мәнін меңгереді.
5. Скважинаны сынау (байқау) операторы және техник-технолог жұмысының ерекшелігін меңгереді.
6. Төтенше жағдайлар жағдайында өндірістік сигнализация іс-қимылдарының ретін және қоршаған ортаны қорғау талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Айдау желілерінің, пакерлердің жай-күйін және олардың саңылаусыздығын, пакерлеу аралығын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Айдау жұмыстарына арналған жабдықтың құрылысы туралы білімді меңгереді.
2. Сынау құралдарының түрлері мен көлемдері туралы білімді меңгереді.
3. Құбырлардың, пакерлердің, СКҚ түрлері мен көлемін және бұрандалардың түрлерін сипаттайды.
4. Пакерлеу және пакерді алу кезінде пакердің жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
5. Жабдықтың пакерленуін және пакері алынуын анықтайды.
6. Жабдықты пакерлеуді және пакерін алуды орындайды.
7. Бұрандалы қосылыстардың жай-күйін тексереді.
8. Жабдықтың паспортын зерттейді.
9. Жабдықтың ақаулығын анықтайды.
10. Анықталған ақаулықтарды жояды.
11. Бөлшектерді алмастырады.
12. Технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау кезінде негізгі қауіпсіздік жағдайларды меңгереді.
13. Жабдықты, арнайы киімді, аяқ киімді, жеке қорғану құралдарын өндіріс үдерісіне дайындайды.
14. Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін сақтайды және орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынау құралының жиынтығын құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сынау құралының жиынтығын және құрастырылымын меңгереді.
2. Сынау құралдарының түрлерін таниды.
3. Сынама алғыштарды, клапандарды, сүзгілерді, зәкірлерді, манометрлерді сипаттайды.
4. Ұңғымалар сағасындағы атындыға қарсы жабдықты монтаждау схемасын орындайды.
5. Қолданылатын жабдықтың мақсатын, құрылысын және сипаттамасын біледі.
6. Сынау құралдарын құрастыру және бөлшектеу тәртібін орындайды.
7. Сынау құралдарын құрастыру және бөлшектеу кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау құбырларын іріктеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды бұрғылау кезіндегі жұмыстардың техникасы мен технологиясын сипаттайды.
2. Бұрғылау кезінде пайдаланылатын бұрғылау құбырларының, сондай-ақ скважиналар мен бұрандаларды зерттеу үшін сорап-компрессор құбырларының түрлері мен өлшемдері туралы білімді меңгереді.
3. Бұрғылау жабдығын және құралын пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Скважинаның оқпанын сынауға дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Владеет знаниями о составе и физических свойствах нефти и углеводородных газов.
2. Характеризует геологию месторождения, характеристику структур, складки, типы разрывного нарушения, залегания пластов по геологическим и геофизическим данным.
3. Распознает главные породообразующие минералы и определяет по внешним признакам осадочные породы, встречающие в процессе бурения.
4. Определяет пористость и проницаемость пород коллекторов, а также давление и температуру в залежах, в зависимости от глубины.
5. Выполняет работы по подготовке скважин к испытанию.
6. Характеризует особенности испытания скважин.
7. Характеризует технологические схемы и оборудования для испытания скважин.
8. Применяет геолого-технический наряд при испытании скважин.
9. Владеет основами операции для спуска пакера и испытательного инструмента.
10. Определяет время безопасного пребывания инструмента на забое скважины.
11. Определяет возможное время испытания инструмента.
12. Определяет место установки пакера.
13. Рассчитывает минимальную длину интервала для установки пакера.
14. Характеризует каротажный кабель и каротажный зонд.
15. Владеет знаниями об кавернограмме.
16. Характеризует причины возникновения затяжек или прихватов при испытании.
17. Выявляет сущность причины неполадок, возникающих при работе испытателем пластов.
18. Характеризует способы ликвидации неполадок.
19. Устраняет причины неполадок, возникающих при работе испытателем пластов и пробоотборником.
20. Соблюдает требования безопасности при подготовке стола скважины к испытанию.
Результат обучения: 6) Выполнять геологические работы при испытании скважин.
Критерии оценки:
1. Запустить время работы часов.
2. Запустить диаграмму для расшифровки данных.
3. Ознакомиться на буровой с плотностью раствора.
4. Соблюдать меры безопасности при выполнении всех видов работ.
ПК 2. Вести процесс опробования (испытания) скважин
ПМ 02. Ведение процесса по опробованию (испытанию) скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ ведению процесса опробования и испытания скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды бурильных инструментов, изучить устройство замков и соединительных переводников; виды испытательных труб; технологию спуска и подъема пластоиспытателя; технику безопасности при спуско-подъемных работах.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь проводить спуск секции испытателя; устанавливать и снимать пакер; составлять план работы по опробованию (испытанию) скважин; отличать виды испытательных труб; знать способы отбора проб; знать методы дегазации; методы отбора проб с пробоотборников при испытании; приборы и оборудования для отбора проб; основные правила спуска и снятия пакера; определять изменение нагрузки на крюке; выполнять технику безопасности.
Результат обучения: 1) Вести процесс опробования (испытания) скважин.
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах
Буровые растворы и технология их применения при испытании скважин
Охрана труда и основы промышленной экологии
Профессиональное обучение (Слесарная практика)
Производственное обучение (Технологическая практика)
Критерии оценки:

1. Мұнай мен көмірсутекті газдардың құрамы және физикалық қасиеттері туралы білімді меңгереді.
2. Кен орнының геологиясын, геологиялық және геофизикалық деректер бойынша қабат құрылымының сипаттамасын, қыртысын, бұзылу түрлерін, орналасуын сипаттайды.
3. Негізгі жыныс түзуші минералдарды ажыратады және сыртқы белгілері бойынша бұрғылау үдерісінде кездесетін шөгінді жыныстарды анықтайды.
4. Коллектор жыныстарының кеуектілігі мен өткізгіштігін, сондай-ақ тереңдігіне байланысты кендегі қысым мен температураны анықтайды.
5. Скважиналарды сынауға дайындау жұмыстарын орындайды.
6. Скважиналарды сынау ерекшеліктерін сипаттайды.
7. Скважиналарды сынауға арналған технологиялық схемалар мен жабдықтарды сипаттайды.
8. Скважиналарды сынау кезінде геологиялық-техникалық нарядты қолданады.
9. Пакерді және сынау құралын түсіру операцияларының негіздерін меңгереді.
10. Скважинаның кенжарында құралдың қауіпсіз болу уақытын анықтайды.
11. Құралды сынаудың ықтимал уақытын анықтайды.
12. Пакерді орнату жерін анықтайды.
13. Пакерді орнату үшін интервалдың ең төмен ұзындығын есептейді.
14. Каротаждық кабелді және каротаждық зонды сипаттайды.
15. Кавернограмма туралы білімді меңгереді.
16. Сынау кезінде созылудың немесе қысылудың пайда болу себептерін сипаттайды.
17. Қабатты сынаушы жұмысында пайда болатын ақаулар себебінің мәнісін анықтайды.
18. Ақауларды жою тәсілдерін сипаттайды.
19. Қабатты сынаушы және сынама алғыш жұмысында пайда болатын ақаулардың себептерін жояды.
20. Скважина оқпанын сынауға дайындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Скважиналарды сынау кезінде геологиялық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сағаттардың жұмыс уақытын іске қосу.
2. Деректердің мағынасын ашуға арналған диаграмманы іске қосу.
3. Бұрғылау мұнарасында ерітіндінің тығыздығымен танысу.
4. Жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.
КҚ 2. Скважиналарды сынау (байқау) үдерісін жүргізу
КМ 02. Cкважиналарды сынау (байқау) үдерісін жүргізу
Бұл модуль скважиналарды сынау және байқау үдерісін жүргізу жұмыстарының орындалуына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бұрғылау құралдарының түрлерін, құлыптардың және жалғау аударғыларының құрылысын;
сынау құбырларының түрлерін; қабат сынаушыны түсіру және көтеру технологиясын;
түсіру-көтеру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сынаушы секциясын түсіруді; пакерді орнатуды және алып тастауды; скважиналарды сынау (байқау) бойынша жұмыс жоспарын жасауды; сынау құбырының түрлерін ажыратуды; сынамаларды іріктеу тәсілдерін; газсыздандыру әдістерін; сынау кезінде сынама алғыштардан сынама іріктеу әдістерін; сынамаларды іріктеуге арналған аспаптар мен жабдықтарды; пакерді түсірудің және алып тастаудың негізгі ережелерін біледі; ілмектегі жүктеме өзгерісін анықтайды;
қауіпсіздік техникасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Скважиналарды сынау (байқау) үдерісін жүргізу.
Мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы
Барлау және игеру скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы
Бұрғылау ерітінділері және скважиналарды сынау кезінде оларды қолдану технологиясы
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Кәсіптік оқыту (Слесарлық практика)
Өндірістік оқыту (Технологиялық практика)
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Характеризует технологию и методы проведения работ по опробованию скважин.
2. Владеет знаниями о физико-химических свойствах нефти, воды и газа.
3. Различает методы поддержания пластового давления.
4. Владеет основными методами интенсификации призабойной зоны пласта.
5. Владеет правилами эксплуатации глубинных приборов, приборов для замера дебита нефти и газа, определение газового фактора.
6. Выполняет план работы по опробованию (испытанию) скважин.
7. Ведет процесс испытания под руководством мастера.
8. Разбирает, промывает испытатель пластов после каждой операции (проверяет состояние резьбовых соединений, сальниковых уплотнений).
9. Составляет и опрессовывает испытатель пластов, проверяет пакеры, герметичность пакеровки.
10. Следить за спуском и подъемом испытателя пласта вовремя прохождения интервала посадок.
11. Отбирает пробы жидкости.
12. Выполняет требования нормативных актов об охране окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Результат обучения: 2) Контролировать спуск и подъем пластоиспытателя при прохождении интервалов посадок.
Критерии оценки:
1. Владеет технологией спуска оборудования для испытания скважин.
2. Выбирает виды оборудования для испытания скважин.
3. Проводить спуск секции испытателя на скважину.
4. Контролирует герметичность бурильной колонны.
5. Выполняет метод установки пакера.
6. Выполняет метод снятия пакера.
7. Владеет основными правилами спуска и снятия пакера.
8. Проверяет герметичность установки пакера.
9. Выполняет поднятие инструмента для снятия пакера.
10. Устраняет возникновения прихвата.
11. Определяет изменение нагрузки на крюке без учета гидравлических сил.
12. Соблюдает технику безопасности при спуске и подъеме пластоиспытателя.
13. Соблюдает меры безопасности при работе с пакером.
Результат обучения: 3) Выполнять методы проведения работ по опробированию скважины.
Критерии оценки:
1. Владеет общими методами отбора проб с пробоотборником при испытании.
2. Применяет способы отбора проб жидкости при испытании.
3. Выбирает приборы и оборудования для отбора проб.
4. Владеет методами дегазации.
5. Выполняет отбор проб на устье.
6. Выполняет отбор проб нефти, газа и газоконденсата из пробоотборников.
7. Контролирует перемещение пробы жидкости и газа из пробоотборников в контейнеры и сосуды.
8. Сортирует отобранные пробы жидкости и газа и отправляет в лабораторию на анализ.
9. Характеризует химический состав проб.

1. Скважиналарды сынау жұмыстарын жүргізу технологиясы мен әдістерін сипаттайды.
2. Мұнайдың, судың және газдың физикалық-химиялық қасиеттері туралы білімді меңгереді.
3. Қабат қысымын сақтау әдістерін ажыратады.
4. Қабаттың кенжар маңы аймағын күшейтудің негізгі әдістерін меңгереді.
5. Тереңдік аспаптарын, мұнай мен газ дебитін өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану, газ факторын анықтау ережелерін меңгереді.
6. Скважиналарды сынау (байқау) бойынша жұмыс жоспарын орындайды.
7. Шебердің басшылығымен сынау үдерісін жүргізеді.
8. Әрбір операциядан кейін қабат сынаушыны бөлшектейді, шаяды (бұрандалы қосылыстардың, майұстағышты тығыздағыштардың жай-күйін тексереді).
9. Қабат сынаушыны құрастырады және қысыммен тексереді, пакерлерді, пакерлердің саңылаусыздығын тексереді.
10. Қондыру интервалынан өту кезінде қабат сынаушының түсірілуін және көтерілуін қадағалайды.
11. Сұйықтық сынамасын іріктейді.
12. Қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын орындайды, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістерін және тәсілдерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қондыру интервалдарынан өту кезінде қабат сынаушының түсуін және көтерілуін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды сынау үшін жабдықтарды түсіру технологиясын меңгереді.
2. Скважиналарды сынау үшін жабдық түрлерін таңдайды.
3. Скважинаға сынаушы секциясын түсіреді.
4. Бұрғылау бағанасының саңылаусыздығын бақылайды.
5. Пакерді орнату әдісін орындайды.
6. Пакерді алу әдісін орындайды.
7. Пакерді түсірудің және алудың негізгі ережелерін меңгереді.
8. Пакерді орнатудың саңылаусыздығын тексереді.
9. Пакерді алу үшін құралды көтереді.
10. Қысылуды болдырмайды.
11. Гидравликалық күштерді есепке алмай, ілмектегі жүктеменің өзгеруін анықтайды.
12. Қабатты сынаушыны түсіру және көтеру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
13. Пакермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Скважиналарды сынау жұмыстарын жүргізу әдістерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сынау кезінде сынама алғыштан сынаманы іріктеудің жалпы әдістерін меңгереді.
2. Сынау кезінде сұйықтық сынамасын іріктеу әдістерін қолданады.
3. Сынамаларды іріктеу үшін аспаптар мен жабдықты таңдайды.
4. Газсындандыру әдістерін меңгереді.
5. Сағада сынамаларды іріктейді.
6. Сынама алғыштан мұнай, газ және сұйық газ сынамаларын іріктеуді орындайды.
7. Сұйықтық және газ сынамаларының сынама алғыштан контейнерлер мен ыдыстарға ауысуын бақылайды.
8. Іріктелген сұйықтық пен газ сынамаларын сұрыптайды және зертханаға талдауға жібереді.
9. Сынамалардың химиялық құрамын сипаттайды.

11. Понимает методику расчета параметров пластовых флюидов в забойных условиях.
13. Определяет объем, удельный вес и дебит поступающих флюидов.
14. Соблюдает меры безопасности при транспортировке проб.
15. Соблюдает технику безопасности при ликвидации аварий с испытателем пластов.
Результат обучения: 4) Выполнять профилактические (слесарные) работы.
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Владеет безопасными навыками работы с ручным слесарным инструментом, с электроинструментом и оборудованием малой механизации.
3. Выполняет разборку испытателя пластов после каждой операции.
4. Промывает испытателя пластов после каждой операции.
5. Проверяет состояние резьбовых соединений.
6. Ремонтирует или заменяет детали.
7. Восстанавливает сальниковые уплотнения.
8. Выполняет сборку и опрессовку испытателя пластов.
9. Проверяет пакер.
10. Проверяет герметичность пакеровки.
11. Выполняет сборку комплекта испытательного инструмента.
12. Выполняет монтаж противовыбросового оборудования на устье скважин.
13. Соблюдает технику безопасности при выполнении профилактических (слесарных) работ.
ПК 3. Контролировать качества выполненных работ
ПМ 03. Контроль качества выполненных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения контроля качества выполненных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: наблюдение за состоянием работы оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов; составление технической документации в соответствии с нормативными документами; выполнение работ по определению и анализу брака.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: уметь распознавать виды оборудований, инструментов и КИП; читать условные обозначения КИП на чертежах; снимать показания с приборов; определять причины отбраковки; составлять акты и накладные; знать виды, свойства и принцип работы оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов; технологию обработки материалов испытании; форму и порядок составления технической документации.
Результат обучения: 1) Наблюдать за состоянием используемого оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов.
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах
Буровые растворы и технология их применения при испытании скважин
Черчение
Основы автоматизации производства и АСУТП
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует виды, основные свойства и принцип работы применяемых оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов.

11. Кенжар жағдайында қабат аққыштардың параметрлерін есептеу әдістемесін түсінеді.
13. Келіп түсетін аққыштардың көлемін, меншікті салмағын және дебитін анықтайды.
14. Сынамаларды тасымалдау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
15. Қабат сынаушысында болған аварияны жою кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Профилактикалық (слесарлық) жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Слесарлық қол құралымен, электр құралмен және шағын механикаландырылған жабдықпен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
3. Әрбір операциядан кейін қабат сынаушыны бөлшектейді.
4. Әрбір операциядан кейін қабат сынаушыны жуып тазартады.
5. Бұрандалы қосылыстардың жай-күйін тексереді.
6. Бөлшектерді жөндейді немесе алмастырады.
7. Майұстағышты тығыздағыштарды қалпына келтіреді.
8. Қыртыс сынаушыны құрастыруды және қысыммен тексеруді орындайды.
9. Пакерді тексереді.
10. Пакерлеу саңылаусыздығын тексереді.
11. Сынау құралының жиынтығын құрастырады.
12. Скважина сағасындағы атындыға қарсы жабдықты монтаждайды.
13. Профилактикалық (слесарлық) жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 3. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
КМ 03. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
Осы модуль орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды анықтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жабдықтардың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін бақылауды; нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттама жасауды; ақауды анықтау және талдау жұмыстарын орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жабдықтардың, құралдардың және бақылау өлшеу аспаптарының түрлерін ажыратуды; сызбаларда бақылау өлшеу аспаптарының шартты белгілерін тануды; аспаптардан көрсеткіштерді алуды; бракқа шығару себептерін анықтауды; актілер мен жүк құжаттарын жасауды; жабдықтардың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін, қасиеттері мен жұмыс қағидаттарын; сынау материалдарын өңдеу технологиясын; техникалық құжаттама жасау нысаны мен тәртібін біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдаланылатын жабдықтың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін бақылау.
Барлау және пайдалану скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы
Бұрғылау ерітінділері және скважиналарды сынау кезінде оларды қолдану технологиясы
Сызу
Өндірісті автоматтандыру мен технологиялық процестерді басқару автоматтандыру жүйесі негіздері
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қолданылатын жабдықтардың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін, негізгі қасиеттерін және жұмыс істеу қағидаттарын сипаттайды.

2. Распознает виды контрольно-измерительных приборов.
3. Читает условные обозначения контрольно-измерительных приборов на чертежах.
4. Определяет место расположения контрольно-измерительных приборов.
5. Контролирует сроки проверки контрольно-измерительных приборов.
6. Снимает показания с приборов.
7. Распознает комплекты испытательного оборудования, глубинных манометров.
8. Осуществляет контроль за техническим состоянием используемого оборудования, инструментов и приспособлений.
9. Проверяет неисправность оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Проверять качества выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет основами методов кривых восстановлений давлений.
2. Отличает виды измерительных приборов.
3. Владеет технологией исследований добывающих скважин.
4. Имеет понятие о методах обработки материалов в исследований скважин.
5. Имеет понятие о видах методов обработки.
6. Наблюдает за режимом работы скважины.
7. Анализирует методы обработки материалов в исследований.
8. Составляет диаграммы технологического процесса действующего производства.
9. Определяет слабые места на диаграмме, в которых образуется наибольшее количество брака.
10. Определяет причины отбраковки.
11. Выполняет анализ брака.
Результат обучения: 3) Оформлять техническую документацию в соответствии с нормативными документами.
Критерии оценки:
1. Владеет формой составления технической документации.
2. Соблюдает порядок составления технической документации.
3. Составляет технические документации в соответствии с нормативными документами.
4. Составляет акты (по видам) в произвольной форме.
5. Составляет таблицу результатов экспресс-анализа проб.
6. Анализирует состояние скважин.
ПК 4. Выполнять основные виды работы по квалификации оператор по опробованию (испытанию) скважин
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по квалификации оператор по опробованию (испытанию) скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по квалификации оператора по опробованию (испытанию) скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: ведения работ по подготовке и испытанию скважин.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
изучить требования техники и противопожарной безопасности; составлять и оформлять технические документации на производстве; выполнять разборку и промывку испытателя; обслуживает оборудования; выполнять проверку герметичности.
Результат обучения: 1) Получать квалификацию "Оператор по опробованию (испытанию) скважин" 3 разряда.
Производственная практика (Получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

2. Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін анықтай біледі.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының сызбалардағы шартты белгілерін оқиды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының орналасқан жерін анықтайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру мерзімдерін бақылайды.
6. Аспаптардан көрсеткіштерді алады.
7. Сынау жабдықтарының, тереңдік манометрлердің жиынтықтарын анықтай алады.
8. Пайдаланылатын жабдықтың, құралдардың және аспаптардың техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асырады.
9. Жабдықтардың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының ақаулығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қысымды қалпына келу сызығының негізгі әдістерін меңгереді.
2. Өлшеу аспаптарының түрлерін ажыратады.
3. Өндіруші скважиналарды зерттеу технологиясын меңгереді.
4. Скважиналарды зерттеуде материалдарды өңдеу әдістері туралы түсінігі бар.
5. Өңдеу әдістерінің түрлері туралы түсінігі бар.
6. Скважинаның жұмыс режимін бақылайды.
7. Зерттеулерде материалды өңдеу әдістерін талдайды.
8. Қолданыстағы өндірістің технологиялық үдерісінің диаграммасын жасайды.
8. Диаграмманың ақаудың ең көп саны пайда болатын әлсіз жерлерін анықтайды.
10. Бракқа шығару себептерін анықтайды.
11. Ақауға талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттамын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Техникалық құжаттаманы жасау нысанын меңгереді.
2. Техникалық құжаттаманы жасау тәртібін сақтайды.
3. Нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттама жасайды.
4. Еркін нысанда актілер (түрлері бойынша) жасайды.
5. Сынамаларды жедел талдау нәтижелерінің кестесін жасайды.
6. Скважиналардың жай-күйін талдайды.
КҚ 4. Скважиналарды сынау (байқау) операторы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 04. Скважиналарды сынау (байқау) операторы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль скважиналарды сынау (байқау) біліктілігі бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар скважиналарды дайындау және сынау жұмыстарын жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
қауіпсіздік техникасын және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын зерделеуді; өндірісте техникалық құжаттаманы жасауды және рәсімдеуді; сынаушыны бөлшектеуді және жуып тазалауды; жабдыққа қызмет көрсетуді; саңылаусыздығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 1) 3-разрядты "Скважиналарды сынау (байқау) операторы" біліктілігін алу.
Өндірістік практика (Жұмысшы кәсібін алу)
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Организовывает рабочее место.
2. Соблюдает требования техники безопасности и противопожарной безопасности.
3. Соблюдает требования личной гигиены и производственной санитарии.
4. Выполняет требования по охране окружающей среды.
5. Соблюдает правила ведения технической документации на производстве.
6. Ведет процесс опробования (испытания) скважин под руководством оператора по опробованию (испытанию) скважин более высокой квалификации.
7. Выполняет разборку, промывку испытателя пластов после каждой операции.
8. Выполняет работы по подготовке скважин к испытанию.
9. Обслуживает оборудования под руководством оператора по опробованию (испытанию) скважин более высокой квалификации.
10. Выполняет проверку герметичности отдельных участков оборудования.
Квалификация "080604 3 – Техник-технолог"
ПК 5. Организовать управление технологической операцией по испытанию скважин
ПМ 5. Управление технологической операцией по испытанию скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и управлений режима испытания в процессе выполнения технологических операций.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
управление полным технологическим циклом и корректирование в режиме испытания скважины.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь выполнять технологические операций при испытании скважины; управлять полным циклом; владеть системой телеконтроля; демонстрировать регулировку параметров бурения и телеконтроля системы, проводит испытание продуктивных пластов; обосновать технологию режимов испытания, освоения и конструкции скважин; знать характеристику пластов и методы испытания скважины; способы и технические средства испытания скважины; методы освоения и испытания скважин; основными и дополнительными операциями в процессе бурения скважины, виды долот, бурильных труб и обсадные колонны; технологию приготовления и типы промывочных жидкостей.
Результат обучения: 1) Организовать освоение технологической операции по испытанию скважин.
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах
Буровые растворы и технология их применения при испытании скважин
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет методами осуществления технологических операций по испытанию скважины.
2. Характеризует геологические строение месторождения и методы испытаний скважин.
3.Проводит испытание продуктивных пластов.
4. Владеет способами и техническими средствами при испытании.
5. Управляет полным технологическим циклом испытания скважины.

1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды .
3. Жеке гигиена және өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
4. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындайды.
5. Өндірісте техникалық құжаттама жүргізу ережесін сақтайды.
6. Біліктілігі жоғары скважиналарды сынау (байқау) операторының басшылығымен скважиналарды сынау (байқау) үдерісін жүргізеді.
7. Әрбір операциядан кейін қабат сынаушыны бөлшектейді, жуыр тазалайды.
8. Скважиналарды сынауға дайындау жұмыстарын орындайды.
9. Біліктілігі жоғары скважиналарды сынау (байқау) операторының басшылығымен жабдыққа қызмет көрсетеді.
10. Жабдықтың жекелеген учаскелерінің саңылаусыздығын тексереді.
"080604 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 5. Скважиналарды сынау бойынша технологиялық операцияларды басқаруды ұйымдастыру
КМ 5. Скважиналарды сынау бойынша технологиялық операцияларды басқару
Бұл модуль технологиялық операцияларды орындау үдерісінде сынау режимін ұйымдастыруға және басқаруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
толық технологиялық циклді басқаруды және скважинаны сынау режимінде түзетуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
скважиналарды сынау кезінде технологиялық операцияларды орындауды; толық циклды басқаруды; телебақылау жүйесін меңгеруді; бұрғылау және жүйені телебақылау параметрлерін реттеуді көрсетуді, өнімді қабаттарға сынау жүргізуді; скважиналарды сынау, игеру және конструкция режимдерінің технологиясын дәлелдеуді; қабаттардың сипаттамасын және скважиналарды сынау әдістерін; скважинаны сынау тәсілдері мен техникалық құралдарын; скважиналарды игеру және сынау әдістерін; скважиналарды бұрғылау үдерісінде негізгі және қосымша операцияларды, қашаулардың, бұрғылау құбырларының, шегендеу бағаны түрлерін; жуатын сұйықтықтарды дайындау технологиясын және олардың түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Скважиналарды сынау бойынша технологиялық операцияларды игеруді ұйымдастыру.
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы
Барлау және игеру скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы
Бұрғылау ерітінділері және скважиналарды сынау кезінде оларды қолдану технологиясы
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды сынау бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру әдістерін меңгереді.
2. Кен орнының геологиялық құрылысын және скважиналарды сынау әдістерін сипаттайды.
3. Өнімді қабаттарға сынау жүргізеді.
4. Сынау кезіндегі тәсілдерді және техникалық құралдарды меңгереді.
4. Скважинаны сынаудың толық технологиялық циклін басқарады.

6. Контролирует технологические процессы и операций, качества используемых материалов и технических средств.
7. Соблюдает последовательность выполнения операций по нормальной и аварийной остановке технологического процесса.
Результат обучения: 2) Регулирует параметры телеметрических систем.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение применяемых приспособлений.
2. Владеет системой телеконтроля.
3. Выбирает малую механизацию и контрольно измерительных приборов.
4. Производит установку картограмм.
5. Контролирует и регулирует показания регистрирующих контрольно-измерительных приборов.
6. Демонстрирует грамотную регулировку параметров бурения и телеконтроля скважин.
Результат обучения: 3) Корректировать технологические процессы при испытании скважин.
Критерии оценки:
1. Владеет методами освоения и испытания скважин.
2. Выбирает оборудования устья скважин, консервации и ликвидации.
3. Владеет основными и дополнительными операциями в процессе бурения скважины.
4. Характеризует виды долот, бурильных труб и обсадные колонны.
5. Владеет технологией приготовления и различает типы промывочных жидкостей и их характеристики.
6. Владеть навыками обоснования технологии режимов испытания, освоения и конструкции скважин.
7. Определяет технологический расчет крепления скважин.
8. Применяет корректирование в режиме испытания скважины.
ПК 6. Организовать выполнение работ по освоению скважины (перфорация скважины, вызов притока нефти и газа)
ПМ 6. Освоение скважины (перфорация скважины, вызов притока нефти и газа)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и выполнение освоения скважины.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: вторичное вскрытие продуктивных пластов, выполнение освоение скважины, а также оценку качества технологических операции при испытании скважины.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь выполнять работы по освоению нефтяных и газовых скважин; определять эффективность вскрытия пластов перфорацией; проводить перфорацию скважины; владеть методами освоения и методами воздействия на призабойную зону; применять глубинные манометры; обрабатывать результаты испытания; знать способы вызова притока нефти и газа; типы перфораторов и методы перфорации; виды скважинных проб; первичное определение качества проб; состав углеводородного газа.
Результат обучения: 1) Осуществлять вторичное вскрытие продуктивных пластов.
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах
Основы автоматизации производства и автоматизированное система управления технологическим процесом
Охрана труда и основы промышленной экологии
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет основными методами вторичного вскрытия пластов.

6. Технологиялық үдерістер мен операцияларды, пайдаланылатын материалдардың және техникалық құралдардың сапасын бақылайды.
7. Технологиялық үдерісті қалыпты және авариялық тоқтату бойынша операциялардың орындалу ретін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Телеөлшемдеу жүйелерінің параметрлерін реттеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қолданылатын аспаптардың мақсаттарын сипаттайды.
2. Телебақылау жүйесін меңгереді.
3. Шағын механикаландыруды және бақылау өлшеу аспаптарын таңдайды.
4. Картограмманы орнатады.
5. Тіркейтін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды және реттейді.
6. Скважиналарды бұрғылау және телебақылау параметрлерін сауатты реттеуді көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Скважиналарды сынау кезінде технологиялық үдерістерді түзету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды игеру және сынау әдістерін меңгереді.
2. Скважиналардың сағасы, консервациялау және жою жабдықтарын таңдайды.
3. Скважинаны бұрғылау үдерісінде негізгі және қосымша операцияларды меңгереді.
4. Қашаулардың, бұрғылау құбырларының және шегендеу бағандарының түрлерін сипаттайды.
5. Дайындау технологиясын меңгереді және шаю сұйықтықтарының түрлерін және олардың сипаттамаларын ажыратады.
6. Скважиналарды сынау, игеру және құру режимдерінің технологияларын негіздеу дағдыларын меңгереді.
7. Скважиналарды бекітуді технологиялық есептеуді анықтайды.
8. Скважиналарды сынау режимінде түзетуді қолданады.
КҚ 6. Скважинаны игеру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру (скважинаны тесу, мұнай және газ келуін туғызу)
КМ 6. Скважиналарды игеру (скважиналарды тесу, мұнай және газ келуін туғызу)
Бұл модуль скважиналарды игеруді ұйымдастыруға және орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өнімді қыртыстарды қайта ашуды, скважиналарды игеруді, сондай-ақ скважиналарды сынау кезінде технологиялық операциялардың сапасын бағалауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
мұнай және газ скважиналарын игеру жұмыстарын орындауды; қабатты тесу арқылы ашу тиімділігін анықтауды; скважиналарды тесуді; игеру әдістерін және кенжар маңы аймағына әсер ету әдістерін; тереңдік манометрлерін қолдануды; сынау нәтижелерін өңдеуді; мұнай мен газдың келуін туғызу тәсілдерін; перфораторлардың түрлерін және тесу әдістерін; скважиналық сынамалардың түрлерін; сынамалардың сапасын бастапқы анықтауды; көмірсутек газының құрамын біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімді қабатты қайта ашуды жүзеге асыру.
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы
Барлау және игеру скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы
Өндірісті автоматтандыру мен технологиялық процестерді автоматтандырылған жүйеде басқару негіздері
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қабаттарды қайта ашудың негізгі әдістерін меңгереді.

2. Выбирает метод перфорации.
3. Выбирает перфорационные технологические жидкости для вскрытия пластов.
4. Характеризует состав и свойства перфорационных жидкостей.
5. Характеризует устройство и принцип действия кумулятивных, пулевых, гидропескоструйных, торпедных, и др. видов перфораторов.
6. Соблюдает правила техники безопасности при проведении перфорации в скважинах.
Результат обучения: 2) Осуществлять выполнение работ по освоению скважин.
Критерии оценки:
1. Владеет методами и выполняет работу по освоению и испытанию нефтяных и газовых скважин.
2. Характеризует условия получения притока жидкости и газа из продуктивного пласта в скважину.
3. Различает способы возбуждения (вызова) притока и условия их применения.
4. Различает особенности технологии освоения геотермальных скважин.
5. Отличает методы физико-химической обработки пласта.
6. Характеризует методы воздействия на призабойную зону.
7. Определяет значение депрессии на пласт для вызова притока.
8. Устанавливает гравийные фильтры.
9. Выполняет работы по ликвидации и консервации скважины.
Результат обучения: 3) Проводит производственный и технологический контроль в процессе испытания и отбора проб пластового флюида.
Критерии оценки:
1. Проводит измерение и обработки данных контрольно-измерительных приборов.
2. Владеет основными принципами телемеханизации нефтяных промыслов.
3. Производит одновременную перфорацию и испытание пластов.
4. Учитывает погрешности определения параметров.
5. Применяет аппаратуру и устройства для проверки приборов.
6. Различает способы отбора проб пластовых флюидов.
7. Контролирует процесс отбора проб пластовых флюидов.
8. Подготавливает технологические аппараты и приборы к ремонту.
Результат обучения: 4) Участвовать в совершенствовании испытателя пласта и реконструкции производства.
Критерии оценки:
1. Принимает участие в испытании опытных образцов оборудования и инструмента для испытания скважин.
2. Рассчитывает обработки пласта кислотами, очистки скважины от песчаных пробок.
3. Проводит промывку и чистку скважины от песчаных пробок, парафина и неорганических солей.
4. Проектирует и выполняет расчеты ремонтно-изоляционных работ.
5. Выполняет работы по испытанию опытных образцов оборудования и инструмента для бурения и подземного ремонта скважин.
6. Выбирает буровое оборудование, инструменты и приспособления для подземного ремонта скважин.
7. Проводит глушение скважины перед подземным ремонтом скважин.
8. Выполняет расчеты эффективности производственной деятельности по реконструкции производства.

2. Тесу әдісін таңдайды.
3. Қабаттарды ашу үшін перфорациялық технологиялық сұйықтықтарды таңдайды.
4. Перфорациялық сұйықтықтардың құрамы мен қасиеттерін сипаттайды.
5. Кумулятивтік, оқу, су-құмарынды, торпедалық және т.б. перфоратор түрлерінің құрылысын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
6. Скважиналарды тесу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Скважиналарды игеру жұмыстарының орындалуын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Әдістерді меңгереді және мұнай мен газ скважиналарын игеру және сынау жұмыстарын орындайды.
2. Өнімді қыртыстан скважинаға сұйықтықтың және газдың келу жағдайларын сипаттайды.
3. Құйылуды қоздыру (туғызу) тәсілдерін және олардың қолдану жағдайларын ажыратады.
4. Геотермалды скважиналарды игеру технологиясының ерекшеліктерін ажыратады.
5. Қабатты физикалық-химиялық өңдеу әдістерін ажыратады.
6. Кенжар маңы аймағына әсер ету әдістерін сипаттайды.
7. Құйылуды туғызу үшін қабаттағы депрессия мәнін анықтайды.
8. Қиыршық тасты сүзгілерді орнатады.
9. Скважиналарды жою және тоқтату жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынау және қабат флюиді сынамаларын іріктеу үдерісінде өндірістік және технологиялық бақылау жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының деректерін өлшейді және өңдейді.
2. Мұнай кәсіпшілігін телемеханикаландырудың негізгі қағидаттарын меңгереді.
3. Бір мезгілде қабаттарды тесуді және сынауды жүргізеді.
4. Параметрлерді анықтау қателіктерін ескереді.
5. Аспаптарды тексеруге арналған аппаратураны және құрылғыларды қолданады.
6. Қабат флюидтерінің сынамаларын іріктеу тәсілдерін ажыратады.
7. Қабат флюидтерінің сынамаларын іріктеу үдерісін басқарады.
8. Технологиялық аппараттарды және аспаптарды жөндеуге дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қабатты сынаушыны жетілдіруге және өндірісті қайта құруға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды сынауға арналған жабдықтың және құралдың тәжірибелік үлгілерін сынауға қатысады.
2. Қабатты қышқылдармен өңдеуді, скважиналарды құм тығындарынан тазартуды есептейді.
3. Скважинаны құм тығындарынан, парафиннен және бейорганикалық тұздардан шаяды және тазартады.
4. Жөндеу-оқшаулау жұмыстарын есептеуді жобалайды және орындайды.
5. Скважиналарды бұрғылауға және жерасты жөндеуге арналған жабдықтар мен құралдың тәжірибелік үлгілерін сынау жұмыстарын орындайды.
6. Скважиналарды жерасты жөндеуге арналған бұрғылау жабдығын, құралдар мен аспаптарды таңдайды.
7. Скважиналарды жерасты жөндеу алдында скважинаны бастырады.
8. Өндірісті қайта құру бойынша өндірістік қызметтің тиімділігін есептейді.

9. Регулирует и рассчитывает свойства бурового раствора, обеспечивающие безаварийную проводку скважины и сохранение коллекторских свойств продуктивных пластов.
10. Оценивает эффективность производственной деятельности по реконструкции производства.
ПК 7. Планировать и организовывать производственные работы персонала и подразделения
ПМ 7. Планирование и организация производственных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и планирования деятельности производственных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы управленческой деятельности; современные подходы к управлению производственных работ; уметь находить решения в нестандартных ситуациях и нести ответственность за эти решения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: получить навыки расчета затрат на производство, амортизационных отчислений, показателей производительности труда, прибыли и рентабельности производства.
Результат обучения: 1) Осуществлять текущее и перспективное планирование деятельности производственного участка.
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса
Критерии оценки:
1. Имеет представление о производственной структуре предприятия и материально-технической базе нефтегазовой промышленности.
2. Соблюдает организационно-правовые основы нефтебизнеса Республики Казахстан.
3. Классифицирует основные фонды.
4. Указывает статьи себестоимости работ по испытанию скважин на нефть и газ.
5. Рассчитывает по определенным методам отдельные статьи калькуляции себестоимости работ по испытанию скважин на нефть и газ.
6. Распознает современные установки по испытанию скважин на нефть и газ.
7. По определенной методике расчета рассчитывает или проводит экономическую эффективность от внедрения новой техники и технологии.
8. Характеризует основные принципы увеличения прибыли производства.
9. Владеет знаниями техники планирования на практике.
10. Проводит маркетинговые исследования.
11. Проводит инструктаж по охране труда и техники безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Выбирать оптимальные решения при планировании работ в нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Владеет методами и средствами управления трудовым коллективом.
2. Применяет грамотные управленческие решения.
3.Находит решения в нестандартных ситуациях и несет за них ответственность.
4. Использует необходимую экономическую информацию.
Результат обучения: 3) Рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производственного участка.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает и анализирует основные технико-экономические показатели работы производства.

9. Скважинаның авариясыз өтуін және өнімді қабаттардың коллекторлық қасиеттерін сақтауды қамтамасыз ететін бұрғылау ерітіндісінің қасиеттерін реттейді және есептейді.
10. Өндірісті қайта құру бойынша өндірістік қызметтің тиімділігін бағалайды.
КҚ 7. Қызметкерлердің және бөлімшенің өндірістік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 7. Өндірістік жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік жұмыс қызметін ұйымдастыруға және жоспарлауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: басқарушылық қызмет негіздерін;
өндірістік жұмыстарды басқарудың қазіргі тәсілдерін; стандартты емес жағдайларда шешім табуды және осы шешімдерге жауапкершілік алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндіріс шығындарын, амортизация төлемдерін, еңбек өнімділігі, пайда және өндіріс табыстылығы көрсеткіштерін есептеу дағдыларын алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік телім қызметін ағымдағы және келешекке арналған жоспарлауды жүзеге асыру.
Өнеркәсіптік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы және мұнай-газ өнеркәсібінің материалдық-техникалық базасы туралы түсінігі бар.
2. Қазақстан Республикасының мұнай бизнесінің ұйымдық-құқықтық негіздерін сақтайды.
3. Негізгі қорларды жіктейді.
4. Скважиналарды мұнай мен газға сынау жұмыстарының өзіндік құны баптарын көрсетеді.
5. Скважиналарды мұнай мен газға сынау жұмыстарының өзіндік құны калькуляциясының жекелеген баптарын белгілі әдістермен есептейді.
6. Скважиналарды мұнай мен газға сынау бойынша заманауи қондырғыларды тани біледі.
7. Белгілі бір есептеу әдістемесі бойынша жаңа техниканы және технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептейді.
8. Өндірістің кірісін арттырудың негізгі қағидаттарын сипаттайды.
9. Тәжірибеде жоспарлау техникасы білімін меңгереді.
10. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
11. Еңбекті қорғау және жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әдеттен тыс жағдайларда жұмыстарды жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Еңбек ұжымын басқару әдістері мен құралдарын меңгереді.
2. Сауатты басқарушылық шешімдерді қолданады.
3. Әдеттен тыс жағдайларда шешім табады және ол үшін жауапкершілік алады.
4. Қажетті экономикалық ақпаратты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік телім жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өндіріс жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді және талдайды.

2. Выполняет укрупненные расчеты затрат на производство.
3. Оформляет отчетно-техническую документацию.
4. Применяет нормативно-правовую документацию.
5. Имеет понятие о прибыли и рентабельности предприятия.
6. Имеет понятие об амортизационных отчислениях.
7. Определяет значение показателей производительности труда.
8. Рассчитывает заработную плату по сдельной и повременной формам оплаты труда.
9. Рассчитывает численность рабочих.
ПК 8. Контролировать соблюдение требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда
ПМ 8. Контроль за соблюдением требований промышленной экологии и охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения отрицательного влияния углеводородных соединений на окружающую среду и обеспечивает безопасность ведения работ при испытании скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды ответственности за экологические правонарушения; соблюдать охрану труда на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь разрабатывать мероприятия по соблюдению экологии при производстве углеводородного сырья;
осуществлять контроль над выбросами нефти и газов;
производить очистку почвы от нефти и нефтепродуктов; уметь оказывать первую медицинскую помощь при производственной травме;
участвовать в расследовании несчастных случаев на производстве.
Результат обучения: 1) Обеспечивать выполнение требований по охране окружающей среды.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о правовых основах охраны окружающей среды и рационального природопользования.
2. Определяет основные факторы отрицательного влияния углеводородного сырья на окружающую среду.
3. Использует методы очистки почвы от нефти и нефтепродуктов.
4. Проводит мониторинг водного бассейна и атмосферы.
5. Участвует в разработке мероприятий по соблюдению экологии при производстве.
6. Осуществляет контроль над выбросами отходящих газов на предприятии.
7. Прогнозирует воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасное ведение работ на производственном участке.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями законодательных и нормативных документов в области охраны труда и техники безопасности.
2. Различает виды инструктажей.
3. Владеет основами производственной санитарии.
4. Соблюдает организацию охраны труда на рабочем месте.
5. Определяет влияние вредных веществ на организм человека.
6. Соблюдает охрану труда при испытании скважин на нефть и газ.

2. Өндіріс шығындарының ірілендірілген есептеулерін орындайды.
3. Есептік-техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
4. Нормативтік-құқықтық құжаттаманы қолданады.
5. Кәсіпорынның кірісі және табыстылығы туралы түсінігі бар.
6. Амортизациялық аударымдар туралы түсінігі бар.
7. Еңбек өнімділігі көрсеткіштерінің мәнін анықтайды.
8. Еңбекақыны төлеудің келісімді және мерзімдік нысандары бойынша жалақыны есептейді.
9. Жұмысшылар санын есептейді.
КҚ 8. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік және еңбек қорғау талаптарын сақтауды бақылау
КМ 8. Өнеркәсіптік экология және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау
Бұл модуль көмірсутекті қоспалардың қоршаған ортаға теріс әсерін анықтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды және скважиналарды сынау кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
экологиялық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің түрлерін меңгеруі; жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
көмірсутекті шикізатты өндіру кезінде экологияны сақтау іс-шараларын әзірлеуді; мұнай және газ шығарындыларын бақылауды; топырақты мұнайдан және мұнай өнімдерінен тазартуды жүргізуді; өндірістік жарақат кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетуді біледі;
өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз ету.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қоршаған ортаны қорғаудың және табиғатты дұрыс пайдаланудың құқықтық негіздері туралы білімді меңгереді.
2. Көмірсутекті шикізаттың қоршаған ортаға теріс әсерінің негізгі факторларын анықтайды.
3. Топырақты мұнайдан және мұнай өнімдерінен тазарту әдістерін пайдаланады.
4. Су алабы мен атмосфераның мониторингін жүргізеді.
5. Өндіріс кезінде экологияны сақтау іс-шараларын әзірлеуге қатысады.
6. Кәсіпорыннан шыққан газ шығарындыларын бақылауды жүзеге асырады.
7. Зиянды заттардың қоршаған ортаға және адамға әсерін болжайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік телімде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттар туралы білімді меңгереді.
2. Нұсқамалардың түрлерін ажырата біледі.
3. Өндірістік санитария негіздерін меңгереді.
4. Жұмыс орнында еңбек қорғаудың ұйымдастырылуын сақтайды.
5. Зиянды заттардың адам организміне тигізетін әсерін анықтайды.
6. Скважиналарды мұнай мен газға сынау кезінде еңбекті қорғауды сақтайды.

7. Оказывает помощь при производственной травме.
8. Обеспечивает безопасность ведения работ.
9. Следит за обеспечением работников средствами индивидуальной защиты.
10. Участвует в расследовании и регистрации несчастного случая.
11. Соблюдает меры безопасности при обслуживании электроустановок промыслов.
12. Соблюдает требования пожарной безопасности при испытании скважин.
ПК 9. Выполнять квалификационную работу техника-технолога
ПМ 9. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для освоения квалификации техника-технолога.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают виды деятельности:
обслуживание и эксплуатация технологического оборудования; планирование и организация производственных работ персонала подразделения.
При изучении модуля обучающие учатся:
эксплуатировать техническое оборудование и аппараты; оценивать состояние оборудования и систем по показаниям приборов; осуществлять ремонтно-техническое обслуживание оборудования; вести работы при испытании скважин на нефть и газ; обеспечивать техническое обслуживание при испытании скважин и контролировать их состояние; вести техническую и технологическую документацию; планировать и организовывать производственные работы персонала подразделения; рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производства; оценивать затраты на обеспечение качества работ и продукции; обеспечивать безопасность производственных работ.
Результат обучения: 1) Обосновать выбор и применение методов решения профессиональных задач в области испытания скважины.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Организовывает работу при испытании скважин.
2. Выбирает исходя из конкретных условий аппараты и оборудования для испытания скважины.
2. Выбирает рациональный вид погрузочно-транспортного оборудования, монтажно-демонтажной оснастки.
3. Осуществляет руководство по ремонту, техническому обслуживанию и монтажу технологического оборудования.
4. Организовывает работу по ремонтно-техническому обслуживанию оборудования.
5. Контролирует соблюдение технологических процессов монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования, выявляет и устраняет причины, вызывающие нарушение работы оборудования.
6. Наблюдает за условием притока нефти и газа к скважинам.
7. Выбирает оборудование и аппараты по их специфике.
8. Отличает устройство и принцип действия приборов и аппаратов.
9. Определяет виды каротажно-перфораторных подъемников.

7. Өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетеді.
8. Жұмыс жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
9. Қызметкерлерді жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуді қадағалайды.
10. Жазатайым оқиғаларды тексеруге және тіркеуге қатысады.
11. Кәсіпшіліктердің электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
12. Скважиналарды сынау кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
КҚ 9. Техник-технологтың біліктілік жұмысын орындау
КМ 9. Диплом алды практика
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, техник-технолог біліктілігін меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу нәтижесінде мынадай қызмет түрлерін меңгереді:
технологиялық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету; бөлімше қызметкерлерінің өндірістік жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
техникалық жабдықты және аппараттарды пайдалануды; аспаптардың көрсеткіштері бойынша жабдықтың және жүйелердің жай-күйін бағалауды; жабдыққа жөндеу-техникалық қызмет көрсетуді; скважиналары мұнай мен газға сынау кезіндегі жұмыстарды жүргізуді; скважиналарды сынау кезінде техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуі және олардың жай-күйін бақылауды; техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізуді; бөлімше қызметкерлерінің өндірістік жұмысын жоспарлауды және ұйымдастыруды; өндіріс жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді; жұмыстардың және өнімнің сапасын қамтамасыз етуге жұмсалатын шығындарды бағалауды біледі; өндірістік жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Скважиналарды сынау саласындағы кәсіптік міндеттерді шешу әдістерін таңдауды және қолдануды негіздеу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1) Скважиналарды сынау кезінде жұмыстарды ұйымдастырады.
2. Нақты жағдайларға сүйене отырып, скважиналарды сынау үшін аппараттар мен жабдықтарды таңдайды.
2. Тиеп-тасымалдау жабдығының, монтаждау-демонтаждау жарағының ұтымды түрін таңдайды.
3. Технологиялық жабдықты жөндеу, техникалық қызмет көрсету және монтаждау бойынша басшылық етеді.
4. Жабдыққа жөндеу-техникалық қызмет көрсету жұмысын ұйымдастырады.
5. Жабдықты монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің технологиялық үдерістерінің сақталуын бақылайды, жабдық жұмысының бұзылуына әкелетін себептерді анықтайды және жояды.
6. Мұнай мен газдың скважиналарға құйылу жағдайын бақылайды.
7. Жабдықты және аппараттарды ерекшеліктері бойынша таңдайды.
8. Аспаптар мен аппараттардың құрылысын және жұмыс істеу қағидатын ажырата біледі.
9. Каротаждық-перфораторлық көтергіштердің түрлерін анықтайды.

10. Имеет понятие о видах работ автоматических каротажных станций - лабораторий.
11. Различает основные виды прострелочно-взрывных устройств.
12. Обеспечивает рациональный расход материалов, топлива и электроэнергии.
13. Определяет экономическую эффективность, применяемого оборудования.
14. Работает со схемами и системами автоматического управления.
15. Соблюдает правила внутреннего распорядка, инструкцию по технике безопасности.
Результат обучения: 2) Оформлять технологическую и техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Составляет техническую и технологическую документацию для испытания скважин.
2. Заполняет паспорт оборудования.
3. Заполняет заявки по испытанию пластов.
4. Составляет план по испытанию скважин.
5. Заполняет акты испытания скважин испытателем пластов на трубах.
6. Заполняет документацию по результатам испытания пластоиспытателем на трубах.
7. Составляет заключение по результатам испытания пластоиспытателем на трубах.
8. Обеспечивает и контролирует правильность и своевременность оформления производственной и отчетной документации в бригадах.
9. Собирает и систематизирует материал для отчета по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 40
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 463
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0815000 – Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов
Квалификация*:
081501 2 – Машинист цементных мельниц
081504 2– Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей

10. Автоматты каротаждық зертхана-станциялардың жұмыс түрлері туралы түсінігі бар.
11. Ату-жарылыс құрылғыларының негізгі түрлерін ажыратады.
12. Материалдар, отын және электр энергиясының оңтайлы шығынын қамтамасыз етеді.
13. Қолданылатын жабдықтың экономикалық тиімділігін анықтайды.
14. Автоматты басқару сұлбаларымен және жүйелерімен жұмыс жасайды.
15. Ішкі тәртіп ережелерін, қауіпсіздік техникасы бойныша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Скважиналарды сынауға арналған техникалық және технологиялық құжаттаманы жасайды.
2. Жабдықтың төлқұжатын толтырады.
3. Қабаттарды сынау бойынша өтінімдерді толтырады.
4. Скважиналарды сынау жоспарын жасайды.
5. Скважиналарды құбырдағы қабаты сынаушыларымен сынау актісін толтырады.
6. Құбырдағы қабат сынаушымен сынау нәтижелері бойынша құжаттаманы толтырады.
7. Құбырдағы қабат сынаушымен сынау нәтижелері бойынша қорытынды жасайды.
8. Бригадаларда өндірістік және есептік құжаттаманың дұрыс және уақтылы рәсімделуін қамтамасыз етеді және бақылайды.
9. Біліктілік жұмысы жөніндегі есеп үшін материал жинақтайды және жүйелейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
40-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
463-қосымша
"Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0815000 – Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану
Біліктілігі*:
081501 2 – Цемент диірмені машинисі
081504 2– Айналмалы пештер машинисінің (күйдіруші) көмекшісі

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "081504 2 Помощник машиниста обжигальщика вращающихся печей"
ПК 1. Выполнять подготовительные и вспомогательные операции процесса обжига во вращающихся печах
ПМ 01. Выполнение подготовительных и вспомогательных операций процесса обжига во вращающихся печах
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения подготовительных и вспомогательных операций процесса обжига во вращающихся печах: осмотр рабочего места, проверка состояния, исправности и готовности к работе обслуживаемого печного оборудования, оснастки, приборов, механизмов и приспособлений обжигового подразделения; проверка наличия, комплектности, чистоты и исправности системы аспирации, ограждений, средств коллективной и индивидуальной защиты и связи, производственной сигнализации, блокировок, аварийного инструмента, противопожарного оборудования и газозащитной аппаратуры на рабочем месте. При изучении модуля обучающие осваивают применение средств индивидуальной защиты, средств пожаротушения. Модуль позволяет обучающимся освоить основные понятия о переменном и постоянном электрическом токе, единицах измерения: силы тока, напряжения, мощности, сопротивления проводников, овладеть навыками запуска и остановки электродвигателей, способы экономии электроэнергии.
В результате изучения модуля обучающиеся могут рассчитать соотношения сырьевых материалов в производстве портландцемента.
Модуль способствует формированию практических навыков по контролю качества сырьевых материалов, загружаемых в печь.
При изучении модуля обучающиеся имеет представления о будущей специальности
Результат обучения 1) Соблюдать требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Основы технологии производства цемента.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Черчение.
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование.
Электротехника с основами электроники.
Производственное обучение:
(Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные виды инструктажей по технике безопасности.

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістерді және құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"081504 2– Айналмалы пештер машинисі күйдірушінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1. Айналмалы пештерде күйдіру үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын орындау
КМ 01. Айналмалы пештерде күйдіру үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын орындау
Бұл модуль айналмалы пештерде күйдіру үдерісінде дайындық және қосалқы операцияларды орындауға қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді: жұмыс орнын тексеру, қызмет көрсетілетін пеш жабдығының, күйдіру бөлімшесі жарақтарыың, аспаптарының, механизмдерінің және керек-жарақтарының жай-күйін, ақаусыздығын және жұмысқа дайындығын тексеру; жұмыс орнында аспирация жүйесінің, қоршаудың, ұжымдық және жеке қорғану құралдары мен байланыстың, өндірістік сигнализацияның, бұғаттаудың, апаттық құралдың, өртке қарсы жабдықтың және газдан қорғау аппаратурасының болуын, жиынтығын, тазалығын және ақаусыздығын тексеру. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жеке қорғану құралдарын, өрт сөндіру құралдарын қолдануды үйреніп, тұрақты және айнымалы электр тогы, өлшем бірлігі жөнінде негізгі ұғымдар: ток күші, кернеу, қуат, өткізгіштердің кедергісі, электр қозғалтқыштады іске қосуды және тоқтатуды, электр энергиясын үнемдеу тәсілдерін сипаттай біледі.
Бұл модуль портландцемент өндірісінде шикізат материалдарының арақатынасын есептеуге қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді.
Модуль пешке салынатын шикізат материалдарының сапасын бақылау бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыруға көмектеседі.
Болашақ мамандығы туралы түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі 1) Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Цемент өндірісі технологиясының негіздері.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Сызу.
Жылу техникасы негіздері және жылутехникалық жабдық.
Электроника негіздерімен электротехника
Өндірістік оқыту:
(Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша негізгі нұсқама түрлерін жіктейді.

2. Классифицирует помещения по условиям окружающей среды, степени опасности поражения электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности.
3. Характеризует основные параметры состояния воздушной смеси в зоне проведения работ.
4. Характеризует индивидуальные средства защиты и умеет ими пользоваться.
5. Характеризует первичные средства пожаротушения на соответствие установленным требованиям.
6. Проверяет наличие, комплектности, чистоты и исправности системы аспирации, ограждений, средств коллективной и индивидуальной защиты и связи, аварийного инструмента, противопожарного оборудования и газозащитной аппаратуры.
7. Соблюдает общие требования безопасности труда и производственной санитарии во время подготовительных и вспомогательных операций процесса обжига во вращающихся печах.
Результат обучения: 2) Описывать технологический процесс получения портландцемента.
Критерии оценки:
1. Характеризует состав, свойства и применение портландцемента, состав и свойства сырья применяемого в технологии.
2. Имеет общее представление о способах получения портландцемента.
3. Описывает технологические стадии и оборудование для получения портландцемента.
4. Характеризует технологичес кий процесс обжига во вращающейся печи и его место в технологической цепи получения конечного продукта.
5. Описывает технологический процесс помола в мельницах портландцементного клинкера.
6. Проводит расчет сырьевой смеси, обеспечивающей получение заданного химико-минералогического состава клинкера.
7. Описывает технологический процесс получения различных видов и свойств портландцементов.
Результат обучения: 3) Проводить подготовительные и вспомогательные операции процесса обжига во вращающихся печах.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство, основные узлы, детали и механизмы вращающейся печи обжига, контрольно-измерительные приборы и средства автоматики.
2. Объясняет принцип действия вращающейся печи обжига и вспомогательного оборудования.
устройств, работу привода печи, состояние футеровки.
3. Характеризует кинематическую схему печей и вспомогательного оборудования.
4. Описывает электрическую схему вращающейся печи, основного и вспомогательного оборудования.
5. Осуществляет пуск и остановку вращающейся печи.
6. Характеризует систему контроля и сигнализации основных параметров процесса.
7. Описывает основные контролируемые параметры.
8. Проводит наружный осмотр – состояние корпуса печи, состояние обмазки, уплотнительный
9. Участвует в загрузке печей сырьем и топливом.
Результат обучения: 4) Уметь пользоваться электрооборудованием.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями электротехники.

2. Орынжайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тогымен зақымдану қаупінің деңгейі, өрт және жарылыс қауіптілік деңгейі бойынша жіктейді.
3. Жұмыс жүргізу аймағындағы ауа қоспасының негізгі параметрлерін сипаттайды.
4. Жеке қорғаныс құралдарын сипаттайды және оларды қолдана алады
5. Бастапқы өрт сөндіру құралдарының белгіленген талаптарға сәйкестігін сипаттайды.
6. Аспирация жүйесінің, қоршаудың, ұжымдық және жеке қорғану құралдары мен байланыстың, өндірістік сигнализацияның, бұғаттаудың, апаттық құралдың, өртке қарсы жабдықтың және газдан қорғау аппаратурасының болуын, жиынтығын, тазалығын және ақаусыздығын тексереді.
7. Айналмалы пештерде күйдіру үдерісінің дайындық және қосалқы операциялары кезінде жалпы еңек қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Портландцемент алудың технологиялық үдерісін сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Портландцементтің құрамын, қасиеттерін, қолданылуын, технологиялық қолданылатын шикізаттың құрамы мен қасиеттерін сипаттайды.
2. Портландцемент алу тәсілдері туралы жалпы түсінігі бар.
3. Технологиялық сатыларды және портландцемент алуға арналған жабдықты сипаттайды.
4. Айналмалы пештегі күйдірудің технологиялық үдерісін және оның соңғы өнімді алу технологиялық тізбегіндегі орнын сипаттайды.
5. Портландцемент клинкері диірмендеріндегі технологиялық тарту процесін сипаттайды.
6. Клинкердің берілген химиялық-минерологиялық құрамын алуды қамтамасыз ететін шикізат қоспасын есептейді.
7. Портландцементтің алуан түрін және қасиеттерін алудың технологиялық үдерісін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Айналмалы пештерде күйдіру үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айналмалы күйдіру пешінің құрылысын, негізгі тораптарын, бөлшектері мен механизмдерін, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын сипаттайды.
2. Айналмалы күйдіру пешінің және қосалқы жабдықты әрекет ету қағидатын, құрылғыларды, пеш жетегінің жұмысын, футерлеу күйін түсіндіреді.
3. Пештердің және қосалқы жабдықтың кинематикалық сұлбасын сипаттайды.
4. Айналмалы пештің, негізгі және қосалқы жабдықтың электрлік сұлбасын сипаттайды.
5. Айналмалы пештерді іске қосады және тоқтатады.
6. Үдерістің негізгі параметрлерін бақылау және сигнализация жүйесін сипаттайды.
8. Негізгі бақыланатын параметрлерді сипаттайды.
8. Сыртқы тексеру жүргізеді - пеш корпусының жай-күйі, майлау жай-күйі, тығыздау
9. Пешке шикізат және отын салуға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электржабдықты қолдана білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Электр техникасының негізгі ұғымдарын меңгереді.

2. Описывает сущность и методы измерения электрических величин.
3. Описывает устройство двигателей постоянного и переменного тока, принцип действия, правила пуска, остановки, способы экономии электроэнергии.
ПК 2. Вести процесс обжига клинкера во вращающихся в печах
ПМ 02. Ведение процесса обжига клинкера во вращающихся печах
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают:
сущность физико-химических явлений, происходящих при обжиге сырьевой смеси во вращающейся печи;
химический состав, свойства и требования к шламу; зоны обжига и процессы, протекающие в каждой из зон;
температурный режим и расход топлива в зонах; условия нормальной работы печей и наиболее частые отклонения от нормального процесса обжига, контроль за процессом обжига.
Обучающиеся по окончанию изучения модуля могут применять производственно-технологические инструкции, режимные карты процесса обжига, план мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на участке вращающихся обжиговых печей.
Целью освовения модуля является формирование у обучающихся профессиональных компетенций, необходимых для осуществления процесса обжига клинкера во вращающихся печах.
Результат обучения:1) Раскрывать сущность процесса обжига клинкера во вращающихся печах
Основы технологии производства цемента.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Черчение.
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование.
Производственное обучение:
(Ознакомительная практика).
Критерии оценки:
1.Описывает термические превращения компонентов сырьевой смеси.
2. Описывает физико-химические процессы, используемые в технологии обжига.
3. Описывает три основные зоны, отличающиеся режимными параметрами.
4. Выполняет материальный и тепловой баланс вращающейся печи обжига.
Результат обучения: 2) Применять производственно-технологические инструкции, режимные карты процесса обжига.
Критерии оценки:
1. Использует нормативно-техническую документацию по ведению технологического процесса.
2. Проверяет соответствие записей в журнале приема-сдачи смены техническому состоянию оборудования. Отражает в сменном журнале состояние рабочего места, все обнаруженные неполадки и нарушения.
3. Применяет производственно-технологические инструкции по обслуживанию и безопасной эксплуатации оборудования и узлов вращающейся печи, основного и вспомогательного оборудования, режимные карты процесса обжига.

2. Электрлік шамаларды өлшеу мәні мен әдістерін сипаттайды.
3. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет ету қағидатын, іске қосу, тоқтату ережелерін, электр энергиясын үнемдеу тәсілдерін сипаттайды.
КҚ 2. Айналмалы пештерде клинкерді күйдіру үдерісін жүргізу
КМ 02. Айналмалы пештерде клинкерді күйдіру үдерісін жүргізу
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар: айналмалы пештерде шикізат қоспасын күйдіру кезінде болатын физикалық-химиялық құбылыстардың мәнін; шламның химиялық құрамын, қасиеттерін және оған қойылатын талаптарды; күйдіру аймақтарын және әр аймақта өтетін үдерістерді; температуралық режимді және аймақтардағы отынның жұмсалуын; пештердің қалыпты жұмыс жағдайларын және қалыпты күйдіру үдерісінен ең жиі ауытқуларды; күйдіру үдерісін бақылауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу аяқталғаннан кейін өндірістік-технологиялық нұсқаулықтарды, күйдіру үдерісінің режимдік карталарын, айналмалы күйдіру пештері аумағында апаттардың салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын қолдана алады.
Модульді меңгерудің мақсаты білім алушылардың айналмалы пештерде клинкерді күйдіру үдерісін жүзеге асыруға қажетті кәсіптік құзыреттерін қалыптастыру болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Айналмалы пештерде клинкерді күйдің үдерісінің мәнін ашып көрсету
Цемент өндірісі технологиясының негіздері.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Сызу.
Жылу техникасы негіздері және жылутехникалық жабдық.
Өндірістік оқыту:
(Таныстыру практикасы).
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шикізат қоспасы компоненттерінің термиялық өзгерістерін сипаттайды.
2. Күйдіру технологиясында қолданылатын физикалық-химиялық үдерістерді сипаттайды.
3. Режимдік параметрлерімен ерекшеленетін үш негізгі аймақты сипаттайды.
4. Айналмалы күйдіру пешінің материалдық және жылу теңгерімін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік-технологиялық нұсқаулықтарды, күйдіру үдерісінің режимдік карталарын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық үдерісті жүргізу бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
2. Ауысымды қабылдау-тапсыру журналындағы жазбалардың жабдықтың техникалық жай-күйіне сәйкестігін тексереді. Ауысым журналында жұмыс орнының жай-күйін, анықталған барлық ақаулар мен бұзушылықтарды көрсетеді.
3. Айналмалы пештің жабдығы мен тораптарын, негізгі және қосалқы жабдықты қауіпсіз пайдалану және қызмет көрсету бойынша өндірістік-технологиялық нұсқаулықтады, күйдіру үдерісінің режимдік карталарын қолданады.

4. Осуществляет текущий ремонт и профилактический ремонт оборудования.
5. Применяет план мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на участке вращающихся обжиговых печей.
6. Проводит работы по остановке (выводу из работы), пуску в работу после ремонтов и выводу на нормальный технологический режим вращающейся обжиговой печи.
ПК 3. Контролировать и регулировать технологические параметры и теплотехнические режимы основного и вспомогательного оборудования участка обжига клинкера
ПМ 03. Контроль и регулирование технологических параметров и теплотехнических режимов основного и вспомогательного оборудования участка обжига клинкера
При изучении модуля обучающиеся осваивают: факторы оказывающие влияние на производительность обжиговых агрегатов и качество обжига, программное обеспечение, применяемое на рабочем месте машиниста обжиговой печи.
В процессе изучения модуля, обучающиеся осваивают: распололожение и назначение управляющих устройств, контрольно-измермительных приборов основного и вспомогательного постов управления печи, научиться пользоваться контрольно-измерительными приборами и средствами автоматизации и управления основными и вспомогательными процессами обжига во вращающихся печах.
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые для контроля обжига по показаниям контрольно-измерительных приборов и аппаратуры, лабораторным данным в соответствии с заданным технологическим режимом и качеством сходящего клинкера. При изучении модуля обучающиеся учатся выполнение работ с соблюдением действующих процедур системы менеджмента качества предприятия.
Результат обучения: 1) Обосновывать влияние параметров на технологический процесс обжига клинкера во вращающейся печи.
Основы технологии производства цемента.
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование.
Прикладная информатика.
Автоматизация технологических процессов.
Производственное обучение:
(Лабораторный контроль вяжущих и сыпучих материалов. Обучение в лаборатории контрольно-измерительных приборов и аппаратуры).
Критерии оценки:
1. Описывает процесс обжига во вращающихся печах.
2. Описывает факторы, оказывающие влияние на процесс обжига
3. Определяет основы измерения и учета расхода топлива, сырьевых материалов и выхода клинкера.
4. Устанавливает оптимальные уровни подачи вторичного воздуха, кислорода, природного газа во вращающейся печи.
5. Применяет методы регулирования теплотехнического и технологического режимов работы печных агрегатов.

4. Жабдықты ағымдағы жөндеуді және профилактикалық жөндеуді жүзеге асырады.
5. Айналмалы күйдіру пештерінің аумағында апаттардың салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын қолданады.
6. Айналмалы күйдіру пештерін тоқтату (жұмыстан шығару), жөндеуден кейін іске қосу және қалыпты технологиялық режимге шығару жұмыстарын жүргізеді.
КҚ 3. Клинкерді күйдіру аумағының негізгі және қосалқы жабдығының технологиялық параметрлері мен жылутехникалық режимдерін бақылау және реттеу
КМ 03. Клинкерді күйдіру аумағының негізгі және қосалқы жабдығының технологиялық параметрлері мен жылутехникалық режимдерін бақылау және реттеу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күйдіру агрегаттарының өнімділігіне және күйдіру сапасына ықпал ететін факторларды меңгереді.
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар күйдіру пеші машинисінің жұмыс орнында қолданылатын бағдарламалық жасақтаманы түсінеді.
Модульді зерделеу үдерісінде білім алушылар: басқарушы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, пешті негізгі және қосалқы басқару бекеттерінің орналасқан жерін және мақсатын біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру және айналмалы пештердегі негізгі және қосалқы күйдіру үдерістерін басқару құралдарын қолдануды үйренеді. Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, берілген технологиялық режимдерге және жинақталатын клинкердің сапасына сәйкес, бақылау-өлшеу аспаптарының және аппаратураның көрсеткіштері, зертханалық деректер бойынша күйдіруді бақылауға қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіпорынның қолданыстағы сапа менеджменті жүйесі рәсімдерінің сақталуымен жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Параметрлердің айналмалы пештегі клинкерді күйдірудің технологиялық үдерісіне ықпалын дәлелдеу.
Цемент өндірісі технологиясының негіздері.
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Жылу техникасы негіздері және жылутехникалық жабдық.
Қолданбалы информатика.
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
Өндірістік оқыту:
(Тұтқыр және сусымалы материалдарды зертханалық бақылау. Зертханада бақылау-өлшеу аспаптарын және аппаратураны үйрету).
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айналмалы пештердегі күйдіру үдерісін сипаттайды.
2. Күйдіру үдерісіне ықпал ететін факторларды сипаттайды
3. Отынның, шикізат материалдарының жұмсалуын және клинкердің шығуын өлшеу және есепке алу негіздерін анықтайды.
4. Айналмалы пеште ауаны, оттегіні, табиғи газды қайта берудің оңтайлы деңгейлерін белгілейді.
5. Пеш агрегаттары жұмысының жылутехникалық және технологиялық режимдерін реттеу әдістерін қолданады.

6. Обеспечивать синхронизированную работу основного и вспомогательного оборудования обжигового отделения.
7. Регулирует процессы декарбонизации сырьевой смеси в запечных теплообменных устройствах.
Результат обучения: 2) Применять программное обеспечение рабочего места помощника машиниста обжиговой печи.
Критерии оценки:
1. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
2. Умеет пользоваться операционной системой, применяемой для регулирования процесса обжига во вращающейся печи.
3. Выполняет технологические операции в процессе обжига во вращающейся печи с применением соответствующего программного обеспечения с постов управления печи.
4. Умеет определять связь автоматической системы управления с компьютером.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов.
2. Владеет основными понятиями теории измерений.
3. Описывает виды и методы измерений.
4. Характеризует назначение, классификацию и устройство средств измерений.
5. Эксплуатирует контрольно-измерительные приборы.
6. Ведет наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов.
7. Описывает устройство и принцип действия систем автоматического регулирования обжиговой печи.
8. При составлении схем автоматического регулирования использует условные обозначения приборов по Государственным стандартам
9. Описывает работу автоматических выключателей.
10. Характеризует выбор системы управления регулятора, определяет параметры его настройки.
11. Выбирает приборы для измерения параметров и средства автоматизации.
12. Описывает устройство и принцип действия приборов и средств автоматизации.
13. Определяет нормы технологического режима процесса.
14.Читает технологическую схему с функциональной схемой автоматизацией
Результат обучения: 4) Отбирать пробы и проводить анализ качества сырьевой смеси и готового клинкера.
Критерии оценки:
1. Организует работу лаборатории контроля сырья и готовой продукции.
2. Применяет лабораторное оборудование и приборы.
3. Применяет правила отбора проб на анализ.
4. Применяет методы лабораторного контроля качества сырья и готового клинкера.
5. Определяет основные показатели качества сырьевой смеси и готового клинкера.
6. Определяет основные требования качества и умеет пользоваться стандартами.
7. Может выявить брак по итогам анализов и анализирует причины брака.

6. Күйдіру бөлімшесі негізгі және қосалқы жабдықтарының үйлестірілген жұмысын қамтамасыз ету.
7. Пеш сыртындағы жылу алмасу құрылғыларындағы шикізат қоспасын көміртексіздендіру үдерісін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Күйдіру пеші машинисі көмекшісінің жұмыс орнын бағдарламалық қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Практикалық қызметте заманауи және перспективалық компьютерлік және ақпараттық технологияларды пайдаланады.
2. Айналмалы пеште күйдіру үдерісін реттеу үшін қолданылатын операциялық жүйені қолдана біледі.
3. Пешті басқару бекеттеріндегі тиісті бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, айналмалы пештегі күйдіру үдерісіндегі технологиялық операцияларды орындайды.
4. Автоматты басқару жүйесінің компьютермен байланысын анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
2. Өлшеу теориясының негізгі ұғымдарын меңгереді.
3. Өлшеу түрлері мен әдістерін сипаттайды.
4. Өлшеу құралдарының мақсатын, жіктелуі мен құрылысын сипаттайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды.
7. Күйдіру пешін автоматты реттеу жүйелерінің құрылысын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
8. Автоматты реттеу схемасын жасау кезінде Мемлекеттік стандарттар бойынша аспаптардың шартты белгілерін қолданады
9. Автоматты ажыратқыштардың жұмысын сипаттайды.
10. Реттегішті басқару жүйесін таңдауды сипаттайды, оны баптау параметрлерін анықтайды.
11. Параметрлерді өлшеуге арналған аспаптарды және автоматтандыру құралдарын таңдайды.
12. Аспаптардың және автоматтандыру құралдарының құрылысын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
13. Үдерістің технологиялық режим нормаларын анықтайды.
14. Функционалдық автоматтандыру схемасы бар технологиялық схеманы оқиды
Оқыту нәтижесі: 4) Сынамаларды іріктеу және шикізат қоспасы мен дайын клинкердің сапасына талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шикізатты және дайын өнімді бақылау зертханасының жұмысын ұйымдастырады.
2. Зертханалық жабдықты және аспаптарды қолданады.
3. Талдауға сынамаларды іріктеу ережелерін қолданады.
4. Шикізаттың және дайын клинкердің сапасын зертханалық бақылау әдістерін қолданады.
5. Шикізат қоспасы және дайын клинкер сапасының негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
6. Сапаның негізгі талаптарын анықтайды және стандарттарды қолдана алады.
7. Талдау қорытындылары бойынша ақауды анықтай алады және ақаудың себептерін талдайды.

8. Может оформить отчет по проведенному анализу.
Результат обучения: 5) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе и понимать процесс функционирования системы менеджмента качества на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Знает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
4. Знает руководящие документы системы менеджмента качества.
ПК 4. Проводить работы по эксплуатации и техническому обслуживанию печного агрегата и комплектующего оборудования
ПМ 04. Проведение работ по эксплуатации и техническому обслуживанию печного агрегата и комплектующего оборудования
При изучении модуля обучающиеся демонстрируют знания последовательного осмотра и выявления основных неисправностей в работе оборудования, характеризуют показатели работоспособности оборудования, знают систему планово-предупредительного ремонта, организации ремонтной службы, порядка и метода планирования работы оборудования и производства ремонтных работ. Обучающиеся владеют навыками выявлять отклонения в подготовке оборудования и вспомогательных устройств вращающейся печи и выбирать алгоритм действий по их устранению, могут выполнять регламентные и аварийно-восстановительные работы на основном и вспомогательном оборудовании, механизмах, устройствах технологической обвязке печи.
Результат обучения: 1) Иметь представление о ремонтной службе участка обжига клинкера.
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Основы стандартизации, метрологии и управление качеством продукции.
Основы технической механики.
Электротехника с основами электроники.
Производственное обучение:
(Слесарно-механическая практика. Обучение в лаборатории технического и теплотехнического оборудования.
Обучение в лаборатории гидро и пневмооборудования.)
Критерии оценки:
1 Характеризует систему планово-предупредительного ремонта, организации ремонтной службы, порядок и методы планирования работы оборудования и производства ремонтных работ.
2. Характеризует перечень регламентных работ технологического оборудования.
3. Выполняет планово-предупредительный ремонт.
4. Выполняет текущий ремонт.
5. Выполняет капитальный ремонт.
6. Применяет регламент, правила и порядок профилактических и подготовительных работ на обслуживаемом оборудовании, механизмах и устройствах вращающейся печи.

8. Жүргізілген талдау ойынша есептеме жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жұмыста орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін пайдалану және кәсіпорында сапа менеджменті жүйесінің жұмыс істеу үдерісін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін біледі.
2. Сапаны қамтамасыз ету жөніндегі функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Кәсіпорында ISO 9001 негізінде, жұмыс орындарында қауіпсіздік бойынша ISO 9001, экология бойынша ISO 14001 сапаны басқару жүйесі жұмысының қағидаттарын біледі.
4. Сапа менеджмент жүйесінің басшылық құжаттарын біледі.
КҚ 4. Пеш агрегаты мен жиынтықтаушы жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу
КМ 04. Пеш агрегаты мен жиынтықтаушы жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жүйелі тексеру және жабдық жұмысындағы негізгі ақаулықтарды анықтау туралы білімін көрсетеді, жабдықтың жұмыс қабілеттігі көрсеткіштерін сипаттайды, жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін, жөндеу қызметін ұйымдастыруды, жабдықтың жұмысын жоспарлау және жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістерін біледі. Айналмалы пештің жабдықтарын және қосалқы құрылғыларын дайындау кезінде ауытқуларды анықтай білу және оларды жою бойынша іс-әрекеттер алгоритмін таңдау. Негізгі және қосалқы жабдықта, пешпен технологиялық байланысты механизмдерде, құрылғыларда регламенттік және апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Клинкерді күйдіру аумағының жөндеу қызметі туралы түсінігі болу.
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Стандарттау, метрология негіздері және өнім сапасын басқару.
Техникалық механика негіздері
Электроника негіздерімен электротехника
Өндірістік оқыту:
(Слесарлық-механикалық практика. Техникалық және жылутехникалық жабдық зертханасында оқыту.
Гидро және пневможабдық зертханасында оқыту.)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін, жөндеу қызметін ұйымдастыруды, жабдықтың жұмысын және жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлау тәртібі мен әдістерін сипаттайды.
2. Технологиялық жабдықтың регламенттік жұмыстарының тізбесін сипаттайды.
3. Жоспарлау-ескерту жұмыстарын орындайды.
4. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Күрделі жөндеуді орындайды.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықта, айналмалы пештің механизмдерінде және құрылғыларында профилактикалық және дайындық жұмыстардың регламенті, ережесін және тәртібін қолданады.

7. Описывает способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
8. Осуществляет текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять осмотр оборудования, выявлять неисправности в работе, проводить работы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Критерии оценки:
1. Осуществляют контроль технического состояния оборудования и механизмов печи;
2. Осуществляет контроль состояния корпуса и основных узлов привода и подшипников опор вращающейся обжиговой печи.
3. Осуществляет контроль технологической обвязки печи, приспособлений и оснастки.
4. Объясняет типичные неисправности, сбои в работе и настройках обслуживаемого оборудования, причины их возникновения способы устранения и предупреждения.
5. Выполняет техническое обслуживание оборудования, входящего в технологическую карту, в том числе:
промывку, очистку и смазку сборочных единиц и деталей;
проверку систем смазки и охлаждения;
проверку контрольно-измерительных приборов и автоматики;
проверку систем сигнализации и блокировки;
проверку натяжения ремней, цепей, тросов;
проверку защитных ограждений, тормозов, разъемных соединений;
проверку приспособлений для аварийной остановки оборудования;
проверку уплотнений и тд.
6. Умеет проводить наладку неадекватно работающих устройств и механизмов вращающейся печи своими силами или с привлечением при необходимости персонала ремонтных служб.
ПК 5. Выполнять основные виды работ по квалификации "Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей"
ПМ 05. "Выполнение основных видов работ по квалификации Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей"
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации "Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей". В результате изучения модуля обучающие осваивают: должностные инструкции, необходимые для работы в качестве помощника машиниста (обжигальщика) вращающихся печей, особенности ведения технологических операций; используемое оборудование (конструкция, технические характеристики).
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Характеризует виды инструктажей.
2. Выполняет требования производственной санитарии, охраны окружающей среды и экологии.

7. Жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдерін сипаттайды.
8. Жабдықты ағымдағы жөндеудә және профилактикалық тексеруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты тексеру, жұмысындағы ақаулықтарды анықтау, жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Пеш жабдықтары мен механизмдерінің техникалық жай-күйін бақылайды;
2. Айналмалы күйдіру пеші корпусының, жетектің негізгі тораптарының және тірек мойынтіректерінің жай-күйін бақылайды.
3. Пештің технологиялық байланысын, керек-жарақтарын және жабдықтарын бақылайды.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулықтарын, жұмысындағы және баптауындағы істен шығуды, олардың пайда болуы себептерін, оларды жою және алдын алу тәсілдерін түсіндіреді.
5. Технологиялық картаға кіретін жабдыққа техникалық қызмет көрсетеді, оның ішінде: құрастыру бірліктері мен бөлшектерін шаю, тазарту және майлау; майлау және салқындату жүйелерін тексеру; бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматиканы тексеру; сигнализация және бұғаттау жүйелерін тексеру; тарту белдіктерін, тізбектерді, арқандарды тексеру; қорғаныш қоршауларын, тежегіштерді, ажыратқыш қосылыстарды тексеру; жабдықты апаттық тоқтату үшін керек-жарақтарды тексеру; тығыздағыштарды тексеру.
6. Айналмалы пештің сәйкес жұмыс істемейтін құрылғыларын және механизмдерін өз күшімен немесе қажет болған кезде жөндеу қызметінің қызметкерлерін қатыстыру арқылы реттей алады.
КҚ 5. "Айналмалы пештер машинисінің (күйдіруші) көмекшісі" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. "Айналмалы пештер машинисінің (күйдіруші) көмекшісі" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушыларға "Айналмалы пештер машинисінің (күйдіруші) көмекшісі" біліктілігінің жоғары деңгейін меңгеру үшін негізгі кәсіптік қызмет түрлері бойынша практикалық кәсіптік икемдерді игеру үшін қажетті дағдыларды алуға мүмкіндік береді. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: айналмалы пештер машинисінің (күйдіруші) көмекшісі ретінде жұмысқа қажетті лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық операцияларды жүргізу ерекшеліктерін; пайдаланылатын жабдықты (құрастырылым, техникалық сипаттамалар) меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелерін сақтау.
Кәсіптік практика - жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нұсқамалықтардың түрлерін сипаттайды.
2. Өндірістік санитария, қоршаған ортаны қорғау және экология талаптарын орындайды.

3. Описывает основные виды термического и химического воздействия на человека.
4. Проходит вводный инструктаж по технике безопасности;
5. Знакомится с местом прохождения практики и проходит первичный инструктаж на рабочем мечте.
6. Изучает нормативно-техническую документацию и должностные инструкции
7. Соблюдает основные требования техники безопасности на производственном объекте.
Результат обучения: 2) Оказывать первую помощь при несчастных случаях
Критерии оценки:
1. Знает методы оказания первой медицинской помощи.
2. Использует знания в оказании первой медицинской помощи.
Результат обучения: 2) Получить рабочую квалификацию помощника машиниста (обжигальщика) вращающихся печей.
Критерии оценки:
1. Осваивает практический опыт обеспечения бесперебойной работы вращающейся печи обжига.
2. Характеризует типичные причины и признаки нарушений технологии в процессе обжига во вращаюшейся печи, способы предупреждения и устранения.
3. Проводит регламентные работы по техническому обслуживанию и подготовке к работе основного и вспомогательного оборудования, узлов, приводов и механизмов вращающейся обжиговой печи, охладителя и подогревателя
4. Производит пуск и остановку оборудования.
5. Получает рабочую квалификацию помощника машиниста (обжигальщика) вращающихся печей.
Квалификация "081501 2 Машинист цементных мельниц"
ПК 6. Выполнять подготовительные и вспомогательные операции процесса помола клинкера в цементных мельницах
ПМ 06. Выполнение подготовительных и вспомогательных операций помола клинкера в цементных мельницах
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения подготовительных и вспомогательных операций процесса помола клинкера в цементных мельницах:
осмотр рабочего места, проверка состояния, исправности и готовности к работе обслуживаемого оборудования, оснастки, приборов, механизмов и приспособлений отделения помола клинкера;
проверка наличия, комплектности, чистоты и исправности системы аспирации, ограждений, средств коллективной и индивидуальной защиты и связи, производственной сигнализации, блокировок, аварийного инструмента, противопожарного оборудования и газозащитной аппаратуры на рабочем месте.
Модуль способствует формированию практических навыков по контролю качества клинкера, загружаемого в цементные мельницы.
Результат обучения: 1). Выполнять требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности и производственной санитарии.
Основы технологии производства цемента.
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Критерии оценки:

3. Адамға термиялық және химиялық әсердің негізгі түрлерін сипаттайды.
4. Қауіпсіздік техникасы бойынша кіріс нұсқамалықтан өтеді;
5. Практикадан өту орнымен танысады және жұмыс орнында бастапқы нұсқамалықтан өтеді.
6. Нормативтік-техникалық құжаттаманы және лауазымдық нұсқаулықтарды оқиды
7. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсету
Бағалаудың өлшем шарттары:
1, Алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін біледі.
2. Алғашқы медициналық көмек көрсету кезінде білімін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Айналмалы пештер машинисі (күйдіруші) көмекшісінің жұмысшы біліктіігін алу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айналмалы күйдіру пешінің үздікіз жұмысын қамтамасыз ету практикалық тәжірибесін меңгереді.
2. Айналмалы пеште күйдіру үдерісіндегі технология бұзушылықтарының себептері мен белгілерін, олардың алдын алу және жою тәсілдерін сипаттайды.
3. Негізгі және қосалқы жабдықтарға, айналмалы күйдіру пешінің жетектері мен механизмдерін, салқындатқышқа және жылытқышқа техникалық қызмет көрсету және жұмысқа дайындау бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізеді
4. Жабдықты іске қосады және тоқтатады.
5. Айналмалы пештер машинисі (күйдіруші) көмекшісінің жұмысшы біліктілігін алады.
"081501 2 – Цемент диірмені машинисі" біліктілігі
КҚ 6. Цемент диірменінде клинкерді тарту үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын орындау
КМ 06. Цемент диірмендерінде клинкерді тартудың дайындық және қосалқы операцияларын орындау
Бұл модуль цемент диірменінде клинкерді тарту үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын орындауға қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді: жұмыс орнын тексеру, қызмет көрсетілетін жабдықтың, клинкерді тарту бөлімшесі аспаптарының, механизмдерінің және керек-жарақтарының жай-күйін, ақаусыздығын және жұмысқа дайындығын тексеру; жұмыс орнында аспирация жүйесінің, қоршаудың, ұжымдық және жеке қорғану құралдары мен байланыстың, өндірістік сигнализацияның, бұғаттаудың, апаттық құралдың, өртке қарсы жабдықтың және газдан қорғау аппаратурасының болуын, жиынтығын, тазалығын және ақаусыздығын тексеру.
Модуль цемент диірменіне салынатын клинкердің сапасын бақылау бойынша тәжірибелік дағдыларды қалыптастыруға көмектеседі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылардың болашақ мамандығы туралы түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі: 1). Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын орындау.
Цемент өндірісі технологиясының негіздері.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует формы проведения инструктажей.
2. Соблюдает требования техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
3. Заполняет журнал регистрации инструктажей по охране труда.
4. Описывает нормы и правила безопасности эксплуатации электрических и силовых установок.
5. Описывает нормы и правила безопасности эксплуатации подъемно-транспортных механизмов и приспособлений.
6. Соблюдает правила безопасности эксплуатации печных агрегатов.
7. Использует основы промышленной безопасности системы управления охраной труда.
8. Проверяет наличие, комплектности, чистоты и исправности системы аспирации, ограждений, средств коллективной и индивидуальной защиты и связи, аварийного инструмента, противопожарного оборудования и газозащитной аппаратуры.
9.Соблюдает общие требования безопасности труда и производственной санитарии во время подготовительных и вспомогательных операций процесса помола клинкера в цементных мельницах.
10. Применяет средства индивидуальной защиты, средства пожаротушения.
11. Применяет план мероприятий по локализации и ликвидации последствий аврий на участке помола клинкера в цементных мельницах.
Результат обучения: 2) Проводить подготовительные и вспомогательные операции процесса помола клинкера в цементных мельницах.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство, основные узлы, детали и механизмы цементной мельницы, характеризует режимы работы.
2. Описывает принцип действия цементной мельницы и другого оборудования отделения помола клинкера.
3. Проводит наружный осмотр – состояние корпуса цементных мельниц, состояние обмазки, работу привода оборудования и другое.
4. Осуществляет соблюдение графика догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами. Участвует в регулировании питания мельниц.
5. Характеризует кинематическую схему цементных мельниц и вспомогательного оборудования.
6. Руководит работой по эксплуатации и обслуживанию мельниц и дополнительного оборудования.
7. Контролирует работу контрольно-измерительных приборов и систем автоматической регулировки.
8. Ведет техническую документацию.
9. Контролирует работу контрольно-измерительных приборов и систем автоматической регулировки.
ПК 7. Вести процесс помола клинкера в цементных мельницах
ПМ 07. Ведение процесса помола клинкера в цементных мельницах
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают: химический состав, свойства и требования к клинкеру; условия нормальной работы цементных мельниц и наиболее частые отклонения от нормального процесса помола клинкера.
При изучении модуля обучающие учатся применять средства индивидуальной защиты, средства пожаротушения, освоить план мероприятий по локализации и ликвидации последствий аварий на отделении помола клинкера в цементных мельницах.
Обучающие по окончанию изучения модуля соблюдают технологические требования к цементу и могут применять производственно-технологические инструкции, режимные карты процесса помола клинкера.
Целью освовения модуля является формирование у обучающихся профессиональных компетенций, необходимых для осуществления процесса помола клинкера в цементных мельницах.
Результат обучения: 1) Иметь представление о теоретических основах процесса помола клинкера в цементных мельницах.
Основы технологии производства цемента.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера
Критерии оценки:

1. Нұсқамалық өткізу нысандарын сипаттайды.
2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқамалықтарды тіркеу журналын толтырады.
4. Электр және күш қондырғыларын пайдалану қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сипаттайды.
5. Көтеру-тасымалдау механизмдері мен керек-жарақтарын пайдалану қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сипаттайды.
6. Пеш агрегаттарын пайдалану қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
7, Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерін пайдаланады.
8. Аспирация жүйесінің, қоршаудың, ұжымдық және жеке қорғану құралдары мен байланыстың, өндірістік сигнализацияның, бұғаттаудың, апаттық құралдың, өртке қарсы жабдықтың және газдан қорғау аппаратурасының болуын, жиынтығын, тазалығын және ақаусыздығын тексереді.
9. Цемент диірменінде клинкерді тарту үдерісінің дайындық және қосалқы операциялары кезінде жалпы еңек қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
10. Жеке қорғану құралдарын, өрт сөндіру құралдарын қолданады.
11. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту аумағындағы апаттардың салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Цемент диірменінде клинкерді тарту үдерісінің дайындық және қосалқы операцияларын жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Цемент диірменінің құрылысын, негізгі тораптарын, бөлшектері мен механизмдерін сипаттайды, жұмыс режимін сипаттайды.
2. Цемент диірменінің және клинкерді тарту бөлімшесінің басқа жабдығының әрекет ету қағидатын сипаттайды.
3. Сыртқы тексеру жүргізеді - цемент диірмені корпусының жай-күйі, майлау жай-күйі, жабдық жетегінің жұмысы.
4. Диірмендерді майдалау денелерімен тиеу және артық тиеу кестесінің сақталуын жүзеге асырады. Диірмендерді толықтыруды реттеуге қатысады.
5. Цемент диірмендерінің және қосалқы жабдықтың кинематикалық схемасын сипаттайды.
6. Диірмендерді және қосымша жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету жұмысын басқарады.
7. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты реттеу жүйелерінің жұмысын бақылайды.
8. Техникалық құжаттаманы жүргізеді.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты реттеу жүйелерінің жұмысын бақылайды.
КҚ 7. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісін жүргізу
КМ 07. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісін жүргізу
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар: клинкердің химиялық құрамын, қасиеттерін және оған қойылатын талаптарды; цемент диірмендерінің қалыпты жұмыс жағдайларын және қалыпты клинкерді тарту үдерісінен ең жиі ауытқуларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жеке қорғану құралдарын, өрт сөндіру құралдарын қолдануды үйренуі, цемент диірмендерінде клинкерді тарту бөлімшесіндегі апаттардың салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу аяқталғаннан кейін цементке қойылатын технологиялық талаптарды сақтайды және өндірістік-технологиялық нұсқаулықтарды, клинкерді тарту үдерісінің режимдік карталарын қолдана алады.
Модульді меңгерудің мақсаты білім алушыларда цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісін жүзеге асыруға қажетті кәсіптік құзыреттерді қалыптастыру болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісінің теориялық негіздері туралы түсінігі болу
Цемент өндірісі технологиясының негіздері.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует государственные стандарты на цемент, качественные характеристики клинкера и добавок.
2. Описывает методы лабораторного контроля качества цемента.
3. Характеризует методы лабораторного контроля качества цемента.
4. Характеризует способы интенсификации процесса помола клинкера.
5. Описывает факторы, оказывающие влияние на процесс помола клинкера.
6. Описывает способы интенсификации процесса помола клинкера.
7. Теоретические основы процесса измельчения в цементных мельницах.
Результат обучения: 2) Применять производственно-технологические инструкции, режимные карты процесса помола клинкера.
Критерии оценки:
1. Применяет производственно-технологические инструкции по обслуживанию и безопасной эксплуатации оборудования и узлов вращающейся печи, режимные карты процесса помола клинкера.
2. Проверяет соответствие записей в журнале приема-сдачи смены техническому состоянию оборудования. Отражает в сменном журнале состояние рабочего места, все обнаруженные неполадки и нарушения.
3. Характеризует показатели надежности и основные причины неисправности основного и вспомогательного оборудования.
4. Выполняет анализ процессов, нарушающих безаварийную эксплуатацию основного и вспомогательного оборудования.
5. Описывает регламенты работ по остановке (выводу из работы), пуску в работу после ремонтов и выводу на нормальный технологический режим цементных мельниц.
6. Ведет процесс помола клинкера в цементных мельницах.
ПК8. Регулировать питание мельниц клинкером и добавками
ПМ 08.
Регулирование питания мельниц клинкером и добавками
При изучении модуля обучающиеся осваивают: факторы оказывающие влияние на производительность обжиговых агрегатов и качество обжига.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают: программное обеспечение, применяемое на рабочем месте машиниста цементной мельницы, распололожение и назначение управляющих устройств, контрольно-измерительных приборов основного и вспомогательного постов управления печи, умеют использовать контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации и управления. Владеют основными и вспомогательными процессами помола в цементных мельницах.
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые для контроля процесса помола клинкера по показаниям приборов контрольно-измерительных приборов и аппаратуры, лабораторным данным в соответствии с заданным технологическим режимом и качеством цемента.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся имеет практический опыт: обеспечения бесперебойной работы и цементных мельниц; контроля состояния устройств и механизмов мельниц и ухода за ними; обеспечения качества процесса помола. Обучающиеся владеют навыками регулирования питания мельниц, обеспечения технологических требований к качеству сырьевой смеси или шлама. Осваивают регулирование температуры и скорости газового потока при одновременных сушке и помоле сырья.
Результат обучения: 1) Обосновывать влияние параметров на технологический процесс помола клинкера в цементных мельницах.
Основы технологии производства цемента
Охрана труда и основы промышленной экологии
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига.
Автоматизация технологических процессов.
Производственное обучение. (Лабораторный контроль вяжущих и сыпучих материалов. Обучение в лаборатории контрольно-измерительных приборов и аппаратуры)
Критерии оценки:

1. Цементке арналған мемлекеттік стандарттарды, клинкердің және қоспалардың сапалық қасиеттерін сипаттайды.
2. Цемент сапасын зертханалық бақылау әдістеріне сипаттама береді.
3. Цемент сапасын зертханалық бақылау әдістерін сипаттайды.
4. Клинкерді тарту үдерісін қарқындату тәсілдерін сипаттайды.
5. Клинкерді тарту үдерісіне ықпал ететін факторларды сипаттайды.
6. Клинкерді тарту үдерісін қарқындату тәсілдерін сипаттайды.
7. Цемент диірмендеріндегі уату үдерісінің теориялық негіздері.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік-технологиялық нұсқаулықтарды, клинкерді тарту үдерісінің режимдік карталарын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Айналмалы пештің жабдығы мен тораптарын қауіпсіз пайдалану және қызмет көрсету бойынша өндірістік-технологиялық нұсқаулықтады, клинкерді тарту үдерісінің режимдік карталарын қолданады.
2. Ауысымды қабылдау-тапсыру журналындағы жазбалардың жабдықтың техникалық жай-күйіне сәйкестігін тексереді. Ауысым журналында жұмыс орнының жай-күйін, барлық анықталған ақаулықтар мен бұзушылықтарды көрсетеді.
3. Сенімділік көрсеткіштерін және негізгі, қосалқы жабдықтың негізгі ақаулық себептерін сипаттайды.
4. Негізгі және қосалқы жабдықтың апатсыз пайдаланылуын бұзатын үдерістерге талдау жасайды.
5. Цемент диірмендерін тоқтату (жұмыстан шығару), жөндеуден кейін іске қосу және қалыпты технологиялық режимге шығару жұмыстары регламентін сипаттайды.
6. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісін жүргізеді.
КҚ8. Диірмендерді клинкермен және қоспалармен толтыруды реттеу
КМ 08. Диірмендерді клинкермен және қоспалармен толтыруды реттеу
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күйдіру агрегаттарының өнімділігіне және күйдіру сапасына ықпал ететін факторларды меңгереді.
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар цемент диірмені машинисінің жұмыс орнында қолданылатын бағдарламалық жасақтаманы үйренеді.
Модульді зерделеу үдерісінде білім алушылар басқарушы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, пешті негізгі және қосалқы басқару бекеттерінің орналасқан жерін және мақсатын білуі, бақылау-өлшеу аспаптарын және цемент диірмендеріндегі негізгі және қосалқы тарту үдерісін автоматтандыру және басқару құралдарын пайдалануды үйренеді.
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, берілген технологиялық режимдерге және цементтің сапасына сәйкес, бақылау-өлшеу аспаптарының және аппаратураның көрсеткіштері, зертханалық деректер бойынша клинкерді тарту үдерісін бақылауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Кәсіптік модульді игеру нәтижесінде білім алушының мынадай кәсіптік тәжірибесі болады:
цемент диірмендерінің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету: диірмен құрылғылары мен механизмдерінің жай-күйін бақылау және оларды күтіп ұстау; тарту үдерісінің сапасын қамтамасыз ету; диірменді толтыруды реттеу; шикізат қоспасының немесе шламның сапасына қойылатын технологиялық талаптарды қамтамасыз ету; бір уақытта шикізатті кептіру және тарту кезінде газ ағынының температурасы мен жылдамдығын реттеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Параметрлердің цемент диірмендеріндегі клинкерді тарту технологиялық үдерісіне ықпалын дәлелдеу.
Цемент өндірісі технологиясының негіздері
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Күйдіру жабдығын пайдалану және жөндеу.
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру.
Өндірістік оқыту. (Тұтқыр және сусымалы материалдарды зертханалық бақылау. Зертханада бақылау-өлшеу аспаптарын және аппаратураны үйрету).
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет основами измерения и учета расхода топлива, сырьевых материалов и выхода цемента.
2. Осуществляет контроль состояния устройств и механизмов мельниц.
3. Обеспечивает качество процесса помола.
4. Обеспечивает технологические требования к качеству клинкера.
5. Регулирует температуру и скорость газового потока при одновременных сушке и помоле сырья.
6. Регулирует питание мельницы клинкером и добавками.
7. Определять причины возникновения брака и разрабатывает мероприятия по изменению технологического процесса с целью исключения причин брака.
8. Описывает назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, устройств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки.
9. Характеризует качественные характеристики клинкера и добавок.
10. Описывает основные приемы и методы лабораторного определения качества цемента.
Результат обучения: 2) Применять программное обеспечение рабочего места машиниста цементной мельницы.
Критерии оценки:
1. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
2. Умеет пользоваться операционной системой, применяемой для регулирования процесса клинкера в цементной мельнице.
3. Выполняет технологические операции в процессе помола клинкера в цементной мельнице с применением соответствующего программного обеспечения с постов управления мельниц.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство, назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, устройств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки.
2. Владеет основными понятиями теории измерений.
3. Описывает виды и методы измерений.
4. Описывает назначение, классификацию и устройство средств измерений.
5. Знает правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
6. Ведет наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов.
7. При составлении схем автоматического регулирования использует условные обозначения приборов по Государственным стандартам
8. Выбирает приборы для измерения параметров и средства автоматизации.
9. Описывает работу автоматических выключателей.
10. Описывает нормы технологического режима процесса помола клинкера в цементных мельницах.
11. Читает технологическую схему с функциональной схемой автоматизацией
Результат обучения: 4) Отбирать пробы и проводить анализ качества готового продукта.
Критерии оценки:
1. Описывает правила отбора проб на анализ.

1. Отынның, шикізат материалдарының жұмсалуын және цементтің шығуын өлшеу және есепке алу негіздерін меңгереді.
2. Диірмен құрылғыларының және механизмдерінің жай-күйін бақылайды.
3. Тарту үдерісінің сапасын қамтамасыз етеді.
4. Клинкердің сапасына қойылатын технологиялық талаптарды қамтамасыз етеді.
5. Бір уақытта шикізатті кептіру және тарту кезінде газ ағынының температурасы мен жылдамдығын реттейді.
6. Диірмендерді клинкермен және қоспалармен толтыруды реттейді.
7. Ақаулықтың туындау себебін анықтайды және ақаудың себебін болдырмау мақсатында технологиялық үдерісті өзгерту бойынша іс-шараларды әзірлейді.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу құрылғыларының, сигнализация және бұғаттау жүйелерінің мақсатын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
9. Клинкердің және қоспалардың сапалық қасиеттерін сипаттайды;
10. Цемент сапасын зертханалық анықтаудың негізгі тәсілдері мен әдістерін сипаттайды;
Оқыту нәтижесі: 2) Цемент диірмені машинисі көмекшісінің жұмыс орнын бағдарламалық қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тәжірибелік қызметте заманауи және перспективалық компьютерлік пен ақпараттық технологияларды пайдаланады.
2. Цемент диірменінде клинкер үдерісін реттеу үшін қолданылатын операциялық жүйені пайдалана біледі.
3. Пешті басқару бекеттеріндегі тиісті бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, цемент диірменінде клинкерді тарту үдерісіндегі технологиялық операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу құрылғыларының, сигнализация және бұғаттау жүйелерінің құрылысын, мақсатын және әрекет ету қағидатын сипаттайды.
2. Өлшеу теориясының негізгі ұғымдарын меңгереді.
3. Өлшеу түрлері мен әдістерін сипаттайды.
4. Өлшеу құралдарының мақсатын, жіктелуі мен құрылысын сипаттайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін біледі.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне бақылау жасайды.
7. Автоматты реттеу сұлбасын жасау кезінде Мемлекеттік стандарттар бойынша аспаптардың шартты белгілерін қолданады
8. Параметрлерді өлшеуге арналған аспаптарды және автоматтандыру құралдарын таңдайды.
9. Автоматты ажыратқыштардың жұмысын сипаттайды.
10. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісі технологиялық режимінің нормаларын сипаттайды.
11. Функционалдық автоматтандыру схемасы бар технологиялық схеманы оқиды
Оқыту нәтижесі: 4) Сынамаларды іріктеу және дайын өнім сапасына талдау жасау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Талдауға сынамаларды іріктеу ережелерін сипаттайды.

2. Характеризует основные показатели качества готового продукта.
3. Знает методы лабораторного контроля качества готового продукта.
4. Характеризует основные требования качества и умеет пользоваться стандартами.
5. Может выявить брак по итогам анализов и анализирует причины брака.
6. Умеет оформить отчет по проведенному анализу.
ПК 9. Проводить работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту помольных агрегатов и комплектующего оборудования
ПМ 09. Проведение работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту помольных агрегатов и комплектующего оборудования
При изучении модуля обучающиеся демонстрируют знания последовательного осмотра и выявления основных неисправностей в работе оборудования, характеризуют показатели работоспособности оборудования, знают систему планово-предупредительного ремонта, организации ремонтной службы, порядка и метода планирования работы оборудования и производства ремонтных работ, умеют выявлять отклонения в подготовке оборудования и вспомогательных устройств цементной мельницы и выбирать алгоритм действий по их устранению, выполнять регламентные и аварийно-восстановительные работы на основном и вспомогательном оборудовании, механизмах, устройствах технологической обвязке цементной мельницы.
Результат обучения: 1) Иметь представление о ремонтной службе участка помола клинкера.
Эксплуатация и ремонт оборудования обжига и помола клинкера.
Основы стандартизации, метрологии и управление качеством продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует систему планово-предупредительного ремонта, организации ремонтной службы, порядок и методы планирования работы оборудования и производства ремонтных работ.
2. Характеризует перечень регламентных работ технологического оборудования.
3. Выполняет планово-предупредительный ремонт.
4. Выполняет текущий ремонт.
5. Выполняет капитальный ремонт.
6. Характеризует нормативы периодичности ремонта технологического оборудования.
6. Применяет регламент, правила и порядок профилактических и подготовительных работ на обслуживаемом оборудовании, механизмах и устройствах цементной мельницы.
Результат обучения: 2) Выполнять осмотр оборудования выявлять неисправности в работе и техническое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществляют контроль технического состояния оборудования и механизмов цементной мельницы;
2. Описывает технологию производства ремонтных и наладочных работ, испытаний оборудования.
3. Применяет способы подготовки оборудования к ремонту.
4. Характеризует карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов

2. Дайын өнім сапасының негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
3. Дайын өнімнің сапасын зертханалық бақылау әдістерін біледі.
6. Сапаның негізгі талаптарын сипаттайды және стандарттарды қолдана алады.
5. Талдау қорытындылары бойынша ақауды анықтай алады және ақаудың себептерін талдайды.
6. Жүргізілген талдау бойынша есепті рәсімдей алады.
КҚ 9. Тарту агрегаттары мен жиынтықтаушы жабдықты пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 09. Тарту агрегаттары мен жиынтықтаушы жабдықты пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
Бұл модульді зерделеу кезінде білім алушылар жүйелі тексеру және жабдық жұмысындағы негізгі ақаулықтарды анықтау туралы білімін көрсетеді, жабдықтың жұмыс қабілеттігі көрсеткіштерін сипаттайды, жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін, жөндеу қызметін ұйымдастыруды, жабдықтың жұмысын жоспарлау және жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістерін біледі. Цемент диірменінің жабдықтарын және қосалқы құрылғыларын дайындаудағы ауытқуларды анықтай алады және оларды жою бойына іс-қимылдар алгоритмін таңдай алады.
Негізгі және қосалқы жабдықта, цемент диірменімен технологиялық байланысты механизмдерде, құрылғыларда регламенттік және апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Клинкерді тарту аумағының жөндеу қызметі туралы түсінігі болу.
Клинкерді күйдіру және тарту жабдығын пайдалану және жөндеу.
Стандарттау, метрология негіздері және өнім сапасын басқару.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоспарлы-алдын ала жөндеу, жөндеу жұмысын ұйымдастыру жүйесін, жабдықтың жұмысын ұйымдастыру және жөндеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістерін сипаттайды.
2. Технологиялық жабдықтың регламенттік жұмыстарының тізбесін сипаттайды.
3. Жоспарлы-сақтандырмалық жұмыстарын орындайды.
4. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Күрделі жөндеуді орындайды.
6. Технологиялық жабдықты мерзімдік жөндеу нормативтерін сипаттайды.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықта, цемент диірмендерінің механизмдерінде және құрылғыларында профилактикалық және дайындық жұмыстардың регламенті, ережесін және тәртібін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты тексеру, жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Цемент диірменінің жабдықтары мен механизмдерінің техникалық жай-күйін бақылайды;
2. Жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу, жабдықты сынау технологиясын сипаттайды.
3. Жабдықты жөндеуге дайындау тәсілдерін қолданады.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты майлау картасын, майлау материалдарының сұрыбы мен қасиеттерін сипаттайды.

5. Описывает способы выявления и устранения неисправностей в работе механизмов;
6. Осуществляет контроль состояния корпуса и основных узлов привода и подшипников опор цементной мельницы.
7. Осуществляет контроль технологической обвязки цементной мельницы и вспомогательного оборудования, приспособлений и оснастки.
8. Характеризует типичные неисправности, сбои в работе и настройках обслуживаемого оборудования, причины их возникновения способы устранения и предупреждения.
9. Выполняет техническое обслуживание оборудования, входящего в технологическую карту, в том числе:
промывку, очистку и смазку сборочных единиц и деталей;
проверку систем смазки и охлаждения; проверку контрольно-измерительных приборов и автоматики;
проверку натяжения ремней, цепей, тросов;
проверку защитных ограждений, тормозов, разъемных соединений;
проверку приспособлений для аварийной остановки оборудования;
проверку уплотнений и тд.
10. Умеет проводить наладку неадекватно работающих устройств и механизмов вращающейся печи своими силами или с привлечением при необходимости персонала ремонтных служб.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Машинист цементных мельниц"
ПМ 10. Выполнение основных видов работ по квалификации "Машинист цементных мельниц"
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации 0815012 Машинист цементных мельниц.
В результате изучения модуля обучающие осваивают: должностные инструкции, необходимые для работы в качестве помощника машиниста цементных мельниц, особенности ведения технологических операций; используемое оборудование (конструкция, технические характеристики).
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности, противопожарной безопасности.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации.
Критерии оценки:
1. Описывает виды инструктажа.
2. Выполняет требования производственной санитарии, пожарной безопасности, охраны окружающей среды и экологии.
3. Характеризует основные методы термического и химического воздействия на человека.
4.Проходит вводный инструктаж по технике безопасности;
5. Знакомится с местом прохождения практики и прохождение первичного инструктажа на рабочем мечте.
6. Изучает нормативно-техническую документацию и должностные инструкции
7. Соблюдает основные требования техники безопасности на производственном объекте.
Результат обучения: 2) Получить рабочую квалификацию машиниста цементных мельниц
Критерии оценки:

5. Механизмдер жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдерін сипаттайды;
6. Цемент диірмені корпусының, жетектің негізгі тораптарының және тірек мойынтіректерінің жай-күйін бақылайды;
7. Цемент диірменінің және қосалқы жабдықтың, керек-жарақтардың технологиялық байланысын бақылайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулықтарын, жұмысындағы және баптауындағы істен шығуды, олардың пайда болуы себептерін, оларды жою және алдын алу тәсілдерін сипаттайды.
9. Технологиялық картаға кіретін жабдыққа техникалық қызмет көрсетеді, оның ішінде: құрастыру бірліктері мен бөлшектерін шаю, тазарту және майлау; майлау және салқындату жүйелерін тексеру; бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматиканы тексеру; тарту белдіктерін, тізбектерді, арқандарды тексеру; қорғаныш қоршауларын, тежегіштерді, ажыратқыш қосылыстарды тексеру; жабдықты апаттық тоқтату үшін керек-жарақтарды тексеру; тығыздағыштарды тексеру.
10. Айналмалы пештің сәйкес жұмыс істемейтін құрылғыларын және механизмдерін өз күшімен немесе қажет болған кезде жөндеу қызметінің қызметкерлерін қатыстыру арқылы реттей алады.
КҚ 10. "Цемент диірмені машинис" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. "Цемент диірмені машинисі" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушыларға Цемент диірмені машинисі біліктілігінің жоғары деңгейін меңгеру үшін негізгі кәсіптік қызмет түрлері бойынша модульдерінің шеңберінде практикалық кәсіптік икемдерді меңгеру үшін қажетті дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: цемент диірмені машинисінің көмекшісі ретінде жұмысқа қажетті лауазымдық нұсқаулықтарды, технологиялық операцияларды жүргізу ерекшеліктерін; пайдаланылатын жабдықты (конструкция, техникалық сипаттамалар) меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы ережелерін және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.
Кәсіптік практика - жұмыс біліктілігін алуға арналған практика.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нұсқамалықтың түрлерін сипаттайды.
2. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау және экология талаптарын орындайды.
3. Адамға термиялық және химиялық әсер етудің негізгі әдістерін сипаттайды.
4. Қауіпсіздік техникасы бойынша кіріс нұсқамалықтан өтеді;
5. Практикадан өту орнымен танысады және жұмыс орнында бастапқы нұсқамалықтан өтеді.
6. Нормативтік-техникалық құжаттаманы және лауазымдық нұсқаулықтарды оқиды
7. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Цемент диірменінің машинисі жұмысшы біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Имеет практический опыт: обеспечения бесперебойной работы цементных мельниц, питателей, дозаторов, транспортирующих и классифицирующих устройств.
2. Участвует в догрузке и перегрузке мельниц мелящими телами.
3. Описывает типичные причины и признаки нарушений технологии в процессе помола клинкера в цементных мельницах, способы предупреждения и устранения.
4. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию и подготовке основного и вспомогательного оборудования участка помола клинкера. Проводит контроль за состоянием корпуса, бронефутеровки и уплотнительных устройств мельниц, систем смазки и охлаждения подшипников.
5. Производит пуск и остановку оборудования.
6. Получает рабочую квалификацию машиниста цементных мельниц.
Квалификация 0815093 Техник-механик
ПК11. Организовывать работы по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту оборудования
ПМ 11. Организация работ по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работ по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию материально-технического снабжения. Владеют навыками нормирования материально-технического обеспечения, организации работ по подготовке оборудования к ремонту, организации погрузочно-разгрузочных работ, транспортировки и хранение механизмов на складе, структуры ремонтной службы предприятия, проведения текущего и капитального ремонта. При изучении модуля обучающиеся осваивают расчет потребности в ресурсах по ремонту оборудования и объемы поставок, могут производить анализ износа оборудования, давать оценку износа, вести учет запасных частей и механизмов. Обучающиеся знают перечень работ при проведении текущего и капитального ремонта, а также в межремонтный период; систему технического осмотра и технического обслуживания; могут производить запись в паспорте оборудования, составлять дефектную ведомость, подавать заявки на ремонт оборудования, составлять отчеты по расходу запасных частей и механизмов, горюче –смазочных материалов, составлять акты по приему и сдаче оборудования в ремонт.
Результат обучения: 1) Контролировать соблюдение правил технической эксплуатации и обслуживания оборудования и за соблюдением правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты рабочим персоналом.
Основы технологии вяжущих и сыпучих материалов.
Электрооборудование.
Механическое оборудование предприятий производства вяжущих и сыпучих материалов.
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов.
Грузоподъемные и транспортные устройства.
Гидро- и пневмопривод.
Технология металлов и конструкционные материалы.
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Критерии оценки:

1. Практикалық тәжірибе алады: цемент диірмендерінің, қоректендіргіштердің, мөлшерлегіштердің, тасымалдаушы және жіктеуіш құрылғылардың үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету.
2. Тиеуге және артық тиеуге қатысады
3. Цемент диірмендерінде клинкерді тарту үдерісіндегі технологияның бұзылу себептері мен белгілерін, алдын алу және жою тәсілдерін сипаттайды.
4. Клинкерді тарту аумағының негізгі және қосалқы жабдығын дайындау және техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу. Диірмендер корпусының, бронефутеровкасының және тығыздау құрылғыларының, мойынтіректерді майлау және салқындату жүйелерінің жай-күйіне бақылау жүргізеді.
5. Жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүргізеді.
6. Цемент диірменінің машинисі жұмысшы біліктілігін алады.
"0815093 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ11 Жабдыққа техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
КМ 11. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
Бұл модуль жабдыққа қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар материалдық-техникалық жабдықтауды ұйымдастыруды меңгереді. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуді нормалау, жабдықты жөндеуге дайындау жұмыстарын ұйымдастыру, тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру, механизмдерді тасымалдау және қоймада сақтау, кәсіпорынның жөндеу қызметінің құрылымы, ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жабдықты жөндеу бойынша ресурстардың қажеттілігін және жеткізу көлемдерін есептеуді, жабдықтың тозуына талдау жасауды, тозуға баға беруді, қосалқы бөлшектер мен механизмдерді есепке алуды жүргізуді;
ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу кезіндегі жұмыс тізбесін, сондай-ақ жөндеу аралық кезеңді; техникалық тексеру және техникалық қызмет көрсету жүйесін білуді;
жабдық паспортына жазба жүргізуді, ақаулық тізімдемесін жасау, жабдықты жөндеуге өтінім беру, қосалқы бөлшектер мен механизмдердің және жанар-жағармай материалдарының шығысы бойынша есеп жасау, жабдықты жөндеуге қабылдау және тапсыру актілерін жасауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмысшылардың жабдықты техникалық пайдалану және қызмет көрсету ережелерін және еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтауын бақылау.
Тұтқыр және сусымалы материалдар технологиясының негіздері.
Электр жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндіретін кәсіпорындардың механикалық жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдарды өндіру жабдығын пайдалану, жөндеу және монтаждау.
Жүк көтеру және көлік құрылғылары.
Гидро- және пневможетек.
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Соблюдает требования охраны труда, окружающей среды и экологии.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
3. Ведет порядок расследования производственного травматизма и несчастных случаев.
4. Описывает методы профилактики производственного травматизма.
5. Описывает способы общественного контроля за охраной труда.
6. Соблюдает правила пожарной безопасности и производственной санитарии.
7. Пользуется средствами индивидуальной защиты.
8. Соблюдает правила и порядок проведения огнеопасных работ.
9. Характеризует правила и порядок проведения сварочных работ.
10. Использует основы промышленной безопасности системы управления охраной труда.
11. Описывает порядок проверки знаний по охране труда у линейного персонала.
12. Характеризует ответственность работодателя за создание безопасных условий труда и материальную ответственность за потерю трудоспособности в случае производственной травмы.
13. Оказывает первую доврачебную медицинскую помощь при поражении электрическим током, производственном травматизме и отравлениях.
Результат обучения: 2) Выполнять организацию работ по подготовке оборудования к ремонту.
Критерии оценки:
1. Учитывает допустимые пределы технологических параметров эксплуатации оборудования.
2. Описывает методы обнаружений отклонений в работе5 оборудования.
3. Описывает особенности кинематических схем, конструкции узлов и элементов оборудования.
4. Использует инструкции по эксплуатации оборудования.
5. Описывает методы диагностирования оборудования.
6. Анализирует основные неисправности оборудования, причины их возникновения.
7. Составляет схему ремонта оборудования.
8.Соблюдает порядок и содержание всех мероприятий по уходу за оборудованием и его обслуживанию.
Результат обучения: 3) Организовывать работы по текущему и капитальному ремонту оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о технических характеристиках, конструктивных особенностях, назначении, принципов работы и правил эксплуатации используемого оборудования.
2. Составляет годовые планы и графики планово-предупредительных ремонтов оборудования.
3. Составляет дефектную ведомость на капитальный ремонт оборудования.
4. Принимает участие в сдаче оборудования в ремонт и приемке его после ремонта.
5. Описывает перечень регламентных работ технологического оборудования.
6. Выполняет планово-предупредительный ремонт.
7. Выполняет текущий ремонт.
8. Выполняет капитальный ремонт.
9. Характеризует нормативы периодичности ремонта технологического оборудования.
10. Организует проведение ремонтных работ, согласно утвержденному графику.

1. Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және экология талаптарын сақтайды.
2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
3. Өндірістік жарақаттану мен жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібін жүргізеді.
4. Өндірістік жарақаттанушылықтың алдын алу әдістерін сипаттайды.
5. Еңбекті қорғауды қоғамдық бақылау тәсілдерін сипаттайды.
6. Өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария ережелерін сақтайды.
7. Жеке қорғаныш құралдарын пайдаланады.
8. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу ережелері мен тәртібін сақтайды.
9. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу ережелері мен тәртібін сипаттайды.
10. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерін пайдаланады.
11. Желілік қызметкерлердің еңбекті қорғау бойынша білімін тексеру тәртібін сипаттайды.
12. Жұмыс берушінің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жауапкершілігін және өндірістік жарақаттану жағдайында еңбекке қабілеттіліктен айырылу үшін материалдық жауапкершілігін сипаттайды.
13. Электр тоғынан зақымдану, өндірістік жарақаттану және улану кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықты пайдалану технологиялық параметрлерінің рұқсат етілетін шегін ескереді.
2. Жабдық жұмысындағы ауытқуларды анықтау әдістерін сипаттайды.
3. Кинематикалық сұлбаның, ерекшеліктерін және жабдықтың тораптары мен элементтерінің құрылымын сипаттайды.
4. Жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты қолданады.
5. Жабдықты диагностикалау әдістерін сипаттайды.
6. Жабдықтың негізгі ақаулықтарын, олардың пайда болу себептерін талдайды.
7. Жабдықты жөндеу схемасын құрастырады.
8. Жабдықты күтіп ұстау және оған қызмет көрсету бойынша барлық шаралардың тәртібін мен мазмұнын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс істеу қағидаттары және пайдалану ережелері туралы ақпаратты меңгереді;
2. Жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеудің жылдық жоспарлары мен кестелерін жасайды.
3. Жабдықты күрделі жөндеуге ақаулықтар тізімдемесін жасайды.
4. Жабдықты жөндеуге тапсыруға және жөндеуден кейін қабылдауға қатысады.
5. Технологиялық жабдықтың регламенттік жұмыстарының тізбесін сипаттайды.
6. Жоспарлы-сақтандыру жөндеу жүргізеді.
7. Ағымдағы жөндеу жүргізеді.
8. Күрделі жөндеу жүргізеді.
9. Технологиялық жабдықты мерзімдік жөндеу нормативтерін сипаттайды.
10. Бекітілген кестеге сәйкес, жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады.

11. Проводит работы по модернизации и повышению экономичности ремонтного обслуживания оборудования.
12. Планирует затраты на ремонт.
13. Характеризует калькуляции и виды затрат на ремонт.
14. Характеризует порядок нормирования выполняемых ремонтных работ.
15. Характеризует инструменты "Бережливого производства".
16. Руководит работниками подразделения предприятия, осуществляющими ремонт оборудования и поддержание его в работоспособном состоянии.
17. Прогнозирует работоспособность технологического оборудования в зависимости от соблюдения технологических параметров процесса.
ПК 12. Проводить пуско-наладочные работы, передавать оборудование в эксплуатацию
ПМ 12. Проведение пуско-наладочных работ, передача оборудования в эксплуатацию
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для приемки отремонтированного оборудования после соответствующих предпусковых испытаний. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования. При изучении модуля обучающиеся овладевают навыками проведения пуско-наладочных работ, приемки отремонтированного оборудования после соответствующих предпусковых испытаний.
Результат обучения: 1) Выполнять организацию пуско-наладочных работ и передача его в эксплуатацию.
Основы технологии вяжущих и сыпучих материалов.
Электрооборудование.
Механическое оборудование предприятий производства вяжущих и сыпучих материалов.
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов.
Грузоподъемные и транспортные устройства.
Гидро- и пневмопривод.
Технология металлов и конструкционные материалы.
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Критерии оценки:
1. Проводит организационные и подготовительные работы.
2. Проверяет соответствия технологических и вспомогательных схем, основных характеристик оборудования, их элементов и узлов техническим условиям предприятий изготовителей, строительным нормам и правилам, правилам Госгортехнадзора, техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности.
3. Характеризует нормы расхода материалов на пуско-наладочные работы и испытания.
4. Описывает заправочные объемы узлов и агрегатов, основного и вспомогательного оборудования.
5. Описывает порядок списания используемых материалов.
6. Описывает технологические режимы работы в процессе пуска-наладки.
7. Испытывает оборудование в холостую и под нагрузкой.
8. Подготавливает к пуску и осуществляет пуск оборудования с коммуникациями и арматурой.
Результат обучения: 2) Производить сборку узлов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирает узлы и агрегаты в соответствии с принципиальной схемой.

11. Жабдыққа жөндеу қызмет көрсетуді жаңарту мен үнемділігін арттыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
12. Жөндеуге жұмсалатын шығындарды жоспарлайды.
13. Калькуляцияны және жөндеуге жұмсалатын шығын түрлерін сипаттайды.
14. Орындалатын жөндеу жұмыстарын нормалау тәртібін сипаттайды.
15. "Үнемді өндіріс" құралдарын сипаттайды.
16. Кәсіпорынның жабдықты жөндеуді және оны жұмысқа қабілетті күйде ұстауды іске асыратын бөлімшелерінің жұмысшыларына басшылық етеді.
17. Технологиялық үдерісс параметрлерінің сақталуына байланысты технологиялық жабдықтың жұмыс қабілеттігін болжайды.
КҚ 12. Іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу, жабдықты пайдалануға беру
КМ 12. Іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу, жабдықты пайдалануға беру
Бұл модуль тиісті іске қосу алдындағы сынаудан кейін жөнделген жабдықты қабылдауға арналған білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс істеу қағидаттары мен пайдаланылу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізуді, тиісті іске қосу алдында сынаудан кейін жөнделген жабдықты қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Іске қосу-реттеу жұмыстарын ұйымдастыру және оны пайдалануға беру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымдастырушылық және даярлық жұмыстарын жүргізеді.
2. Технологиялық және қосалқы схемалардың, жабдықтардың негізгі сипаттамаларының, олардың элементтері мен тораптарының дайындаушы кәсіпорынның техникалық шарттарына, құрылыс нормалары мен ережелеріне, Мемтехқадағалау ережелерін, қауіпсіздік техникасына, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігіне сәйкестігін тексереді.
3. Материалдардың іске қосу-реттеу жұмыстарына және сынауға жұмсалу нормаларын сипаттайды.
4. Тораптарды және агрегаттарды, негізгі және қосалқы жабдықты толтыру көлемін сипаттайды.
5. Пайдаланылатын материалдарды есептен шығару тәртібін сипаттайды.
6. Іске қосу-реттеу үдерісіндегі технологиялық жұмыс режимдерін сипаттайды.
7. Жабдықты бос күйінде және жүктемемен сынайды.
8. Іске қосуға дайындайды және жабдықты коммуникациялармен және арматурамен іске қосуды жүзеге асырады.
Тұтқыр және сусымалы материалдар технологиясының негіздері.
Электр жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндіретін кәсіпорындардың механикалық жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдарды өндіру жабдығын пайдалану, жөндеу және монтаждау.
Жүк көтеру және көлік құрылғылары.
Гидро- және пневможетек.
Металдар технологиясы және құрастырымдық материалдар.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Оқыту нәтижесі: 2) Тораптарды және жабдықтарды құрастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қағидалық сұлбаға сәйкес тораптар мен агрегаттарды таңдайды.

2. Составляет схему и выполняет расчет привода.
3. Выполняет расчеты параметров оборудования, применяя паспорта оборудования и техническую документацию.
4. Владеет знаниями основ гидродинамики.
5. Владеет знаниями основ гидро-и пневмопривода.
6. Определяет гидростатическое давление на запорную регулируемую арматуру.
7. Владеет основными приемами выполнения работ сборке сложных узлов и механизмов, оборудования.
8. Соблюдает технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов.
ПК 13. Подготавливать календарные планы (графики) осмотров, проверок и ремонта обрудования
ПМ 13. Подготовка календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта обрудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки системы планово-предупредительных ремонтных работ и оформления технической и технологической документации в соответствии с действующими нормативами. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: систему планово-предупредительных ремонтов; перечень работ при проведении текущего и капитального ремонта, а также в межремонтный период; систему технического осмотра и технического обслуживания; действующие нормативные документы, государственные и отраслевые стандарты, технические условия. При изучении модуля обучающие овладевают навыками разработки графиков ремонтов, могут производить запись в паспорте оборудования, составлять дефектную ведомость, подавать заявки на ремонт оборудования, составлять отчеты по расходу запасных частей и механизмов, горюче –смазочных материалов, составлять акты по приему и сдаче оборудования в ремонт.
Результат обучения: 1) Разрабатывать графики осмотров, проверок и ремонта оборудования.
Основы технологии вяжущих и сыпучих материалов.
Электрооборудование.
Механическое оборудование предприятий производства вяжущих и сыпучих материалов.
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов.
Грузоподъемные и транспортные устройства.
Гидро- и пневмопривод.
Технология металлов и конструкционные материалы.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Критерии оценки:
1. Имеет представление о нормативах, периодичности, продолжительности и трудоемкости технического обслуживания и ремонта оборудования.
2. Распознает виды затрат на производство ремонтных работ.
3. Ориентируется в системе планово-предупредительных ремонтов.
4. Распознает структуру межремонтного цикла.
5. Разрабатывает мероприятия по предотвращению аварий и поломок оборудования.
6. Применяет перечень работ при проведении текущего и капитального ремонта.

2. Сұлба жасайды және жетекті есептеуді орындайды.
3.Жабдықтың төлқұжатын, техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдықтың параметрлерін есептеуді орындайды.
1. Гидродинамика негіздерін біледі.
5. Гидро- және пневмо-жетек негіздерін біледі.
6. Реттелетін ілмекті арматураға гидростатикалық қысымды анықтайды.
7. Күрделі тораптарды, механизмдер мен жабдықтарды құрастыру жұмыстарын орындаудың негізгі тәсілдерін меңгереді.
8.. Жабдықтарды, агрегаттарды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық ретін сақтайды.
КҚ 13. Жабдықты қарау, тексеру және жөндеу күнтізбелік жоспарларын (кестелерін) дайындау
КМ 13. Жабдықты қарау, тексеру және жөндеу күнтізбелік жоспарларын (кестелерін) дайындау
Бұл модуль жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарлау-ескерту жөндеу жүйесін әзірлеу, қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес жөндеу жөніндегі техникалық құжаттамын ресімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін; ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде, сондай ақ жөндеу аралық кезеңде жұмыс тізбесін; техникалық тексеру және техникалық қызмет көрсету жүйесін; қолданыстағы нормативтік құжаттарды, мемлекеттік және салалық стандарттарды, техникалық шарттарды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жөндеу кестелерін әзірлеу, жабдық төлқұжатында жазба жүргізу, ақаулық тізімдемесін жасау, жабдықты жөндеуге өтінім беру, қосалқы бөлшектер мен механизмдердің және жанар-жағармай материалдарының шығысы бойынша есеп жасау, жабдықты жөндеуге қабылдау және тапсыру актілерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты қарау, тексеру және жөндеу кестелерін әзірлеу.
Тұтқыр және сусымалы материалдар технологиясының негіздері.
Электр жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндіретін кәсіпорындардың механикалық жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдарды өндіру жабдығын пайдалану, жөндеу және монтаждау.
Жүк көтеру және көлік құрылғылары.
Гидро- және пневможетек.
Металдар технологиясы және құрастырымдық материалдар.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеудің мерзімділік, ұзақтық және еңбек сыйымдылығы нормативтері туралы түсінігі бар.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге жұмсалатын шығын түрлерін анықтайды.
3. Жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін біледі.
4. Жөндеу аралық кезеңнің құрылымын анықтайды.
5. Жабдықтың апаттары мен сынуын болдырмау бойынша шараларды әзірлейді.
6. Ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу кезінде жұмыс тізбесін қолданады.

7. Учитывает перечень работ, проводимых в межремонтный период.
8. Организовывает систему технического осмотра и технического обслуживания.
9. Разрабатывает графики планово-предупредительных ремонтов оборудования.
Результат обучения: 2) Оформлять техническую и технологическую документацию.
Критерии оценки:
1. Использует в работе действующие нормативные документы, государственные стандарты, отраслевые стандарты и технические условия.
2. Применение условных обозначений и основных правил в соответствии с гостами и стандартами
3. Использование пакетов прикладных программ при оформлении технической и технологической документации.
4. Определяет техническое состояние оборудования.
5. Проводит запись в паспорте оборудования с указанием текущего ремонта, капитального ремонта.
6. Составляет дефектную ведомость. Подает заявку на ремонт оборудования.
7. Составляет акты по приему оборудования в ремонт и сдачи оборудования после ремонта и монтажа.
ПК 14. Организовывать учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования
ПМ 14. Организация учета выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для определения состояния эксплуатируемого оборудования, установления причины неисправностей с использованием средств диагностики. Изучение модуля позволяет вести учет неполадок и внеплановых остановок оборудования, осуществлять учет и контроль наличия, движения и использования материалов, запасных частей на ремонтно-эксплуатационные нужды, контролировать соблюдение требований безопасности при проведении монтажа, технического обслуживания и ремонта оборудования, работ с повышенной опасностью.
Результат обучения: 1) Организовывать учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования.
Электрооборудование.
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов.
Критерии оценки:
1. Определяет техническое состояние, содержание и безопасную эксплуатацию промышленного оборудования.
2. Описывает показатели надежности и основные причины неисправностей оборудования.
3. Выполняет анализ процессов, нарушающих нормальную эксплуатацию оборудования.
4. Контролирует соблюдение правил технического обслуживания и ремонта промышленного оборудования.
Результат обучения: 2) Контролировать рациональное расходование материальных ресурсов, выделенных для проведения ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Осуществляет оперативный учет и анализирует показатели движения материалов, запасных частей на ремонтно-эксплуатационные нужды.

7. Жөндеу аралық кезеңде жүргізілетін жұмыстар тізбесін ескереді.
8. Техникалық тексеру және техникалық қызмет көрсету жүйесін ұйымдастырады.
9. Жабдықты жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу кестелерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық және технологиялық құжаттаманы рәcімдеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жұмыста қолданыстағы нормативтік құжаттарды, мемлекеттік стандарттарды, салалық стандарттарды және техникалық шарттарды қолданады.
2. Мемлекеттік стандарттарға және стандарттарға сәйкес шартты белгілерді және негізгі ережелерді қолдану
3. Техникалық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу кезінде қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
4. Жабдықтың техникалық күйін анықтайды.
5. Ағымдағы жөндеуді, күрделі жөндеуді көрсете отырып, жабдықтың паспортына жазба енгізеді.
4. Ақаулықтар тізілімдемесін жасайды. Жабдықты жөндеуге өтінім береді.
7. Жабдықты жөндеуге қабылдау және жөндеу мен монтаждаудан кейін жабдықты тапсыру актілерін жасайды.
КҚ 14. Жабдықты жөндеу және модернизациялау жұмыстарының орындалуын есепке алуды ұйымдастыру
КМ 14. Жабдықты жөндеу және модернизациялау жұмыстарының орындалуын есепке алуды ұйымдастыру
Бұл модуль пайдаланылатын жабдықтың жай-күйін анықтауға, диагностика құралдарын пайдалана отырып, ақаулық себептерін белгілеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу жабдықтың ақаулықтарын және жоспардан тыс тоқтауын есепке алуға, материалдарды, қосалқы бөлшектерді есепке алуға, бар болуын, қозғалысын және жөндеу-пайдалану мұқтаждықтарына жұмсалуын бақылауға, монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жабдықты жөндеу кезінде, қауіптілігі жоғары жұмыстар кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылауға мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықты жөндеу және жаңғырту жұмыстарын орындау есебін ұйымдастыру.
Электр жабдығы.
Тұтқыр және сусымалы материалдарды өндіру жабдығын пайдалану, жөндеу және монтаждау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өнеркәсіптік жабдықтың техникалық жай-күйін, ұсталуын және қауіпсіз пайдаланылуын анықтайды.
2. Сенімділік көрсеткіштерін және жабдық ақаулықтарының негізгі себептерін сипаттайды.
3. Жабдықтың қалыпты пайдаланылуын бұзатын үдерістерге талдау жасайды.
4. Өнеркәсіптік жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету ережелерінің сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу жұмыстарын жүргізуге бөлінген материалдық ресурстардың ұтымды жұмсалуын бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жедел есепке алуды жүзеге асырады және жөндеу-пайдалану мұқтаждықтарына арналған материалдардың, қосалқы бөлшектердің қозғалыс көрсеткіштерін талдайды.

2. Знает основы "Бережливого производства".
3. Использует LEAN-идеологии, Кайдзен.
4. Ориентируется в ценах на используемые материалы.
5. Характеризует калькуляции и виды затрат на ремонтные работы.
6.Анализирует показатели использования материалов на ремонтно-эксплуатационные нужды
ПК 15. Выполнять основные виды работ по квалификации " Техник-механик"
ПМ 15. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки для понимания сущности и социальной значимости своей будущей профессии. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности, могут организовать собственную деятельность, выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием.
Результат обучения: 1) Выполнять основные виды работ по квалификации техник-механик
Технологическая практика.
Преддипломная практика.
Критерии оценки:
1. Понимать сущность и значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
2. Соблюдает права и обязанности техника-механика.
3. Повышает свою квалификацию.
4. Характеризует инновационные технологии в профессиональной деятельности.
5. Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях и несет за них ответственность.
6. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
7. Работает в коллективе и команде, эффективно общается с коллегами, руководством, рабочим персоналом.
8. Ориентируется в условиях частой смены технологий в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Собрать, систематизировать, обработать и проанализировать материалы для написания и выполнения выпускной квалификационной работы.
Критерии оценки:
1. Владеет системами технического обслуживания и ремонта оборудования предприятия
2. Работает с эксплуатационными документами.
3. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
4. Демонстрирует знания внутреннего распорядка, режима работы предприятия.
5. Характеризует виды технологического оборудования, системы и средства автоматизации технологического процесса, линий по выпуску полуфабрикатов и готовой продукции, систему снабжения сырьем, внутризаводской транспорт.
6. Собирает материал по выпускной квалификационной работы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 43
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2. "Үнемді өндіріс" негіздерін біледі.
3. Кайдзенді, LEAN-идеологияны пайдаланады,.
4. Қолданылатын материалдардың бағасын біледі.
5. Жөндеу жұмыстарының калькуляциясын және шығын түрлерін сипаттайды.
6. Материалдардың жөндеу-пайдалану мұқтаждықтарына жұмсалу көрсеткіштерін талдайды
КҚ 15. "Техник-механик" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 15. Диплом алды практика
Бұл модуль өзінің болашақ мамандығының мәні мен қоғамдық маңыздылығын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: кәсіптік қызметтегі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өзінің қызметін ұйымдастыра білуі, кәсіптік тапсырмаларды орындаудың типтік әдістері мен амалдарын таңдай білуі, кәсіптік және тұлғалық дамудың міндеттерін өздігінен анықтай білуі, өздігінен білім алумен айналысуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-механик біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
Технологиялық практика.
Диплом алды практика.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өзінің болашақ мамандығының мәні мен маңыздылығын түсінед3, оған тұрақты қызығушылық танытады.
2. Техник-механиктің құқықтары мен міндеттерін сақтайды.
3. Өз біліктілігін арттырады.
4. Кәсіптік қызметтегі инновациялық технологияларды сипаттайды.
5. Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдайды және олар үшін жауапкершілік алады.
6. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
7. Ұжыммен және командамен жұмыс істейді, қызметтестермен, басшылықпен, жұмысшылармен тиімді қарым-қатынас жасайды.
8. Кәсіптік қызметте технологиялардың жиі алмасуы жағдайын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бітіруші біліктілік жұмысын жазу және орындау үшін материалдарды жинау, жүйелеу, өңдеу және талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпорынның жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйелерін меңгереді.
2. Пайдалану құжаттарымен жұмыс жасайды.
3. Кәсіпорынның жұмысы туралы деректерді жинайды және талдайды.
4. Кәсіпорынның ішкі тәртібін, жұмыс режимін білетіндігін көрсетеді.
5. Технологиялық жабдықтың түрлерін, технологиялық үдерісті автоматтандыру жүйелері мен құралдарын, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді шығару желісін, шикізатпен жабдықтау жүйесін, зауыт ішіндегі көлікті сипаттайды.
6. Бітіру біліктілік жұмысы бойынша материал жинайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 466
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0820000 – Технология разделения изотопов и вакуумная техника
Квалификация*:

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
466-қосымша
"Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0820000 – Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "082001 2 – Контролер качества продукции и технологического процесса"
ПК 1. Вести контроль за своевременным и правильным отбором проб
ПМ 01. Контроль за отбором проб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля за отбором проб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
требования безопасного ведения работ при отборе проб; вопросы, связанные с охраной труда, экологической, пожарной и промышленной безопасности; правила пользования средствами индивидуальной защиты; правила отбора проб и методики проведения анализов; правила хранения и учета ядовитых веществ; ассортимент готовой продукции; назначение и принцип работы технических средств для отбора проб.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обеспечивать проверку поступающих на предприятие сырья, материалов, полуфабрикатов; осуществлять отбор проб и подготовку образцов для анализа; быть компетентны в основных операциях, методах и приемах, применяемых в лабораторной практике, их безопасном исполнении.
Результат обучения: 1) Выполнять требования производственной, пожарной, ядерной, радиационной безопасности при выполнении работ по отбору проб.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Электротехника с основами электроники
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі деректерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"082001 2 – Технологиялық процесті және өнім сапасын бақылаушы" біліктілігі
КҚ 1. Сынамалардың уақтылы және дұрыс іріктелуін бақылау
КМ 01. Сынамаларды іріктеуді бақылау
Бұл модуль сынамаларды іріктеуді бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
сынамаларды іріктеу кезінде қауіпсіз жұмыс жүргізу талаптарын; еңбекті қорғаумен, экологиялық, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздікпен байланысты мәселелерді; жеке қорғану құралдарын пайдалануды; сынамаларды іріктеу ережелерін және талдау жүргізу әдістемесін; улы заттарды сақтау және есепке алу ережелерін; дайын өнім ассортиментін; сынамаларды іріктеуге арналған техникалық құралдардың мақсатын және жұмыс істеу қағидатын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіпорынға келіп түсетін шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды тексеруді; сынамаларды іріктеуі және талдау үшін үлгілерді дайындауды; зертханалық тәжірибеде қолданылатын негізгі операцияларда әдістер мен тәсілдерді, олардың қауіпсіз орындалуында құзыретті болуды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынамаларды іріктеу жұмыстарын орындау кезінде өндірістік, өрт, ядролық, радиациялық қауіпсіздік талаптарын орындау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Электроника негіздерімен электротехника
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка, установленного на предприятии.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности, электробезопасности на всех участках производства.
3. Использует по назначению индивидуальные средства защиты при отборе проб.
4. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, техногенные опасности и вредные производственные факторы на обслуживаемом участке.
5. Имеет представление о токсичных, взрывоопасных, пожароопасных свойствах исходного сырья и изотопномодифицированных продуктов.
6. Работает с нормативной документацией по правилам работы с токсичными, взрывоопасными, пожароопасными материалами.
Результат обучения: 2) Владеть правилами отбора проб.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность основных лабораторных операций.
2. Отличает посуду различных назначений и пользуется ею.
3. Владеет правилами отбора проб, хранения и транспортировки.
4. Характеризует оборудование для отбора и тару для сбора и хранения проб.
5. Осуществляет выбор способа отбора проб (ручной, с помощью пробоотборника или автоматический).
6. Выполняет подготовку образцов для анализа.
7. Определяет способы хранения проб (их можно отфильтровать, охладить, законсервировать).
8. Составляет акт отбора проб по результату отбора образцов для исследования.
Результат обучения: 3) Владеть правилами хранения и учета ядовитых веществ.
Критерии оценки:
1. Классифицирует ядовитые вещества по характеру действия на организм человека.
2. Владеет правилами обращения с ядовитыми веществами.
3. Фиксирует в специальном журнале учет получения и расходования ядовитых веществ.
ПК 2. Контролировать технологический процесс на обслуживаемом участке по показаниям контрольно-измерительных приборов
ПМ 02. Контроль технологического процесса на обслуживаемом участке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля технологического процесса разделения изотопов (газоразделительного производства).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: чтения чертежей и схем по специальности; законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность; закон Ома, законы Кирхгофа, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, понятие машин постоянного и переменного тока; чтения и составления схем различных методов разделения изотопов; работы с вакуумной аппаратурой; теоретические основы промышленных методов разделения изотопов, типового газоразделительного оборудования и способ его эксплуатации; типовое технологическое оборудование; параметры технологического процесса и правила их регулирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: быть компетентны в вопросах выбора современной технологии разделения изотопов; современных методов получения, измерения и сохранения вакуума; в оценке экологической безопасности при ведении технологического процесса производственного участка, цеха.
Результат обучения: 1) Наблюдать за ходом процесса и технологии разделения изотопов.
Черчение
Основы технической механики
Электротехника с основами электроники
Физические основы разделения изотопов
Вакуумная техника
Материаловедение
Охрана труда и основы промышленной экологии
Технология и оборудование газоразделительного производства
Основы автоматизации технологических процессов
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Кәсіпорында орнатылған ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтайды.
2. Өндірістің барлық аумақтарында өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
3. Сынамаларды іріктеу кезінде жеке қорғану құралдарын мақсаты бойынша пайдаланады.
4. Жазатайым оқиғалардың және кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қызмет көрсетілетін аумақтағы техногендік қауіпті және қауіпті өндірістік факторларды түсінеді.
5. Бастапқы шикізаттың және изотоптық модификацияланған өнімдердің уытты, жарылыс қауіпті, өрт қауіпті қасиеттері туралы түсінігі бар.
6. Уытты, жарылыс қауіпті, өрт қауіпті материалдармен жұмыс істеу ережелері бойынша нормативтік құжаттамамен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынамаларды іріктеу қағидаларын меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі зертханалық операциялардың мәнісін түсінеді.
2. Түрлі мақсаттағы ыдыстарды ажырата біледі және оны пайдаланады.
3. Сынамаларды іріктеу, сақтау және тасымалдау ережелерін меңгереді.
4. Іріктеуге арналған жабдықты және сынамаларды жинау мен сақтауға арналған ыдысты сипаттайды.
5. Сынамаларды іріктеу тәсілін (қолмен, сынама алғыштың көмегімен немесе автоматты түрде) таңдайды.
6. Талдау үшін үлгілерді дайындайды.
7. Сынамаларды сақтау тәсілдерін анықтайды (оларды фильтрлеуге, салқындатуға, консервациялауға болады).
8. Зерттеуге арналған үлгілерді іріктеу нәтижесі бойынша сынамаларды іріктеу актісін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Улы заттарды сақтау және есепке алу ережелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Улы заттарды адам ағзасына әсер ету сипаты бойынша жіктейді.
2. Улы заттармен жұмыс істеу ережелерін меңгереді.
3. Заттарды алу және жұмсау есебін арнайы журналда улы жүргізеді.
КҚ 2. Қызмет көрсетілетін аумақта бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылау
КМ 02. Қызмет көрсетілетін аумақтағы технологиялық процесті бақылау
Бұл модуль изотоптарды бөлу технологиялық процесін (газ бөлу өндірісі) бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мамандық бойынша сызбалар мен сұлбаларды оқуды; есептерді шешудегі механика заңдарын, беріктікті есептеуді; Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тізбектің негізгі элементтерін, трансформаторлардың құрылысы мен әрекет ету қағидатын, тұрақты және айнымалы ток ұғымын; изотоптарды бөлудың түрлі әдістерінің схемаларын оқу және жасау; вакуумды аппаратурамен жұмыс істеуді; изотоптарды бөлудің өнеркәсіптік әдістерінің теориялық негіздерін, типтік газ бөлу жабдығын және оны пайдалану тәсілін; типтік технологиялық жабдықты; технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: заманауи изотоптарды бөлу технологиясын; вакуумды алудың, өлшеудің және сақтаудың заманауи әдістерін таңдау мәселелерінде; өндірістік аумақтың, цехтың технологиялық процесін жүргізу кезінде экологиялық қауіпсіздікті бағалауда құзыретті болуды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Изотоптарды бөлу процесінің және технологиясының барысын бақылау.
Сызу
Техникалық механика негіздері
Электроника негіздерімен электротехника
Изотоптарды бөлудің физикалық негіздері
Вакуумды техника
Материалтану
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает основные закономерности химико-технологических процессов.
2. Читает и графически оформляет схемы технологических процессов и аппаратов.
3. Владеет общими законами равновесия и основами расчета на прочность.
4. Классифицирует изотопы.
5. Имеет представление об основах теории разделения изотопов.
6. Понимает теоретические основы вакуумной техники.
7. Характеризует степени вакуума, технику получения вакуума.
8. Понимает основные композиционные материалы для вакуумных систем.
9. Владеет принципиальными схемами технологических процессов газоразделительного производства, параметрами технологических стадий концентрирования и разделения изотопов и методами их контроля.
10. Различает принципы работы систем дистанционной передачи.
11. Работает на измерительных приборах согласно методик и снимает показания контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Владеть методами выявления погрешностей работы технологического оборудования газоразделительного производства.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в условных обозначениях на чертежах технологического оборудования и датчиков регулирования.
2. Владеть принципами работы контрольно-измерительных приборов.
3. Снимает показания приборов, рассчитывает значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
4. Определяет влияние параметров на процесс разделения изотопов.
5. Понимает назначение различных видов измерительных преобразователей.
6. Ведет отчетно-техническую документацию по показаниям приборов.
7. Владеет основными характеристиками приборов для диагностики изменяющихся сред.
8. Выбирает методы проведения измерения различных параметров.
Результат обучения: 3) Выполнять задания и принимать меры по повышению качества выпускаемой изотопномодифицированной продукции.
Критерии оценки:
1. Выполняет технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
2. Понимает движение электронов в вакууме под действием электрического поля.
3. Дает сравнительную оценку эффективности разделительных предприятий по производству обогащенного урана.
4. Производит выбор насосов для совместной работы в вакуумных установках.
5. Владеет безопасными методами ведения технологического процесса и обслуживания технологического оборудования.
ПК 3. Проводить анализы продукции и сырья, делать заключение о соответствии качества продукции
ПМ 03. Контроль анализа сырья и продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в области контроля качества сырья, готовой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды химических и физико-химических методов аналитического контроля, их аппаратурное оформление.
При изучении модуля обучающиеся учатся: овладеть приемами основных методов анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции, применяемых в аналитическом контроле на предприятиях газоразделительного производства.
Результат обучения: 1) Владеть физико-химическими и технологическими свойствами используемого сырья и готовой продукции, государственными стандартами и техническими условиями на них.
Физические основы разделения изотопов
Материаловедение
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Технология и оборудование газоразделительного производства
Методы и приборы физических измерений
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Химиялық-технологиялық процестердің негізгі заңдылықтарын түсінеді.
2. Технологиялық процестер мен аппараттардың сұлбаларын оқиды және графикалық рәсімдейді.
3. Жалпы тепе-теңдік заңдарын және беріктікті есептеу негіздерін меңгереді.
4. Изотоптарды жіктейді.
5. Изотоптарды бөлу теориясының негіздері туралы түсінігі бар.
6. Вакуммды техниканың теориялық негіздерін түсінеді.
7. Вакуумның деңгейін, вакуумды алу техникасын сипаттайды.
8. Вакуумдық жүйелерге арналған негізгі композициялық материалдарды түсінеді.
9. Газ бөлу өндірісі технологиялық процестерінің қағидалық сұлбаларын, изотоптарды шоғырландыру және бөлудің технологиялық сатысы параметрлерін және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
10. Қашықтықтан беру жүйесінің жұмыс істеу қағидатын ажыратады.
11. Әдістемелерге сәйкес өлшеу аспаптарымен жұмыс істейді және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Газ бөлу өндірісі технологиялық жабдығы жұмысының қателіктерін анықтау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық жабдық пен реттеу датчиктерінің сызбаларындағы шартты белгілерді біледі.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаларын меңгеру.
3. Аспаптардың көрсеткіштерін алады, Ом және Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып, токтың, кернеудің, кедергінің мәнін есептейді.
4. Параметрлердің изотоптарды бөлу процесіне ықпалын анықтайды.
5. Өлшеу түрлендіргіштерінің түрлерінің мақсатын түсінеді.
6. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша есептік-техникалық құжаттаманы жүргізеді.
7. Өзгермелі орталарды диагностикалауға арналған аспаптардың негізгі сипаттамаларын меңгереді.
8. Түрлі параметрлерді өлшеу әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тапсырмаларды орындау және шығарылатын изотоптық модификацияланған өнім сапасын арттыру шараларын қабылдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық және техникалық есептеулерді орындайды, компьютерде сызбаларды рәсімдейді.
2. Электр өрісінің әсерімен вакуумдағы электрондардың қозғалысын түсінеді.
3. Байытылған уран өндірісі бойынша бөлу кәсіпорындарының тиімділігіне салыстырмалы баға береді.
4. Вакуумдық қондырғыларда бірлескен жұмыс істеуге арналған сораптарды таңдайды.
5. Технологиялық процесті жүргізудің және технологиялық жабдыққа қызмет көрсетудің қауіпсіз әдістерін меңгереді.
КҚ 3. Өнімге және шикізатқа талдау жасау, өнімнің сапасына сәйкестігі туралы қорытынды жасау
КМ 03. Шикізатты және өнімді талдауды бақылау
Бұл модуль шикізаттың, дайын өнімнің сапасын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: талдамалық бақылаудың химиялық және физикалық-химиялық әдістерінің түрлерін, олардың аппаратуралық рәсімдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: газ бөлу өндірісі кәсіпорындарында талдамалық бақылауда қолданылатын шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді негізгі талдау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдаланылатын шикізаттың және дайын өнімнің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін, мемлекеттік стандарттарды және олардың техникалық шарттарын меңгеру.
Изотоптарды бөлудің физикалық негіздері
Материалтану
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет основными понятиями метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции.
2. Характеризует сырье и основные продукты газоразделительного производства.
3. Понимает систему контроля качества продукции.
4. Имеет представление о современных методах разделения изотопов в мире.
Результат обучения: 2) Выполнять необходимые анализы сырья в соответствии с правилами входного контроля.
Критерии оценки:
1. Применяет физико-химические и физические методы анализа изотопных смесей.
2. Проводит анализ молекулярно-кинетических методов разделения.
3. Проводит аналитический контроль качества технологического процесса конкретного производственного участка.
ПК 4. Производить оценку технического состояния работающего оборудования
ПМ 04. Оценка технического состояния оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля за технологическим оборудованием и техникой, необходимой для технологии разделения изотопов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию основного технологического оборудования и вакуумной техники газоразделительного производства, измерительных приборов и принцип действия; параметры технологического процесса; средства измерения основных физических величин; технику измерения и контроля вакуума; конструкционные элементы и композиционные материалы вакуумных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать электрические схемы технологического оборудования и электрических измерительных приборов; осуществлять контроль за работой технологического оборудования и контрольно-измерительными приборами; выявлять причины и устранять отклонения от установленного режима по визуальному наблюдению, анализам и показаниям контрольно-измерительным приборов.
Результат обучения: 1) Оценивать текущее состояние вакуумной техники и оборудования.
Вакуумная техника
Материаловедение
Технология и оборудование газоразделительного производства
Методы и приборы физических измерений
Основы автоматизации технологических процессов
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет представление о Государственной системе промышленных приборов и средств автоматизации.
2. Понимает общие вопросы электрических измерений физических величин, значение физических измерений в вакуумной технике.
3. Классифицирует основное технологическое оборудование и вакуумную технику газоразделительного производства.
4. Ведет наблюдение за работой контрольно-измерительных приборов.
5. Действует при возникновении аварийных ситуаций согласно плану ликвидации аварий.
Результат обучения: 2) Оценивать влияние состояния оборудования на качество выпускаемой продукции.
Критерии оценки:

1. Метрология, стандарттау, сертификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі түсініктерін меңгереді.
2. Газ бөлу өндірісінің шикізатын және негізгі өнімдерін сипаттайды.
3. Өнім сапасын бақылау жүйесін түсінеді.
4. Әлемдегі изотоптарды бөлудің заманауи әдістері туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Кіріс бақылау ережелеріне сәйкес шикізатқа қажетті талдау жасау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Изотопты қоспаларды талдаудың физикалық-химиялық және физикалық әдістерін қолданады.
2. Молекулярлық-кинетикалық бөлу әдістеріне талдау жасайды.
3. Нақты өндірістік аумақтағы технологиялық процестің сапасына талдамалық бақылау жүргізеді.
КҚ 4. Жұмыс істеп тұрған жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау
КМ 04. Жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау
Бұл модуль технологиялық жабдықты және изотоптарды бөлу технологиясына қажетті техниканы бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық жабдығының және вакуумды техникасының, өлшеу аспаптарының жіктелуін және олардың әрекет ету қағидатын; технологиялық процестің параметрлерін; негізгі физикалық шамаларды өлшеу құралдарын; вакуумды өлшеу және бақылау техникасын; вакуумды жүйелердің конструкциялық элементтерін және композициялық материалдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологиялық жабдықтың және электрлік өлшеу аспаптарының электр схемаларын түсінуді; технологиялық жабдықтың жұмысын және бақылау-өлшеу аспаптарын бақылауды; визуалды бақылау, талдау және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша белгіленген режимнен ауытқу себептерін анықтауды және оларды жоюды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Вакуумды техниканың және жабдықтың ағымдағы жай-күйін бағалау.
Вакуумды техника
Материалтану
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптары
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өнеркәсіптік аспаптардың және автоматтандыру құралдарының мемлекеттік жүйесі туралы түсінігі бар.
2. Физикалық шамаларды электрлік өлшеудің жалпы мәселелерін, вакуумды техникадағы физикалық өлшемдердің мәнін түсінеді.
3. Газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық жабдығын және вакуумды техниканы жіктейді.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысына бақылау жүргізеді.
5. Апаттық жағдайлар туындаған жағдайда апатты жою жоспарына сәйкес әрекет етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдық жай-күйінің шығарылатын өнімнің сапасын ықпалын бағалау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет техникой измерения и контроля вакуума.
2. Обрабатывает результаты анализа по показаниям контрольно-измерительных приборов.
3. Отыскивает причины недостаточного разрежения в вакуумных системах и их устранения.
4. Сопоставляет технологические параметры с показаниями приборов.
Результат обучения: 3) Участвовать в приемке вакуумной техники и оборудования после ремонта.
Критерии оценки:
1. Характеризует конструкционные элементы и композиционные материалы вакуумных систем.
2. Понимает порядок приемки оборудования и методы проверки эксплуатационных характеристик.
3. Выполняет слесарные и слесарно-ремонтные работы, необходимых при обслуживании коммуникаций.
ПК 5. Производить прием из цехов партий продукции
ПМ 05. Прием из цехов партий продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приема из цехов партий продукции, определения брака продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: структуру и свойства металлов; методы исследования и контроля качества металлов; методику определения брака; факторы качества продукции; сущность управления качеством продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обладать навыками сравнительной оценки структуры и свойств различных материалов; быть компетентны в выборе материала с учетом современных требований и условий эксплуатации, в критериях оценки качества продукции и технологического процесса.
Результат обучения: 1) Владеть правилами приема и оформления партий продукции.
Технология и оборудование газоразделительного производства
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Классифицирует ассортимент продукции, выпускаемой цехом.
2. Владеет инструкцией о контроле и порядке оформления отгружаемых партий.
Результат обучения: 2) Ведет журнал отчетности по продукции и браку.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды браков продукции.
2. Ведет журнал учета сортности продукции с классификацией брака.
3. Оформляет акты и другую техническую документацию.
ПК 6. Выполнять основные виды работ по квалификации "Контролер качества продукции и технологического процесса"
ПМ 06. Выполнение основных видов работ контролера качества продукции и технологического процесса
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, необходимых для выполнения трудовых функций по контролю обслуживаемого участка и получения квалификации "Контролер качества продукции и технологического процесса".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс разделения изотопов; устройство основного оборудования и вакуумной техники; свойства исходного сырья и продукта; правила ухода за оборудованием и вакуумной техники процесса разделения изотопов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по контролю технологического процесса разделения изотопов.
Результат обучения: 1) Обслуживать основное технологическое оборудование и вакуумную технику (в соответствии с производством).
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:

1. Вакуумды өлшеу және бақылау техникасын меңгереді.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша талдау нәтижелерін өңдейді.
4. Вакуумды жүйелердегі жеткіліксіз сұйылу және оны жою себептерін іздестіреді.
4. Технологиялық параметрлерді аспаптардың көрсеткіштерімен салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Вакуумды техниканы және жабдықты жөндеуден кейін қабылдауға қатысу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Вакуумды жүйелердің құрастырымдық элементтерін және композициялық материалдарын сипаттайды.
2. Жабдықты қабылдау тәртібін және пайдалану сипаттамаларын тексеру әдістерін түсінеді.
3. Коммуникацияға қызмет көрсету кезінде слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 5. Цехтардан өнім партиясын қабылдау
КМ 05. Цехтардан өнім партиясын қабылдау
Бұл модуль цехтардан өнім партиясын қабылдауға, өнімнің жарамсыздығын анықтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: металдардың құрылымы мен қасиеттерін; металдардың сапасын зерттеу және бақылау әдістерін; жарамсыздықты анықтау әдістемесін; өнім сапасы факторларын; өнім сапасын басқару мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: түрлі материалдардың құрылымы мен қасиеттерін салыстырмалы бағалау дағдыларын меңгеруді; заманауи талаптарды және пайдалану жағдайларын ескере отырып материалды таңдауда, өнімнің сапасын және технологиялық процесті бағалау өлшемдерінде құзыретті болуды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнім партиясын қабылдау және рәсімдеу ережелерін меңгеру.
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Цехтан шығарылатын өнім ассортиментін жіктейді.
2. Тиелетін партияның рәсімделуін бақылау және оның тәртібі туралы нұсқаулықты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнім және ақау бойынша есептілік журналын жүргізеді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өнім ақауларының түрлерін сипаттайды.
2. Ақауды жіктей отырып, өнімнің сұрыптылығын есепке алу журналын жүргізеді.
3. Актілерді және басқа да техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
КҚ 6. "Өнім сапасын және технологиялық процесті бақылаушы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 06. Өнім сапасын және технологиялық процесті бақылаушы жұмысының негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль қызмет көрсетілетін аумақты бақылау және "Өнім сапасын және технологиялық процесті бақылаушы" біліктілігін алу бойынша еңбек функцияларын орындауға қажетті кәсіптік құзыреттерді бекітуге бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: изотоптарды бөлудің технологиялық процесін; негізгі жабдықтың және вакуумды техниканың құрылысын; бастапқы шикізаттың және өнімнің қасиеттерін; жабдықты және изотоптарды бөлу процесінің вакуумды техникасын күтіп ұстау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: изотоптарды бөлудің технологиялық процесін бақылау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі технологиялық жабдыққа және вакуумды техникаға қызмет көрсету (өндіріске сәйкес).
Жұмысшы біліктігін алуға арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает устройство основного технологического оборудования, работу и взаимодействие его основных механизмов.
2. Проводит контроль температуры контактными и бесконтактными методами.
3. Работает со средствами измерения вакуума в установке для получения среднего вакуума.
4. Пользуется нормативно-технической документацией.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Контролер качества продукции и технологического процесса" 4 разряда.
Критерии оценки:
1. Работает с измерительными приборами.
2. Проводит необходимые анализы сырья.
3. Выдает заключение качества и дает разрешение на отгрузку.
4. Осуществляет надзор за качеством продукции, производимой в цехах.
5. Наблюдает за ходом процесса и технологии производства.
Квалификация "082002 3 – Техник-технолог"
ПК 7. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях
ПМ 07. Организация ведения технологического процесса и контроль работы технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления и контроля технологического процесса разделения изотопов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: физико-химические основы главных технологических операций процесса разделения изотопов; принцип работы, конструктивные особенности, технические характеристики и прогрессивные методы эксплуатации основного технологического оборудования; лабораторные и автоматизированные методы контроля производства; расчет технико-экономических показателей производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: контролировать технологический процесс разделения изотопов; определять оптимальные условия ведения химических процессов и управления ими в производственных условиях; составлять карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования; выполнять испытания качества продукта в лабораторных условия; выбирать объект автоматизации, способы и средства автоматизации; рассчитывать технико-экономические показатели производства.
Результат обучения: 1) Вести контроль соблюдения технологических параметров разделения изотопов.
Черчение
Основы ядерной физики
Физические основы разделения изотопов
Вакуумная техника
Технология и оборудование газоразделительного производства
Методы и приборы физических измерений
Основы автоматизации технологических процессов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует технологические параметры разделения изотопов.
2. Классифицирует методы и средства автоматизированного контроля производства.
3. Понимает устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации газоразделительного производства.

1. Негізгі технологиялық жабдықтың құрылысын, оның негізгі механизмдерінің жұмысын және өзара әрекеттесуін түсінеді.
2) Түйіспелі және түйіспесіз әдістермен температураны бақылайды.
3. Орташа вакуум алуға арналған қондырғыда вакуумды өлшеу құралдарымен жұмыс істейді.
4. Нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) 4-разрядты "Өнім сапасын және технологиялық процесті бақылаушы" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өлшеу аспаптарымен жұмыс жасайды.
2. Шикізатқа қажетті талдау жасайды.
3. Сапасы туралы қорытынды береді және тиеуге рұқсат береді.
4. Цехтарда өндірілетін өнім сапасын қадағалайды.
5. Өндіріс процесінің және технологиясының барысын бақылайды.
"082002 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 7. Өндірістік бөлімшелерде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау
КМ 07. Технологиялық процестің жүргізілуін ұйымдастыру және технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау
Бұл модуль изотоптарды бөлу технологиялық процесін басқаруға және бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: изотоптарды бөлу процесінің басты технологиялық операцияларының физикалық-химиялық негіздерін; негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс істеу қағидатын, құрылмалық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамаларын және прогрессивті пайдалану әдістерін; өндірісті бақылаудың зертханалық және автоматтандырылған әдістерін; өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: изотоптарды бөлу технологиялық процесін бақылауды; химиялық процестерді жүргізудің оңтайлы жағдайларын анықтау және өндірістік жағдайларда оларды басқарду; технологиялық жабдық жұмысының көрсеткіштерін және жұмыс режимдерін есепке алу картасын жасауды; зертханалық жағдайларда өнім сапасын сынауды; автоматтандыру объектісін, автоматтандыру тәсілдері мен құралдарын таңдауды; өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Изотоптарды бөлудің технологиялық параметрлерінің сақталуын бақылау.
Сызу
Ядролық физика негіздері
Изотоптарды бөлудің физикалық негіздері
Вакуумды техника
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптары
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Изотоптарды бөлудің технологиялық параметрлерін сипаттайды.
2. Өндірісті автоматтандырылған бақылау әдістері мен құралдарын жіктейді.
3. Газ бөлу өндірісінің автоматты бақылау, реттеу, қорғау және бұғаттау құралдарының, автоматтандыру схемасының құрылысын түсінеді.

4. Снимает показания приборов и оценивает достоверность информации.
5. Выполняет контроль и регулировку технологического процесса средствами автоматизации.
Результат обучения: 2) Вести контроль соблюдения параметров эксплуатации технологического оборудования и коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Оценивает параметры эксплуатации технологического оборудования как рабочие или критические.
2. Характеризует компрессорное и газоразделительное оборудование.
3. Характеризует производительность оборудования.
4. Проводит профилактический осмотр аппаратов и технологических линий газоразделительного производства.
5. Контролирует параметры технологических режимов производства разделения изотопов по показаниям приборов.
6. Выявляет и определяет причины отклонений от технологических режимов.
7. Корректирует параметры технологического процесса.
Результат обучения: 3) Вести контроль расхода сырья и вспомогательных материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет нормами расхода сырья и вспомогательных материалов согласно технологическому регламенту.
2. Рассчитывает нормы расхода и перерасход сырья и материалов в соответствии с производительностью производства.
Результат обучения: 4) Вести лабораторные испытания по разделению изотопов.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды технического контроля.
2. Владеет методами измерения физических величин и способами оценки погрешностей измерений.
3. Характеризует типы ядерных реакций и их закономерности и особенности.
4. Наблюдает и проводит контроль за ядерными процессами.
5. Классифицирует методы разделения изотопов.
6. Работает с ядерно-физической аппаратурой.
7. Проводит испытание вакуумных насосов.
8. Анализирует показания приборов и результаты анализов.
Результат обучения: 5) Рассчитывать оптимальные условия проведения технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы технологических процессов разделения изотопов.
2. Представляет алгоритм технологического и конструктивного расчетов.
3. Читает и разрабатывает технологическую схему газоразделительного производства (участка).
4. Выполняет расчеты оптимальных параметров газоразделительного производства.
Результат обучения: 6) Графически выполнять технологические и конструктивные схемы процессов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Формулирует требованиями, предъявляемые к графическому выполнению технологических и конструктивных схем процессов и оборудования.
2. Выполняет конструктивные и технологические схемы, в том числе средствами системы автоматизированного проектирования.
ПК 8. Осуществлять контроль за качеством сырья и готовой продукции
ПМ 08. Контроль за качеством сырья и готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установления качества готовой продукции и определения его соответствия нормативно-технической документации, обучения практическому применению полученных теоретических знаний.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы регулирования производственного процесса путем измерения показателей качества изделий на всех этапах производства; свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов; параметры технологического процесса и правила их регулирования; технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать качество продукции, исходя из свойств и состава исходного сырья; контролировать качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом; выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
Результат обучения: 1) Понимать принципы оценки качества продукции.
Основы ядерной физики
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Технология и оборудование газоразделительного производства
Методы и приборы физических измерений
Производственное обучение
Критерии оценки:

4. Аспаптардың көрсеткіштерін алады және ақпараттың дұрыстығын бағалайды.
5. Автоматтандыру құралдарымен технологиялық процесті бақылайды және реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдық пен коммуникацияларды пайдалану параметрлерінің сақталуына бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық жабдықты пайдалану параметрлерін жұмыс немесе шекті ретінде бағалайды.
2. Компрессорлық және газ бөлу жабдығын сипаттайды.
3. Жабдықтың өнімділігін сипаттайды.
4. Газ бөлу өндірісінің аппараттарына және технологиялық желілеріне профилактикалық тексеру жүргізеді.
5. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша изотоптарды бөлу өндіріс технологиялық режимдерінің параметрлерін бақылайды.
6. Технологиялық режимдерден ауытқу себептерін анықтайды.
7. Технологиялық процестің параметрлерін түзетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат пен қосалқы материалдардың шығысына бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық регламентке сәйкес, шикізат пен қосалқы материалдар шығысының нормаларын меңгереді.
2. Өндіріс өнімділігіне сәйкес, шикізат пен материалдардың шығысы мен артық шығысының нормаларын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Изотоптарды бөлу бойынша зертханалық сынаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Техникалық бақылау түрлерін сипаттайды.
2. Физикалық шамаларды өлшеу әдістерін және өлшеу қателіктерін бағалау тәсілдерін меңгереді.
3. Ядролық реакциялардың түрлердің, олардың заңдылықтары мен ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Ядролық процестерді қадағалайды және бақылау жүргізеді.
5. Изотоптарды бөлу әдістерін жіктейді.
6. Ядролық-физикалық аппаратурамен жұмыс істейді.
7. Вакуумдық сораптарға сынау жүргізеді.
8. Аспаптардың көрсеткіштерін және талдау нәтижелерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық процесті жүргізудің оңтайлы шарттарын есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Изотоптарды бөлу технологиялық процестерінің теориялық негіздерін түсінеді.
2. Технологиялық және құрылымдық есептеулердің алгоритмін ұсынады.
3. Газ бөлу өндірісінің (аумақтың) технологиялық схемасын оқиды және әзірлейді.
4. Газ бөлу өндірісінің оңтайлы параметрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Процестер мен жабдықтың технологиялық және құрылмалық сұлбаларын графикалық орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Процестер мен жабдықтардың технологиялық және құрылмалық сұлбаларын графикалық орындауға қойылатын талаптарды тұжырымдайды.
2. Автоматтандырылған жобалау жүйесінің құралдарымен құрылымдық және технологиялық сұлбаларды орындайды.
КҚ 8. Шикізаттың және дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 08. Шикізаттың және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль дайын өнімнің сапасын анықтауға және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін айқындауға, алынған теориялық білімді практикалық қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өндірістің барлық кезеңдерінде бұйым сапасының көрсеткіштерін өлшеу жолымен өндірістік процесті реттеу негіздерін; шикізат, дайын өнім, қосалқы материалдар қасиеттерін; технологиялық процесс параметрлері мен оларды реттеу қағидаларын; шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды, зертханалық бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі шикізаттың қасиеттері мен құрамына сүйене отырып, өнімнің сапасын талдауды; шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, техникалық регламентке сәйкес талдау нәтижелері және бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің барысын бақылауды; өнімнің ақаулық себептерін анықтауды, сапа менеджменті жүйесінің шеңберінде олардың алдын алу және жою шараларын әзірлеуді уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімнің сапасын бағалау қағидаттарын түсіну.
Ядролық физика негіздері
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Газ бөлу өндірісі технологиясы мен жабдығы
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает место контроля качества в процессе производства, международные стандарты системы менеджмента качества.
2. Различает функции и содержание: входного контроля сырьевых материалов; операционного контроля технологического процесса; текущего контроля в ходе производства; приемочного контроля готовой продукции; периодического контроля качества в независимых аккредитованных лабораториях.
3. Ведет подготовку документации по менеджменту качества и типовым методам контроля качества технологических процессов на производственных участках.
Результат обучения: 2) Контролировать качество сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов.
2. Контролирует качество сырья, готового продукта по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом.
3. Выявлять причины брака продукции разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
ПК 9. Организовывать работу структурного подразделения
ПМ 09. Организация работы структурного подразделения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в организации производственной деятельности структурного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормативно-правовые документы, регулирующие ответственность руководителя и членов структурного подразделения; принципы делового общения в коллективе; организацию труда руководителя структурного подразделения; виды планирования работы подразделения; основные приемы организации коллектива исполнителей; показатели оценки качества выполняемых работ; дисциплинарные процедуры в организации; формы производственных документов и порядок их заполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести табель учета рабочего времени работников; организовывать работу структурного подразделения; владеть профессиональной этикой; оформлять документацию на различные операции с сырьем, полуфабрикатами и готовой продукцией; оценивать организацию рабочего места в производственных помещениях в соответствии с нормативной документацией; анализировать эффективность деятельности структурного подразделения.
Результат обучения: 1) Планировать основные показатели производства.
Основы менеджмента
Организация и планирование производства
Критерии оценки:
1. Владеет методиками расчета экономических показателей.
2. Объясняет структуру издержек производства и пути снижения затрат.
3. Выполняет расчеты экономических показателей структурного подразделения: затраты на энергоносители, норм выработки, норм времени.
Результат обучения: 2) Организовывать работу структурного подразделения.
Критерии оценки:

1. Өндіріс процесінде сапаны бақылаудың орнын,сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттарын түсінеді.
2. Келесілердің функциялары мен құрамын ажырата біледі: шикізат материалдарын кіріс бақылау; технологиялық процесті операциялық бақылау; өндіріс барысында ағымдағы бақылау; дайны өнімді қабылдау кезінде бақылау; аккредиттелген тәуелсіз зертханаларда сапаны кезеңдік бақылау.
3. Сапа менеджменті және өндірістік аумақтарда технологиялық процестердің сапасын бақылаудың үлгілік әдістері бойынша құжаттама дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шикізаттың, дайын өнімнің, қосалқы материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
2. Шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, техникалық регламентке сәйкес талдау нәтижелері және бақылау-өлшеу аспаптары бойынша бақылайды.
3. Өнім ақауының себептерін анықтау, сапа менеджменті жүйесінің аясында оны ескерту және жою шараларын әзірлеу.
КҚ 9. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
КМ 09. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль құрылымдық бөлімшені өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
құрылымдық бөлімше басшысы мен мүшелерінің жауапкершілігін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды; ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас қағидаттарын; құрылымдық бөлімше басшысының еңбекті ұйымдастыруын; бөлімшенің жұмысын жоспарлау түрлерін; орындаушылар ұжымын ұйымдастырудың негізгі тәсілдерін; орындалған жұмыстардың сапасын бағалау көрсеткіштерін; ұйымдағы тәртіптік рәсімдерді; өндірістік құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізуді; құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды; кәсіптік этиканы меңгеруді; шикізатпен, жартылай дайын фабрикаттармен және дайын өніммен жасалатын түрлі операцияларға құжаттама рәсімдеуді; нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірістік үй-жайларда жұмыс орнының ұйымдастырылуын бағалауды; құрылымдық бөлімше қызметінің тиімділігін талдауды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің негізгі көрсеткіштерін жоспарлау.
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін меңгереді.
2. Өндіріс шығындарының құрылымын және шығындарды азайту жолдарын түсіндіреді.
3. Құрылымдық бөлімшенің экономикалық көрсеткіштерін есептейді: энергия тасымалдағыштарға жұмсалатын шығын, өнімділік нормасы, уақыт нормасы.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Объясняет принципы и виды планирования работы бригады (подразделения).
2. Ориентируется в основных приемах организации работы исполнителей.
3. Формулирует требования к профессиональным, деловым и личностным качествам руководителя структурного подразделения.
4. Владеет навыками работы с производственными инструкциями по организации рабочих мест персонала.
5. Владеет навыками составления план-наряда, расчета месячного тарифного заработка.
Результат обучения: 3) Анализировать работу исполнителей.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о способах и показателях оценки качества выполняемых работ исполнителями.
2. Ознакамливается с технологическими сменными ведомостями, делает заключение о ходе технологического процесса.
3. Анализирует технологические и дисциплинарные нарушения подразделения за период времени.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-технолог"
ПМ 10. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными и перспективными технологиями, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем;
выполнения трудовых функций по контролю и регулированию технологического процесса разделения изотопов, выполнения обязанностей линейных руководителей подразделений газоразделительного производства, сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологические режимы газоразделительного производства; работу технологического оборудования в устойчивом режиме; автоматизированный и лабораторный контроль газоразделительного производства; структура предприятия газоразделительного производства; функции цехов и отделов предприятия; должностные обязанности мастера смены, начальника участка, технолога.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять работы по контролю и регулированию технологического процесса газоразделительного производства средствами автоматизации;
выполнять работы по контролю качества продукции по результатам лабораторных испытаний; выполнять обязанности линейных руководителей цеха; работать с нормативно-технической документацией; оформлять деловую документацию, разбираться в плановой документации; анализировать смету цеховых расходов.
Результат обучения: 1) Управлять технологическим процессом газоразделительного производства.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Объясняет методы контроля и управления технологическим процессом газоразделительного производства.
2. Составляет карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования.
3. Ведет контроль технологического процесса газоразделительного производства визуально и при помощи контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Результат обучения: 2) Осваивать методы испытания технологического оборудования и новой продукции.
Критерии оценки:

1. Бригаданың (бөлімшенің) жұмысын жоспарлау қағидаттары мен түрлерін түсіндіреді.
2. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырудың негізгі тәсілдерін біледі.
3. Құрылымдық бөлімше басшысының кәсіптік, іскерлік және тұлғалық қасиеттеріне қойылатын талаптарды тұжырымдайды.
4. Қызметкерлердің жұмыс орнын ұйымдастыру жөніндегі өндірістік нұсқаулықтармен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
5. Жоспар-нарядты жасау, айлық тарифтік жалақыны есептеу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындаушылардың жұмысын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындаушылардың атқаратын жұмыстарының сапасын бағалау тәсілдері мен көрсеткіштері туралы ақпаратты меңгереді.
3. Технологиялық ауысым ведомостарымен танысады, технологиялық процестің барысы туралы қорытынды жасайды.
3. Бөлімшенің уақыт кезеңі ішіндегі технологиялық және тәртіптік бұзушылықтарын талдайды.
КҚ 10. "Техник-технолог" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Бұл модуль оқыту процесінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жинақтауға және жетілдіруге; заманауи және перспективалы технологиялар бар кәсіпорындармен, жаңа жабдықпен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемларды шешу жолдарымен тікелей танысуға;
изотоптарды бөлу технологиялық процесін бақылау және реттеу бойынша еңбек фунцияларын орындауға, газ бөлу өндірісі бөлімшелерінің желілік басшыларының міндеттерін орындауға, диплом жобасын орындау үшін материалдарды жинақтауға және дайындауға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: газ бөлу өндірісінің технологиялық режимдерін; тұрақты режимдегі технологиялық жабдықтың жұмысын; газ бөлу өндірісін автоматтандырылған және зертханалық бақылауды; газ бөлу өндірісі кәсіпорнының құрылымын; цехтардың және кәсіпорын бөлімдерінің функцияларын; ауысым шеберінің, аумақ бастығының, технологтың лауазымдық міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
автоматтандыру құралдарымен газ бөлу өндірісінің технологиялық процесін бақылау және реттеу жұмысын орындауды;
зертханалық сынау нәтижелері бойынша өнім сапасын бақылау жұмыстарын орындауды; цехтың желілік басшысының міндеттерін атқаруы; нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеуді; іскерлік құжаттаманы рәсімдеуді, жоспарлы құжаттаманы; цех шығыстарының сметасын талдауды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Газ бөлу өндірісінің технологиялық процесін басқару.
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Газ бөлу өндірісінің технологиялық процесін бақылау және басқару әдістерін түсіндіреді.
2. Технологиялық жабдық жұмысының көрсеткіштері мен режимдерін есепке алу картасын құрастырады.
3. Газ бөлу өндірісінің технологиялық процесін визуалды және бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың көмегімен бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Ориентируется в правилах испытания технологического оборудования.
2. Владеет информацией по вопросу организации испытания и производства продукции.
3. Работает с протоколами испытания технологического оборудования и продукции.
Результат обучения: 3) Работать с нормативно-технической документацией.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и назначение нормативно-технической документации: технические условия; технологическая инструкция; технологический регламент; паспорт безопасности.
2. Читает технологические схемы производства.
3. Использует технические условия, технологическую инструкцию, технологический регламент для решения конкретного производственного вопроса.
Результат обучения: 4) Выполнять обязанности линейных руководителей цеха.
Критерии оценки:
1. Объясняет технологию газоразделительного производства, оборудование и схемы автоматизации процессов газоразделительного производства.
2. Составляет заявки на сырье, материалы, оборудование газоразделительного производства.
3. Рассчитывает технико-экономические показатели газоразделительного производства.
4. Организовывает работу коллектива производственного участка.
Результат обучения: 5) Анализировать данные, полученные при испытаниях технологического оборудования и новой продукции.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в средствах, методах и условиях испытаний технологического оборудования и новой продукции.
2. Пользуется государственными, отраслевыми и межгосударственными стандартами по испытанию оборудования и новой продукции.
3. Выполнять работы по контролю качества продукции по результатам лабораторных испытаний.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 46
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 469
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
0903000 – Электроэнергетика (по отраслям)

1. Технологиялық жабдықты сынау ережелерін біледі.
2. Сынауды ұйымдастыру және өнім өндіру мәселесі бойынша ақпаратты меңгереді.
3. Технологиялық жабдықты және өнімді сынау хаттамаларымен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттаманың түрлері мен мақсатын сипаттайды: техникалық шарттары; технологиялық нұсқаулық; технологиялық регламент; қауіпсіздік паспорты.
2. Өндірістің технологиялық схемаларын оқиды.
3. Нақты өндірістік мәселені шешу үшін техникалық шарттарды, техникалық нұсқаулықты, технологиялық регламентті пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цехтың желілік басшыларының міндеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Газ бөлу өндірісінің технологиясын, газ бөлу өндіріс процесін автоматтандыру жабдығы мен схемасын түсіндіреді.
2. Газ бөлу өндірісінің шикізатына, материалына, жабдығына өтінім жасайды.
3. Газ бөлу өндірісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
4. Өндірістік аумақ ұжымының жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық жабдық пен жаңа өнімді сынау кезінде алынған деректерді талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық жабдықты және жаңа өнімді сынау құралдарын, әдістері мен жағдайларын біледі.
2. Жабдықты және жаңа өнімді сынау жөніндегі мемлекеттік, салалық және мемлекетаралық стандарттарды пайдаланады.
3. Зертханалық сынау нәтижелері бойынша өнім сапасын бақылау жұмыстарын орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
46-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
469-қосымша
"Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша)

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркском общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "090301 3 - Техник-энергетик"
Выполнять схемы и чертежи с использованием информационных технологий и графических редакторов на основе стандартов, нормативно-технической документации и средств измерения
ПМ 01. Выполнение схем и чертежей с использованием информационных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, применения методов проецирования, основ начертательной геометрии, правил выполнения чертежей; применения стандартизации, метрологии и средств измерения в производственной деятельности; применения программных оболочек операционных систем, прикладных программ для обработки текстовой, графической и табличной информации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: общие сведения о сборочных чертежах, назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила разработки и оформления конструкторской документации; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделии по специальности, принципы технических чертежей и их использование, посредством техники черчения; роль и значения стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений, устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок проверки средств измерений; понятие компьютерной графической системе; условное обозначение проводов, соединений и различных деталей на монтажной схеме; структуру персонального компьютера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать чертежи и схемы; выполнять эскиз и изображения простых деталей и конструкций; выполнять деталировку по сборочному чертежу; пользоваться требованиями государственных стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем; порядок посадки, назначать допуски; правильно выбирать средств измерения и контроля, пользоваться ими; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей; иметь представление о способах представления информации; использовать пакеты прикладных программ для разработки применять элементы конструкторской и технической документации; управления: главное меню, панель задач; использовать команды над файлами и каталогами; применять прикладные программы; уметь работать с сетью.
Результат обучения: 1) Читать и оформлять чертежи в соответствии с нормативно-правовой документацией
Черчение
Метрология, стандартизация и средства измерения
Основы компьютерной технологии
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептер жасайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын қолданады.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын айқындайтын факторларды қолданады.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдасты-ғындағы, көшпелі өркениет жүйесін-дегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Рес-публикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"090301 3 – Техник-энергетик" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттардың, нормативті- техникалық құжаттаманың негізінде ақпараттық технологиялар мен өлшеу құралдарын қолданумен схемалар мен сызуларды орындау
КМ 01. Ақпараттық технологиялар қолданумен схемалар мен сызуларды орындау
Бұл модуль схемалар мен сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу, жобалау әдістерін, сызу геометриясы негіздерін, сызбаларды орындау ережесін қолдану; стандарттауды, метрология мен өлшеу құралдарын өндірістік қызметте қолдану; мәтіндік, графикалық және кестелік ақпаратты өңдеу үшін операциялық жүйелердің бағдарламалық қабықшаларын, қолданбалы бағдарламаларды қолдану үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтер, сызбаларда қолданылатын шарттар мен жеңілдеулердің белгіленуі; конструкторлық құжаттаманы дайындау және рәсімдеу ережесі; мамандығы бойынша бұйым сызбалары мен схемаларын орындау әдістері мен тәсілдері, техникалық сызбалардың қағидалары және сызу техникасы арқылы олардың қолданылуы; стандарттау рөлі мен мағыналары; өзара алмасушылықтың негізгі сұрақтары мен техникалық өлшеулер, әртүрлі жалғайлар үшін рұқсаттар мен отырғызуларды регламенттейтін стандарттар, әмбебап өлшеу құралдарының құрылысы, оларды пайдалану, таңдау әдістемесі мен тәртібі; өлшеу құралдарын тексеру тәртібі мен ұйымдастыру; компьютерлік графикалық жүйе түсінігі; монтаждау схемасындағы сымдардың, жалғайлар мен әртүрлі бөлшектердің шартты белгіленуі; дербес компьютердің құрылымы.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгереді: сызулар мен схемаларды оқу; қарапайым бөлшектер мен конструкциялардың эксизі мен суреттерін орындау; құрастыру сызуы бойынша нақтылауды орындау; мемлекеттік стандарттардың талаптарын пайдалану.
Сызулар мен схемаларды безендіру мен құрастыруға Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (ТҚБЖ); отырғызу тәртібі, рұқсаттарды беру; өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдау, оларды пайдалану; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындау, беттерінің ауытқуларын анықтау; ақпаратты ұсыну тәсілдері туралы түсінігі болу; дайындау үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін пайдалану; конструкторлық және техникалық құжаттаманың элементтерін пайдалану, басқару: бас мәзір, тапсырмалар панелі; файлдар мен каталогтар,а командаларды қолдану; қолданбалы бағдарламаларды пайдалану; желімен шебер жұмысге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нормативтік- құқықтық құжаттамаға сәйкес сызуларды оқу және рәсімдеу.
Сызу
Метрология, стандарттау және өлшеу құралдары Компьютерлік технология негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Определяет форматы чертежей, основные и дополнительные; линии чертежа; шрифты чертежные.
2. Характеризует основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
3. Работает с чертежными инструментами.
4. Наносит размеры, вычерчивать контуры деталей в масштабе, выполнять основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документации.
5. Соблюдает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежные работы простой и средней сложности
Критерии оценки:
1. Владеет правилами вычерчивания контуров технических деталей.
2. Различает условные обозначения, принятые на схемах.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5.Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы, сечения, изображение и обозначение резьб.
6. Выполняет эскизы, чертежи деталей, сборочные и монтажные чертежи, кинематические, электрические и гидравлические схемы средней сложности.
7. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
8. Выполняет чертежи передач.
9. Определяет уклон и конусность на технических деталях.
10. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 3) Использовать основные положения метрологии, стандартизации, применять средства измерения и контроля для определения основных параметров гидромеханического оборудования
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии, стандартизации, классификации методов измерений.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения основных параметров электротехнического оборудования.
4. Проводит оценку точности измерений.
5. Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
6. Знает устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
7. Анализирует устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
8. Выбирает средств измерения для выполнения измерений электротехнического оборудования.
Результат обучения: 4) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности
Критерии оценки:
1. Характеризует базовую аппаратную конфигурацию.
2. Настраивает операционные системы.
3. Характеризует принципы работы в операционных системах.
4. Применять устройства ввода и вывода, периферийные устройства.
5. Разбирается в структуре персонального компьютера.
6. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
7. Соблюдает основные принципы построения баз данных.
8. Создает базу данных.
9. Понимает структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, свойства объекта.
10. Использует локальные сети для обмена.
Результат обучения: 5) Выполнять работу с информацией и применять прикладные программы
Критерии оценки:

1. Сызбаларды, негізгі және қосымша форматтарды; сызба сызықтары; сызба шрифтерін анықтайды.
2. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттамалардың негізгі ережелерін сипаттайды.
3. Сызу құралдарымен жұмыс жасайды.
4. Өлшемдерін түсіреді, масштабта бөлшектердің контурларын сызу, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесіне сәйкес негізгі жазуларды орындау.
5. Жалпы көрініс сызбаларын және құрамалық сызбаларды рәсімдеуді және оқуды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым және орта күрделілікті сызу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін біледі.
2. Схемаларда қабылданған шартты белгілерді ажыратады.
3. Техникалық тетіктер контурларын сызу ережелерін пайдаланып, геометриялық салуды орындайды.
4. Геометриялық денелер проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Бөлшектердің проекцияларын, қажетті тіліктерді, қималарды, кескіндерді және бұрандалардың белгілерін орындайды.
6. Эскиздерді, бөлшектердің сызуларын, құрастыру және монтаждау сызуларын, орта күрделілікті электрлік және гидравликалық схемаларды орындайды.
7. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың сызбаларын орындайды.
8. Берілістердің сызбаларын орындайды.
9. Техникалық бөлшектердегі еңісті және конусты анықтайды.
10. Компьютерлік графика әдістерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Метрологияның, стандартизацияның негізгі ережелерін қолдану, гидромеханикалық жабдықтың негізгі параметрлерін анықтау үшін өлшеу және бақылау құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Метрологияның, стандартизацияның негізгі түсініктері мен анықтамаларын, өлшеу әдістерін жіктеулерді біледі.
2. Құжаттамада стандарттау негіздерін қолданады.
3. Электртехникалық жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін негізгі микромет-риялық құралдарды қолданады
4. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
5. Аспаптардың статикалық сипаттамаларын шешеді және талдайды және аспаптарды баптауды жүргізеді.
6. Құрылысын, әрекет қағидасын, бақылау құрылғыларын және өлшеу құралдарын біледі.
7. Құрылысын, әрекет қағидасын, бақылау құрылғыларын және өлшеу құралдарын талдайды.
8. Электртехникалық жабдықтың өлшеулерін орындау үшін өлшеу құралдарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық қызметте компьютерлік технологияны пайдалану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Енгізу және шығару құрылғыларын, перфериялық құрылғыларды пайдалану.
2. Дербес компьютердің құрылымын біледі.
3. Практикалық қызметте заманауи және перспективалық компьютерлік пен ақпараттық технологияларды пайдаланады.
4. Графикалық редакторлардың құрылымын, редакторда жұмыс қағидаларын, объектінің қасиеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақпаратпен жұмысты орындау және қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Применяет различные виды программ для архивации.
2. Понимает сущность архиваций и ее виды.
3. Работает с текстовым редактором.
4. Форматирует и редактирует текст, вставляет объекты, настраивает объекты на текст.
5. Создает и редактирует таблицы, вводит формулы.
6. Демонстрирует знания, по общим сведениям, о пакетах прикладных программ.
7. Создает презентацию при помощи PowerPoint.
8. Использует компьютерную технику при решении конструкторских и повседневных задач.
ПК 2. Применять законы механического движения в производственной деятельности
ПМ 02. Применение общих законов механики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих законов механического движения в производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды износа и деформации деталей и узлов; чтение и составление кинематических схем механизмов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определить реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Результат обучения: 1) Применять основы теоретической механики
Техническая механика
Конструкционные материалы
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и аксиомами статистики.
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3. Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Применять основные положения сопротивления материалов
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета срез и смятие.
2. Применяет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Имеет понятия о действии динамических и повторно переменных нагрузок.
Результат обучения: 3) Применять основные характеристики и методы расчета деталей машин
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты
3. Понимает соединения деталей машин, их характеристики.
4. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
5. Выполняет проектные расчеты передач и валов.
6. Владеет методами расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Результат обучения: 4) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия
Критерии оценки:

1. Мұрағаттау үшін бағдарламалардың әртүрлі түрлерін қолданады.
2. Мұрағаттау мәнісін және оның түрлерін түсінеді.
3. Мәтіндік редакторлармен жұмыс істейді.
4. Мәтінді форматтайды және редакциялайды, объектілерді қояды, мәтінге объектілерді келтіреді.
5. Кестелерді жасайды және редакциялайды, формулалар енгізеді.
6. Қолданбалы бағдарламалардың пакеттері туралы, жалпы мәліметтер бойынша білімдерін көрсетеді.
7. PowerPoint көмегімен презентация жасайды.
8. Конструкторлық және күнделікті тапсырмаларды шешу кезінде компьютерлік техниканы қолданады.
КҚ 2. Өндірістік қызметте механикалық қозғалыс заңдарын қолдану
КМ 02. Механиканың жалпы заңдарын қолдануы
Бұл модуль өндірістік қызметте механикалық қозғалыс заңдарын қолдану үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі түсініктері; материалдардың кедергісінің негізгі ережелері; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациялану түрлері;
механизмдердің кинематикалық схемаларын оқу және құрастыру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгеруі тиіс: өзектік және арқалық жүйесінің реакциясын анықтау; жұмысын, қуатын және пайдалы әсер коэффициентін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теориялық механика негіздерін қолдану.
Техникалық механика
Конструкциялық материалдар
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі.
2. Күш жүйелерінде тепе- теңдік шарттарын қолданады.
3. Нүкте мен оське қатысты күш сәтін анықтайды.
4. Сырықты және арқалық жүйелердің реакцияларын анықтайды.
5. Жазық геометриялық фигуралардың және стандартты пішіндердің ауырлық центрін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кесу және жапыру есептеу дағдыларын біледі.
2. Бөлшектердің жазық қималарының геометриялық сипаттамаларын қолданады.
3. Динамикалық және қайта ауыспалы жүктемелері туралы түсініктері бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналардың бөлшектерін есептеудің әдістері мен негізгі сипаттамаларын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Машиналардың бөлшектері туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Механикалық беріліс-тердің түрлері мен олар-дың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, мойынтіректерді, муфталарды сипаттайды
2. Машина бөлшектері нің жалғауларын, олардың сипаттамаларын түсінеді.
3. Ажырайтын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктік есептеулерін орындайды.
4. Берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін орындайды.
5. Бөлшектер дің, берілістердің, қосылыстар мен құрылғылар дың есептеу әдістерін иеленеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Пайдалы әрекет жұмысын, қуаттылығын және коэффициентін есептей алады.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
ПК 3. Применять принципы электротехники при выполнении работ
ПМ 03. Применение принципов электротехники и электроники при выполнении работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании; определения основных параметров лопастных гидромашин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы электротехники; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы защиты от короткого замыкания, заземление и зануление; методы расчета и измерения основных параметров простых, электрических, магнитных и электронных цепей; классификацию лопастных гидромашин по принципу действия; основные конструктивные схемы гидротурбин, насосов и насос-турбин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать и измерять основные параметры простых, электрических, магнитных и электронных цепей; читать монтажные и простые принципиальные, электрические схемы; подключать и эксплуатировать оборудования, оснащенные электрическими проводами; определять напор насоса по показаниям приборов и построения характеристик; строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки.
Результат обучения: 1) Владеть основными законами и явлениями электротехники
Основы электротехники
Лопастные машины и гидродинамические передачи
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы электротехники: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
2. Применяет основные понятия и свойства электричества, электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизма.
3. Владеет знаниями о свойствах проводников и диэлектриков в электрическом поле.
4. Владеет знаниями о свойствах электрического тока.
5. Понимает принцип работы цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока.
6. Применяет явления электромагнитной индукции, самоиндукции.
7. Понимает принцип работы трансформаторов и измерительных приборов.
8. Применяет формулы для расчета цепей постоянного и переменного тока.
9. Характеризует причины возникновения переходных процессов.
Результат обучения: 2) Владеть навыками эксплуатации электрических машин
Критерии оценки:

1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын сипаттайды.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістерін және динамиканың негізгі теоремаларын қолданып инерция күшін анықтайды.
КҚ 3. Жұмыстарды орындау кезінде электртехниканың қағидаларын қолдану
КМ 03. Жұмыстарды орындау кезінде электртехниканың қағидаларын қолдану
Бұл модуль тізбектердің негізгі заңдарын және әртүрлі күш тізбектері мен электр жабдығында олардың көріністерін қолдану үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: электртехника негіздері; электрмагниттік өрістің негізгі түсініктері мен заңдары, электрлік және магниттік тізбектердің заңдары; стационарлық және ауыспалы режимдерде тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерін талдау әдістері; қысқаша тұйықталудан қорғау әдістері, жерге қосу және нөлдеу; қарапайым, электрлік, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу әдістері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде үйренеді: қарапайым, электрлік, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу; монтаждық және қарапайым принципиалды, электрлік схемаларды оқу; электр сымдарымен жабдықталған жабдықты қосу және пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Электртехниканың негізгі заңдары мен құбылыстарын білу.
Электр техникасының негіздері
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Электртехниканың негізгі заңдарын қолданады: Кулонның, Омның, Кирхгофтың, Джоуль-Ленцтің.
2. Электр тоғының, электр өрісінің негізгі түсініктері мен қасиеттерін, тұрақты және айнымалы тоқтың, электромагнетизмнің электрлік тізбектерін қолданады.
3. Электр жолында өткізгіштер мен диэлектриктердің қасиеттерін біледі.
4. Электр тоғының қасиеттері туралы білімдері бар.
5. Тұрақты тоқ тізбектерінің, бір фазалы және үш фазалы ауыспалы тоқ тізбектерінің жұмыс қағидасын түсінеді.
6. Электрмагниттік индукция, өздігінен индукциялану құбылыстарын қабылдайды.
7. Трансформаторлар мен өлшейтін аспаптардың жұмыс қағидасын түсінеді.
8. Тұрақты және айнымалы тоқ тізбектерін есептеу үшін формулаларды қолданады.
9. Ауыспалы процестердің туындау себептерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр машиналарын пайдалану дағдыларын иелену.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет знаниями о работе электрических машин постоянного тока.
2. Владеет знаниями о работе электрических машин переменного тока.
3. Владеет навыками эксплуатации электрических машин переменного и постоянного тока.
Результат обучения: 3) Выполнять электротехнические расчеты
Критерии оценки:
1. Измеряет параметры электрического тока.
2. Вычерчивает элементы электрических цепей.
3. Владеет навыками сборки электрических схем.
4. Производит расчет линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
5. Владеет навыками сборки электрической цепи с различными способами соединения.
6. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
7. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
8. Рассчитывает магнитные цепи.
Результат обучения: 4) Определить виды гидромашин, их назначение, область применения
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией гидромашин по принципу действия и по коэффициенту быстроходности.
2. Характеризует конструкцию, рабочий процесс и характеристику вихревых насосов, гидротрансформатора, гидромуфты.
3. Владеет информацией об основах теории и конструктивных особенностях лопастных насосов.
4. Понимает особенности совместной работы гидромуфт и гидротрансформаторов с двигателями и потребителями энергии.
Результат обучения: 5) Владеть информацией о специфике специальности
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об истории энергетики Казахстана и о перспективах его развития.
2. Владеет знаниями о структуре и основных задачах участка по ремонту и обслуживанию гидромеханического оборудования.
3. Организовывает рабочее место.
4. Соблюдает требования безопасности по организации рабочего места.
5. Соблюдает первичный инструктаж по технике безопасности.
6. Различает виды ремонтных работ и их периодичность.
7. Соблюдает режим работы предприятия.
8. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
ПК 4. Выполнять слесарные работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
ПМ 04. Выполнение слесарных работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения слесарных работ по обработке, сборке, разборке установке деталей и узлов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: строение, свойства и способы испытания материалов, сплавы железа с углеродом; строение сплавов цветных металлов, неметаллических конструкционных материалов; основных способов обработки металлов и сплавов; стандартизацию и метрологию в производстве обработке металлов; законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
классифицировать материалы по назначению и свойствам; составлять диаграмму состояния сплавов; основы термической и химико- термической обработки стали; определять основные характеристики материалов и структуру сплава, критические точки; выбирать вид термической обработки для заданного сплава; определять виды коррозии; расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов; работать с измерительными приборами и инструментами, применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Классифицировать конструкционные материалы по назначению и свойствам
Конструкционные материалы
Охрана труда Производственное обучение и /или профессиональная практика
(Слесарно-механическая практика)
Критерии оценки:
1. Владеет основными характеристиками материалов, обозначениями свойств кристаллической решетки.
2. Характеризует температуру сплавов, правила отрезков.
3. Определяет классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу.
4. Использует принцип маркировки сталей и чугунов, области применения.

1. Тұрақты тоқтың электрлік машиналары-ның жұмысы туралы білімдері бар.
2. Ауыспалы тоқтың электрлік машиналары-ның жұмысы туралы білімдері бар.
3. Ауыспалы және тұрақты тоқтың электр-лік машиналарын пайдалану дағдылары бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Электртехникалық есептеулерді орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Электр тоғының параметрлерін өлшейді
2. Электр тізбектерінің элементтерін сызады.
3. Электр схемаларын құрастыру дағдылары бар.
4. Тұрақты тоқтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеуді жүргізеді.
5. Жалғаудың әртүрлі тәсілдерімен электр тізбектерін құрастыру дағдылары бар
6. Айнымалы тоқтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
7. Ауыспалы тоқтың симметриялық және симметриялық емес үш фазалық тізбектерін есептей алады.
8. Магниттік тізбектерді есептей алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндіріс ерекшелігі туралы ақпаратты білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстанда энергетика тарихы туралы және оның даму келешектері туралы білімдері бар.
2. Гидромеханикалық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша учаскенің құрылымы мен негізгі тапсырмалары туралы білімдері бар.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты сақтайды.
6. Жөндеу жұмыстарының түрлері мен олардың мерзімділігін айырады.
7. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
8. Ішкі еңбек тәртібі ережесін сипаттайды.
КҚ 4. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, жинау, бөлшектеу, орнату бойынша слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 04. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, жинау, бөлшектеу, орнату бойынша слесарлық жұмыстарды орындау
Бұл модуль бөлшектер мен тораптарды өңдеу, жинау, бөлшектеу, орнату бойынша слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: материалдардың құрылысы, қасиеттері мен сынау тәсілдері, көміртегімен темір қорытпалары; түсті металдардың, бейметалл конструкциялық материалдардың қорытпаларының құрылысы; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; металдарды өңдеу өндірісіндегі стандарттау мен метрология; еңбекті қорғау саласындағы заңнама; еңбек пен денсаулықты қорғау бойынша нормативтік құжаттар; ұйымның аумағындағы және өндірістік жайлардағы қауіпсіздіктің жалпы талаптары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгереді: материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу; қорытпаларды құру диаграммасын құру; болатты термиялық және химиялық- термиялық өңдеу негіздері; материалдардың негізгі сипаттамаларын және қорытпаның құрылымын, сындарлы нүктелерін анықтау; берілген қорытпа үшін термиялық өңдеу түрін таңдау; коррозия түрлерін анықтау; болаттардың, түсті металдар мен олардың қорытпадарының маркаларының шифрын ашу; өлшейтін аспаптармен және құралдармен жұмыс жасай, қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасы білімдерін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкциялық материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу.
Конструкция-лық материалдар
Еңбекті қорғау Слесарлық-механикалық практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Материалдардың негізгі сипаттамаларын, кристалл торы қасиеттерінің белгілеулерін біледі.
2. Қорытпалардың температурасын, кесу ережелерін сипаттайды.
3. Болаттар мен шойындардың белгіленуі мен химиялық құрамы бойынша жіктеуді анықтайды.
4. Болаттар мен шойындарды маркалау қағидасын, қолдану салаларын қолданады.

5. Определяет последствия коррозии, методы борьбы.
Результат обучения: 2) Определить виды конструкционных материалов гидромеханического оборудования
Критерии оценки:
1. Устанавливает условия работы конструкционных материалов гидромеханического оборудования.
2. Подбирает конструкционные материалы оборудования. котельных установок
3. Подбирает конструкционные материалы гидромеханического оборудования.
4. Определяет объем, виды и сроки контроля основного гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 3) Осуществлять подготовку деталей к слесарному ремонту
Критерии оценки:
1. Различает виды слесарных операций и их назначение.
2. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
3. Выполняет подготовительно-сварочные работы
4. Выбирает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
5. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работах.
6. Организовывает технологию слесарных работ.
7. Определяет металлы по их свойствам.
Результат обучения: 4) Выполнять слесарные работы
Критерии оценки:
1. Выбирает правильную технологию при обработке материалов и деталей.
2. Выполняет разметку, правку и гибку листового металла.
3. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
4. Выполняет нарезание резьбы.
5. Выполняет притирку.
6. Выполняет слесарную обработку деталей.
7. Устраняет мелкие и средней сложности дефекты.
8. Выполняет слесарные операции с соблюдением требований охраны труда.
9. Выполняет механическую обработку деталей средней сложности.
10. Выполняет шабрение, распиливание, пригонку и припасовку, притирку, доводку, полирование.
11. Применяет технологию клепки и заклепочных материалов.
12. Применяет технологию пайки и лужения проводов.
13. Применяет технологию нарезания внутренней и наружной резьбы.
14. Выполняет слесарную обработку деталей по 12- 14,11-12 квалитетам с подгонкой и доводкой.
15. Выполняет элементарные расчеты по определению допусков, посадок и конусности.
Результат обучения: 5) Определять причины производственных травм и профессиональных заболеваний
Критерии оценки:
1. Классифицирует несчастные случаи и коэффициенты травматизма.
2. Определяет причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
3. Владеет основами производственной санитарии и пожарной безопасности.
4. Владеет основами техники безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
5. Различает профессиональные заболевания, характерные для работников энергетического производства.
6. Оказывать первую доврачебную помощь при производственном травматизме.
7. Анализирует причины травматизма и реализовывает мероприятия по профилактике.
ПК 5. Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования
ПМ 05. Техническая эксплуатация, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления техническую эксплуатацию, монтажа и ремонта гидромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные законы гидравлики и решение на их основе практических задач по расчету гидравлических систем; особенности конструктивного устройства гидромашин, гидро- и пневмопривода; основы газовой динамики; определение коэффициентов местных сопротивлений;
принцип действия и преимущества гидропривода;
конструкцию поршневых и роторных насосов;
конструкцию и принцип работы основного и вспомогательного гидромеханического оборудования при эксплуатации; основные элементы гидротурбин различных типов;
конструктивные особенности гидротурбин и вспомогательных механизмов гидротурбин.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определить силу давления на стенку; построить эпюру давления; решать задачи на определение потерь напора при движении жидкости; определить критическую скорость и критическое число Рейнольдса; осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; определить высоту отсасывания и мощность генератора.
Результат обучения: 1) Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования
Гидравлика и гидропривод
Объемные гидромашины
Гидроэнергетические установки
Гидротурбины
Критерии оценки:

5. Коррозия салдарларын, күресу әдістерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық жабдықтың түрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық материалдарының жұмыс жағдайларын анықтайды.
2. Жабдықтың, қазан қондырғыларының конструкциялық материалдарын таңдайды.
3. Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық материалдарын таңдайды.
4. Гидравликалық электр станцияларының негізгі гидромеханикалық жабдығының көлемін, түрлерін және бақылау мерзімдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлшектерді слесарлық жөндеуге дайындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Слесарлық операциялардың түрлерін және олардың мақсатын айырады.
2. Слесарлық өңдеудің технологиялық процестерін меңгереді.
3. Дайындық- дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
4. Металдарды белгілеу, шабу, түзету және майыстыру, кесу тәсілдерін таңдайды.
5. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Слесарлық жұмыстардың технологиясын ұйымдастырады.
7. Металдарды қасиеттері бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Материалдар мен бөлшектерді өңдеу кезінде дұрыс технологияны таңдайды.
2. Табақ металын белгілеуді, түзету мен майыстыруды орындайды.
3. Тесіктерді бұрғылауды, үңгіштеуді, жазуды орындайды.
4. Ойманы кесуді орындайды.
5. Сүртуді орындайды.
6. Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындайды.
7. Ұсақ және орташа күрделіліктегі ақауларды жояды.
8. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып слесарлық операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Монтаждау схемаларының өндірісі кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын орындайды.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау-намалардың негізгі түрлерін жіктейді.
3. Үй- жайларды қоршаған орта жағдайлары, адамдардың электр тоғымен зақымдалу дең-гейі, өрт және жарылыс қауіпті-лік деңгейі бойынша жіктейді.
4. Жабдықты құрастыру және монтаждау процесінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 5. Гидромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 05. Гидромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану, монтаждау анықтау және жою
Бұл модуль техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеуді жүзеге асыру үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
гидравликаның негізгі заңдары мен олардың негізінде гидравликалық жүйелерді есептеу бойынша практикалық тапсырмаларды шешу; гидромашиналардың, гидро- және пневможетектің конструктивтік құрылысы ерекшеліктері; газдық динамика негіздері; жергілікті кедергілердің коэффициенттерін анықтау;
гидрожетектің әрекет ету қағидасы мен артықшылықтары;
піспекті және роторлық сорғылардың конструкциясы;
пайдалану кезінде негізгі және қосалқы гидромеханикалық жабдықтың конструкциясы мен жұмыс істеу қағидасы; әртүрлі типті гидротурбиналардың негізгі элементтері;
гидротурбиналар мен гидротурбиналардың қосалқы механизмдерінің конструктивтік ерекшеліктері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгереді: қабырғаға қысымн күшін анықтау; қысым эпюрасын құру; сұйықтық қозғалысы кезінде тегеурін жоғалтуларын анықтауға тапсырмалар шешу; сындарлы жылдамдық пен Рейнольдстың сындарлы санын анықтау; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын техникалық пайдалануды, монтаждау мен жөндеуді жүзеге асыру; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану дұрыстығын бақылауды жүргізу; сору биіктігі мен генератордың қуатын анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеуді жүзеге асыру.
Гидравлика және гидрожетек
Көлемдік гидромашина-лар
Гидроэнерге-тикалық қондырғылар
Гидротурби-налар
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сұйықтықтың физикалық қасиеттері туралы түсінігі бар.
2. Гидростатиканың негізгі теңдеуін қолданады.
3. Қозғалыстың ламинарлық және турбуленттік режимдері кезінде тәжірибелік деректер бойынша Рейнольдс санын анықтайды.
4. Сызықтық гидравликалық және жергілікті кедергілесу коэффициентін анықтайды.
5. Газдың күйінің негізгі параметрлері мен термодинамика заңдарын түсінеді.
6. Гидрожетектер мен пневможетектің түбегейлі сұлбаларды құрастырады.
7. Гидравликалық, пневматикалық және құрастырылған жетектерді таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көлемдік гидромашиналардың белгіленуі мен әрекет ету қағидасын түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Имеет понятия о физических свойствах жидкости.
2. Применяет основные уравнение гидростатики.
3. Определяет число Рейнольдса по опытным данным при ламинарном и турбулентном режимах движения.
4. Определяет коэффициент линейного гидравлического и местного сопротивления.
5. Понимает основные параметры состояния газа и законы термодинамики.
6. Составляет принципиальные схемы гидроприводов и пневмоприводов.
7. Выбирает гидравлические, пневматические и комбинированные приводы.
Результат обучения: 2) Понимать назначение и принцип действия объемных гидромашин
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и принцип работы поршневых и роторных гидромашин.
2. Характеризует параметры поршневых и роторных гидромашин.
3. Выбирает методы регулирования подачи поршневого насоса.
4. Определяет факторы, влияющие на высоту всасывания поршневого насоса.
5. Определяет мощность и коэффициент полезного действия насосов.
Результат обучения: 3) Выполнять расчет основных параметров гидротурбин
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи гидроэнергетики.
2. Различает типы гидроэнергетических установок.
3. Определяет напор гидравлических электрических станций.
4. Читает схемы использования водной энергии.
5. Составляет расчетные схемы регулирования стока.
6. Выбирает мощности гидравлических электрических станций и гидроаккумулирующих электрических станций.
7. Производит расчет коэффициента полезного действия турбины.
8. Характеризует типы и параметры гидрогенераторов и трансформаторов.
9. Производит выбор вспомогательных оборудований гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 4) Определять назначение, классификацию, области применения, параметры и принцип действия гидротурбин
Критерии оценки:
1. Объясняет общие задачи использования водной энергии.
2. Оформляет принципиальные схемы гидроэнергетических установок.
3. Объясняет классификацию и основные элементы гидротурбин различных типов.
4. Рассчитывает основные параметры турбины.
ПК 6. Выявлять и устранить причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования
ПМ 06. Выявление и устранение причин неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления и устранения причин неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные параметры лопастных гидромашин; основу конструктивных схем гидротурбин, насосов и насос-турбин; классификацию гидродинамических передач; основу рабочего процесса последовательную и параллельную работу насосов на сеть; основные системы турбин и область их применения; конструкцию гидротурбин; общие требования к механическому оборудованию; требования к размещению механического оборудования и металлических конструкций на гидротехнических сооружениях; методы проверки на подъем, посадку и удерживание поверхностного затвора; методы проверки плоских глубинных затворов на посадку, подъем и удерживание; конструктивные особенности, принцип работы и назначение гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; причины неисправностей в работе основного гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определить режим работ при параллельном соединении насосов;
провести испытания параллельно и последовательно работающих насосов;
составлять расчет характеристик гидродинамических передач;
работу вихревых насосов в режиме самовсасывания определять напор гидравлических электрических станций;
выполнять гидравлический расчет спиральной камеры; определять коэффициент быстроходности;
пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин рассчитывать энергоэкономические показатели; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 1) Понимать конструкцию и принцип работы лопастных машин
Лопастные машины и гидродинамические передачи
Гидроэнергетические установки
Гидромеханическое оборудование гидроэлектростанций
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Электромонтажная практика)
Критерии оценки:

1. Піспекті және роторлық гидромашиналардың құрылысы мен жұмыс қағидаларын түсінеді.
2. Піспекті және роторлық гидромашиналардың параметрлерін сипаттайды.
3. Піспекті сорғының берілісін реттеу әдістерін таңдайды.
4. Піспекті сорғыны сору биіктігіне әсер ететін факторларды анықтайды.
5. Сорғылардың қуаты мен пайдалы әсер коэффициентін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидротурбиналардың негізгі параметрлерін есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидроэнергетиканың негізгі тапсырмаларын түсінеді.
2. Гидроэнергетикалық қондырғылардың түрлерін ажыратады.
3. Гидравликалық электр станцияларының тегеурінін анықтайды.
4. Су энергиясын пайдалану схемаларын оқиды.
5. Науаны реттеудің есептік сұлбаларды құрастырады.
6. Гидравликалық электр станцияларының және гидрошоғырландырушы электр станцияларының қуаттарын таңдайды.
7. Турбинаның пайдалы әсер коэффициентін есептеуді жүргізеді.
8. Гидрогенераторлар мен трансформаторлардың типтері мен параметр-лерін сипаттайды.
9. Гидравликалық электр станцияларының қосалқы жабдығын таңдауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидротурбиналардың белгіленуін, жіктелуін, қолдану салаларын, параметрлері мен әрекет ету қағидасын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Су энергиясын пайдаланудың жалпы тапсырмаларын түсіндіреді.
2. Гидроэнергетикалық қондырғылардың түбегейлі схемаларын рәсімдейді.
3. Әртүрлі типті гидротурбиналардың жіктелуі мен негізгі элементтерін түсіндіреді.
4. Турбинаның негізгі параметрлерін есептейді.
КҚ 6. Гидромеханикалық жабдықтың жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою
КМ 06. Гидромеханикалық жабдықтың жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою
Бұл модуль қалақтық гидромашиналардың негізгі параметрлерін анықтау; гидромеханикалық жабдықтың жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою үшін қажет білім, іскерлік пен дағдыны сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: қалақтық гидромашиналардың негізгі параметрлерін; әрекет ету қағидасы бойынша қалақтық гидромашиналардың жіктелуін;
гидротурбиналардың, сорғылар мен сорғы- турбиналардың негізгі конструктивтік схемаларын; гидродинамикалық берілістердің жіктелуін; жұмыс процесінің негізін желіге сорғылардың жүйелі және параллель жұмысын; турбиналардың негізгі жүйелері мен оларды қолдану аясын;
гидротурбиналардың конструкциясын; механикалық жабдыққа жалпы талаптарды;
гидротехникалық құрылыстарда механикалық жабдық пен металл конструкцияларды орналастыруға талаптарды; үстіңгі ысырманы көтеруге, отырғызу мен ұстауға тексеру әдістерін; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығының конструктивтік ерекшеліктерін, жұмыс істеу қағидасы мен белгіленуін; гидравликалық электр станцияларының негізгі гидромеханикалық жабдығының жұмысындағы ақаулықтардың себептерін.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгеруі тиіс: сорғыларды қатарынан қосу кезінде жұмыс режимін анықтау; аспаптардың көрсеткіштері бойынша сорғының тегеурінін және сипаттамалардың құрылуын анықтау; күрекшенің кірісі мен шығысында жылдамдық үшбұрыштарын құру; қатарынан және рет- ретімен істен тұрған сорғыларға сынаулар жүргізу; гидродинамикалық беріліс сипаттамаларының есебін құрастыру; өздігінен сору режимінде құйынды сорғылардың жұмысын гидравликалық электр станцияларының тегеурінін анықтау; серіппелі камераның гидравликалық есебін орындау; жүйріктік коэффициентін анықтау:
сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдалану энергоэкономикалық көрсеткіштерді есептеу; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану дұрыстығын бақылауды жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидромашиналардың түрлерін, олардың белгіленуі, пайдалану саласын анықтау.
Кұректік машиналар мен гидродинамикалық берілістер
Гидроэнергетикалық қондырғылар
Гидроэлектро станциялары-ның гидродина-микалық жабдығы
Электромонтаж практикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидромашиналарды әрекет ету қағидасы мен жүйріктік коэффициенті бойынша жіктеуді біледі.
2. Құйынды сорғылардың, гидротрансформатордың, гидромуфтаның құрылымын, жұмыс процесі мен сипаттама- сын біледі.
3. Қалақты сорғылардың негізгі теориялары мен құрылымдық ерекше-ліктері туралы ақпаратты біледі.
4. Қозғалтқыштармен және энергия тұтынушыларымен гидромуфталар мен гидротранс-форматорлардың бірлескен жұмыс ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қалақты машиналардың конструкциясы мен жұмыс қағидасын түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Выбирает методы теории подобия в лопастных насосах.
2. Выбирает насосную установку и определяет последовательную и параллельную режим работы насосов на сеть.
3. Проводит испытания параллельно и последовательно работающих насосов.
4. Понимает назначение гидродинамических передач.
5. Делает расчет характеристик гидродинамических передач.
Результат обучения: 2) Выполнять проектирование и расчет зданий
Критерии оценки:
1. Выбирает допустимые скорости движения воды в каналах.
2. Готовит гидравлический расчет каналов.
3. Выбирает параметры туннелей.
4. Проводит совместную работу нескольких резервуаров.
5. Составляет технико-экономическое обоснование параметров уравнительного резервуара.
6. Выполняет схемы подвода воды к турбинам.
7. Изучает компоновку зданий станции.
8. Выбирает расчетный напор агрегата и мощность генератора, проектирует гидроагрегатный блок.
9. Выбирает параметры обратимой гидромашины.
Результат обучения: 3) Определяет назначение, область применения и конструктивные особенности гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций
Критерии оценки:
1. Характеризует общие требования к механическим оборудованиям и металлическим конструкциям гидротехнических сооружений.
2. Выполняет требования к размещению механического оборудования и металлических конструкций на гидротехнических сооружениях.
3. Определяет методы проверки на подъем, посадку и удерживание поверхностного затвора.
4. Характеризует конструктивные особенности, принцип работы и назначение гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 4) Выявлять и устранить причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования
Критерии оценки:
1. Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования.
2. Выбирает устройства в механическом оборудовании для нормальной эксплуатации в зимний период.
3. Ведет контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 5) Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет коэффициента полезного действия турбины.
2. Определяет напор гидравлических электрических станций.
3. Выполняет расчетные схемы регулирования стока.
4. Рассчитывает энергоэкономические показатели.
5. Определяет расход, коэффициент полезного действия, мощность турбины.
6. Выбирает установленную мощность гидравлических электрических станций.
ПК 7. Выполнять обслуживание и ремонт устройств и электрооборудования электростанций
ПМ 07. Обслуживание и ремонт устройств и электрооборудования электростанций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства и выполнения технического обслуживания электрооборудования и силовых и осветительных сетей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сведения об энергетических системах; методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии; конструкцию, принцип действия основного электрооборудования; конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций; основы проектирования электрической части подстанций; режимы работы нейтралей электрических сетей; способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений; классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы; основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить расчеты токов короткого замыкания;
производить расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
производить расчет заземляющих устройств;
знать особенности компоновки главных схем подстанций и электростанций;
знать типовые схемы питания и расположения электрооборудования на подстанциях и электростанциях.
Результат обучения: 1) Понимает принципы производства, передачи и распределение электрической энергии
Электрооборудование электрических станций и подстанций
Гидроэнергетические установки
Критерии оценки:

1. Қалақты сорғылардағы ұқсастық теориясының әдістерін таңдайды.
2. Сорғы қондырғысын таңдайды және желіге сорғылардың реттік және параллель режимін анық-тайды.
3. Параллельді және жүйелі жұмыс істейтін сорғыларға сынаулар жүргізеді.
4. Гидродинамикалық берілістердің белгіленуін түсінеді.
5. Гидродинамикалық берілістердің сипаттамаларын есептеуді жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ғимараттарды жобалау мен есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Арналарда су қозғалысының мүмкін жылдамдықтарын таңдайды.
2. Арналардың гидравликалық есебін дайындайды.
3. Туннельдердің параметрлерін таңдайды.
4. Бірнеше резервуарлардың бірлескен жұмысын жүргізеді.
5. Теңестіруші резервуар параметрлерінің техникалық- экономикалық негіздеуін құрастырады.
6. Суды турбиналарды келтіру сұлбаларын орындайды.
7. Станция ғимараттарының құрастыруларын зерттейді.
8. Агрегаттың есептік тегеуріні мен генератордың қуатын таңдайды, гидроагрегаттық блокты жобалайды.
9. Қайтымды гидромашинаның параметрлерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығының белгіленуін, қолдау саласы мен конструктивтік ерекшеліктерін анықтайды.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидротехникалық құрылыстардың механикалық жабдығы мен металл конструкцияларына жалпы талаптарды сипаттайды.
2. Гидротехникалық құрылыстарда механикалық жабдығы мен металл конструкцияларды орналастыруға талаптарды орындайды.
3. Үстіңгі ысырманы көтеруге, отырғызу мен ұстауға тексеру әдістерін анықтайды.
4. Гидравликалық электр станцияларының гидро-механикалық жабдығы-ның құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс істеу қағидасы мен белгіленуін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Гидромеханикалық жабдықтың жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану, монтаж-дау және жөндеуді жүзеге асыру
2. Қысқы кезеңде қалыпты пайдалану үшін механикалық жабдықтағы құрылғыларды таңдайды.
3. Гидромеханикалық жабдықты пайдалану дұрыстығын бақылауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Турбинаның пайдалы әсер ету коэффициентін есептеуді орындайды.
2. Гидравликалық электр станцияларының тегеурінін анықтайды.
3. Науаны реттеудің есептік схемаларын орындайды.
4. Энергоэкономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Гидравликалық электр станцияларының белгіленген қуатын таңдайды.
КҚ 7. Электр станцияларының құрылғылары мен электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеуді орындау
КҚ 07. Электр станцияларының құрылғылары мен электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль электр жабдықтары мен күштік және жарықтандырушы желілерге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және орындау үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: энергетикалық жүйелер туралы мәліметтерді; электрлік энергия тұтынушыларының электр жүктемелерін анықтау әдістерін; негізгі электр жабдығының конструкциясын, әрекет ету қағидасын; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығы мен электр беру желілерінің конструктивтік ерекшеліктерін; қосалқы станциялардың электр бөлігін жобалау негіздерін; электр желілерінің нейтральдарының жұмыс режимдерін;
қосалқы станцияның жеке мұқтаждықтар жүйесін, операциялық ток көздерін, қосалқы станциялардағы өлшеу жүйесін электрмен жабдықтау және артық кернеуден қорғау тәсілдері;
электрмен жабдықтау үздіксіздігі мен жұмыс режимінің қажетті деңгейі бойынша электр энергиясын қабылдағыштардың жіктемесі;
қысқа тұйықталу тогының негізгі ұғымдары және шамаларының арақатынасы .
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қысқа тұйықтау токтарын есептеуді жүргізуге;
жол берілетін қыздыру және токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіш өнімнің қимасын есептеуді жүргізуге;
жерге тұйықтаушы құрылғыларды есептеуді жүргізуге;
қосалқы станциялар мен электр станцияларының бас схемаларының ерекшеліктері мен үйлесімін білуге;
қосалқы станциялар мен электр станцияларындаңы электр жабдықтарын қуаттау мен орналастырудың үлгілік схемаларын құрастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату қағидаларын түсінеді.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығы
Гидроэнергетикалық қондырғылар
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
2. Объясняет принцип производства электрической энергии.
3. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Производить выбор силового оборудования станций и распределительных сетей
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями об энергетических системах.
2. Выбирает схемы станции и подстанции.
3. Объясняет конструктивные особенности электрооборудования электрических станций и подстанций.
4. Выбирает аппараты и токоведущие части.
5. Рассчитывает токи короткого замыкания.
6. Рассчитывает сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
7. Рассчитывает заземляющие устройства.
8. Выполняет расчет электрических сетей по потере напряжения.
9. Выполняет расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
Результат обучения: 3) Читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций
Критерии оценки:
1. Составляет электрические схемы электрических станций и подстанций.
2. Расшифровывает марки трансформаторов и автотрансформаторов.
3. Характеризует схемы заполнения ячеек комплектных распределительных устройств.
4. Характеризует чертежи открытых распределительных устройств.
5. Применяет способы защиты электрооборудования и электрических сетей от перенапряжений.
Результат обучения: 4) Производить расчет и выбор аппаратов и токоведущих частей электрических станций и подстанций
Критерии оценки:
1. Выбирает схему выдачи мощности.
2. Выполняет анализ работы главных схем электрических соединении и выбор силовых. трансформаторов
3. Производит технико-экономический расчет.
4. Производит выбор схем собственных нужд и расчет токов короткого замыкания.
5. Рассчитывает токи короткого замыкания.
6. Производит выбор контрольно-измерительных приборов всех цепей.
7. Выбирает аппараты, изоляторы и токоведущие части.
8. Обоснует описание конструкции распределительного устройства.
9. Выполняет схему электрических соединений.
ПК 8. Осуществлять контроль за качеством ремонтно-монтажных работ
ПМ 08. Осуществление контроля за качеством ремонтно-монтажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения ремонтно-монтажных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
особенности приемки-сдачи во время ликвидации аварий и переключений;
особенности перевода горизонтальных турбин с капсульными генераторами; правила эксплуатации гидромеханического оборудования;
организацию работ по охране труда на производстве и на рабочем месте;
меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей;
меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
оказание до врачебной помощи при несчастных случаях;
основы пожарной безопасности;
средства пожаротушения;
основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с технической документацией, должностными инструкциями; организовать рабочее место;
проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования;
оказывать доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током; использовать первичные средства пожаротушения;
составлять наряды и оформлять документацию на производство работ.
Результат обучения: 1) Выбирать гидротурбины и турбинные оборудования гидротехнических сооружений
Гидротурбины
Эксплуатация основного гидрооборудования гидравлических электрических станций
Охрана труда
Организация и технология ремонта и монтажа основного гидрооборудования гидравлических электрических станций
Критерии оценки:

1. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр бөлігі туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Заманауи синхронды генераторлардың құрылысы мен негізгі техникалық сипаттамаларын анықтайды
3. Электр станциясы турбогенераторы конструкциясының ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Берілген қуат бойынша турбогенераторлардың типтерін таңдайды
5. Электр энергиясы тұтынушылары мен көздерінің міндетін анықтайды.
6. Электр энергиясын шығару қағидатын түсіндіре алады.
7. Электр энергиясын беру және үлестіру қағидаттарын білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Станциялардың күштік жабдықтары мен таратқыш желілердің таңдауын жасау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Станциялар мен қосалқы станциялардың схемаларын таңдайды.
3. Электр станциялары мен қосалқы станциялардағы электр жабдықтарының құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіреді.
4. Аппараттар мен ток өткізгіш бөлшектерді таңдайды.
5. Қысқа тұйықтау тоқтарын есептейді.
6. Жол берілетін қыздыру және токтың экономи-калық тығыздығы бойынша өткізгіш өнімнің қимасын есептейді.
7. Жерге тұйықтаушы құрылғыны есептейді.
8. Кернеу шығыны бойынша электр тораптарын есептейді.
9. Жол берілетін қыздыру және токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіш өнімнің қимасын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік қосылыстарының схемаларын оқу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Электр станциялары мен қосалқы станция-лардың электрлік схемаларын оқиды.
2. Трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбаларын біледі.
3. Жинақтық тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқиды.
4. Ашық таратқыш құрылғылардың сызбаларын оқиды.
5. Электр жабдықтары мен электр желілерін артық кернеуден қорғау тәсілдерін түсінеді
Оқыту нәтижесі: 4) Электр станциялары мен қосалқы станциялардың аппараттары мен ток өткізгіш бөлшектерін есептеуді және таңдауды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қуат беру схемасын таңдайды.
2. Электр қосылыстары-ның бас сұлбаларын жұмысын талдауды және күштік трансформатор-ларды таңдауды орындайды.
3. Техникалық-экономи-калық есептеуді жүргізеді
4. Жеке мұқтаждықтар схемасын таңдауды және қысқа тұйықталу токтарын есептеуді жүргізеді.
5. Қысқа тұйықтау тоқтарын есептейді.
6. Барлық тізбектердің бақылау-өлшеу аспаптарын таңдауды жүргізеді.
7. Аппараттарды, оқшаулағыштар мен ток өткізгіш бөлшектерді таңдайды.
9. Таратқыш құрылғы құрылымының сипатта-масын негіздейді.
10. Электр қосылыс-тарының сұлбасын орындайды.
КҚ 8. Жөндеу- монтаждау жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 08. Жөндеу- монтаждау жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
апаттар мен ауыстырып қосуларды жою кезінде қабылдау- тапсыру ерекшеліктерін;
капсулалық генераторларымен көлденең турбиналарды режиміне ауыстыру ерекшеліктері; гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережесін;
өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыруды;
электр тоғымен зақымданудан және электрлік және электрмагнитті өрістердің әсерінен қорғану шараларын;
тиеу-түсіру жұмыстарындағы қауіпсіздік шараларын;
апаттық жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді;
өрт қауіпсіздігінің негіздерін;
өрт сөндіргіш құралдарды;
техниканың негізгі талаптарын электр қондырғылары мен электр жабдықтау жүйелеріндегі жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде :
техникалық құжаттамамен, лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс жасау; жұмыс орнын ұйымдастыру;
гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережесі туралы нұсқаунама жүргізу;
электр тоғымен зақымданған кезде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету; бастапқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану;
жұмыс жүргізуге нарядтар құрастыру және құжаттаманы ресімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидротехникалық құрылыстардың гидротурбиналары мен турбиналық жабдығын таңдау.
Гидротурби налар
Гидравлика лық электр станциялары-ның негізгі гидрожабдығын жөндеу мен монтаждауды ұйымдастыру және технологиясы
Еңбекті қорғау
Гидравликалық электр станция-ларының негізгі гидрожаб-дығын жөндеу мен монтаждауды ұйымдастыру және технологиясы
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует конструктивные особенности гидротурбин и вспомогательных механизмов гидротурбин.
2. Соблюдает режим работы агрегатов и гидравлических электрических станций в энергетической системе.
3. Выявляет причины неисправностей и отказов в работе гидротурбин.
4. Читает чертежи по конструкции гидрогенераторов.
5. Пользуется рабочими характеристиками оборудования.
Результат обучения: 2) Вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций
Критерии оценки:
1. Применяет методы проверки комбинаторной зависимости турбины.
2. Выясняет причины отклонения комбинаторной зависимости турбины.
3. Выполняет периодическую проверку параметров системы регулирования и механизмов маслонапорной установки.
4. Выполняет проверку периодичности и пополнения воздуха в полость вращения рабочего колеса при работе агрегата в режиме синхронного компенсатора.
5. Ведет контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 3) Проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций
Критерии оценки:
1. Составляет должностные инструкции персонала, эксплуатационные инструкции, схемы гидравлических электрических станций, чертежи и описание оборудования, оперативно-техническую документацию.
2. Демонстрирует знания по правилам эксплуатации гидромеханического оборудования.
3. Проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 4) Осуществлять безопасное ведение работ и контроля за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности
Критерии оценки:
1. Проводит рациональное планирование мероприятий по охране труда.
2. Понимает и оценивает условия труда на рабочих местах.
3. Определяет потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
4. Соблюдает технику безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании электроустановок
Критерии оценки:
1. Определяет виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
2. Осознает опасность действие электрического тока на организм человека.
3. Определяет факторы, влияющие на поражение электрическим током.
4. Применяет средства защиты, используемые в электрических установках и сроки их испытаний.
5. Применяет защитное заземление и зануление.
6. Классифицирует работы по степени электроопасности.
7. Выполняет действие по освобождению пострадавшего от действия электрического тока.
8. Соблюдает общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
9. Оценивает состояние техники безопасности на производственном объекте.
10. Соблюдает правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Результат обучения: 6) Организация и технология ремонта и монтажа основного гидрооборудования
Критерии оценки:

1. Гидротурбиналар мен гидротурбиналардың қосалқы механизмдерінің конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Энергетикалық жүйеде агрегаттар мен гидрав-ликалық электр станцияларының жұмыс режимін сақтайды.
3. Гидротурбиналардың жұмысындағы ақау-лықтар мен істен шығулардың себептерін анықтайды.
4. Гидрогенератор лардың конструкциясы бойынша сызуларды оқиды.
5. Жабдықтың жұмыс сипаттамаларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану дұрыстығын бақылауды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Турбинаның комбинаторлық тәуелділігін тексеру әдістерін қолданады.
2. Турбинаның комбинаторлық тәуелділігіның ауытқу себептерін анықтайды.
3. Реттеу жүйесі мен май тегеурінді қондырғы механизмдерінің параметрлерін кезеңдік тексеруді орындайды.
4. Синхронды компенсатор режимінде агрегаттың жұмысы кезінде жұмыс доңғалағының айналуы қуысына ауаның толтырылуы мен мерзімділігін тексеруді орындайды.
5. Гидравликалық электр станцияларының гидро-механикалық жабдығын пайдалану дұрыстығын бақылауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану ережесі туралы нұсқаунама жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидравликалық электр станцияларының пайда-ланушылық нұсқау-лықтарын, персоналдың лауазымдық нұсқаулық-тарын, жабдықтың сызу-лары мен сипатталуын, жедел-техникалық құжат-таманы құрастырады.
2. Гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережесі бойынша білімдерін көрсетеді.
3. Гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережесі туралы нұсқаунама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмысты қауіпсіз жүргізу және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидасын сақтаудағы бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша тиімді жоспарланған іс-шараларды жүргізеді.
2. Жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын түсінеді және бағалай алады.
3. Арнайы қорғаныс құралдары мен арнай киімдегі қажеттілікті анықтайды.
4. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың түрлерін және жүргізу қағидаларын анықтайды.
2. Электр тогының адам организміне әсерінің қауіпті екенін ұғынады.
3. Электр тогымен зақымдануға әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Электр қондырғыла-рында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын және оларды сынау мерзімдерін қолданады.
5. Қорғаныстық жерге тұйықтау мен нөлдеуді қолданады.
6. Электр қауіптілік деңгейі бойынша жұмысты жіктейді.
7. Жарақат алушыны электр тогының әсерінен босату бойынша әрекет жасайды.
8. Ұйым аумағында және өндірістік үйжайларда жалпы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
9. Өндірістік нысандағы қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалайды.
10. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін, өнеркәсіп тазалығын; өрттен қорғану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Негізгі гидрожабдықты жөндеу мен монтаждауды ұйымдастыру және технологиясы.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Проводить технические мероприятия, обеспечивающие безопасность ремонтных и монтажных работ.
2. Проводить наладочные работы механизмов после ремонта.
3. Соблюдает технологическую последовательность монтажа статора турбины, рабочих механизмов гидротурбины, уплотнений вала технологию ремонта гидромеханического оборудования.
4. Заполняет техническую документацию на ремонтные работы.
5. Работает с техническими документациями.
ПК 9. Организовать контроль за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования
ПМ 09. Организация контроля за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации контроля за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип действия и конструкции изучаемых средств измерения;
методы поверки и введения поправок к показаниям приборов;
технологическую защиту в аварийных режимах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: измерять температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей;
читать функциональные схемы регулирования гидравлических электрических станций;
пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин.
Результат обучения: 1) Управлять технологическими процессами основного и вспомогательного оборудования гидравлических электрических станций
Автоматизация технологических процессов гидравлических электрических станций
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Применяет способы измерения физических величин.
2. Имеет понятия о принципах действия и конструкциях изучаемых средств измерения.
3. Характеризует методы поверки и введения поправок к показаниям приборов.
4. Контролирует систему автоматического регулирования технологических процессов и защиты гидроэнергетического оборудования.
5. Читает схемы автоматизации вспомогательного оборудования гидравлических электрических станций.
6. Выполняет технологическую защиту в аварийных режимах.
7. Измеряет температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования
Критерии оценки:
1. Производит выбор гидромеханического оборудования.
2. Умеет правильно организовать рабочее место.
3. Выполняет работы по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования.
4. Приобретает навыки выполнения работ по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования.
Результат обучения: 3) Производить общие проверки и испытания гидромеханического оборудования
Критерии оценки:

1. Жөндеу және монтаждау жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық іс- шараларды өткізу.
2. Жөндеуден кейін механизмдердің ретке келтіру жұмыстарын жүргізу.
3. Турбинаның статорын, гидротурбинаның жұмыс механизмдерін, білік нығыздауларын монтаж-даудың технологиялық реттілігін сақтайды.
гидромеханикалық жабдықты жөндеу технологиясын.
4. Жөндеу жұмыстары-ның техникалық құжат-тамасын толтырады.
КҚ 9. Гидромеханикалық жабдықтың жұмысы мен пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру
КМ 09. Гидромеханикалық жабдықтың жұмысы мен пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру
Бұл модуль гидромеханикалық жабдықтың жұмысы мен пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: зерттелетін өлшеу құралдарының әрекет ету қағидасы мен конструкцияларын;
аспаптардың көрсеткіштеріне түзетулерді тексеру және енгізу әдістерін; апатты режимдердегі технологиялық қорғауды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде : температураны, қысымды, қысымдар мен сиреудің айырмасын, сұйықтықтар мөлшерінің шығысы мен деңгейін өлшеу;
гидравликалық электр станцияларын реттеудің функционалдық схемаларын оқу; сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравликалық электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдығының технологиялық процестерін басқару.
Гидравликалық электр станция-ларының технологиялық процестерін автоматтан-дыру
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін қолданады.
2. Өлшеудің зерттелетін құралдарының әрекет ету қағидалары мен конструкциялары туралы түсінігі бар.
3. Аспаптардың көрсет-кіштерін тексеру және түзетулер енгізу әдістерін сипаттайды.
4. Технологиялық про-цестерді автоматты реттеу және гидроэнер-гетикалық жабдықты қорғау жүйесін бақылайды.
5. Гидравликалық электр станцияларының қосалқы жабдығын автоматтан-дыру схемаларын оқиды.
6. Апатты режимдерде технологиялық қорғауды орындайды.
7. Температураны, қысымды, қысымдар мен сиреудің айырмасын, сұйықтықтар мөлшерінің шығысы мен деңгейін өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидроэнергетикалық жабдықты жөндеу (монтаждау) бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықты таңдауды жүргізеді.
2. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра алады.
3. Гидроэнергетикалық жабдықты жөндеу (монтаждау) бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Гидроэнергетикалық жабдықты жөндеу (монтаждау) бойынша дағдыларды иеленеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидроэнергетикалық жабдықтды жалпы тексеру мен сынауды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Использует схемы включения приборов в электрическую цепь.
2. Понимает систему эксплуатации и поверки гидромеханического оборудования.
3. Выполняет последовательность проведения испытаний.
4. Производит оценку состояния монтируемого гидромеханического оборудования.
5. Производит измерения при производстве пуско-наладочных работ.
6. Производит общие проверки и испытания гидромеханического оборудования.
7. Правильно организует рабочее место.
8. Выполняет правила техники безопасности при испытании и пробном пуске машин.
9. Заполняет документацию на технические гидромеханические оборудования.
10. Соблюдает правила и инструкции по заполнению документации результатов испытания.
ПК 10. Производить расчеты по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирование его работы
ПМ 10. Проведение расчетов по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирование его эффективной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в практической деятельности знаний основных аспектов развития отрасли, предприятия как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
организации деятельности бизнес структур и энергосбережения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
сущность рыночных реформ; методы расчета производительности труда;
издержки производства;
расходы предприятия; их виды и классификацию;
виды доходов предприятия;
принципы формирования и распределения прибыли;
виды рентабельности;
методики расчета основных технико-экономических показателей; методику разработки бизнес-плана; организации нормирования и оплаты труда в современных условиях;
основные показатели основных производственных фондов;
состав и структуру оборотных средств;
пути экономии материальных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан;
анализировать эффективность планирования;
руководить первичным звеном управления;
ориентироваться в производственных ситуациях;
рассчитывать методы производительности труда;
организовывать снабжение и сбыт;
ориентироваться в тарифах и расценках;
выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
рассчитывать амортизационные отчисления;
определять показатели основных производственных фондов на участке.
Результат обучения: 1) Применять результаты экономического анализа деятельности организаций промышленности и энергетики
Экономика энергетики
Автоматизация технологических процессов гидравлических электрических станций
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рыночных реформ.
2. Осознает структуру управления предприятий.
3. Владеет основами планирования.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели.
5. Понимает пути развития экономики Республики Казахстан.
6. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.
7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Анализирует эффективность планирования.
Результат обучения: 2) Применять методику разработки бизнес-плана
Критерии оценки:

1. Аспаптарды электр тізбегіне қосу схемаларын қолданады
2. Гидромеханикалық жабдықты пайдалану және тексеру жүйесін түсінеді.
3. Сынаулар жүргізу реттілігін орындайды.
4. Монтаждалатын гидромеханикалық жабдықтың күйін бағалауды жүргізеді.
5. Іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде өлшеулер жүргізеді.
6. Гидроэнергетикалық жабдықтды жалпы тексеру мен сынауды жүргізеді.
7. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастырады.
8. Машиналарды сынау және сынама іске қосу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін орындайды.
9. Техникалық гидромеханикалық жабдыққа құжаттаманы толтырады.
10. Сынақ нәтижелерінің құжаттамасын толтыру қағидалары мен нұсқауларын сақтайды.
КҚ 10. Кәсіпорынның ресурстарын тиімді пайдалану бойынша есептеулерді жүргізу және оның жұмысын жоспарлау
КМ 10. Кәсіпорынның ресурстарын тиімді пайдалану бойынша есептеулерді жүргізу және оның тиімді қызметін жоспарлау
Бұл модуль практикалық қызметте нарықтық экономикада шаруашылық субъектілері ретінде кәсіпорынның, саланың дамуының негізгі аспектілерінің білімдерін қолдануға; бизнес құрылымдардың қызметін ұйымдастыру және энергия үнемдеуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
нарықтық реформалардың мәнісін; еңбек өнімділігін есептеу әдістерін;
өндіріс шығындарын;
кәсіпорын шығындарын; олардың түрлері мен жіктелімін;
кәсіпорын кірістерінің түрлерін;
пайданы құрау және бөлу қағидаттарын;
табыстылық түрлерін;
негізгі техникалық- экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін; бизнес- жоспарды дайындау әдістемесін; заманауи жағдайларда еңбекті төлеу мен нормалауды ұйымдастыруды;
негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін;
айналым қаражатының құрамы мен құрылымын;
материалдық қаражаттарды үнемдеу жолдарын.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде :
Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдау;
жоспарлау тиімділігін талдау;
бірінші басқару буынын басқару;
өндірістік жағдайлар бойынша бағдарлану;
еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеу;
жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыру;
тарифтер мен бағалар бойынша бағдарлану;
электр мен жылу энергиясының ақысын төлеуге тарифтерді есептеуді орындау;
амортизация төлемдерін есептеу;
учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіп және энергетика ұйымының қызметін экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.
Энергетика экономикасы
Гидроэлектр тсанциялардың технологиялық процестерін автоматтандыру
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нарықтық реформалар-дың мәнін түсінеді.
2. Кәсіпорынды басқару құрылымын ұғынады.
3. Жоспарлау негіздерін меңгереді.
4. Техника-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын түсінеді.
6. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия.
2. Владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги.
3. Использует формы оплаты труда в энергетической отрасли.
4. Выполняет расчет технико-экономических показателей деятельности организации.
5.Выполняет расчет показателя оперативных планов.
Результат обучения: 3) Определять производительность труда и рассчитывать заработную плату
Критерии оценки:
1. Владеет методами расчета производительности труда.
2. Классифицирует виды производственных ресурсов.
3. Характеризует классические формы оплаты труда.
4. Понимает тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
5. Рассчитывает производительность труда.
6. Занимается организацией снабжение и сбыта.
7. Ориентируется в тарифах и расценках.
8. Понимает начисление оплаты труда по формам.
Результат обучения: 4) Определять производственные фонды предприятий
Критерии оценки:
1. Характеризует основные показатели основных производственных фондов.
2. Характеризует состав и структуру оборотных средств.
3. Характеризует пути экономии материальных средств.
4. Характеризует виды запасов.
5. Отличает основные производственные фонды по видам.
6. Выполняет расчет амортизационные отчисления.
7. Определяет показатели основных производственных фондов на участке.
8. Определяет показатели кругооборота оборотных средств.
9. Выполняет расчет амортизационных отчислений основных производственных фондов.
Результат обучения: 5) Составлять план и график проведения ремонтных и монтажных работ, смету и калькуляций
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах предприятия.
2. Составляет план и график проведения ремонтных и монтажных работ.
3. Составляет калькуляцию на основные виды производственных процессов.
4. Работает с актами выполненных работ.
5. Владеет знаниями о сущности и необходимости учета на предприятии.
6. Заполняет основные формы первичной отчетности и знает их назначение.
7. Анализирует деятельность предприятия по основным производственно-экономическим показателям.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-энергетик"
ПМ 11. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводиться после полного освоения обучающимися всех дисциплин учебного плана.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения квалификации "Техник-энергетик".
С целью овладения данной квалификацией студент в ходе преддипломной практики приобретает практические навыки по:
выполнению ремонта оборудования промышленных организаций;
выполнению организацию эксплуатации гидромеханического оборудования;
осуществлению контроля эксплуатации гидромеханического оборудования осуществляет организацию безопасных условий производства работ в электроустановках;
осуществления сбора исходного материала для дипломного проектирования;
участия в расчетах основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном и дублирует обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Сала мен кәсіпорынның материалдық- техникалық, еңбектік және қаржылық ресурстарын түсінеді.
2. Өнім мен қызметтерге баға түзілу механизмдерін біледі.
3. Энергетикалық салада еңбекті төлеу түрлерін пайдаланады.
4. Ұйым қызметінің техникалық-экономикалық есептерін орындайды
5. Оперативті жоспар көрсеткіштерін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек өнімділігін анықтау және жалақыны есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін біледі.
2. Өндірістік ресурстардың түрлерін жіктейді.
3. Еңбек төлеудің классикалық түрлерін сипаттайды.
4. Еңбектің тарифтік, тарифсіз және рейтингілік төлемін түсінеді.
5. Еңбек өнімділігін есептейді.
6. Жабдықтау мен өткізуді ұйымдастырумен айналысады.
7. Тарифтер мен бағалар бойынша бағдарланады.
8. Нысандар бойынша еңбекақы төлеуді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорындардың өндірістік қорларын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Айналым қаражатының құрамы мен құрылымын сипаттайды.
3. Материалдық қаражаттарды үнемдеу жолдарын сипаттайды.
4. Қорлардың түрлерін сипаттайды.
5. Негізгі өндірістік қорларды түрлері бойынша ажыратады.
6. Амортизациялық есептеулерді есептеу-лерді орындайды.
7. Учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтайды.
8. Айналым қаражаттары айналымының көрсет-кіштерін анықтайды.
9. Негізгі өндірістік қорлардың амортизация-лық аударымдарын есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін, сметасы мен калькуляциялар құрастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпорынның материалдық- техникалық, еңбектік және қаржылық ресурстары туралы түсінігі бар.
2. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін құрастырады.
3. Өндірістік процестердің негізгі түрлеріне калькуляция құрастырады.
4. Орындалған жұмыс актілерімен жұмыс істейді.
5. Кәсіпорында есепке алу қажеттілігі мен мәнісі туралы білімдері бар.
6. Бастапқы есептіліктің негізгі нысандарын толтырады және олардың белгіленуін біледі.
7. Кәсіпорынның қызметін негізгі өндірістік- экономика-лық көрсеткіштері бойынша талдайды.
КҚ 11. "Техник-энергетик" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Диплом алды практика
Диплом алды практикасы мамандарды дайындаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылар оқу жоспарының бар пәндерін толық игергеннен кейін өткізіледі
Бұл модуль практикалық кәсіптік іскерліктерін игеруі үшін үшін қажетті дағдыларды, іскерліктер мен білімдерді сипаттайды.
Осы біліктілікті меңгеру мақсатында студент өндірістік диплом алды практика барысында келесі практикалық дағдыларды меңгереді:
өнеркәсіптік ұйымдардың жабдықтарын жөндеуді орындау;
гидромеханикалық жабдықты пайдалануды ұйымдастыруды орындау;
гидромеханикалық жабдықты пайдалануды бақылауды ұйымдастыру электр қондырғыларында жұмыс жасаудың қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
диплом алды жобалау үшін бастапқы материалды жинауды жүзеге асыру;
негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1)Өндірістік буынды басқаруды орындау және электрлік және электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметінің шебері жұмысының (шебер дублері) міндеттерін қайталайды.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
2. Планирует рабочий день.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
6. Выполняет организацию эксплуатации гидромеханического оборудования.
7. Выполняет обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту гидромеханического оборудования производственных механизмов.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования
Критерии оценки:
1. Осуществляет сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документацией.
2. Использует исходный материал для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
3. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
4. Выполняет требования норм технологического проектирования.
5. Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения: 3) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
2. Описывает технологическую характеристику каждого производственного участка.
3. Выбирает безопасный метод работы и средств защиты при осмотре электрооборудования в соответствии с нормативными документами.
4. Анализирует результаты осмотра и решение вопроса о работоспособности гидромеханического оборудования по внешним признакам.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 49
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 472
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование"
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1111000 – Кузнечно-прессовое оборудование
Квалификация*:

1. Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялардың шеңберінде жекелеген өндірістік буынды басқаруды жүзеге асырады.
2. Жұмыс күнін жоспарлайды.
3. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарының техникалық құжаттарын рәсімдейді.
5. Жабдыққа қызмет көрсету мен жөндеу жүргізеді.
6. Гидромеханикалық жабдықты пайдалануды ұйымдастыруды орындайды.
7. Өндірістік механизмдердің гидромеханикалық жабдықтарына техника-лық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіп-орынның энергетикалық қызметінің шебері жұмы-сының (шебер дублері) міндеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды жинауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нормативтік-техника-лық құжаттамаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материал-дарды жинауды жүзеге асырады
2. Дипломдық жобалауға берілген тапсырмаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды пайдаланады.
3. Нормативтік-техника-лық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау дағдыла-рын меңгереді.
4. Технологиялық жоба-лау нормаларының талаптарын орындайды.
5. Нормативтік-техника-лық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әрбір учаскенің және жалпы кәсіпорынның өндіріс технологиясын сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жұмыс орнын орында-латын жұмысқа және еңбекті қорғау талапта-рына сәйкес ұйымдасты-рады.
2. Әр өндірістік учаскенің технологиялық ерекше-лігін сипаттайды.
3. Нормативтік құжаттарға сәйкес электр жабдықта-рын шолу кезінде қауіпсіз жұмыс әдісі мен қорғау құралдарын таңдайды.
4. Электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін шолу нәтижелерін және оны сыртқы белгілері бойынша ол туралы мәселе шешімін талдайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар :
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
49-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
472-қосымша
"Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:
1111000 – Ұсталық-тығыздау жабдығы
Біліктілігі*:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане. 3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "111101 2 – Наладчик кузнечно-прессового оборудования"
ПК 1. Подбирать и готовить контрольно-измерительные инструменты, приборы и приспособления, расходные материалы, оборудование; соблюдать требования техники безопасности при ведении работ
ПМ 01. Подготовка рабочего места, инструментов, оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки контрольно-измерительных инструментов, приборов и приспособлений, расходных материалов, оборудования; соблюдения требований техники безопасности при ведении работ.
В результате освоения модуля обучающиеся осваивают классификацию и принцип действия измерительных приборов; выбор материала на основании технического задания по совокупности его эксплуатационных и технологических параметров.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда.
Охрана труда
Техническое черчение
Техническая механика
Материаловедение и технология машиностроения
Электротехника
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Руководствуется основами трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Выполняет требования по обеспечению охраны труда.
3. Характеризует порядок заключения и расторжения трудового договора.
Результат обучения: 2) Определять и контролировать опасные ситуации на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Выявляет отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования.
2. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
Результат обучения: 3) Проводить оценку рисков, устанавливая меры контроля.
Критерии оценки:
1. Выбирает и использует ручной инструмент, электроинструмент, пневмоинструмент.
2. Соблюдает меры безопасности при работе с ручным инструментом.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.

4. Инфляция көздері мен оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік нысандары мен түрлерін, жоспарлардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Әлемдік экономиканың даму беталысын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму беталысын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығы мен тәуекелінің мүмкіндігін айқындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарын, факторларын және жағдайын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістіктерін айқындайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспар құрудың негіздерін меңгереді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нəтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланыстарын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін сипаттайтын негізгі деректерді, үрдістерді және құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
"111101 2 – Ұсталық-тығыздау жабдығын реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптар мен құрылғыларды, шығыс материалдарын, жабдықтарды таңдау және дайындау; жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау
КМ 01. Жұмыс орнын, құралдарды, жабдықтарды дайындау
Бұл модуль бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптар мен құрылғыларды, шығыс материалдарын, жабдықтарды дайындауға; жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өлшеу аспаптарының жіктелуі мен жұмыс істеу қағидаттарын;
оның пайдалану және технологиялық параметрлерінің жиынтығы бойынша техникалық тапсырманың негізінде материал таңдауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау
Техникалық сызу
Техникалық механика
Материалтану және машина жасау технологиясы
Электротехника
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін басшылыққа алады.
2. Еңбек қорғауды қамтамасыз ету талаптарын орындайды.
3. Еңбек шартын жасасу және бұзу тәртібін сипаттайды.
Оқыту нəтижелері: 2) Жұмыс орнындағы қауіпті жағдайларды анықтау жəне бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық үдерістер мен жабдықтардың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқулар мен бұзушылықтарды анықтайды.
2. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың теріс әсер ету мүмкіндігін бағалайды.
Оқу нәтижесі: 3) Бақылау шараларын белгілей отырып, тәуекелдерді бағалау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қол құралдарын, электр құралын, пневматикалық құралды таңдайды және пайдаланады.
2. Қол құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Жеке қорғану құралдарын қолданады.

4. Применяет электрозащитные средства и предохранительные приспособления.
Результат обучения: 4) Оказывать первую доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы оказания первой доврачебной медицинской помощи в зависимости от полученной травмы.
2. Оказывает доврачебную помощь при поражении электрическим током.
3. Владеет приемами оказания доврачебной медицинской помощи: остановки кровотечения, обработки ран, помощи при ожогах и переломах; транспортировки пострадавшего.
Результат обучения: 5) Выполнять распаковку нового оборудования.
Критерии оценки:
1. Различает виды оборудования.
2. Подготавливает оборудование к работе.
3. Ведет контроль за работой оборудования.
Результат обучения: 6) Решать задачи по основным законам механики.
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы теоретической механики.
2. Определяет опорные реакции.
3. Рассчитывает положение центра тяжести сечения.
4. Производит кинематический и силовой расчет механизма.
5. Использует справочную литературу.
Результат обучения: 7) Применять правила технического черчения, правила разработки и оформления конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Характеризует типы линий.
2. Применяет чертежные шрифты.
3. Оформляет чертежи.
Результат обучения: 8) Характеризовать строение и свойства металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Владеет основами теории сплавов.
2. Характеризует термическую обработку стали.
3. Различает цветные металлы и их сплавы.
Результат обучения: 9) Владеть основными законами электротехники.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные свойства электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
2. Применяет основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
3. Применяет методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
4. Характеризует причины возникновения переходных процессов.
Результат обучения: 10) Характеризовать специфику предприятия.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о специфике производства.
2. Соблюдает режим работы предприятия.
3. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
4. Различает оборудование, применяемое на предприятии.
ПК 2. Владеть устройством кузнечно-прессового оборудования, выявлять их неисправности
ПМ 02. Устройство кузнечно-прессового оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для учета конструктивных особенностей оборудования, применения принципа действия оборудования, определения неисправностей, выполнения слесарных работ.
В результате освоения модуля обучающиеся осваивают устройство прессового оборудования, определяют неисправности, их причины, выполняют слесарные работы.
Результат обучения: 1) Владеть устройством и принципом действия типового оборудования производства.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Кузнечное оборудование
Специальная технология
Основы гидравлики, гидро и пневмопривод
Производственное обучение (Слесарно-ремонтное дело)
Критерии оценки:
1. Приводит основные различия кузнечно-прессового оборудования.
2. Учитывает конструктивные особенности оборудования.
3. Описывает принцип действия оборудования: кузнечные и штамповочные молоты, механические и гидравлические ковочные прессы, фрикционные и кривошипные прессы, горизонтально-ковочные машины, промышленные манипуляторы (роботы) с программным управлением, кузнечно-штамповочные автоматы.

4. Электр қорғаныс құралдарын және сақтандырғыш тетіктерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Алған жарақатына байланысты дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тәсілдерін таңдайды.
2. Электр тоғымен зақымдану кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетудің әдістерін біледі: қан кетуді тоқтату, жараларды тазарту, күйіп қалу және мертігу кезінде көмек көрсету; зардап шегушіні тасымалдау.
Оқыту нәтижесі: 5) Жаңа жабдықтың орауын ашу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықтардың түрлерін ажыратады.
2. Жабдықты жұмысқа дайындайды.
3. Жабдықтың жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Механиканың негізгі заңдары бойынша міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Теориялық механиканың негізгі заңдарын қолданады.
2. Тіректі қарсы әсерді анықтайды.
3. Қиманың ауырлық орталығының орналасуын есептейді.
4. Механизмнің кинематикалық және күш есептеуін жүргізеді.
5. Анықтамалық әдебиеттерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Техникалық сызу ережелерін, құрастырымдық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сызықтардың түрлерін сипаттайды.
2. Сызба қаріптерді қолданады.
3. Сызбаларды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 8) Металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қорытпалар теориясының негіздерін біледі.
2. Болаттың қыздырып өңдеуін сипаттайды.
3. Түсті металдарды және олардың қорытпаларын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 9) Электротехниканың негізгі заңдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Электромагниттік өрістің негізгі қасиеттерін сипаттайды: кернеулігі, электрлік потенциал, электр кернеуі, потенциалдар айырмасы.
2. Тұрақты тоқтың негізгі заңдарын қолданады: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоул-Ленц.
3. Тұрақты тоқтың желілік және желілік емес тізбектерін есептеу әдістерін қолданады.
4. Өтпелі процестердің пайда болу себептерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Кәсіпорын ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өндіріс ерекшелігі туралы түсінігі болады.
2. Кәсіпорынның жұмыс режіін сақтайды.
3. Ішкі еңбек тәртіптемесінің ережелерін сипаттайды.
4. Кәсіпорында қолданылатын жабдықтарды ажыратады.
КҚ 2. Ұсталық-тығыздау жабдығының құрылысын білу, олардың ақаулығын анықтау
КМ 02. Ұсталық-тығыздау жабдығының құрылымы
Бұл модуль жабдықтың құрылмалық ерекшеліктерін ескеруге, жабдықтың әрекет қағидасын қолдануға, ақаулықтарды анықтауға, слесарлық жұмыстарды орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар баспа жабдығының құрылысын меңгеруі, кемшіліктерді, олардың себептерін анықтауы және слесарлық жұмыстарды жүргізеді.
Оқыту нəтижелері: 1) Типтік өндіріс жабдығының құрылысын және әрекет қағидасын білу.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Ұсталық жабдығы
Арнайы технология
Гидравлика негіздері, гидро және пневможетектер
Өндірістік оқыту (Слесарлық-жөндеу ісі)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұсталық-тығыздау жабдығының негізгі айырмашылықтарын келтіреді.
2. Жабдықтың құрылымдық ерекшеліктерін ескереді.
3. Жабдықтың жұмыс істеу қағидатын сипаттайды: ұсталық және қалыптау балғалары, механикалық және гидравликалық қапсыру престері, фрикционды және қапсыру престері, көлденең-соғу машиналары, бағдарламалық басқарумен өнеркәсіптік манипуляторлар (роботтар), ұсталық-қалыптау автоматтары.

4. Характеризует основные технические параметры оборудования и методы их измерения.
Результат обучения: 2) Владеть основами метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации, метрологии.
2. Описывает основные требования в повышении качества продукции.
3. Применяет нормативно-техническую документацию.
4. Проводит расчет погрешности при измерениях.
5. Пользуется Международной системой единиц физических величин.
Результат обучения: 3) Характеризовать требования к эксплуатационной надежности и долговечности кузнечно-прессового оборудования.
Критерии оценки:
1. Раскрывает понятие эксплуатационной надежности и долговечности кузнечно-прессового оборудования.
2. Характеризует способы и методы повышения эксплуатационной надежности и долговечности кузнечно-прессового оборудования.
3. Использует справочную и техническую документацию.
Результат обучения: 4) Применять механические характеристики и основные свойства жидкостей.
Критерии оценки:
1. Осуществляет гидравлический расчет простых трубопроводов.
2. Применяет нормативно-техническую документацию.
3. Читает кинематические схемы гидро- и пневмопривода оборудования.
Результат обучения: 5) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Применяет слесарные инструменты.
2. Осуществляет высадку заклепок, винтов, шрупов и других изделий.
3. Производит слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы.
4. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
ПК 3. Выполнять наладку, регулировку и техническое обслуживание оборудования
ПМ 03. Выполнение наладки, регулировки, технического обслуживания оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения наладки, регулировки и технического обслуживание оборудования.
В результате освоения модуля обучающиеся учатся производить наладку, регулировку, техническое обслуживание и профилактический ремонт оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать технические требования и допуски, предъявляемые к наладке и сборке механизмов и оборудований.
Кузнечное оборудование
Специальная технология
Основы технологии отрасли
Автоматизация производственных процессов и автоматизированные системы управления
технологическими процессами
Ремонт и наладка кузнечно- прессового оборудования
Производственное обучение (Механическая практика)
Критерии оценки:
1. Характеризует технологию наладки и ремонта.
2. Определяет эксплуатационные особенности технологии наладки, обслуживания и ремонта оборудования.
3. Соблюдает основные требования к выполнению наладки, обслуживания и ремонта оборудования.

4. Жабдықтардың негізгі техникалық параметрлерін және олардың өлшеу әдістерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Метрология, стандарттау, сертификаттау және өнім сапасын басқару негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Стандарттау, метрологияның құқықтық негіздерін, мақсаттарын, міндеттерін, принциптерін, нысандары мен құралдарын сипаттайды.
2. Өнім сапасын арттырудың негізгі талаптарын сипаттайды.
3. Нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
4. Өлшеу кезіндегі қателіктерді есептейді.
5. Физикалық шамалардың халықаралық бірліктер жүйесін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігі іне қойылатын талаптарды сипаттау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігі ұғымының мәнін ашады.
2. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін арттыру тәсілдері мен әдістерін сипаттайды.
3. Анықтамалық және техникалық құжаттаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сұйықтықтардың механикалық қасиеттері мен негізгі қасиеттерін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қарапайым өткізгіш құбырлардың гидравликалық есебін жүзеге асырады.
2. Нормативтік-техникалық құжаттарды қолданады.
3. Жабдықтың гидро және пневможетектерінің кинематикалық сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 5) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Слесарлық құралдарды қолданады.
2. Шегендеуді, бұранданы, бұрама шегені және басқа өнімдерді түсіруді жүзеге асырады.
3. Слесарлық-жөндеу және слесарлық-жинау жұмыстарын жүргізеді.
4. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 3. Жабдықты жөндеуді, реттеуді және техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 03. Жөндеуді, реттеуді, техникалық қызмет көрсетуді орындау
Бұл модуль жабдықты жөндеу, реттеу және техникалық қызмет көрсетуді орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жабдықты жөндеуді, реттеуді және техникалық қызмет көрсетуді және алдын-ала жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Механизмдер мен жабдықтарды жөндеу және жинау бойынша техникалық талаптар мен рұқсаттарды сақтау.
Ұсталық жабдығы
Арнайы технология
Сала технологиясының негіздері
Өндіріс үдерістерін автоматтандыру және технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелері
Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және баптау
Өндірістік оқыту (Механикалық практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Баптау және жөндеу технологиясын сипаттайды.
2. Жабдықты баптау, қызмет көрсету және жөндеу технологиясының пайдалану ерекшеліктерін жүзеге асырады.
3. Жабдықты баптау, қызмет көрсету және жөндеуді орындаудың негізгі талаптарын сақтайды.

4. Применяет методы контроля качества выполненных работ.
5. Проводит планово-предупредительный ремонт оборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основами технологии машиностроения.
Критерии оценки:
1. Дает оценку технологичности конструкции изделия.
2. Определяет последовательность обработки.
3. Осуществляет выбор баз, конструкции приспособления.
4. Определяет точность технологических процессов.
Результат обучения: 3) Определять характер ремонта технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Описывает методы выявлений и устранений неисправностей.
2. Объясняет способы разметки, установки и перенесения монтажных осей.
3. Устраняет неполадки оборудования.
Результат обучения: 4) Выполнять технологические процессы кузнечно-штампового производства на станках с программным управлением.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство, принцип действия и порядок эксплуатации станках с программным управлением.
2. Определяет основные технологические параметры и методы их измерения.
3. Выполняет работу на станках с программным управлением.
Результат обучения: 5) Выполнять наладку, регулировку, техническое обслуживание и профилактический ремонт.
Критерии оценки:
1. Применяет материалы, необходимые для ремонта.
2. Применяет требования к исправности оборудования, устройства оборудований и механизмов.
3. Учитывает особенности устройства и принципа работы обслуживаемых машин.
4. Выполняет наладку, регулировку, техническое обслуживание и профилактический ремонт оборудования.
ПК 4. Проводить испытание смонтированного оборудования и сдачу его в эксплуатацию
ПМ 04. Испытание смонтированного оборудования
Данный модуль описывает: знания, умения и навыки, необходимые для проводение испытаний смонтированного оборудования и сдачу его в эксплуатацию.
В результате освоения модуля обучающиеся учатся анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования;
оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте, выполнять испытание оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
виды труб, применяемых в централизованных системах густой и жидкой смазки;
правила опробования агрегатов и оборудования при вводе их в эксплуатацию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования;
оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Рассчитывать удельное давление течения и величину полного усилия при деформировании.
Технология обработки металлов давлением
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Ремонт и наладка кузнечно- прессового оборудования
Профессиональная практика (Практика получения профессиональных навыков)
Критерии оценки:
1. Характеризует общие сведения о нагреве металла.
2. Соблюдает правила сборки разборки типовых узлов, соединений и механизмов.
3. Характеризует процесс холодной и горячей обработки металлов давлением

4. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау әдістерін қолданады.
5. Жабдықты алдын ала жоспарлы жөндеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина жасау технологиясының негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бұйым құрылысының технологиялылығына баға береді.
2. Өңдеудің дәйектілігін анықтайды.
3. Базалардың, тетіктер құрылысын таңдауды жүзеге асырады.
4. Технологиялық процестердің нақтылығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтарды жөндеудің сипатын айқындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1 Ақаулықтарды анықтау және жою әдістерін сипаттайды.
2. Монтаждау осін белгілеу, орнату және ауыстыру тәсілдерін түсіндіреді.
3. Жабдықтың ақаулықтарын жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бағдарламалық басқарумен станоктарда ұсталық-қалыптаудың технологиялық процестерін орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық басқарумен станоктардың құрылысын, әрекет қағидасын және пайдалану тәртібін сипаттайды.
2. Негізгі техникалық параметрлерді және олардың өлшеу әдістерін айқындайды.
3. Бағдарламалық басқарумен станоктарда жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және алдын-ала жөндеуді орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жөндеуге қажетті материалдарды қолданады.
2. Жабдықтардың, жабдықтар мен механизмдердің дұрыстығына қойылатын талаптарды қолданады.
3. Қызмет көрсетілетін машиналардың құрылысының ерекшеліктерін және жұмыс қағидасын ескереді.
4. Жабдықтарды баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және алдын-ала жөндеуді орындайды.
КҚ 4. Құрастырылған жабдықты сынауды және оларды пайдалануға беруді жүзеге асыру
КМ 04. Құрастырылған жабдықты сынау
Бұл модуль құрастырылған жабдықты сынақтан өткізу және оларды пайдалануға беруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар қолданыстағы жабдықтың дұрыстығын талдауы және болжауы;
жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалауы, жабдықты сынауды орындайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қою және сұйық жағармайдың орталықтандырылған жүйелерінде қолданылатын құбырлар сұрыптамасы; агрегаттар мен жабдықтарды пайдалануға беру кезінде сынау ережелері.
Модульдерді зерделеу кезінде білім алушылар қолданыстағы жабдықтың дұрыстығын талдауы және болжауы; жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 1)
Деформация кезінде меншікті ағындық қысымды және толық күштің шамасын есептеп шығару.
Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы
Ұсталық-тығыздау жабдығына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және монтаждау
Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және баптау
Кәсіптік практика (Кәсіптік дағдыларды алу практикасы)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Металды қыздыру туралы жалпы мәліметті сипаттайды.
2. Типтік түйіндерді, жалғаулар мен механизмдерді құрастыру бөлшектеу ережелерін сақтайды.
3. Қысыммен металдарды ыстық және суық өңдеу үдерісін сипаттайды

4. Характеризует технологический процесс ковки и штамповки.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила установки оборудования на основание и монтажа оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования установки оборудования на фундаменте.
2. Соблюдает технологию пусконаладочных работ, диагностики, обслуживания, сборки и испытания оборудования.
3. Проводит контроль установки оборудования.
Результат обучения: 3) Проводить оценку технического состояния работающего оборудования.
Критерии оценки:
1. Составляет данные о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях.
2. Составляет ведомости дефектов.
3. Выполняет операции по обслуживанию и ремонту оборудования.
4. Ведет контроль за работой оборудования.
5. Выполнять операции по обслуживанию оборудования.
Результат обучения: 4) Выполнять основные виды работ наладчика кузнечно-прессового оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу по наладке и регулированию работы кузнечных и штамповочных молотов, механических и гидравлических ковочных прессов, фрикционных и кривошипных прессов.
2. Выполняет смазку и настройку оборудования.
3. Выполняет испытание смонтированного оборудования и сдачу его в эксплуатацию.
Квалификация "111102 3 –Техник-механик"
ПК 5. Разрабатывать техническую документацию к ремонту машин и агрегатов, определять нормы времени для ведения ремонтных работ
ПМ 05. Разработка технической документации к ремонту машин и агрегатов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки технической документации к ремонту машин и агрегатов, определения нормы времени для ведения ремонтных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации оборудования; способы измерения параметров, характеристик и данных режимов работы оборудования, основы организации и технологии ремонтных работ, монтажа, регулировки и наладки оборудования; правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативные, методические и другие руководящие материалы по проведению ремонта оборудования.
При изучении модуля обучающиеся используют: технические характеристики, конструктивные особенности, режимы работы и правила эксплуатации оборудования; способы измерения параметров, характеристик и данных режимов работы оборудования.
Результат обучения: 1) Подготовить технологический процесс и средств технического оснащения.
Технология обработки металлов давлением
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Ремонт и наладка кузнечно- прессового оборудования
Профессиональная практика (Производственная технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Дает оценку технологичности конструкции изделия.
2. Определяет последовательность обработки.
3. Осуществляет выбор баз, конструкции приспособления; определять точность технологических процессов.
Результат обучения: 2) Соблюдать структуру ведения технической документации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила оформления документов.
2. Разрабатывает техническую документацию к ремонту машин и агрегатов.
3. Применяет правила и принципы проектирования технологических процессов.
Результат обучения: 3) Применять автоматизированные информационные системы.
Критерии оценки:
1. Читает основы системного анализа и структурную схему автоматизированных систем.
2. Характеризует структуру и классификацию автоматизированных информационных систем.
3. Пользуется устройствами автоматизированных систем управления производством.
ПК 6. Управлять работой ремонтно-технической службы; организовывать оптимальный режим эксплуатации, технического обслуживания, ремонта, монтажа и хранения оборудования
ПМ 06. Управление работой ремонтно-технической службы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления работой ремонтно-технической службы; организации оптимального режима эксплуатации, технического обслуживания, ремонта, монтажа и хранения оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономики, научной организации труда и организации производства; основы трудового законодательства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать рабочие места, их оснащение и размещение технологического оборудования; определять экономическую эффективность технологических процессов; использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах для автоматического управления.
Результат обучения: 1) Характеризовать организационную структуру управления производством.
Технология обработки металлов давлением
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Ремонт и наладка кузнечно- прессового оборудования
Организация планирования и управления производством
Профессиональная практика (Производственная технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Применяет методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений.
2. Применяет современные методы мотивации.
3. Знает точность обработки, технологичность конструкций деталей.

4. Қапсыру мен қалыптаудың технологиялық процесін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты негізге орнату мен жабдықты монтаждау ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықтарды іргетасқа орнату талаптарын сипаттайды.
2. Жабдықты іске қосу мен жөндеу жұмыстарын, диагностикалау, техникалық қызмет көрсету, жинау және сынау технологиясын сақтайды.
3. Жабдықтарды орнатуды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс істейтін жабдықтың техникалық жағдайын бағалау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықтың жұмысы және анықталған ақаулықтар мен ауытқулар туралы мәліметтерді құрайды.
2. Ақаулар тізімдемесін жасайды.
3. Жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу операцияларын орындайды.
4. Жабдықтың жұмысын бақылайды.
5. Жабдыққа қызмет көрсету операцияларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұсталық-тығыздау жабдығын реттеушінің негізгі жұмыс түрлерін орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұсталық және қалыптау балғаларының, механикалық және гидравликалық қапсыру престерінің, фрикционды және қапсыру престерінің жұмыстарын баптау және реттеу жөніндегі жұмыстарды орындайды;
2. Жабдықты майлау мен баптауды орындайды.
3. Құрастырылған жабдықты сынауды және оларды пайдалануға беруді орындайды.
"111102 3 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 5. Машиналар мен агрегаттарды жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеу, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін уақыт нормаларын анықтау
КМ 05. Машиналар мен агрегаттарды жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеу
Бұл модуль машиналар мен агрегаттарды жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеуге, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін уақыт нормаларын анықтауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс режимдерін және пайдалану ережелерін; жабдықтың жұмыс режимдерінің параметрлерін өлшеу әдістерін, сипаттамаларын және деректерін пайдаланады. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен технологиясының негіздері, жабдықты монтаждау, реттеу және баптау; еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жабдықтарға жөндеу жүргізу бойынша нормативтік, әдістемелік және басқа жетекші материалдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс режимдерін және пайдалану ережелерін; жабдықтың жұмыс режимдерінің параметрлерін өлшеу әдістерін, сипаттамаларын және деректерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үдерісті және техникалық жабдықтау құралдарын дайындау.
Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы
Ұсталық-тығыздау жабдығына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және монтаждау
Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және баптау
Кәсіптік практика (Өндірістік технологиялық практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бұйым құрылысының технологиялылығына баға береді.
2 Өңдеудің дәйектілігін анықтайды.
3. Базаларды, тетіктер құрылысын таңдауды технологиялық үдерістердің нақтылығын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық құжаттаманы жүргізу құрылымын сақтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Рәсімдеу ережелерін сақтайды.
рәсімдеу ережелері.
2. Машиналар мен агрегаттарды жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлейді.
3. Технологиялық үдерістерді жобалау ережелері мен қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жүйелік талдау негіздері мен құрылымдық сызбаны оқиды.
2. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің құрылымы мен жіктелуін сипаттайды.
3. Есептеу құрылғыларын пайдаланады.
КҚ 6. Жөндеу-техникалық қызмет көрсету жұмыстарын басқару; жабдықтарды оңтайлы пайдалану режимін, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, монтаждау және сақтауды ұйымдастыру
КМ 06. Жөндеу-техникалық қызмет көрсету жұмысын басқару
Бұл модуль жөндеу-техникалық қызмет көрсету жұмыстарын басқаруға; жабдықтарды оңтайлы пайдалану режімін, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, монтаждау және сақтауды ұйымдастыруға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономика, еңбекті ғылыми ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздерін; еңбек заңнамасының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды жабдықтау және технологиялық жабдықтарды орналастыруы; технологиялық үдерістердің экономикалық тиімділігін айқындауы; автоматтандырылған басқару үшін кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректер жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, өзгерту және беру технологияларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісті басқарудың ұйымдық құрылымын сипаттау.
Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы
Ұсталық-тығыздау жабдығына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және монтаждау
Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және баптау
Өндірісті жоспарлау және басқаруды ұйымдастыру
Кәсіптік практика (Өндірістік технологиялық практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Басқарушлық шешімдерін дайындау мен негіздеудің әдістерін және қазіргі заманғы технологияларын қолданады.
2. Ынталандырудың заманауи әдістерін қолданады.
3. Бөлшек конструкциясын өңдеу дәлдігін, технологиялылығын біледі.

4. Применяет правила и принципы проектирования технологических процессов, определяет деловые качества работника.
Результат обучения: 2) Определять эксплуатационную надежность и долговечность кузнечно-прессового оборудования.
Критерии оценки:
1. Проводит планово-предупредительный ремонт оборудования.
2. Определяет объема ремонтных работ.
3. Изучает методы ремонта оборудования.
4. Контролирует качества ремонтных работ.
Результат обучения: 3) Обеспечить безопасные условия работы на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр оборудования, помещений и рабочих мест.
2. Использует средства
индивидуальной защиты.
3. Анализирует и оценивает состояние техники безопасности на рабочем месте.
4. Выполняет операции по наладке.
Результат обучения: 4) Применять технологические процессы кузнечно-штампового производства на станках с программным управлением, робототизированных технологических комплексах.
Критерии оценки:
1. Дает оценку технологичности конструкции изделия.
2. Определяет последовательность обработки.
3. Осуществляет выбор баз, конструкции приспособления.
4. Определяет точность технологических процессов.
ПК 7. Контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака
ПМ 07. Контроль качества ремонтных работ
Данный модуль описывает:
результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по обслуживанию и профилактическому ремонту.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают устройство и технические характеристики машин и оборудования, схемы организации рабочих мест.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять порядок выполнения работ с учетом требований качества, сроков исполнения и экологической чистоты; распределять обязанности в бригаде.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль при выполнении работ согласно процедур системы менеджмента качества.
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Ремонт и наладка кузнечно- прессового оборудования
Профессиональная практика
(Производственная технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Характеризует правила применения мерительного инструмента для определения качества изготавливаемых деталей.
2. Понимает критерии оценки качества обрабатываемых деталей.
3. Владеет методикой проведения визуального и измерительного контроля.
4. Применяет основные измерительные средства для проведения контроля.
5. Применяет технологию проведения контроля качества ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Применять критерии оценки выполнения производственных и технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает основные технико-экономические показатели деятельности организации.
2. Характеризует технико- экономические показатели работы кузнечно - штамповых цехов.
3. Проводит контроль операций по наладке оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль качества выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Оценивает техническое состояние работающего оборудования.
2. Учитывает основные свойства обрабатываемых металлов и требуемую температуру их нагрева.
ПК 8. Выполнять пракические работы по квалификации техника - механика
ПМ 08. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку технических материалов для выполнения дипломного проекта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок осмотра оборудования, методы обнаружения его дефектов, правила составления актов и другой технической документации.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль по всем операциям технологической последовательности
Профессиональная практика (Преддипломная практика)
Критерии оценки:
1. Самостоятельно решает вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку.
2. Ориентируется в вопросах автоматизации участка.
3. Выполняет технические и технико-экономические расчеты.
Результат обучения: 2) Дублировать обязанности техника – механика.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает выполнение установленного наряда.
2. Разрабатывает проектно-сметную документацию.
3. Решает технические задачи с использованием информационных технологий.

4. Технологиялық үдерістерді жобалаудың нақтылығын айқындайды.
қызметкердің іскерлік қасиетін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықты алдын ала жоспарлы жөндеуді жүргізеді.
2. Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтайды.
3. Жабдықтарды жөндеу әдістерін зерттейді.
4. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылайды.
Оқу нəтижелері: 3) Жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықтарды, үй-жайларды және жұмыс орындарын тексереді.
2. Жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
3. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасының жағдайын талдайды және бағалайды.
4. Аспаптарды жөндейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Роботтандырылған технологиялық кешендерде, бағдарламалық басқарумен білдектерде ұсталық-қалыптаудың технологиялық үдерістерін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бұйым құрылысының технологиялылығына баға береді.
2 Өңдеудің дәйектілігін анықтайды.
3. Базаларды, тетіктер құрылысын таңдауды жүзеге асырады.
4. Технологиялық үдерістердің нақтылығын айқындайды.
КҚ 7. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және жарамсыздықтың себептерін анықтау
КМ 07. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау
Бұл модуль:
қызмет көрсету және алдын ала жөндеу жұмыстарын орындауға қажетті қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: машиналар мен жабдықтардың құрылысы мен техникалық сипаттамаларын; жұмыс орындарын ұйымдастыру сызбаларын меңгереді; Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сапа талаптарын, орындалу мерзімдерін және экологиялық тазалығын ескере отырып, жұмыстарды орындау тәртібін анықтауы; бригадада міндеттерді бөледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Сапа менеджменті жүйесінің рәсімдеріне сәйкес жұмыстарды орындау кезінде бақылауды жүзеге асыру.
Ұсталық-тығыздау жабдығына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және монтаждау
Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және баптау
Кәсіптік практика
(Өндірістік технологиялық практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Даярланған бөлшектердің сапасын анықтау үшін өлшеу құралын қолдану ережелерін сипаттайды.
2. Өңделетін бөлшектердің сапасын бағалаудың өлшемшарттарын түсінеді.
3. Көзбен және өлшеуіш бақылауды жүргізу әдістемесін біледі.
4. Бақылау жүргізу үшін негізгі өлшеу құралдарын қолданады.
5. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылауды жүргізу технологиясын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік және технологиялық үдерістердің орындалуын бағалаудың өлшемшарттарын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қызметтің негізгі техникалық-- экономикалық көрсеткіштерін есептейді талдайды.
2. Ұсталық-қалыптау цехтарының техникалық-- экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды.
3. Жабдықты баптау бойынша операцияларды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған жұмыстың сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жұмыс істейтін жабдықтың техникалық жағдайын бағалайды.
2. Өңделетін металдардың негізгі қасиеттерін және оларды қыздырудың қажетті температурасын ескереді.
КҚ 8. Техник-механик біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 08. Диплом алды практика
Диплом алды практика оқыту үдерісінде алынған білім мен тәжірибелік дағдыларды жалпылау мен жетілдіруге; тікелей кəсіпорындарда жөндеудің қазіргі заманғы əдістерімен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен танысуға; дипломдық жобаны орындау үшін техникалық материалдарды жинау және дайындауға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жабдықты тексеру тәртібін, оның ақауларын анықтау әдістерін, актілер мен басқа техникалық құжаттаманы жасау ережелерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық дәйектіліктің барлық операцияларын бақылауды жүзеге асыру
Кәсіптік практика
(Диплом алды практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық тізбектегі жабдықтарды жобалау мен құрастыру мәселелерін дербес шешеді.
2. Аумақты автоматтандыру мәселелеріне бағдарланады.
3. Техникалық және техникалық-экономикалық есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техник- механиктің міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлейді.
3. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық тапсырмаларды шешеді.

4. Применяет нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Выполняет задания, предусмотренные производственным планом участка.
6. Организовывает и осуществляет работу на производственном участке предприятия.
7. Выбирает и правильно эксплуатирует оборудование.
8. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Подготавливать материал для выполнения дипломного проекта в соответствии с заданием.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материал в соответствии с выданным заданием.
2. Оформляет отчет по преддипломной практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 52
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 475
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Геологоразведочное оборудование"
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1116000 – Геологоразведочное оборудование
Квалификация*:

4. Өндірістік қызметке қатысты нормативтік құжаттарды қолданады.
5. Аумақтың өндірістік жоспарында көзделген тапсырмаларды орындайды.
6. Кәсіпорынның өндірістік аумағында жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді.
7. Жабдықты таңдайды және дұрыс пайдаланады.
8. Мамандық бойынша стандарттары және оларды бақылау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаны тапсырмаға сәйкес орындау үшін материалдарды дайындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Берілген тапсырмаға сәйкес материалды жинайды және жүйелейді.
2. Диплом алды практика бойынша есептемені рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
52-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
475-қосымша
"Геологиялық барлау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1100000- Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы:
1116000 – Геологиялық барлау жабдығы
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "111601 2 – Наладчик геофизической аппаратуры"
ПК 1. Выполнить диагностику приборов, аппаратуры и оборудования разведочной геофизики
ПМ 01. Выполнение диагностики приборов, аппаратуры и оборудования разведочной геофизики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения законодательства и техники безопасности при наладке геофизических приборов, а также вопросы по осуществлению подготовки рабочего места и подбора инструментов, различать методы и приборы геофизических исследований, осуществление диагностики геологоразведочного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правовые основы в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования техники безопасности; подготовка рабочего места и подбор инструментов; условные графические обозначения проводов, жгутов; условные графические обозначения радиоэлементов (резисторов, конденсаторов, индуктивностей, трансформаторов, полупроводниковых приборов), номиналы резисторов и конденсаторов; проверку полупроводниковых приборов, приемы их монтажа, а также диагностику геологоразведочного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготовить рабочее место для каждой аппаратуры, подготовить инструменты, демонстрировать знание в области правовых основ безопасности, подготовить оборудование для диагностики и произвести диагностику геологоразведочного оборудования.
Результат обучения: 1) Обеспечивать безопасные условия труда.
Охрана труда
Чтение чертежей и схем электронного оборудования
Общий курс геофизических методов исследования
Аппаратура и оборудование
Основы электротехники
Основы технологии диагностики геологоразведочного оборудования
Радиоэлектроника
Правила использования и ремонта измерительных приборов
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"111601 2 – Геофизикалық аппаратураларды реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Барлау геофизикасы аспаптарының, аппаратурасының және жабдықтарының диагностикасын жасау
КМ 01. Барлау геофизикасы аспаптарының, аппаратурасының және жабдықтарының диагностикасын жасау
Бұл модуль геофизикалық аспаптарды жөндеу кезінде заңнаманы және қауіпсіздік техникасын сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, сондай-ақ жұмыс орнын дайындау және құралдарды іріктеу, геофизикалық зерттеулердің әдістері мен аспаптарын ажырату, геологиялық барлау жабдығына диагностика жүргізу мәселелерін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау саласындағы құқықтық негіздерді; еңбекті және денсаулықты қорғау бойынша нормативтік құжаттарды; қауіпсіздік техникасының жалпы талаптарын; жұмыс орнын дайындау және құралдарды іріктеу; сымдардың, бумалардың шартты графикалық белгілерін; радиоэлементтердің (резисторлардың, конденсаторлардың, индуктивтілік, трансформаторлардың, жартылай өткізгіш аспаптардың) шартты графикалық белгілерін, резисторлар мен конденсаторлардың номиналдарын; жартылай өткізгіш аспаптарды тексеру, оларды монтаждау тәсілдерін, сондай-ақ геологиялық барлау жабдығының диагностикасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: әрбір аппаратура үшін жұмыс орнын дайындауды, құралдарды дайындауды, қауіпсіздіктің құқықтық негіздері саласындағы білімін көрсетуді, жабдықты диагностикаға дайындауды және геологиялық барлау жабдығына диагностика жасауды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
Еңбекті қорғау
Электрондық жабдықтың сызбалары мен сұлбаларын оқу
Геофизикалық зерттеу әдістерінің жалпы курсы
Аппаратура және жабдық
Электр техникасының негіздері
Геологиялық барлау жабдығы диагностикасының негізгі технологиясы
Радиоэлектроника
Өлшеу аспаптарын пайдалану және жөндеу ережелері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает законы Республики Казахстан и законодательные акты о труде, формы и методы организации труда и отдыха.
2. Соблюдает производственную санитарию, пожарную безопасность и электрическую безопасность. 3. Оказывает первую доврачебную медицинскую помощь при поражении электрическим током, производственном травматизме и отравлениях.
4. Проходит вводный и внеочередные инструктажи, инструктажи на рабочем месте.
5. Использует средства индивидуальной защиты.
6. Соблюдает действующие требования по охране окружающей среды.
7. Выполняет правила безопасности в аварийных ситуациях.
Результат обучения: 2) Подготовить рабочее место и осуществлять подбор инструментов.
Критерии оценки:
1. Подготавливает рабочее место.
2. Применяет графические символы, технические термины и чертежи, при работе с оборудованием.
3. Использует эксплуатационную или ремонтную документацию.
4. Понимает основное назначение, область применения контрольно-измерительных приборов и аппаратур.
5. Понимает основное назначение, область применения инструментов, приспособлений и их классификацию.
6. Характеризует назначение электрических измерений и приборов.
7. Применяет электрические инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Результат обучения: 3) Различать методы разведочной и скважинной геофизики.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о различных принципах, видах и методах геофизических исследований в разведочной геофизики (магниторазведка, сейсморазведка, гравиразведка, электроразведка, радиометрическая и ядерная геофизика);
2. Имеет понятие о различных геофизических методах исследования в скважинной геофизике (электрический, радиометрический, сейсмоакустический, каротаж, кавернометрия, инклинометрия, контроль за состоянием нефтяной скважины).
Результат обучения: 4) Владеть основными вопросами назначения классификации и принципами работы аппаратуры и оборудования разведочной и скважинной геофизики.
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией и принципами работы геофизических приборов, аппаратур и оборудований.
2. Демонстрирует знания по основам электро- и радиотехнике, принципиальные электрические и радио-схемы
Результат обучения: 5) Проводить диагностику геофизического оборудования, выявлять их исправности и не исправности.
Критерии оценки:
1. Проводит визуальный осмотр оборудований на дефект.
2. Проводит диагностику геофизического оборудования.
3. Применяет контрольно-измерительные приборы для проведения различных замеров работоспособности электрических схем аппаратуры.
4. Владеет информацией о составных частях, устройстве и принципами работы геофизического оборудования.
5. Использует технические термины и чертежи различных геологоразведочных оборудований при диагностике и выявлении неисправностей.

1. Қазақстан Республикасының еңбек, еңбек және демалысты ұйымдастыру нысандары мен әдістері туралы заңдарын және заңнамалық актілерін түсінеді.
2. Өндірістік санитарияны, өрт қауіпсіздігін және электр қауіпсіздігін сақтайды.
3. Электр тогымен зақымдану, өндірістік жарақаттану және улану кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді.
4. Бастапқы және кезектен тыс нұсқамалардан, жұмыс орнындағы нұсқамалардан өтеді.
5. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
6. Қоршаған ортаны қорғау бойынша қолданыстағы талаптарын сақтайды.
7. Апаттық жағдайларда қауіпсіздік ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын дайындау және құралдарды іріктеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жұмыс орнын дайындайды.
2. Жабдықпен жұмыс жасау кезінде графикалық таңбаларды, техникалық терминдерді және сызбаларды қолданады.
3. Пайдалану немесе жөндеу құжаттамасын пайдаланады.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының және аппаратуралардың негізгі мақсатын, қолданылу аясын түсінеді.
5. Құралдардың, керек-жарақтардың негізгі мақсатын, қолданылу аясын және жіктелімін түсінеді.
6. Электрлік өлшеудің және аспаптардың міндетін сипаттайды.
7. Электр құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Барлау және ұңғымалық геофизика әдістерін ажырату.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Барлау геофизикасындағы геофизикалық зерттеулердің түрлі қағидаттары, түрлері мен әдістері туралы (магниттік барлау, сейсмикалық барлау, гравибарлау, электрлік барлау, радиометрикалық және ядролық геофизика) түсінігі бар;
2. Ұңғымалық геофизикадағы түрлі геофизикалық зерттеу әдістері (электрлік, радиометрлік, сейсмоакустикалық, каротаж, кавернометрия, инклинометрия, мұнай ұңғымасының жай-күйін бақылау) туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 4) Барлау және ұңғымалық геофизика аппаратурасының және жабдығының негізгі міндеті, жіктелуі және жұмыс істеу қағидаты мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Геофизикалық аспаптардың, аппаратуралардың және жабдықтардың жіктелуін және жұмыс істеу қағидаттарын меңгереді.
2. Электр және радиотехника негіздері, принциптік электр және радиосұлбалар бойынша білімін көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 5) Геофизикалық жабдыққа диагностика жасау, оның ақаусыздығын және ақаулықтарын анықтау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықтың кемістігіне визуалды тексеру жүргізеді
2. Геофизикалық жабдыққа диагностика жасайды.
3. Аппаратураның электр сұлбаларының жұмыс қабілеттілігіне түрлі өлшемдер жүргізу үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
4. Геофизикалық жабдықтың құрамдас бөліктері, құрылысы және жұмыс істеу қағидаттары туралы ақпаратты меңгереді.
5. Диагностика және ақаулықтарын анықтау кезінде түрлі геологиялық барлау жабдықтарының техникалық терминдері мен сызбаларын пайдаланады.

6. Определяет работоспособность прибора, аппаратуры и оборудования.
7. Определяет виды поломок и дефектов приборов, аппаратуры и оборудования.
8. Владеет заполнением акта диагностики с указанием дефектов при не исправности геофизического оборудования.
ПК 2. Выполнить ремонтные работы приборов, аппаратуры и оборудования для выполнения геофизических исследований
ПМ 2. Выполнение ремонтных работ приборов, аппаратуры и оборудования для выполнения геофизических исследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разборки приборов, аппаратуры и оборудования для выполнения геофизических исследований, проведения дефектовки, маркировки и сортировки деталей, ремонта и сборки узлов и механизмов аппаратуры и оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: общие сведения по геологии, бурению скважин, геофизических исследованиях в скважинах и на поверхности, последовательность разборки и сборки оборудования, технические условия на выбраковку деталей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: получить представление о плановом техническом обслуживании оборудования, текущего внепланового ремонта геофизического оборудования, аппаратуры, приборов и отдельных узлов, степень и виды износов и поломок, проводить ремонт, заменять и устранять неисправности деталей, механизмов и узлов оборудования, а также производит сборку
Результат обучения: 1) Разбирать приборы, аппаратуры и оборудования на механизмы, узлы и детали.
Технология ремонта оборудований разведочной геофизики
Восстановление деталей и повторное использование материалов
Общая геология
Кристаллография, минералогия и петрография
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение приборов, аппаратуры и оборудования для геофизических исследований.
2. Демонстрирует знания устройства приборов, аппаратуры и оборудования для геофизических исследований.
3. Производит полную разборку всех деталей, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования разведочной геофизики.
Результат обучения: 2) Проводить ремонт, пусконаладочные работы, заменять и устранять неисправности деталей, механизмов и узлов оборудования.
Критерии оценки:
1. Выявляет и устраняет неисправности аппаратуры и оборудования для геофизических исследований.
2. Учитывает геологию, петрографию участка работы геологоразведочного оборудования при определении поломки.
3. Применяет нормы и правила электробезопасности.
4. Применяет меры и средства защиты от поражения электрическим током.
5. Соблюдает правила техники безопасности при монтаже, ремонте, пуско-наладочных работах и при техническом обслуживании.

6. Аспаптың, аппаратураның және жабдықтың жұмыс қабілеттілігін анықтайды.
7. Аспаптардың, аппаратураның және жабдықтың сыну және ақау түрлерін анықтайды.
8. Геофизикалық жабдықтың ақауы кезінде кемшіліктерін көрсете отырып, диагностика актісін толтыруды меңгереді.
КҚ 2. Геофизикалық зерттеулер жасауға арналған аспаптарға, аппаратураға және жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 2. Геофизикалық зерттеулер жасауға арналған аспаптарға, аппаратураға және жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль геофизикалық зерттеулер жүргізуге арналған аспаптарды, аппаратураны және жабдықтарды бөлшектеуге, бөлшектердің ақауын табу, таңбалау және сұрыптау жүргізуге, аппаратураның және жабдықтың тораптары мен механизмдерін жөндеуге және құрастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: геологиялық, ұңғымаларды бұрғылау, ұңғымалардағы және беткі геофизикалық зерттеулер, жабдықты бөлшектеу және құрастыру, бөлшектер жарамсыз деп танылатын техникалық жағдайлар бойынша жалпы мәліметтерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жабдықтарға жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді, геофизикалық жабдықты, аппаратураны, аспаптарды және жекелеген тораптарды ағымдағы жоспардан тыс жөндеуді, тозу және сыну дәрежесі мен түрлері туралы түсінік алуы, жөндеу жүргізуді, жабдық бөлшектерін, механизмдерін және тораптарын алмастыру және ақауын жоюды, сондай-ақ құрастыруды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аспаптарды, аппаратураны және жабдықты механизмдерге, тораптарға және бөлшектерге бөлу.
Барлау геофизиксы жабдықтарын жөндеу технологиясы
Бөлшектерді қалпына келтіру және материалдарды қайта пайдалану
Жалпы геология
Кристаллография, минералогия және петрография
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Геофизикалық зерттеулерге арналған аспаптардың, аппаратураны және жабдықтың міндетін сипаттайды.
2. Геофизикалық зерттеулерге арналған аспаптардың, аппаратураның және жабдықтың құрылысы туралы білімін көрсетеді.
3. Барлау геофизикасы аппаратурасының және жабдығының барлық бөлшектерін, тораптарын және механизмдерін толық бөлшектейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу, іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу, жабдықтың бөлшектерін, механизмдері мен тораптарын ауыстыру және ақаулықтарын жою.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Геофизикалық зерттеулерге арналған аппаратура мен жабдықтың ақауларын анықтайды және жояды.
2. Сынуды анықтау кезінде геологиялық барлау жабдығының жұмыс аумағының геологиясын, петрографиясын ескереді.
3. Электр қауіпсіздік нормалары мен ережелерін қолданады.
4. Электр тоғынан зақымданудан қорғану шаралары мен құралдарын қолданады.
5. Монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу жұмыстары және техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.

6. Производит ремонт и наладку геофизической аппаратуры, руководствуясь техническим описанием, инструкцией по эксплуатации и ремонту, схемами, паспортами используемого оборудования, приборов.
7. Демонстрирует знания принципиальных электрических и радиосхем, типы, устройства, порядок, способы монтажа и сборки геофизических станций, приборов, аппаратуры.
8. Демонстрирует знания технологии электро- радиомонтажных работ, устройства и правила пользования и ремонта измерительных приборов.
9. Демонстрирует знания основ аналоговых и цифровых схем
10. Производит замену и регулировку радиоэлектронных схем.
Результат обучения: 3) Проводить сборку деталей, механизмов и узлов приборов, аппаратуры и оборудования разведочной геофизики после ремонта, используя схему сборки.
Критерии оценки:
1. Использует технологическую схему сборки оборудования.
2. Характеризует паспортизацию оборудования.
3. Характеризует основные свойства смазочных материалов.
4. Устанавливает прокладки, резиновые кольца, сальники и другие виды уплотнения.
ПК 3. Выполнить необходимые настройки и проверки приборов, аппаратуры и оборудования при геофизических исследованиях
ПМ 3. Выполнение необходимых настроек и проверок приборов, аппаратуры и оборудования при геофизических исследованиях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для настройки, регулировки и поверки аппаратуры и отдельных узлов оборудования, используемых при геофизических работах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проведение проверки сборки контрольно-измерительными приборами, проведение поверок, проведение тестовых измерений для проверки качества ремонта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: демонстрировать знание способов и методов проверок контрольно-измерительными приборами, определить правильность функционирования деталей и узлов, произвести поверки аппаратуры.
Результат обучения: 1) Проводить проверку сборки и регулировку контрольно-измерительными приборами и определять работоспособность деталей, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования при геофизических исследованиях.
Техническое обслуживание аппаратуры и оборудования разведочной геофизики.
Метрологическое обеспечение
Методика и техника полевых работ
Правила обращения с радиоактивными источниками
Логистика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает способы и методы проверки оборудования после ремонта.
2. Характеризует основные требования к отремонтированным деталям.
3. Определяет правильность функционирования деталей и сборочных единиц.
4. Добивается класса точности измерения.
5. Проверяет и при необходимости заменяет внутренний источник питания аппаратуры и оборудования разведочной геофизики.

6. Пайдаланылатын жабдықтың, аспаптың техникалық сипаттамасын, пайдалану және жөндеу жөніндегі нұсқаулықты, сұлбаларын, төлқұжаттарын басшылыққа ала отырып, геофизикалық аппаратураға жөндеу және реттеу жүргізеді.
7. Қағидалық электр және радиосұлбалар, геофизикалық станцияларды, аспаптардың, аппаратураның түрлері, құрылысы, оларды монтаждау және құрастыру тәртібі, тәсілдері туралы білімін көрсетеді.
8. Электр-радиомонтаж жұмыстарының технологиясы, өлшеу аспаптарының құрылысы, пайдалану және жөндеу ережелері туралы білімін көрсетеді.
9. Аналогты және цифрлық схемалар негізі туралы білімін көрсетеді.
10. Радиоэлектронды сұлбаларды ауыстырады және реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеуден кейін барлау геофизикасы аспаптарының, аппаратурасының және жабдығының бөлшектерін, механизмдерін және тораптарын құрастыру схемасын пайдалана отырып құрастырады.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықты құрастырудың технологиялық сұлбасын пайдаланады.
2. Жабдықтың төлқұжатын сипаттайды.
3. Майлау материалдарының негізгі қасиеттерін сипаттайды.
4. Төсемелерді, резеңке шығыршықтарды, тығыздамаларды және басқа да тығын түрлерін орнатады.
КҚ 3. Геофизикалық зерттеу кезінде аспаптардың, аппаратураның және жабдықтың қажетті баптаулары мен тексерулерін орындау
КМ 3. Геофизикалық зерттеу кезінде аспаптардың, аппаратураның және жабдықтың қажетті баптаулары мен тексерулерін орындау
Бұл модуль геофизикалық жұмыстар кезінде пайдаланылатын аппаратураны және жабдықтың жекелеген тораптарын баптауға, реттеуге және тексеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бақылау-өлшеу аспаптарымен құрастырмаларды тексеруді, тексеру жүргізуді, жөндеу сапасын тексеру үшін тестілік өлшемдер жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру әдістері және тәсілдері туралы білімін көрсетуді, бөлшектер мен тораптардың дұрыс жұмыс істеуін анықтауды, аппаратураға тексеру жүргізуді уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау-өлшеу аспаптарымен құрастырмаларды және реттеуді тексеру, геофизикалық зерттеулер кезінде аппаратураның және жабдықтың бөлшектерінің, тораптарының және механизмдерінің жұмыс қабілеттілігін анықтау.
Барлау геофизикасы аппаратурасына және жабдығына техникалық қызмет көрсету.
Метрологиялық қамтамасыз ету
Дала жұмыстарының әдістемесі және техникасы
Радиоактивті көздермен жұмыс істеу қағидалары
Логистика
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жөнделген жабдықты тексеру тәсілдері мен әдістерін таңдайды.
2. Жөнделген бөлшектерге қойылатын негізгі талаптарды сипаттайды.
3. Бөлшектер мен құрастырма бірліктер жұмысының дұрыстығын анықтайды.
4. Өлшеу нақтылығының дәрежесіне қол жеткізеді.
5. Барлау геофизикасы аппаратурасының және жабдығының ішкі қоректендіру көзін тексереді және қажеттілігіне қарай ауыстырады.

6. Проверяет работоспособность устройства, использующие внешний источник питания.
7. Проводит регулировку аппаратуры, применяемой на геофизических работах с использованием специального измерительного оборудования (осциллограф).
8. Проводит тестовые измерения для проверки качества ремонта.
Результат обучения: 2) Проводить поверки.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о периодичности поверки аппаратуры.
2. Проводит поверки согласно техническим инструкциям о поверке аппаратуры разведочной геофизики.
3. Производит соответствующие записи в паспорт аппаратуры о результатах поверки и дату поверки.
4. Производит эталонирование геофизического оборудования и приборов с использованием эталонных образцов (поверочный стол, магазин сопротивлений, эталонный источник гамма излучений).
5. Соблюдает последовательность выполнения работ и правила безопасности при работе с радиоактивными источниками.
Результат обучения: 4) Понимать организацию логистики.
1. Организует погрузо-разгрузочные работы
2. Участвует в транспортировке геологоразведочного оборудования.
3. Готовит акт транспортировки (акт прием-передач).
4. Контролирует хранение деталей, узлов и механизмов геологоразведочного оборудования.
Квалификация "111602 3 – Техник-механик"
ПК 4. Организовывать контроль над проведением ремонтных работ геологоразведочного оборудования
ПМ 4. Организация контроля над проведением ремонтных работ геологоразведочного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и контроля над проведением ремонтных и эксплуатационных работ геологоразведочного оборудования, для введения и контролирования использование персоналом необходимых нормативных документов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию и планирование технического обслуживания и ремонта геологоразведочного оборудования, оформление и контроль использование технической документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать и планировать работы по техническому обслуживанию и разработать план-графикы периодического обслуживания геологоразведочного оборудования, оформлять, использовать и контролировать использование технической документации на ремонт оборудования, проводить контроль над ремонтом и ходом в эксплуатацию оборудования и вести учет запасных частей.
Результат обучения: 1) Организовать и планировать работы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
Техническое обслуживание и ремонт геологоразведочного оборудования
Основы экономики и организация ГРР
Критерии оценки:

6. Сыртқы қоректендіру көзін пайдаланатын құрылғылардың жұмыс қабілеттігін тексереді.
7. Геофизикалық жұмыстарда қолданылатын аппаратураны арнайы өлшеу жабдығын (осциллограф) пайдалану арқылы реттеу жүргізеді.
8. Жөндеу сапасын тексеру үшін тестілік өлшемдер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тексеру жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Аппаратураны тексеру мерзімділігі туралы білімін көрсетеді.
2. Барлау геофизикасының аппаратурасын тексеру туралы техникалық нұсқаулыққа сәйкес тексеру жүргізеді.
3. Аппаратураның төлқұжатына тексеру нәтижелері туралы тиісті жазбаларды және тексеру күнін енгізеді.
4. Эталондық үлгілерді пайдалана отырып, геофизикалық жабдыққа және аспаптарға өлшем жүргізеді (тексеру үстелі, кедергілер жинағы, гамма сәулелердің эталондық көзі).
5. Жұмыстардың орындалуы ретін және радиоактивті көздермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Логистиканы ұйымдастыруды түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастырады
2. Геологиялық барлау жабдығын тасымалдауға қатысады.
3. Тасымалдау актісін (қабылдау-тапсыру актісін) дайындайды.
4. Геологиялық барлау жабдығы бөлшектерінің, тораптарының және механизмдерінің сақталуын бақылайды.
"111602 3 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 4. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарының жүргізілуін бақылауды ұйымдастыру
КМ 4. Геологиялық барлау жабдығына жөндеу жұмыстарының жүргізілуін бақылауды ұйымдастыру
Бұл модуль геологиялық барлау жабдығына жөндеу және пайдалану жұмыстарының жүргізілуін ұйымдастыруға және бақылауға, қажетті нормативтік құжаттарды енгізуге және қызметкерлердің оны пайдалануын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: геологиялық барлау жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыруды және жоспарлауды, техникалық құжаттаманы рәсімдеуді және пайдаланылуын бақылауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыруы және жоспарлауы және геологиялық барлау жабдығына мерзімдік қызмет көрсетудің жоспар-кестесін әзірлеуді, жабдықты жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеуді, пайдалануы және пайдаланылуын бақылауды, жабдықты жөндеуді және пайдалануға беру барысын бақылауды және қосалқы бөлшектер есебін жүргізуді уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау.
Геологиялық барлау жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Экономика негіздері және ГБЖ ұйымдастыру
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Разрабатывает план-график периодического обслуживания геологоразведочного оборудования.
2. Владеет правилами техники безопасности при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте геологоразведочного, геофизического оборудования.
3. Владеет организацией рабочего места.
4. Владеет знаниями о требований Госгортехнадзора к эксплуатации и обслуживанию геологического оборудования.
5. Владеет системой планово-предупредительных ремонтов и рациональную эксплуатацию оборудования.
6. Обеспечивает проведение внеплановых ремонтных работ.
7. Осуществляет организацию ремонтно-технической службы и технологию ремонта.
8. Характеризует структуру периодического обслуживания геологоразведочного оборудования.
9. Участвует в разработке мероприятий по предотвращению аварий и поломок оборудования.
10. Участвует в организации технического осмотра и технического обслуживания геологоразведочного оборудования.
Результат обучения: 2) Использовать техническую документацию на ремонт оборудования
Критерии оценки:
1. Использует в работе действующие нормативно-правовые акты, документы по стандартизации, по эксплуатации и ремонту и технические документы.
2. Контролирует и производит запись в паспорте аппаратуры и оборудования с указанием соответствующей информации.
3. Составляет дефектную ведомость на забракованные детали, узлы и механизмы.
4. Участвует в организации и оформлении документов.
5.Составляет акты по приему оборудования в ремонт и сдачи оборудования после ремонта и настройки, участвует в списании с баланса оборудования.
6. Применяет и руководствуется документацией системы менеджмента качества (СМК ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001).
7. Участвует в разработке мероприятий по охране окружающей среды.
Результат обучения: 3) Проводить контроль над ходом ремонта и эксплуатации геофизического оборудования
Критерии оценки:
1. Координирует работы на вверенном производственном участке.
2. Проверяет знания по технике безопасности наладчика геофизического оборудования.
3. Контролирует соблюдение требований противопожарной защиты, технологической и трудовой дисциплины, правил электротехнической безопасности при производстве работ и эксплуатации оборудования.
4. Ведет установленную производственную и отчетную документацию.
5. Проводит контроль над порядком проведения ремонта геологоразведочного оборудования.
6. Участвует в работе по контрольным измерениям для определения работоспособности.
7. Участвует в работе по сдаче оборудования в эксплуатацию.
Результат обучения: 4) Проводить учет запасных частей геологоразведочного оборудования.
Критерии оценки:

1. Геологиялық барлау жабдығына мерзімдік қызмет көрсету жоспар-кестесін әзірлейді.
2. Геологиялық барлау, геофизикалық жабдықты пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгереді.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыруды меңгерген.
4. Геологиялық жабдықты пайдалануға және қызмет көрсетуге қойылатын Мемтехқадағалау талаптары туралы білімді меңгереді.
5. Жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстары және жабдықты ұтымды пайдалану жүйесін меңгереді.
6. Жоспардан тыс жөндеу жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етеді.
7. Жөндеу-техникалық қызметті ұйымдастыруды және жөндеу технологиясын жүзеге асырады.
8. Геологиялық барлау жабдығына мерзімдік қызмет көрсету құрылымын сипаттайды.
9. Жабдықтың апаты мен сынуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
10. Геологиялық барлау жабдығын техникалық тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы пайдалану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерді, стандарттау жөніндегі, пайдалану және жөндеу жөніндегі құжаттарды және техникалық құжаттарды жұмыста пайдаланады.
2. Аппаратураның және жабдықтың төлқұжатында тиісті ақпаратты көрсете отырып, жазба енгізеді және бақылайды.
3. Жарамсыз бөлшектердің, тораптар мен механизмдердің ақаулық тізімдемесін жасайды.
4. Ұйымдастыруға және құжаттарды рәсімдеуге қатысады.
5. Жабдықты жөндеуге қабылдау және жабдықты жөндеу мен баптаудан кейін қайтару туралы актілер жасайды, жабдықты теңгерімнен есептен шығаруға қатысады.
6. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттамасын қолданады және басшылыққа алады (СМЖ ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001).
7. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геофизикалық жабдықты жөндеу және пайдалану барысын бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тапсырылған өндірістік аумақтағы жұмыстарды үйлестіреді.
2. Геофизикалық жабдық реттеушісінің қауіпсіздік техникасы бойынша білімін тексереді.
3. Өртке қарсы қорғану, технологиялық және еңбек тәртібі, жабдықпен жұмыс жасау және пайдалану кезінде электр техникалық қауіпсіздік ережелерінің талаптарының сақталуын бақылайды.
4. Белгіленген өндірістік және есептік құжаттаманы жүргізеді.
5. Геологиялық барлау жабдығын жөндеу тәртібіне бақылау жүргізеді.
6. Жұмыс қабілеттілігін анықтау үшін бақылау өлшемдері бойынша жұмысқа қатысады.
7. Жабдықты пайдалануға беру жұмысына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 4) Геологиялық барлау жабдығының қосалқы бөлшектерінің есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Составляет отчеты по расходу запасных частей и горюче-смазочных материалов.
2. Подает заявки на приобретение материально-технических ресурсов и запасных деталей для ремонта геологоразведочного оборудования.
3. Ведет учет материальных ценностей, принимает меры по сохранности и своевременному списанию материалов.
4. Понимает значение нормирования расходов и запасов материально-технических ресурсов.
5. Создает моральную заинтересованность в завершении ремонтных работ в назначенный срок в соответствии с планом и качеством.
6. Рассчитывает потребности в ресурсах по ремонту и эксплуатации оборудования, нормы времени на ремонт и оплату труда.
7. Оценивает степень износа и проводит анализ износа оборудования.
8. Осуществляет паспортизацию и учет технических средств.
ПК 5. Провести обслуживание механической и электрической части машин, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования скважинной геофизики
ПМ 5. Проведение обслуживания механической и электрической части машин, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования скважинной геофизики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения обслуживания механической и электрической части машин, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования скважинной геофизики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: характеристики спуско-подъемных операции в скважине, назначение вспомогательных оборудований скважинной геофизики, виды и степень износа и поломок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить полную разборку всех деталей, узлов и механизмов аппаратуры и оборудования разведочной геофизики, определять степень и виды износов и поломок, проводить ремонт, заменять и устранять неисправности деталей, механизмов и узлов оборудования, а также производит сборку.
Результат обучения: 1) Разбирать аппаратуры и оборудования на механизмы, узлы и детали.
Технология ремонта аппаратуры и оборудований скважинной геофизики
Диагностика и ремонт микропроцессорной техники
Основы бурения
Основы гидрогеологии
Технология ремонта аппаратуры и оборудований скважинной геофизики
Информационные технологии в наладке геофизической аппаратуры
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания назначения и устройства аппаратуры и оборудования скважинной геофизики.
2. Характеризует назначение вспомогательных оборудований скважинной геофизики.
3. Использует последовательность и технологию разборки узлов и механизмов, аппаратуры и оборудования скважинной геофизики для осуществления ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Определять степень износа и виды поломок деталей согласно техническим условиям, используя контрольно-измерительные приборы.
Критерии оценки:

1. Қосалқы бөлшектер мен жанар-жағармай материалдарының шығысы бойынша есеп жасайды.
2. Материалдық-техникалық ресурстарды және геологиялық барлау жабдығын жөндеу үшін қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінім береді.
3. Материалдық құндылықтардың есебін жүргізеді, материалдардың сақталуы және уақтылы есептен шығарылуы бойынша шаралар қабылдайды.
4. Материалдық-техникалық ресурстардың шығындары мен қорларын нормалаудың мәнін түсінеді.
5. Жөндеу жұмыстарының жоспарға және сапасына сәйкес белгіленген мерзімде аяқталуына моральдық мүдделілік қалыптастырады.
6. Жабдықты жөндеу және пайдалану бойынша ресурстарға қажеттілікті, жөндеуге кететін уақыт нормаларын және еңбекақыны есептейді.
7. Тозу дәрежесін бағалайды және жабдықтың тозуына талдау жүргізеді.
8. Техникалық құралдарды құжаттандыруды және есепке алуды жүзеге асырады.
КҚ 5. Машиналардың механикалық және электр бөліктеріне, ұңғымалық геофизика аппаратурасының және жабдығының тораптары мен механизмдеріне қызмет көрсету
КМ 5. Машиналардың механикалық және электр бөліктеріне, ұңғымалық геофизика аппаратурасының және жабдығының тораптары мен механизмдеріне қызмет көрсету
Бұл модуль машиналардың механикалық және электр бөліктеріне, ұңғымалық геофизика жабдықтары мен аппаратурасының тораптары мен механизмдеріне қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларының сипаттамасын, ұңғымалық геофизиканың қосымша жабдықтарының мақсатын, тозу және сыну түрлері мен дәрежесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: барлау геофизикасы аппаратурасы мен жабдығының барлық бөлшектерін, тораптары мен механизмдерін толық бөлшектеуді, тозу және сыну дәрежесі мен түрлерін анықтауды, жабдық бөлшектерін, механизмдерін және тораптарын ауыстыру және ақауын жоюды, сондай-ақ құрастыруды уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аппаратураны және жабдықты механизмдерге, тораптарға және бөлшектерге бұзу.
Ұңғымалық геофизика аппаратурасын және жабдықтарын жөндеу технологиясы
Микропроцессорлық техниканы диагностикадан өткізу және жөндеу
Бұрғылау негіздері
Гидрогеология негіздері
Ұңғымалық геофизика аппаратурасын және жабдықтарын жөндеу технологиясы
Геофизикалық аппаратураны реттеудегі ақпараттық технологиялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұңғымалық геофизика аппаратурасы мен жабдығының мақсаты және құрылысы туралы білімін көрсетеді.
2. Ұңғымалық геофизика қосалқы жабдықтарының мақсатын сипаттайды.
3. Жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру үшін ұңғымалық геофизика тораптары мен механизмдерін, аппаратурасы мен жабдығын бөлшектеу технологиясы мен ретін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық шарттарға сәйкес бөлшектердің тозу деңгейін және сыну түрлерін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует виды и причины износа механизмов и узлов аппаратуры и оборудования скважинной геофизики.
2. Определяет виды поломок деталей электрической схемы.
3. Учитывает характеристику спуско-подъемных операции в скважине.
4. Демонстрирует знания о бурении и конструкции скважин.
5. Учитывает гидродинамические изменения в земной коре.
6. Демонстрирует знания о гидрогеологии.
7. Использует контрольно-измерительные приборы для выявления дефектов и поломок.
8. Производит сортировку и маркировку деталей красками.
Результат обучения: 3) Проводить ремонт, заменять и устранять неисправности электрических схем, деталей, механизмов и узлов геологоразведочного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выявляет и устраняет неисправности аппаратуры и оборудования скважинной геофизики.
2. Выбирает способы устранения повреждений в аппаратурах и оборудованиях скважинной геофизики.
3. Производит ремонт или замену деталей, узлов и механизмов при поломке.
4. Использует информационные технологии в ремонте геофизической аппаратуры.
5. Производит замену деталей на электрических схемах.
6. Производит замену движущихся и вращающихся механизмов скважинной аппаратуры.
7. Производит ремонт и замену узлов каротажной станции.
8. Ведет учет и анализ отказов оборудования и обобщает опыт эксплуатации оборудования;
9. Составляет график профилактических осмотров и различных видов ремонта.
Результат обучения: 4) Проводить сборку электрической схемы, деталей, механизмов и узлов приборов, геологоразведочного оборудования после ремонта, используя схему сборки и технические инструкций.
Критерии оценки:
1. Использует технологическую схему сборки аппаратуры и оборудования.
2. Характеризует паспортизацию аппаратуру и оборудования.
3. Устанавливает прокладки, резиновые кольца, сальники и другие виды уплотнения.
4. Использует паспорт каротажной станции.
5. Производит установку и закрепление узлов и блоков каротажной станции.
ПК 6. Выполнить необходимые настройки и калибровки аппаратуры и оборудования скважинной геофизики после ремонта
ПМ 6. Выполнение необходимых настроек и калибровок аппаратуры и оборудования скважинной геофизики после ремонта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения необходимых настроек, калибровок скважинной аппаратуры и их наземных вспомогательных оборудований.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: организацию полевых работ, способы и методы проверки геологоразведочного оборудования, поверку и калибровку скважинной аппаратуры, выполнение текущего обслуживания геологоразведочного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить проверку сборки контрольно-измерительными приборами и определять работоспособность устройств, проводить поверки, калибровки, испытание и эталонирование геологоразведочного оборудования, а также выполнять работы по поддержанию геологоразведочного оборудования в рабочем состоянии и проведение работ по логистике.
Результат обучения: 1) Проводить проверку сборки контрольно-измерительными приборами и определять работоспособность устройств.
Техническое обслуживание аппаратуры и оборудования разведочной геофизики
Метрологическое обеспечение
Методика и техника полевых работ
Организация логистики
Критерии оценки:

1. Ұңғымалық геофизика аппаратурасы жабдығының механизмдері мен тораптарының тозу түрлерін және себебін сипаттайды.
2. Электр схемасы бөлшектерінің сыну түрлерін анықтайды.
3. Ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларының сипаттамасын есепке алады.
4. Бұрғылау және ұңғымалардың конструкциясы туралы білімін көрсетеді.
5. Жер қыртысындағы гидродинамикалық өзгерістерді есепке алады.
6. Гидрогеология туралы білімін көрсетеді.
7. Ақаулар мен сынуды анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
8. Бөлшектерді сұрыптауды және бояулармен таңбалауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеу жүргізу, геологиялық барлау жабдығының электр сұлбаларын, бөлшектерін, механизмдерін және тораптарын ауыстыру және ақауын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұңғымалық геофизика аппаратурасы мен жабдығының ақауларын анықтайды және жояды.
2. Ұңғымалық геофизика аппаратураларындағы және жабдықтарындағы зақымдануды болдырмау тәсілдерін таңдайды.
3. Сынған кезде бөлшектерді, тораптарды және механизмдерді жөндейді немесе ауыстырады.
4. Геофизикалық аппаратураны жөндеуде ақпараттық технологияларды пайдаланады.
5. Электр сұлбалардағы бөлшектерді ауыстырады.
6. Скважиналық аппаратураның қозғалмалы және айналмалы механизмдерін ауыстырады.
7. Каротаж станциясының тораптарын жөндейді және ауыстырады.
8. Жабдықтың істен шығуын есепке алады және талдайды және жабдықты пайдалану тәжірибесін қорытындылайды.
9. Профилактикалық тексерулер және жөндеу түрлерінің кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жөндеуден кейін құрастыру сұлбасын және техникалық нұсқаулықтарды пайдалана отырып, аспаптардың электр сұлбаларын, бөлшектерін, механизмдері мен тораптарды, геологиялық жабдықты құрастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Аппаратураны және жабдықты құрастырудың технологиялық сұлбасын пайдаланады.
2. Аппаратураны және жабдықты төлқұжаттауды сипаттайды.
3. Төсемелерді, резеңке шығыршықтарды, тығыздамаларды және басқа да тығын түрлерін орнатады.
4. Каротаж станциясының төлқұжатын пайдаланады.
5. Каротаж станциясының тораптары мен блоктарын орнатады және бекітеді.
КҚ 6. Жөндеуден кейін ұңғымалық геофизика аппаратурасы мен жабдығына қажетті баптаулар және калибрлеу жүргізу
КМ 6. Жөндеуден кейін ұңғымалық геофизика аппаратурасы мен жабдығына қажетті баптаулар және калибрлеу жүргізу
Бұл модуль ұңғымалық аппаратураның және олардың жер бетіндегі қосалқы жабдықтарының қажетті баптауларын, калибрлеуін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дала жұмыстарын ұйымдастыруды, геологиялық барлау жабдығын тексеру тәсілдері мен әдістерін, ұңғымалық аппаратураны тексеруді және калибрлеуді, геологиялық барлау жабдығына ағымдағы қызмет көрсетуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бақылау-өлшеу аспаптарымен құрастыруды тексеруі және құрылғылардың жұмыс қабілеттігін анықтауды, геологиялық барлау жабдығын тексеруді, калибрлеуді, сынауы және өлшеуді, сондай-ақ геологиялық барлау жабдығын жұмыс күйінде сақтау жұмыстарын орындауды және логистика бойынша жұмыстарды жүргізуді уйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау-өлшеу аспаптарымен құрастырмаларды тексеру және құрылғылардың жұмыс қабілеттігін анықтау.
Барлау геофизикасы аппаратурасына және жабдығына техникалық қызмет көрсету.
Метрологиялық қамтамасыз ету
Дала жұмыстарының әдістемесі және техникасы
Логистиканы ұйымдастыру
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Выбирает способы и методы проверки геологоразведочного оборудования после ремонта.
2. Характеризует основные требования к отремонтированным деталям, узлам и механизмам.
3. Определяет правильность функционирования деталей и вращающихся механизмов.
4. Проверяет и при необходимости заменяет внутренний источник питания скважинной аппаратуры.
5. Контролирует правильность установки узлов и блоков каротажной станции согласно паспорту устройства.
6. Проверяет работоспособность каротажной станции.
Результат обучения: 2) Проводить поверки, калибровки, испытание и эталонирование геологоразведочного оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии.
2. Определяет периодичность поверки, калибровки, испытания и эталонирование геологоразведочного оборудования.
3. Проводит поверки, калибровки, испытания и эталонирование геологоразведочного оборудования согласно техническим инструкциям.
4. Проводит полевое измерение аппаратурой и оборудованием.
5. Производит соответствующие записи в паспорт аппаратуры о результатах проведенной работы.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по поддержанию геологоразведочного оборудования в рабочем состоянии.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями межремонтного профилактического обслуживания.
2. Устраняет мелкие дефекты, заменяет быстро изнашивающие детали.
3. Заменяет набивки сальников и прокладки.
4. Проверяет работоспособность электродов.
5. Обеспечивает бесперебойную работу, правильную эксплуатацию, ремонт, наладку, техническое обслуживание геологоразведочного оборудования;
6. Обеспечивает безопасность работ, соблюдение требований правил и инструкций по безопасности и охране труда при проведении ремонтных работ, наладке, техническом обслуживании;
7. Участвует в разработке и внедрении прогрессивных методов ремонта и в восстановлении узлов деталей;
8. Участвует в разработке мероприятий по увеличению срока службы оборудования, предупреждению поломок, снижению трудоемкости и повышению качества ремонта.
ПК 7.
Выполнить основные виды работ по квалификации "Техник-механик"
ПМ 7. Преддипломная практика
Данный модуль описывает основные службы предприятия, а также их связи между подразделениями и цехами, анализом основных ремонтных работ, должностными инструкциями техника-механика, введения документаций, систематизацией материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Быть компетентным в профессиональной деятельности техника-механика.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных служб предприятия и его связь между подразделениями и цехами.

1. Геологиялық барлау жабдығын жөндеуден кейін тексеру тәсілдері мен әдістерін таңдайды.
2. Жөнделген бөлшектерге, тораптаға және механизмдерге қойылатын негізгі талаптарды сипаттайды.
3. Бөлшектер мен айналмалы механизмдер жұмысының дұрыстығын анықтайды.
4. Ұңғымалық аппаратураның ішкі қоректендіру көзін тексереді және қажеттілігіне қарай ауыстырады.
5. Құрылғының төлқұжатына сәйкес каротаж станциясының тораптары мен блоктарын орнату дұрыстығын бақылайды.
6. Каротаж станциясының жұмыс қабілеттігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Геологиялық барлау жабдығын тексеру, калибрлеу, сынау және эталондау жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Метрологияның негізгі ұғымдары мен анықтамалары меңгереді.
2. Геологиялық барлау жабдығын тексеру, калибрлеу, сынау және эталондау мерзімділігін анықтайды.
3. Техникалық нұсқаулықтарға сәйкес геологиялық барлау жабдығын тексеру, калибрлеу, сынау және эталондау жүргізеді.
4. Аппаратурамен және жабдықпен далалық өлшеу жүргізеді.
5. Аппаратураның төлқұжатына жүргізілген жұмыс нәтижелері туралы тиісті жазбаларды енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Геологиялық барлау жабдығын жұмыс жағдайында ұстау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жөндеу аралық профилактикалық қызмет көрсету білімін меңгереді.
2. Ұсақ ақауларды жояды, тез тозатын бөлшектерді ауыстырады.
3. Тығыздамалардың тығындамасын және төсемелерді ауыстырады.
4. Электродтардың жұмыс қабілеттігін тексереді.
5. Геологиялық жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін, дұрыс пайдаланылуын, жөндеуді, реттеуді, техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
6. Жөндеу жұмыстарын жүргізу, реттеу, техникалық қызмет көрсету кезінде жұмыстардың қауіпсіздігін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері мен нұсқаулықтарының талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
7. Жөндеудің прогрессивті әдістерін әзірлеуге және енгізу, бөлшектердің тораптарын қалпына келтіруге қатысады;
8. Жабдықтың қызмет ету мерзімін арттыру, сынудың алдын алу, еңбек сыйымдылығын азайту және жөндеу сапасын арттыру іс-шараларын әзірлеуге қатысады.
КҚ 7. "Техник-механик" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 7. Диплом алды практика
Бұл модуль кәсіпорынның негізгі қызметтерін, сондай-ақ бөлімшелер мен цехтар, негізгі жөндеу жұмыстары, техник-механиктің лауазымдық нұсқаулықтары, құжаттаманы енгізу, диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу арасындағы байланысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-механиктің кәсіптік қызметінде құзыретті болу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпорынның негізгі қызметтерінің міндетін және бөлімшелер мен цехтар арасындағы байланысын түсінеді.

2. Характеризует должностные обязанности техника-механика.
3. Пользуется нормативно-техническими документами и справочной литературой.
4. Характеризует основные принципы организации и правила проведения ремонтных работ.
5. Владеет навыками составления и оформления технической документации.
Результат обучения: 2) Итоги и оценка прохождения преддипломной практики.
Критерии оценки:
1. Производит сбор материалов, определяемый характером, задачей и темой дипломного проекта.
2. Оформляет документацию по практике: дневник, отчет о прохождении преддипломной практики.
3. Сдача зачета.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 55
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 478
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Оборудование для производства электронной техники"
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1117000 – Оборудование для производства электронной техники
Квалификация*:
111701 2 – Наладчик технологического оборудования (производство электронной техники)

2. Техник-механиктің лауазымдық міндеттерін сипаттайды.
3. Нормативтік-техникалық құжаттарды және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
4. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастырудың негізгі қағидаттары мен жүргізу қағидаларын сипаттайды.
5. Техникалық құжаттаманы жасау және рәсімдеу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Диплом алды практикадан өту қорытындысы және бағалары
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Дипломдық жобаның сипаты, міндеті және тақырыбы анықтайтын материалдарды жинайды.
2. Практика бойынша құжаттаманы рәсімдейді: күнделік, диплом алды практикадан өту туралы есеп.
3. Сынақ тапсыру.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
55-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
478-қосымша
"Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды мен бейіні:
1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандық:
1117000 – Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық
Біліктілігі*:
1117012 – Технологиялық жабдықты реттеуші (электрондық техника өндірісі)

11. Изучает вопросы охраны труда и техники безопасности при разработке, производстве, испытаниях и эксплуатации оборудования.
12. Собирает материалы по экономической части дипломного проекта.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 58
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 481
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Обувное производство (по видам)"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1212000 – Обувное производство (по видам)
Квалификации*:
1212012 – Сборщик обуви
1212022 – Раскройщик материалов
1212032 – Затяжчик обуви
1212053 – Техник – технолог
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
1 год 10 месяцев,
2 года 10 месяцев,
3 года 10 месяцев
на базе основного
среднего образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семесрам****
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и /или профессиональная практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Квалифицированные рабочие кадры
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины**
+
+
+

11. Жабдықты әзірлеу, өндіру, сынау және пайдалану кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы мәселелерін зерделейді.
12. Дипломдық жобаның экономикалық бөлігі бойынша материалдарды жинайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
58-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
481-қосымша
"Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандық:
1212000 - Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктіліктер*:
121201 2 - Аяқ киімді құрастырушы
121202 2 – Материалдарды пішуші
121203 2 - Аяқ киімді созушы
121205 3 – Техник - технолог
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Индексі
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу****
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар мен жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білікті жұмысшы кадрлар
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер**
+
+
+

7. Производит раскрой материалов для верха обуви всех видов, кроме модельной.
8. Производит раскрой материалов для верха модельной обуви в комплектах для пары.
9. Владеет подбором, установкой и выбором оптимальной схемы раскроя.
10. Применяет оптимальные режимы работы используемого оборудования.
Результат обучения: 2). Производить раскрой тканей и искусственной кожи на детали верха обуви.
Основы стандартизации и метрологии
Черчение
Основы информатики и автоматизация производства
Основы материаловедения
Технология раскроя
материалов.
Ознакомительная практика
Критерии оценки
1. Учитывает особенности раскроя и факторы, влияющие на процент использования.
2. Соблюдает требования к деталям верха из ткани и искусственной кожи: наружные детали верха обуви;
основная подкладка; межподкладка; боковинки.
3. Соблюдает основные правила раскроя ткани и искусственной кожи: направление раскроя;
спаренность деталей;
соответствие кроя шаблонам;
устранение дефектов кроя;
раскрой по схемам и порядок раскроя;
установка шаблонов от края материала.
4. Производит раскрой меха на детали подкладки, проставление парников, комплектование по размерам.
5. Производит раскрой ворсина на детали подкладки в два слоя, комплектование по размерам.
6. Производит раскрой нетканого полотна на детали подкладки под союзку в два слоя, комплектование и связка.
7. Производит раскрой лакосты на детали подкладки в два слоя, комплектование по размерам.
8. Производит раскрой материала на детали подкладки в два слоя, комплектование по размерам.
9. Применяет приемы раскроя и владеет скоростными навыками выполнения этих приемов.
10. Подбирает оптимальное расположение деталей кроя на материале, учитывая толщину, топографические участки, тягучесть кожи, однородности окраски и мереи кожи, наличие пороков.
ПК 03 Осуществляет контроль качества готовой продукции
ПМ 03. Контроль качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для контроля качества готовой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила контроля соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя, стандарты на материалы для верха, низа и подкладки обуви.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи;
рассортировать элементы кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам;
определять предельные отклонения размеров по технологической документации;
осуществляет контроль качества материалов.
Результат обучения: 1) Проверять качество раскроенных деталей верха и низа обуви.
Технология раскраивания материалов
Оборудование производства изделий из кожи и основы проектирования оборудования
Основы стандартизации и метрологии
Критерии оценки
1. Производит контроль соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя.
2. Производит сортировку элементов кроя по толщине, качеству и топографическим участкам.
3. Производит сортировку элементов кроя по однородности окраски мереи кожи в деталях.
4. Применяет стандарты на материалы для верха, низа и подкладки обуви.
5. Соблюдает правила техники безопасности при работе с оборудованием.
ПК 4. Выполнить основные виды работ по раскраиванию материалов на деталей обуви.
ПМ 04. Выполнение основных видов работ раскройщика материалов.
Данный модуль имеет целью формирование у обучающихся первоначальных практических навыков по основным видам деятельности для освоения квалификации раскройщика материалов, обучение трудовым приемам, операциям и способам выполнения технологических процессов, характерных для соответствующей квалификации.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
подбирать производственные партии на раскрой;
регулировать и налаживать оборудование, применяемое для раскроя кож;
выбирать схему раскроя;
применять рациональные приемы раскроя и владеть скоростными навыками выполнения этих приемов;
выполнять технологически правильный раскрой;
подбирать детали в пары;
устранять дефекты обработки деталей верха.
Результат обучения: 1). Выполнять практические работы раскройщика обуви.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки
1. Производит раскрой юфти на детали верха, проставление парников, комплектование по размерам.
2. Производит раскрой спилка пигментированного на детали верха, комплектование по размерам.
3. Производит раскрой кирзы в 2 слоя на детали голенищ, клапана, комплектование по размерам.

7. Үлгіліктен бөлек, барлық аяқ киім түрлерінің үстіне материалдарды пішеді.
8. Жұптық жинақтамадағы үлгілік аяқ киімдердің үстіне материалдарды пішеді.
9. Пішім сызбасын іріктеу, орнату және оңтайлысын таңдауды біледі.
10. Пайдаланылатын жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің үстіңгі бөлшектеріне мата мен жасанды тері пішу.
Стандарттау және метрология негіздері
Сызу
Өндірісті автоматтандыру және информатика негіздері.
Материалтану негіздері
Материалдарды пішу технологиясы
Таныстыру практикасы
Бағалау өлшемшарт- тары
1. Пішім мен пайдалану пайызына әсер ететін факторлар ерекшеліктерін есепке алу.
2. Матадан және жасанды теріден жасалған үстіңгі бөлшектерге қойылатын талаптарды орындау: - аяқ киім үстінің сыртқы бөлшектері;
негізгі астар;
аралық астар;
қапталдықтар.
3. Мата мен жасанды теріні пішудің негізгі ережелерін ұстанады:
пішім бағыты;
бөлшектердің қосарлануы;
пішімнің қалыпқа сәйкес келуі;
пішім ақауларын жою;
сызба бойынша пішу және пішу реті;
материал шетінен қалыптарды орнату.
4. Астар бөлшектеріне аң терісін (жүн) пішу, жұпшаларды орнату, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
5. Екі қабат етіп түкті былғарыны астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
6. Мата емес кенепті екі қабат етіп жұлыққа келістіріп пішу, толымдау және байлам жұыстарын атқарады.
7. Лакостаны екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
8. Типиканы екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
9. Пішім әдістерін қолданады және бұл әдістерді жылдам қолдану дағдыларын меңгереді.
10. Қалыңдығын, топографикалық бөлшектерін, терінің созылмалылығын, боядың біркелкілігін және терінің мереясын, ақаулардың барын ескере отырып, материалға пішімді ұтымды орнату әдісін таңдайды.
КҚ 03 Дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асырады
КМ 03. Дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль дайын өнімнің сапасын бақылауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Зерттеу нәтижесінде білім алушылар кескінің ауданы және сұлбасы, пішудің жинақтылығы мен жұптылығы, аяқ киімнің үсті, асты және астарына арналған материал стандарттары бойынша бөлшектердің сәйкестігін бақылау ережелерін үйренеді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
тері бұйымдарына арналған материалдардың кінәраттары мен ақауларын анықтауы; тері пішімінің элементтерін қалыңдығы, сапасы және типографиялық аумақтары бойынша сұрыптауы;
технологиялық құжаттау бойынша шекті өлшем сәйкессіздіктерін анықтауы; материал сапасын бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы пішілген бөліктерінің сапасын тексеруі тиіс.
Материалдарды пішу технологиясы
Тері бұйымдары өндірісінің жабдықтары және жабдықтарды жобалау негіздері
Стандарттау және метрология негіздері
Бағалау өлшемшарт-тары
1. Бөліктердің кескінің ауданы мен сұлбасы, пішімнің жинақтылығы мен жұптылығы бойынша сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.
2. Қалыңдығы, сапасы және топографикалық аумағы бойынша пішім элементтерін сұрыптайды.
3. Тері бөліктерінің бояуының біркелкілігі бойынша пішім элементтерін сұрыптайды.
4. Аяқ киімнің үсті, асты және астарына материалдар стандарттарын қолданады.
5. Жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды.
КҚ 4. Аяқ киім бөліктеріне материалдарды пішу жұмыстарының негізгі түрлерін орныдау
КМ 04. Материалдарды пішуші жұмыстары ның негізгі түрлерін орындау
Бұл модульдың мақсаты - білім алушылардың материалдарды пішуші біліктілігін алуға қажетті негізгі қызмет түрлері бойынша алғашқы тәжірибелік дағдыларын құру, сәйкес біліктілікке тән еңбек тәсілдеріне, операцияларға және технологиялық үдерістерге үйрету.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: пішуге қажетті өндіріс топтамаларын таңдауы;
теріні пішу үшін қолданылатын жабдықтарды реттеуі және жөндеуі, пішім сызбасын таңдауы; пішудің тиімді тәсілдерін қолдануы және осы тәсілдерді жылдам орындау дағдысын игеруі ; технологиялық дұрыс пішуі; жұптық бөліктерді таңдауы; үстіңгі бөліктерді өндеу ақауларын жоюды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1). Тәжірибелік жұмыстарды орындау.
Кәсіптік тәжірибе жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Үстіңгі бөліктерге күдері пішу, жұпшаларды орнату, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
2. Пигменттелген кесінділерді үстіңгі бөлікке арнап пішеді, өлшем бойынша толымдайды.
3. Керзіні екі қабат етіп қонышқа, қақпақшаға арнап пішеді, өлшем бойынша толымдайды.

4. Производит раскрой искусственной кожи на детали верха в 2 слоя, комплектование по размерам.
5. Производит раскрой кож подкладки на детали кармана и вкладной стельки, комплектование по размерам.
6. Производит раскрой меха натурального на детали подкладки, проставление парников, комплектование по размерам.
7. Производит раскрой искусственного меха на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам.
8. Производит раскрой ворсина на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам.
9. Производит раскрой нетканого полотна на детали подкладки под союзку в 2 слоя, комплектование и связка.
10. Производит раскрой материала на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам.
11. Производит раскрой материала на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам в дневки.
12. Производит раскрой кабриэля на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам.
13. Производит раскрой байки на детали подкладки в 2 слоя, комплектование по размерам.
14. Производит раскрой башмачной резинки, комплектование по размерам.
15. Производит раскрой юфти на детали союзки, задинки, ремней, подложки, проставление парников.
Результат: 1) Получить квалификацию "Раскройщика материалов" 3 разряда.
Критерии оценки
1. Соблюдает требования вводного инструктажа по технике безопасности на рабочем месте.
2. Выполняет подготовку технологического оборудования и материалов к работе.
3. Раскраивает материалы на детали обувных изделий по предварительной разметке на прессах, станках, машинах или вручную.
4. Выполняет операции по технологическим нормативам.
5. Определяет пороки и дефекты в материалах для изделий из кожи.
6. Сортирует элементы кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам.
7. Определяет предельные отклонения размеров по технологической документации.
8. Осуществляет контроль качества материалов.
Квалификация: 121201 2 – Сборщик обуви
ПК 5. Подготовить материалы и оборудование для сборки обуви
ПМ 05. Подготовка материалов и оборудования для сборки обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки материалов и оборудования для сборки обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологический процесс подготовки деталей верха обуви к сборке в заготовку;
обработку видимых краев деталей верха обуви;
контроль качества обувных материалов и фурнитуры, комплектование их в партии; подготовка колодки по особенностям строения стоп, формы носочной части и высоты пяточной части;
подготовку оборудования, обеспечивающее прикрепление подошвы к заготовке на затяжной колодке;
подготовку оборудования, обеспечивающее режим приклеивания применяемого клея.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
готовить детали верха обуви к сборке в заготовку; обработать видимые края деталей верха обуви; готовить колодки по особенностям строения стоп, формы носочной части и высоты пяточной части; готовить оборудование, обеспечивающее прикрепление подошвы к заготовке на затяжной колодке; выполнять подготовку оборудования, обеспечивающее режим приклеивания применяемого клея; работать на машине для приклеивания подошвы.
Результат обучения: 1). Готовить детали верха обуви к сборке в заготовку.
Технология сборки обуви
Основы стандартизации и метрологии
Критерии оценки:

4. Жасанды теріні 2 қабат етіп үстіңгі бөліктерге пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
5. Қалта мен салынбалы ұлтараққа астарға арналған теріні пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
6. Астар бөлшектеріне табиғи аң терісін (жүн) пішу, жұпшаларды орнату, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
7. Жасанды аң терісін 2 қабат етіп астар бөліктеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
8. 2 қабат етіп түкті былғарыны астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
9. Мата емес кенепті екі қабат етіп жұлыққа келістіріп пішу, толымдау және байлам жұыстарын атқарады.
10. Лакостаны екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
11. Типиканы екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
12. Кабриэльді екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
13. Бәйкені екі қабат етіп астар бөлшектеріне пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
14. Кебіс резеңкесін пішу, өлшем бойынша толымдау жұмыстарын атқарады.
15. Күдеріні жұлық, артық бөлік, белбеу, төсем бөліктеріне пішу, жұптықтарды қою жұмыстарын атқарады.
Нәтижесі: 1) 3-дәрежелі "Материалдарды пішуші" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе нұсқамалығының талаптарын орындайды.
2. Технологиялық жабдықтарды және материалдарды жұмысқа дайындайды.
3. Аяқ киім бұйымдарының бөліктеріне сыққыштарда, білдектерде, машиналарда немесе қолмен, алдын ала белгілеу бойынша материалдарды пішеді.
4. Технологиялық нормативтер бойынша операцияларды орындайды
5. Тері бұйымдарына арналған материалдар кінәраттары мен ақауларын анықтайды.
6. Қалыңдығы, сапасы және топографикалық аумағы бойынша пішім элементтерін сұрыптайды.
7. Технологиялық құжаттау бойынша шекті өлшем сәйкессіздіктерін анықтауы.
8. Материалдардың сапасын бақылау жүзеге асырылады.
"121201 2 – Аяқ киімді құрастырушы" біліктілігі
КҚ 5. Аяқ киімді құрастыруға материалдар мен жабдықтарды дайындау
КМ 05. Аяқ киімді құрастыруға материалдар мен жабдықтарды дайындау
Бұл модуль аяқ киімді құрастыруға материалдарды және жабдықтарды дайындау үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аяқ киімнің жоғарғы бөліктерін құрастыруға дайындау, көрінетін шектерін өңдеу технологиялық үдерісін, аяқ киім материалдары мен фурнитуралары сапасын бақылауды, оларды топтамаға жинақтауды, табан құрылымының ерекшеліктері, аяқ киімнің бас жағының формасы және өкше бөлігінің биіктігі бойынша қалыптарды дайындауды, кергіш қалыптағы дайындалушы бөлікке табанды жабыстыруды қамтамасыз ететін жабдықтарды дайындауды, қолданылатын желімнің жабыстырылу режимін қамтамасыз ететін жабдықтарды дайындауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: аяқ киімнің жоғарғы бөліктерін құрастыруға дайындау, көрінетін шектерін өңдеу;
табан құрылымының ерекшеліктері, аяқ киімнің бас жағының формасы және өкше бөлігінің биіктігі бойынша қалыптарды дайындауды, кергіш қалыптағы дайындалушы бөлікке табанды жабыстыруды қамтамасыз ететін жабдықтарды дайындауды, қолданылатын желімнің жабыстырылу режимін қамтамасыз ететін жабдықтарды дайындауды меңгерулері, табанды жабыстыруға арналған машинада жұмыс істеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Аяқ киімнің жоғарғы бөліктерін жинауға дайындау.
Аяқ киімді жинау технологиясы
Стандарттау және метрология негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выравнивает по толщине, спускает края.
2. Наклеивает межподкладки, дублирует детали верха с межподкладкой.
Результат обучения: 2) Обрабатывать видимые края деталей верха обуви.
Критерии оценки:
1. Выполняет загибку, окантовку, выворотку, окраску деталей верха обуви.
2. Выполняет отсечку, обметку, обжиг и горячее формование деталей верха обуви.
Результат обучения: 3) Контролировать качество обувных материалов и фурнитуры, комплектование их в партии
Критерии оценки:
1. Получение производственных партий с участка раскроя и обработки, раскладка кроя парами.
2. Проверяет их соответствие с накладной по количеству, площади.
3. Проверяет сортность, однородность по назначению, плотности, толщине, ширине, цвету, степени дефектности. производственные партии.
4. Производит наметку линий строчек и ориентиров для сборки заготовок.
5. Производит увлажнение союзок, провяливание. предварительное формование союзок.
6. Производит раскладку меховой подкладки по размерам и парам и докомплектовку к деталям верха.
Результат обучения: 4) Подготовить колодки по особенностям строения стоп, формы носочной части и высоты пяточной части.
Критерии оценки:
1. Подбирает основные колодки обуви для придания ей требуемой формы.
2. Подбирает вспомогательные колодки: гладильные - для разглаживание подошв; отделочные - для отделки обуви и защиты от деформаций.
Результат обучения: 5). Производить подготовку оборудования, обеспечивающее прикрепление подошвы к заготовке на затяжной колодке.
Критерии оценки:
1. Готовит стеллажи и машины для полирования подошвы и чистки заготовки.
2. Готовит оборудование для временного крепления стельки и подошвы.
3. Готовит оборудование для фрезерования уреза подошвы.
ПК 6 Выполнять сборку обуви
ПМ 06. Выполнение сборки обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соединения деталей верха обуви с помощью ниточных и клеевых швов; обеспечения правильного расположения деталей в шве; выявления и устранения дефектов сборки заготовок верха обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные методы соединения деталей верха обуви; условия их использования; виды ниточных швов и требования к ним; виды клеевых швов и требования к ним; технологические нормативы выполнения операций; требования к выполняемым операциям; особенности сборки заготовок верха обуви для различных патологий стопы; назначение и характеристики инструментов и оборудования, применяемых при сборке заготовок верха обуви; дефекты сборки заготовок верха обуви; основные методы соединения деталей верха обуви, условия их использования; технологические нормативы выполнения операций.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
пользоваться инструментами и оборудованием при соединении деталей верха обуви; предупреждать появление дефектов соединения деталей верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты.
Результат обучения: 1) Выполнять технологические нормативы при сборке заготовки верха обуви.
Технология сборки обуви
Основы стандартизации и метрологии
Критерии оценки:

1. Қалыңдығы бойынша тегістейді, шектерін түсіреді.
2. Аралық астарларды жабыстырады, үстіңгі бөліктерді аралық астарлармен қосарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің үстіңгі бөліктерінің көрінетін шеттерін өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киімнің үстіңгі бөліктерін қиықтау, көмкермелеу, аудармалап тігу, бояу жұмыстарын орындайды.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөліктерін бөлу, белгілеу, күйдіре қалыптау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киім материалдары мен фурнитуралары сапасын бақылауды, оларды топтамаға жинақтайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пішім мен өңдеу аумақтарымен өндірістік топтамаларды алу, пішімді жұптарымен орналастыру.
2. Олардың қондырмамен саны, ауданы бойынша сәйкестігін тексереді.
3. Терінің тағайындалымы бойынша біркелкілігі, тығыздығы, қалыңдығы, ені, түсі және ақаулық деңгейі бойынша сұрыпталуын тексереді. өндірістік топтамалар.
4. Дайын бөліктерді жинауға арналған тігістер мен бағыттар сызығын белгілейді.
5. Жұлықтарды ылғалдандырып, күнге қақтайды, жұлықтарды алдын-ала қалыптайды.
6. Аң терісінен жасалған астарларды өлшемі және жұп бойынша орналастырады, үстіңгі бөлік бөлшектерін толықтырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Табан құрылымының ерекшеліктері, аяқ киімнің бас жағының формасы және өкше бөлігінің биіктігі бойынша қалыптарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қажетті форманы беруге арналған аяқ киімнің негізгі қалыптарын таңдайды.
2. Қосымша қалыптарды таңдайды: тегістегіш - табанды тегістеуге арналған; өңдегіш - аяқ киімді әрлеуге және пішіннің өзгеруінен қорғауға арналған.
Оқыту нәтижесі: 5) Кергіш қалыптағы дайын бөлікке табанды жабыстыруды қамтамасыз ететін жабдықтарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Табанды жылтырата өңдеу мен дайын бөліктерді тазалауға стеллаждар мен машиналарды дайындау.
2. Ұлтарақ пен табанды уақытша бекітуге арналған жабдықтарды дайындайды.
3. Табан қиықшасын фрезерлеуге арналған жабдықтарды дайындайды.
КҚ 6 Аяқ киімді жинау
КМ 06. Аяқ киімді жинауды орындау
Бұл модуль жіп пен желім тігістерінің көмегімен аяқ киімнің жоғарғы бөліктерін байланыстыруға қажетті білімді, ептілікті және дағдыларды; бөліктердің тігісте дұрыс орналасуын қамтамасыз етілуін; аяқ киімнің үстіңгі бөлігін жинау ақауларын табу мен жоюды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін қосудың негізгі әдістерін, оларды қолдану талаптарын, жіптік тігістер және оларға қойылатын талаптарды; желімдік тігістер және оларға қойылатын талаптарды; операцияларды орындаудың технологиялық нормативтерін; орындалатын операцияларға талаптарды; әр түрлі табан патологияларына арналған аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасын жинаудың ерекшеліктерін; аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасын жинауда қолданылатын аспаптар мен құралдардың тағайындалымы және сипаттамасын; аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасын жинау ақауларын;
аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін қосудың негізгі әдістерін, оларды қолдану талаптарын; операцияларды орындаудың технологиялық нормативтерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: аяқ киімнің үстіңгі бөліктерін байланыстыру кезінде аспаптар мен құралдарды қолданулары; аяқ киімнің үстіңгі бөліктерін байланыстыру ақауларының пайда болуының алдын-алу, оларды табуға және жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің жоғарғы бөлігін жинауда технологиялық нормаларды орындау.
Аяқ киімді жинау технологиясы
Стандарттау және метрология негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Читает и понимает технологическую документацию с обозначением точности изготовления (квалитеты), характера соединений (посадки), указания о предельных отклонениях формы и расположения поверхностей, шероховатости
2. Определяет конструкции ниточных швов.
3. Применяет правила выполнения операции по сборке деталей обуви ниточными и клеевыми швами.
4. Умеет пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами при соединении деталей обуви.
Результат обучения: 2) Соединять детали верха обуви механическими, химическими методами
Критерии оценки:
1. Подбирает, устанавливает и использует оптимальные схемы сборки.
2. Подбирает и применяет оптимальные режимы работы используемого оборудования.
3. Регулирует и налаживает спецприспособления, инструменты, оборудование.
4. Накладывает и предварительно скрепляет детали, соблюдает установленное расстояние между деталями.
Результат обучения: 3) Выполнять завершающие операции изготовления и упаковку обуви.
Критерии оценки:
1. Учитывает эксплуатационные характеристики обуви, как гибкость, легкость, износостойкость, тепловодозащита.
2. Выполняет завершающие операции нанесение на обувь специальных покрытий (восков, кремов и вставка шнурков и прочей фурнитуры).
3. Проводит внешний осмотр продукции на качество по соблюдению параметров.
ПК 7. Контролировать производство сборки обуви, упаковку и маркировку обуви.
ПМ 07. Контроль производства сборки обуви, упаковка и маркировка обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля производства сборки обуви, упаковки и маркировки обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: дефекты отделки верха и низа обуви и способы их устранения; дефекты формования заготовок; дефекты операций прикрепления подошв и каблуков; факторы, формирующие качество обуви.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять и устранять дефекты прикрепления деталей верха и низа обуви, проставлять артикул, фасон, размер, другие реквизиты; проверяет соблюдение требований к оформлению сопроводительных документов.
Результат обучения: 1) Выявлять и устранять дефекты прикрепления деталей верха и низа обуви.
Технология сборки обуви
Электротехника и электроника
Критерии оценки:
1. Устанавливает сортность обуви по порокам внешнего вида и результатам простейших измерений.
2. Проверяет соответствие обуви требованиям нормативно-технической документации по внешнему виду.
3. Проверяет длину (ширину), перекос деталей обуви, сваливание строчек с края деталей.

1. Әзірлеу нақтылығын (квалитеттерді), қосылу сипаттамасын (отырғызу), беттегі орналасу және нысандың шектік ауытқулары, кедір-бұдырларын білдірумен технологиялық құжаттаманы оқиды және түсінеді.
2. Жіптік тігістердің құрылысын анықтайды.
3. Аяқ киім бөліктерін жинау операцияларын жіптік және желімдік тігістермен орындау ережелерін қолданады.
4. Аяқ киім бөлшектерін жалғау кезінде бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдана біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің үстіңгі бөліктерін механикалық, химиялық әдістермен байланыстыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жинаудың оңтайлы сызбаларын таңдайды, орнатады және қолданады.
2. Пайдаланылатын жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін таңдайды және қолданады.
3. Арнайы құралдарды, аспаптарды және жабдықтарды реттейді және жөндейді.
4. Бөліктерді салады және алдын-ала бекітеді, орнатылған бөліктер ара қашықтығын ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 3) Аяқ киімді дайындаудың соңғы операцияларын жүзеге асырып, қаптамалайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киімнің иілгіштік, жеңілдік, беріктік, жылу мен судан қорғаныштығы секілді пайданалушылық сипаттамаларын ескереді.
2. Аяқ киімге арнайы жабын салудың соңғы опеарцияларын орындайды (балауыз, крем жағу, бау және өзге де фурнитураларды салу).
3. Өнімді параметрлер бойынша сапаға тексереді.
КҚ 7. Аяқ киімді жинау өндірісін, қаптамалауды және таңбалауды бақылау
КМ 07. Аяқ киімді жинау өндірісін бақылау, қаптау және таңбалау
Бұл модуль аяқ киімді жинау өндірісін бақылау, қаптау және таңбалау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы бөліктерінің ақауларын және оларды жою тәсілдерін; дайындамаларды қалыптау ақауларын; табан мен тақаны бекіту операцияларының ақауларын; аяқ киімнің сапасын құрушы факторларды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы бөліктерінің ақауларын және оларды жою тәсілдерін; аяқ киімді әзірлеуді аяқтаушы опеарцияларды, олардың сипаттамаларын және орындау тәсілдерін меңгереді; ілеспе құжаттарды рәсімдеу талаптарының орындалуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы бөліктерінің ақауларын анықтау және жою.
Аяқ киімді жинау технологиясы
Электротехника және электроника
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сыртқы түрінің кемшіліктері мен қарапайым өлшеу нәтижелері бойынша аяқ киімнің сұрыптылығын орнатады.
2. Аяқ киімнің сыртқы түрі бойынша нормативті-техникалық құжаттамаға сәйкестігін тексереді.
3. Аяқ киім бөліктерінің ұзындығын (енін), кемшіліктерін, тігістердің бөліктер шетінен шығып кетпеуін тексереді.

4. Проверяет совпадение строчек, неравномерное крепление деталей верха и низа, смещение каблука или подошвы.
Результат обучения 2) Проставлять артикул, фасон, размер, другие реквизиты.
Критерии оценки:
1. Контролирует условия и сроки хранения и транспортирования товаров, обеспечивает их сохранность.
2.. Проверяет правильность упаковки и маркировки каждой пары обуви.
3. Наносит маркировку непосредственно на фурнитуру способами литья, давления, штампования другими способами, обеспечивающими ее четкость и сохранность.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации "Сборщик обуви"
ПМ 08. Выполнение основных видов работ сборщика обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ сборщика обуви.
В результате прохождения данной производственной практики обучающийся приобретает практические навыки:
сборка несложных заготовок; сборка заготовок полуботинок типа "конверт"; сборка заготовок ботинок с отрезными деталями; сборка заготовок туфель типа "лодочки"; сборка заготовок туфель с чересполосным ремнем; сборка заготовок открытых туфель; сборка хромовых сапог и сапожек; сборка заготовок сапог с верхом из натуральной кожи.
При освоении модуля обучающиеся учатся: определять конструкции ниточных швов; применять правила и соблюдать нормативы при сборке деталей низа обуви с помощью механических и химических крепителей; выявлять и устранять дефекты сборки верха и низа обуви.
Результат обучения 1) Выполнять практические работы.
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Производит наметку линий строчек и ориентиров для сборки заготовок.
2. Производит увлажнение союзок, провяливание. предварительное формование союзок.
3. Производит обстрачивание заготовки по периметру подноска.
4. Производит раскладку меховой подкладки по размерам и парам и докомплектовка к деталям верха.
5. Производит сострачивание передних и задних голенищ, закрепление концов строчки, протягивание ниток
6. Производит пристрачивание союзок к голенищам настрочным швом, закрепление концов строчки, протягивание ниток
7. Производит наклеивание подкладки под союзку и на союзку, околотка. тачных швов.
8. Производит настрачивание заднего наружного ремня, закрепление концов строчки.
9. Производит приклеивание кармана к голенищам, околотка.
10. Производит загибку верхних краев голенищ с одновременным вклеиванием тесьмы, околотка.
11. Производит намазку клеем голенищ и подкладки по верхнему канту для склеивания, сушка.

4. Тігістердің сәйкестігін, астыңғы және үстіңгі бөліктердің тегіс емес бекітілуін, тақаның немесе табанның қозғалуын тексереді.
Оқыту нәтижесі 2) Артикул, фасон, өлшем және өзге реквизиттерді қою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өнімнің сақталу жағдайы мен мерзімін, тасымалдануын бақылайды, олардың сақталғыштығын қамтамасыз етеді.
2. Әр аяқ киім жұбының қапталуы мен таңбалануының дұрыстығын тексереді.
3. Таңбаны айқындық пен сақталғыштығын қамтамасыз ететін құю, басу, өзге тәсілдермен штамптау тікелей фурнитураға қойылады.
КҚ 8. "Аяқ киім жинаушы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08. Аяқ киімді құрастырушының негізгі жұмыс түрлерін орындауы
Бұл модуль аяқ киімді жинаушының негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Бұл өндірістік тәжірибеден өту кезінде білім алушылар келесі тәжірибелік дағдыларды меңгереді:
күрделі емес дайындалымдарды жинау; "конверт" типіндегі жартылай бәтеңкелер дайындалымдарын жинау; қиықты бөлшектері бар бәтеңкелер дайындалымдарын жинау; "қайықша" (лодочка) типіндегі туфли дайындалымдарын жинау; алабыр белбеушесі бар туфли дайындалымдарын жинау; ашық туфли дайындалымдарын жинау; былғары етік пен етікше дайындалымдарын жинау; үсті табиғи теріден жасалған етік дайындалымдарын жинау.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жіптік тігістер өқрылымын анықтаулары; механикалық және химиялық бекітпелердің көмегімен аяқ киімнің төменгі бөлігін жинау кезіндегі ережелерді ұстанулары және нормативтерді қолданулары; аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы бөліктерінің ақауларын анықтауға және жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Тәжірибелік жұмыстарды орындау.
Кәсіптік тәжірибе жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайын бөліктерді жинауға арналған тігістер мен бағыттар сызығын белгілейді.
2. Жұлықтарды ылғалдандырып, күнге қақтайды, жұлықтарды алдын-ала қалыптайды.
3. Параметрлер бойынша дайындалымдарды жонады.
4. Аң терісінен жасалған астарларды өлшемі және жұп бойынша орналастырады, үстіңгі бөлік бөлшектерін толықтырады.
5. Алдыңғы және артқы қоныштарды біріктіреді, тігістің соңын бекітеді, жіптерді созады
6. Жұлықты қонышқа бастырма тігіспен тігеді, тігістің соңын бекітеді, жіптерді созады
7. Астарды жұлықтан жұлыққа жабыстырады.
8. Артқы сырты белбеуді бастыра тігу, тігіс соңдарын бекіту.
9. Қалтаны қонышқа жабыстырады, тоқпақтайды.
10. Жиектеменің бір уақытта жабыстыра отырып, қоныштың жоғарғы шеттерін иілімдейді, тоқпақтайды.
11. Қонышқа және астарға желімдеуге арналған жоғарғы жиектер бойымен желім жағады, кептіреді.

12. Производит склеивание верха с подкладкой, околотка.
13. Производит намазку клеем подкладки под клапан, клапан верха, концов маркировочной тесьмы, сушка.
14. Производит склеивание подкладки под клапан с клапаном с одновременной вставкой поролона и вклеиванием маркировочной ленты, околотка.
Результат обучения 2) Выполнять операции по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов.
Профессиональная практика – практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Выполняет отработку первичных навыков работы на швейной машине.
2. Производит выполнение декоративных строчек не сложной конфигурации.
3. Выполняет операции по скреплению деталей верха зигзагообразного швом на машине.
4. Выполняет операции по скреплению деталей верха настрочным однорядным и двухрядным швом на одноигольной и двухигольной машинах.
5. Выполняет операции по скреплению деталей верха тачным швом.
6. Выполняет операции по укреплению тачного шва расстрочкой.
7. Выполняет операции по скреплению деталей выворотным швом.
Результат обучения 3) Выполнять операции по сборке деталей низа обуви с помощью механических и химических крепителей на специализированном оборудовании и вручную.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции по накладыванию и предварительному прикреплению деталей низа.
2. Выполняет операции по прикреплению деталей низа.
3. Выполняет операции по обтяжке деталей низа.
4. Выполняет работу по устранению дефектов сборки деталей низа.
Результат обучения 4) Выявлять и устранять дефекты сборки деталей верха и низа обуви.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по устранению дефектов сборки деталей верха.
2. Применяет правила с соблюдением нормативов при сборке деталей низа обуви с помощью механических и химических крепителей.
3. Определяет пути устранения выявленных отклонений.
4. Оценивает результаты своей деятельности, ее эффективность и качество.
5. Анализирует результат выполняемых действий и выявляет причины отклонений от норм.
6. Получить квалификацию 3 разряда сборщика обуви.
Квалификация: 121203 2 – Затяжчик обуви
ПК 9. Подготавливать заготовки верха, колодки, стелечные узлы к формованию.
ПМ 09. Выполнение подготовки заготовки верха, колодок, стелечных узлов к формованию.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки заготовок и оборудования к затяжке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила выполнения операций, виды, фасон, и размеры обуви, деталей и колодок, виды и свойства применяемых материалов; нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви;
При освоении модуля обучающиеся учатся: налаживать обслуживаемые машины; подбирать и применять оптимальные режимы работы используемого оборудования.
Результат обучения: 1) Подготавливать заготовки верха, колодки, стелечные узлы к формованию.
Основы технологии производства изделий из кожи
Критерии оценки:

12. Жоғарғы бөлікті астарға жабыстырады, тоқпақтайды.
13. Қақпақша, үстіңгі бөлік қақпақшасы, таңбаланған жиектеме ұшының астындағы астарға желім жағады, кептіреді.
14. Қақпақша астындағы астарды қақпақшамен бір уақытта поролон сала және таңба таспасын жабыстыра отырып желімдейді, тоқпақтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Аяқ киімнің үстіңгі бөлігін дайындалым бөлшектерін әр түрлі тип және класс тігін машиналарындағы жіптік тігістермен қосу тәсілімен жинау бойынша операциялар орындау.
Кәсіптік тәжірибе жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тігін машиналарында жұмыс істеудің алғашқы дағдыларын дамытады.
2. Күрделі емес кескіндемелі cәндік тігістерді орындайды.
3. Үстіңгі бөлік бөлшектерін машинада ирек тігіспен біріктіру операцияларын орындайды.
4. Үстіңгі бөлік бөлшектерін бір инелі және екі инелі машинада жол үстілік бір қатарлы екі қатарлы тігіспен біріктіру операцияларын орындайды.
5. Үстіңгі бөлік бөлшектерін қайып тігіспен біріктіру операцияларын орындайды.
6. Қайып тігісті айыра тігумен бекіту операцияларын орындайды.
7. Үстіңгі бөлік бөлшектерін аударма тігіспен біріктіру операцияларын орындайды.
Оқыту нәтижесі 3) Механикалық және химиялық бекітпелердің көмегімен аяқ киімнің төменгі бөлігін арнайы жабдықтармен және қолмен жинау операцияларын орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Төменгі бөлік бөлшектерін алдын-ала орналастыру және бекіту бойынша операциялар орындайды.
2. Төменгі бөлік бөлшектерін бекіту бойынша операциялар орындайды.
3. Төменгі бөлік бөлшектерін тарту бойынша операциялар орындайды.
4. Төменгі бөлік бөлшектерін жинау ақауларын жою бойынша жұмыстар орындайды.
Оқыту нәтижесі 4) Аяқ киімнің үстіңгі және астыңғы бөліктерін жинау ақауларын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Үстіңгі бөлік бөлшектерін жинау ақауларын жою бойынша жұмыстар орындайды.
2. Механикалық және химиялық бекітпелердің көмегімен аяқ киімнің төменгі бөлігін жинау кезіндегі ережелерді ұстанып, нормативтерді қолданады;
3. Анықталған кемшіліктерді жою жолдарын анықтайды.
4. Өз қызметінің нәтижелерін, олардың тиімділігін және сапасын бағалайды.
5. Атқарылған әрекеттер нәтижесін сараптайды және нормаға сәйкессіздіктер себептерін анықтайды.
6. 3-дәрежелі аяқ киім жинаушы біліктілігін алу.
Біліктілік: 121203 2 – Аяқ киім керуші
КҚ 9. Қалыптауға жоғарғы бөлікті, қалыпты, ұлтарақтық түйіндерді дайындау
КМ 09. Қалыптауға жоғарғы бөлікті, қалыпты, ұлтарақтық түйіндерді дайындау
Бұл модуль дайындамалар мен жабдықтарды керуге дайындауға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: операцияларды орындау ережелері, аяқ киімнің, бөлшектердің және қалыптардың түрлері, фасоны және өлшемін, қолданылатын материалдардың түрлері және қасиеттерін; аяқ киімді созу кезіндегі технологиялық операцияларды орындау нормативтерін меңгереді.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде: қызмет көрсетуші машиналарды жөндеулері; қолданылатын жабдық жұмысының оңтайлы режимін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалыптауға жоғарғы бөлікті, қалыпты, ұлтарақтық түйіндерді дайындау.
Тері бұйымдарын өндіру технологиясының негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выполняет формование заготовок верха обуви. обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную.
2. Выполняет формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способом.
3. Выявляет и устраняет дефекты формования заготовок верха обуви.
4. Проверяет правильность выбора способа формования заготовок верха обуви.
Результат обучения: 2) Выполнять наладку оборудования.
Критерии оценки:
1. Подготавливает машины и полуавтоматы для затяжки пяточной, геленочной части заготовки.
2. Производит наладку обслуживаемых машин.
3. Соблюдает оптимальный режим работы используемого оборудования.
ПК 10. Выполнять затяжку и обтяжку заготовок обуви
ПМ 10. Выполнение затяжки и обтяжки заготовок обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки заготовок верха, колодок, стелечных узлов к затяжке; формования заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную; формования заготовок беззатяжным и комбинированным способами; выявления и устранения дефектов формования заготовок обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип действия, устройство, правила эксплуатации применяемого оборудования; технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель; теоретические основы затяжки; способы затяжки; способы формирования заготовок верха обуви; требования к выполняемым операциям.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
подбирать, устанавливать и использовать оптимальные схемы сборки оборудование;
регулировать правильное положение заготовки на колодке, симметричное соединение затяжных деталей; обеспечивать необходимую вытяжку деталей без порывов материала; выполнять затяжку обуви различных видов и методов крепления;
использовать инструменты и оборудование при затяжке обуви;
последовательно выполнять формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами и вручную.
Результат обучения: 1) Выполнять внешнее формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную.
Технология затяжки обуви
Критерии оценки:
1. Выполняет обтяжкуи затяжку носочно-пучковой части заготовок верха обуви с предварительным увлажнением и контактным нагревом подноски.
2. Выполняет клеевую затяжку пяточной и геленечной частей верха обуви.
3. Выполняет влажно-тепловую обработку обуви.
4. Последовательно выполняет формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом вручную: надевание заготовки верха на колодку и установка пяточной части; обтяжка заготовки верха; перетяжка пучковой и геленочной частей; затяжка заготовки верха.

1. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын жабдықта немесе қолмен созу арқылы қалыптайды.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, аралас тәсілмен қалыптайды.
3. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын қалыптау ақауларын анықтайды және жояды.
4. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын қалыптау тәсілдерінің дұрыс таңдалуын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өкше, табан орта сынасы бөлігін керуге арналған машиналар мен жартылай автоматтарды дайындайды.
2. Қолданылатын машиналарды жөндейді.
3. Пайдаланылатын жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін сақтайды.
КҚ 10. Аяқ киім дайындамасын созу және қаптау
КМ 10. Аяқ киім дайындамасын созу және қаптау
Бұл модуль аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымдарын, қалыптарды, ұлтарақ түйіндерін керуге дайындау үшін; аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымдарын тарту-керу тәсілімен және қолмен қалыптау үшін; дайындалымдарды кермей, аралас тәсілмен қалыптау үшін; аяқ киім дайындалымдарын қалыптау ақауларын анықтау мен жою үшін қажетті білімді, ептілікті және дағдыларды сипаттайды.Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әрекет ету қағидаларын, құрылғыны, қолданылатын жабдықты пайдалану ережелерін; дайындалатын үлгіге техникалық талаптар мен сипатізімді; керудің теориялық негіздерін; созу тәсілдерін; аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымын қалыптау тәсілдерін меңгереді. Білім алушылар модульді зерделеу нәтижесінде: жабдықты жинаудың оңтайлы сызбаларын таңдау, орнату және қолданулары; қалыптарға дайындалымдардың дұрыс қойылуын, керілгіш бөліктердің симметриялы түрде қосылуын реттеулері; материалдың жыртылуынсыз бөлшектердің қажетті түрде тартылуын қамтамасыз етулері; әр түрлі және әр түрлі әдістермен бекітілген аяқ киімдердің үстіңгі бөлігінің дайындалымын керулері; аяқ киімді созу кезінде аспаптар мен жабдықтарды қолданулары; дәйекті түрде аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, қолмен аралас тәсілмен қалыптауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын жабдықта немесе қолмен тарту-керу арқылы сыртқы қалыптау.
Аяқ-киім созу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының бас бөлігін, басының астыңғы жағын алдын-ала ылғалдандыру және жылыта отырып, тартады, кереді.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің өкше мен табанорта сынасы желіммен кереді.
3. Аяқ киімді ылғалдандырып, жылытумен өңдейді.
4. Дәйекті түрде аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымын қолмен тарту-керу тәсілімен қалыптайды: үстіңгі бөлік дайындалымын қалыпқа кигізу және өке бөлігін орнату; үстіңгі бөлігі дайындалымын тарту; түйінді және табанорта сынасы бөлігін қайта керу; үстіңгі бөлігі дайындалымын керу.

5. Последовательно выполняет формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании: выполняет обтяжку стелек и обрезает стелек; обтяжка заготовок и пяточной части заготовок; затяжка поднарядов; затяжка подносков, сушка и обработка; затяжка передов; обрезка излишков затяжной кромки.
6. Соблюдает технические условия при выполнении обтяжно-затяжных операций.
Результат обучения: 2) Выполнять формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами.
Критерии оценки:
1. Последовательно выполняет формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами вручную.
2. Последовательно выполняет формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами на оборудовании:
формование полуплоской заготовки со свободной затяжкой выполняет клещами и пластинами обтяжно-затяжных машин.
3. Соблюдает технические условия при выполнении беззатяжных и комбинированных операций.
ПМ 11. Выявлять и устранять дефекты затяжки обуви
ПМ 11. Выявление и устранение дефектов затяжки обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оценки качества выполненных работ и подборе способа устранения дефектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормы использования материалов для соединения деталей и узлов обуви; технические условия и спецификацию на изготавливаемую модель.
При освоении модуля обучающиеся учатся: выполнять внешний осмотр продукции, качественные признаки готовой продукции, соблюдение норм; предупреждать появление дефектов формирования заготовок обуви, обнаруживать и устранять дефекты.
Результат обучения: 1) Использовать государственные стандарты и технические условия на материалы для соединения и затяжку деталей обуви.
Технология затяжки обуви
Критерии оценки:
1. Читает и понимает технологическую документацию с обозначением точности изготовления (квалитеты).
2. Понимает характер соединения (посадки) и указания о предельных отклонениях формы и расположения поверхностей, шероховатости.
Результат обучения: 2) Выполнять завершающие операции изготовления и упаковку обуви.
Критерии оценки:
1. Учитывает эксплуатационные характеристики обуви: гибкость, легкость, износостойкость, тепловодозащита.
2. Выполняет завершающие операции: нанесение на обувь специальных покрытий (восков, кремов и вставка шнурков и прочей фурнитуры).
3. Производит внешний осмотр продукции на качественные признаки готовой продукции.
ПК12. Осуществлять основные виды работ по квалификации "Затяжчика обуви".
ПМ 12. Выполнение основных видов работ затяжчика обуви
Данный модуль имеет целью обеспечить получение квалификации затяжчика обуви.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
выбирать способ формования заготовок верха обуви; выполнять затяжку заготовок верха обуви различных видов и методов крепления; использовать инструменты и оборудования при формовании заготовок верха обуви; выполнять формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным ручным способом;
производить фиксациюформы заготовки верха обуви на колодке;
выполнять формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами;
предупреждать появление дефектов заготовок верха обуви, обнаруживать и устранять дефекты.
Результат обучения: 1) Выполнять практические работы затяжчика обуви.
Учебная практика
Критерии оценки:

5. Дәйекті түрде аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымын жабдықпен тарту-керу тәсілімен қалыптайды: ұлтарақты тартады және кеседі; дайындалымды және дайындалымның өкше бөлігін тарту; ұлтарақтарды керу; тұмсығын керу, кептіру және өңдеу; алғы жақтарын керу; кергіш ернеудің артық жерлерін кесу.
6. Тарту-керу оперцияларын орындау кезінде техникалық талаптарды орындайды
.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, аралас тәсілмен қалыптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дәйекті түрде аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, қолмен аралас тәсілмен қалыптайды.
2. Дәйекті түрде аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымын жабдықпен кермей, аралас тәсілімен қалыптайды:
Бос керілімді жартылай тегіс дайындалымды тарту-керу машиналардың қысқаштары және пластиналарымен қалыптайды.
3. Керілімдік емес, аралас операцияларды орындау кезінде техникалық талаптарды орындайды.
КМ 11. Аяқ киім керілімінің ақауларын анықтау және жою
КМ 11. Аяқ киім керілімінің ақауларын анықтау және жою
Бұл модуль орындалған жұмыс сапасын бағалауда және ақауларды жою тәсілдеррін таңдауда қажетті білімді, ептілікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар аяқ киім бөлшектері мен түйіндерін қосуға материалдарды қолдану нормаларын; дайындалатын үлгіге техникалық талаптар мен сипаттізімді меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: өнімге сыртқы қаралым жасаулары, дайын өнімнің сапалық белгілерін тексеруі, нормаларды сақтаулары; аяқ киім дайындалымдарын құрылымдау ақауларының пайда болуының алдын алу, ақауларды анықтау және жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киім бөліктерін қосуға және керуге арналған материалға мемлекеттік стандарттарды және техникалық талаптарды қолдану.
Аяқ-киім созу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайындау нақтылығы белгіленген технологиялық құжаттаманы (квалитерттер) оқиды және түсінеді.
2. Қосылу сипатын және форма мен сыртқы бетінің, бұдырлықтың орналасуының шекті кемшіліктері туралы нұсқаулықтарды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімді дайындаудың соңғы операцияларын жүзеге асырып, қаптамалау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киім сипаттамасының қолдану сипаттамасын ескереді: иілгіштік, жеңілдік, беріктік, жылу-судан қорғаныш.
2. Аяқтаушы операцияларды орындайды:
аяқ киімге арнайы жабын салу (балауыз, крем жағу, бау және өзге де фурнитураларды салу).
3. Дайын өнімнің сапалық белгілеріне қарай өнімге сыртқы қаралым жасайды.
КҚ12. "Аяқ киім керуші" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
КМ 12. Аяқ киім созушының негізгі жұмыс түрлерін орындауы
Бұл модульдің мақсаты - аяқ киім керуші біліктілігін алуды қамтамасыз ету.
Білім алушылар модульді зерделеу нәтижесінде: аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын құрылымдау тәсілдерін таңдаулары; әр түрлі және әр түрлі әдістермен бекітілген аяқ киімдердің үстіңгі бөлігінің дайындалымын керулері; аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын құрылымдау кезінде аспаптар мен жабдықтарды қолданулары; аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын қолмен тарту-керу тәсілімен құрылымдаулары; аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының формаларын қалыпқа келтірулері;
аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын кермей, аралас тәсілмен қалыптаулары; аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымдарында ақаулардың пайда болуының алдын алулары, ақауларды табу және жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімді созу тәжірибелік жұмыстарын орындау.
Кәсіптік тәжірибе жұмыс біліктілігін алуға арналған тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Производит подбор заготовок, колодок по размерам, запуск колодок и заготовок на конвейер, учет и регулирование запуска, чистка колодок.
2. Производит талькование колодок, одевание заготовок на колодку, установка пяточной части, отворачивание заготовки в носочной части. околачивание штробельного шва.
3. Производит подбор задников по размерам, вставка задника.
4. Производит обрезку излишков подкладки после формования.
5. Производит намазку клеем внутренней части подноска, прокладки под подносок, вклеивание прокладки.
6. Производит подбор подносков по размерам заготовок, намазка носочной части подкладки, одевание подносков на колодку, осаживание.
7. Производит приклеивание прокладки под верхний край карбонатного подноска.
8. Производит намазку клеем передней части союзки и подкладки под союзку, увлажнение заготовок, вставка вкладыша, обтяжка и клеевая затяжка носочно-пучковой части заготовок на клей-расплав, околотка.
9. Производит наклеивание металлической стельки на след обуви, околотка.
10. Производит околотку затянутой обуви, подправка закрытия колодок, распределение обуви по размерам на стеллаже.
11. Производит учет производственной партии по количеству пар.
12. Производит транспортировку заготовок на литьевой участок.
Результат обучения: 2). Производить формование заготовок верха обуви.
Профессиональная практика– практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Готовит заготовки верха, колодки, стелечные узлы к формованию заготовок верха.
2. Выполняет формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную.
3. Выполняет формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способом.
Результат обучения: 3). Подготавливать колодки, стелечные узлы к формованию
Критерии оценки:
1. Готовит колодки: подбирает, чистит, производит намазку клеем.
2. Производит прикрепление стелек.
3. Фрезерует стельки в носочной или пяточной частях.
4. Подготавливает заготовки верха обуви.
5. Вклеивает подноски и задники.
6. Производит предварительное формование пяточной части заготовок верха обуви.
7. Выполняет надевание заготовки верха обуви на колодки и устанавливает пяточную часть.
8. Производит предварительное увлажнение и тепловую обработку носочной или носочно-пучковой части заготовок верха обуви.
Результат обучения: 4). Выполнять формование заготовок верха обуви обтяжно-затяжным способом на оборудовании и вручную.
Критерии оценки:
1. Производит обтяжку и затяжку носочно-пучковой части заготовки верха обуви.
2. Выполняет затяжку геленочной части заготовки верха обуви.

1. Өлшемдер бойынша дайындалымдарды, қалыптарды таңдау, конвейерге қалыптар мен дайындалым-дарды жіберу, жіберілімді тіркеу және реттеу, қалыптарды тазалау.
2. Қалыптарды тальктейді, дайындалымдарды қалыпқа кигізеді, өкше бөлігін орнатады, тұмсық бөлігіндегі дайындалымды қырындатады, штробель тігісімен айналсоқтайды.
3. Өлшемдер бойынша сірілерді таңдайды, сіріні орнатады.
4. Қалыптағаннан соң, астардың артық жерлерін кесіп тастайды.
5. Ішкі тұмсық астына желім жағады, астар салады, астарды жабыстырады.
6. Дайындалым өлшемдері бойынша тұмсық астын таңдайды, астардың тұмсық бөлігін желімдеу, тұмсық астын қалыпқа кигізу, бастықтыру жұмыстарын атқарады.
7. Карбонатты тұмсық астының жоғарғы жиегінің астына төсем жабыстырады.
8. Жұлық пен астардың алдыңғы бөлігін жұлық астына желімдеу, дайындалымдарды ылғалдандыру, ішпек салу, тарту және дайындалымының тұмсық бөлігіне желімдеп керу, тоқпақтау жұмыстарын атқарады.
9. Аяқ киім ізіне металды ұлтарақ жабыстырады, тоқпақтайды.
10. Керілген аяқ киімді тоқпақтау, қалыптарды жабуды жөндеу, аяқ киімдерді өлшемдер бойынша стеллажға тарату жұмыстарын атқарады.
11. Жұп санына қарай өндірістік топтамалар есебін жүргізеді.
12. Құю аумағына дайындалымдарды тасымалдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ-киімнің жоғарғы бөлігінің дайындамасын қалыпқа келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1) Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын қалыптауға жоғарғы бөлікті, қалыпты, ұлтарақтық түйіндерді дайындайды.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын жабдықта немесе қолмен созу арқылы қалыптайды.
3. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, аралас тәсілмен қалыптау.
Оқыту нәтижесі: 3). Қалыптауға қалыпты, ұлтарақтық түйіндерді дайындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қалыптарды дайындайды: таңдайды, тазалайды, желім жағады.
2. Ұлтарақтарды бекітеді.
3. Тұмсық және өкше бөлігінің ұлтарақтарын фрезермен өңдейді.
4. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын дайындайды.
5. Тұмсық астылары мен сірілерді желімдейді.
6. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымының өкше бөлігін алдын-ала қалыптайды.
7. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын қалыптарға кигізеді және өкше бөлігін орнатады.
8. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының тұмсық бөлігін алдын-ала ылғалдандырады, жылыта өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 4). Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын жабдықта немесе қолмен созу арқылы қалыптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының тұмсық бөлігін тарту және созу жұмыстарын орындайды.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының табанорта сынасын кереді.

3. Выполняет затяжку пяточной части заготовки верха обуви.
Результат обучения: 5). Выполнять формование заготовок верха обуви беззатяжным и комбинированным способами.
Критерии оценки:
1. Производит формование заготовок верха обуви беззатяжным способами.
2. Производит формование заготовок верха обуви комбинированным способом.
3. Определяет дефекты формования заготовок верха обуви.
4. Выбирает способы по устранению дефектов формования.
5. Получить квалификацию3 разряда затяжчика обуви.
Квалификация: 121205 3 – Техник-технолог
ПК 13. Разрабатывает технологические процессы и оптимальные режимы производства
ПМ 13 Разработка технологического процесса и оптимальных режимов производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в разработке технологических процессов и оптимальных режимов производства. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
типовые технологические процессы и режимы производства;
конструкцию изделия или состав продукта, на которые разрабатывается технологический процесс, режим и способ производства;
единую систему технологической подготовки производства;
стандарты, технические условия и другие, нормативные и руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации;
технологию производства выпускаемой предприятием продукции;
основы экономики, организации труда и организации производства;
основы трудового законодательства Республики Казахстан;
правила и нормы охраны труда; основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования; методику проектирования верха обуви в системе двухмерного изображения; особенности строения, назначения и свойства различных материалов; способы производства различных материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять эскизы различными графическими приемами в соответствии с тематикой проекта; разрабатывать модель, применяя законы композиции и цветовые соотношения; выполнять рисунки с использованием методов построения пространства на плоскости; выполнять рисунки с натуры с использованием разнообразных графических приемов;
разрабатывать технологические процессы и оптимальные режимы производства.
Результат обучения: 1) Разрабатывать технологические процессы и оптимальные режимы производства.
Моделирование и конструирование обувных изделий
Спецрисунок и композиция.
Проектирование обувных предприятий
Основы технологии производства
изделий из кожи
Оборудование производства
Экономика отрасли
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технически обоснованные нормы времени, материальные нормативы, нормы расхода основных и вспомогательных материалов, электроэнергии, топлива.

3. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігі дайындалымының өкше бөлігін кереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын кермей, аралас тәсілмен қалыптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің дайындалымын кермей қалыптайды.
2. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын аралас тәсілмен қалыптайды.
3. Аяқ киімнің үстіңгі бөлік дайындалымын қалыптау ақауларын анықтайды.
4. Қалыптау ақауларын жою тәсілдерін таңдайды.
5. 3-дәрежелі аяқ киім саптаушы біліктілігін алу.
Біліктілік: 123605 3 - Техник-технолог
КҚ 13. Өндірістің технологиялық үрдістерін және оңтайлы режимдерін әзірлейді
КМ 13 Өндірістің технологиялық үдерісін және оңтайлы режимдерін әзірлеу
Бұл модуль өндірістің технологиялық үдерісін және оңтайлы режимдерін әзірлеуге қатысуға қажетті білімді, іскерліктерді және дағдыларды сипаттайды.
типтік технологиялық үдерістер мен өндіріс режимдерін;
технологиялық үдеріс, режим және өндіріс тәсілдері әзірленетін бұйымды құрастыру немесе өнім құрамын;
өндірістің технологиялық дайындықтың бірыңғай жүйесін; технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттарды, техникалық талаптарды және өзге нормативті және басқарушы материалдарды; кәсіпорын шығаратын өнім технологиясын; экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздерін;
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін; еңбек қорғанысы ережелері мен нормаларын; технологиялық үдерістер мен жабдықтарды жобалау кезіндегі еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын; екіөлшемді кескін жүйесінде аяқ киімнің үстіңгі бөлігін жобалау әдістемесін; әр түрлі материалдардың құрылым, тағайындалым және қасиеттік ерекшеліктерін; әр түрлі материалдарды өндіру тәсілдерін сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: жоба тақырыбына сәйкес түрлі графикалық тәсілдермен нобайлар жасауы; композиция мен түстік қатынас заңдарын қолдана отырып, үлгі жасауы; жазықтықта кеңістік құру әдістерін қолдану арқылы суреттер салуы; түрлі графикалық тәсілдерді қолдана отырып табиғат суретін салуы;
өндірістің технологиялық үрдістерін және оңтайлы режимдерін әзірлеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің технологиялық үрдістерін және оңтайлы режимдерін әзірлеу
Аяқ киім бұйымдарын модельдеу және құрастыру
Арнайй сурет және композиция.
Аяқ киім кәсіпорындарын жобалау
Тері бұйымдары өндірісі технологиясының негіздері
Өндіріс жабдығы
Сала экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Уақыттың техникалық негізделген нормаларын, материал нормаларын, негізгі және қосымша материалдардың, электр энергиясының, жанармай шығыны нормаларын әзірлейді.

2. Устанавливает пооперационный маршрут обработки деталей и сборки изделия.
3. Составляет технологический маршрут и материальные карты.
4. Оформляет изменения в технической документации в связи с корректировкой технологического процесса.
5. Участвует в испытаниях нового технологического оборудования, экспериментальных работах по освоению новых режимов и процессов производства.
6. Производит планирование труда и персонала.
Результат обучения: 2). Владеть знаниями о создании эскизов обувных моделей из кожи разных видов и конструкций.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками создания эскизов различных обувных моделей.
2. Владеет навыками моделирование обуви различных конструкций.
3. Владеет техникой художественного оформления обувных изделий.
Результат обучения: 2). Владеть основами знаний о композиции, натюрморте из геометрических тел и предметов быта
Критерии оценки:
1. Владеет навыками рисования натюрморта из геометрических тел.
2. Владеет навыками рисования натюрморта из предметов быта.
3. Владеет навыками рисование задрапированного лоскута ткани.
4. Владеет навыками рисования натюрморта мягкими графическими материалами.
ПК 14. Осуществлять подбор оборудования для конкретных технологических процессов производства обуви.
ПМ 14. Подбор технологического оборудования, по освоению новых режимов и процессов производства обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения соответствующего оборудования на определенных операциях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологические нормативы и режимы выполнения операций при изготовлении изделий из кожи; назначение и принцип работы оборудование, применяемое при изготовлении обуви.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
определять технологические режимы при выполнении последовательного процесса на каждом оборудовании и машине;
подбирать оборудования для подготовительных цехов; подбирать оборудования для раскройного цеха;
подбирать оборудования для сборочных и заготовочных цехов;
регулировать режим работы рабочих машин.
Результат обучения 1). Участвовать в подборе оборудования для производства обуви.
Автоматизация технологических процессов
Оборудование производства изделий из кожи и основы
проектирования оборудования
Экономика отрасли
Менеджмент
Охрана труда и техники безопасности.
Учебная практика
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет подбор оборудования для подготовительных цехов.
2. Выполняет подбор оборудования для раскройного цеха.
3. Выполняет подбор оборудования для сборочных и заготовочных цехов.
Результат обучения 2). Производить анализ организации работы на предприятии.
Критерии оценки:

2. Бұйымның бөлшектері мен жинағын өңдеудің операция бойынша бағдарын орнатады.
3. Технологиялық бағдар мен материалды карталарды құрады.
4. Технологиялық үдерістің дұрысталуына байланысты техникалық құжаттамадағы өзгерістерді рәсімдейді.
5. Жаңа технологиялық жабдықтардың сынақтарына, өндірістің жаңа режимдері мен үдерістерін меңгеру бойынша ғылыми тәжірибелік жұмыстарға қатысады.
6. Еңбек пен қызметкерлерді жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2). Әр түрлі және құрылымды теріден аяқ киім үлгілерінің нобайын құру туралы білуі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әр түрлі аяқ киім үлгілерін құру дағдыларын игерген.
2. Әр түрлі құрылымды аяқ киімдерді үлгілеу дағдыларын игерген.
3. Аяқ киім бұйымдарын көркем безендіру техникасын игерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Геометриялық денелер мен тұрмыстық заттардан композиция жасау, натюрморт салу туралы білім негіздерін игеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Геометриялық денелерден натюрморт салу дағдыларын игерген.
2. Тұрмыстық заттардан натюрморт салу дағдыларын игерген.
3. Бүркелген мата кесіндісінен сурет салу дағдыларын игерген.
4. Жұмсақ графикалық материалдардан натюрморт салу дағдыларын игерген.
КҚ 14 Аяқ киім өндірісінің нақты бір технологиялық үдерістері үшін жабдықтар таңдау.
КМ 14. Аяқ киім өндірісінің технологиялық үдерісін және оңтайлы режимдерін игеру бойынша технологиялық жабдықтар таңдау
Аталған модуль белгілі бір операцияларға арналған сәйкес жабдықтарды қолдануға қажетті білім, іскерлік пен дағдыға сипаттама береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тері бұйымдарын жасау кезінде операцияларды орындаудың технологиялық нормативтері мен режимдерін; аяқ киімді дайындау акезінде қолданылатын жабдық жұмысының тағайындалымы мен қағидаларын меңгереді.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде: әр жабдық пен машинада реттіүдерістерін орындау кезінде технологиялық режимдерді анықтаулары; даярлық цехтарына жабдық таңдаулары; пішу цехтарына жабдық таңдаулары; жинау және дайындау цехтарына жабдық таңдаулары; жұмыс машиналарының жқмыс режимін реттеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1). Аяқ өндірісіне арналған жабдықты таңдауға қатысу.
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Тері бұйымдары өндірісінің жабдықтары және жабдықтарды жобалау негіздері
Сала экономикасы
Менеджмент
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Оқу тәжірибесі
Өндірістік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайындық цехтарына арналған жабдықтарды таңдайды.
2. Пішу цехтарына арналған жабдықтарды таңдайды.
3. Жинау және дайындау цехтарына арналған жабдықтарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі 2). Кәсіпорындарға жұмысты ұйымдастыру сараптамасын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Изучает конструкцию и работу конвейера.
2. Определяет ритм, скорость движения его ходовой части.
3. Выполняет схему рабочих органов, устройств.
4. Анализирует взаимодействие рабочих органов, заправку ниток, определяет ход иглы.
5. Изучает конструкцию и взаимодействие рабочих машин и оборудования для литьевой, клеевой и гвоздевой затяжки обуви.
6. Производит регулировку режимов рабочих машин.
ПК 15. Осуществлять контроль соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
ПМ 15. Контроль соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов; показатели качества обуви и методы их контроля.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: применять документацию систем качества; использовать основные положения стандартизации и сертификации на производстве; использовать средства вычислительной техники для расчета и выбора параметров.
Результат обучения 1). Контролировать ход и оценивать результат выполнения работ.
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль качества выпускаемой продукции.
2. Контролирует эффективность использования оборудования и материалов.
3. Анализирует причины брака продукции и разрабатывает мероприятия по их устранению.
4. Обеспечивает технику безопасности на производственном участке.
Результат обучения 2). Производить оценку уровня качества обуви и пути его повышения.
Критерии оценки:
1. Определяет виды применяемых материалов.
2. Разрабатывает мероприятия по улучшению качества и конкурентоспособности обуви.
3 Определяет свойства готовой обуви и сравнение их с требованиями стандартов.
ПК 16. Выполнять основные виды работ техника-технолога обувного производства
ПМ 16. Преддипломная практика
Во время прохождения преддипломной практики, обучающиеся должны ознакомиться: с основными технологическими процессами и операциями обувного производства, их назначением.
В результате прохождения преддипломной практики, обучающиеся: оценивают производственные и непроизводственные затраты на обеспечение качества продукции и находят компромисс между различными требованиями (стоимости, качества, безопасности и сроков исполнения) при долгосрочном и краткосрочном планировании и принимать оптимальные решения; проводить анализ состояния показателей качества материалов и изделий производства обуви с использованием необходимых средств исследований.
Результат обучения 1) Осуществлять ознакомление с предприятием.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Конвейер нұсқаулығы мен жұмысын үйренеді.
2. Оның жүріс бөлігінің ырғағын, қозғалыс жылдамдығын анықтайды.
3. Жұмыс органдары, құрылғылары сызбасын дайындайды.
4. Жұмыс органдарының өзара әрекетін, жіптің салынуын сараптайды, ине жүрісін анықтайды.
5. Аяқ киімді құю, желімдеу және шегелеу арқылы жасауға арналған жұмыс машиналары мен жабдықтарының құрылымын және өзара әрекетін зерттейді.
6. Жұмыс машиналарының режимін реттейді.
КҚ 15. Технологиялық жұмыс тәртібінің сақталуы мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын бақылайды.
КМ 15. Технологиялық жұмыс тәртібінің сақталуы мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
Бұл модуль технологиялық жұмыс тәртібінің сақталуы мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуына қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өнімдер мен үдерістердің негізгі түрлеріне нормативті құжаттар талаптарын; аяқ киімнің сапа көрсеткіші мен оларды бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сапа жүйелерінің құжаттамаларын қолданулары; өндірістегі стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолданулары; параметрлерді есептеу мен таңдау үшін қажетт есептуіш машиналарды қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1). Жүрістерді бақылау және жасалған жұмыстар нәтижесін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шығарылатын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асырады.
2. Жабдықтар мен материалдарды қолдану тиімділігін бақылайды.
3. Өнімнің ақауларының себептерін сараптап, оларды жою бойынша шаралар жасайды.
4. Өндірістік аумақта қауіпсіздік техникасын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі 2). Аяқ киім сапасының деңгейін бағалайды және оны көтеру шараларын жасайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қолданылатын материалдардың түрлерін анықтайды.
2. Аяқ киімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін жақсарту бойынша шараларды әзірлейді.
3. Дайын аяқ киімнің қасиеттерін анықтайды және оларды стандарт талаптарымен салыстырады.
КҚ 16. Аяқ киім өндірісі техник-технологы жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
КМ 16. Диплом алды тәжірибе
Дипломалды тәжірибеден өту кезінде білім алушылар: аяқ киім өндірісінің негізгі технологиялық үдерістері және операцияларымен, олардың тағайындалымымен танысады.
Дипломалды тәжірибеден өту нәтижесінде білім алушылар: өнім сапасын қамтамасыз етуге қажетті өндірістік және өндірістік емес шығындарды бағалаулары және ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау кезінде әр түрлі талаптар (баға, сапа, қауіпсіздік және дайындау мерзімі) арасынан мәміле таба алулары және оңтайлы шешімдер қабылдаулары; қажетті зерттеу құралдарын қолдана отырып, аяқ киім материалдары мен бұйымдарының сапа көрсеткішіне сараптама жүргізуге үйренеді
.
Оқыту нәтижесі 1) Кәсіпорынмен танысу.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Производит описание структуры предприятия.
2. Описывает ассортимент выпускаемой продукции.
Результат обучения 2) Дублировать работу технолога производства.
Критерии оценки:
1. Производит описание организации работы раскройного и вырубочного цехов.
2. Производит описание сборочного и затяжного цехов.
3. Характеризует оборудование и транспортные услуги.
4. Характеризует системы контроля качества продукции на предприятии.
5. Производит технико-экономический анализ работы предприятия.
6. Выполняет организацию рабочего места технолога производства.
7. Понимает систему контроля качества продукции на предприятии.
ПК 17. Осуществлять сбор материала для дипломного проекта.
ПМ 17. Дипломное проектирование
Дипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения;
ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами производства, новым оборудованием. Важно, чтобы обучающийся обосновал актуальность выбранной темы, ее ценность, значение для сфер управления обувным производством; изучил материально-технические условия производства и характер их влияния на изменения технико-экономических показателей работы;
провел анализ собранных данных, используя соответствующие методы обработки и анализа информации;
сделал выводы и разработал рекомендации на основе проектных методов для повышения эффективности работы предприятия.
Результат обучения: 1) Выполнять проектирование технологических процессов при изготовлении обуви.
Дипломное проектирование
Критерии оценки:
1. Проектирует технологические потоки.
2. Проводит составление технологической последовательности.
3. Осуществляет выбор материалов.
4. Проводит подбор оборудования.
5. Проводит компоновку обувных технологических операций.
6. Составляет схемы разделения труда.
Результат обучения: 2). Изучать, собирать и анализировать технические материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Анализирует работу предприятия.
2. Разрабатывает мероприятия по устранению недостатков при работе.
3. Подготавливает отчет по практике.
4. Выполняет работы по сбору материалов для дипломного проекта.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 61
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 484
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство табака"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1217000 – Производство табака
Квалификация*:

1. Кәсіпорын құрылымын сипаттайды.
2. Шығарылатын өнімнің сұрыпталымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі 2) Өндіріс технологының жұмысын қосарландыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пішу мен кесу цехтарының жұмыстарын ұйымдастыру сипаттамасын жүргізеді.
2. Жинау және созу цехтарының сипаттамасын жүргізеді.
3. Жабдықтар мен көлік қызметтерін сипаттайды.
4. Кәріпорындағы өнім сапасын бақылау жүйелерін сипаттайды.
5. Кәсіпорынның жұмысының техникалық-экономикалық сараптамасын жасайды.
6. Өндіріс технологының жұмыс орнын ұйымдастырады.
7. Кәріпорындағы өнім сапасын бақылау жүйелерін түсінеді.
КҚ 17. Диплом жобасын орындау үшін материалды жинауды жүзеге асыру.
КМ 17. Дипломдық жобалау
Дипломдық тәжірибе оқыту процесінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жинақтау мен жетілдіруге, тікелей кәсіпорындарда заманауи өндіріс әдістерімен, жаңа жабдықтармен танысуға бағытталған. Білім алушылардың таңдалған тақырыптың өзектілігін, оның құндылығын, аяқ киім өндірісін басқару саласындағы маңызын негіздеуі; өндірістің материалдық-техникалық талаптарын және олардың жұмыстың техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ету сипатын меңгереді; сәйкес ақпаратты өңдеу және сараптау әдістерін қолдана отырып, жиналған деректерге сараптама жүргізеді;
қорытынды шығарып, кәсіпорын жұмысының тиімділігін көтеруге арналған жобалық әдістердің негізінде ұсыныстар дайындауы маңызды.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімді дайындау кезіндегі технологиялық үдерістерді жобалау.
Дипломдық жобалау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық ағымдарды жобалайды.
2. Технологиялық ретті құрады.
3. Материалдарды таңдайды.
4. Жабдықтарды таңдау жұмыстарын жүргізеді.
5. Аяқ киімнің технологиялық операцияларын үйлестіреді.
6. Жұмысты бөлу сызбасын құрады.
Оқыту нәтижесі: 2). Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша техникалық материалды зерделеу, жинау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорын жұмысын сараптайды.
2. Жұмыс кезіндегі кемшіліктерді жою бойынша шаралар жасайды.
3. Тәжірибе бойынша есеп дайындайды.
4. Дипломдық жобаны орындау бойынша жұмыстар атқарады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
61-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
484-қосымша
"Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1217000 - Темекі өндірісі
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические
показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес- плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 121701 2 "Машинист поточно-автоматизированных линий переработки табака"
ПК 1. Выполнять чертежи источников и приемников электрической энергии, автоматизация, эксплуатация и ремонт оборудования
ПМ 01. Выполнение чертежей источников и приемников электрической энергии, автоматизация, эксплуатация и ремонт оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления чертежей, геометрические построения на чертежах, основы технологического черчения, определение электрической и магнитной цепей, основные электрические и магнитные величины, принцип действия и устройство электрических машин, техника безопасности, автоматизированной обработки и передачи информации, конструкции, устройства и принципов работы оборудования поточно-автоматизированных линий переработки табака, устанавливать и проверять обслуживаемое оборудование перед пуском, определять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, производить чистку и смазку, регулировать обслуживаемое оборудование, обслуживать одновременно различные виды установок, регулировать режим работы установок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: развертки геометрических фигур, сечения и разреза, сборочные чертежи, чистку и смазку, регулирование обслуживаемого оборудования, ознакомления с основами технологического процесса производства в соответствии с получаемой квалификацией, обеспечение бесперебойной работы увлажнительных и сушильных барабанов, капошир-машин, дозаторов, барабанов обеспыливания, трепальных установок, пневматических установок вибротранспортеров, ленточных смесителей, установки для непрерывного определения влажности табака, станции прессования, автоматических весов, баков по приготовлению соусов и ароматизирующих смесей, механических мешалок, барабанов соусирования и ароматизации, плющильных станков, силосов и питательных станций
При изучении модуля обучающиеся осваивают: правила оформления чертежей, рисунок детали рабочий, технический эскиз детали, основные электрические и магнитные величины, автоматические регуляторы, классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки, технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах, построение сборочных чертежей, обозначение шероховатости, точности обработки, допусков на обработку, устройство и принципы работы электрических машин, участие в проведении аварийного и планового ремонтов оборудования, обработку и анализ информации с применением программных средств и вычислительной техники, структуру и значение функционирования работы квалификации, регулирование режимов работы установок, обслуживание одновременно различных видов установок, чистка и смазка, регулирование обслуживаемого оборудования, участие в проведении аварийного и планового ремонтов оборудования, основных качественных характеристик обрабатываемого сырья, способов регулирования основных параметров технологического процесса.
Результат обучения: 1) Владеть чтением чертежей, выполнением эскиза деталей.
Черчение
Электротехника
Основы информатики и автоматизации производства
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Эксплуатация и ремонт обслуживаемого оборудования
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттау.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындау.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму беталысын сипаттау.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметінің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен шарттарын сипаттау.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын сипаттау.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсіну.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгереді.
БҚ 6. Әлемдік қоғамдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Әлемдік қауымдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсінуі
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын білу және мәнін түсіну.
2. Қазақ халқының жалпытүрік қоғамдағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын, дене тәрбиесі және спорт тарихын аша білу.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсіну.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттау.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының толыққандылығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтау.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнату.
Кәсіптік модульдер
121701 2 "Темекі өнімін қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер машинисі" біліктілігі
КҚ 1. Электр энергиясы көздерінің және қабылдағыштарының сызбаларын орындау, құрал-жабдықты автоматтандыру, пайдалану мен жөндеу
КМ 01. Электр энергия көздерінің және қабылдағыштарының сызбаларын орындау, құрал-жабдықты автоматтандыру, пайдалану және жөндеу
Бұл модуль сызбалардағы геометриялық салуларды, технологиялық сызудың негіздерін, электр және магниттік тізбектердің анықтамасын, негізгі электр және магниттік шамаларды, электр машиналарының әрекет және құрылыс қағидасын, қауіпсіздік техникасын, ақпаратты автоматты түрде өңдеуді және жіберуді, темекі өнімін қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілері құрал-жабдығының құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын анықтауға, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты іске қосудың алдында орнату және тексеру, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, тазалау және майлауды жүзеге асыру, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты реттеу, әртүрлі қондырғыларға бір мезгілде қызмет көрсету, қондырғылардың жұмыс режимін реттеу, сызбаларды рәсімдеуге, қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: геометриялық пішіндердің, қима мен тілменің жаймасын, тазалау мен майлауды, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты реттеуді, алынатын біліктілікке сәйкес өндірістің технологиялық негіздерімен танысуды, дымқылдағыш және кептіргіш атанақтардың, кескіш машиналардың, мөлшерлеуіштердің, шаңсыздандырушы атанақтардың, түтетін қондырғылардың, дірілтасымалдауыштардың, ленталық араластырғыштардың, темекі өнімінің ылғалдылығын үздіксіз анықтауға арналған қондырғының, қысу станциясының, автомат таразының, тұздықтар мен хошиістеуші қоспаларды дайындау бактарының, механикалық бұлғауыштардың, тұздықтау және хош иістендіру барабандарының, жапырғыш білдектерінің, сүрлемдер мен қоректендіргіш станциялардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуді меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сызбаларды рәсімдеу ережелерін, бөлшектің суретін, бөлшектің жұмыс, техникалық нобайын, негізгі электр және магнитті шамаларды, автоматты реттегіштерді, іс-қимылдың қағидаларын, ұйымдастыруын, тағайындауын, жіктелімін, функционалды және құрылымдық сұлбаларды, күйге келтірудің органдарын, кәсіби бағытталған ақпараттық жүйелерге деректердің өзгеру және табыстау, қорлану, сақтау, орналастыру, жинау технологиясын, құрастырма сызбаларының құрылысын, қайта өңдеу кедір-бұдырлығының, дәлдігінің, қайта өңдеуге деген шектердің белгілеуін, электр машиналар жұмысының құрылысы мен қағидаларын, құрал-жабдықтың апаттық және жоспарлы жөндеу жүргізуіне қатысуын, бағдарламалық құралдар мен есептеу техниканың қолданысымен ақпаратты өңдеу және талдауды, біліктілік жұмысының қызмет жасау құрылымы мен мағынасын, қондырғылар жұмысының режимін реттеуін, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың реттеуін, тазалауын, майлауын, құрал-жабдықтың апаттық және жоспарлы жөндеу жүргізуінде қатысуын, өңделетін шикізаттың негізгі сапалық сипаттамасын, технологиялық үдерістің басты параметрлерінің реттеу тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбалар оқуын, бөлшектер нобайларының орындауын меңгеру.
Сызу
Электротехника
Өндіріс автоматтандыру мен ақпаратнама негіздері
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технология
Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты жөндеу және пайдалану
Танысу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет правилами оформления чертежей.
2. Выполняет эскиз деталей.
3. Детализирует сборочный чертеж.
4. Определяет шероховатости, точность обработки, допуск на обработку.
Результат обучения: 2) Применять источники и приемники (потребители) электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Владеет основами электротехники.
2. Владеет устройством и принципами работы электрических машин.
3. Применяет электронные приборы.
4. Применяет правила электробезопасности.
5. Следит за включением, выключением и эксплуатацией оборудования, оснащением электрической эксплуатацией оборудования, оснащением электрических приводов.
6. Оказывает первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
Результат обучения: 3) Применять автоматизацию производственных процессов.
Критерии оценки:
1. Выполняет кодирования информации, системы счисления.
2. Решает графические программы, порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
3. Проводит автоматизацию производственных процессов.
Результат обучения: 4) Выполнять обработку и анализ информации с применением программных средств и вычислительной техники
Критерии оценки:
1. Применяет компьютерную технику в профессиональной деятельности.
2. Ориентируется в программном обеспечении информационных технологий.
3. Выполняет защиту от вирусов.
Результат обучения: 5) Применять правила эксплуатации и ремонта оборудования табачной продукции.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности.
2. Применяет правила эксплуатации и ремонта обслуживаемого оборудования.
3. Выполняет чистку и смазку, регулировку обслуживаемого оборудования.
4. Владеет одновременно различными видами установок.
Результат обучения: 6) Ознакомиться с организационной структурой предприятия и хозяйством производства табака.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности.
2. Применяет теоретические основы технологии производства табачной продукции.
3. Понимает сущность будущей профессиональной деятельности.
4. Организует рабочее место.
5. Выполняет эксплуатацию и ремонт обслуживаемого оборудования.
6. Выполняет бесперебойную работу обслуживаемого оборудования.
7. Регулирует режим работы установок.
8. Проводит аварийный и плановый ремонт оборудования.
9. Контролирует основные технологические параметры и качество сырья.
10. Соблюдает расход равномерного нанесения соусов и ароматизирующих смесей.
11. Понимает конструкции, устройства и принципы работы оборудования поточно-автоматизированной линии переработки табака.
ПК 2. Применять стандартизацию, сертификацию, метрологию в производстве, оборудование поточно автоматизированных линий переработки табака
ПМ 02. Применение стандартизации, сертификации, метрологии в производстве, оборудование поточно автоматизированных линий переработки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для основ стандартизации, безопасности условий труда в сфере профессиональной деятельности, устройство и принцип работы оборудования переработки табака.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают Законодательство Республики Казахстан о стандартизации, сертификации и техническом регулировании.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять качество продукции и заполнять декларацию о соответствии эталонам величин, обеспечивать безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности, подготавливать и проверять обслуживаемое оборудование перед пуском.
Результат обучения: 1) Владеть основами стандартизации, сертификации и метрологии в производстве.
Основы стандартизации, сертфикации и метрологии.
Охрана труда Оборудование поточно- автоматизированных линий переработки табака
Критерии оценки:
1. Понимает основы стандартизации, сертификации, метрологии.

1. Сызбаларды рәсімдеу ережелерін меңгеру.
2. Бөлшектің нобайын орындау.
3. Құрастырма сызбаны талдап тексеру.
4. Қайта өңдеудің кедір-бұдырлығын, дәлдігін, қайта өңдеу шегін анықтау.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр энергиясының қабылдағыштарын (пайдаланушыларын) мен көздерін қолдану.
Бағалау өлшемшарт-тары:
1. Электротехника негіздерін игеру.
2. Электр машиналар жұмысының құрылысы мен қағидаларын игеру.
3. Электронды құралдарды қолдану.
4. Электрқауіпсіздік ережелерін қолдану.
5. Құрал-жабдықтың қосылуын, сөнуін және пайдалануын, құрал-жабдықтың электр пайдалануымен жабдықтануын, электр жетегімен жабдықтануын қадағалау.
6. Электр тоғымен зақымданған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік үдерістердің автоматтандыруын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ақпараттың, есептеу жүйесінің кодталуын орындайды.
2. Графикалық бағдарламаларды, үдерістің автоматты түрде басқарылуынан қолмен басқаруға және кері ауыстыру тәртібін шешеді.
3. Өндірістік үдерістердің автоматтандыруын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бағдарламалық құралдар мен есептеу техниканың қолданысымен, ақпараттың өңделуін және талдауын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік қызметте компьютерлік технологияны қолдану.
2. Ақпараттық технологиялар бағдарламалық жасақтамасынан хабардар болу.
3. Вирустардан қорғауды орындау.
Оқу нәтижесі: 5) Темекі өнімі жабдығының пайдалану және жөндеу ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
2. Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың пайдалану және жөндеу ережелерін қолдану.
3. Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың тазалауын, майлануын, реттеуін орындау.
4. Бір мезгілде қондырғының әртүрлі түрлерін игеру.
Оқыту нәтижесі: 6) Темекі өндіріс кәсіпорнының ұйымдастырушылық құрылымымен және шаруашылығымен танысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2. Темекі өнімінің өндіріс технология сының теориялық негіздерін қолдану.
3. Келешек кәсіптік қызметтің мәнін түсіну.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
5. Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың пайдалануы мен жөндеуін орындау.
6. Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың үздіксіз жұмысын орындау.
7. Қондырғылардың жұмыс режимін реттеу.
8. Құрал-жабдықтың апаттық және жоспарлы жөндеуін орындау.
9. Шикізаттың негізгі технологиялық параметрлері мен сапасын бақылау.
10. Тұздық пен хошиістеуші қоспаларды бірдей етіп түсіру шығынын сақтау
11. Темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер құрал-жабдық жұмысының қағидаларын, ұйымдасуын, құрылымын түсіну.
КҚ 2. Өндірісіте стандарттауды, сертификаттауды, метрологияны, темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер құрал-жабдығын қолдану
КМ 02. Стандарттаудың, сертификаттаудың, метрологияның, ағынды автоматтандырылған өңдеу желісінің құрал-жабдықтың өндірісте қолданылуы
Бұл модуль кәсіби қызмет аясында темекіні қайта өңдеу құрал-жабдық жұмысының қағидаларын, ұйымдасуын еңбек шарттарының стандарттау, қауіпсіздік негіздеріне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар стандарттау, сертификаттау техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының Заңнамасын меңгереді.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар өнімнің сапасын, кәсіби қызмет аясында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз етуді, шама бірлігінің эталоны сәйкестігі туралы мағлұмдаманы, қосудың алдында қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты әзірлеу және тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздерін өндірісте игеру.
Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздері
Еңбекті қорғау Темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер құрал-жабдығы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Стандарттау, сертификаттау, метрология негіздерін түсіну.

2. Ориентируется в законе Республики Казахстан "О стандартизации".
3. Выбирает средства измерений, эталоны величин.
4. Применяет термины и определения.
5. Анализирует данные качество продукции.
Результат обучения: 2) Соблюдать законодательства о труде в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Выполняет законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда.
2. Соблюдает правила безопасности средств защиты и предупреждения об опасности.
3. Классифицирует виды ответственности за нарушение требований безопасности.
4. Выбирает аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях.
5. Соблюдает технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов.
Результат обучения: 3) Налаживать объекты работы оборудования поточно-автоматизированных линий переработки табака.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками обслуживания различных видов установок.
2. Выполняет работу увлажнительных и сушильных барабанов, капошир-машин, дозаторов, барабанов обеспыливния, трепальных установок, пневматических установок вибротранспортеров, ленточных смесителей.
3. Определяет влажность, температуру, давление табака.
4. Выполняет ароматизацию смесей.
5. Регулирует режимы работы установок.
ПК 3. Выполнять контроль технологических процессов переработки табака
ПМ 03. Выполнение контроля технологических процессов переработки табака
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля основных технологических параметров и качества сырья, технологическим процессом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: контроль расхода и равномерного нанесения соусов и ароматизирующих смесей, переработки табака, приборы регистрации температуры, влажности, давления, технологического режима табачного сырья в соответствии с технологией.
Результат обучения: 1) Контролировать качество сырья табачной продукции.
Контроль качества обрабатываемого сырья
Технология переработки табака
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные качественные характеристики обрабатываемого сырья.
2. Использует способы регулирования основных параметров технологического процесса.
3. Контролирует расход и равномерное нанесение ароматизирующих смесей.
4. Выполняет основные технологические параметры и качество сырья.
Результат обучения: 2) Организовать технологический процесс переработки табачной продукции.
Критерии оценки:
1. Владеет параметрами технологических режимов переработки табака.
2. Выполняет принципы работы оборудования поточно-автоматизированной линии переработки табака.

2. "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының заңынан хабардар болу.
3. Шама бірлігінің эталондарын, өлшеу жабдықтарын таңдау.
4. Терминдер мен анықтамаларды қолдану.
5. Өнім сапасының деректерін талдау.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызметтегі еңбек туралы заңдарды сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбекті қорғаудың заңнамалық және нормативті-құқықтық негіздерін орындау.
2. Қорғану құралдардың қауіпсіздік ережелерін және қауіпсіздік туралы ескертулерді сақтау.
3. Қауіпсіздік талаптарын бұзғаны үшін жауапкершіліктің түрлерін жіктеу.
4. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік аспектілерді таңдау.
Көлік құралдарды, машиналарды, тетіктерді қолдану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 3) Темекіні ағынды автоматтандырылған қайта өңдеу желісінің құрал-жабдық жұмысының нысандарын дұрыстау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қондырғының әр түрлі түрлерінің қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
2. Дымқылдағыш және кептіргіш атанақтардың, кескіш машиналардың, мөлшерлеуіштердің, шаңсыздандырушы барабандардың, түтетін қондырғылардың, дірілтасымалдауыштар пневматикалық қондырғылардың, таспалы қоспалауыштардың жұмысын орындау.
3. Темекінің қысымын, температурасын, ылғалдылығын анықтау.
4. Қоспалардың хош иістенуін орындау.
5. Қондырғылар жұмысының режимін реттеу.
КҚ 3. Темекіні қайта өңдеу технологиялық үдерістерінің бақылауын орындау
КМ 03. Темекіні қайта өңдеу технологиялық үдерістерінің бақылауын орындау
Бұл модуль технологиялық үдеріспен негізгі технологиялық параметрлерді және шикізат сапасын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар темекіні қайта өңдеудің, тұздық пен хошиістеуші қоспаларды бірдей етіп түсіру шығынының бақылауын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологияға сәйкес темекі шикізатының технологиялық тәртібін, температурасын, ылғалдығын, қысымын тіркеу аспаптарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі өнімі шикізатының сапасын бақылау.
Өңделетін шикізат сапасын бақылау
Темекіні қайта өңдеу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өңделетін шикізаттың негізгі сапалық сипаттамаларын жіктеу.
2. Технологиялық үдерістің негізгі параметрлерін реттеу тәсілдерін қодану.
3. Хошиістеуші қоспалардың бірдей етіп түсіруін және шығынын бақылау.
4. Шикізаттың сапасы мен негізгі технологиялық параметрлерін орындау.
Оқыту нәтижесі: 2) Темекі өнімін қайта өңдеудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1.Темекіні қайта өңдеудің технологиялық тәртібінің параметрлерін меңгеру.
2. Темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер құрал-жабдығының жұмыс қағидаларын орындау.

3. Обеспечивает технологический режим для каждого вида и сорта табачного сырья в соответствии с технологией.
ПК 4. Определять систему автоматизированного проектирования, эксплуатации и ремонта технических средств
ПМ 04. Определение системы автоматизированного проектирования, эксплуатации и ремонта технических средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работ геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей конструкторской, технологической и другой нормативной документации, применения электровакуумных и газоразрядных приборов, электронных выпрямителей, стабилизаторов, усилителей и генераторов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия о технических средствах отображения графической информации, геометрические неизменяемые и изменяемые системы, основы электроники.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности элементов художественного конструирования, проектно-конструкторскую, технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
Результат обучения: 1) Выполнять рассчетнографические работы.
Инженерная графика
Техническая механика
Электротехника и электроника
Критерии оценки:
1. Владеет оформлением геометрического построения и правил вычерчивания контуров технических деталей.
2. Понимает сущность технического рисования.
3. Владеет информацией компьютерной графической системы.
4. Выполняет чертежи и схемы изделий.
Результат обучения: 2) Определять свойства статики – основных понятий и аксиом.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в статике, кинематике и динамике.
2. Рассчитывает на прочность и жесткость, сопротивление материалов внешних и внутренних сил.
3. Выполняет проектирование деталей машин.
Результат обучения: 3) Применять электрические машины постоянного и переменного токов.
Критерии оценки:
1. Понимает основы электроники.
2. Классифицирует электроизмерительные приборы.
3. Соблюдает режимы работ машин постоянного тока.
ПК 5. Определять физико-химический, микробиологический анализ табачной продукции
ПМ 05. Определение физико-химического, микробиологического анализа табачной продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения состава, строения, классификации белков, липидов, углеводов, теоретических основ аналитической химии, физико-химического анализа, характеризовать патогенные микроорганизмы и их токсины, составление схем микробиологического контроля.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соединения однородных функций, спирты, фенолы, альдегиды и кетоны, карбоновые кислоты, химические исследования проб согласно программе, свойства растворов неэлектролитов, диффузию и осмос, высокомолекулярные соединения схем микробиологического контроля
При изучении модуля обучающиеся осваивают: теорию химического строения органических веществ, состав, строение, классификацию белков, липидов, углеводов, теоретические основы аналитической химии, физико-химического анализ, технику проведения лабораторных работ, законы экологии, классификацию, морфологию и физиологию микроорганизмов, микрофлору сырья готовых изделий.
Результат обучения: 1) Классифицировать структуру химического строения органических веществ табачной продукции.
Органическая химия
Аналитическая
Химия
Физколлоидная химия
Микробиология
Критерии оценки:
1. Понимает теорию химического строения органических веществ табака.

3. Технологияға сәйкес темекі шикізатының әр түрі мен сұрыпына технологиялық тәртіпті қамтамасыз ету.
КҚ 4. Техникалық құралдардың жөндеу, пайдалану және автоматтандырылған жобалау жүйесін анықтау
КМ 04. Техникалық құралдардың жөндеу, пайдалану және автоматтандырылған жобалау жүйесінің анықталуы
Бұл модуль конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативті құжаттамалардың техникалық бөлшектердің сұлбасын сызу ережелері және геометриялық салу жұмыстарына, электрвакуумдық және газоразрядты аспаптардың, электронды түзеткіштердің, тұрақтандырғыштардың, күшейткіштердің және генераторлардың қолдануына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: графикалық ақпаратты техникалық бейнелеу құралдары жайлы негізгі ұғымдарды, геометриялық өзгеріссіз және өзгермелі жүйелерді, электроника негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: көркемдік құрылмалау элементтерінің мамандандыруы бойынша бұйымдардың сызбалар мен сұлбаларын орындау әдістері мен тәсілдерін, қолданыстағы нормативтік негізге сәйкес жобалық-конструкторлық, технологиялық және техникалық құжаттаманы меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеу-графикалық жұмыстарды орындау.
Инженерлік графика
Техникалық механика
Электротехника және электроника
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Геометриялық салудың рәсімдеуін, техникалық бөлшектер сұлбасын сызу ережелерін меңгеру.
2. Техникалық сурет салу мәнін түсіну.
3. Компьютерлік графикалық жүйе ақпаратын меңгеру.
4. Бұйым сызбалары мен сұлбаларын орындау.
Оқыту нәтижесі: 2) Статика ерекшелігін - негізгі ұғымдар мен аксиомаларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Статика, кинематика және динамикадан хабардар болу.
2. Ішкі және сыртқы күштердің материалдар кедергісіне, қаттылыққа және беріктікке сену.
3. Машина бөлшектерінің жобалауын орындау.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электроника негіздерін түсіну.
2. Электр күшін өлшейтін аспаптарды жіктеу.
3. Тұрақты тоқ машиналарының жұмыс тәртібін сақтау.
КҚ 5. Темекі өнімінің физика-химиялық, микробиологиялық талдауын анықтау
КМ 05. Темекі өнімінің физика-химиялық, микробиологиялық талдауының анықталуы
Бұл модуль ақуыз, липидтер және көмірсулардың құрамына, құрылысына, жіктеуіне, аналитикалық химияның теориялық негіздеріне, физика-химиялық талдаудың анықталуына, патогенді микроағзалар мен олардың уыттарын бейнелеуіне, микробиологиялық бақылау сызбасының құрастыруына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: біртекті функциялардың қосылысын, спирттерді, фенолдарды, альдегидтер мен кетондарды, карбон қышқылын, бағдарламаға сәйкес сынамалардың химиялық зерттеулерін, электролит еместердің ерітінділер қасиеттерін, диффузия мен осмосты, микробиологиялық бақылау сызбаларының жоғары молекулалы қосылыстарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: органикалық заттектердің химиялық құрылысының теориясын, ақуыз, липидтер және көмірсулардың құрамын, құрылысын, жіктеуін, аналитикалық химияның теориялық негіздерін, физика-химиялық талдауды, зертханалық жұмыстардың техникасын, экология заңдарын, микроағзалардың жіктеуін, морфологиясын және физиологиясын, дайын бұйымдар шикізатының микрофлорасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі өнімі органикалық заттегілерінің химиялық құрылысының құрылымын жіктеу.
Органикалық химия
Аналитикалық
Химия.
Физколлоидтық химия.
Микробиология
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Темекі органикалық заттегілерінің химиялық құрылысының теориясын түсіну.

2. Выбирает технику лабораторных работ.
3. Распознает однородные функции: табачного сырья.
Результат обучения: 2) Осуществлять качественный и количественный анализ табачной продукции.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в аналитической химии, физико-химическом анализе.
2. Выбирает технику лабораторных работ.
3. Анализирует химические исследования проб табачной продукции.
Результат обучения: 3) Выполнять законы термодинамики химических процессов.
Критерии оценки:
1. Понимает основы химической термодинамики.
2. Выполняет законы термодинамики к химическим процессам.
3. Анализирует свойства растворов неэлектролитов.
Результат обучения: 4) Характеризовать биологические признаки микроорганизмов и взаимоотношения с другими организмами табачной продукции.
Критерии оценки:
1. Классифицирует по морфологии и физиологии микроорганизмы табака.
2. Рассчитывает активность микроорганизмов.
3. Соблюдает санитарно-показательную микрофлору окружающей среды.
ПК 6. Применять технологию производства табачных изделий
ПМ 06. Применение технологии производства табачных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технологических процессов и анализа качества табачной продукции, обеспечение бесперебойной работы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: обработку семян и посадочного материала табака, механические процессы: измельчение, сортирование, обработка материалов давлением, увлажнительные и сушильные барабаны, капошир-машины, дозаторы, барабаны обеспыливания, трепальные, пневматические установки вибротранспортеров, ленточные смесители, станции прессования, автоматические весы, механические мешалки
При изучении модуля обучающиеся осваивают: процессы и аппараты, технологию выращивания табака и табачных изделий, цели и нормы увлажнения, расщипку табака и удаление примесей, получение объемного табака, приготовление папиросных гильз и папирос, сигаретных фильтров и сигарет, производство трубочных и курительных табаков, упаковку готовой продукции, гидромеханические процессы, законы гидростатики, тепловые процессы, основные законы тепло-передачи, конденсаторы и конденсация, массообменные процессы, основы теории, масса передачи, абсорбция и адсорбция, мембранные процессы: микрофильтрация, ультрфильтрация, обратный осмос, мембранные аппараты, соусирование и ароматизацию, плющильных станков, силосов и пита-тельных станций, проведение аварийного и планового ремонта оборудования, чистку и смазку, регулирование обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять законы, принципы технологических процессов табачной продукции.
Процессы и аппараты
Технология производства табачных изделий
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Проводит анализ технологических процессов

2. Зертханалық жұмыстардың техникасын таңдау.
3. Біртекті функцияларын айырып тану. темекі шикізатының
Оқыту нәтижесі: 2) Темекі өнімінің сапалық және сандық талдауын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аналитикалық химия және физика-химиялық талдаудан хабардар болу.
2. Зертханалық жұмыстар техникасын таңдау.
3. Темекі өнімдер сынамаларының химиялық зерттеулерін талдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Химиялық үдерістердің термодинамика заңдарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Химиялық термодинамика негіздерін түсіну.
2. Химиялық үдерістерге термодинамика заңдарын орындау.
3. Электролит емес ерітінді қасиеттерін талдау.
Оқыту нәтижесі: 4) Микроағзалардың биологиялық белгілерін және темекі өнімінің басқа ағзалармен қарым-қатынасын бейнелеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Темекінің микроағзаларын морфология мен физиология бойынша жіктеу.
2. Микроағзалар белсенділігін есептеу.
3. Қоршаған ортаның санитариялық көрсеткіштік микрофлорасын сақтау.
КҚ 6. Темекі бұйымдарының өндіріс технологиясын қолдану
КМ 06. Темекі бұйымдарының өндіріс технологиясының қолданылуы
Бұл модуль темекі өнімінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуін, сапасын талдауы мен технологиялық үдерістеріне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тұқымдардың және темекі көшет материалдарының қайта өңдеуін, механикалық үдерістерін: ұсақтау, сұрыптау, материалдарды қысыммен қайта өңдеу, дымқылдағыш және кептіргіш атанақтар, кескіш машиналар, дозаторлар, шаңсыздандырушы барабандар, дірілтасымалдауыштардың түтетін және пневматикалық қондырғылар, таспалы қоспалауыштар, баспақтау станциялар, автоматты салмақ, механикалық бұлғауышты меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: үдерістер, аппараттар, темекі және темекі бұйымдарын өсіру технологиясы жайлы ғылым заңдарын, дымқылдану мақсаттары мен нормаларын, темекіні жұлмалау мен қоспалардан тазартуды, көлемді темекі алуды, папирос гильзаларын және папиростарды, сигарет фильтрлерін және сигареталарды дайындауды, трубкамен тартатын және шылымдық темекінің, дайын өнімнің қаптамасын өндіруді, гидромеханикалық үдерістерді, гидростатика заңдарын, жылулық үдерістерді, жылуберілімнің негізгі заңдарын, конденсатор мен конденсацияны, масса ауыстырғыш үдерістерді, теория негіздерін, берілім салмағын, абсорбция мен адсорбция, жарғақтық үдерістерді: микросүзгі, ультрасүзілу, кері осмос, жарғақты аппараттар, жалпайту білдектердің, сүрлемнің, қоректік станциялардың тұздықтау және хош иістендіруін, құрал-жабдықтың апаттық және жоспарлы жөндеуін, тазалау және майлауын, қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың реттеуін жүргізуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі өнімі технологиялық үдерістерінің қағидаларын, заңдарын орындау.
Үдерістер мен аппараттар.
Темекі бұйымдарының өндіріс технологиясы.
Өндірістік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық үдерістерге талдау жүргізу

2. Выполняет гидромеханические процессы.
3. Понимает процессы и аппараты табачного производства.
Результат обучения: 2) Осуществлять технологию производства табачного сырья и табачной продукции.
Критерии оценки:
1. Владеет технологией производства табачных изделий.
2. Рассчитывает нормы высева семян и посадочного материала табака.
3. Характеризует папиросные гильзы и папиросы, сигаретные фильтры и сигареты.
4. Составляет мероприятия по предупреждению возникновения дефектов и брака выпускаемой продукции.
Результат обучения: 3) Получать квалификацию "Машинист поточно-автоматизированных линий переработки табака".
Критерии оценки:
1. Выполняет правила техники безопасности и жизнедеятельности предприятия.
2. Ведет журнал основных технологических процессов производства в соответствии с получаемой квалификацией.
3. Оформляет первичную документацию.
4. Ведет работу в качестве дублера машиниста поточно-автоматизированных линий переработки табака.
5. Составляет и оформлять техническую документацию по выполненным работам.
6. Регулирует параметры технологических режимов переработки сырья, конструкцию, устройство и принцип работы оборудования.
7. Регулирует правила эксплуатации и ремонта обслуживаемого оборудования.
8. Выполняет требования, предъявляемые к качеству табачного сырья.
Квалификация 121702 3 Техник-технолог
ПК 7. Определять особенности продукции табачных изделий в товароведении
ПМ 07. Определение особенностей продукции табачных изделий в товароведении
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для товароведной характеристики табачных изделий, потребительские свойства товаров, классификацию, стандартизацию.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сырье для выработки табачных изделий, характеристику табачных изделий, качество ассортимента товаров и структуру.
При изучении модуля обучающиеся учатся: сохранению качества товара при транспортировке, применению инструментального, расчетного методов для определения качества товара в товароведении.
Результат обучения: 1) Контролировать потребительские свойства и показатели качества табачной продукции.
Товароведение
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию производства табачной продукции.
2. Выполняет экспертизу табачных изделий товароведных целях.
3. Выбирает особенности продукции табака как объекта товароведения.
4. Соблюдает сроки хранения табачных изделий.
5. Обеспечивает информационное товародвижение от производителя до потребителя.
6. Понимает потребительские свойства товаров.
7. Контролирует сохранения качества товара при транспортировке.

2. Гидромеханикалық үдерістерді орындау.
3. Темекі өндірісінің аппараттары мен үдерістерін түсіну.
Оқыту нәтижесі: 2) Темекі шикізаты мен темекі өнімінің өндіріс технологиясын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Темекі бұйымдарының өндіріс технологиясын меңгеру.
2. Тұқымдарды егудің және темекі көшет материалдарының нормаларын есептеу.
3. Папирос гильзалар мен папиростарды, сигарет фильтрлері мен сигареталарды бейнелеу.
4. Шығарылатын өнімнің кемістігі мен ақауының туындауынан сақтандыру бойынша іс-шаралар жасау.
Оқыту нәтижесі: 3) "Темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер машинисі" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қауіпсіздік техникасының және кәсіпорын тіршілік әрекетінің ережелерін орындау.
2. Алынып отырған білімділікке сәйкес негізгі технологиялық үдерістер жазылған журнал толтыру.
3. Бастапқы құжаттарды рәсімдеу.
4. Темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер машинис дублері ретінде жұмыс жүргізу.
5. Орындалған жұмыс бойынша техникалық құжаттама құру және рәсімдеу.
6. Шикізатты қайта өңдеу технологиялық тәртіптердің параметрлерін, құрал-жабдықтың құрылымын, құрылысын және жұмыс қағидасын реттеу.
7. Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықты пайдалану мен жөндеу ережелерін реттеу.
8. Темекі шикізатының сапасына қатысты қойылатын талаптарды орындау.
121702 3 Техник-технолог біліктілігі
ҚҚ 7 Тауартануда темекі бұйымдары өндірістерінің қасиеттерін анықтау
КМ 07. Тауартануда темекі бұйымдары өндірістерінің қасиеттерін анықтау
Бұл модуль тауарлардың тұтыну қасиеттерін, жіктеуін, стандарттауын темекі бұйымының тауартанымдық сипаттамасына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: темекі бұйымдарының өндіруіне қажетті шикізатты, темекі бұйымдарының сипаттамасын, тауарлардың сұрыпталым сапасын және құрылымын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: тасымалдау кезінде тауар сапасын сақтауды, тауартанудағы тауар сапасын анықтау үшін аспаптық, есептік тәсілдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі бұйымының тұтыну қасиеттері мен сапа көрсеткіштерін бақылау.
Тауартану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Темекі бұйым өндіру технологиясын сақтау
2. Тауартану мақсатында темекі бұйымдарының сараптамасын орындау.
3. Тауартану нысаны ретінде темекі өнімінің қасиеттерін таңдау.
4. Темекі бұйымдарының сақтау мерзімін ұстану.
5. Өндірушіден тұтынушыға дейін ақпараттық тауар қозғалысын қамтамасыз ету.
6. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін түсіну.
7. Тасымалдау кезінде тауар сапасының сақталуын бақылау.

8. Определяет качество товаров в товароведении.
ПК 8. Выполнять технологию хранение табачного сырья
ПМ 08. Выполнение технологии хранения табачного сырья
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для хранения, очистки и сушки сырья
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: биохимические и технологические основы хранения.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: понятие послеуборочное созревание, качество сырья и материалов, их внешний вид, ароматические достоинства, требования к материалам, используемым при изготовлении и упаковке продукции.
Результат обучения: 1) Организовать хранение, очистку и сушку сырья.
Технология хранения растениеводческой продукции
Критерии оценки:
1. Владеет принципами хранения, очистки и сушки сырья.
2. Выполняет биохимические и технологические основы хранения.
3. Выбирает ароматизирующие ферменты в табачной отрасли.
4. Выполняет технологию хранения табачной продукции.
5. Рассчитывает нормы потерь при хранении.
ПК 9. Выполнять технологию переработки табачного сырья
ПМ 09. Выполнение технологии переработки табачного сырья
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для приемов первичной переработки различных видов табачной продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологию переработки табачного сырья, характеристику товарных сортов, нормативы показателей качества сырья и изделий, требования к материалам, используемым при изготовлении и упаковки продукции.
Результат обучения: 1) Выполнять технологию переработки табачной продукции.
Технология переработки растениевод ческой продукции
Критерии оценки:
1. Выполняет требования действующих стандартов продукции табака.
2. Контролирует приемы первичной обработки различных видов продукции растениеводства.
3. Выполняет технологию производства табачной продукции.
4. Рассчитывает нормы потерь при переработке.
ПК 10. Выполнять автоматизацию технологических процессов табачной продукции
ПМ 10. Выполнение автоматизации технологических процессов табачной продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для конструкции, устройства и принципов работы оборудования поточно-автоматизированных линий переработки табака, устранение неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологическое оборудование для переработки табачной продукции, регулировку режима работы установок, автоматизацию технологических процессов, контроль обслуживаемого оборудования перед пуском.
Результат обучения: 1) Применять технологическое оборудование для производства табачной продукции.
Сооружения и оборудования растениеводческой продукции
Критерии оценки:

8. Тауартанудағы тауарлар сапасын анықтау.
КҚ 8. Темекі шикізатының сақтау технологиясын орындау
КМ 08. Темекі шикізаты сақтау технологиясының орындалуы
Бұл модуль шикізаттың тазалауы мен кептіруіне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сақтаудың биохимиялық және технологиялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: тұқымның орылғаннан кейінгі пісуін, шикізат пен материалдардың сапасын, олардың сыртқы түрін, хош иісті құңдылығын, бұйымды әзірлеу және орау кезінде қолданылатын материалдарға талаптарды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың сақтау, тазалау және кептіруін ұйымдастыру.
Егіншілік бұйымның сақтау технологиясы
Бағаладыңу өлшемшарт-тары:
1. Шикізаттың сақтау, тазалау және кептіру қағидаларын меңгеру.
2. Сақтаудың биохимиялық және технологиялық негіздерін орындау.
3. Темекі саласында хошиістеуші ферменттерді таңдау.
4. Темекі бұйымының сақтау технологиясын орындау.
5. Сақтау кезіндегі жоғалтым нормасын есептеу.
КҚ 9. Темекі шикізатын қайта өңдеудің технологиясын орындау
КМ 09. Темекі шикізатын қайта өңдеу технологиясын орындау
Бұл модуль темекі бұйымының әртүрлі түрлерінің бастапқы қайта өңдеу тәсілдеріне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: темекі шикізатын қайта өңдеу техологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тауар сұрыбының сипаттамасын, шикізат пен бұйымдар сапасының көрсеткіш нормативтерін, бұйымды әзірлеу және орау кезінде қолданылатын материалдарға талаптарды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі бұйымын қайта өңдеу технологиясын орындау.
Егіншілік бұйымының қайта өңдеу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Темекі бұйымының қолданыстағы стандарттардың талаптарын орындау.
2. Егіншілік бұйымы әртүрлі түрлерінің алғашқы қайта өңдеу тәсілдерін бақылау.
3. Темекі бұйымының өндірістік технологиясын орындау.
4. Қайта өңдеу кезіндегі жоғалтым нормасын есептеу.
КҚ 10. Темекі бұйымы технологиялық үдерістерінің автоматтандыруын орындау
КМ 10. Темекі бұйымы технологиялық үдерістерінің автоматтандыруын орындау
Бұл модуль қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың жұмысындағы кемшілікті жоюды, темекіні қайта өңдеудің ағынды-автоматты желілер құрал-жабдық жұмысының қағидаларына, ұйымдасуына, құрылымына қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: темекі бұйымын қайта өңдеуге арналған технологиялық құрал-жабдықтарды, қондырғылардың жұмыс режимін реттеуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологиялық үдерістердің автоматтандыруын, іске қосудың алдында қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтың бақылауын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Темекі бұйымының өндірісіне арналған технологиялық құрал-жабдықтарды қолдану.
Егіншілік бұйымының құрылыстары мен қондырғылары
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выбирает технологическое оборудование для цехов и предприятий.
2. Выполняет сушку сырья табачного листа.
3. Рассчитывает экстракционные аппараты.
4. Выполняет расфасовку и упаковку.
5. Владеет автоматизацией технологических процессов.
ПК 11. Выполнять структуру технохимического контроля табачных изделий
ПМ 11. Выполнение структуры технохимического контроля табачных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технохимического контроля табачной продукции на перерабатывающих предприятиях, количественного и качественного анализа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию и структуру производственных лабораторий технохимического контроля, требования к ним, установления качественного химического состава тел, идентификацию атомов, ионов, молекул.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: виды и общие методы технохимического и санитарно-микробиологического контроля производства и переработки табачной продукции, классификацию видов и методов лабораторного анализа сырья, состав анализируемого вещества.
Результат обучения: 1) Контролировать технохимический контроль табачной продукции на перерабатывающих предприятиях.
Технохимический контроль
Аналитическая химия
Критерии оценки:
1. Владеет структурой производственных лабораторий технохимического контроля.
2. Анализирует методы технохимического и санитарно-микробиологического контроля производства и переработки табачной продукции.
Результат обучения: 2) Классифицирует элементы, принятые в аналитической химии.
Критерии оценки:
1. Владеет современной методикой аналитической химии.
2. Выполняет количественный аналитический анализ.
3. Выполняет качественный аналитический анализ.
ПК 12. Выполнять основные виды работ по квалификации техник-технолог
ПМ 12. Выполнение основных видов работ по квалификации техник-технолог
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве техника-технолога и получения квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: производственные процессы, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин и приобретение практических навыков по специальности.
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
1) комплекс мер по выполнению резервов повышения эффективности и производительности труда, а также оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов
2) мероприятия, проводимые по охране труда и технике безопасности по использованию экологически безопасной технологии производства.

1. Цехтер мен кәсіпорындарға арналған технологиялық құрал-жабдықтарды таңдау.
2. Темекі жапырағының шикізат кептіруін орындау.
3. Экстракциялық аппараттарды есептеу.
4. Өлшеп орау мен буып-түюді орындау.
5. Технологиялық үдерістердің автоматтандыруын меңгеру.
КҚ 11. Темекі бұйымдар технохимиялық бақылауының құрылымын орындау
КМ 11. Темекі бұйымдардың технохимиялық бақылау құрылымының орындалуы
Бұл модуль қайта өңдеу кәсіпорындарында темекі бұйымының технохимиялық бақылауына, сапалық және сандық талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: технохимиялық бақылаудың өндірістік зертханалар ұйымдастыруы мен құрылысын, оларға қойылатын талаптарды, химиялық заттардың сапалық құрамын белгілеуді, атомдар, иондар, молекулалар идентификациялауын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: темекі бұйымын қайта өңдеудің және өндірісін технохимиялық және санитариялық-микробиологиялық бақылауының түрлері мен жалпы тәсілдерін, шикізаттың зертханалық талдау түрлері мен тәсілдерінің жіктелуін, талданатын заттектің құрамын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қайта өңдеу кәсіпорындарында темекі бұйымының технохимиялық бақылауын бақылау.
Технохимиялық бақылау
Аналитикалық
химия
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технохимиялық бақылаудың өндірістік зертханалар құрылысын меңгеру.
2. Темекі бұйымын қайта өңдеудің және өндірісінің технохимиялық және санитариялық-микробиологиялық бақылау тәсілдерін талдау.
Оқыту нәтижесі: 2) Аналитикалық химияда қабылданған лементтерді жіктейді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аналитикалық химияның қазіргі әдістемесін меңгеру.
2. Аналитикалық сандық талдау орындау.
3. Аналитикалық сапалық талдау орындау.
КҚ 12. Техник-технолог біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
КМ 12. Техник-технолог біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерінің орындалуы.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, техник-технолог ретінде жұмыс істеуге және орта буын маманы біліктілігін алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өндіріс үдерістерін, арнайы пәнді зерделеуде алынған білімдерді бекітуді, және мамандығы бойынша тәжірибелік дағдылануды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
1) тиімділікті арттыру және еңбек өнімділігінің, сонымен бірге, құрал-жабдықтың, механикаландырудың және өндірістік үдерістерді автоматтандырудың резервтерін орындауы бойынша шаралар кешенін
2) еңбекті қорғау және өндірістің экологиялық қауіпсіз технологияларды қолдануымен қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілетін іс-шараларды

3) внедрение новых технологий в производство, выполнение соответствующих работ, предусмотренных программой, соблюдение правил внутреннего трудового распорядка, установленного в хозяйстве (предприятии, организации), ведение дневника-отчета.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Техник-технолог".
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности и противопожарной защиты.
2. Составляет технологические карты табака и уметь организовывать полевые работы.
3. Выполняет технологические, производственные процессы.
4. Владеет практическими навыками по специальности.
5. Выбирает оборудование, механизацию и автоматизацию производственных процессов.
6. Владеет знаниями технологического оборудования для предприятий производства продукции табака.
7. Решает технические задачи с использованием информационных технологий.
8. Владеет информацией стандартов по специальности и методами их контроля.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 64
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 487
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Квалификация*:

3) өндіріске жаңа технологияларды енгізуді, бағдарламамен қарастырылған тиісті жұмыстардың орындалуын, шаруашылықта (кәсіпорында, мекемеде) белгіленген ішкі күн тәртібі ережелерін сақтауды, күнделік-есептеме толтыруды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-технолог" білімділігін алу.
Дипломға дейінгі тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қауіпсіздік техникасы мен өрттен қорғау ережелерін сақтау.
2. Темекінің технологиялық карталарын құрып, дала жұмыстарын ұйымдастыруды білу.
3. Технологиялық, өндірістік үдерістерді орындау.
4. Мамандық бойынша тәжірибелік дағдыларын меңгеру.
5. Өндірістік үдерістердің құрал-жабдығын, механикаландыруын және автоматтандыруын таңдау.
6. Темекі бұйым өндірісінің кәсіпорындарына арналған технологиялық құрал-жабдықтардың білімдерін меңгеру.
7. Ақпараттық технологиялардың қолданысымен техникалық есептерді шешу.
8. Мамандық бойынша стандарттар ақпаратын және оларды бақылау тәсілдерін меңгеру.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
64-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
487-қосымша
"Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандық:
1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары
Біліктілік*:

216
ПА 02
Промежуточная аттестация
36
ИА 02
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
1440
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 66
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 489
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "оборудование предприятий пищевой промышленности"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Квалификация:
121801 2 – Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции
121803 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Использовать навыки устного и письменного общения для коммуникаций в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
грамматический строй языка;
виды, функции и средства общения;
основные правила и принципы делового общения;
казахский (русский) и иностранный речевой этикет;
нормы культуры речи;
профессиональную, общенаучную и общетехническую лексику.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков необходимым для общения в профессиональной сфере;
читать и переводить профессионально ориентированные тексты.
Результат обучения: 1) Владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков необходимым для общения в профессиональной сфере.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:

216
АА 02
Аралық аттестаттау
36
ҚА 02
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқудың қорытындысы
1440
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылы үшін 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданылып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
*** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
66-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
489-қосымша
"Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000- Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандық:
1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары
Біліктіліктер:
121801 2 –Азық-түлік өнімдерін өндіруде жабдықтарды реттеуші
121803 3 –Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары:
Модуль қалыптастыртын пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласындағы коммуникациялар үшін ауызша және жазбаша тілдесу дағдыларын пайдалану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызмет саласында тілдесу үшін қажетті қазақ (орыс) және шет тілінің лексикалық-грамматикалық материалын білу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шет тілі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Составляет деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме.
2. Готовит презентации, публичные выступления, отчеты.
3. Проводит переговоры, деловую беседу.
4. Использует профессиональную, общенаучную и общетехническую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит тексты профессиональной направленности.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
нормативно-методическую базу делопроизводства;
классификацию документов и правила их оформления;
способы создания и функции документов;
понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов;
характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации документов личного происхождения и документов по личному составу.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять и оформлять документы на государственном языке в соответствии с действующими государственными стандартами и нормативно-методической документацией.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией документов, правилами и особенностями их оформления, требованиями, предъявляемыми к организации документооборота.
2. Оформляет основные и дополнительные реквизиты, бланки документов на государственном языке.
3. Составляет служебные документы.
4. Составляет и оформляет документы личного происхождения и документы по личному составу.
5. Оформляет установленную учетно-отчетную документацию.
6. Организовывает работу с документами, документооборотом, потоками документов.
7. Применяет информационно-коммуникационные технологии, пакеты прикладных программ и оргтехнику.
8. Контролирует регистрацию, учет, хранение и исполнение документов.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
режимы двигательной активности;
правила физической нагрузки и способы ее регулирования;
причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
принципы здорового образа жизни;
технику выполнения легко-атлетических упражнений;
технику элементов лыжных ходов;
виды и технику плавания;
правила туристических навыков и виды снаряжения;
виды и правила казахских национальных и спортивных игр;
требования спортивной гигиены;
нормативы Президентских тестов.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть достаточным уровнем готовности к профессиональной деятельности, включая физическую подготовленность, тренированность, работоспособность, развитые профессионально значимые физические и психомоторные способности.
Результат обучения: 1) Использовать средства физической культуры для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Іс қағаздарын құрайды: арыз, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме.
2. Таныстырылымдарды, көпшілік алдында сөз сөйлеуді, есептерді дайындайды.
3. Келіссөздер, іскерлік әңгімелер жүргізеді.
4. Мамандық бойынша кәсіптік, жалпығылыми және жалпытехникалық терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құрастыру және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен функцияларын, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсатын, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгереді:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, ұйымдастыру-реттеу және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың жіктелуін, оларды ресімдеу ережелері мен ерекшеліктерін, құжаттар айналымын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды біледі.
2. Негізгі және қосымша деректемелерді, құжаттар бланкілерін мемлекеттік тілде ресімдейді.
3. Қызметтік құжаттарды құрады.
4. Жеке тектік құжаттарды және жеке құрам бойынша құжаттарды құрастырады және ресімдейді.
5. Белгіленген есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдейді.
6. Құжаттармен, құжаттар айналымымен, құжаттар ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастырады.
7. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолданбалы бағдарламалардың пакеттері мен кеңсе техникасын пайдаланады.
8. Құжаттардың тіркелуін, есепке алынуын, сақталуын және орындалуын бақылайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
БМ 03. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
Аталған модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білім, машық және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қозғалтқыштың белсенділік режимдері; дене белсенділігінің ережелері және оларды реттеу жолдары; жаттығу кезінде жарақат алу себептері, жарақаттанудың алдын алу жолдары; салауатты өмір салтының принциптері; жеңіл атлетика жаттығуларын жүргізу техникасы; шаңғымен жүру элементтерінің техникасы; жүзудің түрлері мен техникасы; туристік дағдылар мен жабдықтардың түрлері; қазақ ұлттық және спорттық ойындардың түрлері мен ережелері; спорт гигиенасының талаптары; Президенттік тестілеудің нормативтері.
Модульді зерделеген кезде білім алушы кәсiби қызметке дайындықтың жеткiлiктi деңгейiне ие болады, оның iшiнде дене дайындығы, жаттыққандығы, жұмысқа қабiлеттiлігі, кәсiби маңызды физикалық және психо-моторикалық мүмкiндiктерi дамығаны.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын жүргізу үшін дене шынықтыру құралдарын пайдалану.
Дене шынықтыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основы и правила здорового образа жизни, укрепления здоровья, развития и совершенствования физических способностей.
2. Соблюдает требования спортивной гигиены и принципы здорового образа жизни.
3. Понимает правила физической нагрузки и владеет способами ее регулирования.
4. Контролирует и регулирует функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
5. Владеет техникой выполнения различного вида упражнений.
6. Владеет техникой передвижения на лыжах различными способами.
7. Владеет техникой плавания.
8. Демонстрирует туристские навыки и умения.
9. Знает правила командных спортивных игр.
10. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные учебной программой.
Результат обучения: 2) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Соблюдать нормы права, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира;
понимания сущности и предназначения культуры;
соблюдения гражданских прав и обязанностей;
понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
основные понятия и закономерности философии;
особенности мировых культур, религий и цивилизаций;
систему государственно-правовых отношений и явлений;
функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
понимать роль философии в истории человеческой культуры;
иметь представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека;
иметь представление о сущности искусства, морали, права, религии и идеологии;
понимать культуру как форму и способ существования человека, осознавать свою сопричастность к мировому культурному процессу;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения;
отрицать человеко- ненавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии;
соблюдать нормы права;
ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының, денсаулықты нығайтудың, дене қабілеттерін дамыту және жетілдіру негіздері мен ережелерін түсінеді.
2. Спорттық гигиена талаптары мен салауатты өмір салтының қағидаттарын сақтайды.
3. Дене шынықтыру жүктемесінің қағидаларын және оны реттеу тәсілдерін түсінеді.
4. Дене шынықтыру жаттығуларын орындау кезіндегі ағзаның функционалдық жай-күйін бақылайды және реттейді.
5. Әртүрлі жаттығуларды орындау техникасын біледі.
6. Шаңғыда түрлі қозғалу әдістері техникасын меңгерген.
7. Жүзу техникасын біледі.
8. Туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетеді.
9. Командалық спорттық ойын ережелерін біледі.
10. Оқу бағдарламасында көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқық нормаларын сақтау, өзін және қоғамдағы өз орнын түсіну, әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтік ғылымдар негіздерін қоғамдану және бейімделу мақсатында қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуі;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуі; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауы;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуі; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауы; құқық нормаларын сақтауы; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болашақ азамат пен болашақ маман мәдениетін қалыптастыру негізі ретінде болмыстың, танымның, құндылықтардың, бостандық пен өмір мағынасының анағұрлым жалпы философиялық проблемаларға бағдарлану.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Социология мен политология негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека, формах человеческого сознания и особенностях его проявления в современном обществе, соотношении духовных и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества и цивилизации.
2. Характеризует основные философские проблемы, выделяя их существенные признаки, закономерности развития.
3. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
4. Объясняет причинно-следственные и функциональные связи человека и общества, общества и природной среды, общества и культуры, взаимосвязи подсистем и элементов сознания.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Оценивает действия субъектов социальной жизни, включая личность, группы, организации, с точки зрения моральных норм, философского видения мира.
7. Формулирует на основе приобретенных философских знаний собственные суждения и аргументы по определенным проблемам.
8. Имеет навыки анализа общественных явлений и современных глобальных процессов.
Результат обучения: 2) Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
Критерии оценки:
1. Понимает и умеет охарактеризовать сущность культуры, ее место и роль в жизни человека и общества.
2. Имеет представление о функциях и формах культуры, их возникновении и развитии.
3. Ориентируется в исторических типах культуры, их динамике, основных достижениях в различных областях культурной практики.
4. Владеет современной терминологией осмысления культурных процессов, ориентируется в актуальных проблемах научного познания культуры.
5. Прослеживает историю развития цивилизаций.
6. Анализирует и сопоставляет факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана.
7. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
8. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 3) Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями о праве, источниках и нормах права, правоотношениях, правонарушениях и юридической ответственности.
2. Ориентируется в содержании Конституции Республики Казахстан как основном законе государства, правах и обязанностях граждан Республики Казахстан.
3. Владеет знаниями об основах административного, гражданского, трудового, уголовного, семейного права.

1. Табиғаттың, қоғам мен адамның дамуының іргелі заңдары, адами сана және оның қазіргі қоғамда көріну ерекшеліктері, рухани және материалдық құндылықтардың арақатынасы, олардың адамның, қоғамның және өркениеттің тіршілік етуіндегі рөлі туралы түсінікке ие.
2. Негізгі философиялық мәселелерді маңызды сипаттары, даму заңдылықтарын бөле отырып сипаттайды
3. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
4. Адам мен қоғамның, қоғам мен табиғат ортасының, қоғам мен мәдениеттің себеп-салдарлық және функционалдық байланыстарын, сананың ішкі жүйелері мен элементтерінің өзара байланысын түсіндіреді.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
6. Әлеуметтік өмір субъектілерінің тұлғалық, топтық, ұйымдық ерекшеліктерін ескере отырып моральды нормалар, әлемді философиялық тұрғыдан көру әрекеттерін бағалайды.
7. Қол жеткізген философиялық білімінің негізінде белгілі бір проблемалар бойынша жеке пікірлері мен дәлелдерін тұжырымдайды.
8. Қоғамдық құбылыстар мен заманауи жаһандық процестерді талдау дағдыларына ие.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени даму заңдылықтарын талдау және заманауи мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру .
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мәдениеттің мәнін, оның адам және қоғам өміріндегі орны мен рөлін түсінеді және сипаттай алады.
2. Мәдениеттің функциялары мен нысандары, олардың пайда болуы мен дамуы туралы түсінігі бар.
3. Мәдениеттің тарихи типтерінде, олардың динамикасында, мәдени тәжірибенің әртүрлі салаларындағы негізгі жетістіктерде бағдарланады.
4. Мәдени процестерді ұғынудың заманауи терминологиясын біледі, мәдениетті ғылыми танудың өзекті мәселелерінде бағдарланады.
5. Өркениеттердің даму тарихын қадағалайды.
6. Әсерінің негізінде Қазақстан мәдениеті қалыптасқан факторларды талдайды және салыстырады.
7. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
8. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық есептерді шешу кезінде құқық нормаларын пайдалану, кәсіптік қызмет үшін қажетті негізгі құқықтық терминологияны білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құқық, құқық дереккөздері мен нормалары, құқықтық қатынастар, құқықбұзушылықтар мен құқықтық жауапкершілік туралы түсінікке ие.
2. Мемлекеттің негізгі заңы ретіндегі Қазақстан Республикасы Конституциясының мазмұнында, Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен міндеттерінде бағдарланады.
3. Әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық, отбасы құқығы негіздері туралы білімі бар.

4. Анализирует различные жизненные ситуации с точки зрения их соответствия нормам права.
5. Распознает случаи нарушения правовых норм и наступления юридической ответственности.
6. Принимает решения и совершает иные юридические действия в соответствии с законом.
7. Соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 4) Владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных понятиях социологии и политологии.
2. Понимает современную политическую ситуацию в Республике Казахстан и мире.
3. Связывает теоретический материал с проблемами современности.
4. Анализирует различные социальные факты.
5. Владеет навыками политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития чувства патриотизма и национального самосознания, понимания исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов развития Казахстана.
Результат обучения: 1) Анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания хронологических рамок основных исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, системе кочевой цивилизации, развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Анализирует экономические и политические реформы независимого Казахстана и их результаты.
4. Ориентируется в содержании стратегических документов, определяющих задачи развития Республики Казахстан: Стратегия "Казахстан-2050", национальная идея "Мәнгіліқ Ел", План нации "100 конкретных шагов" и др.
5. Характеризует современное состояние социально-экономического и политического развития Республики Казахстан.
Профессиональные модули
Квалификация 121801 2 – Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции
ПК 1. Вести производственные работы с соблюдением техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
ПМ 01. Безопасное ведение ремонтных, монтажных и пусконаладочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безопасного ведения ремонтных, монтажных и пусконаладочных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в сфере безопасности труда;
основные правила построения чертежей и схем;
законы, методы и приемы проекционного черчения;
стандарты Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации к оформлению и составлению чертежей;
основные понятия автоматизированной обработки информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать технику безопасности, правила
и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при ведении ремонтных, монтажных
и пусконаладочных работ;
читать рабочие и сборочные чертежи и схемы;
оформлять технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической базой и с использованием специальных прикладных программ.
Результат обучения: 1) Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Охрана труда
Инженерная графика
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Производственное обучение
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

4. Әртүрлі өмірлік жағдайларды олардың құқық нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдайды.
5. Құқықтық нормалардың бұзылу және құқықтық жауапкершіліктің туындау жағдайларын анықтап таниды.
6. Заңға сай шешімдер мен өзге заң әрекеттерін жасайды.
7. Заңдылық пен құқық тәртібінің қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзінің өмірлік позициясын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі тану үшін әлеуметтік және саяси диагностика, әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларына ие болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтану және саясаттанудың негізгі ұғымдарын жақсы біледі.
2. Қазақстан Республикасы мен әлемдегі заманауи саяси жағдайды қабылдайды.
3. Теориялық материалды заманауи проблемалармен байланыстырады.
4. Әртүрлі әлеуметтік фактілерді талдайды.
5. Саяси мәдениет дағдыларына ие.
БҚ 5. Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы тарихын, рөлін және орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы тарихын, рөлін және орнын ұғыну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан тарихында ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейін орын алған қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өмірдің, ішкі және сыртқы саясаттың негізгі өзгерістерін талдау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстанның тарихында ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған негізгі тарихи оқиғалардың хронологиялық шеңберлері туралы білімін көрсетеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформаларын, олардың нәтижелерін саралайды.
4. Қазақстан Республикасының даму міндеттерін анықтайтын мына стратегиялық құжаттардың мазмұнында бағдарланады: "Қазақстан-2050" стратегиясы, "Мәнгіліқ Ел" ұлттық идеясы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары және т.б.
5. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуының қазіргі жай-күйін сипаттайды.
Кәсіптік модульдер
"121801 2 –Азық-түлік өнімдерін өндіруде жабдықтарды реттеуші" біліктілігі
КҚ 1. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтай отырып өндірістік жұмыстарды жүргізу
КМ 01. Жөндеу, монтаждау және іске қосу мен жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль іске қосу мен жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
еңбек қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының мен бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
сызбалар мен схемаларды құрудың негізгі ережелерін;
проекциялық сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін;
конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптарды;
ақпаратты автоматтық өңдеудің негізгі ұғымдарын;
кәсіби қызмет саласындағы бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар жиынтығың меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау нормалары мен ережелері, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік шараларын іске қосу мен жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу кезінде сақтау жұмыс және құрастыру сызбаларын орындау ;
ағымдағы нормативті-техникалық базамен арнайы қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып технологиялық және құрылымдық құжаттарды рәсімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
Еңбекті қорғау
Инженерлік графика
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Өндірістік оқыту
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет системой стандартов безопасности труда, требованиями техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам, понимает устройство и принцип работы технических средств пожаротушения.
2. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, ориентируется в опасных и вредных производственных факторах, характерных для отрасли.
3. Владеет информацией о пожароопасных и взрывоопасных факторах технологических процессов.
4. Применяет средства пожаротушения и индивидуальные средства защиты от поражений электрическим током.
5. Обеспечивает безопасное ведение работ, соблюдая производственную дисциплину, технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Результат обучения: 2) Выполнять читать и оформлять чертежи по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Руководствуется правилами выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
3. Выражает техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка.
4. Применяет правила оформления чертежей, геометрического построения и вычерчивания технических деталей.
5. Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
6. Соблюдает требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
7. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и компьютерной графике.
8. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и компьютерной графике.
9. Выполняет чертежи технических деталей в ручной и компьютерной графике.
10. Читает рабочие и сборочные чертежи и схемы.
11. Оформляет технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической базой и с использованием специальных прикладных программ.
Результат обучения: 3) Применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает функции и возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет методами и средствами сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Апробирует базовые системные программные продукты в профессиональной деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ при выполнении чертежей, ведении установленного учета и технической документации.

1. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесін, қауіпсіздік техникасының өндірістік жайлар мен жұмыс орындарына қоятын талаптарын біледі, өрт сөндірудің техникалық құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін түсінеді, салаға тән қауіпті және зиянды өндірістік факторларда бағдарланады.
3. Технологиялық процестердің өрт қаупі бар және жарылыс қаупі бар факторлары туралы ақпаратты біледі.
4. Өрт сөндіру құралдарын және электр тогымен зақымданудан қорғаудың жеке құрылдарын пайдаланады.
5. Өндірістік тәртіпті, қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтай отырып, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. Жазатайым оқиғалар кезінде зақымданғандарға алғашқы жәрдем көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызбаларды мамандығына байланысты орындау, оқу және рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Проекциялық сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін біледі.
2. Құрылымдық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу қағидаларын басшылыққа алады.
3. Техникалық ойды сызба, нобай, техникалық сурет арқылы білдіреді.
4. Сызбаларды әсемдеу ережелерін, геометриялық құрылым мен техникалық бөлшектерді сызуды қолданады.
5. Технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері және технологиялық схемаларды орындау тәсілдерін біледі.
6. Конструкторлық құжаттаманың Бірыңғай жүйесі және технологиялық құжаттаманың Бірыңғай жүйесі стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға талаптар қояды.
7. Технологиялық жабдық пен технологиялық сызбанұсқалардың графикалық суреттерін қол және компьютерлік графикада орындайды.
8. Геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың бетінде жатқан нүктелердің проекцияларын қолымен немесе компьютерлік графикада орындайды.
9. Техникалық бөлшектер сызбаларын қолымен немесе компьютерлік графикада орындайды.
10. Жұмыс және құрылымдық сызбалар мен сызбанұсқаларды оқиды.
11. Ағымдағы нормативті-техникалық базамен арнайы қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып технологиялық және құрылымдық құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте әртүрлі бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіби қызметінде ақпараттық технологияларды қолдану мүмкіндіктері мен қызметін түсінеді.
2. Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын біледі.
3. Кәсіптік қызметтегі негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдерді анықтайды.
4. Белгіленген есеп пен техникалық құжаттаманы жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалардың пакетін пайдаланады .

5. Применяет основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Результат обучения: 4) Понимать структуру и производственную деятельность предприятия, ассортимент выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в реальных условиях производства по избранной специальности.
2. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям.
3. Составляет производственную характеристику предприятия.
4. Описывает организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов.
5. Оформляет отчет по практике.
ПК 2. Подбирать конструкционные материалы, оборудование и средства измерений в соответствии с условиями технического задания
ПМ 02. Подбор конструкционных материалов, оборудования и средств измерений в соответствии
с условиями технического задания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильного подбора конструкционных материалов, оборудования и средств измерений в соответствии с условиями технического задания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды, свойства, область применения конструкционных и вспомогательных материалов;
принципы выбора конструкционных материалов для применения в производстве;
основы технической механики;
основы расчета деталей и механизмов машин;
основные законы электротехники, физические, технические и промышленные основы электроники;
сущность основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
устройство и принципы действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
устройство, принципы работы и правила эксплуатации оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности для мойки и чистки сырья и тары, измельчения пищевых продуктов, взвешивания и дозирования, перемешивания и получения однородных масс, проведения диффузионных процессов;
машинно-аппаратурные схемы механизированных поточных линий основных пищевых производств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выбирать материалы для ремонта деталей и механизмов оборудования согласно их назначению и условиям эксплуатации;
читать кинематические схемы, определять напряжения в конструкционных элементах, производить расчет механических передач и простейших сборочных единиц;
читать и собирать электрические схемы;
рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
понимать устройство, принципы работы и правила эксплуатации оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности для мойки и чистки сырья и тары, измельчения пищевых продуктов, взвешивания и дозирования, перемешивания и получения однородных масс, проведения диффузионных процессов;
понимать машинно-аппаратурные схемы механизированных поточных линий основных пищевых производств.
Результат обучения: 1) Выбирать материалы для ремонта деталей и механизмов оборудования согласно их назначению и условиям эксплуатации.
Материаловедение и технология конструкционных материалов
Основы технической механики
Основы электротехники и электроники
Процессы и аппараты пищевых производств
Устройство и эксплуатация
машин и оборудования предприятий пищевой промышленности
Производственное обучение
Критерии оценки:

5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның құрылымы мен өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, цехтар мен технологиялық жабдықтардың орналасуын, сапаға бақылау жасау жүйесін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарт-тары::
1. Таңдалған мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайларында бағдарланады.
2. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртіптемесінің ережелері мен өндірістік аумақтар бойынша қауіпсіз қозғалу ережелерін сақтайды.
3. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады.
4. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінді, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, бөлімдердің функцияларын сипаттайды.
5. Практика бойынша есеп құрастырады.
КҚ 2. Құрылымдылық материалдарын, жабдықтарды және өлшем құралдарын техникалық тапсырманың шартымен сәйкес таңдау
КМ 02. Құрылымдылық материалдарын, жабдықтарды және өлшем құралдарын техникалық тапсырманың шартымен сәйкес іріктеу
Бұл модуль техникалық тапсырманың шарттарымен сәйкес құрылымдық материалдарды, жабдықтарды және өлшеу құралдарын дұрыс таңдау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
құрылымдық және қосымша материалдардың түрлерін, қасиеттерін, қолдану саласын;
өндірісте қолдану үшін құрылымдық материалдарды таңдау қағидаларын;
техникалық механика негіздерін;
машиналардың бөлшектері мен тетіктерін есептеу негіздерін;
электротехниканың негізгі заңдарын, электрониканың физикалық, техникалық және өнеркәсіптік негіздерін;
тағам өндірісінің, машиналардың және аппараттардың негізгі үдерістерінің мәнін;
тамақ өндірісінің негізгі процестерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың құрылысы мен әрекет ету қағидаттарын;
құрылғы, шикізат пен ыдысты жууға және тазалауға, азық-түлікті ұсақтауға, біркелкі массаны өлшеуге, дозалауға, араластыруға және алуға, диффузиялық үдерістерді өткізуге арналған тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мен технологиялық желісінің жұмыс қағидалары мен пайдалану ережелерін;
негізігі тағам өндірісінің механизмделген ағылмалы желілерінің машиналық-аппаратуралық сызбаларын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
пайдалану тағайындалымы мен талаптарына сәйкес жабдықтың бөлшектері мен тетіктерін жөндеуге арналған материалдар таңдаулары;
кинематикалық сызбаларды оқулары, құрылымдық элементтерден қысымды анықтаулары, механикалық берілістер мен қарапайым жинақ бірліктерін есептеулері;
электрлік сызбаларды оқулары және жинаулары;
тамақ өндірісінің негізгі процестерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың сипаттамалары мен параметрлерін есептеулері;
құрылғыны, шикізат пен ыдысты жууға және тазалауға, азық-түлікті ұсақтауға, біркелкі массаны өлшеуге, дозалауға, араластыруға және алуға, диффузиялық үдерістерді өткізуге арналған тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мен технологиялық желісінің жұмыс қағидалары мен пайдалану ережелерін түсінулері;
негізігі тағам өндірісінің механизмделген ағылмалы желілерінің машиналық-аппаратуралық сызбаларды құрастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Пайдалану тағайындалымы мен талаптарына сәйкес жабдықтың бөлшектері мен тетіктерін жөндеуге арналған материалдарды таңдау.
Материалтану және құрылымдық материалдар технологиясы
Техникалық механика негіздері
Электр техника және электроника негіздері
Тамақ өндірістерінің процестері мен аппараттары
Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтарын орнату және пайдалану.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает принципы выбора конструкционных материалов для применения в производстве.
2. Ориентируется в классификации материалов, металлов и сплавов, их области применения.
3. Проводит исследования и испытания материалов.
4. Определяет металлы по их свойствам.
5. Различает виды термической обработки металлов и сплавов.
6. Определяет коррозию металлов по внешним признакам.
7. Выбирает способы подготовки деталей перед нанесением защитных покрытий.
8. Различает конструкционные, инструментальные, нержавеющие стали и композитные материалы по внешним признакам и свойствам.
9. Применяет цветные металлы и их сплавы по назначению.
10. Выбирает пластмассы для различных деталей исходя из их назначения и условий работы.
11. Склеивает различные материалы (конструкционные и не конструкционные).
12. Выбирает способ обработки в зависимости от вида обрабатываемой поверхности.
13. Выбирает способы сварки и пайки в зависимости от материала и деталей, подлежащих пайке.
Результат обучения: 2) Читать кинематические схемы, определять напряжения в конструкционных элементах, производить расчет механических передач и простейших сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Владеет основами технической механики.
2. Различает виды механизмов, ориентируется в их кинематических и динамических характеристиках.
3. Владеет методикой расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
4. Производит расчеты механических передач и простейших сборочных единиц.
5. Читает кинематические схемы, подсчитывает передаточное число.
6. Определяет напряжение в конструкционных элементах.
7. Рассчитывает материалы на прочность, срез, смятие и усталость.
8. Проводит сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц.
9. Пользуется контрольно-измерительными приборами и инструментом.
Результат обучения: 3) Читать и собирать электрические схемы
Критерии оценки:
1. Понимает основные законы электротехники, физические, технические и промышленные основы электроники.
2. Понимает типовые узлы и устройство электронной техники.
3. Различает типы электрических схем.
4. Владеет правилами графического изображения элементов электрических схем и методами расчета электрических цепей.
5. Понимает устройство, принципы действия, основные характеристики электроизмерительных приборов, электрических машин, аппаратуры управления и защиты.
6. Соблюдает основные правила эксплуатации электрооборудования.
7. Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
8. Рассчитывает параметры электрических схем.

1. Өндірісте қолдану үшін құрылымдық материалдарды таңдау қағидаларын түсінеді;
2. Материалдардың, металлдардың және қорытпалардың жіктелуі мен олардың қолдану саласы туралы біледі.
3. Материалдарға зерттеу және сынақтар жүргізеді;
4. Металдарды қасиеттері бойынша анықтайды.
5. Металдар мен қорытпалардың термиялық өңдеу түрлерін ажыратады.
6. Сыртқы белгілері бойынша металдардың коррозиясын анықтайды.
7. Қорғаныс жабынын жақпай тұрып бөлшектерді дайындау тәсілдерін таңдайды.
8. Құрылымдық, аспаптық, даттанбайтын болатты және композитті материалдарды сыртқы белгілері мен қасиеттері бойынша айыра алады.
9. Түсті металдар мен олардың қорытпаларын тағайындалымы бойынша қолданады.
10. Пластмассаны тағайындалымдары мен жұмыс талаптарына қарай түрлі бөліктер үшін қолданады.
11. Түрлі материалдарды желімдейді (құрылымдық және құрылымдық емес).
12. Өндірілетін бет түріне қарай өңдеу тәсілдерін таңдайды.
13. Дәнекерленетін материалға және бөлшектерге қарай балқытып біріктіру және дәнекерлеу тәсілдерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кинематикалық сызбаларды оқу, құрылымдық элементтерден қысымды анықтау, механикалық берілістер мен қарапайым жинақ бірліктерін есептеу;
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Техникалық механика негіздерін меңгерген.
2. Механизмдердің түрлерін ажыратады, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын біледі.
3. Құрылым элементтерін түрлі өзгертулер кезіндегі беріктілігіне, қаттылығына және орнықтылығына есептеу әдісін біледі.
4. Механикалық берілістерді және қарапайым жинау бірліктерін есептеуді жүргізеді.
5. Кинематикалық сызбаларды оқулары,
6. Құрылымдық элементтерден қысымды анықтайды .
7. Материалдарды беріктілікке, қиылуына, жапырылуына және отыруына есептейді.
8. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің бірігу сипатына сәйкес, құрастыру бөлшектеу жұмыстарын жүргізеді;
9. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады .
Оқыту нәтижесі: 3) Электрлік сызбаларды оқу және жинау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электротехниканың негізгі заңдарын, электрониканың физикалық, техникалық және өнеркәсіптік негіздерін түсінеді.
2. Электронды техниканың типтік тораптары мен құрылғыларын түсінеді.
3. Электрлі сызба типтерін ажыратады.
4. Электрлі сызба элементтерінің графикалық кескінінің ережелері мен электрлі тізбектерді есептеу тәсілдерін меңгерген.
5. Құрылғыны, электр өлшеуіш аспаптардың, электр машиналарының, басқару мен қорғау аппаратураларының әрекет ету қағидаттарын түсінеді.
6. Электр жабдықты пайдаланудың негізгі ережелерін ұстанады.
7. Қағидалық, электр және монтаждау схемасын оқиды.
8. Электрлі сызба параметрлерін есептейді.

9. Собирает электрические схемы.
10. Пользуется электроизмерительными приборами и приспособлениями.
11. Проводит сращивание, спайку и изоляцию проводов.
Результат обучения: 4) Рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов, принципах моделирования процессов и аппаратов, способах проведения основных технологических процессов.
2. Владеет методами и средствами теоретического и экспериментального исследований технологических процессов.
3. Определяет характеристики основных процессов пищевых производств.
4. Читает технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств.
5. Проводит расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
Результат обучения: 5) Понимать конструктивные особенности и соблюдать правила эксплуатации оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства, принципов работы и правил эксплуатации оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности для мойки и чистки сырья и тары, измельчения пищевых продуктов, взвешивания и дозирования, перемешивания и получения однородных масс, проведения диффузионных процессов.
2. Понимает машинно-аппаратурные схемы механизированных поточных линий основных пищевых производств.
3. Объясняет технологические возможности машин, аппаратов и технологических линий.
4. Анализирует допустимые режимы работы механизмов машин, аппаратов и технологических линий.
5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
ПК 3. Выполнять монтаж, наладку, пуск в эксплуатацию машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности
ПМ 03. Выполнение монтажа, наладки, пуска в эксплуатацию машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажа, наладки, пуска в эксплуатацию машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
устройство, принципы работы и правила эксплуатации оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности для тепловой обработки, прессования и разделения пищевых продуктов, формования и поштучного деления пластичных пищевых масс, завертки, упаковки и фасовки пищевых продуктов, герметизации тары с пищевыми продуктами;
методы расчета производительности технологического оборудования;
правила проведения основных монтажных операций и пусконаладочных работ;
нормативные требования по проведению монтажных и пусконаладочных работ промышленного оборудования предприятий пищевой промышленности;
технологию монтажа и пусконаладочных работ при введении в эксплуатацию промышленного оборудования с учетом специфики технологических процессов;
средства контроля при монтажных и пусконаладочных работах;
правила техники безопасности при осуществлении монтажных и пусконаладочных работ промышленного оборудования;
классификацию грузоподъемных машин и механизмов, их технические характеристики, устройство, типы, области применения;
устройство, принципы работы и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
методы автоматического регулирования и управления производственными процессами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
понимать конструктивные особенности и соблюдать правила эксплуатации машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности для тепловой обработки, прессования и разделения пищевых продуктов, формования и поштучного деления пластичных пищевых масс, завертки, упаковки и фасовки пищевых продуктов, герметизации тары с пищевыми продуктами;
методы расчета производительности технологического оборудования;
выполнять монтаж, наладку и пуск в эксплуатацию машин, аппаратов и технологических линий;
подбирать оптимальные подъемно-транспортные устройства для проведения погрузочно-разгрузочных работ;
использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Результат обучения: 1) Понимать конструктивные особенности и соблюдать правила эксплуатации машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
Устройство и эксплуатация машин и оборудования предприятий пищевой промышленности
Ремонт, монтаж, наладка производственных линий и оборудования
Механизация подъемно-транспортных и погрузочно-разгрузочных работ
Автоматизация технологических процессов
Производственное обучение
Критерии оценки:

9. Электр сызбаларын жинайды.
10. Электр өлшеуіш аспаптар мен құрылғыларды қолданады.
11. Сымдарды ұластыру, дәнекерлеу және оқшаулау жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Тамақ өндірісінің негізгі процестерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың сипаттамалары мен параметрлерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тамақ өндірісінің негізгі процестерінің, машиналар мен аппараттардың жіктемесінде, процестер мен аппараттарды модельдеу қағидаттарында, негізгі технологиялық процестерді жүргізу тәсілдерінде бағдарланады.
2. Технологиялық процестерді теориялық және эксперименттік зерттеу әдістері мен құралдарын біледі.
3. Тамақ өндірісінің негізгі процестерінің ерекшеліктерін анықтайды.
4. Тамақ өндірісі машиналары мен аппараттарының технологиялық схемаларын оқиды.
5. Тамақ өнеркәсібі үдерістері мен аппараттарын есептеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мен технологиялық желілерінің құрылымдық ерекшеліктерін түсіну және оларды пайдалану ережелерін ұстану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шикізат пен ыдысты жууға және тазалауға, азық-түлікті ұсақтауға, біркелкі массаны өлшеуге, дозалауға, араластыруға және алуға, диффузиялық үдерістерді өткізуге арналған тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мен технологиялық желісінің жұмыс қағидалары мен пайдалану ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Негізігі тағам өндірісінің механизмделген ағылмалы желілерінің машиналық-аппаратуралық сызбаларын түсінеді.
3. Машиналар, аппараттар және технологиялық желілердің технологиялық мүмкіндіктерін түсіндіреді .
4. Машиналар, аппараттар және технологиялық желілер механизмдерінің мүмкін жұмыс режимдерін сараптайды.
5. Тамақ өнеркәсібі жабдықтары мен технологиялық желілерін пайдалану және қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
КҚ 3. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының монтаждау, жөндеу, машиналарды қолданысқа енгізу, аппараттар мен технологиялық желілерін орындау
КМ 03. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының монтаждау, жөндеу, машиналарды қолданысқа енгізу, аппараттар мен технологиялық желілерін орындалуы
Бұл модуль тамақ өнер кәсібі кәсіпорындарының машиналары, аппараттары мен технологиялық желілерін монтаждау, жөндеу, қолданысқа енгізуді орындау үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды .
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
жылу өңдеуге, баспақтауға және азық-түлікті бөлуге, пластикалық тамақ массасын қалыптауға және даналап бөлуге, азық-түлікті орамдауға, қаптамалауға және қалталауға, азық-түлік салынған ыдысты герметизациялауға арналған тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мен технологиялық желілерінің жұмыс қағидалары мен пайдалану ережелерін;
технологиялық жабдықтың өнімділігін есептеу әдістерін;
жөндеу мен іске қосудың негізгі жұмыстары мен операцияларын жүргізу ережелерін;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу мен іске қосудың негізгі жұмыстары мен операцияларын жүргізудің нормативтерін;
технологиялық үдерістер ерекшеліктерін ескере отырып, өндірістік жабдықты пайдалану кезінде жөндеу мен іске қосу-түзеу жұмыстарының технологиясын;
жөндеу мен іске қосу-түзеу жұмыстары кезінде бақылау құралын;
өнеркәсіп жабдықтарын жөндеу мен іске қосу-түзеу жұмыстары кезінде техника қауіпсіздігінің ережелерін;
жүк тасымалдаушы машиналардың жіктелуі мен механизмдерін, олардың техникалық сипаттамаларын, құрылғыны, типтерін, қолданылу саласын;
жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптері мен пайдалану ережелерін;
өндірістік процестерді автоматты реттеу және басқару әдістерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
жылу өңдеуге, баспақтауға және азық-түлікті бөлуге, пластикалық тамақ массасын қалыптауға және даналап бөлуге, азық-түлікті орамдауға, қаптамалауға және қалталауға, азық-түлік салынған ыдысты герметизациялауға арналған тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары машиналарының, аппараттарының және технологиялық желілерінің құрылымдық ерекшеліктерін түсіну және оларды пайдалану ережелерін ұстану;
технологиялық жабдықтың өнімділігін есептеу әдістерін;
машиналарды, аппараттарды және технологиялық желілерді монтаждау, жөндеу, қолданысқа енгізуді орындау тиегу-түсіру жұмыстарына арналған оңтайлы көтергіш-көліктік құрылғыларды таңдау;
өндірістік қызметте технологиялық процестерді механизациялау және автоматтандыру құралдарын пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының құрылғы ерекшеліктері мен машиналардың, аппараттардың пайдалану ережелерін сақтау және технологиялық желілерін түсіну.
Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары машиналары мен жабдықтарын жайластыру және пайдалану
Өндірістік желілер мен жабдықтарды жөндеу, монтаждау, түзету
Көтергіш-көліктік және тиеу-түсіру жұмыстарының механизациясы
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Описывает виды, назначение, устройство и принципы работы машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности для тепловой обработки, прессования и разделения пищевых продуктов, формования и поштучного деления пластичных пищевых масс, завертки, упаковки и фасовки пищевых продуктов, герметизации тары с пищевыми продуктами.
2. Владеет правилами эксплуатации и регулирования машин, аппаратов и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
3. Объясняет технологические возможности машин, аппаратов и технологических линий.
4. Анализирует допустимые режимы работы механизмов машин, аппаратов и технологических линий.
5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании оборудования и технологических линий предприятий пищевой промышленности.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, наладку и пуск в эксплуатацию машин, аппаратов и технологических линий.
Критерии оценки:
1. Владеет общими принципами организации монтажных работ.
2. Характеризует виды монтажных работ и основные монтажные операции.
3. Объясняет порядок проведения предмонтажной ревизии.
4. Анализирует комплектность проектно-сметной документации.
5. Понимает технологические процессы наладки и запуска в эксплуатацию технологического оборудования.
6. Объясняет основные операции, последовательность и методику наладки и пуска в эксплуатацию технологического оборудования.
7. Проводит основные монтажные операции.
8. Использует технические средства монтажа.
9. Применяет такелажное оборудование и приспособления при проведении монтажных работ.
10. Выполняет монтажную разметку, установку, выверку и крепление оборудования.
11. Проводит пусконаладочные работы.
12. Проводит испытания технологического оборудования.
13. Осуществляет диагностику технологического оборудования.
14. Соблюдает требования безопасности труда при монтаже и наладке машин, аппаратов и технологических линий.
Результат обучения: 3) Подбирать оптимальные подъемно-транспортные устройства для проведения погрузочно-разгрузочных работ.
Критерии оценки:
1. Дает характеристику погрузочно-разгрузочных работ и грузопотоков.
2. Владеет требованиями техники безопасности при работе с подъемно-транспортными машинами.
3. Ориентируется в классификации грузоподъемных машин и механизмов и их технических характеристиках.
4. Понимает типы и правила эксплуатации грузоподъемных механизмов.
5. Владеет правилами строповки грузов.
6. Пользуется условной сигнализацией при выполнении грузоподъемных работ.

1. Жылу өңдеуге, баспақтауға және азық-түлікті бөлуге, пластикалық тамақ массасын қалыптауға және даналап бөлуге, азық-түлікті орамдауға, қаптамалауға және қалталауға, азық-үлік салынған ыдысты герметизациялауға арналған тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналарының, аппараттарының технологиялық желілерінің түрлерін, тағайындалымын, жұмыс құрылысы мен қағидаларын сипаттайды .
2. Тағам өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналарын, аппараттарын технологиялық желілерін пайдалану және реттеу ережелерін біледі.
3. Машиналар, аппараттар және технологиялық желілердің технологиялық мүмкіндіктерін түсіндіреді.
4. Машиналар, аппараттар және технологиялық желілер механизмдерінің мүмкін жұмыс режимдерін сараптайды.
5. Тамақ өнеркәсібі жабдықтары мен технологиялық желілерін пайдалану және қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды. .
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналарды, аппараттарды және технологиялық желілерді монтаждау, жөндеу, қолданысқа енгізуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Монтаждау жұмыстарын ұйымдастырудың жалпы қағидаларымен таныс.
2. Монтаждау жұмыстарының түрлері мен негізгі монтаждау операцияларын сипаттайды.
3. Монтаж алды ревизияларды жүргізу тәртібін түсіндіреді.
4. Жобалық-сметалық құжаттаманың кешенділігін сараптайды.
5. Технологиялық жабдықтың жөнделуі және пайдалануға берілуінің технологиялық үдерістерін түсінеді.
6. Технологиялық жабдықтың жөнделуі және пайдалануға берілуінің негізгі операцияларын, реттілігін және әдістемесін түсіндіреді.
7. Негізгі монтаждау операцияларын жүргізеді.
8. Монтаждың техникалық құралдарын пайдаланады.
9. Монтаж жұмыстарын жүргізу кезінде такелажды жабдықтар мен құрылғыларды қолданады.
10. Жабдықтың монтаждық таңбалануын, орнатылуын, тексерілуін және бекітілуін жүзеге асырады.
11. Қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
12. Технологиялық жабдыққа сынақтар жүргізеді.
13. Технологиялық жабдық диагностикасын жасайды.
14. Машиналарды, аппараттарды және технологиялық желілерді монтаждау және жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптарын ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған оңтайлы көтергіш-көліктік құрылғыларды таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарына және жүк ағымына сипаттама береді.
2. Көтергіш-көлік машиналарымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы талаптарын біледі.
3. Жүк көтергіш машиналар мен олардың механизмдерінің жіктемесін және олардың техникалық сипаттамасын біледі .
4. Жүк көтергіш машиналарды пайдалану типтері мен ережелерін түсінеді.
5. Жүктерді ілмектеу ережелерін біледі.
6. Жүк көтеру жұмыстарын атқару кезінде шартты дабылды пайдаланады.

7. Пользуется грузоподъемными механизмами.
8. Рассчитывает предельные нагрузки грузоподъемных устройств.
Результат обучения: 4) Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Формулирует задачи автоматизации пищевых производств.
2. Понимает принципы автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в пищевой промышленности.
3. Владеет основными сведениями об измерениях и измерительных приборах.
4. Обосновывает выбор методов измерений технологических параметров, принципы действия и особенности применения средств контроля.
5. Демонстрирует знания методов автоматического регулирования и управления производственными процессами.
6.Контролирует процессы автоматического регулирования производства.
7. Пользуется автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами.
8. Регулирует проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях пищевых производств.
9. Производит настройку систем автоматизации.
10. Устраняет неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий пищевой промышленности.
ПК 4. Проводить ремонт деталей и механизмов оборудования предприятий пищевой промышленности
ПМ 04. Проведение ремонта деталей и механизмов оборудования предприятий пищевой промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения ремонта деталей и механизмов оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
основные понятия сертификации, систему допусков и посадок;
факторы, влияющие на износ деталей оборудования;
способы выявления и предупреждения износа и неисправностей деталей оборудования;
системы и виды ремонта;
назначение технической документации по ремонту;
общий порядок и способы разборки оборудования;
порядок очистки и разбраковки деталей;
правила составления дефектной ведомости;
способы восстановления изношенных деталей;
виды слесарных работ;
технологии слесарной обработки деталей оборудования;
методы повышения износоустойчивости деталей оборудования;
сущность термодинамических процессов технологического оборудования пищевых производств;
основные экономические вопросы, концептуальные положения экономической теории и основы бизнеса.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять основные положения стандартизации, систему допусков и посадок при выполнении работ;
поводить слесарную обработку и ремонт деталей и механизмов оборудования;
выполнять теплотехнические расчеты;
понимать сущность рыночной экономики, ее особенности и характерные черты.
Результат обучения: 1) Применять основные положения стандартизации, систему допусков и посадок при выполнении работ.
Основы стандартизации, допуски и посадки
Ремонт, монтаж, наладка производственных линий и оборудования
Основы теплотехники
Основы экономики
Производственное обучение
Критерии оценки:

7. Жүк көтеру механизмдерін пайдаланады.
8. Жүк көтергіш құрылғылардың шекті жүк салмағын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тамақ өнеркәсібі міндеттерін тұжырымдайды.
2. Тамақ өнеркәсібіндегі бу өндірісін және сумен жабдықтау, салқын ауамен жабдықтау және ауа баптау процестерін автоматтандыру қағидаттарын түсінеді .
3. Өлшеу мен өлшеуіш құралдар туралы негізгі білімі бар.
4. Бақылау құралдарының техникалық параметрлерін, әрекет ету қағидаттарын және қолдану ерекшеліктерін өлшеу әдістерін таңдауды негіздейді .
5. Өндірістік процестерді автоматтық реттеу және басқару әдістерін білетінін көрсетеді.
6. Өндірісті автоматтық реттеу процестерін бақылайды.
7. Автоматтық реттегіштер мен атқарушылық механизмдерді пайдаланады.
8. Тамақ өндіру кәсіпорындарында химиялық және гидравликалық процестерін жүргізуді реттейді.
9. Автоматтандыру жүйелерін баптауды жүргізеді.
10. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының автоматтандырылған жүйелерін пайдалану кезінде ақаулар мен кемшіліктерді жояды.
КҚ 4. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдықтарының бөлшектері мен тетіктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізеді
КМ 04. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдықтарының бөлшектері мен тетіктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль жабдық бөлшектері мен тетіктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар:
сертификаттаудың негізді ұғымдарын, шек және отыру жүйесін;
жабдық бөлшектерінің тозуына әсер етуші факторларды;
жабдық бөлшектерінің тозуы мен бұзылуын анықтау және алдын-алу тәсілдерін;
жөндеу жүйесі мен түрлерін;
жөндеу жұмыстары бойынша техникалық құжаттама тағайындалымын:
жабдықты шашудың жалпы реті мен тәсілдерін;
бөлшектерді тазалау мен ақауларын іріктеу ретін;
ақау тізімдемесін құру ережелерін;
тозған бөлшектерді қайта қалпына келтіру тәсілдерін;
слесарлық жұмыс түрлерін;
жабдық бөлшектерін слесарлық өңдеу технологиясын;
жабдық бөліктерінің беріктігін көтеру әдістерін;
тамақ өндірісі технологиялық жабдықтарының термодинамикалық үдерістерінің мәнін;
негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдамалық ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
жұмысты атқару кезіндегі стандартизацияның, шек пен отырыс жүйесінің негізгі ережелерін қолданулары;
жабдықтың бөлшектері мен механизмдеріне слесарлық өңдеу мен жөндеу жүргізулері;
жылу-техникалық есептер жүргізулері;
нарықтық экономика мен оның ерекшеліктерін, өзіндік белгілерін құрастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмысты атқару кезіндегі стандартизацияның, шек пен отырыс жүйесінің негізгі ережелерін қолдану.
Стандартизацияның, шек пен отырыс жүйесінің негіздері
Өндірістік желілер мен жабдықтарды жөндеу, монтаждау, түзету
Жылу техникасының негіздері
Экономика негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает задачи стандартизации, основные положения системы общетехнических стандартов.
2. Понимает обозначение посадок в Единой системе допусков и посадок.
3. Описывает виды измерительных средств.
4. Владеет методами определения погрешностей измерений.
5. Объясняет устройство, условия и правила применения контрольно-измерительных приборов, инструментов и испытательной аппаратуры.
6. Оформляет технологическую и техническую документацию в соответствии с основными правилами и требованиями нормативных документов системы сертификации и стандартизации к основным видам продукции (услуг) и процессов.
7. Определяет предельные отклонения размеров по технологической документации.
8. Определяет допуск размера, годность детали по результатам измерения.
9. Приводит несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц.
Результат обучения: 2) Проводить слесарную обработку и ремонт деталей и механизмов оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает факторы, влияющие на износ деталей оборудования.
2. Владеет способами выявления и предупреждения износа и неисправностей деталей оборудования.
3. Ориентируется в системе и видах ремонта оборудования.
4. Понимает порядок и способы разборки узлов машин и механизмов.
5. Владеет методами очистки и разбраковки деталей, способами восстановления изношенных деталей.
6. Владеет технологиями и приемами выполнения слесарных работ, требованиями, предъявляемыми к качеству обработки деталей.
7. Раскрывает назначение, последовательность и порядок выполнения слесарных операций.
8. Проводит плоскостную разметку.
9. Проводит рубку, правку, гибку, резку и опиливание металла.
10. Сверлит, зенкует и развертывает отверстия.
11. Нарезает наружную и внутреннюю резьбу.
12. Клепает, паяет, лудит и склеивает детали.
13. Выполняет шабрение.
14. Ремонтирует и собирает соединительные муфты, подшипниковые узлы, механизмы передач движения, преобразования движения и поступательного движения.
15. Соблюдает требования безопасности труда при слесарной обработке и ремонте деталей оборудования и механизмов.
Результат обучения: 3) Проводить расчеты термодинамических процессов технологического оборудования пищевых производств.
Критерии оценки:
1. Понимает параметры состояния термодинамической системы, знает единицы измерения и соотношения между ними.
2. Демонстрирует знания основных законов термодинамики, процессов изменения состояния идеальных газов, водяного пара и воды.
3. Характеризует циклы тепловых двигателей и теплосиловых установок.

1. Стандарттау міндеттерін, жалпы техникалық стандарттар жүйесінің негізгі ережелерін түсінеді.
2. Шектер мен орнатулардың бірыңғай жүйесінде орнатулардың белгіленуін түсінеді.
3. Өлшеу құралдарының түрлерін сипаттайды.
4. Өлшеу қателіктерін анықтау әдістерін игерген.
5. Бақылау-өлшеу құралдарының, аспаптарының және сынақ аппаратураларының қолдану құрылысын, шарттары мен ережелерін түсіндіреді.
6. Өнім (қызмет) мен үдерістің негізгі түрлеріне сертификаттау және стандарттау жүйесінің нормативті құжаттарының негізгі ережерлері мен талаптарына сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
7. Технологиялық құжаттау бойынша шекті өлшем сәйкессіздіктерін анықтауы;
8. Өлшеу нәтижелері бойынша бөлшек жарамдылығының, көлемінің шектерін анықтайды.
9. Қолданыстағы стандарттар мен халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес өлшеулердің бейжүйелік шамаларын келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтың бөлшектері мен механизмдеріне слесарлық өңдеу мен жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабдық бөлшектерінің тозуына әсер етуші факторларды түсінеді
2. Жабдық бөлшектерінің тозуы мен ақауларын анықтау және алдын-алу тәсілдерін меңгергеді.
3. Жабдықты жөндеу жүйесі мен түрлерін біледі.
4. Машиналар мен механизмдердің бөлшектеуі мен тораптарының тәртібі мен тәсілдерін түсінеді.
5. Тозған бөлшектерді қайта қалпына келтіру тәсілімен бөлшектерді тазалау мен ақауларын іріктеу әдістерін игереді.
6. Слесарлық жұмысты орындау технологиясы мен әдістерін, бөлшектерді өңдеу сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
7. Слесарлық операцияларды орындау тағайындалымын, реттілігін және тәртібін ашады.
8. Жазықтық белгілеу жүргізеді.
9. Металлды кесу, дұрыстау, майыстыру, қию және аралау жұмыстарын жүргізеді.
10. Саңылауды бұрғылайды, үңгіштейді және жазады.
11. Сыртқы және ішкі бұранданы кеседі.
12. Бөлшектерді шегелейді, дәнекерлейді, қалайылайды және жабыстырады.
13. Қырады.
14. Қосушы жалғастырғыштарды (муфта), мойынтірек түйінін, қозғалысты жіберу механизмдерін, қозғалыстың және алға бағытталған қозғалыстың түрленуін жөндейді және жинақтайды.
15. Жабдық пен механизм бөлшектерін слесарлық өңдеу мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тамақ өндірісінің технологиялық үдерістерінің есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Термодинамикалық жүйе жағдайының параметрлерін түсінеді, өлшем бірліктерін және олардың ара қатынасын біледі.
2. Термодинамиканың негізгі заңдарын, мінсіз газдар, сулы бу және су күйінің өзгеру үдерісін білетінін көрсетеді.
3. Жылу қозғалтқыштары мен жылу-күштік қондырғылардың циклын сипаттайды.

4. Понимает сущность основных законов теплопередачи.
5. Ориентируется в видах, назначении, составе и теплотехнических свойствах топлива.
6. Понимает устройство и принципы действия теплоэнергетических установок.
7. Выполняет теплотехнические расчеты: термодинамических циклов тепловых двигателей и теплосиловых установок; расходов топлива, теплоты и пара на выработку энергии; коэффициентов полезного действия термодинамических циклов тепловых двигателей и теплосиловых установок; потерь теплоты через ограждающие конструкции зданий, изоляцию трубопроводов и теплотехнического оборудования; тепловых и материальных балансов, площади поверхности нагрева теплообменных аппаратов.
Результат обучения: 4) Применять основы экономических знаний в профессиональной деятельности для решения производственных ситуаций с позиции эффективности и рациональности.
Критерии оценки:
1. Владеет экономической терминологией, основами экономической культуры и речи.
2. Понимает сущность отношений собственности, понятий разгосударствления и приватизации.
3. Анализирует типы экономических систем, раскрывая их преимущества и недостатки.
4. Разбирается в организации общественного производства, свойствах товара.
5. Ориентируется в законодательстве Республики Казахстан , регламентирующем экономические права и обязанности граждан.
6. Понимает сущность рыночной экономики, ее особенности и характерные черты.
ПК 5. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 05. Выполнение основных видов работ по квалификации
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям к проведению монтажных и пусконаладочных работ, техническому обслуживанию и ремонту механизмов технологического оборудования предприятий пищевой промышленности, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции".
В результате изучения модуля обучающиеся учатся:
приобретать практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства;
исполнять инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
выполнять основные ручные и механизированные технологические операции монтажа, наладки и запуска в эксплуатацию технологического оборудования предприятий пищевой промышленности под руководством наставника более высокой квалификации;
оценивать качество выполненных работ;
осуществлять техническое обслуживание и регулировать работу технологического оборудования;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими проведение монтажных, ремонтных и пусконаладочных работ;
вести установленную документацию.
Результат обучения: 1) Владеть технологиями проведения основных видов работ по квалификации.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков (получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

4. Жылуберілімнің негізгі заңдарының мәнін түсінеді.
5. Жанармай түрлерін, тағайындалымын, құрамын және жылу-техникалық қасиеттерін біледі.
6. Жылу-энергетикалық қондырғылардың құрылысы мен әрекет ету қағидаттарын түсінеді.
7. Жылу-техникалық есептеулерді жүргізеді: жылу қозғалтқыштары мен жылу-күштік қондырғылардың термодинамикалық циклын, энергия бөлінісі үшін жұмсалатын жанармай, жылу және бу шығынын; жылу қозғалтқыштары мен жылу-күштік қондырғылардың термодинамикалық циклының пайдалы әрекетінің коэффициентін; ғимараттың қоршаушы құрылымдары, құбыр өткізгіштерді оқшаулау және жылу-техникалық жабдық арқылы жылу жоғалтуды; жылу алмастырғыш аппараттардың жылыну бетінің ауданын, жылу және материалды теңгерімді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік жағдайларды тиімділік және ұтымдылық тұрғысынан шешу үшін кәсіптік қызметте экономикалық білім негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминологияны, экономикалық мәдениет пен сөлеу негіздерін меңгерген.
2. Меншік қатынастарының, мемлекет иелігінен алу мен жекешелендіру түсініктерінің мәнін түсінеді.
3. Экономикалық жүйелердің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай отырып, олардың типтерін талдайды.
4. Қоғамдық өндірісті ұйымдастыруды, тауар қасиеттерін түсінеді.
5. Азаматтардың экономикалық құқығы мен міндеттерін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамаларын біледі.
6. Нарықтық экономиканың мәнін, оның ерекшеліктері мен өзіндік белгілерін түсінеді.
КҚ 5. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындалуы
Бұл модуль тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының технологиялық жабдықтарының механизмдерін монтаждау және қосу-жөндеу жұмыстарына, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге қойылатын заманауи талаптарға сәйкес келетін кәсіби құзыреттіліктерді бекітуге, "Азық-түлік өндірісіндегі жабдықтарды жөндеуші" біліктілігін алуға және біліктілік емтиханын тапсыруға дайындалуға бағытталған .
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
Өндіріс жағдайында біліктілік бойынша кәсіптік қызметтегі практикалық тәжірибе алу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарында жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқаулықты орындаулары; біліктілігі жоғары ұстаз жетекшілігімен, тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының технологиялық жабдықтарын монтаждау, жөндеу және пайдалануға берудің қолмен және механикалау арқылы жасалатын негізгі технологиялық операцияларын орындаулары;
жасалған жұмыстардың сапасын бағалаулары;
технологиялық жабдыққа технологиялық қызмет көрсету мен реттеуді жүзеге асырулары;
монтаждау, жөндеу және қосу-түзеу жұмыстарының жүргізілуін регламенттеуші нормативті құжаттаманы пайдаланулары;
белгіленген құжаттаманы жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін жүргізу технологиясын меңгеру.
Кәсіптік дағдыларға ие болу және оларды бекіту тәжірибесі (жұмыс біліктілігін алу)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает устройство и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования; причины, вызывающие неполадки в работе оборудования, способы их выявления и устранения; порядок разборки, сборки и регулирования технологического оборудования.
2. Владеет технологиями выполнения монтажных, пусконаладочных и ремонтных работ оборудования предприятий пищевой промышленности.
3. Владеет правилами пользования применямых контрольно-измерительных инструментов.
4. Владеет требованими, предъявляемые к качеству монтажа и наладки оборудования в производстве пищевой продукции.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции 3 разряда".
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи профессиональной практики.
2. Владеет информацией о производственном регламенте предприятия.
3. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности при выполнении монтажных, наладочных и ремонтных работ.
4. Использует контрольно-измерительные инструменты и соблюдает правила пользования ими при выполнении монтажных, наладочных и ремонтных работ.
5. Выполняет монтаж, наладку, регулирование и ремонт технологических линий под руководством наставника более высокой квалификации.
6. Проверяет состояние и правильность взаимодействия всех узлов оборудования.
7. Предупреждает, выявляет и устраняет технические неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
8. Заменяет и подгоняет быстроизнашивающиеся детали и прокладки.
9. Осуществляет монтаж и балансировку.
10. Контролирует работу полуавтоматических линий и отдельных машин-автоматов.
11. Осуществляет наладку и регулирование узлов и механизмов в процессе работы обслуживаемого оборудования.
12. Участвует в различных видах ремонта, испытании и сдаче оборудования в эксплуатацию.
13. Составляет заявки на замену изнашиваемых деталей.
14. Осуществляет смазку, набивку сальников, сшивку ремней и выполнение других работ.
15. Выполняет практическую работу на получение квалификации "Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции 3 разряда".
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции и др.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Квалификация 121803 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 6. Организовывать и проводить техническое обслуживание и ремонт промышленного оборудования предприятий пищевой промышленности
ПМ 06. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта промышленного оборудования предприятий пищевой промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения технического обслуживания, регулировки и ремонта оборудования предприятий пищевой промышленности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды гидропневмоприводов, методы расчета и подбора гидропневмоприводов последовательность и порядок выполнения технологических операций технического обслуживания и ремонта оборудования предприятий пищевой промышленности;
особенности ремонта и технического обслуживания промышленного оборудования отрасли;
нормативные требования по проведению ремонтных работ и технического обслуживания промышленного оборудования предприятий пищевой промышленности;
порядок разработки и оформления технической документации;
основы дифференциального и интегрального исчислений, линейной алгебры и аналитической геометрии, теории вероятности и математической статистики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять выбор гидропневматического оборудования и аппаратуры для заданных технологических условий;
проводить работы по техническому обслуживанию промышленного оборудования в соответствии с документацией завода-изготовителя;
осуществлять диагностику промышленного оборудования и дефектацию его узлов и элементов;
определять оптимальные методы восстановления работоспособности промышленного оборудования;
разрабатывать текущую и плановую документацию для проведения работ по ремонту и технической эксплуатации промышленного оборудования в соответствии с требованиями технических регламентов;
определять потребность в материально-техническом обеспечении ремонтных работ;
проводить ремонт оборудования;
испытывать оборудование после монтажа и ремонта;
организовывать выполнение производственных заданий с соблюдением норм охраны труда;
применять дифференциальные уравнения и интегральные исчисления, основы теории вероятности и математической статистики при составлении расчетных схем и моделей.
Результат обучения: 1) Осуществлять выбор гидропневматического оборудования и аппаратуры для заданных технологических условий.
Гидропневма-тические машины и приводы
Ремонт, монтаж, наладка производственных линий и оборудования
Высшая математика
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысын және құрылымдық ерекшеліктерін; жабдық жұмысында ақау тудырушы себептерді, оларды анықтау және жою тәсілдерін; технологиялық жабдықты жинау, бөлшектеу және реттеу тәртібін түсінеді.
2. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарын монтаждау, қосу-түзеу және жөндеу жұмыстарын орындау технологияларын меңгерген.
3. Қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін біледі.
4. Азық-түлік өндірісінде жабдықты жөндеу және түзету сапасына қойылатын талаптарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) "3 дәрежелі азық-түлік өндірісіндегі жабдықты жөндеуші" біліктілігін алу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік тәжірибе мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламенті туралы ақпаратты меңгереді.
3. Монтаждау, түзету және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы, жеке гигиена және өрт қауіпсіздік ережелерін ұстанады.
4. Бақылау-өлшеу құралдарын қолданады және оларды монтаждау, түзету және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде пайдалану ережелерін ұстанады.
5. Біліктілігі жоғары ұстаздың жетекшілігімен, технологиялық желілерді монтаждау, түзету, реттеу және жөндеу жұмыстарын орындайды.
6. Жабдықтың барлық тораптарының жағдайы мен өзара әрекетінің дұрыстығын тексереді.
7. Қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы техникалық ақаулардың алдын алады, анықтайды және жояды.
8. Тез тозатын бөлшектер мен төсемдерді алмастырады және жымдайды.
9. Монтаждау және теңдестіру жұмыстарын жүргізеді.
10. Жартылай автоматты желілер мен жеке автомат-машиналардың жұмысын бақылайды.
11. Қызмет көрсетілетін тораптар мен механизмдерді жөндейді және реттейді
12. Түрлі жөндеу жұмыстары, сынақтар мен жабдықты пайдалануға беру жұмыстарына қатысады.
13. Тозған бөлшектерді алмастыруға өтініш жазады.
14. Тығыздаманы майлау, толтыру, белбеу тігу және өзге жұмыстарды атқарады.
15. "3 дәрежелі азық-түлік өндірісіндегі жабдықты жөндеуш" біліктілігін алуға тәжірибелік жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жалпылау және практика бойынша есепті ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері және т.б.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
"121803 3 –Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі" біліктілігі
КҚ 6. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру
КМ 06. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету және ұйымдастыру
Бұл модуль тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және реттеу үшін қажетті білімді, ептілікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар:
гидропневможелі түрлерін, гидропневможелілерді есептеу және таңдауды;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету технологиялық операцияларын жүзеге асыру реттілігі мен тәртібін;
саланың өненкәсіптік жабдығын жөндеу және техникалық қызмет көрсету ерекшеліктерін;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің нормативті талаптарын;
техникалық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу тәртібін;
дифференциалды және интегралды есептеу, сызықтық алгебра мен аналитикалық геометрия негіздерін, ықтималдық пен математикалық статистика теорияларын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
берілген технологиялық жағдайларға гидропневмативтік жабдықты және аппаратураны таңдаулары;
дайындаушы зауыт құжаттамасына сәйкес өнеркәсіптік жабдыққа техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізулері;
өнеркәсіптік жабдық диагностикасын және оның тораптары мен элементтерінің дефектациясын жүргізулері;
өнеркәсіптік жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қайта қалпына келтірудің оңтайлы әдістерін анықтаулары;
өндіріс жабдықтарын техникалық пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізу үшін ағымдағы және жоспарлық құжаттаманы техникалық регламенттер талаптарына сәйкес әзірлеулері;
жөндеу жұмыстарын материалды-техникалық қамсыздандыруға қажеттіліктерді анықтаулары;
жабдыққа жөндеу жұмыстарын жүргізулері;
монтаж және жөндеу жұмыстарынан соң жабдықты сынаулары:
өндірістік тапсырмаларды еңбек қорғанысы нормаларын сақтай отырып орындауды ұйымдастырулары;
дифференциалды теңдеулер мен интегралды есептеулерді, сызықтық алгебра мен аналитикалық геометрия негіздерін, ықтималдық пен математикалық статистика теорияларын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Берілген технологиялық жағдайларға гидропневмативтік жабдықты және аппаратураны таңдау.
Гидропневматикалық машиналар мен желілер
Өндірістік желілер мен жабдықтарды жөндеу, монтаждау және түзету
Жоғары математика
Технологиялық тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает физические основы функционирования гидравлических и пневматических систем.
2. Описывает устройство и принципы действия различных типов приводов гидро- и пневмосистем.
3. Владеет методикой расчета основных параметров разного типа приводов гидро- и пневмосистем.
4. Составляет принципиальные схемы гидравлических и пневматических систем.
5. Проводит расчеты по определению параметров гидро- и пневмосистем.
Результат обучения: 2) Организовывать и проводить регламентные работы по техническому обслуживанию промышленного оборудования в соответствии с документацией завода-изготовителя.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности технического обслуживания промышленного оборудования отрасли.
2. Владеет правилами безопасной эксплуатации оборудования.
3. Владеет основами теории надежности и износа машин и аппаратов.
4. Учитывает предельные нагрузки при эксплуатации промышленного оборудования.
5. Ориентируется в классификации дефектов при эксплуатации оборудования и методах их устранения.
6. Диагностирует состояние промышленного оборудования и осуществляет дефектацию его узлов и элементов.
7. Контролирует процесс эксплуатации оборудования.
8. Пользуется контрольно-измерительным инструментом.
9. Составляет документацию для проведения работ по эксплуатации промышленного оборудования.
10. Обеспечивает безопасные условия труда при осуществлении технического обслуживания оборудования.
Результат обучения: 3) Организовывать и проводить ремонтные работы по восстановлению работоспособности оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и назначение технологического оборудования.
2. Проводит технический осмотр и диагностику действующего оборудования.
3. Выявляет основные неполадки оборудования и определяет способы их устранения.
4. Определяет сложность ремонта оборудования.
5. Подбирает оборудование, средства измерений в соответствии с условиями технического задания.
6. Обеспечивает выполнение заданий материальными ресурсами.
7. Проводит дефектацию и сортировку деталей.
8. Подготавливает оборудование к ремонту.
9. Организовывает и выполняет ремонтные работы по восстановлению работоспособности промышленного оборудования.
10. Организовывает и выполняет работы по испытанию промышленного оборудования после монтажа и ремонта.
11. Пользуется нормативной и справочной литературой.
12. Разрабатывает текущую и плановую документацию по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования.
13.Обеспечивает безопасные условия труда при осуществлении ремонта промышленного оборудования.
Результат обучения: 4) Применять дифференциальные уравнения и интегральные исчисления, основы теории вероятности и математической статистики при составлении расчетных схем и моделей
Критерии оценки:

1. Гидравликалық және пневматикалық жүйелерді қызметтеудің физикалық негіздерін түсінеді.
2. Гидропневматикалық желілердің түрлі типтерінің құрылысын және әрекет ету қағидаттарын сипаттайды.
3. Гидропневматикалық желілердің түрлі типтерінің негізгі параметрлерінің әдістемесін меңгерген.
4. Гидравликалық және пневматикалық жүйелердің негізді сызбаларын құрады.
5. Гидравликалық және пневматикалық параметрлерді анықтау брйынша есеп жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындаушы зауыт құжаттамасына сәйкес өнеркәсіптік жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша регламент жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Саланың өнеркәсіптік жабдығына техникалық қызмет көрсету ерекшеліктерін түсінеді.
2. Жабдықты қауіпсіз пайдалану ережелерін біледі.
3. Машина мен аппараттың сенімділік және тозу теориясының негіздерін біледі.
4. Өнеркәсіп жабдығын пайдалану кезінде шекті жүк салмағын ескереді.
5. Өнеркәсіп жабдығын пайдалану кезіндегі ақауларды жіктейді және оларды жою әдістерін біледі.
6. Өнеркәсіп жабдықтың жағдайын диагностикалайды, оның тораптары мен элементтерінің дефектациясын жүргізеді.
7. Өнеркәсіп жабдығын пайдалану үдерісін бақылайды.
8. Бақылау-өлшеу аспабын пайдаланады.
9. Өнеркәсіп жабдығын пайдалану жұмыстарын жүргізу үшін құжаттама жасайды.
10. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіз еңбек талаптарын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қайта қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық жабдықтың құрылысы мен тағайындалымын түсінеді.
2. Қолданылатын жабдықты техникалық тексереді және диагностика жасайды.
3. Жабдықтың негізгі ақауларын анықтап, оларды жою тәсілдерін анықтайды.
4. Жабдықты жөндеу жұмыстарының күрделілігін анықтайды.
5. Техникалық тапсырма шарттарына сәйкес өлшеу құралдарын, жабдықтарын таңдайды.
6. Материалды ресурстармен тапсырмаларды орындауды қамтамасыз етеді.
7. Бөлшектерді дефектациялайды және сұрыптайды.
8. Жабдықты жөндеуге дайындайды.
9. Өнеркәсіптік жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қайта қалпына келтіру бойынша жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді.
10. Өнеркәсіптік жабдықты жөндеу және монтаждан соң сынау жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді.
11. Нормативті және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
12. Өнеркәсіп жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ағымдағы және жоспарлық құжаттаманы әзірлейді.
13. Өнеркәсіптік жабдықты жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек талаптарын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Есептеу схемалары мен модельдерді құрастыру кезінде дифференциалдық теңдеулерді және интегралдық есептеулерді, ықтималдық және математикалық статистика теориясының негіздерінде қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет основами дифференциального и интегрального исчислений, линейной алгебры и аналитической геометрии, теории вероятности и математической статистики.
2. Анализирует сложные функции и строит их графики.
3. Выполняет действия над комплексными числами.
4. Вычисляет значения геометрических величин.
5. Производит операции над матрицами и определителями.
6. Решает задачи на вычисление вероятности с использованием элементов комбинаторики.
7. Решает прикладные задачи с использованием элементов дифференциального и интегрального исчислений.
8. Решает системы линейных уравнений различными методами.
ПК 7. Проводить технико-экономическое обоснование, расчет и конструирование элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности
ПМ 07. Проведение технико-экономического обоснования, расчета и конструирования элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения технико-экономического обоснования, расчета и конструирования элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
правила расчета и конструирования элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности;
отраслевую структуру пищевой промышленности и факторы, влияющие на ее формирование;
принципы и способы рационализации производственных процессов;
пути повышения производительности труда и эффективности использования средств производства;
системы и формы оплаты труда;
прогрессивные ресурсосберегающие технологии;
конъюнктуру рынка;
особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
сущность, цели, основные принципы и функции маркетинга, его связь с менеджментом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить расчет и конструирование элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности;
определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов;
применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения;
анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
Результат обучения: 1) Проводить расчет и конструирование элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности.
Основы расчета и конструирования машин и оборудования предприятий пищевой промышленности
Экономика отрасли
Основы менеджмента и маркетинга
Критерии оценки:

1. Дифференциалды және интегралды есептеу, сызықтық алгебра мен аналитикалық геометрия негіздерін, ықтималдық пен математикалық статистика теорияларын меңгерген.
2. Күрделі функцияларды сараптайды және олардың графикасын құрайды.
3. Кешенді сандармен әрекет жасайды.
4. Геометриялық шама мәнін есептейді.
5. Матрицалар мен анықтауыштарға операциялар жүргізеді.
6. Комбинаторика элементтерін пайдалана отырып, ықтималдықты есептеу тапсырмасын шешеді.
7. Дифференциалды және интегралды есептеу элементтерін пайдалана отырып, қолданбалы тапсырмаларды шешеді.
8. Сызықтық теңдеу жүйелерін әр түрлі әдістермен шешеді.
КҚ 7. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтары элементтерінің техникалық-экономикалық негіздемесін, есебі мен құрылымын жүргізу
КМ 07. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтары элементтерінің техникалық-экономикалық негіздемесін, есебі мен құрылымын жүргізеді
Бұл модуль тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтары элементтерінің техникалық-экономикалық негіздемесін, есебі мен құрылымын жүргізу үшін қажетті білімді, ептілікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтары элементтерін есептеу мен құрылымдау ережелерін;
тамақ өнеркәсібінің салалық құрылымын және оның қалыптасуына әсер ететін факторларды;
өндірістік процестерді оңтайландыру қағидаттары мен тәсілдерін;
еңбек өнімділігін және өндіріс құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру жолдарын;
еңбекке ақы төлеу жүйелерін және нысандарын;
прогрессивті ресурс үнемдеу технологияларын;
нарық жағдаятын;
кәсіптік қызмет саласындағы менеджмент ерекшеліктерін;
маркетингтің мәнін, мақсатын, негізгі қағидаттарын және функцияларын, оның менеджментпен байланысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналары мен жабдықтары элементтерін есептеулері және құрылымдаулары;
өндіріс пен еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыруға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас тәсілдерін пайдалануы;
тауарлар мен қызметтер нарығындағы жағдайды талдауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының машиналар элементтерін және жабдықтарын есептеу мен құрастыру.
Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары машиналары мен жабдықтамасы ның элементтерін есептеу және құрылымдау негіздері
Экономика саласы
Менеджмент және маркетинг негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает конструктивные особенности сборочных единиц машин и оборудования предприятий пищевой промышленности.
2. Владеет методами расчета и конструирования элементов машин и оборудования предприятий пищевой промышленности.
3. Рассчитывает и конструирует элементы аппаратов, работающих под давлением, тепловой аппаратуры, барабанных аппаратов.
4. Рассчитывает и конструирует элементы поршневых, ротационных и режущих машин.
5. Рассчитывает элементы оборудования для разделения жидких и сыпучих продуктов.
6. Владеет способами виброзащиты оборудования.
Результат обучения: 2) Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в последовательности разработки производственной программы предприятия, методах определения потребности в оборотных средствах, формах и системах оплаты труда.
2. Определяет потребность в материальных ресурсах на основе действующих норм расхода.
3. Проводит расчет потребности в производственном оборудовании и амортизационных отчислений с использованием различных методов начисления амортизации.
4. Осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах, фонда заработной платы работников предприятия.
5. Понимает порядок формирования прибыли, рассчитывает различные виды прибыли.
6.Использует методы определения производительности труда, рассчитывает показатели движения персонала.
7. Определяет показатели эффективности использования материальных ресурсов, оборотных средств.
8. Рассчитывает показатели рентабельности (рентабельность продукции, продаж, производства).
Результат обучения: 3) Анализировать внутренние переменные и внешние факторы среды организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности управления производством и сбытом продукции на предприятиях отрасли, основы планирования деятельности организации, пути повышения эффективности информационных обменов.
2. Применяет различные подходы к принятию решений.
3. Осуществляет делегирование полномочий и задач.
4. Использует различные модели мотивации и меры контроля в практике управления.
5. Применяет в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Результат обучения: 4) Решать различные практические задачи, связанные с повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных направлениях товарной, ценовой и сбытовой политики.

1. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары машиналары мен жабдықтарының жинақ бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары машиналары мен жабдықтамасының элементтерін есептеу және құрылымдау әдістерін біледі.
3. Қысым астында жұмыс істеуші аппараттар, жылу аппаратуралы, барабанды аппараттар элементтерін есептейді және құрылымдайды.
4. Поршенді, ротациялық және кескіш машиналардың элементтерін есептейді және құрылымдайды.
5. Сұйық және сусымалы өнімдерді бөлуге арналған жабдықтар элементтерін есептейді және құрылымдайды.
6. Жабдықтың дірілді қорғаныс тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс пен еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыруға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын әзірлеу реттілігіне, айналым құралдарындағы, еңбекақы төлеу нысаны мен жүйесіндегі қажеттілікті анықтау әдістеріне бет ұстайды.
2. Қолданыстағы шығын нормаларының негізінде материалдық ресурстарға деген қажеттілікті анықтайды.
3. Амортизациялық аударымдардың әр түрлі әдістерін пайдалана отырып, өндірістік жабдықтар мен амортизациялық төлемдерге қажеттіліктерді есептейді.
4. Кәсіпорынның еңбек ресурстарына, қызметкерлердің жалақы қорына деген қажеттіліктерін есептеуді жүзеге асырады.
5. Пайданың қалыптасу тәртібін түсінеді, пайданың әртүрлі түрлерін есептейді.
6. Еңбек өнімділігін анықтау әдістерін пайдаланады, персоналдың қозғалыс көрсеткіштерін есептейді.
7. Материалдық ресурстарды, айналым қаражатын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
8. Табыстылық көрсеткіштерін (өнімнің, сатудың, өндірістің табыстылығы) есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қызметінің тиімділігіне әсер ететін оның ішкі айнымалы және сыртқы факторларын талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сала кәсіпорындарында өнімді өндіру мен өткізуді басқару ерекшеліктерін, ұйымның қызметін жоспарлау негіздерін, ақпарат алмасу тиімділігін арттыру жолдарын түсінеді.
2. Шешімдерді қабылдауға деген әртүрлі тәсілдемелерді пайдаланады.
3. Уәкілеттер мен міндеттерді табыстауды жүзеге асырады.
4. Басқару практикасында ынталандырудың әртүрлі модельдері мен бақылау шараларын пайдаланады.
5. Кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас жасау тәсілдерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін арттырумен байланысты әртүрлі практикалық есептерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауар, баға және өткізу саясатының негізгі бағыттарында бағдарланады.

2. Использует внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований.
3. Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
4. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 08. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, полученных в процессе обучения;
сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта;
получение квалификации "Техник по эксплуатации и ремонту оборудования".
В результате изучения модуля обучающиеся учатся иметь практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства:
обслуживать технологическое оборудование и обеспечивать его работоспособность;
проводить ремонт оборудования и технологических линий;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выполнение работ;
разрабатывать текущую и плановую документацию для проведения работ по технической эксплуатации и ремонту промышленного оборудования в соответствии с требованиями технических регламентов.
Результат обучения: 1) Дублировать работу техника по эксплуатации и ремонту оборудования на штатном рабочем месте.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Имеет представление об организационно-правовой форме и структуре предприятия, видах выпускаемой продукции, системе контроля качества; технологических процессах и режимах производства, работе основных и вспомогательных цехов и отделов предприятия, функциональных обязанностях работников, занятых в производстве.
2. Осуществляет ремонт и техническое обслуживание промышленного оборудования предприятий пищевой промышленности.
3. Пользуется нормативно-технической документацией, регламентирующей проведение ремонтных работ и технического обслуживания промышленного оборудования.
4. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
5. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологических режимов.
6. Проверяет исправность коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов.
7. Предупреждает и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
8. Ведет учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломной работы.
Критерии оценки:
1. Собирает сведения, характеризующие работу предприятия.
2. Подбирает и анализирует материал по теме дипломной работы в соответствии с заданием.
3. Рассчитывает и подбирает основное и вспомогательное оборудование.

2. Маркетингтік зерттеулер үшін ішкі және сыртқы қайталама ақпарат дереккөздерін пайдаланады.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде бастапқы ақпаратты жинаудың түрлі әдістерін қолданады.
4. Тұтынушының мінез-құлқы мен таңдауына әсер ететін факторларды талдайды.
КҚ 8. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08. Диплом алды тәжірибе
Бұл модуль оқыту процесінде алынған білім мен кәсіптік құзыреттерді жалпылауға және жетілдіруге;
диплом жобасын орындау үшін материалдарды жинауға және дайындауға;
"Жабдықтарды пайдалану және жөндеу технигі" біліктілігін алуға бағытталады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие боады:
технологиялық жабдығына қызмет көрсету және оның жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету;
жабдықтар мен технологиялық тізбекке жөндеу жүргізу жұмыстың орындалуын регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалануы;
өндіріс жабдықтарын техникалық пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізу үшін ағымдағы және жоспарлық құжаттаманы техникалық регламент талаптарына сәйкес әзірлеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Штаттық жұмыс орнындағы жабдықтарды пайдалану және жөндеу бойынша техник жұмыстарын қосарландыру.
Диплом алды тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысаны және құрылымы, шығарылатын өнім түрлері, сапаны бақылау жүйесі; өндірістің технологиялық процестері мен режимдері, кәсіпорынның негізгі және қосалқы цехтары мен бөлімдерінің жұмысы, өндірісте жұмыспен қамтылған қызметкерлердің функционалдық міндеттері туралы білімі бар.
2. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өндірістік жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетеді.
3. Өндірістік жабдыққа жөндеу жұмыстары мен техникалық қызмет жүргізуді регламенттейтін нормативті-техникалық құжаттаманы қолданады.
4. Технологиялық жабдықтарды жұмысының режимін ұстануын қамтамасыз етеді.
5. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алады және жояды.
6. Қызмет көрсетілетін жабдық пен бақылау-өлшеу құралдары байланысының жарамдылығын тексереді.
7. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақаулардың алдын алады және жояды.
8. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Диплом жұмысының тақырыбы бойынша материалдарды зерделеу, жинау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның жұмысын сипаттайтын мәліметтерді жинайды.
2. Тапсырмаға сәйкес диплом жұмысының тақырыбы бойынша материалды таңдап алады және талдайды.
3. Негізгі және қосалқы жабдықты есептейді және таңдап алады.

4. Проводит расчеты производительности оборудования.
5. Рассчитывает потребность предприятия в материально-техническом обеспечении ремонтных и наладочных работ промышленного оборудования.
6. Рассчитывает технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции, финансовое состояние и положение на рынке.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 67
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 490
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Сахарное производство"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1220000 – Сахарное производство
Квалификация*:
122001 2 – Аппаратчик варки утфеля
122002 2 – Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока

4. Жабдықтың нәтижелілігін есептеуді жүргізеді.
5. Өндірістік жабдықтың жөндеу және түзету жұмыстарын материалды-техникалық тұрғыда қамтамасыз етуге кәсіпорын қажеттілігін есептейді.
6. Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жалпылау және практика бойынша есепті ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері, қаржылық жай-күйі және нарықтағы орны.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
67-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
490-қосымша
"Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және өңдеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1220000 – Қант өндірісі
Біліктілігі*:
122001 2 – Утфель қайнату аппаратшысы
122002 2 – Диффузиялық шырынының дефекосатурациялау аппаратшысы

2. Готовит презентации, публичные выступления, отчеты.
3. Проводит переговоры, деловую беседу.
4. Использует профессиональную, общенаучную и общетехническую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит тексты профессиональной направленности.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
нормативно-методическую базу делопроизводства;
классификацию документов и правила их оформления;
способы создания и функции документов;
понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов;
характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД), документов личного происхождения и документов по личному составу.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять и оформлять документы на государственном языке в соответствии с действующими государственными стандартами и нормативно-методической документацией.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией документов, правилами и особенностями их оформления, требованиями, предъявляемыми к организации документооборота.
2. Оформляет основные и дополнительные реквизиты, бланки документов на государственном языке.
3. Составляет служебные документы.
4. Составляет и оформляет документы личного происхождения и документы по личному составу.
5. Оформляет установленную учетно-отчетную документацию.
6. Организовывает работу с документами, документооборотом, потоками документов.
7. Применяет информационно-коммуникационные технологии, пакеты прикладных программ и оргтехнику.
8. Контролирует регистрацию, учет, хранение и исполнение документов.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
режимы двигательной активности;
правила физической нагрузки и способы ее регулирования;
причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
принципы здорового образа жизни;
технику выполнения легкоатлетических упражнений;
технику элементов лыжных ходов;
виды и технику плавания;
правила туристических навыков и виды снаряжения;
виды и правила казахских национальных и спортивных игр;
требования спортивной гигиены;
нормативы Президентских тестов.
При изучении модуля обучающиеся учатся овладеть достаточным уровнем готовности к профессиональной деятельности, включая физическую подготовленность, тренированность, работоспособность, развитые профессионально значимые физические и психомоторные способности.
Результат обучения: 1) Использовать средства физической культуры для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни, укрепления здоровья, развития и совершенствования физических способностей.

2. Таныстырылымдарды, көпшілік алдында сөз сөйлеуді, есептерді дайындайды.
3. Келіссөздер, іскерлік әңгімелер жүргізеді.
4. Мамандық бойынша кәсіптік, жалпығылыми және жалпытехникалық терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль құжаттарды құрастыруға және ресімдеуге қойылатын бекітілген талаптарға сәйкес мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыруға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
іс қағаздарын жүргізудің нормативтік-әдістемелік негізін;
құжаттардың жіктелуін және оларды ресімдеу ережелерін;
құжаттарды құрастыру әдістерін және құжаттың функцияларын; құжаттардың үлгі-формуляры, реквизиттері мен бланкілері туралы; ұйымдық-өкімдік құжаттаманы (ҰӨҚ), жеке тегінің құжаттарын және жеке құрам бойынша құжаттарының сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қолданыстағы мемлекеттік стандарттар мен нормативтік-әдістемелік құжаттамаға сәйкес құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды және ресімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың жіктелуін, оларды ресімдеу ережелері мен ерекшеліктерін, құжаттар айналымын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды біледі.
2. Негізгі және қосымша деректемелерді, құжаттар бланкілерін мемлекеттік тілде ресімдейді.
3. Қызметтік құжаттарды құрастырады.
4. Жеке тегінің құжаттарын және жеке құрам бойынша құжаттарды құрастырады және ресімдейді.
5. Белгіленген есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдейді.
6. Құжаттармен, құжаттар айналымымен, құжаттар ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастырады.
7. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолданбалы бағдарламалардың пакеттері мен кеңсе техникасын пайдаланады.
8. Құжаттардың тіркелуін, есепке алынуын, сақталуын және орындалуын бақылайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль денсаулықты нығайтуға және салауатты өмір салтын жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
қимыл белсенділігінің режимдерін;
дене шынықтыру жүктемесінің қағидаларын және оны реттеу тәсілдерін;
дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін;
салауатты өмір салты қағидаттарын;
жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын;
шаңғы жүрісі элементтерінің техникасын;
жүзу түрлері мен техникасын;
туристік дағдылардың ережелері мен сайман түрлерін;
қазақтың ұлттық және спорттық ойындарының түрлері мен ережелерін;
спорттық гигиена талаптарын;
Президенттік тесттердің нормативтерін игереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
денелік дайындалғандықты, жаттыққандықты, жұмысқа қабілеттілікті, дамыған кәсіптік жағынан маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді қоса алғанда, кәсіптік қызметке дайындықтың жеткілікті деңгейіне қол жеткізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын жүргізу үшін дене шынықтыру құралдарын пайдалану.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Салауатты өмір салтының, денсаулықты нығайтудың, дене қабілеттерін дамыту және жетілдіру негіздері мен ережелерін түсінеді.

4. Анализирует различные жизненные ситуации с точки зрения их соответствия нормам права.
5. Распознает случаи нарушения правовых норм и наступления юридической ответственности.
6. Принимает решения и совершает иные юридические действия в соответствии с законом.
7. Соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 4) Владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных понятиях социологии и политологии.
2. Понимает современную политическую ситуацию в Республике Казахстан и мире.
3. Связывает теоретический материал с проблемами современности.
4. Анализирует различные социальные факты.
5. Владеет навыками политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития чувства патриотизма и национального самосознания, понимания исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов развития Казахстана.
Результат обучения: 1) Анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания хронологических рамок основных исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, системе кочевой цивилизации, развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Анализирует экономические и политические реформы независимого Казахстана и их результаты.
4. Ориентируется в содержании стратегических документов, определяющих задачи развития Республики Казахстан: Стратегия "Казахстан-2050", национальная идея "Мәнгіліқ Ел", План нации "100 конкретных шагов".
5. Характеризует современное состояние социально-экономического и политического развития Республики Казахстан.
Профессиональные модули
Квалификация "122002 2 – Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока"
ПК 1. Вести работы сахарногопроизводства с соблюдением техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
ПМ 01. Безопасное ведение работ сахарного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безопасного ведения работ сахарногопроизводства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в сфере безопасности труда;
основные правила построения чертежей и схем;
особенности основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
устройство и принципы действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
химический состав и свойства основных компонентов пищевого сырья.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
обеспечивать безопасное ведение работ сахарного производства;
читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
определять характеристики основных процессов пищевых производств;
проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Охрана труда
Основы черчения
Процессы и аппараты пищевых производств
Химия пищевых производств
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

4. Әртүрлі өмірлік жағдайларды олардың құқық нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдайды.
5. Құқықтық нормалардың бұзылу және құқықтық жауапкершіліктің туындау жағдайларын танып біледі.
6. Заңға сәйкес шешімдер қабылдайды және өзге құқықтық іс-әрекеттер жасайды.
7. Заңдылық пен құқық тәртібінің қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзінің өмірлік көқарасын қалыптастыру және қоғамда өзін-өзі тану үшін әлеуметтік және саяси диагностика, әлеуметтік және саяси технологиялар дағдыларына ие болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтану және саясаттанудың негізгі ұғымдарын жақсы біледі.
2. Қазақстан Республикасындағы және әлемдегі қазіргі саяси жағдайды түсінеді.
3. Теориялық материалды заманауи проблемалармен байланыстырады.
4. Әртүрлі әлеуметтік фактілерді талдайды.
5. Саяси мәдениет дағдыларына ие.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан тарихында ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өмірдің, ішкі және сыртқы саясаттың негізгі өзгерістерін талдау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстанның тарихында ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі негізгі тарихи оқиғалардың хронологиялық шеңберлері туралы білімін көрсетеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформаларын және олардың нәтижелерін талдайды.
4. Қазақстан Республикасының даму міндеттерін анықтайтын мына стратегиялық құжаттардың мазмұнында бағдарланады: "Қазақстан-2050" стратегиясы, "Мәнгілік Ел" ұлттық идеясы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары.
5. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуының қазіргі жай-күйін сипаттайды.
Кәсіптік модульдер
122002 2 – "Диффузиялық шырынының дефекосатурациялау аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 1. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті .қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтай отырып қант өндірісінің жұмыстарын жүргізу
КМ 01. Қант өндірісінің жұмыстарын қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль қант өндірісі жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
еңбек қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы мен бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
сызбалар мен схемалар құрастырудың негізгі ережелерін;
тамақ, машина және аппарат өндірістерінің негізгі үдерістерінің ерекшеліктерін;
тамақ өндірісінің негізгі үдерістерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың құрылысы мен әрекет ету қағидаттарын;
тамақ шикізатының негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтауды;
қант өндірісінің жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етуді;
тамақ өндірісі машиналары мен аппараттарының технологиялық схемаларын оқуды;
тамақ өндірісінің негізгі үдерістерінің сипаттамаларын анықтауды;
шикізатты, материалдарды және дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулерді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
Еңбекті қорғау
Сызу негіздері
Тамақ өндірістерінің үдерістері мен аппараттары
Тамақ өндірісінің химиясы
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет системой стандартов безопасности труда, требованиями техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам, понимает устройство и принцип работы технических средств пожаротушения.
2. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, ориентируется в опасных и вредных производственных факторах, характерных для отрасли.
3. Владеет информацией о пожароопасных и взрывоопасных факторах технологических процессов.
4. Применяет средства пожаротушения и индивидуальные средства защиты от поражений электрическим током.
5. Обеспечивает безопасное ведение работ, соблюдая производственную дисциплину, технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Результат обучения: 2) Выполнять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Руководствуется правилами выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
3. Выражает техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка.
4. Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
5. Соблюдает требования стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем.
6. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и компьютерной графике.
7. Читает технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств и оформляет чертежи.
8. Оформляет технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической базой и с использованием специальных прикладных программ.
Результат обучения: 3) Рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов, принципах моделирования процессов и аппаратов, способах проведения основных технологических процессов.
2. Владеет методами и средствами теоретического и экспериментального исследований технологических процессов.
3. Определяет характеристики основных процессов пищевых производств.
4. Дает определение основным характеристикам сырья и готовой продукции.
5. Проводит расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
Результат обучения: 4) Проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции.
Критерии оценки:

1. Еңбеу қауіпсіздігі стандарттарының жүйесін, қауіпсіздік техникасының өндірістік жайлар мен жұмыс орындарына қоятын талаптарын біледі, өрт сөндірудің техникалық құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың туындау себептерін түсінеді, салаға тән қауіпті және зиянды өндірістік факторларда бағдарланады.
3. Технологиялық үдерістердің өрт қаупі бар және жарылыс қаупі бар факторлары туралы ақпаратты біледі.
4. Өрт сөндіру құралдарын және электр тогымен зақымданудан қорғаудың жеке құралдарын пайдаланады.
5. Өндірістік тәртіпті, қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтай отырып, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. Жазатайым оқиғалар кезінде зақымданғандарға алғашқы жәрдем көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сызбаларды мамандығына байланысты орындау, оқу және рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Проекциялық сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін біледі.
2. Құрылымдық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу қағидаларын басшылыққа алады.
3. Нобай, сызба, техникалық суреттің көмегімен техникалық ойды білдіреді.
4. Технологиялық жабдықтарды графикалық көрсетудің тәсілдері және технологиялық схемаларды орындау тәсілдерін біледі.
5. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) және Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (ТҚБЖ) стандарттарының сызбалар мен сызбанұсқаларды рәсімдеу мен жасауға қоятын талаптарды сақтайды.
6. Технологиялық жабдық пен технологиялық схемалардың графикалық суреттерін қолмен және компьютерлік графикада орындайды.
7. Тамақ өндірісі машиналар мен аппараттарының технологиялық схемаларын оқиды және сызбаларды ресімдейді.
8. Қолданыстағы нормативтік-техникалық базаға сәйкес және арнайы қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып, технологиялық және конструкторлық құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерін жүргізу үшін машиналар мен аппараттардың сипаттамалары мен параметрлерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерінің, машиналар мен аппараттардың жіктемесінде, үдерістер мен аппараттарды модельдеу қағидаттарында, негізгі технологиялық үдерістерді жүргізу тәсілдерінде бағдарланады.
2. Технологиялық үдерістерді теориялық және эксперименттік зерттеу әдістері мен құралдарын біледі.
3. Тамақ өндірісінің негізгі үдерістерінің ерекшеліктерін анықтайды.
4. Шикізат пен дайын өнімнің негізгі ерекшеліктеріне анықтама береді.
5. Тамақ өндірісінің үдерістері мен аппараттарының есептеулерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Шикізатты, материалдарды және дайын өнімді бақылау кезінде талдамалық зерттеулерді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Применяет основные законы химии для решения задач в области профессиональной деятельности.
2. Использует свойства органических веществ, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологических процессов.
3. Описывает уравнениями химических реакций процессы, лежащие в основе производства пищевых продуктов.
4. Проводит расчеты по химическим формулам и уравнениям реакции.
5. Использует лабораторную посуду и оборудование.
6. Выбирает метод и ход химического анализа, подбирает реактивы и оборудование.
7. Проводит качественные реакции на неорганические вещества и ионы, отдельные классы органических соединений.
8. Выполняет количественные расчеты состава вещества по результатам измерений.
9. Соблюдает правила техники безопасности при работе в химической лаборатории.
Результат обучения: 5) Понимать структуру и производственную деятельностью предприятия, ассортимент выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в реальных условиях производства по избранной специальности.
2. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям.
3. Составляет производственную характеристику предприятия.
4. Описывает организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов.
ПК 2. Подготавливать сырье и вспомогательные материалы к производству
ПМ 02. Подготовка сырья и вспомогательных материалов к производству
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки сырья и вспомогательных материалов к производству.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды и свойства сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов и побочных продуктов сахарного производства;
химический состав, характеристику и технологические качества сырья и вспомогательных материалов сахарного производства;
государственные стандарты на используемое сырье, полуфабрикаты и продукцию сахарного производства;
методы оценки качества сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов и продукции сахарного производства;
физико-химическую сущность основных и специфических процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов сахарного производства;
устройство, принцип работы и правила эксплуатации технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять качество сырья и вспомогательных материалов и готовить его к производству;
обслуживать технологическое оборудование;
проводить расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
Результат обучения: 1) Определять качество сырья, плуфабрикатов и вспомогательных материалов.
Сырье и материалы
Спецтехнология
Химия пищевых производств
Процессы и аппараты пищевых производств
Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Кәсіби қызметтер саласындағы міндеттерді шешу үшін химияның негізгі заңдарын қолданады.
2. Технологиялық үдерістерді оңтайландыру үшін органикалық заттардың, дисперстік және коллоидтік жүйелердің қасиеттерін пайдаланады.
3. Тамақ өнімдерін өндіру негізінде жатқан үдерістерді химиялық реакциялардың теңдеулерімен сипаттайды.
4. Химиялық формулалар мен реакция теңдеулері бойынша есептерді жүргізеді.
5. Зертханалық ыдыстарды және жабдықтарды пайдаланады.
6. Химиялық талдаудың әдісі мен барысын таңдайды, реактивтер мен жабдықты іріктейді.
7. Бейорганикалық заттар мен иондарға, органикалық қосылыстардың жекелеген сыныптарына сапалы реакциялар жүргізеді.
8. Өлшем нәтижелері бойынша заттың құрамын сандық есептеуді жүзеге асырады.
9. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4)Кәсіпорынның құрылымы мен өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, цехтар мен технологиялық жабдықтардың орналасуын, сапаға бақылау жасау жүйесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Таңдалған мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайларында бағдарланады.
2. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртіптемесінің ережелері мен өндірістік аумақтар бойынша қауіпсіз қозғалу ережелерін сақтайды.
3. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады.
4. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінді, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, бөлімдердің функцияларын сипаттайды.
КҚ 2. Шикізат пен көмекші материалдарды өндіріске дайындау
КМ 02. Шикізат пен көмекші материалдарды өндіріске дайындау
Бұл модуль шикізат пен көмекші матариалдарды өндіірске дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
шикізаттың, қосалқы материалдардың, жартылай дайын өнімдердің және қант өндірісінің жанама өнімдерінің түрлері мен қасиеттерін;
қант өндірісінің шикізаты мен жанама өнімдерінің химиялық құрамы және технологиялық қасиеттерін;
қант өндірісінің пайдаланылатын шикізатының, жартылай дайын өнімдері мен өнімдерінің мемлекеттік стандарттарын;
қант өндірісінің шикізатының, қосалқы материалдарының, жартылай дайын өнімдері мен өнімдерінің сапасын бағалау әдістері;
тамақ өндірістерінің негізгі және өзіндік үдерістерінің физикалық-химиялық мәнін;
қант өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізуге арналған заманауи аппараттардың құрылысы мен есептеу әдістерін;
технологиялық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
негізгі шикізат пен көмекші материалдардың сапасын анықтауды және оны өндіріске дайындауды;
технологиялық жабдығына қызмет көрсетуді;
тамақ өндірісінің үдерістері мен аппараттарының есептеулерін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және көмекші материалдардың сапасын анықтау.
Шикізат және материалдар
Арнайы технология
Тамақ өндірісінің химиясы
Тамақ өндірістерінің үдерістері мен аппараттары
Жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует виды, физико-химические и технологические свойства сырья, понимает требования, предъявляемые к его качеству, правилам и срокам хранения.
2. Различает биологические особенности и технологические качества основных видов сахароносов: сахарной свеклы и сахарного тростника, дает химические и физические характеристики получаемому из них сырью.
3. Демонстрирует знания нетрадиционных видов сахароносов: сахарного сорго, сахарного клена, топинамбура, кукурузы.
4. Понимает химический состав, характеристику и технологические качества вспомогательных материалов: воды, извести, сульфита натрия, серы технической.
5. Дает характеристику и понимает требования, предъявляемые к качеству фильтровальных материалов.
6. Определяет свойства и назначение упаковочных и укрывных материалов.
7. Ориентируется в ассортименте продукции сахарного производства.
8. Раскрывает особенности полуфабрикатов и побочных продуктов сахарного производства: свекольной стружки, мезги, диффузионного сока, жома, сиропов, утфеля, оттеков.
9. Владеет методами оценки качества сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов и готовой продукции сахарного производства.
10. Пользуется лабораторным оборудованием, химическими приборами и реактивами.
Результат обучения: 2) Подготавливать сырье и вспомогательные материалы к производству.
Критерии оценки:
1. Владеет технологией получения свекловичной стружки из свеклы разного качества.
2. Понимает основы технологии извлечения сахара из свекловичной стружки.
3. Ориентируется в нормативах на расходование сырья и выход готовой продукции.
4. Выбирает режимы предварительной обработки и резки свеклы.
5. Владеет правилами ручного и автоматического регулирования режима резки свеклы на свеклорезках различной конструкции.
6. Регулирует поступление свекловичной стружки в диффузионные аппараты.
7. Загружает диффузоры и диффузионные батареи.
8. Осуществляет отбор проб.
9. Откачивает сок в мерники.
10. Регулирует параметры диффузионного процесса.
Результат обучения: 3) Осуществлять техническое обслуживание оборудования для получения и обессахаривания свекловичной стружки.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания видов, назначения, устройства и принципов работы оборудования для очистки свеклы от примесей и мойки, свеклорезок, диффузионных установок.
2. Владеет способами выявления и устранения неисправностей в работе технологического оборудования для получения и обессахаривания свекловичной стружки.
3. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.

1. Негізгі жабдықтың түрлерін, физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды, оның сапасына, сақтау ережелері мен мерзімдеріне қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Қантты өсімдіктердің негізгі түрлерінің: қант қызылшасы мен қант құрағының биологиялық ерекшеліктерін және технологиялық қасиеттерін ажыратады, олардан алынатын шикізаттың химиялық және физикалық сипаттамаларын береді.
3. Қантты өсімдіктердің дәстүрлі емес түрлерін: қант соргосы, қант үйеңкісі, топинамбур, жүгеріні білетінін көрсетеді.
4. Көмекші материалдардың химиялық құрамын, сипаттамаларын және технологиялық қасиеттерін түсінеді: су, әк, натрий сульфиті, техникалық күкірт.
5. Сүзгі материалдарының сапасына сипаттама береді және қойылатын талаптарды түсінеді.
6. Қаптау және жабу материалдарының қасиеттері мен мақсаттарын айқындайды.
7. Қант өндірісі өнімдерінің сұрыпталымына бағдарланады.
8. Қант өндірісінің жартылай дайын өнімдері мен жанама өнімдерінің ерекшеліктерін ашады: қызылша жоңқасы, мезга, диффузиялық шырын, сығынды, шәрбат, утфель, ақпа.
9. Қант өндірісінің шикізатының, қосалқы материалдарының, жартылай дайын өнімдері мен өнімдерінің сапасын бағалау әдістері.
10. Зертханалық жабдықты, химиялық құрылғыларды және реактивтерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен көмекші материалдарды өндіріске дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі сапалы қызылшадан қызылша жоңқасын алу технологиясын біледі.
2. Қызылша жоңқасынан қантты бөліп алу технологиясының негіздерін түсінеді.
3. Шикізатты тұтыну және дайын өнім шығару нормативтеріне бағдарланған.
4. Қызылшаны алдын ала өңдеу және кесу режимдерін таңдайды.
5. Әртүрлі конструкциялардағы қызылша кескіштерінде қызылша кесу режимін қолмен және автоматты реттеу ережелерін біледі.
6. Қызылша жоңқаларының диффузиялық аппараттарға түсуін реттейді.
7. Диффузорларды және диффузиялық батареяларды толтырады.
8. Үлгілерді алуды жүзеге асырады.
9. Шырынды өлшегішке сығып шығарадыады.
10. Диффузиялық үдерістің параметрлерін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қызылша жоңқаларын алу және қантсыздандыруға арналған жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызылшаны қоспалардан тазалау мен жууға арналған жабдықтардың, қызылша кескіштердің, диффузиялық қондырғылардың түрлерін, мақсаттарын, құрылыстары мен жұмыс істеу принциптерін білетінін көрсетеді.
2. Қызылша жоңқаларын алу және қантсыздандыруға арналған технологиялық жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау мен жою тәсілдерін біледі.
3. Жабдықтың ақаулықтарының технологиялық үдерістің барысы мен өнім сапасына әсер ету нәтижесін түсінеді.

4. Контролирует качество применяемых ножей.
5. Проводит предупредительный ремонт свеклорезок и приводных механизмов.
6. Осуществляет очистку и мойку оборудования.
7. Устраняет мелкие неисправности в работе технологического оборудования.
8. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования для производства и обессахаривания свекловичной стружки.
ПК 3. Вести процессы дефекации и сатурации диффузионного сока
ПМ 03. Ведение процессов дефекации и сатурации диффузионного сока
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процессов дефекации и сатурации диффузионного сока.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
физико-химические основы процессов дефекации, сатурации и сульфитации свекловичного сока;
устройство и принципы работы оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
технологические режимы контроля и правила регулирования процессов очистки диффузионного сока.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
обеспечивать технологические режимы процессов дефекации, сатурации и сульфитации диффузионного сока;
контролировать и регулировать процессы дефекации и сатурации по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
обслуживать технологическое оборудование для очистки диффузионного сока;
предупреждать и участвовать в устранении причин отклонений от норм технологических режимов.
Результат обучения: 1) Обеспечивать ведение процессов дефекации и сатурации диффузионного сока.
Спецтехнология
Оборудование Микробиология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет физико-химическими основами технологического процесса очистки диффузионного сока, понимает назначение и роль второй сатурации.
2. Владеет основами проведения химико-технического контроля сатурации.
3. Ориентируется в технологических режимах контроля и правилах регулирования процессов очистки диффузионного сока.
4. Ведет процессы дефекации и сатурации диффузионного сока.
5. Определяет щелочность соков, содержание углекислоты в сатурационном газе.
6. Обеспечивает равномерное поступление диффузионного сока в аппараты и возврата на преддефекацию.
7. Дозирует известь на дефекацию сока и вторую сатурацию.
8. Регулирует поступление сока и сатурационного газа в аппараты первой и второй сатурации.
9. Наблюдает за нагревом сока в подогревателях.

4. Қолданылатын пышақтардың сапасын бақылайды.
5. Қызылша кескіштер мен жетекті механизмдердің алдын ала жөндеулерін жүргізеді.
6. Жабдықты тазалау және жууды орындайды.
7. Технологиялық жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жояды.
8. Қызылша жоңқаларын өндіруге және қантсыздандыруға арналған технологиялық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 3. Диффузиялық шырынды дефекациялау және сатурациялау үдерістерін жүргізу
КМ 03. Диффузиялық шырынды дефекациялау және сатурациялау үдерістерін жүргізу
Бұл модуль диффузиялық шырынды дефекациялау және сатурациялау үдерістерін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
қызылша шырынының дефекациялау, сатурациялау және сульфиттеу үдерістерінің физика-химиялық негіздерін;
жабдықтар, бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін;
диффузиялық шырынды тазарту үдерістерін реттеудің технологиялық бақылау режимдері мен ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
диффузиялық шырынның дефекациялау, сатурациялау және сульфиттеу үдерістерінің технологиялық режимдерін қамтамасыз етуді;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының көрсетулері бойынша дефекациялау және сатурациялау үдерістерін бақылауды және реттеуді;
диффузиялық шырынды тазартуға арналған технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді;
технологиялық режим нормаларынан ауытқуды алдын алуы және себептерін жоюға қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Диффузиялық шырынының дефекация және қанықтыру үдерістерін жүргізуді қамтамасыз ету.
Арнайы технология
Микробиология жабдығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Диффузиялық шырынды тазалау технологиялық үдерісінің физика-химиялық негіздерін біледі, екінші сатурациялаудың мақсаты мен рөлін түсінеді.
2. Сатурациялауға химиялық-техникалық бақылау жүргізудің негіздерін біледі.
3. Диффузиялық шырынды тазалау үдерістерін реттеудің технологиялық бақылау режимдері мен ережелеріне бағдарланады.
4. Диффузия шырынын дефекациялау және сатурациялау үдерістерін жүргізеді.
5. Шырынның сілтілерін, сатурациялық газда көмір қышқылының құрамын айқындайды.
6. Диффузия шырынының аппараттарға бір қалыпты түсуін және дефекациялау алдында қайтарылуын қамтамасыз етеді.
7. Шырынды дефекациялауға және екінші сатурациялауға әкті мөлшерлейді.
8. Бірінші және екінші сатурациялау аппараттарына шырын мен сатурациялық газдың келіп түсуін реттейді.
9. Қыздырғыштарда шырынның қызуын қадағалайды.

10. Контролирует качество поступающего сока и сатурационного газа.
11. Контролирует и регулирует процессы дефекации и сатурации по показаниям контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
12. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности в процессе очистки диффузионного сока.
Результат обучения: 2) Обслуживать технологическое оборудование для очистки диффузионного сока.
Критерии оценки:
1. Понимает аппаратурно-технологическую схему свеклосахарного производства.
2. Демонстрирует знания видов, назначения, устройства и принципов работы технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
3. Владеет правилами обслуживания технологического оборудования для очистки диффузионного сока.
4. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.
5. Ориентируется в способах выявления и устранения неисправностей в работе технологического оборудования для очистки диффузионного сока.
6. Регулирует работу теплообменников.
7. Чистит ловушки насосов, аппараты сатурации, спускает из них осадок.
8. Устраняет неисправности в работе обслуживаемого технологического оборудования.
9. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования для очистки диффузионного сока.
Результат обучения: 3) Осуществлять отбор проб и проводить анализы.
Критерии оценки:
1. Дает определение основным группам микроорганизмов.
2. Классифицирует основные пищевые инфекции и пищевые отравления.
3. Характеризует возможные источники микробиологического загрязнения в пищевом производстве.
4. Понимает санитарно-технологические требования к помещениям, оборудованию, инвентарю, одежде.
5. Владеет правилами личной гигиены работников пищевых производств.
6. Соблюдает правила проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации.
7. Характеризует физико-химические и технологические свойства диффузионного сока.
8. Пользуется средствами измерений и таблицами поправок.
9. Проводит анализы по определению: качества воды, поступающей в диффузионные аппараты; степени обсемененности свекловичной стружки; кислотности, содержания инвертного сахара и количества микроорганизмов в диффузионном соке; кислотность и количество микроорганизмов в преддефекованном соке.
ПК 4. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по квалификации
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям свеклосахарного производства, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока".
В результате изучения модуля обучающиеся:
приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства; учатся исполнять инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия; выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по получению и очистке диффузионного сока под руководством наставника более высокой квалификации; оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; регулировать работу технологического оборудования; пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции; оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков (получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

10. Келіп түсетін шырын мен сатурациялық газдың сапасын бақылайды.
11. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарының көрсеткіштері бойынша дефекациялау және сатурациялау үдерісін реттейді және бақылайды.
12. Утфелді қайнтау және қойылтпаларды өңдеу үдерісінде қауіпсіздік техникасы, жеке гигиена және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Диффузиялық шырынды тазартуға арналған технологиялық жабдыққа қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қант қызылшасы өндірісінің аппараттық-технологиялық схемасын түсінеді.
2. Технологиялық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының түрлерін, мақсаттарын, құрылысын және жұмыс істеу принциптерін білетінін көрсетеді.
3. Диффузиялық шырынды тазалау үшін технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету ережелерін біледі.
4. Жабдықтың ақаулықтарының технологиялық үдерістің барысы мен өнім сапасына әсер ету нәтижесін түсінеді.
5. Диффузиялық шырынды тазалау үшін технологиялық жабдықтың жұмысында ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдеріне бағдарланады.
6. Жылу алмастырғыштардың жұмысын реттейді.
7. Сорғылардың, сатурациялау аппараттарының торларын тазалайды, олардағы шөгінділерді төгеді.
8. Қызмет көрсететін технологиялық жабдықтың жұмысындағы ақауларды жояды.
9. Диффузиялық шырынды тазалауға арналған технологиялық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынамаларды іріктеуді жүзеге асыру және талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Микроорганизмдердің негізгі топтарына анықтама береді.
2. Негізгі азық-түлік инфекцияларын және тағамдық улануды жіктейді.
3. Тамақ өнімдерінде микробиологиялық ластанудың ықтимал көздерін сипаттайды.
4. Ғимараттарға, жабдықтарға, құрал-саймандарға, киімге қойылатын санитарлық-технологиялық талаптарды түсінеді.
5. Азық-түлік өндірісі қызметкерлерінің жеке гигиеналық ережелерін біледі.
6. Дезинфекция, дезинсекция, дератизациялау ережелерін сақтайды.
7. Диффузиялық шырынның физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды.
8. Өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдаланады.
9. Диффузиялық аппаратқа келетін судың сапасы; қызылша жоңқаларын ұсақтау дәрежесі; қышқылдығы, инвертті қант құрамын және диффузиялық шырындағы микроорганизмдердің санын; дефекациялау алдындағы шырындағы қышқылдық пен микроорганизмдердің санын анықтау бойынша талдау жүргізеді.
КҚ 4. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 04. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль қант қызылшасы өндірісінің заманауи талаптарына сай келетін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындалуға және "Диффузия шырынын дефекосатурациялау аппаратшысы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өндірістік жағдайда біліктілік тұрғысынан кәсіптік қызметтегі практикалық тәжірибе алады; кәсiпорынның өндiрiстiк цехтарында жұмыстарды орындау кезiнде қауiпсiздiк техникасы шаралары мен өндірістiк санитария жөнiндегi нұсқаулықты орындауға; жоғары білікті жетекшінің басшылығымен диффузиялық шырынды алу және тазалау бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындауға; шикізат, жартылай дайын өнімдер және дайын өнім сапасын бағалауға; технологиялық жабдықтың жұмысын реттеуге; өнім шығарылымын регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдануға; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау технологияларын білу.
Кәсіптік дағдыларға ие болу және оларды бекіту практика (жұмыс біліктілігін алу)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает аппаратурно-технологическую схему получения и очистки диффузионного сока.
2. Владеет основными сведениями о видах, физико-химических и технологических свойствах сырья сахарного производства, микробиологических процессах, происходящих в диффузионном соке.
3. Характеризует виды, физико-химические и технологические свойства сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов и готовой продукции, понимает требования, предъявляемые к его качеству, правилам и срокам хранения.
4. Ориентируется в назначении, устройстве и принципах работы технологического оборудования, необходимого для производства и обессахаривания свекловичной стружки, очистки диффузионного сока, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока 3 разряда".
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи профессиональной практики.
2. Владеет информацией о производственном регламенте предприятия.
3. Принимает и подготавливает рабочее место.
4. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности в процессе очистки диффузионного сока.
5. Выполняет работы по получению диффузионного сока, ведению процессов дефекации и сатурации в соответствии с установленным технологическим регламентом под руководством наставника более высокой квалификации.
6. Оценивает качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Обслуживает технологическое оборудование, устраняет неисправности в его работе.
8. Применяет требования нормативных документов, регламентирующих выпуск продукции.
9. Оформляет документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
10. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирует его работу.
11. Участвует в устранении причин отклонений от норм технологического режима.
12. Выполняет практическую работу на получение квалификации "Аппаратчик дефекосатурации диффузионного сока 3 разряда".
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Квалификация "122001 2 – Аппаратчик варки утфеля"
ПК 5. Вести процесс уваривания утфелей
ПМ 05. Ведение процесса уваривания утфелей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для варки утфеля.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
технологии кристаллизации сахара и патокообразования;
технологию варки утфелей;
приемы контроля процесса уваривания утфелей;
стандарты и технологические свойства готовой продукции;
устройство и правила эксплуатации технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести процесс уваривания утфелей второй и третьей кристаллизации в вакуум-аппаратах различной емкости при трехкристаллизационной схеме в сахаро-песочном производстве и при переработке сахара-сырца;
контролировать и регулировать процесс уваривания утфелей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
выявлять изменения, происходящие в сырье и полуфабрикатах при неправильном ведении технологического процесса;
обслуживать технологическое оборудование.
Результат обучения: 1) Обеспечивать ведение процесса уваривания утфелей.
Спецтехнология
Оборудование
Микробиология
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Диффузиялық шырынды алу мен тазалаудың аппараттық-технологиялық схемасын түсінеді.
2. Қант өндірісі шикізатының түрлері, физика-химиялық және технологиялық қасиеттері, диффузия шырынында орындалатын микробиологиялық үдерістер туралы негізгі мәліметтерді біледі.
3. Шикізаттың, қосалқы материалдардың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің түрлерін, физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды, оның сапасына, ережелеріне және сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды түсінеді.
4. Қызылша жоңқаларын өндіруге және қантсыздандыруға, диффузиялық шырынды тазартуға қажетті технологиялық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының мақсатына, құрылысына және жұмыс істеу принциптеріне бағдарланған.
Оқыту нәтижесі: 2) "3 разрядты диффузия шырынын дефекосатурациялау аппаратшысы" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік практика мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламенті туралы ақпаратын меңгереді.
3. Жұмыс орнын қабылдайды және дайындайды.
4. Утфелді қайнтау және қойылтпаларды өңдеу үдерісінде қауіпсіздік техникасы, жеке гигиена және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
5. Біліктілігі жоғары жетекшінің басшылығымен бекітілген технологиялық регламентке сәйкес диффузиялық шырынды алу, дефекациялау және сатурациялау үдерістерін жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындайды.
6. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бағалайды.
7. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсетеді, оның жұмысындағы ақаулықтарды жояды.
8. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
9. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдейді.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережелерін сақтайды, оның жұмысын реттейді.
11. Технологиялық режим нормаларынан ауытқудың себептерін жоюға қатысады.
12. "3 разрядты диффузия шырынын дефекосатурациялау аппаратшысы" біліктілігін алу бойынша практикалық жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жинақтап және практика есебін жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
"122001 2 – Утфель қайнату аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 5. Утфель қайнату үдерісін жүргізу
КМ 05. Утфель қайнату үдерісін жүргізу
Бұл модуль утфель қайнатуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
қанттың кристалдануы және сірне пайда болу технологиясын;
утфелді қайнату технологиясын; утфелді қайнату үдерісін бақылау әдістерін;
дайын өнімнің стандарттары мен технологиялық қасиеттерін;
технологиялық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының құрылысы мен пайдалану ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қант-құмшекер өндірісінде үш кристалдану схемасы кезінде және шикі қантты өңдеу кезінде сыйымдылығы әртүрлі вакуум-аппараттарда екінші және үшінші кристалданған утфелді қайнату үдерісін жүргізуді; бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша утфелді қайнату үдерісін бақылау және реттеуді; технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізат пен жартылай дайын өнімдерде болатын өзгерістерді анықтауды;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Утфелді қайнату үдерісін қамтамасыз ету.
Арнайы технология
Жабдық
Микробиология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет основами технологии кристаллизации сахара и патокообразования.
2. Владеет технологией уваривания утфелей.
3. Характеризует физические и химические свойства сырья (сахарных продуктов, поступающих на уваривание) и готовой продукции, получаемой в результате уваривания.
4. Соблюдает требования, предъявляемые к сырью, полуфабрикатам и готовой продукции.
5. Регулирует подачу оттеков и пара в аппарат.
6. Ведет процесс заводки и наращивания кристаллов.
7. Ведет процесс сгущения кристаллической массы перед спуском.
8. Спускает утфель из аппарата в утфелемешалки.
9. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности в процессе варки утфелей и переработки оттеков.
Результат обучения: 2) Обеспечивать эксплуатацию технологического оборудования для уваривания утфелей.
Критерии оценки:
1. Понимает аппаратурно-технологическую схему кристаллизационного отделения сахарного завода.
2. Демонстрирует знания устройства, принципов работы, конструктивных особенностей и правил эксплуатации технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
3. Включает вакуум-аппарат и поддерживает в нем разрежение.
4. Проверяет исправность оборудования.
5. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.
6. Владеет способами устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
7. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования для уваривания утфелей.
Результат обучения: 3) Осуществлять отбор проб и проводить анализы.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами отбора проб и методикой проведения несложных анализов.
2. Осуществляет отбор проб.
3. Пользуется средствами измерений и таблицами поправок.
4. Анализирует вязкость свежей мелассы.
5. Определяет вязкость оттека утфеля первой кристаллизации после разбавления его водой.
6. Определяет видимый и истинный коэффициенты пресыщения сахарозы в оттеке утфеля (выход белого сахара, выход мелассы и ее качество).
ПК 6. Контролировать режимы технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара, исправность оборудования и контрольно-измерительных приборов
ПМ 06. Контроль режимов технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара, исправности оборудования и контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
последовательность и режимы проведения технологических операций; нормы и требования к объектам контроля; приемы контроля процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара;
методы автоматического регулирования и управления производственными процессами; основные понятия автоматизированной обработки информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности;
принципы рыночной экономики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
контролировать режимы технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара; предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства;
использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности;
ориентироваться в общих вопросах экономики производства.
Результат обучения: 1) Устанавливать и контролировать режимы технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара.
Спецтехнология
Оборудование
Автоматизация технологических процессов
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы экономики
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Қанттың кристалдануы және сірненің пайда болуы технологиясының негіздерін біледі.
2. Утфелді қайнату технологиясын біледі.
3. Қайнату нәтижесінде алынатын шикізаттың (қайнатуға келіп түсетін қант өнімдері) және дайын өнімнің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайды.
4. Шикізатқа, жартылай дайын өнімге және дайын өнімге қойылатын талаптарды сақтайды.
5. Аппаратқа қойылтпа мен будың берілуін реттейді.
6. Кристалдарды енгізу және жетілдіру үдерісін жүргізеді.
7. Төгу алдында кристалл массасын қойылту үдерісін жүргізеді.
8. Утфелді аппараттан утфел араластырғыштарға құяды.
9. Утфелді қайнтау және қойылтпаларды өңдеу үдерісінде қауіпсіздік техникасы, жеке гигиена және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Утфелді қайнату үшін технологиялық жабдықты пайдалануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қант зауытының кристалдау бөлімшесінің аппараттық-технологиялық схемасын түсінеді.
2. Технологиялық жабдықтың, өлшеу құралдарының құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану ережелері туралы білімін көрсетеді.
3. Вакуум-аппаратты қосады және сұйылтуды ұстап тұрады.
4. Жабдықтың дұрыстығын тексереді.
5. Жабдықтың ақаулықтарының технологиялық үдерістің барысы мен өнім сапасына әсер ету нәтижесін түсінеді.
6. Көмек көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін біледі.
7. Утфелді қайнатуға арналған технологиялық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынамаларды іріктеуді жүзеге асыру және талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Үлгілерді алу ережелерін және қарапайым талдау жүргізу әдістемесін біледі.
2. Үлгілерді алуды жүзеге асырады.
3. Өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдаланады.
4. Жаңа мелассаның тұтқырлығын талдайды.
5. Сумен араластырылғаннан кейін бірінші кристалдану утфелінің қойылтпасының тұтқырлығын анықтайды.
6. Утфелінің қойылтпасыннда қанықтылық қанықтылығының анық және шынайы коэффициенттерін анықтайды (ақ қант шығымдылығы, мелассаның шығымдылығы және сапасы).
КҚ 6. Утфель қайнату және қанттың кристалдануы технологиялық үдерістерінің режимдерін, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын бақылау
КМ 06. Утфель қайнату және қанттың кристалдануы технологиялық үдерістерінің режимдерін, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын бақылау
Бұл модуль утфель қайнату және қанттың кристалдануы технологиялық бақылауды жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
технологиялық операцияларды жүргізу реттілігі мен режимдерін; бақылау объектілеріне қойылатын нормалар мен талаптарды; утфелді қайнату және қанттың кристалдану үдерістерін бақылау әдістерін;
өндірістік үдерістерді автоматты реттеу және басқару әдістерін; автоматтандырылған ақпаратты өңдеудің негізгі ұғымдарын; кəсіби қызмет саласындағы негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдерді жəне қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін;
нарықтық экономика қағидаттарын игереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
утфелді қайнатудың технологиялық үдерістерін және қанттың кристалдану режимдерін бақылауды; технологиялық режимдер мен өндірістік параметрлердің жаңылуын болдырмауды;
өндірістік қызметте технологиялық үдерістерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалануды;
кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, түрлендіру және беру технологиясын қолдануды;
кәсіптік қызметте бағдарламалық жасақтамаларды әр алуан түрлерін пайдалануды;
өндіріс экономикасының жалпы мәселелерінде бағдарлануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Утфелді қайнату және қанттың кристалдану технологиялық үдерістерінің режимін орнату және бақылау.
Арнайы технология
Жабдық
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Экономика негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает принципы измерения, регулирования, контроля и автоматического управления параметрами технологических процессов уваривания утфеля и кристаллизации сахара.
2. Наблюдает за показаниями контрольно-измерительных приборов.
3. Контролирует нагрев сиропа и оттеков перед подачей в аппараты.
4. Регулирует температурный режим в аппаратах по показаниям контрольно-измерительных приборов.
5. Осуществляет отбор проб.
6. Определяет готовность утфеля.
7. Контролирует процессы уваривания утфеля и кристаллизации сахара, исправность оборудования и контрольно-измерительных приборов.
8. Предотвращает сбои технологических режимов и параметров производства.
Результат обучения: 2) Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в задачах автоматизации сахарного производства.
2. Понимает принципы автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в сахарном производстве.
3. Владеет основными сведениями об измерениях и измерительных приборах.
4. Обосновывает выбор методов измерений технологических параметров, принципы действия и особенности применения средств измерений.
5. Демонстрирует знания методов автоматического регулирования и управления производственными процессами.
6. Контролирует процессы автоматического регулирования сахарного производства.
7. Пользуется автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами.
8. Регулирует проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях сахарного производства.
9. Производит настройку систем автоматизации.
Результат обучения: 3) Применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает функции и возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет методами и средствами сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Апробирует базовые системные программные продукты в профессиональной деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ при ведении установленного учета и технической документации.
5. Применяет основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Результат обучения: 4) Применять основы экономических знаний в профессиональной деятельности для решения производственных ситуаций с позиции эффективности и рациональности
Критерии оценки:
1. Владеет экономической терминологией, основами экономической культуры и речи.
2. Понимает сущность отношений собственности, понятий разгосударствления и приватизации.

1. Утфелді қайнату және қанттың кристалдану технологиялық үдерістерінің параметрлерін өлшеу, реттеу, бақылау және автоматты басқару принциптерін түсінеді.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды.
3. Аппаратқа берер алдында шәрбат пен қойылтпаны қыздыруды бақылайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша аппараттардағы температуралық режимді реттейді.
5. Үлгілерді алуды жүзеге асырады.
6. Утфельдің дайындығын анықтайды.
7. Утфель қайнату және қанттың кристалдану үдерістерін, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын бақылайды.
8. Технологиялық режимдер мен өндірістік параметрлердің іркілуін болдырмайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік қызметте технологиялық үдерістерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қант өндірісін автоматтандыру міндеттеріне бағдарланады.
2. Қант өндірісіндегі бу өндірісін және сумен жабдықтау, салқын ауамен жабдықтау және ауа баптау үдерістерін автоматтандыру қағидаттарын түсінеді.
3. Өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі ұғымдарды біледі.
4. Технологиялық параметрлерді өлшеу әдістерін таңдауды, өлшеу құралдарының әрекет ету қағидаттары мен оларды пайдалану ерекшеліктерін негіздейді.
5. Өндірістік үдерістерді автоматтық реттеу және басқару әдістерін білетінін көрсетеді.
6. Қант өндірісін автоматтық реттеу үдерістерін бақылайды.
7. Автоматтық реттегіштер мен орындаушы механизмдерді пайдаланады.
8. Қант өндіру кәсіпорындарында химиялық және гидравликалық үдерістерін жүргізуді реттейді.
9. Автоматтандыру жүйелерін баптауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте әртүрлі бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіби қызметінде ақпараттық технологияларды қолдану мүмкіндіктері мен қызметін түсінеді.
2. Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын біледі.
3. Кәсіптік қызметтегі негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдерді анықтайды.
4. Белгіленген есеп пен техникалық құжаттаманы жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалардың пакетін пайдаланады.
5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістік жағдайларды тиімділік және ұтымдылық тұрғысынан шешу үшін кәсіптік қызметте экономикалық білім негіздерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминологияны, экономикалық мәдениет пен сөйлеуді біледі.
2. Меншік қатынастарының, мемлекет иелігінен алу мен жекешелендіру түсініктерінің мәнін түсінеді.

3. Анализирует типы экономических систем, раскрывая их преимущества и недостатки.
4. Разбирается в организации общественного производства, свойствах товара.
5. Ориентируется в законодательстве РК, регламентирующем экономические права и обязанности граждан.
6. Понимает сущность рыночной экономики, ее особенности и характерные черты.
ПК 7. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 07. Выполнение основных видов работ по квалификации
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям сахарного производства, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Аппаратчик варки утфеля".
В результате изучения модуля, обучающиеся:
приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства; учатся исполнять инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия; выполнять основные ручные и механизированные технологические операции процесса уваривания утфелей под руководством наставника более высокой квалификации; оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; регулировать работу технологического оборудования; пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции; оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков (получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Понимает аппаратурно-технологическую схему уваривания утфелей.
2. Характеризует физические и химические свойства сырья (сахарных продуктов, поступающих на уваривание) и готовой продукции, получаемой в результате уваривания.
3. Понимает процессы, происходящие при кристаллизации сахара и патокообразовании.
4. Владеет технологией варки утфелей.
5. Ориентируется в устройстве и принципах действия технологического оборудования для варки утфеля, кристаллизации и центрифугирования сахара; сушки, упаковки и хранения сахара-песка, сушки жома; прессования, сушки и упаковки прессованного сахара-рафинада; контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Получение квалификации "Аппаратчик варки утфеля 2 разряда".
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи профессиональной практики.
2. Владеет информацией о производственном регламенте предприятия.
3. Принимает и подготавливает рабочее место.

3. Экономикалық жүйелердің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай отырып, олардың типтерін талдайды.
4. Қоғамдық өндірісті ұйымдастыруды, тауар қасиеттерін түсінеді.
5. Диффузиялық шырынды тазалау үдерістерін реттеудің экономикалық құқықтары мен міндеттерін регламенттейтін ҚР заңнамасына бағдарланады.
6. Нарықтық экономиканың мәнін, оның ерекшеліктері мен өзіндік белгілерін түсінеді.
КҚ 7. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 07. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль қант өндірісінің заманауи талаптарына сай келетін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындалуға және "Утфель қайнату аппаратшысы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өндірістік жағдайда біліктілік тұрғысынан кәсіптік қызметтегі практикалық тәжірибе алады; кәсiпорынның өндiрiстiк цехтарында жұмыстарды орындау кезiнде қауiпсiздiк техникасы шаралары мен өндірістiк санитария жөнiндегi нұсқаулықты орындауға; жоғары білікті жетекшінің басшылығымен диффузиялық шырынды алу және тазалау бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындауға; шикізат, жартылай дайын өнімдер және дайын өнім сапасын бағалауға; технологиялық жабдықтың жұмысын реттеуге; өнім шығарылымын регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдануға; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау технологияларын білу.
Кәсіптік дағдыларға ие болу және оларды бекіту практикасы (жұмыс біліктілігін алу)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Утфель қайнатудың аппаратуралық-технологиялық схемасын түсінеді.
2. Қайнату нәтижесінде алынатын шикізаттың (қайнатуға келіп түсетін қант өнімдері) және дайын өнімнің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайды.
3. Қанттың кристалдануы және сірнені пайда болуы кезінде орындалатын үдерістерді түсінеді.
4. Утфелді қайнату технологиясын біледі.
5. Утфелді қайнатуға, қантты кристалдау мен центрифугалауға; құмшекерді кептіруге, қаптауға және сақтауға, сығындыны кептіруге; престелген шақпақ қантты баспалау, кептіру және қаптауға арналған технологиялық жабдықтардың; бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу принциптеріне бағдарланған.
Оқыту нәтижесі: 2) "2 разрядты утфель қайнтау аппаратшысы" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік практика мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламенті туралы ақпаратты біледі.
3. Жұмыс орнын қабылдайды және дайындайды.

4. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности в процессе варки утфелей и переработки оттеков.
5. Выполняет основные технологические операции процесса уваривания утфелей под руководством наставника более высокой квалификации.
6. Оценивает качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Обслуживает технологическое оборудование, устраняет мелкие неисправности в его работе.
8. Применяет требования нормативных документов, регламентирующих выпуск продукции.
9. Оформляет документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
10. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирует его работу.
11. Участвует в устранении причин отклонений от норм технологического режима.
12. Выполняет практическую работу на получение квалификации "Аппаратчик варки утфеля 2 разряда".
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять очет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Квалификация "122004 3 – Техник-технолог"
ПК 8. Организовывать и вести технологические процессы сахарного производства
ПМ 08. Организация
и ведение технологических процессов сахарного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов сахарного производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
последовательность и режимы проведения технологических операций;
методику выполнения технологических расчетов;
назначение, устройство и принцип работы технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов;
режимы работы технологического оборудования;
методы определения показателей качества готовой продукции;
виды брака и меры по его предотвращению;
санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля;
учет готовой продукции;
методы фасовки и упаковки готовой продукции;
условия хранения готовой продукции, требования к складам для хранения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
устанавливать и соблюдать режимы проведения технологических операций;
обеспечивать ход технологических процессов;
контролировать показатели качества готовой продукции;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск готовой продукции;
проводить мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества готовой продукции;
проводить техническое обслуживание и наладку технологического оборудования;
соблюдать правила эксплуатации технологического оборудования, производственных линий и контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 1) Устанавливать и контролировать режимы технологических процессов производства различных видов рафинированного сахара.
Технология производства рафинированного сахара
Оборудование производства
Критерии оценки:

4. Утфелді қайнтау және қойылтпаларды өңдеу үдерісінде қауіпсіздік техникасы, жеке гигиена және өрт қауіпсіздігі ережелерін ережелерін сақтайды.
5. Жоғары білікті жетекшінің басшылығымен утфелді қайнату үдерісінің негізгі технологиялық операцияларын орындайды.
6. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бағалайды.
7. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсетеді, оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жояды.
8. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
9. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдейді.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережелерін сақтайды, оның жұмысын реттейді.
11. Технологиялық режим нормаларынан ауытқудың себептерін жоюға қатысады.
12. "2 разрядты утфель қайнтау аппаратшысы" біліктілігін алу бойынша практикалық жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жинақтап және практика есебін жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практиканы өтудің кезектілігін, атқарылған жұмыстардың тізімін және практика кезінде алынған дағдыларды сипаттайды
"122004 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 8. Қант өндірісінің технологиялық үдерістерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 08. Қант өндірісінің технологиялық үдерістерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль қант өндірісінің технологиялық үдерістерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды;
технологиялық операциялардың реттілігі мен режимдерін; технологиялық есептеулерді жүргізу әдістемесін;
технологиялық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу принципін;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштерін анықтау әдістерін;
ақаулық түрлері және оны болдырмау шараларын;
ыдыстарға, өндірістік жабдықтарға және өзге де бақылау нысандарына қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды;
дайын өнімнің есебін;
дайын өнімді өлшеу мен қаптаудың әдістерін;
дайын өнімді сақтау шарттарын, сақтау қоймаларының талаптарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
технологиялық операцияларды жүргізу режимдерін белгілеуді және сақтауды;
технологиялық үдерістердің барысын қамтамасыз етуді;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштерін бақылауды;
дайын өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалануды;
ақаулардың алдын алу және дайын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізуді;
технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен баптауды жүргізуді;
технологиялық жабдықтарды, өндірістік желілер мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тазартылған қанттың әр алуан түрлерін өндірудің технологиялық үдерістерінің режимдерін белгілеу және бақылау.
Тазартылған қантты өндіру технологиясы
Өндіріс жабдығы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает сущность технологических процессов производства различных видов рафинированного сахара.
2. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
3. Понимает последовательность и особенности режимов проведения технологических операций по производству рафинированного сахара различных видов.
4. Выполняет технологические расчеты.
5. Ориентируется в назначении, устройстве и принципах работы технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
6. Определяет показатели качества продукции различными методами.
7. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
8. Различает виды брака готовой продукции, применяет меры по его предотвращению.
9.Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
10. Ведет учет готовой продукции.
11. Владеет различными методами фасовки и упаковки готовой продукции.
12. Обеспечивает выполнение условий хранения рафинированного сахара, требований к складам для хранения.
13. Контролирует ход технологических процессов и обеспечивает их нормальное проведение.
Результат обучения: 2) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий для производства различных видов рафинированного сахара.
2. Осуществляет расчет нагрузки на оборудование.
3. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
4. Демонстрирует знания правил установки, наладки и технического обслуживания используемого оборудования.
5. Проводит техническое обслуживание и наладку технологического оборудования.
6. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования по производству различных видов рафинированного сахара.
7. Характеризует виды и причины неисправностей в работе технологического оборудования.
8. Выявляет и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
ПК 9. Контролировать параметры технологических процессов и качество готовой продукции
ПМ 09. Контроль параметров технологических процессов и качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля параметров технологических процессов и качества готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
общие методы исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
устройство контрольно-измерительных приборов;
стандарты, определяющие требования к безопасности и качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить испытания для определения органолептических и физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
выявлять и устранять причины брака;
пользоваться нормативно-технической документацией;
оформлять документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль качества сырья, вспомогательных материалов, полупродуктов, готовой продукции и отходов сахарного производства.
Технохимический контроль производства
Безопасность сырья и пищевых продуктов
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Тазартылған қанттың әр алуан түрлерін өндірудің технологиялық үдерістерінің мәнін түсінеді.
2. Шикізат, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды біледі.
3. Тазартылған қанттың әр алуан түрлерін өндіру бойынша технологиялық үдерістерді жүргізу режимдерінің реттілігі мен ерекшелігін түсінеді.
4. Технологиялық есептерді орындайды.
5. Технологиялық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты, құрылысы мен жұмыс істеу принциптеріне бағдарланған.
6. Өнім сапасының көрсеткіштерін әр түрлі әдістермен анықтайды.
7. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
8. Дайын өнімнің ақаулық түрлерін ажыратады, оны болдырмау жөнінде шаралар қолданады.
9. Ыдыстарға, өндірістік жабдықтарға және өзге де бақылау нысандарына қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
10. Дайын өнімнің есебін жүргізеді.
11. Дайын өнімді өлшеу мен қаптаудың әртүрлі әдістерін біледі.
12. Тазартылған қантты сақтау шарттарының, сақтау қоймаларының талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
13. Технологиялық үдерістердің барысын бақылайды және оларды қалыпты жүргізуді қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі мен қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тазартылған қанттың әр алуан түрлерін өндіруге арналған технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілердің мақсатын, әрекет ету қағидатын, пайдаланылу аясын және оларды пайдалану ережелерін түсінеді.
2. Жабдықтағы жүктемені есептеуді жүзеге асырады.
3. Технологиялық үдерістерді автоматтық реттеудің үлгілік жүйелерінде бағдарланады.
4. Қолданылатын жабдықты орнату, баптау және техникалық қызмет көрсету ережелерін білетінін көрсетеді.
5. Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен баптауды жүргізеді.
6. Тазартылған қанттың әр алуан түрлерін өндіру бойынша технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Технологиялық жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтайды және жояды.
9. Технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілерді қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтайды.
КҚ 9. Технологиялық үдерістердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 09. Технологиялық үдерістердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль технологиялық үдерістердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімді жалпы зерттеу әдістерін;
бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылысын;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттарды;
сынақ жасау әдістерінің стандарттарын игереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
шикізаттың, жартылай фабрикаттың және дайын өнімнің органолептикалық және физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізуді;
бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалануы және олардың дәлдігін тексеруді;
ақау себептерін анықтауды және жоюды;
нормативтік техникалық құжаттаманы қолдануды;
дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың, көмекші материалдардың, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімдер мен қант өндірісі қалдықтарының сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Өндірісті технохимиялық бақылау
Шикізаттың және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет общими методами исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептическими, химическими, физическими, физико-химическими, прямыми и косвенными, арбитражными и ускоренными.
2. Соблюдает гигиенические требования к качеству и безопасности сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
3. Проводит испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Обрабатывает результаты анализов и оформляет документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
5. Регулирует технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья.
6. Выявляет и устраняет причины брака.
7. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
8. Пользуется контрольно-измерительными приборами и проверяет их точность.
9. Применяет нормативно-техническую документацию, регламентирующую выпуск продукции.
Результат обучения: 2) Реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает критерии биологической безопасности сырья и продуктов питания, требования к качеству продукции растительного происхождения, системы и методы обеспечения безопасности и качества сырья и готовой продукции, принципы оценки биологической безопасности сырья и пищевых добавок.
2. Проводит исследования по оценке биологической безопасности продовольственного сырья и материалов.
3. Осуществляет контроль за использованием пищевых добавок.
4. Ориентируется в требованиях международного законодательства в области обеспечения безопасности и качества пищевой продукции.
Результат обучения: 3) Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи стандартизации, ее экономическую эффективность; основные понятия метрологии и сертификации; основные положения систем общетехнических и организационно-методических стандартов; терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц.
2. Владеет информацией о государственных отраслевых стандартах и технических условиях на сырье и готовую продукцию.
3. Применяет требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции.
4. Использует в профессиональной деятельности документацию системы качества.
5. Определяет качество продукции и заполняет декларации о соответствии.
6. Приводит несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц.
ПК 10. Проводить расчеты технико-экономических показателей производства
ПМ 10. Расчет технико-экономических показателей производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета основных технико-экономических показателей производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
отраслевую структуру пищевой промышленности и факторы, влияющие на ее формирование;
принципы и способы рационализации производственных процессов;
пути повышения производительности труда и эффективности использования средств производства;
системы и формы оплаты труда;
прогрессивные ресурсосберегающие технологии;
конъюнктуру рынка;
особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
сущность, цели, основные принципы и функции маркетинга, его связь с менеджментом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать показатели производительности труда;
рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
рассчитывать различные виды цен;
применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения;
анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
Результат обучения: 1) Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
Экономика отрасли
Основы менеджмента и маркетинга
Критерии оценки:

1. Шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімді зерттеудің жалпы әдістерін біледі: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, арбитраждық және жылдамдатылған әдістер.
2. Шикізат, жартылай өнімдер және дайын өнімдер сапасына қойылатын гигиеналық талаптарды сақтайды.
3. Шикізат, жартылай өнімдер және дайын өнімдер сапасының органолептикалық, физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізеді.
4. Талдау нәтижелерін өңдейді және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдейді.
5. Нақты жағдайға және шикізат сапасына байланысты технологиялық үдерісті реттейді.
6. Ақау себептерін анықтайды және жояды.
7. Шығарылатын өнімнің ақаулығын ескерту және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізеді.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады және олардың дәлдігін тексереді.
9. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізаттың және дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шикізат пен тамақтану өнімдерінің биологиялық қауіпсіздігінің өлшемшарттарын, өсімдік текті өнімнің сапасына қойылатын талаптарды, шикізаттың және дайын өнімнің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету жүйелері мен әдістерін; шикізат пен тағам қоспаларының биологиялық қауіпсіздігін бағалау қағидаттарын түсінеді.
2. Азықтық шикізат пен материалдардың биологиялық қауіпсіздігін бағалау бойынша зерттеулер жүргізеді.
3. Тағам қоспаларының пайдаланылуына бақылау жүргізеді.
4. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету саласындағы халықаралық заңнаманың талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негізгі ережелерін кәсіби қызметте қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Стандарттаудың міндеттерін, оның экономикалық тиімділігін; метрология мен сертификаттаудың негізгі түсініктерін; жалпы техникалық және ұйымдастырушылық-әдістемелік стандарттар жүйелерінің негізгі ережелерін; қолданыстағы стандарттар мен халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес терминологияны және шамаларды өлшеу бірліктерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламенті туралы мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық талаптар туралы ақпаратты біледі.
3. Технологиялық үдерістерге және шығарылатын өнімге нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
4. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттамасын пайдаланады.
5. Өнім сапасын анықтайды және сәйкестік туралы декларацияны толтырады.
6. Қолданыстағы стандарттар мен халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес өлшеулердің бейжүйелік шамаларын келтіреді.
КҚ 10. Өндірістік техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді
КМ 10. Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Бұл модуль кәсіпорынның негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
тамақ өнеркәсібінің салалық құрылымын және оның қалыптасуына әсер ететін факторларды;
өндірістік үдерістерді оңтайландыру принциптері мен тәсілдерін; еңбек өнімділігін және өндіріс құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру жолдарын;
еңбекке ақы төлеу жүйелерін және нысандарын;
үдемелі ресурс үнемдеуші технологияларды; нарық жағдаятын; кәсіптік қызмет саласындағы менеджмент ерекшеліктерін;
маркетингтің мәнін, мақсатын, негізгі қағидаттарын және функцияларын, оның менеджментпен байланысын игереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді; сала өнімдерінің өзіндік құнының әр алуан түрлерін есептеуді;
бағалардың әртүрлі түрлерін есептеуді;
кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас тәсілдерін пайдалануды;
тауарлар мен қызметтер нарығындағы жағдайды талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс пен еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыруға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге қажетті кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Сала экономикасы
Менеджмент және маркетинг негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Ориентируется в последовательности разработки производственной программы, методах определения потребности в оборотных средствах, формах и системах оплаты труда.
2. Определяет потребность в материальных ресурсах на основе действующих норм расхода.
3. Проводит расчет потребности в производственном оборудовании и амортизационных отчислений с использованием различных методов начисления амортизации.
4. Осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах, фонда заработной платы работников предприятия.
5. Составляет калькуляцию себестоимости продукции.
6. Понимает порядок формирования прибыли, рассчитывает различные виды прибыли.
7. Использует методы определения производительности труда, рассчитывает показатели движения персонала.
8. Определяет показатели эффективности использования материальных ресурсов, оборотных средств.
9. Определяет затраты на один тенге товарной продукции.
10. Рассчитывает показатели рентабельности (рентабельность продукции, продаж, производства).
Результат обучения: 2) Анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности управления производством и сбытом продукции на предприятиях отрасли, основы планирования деятельности организации, пути повышения эффективности информационных обменов.
2. Применяет различные подходы к принятию решений.
3. Осуществляет делегирование полномочий и задач.
4. Использует различные модели мотивации и меры контроля в практике управления.
5. Применяет в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Результат обучения: 3) Решать различные практические задачи, связанные повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных направлениях товарной, ценовой и сбытовой политики.
2. Использует внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований.
3. Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
4. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 11. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, полученных в процессе обучения; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта;
получение квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля, обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства:
учатся выполнять основные ручные и механизированные технологические операции сахарного производства;
обслуживать технологическое оборудование;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Дублировать работу техника-технолога на штатном рабочем месте.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік бағдарламаны әзірлеудің ретін, айналым қаражатына деген қажеттілікті анықтау әдістерін, еңбекке ақы төлеу нысандары мен жүйесін түсінеді.
2. Қолданыстағы шығындар нормалары негізінде материалдық ресурстарға қажеттілікті анықтайды
3. Амортизацияны есептеудің әртүрлі әдістерін қолдану арқылы өндірістік жабдықтар мен амортизациялық төлемдерге қажеттіліктерді есептейді.
4. Кәсіпорынның еңбек ресурстарына, қызметкерлердің жалақы қорына деген қажеттіліктерін есептеуді жүзеге асырады.
5. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын құрастырады.
6. Пайданың қалыптасу тәртібін түсінеді, пайданың әртүрлі түрлерін есептейді.
7. Еңбек өнімділігін анықтау әдістерін пайдаланады, персоналдың қозғалыс көрсеткіштерін есептейді.
8. Материалдық ресурстарды, айналым қаражатын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
9. Тауар өнімінің бір теңгесіне жұмсалатын шығындарды анықтайды.
10. Табыстылық көрсеткіштерін (өнімнің, сатудың, өндірістің табыстылығы) есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін, оның ішкі айнымалы және сыртқы факторларын талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сала кәсіпорындарында өнімді өндіру мен өткізуді басқару ерекшеліктерін, ұйымның қызметін жоспарлау негіздерін, ақпарат алмасу тиімділігін арттыру жолдарын түсінеді.
2. Шешімдерді қабылдаудың әртүрлі тәсілдемелерін пайдаланады.
3. Уәкілеттер мен міндеттерді табыстауды жүзеге асырады.
4. Басқару практикасында ынталандырудың әртүрлі модельдері мен бақылау шараларын пайдаланады.
5. Кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас жасау тәсілдерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін арттырумен байланысты әртүрлі практикалық есептерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауар, баға және өткізу саясатының негізгі бағыттарына бағдарланады.
2. Маркетингтік зерттеулер үшін ішкі және сыртқы қайталама ақпарат көздерін пайдаланады.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде бастапқы ақпаратты жинаудың түрлі әдістерін қолданады.
4. Тұтынушының мінез-құлқы мен таңдауына әсер ететін факторларды талдайды.
КҚ 11. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Диплом алды практикасы
Бұл модуль оқу үдерісінде алынған білім мен кәсіби құзыреттілікті жинақтауға және жетілдіруге; дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау мен дайындауға бағытталған.
"Техник-технолог" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие болады: қант өндірісінің негізгі қолмен істелетін және механикаландырылған технологиялық операцияларын жүргізуді;
технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді; өнім шығарылымын реттейтін нормативтік құжаттарды қолдануды;
шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасын бағалауды; шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасын куәландыратын құжаттарды рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Штаттық жұмыс орнында техник-технологтың жұмысын қайталау.
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет представление об организационно-правовой форме и структуре предприятия, видах выпускаемой продукции, системе контроля качества; технологических процессах и режимах производства, работе основных и вспомогательных цехов и отделов предприятия, функциональных обязанностях работников, занятых в производстве.
2. Ведет технологические процессы производства продукции в соответствии с нормативной документацией.
3. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
4. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования по производству различных видов сахара.
5. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологических режимов.
6. Определяет технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса.
7. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
8. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
9. Предупреждает и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
10. Ведет учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломной работы.
Критерии оценки:
1. Собирает сведения, характеризующие работу предприятия.
2. Подбирает и анализирует материал по теме дипломной работы в соответствии с заданием.
3. Проводит продуктовые расчеты.
4. Рассчитывает и подбирает основное и вспомогательное оборудование.
5. Проводит расчеты производительности оборудования.
6. Рассчитывает потребность предприятия во вспомогательных и упаковочных материалах, таре.
7. Анализирует качество технохимического и микробиологического контроля производства.
8. Рассчитывает технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции, финансовое состояние и положение на рынке.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 70
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 493
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство консервов и пище концентратов"
Код и профиль образования:
1200000 - Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1222000 - Производство консервов и пище концентратов
Квалификация*:
122202 2 - Аппаратчик варки
122205 2 - Машинист разливочно-наполнительных автоматов
122207 3 - Техник-технолог
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
1год 10 месяцев,
2 года 10 месяцев,
3 года 10 месяцев
на базе основного
среднего образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семестрам****
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и /или профессиональная практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Квалифицированные рабочие кадры
ООД
Общеобразовательные дисциплины**
+
+
+

1. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысаны және құрылымы, шығарылатын өнім түрлері, сапаны бақылау жүйесі; өндірістің технологиялық үдерістері мен режимдері, кәсіпорынның негізгі және қосалқы цехтары мен бөлімдерінің жұмысы, өндірісте жұмыспен қамтылған қызметкерлердің функционалдық міндеттері туралы түсінікке ие.
2. Нормативтік құжаттамаға сәйкес, өнім өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізеді.
3. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
4. Қанттың әр алуан түрлерін өндіру жөнінде технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
5. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алады және жояды.
6. Технологиялық үдерістің әртүрлі сатыларында технологиялық жоғалтулар мен шығындарды анықтайды.
7. Ақаулардың алдын алу және шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізеді.
8. Технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді пайдалану ережелерін сақтайды.
9. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақаулардың алдын алады және жояды.
10. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша материалдарды зерделеу, жинау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның жұмысын сипаттайтын мәліметтерді жинайды.
2. Тапсырмаға сәйкес диплом жұмысының тақырыбы бойынша материалды таңдап алады және талдайды.
3. Азық-түлік есептеулерін жүргізеді.
4. Негізгі және қосалқы жабдықты есептейді және таңдап алады.
5. Жабдықтың нәтижелілігін есептеуді жүргізеді.
6. Кәсіпорынның көмекші және қаптау материалдарына, ыдыстарға деген қажеттілігін есептейді.
7. Өндірістің технохимиялық және микробиологиялық бақылауының сапасын талдайды.
8. Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жинақтап және практика есебін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері, қаржылық жай-күйі және нарықтағы орны.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
70-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
493-қосымша
"Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы:
1222000 - Консервілер және тағам концентраттары өндірісі
Біліктілігі *:
1222022 - Пісіру аппаратшысы
1222052 - Құю-толтыру автоматтарының машинисі
1222073 - Техник-технолог
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Индексі
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу****
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білікті жұмысшы кадрлар
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер **
+
+
+

1. Знает лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
2. Знает терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Умеет читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают следующие знания: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами;
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают :социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандығы бойынша терминологияны меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) ) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БК 2. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарды құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен функцияларын, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсатын, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде меңгереді:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін біледі.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын біледі.
3. Құжаттардың құрылымын біледі.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін біледі.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды біледі.
6. Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде құру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын біледі.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындауды біледі.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Аталған модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білім, машық және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайту; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамыту; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Знает сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Знает и осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Умеет формулировать собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Знает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Знает культурные достижения Независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Знает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Умеет отличать экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Умеет толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Знать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Знает понятие и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Знать основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимать правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Знает методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Знает основные положения гражданского и семейного права.

1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік пен уақыт" ұғымдарының мәнін анықтайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі пікірлерді талдайды, осы түсініктерге қатысты өз пікірін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын біледі.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын анықтайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды анықтау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылықтың және құқықтық тәртіптің ұғымы мен қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салаларын білу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін біледі.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілікті түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.

5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основыне социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Знает структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.
3. Знает налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

5. Салық түрлерін біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды анықтайды: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын біледі
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы білімді меңгерген.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету тетіктерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономика бойынша базалық білімді қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері туралы, нарық тетіктері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуі; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелер мен бизнес негіздерін түсіну.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономиканың заңдылығы мен қағидаттарын пайдаланады.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін білу.
3. Мемлекеттің салықтық заңнамасын біледі.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік нысандары мен түрлерін, жоспар түрлерін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
Владеет основами составления бизнес-плана
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2. Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "122202 2 - Аппаратчик варки"
ПК 1. Подготовить варочные аппараты сборники, коммуникации, насосы с соблюдением трудового законодательства и санитарно-гигиенических требований
ПМ 01Подготовка оборудования для безопасной варки сырья и продуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовки варочных аппаратов, сборников, коммуникаций, насосов с соблюдением трудового законодательства и санитарно- гигиенического требований для выполнения варки консервов и пище концентратов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
законодательство в области охраны труда и окружающей среды; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие правила техники безопасности при производстве полуфабрикатов; правила личной гигиены работников предприятий питания; санитарно- эпидемиологические требования к оборудованию, инвентарю, инструментам, санитарно- эпидемиологические требования к транспортированию и хранению пищевых продуктов; первичный инструктаж по технике безопасности о прохождении практики по профилю специальности; приемы механической и тепловой обработки продуктов и сырья; правила оформления чертежей; назначения и характеристики варочных аппаратов сборников и коммуникаций; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; законы термодинамики, основы теплообмена, общих устройств и работы котельных установок сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; программируемый контроль для полного контроля и управления, температурными, временными и перемешивающими режимами, а также управлением насосного и гомогенизирующего оборудования
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда с соблюдением санитарно- гигиенического требования и применением нормативно-технической документации на пищевую продукцию; владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний; выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов в ручной и машинной графике; выполнять подготовку варочных аппаратов, сборников, коммуникаций, насосов к работе: применять электроизмерительные приборы и приспособления в производстве консервов и пище концентратов. использовать тепловое оборудование; обслуживать варочное оборудование, насосы, коммуникаций.
Результат обучения:1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Охрана труда Черчение
Электротехника
Основы гидравлики и теплотехники
Типовое оборудование
Производственное обучение.
Учебно-ознакомительная практика
Охрана окружающей среды.
Специальная технология
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын біледі.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін біледі.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, даму факторлары мен талаптарын біледі.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын анықтайтын факторларды түсінеді.
Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2. Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін сипаттайтын негізгі деректерді, үрдістерді және құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалар арасындағы байланысты белгілейді.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"122202 2 - Пісіру аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 1. Еңбек заңнамасын және санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтай отырып, пісіру аппараттарын, жинақтарды, коммуникацияларды, cорғыларды дайындау.
КМ 01. Шикізатты және өнімдерді қауіпсіз пісіру үшін жабдықты дайындау
Бұл модуль консервілер мен тағам концентраттарын пісіруді орындау үшін еңбек заңнамасын және санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтай отырып, пісіру аппараттарын, жинақтарды, коммуникацияларды, сорғыларды дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: еңбекті және қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау саласындағы нормативтік құжаттарды; жартылай фабрикаттар өндірісі кезіндегі қауіпсіздік техникасының жалпы қағидаларын; тамақтандыру кәсіпорындарының жұмыскерлерінің жеке бас гигиенасының қағидаларын;
жабдықтарға, мүлікке, құралдарға қойылатын санитариялық – эпидемиологиялық талаптарды, тағам өнімдерін сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитариялық- эпидемиологиялық талаптарды; мамандық бейіні бойынша практикадан өту туралы қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаманы;
өнімдер мен шикізатты механикалық және жылумен өңдеудің тәсілдерін;
сызуларды рәсімдеу қағидаларын; жинақтар мен коммуникациялардың қолданыс мақсатын және сипаттамаларын;
күштік трансформаторларды, трансформаторлардың арнайы түрлерін; термодинамика заңдарын, жылу алмасу негіздерін, қазандық құрылғыларының жалпы құрылымы мен жұмысын; электр энергиясының өндірісі, берілісі және таратылуы туралы мәліметтерді; температуралық, уақыттық және орнын ауыстыру тәртіптерін толықтай бақылау және басқару үшін бағдарланатын бақылауды, сондай-ақ сорғылық және гомогенизациялайтын жабдықтарды басқаруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтай отырып және тағам өнімдеріне нормативтік-техникалық құжатаманы қолдана отырып, еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасы жөніндегі білімді қолдануы; өндірістік жарақаттану және кәсіптік аурулар мәселелерін меңгеруі;
эскиздерді, бөлшектердің, желілердің және олардың элементтерінің техникалық суреттерін және сызбаларын қолмен және машиналық графикамен орындауы; пісіру аппараттарын, жинақтарын, коммуникацияларды, сорғыларды жұмысқа дайындайды: консервілер мен тағам концентраттары өндірісінде электрлік өлшеу аспаптары мен құралдарын қолдануы.
жылу жабдықтарын пайдалануы;
пісіру аппараттарына, сорғыларға, коммуникацияларға қызмет көрсетуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау Сызу
Электротехника
Гидравлика және жылу техникасы негіздері
Үлгілік жабдық
Өндірістік оқыту.
Оқу-таныстыру практикасы
Қоршаған ортаны қорғау.
Арнайы технология
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Понимает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Понимает обеспечение охраны труда в Казахстане.
3. Соблюдает коллективный и трудовой договоры, условия и порядок заключения и расторжения договора.
4. Владеет информацией распределения рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
5. Соблюдает Технический регламент "Общие требования к пожарной безопасности".
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Распознает классификацию несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
3. Владеет информацией профессионального заболевания, характерные для работников предприятий питания.
4. Распознает общие вопросы расследования несчастных случаев и профзаболеваний, состав комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения: 3) Владеть основными сведениями о гигиене труда и санитарии труда.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования гигиены труда на рабочем месте.
2. Соблюдает рациональную организацию трудового процесса.
3. Владеет информацией улучшения условий труда на производстве
4. Осознает вредные привычки и борьбу с ними.
5. Владеет информацией улучшения условий труда на производстве
6. Соблюдает санитарно- эпидемиологические требования к оборудованию, инвентарю, инструментам при производстве консервов и пище концентратов.
Результат обучения: 4) Владеть спецификой производства.
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности производства баночных консервов.
2. Распознает основные приемы механической и тепловой обработки продуктов и процессы, формирующие качество продукции предприятий питания
3. Приводит примеры применения теплового консервирования продуктов.
4. Описывает оборудование, используемое на предприятии.
5. Анализирует факторы, влияющие на качество мясных, рыбных, овощных консервов, бульонных кубиков, фруктовых сиропов, соков и концентратов
6. Характеризует ассортимент выпускаемой продукции и условия ее реализации.
7. Обладает первичными навыками ведение технологического процесса обработки овощей, плодов, грибов.
8. Описывает защиту от электромагнитных и ионных импульсов.
9. Описывает экологическую систему, искуственные биоценнозы и агробиоценозы.
10. Характеризует лаборатории технохимического и микробиологического контроля.
11. Определяет товарные качества плодов, овощей.
Результат обучения: 5) Читать и выполнять чертежи.
Критерии оценки:

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін түсінеді.
2. Қазақстандағы еңбекті қорғаудың қамтамасыз етілуін түсінеді.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шартты жасау және бұзу талаптары мен тәртібін сақтайды.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жұмыс уақыты демалыс уақытын бөлу туралы ақпаратты меңгерген.
5. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақаттану және кәсібі аурулар мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жазатайым жағдайлардың және кәсіби аурулардың, қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың туындау себептерін түсінеді.
2. Жазатайым жағдайлар жіктегішін және жарақаттану коэффициенттерін ажыратады.
3. Тағам өндіру кәсіпорындарының жұмыскерлеріне тән кәсіби аурулар туралы ақпаратты меңгерген.
4. Жазатайым жағдайларды және кәсіби ауруларды тергеудің жалпы мәселелерін, жазатайым жағдайлардың ауырлық деңгейіне қарай комиссия құрамын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек гигиенасы және еңбек санитариясы туралы негізгі мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жұмыс орнында еңбек гигиенасының талаптарын сақтайды.
2. Еңбек үдерісін дұрыс ұйымдастырылуын сақтайды.
3. Өндірістегі еңбек жағдайларын жақсарту туралы ақпаратты меңгерген
4. Зиянды әдеттер және олармен күресу тәсілдерін түсінеді.
5. Өндірісте еңбек жағдайларын жақсарту туралы ақпаратты меңгерген
6. Консервілер және тағам концентраттары өндірісі кезінде жабдықтарға, мүлікке, құралдарға қойылатын санитариялық- эпидемиологиялық талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндіріс қыр-сырын меңгерген.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қалбырдағы консервілер өндірісінің ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Өнімдерді механикалық және жылумен өңдеудің негізгі тәсілдерін және тамақ кәсіпорындары өнімдерінің сапасын қалыптастыратын үдерістерді ажыратады
3. Өнімдерді жылумен консервілеудың қолданысына мысалдар келтіреді.
4. Кәсіпорында қолданылатын жабдықты сипаттайды.
5.. Еттен, балықтан, көкөністен жасалған консервілердің, сорпа текшелерінің, жеміс шәрбаттарының, шырындардың және концентраттардың сапасына әсер ететін факторларды талдайды
6. Шығарылатын өнім түрлерін және оны өткізу талаптарын сипаттайды.
7. Жемістерге, көкөністерге, саңырауқұлақтарға технологиялық өңдеу жүргізудің бастапқы дағдыларын меңгерген.
8. Электрмагниттік және иондық импульстерден қорғауды сипаттайды.
9. Экологиялық жүйені, жасанды биоценноздарды және агробиоценоздарды сипаттайды.
10. Технохимиялық және микробиологиялық бақылау зертханаларын сипаттайды.
11.. Жемістердің, көкөністердің тауарлық сапасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Сызбаларды оқу және орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Применяет правила оформления чертежей.
2. Выполняет геометрические построения и вычерчивания контуров технических деталей.
3. Применяет правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.
4. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности, в ручной и машинной графике.
5. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и машинной графике.
6. Выполняет рисунок товарной этикетки на готовую продукцию.
Результат обучения: 6) Выполнять подготовку варочных аппаратов, сборников, коммуникаций, насосов к работе.
Критерии оценки:
1. Понимает назначения и характеристики варочных аппаратов сборников и коммунникаций
2. Проводит предварительную подготовку оборудования к работе.
3. Производит предварительный нагрев варочного котла.
4. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
5. Заполняет нормативную документацию по работе с оборудованием.
Результат обучения: 7) Применять контрольно-измерительные приборы для соблюдения параметров ведения технологического процесса
Критерии оценки:
1. Характеризует силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов.
2. Характеризует электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного, синусоидального токов.
3. Владеет общими сведениями о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
4. Применяет электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
5. Применяет термометры и психрометры.
6. Соблюдает правила эксплуатации электрооборудования.
Результат обучения: 8) Применяет законы термодинамики, основ теплопередачи.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила эксплуатации технического обслуживания и регулировки на заданный режим подачи и способы устранения неисправностей насосов.
2. Обладает навыками работы с теплопередающими и теплообменными аппаратами.
3. Выполняет техническое обслуживание и регулировки на заданный режим работы.
4. Характеризует устройства и принцип работы лопастных и объемных насосов.
5. Сравнивает термодинамические системы.
6. Использует понятия температура, давление, плотность, концентрация для характеристики тепловых процессов.
Результат обучения: 9) Обслуживать варочное оборудование, насосы, коммуникации.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками автоматической системой управления варочных котлов насосов, коммуникаций.

1. Сызуларды рәсімдеу қағидаларын қолданады.
2. Техникалық бөлшектердің контурларын геометриялық құрастыруды және сызуды орындайды.
3. Сызуларды, техникалық суреттерді, эскиздерді және сұлбаларды орындау қағидаларын қолданады.
4. Геометриялық денелер мен олардың бетінде жатқан нүктелердің кешенді сызбаларын қолмен және машиналық графикада жасайды.
5. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық сұлбалардың графикалық бейнелерін қолмен және машиналық графикада жасайды.
6. Дайын өнімге тауарлық затбелгі суреттерін салады.
Оқыту нәтижесі: 6) Пісіру аппараттарын, жинақтарын, коммуникацияларды, сорғыларды жұмысқа дайындауды орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Пісіру аппараттарының, жинақтарының, коммуникациялардың қолданысы мен сипаттамаларын түсінеді.
2. Жабдықты алдын ала жұмысқа дайындауды жүргізеді.
3. Пісіру қазандығын алдын ала қыздыруды жүргізеді.
4. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамаларды, жұмыс орнындағы нұсқамаларды сақтайды.
5. Жабдықпен жұмыс жасау бойынша нормативтік құжаттаманы толтырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Технологиялық үдерісті жүргізу параметрлерін сақтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Күштік трансформаторларды, трансформаторлардың арнайы түрлерін сипаттайды.
2. Тұрақты бір фазалық және үш фазалық синусоидальды тоқтардың электр тізбегін талдайды.
3. Электр энергиясының өндірісі, берілісі және таратылуы туралы мәліметтерді меңгерген.
4. Электрвакуумдық және газразрядтық аспаптарды, электрондық түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштерді және генераторларды қолданады.
5. Термометрлер мен психрометрлерді қолданады.
6. Электржабдықтарын пайдалану қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Термодинамика заңдарын, жылу берілісі негіздерін қолданады.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Берілген беріліс тәртібінде пайдалану, техникалық қызмет көрсету және реттеу қағидаларын және сорғылардың ақауларын жою тәсілдерін сақтайды.
2. Жылу бергіш және жылу алмастырғыш аппараттармен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген.
3. Берілген жұмыс жасау тәртібінде техникалық қызмет көрсетуді және реттеуді орындайды.
4. Қалақты және көлемдік сорғылардың құрылымын және жұмыс жасау қағидасын сипаттайды.
5. Термодинамикалық жүйелерді салыстырады.
6. Жылу үдерістерін сипаттау үшін температура, қысым,тығыздық, концентрация ұғымдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 9) Пісіру жабдығына, сорғыларға, коммуникацияларға қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Пісіру қазандықтарын, сорғыларды, коммуникацияларды автоматты басқару жүйелерін басқару дағдыларын меңгерген.

2. Использует ппрограммируемый контроль для полного контроля и управления, температурными, временными и перемешивающими режимами, а также управлением насосного и гомогенизирующего оборудования.
3. Управляет системой звуковой и световой сигнализации.
4. Управляет циркуляционными высокотемпературными насосами для теплоносителя датчиками уровня (механическими, ультразвуковыми, лазерными, преобразователями давления).
5. Обладает навыками управления системами автоматического вакуумирования или нагнетания, а также впрыска острого пара в продукт.
ПК 2. Производить предварительную подготовку сырья к процессу переработки.
ПМ 02. Подготовка сырья к процессу переработки.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовки сырья к переработки, проведению анализов и контроля качества сырья.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают требования нормативных документов качества к подготовке сырья; методику оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; требования, предъявляемые к сырью Государственными стандартами отрасли; документацию систем качества.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить процесс взвешивния; производить приемку сырья; проводить инспекцию и калибровку сырья; поводить инспекцию и калибровку сырья; проводить процесс сортировки и мойки сырья; выбирать измерительные средства и пользоваться ими; готовить сырье в соответствии с технологическими инструкциями, производственной рецептурой; оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Готовить сырье в соответствии с технологическими инструкциями, производственной рецептурой.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Специальная технология
Основы консервного производства
Производственное обучение.
Критерии оценки
1. Характеризует систему сертификации государственных стандартов Республики Казахстан.
2. Характеризует основные положения систем (комплексов) общетехнических и организационно–методических стандартов.
3. Применяет методику оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Характеризует технологические измерения,
5. Понимает требования, предъявляемые к сырью Государственными стандартами отрасли.
6. Характеризует структуру международных и региональных стандартов.
7. Выбирает измерительные средства и пользуется ими.
8. Работает с документацией по системе качества.
Результат обучения: 2). Выполняет контроль качества сырья
Критерии оценки:
1. Проводит цеховой контроль сырья.
2. Анализирует морфологию и систематику микроорганизмов

2. Температуралық, уақыттық және орнын ауыстыру тәртіптерін, сондай-ақ сорғылық және гомогенизациялайтын жабдықты толықтай бақылау және басқару үшін бағдарланатын бақылауды пайдаланады.
3. Дыбыстық және жарықтық белгі беру жүйесін пайдаланады.
4. Деңгей датчиктерімен жылу тасымалдағыш үшін циркуляциялық жоғары температуралық сорғыларды (механикалық, ультрадыбыстық, лазерлік, қысымды түрлендіргіш) басқарады.
5. Автоматты вакуумдеу немесе айдау жүйелерін, сондай-ақ өнімге ыстық бу шашырату жүйелерін басқару дағдыларын меңгерген.
КҚ 2. Шикізатты өңдеу үдерісіне алдын ала дайындауды жүргізу
КМ 02. Шикізатты қайта өңдеу үдерісіне дайындау
Бұл модуль шикізатты өңдеуге дайындау үшін, шикізат сапасына талдау мен бақылау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар шикізатты дайындау сапасына қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын, шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасын бағалау әдістемесін, шикізатқа саланың Мемлекеттік стандарттарына сәйкес қойылатын талаптарды, сапа жүйесінің құжаттамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өлшеу үдерісін жүргізулері; шикізатты қабылдауды жүргізуі; шикізатқа тексеру және калибрлеу жүргізуі;
шикізатты жуу және сұрыптау үдерісін жүргізуі; өлшеу құралдарын таңдауы және оларды пайдалана алуы; технологиялық нұсқауларға, өндірістік рецептураға сәйкес шикізатты дайындауы;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бағалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық нұсқауларға, өнідірістік рецептураға сәйкес шикізатты дайындау.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Арнайы технология
Консервілер өндірісінің негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік стандарттар сертификаттау жүйесін сипаттайды.
2. Жалпы техникалық жүйелердің (кешендердің) және ұйымдастыру –әдістемелік стандарттарының негізгі ережелерін сипаттайды.
3. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бағалау әдістемесін қолданады.
4. Технологиялық өлшеулерді сипаттайды.
5. Шикізатқа саланың Мемлекеттік стандарттарына сәйкес қойылатын талаптарды түсінеді.
6. Халықаралық және өңірлік стандарттар құрылымын сипаттайды.
7. Өлшеу құралдарын таңдайды және оларды қолданады.
8. Сапа жүйесі бойынша құжаттамамен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2). Шикізат сапасын бақылауды орындайды
Бағалаудың өлшем шарттары
1. Шикізатқа цех бақылауын жүргізеді.
2. Микроорганизмдер морфологиясын және жүйелендірілуін талдайды.

3. Понимает влияние факторов внешней среды на микроорганизмы.
4. Объясняет превращение минеральных и органических веществ с помощью микроорганизмов.
5. Соблюдает правила техники безопасности, правила противопожарной безопасности, санитарные нормы и правила.
6. Анализирует физико-химическую природу химической связи и ее аналитические методы.
7. Проводит приемку сырья и продуктов по качеству и количеству технологических операций.
8. Проводит отбор средней пробы из одной транспортной единицы.
8. Анализирует состав пробы по показателям, установленным стандартами.
9. Составляет график по очередности поступления сырья.
10. Следит за количеством составных частей в рецептуре.
11. Выявляет механическиие повреждения плодов и овощей.
12. Определяет качество плодов по форме, размеру, окраске, зрелости.
13. Разделяет качество плодов и овощей на товарные сорта.
14. Определяет качество косточковых плодов.
15. Определяет качество ягод.
16. Оценивает качество цитрусов.
17. Разделяет качество плодов и овощей на общие и специфические.
18. Определяет качество мясной продукции.
19. Определяет качество рыбной продукции.
Результат обучения: 3) Расчитывать количество сырья и отходов.
Критерии оценки
1. Владеет данными по расчету расходу сырья и вспомогательных материалов исходя из рецептур на каждый вид сырья..
2. Определяет нормы и потерь при использовании сырья и материалов.
3. Отличает виды отходов 4. Рассчитывает процентное соотношение отходов и потерь.
5. Владеет методикой расчета нормы расхода сырья на условную банку консервов.
6.Сопоставляетфактический расчет сырья и материалов с утвержденными нормами.
7. Производит расчет сырья и материалов в зависимости от выпускаемой продукции.
ПК 3. Отбор проб для анализа
ПМ 03. Отбор проб для проведения оптимального режима варки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения отбора проб для проведения оптимального режима варки
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
свойства и принцип действия обще управляемых реактивов (кислоты).
технику органолептического анализа, технического, химического, биохимического .бактериологического анализов; методику отбора средней пробы; приемку сырья и продуктов по качеству и количеству технологических операций
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить органолептический анализ проб; проводить технический анализ проб; проводить химический анализ проб; проводить микробиологический анализ проб; обладать навыками отбора средней пробы от жидких и полужидких веществ; определять количество нитратов в сырье; определять количество токсичных веществ в сырье; определять количество пестицидов в сырье.
Результат обучения: 1) Выполнять анализ сырья.
Органическая химия
Основы консервного производства
Технология и организация производства консервов и пище концентратов
Производственное обучение.
Критерии оценки

3. Микроорганизмдерге сыртқы ортаның әсерін түсінеді.
4. Микроорганизмдердің көмегімен минералдық және органикалық заттардағы өзгерістерді түсіндіреді.
5. Қауіпсіздік техникасын, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін, санитариялық нормалар мен қағидаларды сақтайды.
6. Химиялық байланыстың физика- химиялық табиғатын және оны талдау әдістерін талдайды.
7. Технологиялық операциялардың сапасы және саны бойынша шикізат пен өнімдерді қабылдауды жүргізеді.
8. Бір көлік бірлігінен орташа сынама алуды жүргізеді.
8. Стандарттармен белгіленген көрсеткіштер бойынша сынамалар құрамын талдайды.
9. Шикізаттың келіп түсу кезектілігінің кестесін құрайды.
10. Рецептурадағы құрамдас бөліктер санын қадағалайды.
11. Жемістер мен көкөністердің механикалық зақымдануын анықтайды.
12. Пішіні, көлемі, бояуы, пісіп жетілгендігі бойынша жемістер сапасын анықтайды.
13. Жемістер мен көкөністер сапасын тауарлық сұрыптарға бөледі.
14. Сүйекті жемістер сапасын анықтайды.
15. Жидектер жемістер сапасын анықтайды.
16. Цитрустар сапасын бағалайды.
17. Жемістер мен көкөністерді сапасы бойынша жалпы және спецификалық топтарға бөледі.
18. Ет өнімдері сапасын анықтайды.
19. Балық өнімдерінің сапасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізаттар мен қалдықтар санын есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары
1. Шикізаттың барлық түрлеріне рецептураларға сәйкес шикізат пен қосалқы материалдар шығынының есебі бойынша деректерді меңгерген.
2. Шикізат пен материалдарды пайдалану кезінде нормалар мен шығындарды анықтайды.
3. Қалдық түрлерін ажыратады
4. Қалдықтар мен шығындардың пайыздық ара-қатынасын есептейді.
5. Шартты бір қалайы консервіге жұмсалатын шикізаттың нормасын есептеу әдістемесін меңгерген.
6. Шикізат пен материалдардың бекітілген нормаларға сәйкес нақты есебін құрайды.
7. Шығарылатын өнімдерге сәйкес шикізат пен материалдардың есебін жүргізеді.
КҚ 3. Талдау үшін сынамалар алу
КМ 03. Пісірудің оңтайлы тәртібін жүргізу үшін сынамалар алу
Бұл модуль пісірудің оңтайлы тәртібін жүргізу үшін сынамалар алу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жалпы басқару реактивтерінің (қышқылдардың) қасиеттері мен әрекет ету қағидаларын, органолептикалық талдау, техникалық, химиялық, биохимиялық, бактериологиялық талдау техникасын, орташа сынаманы іріктеу әдістемесін, технологиялық операциялар саны және сапасы бойынша шикізат пен өнімдерді қабылдауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сынамаларға органолептикалық талдау жүргізулері; сынамаларға техникалық талдау жүргізулері; сынамаларға химиялық талдау жүргізулері; сынамаларға микробиологиялық талдау жүргізулері; сұйық және жартылай сұйық заттардан орта сынамалар іріктеу дағдыларын меңгеруі; шикізаттағы нитраттар мөлшерін анықтауы; шикізаттағы уытты заттар мөлшерін анықтауы; шикізаттағы пестицидтер мөлшерін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Шикізат талдауын орындайды.
Органикалық химия
Консервілер өндірісінің негіздері
Консервілер мен тағам концентраттары өндірісінің технологиясы және оны ұйымдастыру
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшем шарттары

1. Оформляет документы по контролю технологического процесса производства и качества готовой продукции.
2. Применяет обще управляемые реактивы (кислоты).
3. Проводит органолептический анализ проб.
4. Проводит технический анализ проб.
5. Проводит химический анализ проб.
6. Проводит биохимический анализ проб.
7. Проводит микробиологический анализ проб.
8. Проводит бактериологический анализ проб.
9. Определяет содержание сухих веществ в плодах и овощах.
10. Проводит анализ вспомогательных материалов.
11. Проводит анализы проб в лабораторных условиях
12. Отбирает образец средней пробы
13. Обладает навыками отбора средней пробы от жидких и полужидких веществ.
14. Обладает навыками отбора средней пробы от сыпучих малосернистых веществ.
15. Сохраняет соотношение размеров плодов и овощей при отборе средней пробы.
16. Проводит метод высушивания.
17. Определяет общую кислотность плодов и овощей.
18. Определяет количество жира в сырье стандартным экстрационно-весовым методом.
19. Определяет количество жира в сырье методом центрифугирования.
20. Определяет количество жира в сырье при помощи рефрактометра.
21. Определяет количество нитратов в сырье.
22 . Определяет количество пестицидов в сырье.
23. Определяет количество токсичных веществ в сырье.
24. Использует оборудование микробиологической лаборатории.
25. Проводит анализ проб из недоброкачественных продуктов.
26. Определяет микрофлору плодов, овощей и консервированных продуктов.
ПК4 Вести технологический процесс варки.
ПМ 04. Ведение технологического процесса варки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технологического процесса варки.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают сущность технологического процесса, параметры технологического режима и правила регулирования процесса, устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования; принцип предварительной подготовки сырья; загрузку реакторов (котлов), автоклавов сырьем, параметры технологического режима и правила регулирования процесса;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести технологическийий процесс варки на участках, оснащенных сложным оборудованием;
эксплуатировать технологическое оборудование.
Результат обучения: 1) Эксплуатировать технологическое оборудование.
Основы консервного производства
Оборудование по переработке плодов и овощей
Технология и организация производства консервов и пище концентратов
Специальные технологии
Критерии оценки

1. Дайын өнім өндірісінің технологиялық үдерісін және сапасын бақылау бойынша құжаттарды рәсімдейді.
2. Жалпы басқару реактивтерін (қышқылдарды) қолданады.
3. Сынамаларға органолептикалық талдау жүргізеді.
4. Сынамаларға техникалық талдау жүргізеді.
5. Сынамаларға химиялық талдау жүргізеді.
6. Сынамаларға биохимиялық талдау жүргізеді.
7. Сынамаларға микробиологиялық талдау жүргізеді.
8. Сынамаларға бактериологиялық талдау жүргізеді.
9. Жемістер мен көкөністердегі құрғақ заттар мөлшерін анықтайды
10. Қосымша материалдар талдауын жүргізеді.
11. Зертханалық жағдайларда сынамалар талдауын жүргізеді
12. Орташа сынама үлгісін алады
13. Сұйық және жартылай сұйық заттардан сынамалар алу дағдысын меңгерген.
14. Сусымалы күкірттігі төмен заттардан орташа сынама алу дағдыларын меңгерген.
15. Орташа сынама алу кезінде жемістер мен көкөністер өлшемдерінің ара-қатынасын сақтайды.
16. Кептіру әдісін жүргізеді.
17. Жемістер мен көкөністердің жалпы қышқылдығын анықтайды.
18. Стандарттық экстрациялық-өлшеу әдісімен шикізаттағы май мөлшерін анықтайды.
19. Центрифугалау әдісімен шикізаттағы май мөлшерін анықтайды.
20. Рефрактометр көмегімен шикізаттағы май мөлшерін анықтайды.
21. Шикізаттағы нитраттар мөлшерін анықтайды.
22 . Шикізаттағы пестицидтер мөлшерін анықтайды.
23. Шикізаттағы уытты заттар мөлшерін анықтайды.
24. Микробиологиялық зертханажабдығын пайдаланады.
25. Қатерлі өнімдерден алынған сынамалар талдауын жүргізеді.
26. Жемістердің, көкөністердің және консервіленген өнімдердің микрофлорасын анықтайды.
КҚ 4. Пісірудің технологиялық үдерісін жүргізу.
КМ 04. Пісірудің технологиялық үдерісін жүргізу
Бұл модуль пісірудің технологиялық үдерісін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар технологиялық үдерістің мәнін, технологиялық тәртібінің параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын, негізгі және қосалқы жабдық құрылымын және жұмыс жасау қағидасын, шикізатты алдын ала дайындау; реакторларға (қазандықтарға) жүктеме беру қағидасын; технологиялық тәртіп параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күрделі жабдықтармен жабдықталған учаскелерде пісірудің технологиялық үдерісін жүргізуді, технологиялық жабдықты пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықты пайдалану.
Консервілер өндірісінің негіздері
Жемістер мен көкөністерді өңдеу жабдықтары
Консервілер мен тағам концентраттары өндірісінің технологиясы және оны ұйымдастыру
Арнайы технологиялар
Бағалаудың өлшем шарттары

1. Обладает навыками ведения технологического процесса варки на участках, оснащенных оборудованием.
2. Использует параметры технологического режима и правила регулирования процесса.
3. Понимает принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
4. Осуществляет предварительную подготовку сырья (дробление, растворение), загрузка реакторов (котлов), автоклавов сырьем, нагрев реакционной массы до заданной температуры, перемешивание.
5. Следит за работой основного и вспомогательного оборудования.
6. Следит за работой насосов.
7. Контролирует работу выпарных установок.
8. Работает на опрокидывающемся варочном котле
8. Проводит санитарный контроль оборудования.
Результат обучения: 2) Производить процесс варки.
Критерии оценки
1. Проводит процесс варки сырья.
2. Проводит варку сырья в вакуум аппарате.
3. Проводит процесс варки сырья на варочном котле.
4. Проводит процесс варки сырья на вакуумной -выпарной установке циклического действия.
5. Понимает принцип работы паровой плиты.
6. Производит нагрев реакционной массы до заданной температуры.
7. Выбирает оптимальный режим варки.
8. Производит контроль качества готовой продукции.
9. Проводит контроль качества продукции по внешним признакам.
10. Проводит контроль соотношения компонентов.
ПК 5. Диагностировать по внешним признакам неисправности оборудование и информирование о них в техническую службу
ПМ05. Диагностирование по внешним признакам неисправностей оборудования
Данный модуль описывает знания которые необходимы в ходе технологического процесса для устранения мелких и крупных неполадок оборудования
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают методы устранения возникших неисправностей в работе обслуживаемого оборудования; выявлять и устранять мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования; готовить оборудование к работе после устранения неисправностей; проводить ремонт оборудования; проводить проверку качества сборки и комплектность оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устранять возникшие неисправности в работе обслуживаемого оборудования; производить предупреждение неисправностей своевременной заменой деталей; понимать значения параметров технического состояния, допускаемый остаточный ресурс, устанавливать предохранительные. устройства для котлов.
Результат обучения:1) Выполнять подготовку оборудования к ремонту, его прием из ремонта.
Основы консервного производства
Оборудование по переработке плодов и овощей
Типовое оборудование
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Проводит диагностику неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

1. Жабдықтармен жабдықталған учаскелерде пісірудің технологиялық үдерісін жүргізу дағдыларын меңгерген.
2. Технологиялық тәртіп параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын пайдаланады.
3. Негізгі және қосалқы жабдық жұмысының қағидасын түсінеді.
4. Шикізатты алдын ала дайындауды (уату, еріту), реакторларға (қазандықтарға), автоклавтарға шикізат толтыруды, реакциялық массаны берілген температураға дейін қыздыруды, араластыруды жүзеге асырады.
5. Негізгі және қосалқы жабдық жұмысын бақылайды.
6. Сорғылар жұмысын бақылайды.
7. Булау қондырғыларының жұмысын бақылайды.
8. Төңкерілетін пісіру қазандығымен жұмыс жасайды
8. Жабдыққа санитариялық бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Пісіру үдерісін жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары
1. Шикізатты пісіру үдерісін жүргізеді.
2. Шикізатты вакуум аппаратта пісіруді жүргізеді.
3. Пісіру қазандығында шикізатты пісіру үдерісін жүргізеді.
4. Цикльдік жұмыс жасайтын вакуумдық-булау қондырғысында пісіру үдерісін жүргізеді.
5. Булағыш плитаның жұмыс жасау қағидасын түсінеді.
6. Реакциялық массаны берілген температураға дейін қыздыруды жүргізеді.
7. Пісірудің оңтайлы тәртібін таңдайды.
8. Дайын өнімнің сапасына бақылау жүргізеді.
9. Өнімге сыртқы белгілері бойынша сапа бақылауын жүргізеді.
10. Компоненттердің ара-қатынасына бақылау жүргізеді.
КҚ 5. Сыртқы белгілері бойынша жабдықтың ақауларын диагностикалау және олар туралы техникалық қызметке хабарлау
КМ 05. Жабдықтың ақауларын сыртқы белгілері бойынша диагностикалау
Бұл модуль жабдықтың ірі және ұсақ ақауларын жою үшін технологиялық үдерісі барысында қажетті білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қызмет көрсетілетін жабдық жұмысында туындайтын ақауларды жою әдістерін меңгеруі; қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы ұсақ жарақсыздықтарды анықтауы және жоюы; ақаулар жойылған соң жабдықты жұмысқа дайындауы; жабдыққа жөндеу жүргізуі; жабдықтың жинақтылығына және толымдылығына тексеру жүргізуге үйренеді . Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қызмет көрсетілетін жабдық жұмысында туындайтын жарақсыздықтарды жоюы, бөлшектерді уақтылы алмастыра отырып, ақаулардың алдын алуы, техникалық жай-күйінің параметрлері мәндерін, шекті қалдық ресурсты түсінуі, қазандықтар үшін сақтандыру қондырғыларын орнатуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Жабдықты жөндеуге дайындау, оны жөндеуден қабылдау.
Консервілер өндірісінің негіздері
Жемістерді және көкөністерді өңдеу жабдығы
Үлгілік жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы ақауларға диагностика жүргізеді.

2. Устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
3. Готовит оборудования к работе после устранения неисправностей.
4. Проводит диагностику оборудования согласно утвержденному графику ремонтных работ.
5. Производит информирование технической службы о неисправностях, о своевременной замене деталей.
6. Использует методы прогнозирования остаточного ресурса конкретной машины или ее составной части.
7. Понимает значения параметров технического состояния, допускаемый остаточный ресурс, периодичность и номенклатура операций планового обслуживания и ремонта.
8. Проводит проверку качества сборки и комплектность оборудования.
9. Осуществляет проверку органов и систем управления, соответствия оборудования требованиям техники безопасности.
10. Проводит мелкосрочный ремонт, не требующий замены комплектующих деталей.
ПК 6. Выполнять основные виды работ аппаратчика варки
ПМ 06. Выполнение основных видов работ аппаратчика варки
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве аппаратчика варки и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технологическую схему обслуживаемого участка; навыками необходимыми для внесения поправок в температурный режим процесса;. понимать сущность технологического процесса; определять параметры технологического режима и правила регулирования процесса; понимать принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести технологический процесс варки продуктов на участках, оснащенных сложным оборудованием;
готовить оборудование к работе;
выбирать оптимальный режим аварки;
использовать параметры технологического режима и правила регулирования процесса;
следить за работой основного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения:1) Получить квалификацию аппаратчика варки 3 разряда.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Определяет технологическую схему обслуживаемого участка.
2. Обладает навыками необходимыми для внесения поправок в температурный режим процесса.
3. Понимает сущность технологического процесса варки.
4. Соблюдает меры по безопасности труда, поддержание порядка, выполнение правил пожарной безопасности на порученном ему участке работы (рабочем месте).
5. Определяет параметры технологического режима и правила регулирования процесса.
6. Понимает принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
7. Определяет физико-химические и технологические свойства сырья и готовой продукции.

2. Қызмет көрсетілетін жабдық жұмысындағы ұсақ ақауларды жояды.
3. Ақаулар жойылған соң жабдықты жұмысқа дайындайды.
4. Бекітілген жөндеу жұмыстарының кестесіне сәйкес жабдыққа диагностика жүргізеді.
5. Жарақсыздықтар, бөлшектердің уақтылы алмастырылуы туралы техникалық қызметке хабарлайды.
6. Нақты машинаның немесе оның құрамдас бөлігінің қалдық ресурсын болжау әдістерін пайдаланады.
7. Техникалық жай-күйінің параметрлері мәндерін, шекті қалдық ресурсты, жоспарлы қызмет көрсету және жөндеу жүйелілігін және операциялар номенклатурасын түсінеді.
8. Жабдықтың жинақтылығына және толымдылығына тексеру жүргізеді.
9. Басқару органдары мен жүйелерінің жұмысына, жабдықтың қауіпсіздік техникасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.
10. Толымдаушы бөлшектердің ауыстырылуын қажет етпейтін ұсақ жедел жөндеулер жүргізеді.
КҚ 6. Пісіру аппаратшысының негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 06. Пісіру аппаратшысының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль пісіру аппаратшысы ретінде жұмыс жасау және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық сұлбасын; үдерістің температуралық тәртібіне түзетулер енгізу үшін қажетті дағдыларды меңгеруі; пісірудің технологиялық үдерісінің мәнін түсінуі; технологиялық тәртіптің параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын анықтауы; негізгі және қосылқы жабдықтың жұмыс жасау қағидасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күрделі жабдықтармен жабдықталған учаскелерде өнімдерді пісірудің технологиялық үдерісін жүргізуі; жабдықты жұмысқа дайындауы; пісірудің оңтайлы тәртібін таңдауы; технологиялық тәртіп параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын қолдануы; негізгі және қосалқы жабдықтың жұмысын қадағалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) 3- разрядты пісіру аппаратшысы біліктілігін алу.
Жұмысшы біліктілігін алу үшін кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық сұлбасын анықтайды.
2. Үдерістің температуралық тәртібіне түзетулер енгізу үшін қажетті дағдыларды меңгереді.
3. Пісірудің технологиялық үдерісінің мәнін түсінеді.
4. Өзіне сеніп тапсырылған жұмыс учаскесінде (жұмыс орнында) еңбек қауіпсіздігінің шараларын сақтайды, өрт қауіпсіздігі ережелерін орындайды.
5. Технологиялық тәртіптің параметрлерін және үдерісті реттеу қағидаларын анықтайды.
6. Негізгі және қосылқы жабдықтың жұмыс жасау қағидасын түсінеді.
7. Шикізат пен дайын өнімнің физика-химиялық және технологиялық қасиеттерін анықтайды.

8. Понимает правила отбора проб и методику выполнения анализов.
9. Использует схему коммуникаций, методику расчета дозировки компонентов и подбора оптимального режима варки.
10. Рассчитывает количества сырья.
11. Готовит оборудование к работе.
12. Проводит дозирование сырья согласно расчета.
13. Ведет технологический процесс варки продуктов на участках, оснащенных оборудованием
14. Выбирает оптимальный режим варки.
15. Производит контроль качества готовой продукции.
Квалификация 122205 2 - Машинист разливочно-наполнительных автоматов
ПК 7. Выполнять процесс подготовки разливочно-наполнительнох автоматов к процессу наполнения тары
ПМ 07. Подготовка разливочно-наполнительных автоматов к процессу наполнения тары
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовки разливочно-наполнительных автоматов к процессу наполнения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают назначения и характеристики разливочно-наполнительных автоматов; подготовку оборудования к работе; инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить предварительную подготовку оборудования к работе; соблюдать инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Характеризовать устройства обслуживаемых разливочно-наполнительных автоматов.
Основы консервного производства
Типовое оборудование
Специальные технологии
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Понимает назначения и характеристики разливочно-наполнительных автоматов.
2. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
Результат обучения: 2). Проверять готовность к работе обслуживаемых разливочно-наполнительных автоматов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками работы с разливочно-наполнительных автоматами.
2. Проводит предварительный запуск оборудования с целью его готовности к работе.
3. Проводит подготовку режима заливки.
4. Проверяет систему розлива для наполнения банок.
5. Владеет правилами санитарной обработки оборудования.
ПК 8.Выполнять процесс наладки оборудования для розлива и наполнения
ПМ 08. Наладка обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения процесса наладки разливочно-наполнительных автоматов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают процесс подготовки и наладки оборудования для наполнения банок; проводить наладку дозирующих устройств.
При изучении модуля обучающиеся учатся готовить и налаживать оборудование для наполнения банок; проводить наладку дозирующих устройств; проводить установку автоматической системы безопасности.
Результат обучения:1) Проводить наладку технологического оборудования
Основы консервного производства
Типовое оборудование
Специальная технология
Производственное обучение.
Критерии оценки:

8. Сынамалар алу қағидаларын және талдаулар орындау әдістемесін түсінеді.
9. Коммуникациялар сұлбасын, компоненттердің дозалануын есептеу және пісірудің оңтайлы тәртібін іріктеу әдістемесін пайдаланады.
10. Шикізат мөлшерін есептейді.
11. Жабдықты жұмысқа дайындайды.
12. Есепке сәйкес шикізатты дозалауды жүргізеді.
13. Жабдықтармен жабдықталған учаскелерде өнімдерді пісірудің технологиялық үдерісін жүргізеді
14. Пісірудің оңтайлы тәртібін таңдайды.
15. Дайын өнім сапасына бақылау жүргізеді.
"122205 2 - Құю-толтыру автоматтарының машинисі" біліктілігі
КҚ 7. Құю – толтыру автоматтарын ыдыстарды толтыру үдерісіне дайындау үдерісін орындау
КМ 07. Құю-толтыру автоматтарын ыдысты толтыру үдерісіне дайындау
Бұл модуль құю-толтыру автоматтарын ыдысты толтыру үдерісіне дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құю-толтыру автоматтарының қолданысы мен сипаттамаларын; жабдықты жұмысқа дайындауды; еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы, жұмыс орнындағы нұсқаманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықты алдын ала жұмысқа дайындауды жүргізуі; еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы сақтауы; жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсетілетін құю-толтыру автоматтарының құрылымын сипаттау.
Консервілер өндірісінің негіздері
Үлгілік жабдық
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құю-толтыру автоматтарының қолданысын және сипаттамаларын түсінеді.
2. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы; жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2). Қызмет көрсетілетін құю-толтыру автоматтарының жұмысқа дайындығын тексеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құю-толтыру автоматтарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді
2. Оны жұмысқа дайындау мақсатында жабдықты алдын ала іске қосуды жүргізеді.
3. Құю тәртібіне дайындық жүргізеді.
4. Құтыларды толтыру үшін құю жүйесін тексереді.
5. Жабдықты санитариялық өңдеу қағидаларын меңгереді.
КҚ 8. Құю және толтыру үшін жабдықты реттеу үдерісін орындау
КМ 8. Қызмет көрсетілетін жабдықты реттеу
Бұл модуль құю-толтыру автоматтарын реттеу үдерісін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құтыларды толтыру үшін жабдықты дайындау және реттеу үдерісін; дозалаушы құрылғыларды реттеуді жүргізуді меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықты құтыларды толтыруға дайындауы және реттеуі; дозалаушы құрылғыларды реттеуді жүргізуі; автоматты қауіпсіздік жүйесін орнатуды жүргізуге үйренеді
Оқыту нәтижесі:1) Технологиялық жабдыққа реттеу жүргізу
Консерві өндірісінің негіздері
Үлгілік жабдық
Арнайы технология
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Подготовит и наладит технологическое оборудование для наполнения.
2. Проводит наладку основных механизмов разливочно-наполнительных автоматов.
3. Проводит наладку дозирующих устройств.
4. Производит установку автоматической системы безопасности.
5. Проводит наладку розливочно наполнительных устройств.
6. Проверяет систему впрыска розливочных устроиств.
7. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
ПК 9. Выполнять процесс наполнения банок различными видами продукции
ПМ 09. Выполнение процесса наполнения банок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения процесса наполнения банок различными видами продукций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают процесс наполнения банок различными видами продукций; соотношение компонентов для наполнения банок; требования предьявляемые к таре; проводит контроль устройств защиты предусмотреных от травмирования работника, обслуживающего закаточную машин; рассчитывает производительность машин в зависимости от используемой тары.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить процесс наполнения банок различными видами продукции;
проводить розлив жидкого сырья;
проводить процесс наполнения банок пастообразной продукцией; применять соотношения компонентов для наполнения банок;
соблюдать технику безопасности на рабочем месте.
Результат обучения:1) Проводить процесс наполнения банок.
Основы консервного производства
Типовое оборудование
Специальные технологии
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Проводит наполнения банок.
2. Проводит режимы заливки продукций согласно установленным правилам.
3. Применяет соотношение компонентов для наполнения банок.
4. Осуществлять контроль за тарой.
5. Контролирует процесс работы дозирующих устроиств.
6. Наполняет банки густой и пастообразной продукцией.
7. Проводит процесс наполнения банок жидкой продукцией.
8. Проводит процесс передачи банок к вакуумирующему устройству.
9. Производит подачу банок к закаточному ротору и закатывание.
10. Использует данные о размерах банок и крышек.
11. Проводит маркировку банок.
12. Выполняет требования к качеству укупорки и заваривания банок.
13. Проводит процесс вакуумирования.
14. Проводит отбраковку тары.
15. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
16. Проводить процесс проверки качества продукции.
ПК10.Выполнять контроль поступления банок и проводить отбраковку дефектных банок
ПМ 10. Контроль поступления банок к приемным механизмам и проведение отбраковки дефектных банок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля поступления и отбраковки дефектных банок.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают поступление банок к приемным механизмам; поступление банок банок к приемным механизмам согласно вместимости; соблюдает правила безопасности на рабочем месте; процесс отбраковкы тары;
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить процесс поступление банок к приемным механизмам; проводить процесс поступления стеклянных банок к приемным механизмам; проводить процесс поступления жестяных банок к приемным механизмам; проводить процесс поступления пластиковой тары к приемным механизмам; проиводить отбраковку тары; рассчитывать процентное соотношение дефектной тары.
Результат обучения:1) Осуществлять контроль поступления банок.
Основы консервного производства
Типовое оборудование
Специальная технология
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Технологиялық жабдықты толтыру үшін дайындайды және реттейді.
2. Құю-толтыру автоматтарының негізгі тетіктеріне реттеу жүргізеді.
3. Дозалаушы құрылғыларға реттеу жүргізеді.
4. Автоматты қауіпсіздік жүйесін орнатуды жүргізеді.
5. Құю-толтыру қондырғыларына реттеу жүргізеді .
6. Құю қондырғыларының шашырату жүйесін тексереді.
7. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы сақтайды; жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтайды.
КҚ 9. Құтыларды түрлі өнім түрлерімен толтыру үдерісін орындау
КМ 9. Құтыларды толтыру үдерісін орындау
Бұл модуль құтыларды түрлі өнім түрлерімен толтыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құтыларды түрлі өнім түрлерімен толтыру үдерісін; құтыларды толтыру үшін компоненттердің ара-қатынасын; ыдысқа қойылатын талаптарды меңгеруі; жаю машиналарына қызмет көрсететін жұмыскерді жарақаттанудан сақтауды көздейтін құрылғыларға бақылау жүргізуі; пайдаланылатын ыдысқа қарай машиналардың өнімділігін есептеуің меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құтыларды түрлі өнім түрлерімен толтыру үдерісін жүргізуі; сұйық шикізатты құюды жүргізуі; құтыларды паста тәрізді банкалармен толтыру үдерісін жүргізуі; банкаларды толтыру үшін компоненттер ара-қатынасын қолдануы; жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Құтыларды толтыру үдерісін жүргізу.
Консервілер өндірісінің негіздері
Үлгілік жабдық
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құтыларды толтыруды жүргізеді.
2. Белгіленген қағидаларға сәйкес өніммен толтыру тәртіптерін жүргізеді.
3. Құтыларды толтыру үшін компоненттердің ара-қатынасын қолданады.
4. Ыдысты бақылауды жүзеге асырады.
5. Дозалаушы құрылғылардың жұмыс үдерісін бақылайды.
6. Құтыларды қою, паста тәрізді өнімдермен толтырады.
7. Құтыларды сұйық өніммен толтыру үдерісін жүргізеді.
8. Құтыларды вакуумдеуші құрылғыларға беруді жүргізеді.
9. Құтыларды жабу роторына беруді және жабуды жүргізеді, құтылар мен қақпақтардың өлшемдері туралы деректерді меңгереді;
10. Құтыларды таңбалауды жүргізеді.
11. Құтыларды тығындау және пісіру сапасына қойылатын талаптарды орындайды.
12. Вакуумдеу үдерісін жүргізеді.
13. Ыдысты бракқа шығаруды жүргізеді.
14. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы, жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтайды.
15. Өнім сапасын тексеру үдерісін жүргізеді.
КҚ10. Құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсуін бақылау және ақаулы құтыларды бракқа шығаруды жүргізу
КМ 10. Құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсуін бақылау және ақаулы құтыларды бракқа шығаруды жүргізу
Бұл модуль құтылардың келіп түсуін және бракқа шығарылуын бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсуін; құтылардың сыйымдылықтарына сәйкес қабылдау тетіктеріне келіп түсуін меңгереді. жұмыс орнындағы қауіпсіздік қағидаларын сақтайды; ыдыстарды брактау үдерісін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін; әйнек құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін; қаңылтыр құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін; пластик ыдыстардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін; ыдысты бракқа шығаруды жүргізуі; ақаулы ыдыстың пайыздық ара-қатынасын есептеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Құтылардың келіп түсуіне бақылауды жүзеге асырады.
Консерві өндірісінің негіздері
Үлгілік жабдық
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары

1. Контролирует поступление банок к приемным механизмам.
2. Выполняет процесс поступления стеклянных банок к приемным механизмам.
3. Выполняет процесс поступления жестяных банок к приемным механизмам.
4. Выполняет процесс поступления пластиковой тары к приемным механизмам.
5. Проводит процесс поступление банок согласно вместимости.
6. Соблюдает правила техники безопасности, правила противопожарной безопасности, санитарные нормы и правила.
Результат обучения:2) Проводить отбраковку дефектных банок
Критерии оценки:
1. Производит отбраковку тары.
2. Рассчитывает процентное соотношение дефектной тары.
3. Производит отбраковку тары при наличии значительных деформаций.
4. Производит отбраковку тары при наличии трещин в сварных швах или основном металле.
5. Производит отбраковку тары при уменьшении толщины стенок и днища.
6. Проводит отбраковку стеклянной тары со стеклянными нитями, пузырями, инородными включениями.
7. Проводит отбраковку стеклянной тары с отклонениями от геометрических размеров, дефектами на корпусе и дне.
ПК11.Выполнять основные виды работ машиниста разливочно-наполнительных автоматов
ПМ 11 Выполнение основных видов работ машиниста разливочно-наполнительных автоматов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве машиниста разливочно-наполнительных автоматов и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают принцип работы розлмвочно-наполнительных аппаратов; процесс заливки сырья; установку автоматической системы безопасности; процесснаполнения банок; соотношение компонентов для наполнения банок; отбраковывать дефектную тару; маркировку банок; прцесс загрузки крышек.
При изучении модуля обучающиеся учатся :владеть внавыками работы с разливочно-наполнительных автоматами; проводить подготовку режима заливки; готовить и налаживать технологическое оборудование для наполнения; проводить наладку дозирующих устройств; проводить анализ степени защиты движущихся частей машины от посторонних предметов; контролировать поступление банок к приемным механизмам; выполнять процесс поступления стеклянных банок к приемным механизмам; производить расчет производительности машин в зависимости от используемой тары.
Результат обучения:1) Получить квалификацию машиниста разливочно-наполнительных автоматов 3 разряда.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Понимает назначения и характеристики разливочно-наполнительных автоматов.

1. Құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсуін бақылайды.
2. Әйнек құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін орындайды.
3. Қаңылтыр құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін орындайды.
4. Пластик ыдыстардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін орындайды.
5. Құтылардың сыйымдылықтарына сәйкес қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін жүргізеді.
6. Қауіпсіздік техникасының қағидаларын, өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын, санитариялық нормалар мен қағидаларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі:2) Ақаулы құтыларды бракқа шығаруды жүргізеді
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ыдыстарды бракқа шығаруды жүргізеді.
2. Ақаулы ыдыстың пайыздық ара-қатынасын есептейді.
3. Елеулі деформациялар болған кезде ыдысты бракқа шығарады.
4. Дәнекерлік тігістерде немесе негізгі металда жарықшалар болған кезде бракқа шығаруды жүргізеді.
5. Қабырғалары мен түбінің қалыңдығы аз болған кезде ыдысты бракқа шығаруды жүргізеді.
6. Әйнек жіпшелері, көпіршіктері болған, өзге де бөгде заттар араласқан кезде әйнек ыдысты бракқа шығаруды жүргізеді.
7. Геометриялық өлшемдері ауытқыған, корпусы мен түбінде ақаулары бар әйнек ыдысты бракқа шығаруды жүргізеді.
КҚ 11. Құю-толтыру автоматтарының машинисінің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Құю-толтыру автоматтарының машинисінің негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль құю-толтыру автоматтарының машинисті ретінде жұмыс жасау және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құю-толтыру автоматтарының жұмыс жасау қағидасын, шикізатты құю үдерісін; автоматты қауіпсіздік жүйесін орнатуды; құтыларды толтыру үдерісін; құтыларды толтыру үшін компоненттердің ара-қатынасын; ақаулы ыдысты бракқа шығаруды; құтыларды таңбалауды: қақпақтарды беру үдерісін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құю-толтыру автоматтарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеруі; құю тәртібіне дайындық жүргізуі; технологиялық жабдықты толтыру үшін дайындауы және реттеуі; дозалаушы құрылғыларды реттеуді жүргізуі; машинаның қозғалғыш бөліктерін бөгде заттардан қорғау деңгейіне талдау жүргізуі; құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсуін бақылауы; әйнек құтылардың қабылдау тетіктеріне келіп түсу үдерісін орындауы; пайдаланылатын ыдымқа қарай машиналардың өнімділігін есептеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) 3 разрядты құю-толтыру автоматтарының машинисі біліктілігін алу.
Жұмысшы біліктілігін алу үшін кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құю-толтыру автоматтарының қолданысы мен сипаттамасын түсінеді.

2. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
3. Владеет навыками работы с разливочно-наполнительных автоматами.
4. Проводит наладку основных механизмов разливочно-наполнительных автоматов.
5. Производит установку автоматической системы безопасности.
6. Проводит наладку разливочно-наполнительных устройств.
7. Наполняет банки густой и пастообразной продукцией.
8. Проводит процесс наполнения банок жидкой продукцией.
9. Проводит процесс передачи банок к вакуумирующему устройству.
10. Производит подачу банок к закаточному ротору и закатывание.
11. Производит расчет производительности машин в зависимости от используемой тары.
12. Проводит загрузку крышек.
13. Проводит процесс поступление банок согласно вместимости.
14. Производит отбраковку тары.
15. Рассчитывает процентное соотношение дефектной тары.
Квалификация: 122207 3 – Техник-технолог
ПК 12. Проводит химический анализконсервов и пищеконцентратов.
ПМ 12.Проведение химического анализа сырья и готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: проведения химического анализа сырья и готовой продукций
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы химической термодинамики; методику химического анализа продукции; влияние факторов внешней среды на микроорганизмы.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
характеризовать физико-химическую природу химической связи и ее аналитические методы;
применять методику химического анализа продукции;
характеризовать влияние факторов внешней среды на микроорганизмы.
Результат обучения 1) Применять основы химической термодинамики
Физколлоидная химия
Аналитическая химия
Микробиология Технохимический контроль производства консервов и пище концентратов.
Критерии оценки:
1. Характеризует физико-химическая природу химической связи и ее аналитические методы.
2. Применяет термохимические уравнения при реакции.
3. Понимает взаимное вращение разных форм энергии.
4. Решает термохимические уравнения.
5. Определяет методы постоянства калориметра. 6.Выявляет влияние больших молекул в природе разным видам растворителей.
Результат обучения 2) Применять методику химического анализа продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует теорию электролитической диссоциации.
2. Применяет растворители, буферные жидкости в процессе осадкообразования.
3. Использует комплексные соединения.
4. Применяет окислители, восстановители, кейфализаторы.
5. Проводит основные методы аналитического процесса.
6. Характеризует основные принципы качественного анализа.

2. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы, жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтайды.
3. Құю-толтыру автоматтарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген.
4. Құю-толтыру автоматтарының негізгі тетіктеріне реттеу жүргізеді.
5. Автоматты қауіпсіздік жүйесін орнатуды жүргізеді.
6. Құю-толтыру автоматтарын реттеуді жүргізеді.
7. Құтыларды қою және паста тәрізді өнімдермен толтырады.
8. Құтыларды сұйық өніммен толтыру үдерісін жүргізеді.
9. Құтыларды вакуумдеуші құрылғыларға беру үдерісін жүргізеді.
10. Құтыларды жабу роторына беруді және жабуды жүргізеді.
11. Пайдаланылатын ыдысқа қарай машиналардың өнімділігін есептейді.
12. Қақпақтарды беруді жүргізеді.
13. Сыйымдылығына қарай құтылардың келіп түсу үдерісін жүргізеді.
14. Ыдыстарды бракқа шығаруды жүргізеді.
15. Ақаулы ыдыстардың пайыздық ара-қатынасын есептейді.
"122207 3 – Техник –технолог" біліктілігі
КҚ 12. Консервілерге және тағам концентраттарына химиялық талдау жүргізу.
КМ 12. Шикізатқа және дайын өнімге химиялық талдау жүргізу
Бұл модуль шикізатқа және дайын өнімге химиялық талдау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар химиялық термодинамика негіздерін; өнімге химиялық талдау жасау әдістемесін; сыртқы орта факторларының микроорганизмдерге әсерін меңгереді.
Модульді меңгеру кезінде білім алушылар: химиялық байланыстың физика- химиялық табиғатын және оны талдау әдістерін сипаттауы; өнімге химиялық талдау жасау әдістерін қолдануы;
сыртқы ортаның микроорганизмдерге әсерін сипаттауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Химиялық термодинамика негіздерін қолдану.
Физколлоидтық химия
Аналитикалық химия
Микробиология Консервілер мен тағам концентраттары өндірісіндегі технохимиялық бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Химиялық байланыстың физика- химиялық табиғатын және оны талдау әдістерін сипаттайды.
2. Реакциялар кезіндегі термохимиялық теңдіктерді қолданады.
3. Энергияның түрлі нысандарының өзара айналымын түсінеді.
4. Термохимиялық теңдіктерді шешеді.
5. Калориметрдің тұрақтылығы әдістерін анықтайды. 6.Еріткіштердің әр түрлерінің табиғатына үлкен молекулалардың ықпалын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімге химиялық талдау жасау әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Электролиттік диссоциация теориясын сипаттайды.
2. Еріткіштерді, буферлік сұйықтықтарды, тұнба түзу үдерістерін қолданады.
3. Кешенді қосылыстарды пайдаланады .
4. Тотықтандырғыштарды, қалпына келтіргіштерді, кейфализаторларды қолданады.
5. Талдау үдерістерінің негізгі әдістерін келтіреді.
6. Сапалық талдаудың негізгі қағидаларын сипаттайды.

7. Использует органические и комплексные соединения.
8. Характеризует основные задачи заводской лаборатории, ее оснащение и техника безопасности при работе в лаборатории.
9. Производит физический, колориметрический, поляриметрический, полярографический, радиометрический, хроматографический методы анализа.
10.Определяет содержание сухих веществ арбитражным, рефрактометрическим, ускоренным методами и по плотности.
11. Применяет методы исследования жиров и их определение.
12. Определяет содержание минеральных веществ, хлоридов и тяжелых металлов.
13. Проводит органолептический метод оценки готовой продукции.
14. Определяет количество массовой доли осадка и мякоти, консистенции продукции
Результат обучения 3). Характеризовать влияние факторов внешней среды на микроорганизмы.
Критерии оценки:
1. Анализирует морфологию и систематику микроорганизмов.
2. Характеризует обмен веществ (метоболизм) микроорганизмов.
3. Анализирует распространение микроорганизмов в природе.
4. Проводит анализ проб из недоброкачественных продуктов.
5. Понимает превращение органических и минеральных веществ в микроорганизмы.
6. Характеризует микрофлору плодов, овощей и консервированных продуктов.
7. Анализирует пищевые продукты как возможный источник заболеваний.
8. Применяет производства основанные на использовании физических, химических, биологических способов подавления жизнедеятельности микроорганизмов.
ПК 13. Планирует и проектирует организацию производства консервов и пищеконцентратов
ПМ 13. Планирование и проектирование организации производства консервов и пищеконцентратов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: участия в планировании, организации и анализе производственных показателей консервного производства участия в управлении трудовым коллективом; ведения учетно-отчетной документации; составления технологических карт выполняемых операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают организацию и параметры производственного и технологического процессов, структуру организации;
производственные показатели работы консервного производства; методы мотивации и стимулирования членов коллектива; формы учетно-отчетной документации, методические рекомендации по ее заполнению.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать по принятой методике основные производственные показатели консервного производства;
заполнять учетно-отчетную документацию структурного подразделения;
планировать мероприятия по мотивации и стимулированию трудового коллектива;
участвовать в технологической подготовке производственного оборудования; применять основные задачи и направления рациональной организации труда
Результат обучения 1). Участвовать в планировании и проектировании на производстве
Технология и организация производства консервов и пище концентратов
Отрасль экономики
Техническая механика
Инженерная графика
Менедж
мент
Технологическая практика
Процессы и аппараты пищевых производств
Оборудование по переработке плодов и овощей
Технохимический контроль производства консервов и пище концентратов
Товароведение с основами стандартизации
Охрана окружающей среды
Критерии оценки:

7. Органикалық және кешенді қосылыстарды пайдаланады.
8. Зауыт зертханасының негізгі міндеттерін, оның жабдықталуын және зертханада жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасын сипаттайды.
9. Физикалық, колориметрикалық, поляриметрикалық, полярографиялық, радиометрикалық, хроматографиялық талдау әдістерін жүргізеді.
10. Арбитраждық, рефрактометрикалық, жеделдетілген әдістермен құрғақ заттардың мөлшерін және олардың тығыздығын анықтайды.
11. Майларды зерттеу әдістерін және олардың анықтамаларын қолданады.
12. Минералды затар, хлоридтер және ауыр металдар мөлшерін анықтайды.
13. Дайын өнімді бағалаудың органолептикалық әдісін қолданады.
14. Өнім тұнбасының, жұмсағының, консистенциясының салмақтық үлесін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Сыртқы орта факторларының микроорганизмдерге әсерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Микроорганизмдер морфологиясы мен жүйелендірілуін сипаттайды.
2. Микроорганизмдердің зат алмасуын (метоболизм) сипаттайды.
3. Микроорганизмдердің табиғатта таралуын талдайды.
4. Қатерлі өнімдерден алынған сынамаларға талдау жүргізеді.
5. Органикалық және минералдық затардың микроорганизмдерге айналуын түсінеді.
6. Жемістердің, көкөністердің және консервіленген өнімдердің микрофлорасын сипаттайды.
7. Тамақ өнімдерін аурулардың ықтимал көздері ретінде талдайды.
8. Микроорганизмдердің тіршілік әрекеттерін басудың физикалық, химиялық, биологиялық тәсілдерін пайдалануға негізделген өндірісті қолданады.
КҚ 13. Консервілер және тағам концентраттары өндірісін ұйымдастыруды жоспарлау және жобалау
КМ 13. Консервілер және тағам концентраттары өндірісін ұйымдастыруды жоспарлау және жобалау
Бұл модуль консервілер өндірісін жоспарлау, ұйымдастыру және өндірістік көрсеткіштерін талдау, еңбек ұжымын басқаруға қатысу; есепке-алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу; орындалатын операциялардың технологиялық карталарын құру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістік және технологиялық үдерістердің параметрлерін, ұйымдастыру құрылымын;
консервілеу өндірісінің өндірістік көрсеткіштерін; ұжым мүшелерін уәждеу және ынталандыру әдістерін; есепке алу-есеп беру құжатарының нысандарын; оларды толтыру бойынша әдістемелік ұсынымдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қабылданған әдістеме бойынша консервілеу өндірісінің негізгі өндірістік көрсеткіштерін есептеуді; құрылымдық бөлімшенің есепке алу-есеп беру құжаттамасын толтыруы; еңбек ұжымын уәждендіру және ынталандыру бойынша іс-шараларды жоспарлауы; өндірістік жабдықты технологиялық дайындауға қатысуы; еңбекті дұрыс ұйымдастырудың негізгі міндеттері мен бағыттарын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Өндірісті жоспарлауға және жобалауға қатысу
Консервілер мен тағам концентраттары өндірісінің технологиясы және оны ұйымдастыру
Экономика саласы
Техникалық механика
Инженерлік графика
Менедж мент
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Производит расчет производственной мощности консервного производства.
2. Контролирует нормирование расхода, использования и запасов сырья и материалов.
3. Контролирует проведение проверок действия измерений в производстве.
4. Применяет на производстве основные направления рациональной организации труда.
5. Соблюдает единую систему технологической подготовки производства.
6. Использует стандарты, технические условия и другие нормативные и руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
7. Применяет требования документов основным видам продукции.
8. Регулирует тенденции, контрольных измерений параметров и применение оборудований для их регулирования.
Результат обучения 2). Участвовать в организации консервного производства
Критерии оценки:
1. Производит выбор транспортных средств и средств хранения сырья, продукции.
2. Характеризует принципы, формы и методы организации технологического процесса производства консервов и пищеконцентратов.
3. Организовывает непрерывность производственного процесса.
4. Организовывает подготовительные и вспомогательные производства.
Результат обучения 3) Участвовать в технологической подготовке производственного оборудования..
Критерии оценки:
1. Участвует в выборе и расстановке оборудования на площади цеха.
2. Определяет и проектирует специальную технологическую оснастку.
3. Производит нормирование затрат труда, материалов, топлива и энергии.
4. Участвует в составлении технологических карт выполняемых операций.
5. Выбирает и рассчитывает характеристики оборудования для технического обслуживания и ремонта машин.
6. Применяет передовые технологии по технической механике.
7. Проводит геометрические и кинематические расчеты.
8. Применяет основы теоретической механики.
9. Понимает основные понятия и аксиомы статики.
10. Выполняет эскизы, технические рисунки и чертежи по специальности.
Результат обучения: 4). Применять основные задачи и направления рациональной организации труда
Критерии оценки:
1. Применяет стратегию, теорию мотиваций менеджмента.
2. Соблюдает основные требования к организации рабочих мест.
3. Соблюдает экономический метод управления производством.
4. Соблюдает социальную ответственность и этику менеджмента.
5. Проводит организацию работ с кадрами.
ПК 14. Контролировать соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
ПМ 14. Контроль соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатации оборудования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, контроль соблюдения технологического регламента и правильной эксплуатацией оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов; показатели качества консервов и методы их контроля.
При освоении модуля обучающиеся учатся: контролировать ход и оценивать результат выполнения работ;
контролировать режимы работы технологического оборудования по производству консервов;.
Результат обучения 1). Контролировать ход и оценивать результат выполненных работ
Критерии оценки:

1. Консервілеу өндірісінің өндірістік қуаттарын есептеуді жүргізу.
2. Шығындарды нормалауды, шикізат пен материалдардың қорларын пайдалануды бақылайды.
3. Өндірісте өлшемдер әрекеттеріне тексеру жүргізуді бақылайды.
4. Өндірісте еңбекті дұрыс ұйымдастырудың негізгі бағыттарын қолданады.
5. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірегей жүйесін сақтайды.
6. Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттарды, техникалық талаптарды және басқа да нормативтік және басшылыққа алу материалдарын пайдаланады.
7. Өнімнің негізгі түрлеріне қойылатын құжаттар талаптарын қолданады.
8. Үрдістерді, параметрлерді бақылау өлшемдерін және оларды реттеу үшін жабдықтардың қолданылуын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2). Консервілеу өндірісін ұйымдастыруға қатысу
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Шикізаты, өнімді сақтау құралдарын және көлік құралдарын таңдауды жүргізу.
2. Консервілер мен тағам концентраттары өнлдірісінің технологиялық үдерісін ұйымдастыру қағидаларын, нысандары мен әдістерін сипаттайды.
3. Өндірістік үдерістің үздіксіздігін ұйымдастырады.
4. Дайындық және қосалқы өндірістерді ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3)Өндірістік жабдықты технологиялық дайындауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жабдықты таңдауға және цех алаңында орналастыруға қатысады.
2. Арнайы технологиялық жасақтауды анықтайды және жобалайды.
3. Еңбек, материалдар, отын және энергия шығындарын нормалауды жүргізеді.
4. Орындалатын операциялардың технологиялық карталарын құруға қатысады.
5. Машиналарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін жабдықты таңдайды және сипаттамаларын есептейді.
6. Техникалық механика бойынша алдыңғы қатарлы технологияларды қолданады.
7. Геометриялық және кинематикалық есептерді жүргізеді.
8. Теориялық механика негіздерін қолданады.
9. Статика негізгі ұғымы мен аксиомасын түсінеді.
10. Мамандық бойынша эскиздерді, техникалық суреттерді және сызбаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4).Еңбекті дұрыс ұйымдастырудың негізгі міндетері мен бағыттарын қолдану
Бағалаудың өлшемшарт тары
1. Менеджмент стратегиясын, уәждеме теориясын қолданады.
2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруға қойылатын негізгі. талаптарды сақтайды.
3. Өндірісті басқарудың экономикалық әдісін қолданады.
4. Әлеуметтік жауапкершілікті және менеджмент этикасын сақтайды.
5. Кадрлармен жұмыстарды ұйымдастыруды жүргізеді.
КҚ 14. Технологиялық регламенттің сақталуын және жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
КМ 14. Технологиялық регламенттің сақталуын және жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
Бұл модуль технологиялық регламенттің сақталуын бақылау және жабдықты дұрыс пайдалану білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өнімдер мен үдерістердің негізгі түрлеріне қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын; консервілер сапасының көрсеткіштерін және оларды бақылау әдістерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде бішім алушылар жұмыстарды орындау барысын бақылуы және нәтижелерді бақылауы; консервілер өндірісі бойынша технологиялық жабдық жұмысының тәртіптерін бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Жұмыстар барысын бақылау және нәтижесін бағалау
Тамақ өндірісінің үдерістері және аппараттары Жемістер мен көкөністеді өңдеу жабдығы. Консервілер және тағам концентраттары өндірісін технохимиялық бақылау
Стандарттау негіздерімен тауартану
Қоршаған ортаны қорғау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Осуществляет контроль качества выпускаемой продукции.
2. Контролирует эффективность использования оборудования и материалов.
3. Анализирует причины брака продукции и разрабатывает мероприятия по их устранению.
4. Обеспечивает технику безопасности на производственном участке.
5. Соблюдает инструктаж по безопасности труда и пожарной безопасности, инструктаж на рабочем месте.
6. Характеризует основные свойства пищевых продуктов и сырья.
7. Анализирует массообменные процессы конструкции и работу основных типов измельчающих машин.
8. Характеризует конструкции и принципы работ аппаратов теплообменных процессов.
9. Проводит измерения, определяет их точность.
10. Производит контроль измерений.
11. Анализирует химический состав и пищевую ценность сельскохозяйственной продукции.
14. Соблюдает правила транспортировки готовой продукции.
15. Применяет меры по снижению потерь и сохранению качества сельскохозяйственной продукции.
Результат обучения: 2). Контролировать режимы работы технологического оборудования по производству консервов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает нормативы использования оборудования.
2. Использует тепловое оборудование по переработке плодов и овощей.
3. Соблюдает принципы автоматизации технологических процессов.
4.Применяет современное техническое оборудование хранилищ по переработке фруктов и овощей.
7. Применяет современные средства транспортировки плодов, овощей и продуктов.
8. Применяет механическое оборудование по переработке плодов и овощей.
9. Описывает защиту от электромагнитных и ионных импульсов.
10. Описывает экологическую систему, искуственные биоценнозы и агробиоценозы.
ПК 15. Выполнение основных видов работ техника-технолога по производству консервов и пище концентратов.
ПМ 15. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, она проводиться после полного освоения обучающимися учебного плана и преследует ниже следующие цели:
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления отдельным производственным участкам в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием;
изучение, непосредственно в рабочем процессе по производству консервов и пище концентратов,;
приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности;
анализ экономического состояния предприятия.
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность закрепления навыков, необходимых для освоения обучающимися практических профессиональных умений в рамках профессиональных модулей по основным видам профессиональной деятельности для освоения квалификации Техник-технолог.
Результат обучения 1). Осуществлять организацию работы производственных цехов.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Шығарылатын өнім сапасына бақылауды жүзеге асырады.
2. Жабдықтар мен материалдарды пайдаланудың тиімділігін бақылайды.
3. Өнімнің ақауының себебін талдайды және оны жою бойынша іс-шаралар әзірлейді.
4. Өндірістік учаскеде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз етеді.
5. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы, жұмыс орнындағы нұсқаманы сақтайды.
6. Тамақ өнімдері мен шикізаттың негізгі қасиеттерін сипаттайды.
7. Уатқыш машиналардың негізгі түрлерінің масса алмасу үдерісінің құрылымын және жұмысын талдайды.
8. Жылу алмасу үдерістері аппараттарының конструкциясын және жұмыс жасау қағидаларын сипаттайды.
9. Қажетті өлшеулерді жүргізеді, олардың нақтылығын анықтайды.
10. Өлшеулерге бақылау жүргізеді.
11. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығын талдайды.
14. Тасымалдау тәсілдерін сақтайды.
15. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің шығындарының алдын алу және сапасын сақтау бойынша шараларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2).Консервілер өндірісі бойынша технологиялық жабдықтар жұмыстарының тәртіптерін бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жабдықты пайдалану нормативтерін сақтайды.
2. Жемістер мен көкөністерді өңдеу бойынша жылу жабдықтарын пайдаланады.
3. Технологиялық үдерістерді автоматтандыру негіздерін қолданады.
4. Жеміс-жидектер мен көкөністерді өңдеу бойынша заманауи техникалық жабдықталған қоймаларды қолданады.
7. Жемістерді, көкөністерді және өнімдерді тасымалдау бойынша заманауи құралдарды қолданады.
8. Жемістерді, көкөністерді өңдеу бойынша механикалық жабдықтарды қолданады.
9. Электрмагниттік және иондық импульстерден қорғауды сипаттайды.
10. Экологиялық жүйені, жасанды биоценноздар мен агробиоценоздарды сипаттайды.
КҚ 15. Консервілер мен тағам концентраттары өндірісі бойынша техник-технологтың негізгі жұмыс түрлерін орындау.
КМ 15. Диплом алды практика
Диплом алды практика мамандарды дайындаудың қорытынды кезеңі болып табылады, ол білім алушылар оқу жоспарының барлық пәндерін меңгергеннен кейін жүргізіледі және мынадай мақсаттарды көздейді:
мамандық бойынша дағдыларды жинақтау және жетілдіру;
арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялардың шеңберінде жекелеген өндірістік учаскелерді басқару дағдыларын дамыту; консервілер мен тағам концентраттарын өндіру бойынша тікелей жұмыс үдерісінде зерделеу;
таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық дағдыларын меңгеру;
кәсіпорынның экономикалық жай-күйін талдайды..
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және "Техник-технолог" біліктілігі бойынша біліктілікті меңгеру үшін кәсіптік іс-әрекеттің негізгі түрлері бойынша кәсіптік модульдер шеңберінде білім алушылар үшін қажетті кәсіби қабілеттерді меңгеру үшін қажетті дағдыларды бекіту мүмкіндігін береді.
Оқыту нәтижесі: 1). Өндірістік цехтардың жұмыстарын ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Использует стандарты, технические условия и другие нормативные и руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
2. Соблюдает технологию производства выпускаемой предприятием продукции.
3. Понимает основное технологическое оборудование предприятия и принципы его работы.
4. Соблюдает типовые технологические процессы и режимы производства
5. Соблюдает основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования.
6. Составляет карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости оснастки и другую технологическую документацию.
Результат обучения 2). Производить расчеты основных технико-экономических показателей
1. Составляет калькуляцию затрат на производство и реализацию продукции.
2. Составляет сметную документацию, используя нормативно-справочную литературу.
3. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
4. Выполняет расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
5. Приобретает навыки работы по проектно-расчетной деятельности в производственном подразделении.
Результат обучения: 3) Выполнять должностные обязанности техника-технолога (в качестве дублера).
Критерии оценки
1. Понимает права и обязанности техников-технологов и мастеров.
2. Выполняет технико-экономические расчеты.
3. Применяет методы нормирования и систему оплаты труда.
4. Различает основные методы контроля качества сырья и готовой продукции.
5. Ориентируется в структуре и назначении основных цеховых служб; отдельных подразделе-ний завода.
6. Оформляет технологическую документацию.
7. Оформляет отчет по практики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 73
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 496
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство пива, безалкогольных спиртных напитков"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1223000 – Производство пива, безалкогольных спиртных напитков
Квалификация*:
122301 2 – Солодовщик
122306 2 – Аппаратчик процесса брожения

1. Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша стандарттарды, техникалық талаптарды және басқа да нормативтік және басшылыққа алынатын материалдарды пайдаланады.
2. Кәсіпорын шығаратын өнімнің өндіріс технологиясын сақтайды.
3. Кәсіпорынның негізгі технологиялық жабдықтарын және жұмыс жасау қағидалары түсінеді.
4. Үлгілік технологиялық үдерістерді және өндіріс тәртіптерін сақтайды
5. Технологиялық үдерістер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын сақтайды
6. Технологиялық үдеріс карталарын, бағыттық және материалдық карталарды, жасақтау тізімдемелерін және басқа да технологиялық құжаттаманы құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер есебін жүргізу.
1. Өнім өндірісіне және өткізуге шығындар калькуляциясын құрайды.
2. Нормативтік-анықтамалық әдебиетті қолдана отырып, сметалық құжаттаманы құрайды.
3. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
4. Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жасайды.
5. Өндірістік бөлімшеде жобалау-есептеу іс-әрекеттерінің дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техник-технологтың лауазымдық міндеттерін атқарады (дублер ретінде).
Бағалаудың өлшемшарт тары
1. Техник-технологтардың және шеберлердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Техникалық-экономикалық есептерді жүргізеді.
3. Еңбекті нормалау әдістерін және еңбекақы төлеу жүйесін қолданады.
4. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін ажыратады.
5. Негізгі цех қызметтерініңзауыттың жекелеген бөлімшелерінің құрылымы және мақсатында бағдары бар;
6. Технологиялық құжаттаманы рәсімдейді.
7. Практика бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар::
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
73-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
496-қосымша
"Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000- Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1223000 – Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі
Біліктілігі*:
122301 2 – Ашытушы
122306 2 – Ашытылу процесінің аппаратшысы

1. Применяет основные законы химии для решения задач в области профессиональной деятельности.
2. Использует свойства органических веществ, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологических процессов.
3. Описывает уравнениями химических реакций процессы, лежащие в основе производства пищевых продуктов.
4. Проводит расчеты по химическим формулам и уравнениям реакции.
5. Использует лабораторную посуду и оборудование.
6. Выбирает метод и ход химического анализа, подбирает реактивы и оборудование.
7. Выполняет количественные расчеты состава вещества по результатам измерений.
8. Выполняет отбор навесок, взвешивание, осаждение, фильтрацию осадков, декантацию.
9. Приготавливает стандартные растворы.
10. Соблюдает правила техники безопасности при работе в химической лаборатории.
Результат обучения: 5) Понимать структуру и производственную деятельность предприятия, ассортимент выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в реальных условиях производства по избранной специальности.
2. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям.
3. Составляет производственную характеристику предприятия.
4. Описывает организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой продукции, функции отделов.
ПК 2. Подготавливать сырье к производству солода
ПМ 02. Подготовка сырья к производству солода
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки сырья, вспомогательных материалов и оборудования к процессу солодоращения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
классификацию сырья для производства солода;
виды заболеваний и отклонений в качестве сырья;
химический состав и энергетическую ценность сырья;
требования и стандарты приемки сырья в производстве солода;
операции подготовки сырья;
физико-химическую сущность основных и специфических процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов производства пива, безалкогольных и спиртных напитков;
типы и виды машин и механизмов, необходимых для очистки, сортирования, замачивания и проращивания зерна.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
принимать сырье для производства солода;
осуществлять органолептический и визуальный контроль качества сырья;
подготавливать сырье к процессу солодоращения;
проводить расчеты процессов и аппаратов пищевых производств;
использовать оборудование солодовен разного типа;
соблюдать требования безопасности труда, личной гигиены, санитарии и пожарной безопасности на солодовне.
Результат обучения: 1) Подготавливать сырье и вспомогательные материалы к процессу солодоращения.
Химия пищевых производств
Сырье и материалы
Специальная технология
Процессы и аппараты пищевых производств
Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует виды, физико-химические и технологические свойства основного сырья, понимает требования, предъявляемые к его качеству, правилам и срокам хранения.
2. Оценивает качество сырья по органолептическим показателям.
3. Выполняет операции по подготовке сырья: загрузка, мойка, дезинфекция зерна, перекачивание зерна, снятие сплава.
4. Определяет степень замачивания зерна по внешним признакам.
5. Ведет учет количества загружаемого зерна.

1. Кәсіптік қызмет саласындағы есептерді шешу үшін химияның негізгі заңдарын пайдаланады.
2. Технологиялық процестерді оңтайландыру үшін органикалық заттардың, дисперстік және коллоидтік жүйелердің қасиеттерін пайдаланады.
3. Тамақ өнімдерін өндіру негізінде жатқан процестерді химиялық реакциялардың теңдеулерімен сипаттайды.
4. Химиялық формулалар мен реакция теңдеулері бойынша есептерді жүргізеді.
5. Зертханалық ыдыстарды және жабдықтарды пайдаланады.
6. Химиялық талдаудың әдісі мен барысын таңдайды, реактивтер мен жабдықты іріктейді.
7. Өлшеу нәтижелері бойынша зат құрамының сапалық есептеулерін орындайды.
8. Заттың нақты мөлшерлерін іріктеуді, тұнбаларды өлшеуді, тұндыруды, фильтрлеуді, тұндырып ағызуды орындайды.
9. Стандартты ерітінділерді дайындайды.
10. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорынның құрылымы мен өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, цехтар мен технологиялық жабдықтардың орналасуын, сапаға бақылау жасау жүйесін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдалған мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайларында бағдарланады.
2. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртіптемесінің ережелері мен өндірістік аумақтар бойынша қауіпсіз қозғалу ережелерін сақтайды.
3. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады.
4. Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық құрылымын, өндірістік бейінді, шығарылатын өнімнің сұрыпталымын, бөлімдердің функцияларын сипаттайды.
КҚ 2. Уыт өндірісіне шикізат дайындау
КМ 02. Уыт өндірісіне шикізат дайындау
Бұл модуль уыт өндіру үдерісіне шикізатты, көмекші материалдарды және жабдықтарды дайындау үшін қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
уыт өндіруге арналған шикізат жіктемесін;
шикізат сапасындағы аурулар мен ауытқулардың түрлерін;
шикізаттың химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын;
уыт өндірісінде шикізатты қабылдап алу талаптары мен стандарттарын;
шикізатты дайындау операцияларын;
тамақ өндірістерінің негізгі және өзіндік үдерістерінің физикалық-химиялық мәнін;
сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізуге арналған заманауи аппараттарды есептеу құрылғысы мен әдістерін;
дәнді тазартуға, іріктеуге, сулауға және көктетуге қажетті машиналар мен механизмдердің түрлері мен типтерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
уыт өндіруге арналған шикізатты қабылдауы;
шикізат сапасына органолептикалық және визуалдық бақылау жасауы;
шикізатты уыт өндіру үдерісіне дайындауы;
тамақ өндірісінің үдерістері мен аппараттарының есептеулерін жүргізуі;
әртүрлі типті уытхана жабдығын пайдалануы;
уытханаларда еңбек қауіпсіздігінің, жеке гигиенаның, санитария мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат пен көмекші материалдарды уыт өндіру үдерісіне дайындау.
Тамақ өндірісінің химиясы
Шикізат және материалдар
Арнайы технология
Тамақ өндірістерінің үдерістері мен аппараттары
Жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі жабдықтың түрлерін, физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды, оның сапасына, сақтау ережелері мен мерзімдеріне қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша шикізаттың сапасын бағалайды.
3. Шиікзатты дайындаудың көмекші операцияларын орындайды: дәнді тиеу, жуу, дезинфекциялау, дәнді қайта айдау, қоспасын алу.
4. Дәннің сулану дәрежесін сыртқы белгілеріне қарап анықтайды.
5. Тиелетін дәннің мөлшерін есепке алуды жүргізеді.

6. Подготавливает моющие и дезинфицирующие вещества.
7. Выгружает зерно из чанов и транспортирует в аппараты различных систем солодоращения.
Результат обучения: 2) Проверять готовность технологического оборудования к эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания видов, назначения, устройства и принципов работы внутризаводского транспорта, применяемого для перемещения сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
2. Ориентируется в типах и видах машин и механизмов, необходимых для очистки, сортирования, замачивания и проращивания зерна.
3. Понимает аппаратурно-технологическую схему подготовки сырья для производства солода.
4. Проверяет чистоту токов, ящиков, вентиляционных установок, транспортных механизмов и другого обслуживаемого оборудования.
5. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.
6. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять отбор проб и проводить анализы при контроле сырья и материалов.
Критерии оценки:
1.Владеет способами выделения навесок для анализа сырья; методами определения физических показателей сырья; методами определения физиологических показателей сырья и материалов; способами определения химических показателей сырья.
2.Определяет зараженность сырья зерновыми вредителями, энергию и способность прорастания зерна, содержание азотистых веществ в сырье для производства солода.
3.Определяет засоренность, стекловидность, пленчатость зерна.
4.Определяет влажность, экстрактивность, химические показатели зерна.
5.Пользуется средствами измерений и таблицами поправок для определения основных параметров и свойств сырья.
ПК 3. Вести технологический процесс солодоращения
ПМ 03. Ведение процесса солодоращения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процесса солодоращения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
технологию приготовления ячменного (светлого, темного, карамельного, жженого), пшеничного, ржаного (ферментативного и неферментативного) солода;
технологические схемы производства солода;
методы контроля и регулирования технологического процесса солодоращения;
режимы замачивания, ращения и сушки солода;
правила подачи готовой продукции к отлежке;
методы определения качества готового солода и требования, предъявляемые к готовой продукции;
устройство обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
поддерживать технологический и температурный режим солоращения на всех стадиях процесса;
регулировать процесс замачивания, ращения и сушки солода;
проводить анализы;
предупреждать и участвовать в устранении причин отклонений от норм технологического режима.
Результат обучения: 1) Обеспечивать ведение процесса солодоращения в соответствии с технологической инструкцией.
Микробиология
Спецтехнология
Оборудование Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает технологическую схему солодоращения; причины, вызывающие заражение и порчу солода; владеет способами их предупреждения и методами обеззараживания солода; владеет приемами перелопачивания зерна.
2. Подготавливает и подает замоченную массу на проращивание в солодовни.
3. Распределяет зерно на токах.
4. Устанавливает высоту слоя, увлажняет и перелопачивает зерно по слоям.
5. Регулирует влажность, температуру и продолжительность замачивания, ращения и сушки солода по показаниям контрольно-измерительных приборов.

6. Жуғыш және дезинфекциялау құралдарын дайындайды.
7. Дәнді күбілерден түсіреді және әртүрлі уыт өндіру жүйелерінің аппараттарына тиейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтың пайдалануға дайындығын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімді алып өту үшін пайдаланылатын ішкі зауыттық көліктің түрлері, мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаттары туралы білімін көрсетеді.
2. Дәнді тазартуға, іріктеуге, сулауға және көктетуге қажетті машиналар мен механизмдердің түрлері мен типтерін біледі.
3. Уыт өндіру үшін шикізатты дайындаудың аппараттық-технологиялық схемасын түсінеді.
4. Қырмандардың, жәшіктердің, желдету қондырғыларының, көлік механизмдерінің және басқа қызмет көрсететін жабдықтың тазалығын тексереді.
5. Жабдықтың ақаулықтарының технологиялық процестің барысы мен өнім сапасына әсер ету нәтижесін түсінеді.
6. Технологиялық жабдықты пайдалану және оған қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізатты және материалдарды бақылау кезінде үлгілерді алуды және талдау жасауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты талдау үшін заттың нақты мөлшерін ерекшелеу тәсілдерін; шикізаттың физикалық көрсеткіштерін анықтау әдістерін; шикізат пен материалдардың физиологиялық көрсеткіштерін анықтау әдістерін; шикізаттың химиялық көрсеткіштерін анықтау тәсілдерін біледі.
2. Шикізаттың дән зиянкестерімен зақымдануын, дәннің өсу энергиясын және қабілетін, уыт өндіру үшін шикізаттағы азоттық заттардың құрамын анықтайды.
3. Дәннің тығындалушылығын, жылтырлығын, қабықшалығын анықтайды.
4. Дәннің ылғалдығын, сығындалғыштығын және басқа химиялық көрсеткіштерін анықтайды.
5. Шикізаттың негізгі параметрлері мен қасиеттерін анықтау үшін өлшеу құралдары мен түзету кестелерін пайдаланады.
КҚ 3. Уыт өндірудің технологиялық процесін жүргізу
КМ 03. Уыт өндіру процесін жүргізу
Бұл модуль уыт өндіру процесін жүргізуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
арпа (ашық түсті, қошқыл, карамельді, күйдірілген), бидай, қара нан (ферментативті және ферментативті емес) ашытқысын дайындау технологиясын;
уыт өндірісінің технологиялық схемаларын;
уыт өндірудің технологиялық процесін бақылау және реттеу әдістерін;
уытты сулау, өсіру және кептіру режимдерін;
дайын өнімді жатқызуға беру ережелерін;
дайын уыттың сапасын анықтау әдістері мен дайын өнімге қойылатын талаптарды;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
процестің барлық кезеңдерінде уыт өндірудің технологиялық және температуралық режимін қолдауы;
уытты сулау, өсіру және кептіру процесін реттеуі;
талдаулар жүргізуі;
технологиялық режим нормаларынан ауытқуды алдын алуы және себептерін жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық нұсқаулыққа сәйкес уыт өндіру процесін жүргізуді қамтамасыз ету.
Микробиология
Арнайы технология
Жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уыт өндірудің технологиялық схемасын; уыттың зақымдануы мен бүлінуін тудыратын себептерді түсінеді; олардың алдын алу тәсілдерін және уытты залалсыздандыру әдістерін біледі; дәнді аударыстыру тәсілдерін біледі.
2. Суланған қоспаны уытханаларда өсіру үшін дайындайды және береді.
3. Дәнді қырмандарда бөледі.
4. Қабаттың биіктігін белгілейді, дәнді ылғалдайды және қабаттар бойынша аударыстырады.
5. Бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштері бойынша уытты сулау, өсіру және кептірудің ылғалдылығын, температурасын және ұзақтығын реттейді.

6. Обрабатывает солод после сушки.
7. Обрабатывает солод ускорителями роста.
8. Определяет готовность солода.
9. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству, условиям и срокам хранения готовой продукции.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасную эксплуатацию технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания видов, назначения, устройства и принципа работы технологического оборудования.
2. Ориентируется в видах оборудования солодовен различного типа.
3. Понимает аппаратурно-технологическую схему производства солода.
4. Проверяет исправность обслуживаемого оборудования, устраняет мелкие дефекты.
5. Осуществляет пуск и остановку солодоворошителей.
6. Проверяет чистоту токов, ящиков, вентиляционных установок, транспортных механизмов и другого обслуживаемого оборудования.
7. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.
8. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять отбор проб и проводить анализы при контроле сырья, материалов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует физико-химические и технологические свойства зерна и солода.
2. Пользуется средствами измерений и таблицами поправок.
3. Проводит анализы по определению: степени замачивания ячменя, анализ "сплава"; температуры проращиваемого зерна и кондиционированного воздуха; интенсивности проветривания проращиваемого зерна; оценки качества сырого солода; протеолитической и цитолитической активности, содержания глютатиона; влагосодержания солода, содержание аминного азота; экстрактивности солода и продолжительности осахаривания; органолептической оценки и химических показателей красящих солодов; тонкости помола солода.
ПК 4. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по квалификации
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства солода, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Солодовщик".
В результате освоения модуля обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства; учатся исполнять инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по солодоращению под руководством наставника более высокой квалификации;
оценивать качество сырья, полупродуктов и готовой продукции;
регулировать работу технологического оборудования;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полупродуктов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков (получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

6. Кептіруден кейін уытты өңдейді.
7. Уытты өсімді үдеткішпен өңдейді.
8. Уыттың дайындығын анықтайды.
9. Дайын өнімнің сапасына, сақтау шарттары мен мерзімдеріне қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтың түрлері, мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаты туралы білімін көрсетеді.
2. Әртүрлі уытханалардың жабдық түрлерін біледі.
3. Уыт өндірісінің аппаратуралық-технологиялық схемасын түсінеді.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жарамдылығын тексереді, ұсақ ақауларды жоюды.
5. Уыт қопсытқыштарды іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
6. Қырмандардың, жәшіктердің, желдету қондырғыларының, көлік механизмдерінің және басқа қызмет көрсететін жабдықтың тазалығын тексереді.
7. Жабдықтың ақаулықтарының технологиялық процестің барысы мен өнім сапасына әсер ету нәтижесін түсінеді.
8. Технологиялық жабдықты пайдалану және оған қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізатты, материалдарды және дайын өнімді бақылау кезінде үлгілерді алу және талдаулар жүргізуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дән мен уыттың физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды.
2. Өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдаланады.
3. Мынаны анықтау бойынша талдау жүргізеді: арпаны сулау дәрежесі; "құйма" талдауы; өсірілетін дәннің және қалыпқа келтірілген ауаның температурасы; өсірілетін дәнді желдету қарқындылығы; шикі уыттың сапасын бақылау; протеолиттік және цитолиттік белсенділік, глютатион құрамы; уыттағы ылғал мөлшері, аминдік азот құрамы; уыттың сығындалғыштығы және қанттану ұзақтығы; бояғыш уыттарды органолептикалық бағалау және олардың химиялық көрсеткіштері; уытты тарту шеберлігі.
КҚ 4. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 04. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль уыт өндірісінің заманауи талаптарына жауап беретін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындалуға және "Ашытушы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие болуы;
кәсіпорынның өндірістік цехтарында жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқаулықты орындауы;
жоғарырақ біліктілікке ие жетекшінің басшылығымен ашытылу процесінің қол және механикаландырылған технологиялық операцияларын орындауы; шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бағалауы;
технологиялық жабдықтың жұмысын реттеуі;
өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалануы;
шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау технологияларын білу.
Кәсіптік дағдыларға ие болу және оларды бекіту бойынша практика (жұмыс біліктілігін алу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает технологическую схему солодоращения; приемы перелопачивания зерна; физико-химические свойства зерна и солода; причины, вызывающие заражение и порчу солода, способы их предупреждения, обеззараживания солода; методику проведения простых анализов; устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования.
2. Характеризует свойства сырья, используемого для приготовления солода и понимает влияние качества солода на выход сусла, спирта и других продуктов.
3. Ориентируется в типах и видах машин и механизмов, необходимых для очистки, сортирования, замачивания и проращивания зерна.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Солодовщик 3 разряда".
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи профессиональной практики.
2. Владеет информацией о производственном регламенте предприятия.
3. Принимает и подготавливает рабочее место.
4. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности.
5. Выполняет работы по ведению процесса солодоращения в соответствии с установленным технологическим регламентом под руководством наставника.
6. Осуществляет операции по подготовке сырья: загрузка, мойка, дезинфекция зерна, перекачивание зерна, снятие сплава, подготовка хлорной извести для хлорирования воды и зерна.
7. Выгружает зерно из чанов и транспортирует в аппараты для проращивания и на тока.
8. Осуществляет отбор проб, определяет степень замачивания зерна по внешним признакам.
9. Ведет учет количества загружаемого зерна.
10. Применяет требования нормативных документов, регламентирующих выпуск продукции.
11. Проверяет чистоту токов, ящиков, вентиляционных установок, транспортных механизмов и другого обслуживаемого оборудования.
12. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирует его работу.
13. Участвует в устранении причин отклонений от норм технологического режима.
14.Выполняет практическую работу на получение квалификации "Солодовщик 3 разряда".
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять очет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Квалификация 122306 2 – Аппаратчик процесса брожения
ПК 5. Подготавливать сырье и вспомогательные материалы к производству
ПМ 05. Подготовка сырья и вспомогательных материалов к производству
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки сырья и вспомогательных материалов к производству.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
сведения о видах и свойствах сырья, требования, предъявляемые к его качеству;
основные методы проведения анализов;
основы технологии брожения, свойства дрожжей и принципы их жизнедеятельности;
стандарты и технологические свойства готовой продукции;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять качество основного сырья и вспомогательных материалов и готовить его к производству;
выявлять изменения, происходящие в сырье и полупродуктах при неправильном ведении технологического процесса;
соблюдать технику безопасности при эксплуатации технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Оценивать качество сырья и готовить его к производству.
Сырье и материалы
Спецтехнология
Микробиология
Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Уыт өндірудің технологиялық схемасын; дәнді аударыстыру тәсілдерін; дән мен уыттың физикалық-химиялық қасиеттерін; уыттың зақымдануын және бүлінуін тудыратын себептерді, олардың алдын алу, уытты залалсыздандыру тәсілдерін; қарапайым талдауларды жүргізу әдістемесін; қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Уыт жасау үшін пайдаланылатын шикізаттың қасиеттерін сипаттайды және уыт сапасының сыра ашытқысының, спирттің және басқа өнімдердің шығуына әсерін түсінеді.
3. Дәнді тазартуға, іріктеуге, сулауға және көктетуге қажетті машиналар мен механизмдердің түрлері мен типтерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) "3 дәрежелі ашытушы" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік практика мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламенті туралы ақпаратын меңгереді.
3. Жұмыс орнын қабылдайды және дайындайды.
4. Қауіпсіздік техникасының, жеке гигиенаның және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды.
5. Жетекшінің басшылығымен белгіленген технологиялық регламентке сәйкес уыт өндіру процесін жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды.
6. Шикізатты дайындау бойынша мына операцияларды орындайды: дәнді тиеу, жуу, дезинфекциялау, дәнді қайта айдау, қоспасын алу, су мен дәнді хлорлау үшін хлорлы әкті дайындау.
7. Дәнді күбілерден түсіреді және көктетуге арналған аппараттар мен қырмандарға тиейді.
8. Үлгілерді алуды, сыртқы белгілері бойынша дәнді сулау дәрежесін анықтауды жүзеге асырады.
9. Тиелетін дәннің мөлшерін есепке алуды жүргізеді.
10. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
11. Қырмандардың, жәшіктердің, желдету қондырғыларының, көлік механизмдерінің және басқа қызмет көрсететін жабдықтың тазалығын тексереді.
12. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережелерін сақтайды, оның жұмысын реттейді.
13. Технологиялық режим нормаларынан ауытқудың себептерін жоюға қатысады.
14. "3 дәрежелі ашытушы" біліктілігін алуға практикалық жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жалпылау және практика бойынша есепті ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері және т.б.
2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
122306 2 – Ашытылу процесінің аппаратшысы біліктілігі
КҚ 5. Шикізатты және көмекші материалдарды өндіріске дайындау
КМ 05. Шикізатты және көмекші материалдарды өндіріске дайындау
Бұл модуль шикізатты және көмекші материалдарды өндіріске дайындауға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
шикізат түрлері мен қасиеттері туралы мәліметтерді, оның сапасына қойылатын талаптарды;
негізгі талдау жүргізу әдістерін;
ашыту технологиясының негіздерін, ашытқылардың қасиеттері мен олардың тіршілік әрекеті қағидаттарын;
дайын өнімнің стандарттары мен технологиялық қасиеттерін;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы мен қағидатын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
негізгі шикізат пен көмекші материалдардың сапасын анықтауы және оны өндіріске дайындауы;
технологиялық процесті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізат пен жартылай өнімдерде туындайтын өзгерістерді анықтауы;
технологиялық жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат сапасын бағалау және оны өндіріске дайындау.
Шикізат және материалдар
Арнайы технология
Микробиология
Жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды и свойства сырья, понимает требования, предъявляемые к его качеству.
2. Понимает химический состав и свойства основных компонентов сырья и вспомогательных материалов.
3. Владеет способами и приемами безопасного выполнения работ.
4. Пользуется лабораторным оборудованием, химическими приборами и реактивами.
5. Размножает и хранит дрожжи, учитывает свойства дрожжей и принципы их жизнедеятельности.
6. Культивирует засевные и производственные дрожжи.
7. Подает дрожжи в бродильные чаны.
8. Понимает основные процессы, происходящие при брожении.
9. Соблюдает стандарты и технологические свойства готовой продукции.
10. Принимает и обрабатывает брак.
11. Ведет учет сырья и готовой продукции.
12. Безопасно эксплуатирует технологическое оборудование.
Результат обучения: 2) Готовить вспомогательные материалы.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и свойства вспомогательных материалов, понимает требования, предъявляемые к их качеству.
2. Владеет способами и приемами безопасного выполнения работ.
3. Пользуется лабораторным оборудованием, химическими приборами и реактивами.
4. Приготавливает колер и другие ингредиенты.
5. Подготавливает паточные растворы и раствор серной кислоты.
6. Приготавливает пеногасительную смесь и подает ее в бродильную массу.
7. Соблюдает стандарты и технологические свойства готовой продукции.
8. Принимает и обрабатывает брак.
9. Ведет учет вспомогательных материалов и готовой продукции.
10. Безопасно эксплуатирует технологическое оборудование.
Результат обучения: 3) Осуществлять отбор проб и проводить анализы.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами отбора проб и методикой проведения несложных анализов.
2. Пользуется средствами измерений и таблицами поправок.
3. Анализирует метаболизм дрожжей.
4. Активирует производственные дрожжи перед введением.
5. Разводит чистые культуры дрожжей.
Результат обучения: 4) Обеспечивать эксплуатацию оборудования для подготовки сырья и вспомогательных материалов к производству.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства, принципов работы, конструктивных особенностей и правил эксплуатации технологического оборудования, средств измерений.
2. Проверяет исправность оборудования, приспособлений и инструментов.
3. Владеет способами устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
4. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
ПК 6. Вести технологические процессы спиртового брожения, брожения и дображивания сусла для разных сортов пива, брожения кваса и браги в соответствии с технологической инструкцией
ПМ 06. Ведение процесса брожения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения технологических процессов спиртового брожения, брожения и дображивания сусла для разных сортов пива, брожения кваса и браги.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
технологию производства пива, кваса и браги;
правила и параметры режима брожения различных сортов продукции;
виды брака и способы его предупреждения и устранения;
правила мойки, дезинфекции и санобработки оборудования и коммуникаций;
принцип работы и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и средств измерений;
способы устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
общую характеристику и задачи автоматизации пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
методы автоматического регулирования и управления производственными процессами;
основные понятия автоматизированной обработки информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности;
принципы рыночной экономики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать технологические режимы приготовления полупродуктов и готовой продукции бродильного производства;
выявлять изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса;
изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов;
контролировать процессы автоматического регулирования пивоваренного, безалкогольного и спиртового производства;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности;
ориентироваться в общих вопросах экономики производства.
Результат обучения: 1) Обеспечивать ведение технологических процессов спиртового брожения, брожения и дображивания сусла для разных сортов пива, брожения кваса и браги.
Специальная технология
Оборудование
Автоматизация технологических процессов
Информационные технологии в профессиональной деятельности Основы экономики
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Шикізат түрлері мен қасиеттерін сипаттайды, оның сапасына қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Шикізаттың негізгі компоненттері мен көмекші материалдардың химиялық құрамы мен қасиеттерін түсінеді.
3. Жұмыстарды қауіпсіз орындау тәсілдерін біледі.
4. Зертханалық жабдықты, химиялық құрылғыларды және реактивтерді пайдаланады.
5. Ашытқыларды көбейтеді және сақтайды, ашытқылардың қасиеттерін және олардың тіршілік әрекеті қағидаттарын ескереді.
6. Егу және өндірістік ашытқыларды өсіреді.
7. Ашытқыларды ашытатын күбілерге салады.
8. Ашытылу кезінде болатын негізгі процестерді түсінеді.
9. Дайын өнімнің стандарттары мен технологиялық қасиеттерін сақтайды.
10. Ақауларды қабылдайды және өңдейді.
11. Шикізат пен дайын өнімді есепке алуды жүргізеді.
12. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Көмекші материалдарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көмекші материалдардың түрлері мен қасиеттерін сипаттайды, олардың сапасына қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Жұмыстарды қауіпсіз орындау тәсілдерін біледі.
3. Зертханалық жабдықты, химиялық құрылғыларды және реактивтерді пайдаланады.
4. Колер мен басқа да ингредиенттерді дайындайды.
5. Сірне ерітінділері мен күкірт қышқылы ерітіндісін дайындайды.
6. Көбікті басатын қоспаны дайындайды және ашыту қоспасына береді.
7. Дайын өнімнің стандарттары мен технологиялық қасиеттерін сақтайды.
8. Ақауларды қабылдайды және өңдейді.
9. Көмекші материалдар мен дайын өнімді есепке алуды жүргізеді.
10. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Үлгілерді алуды және талдау жүргізуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлгілерді алу ережелерін және күрделі емес талдауларды жүргізу әдістемесін біледі.
2. Өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдаланады.
3. Ашытқылардың метаболизмін талдайды.
4. Енгізу алдында өндірістік ашытқыларды белсенді қылады.
5. Ашытқылардың таза дақылдарын өсіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Шикізатты және көмекші материалдарды өндіріске дайындау үшін жабдықты пайдалануды қамтамасыз етеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтың, өлшеу құралдарының құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрылымдық ерекшеліктері және пайдалану ережелері туралы білімін көрсетеді.
2. Жабдықтардың, құрылғылар мен аспаптардың жарамдылығын тексереді.
3. Көмек көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін біледі.
4. Көмек көрсетілетін жабдықды пайдалану ережелерін сақтайды.
КҚ 6. Сыраның әртүрлі сұрыптарына, квастың және ашымақтың ашуына арналған спирттік ашу, сыра ашытқысының ашытылу және ашуын жеткізудің технологиялық үдерістерін технологиялық нұсқаулыққа сәйкес жүргізу
КМ 06. Ашытылу процесін жүргізу
Бұл модуль сыраның әртүрлі сұрыптарына, квастың және ашымақтың ашуына арналған спирттік ашу, сыра ашытқысының ашытылу және ашуын жеткізудің технологиялық үдерістерін жүргізуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
сыра, квас және ашымақ өндіру технологиясын;
өнімнің әртүрлі сұрыптарының ашытылу режимінің ережелері мен параметрлерін;
ақау түрлерін және оның алдын алу және жою әдістерін;
жабдықтарды және коммуникацияларды жуу, дезинфекциялау және санитарлық өңдеу ережелерін;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың және өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидаттарын және оларды пайдалану ережелерін;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін;
сыра қайнату, алкогольсыз және спиртті өндірістерді автоматтандырудың жалпы сипаттамасы мен міндеттерін;
өндірістік процестерді автоматтық реттеу және басқару әдістерін;
ақпаратты автоматтық өңдеудің негізгі ұғымдарын;
кәсіптік қызмет саласындағы негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін;
нарықтық экономика қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
ашыту өндірісінің жартылай өнімдердін дайындаудың және дайын өнімінің технологиялық режимдерін сақтауы;
технологиялық процесті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізат пен жартылай өнімдерде туындайтын өзгерістерді анықтауы;
шикізат сапасына байланысты технологиялық процесті өзгертуі;
өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалануы;
сыра қайнату, алкогольсыз және спиртті өндірістерді автоматтық реттеу үдерістерін бақылауы;
кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, түрлендіру және беру технологиясын қолдануы;
кәсіптік қызметте әртүрлі бағдарламалық жасақтаманың пайдалануы;
өндіріс экономикасының жалпы мәселелерінде бағдарлануға үйренеді..
Оқыту нәтижесі: 1) Сыраның әртүрлі сұрыптарына, квастың және ашымақтың ашуына арналған спирттік ашу, сыра ашытқысының ашытылу және ашуын жеткізудің технологиялық үдерістерін жүргізуді қамтамасыз ету.
Арнайы технология
Жабдық
Технологиялық үдерістерді автоматтандыру
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар Экономика негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет технологиями спиртового брожения, брожения и дображивания сусла для разных сортов пива, брожения кваса и браги.
2. Понимает технологические схемы и параметры технологических процессов производства пива, кваса и браги.
3. Ориентируется в схеме расположения коммуникаций цеха.
4. Принимает и подготавливает рабочее место.
5. Проверяет микробиологическую чистоту чанов, исправность оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительных приборов.
6. Заполняет бродильной массой бродильные чаны и цилиндроконические танки, осуществляет контроль.
7. Подает дрожжи, проводит аэрацию стерильным воздухом сусла, поступающего в бродильные и цилиндроконические танки.
8. Осуществляет контроль за содержанием экстракта в пиве.
9. Осуществляет варку сахарного сиропа, подает его в бродильные чаны.
10. Разбавляет концентрат квасного сусла до определенной плотности.
11. Регулирует температурный режим и давление по показаниям контрольно-измерительных приборов на всех стадиях процесса брожения.
12. Подает хладогент в рубашку бродильного танка в соответствии с технологическим режимом.
13. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологического режима.
14. Ведет учет вспомогательных материалов и готовой продукции.
15. Безопасно эксплуатирует технологическое оборудование.
Результат обучения: 2) Осуществлять отбор проб и проводить анализы.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами отбора проб и методикой проведения анализов.
2. Пользуется средствами измерений и таблицами поправок.
3. Проводит анализы по определению: конечной степени сбраживания сусла, бродильной активности дрожжей, скорости размножения и жизнеспособности дрожжей, числа мертвых клеток, числа почкующихся клеток, биологической чистоты дрожжей; видимого экстракта; степени сбраживания; титруемой и активной кислотности.
4. Определяет плотность брожения сусла, температуру брожения, количество CO2.
5. Определяет количество спирта в браге.
Результат обучения: 3) Обеспечивать эксплуатацию оборудования технологических процессов спиртового брожения, брожения и дображивания сусла для разных сортов пива, брожения кваса и браги.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства, принципов работы, конструктивных особенностей и правил эксплуатации технологического оборудования и средств измерений.
2. Проверяет исправность оборудования, приспособлений и инструментов.
3. Участвует в устранении неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

1. Сыраның әртүрлі сұрыптарына, квастың және ашымақтың ашуына арналған спирттік ашу, сыра ашытқысының ашытылу және ашуын жеткізудің технологияларын біледі.
2. Сыраны, квасты және ашымақты өндірудің технологиялық үдерістерінің технологиялық схемалары мен параметрлерін түсінеді.
3. Цех коммуникацияларының орналасу схемасын түсінеді.
4. Жұмыс орнын қабылдайды және дайындайды.
5. Күбілердің микробиологиялық тазалығын, жабдықтардың, коммуникациялардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексереді.
6. Ашытатын күбілер мен цилиндрконустық сауыттарды ашыту қоспаларымен толтырады, бақылауды жүзеге асырады.
7. Ашытқыларды салады, ашытатын күбілер мен цилиндрконустық сауыттарға түсетін сыра ашытқысын стерильді ауамен желдетуді жүргізеді.
8. Сырадағы сығындының құрамына бақылау жасауды жүзеге асырады.
9. Қант шәрбатын қайнатады, оны ашытатын күбілерге салады.
10. Квас ашытқысының концентратын белгілі бір тығыздыққа дейін сұйылтады.
11. Ашытылу процесінің барлық кезеңдерінде бақылау-өлшеу аспаптарының көрсетуі бойынша температуралық режим мен қысымды реттейді.
12. Технологиялық режимге сәйкес, хладогентті ашыту сауытына салады.
13. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алады және жояды.
14. Көмекші материалдар мен дайын өнімді есепке алуды жүргізеді.
15. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Үлгілерді алуды және талдау жүргізуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлгілерді алу ережелерін және талдау жүргізу әдістемесін біледі.
2. Өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдаланады.
3. Мынаны анықтау бойынша талдау жүргізеді: сыра ашытқысын ашытудың соңғы дәрежесі, ашытқылардың ашыту белсенділігі, ашытқылардың көбею және тіршілік әрекетінің жылдамдығы, өлі жасушалар саны, бүршіктенетін жасушалардың саны, ашытқылардың биологиялық тазалығы; көрінетін сығынды; ашыту дәрежесі; мөліштенетін және белсенді қышқылдық.
4. Сыра ашытқысының ашытылу тығыздығын, ашыту температурасын, CO2 мөлшерін анықтайды.
5. Ашымақтағы спирт мөлшерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сыраның әртүрлі сұрыптарына, квастың және ашымақтың ашуына арналған спирттік ашу, сыра ашытқысының ашытылу және ашуын жеткізудің технологиялық үдерістерінің жабдығын пайдалануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтардың және өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу қағидаттарын, құрылымдық ерекшеліктерін, оларды пайдалану ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Жабдықтың, құрылғылардың аспаптардың жарамдылығын тексереді.
3. Көмек көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жоюға қатысады.

4. Предотвращает сбои технологических режимов и параметров производства.
5. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 4) Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в задачах автоматизации производства пива, безалкогольных и спиртных напитков.
2. Понимает принципы автоматического управления, измерения, регулирования, контроля и параметров технологических процессов.
3. Понимает принципы автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в производстве пива, безалкогольных и спиртных напитков.
4. Владеет основными сведениями об измерениях и измерительных приборах.
5. Обосновывает выбор методов измерений технологических параметров, принципы действия и особенности применения средств измерений.
6. Демонстрирует знания методов автоматического регулирования и управления производственными процессами.
7. Контролирует процессы автоматического регулирования производства.
8. Пользуется автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами.
9. Регулирует проведение химических и гидравлических процессов производства.
10. Производит настройку систем автоматизации.
Результат обучения: 5) Применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает функции и возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет методами и средствами сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Апробирует базовые системные программные продукты в профессиональной деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ при ведении установленного учета и технической документации.
5. Применяет основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Результат обучения: 6) Применять основы экономических знаний в профессиональной деятельности для решения производственных ситуаций с позиции эффективности и рациональности.
Критерии оценки:
1. Владеет экономической терминологией, основами экономической культуры и речи.
2. Понимает сущность отношений собственности, понятий разгосударствления и приватизации.
3. Анализирует типы экономических систем, раскрывая их преимущества и недостатки.
4. Разбирается в организации общественного производства, свойствах товара.
5. Ориентируется в законодательстве Республики Казахстан, регламентирующем экономические права и обязанности граждан.
6. Понимает сущность рыночной экономики, ее особенности и характерные черты.
ПК 7. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 07. Выполнение основных видов работ по квалификации
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям бродильного производства, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Аппаратчик процесса брожения".
В результате освоения модуля, обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства; учатся исполнять инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
выполнять основные ручные и механизированные технологические операции процесса брожения под руководством наставника более высокой квалификации;
оценивать качество сырья, полупродуктов и готовой продукции;
регулировать работу технологического оборудования;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полупродуктов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Владеть технологиями выполнения основных видов работ по квалификации.
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков (получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

4. Өндірістің технологиялық режимдеріндегі және параметрлеріндегі жаңылыстарды жояды.
5. Көмек көрсетілетін жабдықды пайдалану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктері өндірісін автоматтандыру міндеттерін түсінеді.
2. Технологиялық процестерді автоматтық басқару, өлшеу, реттеу, бақылау және олардың параметрлерінің қағидаттарын түсінеді.
3. Сыра, алкогольсыз және спирттік ішімдіктер өндірісіндегі бу өндірісін және сумен жабдықтау, салқын ауамен жабдықтау және ауа баптау үдерістерін автоматтандыру қағидаттарын түсінеді.
4. Өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі ұғымдарды біледі.
5. Технологиялық параметрлерді өлшеу әдістерін таңдауды, өлшеу құралдарының әрекет ету қағидаттары мен оларды пайдалану ерекшеліктерін негіздейді.
6. Өндірістік процестерді автоматтық реттеу және басқару әдістерін білетінін көрсетеді.
7. Өндірісті автоматтық реттеу үдерістерін бақылайды.
8. Автоматтық реттегіштер мен атқарушылық механизмдерді пайдаланады.
9. Өндірістің химиялық және гидравликалық үдерістерін жүргізуді реттейді.
10. Автоматтандыру жүйелерін баптауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіптік қызметте әртүрлі бағдарламалық жасақтаманы пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды пайдалану функциялары мен мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын біледі.
3. Кәсіптік қызметтегі негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдерді анықтайды.
4. Белгіленген есеп пен техникалық құжаттаманы жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалардың пакетін пайдаланады.
5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен тәсілдерін пайдаланады .
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістік жағдайларды тиімділік және ұтымдылық тұрғысынан шешу үшін кәсіптік қызметте экономикалық білім негіздерін пайдалану .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминологияны, экономикалық мәдениет пен сөйлеуді біледі.
2. Меншік қатынастарының, мемлекет иелігінен алу мен жекешелендіру түсініктерінің мәнін түсінеді.
3. Экономикалық жүйелердің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай отырып, олардың типтерін талдайды.
4. Қоғамдық өндірісті ұйымдастыруды, тауар қасиеттерін түсінеді.
5. Азаматтардың экономикалық құқықтары мен міндеттерін регламенттейтін ҚР заңнамасын түсінеді .
6. Нарықтық экономиканың мәнін, оның ерекшеліктері мен өзіндік белгілерін түсінеді.
КҚ 7. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 07. Біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль ашыту өндірісінің заманауи талаптарына жауап беретін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындалуға және "Ашытылу процесінің аппаратшысы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие болуы;
қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқаулықты орындауы;
қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша нұсқаулықты орындауы;
жоғарырақ біліктілікке ие жетекшінің басшылығымен ашытылу процесінің қол және механикаландырылған технологиялық операцияларын орындауы ;
шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бағалауы;
технологиялық жабдықтың жұмысын реттеуі;
өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалануы;
шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеуге үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілік бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау технологияларын білу.
Практикасы және оларды бекіту бойынша практика (жұмыс біліктілігін алу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными сведениями о видах и свойствах сырья, микробиологической чистоте брожения.
2. Владеет основными требованиями, предъявляемыми к сырью; технологией производства пива, кваса и браги.
3. Понимает технологическую схему процесса брожения, дображивания и выдержки различных сортов пива; сроки выдержки; устройство обслуживаемого оборудования и средств измерений; ориентируется в способах устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования; владеет правилами пользования средствами измерений и таблицами поправок.
4. Ориентируется в принципах работы и правилах эксплуатации технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Получить квалификацию "Аппаратчик процесса брожения 3 разряда".
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи профессиональной практики.
2. Руководствуется производственным регламентом предприятия.
3. Принимает и подготавливает рабочее место.
4. Соблюдает правила техники безопасности, личной гигиены и пожарной безопасности.
5. Ведет технологические процессы спиртового брожения, главного брожения сусла для разных сортов пива, дображивания и выдержки пива, брожения кваса под руководством наставника более высокой квалификации.
6. Выполняет операции по подготовке вспомогательных материалов: приготавливает колер и другие ингредиенты, подготавливает паточные растворы и раствор серной кислоты, приготавливает пеногасительную смесь и подает ее в бродильную массу.
7. Характеризует виды брака и знает способы его предупреждения и устранения; порядок определения плотности брожения сусла, температуры брожения.
8. Проверяет микробиологическую чистоту чанов, исправность оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительных приборов.
9. Соблюдает правила мойки, дезинфекции и санобработки оборудования и коммуникаций.
10. Осуществляет отбор проб и проводит анализы.
11. Ведет учет сырья и готовой продукции.
12. Применяет требования нормативных документов, регламентирующих выпуск продукции.
13. Соблюдает правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирует его работу.
14. Участвует в устранении причин отклонений от норма технологического режима.
15. Выполняет практическую работу на получение квалификации "Аппаратчик процесса брожения 3 разряда".
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять очет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции и др.

1. Шикізаттың түрлері мен қасиеттері, ашудың микробиологиялық тазалығы туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Шикізатқа қойылатын негізгі талаптарды, сыра, квас және ашымақ өндірісінің технологиясын біледі.
3. Сыраның әртүрлі сұрыптарының ашу, ашуын жеткізу және сақталымы процесінің технологиялық схемасын; сақталу мерзімдерін; қызмет көрсетілетін жабдықтың және өлшеу құралдарының құрылысын түсінеді; қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін біледі; өлшеу құралдарын және түзетулер кестелерін пайдалану ережелерін біледі.
4. Технологиялық жабдықтың жұмыс істеу қағидаттарын және оларды пайдалану ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) "Ашытылу процесінің 3 дәрежелі аппаратшысы" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарттары: өлшемшарттары: өлшемшарттары:
1. Кәсіптік практика мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Кәсіпорынның өндірістік регламентін басшылыққа алады.
3. Жұмыс орнын қабылдайды және дайындайды.
4. Қауіпсіздік техникасының, жеке гигиенаның және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды.
5. Жоғарырақ біліктілігі бар жетекшінің басшылығымен сыраның әртүрлі сұрыпталымы үшін сыра ашытқысын спирттік ашытудың, негізгі ашытудың, сыраның ашылуына жеткізілуінің және сақталуының, квастың ашытылуының технологиялық үдерістерін жүргізеді.
6. Көмекші материалдарды дайындау операцияларын орындайды: колерді және басқа ингредиенттерді дайындайды, сірне ерітінділерін және күкірт қышқылы ерітіндісін дайындайды, көбікті басатын қоспаны дайындайды және ашыту қоспасына береді.
7. Ақау түрлерін сипаттайды және оның алдын алу және жою әдістерін; сыра ашытқысының ашытылу тығыздығын, ашытылу температурасын анықтау тәртібін сипаттайды.
8. Күбілердің микробиологиялық тазалығын, жабдықтардың, коммуникациялардың және бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексереді.
9. Жабдықтарды және коммуникацияларды жуу, дезинфекциялау және санитарлық өңдеу ережелерін сақтайды.
10. Үлгілерді алуды және талдау жүргізуді жүзеге асырады.
11. Шикізат пен дайын өнімді есепке алуды жүргізеді.
12. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын қолданады.
13. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережелерін сақтайды, оның жұмысын реттейді.
14. Технологиялық режим нормаларынан ауытқудың себептерін жоюға қатысады.
15. "Ашытылу процесінің 3 дәрежелі аппаратшысы" біліктілігін алуға практикалық жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жалпылау және практика бойынша есепті ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрады: шығарылатын өнімнің атауы, құрылымы, түрлері және т.б.

2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Квалификация 122308 3 – Техник-технолог
ПК 8. Организовывать и вести технологические процессы производства спирта, спиртных и безалкогольных напитков
ПМ 08. Организация и ведение технологических процессов безалкогольного и спиртового производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов безалкогольного и спиртового производств.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды и свойства сырья для производства спирта, спиртных и безалкогольных напитков;
показатели качества основного сырья, полупродуктов, готовой продукции и методы их определения;
технологии и параметры технологических процессов производства спирта, спиртных и безалкогольных напитков;
назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести технологические процессы производства продукции в соответствии с нормативной документацией;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск готовой продукции;
проводить мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества готовой продукции;
соблюдать правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
Результат обучения: 1) Обеспечивать ведение технологических процессов производства спирта и спиртных напитков.
Технология производства спирта и спиртных напитков
Технология производства безалкогольных напитков
Технохимический контроль производства
Оборудование производства
Критерии оценки:
1. Понимает сущность технологических процессов производства спирта и спиртных напитков.
2. Владеет требованиями к качеству сырья, материалов и основных видов продукции.
3. Ориентируется в видах и требованиях к таре для упаковывания продукции и правилах ее маркирования; режимах, сроках хранения и транспортировании различных видов продукции.
4. Соблюдает технологические режимы приготовления полупродуктов производства спирта и спиртных напитков.
5. Определяет потребность в основных, вспомогательных и упаковочных материалах, таре.
6. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
7. Выявляет изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса.

2. Практика бағдарламасының мазмұнына және жеке тапсырманы орындауға қысқаша мазмұндама береді.
3. Практикадан өту ретін, орындалған жұмыстардың тізбесін және практика уақытында қол жеткізген дағдыларды сипаттайды.
122308 3 - Техник-технолог біліктілігі
КҚ 8. Спиртті, спиртті және алко гольсыз ішімдік терді өндірудің технологиялық үдерістерін ұйым дастырады және жүргізеді
КМ 08. Алкогольсыз және спиртті өндірістің технологиялық үдерістерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль алкогольсыз және спиртті өндірістің технологиялық үдерістерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
спирт, спиртті және алкогольсыз ішімдіктерді өндіруге арналған шикізат түрлері мен қасиеттерін;
негізгі шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнімнің сапасының көрсеткіштерін және оларды анықтау әдістерін;
спирт, спиртті және алкогольсыз ішімдіктер өндірісінің технологиялары мен олардың технологиялық үдерістерінің параметрлерін;
технологиялық жабдықтардың және өндірістік желілердің мақсатын, әрекет ету қағидатын, пайдаланылу аясын және оларды пайдалану ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
нормативтік құжаттамаға сәйкес, өнімді өндірудің технологиялық үдерістерін жүргізуі;
өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалануы;
ақаулардың алдын алуы және дайын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізуі;
технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді пайдалану ережелерін сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Спиртті және спиртті ішімдіктерді өндірудің технологиялық үдерістерін жүргізуді қамтамасыз ету.
Спиртті және спиртті ішімдіктерді өндіру технологиясы
Алкогольсыз ішімдіктерді өндіру технологиясы
Өндірісті технохимиялық бақылау
Өндіріс жабдығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спирт және спирттік ішімдіктерді өндірудің технологиялық үдерістерінің мәнін түсінеді.
2. Шикізаттың, материалдардың және өнімнің негізгі түрлерінің сапасына қойылатын талаптарды біледі.
3. Өнімді қаптауға арналған ыдыстың түрлерін және оған қойылатын талаптарды және өнімді таңбалаудың ережелерін; өнімнің әртүрлі түрлерін сақтаудың режимдерін, мерзімдерін және тасымалдауды түсінеді.
4. Спирт және спиртті ішімдіктер өндірісінің жартылай өнімдерін дайындаудың технологиялық режимдерін сақтайды.
5. Негізгі, көмекші және қаптау материалдарға, ыдыстарға деген қажеттілікті анықтайды.
6. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
7. Технологиялық процесті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізат пен жартылай өнімдерде туындайтын өзгерістерді анықтайды.

8. Определяет качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом.
9. Контролирует ход технологических процессов и обеспечивает их нормальное проведение.
Результат обучения: 2) Обеспечивать ведение технологического процесса производства безалкогольных напитков.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность технологических процессов производства безалкогольных напитков.
2. Владеет требованиями к качеству сырья, материалов и основных видов продукции.
3. Ориентируется в видах и требованиях к таре для упаковывания продукции и правилах ее маркирования; режимах, сроках хранения и транспортировании различных видов продукции.
4. Соблюдает технологические режимы приготовления полупродуктов и готовой продукции безалкогольного производства.
5. Определяет потребность в основных, вспомогательных и упаковочных материалах, таре.
6. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
7. Выявляет изменения, происходящие в сырье, полупродуктах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса.
8. Определяет качество основного и дополнительного сырья органолептическим методом.
9. Контролирует ход технологических процессов и обеспечивает их нормальное проведение.
Результат обучения: 3) Обеспечивать эксплуатацию технологического оборудования и производственных линий.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
2. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
3. Проверяет исправность оборудования, приспособлений и инструментов.
4. Владеет способами устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
5. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
ПК 9. Контролировать параметры технологических процессов и качество готовой продукции
ПМ 09. Контроль параметров технологических процессов и качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля параметров технологических процессов и качества готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
общие методы исследования сырья, полупродуктов и готовой продукции;
устройство контрольно-измерительных приборов;
стандарты, определяющих требования к качеству сырья, полупродуктов и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить испытания для определения органолептических и физико-химических показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции;
пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
выявлять и устранять причины брака;
пользоваться нормативно-технической документацией;
оформлять документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции.
Технохимический контроль производства
Безопасность сырья и пищевых продуктов
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Технологическая практика
Критерии оценки:

8. Негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтайды.
9. Технологиялық процестердің барысын бақылайды және оларды қалыпты жүргізуді қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Алкогольсыз ішімдіктер өндірісінің технологиялық процесін жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Алкогольсыз ішімдіктерді өндірудің технологиялық үдерістерінің мәнін түсінеді.
2. Шикізаттың, материалдардың және өнімнің негізгі түрлерінің сапасына қойылатын талаптарды біледі.
3. Өнімді қаптауға арналған ыдыстың түрлерін және оған қойылатын талаптарды және өнімді таңбалаудың ережелерін; өнімнің әртүрлі түрлерін сақтаудың режимдерін, мерзімдерін және тасымалдауды түсінеді.
4. Алкогольсыз өндірістің жартылай өнімдерін дайындаудың және дайын өнімінің технологиялық режимдерін сақтайды.
5. Негізгі, көмекші және қаптау материалдарға, ыдыстарға деген қажеттілікті анықтайды.
6. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
7. Технологиялық процесті дұрыс жүргізбеу кезінде шикізат пен жартылай өнімдерде туындайтын өзгерістерді анықтайды.
8. Негізгі және қосымша шикізаттың сапасын органолептикалық әдіспен анықтайды.
9. Технологиялық процестердің барысын бақылайды және оларды қалыпты жүргізуді қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді пайдалануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтардың және өндірістік желілердің мақсатын, әрекет ету қағидатын, пайдаланылу аясын және оларды пайдалану ережелерін түсінеді.
2. Технологиялық процестерді автоматтық реттеудің үлгілік жүйелерінде бағдарланады.
3. Жабдықтардың, құрылғылар мен аспаптардың жарамдылығын тексереді.
4. Көмек көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдерін біледі.
5. Технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді пайдалану ережелерін сақтайды.
КҚ 9. Технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 09. Технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыруға қажетті білімді, іскерліктерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімді зерттеудің жалпы әдістерін;
бақылау-өлшеу құрылғыларының құрылысын;
шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттарды;
сынақ жасау әдістерінің стандарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізуі;
бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдалануы және олардың дәлдігін тексеруі;
ақау себептерін анықтауы және жоюы;
нормативтік техникалық құжаттаманы қолдануы;
дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
Өндірісті технохимиялық бақылау
Шикізаттың және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет общими методами исследования сырья, полупродуктов и готовой продукции: органолептическими, химическими, физическими, физико-химическими, прямыми и косвенными, арбитражными и ускоренными.
2. Соблюдает гигиенические требования к качеству и безопасности сырья, полупродуктов и готовой продукции.
3. Проводит испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полупродуктов и готовой продукции.
4. Обрабатывает результаты анализов и оформляет документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
5. Регулирует технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья.
6. Выявляет и устраняет причины брака.
7. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
8. Пользуется контрольно-измерительными приборами и проверяет их точность.
9. Применяет нормативно-техническую документацию, регламентирующую выпуск продукции.
10. Владеет требованиями международного законодательства в области обеспечения безопасности пищевой продукции.
Результат обучения: 2) Реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает критерии биологической безопасности сырья и продуктов питания, требования к качеству продукции растительного происхождения, системы и методы обеспечения безопасности и качества сырья и готовой продукции, принципы оценки биологической безопасности сырья и пищевых добавок.
2. Проводит исследования по оценке биологической безопасности продовольственного сырья и материалов.
3. Осуществляет контроль за использованием пищевых добавок.
4. Ориентируется в требованиях международного законодательства в области обеспечения безопасности и качества пищевой продукции.
Результат обучения: 3) Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи стандартизации, ее экономическую эффективность; основные понятия метрологии и сертификации; основные положения систем общетехнических и организационно-методических стандартов; терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц.
2. Владеет информацией о государственных отраслевых стандартах и технических условиях на сырье и готовую продукцию.
3. Применяет требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции.
4. Использует в профессиональной деятельности документацию системы качества.

1. Шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімді зерттеудің жалпы әдістерін біледі: органолептикалық, химиялық, физикалық, физикалық-химиялық, тікелей және жанама, арбитраждық және жылдамдатылған әдістер.
2. Шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптарды сақтайды.
3. Шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің сапасының органолептикалық, физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізеді.
4. Талдау нәтижелерін өңдейді және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды ресімдейді.
5. Нақты жағдайға және шикізат сапасына байланысты технологиялық процесті реттейді.
6. Ақау себептерін анықтайды және жояды.
7. Ақаулардың алдын алуы және шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізеді.
8. Бақылау-өлшеу құрылғыларын пайдаланады және олардың дәлдігін тексереді.
9. Өнім шығаруды регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
10. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы халықаралық заңнаманың талаптарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізаттың және дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат пен тамақтану өнімдерінің биологиялық қауіпсіздігінің өлшемшарттарын, өсімдік текті өнімнің сапасына қойылатын талаптарды, шикізаттың және дайын өнімнің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету жүйелері мен әдістерін; шикізат пен тағам қоспаларының биологиялық қауіпсіздігін бағалау қағидаттарын түсінеді.
2. Азықтық шикізат пен материалдардың биологиялық қауіпсіздігін бағалау бойынша зерттеулер жүргізеді.
3. Тағам қоспаларының пайдаланылуына бақылау жүргізеді.
4. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету саласындағы халықаралық заңнаманың талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметтегі стандарттау, сертификаттау және метрологияның негізгі ережелерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандарттаудың міндеттерін, оның экономикалық тиімділігін; метрология мен сертификаттаудың негізгі түсініктерін; жалпы техникалық және ұйымдастырушылық-әдістемелік стандарттар жүйелерінің негізгі ережелерін; қолданыстағы стандарттар мен халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес терминологияны және шамаларды өлшеу бірліктерін түсінеді.
2. Шикізат пен дайын өнімге арналған Мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық талаптар туралы ақпаратты меңгереді.
3. Нормативтік құжаттардың технологиялық процестер мен шығарылатын өнімге қойылатын талаптарын пайдаланады.
4. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттамасын пайдаланады.

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "1229033 - Электромеханик"
ПК 1. Проводить подбор электроматериалов для проектируемых и обслуживаемых устройств и оборудований
ПМ 1. Подбор и подготовка компонентов и материалов для работы устройств и оборудований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования структуры, классификации и свойств электротехнических материалов, используемых при автоматизации производственных процессов и выбора материалов для выполнения работ.
Данный модуль позволит обучающимся определять и описывать строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико-химические характеристики; знать области применения и способы получения электротехнических материалов и классифицировать их в соответствии с их свойствами.
Результат обучения:1) Владеть структурой и классификацией электротехнических материалов.
Электротехнические материалы
Основы обработки материалов и инструментов
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает электротехнические материалы по их назначению.

2. Математикалық әдістерді қолдана отырып қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Әлемдік экономиканың даму беталысын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму беталысын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығы мен тәуекелінің мүмкіндігін айқындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді.
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістіктерін айқындайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспар құрудың негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нəтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланыстарын анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін сипаттайтын негізгі деректерді, үрдістерді және құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
"1229033 – Электр механигі" біліктілігі
КҚ 1. Жобаланған және қызмет көрсететін қондырғылар мен жабдықтар үшін электрлік материалдарды таңдауды жүргізеді
КҚ 01. Құрылғылар мен жабдықтардың жұмысына компоненттер мен материалдарды таңдау және дайындау
Бұл модуль өндірістік үдерістерді автоматтандыру мен жұмыстарды орындау үшін материалдарды таңдау кезінде пайдаланылатын электртехникалық материалдардың құрылымын, жіктелуін және қасиеттерін пайдалануға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Бұл модуль білім алушыларға электртехникалық материалдардың құрылымын, олардың электрлік, магниттік, жылу, механикалық және физика-химиялық қасиеттерін анықтауға және сипаттауға; электртехникалық материалдарды қолдану салалары мен алу тәсілдерін білуге және оларды қасиеттеріне қарай жіктеуге мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижелері: 1) Электртехникалық материалдардың құрылымы мен жіктелуін білу.
Электротехникалық материалдар
Материалдар мен құралдарды өңдеу негіздері
Таныстыру практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Электртехникалық материалдарды тағайындалуына қарай таңдайды.

2. Классифицирует проводниковые материалы.
3. Выбирает данные изоляторов для практической работы.
Результат обучения: 2) Характеризовать назначение и области применения проводов, шин, кабелей.
Критерии оценки:
1. Расшифровывает марки проводов и кабелей.
2. Выбирает сечение жил проводов и кабелей по максимальной токовой нагрузке.
Результат обучения:3) Выполнять несложный ремонт приборов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками работы с инструментом и приспособлениями.
2. Выявляет причины неисправности ремонтируемых приборов.
3. Владеет методикой выполнения ремонтных работ по инструкциям и нормативам.
4. Выполняет ремонтные работы приборов.
Результат обучения: 4) Характеризовать принцип работы подразделения или отдела производства.
Критерии оценки:
1. Характеризует действующие в подразделении нормативно-правовые акты по его функциональному предназначению, режиму работы, делопроизводству, структуре данной организации.
2. Участвует в подготовке и осуществлении плановых мероприятий, предусмотренных программой практики.
3. Выполняет отдельные служебные задания (поручения) руководителя практики.
4. Собирает и обобщает материалы, необходимые для подготовки отчетных документов о прохождении практики.
ПК 2. Составлять схемы питания систем и устройств
ПМ 2. Составление схем питания систем и устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для построения простейшей системы автоматического контроля и регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают принципы технических чертежей и их использование посредством техники черчения от руки и системы автоматизированного проектирования.
При изучении модуля обучающиеся применяют специализированные пакеты прикладных компьютерных программ для оформления схем автоматизации, соблюдают требования единой системы конструкторской документации; выполняют пайку электромонтажных соединений и монтаж электрорадиоэлементов.
Результат обучения: 1) Классифицировать схемы автоматизации по назначению и типу питания.
Черчение
"Основы автоматики"
Электротехника
Микроэлектроника
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Автоматизация технологических процессов
Монтажная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает схемы питания по техническим параметрам приборов и средств автоматизации.
2. Выбирает схемы контроля, регулирования и управления по их назначению.
3. Использует соответствующую схему в своей профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Применять обозначения элементов функциональных схем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Определяет функциональное назначение элемента по его обозначению на схеме.

2. Өткізгіш материалдарды жіктейді.
3. Тәжірибелік жұмыс үшін изоляторлардың деректерін таңдайды.
Оқыту нəтижелері: 2) Сымдар, шиналар, кабельдердің тағайындалуы мен қолданылу саласын сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сымдар мен кабельдер маркаларын түсіндіреді.
2. Сымдар мен кабельдердің тарамдар қимасын максималды ток жүктемесі бойынша таңдайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Аспаптардың жеңіл жөндеуін орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу дағдыларын біледі.
2. Жөндеуге жататын аспаптардың ақаулық себептерін анықтайды.
3. Нұсқаулықтар мен нормативтер бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу әдістемесін біледі.
4. Аспаптардың жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндіріс бөлімшесінің немесе бөлімінің жұмыс істеу қағидаттарын сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бөлімшеде қолданылатын нормативтік-құқықтық актілерді оның функционалдық бағытталуы, осы ұйымның жұмыс режимі, іс қағаздарын жүргізуі және құрылымы бойынша сипаттайды.
2. Практиканың бағдарламасында көзделген жоспарланған іс-шараларды дайындау мен жүзеге асыруға қатысады.
3. Практика жетекшісінің жеке қызметтік тапсырмаларын (нұсқауларын) жүзеге асырады.
4. Практиканы өту туралы есеп құжаттарын дайындауға қажетті материалдарды жинайды және жалпылайды.
КҚ 2. Жүйелер мен құрылғылардың қоректендіру сұлбаларын жасау
КМ 02. Жүйелер мен құрылғылардың қоректендіру сұлбаларын жасау
Бұл модуль автоматтандырылған бақылау және реттеудің қарапайым жүйесін құруға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қолдан сызу техникасы мен автоматтандырылған жобалау жүйесі арқылы техникалық сызбалардың құғидаларын және оларды пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автоматтандырылған сызбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламалардың арнайы пакеттерін пайдаланады, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес келеді; электрмонтаждау қосылымдарын дәнекерлеуді және электррадиоэлементтерді монтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижелері: 1) Автоматтандыру сұлбаларын қуаттану мақсаты мен түріне қарай жіктеу.
Сызу
"Автоматика негіздері"
Электртехника
Микроэлектроника
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Монтаждау практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Құралдардың техникалық параметрлері мен автоматтандыру құралдарына сәйкес қоректендіру сұлбаларын таңдайды.
2. Бақылау, реттеу және басқару сұлбаларын олардың тағайындалуына қарай таңдайды.
3. Өзінің кәсіби қызметінде тиісті сұлбаны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Функционалды автоматтандыру сұлбаларының элементтерін белгілеуді қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Элементтің функционалдық мақсатын оның сұлбадағы белгілеуі бойынша анықтайды.

2. Определяет по перечню элементов схем технические характеристики и их позиционное обозначение.
Результат обучения: 3) Составлять условно-графические и буквенные обозначения элементов функциональных схем автоматизации и принципиальных электрических схем.
Критерии оценки:
1. Использует условные обозначения приборов и средств автоматизации по измеряемому параметру и их функциональному назначению в соответствии с действующей единой системой конструкторской документации.
2. Обозначает соединительные линии на функциональных схемах в зависимости от передаваемого сигнала.
3. Обозначает позиции приборов на функциональных схемах автоматизации.
4. Читает и применяет буквенно-цифровые позиционные обозначения на принципиальных электрических схемах.
Результат обучения: 4) Применять информационно-коммуникационные технологии при составлении схем автоматизации.
Критерии оценки:
1. Применяет специализированные пакеты прикладных компьютерных программ для оформления схем автоматизации.
2. Выполняет перечень элементов схем, заполняет основную надпись.
3. Оформляет чертежи согласно требованиям единой системы конструкторской документации.
Результат обучения: 5) Пайка электромонтажных соединений.
Критерии оценки:
1. Подготавливает оборудование и приспособления: стол монтажника, паяльник, набор инструментов монтажника.
2. Выполняет технологический процесс пайки и лужения.
Результат обучения: 6) Выполняет монтаж радиоэлементов.
Критерии оценки:
1. Подготавливает оборудование и приспособления: стол монтажника, набор инструментов монтажника, набор монтажных проводов и радиоэлементов печатные платы.
2. Применяет современные способы электромонтажа.
3. Выполняет конструирование печатных плат.
4. Выполняет монтаж радиоэлементов на печатную плату.
5. Соблюдает правила техники безопасности при проведении монтажных работ.
ПК 3. Применять методы организации энергосберегающего режима электропитания контрольно – измерительной аппаратуры и проверять режим электропитания при различной нагрузке
ПМ 3. Обеспечение энергосберегающего режима электропитания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для настройки оптимального энергосберегающего режима электропитания при различной нагрузке.
В результате изучения модуля обучающиеся сваивают принципы определения энергосберегающих режимов работы аппаратуры и приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся рассчитывать оптимальный режим питания и настраивать под него оборудование.
Результат обучения: 1) Применять современные высокоэффективные и экономичные источники питания в электронном управляющем, измерительном и технологическом оборудовании.
Электротехника
Электронные цепи и микросхемотехника
Электрические машины и аппараты
Технологические измерения и контрольно – измерительные приборы
Монтажная практика
Критерии оценки:
1. Применяет принципы построения высокоэффективных нелинейных преобразователей, коэффициент полезного действия которых не зависит от подключения различных нагрузок.

2. Сұлбалар элементтерінің тізбесі бойынша техникалық сипаттамаларын және олардың позициялық белгіленуін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Функционалдық автоматтандыру сұлбалары мен ұағидалық электр сұлбаларының элементтерін шартты-графикалық және әріптік белгілеуді жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Құрастырымдық құжаттаманың қолданыстағы бірыңғай жүйесіне сәйкес автоматтандыру аспаптары мен құралдарын өлшенетін параметрлері мен олардың функционалды мақсаттары бойынша шартты белгілеуді қолданады.
2. Берілген сигналға байланысты функционалдық сұлбаларда байланыс желілерін белгілейді.
3. Функционалды автоматтандыру сұлбаларында құралдардың позицияларын көрсетеді.
4. Қағидалық электр сұлбаларындағы әріптік-цифрлық позициялық белгілерді оқиды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматтандыру сұлбаларын жасау кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Автоматтандырылған сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламалардың арнайы пакеттерін пайдаланады.
2. Сұлбалар элементтерінің тізімін жасайды, негізгі жазуды толтырады.
3. Құрастырымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарына сәйкес сызбаларды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Электрмонтаждау қосылыстарын дәнекерлеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жабдықтар мен құрылғыларды дайындайды: монтаждаушының үстелі, дәнекерлегіш, монтаждаушының құралдар жиынтығы.
2. Дәнекерлеу мен қалайылаудың технологиялық үдерісін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Радиоэлементтерді монтаждауды орындайды.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жабдықтар мен құрылғыларды дайындайды: монтаждаушының үстелі, монтаждаушының құралдар жиынтығы, монтаждау сымдары мен радиоэлементтер жиынтығы мөрлік тақшалар.
2. Электрмонтаждың заманауи әдістерін қолданады.
3. Мөрлік тақшаны құрастыруды орындайды.
4. Радиоэлементтерін мөрлік тақшаға монтаждауды жүзеге асырады.
5. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 3. Бақылау-өлшеу аппаратураларының электр қуат беруінің энергия үнемдеуші режимін ұйымдастыру әдістерін қолдану және әр түрлі жүктеме кезінде электр қуат беру режимін тексеру
КМ 03. Электр қуат берудің энергия үнемдегіш режимін қамтамасыз ету
Бұл модуль әр түрлі жүктеме кезінде электр қуат берудің оңтайлы энергия үнемдегіш режимін реттеуге қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жабдық пен аспаптардың энергия үнемдеу режимдерін анықтау қағидаларын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар оңтайлы қоректендіру режимін есептеуі және оған жабдықты икемдейді
Оқытудың нәтижесі: 1) Электронды басқарушы, өлшеуші және технологиялық жабдықтарда заманауи тиімділігі жоғары және үнемді қуат көздерін қолдану.
Электртехника
Электронды тізбектер және микросұлбатехника
Электр машиналары мен аппараттары
Технологиялық өлшеулер және бақылау-өлшеуші аспаптар
Монтаждау практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Пайдалы әсер коэффициенті әртүрлі жүктемелерді қосуға тәуелсіз, тиімділігі жоғары желілік емес түрлендіргіштерді құру қағидаттарын қолданады.

2. Составляет функциональные схемы преобразователей.
Результат обучения: 2) Выполнять проверку электропитания при различной нагрузке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при проведении измерительных работ.
2. Проводит проверку заявленных значений пульсаций напряжений.
3. Проводит тестирование блока питания с различными вариантами нагрузки, составляющей до ста процентов от указанной максимальной выходной мощности.
4. Проводит тестирование блока питания в составе рабочей станции.
5. Осуществляет расчет нагрузки, определяет необходимые напряжение и частоту.
Результат обучения: 3) Применять измерительные приборы.
Критерии оценки:
1. Владеет основами измерительных и информационных технологий.
2. Применяет математические методы процессов измерений.
3. Выполняет измерения и проектирует новые средства измерений.
4. Работает с приборами всех систем, применяет специализированные пакеты прикладных компьютерных программ для оформления схем автоматизации.
5. Измерительные эксперименты с измерительными мостами.
6. Работать со сравнительными устройствами.
7. Работать с измерительными мостами.
ПК 4. Обеспечить бесперебойное электропитание в энергосберегающем режиме с надежной изоляцией
ПМ 4. Обеспечение бесперебойного электропитания в энергосберегающем режиме с надежной изоляцией
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения мероприятий по обеспечению надежной работы в энергосберегающем режиме.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
электрическую схему прибора, принципы и методы обеспечения энергосберегающего электропитания и систему электроснабжения здания или цеха;
инструкции по технике безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать порядок подключения к системе электропитания в энергосберегающем режиме и обеспечить надежную изоляцию.
Результат обучения: 1) Обеспечить защиту электрооборудования от длительных перерывов в энергоснабжении, повышенного и пониженного напряжения, резкого падения напряжения, затухающего колебательного напряжения, высоковольтных импульсов, колебаний напряжения, бросков тока и напряжения, гармоник, помех, колебаний частот.
Электрические машины и аппараты
Основы автоматики
Критерии оценки:
1. Выполняет построение систем бесперебойного питания на основе применения высококачественных электроизоляционных материалов в электрических цепях, а также с возможностью применения схем горячего и холодного резервирования.
2. Составляет оптимальные схемы электропитания с учетом равномерного распределения нагрузок по фазам и мощностей нагрузок.
Результат обучения: 2) Обеспечивать энергосберегающий режим электропитания здания или цеха.
Критерии оценки:
1. Характеризует объекты электроснабжения, электрические нагрузки и технологический процесс.

2. Түрлендіргіштердің функционалдық сұлбаларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әртүрлі жүктемелерде электр қуатын беруді тексеру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өлшеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
2. Кернеудің көтерілуінің мәлімделген мәндерін тексереді.
3. Көрсетілген максималды шығу қуатының жүз пайызына дейін құрайтын, әртүрлі жүктеме нұсқаларымен қуат беру блогын тестілеуді жүргізеді.
4. Жұмыс учаскесі құрамында қуат беру блогын тестілеуді жүргізеді.
5. Жүктемені есептейді, қажетті кернеу мен жиілікті анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарын пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өлшеуші және ақпараттық технологиялар негіздерін біледі.
2. Өлшеу үдерістерінің математикалық әдістерін қолданады.
3. Өлшеуді орындайды және жаңа өлшем құралдарын жобалайды.
4. Барлық жүйелердің аспаптарымен жұмыс істейді, автоматтандырылған сызбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламалардың арнайы пакеттерін пайдаланады.
5. Өлшегіш белдемелері бар өлшеу эксперименттері.
6. Салыстырмалы құрылғылармен жұмыс істеу.
7. Өлшегіш белдемелерімен жұмыс істеу.
КҚ 4. Сенімді оқшауланған энергия үнемдегіш режимдегі үздіксіз электр қуатын беруді қамтамасыз ету
КМ 04. Сенімді оқшауланған энергия үнемдегіш режимдегі үздіксіз электр қуатын берумен қамтамасыз ету
Бұл модуль энергия үнемдегіш режимде сенімді жұмыс істеуді қамтамасыз ету жөнінде іс-шараларды орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
аспаптың электр сұлбасын, энергия үнемдегіш электр қуатын беру мен ғимараттар немесе цехтарды электрмен жабдықтау жүйелерін қамтамасыз ету қағидалары мен әдістерін; қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергияны үнемдеу режимінде электр қуат беру жүйесіне қосу тәртібін сақтауы және сенімді оқшаулануды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр жабдықтарын электрмен жабдықтаудағы ұзақ үзілістерден, арттырылған және төменгі кернеуден, кенеттен кернеудің төмендеуінен, өшпелі тербеліс кернеуінен, жоғары вольтты импульстардан, кернеу тербелістерінен, ток және кернеудің ырғуынан, гармоника, кедергі, жиілік ауытқуынан қорғауды қамтамасыз ету.
Электр машиналары мен аппараттар
Автоматика негіздері
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Электр тізбектеріндегі жоғары сапалы электр оқшаулағыш материалдарды пайдалану негізінде, сондай-ақ ыстық және суық резервтеу сұлбаларын пайдалану мүмкіндігімен үздіксіз қуат беру жүйелерін құруды орындайды.
2. Жүктемелердің фазалар мен жүктемелер қуаты бойынша біркелкі бөлінуін ескере отырып, электр қуатын берудің оңтайлы сұлбаларын жасайды.
Оқыту нəтижелері: 2) Ғимарат немесе цех үшін электр қуатын берудің энергия үнемдеуші режимін қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Электрмен жабдықтау нысандарын, электрлік жүктемелерді және технологиялық үдерісті сипаттайды.

2. Соблюдает требования к зданию и объекту по взрывобезопасности, пожаробезопасности и электробезопасности.
3. Выполняет расчет электрических нагрузок.
ПК 5. Ремонтировать контрольно-измерительные приборы
ПМ 5. Ремонт контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ремонтных работ систем контроля и автоматики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок работ по текущему, среднему и капитальному видам ремонта.
При изучении модуля обучающие применяют требования к заполнению нормативной документации на ремонт приборов. Обучающиеся осваивают треххуровневую систему ремонта средств измерений:
1. На месте эксплуатации с помощью ремонтно-поверочных лабораторий.
2. На ремонтных участках.
3. На ремонтных заводах или заводах изготовителях средств измерений.
Результат обучения: 1) Характеризовать порядок организации ремонтных работ.
Микроэлектроника
Основы стандартизации и сертификации и метрологии
Электрические машины и аппараты
Технические средства
Технологические измерения и контрольно – измерительные приборы
Измерительная практика
Ремонтная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и виды ремонтных работ.
2. Описывает основные требования к помещениям ремонтных мастерских.
Результат обучения: 2) Оформлять техническую документацию на ремонт приборов.
Критерии оценки:
1. Проводит диагностику неисправностей приборов для составления ремонтной карты.
2. Составляет заявки на запасные части и материалы для выполнения ремонта.
3. Применяет технические паспорта и инструкции на ремонт соответствующих приборов.
4. Выполняет профилактические работы согласно требованиям заводских инструкций.
5. Осуществляет текущее обслуживание с целью обеспечения нормальной эксплуатации приборов и средств автоматики до очередного планового ремонта.
Результат обучения: 3) Выполнять отдельные виды ремонтных работ по приборам и средствам автоматизации.
Критерии оценки:
1. Использует по назначению инструмент и лабораторное оборудование.
2. Выполняет ремонтные работы в соответствии с квалификацией и должностной инструкцией.
3. Соблюдает требования техники безопасности при выполнении ремонтных работ.
Результат обучения: 4) Выполнять монтажные, пуско-наладочные и ремонтные работ на современном промышленном предприятии.
Критерии оценки:
1. Составляет схемы внешних соединений.
2. Защищает чувствительные элементы первичных преобразователей от действия измеряемой и окружающей среды.
3. Соблюдает технику безопасности при монтажных и демонтажных операциях.

2. Жарылу қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі бойынша ғимарат пен қондырғыға қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Электр жүктемелерін есептеуді жүргізеді.
КҚ 5. Бақылау-өлшеуіш аспаптарды жөндеу
КМ 05. Бақылау-өлшеуіш аспаптарды жөндеу
Бұл модуль бақылау және автоматика жүйелерінің жөндеу жұмыстарын орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу жұмыстары тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құралдарды жөндеуге арналған нормативтік құжаттарды толтыру талаптарын меңгереді. Білім алушылар өлшеу құралдарын үш деңгейлі жөндеу жүйесін зерттейді:
1. Жөндеу-байқау зертханаларының көмегімен пайдалану орнында.
2. Жөндеу учаскелерінде.
3. Жөндеу зауыттарында немесе өлшеу құралдарын дайындаушы зауыттарда.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін сипаттау.
Микроэлектроника
Стандарттау және сертификаттау және метрология негіздері
Электр машиналары мен аппараттар
Техникалық құралдар
Технологиялық өлшеулер және бақылау-өлшеуші аспаптар
Өлшеу практикасы
Жөндеу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жөндеу жұмыстарының мақсатын және түрлерін сипаттайды.
2. Жөндеу шеберханаларының үй-жайларына қойылатын негізгі талаптарды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылғыны жөндеу үшін техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жөндеу картасын жасау үшін құрылғылардың ақауларын диагностикалауды жүзеге асырады.
2. Жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер мен материалдарға өтінім жасайды.
3. Тиісті құрылғыларды жөндеу үшін техникалық төлқұжаттар мен нұсқаулықтарды қолданады.
4. Зауыт нұсқауларының талаптарына сәйкес профилактикалық жұмыстарды орындайды.
5. Келесі жоспарлы жөндеуге дейін автоматика аспаптар мен құралдарын қалыпты пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында күнделікті қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру аспаптары мен құралдары бойынша жөндеу жұмыстарының жекелеген түрлерін орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Құрал мен зертханалық жабдықты тағайындалуына қарай пайдаланады.
2. Біліктілік пен лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
3. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
Оқытудың нәтижесі: 4) Заманауи өнеркәсіптік кәсіпорындарда монтаждау, іске қосу мен ретке келтіру, жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сыртқы қосылыстардың сұлбаларын жасайды.
2. Бастапқы түрлендіргіштердің сезгіш элементтерін өлшенген және қоршаған орта әсерінен қорғайды.
3. Монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.

4. Анализирует схемы обвязки средств контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 5) Выполнять наладку и регулировку контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Описывает назначение контрольно-измерительных приборов.
2. Характеризует основные этапы ремонта.
3. Находит основные неисправности контрольно-измерительных приборов.
4. Проводит наладку работы контрольно-измерительных приборов.
5. Выполняет регулировку контрольно-измерительных приборов.
ПК 6. Обеспечивать эксплуатацию оборудования в соответствии с техническими требованиями
ПМ 6. Эксплуатация оборудования в соответствии с техническими требованиями
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения комплекса мероприятий, включающих подготовку и использование средств автоматизации по назначению, их техническое обслуживание, хранение и транспортирование.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику поверки и калибровки приборов, понимать функции и задачи эксплуатационной службы; составление графиков технических работ, заявок на приборы, оборудование, запасные части, материалы и документацию; контроль за поступлением приборов и средств автоматизации, обеспечение условий правильного хранения, выдачи, составления актов и рекламаций; контроль за эксплуатацией и использованием средств измерений и автоматики на предприятии.
В процессе производственного обучения предусматривается овладение навыками технического обслуживания и выполнения ремонтных работ в соответствии с инструкциями и нормативами.
Результат обучения: 1) Характеризовать сущность метрологической лаборатории.
Эксплуатация автоматизированных систем
Основы стандартизации и сертификации и метрологии
Автоматизация технологических процессов
Электрические машины и аппараты
Основы гидравлики и пневмоприводов
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Описывает назначение и метрологической лаборатории.
2. Характеризует основные требования к помещениям лаборатории.
3. Определяет состав и назначение оборудования метрологической лаборатории.
Результат обучения: 2) Владеть навыками в проведении поверки, калибровки и аттестации приборов и систем автоматики.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-техническую документацию на методы и средства поверки.
2. Проводит поверку и калибровку приборов.
3. Составляет техническую документацию по итогам поверки и калибровки приборов.
4. Определяет погрешность измерений при проверке и калибровке приборов.
5. Определяет номинальные и предельные параметры, гарантийные сроки эксплуатации.
Результат обучения: 3) Выполнять эксплуатационно-техническое обслуживание приборов и средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Организовать рабочее место для выполнения работ по эксплуатационно-техническому обслуживанию приборов и средств автоматизации.

4. Бақылау-өлшеу аспаптарының құралдарды бекіту сұлбаларын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеуді орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсатын сипаттайды.
2. Жөндеудің негізгі кезеңдерін сипаттайды.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының негізгі ақаулықтарын табады.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын баптауды жүргізеді.
5. Бақылау-өлшеу аспаптары реттеуді орындайды.
КҚ 6. Жабдықтарды техникалық талаптарға сәйкес пайдалануды қамтамасыз ету
КМ 06. Жабдықты техникалық талаптарға сәйкес пайдалану
Бұл модуль автоматтандырылған құралдардың олардың мақсатын, сақтауы мен тасымалдауын қамтитын, іс-шаралар кешенін орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар аспаптарды тексеру және калибрлеу әдістемесін меңгеруі, пайдалану қызметінің функциялары мен міндеттерін түсінеді. Білім алушылар техникалық жұмыстар кестесін жасауды, аспаптарға, жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге, материалдар және құжаттамаға өтінімдер жасауды; автоматтандыру аспаптары мен құралдарының келіп түсуін бақылауды, дұрыс сақтау, беру, талаптарын қамтамасыз етуді; актілер мен наразылықтарды жасауды; кәсіпорында өлшеу және автоматтандыру құралдарын пайдалану және қолдануды бақылауды меңгереді.
Өндірістік оқыту үдерісінде нұсқаулықтар мен нормативтер бойынша техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау дағдыларын меңгеру қарастырылған.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрологиялық зертхананың мәнін сипаттау.
Автоматтандырылған жүйелерді пайдалану
Стандарттау және сертификаттау және метрология негіздері
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Электр машиналары мен аппараттары
Гидравлика және пневможетектер негіздері
Технологиялық практика
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Метрологиялық зертхананың мақсатын сипаттайды.
2. Зертхана үй-жайларына қойылатын негізгі талаптарды сипаттайды.
3. Метрологиялық зертхана жабдығының құрамы мен мақсатын айқындайды.
Оқыту нəтижелері: 2) Автоматтика құралдары мен жүйелерін тексеру, калибрлеу жəне аттестаттауды жүргізу дағдыларына ие болу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Тексеру әдістері мен құралдарына нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
2. Құралдарды тексеру және калибрлеуді жүргізеді.
3. Құралдарды тексеру және калибрлеу нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы жасайды.
4. Құралдарды тексеру және калибрлеу кезінде өлшеу қателігін анықтайды.
5. Нақтылы және шекті параметрлерін, кепілді пайдалану мерзімін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру аспаптары мен құралдарына пайдалану- техникалық қызметтер көрсету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Автоматтандыру аспаптары мен құралдарына пайдалану-техникалық қызметін көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.

2. Проводить технический надзор с целью проверки состояния средств измерения и систем автоматики.
3. Выполняет профилактические работы согласно требованиям заводских инструкций.
4. Осуществляет текущее бслуживание с целью обеспечения нормальной эксплуатации приборов и средств автоматики до очередного планового ремонта.
Результат обучения: 4) Определять работоспособность контрольно – измерительных и регулирующих приборов, производить их ремонт и наладку, выполнять монтажные работы, связанные с установкой средств автоматизации.
Критерии оценки:
1. Организация рабочего место.
2. Владеет устройством и навыками обслуживания приборов для измерений.
3. Читать и составлять схемы соединений средней сложности и осуществлять их монтаж.
4. Проводит испытание отремонтированных контрольно измерительных приборов и автоматики.
5. Применяет техническую документацию при испытаниях и сдаче отдельных приборов механизмов и аппаратов.
6. Снимает показания приборов.
7. Производит установку приборов и проводит обслуживание приборов.
8. Определяет последовательность операции при сборке прибора и монтаже приборов к основному оборудованию.
9. Осуществляет комплектование функциональных блоков, учитывая параметры и совместимость изделий.
ПК 7. Осуществлять контроль качества выполненных работ по электроснабжению
ПМ 7. Определение контроля качества выполненных работ по электроснабжению
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подключения к системе электропитания и обеспечения надежной изоляции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают контрольно-измерительную аппаратуру и специальный комплект инструментов электрика.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять электрическую схему прибора и систему электроснабжения здания или цеха.
Результат обучения: 1) Подключать оборудование к системе электропитания и обеспечить надежную изоляцию.
Электронные цепи и микросхемотехника
Электротехника
Основы технической механики
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы промышленной электроники
Критерии оценки:
1.Соблюдает основные требования к сечению электрических проводов, материалу, из которого изготовлен проводник и изоляция, принципы и приемы надежных соединений и подключений.
2. Применяет приборы для контактного и бесконтактного измерения тока, измерения напряжения, контроля качества изоляции, качества заземления.
Результат обучения: 2) Составлять условно-графические и буквенные обозначения элементов функциональных схем автоматизации и принципиальных электрических схем.
Критерии оценки:

2. Өлшеу құралдарының және автоматтандыру жүйелерінің жай-күйін тексеру мақсатында техникалық қадағалауды жүргізу.
3. Зауыт нұсқауларының талаптарына сәйкес профилактикалық жұмыстарды орындайды.
4. Келесі жоспарлы жөндеуге дейін автоматика аспаптары мен құралдарын қалыпты пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында күнделікті қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарының жұмыс қабілеттілігін анықтау, оларды жөндеу және баптау, автоматика құралдарын орнатуға байланысты монтаждау жұмыстарын орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Өлшеуге арналған аспаптардың құрылымын және оларға қызмет көрсету дағдыларын біледі.
3. Күрделілігі орташа қосылыстар сұлбаларын оқу және жасау және оларды бөлшектеуді орындайды.
4. Жөнделген бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы сынауды жүргізеді.
5. Механизмдердің жеке құралдары мен аппараттарды сынау және тапсыру кезінде техникалық құжаттаманы қолданады.
6. Құрал оқылымдарын жою.
7. Аспаптарды орнатады және аспаптарға қызмет көрсетуді орындайды.
8. Аспапты құрастыру және аспаптарды негізгі жабдыққа монтаждау кезінде операцияның реттілігін айқындайды.
9. Бұйымның параметрлері мен үйлесімділігін ескеріп, функционалдық блоктарды жинақтайды.
КҚ 7. Электрмен жабдықтау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 07. Электрмен жабдықтау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды анықтау
Бұл модуль электр қуат беру жүйесіне қосылуға және сенімді оқшаулануды қамтамасыз етуге қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:бақылау-өлшеу аппаратурасы мен электриктің арнайы құралдар жиынтығын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аспаптың электр сұлбасын және ғимаратты немесе цехты электрмен жабдықтау жүйесін жасайды.
Оқыту нəтижесі: 1) Жабдықты электр қуат беру жүйесіне қосу жəне сенімді оқшаулауды ды қамтамасыз ету.
Электронды тізбектер және микросұлба техникасы
Электртехника
Техникалық механика негіздері
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Экономика негіздері
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.Электр сымдарының қимасына, өткізгіш және изоляция даярланған материалға қойылатын негізгі талаптарды, сенімді байланыстар мен қосылудың қағидаттары мен тәсілдерін сақтайды.
2. Түйіспелі және түйіспесіз тоқ өлшеу, кернеуді өлшеу, оқшаулау сапасын, жерге қосу сапасын бақылау үшін аспаптарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Функционалдық автоматтандыру сызбалары мен қағидалық электр сұлбаларының элементтерін шартты-графикалық және әріптік белгілеуін жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Составляет условные обозначения приборов и средств автоматизации по измеряемому параметру и их функциональному назначению в соответствии с действующими нормативными документами.
2. Обозначает соединительные линии на функциональных схемах в зависимости от передаваемого сигнала.
3. Обозначает позиции приборов на функциональных схемах.
4. Читает и применяет буквенно-цифровые позиционные обозначения на принципиальных электрических схемах.
ПК 8. Вести техническую документацию устройств и узлов электрических и робототехнических систем
ПМ 8. Разработка проектной документации устройств и узлов робототехнических систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения проектных работ и разработки технической документации устройств и узлов робототехнических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные источники научно-технической информации по мехатронным и робототехническим системам; теоретические основы проектирования микросистемной техники, мехатронных модулей, роботов и робототехнических систем; основы микросистемных, микро и нано- электромеханических технологий; определять структуру, состав измерительной информации сенсоров различной природы для выполнения различных целевых задач; технологию изготовления основных элементов мехатронных и робототехнических систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять протоколы информационного взаимодействия измерительных и силовых контуров для решения поставленных задач; рассчитывать параметры конструктивных схем, создавать опытные образцы и макеты микросистемной техники, мехатронных модулей, роботов и робототехнических систем; осуществлять поиск и анализировать научно-техническую информацию и выбирать необходимые конструктивные схемы робототехнических систем.
Результат обучения: 1) Разрабатывать проектную документацию электрических и электронных узлов мехатронных и робототехнических систем.
Основы мехатроники робототехники
Основы алгоритмизации и программирование
Программное обеспечение мехатронных и робототехнических систем
Микроэлектроника
Профессиональный иностранный язык
Физика
Критерии оценки:
1. Разрабатывает проектную документацию механических сборочных единиц и деталей мехатронных и робототехнических систем.
2. Выполняет программирование работы микроконтроллеров и исполнительных механизмов.
3. Работает с электро-радиоизмерительными приборами, формирует блок-схемы и функциональные схемы робототехнических устройств и систем.
Результат обучения: 2) Проектировать инженерные проекты по разработке аппаратных и программных средств робототехнических, мехатронных и автоматизированных систем.
Критерии оценки:

1. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес автоматтандыру аспаптары мен құралдарын өлшенетін параметрлері мен олардың функционалды мақсаттары бойынша шартты белгілеуді жасайды.
2. Берілген сигналға байланысты функционалдық сұлбалардағы байланыс желілерін белгілейді.
3. Функционалдық сызбалардағы аспаптардың позициясын көрсетеді.
4. Қағидалық электр сұлбаларындағы әріптік-цифрлық позициялық белгілерді оқиды және қолданады.
КҚ 8. Электр және робототехникалық жүйелердің құрылғылары мен тораптарының техникалық құжаттамасын жүргізу
КМ 08. Робототехникалық жүйелердің құрылғылары мен тораптарына арналған жобалық құжаттаманы әзірлеу
Бұл модуль жобалау жұмыстарын орындау мен робототехникалық жүйелердің құрылымы мен тораптарының техникалық құжаттамаларын әзірлеуге қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мехатронды және робототехникалық жүйелер бойынша ғылыми-техникалық ақпараттың негізгі көздерін; микрожүйелі техниканың, мехатронды модульдердің, роботтар және робототехникалық жүйелердің теориялық жобалау негіздерін; микрожүйелі, микро- және нано-электрмеханикалық технологиялар негіздерін; әр түрлі мақсаттарды орындауға арналған әртүрлі табиғаттағы сенсорлардың өлшеу ақпараттарының құрылымын, құрамын анықтауды; мехатрондық және робототехникалық жүйелердің негізгі элементтерін дайындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
қойылған мііндеттерді шешу үшін өлшеуші және күш тізбектерінің ақпараттық өзара әрекеттестігіне арналған хаттамалар жасауы; құрылмалық сұлбалардың параметрлерін есептеуі, микрожүйелік техниканың тәжірибелік үлгілері мен макеттерін, мехатрондық модульдерді, роботтар мен робототехникалық жүйелерді жасауы; ғылыми-техникалық ақпаратты іздеу және талдауы және робототехникалық жүйелердің қажетті құрылмалық сұлбалардың таңдайды.
Оқыту нәтижелері: 1) Мехатрондық және робототехникалық жүйелердің электрлік және электрондық тораптарының жобалық құжаттамасын әзірлеу.
Мехатроника робототехника негіздері
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
Мехатрондық және робототехникалық жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз ету
Микроэлектроника
Кәсіптік шетел тілі
Физика
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мехатрондық және робототехникалық жүйелердің механикалық құрастырма бірліктері мен бөлшектерінің жобалық құжаттамасын әзірлейді.
2. Микроконтроллерлер мен орындаушы механизмнің жұмысын бағдарламалауды жүзеге асырады.
3. Электр-радио өлшеуіш құралдарымен жұмыс істейді, робототехникалық құрылғылар мен жүйелердің блок-сұлбалары мен функционалдық сұлбаларын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Робототехникалық, мехатрондық және автоматтандырылған жүйелердің аппараттық және бағдарламалық құралдарын әзірлеу жөнінде инженерлік жобаларды жобалау.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Проектирует структуру и классификацию системы автоматизированного проектирования, виды обеспечения системно автоматизированного проектирования, место системы автоматизированного проектирования в интегрированных системах, взаимосвязь системы автоматизированного проектирования c системами технологического проектирования.
2. Применяет технологию объектно-ориентированного анализа и проектирования, методику концептуального проектирования и информационной поддержки этапов жизненного цикла промышленных изделий.
3. Характеризует назначение, функции подсистем CAD, CAM, CAE.
4. Применяет системы автоматизированного проектирования при разработке и производстве технического объекта.
5. Разработка компонентов, подсистем мехатронных и автоматизированных систем различного назначения.
ПК 9. Выполнять настройку компьютерных платформ робототехнических систем
ПМ 9. Выполнение настройки компьютерных платформ робототехнических систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования компьютерных технологий в науке и производстве приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные принципы разработки моделей тепловых и механических процессов, надежности и методы их анализа;
использование компьютерных технологий в производстве приборов, компьютеризированных микропроцессорных приборов и информационно-измерительных устройств; принципы, методы и средства измерения с использованием программных продуктов.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
формализовать физические и технические процессы;
осуществлять анализ показателей безотказности приборов и систем;
выбирать структурные и принципиальные схемы микропроцессорных устройств контроля;
рассчитывать или выбирать рабочие режимы контроля.
оценивать программное обеспечение;
моделировать мультиагентную систему мобильных роботов;
настраивать операционные системы; создавать алгоритмы управления движением робота.
Результат обучения: 1) Программировать микроконтроллеры.
Основы алгоритмизации и программирование
Микроэлектроника
Программное обеспечение мехатронных и робототехнических систем
Основы мехатроники и робототехники
Критерии оценки:
1. Применяет принципы построения локальных микрокомпьютерных платформ на основе современных микропроцессорах, основы их программирования.
2. Формирует управляющие команды, настраивает параметры функционала программатора.
Результат обучения: 2) Использовать программно-аппаратные возможности однокристальных и технологических микроконтроллеров.
Критерии оценки:

1. Автоматтандырылған жобалау жүйесінің құрылымын және жіктелуін жобалайды, жүйелік-автоматтандырылған жобалаудың қамтамасыз ету түрлері, біріктірілген жүйелердегі автоматтандырылған жобалау жүйесінің орны, автоматтандырылған жобалау жүйесінің технологиялық жобалау жүйесімен өзара байланысы.
2. Нысанға бағытталған талдау және жобалау технологияларын, өнеркәсіптік өнімдердің өмірлік циклінің кезеңдерін тұжырымдамалық жобалау және ақпараттық қолдау әдістемесін қолданады.
3. CAD, CAM, CAE кіші жүйелерінің мақсаттары, функциялары сипатталады.
4. Техникалық объектіні әзірлеу және өндіру кезінде автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолданады.
5. Әртүрлі мақсаттағы мехатрондық және автоматтандырылған жүйелердің компоненттерін, кіші жүйелерін әзірлеу.
КҚ 9. Робототехникалық жүйелердің компьютерлік платформаларын баптауды орындау
КМ 09. Робототехникалық жүйелердің компьютерлік платформаларын баптауды орындау
Бұл модуль ғылым мен аспаптар өндірісінде компьютерлік технологияны қолдануға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
жылу және механикалық үдерістердің модельдерін әзірлеудің негізгі қағидаттарын, оларды талдаудың сенімділігі мен әдістерін;
аспаптар өндірісінде компьютерлік технологияларды, компьютерленген микропроцессорлық құралдар мен ақпараттық-өлшеуіш құрылғыларды пайдалануды; бағдарламалық өнімдерді қолданып өлшеу қағидаттарын,әдістерін және құралдарын меңгереді.
Модульді меңгеру кезінде білім алушылар:
физикалық және техникалық үдерістерді нысандандыруы; аспаптар мен жүйелердің мүлтіксіздік көрсеткіштерін талдауы; микропроцессорлық бақылау құрылғыларының құрылымдық және қағидалық сызбаларын таңдауы; бақылаудың жұмыс режимдерін есептеуі немесе таңдайды. Бағдарламалық қамтамасыз етуді бағалауы; мобильді роботтардың мультигенттік жүйесін модельдеуі; операциялық жүйелерді баптауы; роботтың қозғалысын басқару алгоритмдерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Микроконтроллерлерді бағдарламалау.
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
Микроэлектроника
Мехатрондық және робототехникалық жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз ету
Мехатроника және робототехника негіздері
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазіргі микропроцессорлар негізінде жергілікті микрокомпьютерлік платформаларды құру қағидаттарын, оларды бағдарламалау негіздерін қолданады.
2. Басқару командасын құрады, бағдарламалағыштың параметрлерін баптайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Біркристалды және технологиялық микроконтроллерлердің бағдарламалық-аппараттық мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Определяет необходимый и достаточный уровень используемых микроконтроллеров для решения поставленных задач; разрабатывает программные модули для решения логических и вычислительных задач; проводить декомпозицию общего алгоритма управления мехатронным модулем для выделения задач, решаемых с помощью стандартных процедур; разрабатывает и отлаживает программные средства микропроцессорных систем, реализующие алгоритмы управления.
2. Применяет микропроцессоры в приводах мехатронных и робототехнических систем; владеет навыками микропроцессорной обработки данных в информационных системах.
ПК 10. Выполнять работы по монтажу, техническому обслуживанию, эксплуатации и ремонту отдельных устройств и узлов робототехнических систем
ПМ10. Выполнение работ по монтажу, техническому обслуживанию, эксплуатации и ремонту отдельных устройств и узлов робототехнических систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технического обслуживания, эксплуатации и ремонта отдельных устройств и узлов робототехнических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение элементов и блоков систем управления, особенности их работы, возможности практического применения, основные динамические характеристики элементов и систем элементов управления; назначение функциональных блоков модулей мехатронных устройств и систем, определение исходных требований к мехатронным устройствам путем анализа выполнения технологических операций; технические характеристики, принципиальные электрические схемы; физическую сущность изучаемых процессов, объектов и явлений, качественные показатели реализации систем управления, алгоритмы управления и особенности управляющих вычислительных комплексов; основы организации деятельности промышленных организаций; основы автоматизированного проектирования технических систем.
При освоении модуля обучающиеся учатся: определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления; составлять структурные и функциональные схемы различных систем автоматизации, компонентов мехатронных устройств и систем управления; применять средства разработки и отладки специализированного программного обеспечения для управления технологическим оборудованием, автоматизированными и мехатронными системами; составлять типовую модель автоматической системы регулирования с использованием информационных технологий; рассчитывать основные технико-экономические показатели, проектировать мехатронные системы и системы автоматизации с использованием информационных технологий.
Результат обучения: 1) Проводить обслуживание и ремонт отдельных устройств и узлов робототехнических систем.
Основы мехатроники и робототехники
Программное обеспечение мехатронных и робототехнических систем
Охрана труда
Экономика отрасли
Критерии оценки:

1. Қойылған міндеттерді шешу үшін қолданылатын микроконтроллерлердің қажетті және жеткілікті деңгейін айқындайды; логикалық және есептеуіш есептерді шешу үшін бағдарламалық модульдерді әзірлейді; стандартты рәсімдердің көмегімен шешілетін міндеттерді бөлу үшін мехатрондық модульді жалпы басқару алгоритмін бөлшектеп байланыстыруды жүргізу; басқару алгоритмдерін іске асыратын микропроцессорлық жүйелердің бағдарламалық жасақтамасын әзірлейді және ретке келтіреді.
2. Мехатрондық және робототехникалық жүйелер жетегінде микропроцессорларды қолданады;
ақпараттық жүйелерде микропроцессорлық деректерді өңдеу дағдыларын біледі.
КҚ 10. Робототехникалық жүйелердің жеке құрылғылары мен тораптарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 10. Робототехникалық жүйелердің жеке құрылғылары мен тораптарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау
Бұл модуль робототехникалық жүйелердің жекелеген құрылғылары мен компоненттерін жөндеу, пайдалану және жөндеу үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: басқару жүйелерінің элементтері мен блоктарының мақсатын, олардың жұмыс ерекшеліктерін, практикалық қолдану мүмкіндігін, басқару элементтері мен элементтер жүйелерінің негізгі динамикалық сипаттамаларын; мехатрондық құрылғылар мен жүйелердің модульдерінің функционалдық блоктарының тағайындалуын, технологиялық операциялардың орындалуын талдау арқылы мехатрондық құрылғыларға қойылатын алғашқы талаптарды айқындауды; техникалық сипаттамаларын, қағидалық электрлік диаграммаларды; зерттелетін үдерістердің, нысандар мен құбылыстардың физикалық мәнін, басқару жүйелерін іске асырудың сапалық көрсеткіштерін, басқарушы есептеу кешендерінің басқару алгоритмдерін және ерекшеліктерін; өнеркәсіптік ұйымдардың қызметін ұйымдастыру негіздерін; техникалық жүйелердің автоматтандырылған жобалау негіздерін меңгереді.
Модульді меңгеру кезінде білім алушылар: басқару жүйелерінің ең оңтайлы формалары мен сипаттамаларын анықтауға; әртүрлі автоматтандыру жүйелерінің құрылымдық және функционалдық сұлбаларын, мехатрондық құрылғылар мен басқару жүйелерінің компоненттерін жасауға; технологиялық жабдықтарды, автоматтандырылған және мехатрондық жүйелерді басқару үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және дұрыстау құралдарын пайдалануға; ақпараттық технологияларды пайдалана отырып автоматты басқару жүйесінің типтік моделін жасауға; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуге, ақпараттық технологияларды пайдаланумен мехатрондық жүйелер мен автоматтандыру жүйелерін жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Робототехникалық жүйелердің жекелеген құрылғылары мен тораптарына қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу.
Мехатроника және робототехника негіздері
Мехатрондық және робототехникалық жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз ету
Еңбекті қорғау
Сала экономикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Характеризует функциональное назначение, алгоритм работы отдельных устройств и узлов системы, логику их взаимодействия, типы и уровни управляющих сигналов, способы их измерения и контроля.
2. Работает с паяльной станцией в различных режимах, пользоваться осциллографом, тестером и другими приборами.
Результат обучения: 2) Создавать проектные документы устройств робототехнических систем.
Критерии оценки:
1. Составляет конструкторские проектные документы для изготовления отдельных механических деталей мехатронных систем и роботов.
2. Разрабатывает конструкторские проектные документы электрических и электронных узлов мехатронных систем и роботов, их электрических схем, печатные плат, схем размещения и соединения.
3. Разрабатывает технологические процессы изготовления, сборки и испытания проектируемой техники.
4. Контролирует соответствие разрабатываемых проектов стандартам и другим нормативным документам.
5. Принимает участие в составлении патентных и лицензионных паспортов на новейшие изобретения
6. Проводит отладку и модернизацию мехатронных и робототехнических систем, их перепрограммирование и обучение
7. Подготавливает инструкции по использованию технического оборудования и программного обеспечения.
ПК11. Выполнение работ по квалификации "Электромеханик"
ПМ11. Дипломное проектирование
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку технических материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Выполнять все виды работ в объеме требований профессионально- квалификационной характеристики.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Применяет проектно-технологическую документацию, литературные источники в целях их использования при выполнении выпускной квалификационной работы.
2. Характеризует назначение, состав, принцип функционирования или организации проектируемого объекта.
3. Характеризует отечественные и зарубежные аналоги проектируемого объекта.
4. Проводит сравнительный анализ возможных вариантов реализации научно-технической информации по теме исследования.
5. Разрабатывает технико-экономическое обоснование выполняемой разработки.
Результат обучения: 2) Выполнять сбор материалов к дипломному проекту.
Критерии оценки:

1. Жүйенің жекелеген құрылғылары мен түйіндерінің функционалдық тағайындалуын, жұмыс алгоитмін, олардың өзара әрекеттестік логикасын, басқару сигналдарының түрлері мен деңгейлерін, оларды өлшеу және бақылау әдістерін сипаттайды.
2. Әр түрлі режимдерде дәнекерлеу стансасымен жұмыс істейді, осциллографты, тестілеуішті және басқа аспаптарды пайдаланады.
Оқыту нəтижелері: 2) Робототехникалық жүйелердің құрылғылары үшін жобалық құжаттарды жасау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мехатрондық жүйелер мен роботтардың жеке механикалық бөлшектерін дайындауға арналған жобалық құжаттар.
2. Мехатрондық жүйелер мен роботтардың электрлік және электрондық тораптарының құрылымдамалық және жобалау құжаттарын, олардың электр сұлбаларын, мөрлік тақшаларын, орналасу және біріктіру сұлбаларын әзірлейді
3. Жобаланған техниканы дайындау, жинау және сынаудың технологиялық үдерістерін әзірлейді.
4. Әзірленген жобалардың стандарттармен және басқа нормативтік құжаттармен сәйкестігін бақылайды.
5. Ең соңғы өнертабыстарға патенттік және лицензиялық төлқұжаттарды дайындауда қатысады.
6. Мехатрондық және робототехникалық жүйелерді ретке келтіру және жаңғыртуды, оларды қайта бағдарламалау және оқытуды жүргізеді
7. Техникалық жабдықты және бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану жөніндегі нұсқаулықты дайындайды.
КҚ 11. "Электр механигі" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
КМ 11. Дипломдық жобалау
Диплом алды практика оқыту үдерісінде алынған білім мен тәжірибелік дағдыларды жалпылау мен жетілдіруге; тікелей кəсіпорындарда жөндеудің қазіргі заманғы əдістерімен, жаңа жабдықтармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен танысуға; дипломдық жобаны орындау үшін техникалық материалдарды жинауға және дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстың барлық түрлерін кәсіби-біліктілік сипаттамаларының талаптары көлемінде орындау.
Диплом алды практика
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жобалық-технологиялық құжаттаманы, әдебиет көздерін оларды шығарушы біліктілік жұмыстарын орындау кезінде пайдалану мақсатында қолданады.
2. Жобаланатын нысанның мақсатын, құрамын, жұмыс істеу қағидатын немесе ұйымдастырылуын сипаттайды.
3. Жобаланатын нысанның отандық және шетелдік аналогтарын сипаттайды.
4. Зерттеу тақырыбы бойынша ғылыми-техникалық ақпараттарды іске асырудың ықтимал нұсқаларының салыстырмалы талдауын жүргізеді.
5. Орындалатын зерттеменің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлейді
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаға материалдар жинауды орындау
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Определяет участок работ, относящийся к дипломному проекту.
2. Оформляет техническую документацию.
3. Выполняет обобщение материала и оформление отчета.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 79
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 502
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1231000 – Эксплуатация и обслуживание экологических установок
Квалификация*:
123101 2 – Аппаратчик очистки сточных вод
123102 2 – Аппаратчик химводоочистки

1. Дипломдық жобамен байланысты жұмыс учаскесін анықтайды.
2. Техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
3. Материалды қорыту мен есепті дайындауды орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
79-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
502-қосымша
"Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және өңдеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандық:
1231000 – Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету
Біліктілік*:
123101 2 – Ағын суларды тазалау аппаратшысы
123102 2 – Химиялық су тазарту аппаратшысы

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "123101 2 - Аппаратчик очистки сточных вод"
ПК 1. Вести технологический процесс очистки промышленных сточных или радиоактивных вод от примесей и улавливания ценных веществ
ПМ 01. Ведение технологического процесса очистки промышленных сточных или радиоактивных вод от примесей и улавливания ценных веществ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процессов очистки сточных вод и улавливания ценных веществ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: состав и свойства сточных вод различных промышленных объектов, основы технологии очистки промышленных сточных или радиоактивных вод методами отстаивания, фильтрации, центрифугирования, коагуляции и флокуляции, флотации, адсорбции, экстракции, нейтрализации, ионно-обменной очистки, биохимического окисления, мембранной очистки, перегонки и ректификации, выпаривания ,основные понятия о постоянном и переменном электрическом токе , диницы измерения: силы тока, напряжения, мощности, сопротивления, проводников, пуск и останов электродвигателей, способы экономии электроэнергии.
В ходе обучения модуля обучающиеся учатся ориентироваться в принципиальных схемах очистки сточных вод; уметь обслуживать основное и вспомогательное оборудование установок очистки промышленных сточных вод, контролировать ход технологического процесса очистки сточной воды.
Результат обучения: 1) Владеть информацией о составе и свойствах сточных вод
Основы физики и химии
Основы электротехники
Основы теплотехники
Технология воды
Процессы и аппараты химической промышленности
Аналитическая химия
Технический анализ и контроль производства
Общая химическая технология
Черчение
Эксплуатация оборудования экологических установок
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы,көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"123101 2 – Ағын суларды тазалау аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 1. Өнеркәсіптік ағын немесе радиоактивті суларды қоспалардан тазарту және бағалы заттарды ұстау технологиялық процесін жүргізу
КМ 01. Өнеркәсіптік ағын немесе радиоактивті суларды қоспалардан тазарту және бағалы заттарды ұстау технологиялық процесін жүргізу
Бұл модуль өнеркәсіптік ағын немесе радиоактивті суларды қоспалардан тазарту және бағалы заттарды ұстау технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әртүрлі өнеркәсіптік объектілердің ағын суларының құрамы мен қасиеттерін, өнеркәсіптік ағын немесе радиоактивті суларды тұндыру, сүзу, центрифугалау, коагуляциялау және флокуляциялау, флотация, адсорбция, экстракция, бейтараптандыру, иондық- айырбас тазарту, биохимиялық тотықтыруды, мембраналық тазарту, айдау және ректификациялау, буландыру әдістерімен тазарту технологиясының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді оқыту кезінде мынадай білімдерді меңгереді: тұрақты және айнымалы электр тоғы жөнінде негізгі ұғымдар, өлшем бірліктері: тоқ күші, кернеу, қуат, кедергі, өткізгіштер,электр қозғалтқыштарды қосу және тоқтату, электр энергиясын үнемдеу тәсілдері, ағын суларды тазалаудың принципиалды схемаларында бағдарлану; өнеркәсіптік ағын суларды тазалау қондырғыларының негізгі және қосалқы жабдығына қызмет көрсету, ағын суды тазартудың технологиялық процесінің барысын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағын сулардың құрамы мен қасиеттері туралы ақпараты болу
Физика мен химияның негіздері
Электр техникасының негіздері
Жылу техникасының негіздері
Су технологиясы
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Аналитикалық химия
Жалпы химиялық технология.
Сызу
Экологиялық қондырғылардың жабдығын пайдалану
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Анализирует процесс формирования сточных вод.
2. Контролирует санитарно-химические показатели сточных вод.
3. Владеет информацией о составе и характере загрязнения сточных вод.
4. Классифицирует сточные воды.
5. Владеет информацией о требованиях, предъявляемых к качеству продукта.
6. Владеет информацией об основных понятиях гидростатики рабочей жидкости и ее физико-механических свойствах.
7. Владеет информацией о методике проведения анализов.
Результат обучения: 2) Читать технологические схемы процессов очистки сточных вод
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о назначении и физико-химических основах процессов очистки сточных вод.
2. Владеет информацией о технологии биологической очистки, механической очистки, термической утилизации.
3. Ориентируется в схеме расположения оборудования очистных установок.
4. Соблюдает технологические режимы процессов очистки промышленных сточных и радиоактивных вод.
5. Распознает условные обозначения на чертежах технологического оборудования и датчиков регулирования.
Результат обучения: 3) Обслуживать основное оборудование
Критерии оценки:
1. Классифицирует основное и вспомогательное оборудование.
2. Владеет информацией об устройстве и принципах работы основного оборудования установок механической очистки сточных вод: решеток, решеток-дробилок, решеток ступенчатых самоочищающихся, решеток шнековых, решеток барабанных, песколовок, отстойников, усреднителей, нефтеловушек, продуктоловушек, фильтров, гидроциклонов, центрифуг и жироуловителей.
3. Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования установок физико-химических методов очистки сточных вод: сооружениях коагуляции и флотации, флотационных установок, адсорбционных аппаратов, экстракторов, аппаратов для обратного осмоса и ультрафильтрования, выпарных аппаратов, ректификационных колонн.
4. Соблюдает технологические параметры работы основного оборудования.
5. Действует при возникновении аварийных ситуаций в соответствии с планом ликвидации аварийных ситуаций
Результат обучения: 4) Обслуживать вспомогательное оборудование
Критерии оценки
1. Владеет информацией о назначении и принципах работы насосов и компрессоров.
2. Осуществляет пуск и установку насосов и компрессоров.
3. Владеет информацией о назначении и принципах работы теплообменной аппаратуры.
4. Ведет наблюдение за работой теплообменных аппаратов.
5. Владеет информацией об основах теплотехники.
6. Владеет информацией о назначении и принципах работы гидравлических двигателей, гид-ромоторов, поворотных гидродвигателей.

1. Ағын сулардың қалыптасу процесіне талдау жасайды.
2. Ағын сулардың санитарлық- химиялық көрсеткіштерін бақылайды.
3. Ағын сулардың ластану құрамы мен сипаты туралы ақпараты бар.
4. Ағын суларды жіктейді.
5. Ағын сулардың тұнбаларын жіктейді.
6. Жұмыс сұйықтығы гидростатикасының негізгі түсініктері мен оның физикалық- механикалық қасиеттері туралы ақпараты бар.
7. Талдаулар жүргізу әдістемесі туралы ақпараты бар.
8. Ағын суларды тазалаудың қажетті деңгейін анықтайды.
9. Өнімнің сапасына қойылатын талаптар туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Ағын суларды тазалау процестерінің технологиялық схемаларын оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағын суларды тазалау процесінің белгіленуі мен физикалық- химиялық негіздері туралы ақпараты бар.
2. Биологиялық тазарту технологиясы, механикалық тазарту, термиялық кәдеге жарату туралы ақпараты бар.
3. Тазарту қондырғылары жабдығының орналасу схемасында бағдарланады.
4. Өнеркәсіптік ағын және радиоактивті суларды тазарту процестерінің технологиялық режимдерін сақтайды.
5. Технологиялық жабдық пен реттеу датчиктерінің сызбаларындағы шартты белгілерді таниды.
Оқыту нәтижесі: 3)Негізгі жабдыққа қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтарды жіктейді.
2. Ағын суларды механикалық тазарту қондырғылары негізгі жабдығының құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар: торлар, ұсатқыш- торлар, сатылы өздігінен тазаратын торлар, шнектік торлар, барабанды торлар, құмтұтқыштар, тұндырғыштар, орталағыштар, мұнай ұстағыштар, өнім ұстағыштар, сүзгілер, гидроциклондар, центрифугалар мен майтұтқылар.
3. Ағын суларды тазалаудың физикалық- химиялық қондырғылары негізгі жабдығының құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар: коагуляция мен флотация құрылыстары, флотациялық қондырғылар, адсорбциялық аппараттар экстракторлар, кері осмосқа және ультрасүзуге арналған аппараттар, буландыру аппараттары, ректификациялық мұнаралар.
4. Негізгі жабдық жұмысының технологиялық параметрлерін сақтайды.
5. Апатты жағдайлар туындаған кезде апатты жағдайларды жою жоспарына сәйкес әрекет етеді
Оқыту нәтижесі: 4) Қосалқы жабдыққа қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Сорғылар мен компрессорлардың тағайындалуы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
2. Сорғылар мен компрессорларды қосу мен орнатуды жүзеге асырады.
3. Жылу айырбас аппаратының тағайындалуы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
4. Жылу айырбас аппараттарының жұмысын қадағалайды.
5. Жылу техника негіздері туралы ақпаратқа ие.
6. Гидравликалық қозғалтқыштардың, гидромоторлардың, бұрылатын гидроқозғалтқыштардың тағайындалуы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.

7. Владеет информацией о назначении и видах трубопроводов и трубопроводной арматуры
8. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования.
9. Осуществляет пуск и остановку основного и вспомогательного оборудования.
10. Осуществляет визуальный осмотр оборудования.
11. Выявляет возможные неполадки в работе оборудования.
12. Подготавливает оборудование к ремонту.
13. Выполняет эксплуатационный уход за оборудованием.
Результат обучения 5) Уметь пользоваться электрооборудованием
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об основных понятиях электротехники.
2. Применяет методы измерений электрических величин.
3. Владеет информацией о двигателях постоянного и переменного тока, принципе действия, правилах пуска, остановки, способах экономии электроэнергии.
Результат обучения 6) Осуществлять нормальную эксплуатацию секции
Критерии оценки:
1. Выдерживает заданный технологический режим, согласно утвержденным нормам и распоряжениям руководства.
2. Ориентируется в схеме обслуживаемого участка.
3. Отбирает пробы согласно графику аналитического контроля для определения качества получаемых продуктов.
4. Корректирует режим процесса в пределах технологической карты.
5. Соблюдает параметры технологического режима очищения сточных вод и правила регулирования процесса.
6. Обеспечивает соответствие межцеховым нормам и Государственным стандартам откачиваемой с установки продукции.
7. Осуществляет контроль давления воздуха контрольно-измерительных приборов, воды, пара.
8. Контролирует расход откачиваемого продукта.
ПК 2. Вести процесс регенерации ионообменных фильтров
ПМ 02. Ведение процесса регенерации ионообменных фильтров
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процесса регенерации ионообменных фильтров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
определение обменной емкости ионитов, технологию регенерации ионообменных смол.
При изучении модуля обучающиеся учатся понятию "ион" и "противоион", проводить процесс переноса вещества при ионном обмене, классифицировать виды ионитов и требования к ним, приготавливать реагенты для регенерации катионитов и анионитов, осуществлять процесс регенерации ионообменных фильтров.
Результат обучения: 1) Определять поглотительную емкость ионита
Технология воды
Общая химическая технология
Физическая и коллоидная химия
Органическая химия
Производственное обучение
Критерии оценки.
1. Владеет информацией о полной обменной, статической и динамической емкости ионита.
2. Владеет информацией о методе ионообменной сорбции.
3. Определяет степень насыщения ионита по результатам лабораторного анализа воды после ионообменной фильтрации.

7. Құбырлар мен құбыр арматурасының тағайындалуы мен түрлері туралы ақпараты бар.
8. Технологиялық жабдықты пайдалану ережесін сақтайды.
9. Негізгі және қосымша жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
10. Жабдықты визуалды шолуды жүзеге асырады.
11. Жабдықтың жұмысындағы мүмкін олқылықтарды анықтайды.
12. Жабдықты жөндеуге дайындайды.
13. Жабдықты пайдаланушылық күтіп-ұстауды орындайды.
Оқыту нәтижесі:5) Электр жабдығын пайдалана білу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электртехниканың негізгі түсініктері туралы ақпаратты біледі.
2. Электр шамаларын өлшеу әдістерін қолданады.
3. Тұрақты және ауыспалы тоқтың қозғалтқыштары, әрекет ету қағидасы, қосу, тоқтату ережелері, электр энергиясын үнемдеу тәсілдері туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі: 6) Секцияны қалыпты пайдалануды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бекітілген нормалар мен басшылықтың өкімдеріне сәйкес, берілген технологиялық режимді ұстайды.
2. Қызмет көрсетілетін учаскесін схемасын біледі.
3. Алынатын өнімдердің сапасын анықтау үшін талдамалы бақылау кестесіне сәйкес сынамалар алады.
4. Технологиялық карта шектерінде процесс режимін түзетеді.
5. Ағын суларды тазалаудың технологиялық режимі параметрлерін және процесті реттеу ережесін сақтайды.
6. Қондырғыдан айдалатын өнімнің цехаралық нормалар мен Мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
7. Бақылау- өлшеу аспаптарының, судың, будың қысымын бақылауды жүзеге асырады.
8. Айдалатын өнімнің шығысын бақылайды.
КҚ 2. Ион алмасу сүзгілерін регенерациялау процесін жүргізу
КМ 02. Ион алмасу сүзгілерін регенерациялау процесін жүргізу
Бұл модуль ион алмасу сүзгілерін регенерациялау процесін жүргізу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
иониттердің айырбас сыйымдылығын, ионалмасу шайырларын регенерациялау технологиясын анықтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: "ион" және "қарсы ион" түсініктерін білу, иондық алмасу кезінде заттардың ауысу процесін түсіну, иониттердің түрлері мен оларға талаптарды білу, катиониттар мен аниониттерді регенерациялау үшін реагенттерді дайындау, ион алмасу сүзгілерін регенерациялау процесін жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Иониттің жұтатын сыйымдылығын анықтау
Су технологиясы
Жалпы химиялық технология.
Физикалық және коллоидты химия
Органикалық химия
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Иониттің толық айырбас, статикалық және динамикалық сыйымдылығы туралы ақпаратты біледі.
2. Иондық- айырбас сорбциялау әдісі туралы ақпаратты біледі.
3. Иондық алмасу сүзгілеуден кейін судың зертханалық талдау нәтижелері бойынша иониттің қанығу деңгейін анықтайды.

4. Ведет процессы очищения сточных вод от примесей методом ионообменной сорбции.
Результат обучения 2) Проводить процесс регенерации ионообменного фильтра
Критерии оценки
1. Приготавливает растворы реагентов для проведения процесса регенерации анионита.
2. Производит загрузку ионообменных смол в аппарат.
3. Осуществляет взрыхление, регенерацию и отмывку ионита от продуктов регенерации.
4. Регулирует дозирование и скорость подачи химикатов в процессе регенерации анионита.
5. Ведет процесс регенерации смолы и смазочных масел.
ПК 3. Приготавливать реагенты, дозировать и загружать их в аппараты.
ПМ 03. Приготовление реагентов, дозировка и загрузка их в аппараты
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления подготовки реагентов, дозировки и загрузки их в аппараты.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила ведения учета сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, рецептуру приготовления реагентов, правила оптимального расходования реагентов, контроль и регулирование подачи реагентов с помощью контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся характеризовывать физико-химические свойства сырья, вспомогательных материалов; нормы дозировки и скорости подачи реагентов в зависимости от количества и состава сточных вод.
Результат обучения 1) Приготовлять реагенты для процесса очистки сточных вод
Технология воды
Процессы и аппараты химической промышленности
Производственное обучение
Критерии оценки
1. Владеет информацией о физико-химических свойствах веществ, участвующих в процессе.
2. Готовит реагенты для проведения процесса очистки сточной воды в соответствии с регламентом.
Результат обучения: 2) Дозировать подачу реагентов
Критерии оценки
1. Владеет информацией о схемах организации реагентного хозяйства.
2. Соблюдает правила хранения и технику безопасности и производственную санитарию при работе с реагентами;
3. Использует меры безопасности при работе с химическими веществами.
4. Владеет информацией об устройстве и принципе работы аппаратуры для приготовления реагентов к дозированию.
5. Регулирует дозирование и скорость подачи реагентов в процессе очистки сточных вод.
ПК 4. Предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПМ 04. Предупреждение и устранение причин отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для предупреждения и устранений причин отклонений от норм параметров технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормы технологического режима работы основного и вспомогательного оборудования; методы отбора проб сырья, полупродуктов, готовой продукции и вспомогательных материалов; способы ручной и автоматической регулировки процесса.
При изучении модуля обучающиеся осваивают требования к качеству готовой продукции, основные параметры процесса, перечень контрольно-измерительных приборов, блокировок и сигнализаций на установке, перечень возможных неполадок и способы их устранения согласно утвержденному регламенту; знать устройство и расположение запорной арматуры, регулирующих вентилей, клапанов.
Результат обучения: 1) Осуществляет контроль технологического процесса по результатам аналитического контроля
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Технический анализ и контроль производства
Профессиональная практика
Критерии оценки

4. Ағын суларды иондық- айырбас сорбция әдісімен тазарту процесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Ионалмасу сүзгісін регенерациялау процесін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Анионитті регенерациялау процесін жүргізу үшін реагенттердің ерітінділерін дайындайды.
2. Аппаратқа ионалмасу шайырларын жүктеуді жүргізеді.
3. Ионитті қопсытуды, регенерациялауды және регенерациялау өнімдерінен жууды жүзеге асырады.
4. Анионитті регенерациялау процесінде химикаттарды беру жылдамдығы мен мөлшерлеуді реттейді.
5. Шайыр мен майлайтын майларды регенерациялау процесін жүргізеді.
КҚ 3. Реагенттерді дайындау, оларды мөлшерлеу және аппараттарға жүктеу
КМ 03. Реагенттер дайындау, оларды мөлшерлеу және аппараттарға жүктеу
Бұл модуль реагенттер дайындау, оларды мөлшерлеу және аппараттарға жүктеу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
шикізатты, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді жүргізу ережесі, реагенттерді дайындау рецептурасын, реагенттерді оңтайлы жұмсау ережесі, бақылау- өлшеу аспаптарының көмегімен реагенттерді беруді бақылау мен реттеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шикізаттың, қосалқы материалдардың физикалық- химиялық қасиеттерін; ағын сулардың саны мен құрамына байланысты реагенттерді беру жылдамдығы мен мөлшерлеу нормаларын біледі.
Оқыту нәтижесі 1) Ағын суларды тазарту процесі үшін реагенттерді дайындау
Су технологиясы
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Процеске қатысатын заттардың физикалық- химиялық қасиеттері туралы ақпаратты біледі.
2. Регламентке сәйкес ағын суды тазарту процесін жүргізу үшін реагенттерді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Реагенттерді беруді мөлшерлеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Реагенттік шаруашылықты ұйымдастыру схемалары туралы ақпаратты біледі.
2. Реагенттермен жұмыс кезінде сақтау ережесі мен қауіпсіздік техникасын және өндірістік санитарияны сақтайды.
3. Химиялық жемір заттармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік шараларын қолданады.
4. Реагенттерді мөлшерлеуге дайындау үшін аппаратураның құрылысы мен жұмыс қағидасы туралы ақпаратты біледі.
5. Ағын суларды тазалау процесінде реагенттерді мөлшерлеу мен беру жылдамдығын реттейді.
КҚ 4. Талдау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою
КМ 04. Талдау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою
Бұл модуль технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
негізгі және қосалқы жабдықтың жұмысының технологиялық режим нормаларын; шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнім мен қосалқы материалдардың сынамаларын алу әдістерін; процесті қолдық және автоматты реттеу тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды білу, процестің негізгі параметрлерін, бақылау өлшеу аспаптарының тізбесін, қондырғыдағы бұғаттаулар мен сигнализацияларды, мүмкін олқылықтардың тізбесі мен оларды бекітілген регламентке сәйкес жою тәсілдерін білу, бекіткіш арматураның, реттеуші клапандардың құрылысы мен орналасуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талдамалы бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүзеге асырады
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Кәсіптік практика.
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Владеет информацией о нормативах технологического режима очищения и правилах регулирования процесса.
2. Владеет информацией о физико-химических основах процесса.
3. Выполняет отбор проб сточных вод.
4. Выполняет отбор проб нейтрализующих реагентов.
5. Представляет методы производственного аналитического контроля.
6. Ведет журналы аналитического контроля технологического процесса.
7. Регулирует параметры технологического процесса в соответствии с показаниями лабораторных исследований.
8. Конролирует и регулирует поступление кислорода по аэростенкам.
9. Контролирует количество сточных вод, наличие токсических веществ.
10. Контролирует степень очищения сточных вод, состав токсичных веществ.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов
Критерии оценки
1. Соблюдает нормы технологического процесса согласно утвержденному регламенту.
2. Владеет информацией о назначении и условиях применения сложных контрольно-измерительных приборов.
3. Снимает показания контрольно-измерительных приборов.
4. Владеет информацией о перечне блокировок и сигнализаций.
5. Осуществляет ручную регулировку технологического процесса.
6. Осуществляет контроль автоматической регулировки технологического процесса.
7. Обслуживает галерею управления с расположенными коммуникациями и арматурой.
8. Ведет учет расхода сырья.
ПК 5. Осуществлять контроль за работой оборудования установок очистки сточных вод, выявлять и устранять неполадки в его работе.
ПМ 05. Осуществление контроля за работой оборудования установок очистки сточных вод, выявление и устранение неполадок в его работе.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по обслуживанию и профилактическому ремонту оборудования экологических установок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
возможные неполадки в работе оборудования, способы их предупреждения и устранения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять причины и устранять отклонения от установленного режима по визуальному наблюдению, анализам и показаниям контрольно-измерительных приборов; использовать способы поверхностного упрочнения деталей, конструктивные меры борьбы с износом, навыкам эксплуатационного ухода за оборудованием, оценки общего состояния изоляции; производить наружный осмотр оборудования.
Результат обучения: 1) Выявлять причину неполадки обслуживаемого оборудования
Конструкционные материалы
Процессы и аппараты химической промышленности
Эксплуатация оборудования экологических установок
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Технологиялық тазарту режимінің нормативтері мен процесті реттеу ережесі туралы ақпаратты біледі.
2. Процестің физикалық- химиялық негіздері туралы ақпаратты біледі.
3. Ағын сулардың сынамаларын алуды орындайды.
4. Бейтараптандырушы реагенттердің сынамаларын іріктеуді орындайды.
5. Өндірістік аналитикалық бақылау әдістерін ұсынады.
6. Технологиялық процесті аналитикалық бақылау журналдарын жүргізеді.
7. Зертханалық зерттеулердің көрсеткіштеріне сәйкес технологиялық процесс параметрлерін реттейді.
8. Оттегінің аэроқабырғалар бойынша түсуін бақылайды және реттейді.
9. Ағын сулардың мөлшерін, улы заттардың болуын бақылайды.
10. Ағын суларды тазалау деңгейін, улы заттардың құрамын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Бекітілген регламентке сәйкес технологиялық процесс нормаларын сақтайды.
2. Күрделі бақылау- өлшеу аспаптарын қолдану шарттары мен белгіленуі туралы ақпаратты біледі.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсет-кіштерін алады.
4. Бұғаттаулар мен сигна-лизациялар тізбесі туралы ақпаратты біледі.
5. Технологиялық процесті қолмен реттеуді жүзеге асырады.
6. Технологиялық процесті автоматты реттеуді бақылауды жүзеге асырады.
7. Орналасқан коммуникацияла-рымен және арматурасымен басқару галереясына қызмет көрсетеді.
8. Шикізаттың шығысының есебін жүргізеді.
КҚ 5. Ағын суларды тазалау қондырғылары жабдығының жұмысын бақылауды жүзеге асыру, оның жұмысындағы олқылықтарды анықтау және жою
КМ 05. Ағын суларды тазалау қондырғылары жабдығының жұмысын бақылауды жүзеге асыру, оның жұмысындағы олқылықтарды анықтау және жою
Бұл модуль ағын суларды тазалау қондырғылары жабдығының жұмысын бақылауды жүзеге асыру, оның жұмысындағы олқылықтарды анықтау және жою үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
жабдық жұмысындағы ықтимал ақаулықтарды, олардың алдын алу және жою тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: визуалды бақылау, талдаулар және бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша белгіленген режимнен ауытқулардың себептерін анықтай және жоя білу; бөлшектерді үстіңгі бекіту тәсілдерін, тозумен күресудің конструктивтік шараларын қарастыру, жабдықты пайдаланушылық күтім- жасау, оқшаулаудың жалпы күйін бағалау дағдыларын иелену; жабдықты сыртқы тексеруді жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулық себебін анықтау
Құрылмалық материалдар
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Экологиялық қондырғылардың жабдығын пайдалану
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Владеет информацией о возможных неполадках в оборудовании, способах их предупреждения и устранения.
2. Выявляет неисправности в работе оборудования.
3. Выявляет причину возникновения отказа.
4. Анализирует способы и предотвращения отказа оборудования.
5. Определяет показатели работоспособности оборудования.
6. Осуществляет визуальный осмотр оборудования.
7. Выявляет отклонения технологического режима работы обслуживаемого оборудования по датчикам контроля.
8. Наблюдает за состоянием крепежных деталей и соединений.
9. Проверяет состояние масляных и охлаждающих систем подшипников.
10. Устраняет неисправности
Результат обучения: 2) Осуществлять эксплуатационный уход за оборудованием
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о назначении, принципе действия, классификации и устройстве узлов оборудования.
2. Проводит осмотр оборудования.
3. Владеет информацией о показателях надежности и основных причинах неисправности оборудования.
4. Определяет техническое состояние оборудования.
5. Владеет информацией о методах и технологии диагностирования оборудования.
6. Соблюдает правила технической эксплуатации оборудования.
7. Подтягивает крепления и контакты.
8. Осуществляет замену прокладок.
Результат обучения: 3) Выполнять смазочные работы
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о типах конструкционных материалов основных узлов и деталей обслуживаемого оборудования.
2. Осуществляет выбор смазочного материала.
3. Соблюдает нормы и сроки смазки.
4. Соблюдает последовательность смазки.
Результат обучения: 4) Подготавливать оборудование к ремонту
Критерии оценки:
1. Выполняет запуск и остановку технологического оборудования.
2. Владеет информацией о назначении, классификации и устройстве узлов оборудования.
3. Характеризует способы выявления и устранения неполадок в работе обслуживаемого оборудования.
4. Проводит разборку, ревизию, ремонт и сборку запорной арматуры.
5. Осуществляет работу по промывке и чистке технологического оборудования.
6. Проводит обезжиривание деталей и устраняет разбалансировку.
7. Осуществляет работу по выдаче и приему оборудования из планово-предупредительного ремонта.
8. Характеризует показатели работоспособности оборудования.
9. Владеет информацией обо всех видах контроля технического состояния технического состояния оборудования.
10. Ведет журналы пробега технологического оборудования.
11. Определяет виды ремонта.
ПК 6. Осуществлять наладку и мелкий ремонт оборудования установок химической очистки воды.
ПМ 06. Осуществление наладки и мелкого ремонта оборудования установок химической очистки воды.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых для обслуживания коммуникаций, запорной арматуры, технологического оборудования установок химической очистки воды.
Результат обучения: 1) Выполнять слесарные работы
Конструкционные материалы
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жабдықтағы мүмкін олқылықтар, олардың алдын алу және жою тәсілдері туралы ақпаратты біледі.
2. Жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтайды.
3. Істен шығудың туындау себебін анықтайды.
4. Жабдықтың істен шығуының алдын алуын және тәсілдерін талдайды.
5. Жабдықтың жұмысқа қабілеттілік көрсеткіштерін анықтайды.
6. Жабдықты визуалды шолуды жүзеге асырады.
7. Бақылау датчиктері бойынша қызмет көрсетілетін жабдық жұмысының техноло-гиялық анықтайды.
режимнен ауытқуын
8. Бекіткіш бөлшектер мен жалғаулардың күйін қадағалайды.
9. Мойынтіректердің май және суытқыш жүйеле-рінің күйін тексереді.
10. Жабдықтың жұмысында ақауларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 2)Жабдықты пайдаланушылық күтіп-ұстауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабдықтың белгіленуі, әрекет ету қағидасы, жіктелуі, түйіндерінің құрылысы туралы ақпаратты біледі.
2. Жабдықты қарауды жүргізеді.
3. Ақаулық жабдығының сенімділігі көрсеткіштері мен негізгі себептері туралы ақпаратты біледі.
4. Жабдықтың техникалық күйін анықтайды.
5. Жабдықты диагностикалау әдістері мен технологиясы туралы ақпаратты біледі.
6. Жабдықты техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды.
7. Бекітулер мен түйісулерін тартады.
8. Төсемдерін ауыстыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Майлау жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі түйіндердің конструкциялық материалдары-ның және қызмет көрсететін жабдықтың бөлшектерінің типтері туралы ақпаратты біледі.
2. Майлайтын материалды таңдауды жүзеге асырады.
3. Майлау нормалары мен мерзімдерін сақтайды.
4. Майлау реттілігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықты жөндеуге дайындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Технологиялық жабдықты іске қосу мен тоқтатуды орындау.
2. Жабдықтың белгіленуі, жіктелуі, түйіндерінің құрылысы туралы ақпаратты біледі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды анықтау мен жою тәсілдерін сипаттайды.
4. Ілмекті арматураны бөлшектеуді, тексеруді, жөндеуді және құрастыруды жүргізеді.
5. Технологиялық жабдықты жуу мен тазарту бойынша жұмысты жүзеге асырады.
6. Бөлшектерді майсыз-дандыруды жүргізеді және теңгерімсіздікті жояды.
7. Жабдықты жоспарлы- ескертуші жөндеуге беру және қабылдау бойынша жұмысты жүзеге асырады.
8. Жабдықтың жұмысқа қабілеттілік көрсеткіштерін сипаттайды.
9. Жабдықтың техникалық күйін бақылаудың барлық түрлері туралы ақпаратты біледі.
10. Технологиялық жабдықтың жүру журналдарын жүргізеді.
11. Жөндеу түрлерін анықтайды.
КҚ 6. Суды химиялық тазарту қондырғылары жабдығын ретке келтіру мен ұсақ жөндеуді жүзеге асыру
КМ 06. Суды химиялық тазарту қондырғылары жабдығын ретке келтіру мен ұсақ жөндеуді жүзеге асыру
Бұл модуль коммуникацияларға, бекіткіш арматураға, суды химиялық тазарту қондырғыларына қызмет көрсету үшін қажетті слесарлық және слесарлық- жөндеу жұмыстарын орындауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жөндеу жұмыстары технологиясын, өңдеу режимдерін, мүмкін ақауларды жою тәсілдерін, бақылау- өлшеу және тексеру құралын пайдалану ережесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдар мен жабдықты пайдалану, бөлшектер мен механизмдерді өңдеудің оңтайлы режимдерін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Құрылмалық материалдар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет информацией об основных операциях при слесарной обработке, разработке.
2. Применяет слесарный и измерительный инструмент согласно инструкции.
3. Владеет информацией о системе допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
4. Производит разметку деталей.
5. Осуществляет шабрение и притирку поверхностей.
6. Осуществляет нарезание резьбы.
7. Производит опиливание металла.
8. Выполняет резку металла, правку и гибку заготовок.
9. Изготавливает простые приспособления для ремонта и сборки.
10. Владеет информацией о приемах и последовательности производства такелажных работ с соблюдением правил техники безопасности.
Результат обучения: 2) Осуществлять ремонт трубного транспорта
Критерии оценки:
1. Заготавливает и заменяет прокладки.
2. Осуществляет сборку и разборку трубопроводов.
3. Устанавливает заглушки.
4. Подтягивает фланцевые соединения.
5. Устраняет течи на трубопроводах с помощью установки хомутов.
Результат обучения: 3) Осуществлять ремонт запорной арматуры
Критерии оценки:
1. Устраняет пропуски на запорной арматуре.
2. Осуществляет промывку и притирку деталей.
3. Осуществляет набивку сальников.
4. Проводит монтаж и демонтаж задвижек, вентилей и другой арматуры.
5. Проверяет на прочность и плотность арматуру.
Результат обучения: 4) Осуществлять ремонт технологического оборудования
Критерии оценки:
1. Выявляет и устраняет неполадки в работе обслуживаемого технологического оборудования, применяя паспортную и техническую документацию и технологические инструкции.
2. Выполняет промывку деталей узлов и чистку корпусов.
3. Разбирает оборудование на узлы и детали.
4. Заменяет шпильки сальникового устройства.
5. Осуществляет пригонку болтов и шпилек.
6.Собирает детали в узлы и узлы в аппараты.
7. Заполняет технологическую документацию.
8. Делает анализ выполненной работы.
ПК 7. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды
ПМ 07. Выполнение требований нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в консультативных процессах охраны труда, в решении вопросов безопасности в процессе труда и безопасного ведения технологического процесса очистки сточной воды.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законодательную базу в области охраны труда Республики Казахстан; нормативные докуметны по охране труда; общие требования безопасности на территории предприятия и в производственных помещениях; общие правила безопасности экологических установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить анализ потенциально опасных и вредных факторов производства; применять теоретические знания по соблюдению законодательных и нормативных актов по охране труда; работать с нормативно-технической документацией по охране труда; выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения пользы для человека и окружающей среды; оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях, знать выполнение работ с соблюдением действующих процедур системы менеджмента качества предприятия.
Результат обучения: 1) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе и понимать процесс функционирования системы менеджмента качества на предприятии.
Охрана труда
Промышленная экология
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Владеет информацией о процедурах системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Владеет информацией о принципах функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
4. Использует руководящие документы системы менеджмента качества.
Результат обучения 2) Владеть общими вопросами охраны труда
Критерии оценки
1. Соблюдает законодательные акты и требования нормативно-технической документации по охране труда.
2. Соблюдает режимы рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
3. Владеет информацией о видах контроля и надзора за охраной труда.
Результат обучения 3) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний
Критерии оценки
1. Владеет информацией о возникновении несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасных и вредных производственных факторах.
2. Владеет информацией о профессиональных заболеваниях, характерных для работников, обслуживающих установки по очистке сточных вод.
3. Владеет информацией об общих вопросах расследования несчастных случаев и профессиональных заболеваний, составе комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения 4) Владеть вопросами правил безопасности на производственном объекте
Критерии оценки
1. Владеет информацией о видах инструктажей.
2. Владеет информацией о методах и средствах защиты от опасных производственных факторов.
3. Оценивает степень риска выполняемых работ.
4. Применяет средства индивидуальной защиты.
5. Соблюдает правила безопасной эксплуатации оборудования.
6. Использует меры безопасности при работе с химическими веществами.
7. Владеет информацией об основных видах технического и химического воздействия на человека.
8. Владеет информацией об инструкциях по охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии.
9. Пользуется средствами пожаротушения.
Результат обучения: 5) Оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему
Критерии оценки
1. Оказывает первую медицинскую помощь при механических травмах.
2. Оказывает первую медицинскую помощь при отравлениях.
3. Оказывает первую медицинскую помощь при термических ожогах.
4. Оказывает первую медицинскую помощь при химических ожогах.
5. Оказывает первую медицинскую помощь при ударе электрическим током.
Результат обучения: 6) Оценивать состояние экологии окружающей среды на промышленном объекте
Критерии оценки:
1. Характеризует оценку воздействия на окружающую среду как стадию государственной экологической экспертизы.
2. Характеризует план оценки воздействия на окружающую среду.
3. Владеет информацией об основных источниках техногенного воздействия на окружающую среду.
4. Применяет способы предотвращения и улавливания примесей.
5. Анализирует экологические последствия производственной деятельности.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации "Аппаратчик очистки сточных вод"
ПМ 08. Выполнение основных видов работ по квалификации "Аппаратчик очистки сточных вод"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в консультативных процессах охраны труда, в решении вопросов безопасности в процессе труда и безопасного ведения технологического процесса очистки сточной воды.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законодательную базу в области охраны труда Республики Казахстан; нормативные докуметны по охране труда; общие требования безопасности на территории предприятия и в производственных помещениях; общие правила безопасности экологических установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить анализ потен-циально опасных и вредных факторов производства; применять теоретические знания по соблюдению законодательных и нормативных актов по охране труда; работать с нормативно-технической документацией по охране труда; выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения пользы для человека и окружающей среды; оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях, знать выполнение работ с соблюдением действующих процедур системы менеджмента качества предприятия.
Результат обучения 1) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе и понимать процесс функционирования системы менеджмента качества на предприятии.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о процедурах системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Владеет информацией о принципах функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
4. Использует руководящие документы системы менеджмента качества.
Результат обучения: 2) Владеть общими вопросами охраны труда
Критерии оценки:
1. Соблюдает законодательные акты и требования нормативно-технической документации по охране труда.
2. Соблюдает режимы рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
3. Владеет информацией о видах контроля и надзора за охраной труда.
Результат обучения 3) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о возникновении несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасных и вредных производственных факторах.
2. Владеет информацией о профессиональных заболеваниях, характерных для работников, обслуживающих установки по очистке сточных вод.
3. Владеет информацией об общих вопросах расследования несчастных случаев и профессиональных заболеваний, составе комиссии в зависимости от степени тяжести несчастного случая.
Результат обучения 4) Владеть вопросами правил безопасности на производственном объекте
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о видах инструктажей.
2. Владеет информацией о методах и средствах защиты от опасных производственных факторов.
3. Оценивает степень риска выполняемых работ.
4. Применяет средства индивидуальной защиты.
5. Соблюдает правила безопасной эксплуатации оборудования.
6. Использует меры безопасности при работе с химическими веществами.
7. Владеет информацией об основных видах технического и химического воздействия на человека.
8. Владеет информацией об инструкциях по охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии.
9. Пользуется средствами пожаротушения
Результат обучения 5) Оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему
Критерии оценки:
1. Оказывает первую медицинскую помощь при механических травмах.
2. Оказывает первую медицинскую помощь при отравлениях.
3. Оказывает первую медицинскую помощь при термических ожогах.
4. Оказывает первую медицинскую помощь при химических ожогах.
5. Оказывает первую медицинскую помощь при ударе электрическим током.
Результат обучения: 6) Оценивать состояние экологии окружающей среды на промышленном объекте
Критерии оценки:
1. Характеризует оценку воздействия на окружающую среду как стадию государственной экологической экспертизы.
2. Характеризует план оценки воздействия на окружающую среду.
3. Владеет информацией об основных источниках техногенного воздействия на окружающую среду.
4. Применяет способы предотвращения и улавливания примесей.
5. Анализирует экологические последствия производственной деятельности.

1. Слесарлық өңдеу, дайындау кезінде негізгі операциялар туралы ақпаратты біледі.
2. Нұсқаулыққа сәйкес слесарлық және өлшейтін құралды қолданады.
3. Рұқсат беру және отырғызу жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері жүйесі туралы ақпаратты меңгереді.
4. Бөлшектерді белгілеуді жүргізеді.
5. Беттерін қыру мен сылауды жүзеге асырады.
6. Бұранданы кесуді жүзеге асырады.
7. Металды егеуді жүргізеді.
8. Металды кесуді, дайындамаларын түзету мен майыстыруды орындайды.
9. Жөндеуге және құрастыруға арналған қарапайым қондырғыларды жасап шығарады.
10. Қауіпсіздік техникасы ережесін сақтаумен такелаждық жұмыстар жүргізу тәсілдері мен реттіліктері туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құбыр көлігін жөндеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Төсемдерді дайындайды және ауыстырады.
2. Құбырларды жинау мен бөлшектеуді жүзеге асырады.
3. Тұншықтырмаларды орнатады.
4. Фланецтік жалғауларды тартады.
5. Қамыттарды орнату көмегімен құбырлардағы аққан жерлерді жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекіткіш арматураны жөндеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бекіткіш арматура-дағы жіберулерді жояды.
2. Бөлшектерді жуу мен сүртуді жүзеге асырады.
3. Тығыздамаларды толтыруды жүзеге асырады.
4. Ысырмаларды, шұралар мен басқа арматураны монтаждау мен бөлшектеуді жүргізеді
5. Арматураның беріктігі мен тығыздығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық жабдықты жөндеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Төлқұжаттық және техникалық құжаттама мен технологиялық нұсқаулық-тарды қолдана отырып, қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды анықтайды және жояды.
2. Түйіндердің бөлшектерін жуу мен тұрқыларын тазартуды орындайды.
3. Жабдықтарды тораптар мен тетіктерге талдайды.
4. Тығыздама құрылғысының түйреуіштерін ауыстырады.
5. Бұрандамалар мен түйреуіштерді айдауды жүзеге асырады.
6. Бөлшектерді тораптарға және тораптарды аппараттарға жинайды.
7. Технологиялық құжаттаманы толтырады.
8. Орындалған жұмысты талдауды жасайды.
КҚ 7. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарын орындау
КМ 07. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарын орындау
Бұл модуль еңбекті қорғау бойынша консультациялық процестерге, еңбек процесінде қауіпсіздік мәселелерін шешуге қатысу және ағын суды тазартудың технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстан Республикасының еңбек қорғау саласындағы заңнамалық негізді; еңбекті қорғау және денсаулық сақтау бойынша нормативтік құжаттарды; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын; экологиялық қондырғылардың жалпы қауіпсіздік қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндірістің ықтимал қауіпті және зиянды факторларына талдау жүргізу; еңбекті қорғау бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді сақтау бойынша теориялық білімдерді қолдану; еңбекті қорғау бойынша нормативті техникалық құжаттамамен жұмыс жасау; адам мен қоршаған орта үшін пайда тұрғысынан өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдау; жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету, кәсіпорынның сапа менеджменті жүйесінің қолданыстағы рәсімдерін сақтаумен жұмыстардың орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Жұмыста орын-далатын жұмыс бойынша сапа менедж-менті жүйесінің қолданыстағы нұсқау-лықтары мен рәсімдерін пайдалану және кәсіпорында сапа менеджменті жүйесінің жұмыс істеу процесін түсіну.
Еңбекті қорғау
Өнеркәсіптік экология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің рәсімдері туралы ақпаратты біледі.
2. Сапаны қамтамасыз ету жөніндегі функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Кәсіпорында ISO 9001 негізінде, жұмыс орындарында қауіпсіздік бойынша ISO 9001, экология бойынша ISO 14001 сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидалары туралы ақпараты бар.
4. Сапа менеджменті жүйесінің басшылық құжаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Еңбекті қорғау бойынша заң актілері мен нормативтік- техникалық құжаттама талаптарын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек заңнама-сына сәйкес жұмыс уақытын және демалыс уақытының режимдерін сақтайды.
3. Еңбек қорғауды бақы-лау мен қағадағалау туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі 3) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың, қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың туындауы туралы ақпаратты біледі.
2. Ағын суларды тазалау бойынша қондырғыға қызмет көрсететін жұмыскерлер үшін тән кәсіптік аурулар туралы ақпаратты біледі.
3. Жазатайым оқиғалардың ауырлық деңгейіне байланысты жазатайым оқиғалар мен кәсіби ауруларды, комиссия құрамын тексеру тергеудің жалпы сұрақтары туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі 4) Өндірістік объектідегі қауіпсіздік ережелерінің сұрақтарын білу
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Нұсқаунама түрлері туралы ақпараты бар.
2. Қауіпті өндірістік факторлардан қорғау әдістері мен құралдары туралы ақпараты бар.
3. Орындалатын жұмыстардың тәуекелінің деңгейін бағалай алады.
4. Жеке қорғаныс құралдарын қолдануды біледі.
5. Жабдықты қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
6. Химиялық заттармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік шараларын қолданады.
7. Адамға әсер етудің техникалық және химиялық әсерінің негізгі түрлері туралы ақпараты бар.
8. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқаулықтар туралы ақпараты бар.
9. Өрт сөндіру құрылғыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі 5) Зардап шеккенге алғашқы медициналық көмек көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Механикалық жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
2. Уланулар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
3. Термиялық күюлер кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
4. Химиялық күюлер кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
5. Электр тоғымен зақымданған кезде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Өнеркәсіптік объектідегі қоршаған орта экологиясының жай-күйін бағалау
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Мемлекеттік экологиялық сараптама кезеңі ретінде қоршаған ортаға әсер ету бағасын сипаттайды.
2. Қоршаған ортаға әсер ету жоспарын сипаттайды.
3. Қоршаған ортаға техногенді әсер етудің негізгі көздері туралы ақпараты бар.
4. Қоспалардың алдын алу және ұстау тәсілдерін қолданады.
5. Өндірістік қызметтің экологиялық салдарын талдайды.
КҚ 8. "Ағын суларды тазалау аппаратшысы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08. "Ағын суларды тазалау аппаратшысы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль ағын суларды тазалау аппаратшысы біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жабдыққа қызмет көрсету және технологиялық процесті бақылаудың практикалық тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережесі бойынша нұсқаунамадан өту; жабдыққа қызмет көрсету және процесс жүргізу бойынша технологиялық регламентті, жұмыс нұсқаулықтарын зерттеу; процестің оңтайлы режим параметрлері мен технологиялық схемасын қарастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағын суды тазартудың технологиялық процесін жүргізу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Шикізаттың, дайын өнімнің, реагенттер мен қосалқы материалдардың сипаттамасы туралы ақпаратты біледі.
2. Процестің физикалық- химиялық негіздері туралы ақпаратты біледі.
3. Процестің технологиялық схемасын оқиды.
4. Негізгі және қосалқы жабдық қондырғысын және жұмыс қағидаларын біледі.
5. Аналитикалық бақылау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспапта-рының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүргізеді.
6. Бекітілген тізбеге сәйкес цехтің технологиялық құжаттамасы талаптарын сақтайды.

Квалификация "123102 2 - Аппаратчик химводоочистки"
ПК 9. Вести процесс химической очистки воды различными методами
ПМ 09. Ведение процесса химической очистки воды различными методами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процессов химической очистки воды различными методами: хлорированием, обескремниваением, натрий-катионированием, известкованием.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: влияние примесей воды на ее качество, основы технологии очистки воды методами хлорирования, обескремнивания, натрий-катионирования, известкования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в принципиальных схемах химической очистки воды указанными методами; уметь обслуживать основное и вспомогательное оборудование установок химической очистки воды, контролировать ход технологического процесса.
Результат обучения: 1) Владеть информацией о требованиях, предъявляемых к качеству воды
Основы электротехники
Технология воды
Общая химическая технология.
Технический анализ и контроль производства
Процессы и аппараты химической промышленности Конструкционные материалы.
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует источники водоснабжения: поверхностные и подземные.
2. Анализирует влияние примесей воды на ее качество.
3. Контролирует качество воды согласно санитарным правилам и нормам.
4. Владеет информацией о требованиях, предъявляемых к качеству воды и их классификации согласно санитарным правилам и нормам.
5. Владеет информацией о мероприятиях по охране источников водоснабжения от загрязнения и истощения.
6. Владеет информацией о временных отклонениях от гигиенических нормативов.
Результат обучения: 2) Читать технологические схемы процессов химической очистки воды
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о различных схемах очистки воды.
2. Владеет информацией о назначении и физико-химических основах процессов химводоочистки.
3. Характеризует безреагентные методы очистки.
4. Характеризует процесс водоподготовки воды.
5. Ориентируется в схеме расположения оборудования водоподготовительных установок,
6. Распознает условные обозначения на чертежах технологического оборудования и датчиков контроля.
Результат обучения: 3) Обслуживать основное оборудование
Критерии оценки:
1. Классифицирует основное и вспомогательное оборудование.

"123102 2- Химиялық су тазарту аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 9. Суды әртүрлі әдістермен химиялық тазарту процесін жүргізу
КМ 09. Суды әртүрлі әдістермен химиялық тазарту процесін жүргізу
Бұл модуль суды әртүрлі әдістермен: хлорлаумен, кремнийсіздендірумен, натрий- катиондаумен, әктеумен химиялық тазарту процесін жүргізу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және айнымалы электр тоғы, өлшем бірлігі жөнінде негізгі ұғымдар: тоқ күшінің, кернеудің, қуатты, өткізгіштердің кедергісінің, электр қозғалтқыштарды қосу және тоқтату, электр энергиясын үнемдеу тәсілдері, су қоспаларының оның сапасына әсер етуі, суды хлорлау, кремнийсіздендіру, натрий- катиондау, әктеу әдістерімен тазарту технологиясы негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: суды көрсетілген әдістермен химиялық тазартудың принципиалды схемаларына бағдарлану; суды химиялық тазарту қондырғыларының негізгі және қосалқы жабдығына қызмет көрсете білу, технологиялық процестің жүрісін бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Судың сапасына қойылатын талаптар туралы ақпараты болу
Электртехника негіздері
Су технологиясы
Жалпы химиялық технология.
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Химия өнеркәсібі процесстері мен аппараттары
Конструкциялық материалдар.
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Үстіңгі және жерасты сумен жабдықтау көздерін сипаттайды.
2. Су қоспаларының оның сапасына әсерін талдайды.
3. Санитарлық ережелер мен нормаларға сәйкес судың сапасын бақылайды.
4. Судың сапасына және санитарлық ережелер мен нормаларға сәйкес олардың жіктелуіне қойылатын талаптар туралы ақпараты бар.
5. Сумен жабықтау көздерін ластау мен сарқылудан қорғау бойынша шаралар туралы ақпараты бар.
6. Гигиеналық норматив-терден уақытша ауытқулар туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Суларды химиялық тазарту процестерінің технологиялық схемаларын оқу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Суды тазартудың әртүрлі схемалары туралы ақпараты бар.
2. Химиялық су тазарту процесінің белгіленуі мен физикалық- химиялық негіздері туралы ақпараты бар.
3. Тазартудың реагентсіз әдістерін сипаттайды.
4. Суды су дайындау процесін сипаттайды.
5. Су дайындау қондырғылары жабдығының орналасу схемасында бағдарланады.
6. Технологиялық жабдық пен бақылау сездіргілерінің сызбаларындағы шартты белгілерді таниды.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі жабдыққа қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтарды жіктейді.

2. Владеет информацией об устройстве и принципах работы основного оборудования установок предочистки, осветления и фильтрования воды: отстойников, фильтров, осветлителей, дозаторов, деаэраторов, сатураторов.
3. Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования установок предочистки и хлорирования воды.
4. Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования для дегазации воды.
5. Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования для проведения процессов умягчения и обессоливания воды.
6.Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования для обескремнивания воды.
7. Владеет информацией об устройстве и принципах работы оборудования для фторирования воды.
8. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования.
9. Осуществляет пуск и остановку основного оборудования.
10. Осуществляет эксплуатационный уход за оборудованием.
Результат обучения: 4) Обслуживать вспомогательное оборудование
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о назначении и принципах работы насосов, компрессоров и парогенераторов.
2. Осуществляет пуск и остановку насосов, компрессоров и парогенераторов.
3. Владеет информацией о параметрах работы вспомогательного оборудования установок химводоочистки.
4. Ведет наблюдение за работой вспомогательного оборудования.
5. Осуществляет пуск и остановку вспомогательного оборудования.
Результат обучения 5) Осуществлять нормальную эксплуатацию секции
Критерии оценки:
1. Ориентируется в схеме обслуживаемого участка.
2. Выдерживает заданный технологический режим, согласно утвержденных норм и распоряжений руководства.
3. Корректирует режим процесса в пределах технологической карты.
4. Обеспечивает соответствие межцеховым нормам и Государственным стандартам откачиваемой с установки продукции.
5. Осуществляет контроль давления воздуха контрольно-измерительных приборов, воды, пара.
6. Контролирует расход откачиваемого продукта.
ПК 10. Вести процесс глубокого обессоливания воды
ПМ 10. Ведение процесса глубокого обессоливания воды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процесса глубокого обессоливания воды методом ионообмена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: физико-химические основы процесса глубокого обессоливания воды на катионитовых и анионитовых фильтрах; методы регенерации катионитовых, анионитовых установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в принципиальных схемах глубокого обессоливания воды; уметь обслуживать основное и вспомогательное оборудование установок глубокого обессоливания воды, контролировать ход технологического процесса.
Результат обучения: 1) Характеризовывать технологические схемы глубокого обессоливания воды методом ионного обмена
Технология воды
Аналитическая химия
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Суды алдын ала тазарту, ағарту және сүзу қондырғылары негізгі жабдығының құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар: тұндырғыштар, сүзгілер, ағартқыштар, мөлшерле-гіштер, деаэраторлар, сатураторлар.
3. Суды алдын ала тазарту, және холорлау қондырғылары жабдығының құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар:
4. Суды газсыздандыруға арналған жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
5. Суды жұмсарту және тұзсыздандыру процестерін жүргізу үшін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
6. Суды кремнийсіз-дендіру үшін жабдығы-ның құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
7. Суды фторлауға арналған жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
8. Технологиялық жабдықты пайдалану ережесін сақтайды.
9. Негізгі жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
10. Жабдықты пайдаланушылық күтіп-ұстауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қосалқы жабдыққа қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Сорғылар, компрессорлар мен бу генераторларының тағайындалуы мен жұмыс қағидалары туралы ақпараты бар.
2. Сорғылар, компрессорлар мен бу генераторларын қосу мен орнатуды жүзеге асырады.
3. Химиялық су тазарту қондырғылары қосалқы жабдығының жұмыс параметрлері туралы ақпараты бар.
4. Қосалқы жабдықтың жұмысын қадағалауды жүргізеді.
5. Қосалқы жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі 5) Секцияны қалыпты пайдалануды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің схемасын біледі.
2. Бекітілген нормалар мен басшылықтың өкімдеріне сәйкес, берілген технологиялық режимді ұстайды.
3. Технологиялық карта шектерінде процесс режимін түзетеді.
4. Қондырғыдан айдалатын өнімнің цехаралық нормалар мен Мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
5. Бақылау- өлшеу аспаптарының, судың, будың қысымын бақылауды жүзеге асырады.
6. Айдалатын өнімнің шығысын бақылайды.
КҚ 10. Суды терең тұзсыздандыру процесін жүргізу
КМ 10. Суды терең тұзсыздандыру процесін жүргізу
Бұл модуль суды терең тұзсыздандыру процесін жүргізу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: катиониттік және аниониттік сүзгілерде суды терең тұзсыздандыру процесінің физикалық- химиялық негіздерін; катиониттік, аниониттік қондырғыларды регенерациялау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: суды терең тұзсыздандырудың принципиалды схемаларына бағдарлану; суды терең тұзсыздандыру қондырғыларының негізгі және қосалқы жабдығына қызмет көрсете білу, технологиялық процестің жүрісін бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Иондық алмасу әдісімен суды терең тұзсыздандырудың технологиялық схемаларын оқу
Су технологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет информацией о назначении и физико-химических основах процессов глубокого обессоливания воды.
2. Владеет информацией о видах и характеристиках ионообменных смол.
3. Владеет информацией о процессе глубокого обессоливания воды методом ионообмена.
4. Владеет информацией об обессоленной воде техническими условиями.
5. Производит измерение электропроводности обессоленной воды.
6. Ориентируется в схеме расположения оборудования установок обессоливания.
7. Поддерживает параметры технологического режима, предусмотренные регламентом. требованиях, предъявляемых
8. Осуществляет подготовку сырья для проведения процесса глубокого обессоливания.
Результат обучения: 2) Проводит регенерацию катионитовых, анионитовых установок
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о концентрации растворов щелочей, солей и кислот для проведения регенерации.
2. Владеет информацией о технологии проведения регенерации ионообменных фильтров.
ПК 11. Выявлять и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам химических анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов
ПМ 11. Выявление и устранение причин отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам химических анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для предупреждения и устранений причин отклонений от норм параметров технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормы технологического режима работы основного и вспомогательного оборудования; методы отбора проб сырья, полупродуктов, готовой продукции и вспомогательных материалов; способы ручной и автоматической регулировки процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать требования к качеству готовой продукции, контролировать основные параметры процесса, знать перечень контрольно-измерительных приборов, блокировок и сигнализаций на установке, перечень возможных неполадок и способы их устранения согласно утвержденному регламенту; знать устройство и расположение запорной арматуры, регулирующих вентилей.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль технологического процесса по результатам аналитического контроля
Технология воды
Аналитическая химия
Технический анализ и контроль производства
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Владеет информацией о физико-химических свойствах веществ, участвующих в процессе.
2. Выполняет отбор проб сырья, полупродуктов и готовой продукции.

1. Суды терең тұзсыздандыру процесінің белгіленуі мен физикалық- химиялық негіздері туралы ақпараты бар.
2. Ион айырбас шайырларының түрлері мен сипаттамалары туралы ақпараты бар.
3. Ионалмасу әдісімен суды терең тұзсыздан-дыру процесі туралы ақпараты бар.
4. Тұзсыздандырылған суға техникалық шарттармен қойылатын талаптар туралы ақпараты бар.
5. Тұзсыздандырылған судың электр өткізгіштігін өлшеуді жүргізеді.
6. Тұзсыздандыру қондырғылары жабдығының орналасу схемасында бағдарланады.
7. Регламентпен қарастырылған технологиялық режим параметрлерін қолдайды.
8. Терең тұзсыздандыру процесін жүргізу үшін шикізатты дайындауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Катиониттік, аниониттік қондырғылардың регенерациясын жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Регенерация жүргізу үшін сілтілердің, тұздар мен қышқылдардың ерітінділерінің концентрациясы туралы ақпараты бар.
2. Ионалмасу сүзгілеріне регенерациялау жүргізу технологиясы туралы ақпараты бар.
КҚ 11. Химиялық талдау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себептерін анықтау және жою
КМ 11. Химиялық талдау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себебін анықтау және жою
Бұл модуль технологиялық процесс параметрлерінің нормаларынан ауытқу себептерінің алдын алу және жою үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
негізгі және қосалқы жабдықтың жұмысының технологиялық режим нормаларын; шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнім мен қосалқы материалдардың сынамаларын алу әдістерін; процесті қолдық және автоматты реттеу тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды білу, процестің негізгі параметрлерін, бақылау өлшеу аспаптарының тізбесін, қондырғыдағы бұғаттаулар мен сигнализацияларды, мүмкін олқылықтардың тізбесі мен оларды бекітілген регламентке сәйкес жою тәсілдерін сақтау, бекіткіш арматураның, реттеуші клапандардың құрылысы мен орналасуын бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талдамалы бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүзеге асыру
Су технологиясы
Аналитикалық химия
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Процеске қатысатын заттардың физикалық- химиялық қасиеттері туралы ақпаратты біледі.
2. Шикізаттың, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сынамаларын іріктеуді орындайды.

3. Выполняет отбор проб реагентов.
4. Представляет методы производственного аналитического контроля.
5. Ведет журналы аналитического контроля технологического процесса.
6. Осуществляет проведение химических анализов конденсата, пара, питательной и топливной воды.
7. Регулирует параметры технологического процесса в соответствии с показаниями лабораторных исследований.
8. Владеет информацией о методике проведения анализов и расчетов.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов
Критерии оценки
1. Соблюдает нормы технологического процесса согласно утвержденному регламенту.
2. Снимает показания контрольно-измерительных приборов.
3. Владеет информацией о перечне блокировок и сигнализаций.
4. Осуществляет ручную регулировку технологического процесса.
5.Осуществляет контроль автоматической регулировки технологического процесса.
6. Осуществляет контроль параметров технологического режима: температуры, давления, скорости подачи воды, концентрации регенерирующих растворов.
7. Ведет учет расхода сырья.
ПК 12. Осуществлять пуск и остановку обслуживаемого оборудования
ПМ 12. Осуществление пуска и остановки обслуживаемого оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления пуска, вывода на нормальный режим работы и остановки установки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и правила проведения продувки и опрессовки аппаратов, правила вывода секции на нормальный режим работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять схемы продувки и опрессовки аппаратов, использовать способы обкатки оборудования с налаживанием работы приборов уровня, расхода, давления, регулирующих клапанов; характеризовывать основные коммуникации и расположение запорной арматуры.
Результат обучения: 1) Соблюдать основные положения пуска и остановки установки при нормальных условиях
Процессы и аппараты химической промышленности
Конструкционные материалы
Эксплуатация оборудования экологических установок
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о правилах пуска и остановки установки в нормальных и аварийных условиях.
2. Владеет информацией о перечне аппаратов, продуваемых инертным газом и параметрах продувки.
3. Ориентируется в схемах продувки аппаратов и трубопроводов.
4. Осуществляет проверку на проходимость и продувку аппаратов и трубопроводов.
5. Включает систему уплотнения и охлаждения насосов.
6. Осуществляет пуск и остановку секции в соответствии с утвержденным регламентом.
7.Осуществляет вывод секции на режим.

3. Реагенттердің сынамаларын іріктеуді орындайды.
4. Өндірістік аналитикалық бақылау әдістерін ұсынады.
5. Технологиялық процесті аналитикалық бақылау журналдарын жүргізеді.
6. Конденсаттың, будың, қоректік және отын суының химиялық талдауларын жүзеге асыру.
7. Зертханалық зерттеулердің көрсеткіштеріне сәйкес технологиялық процесс параметрлерін реттейді.
8. Талдаулар мен есептеулер жүргізу әдістемесі туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Бекітілген регламентке сәйкес технологиялық процесс нормаларын сақтайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алады.
3. Бұғаттаулар мен сигнализациялар тізбесі туралы ақпаратты біледі.
4. Технологиялық процесті қолмен реттеуді жүзеге асырады.
5. Технологиялық процесті автоматты реттеуді бақылауды жүзеге асырады.
6. Технологиялық режимнің параметрлерін бақылауды жүзеге асырады: температура, қысым, суды беру жылдамдығы, регенерациялаушы ерітінділер концентрациясы.
7. Шикізаттың шығысының есебін жүргізеді.
КҚ 12. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
КМ 12. Қызмет көрсетілетін жабдықты қосу мен тоқтатуды жүзеге асыру
Бұл модуль қондырғыны қосуды, қалыпты жұмыс режиміне шығару және тоқтатуды жүзеге асыру үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аппараттарды үрлеу мен қысыммен тексеру жүргізу әдістері мен ережесін, секцияны қалыпты жұмыс режиміне шығару ережесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: аппараттарды үрлеу мен қысыммен тексеру схемаларын қарастыру, деңгей, шығыс, қысым, реттеуші клапандар аспабының жұмысын ретке келтірумен жабдықты жүргізіп төселту тәсілдерін зерттеуі; негізгі коммуникациялары мен бекіткіш арматураны орналастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалыпты жағдайлар кезінде қондырғыны қосу мен тоқтатудың негізгі ережелерін сақтау
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Құрылмалық материалдар
Экологиялық қондырғылардың жабдығын пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қалыпты және апатты жағдайларда қондырғыны қосу мен тоқтатудың ережелері туралы ақпараты бар.
2. Инертті газбен үрленетін аппараттардың тізбесі және үрлеу параметрлері туралы ақпараты бар.
3. Аппараттар мен құбырларды үрлеу схемаларында бағдарланады.
4. Аппараттар мен құбырларды өтушілікке тексеру мен үрлеуді жүзеге асырады.
5. Сорғыларды нығыздау және суыту жүйесін қосады.
6. Бекітілген регламентке сәйкес секцияны қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
7. Секцияны режимге шығаруды жүзеге асырады.

8. Владеет информацией об особенностях пуска установки в зимнее время.
Результат обучения: 2) Производит подготовку оборудования к ремонту
Критерии оценки:
1. Отключает аппарат перекрытием задвижек от всех трубопроводов.
2. Освобождает аппарат.
3. Пропаривает или продувает инертным газом аппарат.
4. Отглушает трубопроводы подачи пара, инертного газа, дренажи.
ПК 13. Выполнять основные виды работ по квалификации "Аппаратчик химводоочистки"
ПМ 13. Выполнение основных видов работ по квалификации "Аппаратчик химводоочистки"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ по квалификации аппаратчик хиводоочистки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические приемы обслуживания оборудования и контроля технологического процесса
При изучении модуля обучающиеся учатся: инструктажу по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте; союлюдать технологический регламент, рабочие инструкции по обслуживанию оборудования и ведению процесса; составлять технологическую схему и параметры оптимального режима процесса.
Результат обучения: 1) Вести технологический процесс химводоочистки
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Владеет информацией о назначении, принципе действия, классификации, устройстве узлов оборудования.
2. Характеризует способы выявления и устранения неполадок в работе обслуживаемого оборудования.
3. Владеет информацией о характеристике сырья, готового продукта, реагентов и вспомогательных материалов.
4. Владеет информацией о физико-химических основах процесса.
5. Читает технологическую схему процесса.
6. Понимает устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
7. Ведет контроль технологического процесса по результатам аналитического контроля и показаниям контрольно-измерительных приборов.
8. Соблюдает требования технологической документации цеха согласно утвержденного перечня.
Результат обучения: 2) Обслуживать основное и вспомогательное оборудование установки химводоочистки.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования.
2. Осуществляет пуск и остановку основного и вспомогательного оборудования.
3. Осуществляет эксплуатационный уход за оборудованием.
Квалификация "123107 3 – Техник-технолог"
ПК 14. Контролирует и регулирует параметры технологического процесса экологических установок.
ПМ 14. Контроль и регулирование параметров технологического процесса экологических установок.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, направленные на приобретение практического опыта упрвления технологическими процессами экологических установок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают теоретические основы и технологию утилизации производственных отходов и проведения промышленной водоподготовки; факторы, определяющие степень очистки производственных стоков, шламов и газовых выбросов; основные направления повышения производительности экологических установок и совершенствования технологии утилизации производственных отходов; способы контроля и регулирования параметров технологических процессов; технические средства автоматизации технологических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся находить причины нарушений технологии и пути их устранения; осуществлять контроль технологических процессов утилизации производственных отходов с использованием контрольно-измерительных приборов, систем автоматизации и на основании лабораторных анализов; уметь рассчитывать материальный и тепловой баланс основных аппаратов установок, конструктивный расчет основного технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Составлять схемы контроля технологических процессов экологических установок
Процессы и аппараты химической промышленности
Технология и оборудование переработки промышленных отходов
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Профессиональная практика
Критерии оценки

8. Қысқы уақытта қондырғыны қосу ерекшеліктері туралы ақпараты бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты жөндеуге дайындауды жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аппаратты барлық құбырлардан ысырмаларды жабумен ажыратады.
2. Аппаратты босатады.
3. Аппаратты инертті газбен буландырады немесе үрлейді.
4. Буды, инертті газды, дренаждарды беру құбырларын тұншықтырады.
КҚ 13. Химиялық су тазарту аппаратшы біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 13. Химиялық су тазарту аппаратшысы біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль су тазарту аппаратшысы біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жабдыққа қызмет көрсету және технологиялық процесті бақылаудың практикалық тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережесі бойынша нұсқаунамадан өту; жабдыққа қызмет көрсету және процесс жүргізу бойынша технологиялық регламентті, жұмыс нұсқаулықтарын зерттеу; процестің оңтайлы режим параметрлері мен технологиялық схемасын қарастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Химиялық су тазартудың технологиялық процесін жүргізу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жабдықтың белгіленуі, әрекет ету қағидасы, жіктелуі, түйіндерінің құрылысы туралы ақпаратты біледі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды анықтау мен жою тәсілдерін сипаттайды.
3. Шикізаттың, дайын өнімнің, реагенттер мен қосалқы материалдардың сипаттамасы туралы ақпаратты біледі.
4. Процестің физикалық- химиялық негіздері туралы ақпаратты біледі.
5. Процестің технологиялық схемасын оқиды.
6. Негізгі және қосалқы жабдық қондырғысын және жұмыс принциптерін біледі.
7. Аналитикалық бақылау нәтижелері мен бақылау- өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүргізеді.
8. Бекітілген тізбеге сәйкес цехтің технологиялық құжаттамасы талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық су тазарту қондырғысының негізгі және қосалқы жабдығына қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық жабдықты пайдалану ережесін сақтайды.
2. Негізгі және қосымша жабдықты іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асырады.
3. Жабдыққа пайдаланушылық күтіп- ұстауды жүзеге асырады.
"123107 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 14. Экологиялық қондырғылардың технологиялық процесінің параметрлерін бақылайды және реттейді
КМ 14. Экологиялық қондырғылардың технологиялық процесінің параметрлерін бақылау және реттеу
Бұл модуль экологиялық қондырғылардың технологиялық процестерін басқару бойынша практикалық тәжірибені меңгеруге бағытталған қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік қалдықтарды кәдеге жарату мен өнеркәсіптік су дайындау жүргізудің теориялық негіздері мен технологиясын; өндірістік ағыстарды, қождар мен газдық шығарындыларды тазарту деңгейін анықтайтын факторларды; экологиялық қондырғылардың өнімділігін арттыру мен өндірістік қалдықтарды кәдеге жарату технологиясын жетілдірудің негізгі бағыттарын; технологиялық процестердің параметрлерін бақылау және реттеу тәсілдерін; технологиялық процестерді автоматтандырудың техникалық құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологияның бұзылу себептерін және оларды жою жолдарын анықтау; бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматтандыру жүйелерін пайдалана отырып және зертханалық талдаулардың негізінде өндірістік қалдықтарды кәдеге жаратудың технологиялық процестерін бақылауды жүзеге асыру; кокс пештерінің материалдық және жылулық теңгерімін есептеу; негізгі технологиялық жабдықты құрылымдық есептеуді жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экологиялық қондырғылардың технологиялық процестерін бақылау схемаларын құрастыру.
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Өнеркәсіптік қалдықтарды өңдеу технологиясы мен жабдығы
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Владеет информацией о классификации, технологии обслуживания и эксплуатации экологических установок.
2. Владеет информацией о нормируемых показателях технологического процесса.
3. Устанавливает взаимосвязь режима технологического процесса и качества продукта.
4. Контролирует и регулирует параметры технологических процессов.
5. Владеет информацией о показателях надежности и основных причинах неисправности оборудования.
6. Владеет информацией обо всех видах контроля технического состояния экологических установок.
7. Проводит различные виды контроля технического состояния установок с использованием контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры.
8. Читает принципиальные технологические схемы со средствами контроля.
Результат обучения 2) Выполняет основные технологические расчеты
Критерии оценки
1. Рассчитывает расходные коэффициенты.
2. Составляет материальный баланс процесса.
3. Рассчитывает тепловой баланс процесса.
4. Рассчитывает габариты основного оборудования.
5. Выполняет основные расчеты параметров оборудования, применяя паспорта оборудования и техническую документацию.
ПК 15. Осуществлять контроль и регулировать работу технологического оборудования
ПМ 15. Осуществление контроля и регулирование работы технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, направленные на ознакомление обучающихся с устройством, принципом работы типового и современного оборудования экологических установок, с перспективами и направлениями развития в данной области.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: типовое технологическое оборудование экологических установок, принцип его работы, современное оборудование экологических установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся характеризовывать : устройство основного оборудования отрасли; устройство специального оборудования отрасли; правила технической эксплуатации оборудования; идентифицировать оборудование по его предназначению; применять в разработке новых технологических линий общие принципы построения машин, механизмов, деталей; определять основные параметры обслуживаемого оборудования отрасли; выполнять основные расчеты технических характеристик оборудования; руководить техническим обслуживанием оборудования участка (цеха); выбирать учебную и техническую литературу для повышения своего профессионального уровня; самостоятельно работать с научно-технической и патентной литературой
Результат обучения 1) Владеть навыками обслуживания технологического оборудования
Технология и оборудование переработки промышленных отходов
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Экологиялық қондырғылардың жіктелуі, қызмет көрсету және пайдалану технологиясы туралы ақпараты бар.
2. Технологиялық процестің нормаланатын көрсеткіштері туралы ақпараты бар.
3. Технологиялық процесс режимінің өзара байланысын және өнімнің сапасын анықтайды.
4. Технологиялық процесстердің параметрлерін бақылайды және реттейді.
5. Ақаулық жабдығының сенімділігі көрсеткіштері мен негізгі себептері туралы ақпаратты біледі.
6. Экологиялық қондырғылардың техникалық күйін бақылаудың барлық түрлері туралы ақпаратты біледі.
7. Бақылау- өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдаланумен қондырғылардың техникалық күйін бақылаудың әртүрлі түрлерін жүргізеді.
8. Бақылау құралдарымен принципиалды технологиялық схемаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі 2) Негізгі технологиялық есептеулерді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Шығыс коэффициенттерін есептейді.
2. Процестің материалдық балансын құрастырады.
3. Процестің жылулық балансын есептейді.
4. Негізгі жабдықтың габариттерін есептейді.
5. Жабдықтың паспортын, техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдықтың параметрлерін негізгі есептеуді орындайды.
КҚ 15. Технологиялық жабдықтың жұмысын бақылау мен реттеуді жүзеге асыру
КМ 15. Технологиялық жабдық жұмысын бақылау мен реттеуді жүзеге асыру
Бұл модуль білім алушыларды экологиялық қондырғыларының үлгілік және заманауи жабдықтарының құрылымымен, жұмыс қағидаттарымен, осы саладағы даму перспективаларымен және бағыттарымен таныстыруға бағытталған білімдерді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: экологиялық қондырғылардың типтік технологиялық жабдығын, оның жұмыс істеу қағидасын, заманауи жабдығын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде білуге тиіс: саланың негізгі жабдығының құрылысын; саланың арнайы жабдығының құрылысын; жабдықты техникалық пайдалану ережесін; жабдықты белгіленуі бойынша сәйкестендіруді; жаңа технологиялық желілерді әзірлеуде машиналарды, механизмдерді, бөлшектерді құрудың жалпы қағидаларын қолдануды; саланың қызмет көрсетілетін жабдығының негізгі параметрлерін анықтауды; жабдықтың техникалық сипаттамаларының негізгі есептеулерін орындауды; учаске (цех) жабдығына техникалық қызмет көрсетуді басқаруды; өзінің кәсіптік деңгейін арттыру үшін оқу және техникалық әдебиетті таңдауға; ғылыми- техникалық және патенттік әдебиетпен өз бетімен жұмыс істеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын білу.
Өнеркәсіптік қалдықтарды өңдеу технологиясы мен жабдығы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Владеет информацией о назначении, принципе действия, классификации, устройстве узлов оборудования и технологического оборудования.
2. Выбирает узлы и агрегаты в соответствии с принципиальной схемой.
3. Осуществляет выбор технологического оборудования в соответствии с техническими условиями.
4. Регулирует работу технологического оборудования.
5. Читает и составляет схемы оборудования.
6. Составляет аппаратурные схемы технологических процессов.
7. Осуществляет подготовку оборудования к безопасному пуску, выводу на технологический режим и остановке.
8. Наблюдает и снимает показания с контрольно-измерительных приборов.
9. Измеряет параметры, характеристики и основные показатели режимов работы с помощью приборов и диагностических средств.
Результат обучения 2) Определять эксплуатационные свойства оборудования
Критерии оценки
1. Владеет информацией о правилах и инструкциях по эксплуатации оборудования.
2. Соблюдает требования правил технической эксплуатации оборудования.
3. Владеет информацией о содержании технических паспортов на оборудование.
4. Определяет износ единицы оборудования.
5. Составляет схему ремонта оборудования.
6. Выполняет планово-предупредительный ремонт.
7. Выполняет капитальный ремонт.
8. Владеет информацией о нормативах периодичности ремонта оборудования.
9. Участвует в составлении планов ремонтных работ.
Результат обучения: 3) Подготавливать оборудование к работе и контролировать его работу
Критерии оценки
1. Владеет информацией о технических характеристиках обслуживаемого оборудования.
2. Контролирует соблюдение правил пуска и остановки основных аппаратов.
3. Выявляет причины основных неполадок в работе оборудования, организует меры их предупреждения и устранения.
4. Владеет информацией о технических режимах работы в процессе пуско-наладки.
5. Испытывает оборудование в холостом режиме и под нагрузкой.
6. Осуществляет пуск, вывод на режим и остановку установки.
7. Контролирует соблюдение правил безопасной эксплуатации оборудования экологических установок.
ПК 16. Выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества
ПМ 16. Выявление причины брака продукции, разработка мер по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки по установлению качества готовой продукции и определению его соответствия нормативно-технической документации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы регулирования производственного процесса путем измерения показателей качества продукции; свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов; параметры технологического процесса и правила их регулирования; ехнические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать качество продукции, исходя из свойств и состава исходного сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соотвествии с технологическим регламентом; уметь выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
Результат обучения: 1) Оценивать качество продукции
Технический анализ и контроль производства
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Жабдық пен технологиялық жабдықтың белгіленуі, әрекет ету қағидасы, жіктелуі, түйіндерінің құрылысы туралы ақпаратты біледі.
2. Қағидалық сұлбаға сәйкес түйіндер мен агрегаттарды таңдайды.
3. Техникалық шарттарға сәйкес технологиялық жабдықты таңдауды жүзеге асырады.
4. Технологиялық жабдықтың жұмысын реттейді.
5. Жабдықтың сұлбаларын оқиды және құрастырады.
6. Технологиялық процестердің аппаратуралық сұлбаларды құрастырады.
7. Жабдықты қауіпсіз іске қосуға, технологиялық тәртіпке шығаруға және тоқтатуға дайындауды жүзеге асырады.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды және түсіреді.
9. Аспаптар мен диагностикалық құралдардың көмегімен параметрлерін, сипаттамаларын және жұмыс режимдерінің негізгі көрсеткіштерін өлшейді.
Оқыту нәтижесі 2) Жабдықтың пайдаланушылық қасиеттерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жабдықты пайдалану ережесі мен нұсқаулықтары туралы ақпаратты біледі.
2. Жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын сақтайды.
3. Жабдықтың техникалық төлқұжаттарының мазмұны туралы ақпаратты меңгерген.
4. Жабдық бірлігінің тозуын анықтайды.
5. Жабдықты жөндеу схемасын құрастырады.
6. Жоспарлау-ескерту жұмыстарын орындайды.
7. Күрделі жөндеуді орындайды.
8. Жабдықты жөндеу кезеңділігінің нормативтері туралы ақпаратты біледі.
9. Жөндеу жұмыстары жоспарларын жасауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты жұмысқа дайындау және оның жұмысын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты біледі.
2. Негізгі аппараттарды қосу және тоқтату ережелерінің сақталуын бақылайды.
3. Технологиялық жабдық жұмысындағы негізгі ақаулардың себептерін анықтайды, олардың алдын алу және жою шараларын ұйымдастырады.
4. Қосу- реттеу процесінде жұмыстың техникалық режимдері туралы ақпаратты біледі.
5. Жабдықты бос режимінде және жүктемемен сынайды.
6. Қондырғыны қосуды, режимге шығаруды және тоқтатуды жүзеге асырады.
7. Экологиялық қондыр-ғылардың жабдығын қауіпсіз пайдалану ережесінің сақталуын бақылайды.
КҚ 16. Өнім ақауының себептерін анықтау, сапа менеджменті жүйесінің аясында оны ескерту және жою шараларын әзірлеу.
КМ 16. Өнім ақауының себептерін анықтау, сапа менеджменті жүйесінің аясында оны ескерту және жою шараларын әзірлеу.
Бұл модуль дайын өнім сапасын белгілеу және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау білімін, машықтары мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өнім сапасының көрсеткіштерін өлшеу жолымен өндірістік процесті реттеу негіздерін; шикізат, дайын өнім, қосалқы материалдар қасиеттерін; технологиялық процесс параметрлері мен оларды реттеу қағидаларын; шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге, технологиялық операциялардың сапасына қойылтаны техникалық талаптарды, зертханалық бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі шикізаттың қасиеттері мен құрамына сүйене отырып, өнімнің талдау; шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, техникалық регламентке сәйкес талдау нәтижелері және бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің барысын бақылау; өнімнің ақаулық себептерін анықтай білу, сапа менеджменті жүйесінің шеңберінде олардың алдын алу және жою шараларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімнің сапасын бағалау.
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Обеспечивает соблюдение требований государственных стандартов к составу и степени очистки воды.
2. Понимает зависимость стабильности качества продукта от правильности организации инфраструктуры контроля на производстве.
3. Различает функции и содержание: входного контроля сырья, операционного контроля технологического процесса, текущего контроля в ходе производства, приемочного контроля готового продукта, периодического контроля качества в независимых аккредитованных лабораториях.
4. Ведет подготовку документации по менеджменту качества и типовым методам контроля качества технологических процессов на производственных участках.
Результат обучения 2) Контролировать качество сырья и готовой продукции
Критерии оценки
1. Характеризует свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов.
2. Организует контроль технологического процесса, качества продукции и учет производства.
3. Контролирует соблюдение требований, предъявляемых к сырью, материалам и готовой продукции, качеству технологических операций.
4. Анализирует качество продукции исходя из свойств и состава исходного сырья.
5. Контролирует качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом.
6. Выявляет причины некачественного продукта и предпринимает меры по предупреждению брака и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
ПК 17. Участвовать в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов
ПМ 17. Участие в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов
Данные модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в экспериментальных работах.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: проектную документацию, методику выполнения технических задач в области исследований и разработки новых технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить практический опыт участия в экспериментальных работах; уметь разрабатывать техническое задание; устанавливать и поддерживать оптимальные параметры технологии; прогнозировать качество продукции, исходя из свойств и состава исходного сырья; анализировать влияние инновационного мероприятия по организации труда.
Результат обучения 1) Владеть основами проведения экспериментальных работ
Технология и оборудование переработки промышленных отходов
Аналитическая химия
Общая химическая технология
Процессы и аппараты химической промышленности
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Суды тазарту құрамы мен деңгейіне мемлекеттік стандарттары талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Өнім сапасының тұрақтылығы өндірістегі бақылау инфрақұрылы-мын дұрыс ұйымдастыруға тәуелділігін түсінеді.
3. Қызметтер мен құрамын ажырата біледі: кіріс бақылау шикізатының, технологиялық процесті операциялық бақылаудың, өндіріс барысында ағымдағы бақылаудың, дайын өнімді қабылдаушылық бақылаудың, тәуелсіз аккредиттелген зертханаларда сапаны мерзімдік бақылаудың.
4. Өндірістік учаскелерде технологиялық процестердің сапа менеджменті мен сапа бақылауының үлгілік әдістері жөнінде құжаттама дайындығын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Шикізаттың, дайын өнімнің, қосалқы материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
2. Технологиялық процесті, өнім сапасын бақылауды жне өндірісті есепке алуды ұйымдастырады.
3. Шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптардың сақталуын бақылайды.
4. Негізгі шикізаттың қасиеттері мен құрамына сүйене отырып, өнімнің сапасын талдайды.
5. Шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, техникалық регламентке сәйкес талдау нәтижелері және бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің барысын бақылайды.
6. Сапасыз өнімнің ақаулық себептерін анықтайды және сапа менеджменті жүйесінің шеңберінде ақаулықтың алдын алу және жою шараларын қолданады.
КҚ 17. Жаңа технологиялық процестерді меңгеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу
КМ 17. Жаңа технологиялық процестерді меңгеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу
Бұл модуль эксперименттік жұмыстарға қатысу үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде, білім алушылар: жаңа технологияларды зерттеу және әзірлеу саласындағы жобалық құжаттаманы, техникалық міндеттерді орындау әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: эксперименттік жұмыстарға қатысу бойныша практикалық тәжірибе қалыптастыру; техникалық тапсырма әзірлей білу; оңтайлы технология параметрлерін белгілеу және қолдау; негізгі шикізаттың қасиеттері мен құрамына сүйене отырып, өнімнің сапасын болжау; инновациялық іс-шаралардың еңбекті ұйымдастыруға әсерін талдайды.
Оқыту нәтижесі 1) Эксперименттік жұмыстар жүргізу негіздерін білу.
Өнеркәсіптік қалдықтарды өңдеу технологиясы мен жабдығы
Аналитикалық химия
Жалпы химиялық технология.
Химиялық өнеркәсіп процесстері мен аппараттары
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Знает пути инновационного развития технологий утилизации отходов производства.
2. Владеет основами расчета для проектирования установок и аппаратов типовых процессов утилизации производственных отходов.
3. Выполняет обработку и анализ данных, полученных при теоретических и экспериментальных исследованиях.
4. Осуществляет измерения физико-химический показателей веществ на приборах.
5. Соблюдает правила техники безопасности проведения эксперимента.
6. Использует прикладные программы для обработки и оформления результатов исследований.
7. Работает с технологической, конструкторской, организационно-распорядительной документацией, справочными и другими информационными источниками.
Результат обучения: 2) Выполнять экспериментальные работы
Критерии оценки
1. Подбирает оптимальные параметры технологии.
2. Подбирает оптимальный состав сырья и реагентов.
3. Прогнозирует качество продукции исходя из свойств и состава исходного сырья.
4. Осуществляет измерения физико-химических показателей веществ на приборах.
5. Соблюдает правила техники безопасности проведения эксперимента.
ПК 18. Планировать и организовывать работу подчиненного персонала по ведению технологического процесса и эксплуатации оборудования
ПМ 18. Планирование и организация работы подчиненного персонала по ведению технологического процесса и эксплуатации оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобретения практического опыта руководства коллективом исполнителей; дает представление о современных технологиях социализации, трудовой адаптации персонала, помогает составлять описания функционала сотрудников и подразделений разного уровня (карты компетенций, должностные инструкции).
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают законодательные и нормативно-правовые акты в области ведения процессов утилизации отходов химического производства; содержание и особенности функций менеджмента на конкретных уровнях управления; принципы рациональной организации производственного процесса; содержание корпоративной культуры и ее влияние на эффективность деятельности; основные направления организации работ по охране труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать задания для песонала, проводить оперативное планирование на основе тактического; планировать и определять оптимальные решения в условиях нестандартной ситуации с точки зрения экономической эффективности и безопасности производства; контролировать соблюдение персоналом правил безопасности производства, охраны и защиты окружающей среды; анализировать безопасность работы экологических установок.
Результат обучения: 1) Организовывать работу коллектива и поддерживать профессиональные отношения со смежными подразделениями
Основы менеджмента
Организация и планирование производства
Общая химическая технология
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату технологияларын инновациялық дамыту жолдарын біледі.
2. Өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату типтік процестері аппараттары мен қондырғыларын жобалау үшін есептеу негіздерін біледі.
3. Теориялық және эксперименттік зерттеулер кезінде алынған мәліметтерді өңдеу мен талдауды орындайды.
4. Аспаптарда заттардың физикалық-химиялық көрсеткіштерін өлшеуді жүзеге асырады.
5. Экспериментті жүргізудің қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
6. Зерттеу нәтижелерін өңдеу мен ресімдеу үшін қолданбалы бағдарламаларды пайдаланады.
7. Технологиялық, құрастырымдық, ұйымдық-өкімдік құжаттамамен, анықтамалықтармен және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Эксперименттік жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Оңтайлы технологиялық параметрлерін таңдайды.
2. Шикізат пен реагенттердің оңтайлы құрамы таңдайды.
3. Негізгі шикізаттың қасиеттері мен құрамына сүйене отырып, өнімнің сапасын болжайды.
4. Аспаптарда заттардың физикалық-химиялық көрсеткіштерін өлшеуді жүзеге асырады.
5. Экспериментті жүргізудің қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
КҚ 18. Технологиялық процесті жүргізу және жабдықтарды пайдалану бойынша бағынышты персоналдың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 18. Технологиялық процесті жүргізу және жабдықтарды пайдалану бойынша бағынышты персоналдың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль орындаушылар ұжымына жетекшілік етудің практикалық тәжірибесін иелену үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды; персоналды әлеуметтендірудің, еңбектік бейімдеудің заманауи технологиялары туралы түсінік береді, әртүрлі деңгейдегі қызметкерлер мен бөлімшелер функционалының сипаттауларын құрастыруға көмектеседі (құзыреттер картасы, лауазымдық нұсқаулықтар).
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар химия өндірісі қалдықтарын кәдеге жарату процестерін жүргізу саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерді; басқарудың нақты деңгейлерінде менеджмент функцияларының құрамы мен ерекшеліктерін; өндірістік процесті дұрыс ұйымдастыру қағидаттарын; корпоративтік мәдениеттің құрылымын және оның қызмет тиімділігіне әсерін; еңбек қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың негізгі бағыттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: персонал үшін тапсырмаларды жоспарлау, тактикалық жоспарлау негізінде операциялық жоспарлауды жүргізу; өндірістің экономикалық тиімділігі мен қауіпсіздігі тұрғысында әдеттен тыс жағдайларда оңтайлы шешімдерді жоспарлау және анықтау; персоналдың өндіріс қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау қағидаларын сақтауын бақылау; экологиялық қондырғылар жұмысының қауіпсіздігін талдауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұжым жұмысын ұйымдастыру және көршілес бөлімшелермен кәсіби қатынастарды сақтау.
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Жалпы химиялық технология.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары

1. Применяет методы и средства управления трудовым коллективом.
2. Соблюдает правила основ менеджмента и маркетинга при собеседовании.
3. Соблюдает профессиональную этику и права работников.
4. Участвует в планировании деятельности организации.
5. Использует основы "Бережливого производства".
6. Использует систему (ТРМ Total Prodactive Maintenance, LEAN – идеологии, Кайдзен)
7. Владеет информацией об основах экономики производства.
8. Собирает и использует необходимую экономическую информацию.
9. Владеет информацией об основах коммерциализации технологий.
Результат обучения: 2) Обеспечивать выполнение производственного задания по объему производства и качеству продукции
Критерии оценки
1. Соблюдает основные требования организации труда.
2. Составляет производственные задания в соответствии с планами и графиками.
3. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
4. Выполняет организацию рабочих мест.
5. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
6. Владеет информацией об основах системы управления охраны труда.
7. Анализирует смету цеховых расходов.
8. Составляет заявки на сырье, материалы, оборудование, ведение аварийных и текущих работ.
9. Ведет технологический журнал распоряжений.
10. Ведет учет израсходованного сырья, материалов, топливно-энергетических ресурсов.
11. Рассчитывает основные технико-экономические показатели процесса.
ПК 19. Выполнять квалификационные работы по квалификации "Техник-технолог"
ПМ 19. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ по квалификации техник-технолог.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: планирование о организацию работы на участке.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять обязанности линейных руководителей цеха, работать с нормативно-технической документацией, оформлять результаты анализа, деловую документацию, работать с плановой документацией, производить расчет зароботной платы, анализировать смету цеховых расходов.
Результат обучения: 1) Выполнять обязанности линейного руководителя цеха
Преддипломная практика
Критерии оценки
1. Владеет информацией о внутреннем распорядке и режиме работы.
2. Владеет информацией о работе отдельных подразделений предприятия.
3. Организовывает и осуществляет работу на производственном участке предприятия.
4. Руководит подразделениями цеха и отдельными рабочими в качестве дублера линейного руководителя.
Результат обучения: 2) Работать с нормативно-технической документацией
Критерии оценки

1. Еңбек ұжымын басқару әдістері мен құралдарын қолданады.
2. Әңгімелесу кезінде менедж-мент пен маркетинг негіздері ережесін сақтайды.
3. Жұмыскерлердің кәсіби этикасы мен құқықтарын сақтайды.
4. Ұйымның қызметін жоспар-лауға қатысады.
5. "Үнемді өндіріс" негізін қолданады.
6. (ТРМ Total Prodactive Main-tenance, LEAN – идеологиялар, Кайдзен) жүйесін қолданады.
7. Өндіріс экономикасы негіз-дері туралы ақпаратты біледі.
8. Қажетті экономикалық ақпа-ратты жинайды және пайдала-нады.
9. Технологияларды коммерцияландыру негіздері туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріс көлемі және өнім сапасы бойынша өндірістік тапсырмаларды орындауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын сақтайды.
2. Жоспарлар мен кестелерге сәйкес өндірістік тапсырма-ларды құрастырады.
3. Өндірісте қолданылатын технологиялық процестерге талдауды орындайды.
4. Жұмыс орындарын ұйым-дастыруды орындайды.
5. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
6. Еңбек қорғауды басқару жүйесінің негіздері туралы ақпаратты біледі.
7. Цех шығыстарының сметасын талдайды.
8. Шикізатқа, материалдарға, жабдыққа өтінімдерді құрасты-рады, апатты және ағымдағы жұмыстарды жүргізу.
9. Өкімдердің технологиялық журналын жүргізеді.
10. Жұмсалған шикізаттың, материалдардың, отынэнергети-калық ресурстардың есебін жүргізеді.
11. Процестің негізгі техника-лық-экономикалық көрсет-кіштерін есептейді.
КҚ 19. Техник-технолог біліктілігі бойынша біліктілік жұмыстарды орындау
КМ 19. Диплом алды практика
Бұл модуль техник-технолог біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: учаскеде жұмысты ұйымдастыру мен жоспарлауды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде :
цехтің желілік басшыларының міндеттерін орындау, нормативтік- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау, талдау нәтижелерін, іскерлік құжаттаманы рәсімдеу, жоспарлы құжаттамамен жұмыс жасау, жалақының есебін жүргізу, цех шығыстарының сметасын талдауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1)Цехтың желілік басшысының міндеттерін орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Ішкі тәртібі мен жұмыс ре-жимі туралы ақпаратты біледі.
2. Кәсіпорынның жекелеген бөлімшелерінің жұмысы туралы ақпаратты біледі.
3. Кәсіпорынның өндірістік учаскесінде жұмысты ұйымдас-тырады және жүзеге асырады.
4. Желілік басшы дублері ретін-де цех басшылары мен жеке-леген жұмысшыларды басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Использует руководящие материалы по разработке технической документации.
2. Разрабатывает и оформляет нормативную документацию согласно утвержденного перечня.
3. Анализирует плановую документацию.
4. Собирает материал по выпускной квалификационной работе.
Примечание:
Использумые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 82
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 505
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий"
Код и профиль образования:
1200000 − Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (отрасль "Химическое производство")
Специальность:
1232000 − Производство стекловолокон и стеклоизделий
Квалификация*:
123201 2 − Аппаратчик изготовления нетканых стекловолокнистых материалов
123202 2 − Оператор получения непрерывного стекловолокна

1. Техникалық құжаттаманы дайындау бойынша жетекші материалдарды пайдаланады.
2. Бекітілген тізбеге сәйкес нор-мативтік құжаттаманы дайын-дайды және ресімдейді.
3. Жоспарлы құжаттаманы талдайды.
4. Бітіру біліктілік жұмысы бойынша материал жинайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
82-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
505-қосымша
"Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу
Мамандығы:
1232000 – Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі
Біліктілігі*:
123201 2 – Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру аппаратшысы
123202 2 – Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "123202 2 ‒ Оператор получения непрерывного стекловолокна"
ПК 1. Выполнять отдельные операции технологического процесса получения непрерывного стекловолокна
ПМ 01. Ведение технологического процесса получения непрерывного стекловолокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания технологических закономерностей и особенностей производства стекла и стеклоизделий, безопасного выполнения отдельных операций по получению непрерывного стекловолокна.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства кремния и его соединений; физико-химические основы процессов, типовых технологических схем в производстве стекла и изделий на их основе; теоретические основы действия тепловых агрегатов, используемых в технологии силикатных производств, видов топлива и топливосжигающих устройств, конструкций сушилок и печей для производства стекольных материалов, стеклопрядильных агрегатов; работу с чертежами и технологическими схемами производства, ассортимент выпускаемой продукции базового предприятия.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в структуре производства получения стекловолокон, объяснять назначение и применение выпускаемой продукции, знать назначение технологического оборудования, визуально оценивать ход технологических операций производства стекловолокна, выполнять процесс намотки стекловолокна.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии производства стекла.
Химия кремния
Общая технология силикатов
Основы технологии производства стекла
Теплотехника и теплотехническое оборудование
Технология производства стекловолокон
Черчение
Охрана труда
Профессиональная практика (учебно-ознакомительная)
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Әлемдік экономиканың даму беталысын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму беталысын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығы мен тәуекелінің мүмкіндігін айқындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді.
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістіктерін айқындайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспар құрудың негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгеруіді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін сипаттайтын негізгі деректерді, үрдістерді және құбылыстарды біледі.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс істейді.
Кәсіби модульдері
"123202 2 ‒ Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы" біліктілігі
КҚ 1. Үздіксіз шыны талшықтарын алудың технологиялық үдерісінің жекелеген операцияларын орындау
КМ 01. Үздіксіз шыны талшықтарын алудың технологиялық үдерісін жүргізу
Бұл модуль шыны мен шыныдан жасалған заттар өндірісінің технологиялық заңдылықтарын және ерекшеліктерін түсіну үшін, үздіксіз шыны талшықтарын өндіруге арналған жеке операциялардың қауіпсіз орындалуы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: кремнийдің және оның қосылыстарының қасиеттерін; үдерістердің, шыны және оның негізіндегі заттар өндірісіндегі типтік технологиялық схемалардың физика-химиялық негіздерін; силикат өндірісі технологиясында пайдаланылатын жылу агрегаттары жұмысының теориялық негіздерін, отын және отын жағу құрылғыларының түрлерін, шыны материалдарын өндіру үшін кептіргіштер мен пештердің, шыны айналдыру агрегаттарының құрылысын;
сызбалармен және технологиялық өндіріс схемаларымен жұмыс істеуді, негізгі кәсіпорын өнімдерінің сұрыпталымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шыны талшық өндірісінің құрылымында бағдарлануы, шығарылатын өнімнің мақсатын және қолданылуын түсіндіруі, технологиялық жабдықтың қолданылу мақсатын білуі, шыны талшық өндірісінің технологиялық операцияларының барысын көрнекі түрде бағалауы, шыны талшықты орау үдерісін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Шыны өндіру технологиясының негізін меңгеру.
Кремний химиясы
Силикаттардың жалпы технологиясы
Шыны өндіру технологиясының негіздері
Жылу техникасы және жылу техникалық жабдықтар
Шыны талшықтарын өндіру технологиясы
Сызу
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика (оқу-таныстыру)
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Характеризует химические свойства кремния, его бинарных и кремнийорганических соединений.
2. Производит стехиометрические расчеты по уравнениям реакции.
3. Выполняет химический эксперимент по распознаванию силикатов.
4. Классифицирует химико-технологические процессы химических производств.
5. Различает структуру, состав и компоненты химического производства.
6. Перечисляет виды энергии, используемые в химической промышленности.
7. Перечисляет виды сырья, используемые в производстве стекла.
8. Формулирует понятия "стекло", "стеклообразное состояние".
9. Схематично представляет основные стадии производства стекла.
10. Объясняет условия протекания процессов. производства стекла.
11. Понимает тепловые процессы в технологии тугоплавких силикатных материалов.
12. Схематично объясняет устройство тепловых агрегатов силикатных производств.
13. Ориентируется в конструкции и работе стекловаренной печи.
14. Оценивает технологические критерии интенсивности химико-технологических процессов.
Результат обучения: 2) Владеть основами технологии выработки непрерывного стеклянного волокна.
Критерии оценки:
1. Характеризует определение "стекловолокно", "стеклонить".
2. Производит сравнительный анализ химического состава стекол для получения непрерывного стекловолокна.
3. Объясняет различие одностадийного и двухстадийного методов получения непрерывного стекловолокна.
4. Ориентируется в типах фильерных питателей.
5. Описывает процессы замасливания, намотки и сушки стеклонитей.
6. Выполняет расчет диаметра стекловолокна.
Результат обучения: 3) Характеризовать свойства стекловолокон и нитей.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в марках стекловолокна.
2. Называет физико-механические свойства отдельных марок стекловолокна.
3. Выделяет особенности получения стекловолокон различных марок.
Результат обучения: 4) Читать и выполнять чертежи, схемы по специальности.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в способах графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
2. Выполняет рабочий чертеж, эскиз простой детали.
3. Читает и выполняет схемы по специальности.
4. Применяет средства системы автоматизированного проектирования при оформлении схем и чертежей.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила техники безопасности при выполнении отдельных операций производства стекловолокна.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
2. Объясняет возможные опасные и вредные факторы производства стекловолокон и средства защиты.

1. Кремнийдің, оның екілік және кремнийорганикалық қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайды.
2. Реакция теңдеулері арқылы стехиометриялық есептеулерді шығарады.
3. Силикаттарды анықтау үшін химиялық эксперимент жасайды.
4. Химиялық өндірістің химиялық-технологиялық үдерістерін жіктейді.
5. Химиялық өндірістің құрылымын, құрамын және компоненттерін ажыратады.
6. Химия өнеркәсібінде қолданылатын энергия түрлерін анықтайды.
7. Шыны өндірісінде қолданылатын шикізат түрлерін көрсетеді.
8. "Шыны", "шыны күйі" ұғымдарын түсінеді.
9. Шыны өндірудің негізгі сатыларын схемалық түрде ұсынады.
10. Шыны өндірісінің үдерістерінің өту жағдайларын түсіндіреді.
11. Баяу балқитын силикат материалдарының технологиясындағы жылу үдерістерін түсінеді.
12. Силикат өндірісінің жылу агрегаттарының орналасуын схематикалық түрде түсіндіреді.
13. Әйнек балқыту пешінің құрылысын және жұмыс істеуін түсінеді.
14. Химиялық-технологиялық үдерістер қарқындылығының технологиялық өлшемшарттары:н бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Үздіксіз шыны талшық өндірісі технологиясының негіздерін меңгеру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. "Шыны талшық", "шыны жіп" ұғымын анықтайды.
2. Үздіксіз шыны талшықтарын өндіруге арналған шынылардың химиялық құрамынның салыстырмалы талдауын жүргізеді.
3. Үздіксіз шыны талшықтарын алудың бір сатылы және екі сатылы әдістерінің арасындағы айырмашылықты түсіндіреді.
4. Фильерлі тоқ көзі түрлерін біледі.
5. Шыны талшықтарды майлау, орау және кептіру үдерістерін сипаттайды.
6. Шыны-талшықтың диаметрін есептеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шыны талшықтары мен жіптердің қасиеттерін сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны талшықтардың маркаларын біледі.
2. Шыны талшықтардың жеке маркаларының физикалық және механикалық қасиеттерін атайды.
3. Әртүрлі маркалы шыны талшықтарын алу ерекшеліктерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мамандық бойынша сызбаларды, схемаларды оқу және орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды графикалық түрде көрсету және технологиялық сұлбаларды орындау әдістеріне бағытталған.
2. Жұмыс сызбасын, қарапайым бөлшектің эскизін орындайды.
3. Мамандық бойынша сұлбаларды оқып, орындайды.
4. Сұлбалар мен сызбаларды рәсімдеу кезінде автоматтандырылған жобалау жүйесінің құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Шыны талшық өндірісінің жеке операцияларын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқама түрлерін және өткізу тәртібін сипаттайды.
2. Шыны жабдығын және қорғау құралдарын өндіруде болуы мүмкін қауіпті және зиянды факторларды түсіндіреді.

3. Демонстрирует правила пользования средствами индивидуальной защиты.
Результат обучения: 6) Характеризовать взаимосвязь между цехами базового производства.
Критерии оценки:
1. Объясняет структуру базового предприятия и взаимосвязь цехов.
2. Читает принципиальную технологическую схему производства стекловолокон и стеклоизделий.
3. Объясняет сущность технологических процессов отдельных участков производства.
Результат бучения: 7) Выполнять отдельные технологические операции производства стекловолокна.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в ассортименте выпускаемой продукции.
2. Характеризует продукцию по свойствам и областям применения.
3. Визуально оценивает стабильность технологического процесса.
4. Участвует в процессе намотки стекловолокна на бобины.
ПК 2. Вести контроль за режимом работы механизмов и оборудования производства непрерывного стекловолокна
ПМ 02. Эксплуатация механизмов и оборудования производства непрерывного стекловолокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективной эксплуатации механизмов и технологического оборудования производства непрерывного стекловолокна.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство и принцип работы механизмов и оборудования производства стекловолокон, конструкционные материалы химического производства, правила устройства заземления и защиты электроустановок, подключение двигателей и генераторов, принципы действия электроизмерительных приборов, электронных приборов, систем автоматики; правила технического обслуживания технологического оборудования
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оценивать рабочее состояние, производить пуск и останов оборудования, выполнять несложные слесарные и слесарно-ремонтные работы, cоблюдать правила техники безопасности на рабочем месте; применять средства индивидуальной защиты.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией, понятиями и общими законами механического движения и равновесия материальных тел.
Основы технической механики
Технология производства стекловолокон
Материаловедение и конструкционные материалы
Электротехника с основами электроники
Охрана труда
Производственное обучение (Слесарная практика)
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Формулирует основные понятия и аксиомы статики, кинематики и динамики: общие законы равновесия и движения точек и тел, силы инерции, трение, работу, мощность и коэффициент полезного действия механизмов.
2. Применяет при анализе механического состояния элементов конструкции терминологию и законы технической механики.

3. Жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Базалық өндіріс цехтарының өзара байланысын сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Негізгі кәсіпорын құрылымын және цехтердің өзара байланысын түсіндіреді.
2. Шыны талшықтарды және шыныдан жасалған заттар өндірудің негізгі технологиялық сұлбасын оқиды.
3. Жеке өндіріс учаскелеріндегі технологиялық үдерістердің мәнін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Шыны талшық өндірісінің жеке технологиялық операцияларын жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шығарылатын өнімдердің сұрыпталымын біледі.
2. Өнімдерді олардың қасиеттері мен қолдану аймақтары бойынша сипаттайды.
3. Технологиялық үдерістің тұрақтылығын көзбен бағалайды.
4. Шыны талшықтарын белдекке орау үдерісіне қатысады.
КҚ 2. Үздіксіз шыны талшықты өндіру механизмдері мен жабдықтарының жұмыс режимін бақылау
КМ 02. Үздіксіз шыны талшықтары өнідірісінің механизмдері мен жабдықтарын пайдалану
Бұл модуль үздіксіз шыны талшықтары өнідірісінің механизмдері мен технологиялық жабдықтарын тиімді пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: шыны талшықтар өндірісінің механизмдері мен жабдықтарының құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын, химиялық өндірістің құрылымдық материалдарын, электр қондырғыларын жерге тұйықтау және қорғау ережелерін, қозғалтқыштарды және генераторларды қосуды, электрлік өлшеу құралдарын, электрондық құрылғыларды, автоматтандыру жүйелерінің жұмыс істеу қағидасын; технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жұмыс жағдайын бағалауы, жабдықты іске қосуы және тоқтатуы, слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізуі, жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтауы; жеке қорғану құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Механикалық қозғалыстың және материалдық денелердің тепе-теңдігінің терминологиясын, тұжырымдамалары мен жалпы заңдарын білу.
Техникалық механика негіздері
Шыны талшықтарын өндіру технологиясы
Материалтану және құрылымдық материалдар
Электроника негіздерімен электротехника
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту (Слесарлық тәжірибе)
Кәсіптік тәжірибе
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Статика, кинематика және динамиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын қалыптастырады: тепе-теңдік және нүктелер мен дене қозғалысының жалпы заңдылықтары; инерция күштері; үйкеліс; жұмыс, күш және механизмдердің пайдалы әрекет коэффиценті.
2. Құрылымдық элементтердің механикалық жағдайын талдау кезінде техникалық механиканың терминологиясын және заңдарын қолданады.

3. Читает кинематические схемы механизмов, анализирует их конструктивные особенности.
Результат обучения: 2) Проводить сборочно-разборочные работы механизмов.
Критерии оценки:
1. Характеризует критерии работоспособности машин.
2. Классифицирует передачи, используемые в оборудовании.
3. Характеризует разъемные и неразъемные детали механизмов.
4. Понимает характер соединения основных сборочных единиц и деталей.
5. Распознает типы, назначение, устройство редукторов.
6. Выполняет сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц.
Результат обучения: 3) Объяснять назначение и конструкцию типового технологического оборудования производства стеклонити.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об основных функциях типового оборудования производства непрерывного стекловолокна.
2. Объясняет при помощи чертежей конструкцию электропечи, замасливающего устройства и наматывающего механизма.
3. Классифицирует материалы химического машиностроения.
4. Формулирует требования, предъявляемые к конструкционным материалам, характеризует технологические свойства и область применения.
5. Обосновывает применение конструкционных материалов стекловаренных печей и стеклопрядильной установки.
Результат обучения: 4) Применять основные понятия электротехники при эксплуатации электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных понятиях о постоянном и переменном электрическом токе, единицах измерения электрических величин.
2. Характеризует последовательное и параллельное соединение проводников и источников тока.
3. Формулирует основные законы электротехники.
4. Рассчитывает значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Результат обучения: 5) Выполнять электротехнические измерения.
Критерии оценки:
1. Объясняет сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
2. Составляет и собирает схемы включения приборов при измерении различных электрических величин.
3. Снимает показания электроизмерительных приборов.
Результат обучения: 6) Характеризовать электрооборудование обслуживаемого участка.
Критерии оценки:
1. Описывает типы электрических цепей и их элементы.
2. Объясняет назначение и конструкцию трансформаторов.
3. Понимает принципы действия, устройство, основные характеристики электрических машин, схемы электроснабжения.
4. Контролирует выполнение заземления, зануления.
5. Перечисляет основные источники потребления электроэнергии цеха выработки непрерывного стекловолокна.
Результат обучения: 7) Соблюдать технику безопасности при обслуживании машин и механизмов.
Критерии оценки:

3. Механизмдердің кинематикалық сұлбаларын оқиды, олардың құрылымдық ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механизмдерді жинау және бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Машиналардың жұмыс істеу қабілеттілік критерийлерін сипаттайды.
2. Жабдықта қолданылатын бағдарламаларды жіктейді.
3. Механизмдердің ажыратылатын және ажырамас бөліктерін сипаттайды.
4. Негізгі жинау бірліктерінің және бөлшектердің байланысу сипатын түсінеді.
5. Редукторлардың түрлерін, мақсаттарын, құрылымдарын ажыратады.
6. Бөлшектер мен жинау бірліктерінің қосылыстары сипатына сәйкес жинау және бөлшектеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шыны жіп өндірісінің типтік технологиялық жабдығының пайдалану мақсатын және құрылысын түсіндіру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Үздіксіз шыны талшық өндірісінің типтік жабдығының негізгі функциялары туралы ақпаратқа ие.
2. Электр пештерінің, майландыру құрылғысының және орау механизмінің құрылысын сызбалар арқылы түсіндіреді.
3. Химиялық машина жасау материалдарын жіктейді.
4. Құрылыс материалдарына қойылатын талаптарды қалыптастырады, технологиялық қасиеттері мен қолдану саласын сипаттайды.
5. Шыны балқыту пештерінің және шыны иіру құрылғыларының құрылымдық материалдарын пайдалануды негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жабдықтарды пайдалану кезінде электротехниканың негізгі ұғымдарын қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Тұрақты және ауыспалы электр тогының негізгі ұғымдарын, электрлік шамалардың өлшем бірліктерін біледі.
2. Сымдардың және тоқ көздердің жүйелі және параллель қосылуын сипаттайды.
3. Электротехниканың негізгі заңдарын қалыптастырады.
4. Ом және Кирхгоф заңдарын қолданып тоқ, кернеу, кедергі мәндерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Электротехникалық өлшеуді орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Электрлік өлшемдердің мәні мен өлшеу әдістерін, өлшеу құралдарының құрылымдық және техникалық сипаттамаларын түсіндіреді.
2. Әр түрлі электрлік өлшемдерді өлшеу кезінде аспаптарды қосу сұлбаларын құрастырады және жинайды.
3. Электр құрылғыларының көрсеткіштерін алады.
Оқыту нәтижесі: 6) Қызмет көрсетілетін учаскенің электр жабдықтарын сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Электр тізбектерінің және олардың элементтерінің түрлерін сипаттайды.
2. Трансформаторлардың пайдалану мақсатын және құрылымын түсіндіреді.
3. Электр машиналарының, электрмен жабдықтау сұлбаларының жұмыс істеу қағидаттарын, құрылысын, негізгі сипаттамаларын түсінеді.
4. Жерге тұйықтауды, нөлдендіруді бақылайды.
5. Үздіксіз шыны талшығын өндіру цехының электр энергиясын тұтынудың негізгі көздерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Машиналарға және механизмдерге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Формулирует требования надежности и прочности оборудования и подъемно-транспортных машин, и механизмов.
2. Соблюдает правила электробезопасности.
3. Описывает меры предупреждения пожаров и взрывов.
4. Оценивает степени риска выполнения работ.
Результат обучения: 8) Определять визуально рабочее состояние оборудования производства стекловолокна.
Критерии оценки:
1. Перечисляет и разъясняет требования, предъявляемые к рабочему состоянию механизмов установки по выработке стеклянного волокна, стеклопрядильного агрегата.
2. Объясняет правила эксплуатации замасливателя, наматывающего устройства.
3. Оценивает рабочее состояние механизмов установки визуально.
Результат обучения: 9) Производить пуск и остановку оборудования.
Критерии оценки:
1. Объясняет порядок пуска и останова механизмов установки по выработке непрерывного стекловолокна.
2. Производит пуск и остановку прядильного стекло агрегата на тренажере.
Результат обучения: 10) Выполнять слесарные операции при обслуживании оборудования непрерывного стекловолокна.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в перечне неполадок стеклоагрегата.
2. Понимает содержание слесарных работ.
3. Соблюдает правила ухода за технологическим оборудованием.
4. Выполняет различные виды слесарно-ремонтных работ.
ПК 3. Контролировать технологические параметры производства и качество стеклонити
ПМ 03.Контроль технологических параметров производства и качества стеклонити
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля технологического процесса получения непрерывного стекловолокна. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: параметры, точки контроля, средства автоматизации; виды технического контроля качества стеклонитей, дефекты нити, причины образования, способы предупреждения и устранения. При изучении модуля обучающиеся учатся производить пооперационный и периодический контроль производства стекловолокон.
Результат обучения: 1) Характеризовать виды контроля производственного процесса.
Основы автоматизации технологических процессов
Технический анализ и контроль производства
Технология производства стекловолокон
Экологические основы природопользования
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды контроля производственного процесса.
2. Ориентируется в методах и приборах для определения характеристик стеклянных волокон и нитей.
3. Объясняет назначение и применение электронных приборов и электронной техники в технологической схеме.

1. Жабдықтың, жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің сенімділігі мен беріктігінің талаптарын әзірлейді.
2. Электр қауіпсіздігі ережелеріне сақтайды.
3. Өрттің және жарылыстың алдын-алу жөніндегі іс-шараларды сипаттайды.
4. Жұмыстың орындалу қаупін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Шыны талшық өндірісі жабдығының жұмыс жағдайын көзбен анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары::
1. Шыны талшықтарын өндіруге арналған қондырғы, шыны айналдыру қондырғысы механизмдерінің жұмыс жағдайына қойылатын талаптарды белгілейді және түсіндіреді.
2. Майлағыштың, орау құрылғысының пайдалану ережелерін түсіндіреді.
3. Орнату механизмдерінің жұмыс күйін көзбен бағалау.
Оқыту нәтижесі: 9) Жабдықты іске қосу және тоқтатуды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Үздіксіз шыны талшықты дайындау үшін қондырғының механизмдерін іске қосу және тоқтату тәртібін түсіндіреді.
2. Жаттығу құрылғысында айналдыру шыны агрегатын іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 10) Үздіксіз шыны талшығы жабдығына қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстар жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны агрегатының ақаулар тізімін біледі.
2. Слесарлық жұмыстардың мәнін түсінеді.
3. Технологиялық жабдықтарға күтім жасау ережелерін сақтайды.
4. Әр түрлі слесарлық-жөндеу жұмыстарын жасайды.
КҚ 3. Өндірістің технологиялық параметрлерін және шыны талшығының сапасын бақылау
КМ 03. Өндірістің технологиялық параметрлерін және шыны талшығының сапасын бақылау
Бұл модуль үздіксіз шыны талшықты алудың технологиялық үдерістерін бақылауға қажетті қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: параметрлерді, бақылау нүктелерін, автоматтандыру құралдарын; шыны талшықтарының сапасын техникалық бақылау түрлерін, талшық ақауларын, пайда болу себептерін, оларды алдын-алу және жою жолдарын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шыны талшықт өндірісінің операциялар бойынша және мерзімді тексерулерін жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік үдерістің бақылау түрлерін сипаттау.
Технологиялық процестерді автоматтандырудың негіздері
Техникалық талдау және өндірістік бақылау
Шыны талшықтарын өндіру технологиясы
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Стандарттау, метрология негіздері және өнім сапасын басқару
Өндірістік оқыту
Кәсіптік тәжірибе
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өндірістік үдерістің бақылау түрлерін ажыратады.
2. Шыны талшықтары мен жіптерінің сипаттамаларын анықтау әдістері мен құралдарына бағдарланған.
3. Технологиялық сұлбада электронды құрылғылар мен электрондық техниканың мақсатын және қолдануын түсіндіреді.

4. Читает схему автоматизированного контроля производства непрерывного стекловолокна.
Результат обученияния: 2) Осуществлять контроль скорости вытягивания первичных волокон и перемещения конвейера.
Критерии оценки:
1. Понимает влияние скорости вытягивания и скорости движения ленты конвейера на технические параметры первичных волокон.
2. Объясняет оптимальные параметры процесса вытягивания стекловолокна в зависимости от способа получения.
3. Ведет наблюдение за числом оборотов бобинодержателей по показаниям приборов.
4. Контролирует скорость движения ленты конвейера по показаниям приборов.
Результат обучения: 3) Вести контроль за установленными технологическими параметрами: уровнем стекломассы и температурой питателей по приборам.
Критерии оценки:
1. Сопоставляет реальные параметры технологического процесса установленным регламентом.
2. Документирует показания контрольно-измерительных приборов.
3. Оценивает ход технологического процесса.
Результат обучения: 4) Применять правила экологической безопасности на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Описывает влияние промышленных выбросов на окружающую среду.
2. Ориентируется в методах газоочистки и очистки сточных вод производства стекловолокон и стеклоизделий.
3. Владеет инструментальными методами контроля качества окружающей среды и условий труда.
Результат обучения: 5) Контролировать качество нити и паковок.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в технических требованиях, предъявляемых к качеству стеклонити.
2. Объясняет правила приемки и методы испытания стеклонити.
3. Ориентируется в видах дефектов стеклянных волокон и нитей.
4. Выполняет несложные лабораторные испытания качества нитей: толщина нити, содержание замасливателя.
5. Визуально оценивает конфигурации паковок, их чистоту, плотность, качество склейки нитей.
ПК 4. Выполнять работы по получению непрерывного стекловолокна
ПМ 04. Выполнение работ по получению непрерывного стекловолокна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения трудовых функций по получению непрерывного стекловолокна.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологическую схему конкретного производства, технологические параметры и точки автоматизированного контроля выработки стекловолокна, устранять обрыв нити.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать в соответствии с инструкцией "Оператора получения непрерывного стекловолокна" 3 разряда.
Результат обучения: 1) Вести технологический процесс получения непрерывного стекловолокна заданной толщины.
Профессиональная практика (Практика на получение первичных профессиональных навыков по квалификации "Оператор получения непрерывного стекловолокна" 3 разряда)
Критерии оценки:

4. Үздіксіз шыны талшықты өндірудің автоматтандырылған басқару сұлбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бастапқы талшықтарды шығару жылдамдығын бақылауды және конвейерді жылжытуды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шығару жылдамдығының және конвейер жолағы жылдамдығының бастапқы талшықтардың техникалық параметрлеріне әсерін түсінеді.
2. Өндіріс әдісіне байланысты шыны талшықтарын шығару үдерісінің оңтайлы параметрлерін түсіндіреді.
3. Құрылғылардың көрсеткіштеріне сәйкес белдек ұстағыштарының айналымдар санын бақылайды.
4. Құрылғылардың көрсеткіштеріне сәйкес конвейер жолағының қозғалыс жылдамдығын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Белгіленген технологиялық параметрлерді басқару: аспаптар бойынша шыны массасының деңгейі және тоқ көзінің температурасы.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Технологиялық үдерістің нақты параметрлерін белгіленген ережелермен салыстырады.
2. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін құжаттандырады.
3. Технологиялық үдерістің барысын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс орнында экологиялық қауіпсіздік ережелерін қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өндірістік шығарындылардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды.
2. Шыны талшықтар және шыныдан жасалған заттар өндірісінің газды тазалау және ағын суларды тазарту әдістеріне бағдарланған.
3. Қоршаған ортаның сапасын және жұмыс жағдайын бақылаудың аспаптық әдістерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 5) Талшық пен орамның сапасын бақылау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны талшықтың сапасына қойылатын техникалық талаптарға бағдарланған.
2. Шыны жіптің қабылдау ережелері мен сынау әдістерін түсіндіреді.
3. Шыны талшықтар мен жіптердің ақаулары түрлеріне бағдарланған.
4. Жіп сапасына қарапайым зертханалық сынақтарын жүргізеді: жіп қалыңдығы, майландырғыш құрамы.
5. Орамның конфигурациясын, олардың тазалығын, жіптердің желімделі тығыздығын, сапасын көрнекі түрде бағалайды.
КҚ 4. Үздіксіз шыны талшықты алу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 04. Үздіксіз шыны талшықтарын алу бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль үздіксіз шыны талшық алу үшін еңбек функцияларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: нақты өндірістің технологиялық сұлбасын, технологиялық параметрлерді және шыны талшықтарын шығарудың автоматтандырылған бақылау нүктелерін, жіптің үзілуін болдырмауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: 3 санаттағы "Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы" нұсқаулығына сәйкес жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Берілген қалыңдықтағы үздіксіз шыны талшықты алудың технологиялық үдерісін жүргізу.
Кәсіптік тәжірибе (3 санаттағы "Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы" біліктілігі бойынша алғашқы кәсіптік дағдыларды алуға арналған практика)
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Перечисляет технологические факторы, влияющие на натяжение волокна.
2. Контролирует ход технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Контролировать обрывность нити сматываемой паковки.
Критерии оценки:
1. Классифицирует обрывы нити по месту их возникновения.
2. Определяет причины возникновения обрывов стеклонити.
3. Объясняет влияние обрывности на качество стеклонити.
4. Фиксирует и устраняет обрывность стеклонити.
Результат обучения: 3) Осуществлять заправку элементарных волокон при технологических перерывах.
Критерии оценки:
1. Применяет операции ручного способа заправки.
2. Осуществляет процесс автоматической заправки волокна и намотки первичной нити.
Результат обучения: 4) Выполнять нанесение замасливателя на стеклянную нить.
Критерии оценки:
1. Объясняет сущность процесса замасливания стеклонитей.
2. Применяет схему установки приготовления замасливателя.
3. Регулирует подачу замасливателя.
Результат обучения: 5) Обслуживать процесс намотки стекловолокна на бобины.
Критерии оценки:
1. Определяет типы наматывающих устройств первичной нити на бобины.
2. Читает кинематические схемы наматывающих устройств.
3. Объясняет причины брака при намотке первичной нити.
4. Выполняет отмотку нитей с каждой намотанной бобины, маркировку и подвешивание их на конвейер.
Результат обучения: 6) Соблюдать правила технической безопасности при обслуживании технологического процесса производства непрерывного стекловолокна.
Критерии оценки:
1. Распознает основные опасные и вредные факторы в процессе производства стеклонити.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с движущимися и вращающимися механизмами.
3. Использует средства индивидуальной защиты.
Квалификация "123201 2 ‒ Аппаратчик изготовления нетканых стекловолокнистых материалов"
ПК 5. Вести технологический процесс изготовления нетканых стекловолокнистых материалов
ПМ 05. Ведение технологического процесса изготовления нетканых стекловолокнистых материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки стекловолокна, полимерных растворов к переработке в нетканые армирующие материалы, а также процессов формования и сушки готовых изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы производства нетканых стекловолокнистых материалов, особенности подготовки стекловолокон и подачи связующих растворов, устройство аналитических весов и правила работы с ними, оборудование подготовительных операций, технику формования и сушки стекловолокнистых материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять ассортимент и способ производства нетканых стекловолокнистых материалов на базовом предприятии, выполнять приготовление клеящих составов в соответствии с техническим регламентом, выполнять работу на аналитических весах, производить расчет связующего компонента, технологию формования и сушки стекловолокнистых материалов.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии производства нетканых стекловолокнистых материалов.
Технология производства нетканых стекловолокнистых материалов
Техника лабораторных работ (приготовление растворов)
Технический анализ и контроль производства
Охрана труда
Учебная практика
Технология производства нетканых стекловолокнистых материалов
Охрана труда
Производственное обучение
(Слесарная практика
Обучение в лаборатории механического оборудования)
Критерии оценки:

1. Талшықтардың кернеуіне әсер ететін технологиялық факторларды атайды.
2. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес технологиялық үдерістің барысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: (2) Бумаланған орамныі үзілгіштігін бақылау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жіптердің үзілулерін олардың пайда болу жеріне байланысты жіктейді.
2. Шыны жіптің үзілулерінің туындау себептерін анықтайды.
3. Үзілгіштіктің шыны жіптің сапасына әсерін түсіндіреді.
4. Шыны жіптің үзілгіштігін анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: (3) Технологиялық үзілістер кезінде негізгі талшықтардың толтырылуын жүзеге асырады.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Толтырудың қол режимі операцияларын қолданады.
2. Бастапқы талшықтарды автоматты түрде толтыру және орау үдерісін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Шыны жіпке майландырғышты жағуды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны жіптерді майлау үдерісінің мәнін түсіндіреді.
2. Майландырғышты дайындау құрылғысының сұлбасын қолданады.
3. Майландырғыштың берілуін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Шыны талшықтарын белдекке орау үдерісін жүргізеді.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Негізгі жіптерді белдекке орау құрылғыларының түрлерін анықтайды.
2. Ораушы құрылғылардың кинематикалық сұлбаларын оқиды.
3. Негізгі жіпті орау кезіндегі ақаулықтың себептерін түсіндіреді.
4. Әр оралған белдектен жіпті тарқатуды, таңбалауды және оларды конвейерге ілуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Үздіксіз шыны талшық өндірісінің технологиялық үдерісіне қызмет көрсету кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны жіптерін өндіру үдерісінде негізгі қауіпті және зиянды факторларды анықтайды.
2. Жылжымалы және айналмалы механизмдермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
"123201 2 ‒ Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру аппаратшысы" біліктілігі
КҚ 5. Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу
КМ 05. Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу
Бұл модуль шыны талшықтарын, полимерлік ерітінділерді маталық емес арқауланған материалдарды өңдеуге, және де дайын бұйымдарды қалыптау мен кептіру үдерістерін дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру әдістерін, шыны талшықтарды дайындау және байланыстырушы ерітінділерді жіберу ерекшеліктерін, аналитикалық таразылардың құрылысы мен олармен жұмыс істеуді, дайындау операцияларының жабдықтарын, шыныталшықты материалдарды қалыптау және кептіру
техникасын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі кәсіпорындағы маталық емес шыныталшықты материалдардың сұрыпталымы мен өндіру әдістерін, техникалық регламентке сәйкес желімдеуші қоспаларды дайындауды, аналитикалық таразымен жұмыс істеуді, байланыстырғыш қоспаны есептеуді, шыныталшықты материалдарды қалыптау және кептіру технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндірудің технологиялық негіздерін меңгеру.
Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндірудің технологиясы
Зертханалық жұмыстар техникасы (ерітінділер дайындау)
Техникалық талдау және өндірістік бақылау
Еңбекті қорғау
Оқу практикасы
Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндірудің технологиясы
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
(Слесарлық практика Мехникалық жабдық зертханасында оқыту)
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Формулирует определение "Нетканые стекловолокнистые материалы".
2. Читает принципиальную схему производства нетканых стекловолокнистых материалов.
3. Объясняет назначение технологических операций производства различных нетканых стекловолокнистых материалов, условия проведения.
4. Ориентируется в типовом оборудовании производства.
Результат обучения: 2) Характеризовать нетканые материалы.
Критерии оценки:
1. Различает нетканые материалы по назначению, по способу производства, по сырьевому составу.
2. Распознает нетканые стекловолокнистые материалы по внешнему виду.
Результат обучения: 3) Подготавливать стекловолокнистое сырье в зависимости от способа производства стекловолокнистых материалов.
Критерии оценки:
1. Объясняет процесс подготовки стеклонити для дальнейшей переработки.
2. Выполняет технологические операции подготовки стекловолокна в соответствии с регламентом базового предприятия.
Результат обучения: 4) Готовить связующие растворы.
Критерии оценки:
1. Определяет виды связующих веществ.
2. Объясняет рецептуру и условия приготовления связующего.
3. Приготавливает растворы процентной концентрации.
4. Работает на аналитических весах.
5. Готовит связующий раствор определенной концентрации.
6. Соблюдает правила техники безопасности при работе с реагентами.
Результат обучения:5) Выполнять нанесение связующего вещества.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила определения процента нанесения связующего.
2. Наносит связующее на сформованную заготовку из стекловолокна.
Результат обучения: 6) Вести процесс формования и сушки нетканых стекловолокнистых материалов.
Критерии оценки:
1. Перечисляет способы формования нетканых стекловолокнистых материалов.
2. Объясняет процесс сушки сформованного стеклоизделия.
3. Выполняет операции формования и сушки изделия на лабораторной установке с соблюдением правил техники безопасности.
ПК 6. Обслуживать установку по изготовлению нетканых стекловолокнистых материалов
ПМ 06. Эксплуатация и обслуживание установки по изготовлению нетканых стекловолокнистых материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективной эксплуатации установок и машин получения нетканых армирующих стекломатериалов физико-химическими методами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: оборудование машин и установок производства нетканых стекловолокнистых материалов, правила эксплуатации оборудования, операции процесса склеивания стекловолокна, термообработки, правила техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять несложные слесарные и слесарно-ремонтные работы, необходимые при обслуживании машины или установки; осуществлять пуск и остановку оборудования участка; применять средства индивидуальной защиты; оценивать рабочее состояние механизмов машины или установки по производству нетканых стекловолокнистых материалов.
Результат обучения: 1) Владеть устройством машин и установок производства нетканых стекловолокнистых материалов.
Критерии оценки:

1. "Маталық емес шыныталшықты материалдар" анықтамасын бекітеді.
2. Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің негізгі сұлбасын оқиды.
3. Әртүрлі маталық емес шыныталшықты материалдар өндірудің технологиялық операцияларының мақсатын, орындау талаптарын түсіндіреді.
4. Өндірісті типтік жабдықтауға бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Маталық емес материалдарды сипаттау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Маталық емес материалдарды тағайындалуы, өндіріс тәсілі, шикізат құрамы бойынша ажыратады.
2. Маталық емес шыныталшықты материалдарды сыртқы түрінен танып біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Шыныталшықты материалдарын өндіру әдісіне байланысты шыныталшықты шикізатты дайындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыныжіптерін одан әрі өңдеуге дайындау үдерісін түсіндіреді.
2. Базалық кәсіпорынның регламентіне сәйкес шыны талшықты дайындаудың технологиялық операцияларын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Байланыстырғыш ерітіндіні дайындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Біріктіргіш заттардың түрлерін анықтайды.
2. Біріктіргішті дайындау рецептурасы мен талаптарын түсіндіреді.
3. Пайыздық концентрация ерітінділерін дайындайды.
4. Талдау таразыларында жұмыс істейді.
5. Белгілі концентрацияның біріктіргіш ерітіндісін дайындайды.
6. Реагенттермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Біріктіргіш затты қолдануды орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Біріктіргішті қолдану пайызын анықтау ережелерін орындайды.
2. Біріктіргішті шыныталшықтан алынған қалыпқа келтірілген дайындамаға жағады.
Оқыту нәтижесі: 6) Маталық емес шыныталшықты материалдарды қалыптау және кептіру үдерістерін жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Маталық емес шыныталшықты материалдарды қалыптау тәсілдерін санап шығады.
2. Қалып келтірілген шыны бұйымдарды кептіру үдерісін түсіндіреді.
3. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтаумен өнімді зертханалық қондырғыда қалыптау және кептіру операцияларын орындайды.
КҚ 6. Маталық емес шыныталшықты материалдарды дайындау қондырғыларына қызмет көрсету
КМ 06. Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінде қолданылатын қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету
Бұл модуль физика-химиялық әдістермен маталық емес армирленген шыны материалдарын алу қондырғылары мен машиналарын тиімді пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіруге арналған машиналар мен қондырғылардың жабдықтарын, жабдықтарды пайдалану ережелерін, шыны талшықтарын желімдеп бекіту үдерісінің операцияларын, жылулық өңдеуді, қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: машинаға немесе қондырғыға қызмет көрсету үшін талап етілетін қарапайым слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындауы; учаскенің жабдықтарын іске қосу және тоқтатуды жүзеге асыруы; жеке қорғану құралдарын қолдануы; маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің машиналары мен қондырғыларының механизмдерінің жұмыс жағдайын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің машиналары мен қондырғыларының құрылысын меңгеру.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Читает принципиальную схему установки.
2. Определяет назначение механизмов и оборудования.
3. Анализирует технические характеристики установки.
4. Перечисляет параметры, влияющие на стабильность работы установки.
Результат обучения: 2) Проводить внешний осмотр и наладку оптимального режима работы специальной установки с автоматическим управлением.
Критерии оценки:
1. Объясняет правила эксплуатации установки.
2. Визуально оценивает рабочее состояние установки.
3. Определяет оптимальные режимы работы установки.
4. Соблюдает правила техники безопасности при обслуживании машины или установки по производству нетканых стекловолокнистых материалов.
Результат обучения: 3) Производить пуск и остановку оборудования.
Критерии оценки:
1. Объясняет порядок пуска и остановки установки по производству нетканого стекловолокнистого материала.
2. Производит пуск и остановку установки на тренажере.
Результат обучения:4) Устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды профилактических осмотров.
2. Объясняет правила проведения профилактического осмотра оборудования.
3. Характеризует виды неисправностей и способы их устранения.
4. Устраняет неисправности в работе оборудования и коммуникаций.
ПК 7. Осуществлять контроль параметров технологического процесса и качество изделий
ПМ 07. Контроль параметров технологического процесса и качества изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля технологического процесса выработки нетканых стекловолокнистых материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технологические параметры производства, их влияние на качество изделий, методы автоматизированного и лабораторного контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся снимать показания контрольно-измерительных приборов, оценивать отклонения параметров, производить несложные лабораторные испытания сырья и готовых изделий.
Результат обучения:1) Использовать схему автоматизации производства нетканых стекловолокнистых материалов.
Основы автоматизации технологических процессов
Технический анализ и контроль производства
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации, используемых в производстве нетканых стекловолокнистых материалов.
2. Читает автоматизированную технологическую схему производства переработки стекловолокон.
Результат обучения: 2) Контролировать технологических процесс изготовления нетканых стекловолокнистых материалов.
Критерии оценки:

1. Қағидалық орнату сұлбасын оқиды.
2. Механизмдер мен жабдықтардың мақсатын анықтайды.
3. Қондырғының техникалық сипаттамаларын талдайды.
4. Қондырғы жұмысының тұрақтылығына әсер ететін параметрлерді атап өтеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты бақыланатын арнайы қондырғының оңтайлы жұмыс режимін сыртқы тексеру және реттеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қондырғыны пайдалану ережесін түсіндіреді.
2. Қондырғының жұмыс жағдайын көзбен бағалайды.
3. Қондырғының оңтайлы жұмыс режимін айқындайды.
4. Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің машиналары мен қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты іске қосу және тоқтатуды жүзеге асырады.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің қондырғыларын іске қосу және тоқтату тәртібін түсіндіреді.
2. Жаттығу құрылғысында қондырғыны іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтар мен коммуникациялар жұмысындағы кемшіліктерді жою.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Профилактикалық тексерулердің түрлерін сипаттайды.
2. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу ережелерін түсіндіреді.
3. Ақаулық түрлерін және оларды жою тәсілдерін сипаттайды.
4. Жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы ақаулықтарды жояды.
КҚ 7. Технологиялық үдерістің параметрлері мен өнім сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 07. Технологиялық үдерістің параметрлері мен өнім сапасын бақылау
Бұл модуль маталық емес шыныталшықты материалдарды жасаап шығарудың технологиялық өндірісін бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өндірістің технологиялық параметрлерін, олардың өнім сапасына әсер етуін, автоматтандырылған және зертханалық бақылау әдістерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіруі, параметрлердің ауытқуларын бағалауы, шикізат пен дайын өнімнің қарапайым зертханалық сынақтарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісін автоматтандыру сұлбасын пайдалану.
Технологиялық үдерістерді автоматтандырудың негіздері
Техникалық талдау және өндірістік бақылау
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Маталық емес шыныталшық материалдарын өндіру кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының мақсатын түсіндіреді.
2. Шыныталшықтарын өңдеудің автоматтандырылған технологиялық сұлбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Маталық емес шыныталшық материалдарды дайындаудың технологиялық үдерісін бақылау.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Определять качественные характеристики связующего при помощи контрольно-измерительных приборов.
2. Наблюдать за приборами, регулирующими температурный режим сушки и полимеризации.
3. Оценивать отклонения параметров процесса от установленных регламентом.
Результат обучения: 3) Оценивать качество продукции по результатам лабораторных испытаний.
Критерии оценки:
1. Формулирует требования технических условий и государственных стандартов "Стекловолокно. Нетканые материалы" к качеству продукции.
2. Анализирует соответствие результатов лабораторных испытаний требованиям государственных стандартов (ГОСТ 15902.2-2003 "Полотна нетканые. Методы определения структурных характеристик" и другие)
ПК 8. Выполнять работы по производству нетканых стекловолокнистых материалов
ПМ 08. Выполнение работ по производству нетканых стекловолокнистых материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения трудовых функций по производству нетканых стекловолокнистых материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологическую схему установки или машины по производству нетканых стекловолокнистых материалов конкретного производства, работу механизмов, технологические параметры и причины брака, правила техники безопасности при обслуживании технологического процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: наблюдать за работой резального механизма, распыляющего устройства, насоса для подачи связующего состава, камеры формирования материала и отсосной камеры, обеспечивать согласно технологическому режиму дозировку сырья, температуру, давление вакуума; регулировать технологический процесс при помощи контрольно-измерительных приборов ведение процесса пропитки нитей, холстов, наблюдать за процессом пропитки.
Результат обучения: 1) Вести технологический процесс изготовления нетканых стекловолокнистых материалов на специальной установке с автоматическим управлением.
Профессиональная практика (Практика на получение первичных профессиональных навыков по квалификации "Аппаратчик изготовления нетканых стекловолокнистых материалов" 4 разряда)
Критерии оценки:
1. Ориентируется в ассортименте нетканых стекловолокнистых материалов, производимых на базовом предприятии.
2. Соблюдает правила эксплуатации оборудования.
3. Контролирует технологический процесс визуально, при помощи контрольно-измерительных приборов и автоматики.
4. Производит корректировку процесса по результатам лабораторных испытаний и показаниям приборов.
Результат обучения: 2) Выполнять требования охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при изготовлении нетканых стекловолокнистых материалов.
Критерии оценки:

1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен біріктіргіштің сапалық сипатмаларын айқындау.
2. Кептіру және полимерлеудің температуралық режимін реттейтін аспаптарды бақылау.
3. Үдеріс параметрлерінің регламентпен белгіленгендерден ауытқуын бағалау.
Оқыту нәтижесі: 3) Зертханалық сынақтардың нәтижелері бойынша өнім сапасын бағалау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Техникалық талаптар мен мемлекеттік стандарттардың ("Шыныталшық. Маталық емес материалдар" Мемлекеттік сапа стандарттарының тобы) өнім сапасына қойылатын талаптарын қалыптастырады.
2. Зертханалық сынақтардың нәтижелерінің мемлекеттік стандарттар талаптарына сәйкестігін талдайды (МС 15902.2-2003 "Маталық емес материал. Құрылымдық сипаттамаларды айқындау әдістері" және басқалары)
КҚ 8. Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру жұмыстарын орындау
КМ 08. Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру жөніндегі еңбек функцияларын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: нақты өндірістің маталық емес шыныталшықты материалдар өндірісінің қондырғылары немесе машиналарының технологиялық сұлбаларын, механизмдердің жұмысын, технологиялық параметрлері мен жарамсыздық себептерін, технологиялық үдеріске қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кескіш механизмнің, тозаңдату құрылғысының, біріктіргіш құрамды беру сорғысының, материалды қалыптастыру камерасы мен сору камерасының жұмысын бақылауы, технологиялық режимге сәйкес шикізатты мөлшерлеу, температурасын, вакуумдық қысымын қамтамасыз етуі; өлшеу-бақылау құралдарын пайдалана отырып технологиялық үдерісті реттеуі жіптерді, кенептерді сіңдіру үдерісін жүргізуі, сіңдіру үдерісін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматты түрде басқарылатын арнайы қондырғыда маталық емес шыныталшықты материалдарды дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу.
Кәсіптік практика (4 разрядты "Маталық емес шыныталшықты материалдарды дайындау аппаратшысы" біліктіліг бойынша алғашқы кәсіптік дағдыларды алуға арналған практика)
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Базалық кәсіпорында шығарылатын шыныталшықты материалдардың сұрыпталымына бағдарланады.
2. Жабдықты пайдалану ережелерін сақтайды.
3. Технологиялық үдерісті көзбен, бақылау-өлшеу құралдары мен автоматиканың көмегімен бақылайды.
4. Зертханалық сынақтар мен құралдар көрсетуінің нәтижелері бойынша үдерісті түзетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Маталық емес шыныталшықты материалдарды дайындау кезінде еңбек қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Выполняет требования организации работ по охране труда и промышленной безопасности на производстве и в цехе.
2. Определяет риски при отступлении от правил промышленной и пожарной безопасности.
3. Перечисляет меры предупреждения возникновения чрезвычайных производственных ситуаций.
4. Демонстрирует правила выполнения требований охраны труда и пожарной безопасности при обслуживании установки.
Квалификация "123218 3 – Техник-технолог"
ПК 9. Вести и контролировать технологические процессы производства стекловолокон и стеклоизделий
ПМ 09. Ведение и контроль технологических процессов производства стекловолокон и стеклоизделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для предупреждения возможных нарушений технологических процессов, уменьшения производственного брака, повышения стабильности качества продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования технологического регламента производства и переработки непрерывного стекловолокна, методы контроля технологического режима, правила организации работы трудового коллектива, систему менеджмента качества предприятия.
При изучении модуля обучающиеся учатся контролировать технологический процесс по данным оперативного контроля, выяснять причины отклонения технологических параметров.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий.
Технология производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий
Технический анализ и контроль производства
Основы автоматизации технологических процессов
Экологические основы природопользования
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Организация и планирование производства
Основы менеджмента
Профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Характеризует типовые режимы варки стекла.
2. Объясняет типы и устройства печей стекольного производства.
3. Дает характеристику сырья и материалов, применяемых в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков.
4. Поясняет устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования.
5. Обосновывает оптимальные параметры технологического процесса.
Результат обучения:2) Вести контроль соблюдения технологических параметров производства стекловолокон и стеклоизделий.
Критерии оценки:
1. Характеризует технологические параметры производства стекловолокон и стеклоизделий.
2. Классифицирует методы и средства автоматизированного контроля производства.
3. Владеет устройством автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации производства.

1. Өндірісте және цехта еңбекті қорғау мен өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру талаптарын орындайды.
2. Өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі ережелерінен ауытқу кезіндегі тәуекелдерді анықтайды.
3. Төтенше өндірістік жағдайлардың туындауын ескерту шараларын атап өтеді.
4. Қондырғыға қызмет көрсету кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау ережелерін көрсетеді.
"123218 3 – Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 9. Шыныталшықтар мен шыны бұйымдарды өндірудің технологиялық үдерістерін жүргізу және бақылау
КМ 09. Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу және бақылау
Бұл модуль технологиялық үдерістердің ықтимал бұзылуын ескертуге, өндіріс кемшіліктерін азайтуға, өнім сапасының тұрақтылығын арттыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: үздіксіз шыныталшықты өндіру мен өңдеудің технологиялық регламенті талаптарын, технологиялық режимді бақылау әдістерін, еңбек ұжымының жұмысын ұйымдастыру ережелерін, кәсіпорынның сапа менеджменті жүйесін меңгереді. Модульді зерттеу кезінде білім алушылар: жедел бақылау деректеріне сәйкес технологиялық үдерісті бақылауға, технологиялық параметрлердің ауытқу себептерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Шыны, шыныталшықты және шыны бұйымдарын өндіру технологиясының негіздерін меңгеру.
Шыны, шыныталшықты және шыны бұйымдарын өндіру технологиясы
Техникалық талдау және өндірістік бақылау
Технологиялық үдерістерді автоматтандырудың негіздері
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Стандарттау, метрология негіздері және өнім сапасын басқару
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Менеджмент негіздері
Кәсіптік практика (Технологиялық практика)
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шыны пісірудің үлгілік режимдерін сипаттайды.
2. Шыны өндірісі пештерінің түрлері мен құрылымын түсіндіреді.
3. Шыныталшық, шыныталшықты материалдар және шыныпластиктен жасалған бұйымдар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен материалдардың сипаттамасын береді.
4. Негізгі және қосалқы жабдықтың құрылысын және жұмыс қағидасын түсіндіреді.
5. Технологиялық үдерістің оңтайлы параметрлерін негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шыны талшықтарды және шыны бұйымдарды өндірудің технологиялық параметрлерін сақтауды бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шыны талшықтарды және шыны бұйымдарды өндірудің технологиялық параметрлерін сипаттайды.
2. Өндірісті автоматтандырылған басқару әдістері мен құралдарын жіктейді.
3. Автоматтандырылған бақылау құралдарының құрылысын, реттеу, қорғау және блоктау, өндірісті автоматтандыру сұлбасын біледі.

4. Снимает показания приборов и оценивает достоверность информации.
5. Выполняет контроль и регулировку технологического процесса средствами автоматизации.
6. Оценивает ход технологического процесса по расходным показателям производства.
Результат обучения: 3) Применять правила экологической безопасности на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Работает с нормативными документами в области природопользования.
2. Формулирует основные экологические опасности и вредные выбросы производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий.
3. Объясняет меры предупреждения производственных выбросов, а также работу систем очистки.
4. Анализирует влияние отклонений технологического процесса на экологическую безопасность региона.
Результат обучения: 4) Вести технический контроль производства стекловолокон и стеклоизделий.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в структуре и назначении отдела технического контроля производства.
2. Характеризует виды технического контроля.
3. Понимает методы и средства лабораторных испытаний стекловолокон, реагентов и стеклоизделий.
4. Выполняет испытания сырья, готовой продукции на соответствие требованиям государственным стандартам и техническим условиям.
5. Анализирует результаты лабораторных испытаний и корректирует технологический процесс.
Результат обучения:5) Организовывать работу структурного подразделения.
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы и виды планирования работы бригады (подразделения).
2. Ориентируется в основных приемах организации работы исполнителей.
3. Формулирует требования к профессиональным, деловым и личностным качествам руководителя структурного подразделения.
4. Владеет навыками работы с производственными инструкциями по организации рабочих мест персонала.
5. Анализирует табель учета рабочего времени работников.
6. Составляет сменный график работы подразделения.
ПК 10. Контролировать соблюдение правил эксплуатации технологического оборудования производства стекловолокон и стеклоизделий
ПМ 10. Эксплуатация и обслуживание технологического оборудования производства стекловолокон и стеклоизделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безаварийной эксплуатации технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают правила эксплуатации технологического оборудования, проведения ремонтных работ.
При изучении модуля обучающиеся осуществляют организацию и проведение ремонтных работ оборудования.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль соблюдения персоналом инструкции по эксплуатации оборудования.
Механическое оборудование стекольных заводов
Охрана труда
Профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:

4. Құралдардың көрсетулерін түсіреді және ақпараттың сенімділігін бағалайды.
5. Автоматтандыру құралдары арқылы технологиялық үдерісті бақылау және түзетуді жүзеге асырады.
6. Өндірістің шығын көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерістің барысын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс орнында экологиялық қауіпсіздік ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құжаттармен жұмыс істейді.
2. Шыны, шыныталшықтар және шыны бұйымдарды өндірудің негізгі экологиялық қауіптерін және зиянды шығарындыны қалыптастырады.
3. Өндірістік шығарындылардың алдын-алу шараларын, сондай-ақ тазарту жүйелерінің жұмысын түсіндіреді.
4. Аймақтың экологиялық қауіпсіздігіне технологиялық үдерістің ауытқуларының әсерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Шыны талшықтар мен шыны бұйымдарды өндіруге техникалық бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өндірісті техникалық бақылау бөлімінің құрылымы мен тағайындалуына бағытталады.
2. Техникалық бақылау түрлерін сипаттайды.
3. Шыны талшықтарды, реагенттерді және шыны бұйымдарды зертханалық сынау әдістерін және құралдарын түсінеді.
4. Шикізат, дайын өнімнің талаптарға мемлекеттік стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестігін тексеру.
5. Зертханалық сынаулардың нәтижелерін талдайды және технологиялық үдерісті түзетеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бригаданың (бөлімше) жұмысын жоспарлау қағидаларын және түрлерін түсіндіреді.
2. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырудың негізгі әдістеріне бағдарланады.
3. Құрылымдық бөлімшенің басшысының кәсіптік, іскерлік және жеке қасиеттеріне қойылатын талаптарды қалыптастырады.
4. Қызметкерлердің жұмыс орындарын ұйымдастыру жөнінде өндірістік нұсқаулармен жұмыс істеу дағдыларын біледі.
5. Қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу табелін талдайды.
6. Бөлімше жұмысының ауысым кестесін жасайды.
КҚ 10. Шыныталшықтар және шыны бұйымдар өндірудің технологиялық жабдықтарын пайдалану ережелерін сақтауды бақылау
КМ 10. Шыныталшық және шыны бұйымдар өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану және қызмет көрсету
Технологиялық жабдықтың апатсыз пайдаланылуы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: технологиялық жабдықты пайдалану ережелерін, жөндеу жұмыстарын жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жабдықтарды жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызметкерлердің жабдықты пайдалану жөнінде нұсқауларды орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Шыны зауыттарының механикалық жабдықтау
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика (Технологиялық практика)
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Объясняет методы и приемы технического обслуживания оборудования, применяемого в производстве стекловолокон, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков.
2. Применяет правила технической эксплуатации промышленного оборудования.
3. Оценивает параметры эксплуатации технологического оборудования как рабочие или критические.
4. Характеризует производительность оборудования.
5. Применяет в работе технические паспорта оборудования.
6. Объясняет последовательность проведения технической диагностики оборудования.
Результат обучения: 2) Контролировать организацию и проведение ремонтных работ технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Составляет план подготовительных работ.
2. Подготавливает чертежи, схемы технологического оборудования.
3. Оформляет наряд-допуск к выполнению ремонтных работ.
4. Оценивает степень надежности работы испытываемого оборудования.
ПК 11. Рассчитывать технические и технико-экономические показатели производства
ПМ 10. Расчет технологических и технико-экономических показателей производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения организационных и технических мероприятий проектирования технологических процессов и новой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы проектирования процессов и аппаратов химической промышленности, методику конструктивных и технологических расчетов производства стекла, стекловолокон и выработки стеклоизделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять технологические и конструктивные расчеты процессов и оборудования производства;
моделировать технологические процессы с применением программного обеспечения;
рассчитывать технико-экономические показатели, оформлять графически технологические и конструктивные схемы.
Результат обучения: 1) Рассчитывать подетальные и пооперационные нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии.
Физическая и коллоидная химия силикатов
Технология производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий
Теплотехника и теплотехническое оборудование
Прикладная информатика
Организация и планирование производства
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Владеет нормами расхода сырья, вспомогательных материалов, топлива и энергозатрат согласно технологическому регламенту.
2. Рассчитывает нормы расхода и перерасход сырья, материалов, энергозатрат в соответствии с производительностью производства.
Результат обучения: 2) Проводить числовые расчеты типовых процессов и оборудования при проектировании.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы технологических процессов стеклоплавления, выработки стекловолокна и переработки его в изделия.
2. Выполняет расчет основных величин, характеризующих свойства силикатов в жидком и стеклообразном состояниях.

1. Шыныталшықтарды, шыны талшықты материалдарды және шыныпластиктан жасалған бұйымдарды өндіруде қолданылатын жабдықтарға техникалық қызмет көрсету әдістері мен амалдарын түсіндіреді.
2. Өндірістік жабдықты техникалық пайдалану ережесін қолданады.
3. Технологиялық жабдықты жұмыс немесе сыни пайдалану параметрлерін бағалайды.
4. Жабдықтың өнімділігін сипаттайды.
5. Жабдықтардың техникалық төлқұжатын жұмыста қолданады.
6. Жабдықты техникалық диагностикалауды жүргізудің кезектілігін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындық жұмыстарының жоспарын жасайды.
2.Техникалық жабдықтардың сызбаларын, сұлбаларын дайындайды.
3. Жөндеу жұмыстары үшін рұқсат-нарядты рәсімдейді.
4. Сыналатын жабдықтар жұмысының сенімділік деңгейін бағалайды.
КҚ 11. Өндірістің техникалық және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
КМ 11. Өндірістің технологиялық және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Бұл модуль технологиялық үдерістер мен жаңа өнімдерді жобалаудың ұйымдастырушылық және техникалық шараларына қатысу үшін білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: химия өнеркәсібінің үрдістері мен аппараттарын жобалау негіздерін, шыны, шыныталшықтарын және шыны бұйымдар өндірімдерін өндіруге арналған конструктивті және технологиялық есептеулер әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
өндірістік үдерістер мен жабдықтардың технологиялық және конструктивтік есептеулерін орындауы;
бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы технологиялық үрдістерді модельдейді;
техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу, графикалық технологиялық және конструктивті сұлбаларды құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізат, материалдар, отын мен энергияны тұтынудың егжей-тегжейлі және операциялық нормаларын есептеу.
Силикаттардың физикалық және коллоидтық химиясы
Шыны, шыныталшықты және шыны бұйымдарын өндіру технологиясы
Жылу техникасы және жылу техникалық жабдықтар
Қолданбалы информатика
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық регламенттерге сәйкес шикізат, қосалқы материалдар, отын және энергия жұмсау шығындары нормаларын біледі.
2. Өндірістің өнімділігіне сәйкес шикізаттың, материалдардың, энергия жұмсаудың шығын нормаларын және артық жұмсауды есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жобалау кезінде типтік үдерістер мен жабдықтардың сандық есептеулерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шыны балқытудың, шыны талшықты әзірлеу және оны бұйымдарға өңдеудің технологиялық үдерістерінің теориялық негіздерін түсінеді.
2. Сұйық және шыны тәріздес күйдегі силикаттардың қасиеттерін сипаттайтын негізгі шамаларды есептеуді жүргізеді.

3. Использует законы термохимии и термодинамики при анализе силикатных систем.
4. Рассчитывает тепловой баланс электропечи.
5. Выполняет технологические расчеты.
6. Разрабатывает технологическую схему производства стекловолокон, стеклоизделий (по специализации предприятия).
Результат обучения: 3) Использовать каталоги типового оборудования.
Критерии оценки:
1. Читает схемы оборудования.
2. Выбирает типовые варианты конструкций теплообменных аппаратов для решения практических задач теплообмена.
3. Выбирает типовое оборудование производства стекловолокна по каталогам.
Результат обучения: 4) Графически выполнять технологические и конструктивные схемы процессов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Формулирует требованиями, предъявляемые к графическому выполнению технологических и конструктивных схем процессов и оборудования.
2. Выполняет конструктивные и технологические схемы, в том числе средствами системы автоматизированного проектирования.
ПК 12. Работать с технической документацией
ПМ 11. Ведение технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с документами, используемых для решения текущих производственных задач.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают виды технологической документации, назначение, правила внесения изменений, порядок разработки.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с производственными инструкциями, техническим регламентом, технологическими схемами.
Результат обучения: 1) Работать с нормативными, методическими и другими руководящими материалами по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством процесса
Критерии оценки:
1. Формулирует виды и назначение нормативно-технической документации, применяемой на предприятии.
2. Ориентируется в структуре документов.
3. Использует технические условия, технологические инструкции, технический регламент для решения конкретного производственного вопроса.
Результат обучения: 2) Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
Критерии оценки:
1. Работает с нормативными документами, определяющими порядок внесения изменений в рабочую документацию.
2. Вносит разработанные изменения в рабочую документацию с применением компьютерных программ.
ПК 13. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-технолог"
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения трудовых функций по контролю и регулированию технологического процесса производства стекловолокна и стеклоизделий, выполнения обязанностей линейных руководителей подразделений производства, выполнения дипломного проекта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологические режимы производства; автоматизированный и лабораторный контроль производства; структуру предприятия, функции цехов и отделов предприятия; должностные обязанности мастера смены, начальника участка, технолога.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять работы по контролю и регулированию технологического процесса производства средствами автоматизации;
выполнять работы по контролю качества продукции по результатам лабораторных испытаний; выполнять обязанности линейных руководителей цеха;
работать с нормативно-технической документацией;
оформлять деловую документацию, разбираться в плановой документации;
анализировать смету цеховых расходов, подготавливать материал для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль по всем операциям технологической последовательности.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

3. Силикат жүйелерін талдау кезінде термохимия және термодинамика заңдарын қолданады.
4. Электр пештің жылу балансын есептейді.
5. Технологиялық есептеулерді жүзеге асырады.
6. Шыны талшықтарды, шыны бұйымдарды өндірудің технологиялық сұлбасын әзірлейді (кәсіпорынның мамандануы бойынша).
Оқыту нәтижесі: 3) Типтік жабдықтардың каталогтарын пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жабдық сұлбаларын оқиды.
2. Жылу алмасудың практикалық міндеттерін шешу үшін жылу алмасу аппараттарының конструкцияларының типтік нұсқаларын таңдайды.
3. Каталог бойынша шыныталшық өндірісінің типтік жабдықтарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Үдерістер мен жабдықтардың технологиялық және конструктивті сұлбаларын графикалық түрде орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Үдерістер мен жабдықтардың технологиялық және жобалық сұлбаларын графикалық орындау талаптарын қалыптастырады.
2. Конструктивті және технологиялық сұлбаларды, соның ішінде автоматтандырылған жобалау жүйесінің құралдарымен орындайды.
КҚ 12. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу
КМ 12. Технологиялық құжаттаманы жүргізу
Бұл модуль өндіріс міндеттерін шешу үшін қолданылатын құжаттармен жұмыс істеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: технологиялық құжаттаманың түрлері, мақсаттарын, өзгерістер енгізу ережелерін, әзірлеу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндірістік нұсқаулар, техникалық регламенттер, технологиялық сұлбалармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және рәсімдеу бойынша нормативтік, әдістемелік және басқа да басқарушы материалдармен жұмыс істеу.
Стандарттау, метрология негіздері және өнім сапасын басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттаманың түрлері мен мақсаттарын қалыптастырады.
2. Құжаттардың құрылымына бағдарланады.
3. Нақты өндірістік мәселені шешу үшін техникалық талаптар, технологиялық нұсқаулықтар, техникалық регламенттер қолданылады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық үрдістерді және өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жұмыс құжаттамасына өзгерістер енгізу тәртібін анықтайтын нормативтік құжаттармен жұмыс істейді.
2. Компьютерлік бағдарламаларды қолданып жұмыс құжаттамасына әзірленген өзгерістерді енгізеді.
КҚ 13. "Техник-технолог" біліктілігінің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 13. Диплом алды практикасы
Бұл модуль шыныталшық және шыны бұйымдарын өндірудің технологиялық үдерістерін бақылау және реттеу, өндірістік бөлімшелердің желілік басшыларының міндеттерін орындау, дипломдық жобаны орындау еңбек функцияларын орындауға қажетті. білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өндірістің технологиялық режимдерін; автоматтандырылған және зертханалық өндірістік бақылауды; кәсіпорын құрылымын, цехтар мен кәсіпорын бөлімдерінің қызметтерін; ауысым шебері, учаскелік инспектордың, технологтың лауазымдық міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
автоматтандыру құралдарымен өндірістің технологиялық үдерісін бақылау және реттеу жөніндегі жұмысты жүргізуі;
зертханалық сынақтардың нәтижелері бойынша өнім сапасын бақылау бойынша жұмыстарды орындауы; цех басшыларының міндеттерін орындауы; нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеуі;
іскерлік құжаттаманы жасау, жоспарланған құжаттаманы түсінуі;
дипломдық жұмыстарды орындау үшін цех шығындарының сметасын талдауы, материал дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жүйенің барлық операцияларын бақылауды жүзеге асыру.
Кәсіптік тәжірибе
Бағалау дың өлшем шарттары:

1. Объясняет методы контроля и управления технологическим процессом производства.
2. Составляет карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования.
3. Ведет контроль технологического процесса производства стекловолокна и его переработки визуально при помощи контрольно-измерительных приборов, по результатам лабораторных испытаний.
Результат обучения: 2) Контролировать параметры технологического оборудования в период испытаний.
Критерии оценки:
1.Владеет основными положениями технических условий испытания технологического оборудования.
2. Составляет алгоритм испытаний технологического оборудования.
3. Фиксирует рабочие параметры оборудования.
4. Работает с протоколами испытания технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Определять причины брака продукции, подготавливать предложения по его предупреждению и ликвидации.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией в области системы менеджмента качества цеха, производства.
2. Ориентируется в требованиях государственных стандартов и технических условий к качеству сырья и готовой продукции.
3. Объясняет пороки стекловолокна, полученные при формовании стекловолокна, стеклоизделий.
4. Определяет визуально бракованную продукцию.
5. Характеризует инструментальные методы определения качества стекловолокон и стеклоизделий.
6. Осуществляет поиск информации в технологическом регламенте по причинам брака и методам устранения.
Результат обучения: 4) Выполнять обязанности линейных руководителей цеха.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты экономических показателей структурного подразделения: затраты на энергоносители, норм выработки, норм времени.
2. Объясняет структуру издержек производства и пути снижения затрат.
3. Владеет способами оценки качества выполняемых работ исполнителями.
4. Анализирует технологические и дисциплинарные нарушения подразделения за период времени.
5. Принимает решения по корректированию ситуации.
Результат обучения: 5) Подготавливать материал для выполнения дипломного проекта в соответствии с заданием.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материал в соответствии с выданным заданием.
2. Оформляет отчет по преддипломной практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 85
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 508
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий"
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1233000 - Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий
Квалификация*:

1. Өндірістің технологиялық үдерісін бақылау және басқару әдістерін түсіндіреді.
2. Технологиялық жабдықтардың есептік көрсеткіштері мен жұмыс режимдерінің картасын жасайды.
3. Зертханалық сынақтардың нәтижелері бойынша, бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен шыныталшық өндіру мен оны өңдеудің технологиялық үдерісін көзбен бақылауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынау кезеңінде технологиялық жабдықтың параметрлерін бақылау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.Технологиялық жабдықтарды сынаудың техникалық шарттары:ның негізгі ережелерін біледі.
2. Технологиялық жабдықты сынау алгоритмін жасайды.
3. Жабдықтың жұмыс параметрлерін тіркейді.
4. Технологиялық жабдықтардың сынақ хаттамаларымен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнімнің ақаулық себептерін анықтау, оны ескерту және жою жөнінде ұсыныстар дайындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Цехтың, өндірістің сапа менеджменті жүйесі саласындағы ақпаратты біледі.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттар талаптары мен техникалық талаптарға бағдарланады.
3. Шыныталшық, шыны бұйымдарды қалыптастыру кезінде алынған шыны талшықтардың ақауларын түсіндіреді.
4. Ақаулы өнімдерді көзбен анықтайды.
5. Шыныталшықтар мен шыны бұйымдардың сапасын анықтаудың аспаптық әдістерін сипаттайды.
6. Ақаулық себептері және жою әдістері бойынша технологиялық регламенттердегі ақпаратты іздестіруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цехтың желілік басшыларының міндеттерін орындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Құрылымдық бөлімшенің экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындайды: энергия тасымалдаушы шығындары, өндіру нормалары, уақыт нормалары және т.б.
2. Өндірістік шығындар құрылымын және шығындарды азайту жолдарын түсіндіреді.
3. Орындаушылар орындаған жұмыстардың сапасын бағалау әдістерін біледі.
4. Уақыт кезеңі ішінде бөлімшенің технологиялық және тәртіптік бұзушылықтарын талдайды.
5. Жағдайды түзету жөнінде шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаны тапсырмаға сәйкес орындау үшін материалдарды дайындау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Берілген тапсырмаға сәйкес материалды жинайды және жүйелейді.
2. Диплом алдындағы практика бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
85-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
508-қосымша
"Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1233000 - Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау
Біліктілігі*:

3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно- справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
социально- биологические и психофизиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования;
основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков;
развивать профессионально психомоторные способности;
владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира, понимания сущности и предназначения культуры, соблюдения гражданских прав и обязанностей, понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально- политических процессов современного мира. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные понятия и закономерности Философии, культуры, религии и цивилизации, систему государственно- правовых отношений и явлений, функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оперировать основными философскими понятиями, понимать основной вопрос философии и законы диалектики, народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения, отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии, соблюдать нормы права, ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.

3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі реквизиттерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Физикалық қасиеттерді дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль жеке қасиеттерді және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, жеке және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалау өлшемшарттары
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салтын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерін жетілдіру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын қағидаларын сақтайды.
2. Дене шынық-тыру жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығу орындау техни-касын игерген.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке такти-калық міндет-терді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттанулардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну;
азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
- негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті;
- мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін;
- азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы меңгереді.
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері
Негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды меңгерген.
2. Тану процесінің мәнін және философия тарихындағы тану процесіне арналған әртүрлі көзқарастарды түсінеді.

3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес- плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "123301 2 - Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПК 1. Подготавливать пластичные массы, формующую и профилирующую оснастку, оборудование к процессу формования
ПМ 01. Подготовка пластичных масс, формующей и профилирующей оснастки, оборудования к процессу формования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовительных работ перед формованием изделий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
основы технологии производства фарфоровых и фаянсовых изделий, структуру предприятий отрасли, назначение основных цехов, основные операции технологической линии, цели и задачи деятельности формовщика, содержание квалификационной характеристики формовщика фарфоровых и фаянсовых изделий, порядок подготовительных работ, методы безопасной организации рабочих мест, правила осмотра рабочего места до начала работ, методы проверки исправности используемого в работе инструмента и оснастки, вредные и опасные производственные факторы при ведении работ, ответственность за нарушение норм охраны труда и техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: знать требования к формовочным массам, определять качество формовочных масс, владеть рабочими приемами по обслуживанию станков и полуавтоматов, идентифицировать оборудование производственных цехов, понимать сущность технологических операций, выполнять осмотр рабочего места, готовить рабочее место к технологическому процессу, проверять работоспособность и исправность оборудования и оснастки, применять правила обеспечения безопасности жизни и здоровья.
Результат обучения: 1) Владеть основами техники изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий.
Материаловедение
Технология фаянсового и фарфорового производства Технический анализ и контроль производства
Оборудование для производства фарфоровых и фаянсовых изделий. Охрана труда
Учебно-ознакомительная практика
Автоматизация технологических процессов
Производственное обучение
Критерии оценки:

3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелден осы уақытқа дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәнісі мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ хал-қының жал-пытүркі қауым-дастығындағы, көшпелі өрке-ниет жүйесін-дегі, Еуразия әлемі халықта-рының тарихи-мәдени қауым-дастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"123301 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы" біліктілігі
КҚ 1. Иілімді массаларды, қалыптайтын және бейіндейтін жарақтарды, қалыптау процесіне жабдықты дайындау.
КМ 01. Иілімді массаларды, қалыптайтын және бейіндейтін жарақтарды, қалыптау процесіне жабдықты дайындау.
Бұл модуль бұйымдарды қалыптау алдындағы дайындық жұмыстарды атқару үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар: фарфор мен фаянс бұйымдарын өндіру технологиясының негіздерін; сала кәсіпорнының құрылымын; негізгі цехтердің тағайындалуын;
технологиялық желідегі негізгі операцияларды;
қалыптаушы қызметінің мақсаттары мен міндеттерін; фарфор мен фаянс бұйымдарды қалыптаушының біліктілік сипаттамасының мазмұнын; дайындық жұмыстарының тәртібін; жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру әдістерін; жұмыс басталғанға дейін жұмыс орнын шолу қағидаларын;
жұмыста қолданылатын құралдар мен жарақтардың жарамдылығын тексеру әдістерін; жұмыстарды жүргізген кезде зиянды және қауіпті өндірістік факторларды; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормаларын бұзғаны үшін жауапкершілікті меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
қалыптау массаларына қойылатын талаптарды білуді; қалыптау массалардың сапасына анықтай білуді; білдектер мен жартылай автоматтарға қызмет көрсету бойынша жұмыс тәсілдерін игеруді; өндірістік цех жабдықтарын айқындауды;
технологиялық операциялардың мәнін түсінуді; жұмыс орнын шолуды орындауды;
жұмыс орнын технологиялық процеске дайындауды;
жабдықтар мен жарақтардың жұмысқа қабілеттілігін және жарамдылығын тексеруді;
өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Фарфор мен фаянс бұйымдарын жасау техникасының негіздерін игеру.
Материалтану
Фаянс және фарфор өндірісінің технологиясы Өндірісті техникалық талдау және бақылау фарфор мен фаянс бұйымдарын өндіру жабдығы. Еңбекті қорғау Оқу-танысу практикасы
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

1. Понимает технологический процесс формования простых и средней сложности изделий.
2. Дает классификацию материалов, применяемых в производстве, по составу, назначению и способу приготовления.
3. Определяет состав и свойства массы.
4. Определяет конструкцию и тип гипсовой формы.
5. Ориентируется в устройстве и правилах технической эксплуатации формовочного станка.
6. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы в профессиональной деятельности.
7. Понимает роль формовщика для получения качественной продукции.
8. Понимает роль обжигальщика в получении качественной продукции.
9. Понимает роль техника-технолога в организации и контроле технологического.
Результат обучения: 2) Обладать сведениями о предприятиях по производству фарфоровых и фаянсовых изделий.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и структуру предприятия.
2. Выделяет ассортимент выпускаемой продукции.
3. Идентифицирует оборудование производства.
4. Демонстрирует знание устройства оборудования, принцип его действия.
5. Составляет аппаратурную схему технологического процесса.
6. Определяет области применения полученной предприятием продукции.
Результат обучения: 3) Использовать правила охраны труда и окружающей среды на производстве.
Критерии оценки:
1. Применяет на практике основы охраны труда и техники безопасности на производстве.
2. Понимает основные опасности при работе на производственном оборудовании.
3. Пересказывает содержание первичного инструктажа по технике безопасности.
4. Демонстрирует знание правил безопасности труда и производственной санитарии.
5. Ориентируется в действиях персонала при аварийных ситуациях, пожарах.
6. Пользуется нормативно-технической документацией в области охраны труда и техники безопасности на производстве.
7. Владеет информацией о мерах защиты окружающей среды от вредных производственных выбросов.
Результат обучения: 4) Выполнять подготовку пластичных масс, форм, профилирующей оснастки и инструмента, оборудования к процессу формования.
Критерии оценки:
1. Определяет пригодность гипсовых форм к работе, контролирует их изношенность.
2. Подготавливает формы различного типа (неразъемные, разъемные) для формования.
3. Описывает назначение, устройство и принцип действия формовочного станка.
4. Определяет степень влажности и качество формовочных масс.
5. Проверяет исправность оборудования, устройств и приспособлений.
6. Устраняет мелкие неполадки оборудования.
7. Использует контрольно-измерительные приборы при подготовке процессу формования.
8. Участвует в ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2. Формовать изделия различной степени сложности из формовочных масс
ПМ 02. Формование фарфоровых и фаянсовых изделий с применением формовочных инструментов, приспособлений и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основной технологической операции формования фарфоровых или фаянсовых изделий на формовочном станке или полуавтомате. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: цели и задачи деятельности формовщика, требования, предъявляемые к формовщику, порядок выполнения операций при формовании, технологический процесс формования масс на формовочном станке или полуавтомате на вальцах, свойства применяемых материалов, схему обслуживаемого участка, устройство оборудования и контрольно- измерительных приборов, правила пользования применяемыми контрольно- измерительными приборами, правила охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты. При изучении модуля обучающиеся учатся: применять правильные приемы труда, учитывать особенности формовочных масс, соблюдать последователь производственных операций при формовании, определять качество формовочных масс, выбирать параметры процесса формовки изделий в соответствие с технологическим регламентом, выполнять съем отформованных полуфабрикатов и передачу на конвейер сушила, осуществлять контроль отформованных масс, определять и исправлять дефекты формования, соблюдать установленные правила безопасной работы.
Результат обучения: 1) Вести процессы формования плоских и полых фарфоровых и фаянсовых изделий.
Спецтехнология (по квалификациям) Основы стандартизации, метрологии и управления качеством производства. Технический анализ и контроль производства Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Күрделілігі қарапайым және орташа бұйымдарды қалыптаудың технологиялық процесін түсінеді.
2. Өндірісте қолданылатын материалдардың құрамы, тағайындалуы және дайындау әдісі бойынша жіктемесін береді.
3. Массаның құрамы мен қабілеттерін анықтайды.
4. Конструкциясы мен гипс қалыптың типін анықтайды.
5. Қалыптау білдекті техникалық пайдалануды және құрылғыны біледі.
6. Кәсіби қызметте құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
7. Сапалы өнім алуда қалыптаушының рөлін түсінеді.
8. Сапалы өнім алуда күйдірушінің рөлін түсінеді.
9. Технологиялық процесті ұйымдастыру және бақылау үшін техник-технологтың рөлін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Фарфор мен фаянс бұйымдарын өндіретін кәсіпорындар туралы мәліметтерді біледі.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның тағайындалуы мен құрылымын түсінеді.
2. Шығарылатын өнімнің сұрыпталымын таңдайды.
3. Өндіріс жабдығын сәйкестендіреді.
4. Жабдықтың құрылымы, оның жұмыс жасау қағидаттары туралы білімін көрсетеді.
5. Технологиялық процесстің аппаратуралық схемасын құрастырады.
6. Кәсіпорының алынған өнімін қолдану саласын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте еңбекті және қоршаған ортаны қорғау қағидаларын сақтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өндірісте еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының негіздерін іс жүзінде қолданады.
2. Өндірістік жабдықта жұмыс істеу кезінде басты қауіптіліктерді түсінеді.
3. Қауіпсіздік техникасының алғашқы нұсқаулығының мазмұнын баяндайды.
4. Еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария қағидаларын білетінін көрсетеді.
5. Апаттық жағдайлар, өрт кезінде қызметкерлердің әрекеттеріне бағдарланады.
6. Өндірісте еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
7. Қоршаған ортаны зиянды өндірістік шығарындылардан қорғау туралы ақпаратты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Иілімді массаларды, қалыптарды, бейіндейтін жарақтарды және құрал-саймандарды, жабдықты қалыптау процесіне дайындады жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Гипс қалыптарының жұмысқа жарамдылығын анықтайды, олардың тозуын бақылайды.
2. Қалыптау үшін әртүрлі типтік қалыптарды (ажырамас, ажырайтын) дайындайды.
3. Қалыптау білдектің тағайындалуын, құрылуын және әрекет ету принципін сипаттайды.
4. Қалыптау массалардың ылғалдылық дәрежесі мен сапасын анықтайды.
5. Жабдықтың, құрылғы мен аспаптардың жөндеулігін тексереді.
6. Жабдықтың ұсақ ақауларын жояды.
7. Қалыптау процесіне дайындалған кезде бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
8. Қызмет көрсету жабдықты жөндеуге қатысады.
КҚ 2. Қалыптау массалардан күрделілік дәрежесі әртүрлі бұйымдарды қалыптау.
КМ 02. Қалыптау құралдарды, аспаптар мен жабдықтарды қолданып, фарфор мен фаянс бұйымдарын қалыптау.
Бұл модуль қалыптау білдегінде немесе жартылай автоматта фарфор немесе фаянс бұйымдарын қалыптаудың негізгі технологиялық операцияларын орындауға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар: қалыптаушы қызметінің мақсаты мен міндеттерін; қалыптаушыға қойылатын талаптарды; қалыптау кезінде операцияларды орындау тәртібін; массаларды қалыптау білдегінде немесе жартылай атвоматта қалыптаудың технологиялық процесін; қолданылатын материалдардың қасиеттерін; қызмет көрсететін учаскенің схемасын; жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын; қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану ережелерін;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғанысты қамтамасыз ету қағидаларын меңгереді. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде:
еңбектің дұрыс тәсілдерін қолдануды;
қалыптау массалардың ерекшеліктерін ескеруді;
қалыптау кезінде өндірістік операциялардың реттілігін сақтауды;
қалыптау массалардың сапасын анықтауды; технологиялық регламентке сәйкес бұйымдарды қалыптау процесінің параметрлерін таңдауды;
қалыптанған жартылай фабрикаттардың шешу және кептіргіштің конвейеріне жіберуді;
қалыптанған массаларға бақылау жүргізуді;
қалыптау ақауларын анықтау және түзетуді;
қауіпсіз жұмыстың белгіленген қағидаларын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпақ және іші қуыс фарфор мен фаянс бұйымдарды қалыптау процестерді жүргізу.
Арнайы технология (біліктілік бойынша) Стандарттау, метрология және өндіріс сапасын басқару негіздері. Өндірісті техникалық талдау және бақылау Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

1. Выполняет формование на формовочном станке простейших изделий из пластической массы и глины с использованием плоских (тонких или утолщенных) и объемных шаблонов (роликов):
- на гипсовую форму или в форму, укрепленную в формодержателе (шпинделе), укладывает заготовку массы и включают станок;
- при вращении формы плоский стальной шаблон, соответствующий по форме внутренней
2. Снимает с патрона гипсовую форму с изделием (после остановки станка) и укладывает на полку для сушки, пустую форму после подсушки подает к станку для нового формования.
3. Проверяет качество полуфабрикатов по окончании процесса формовки.
ПК 3. Обслуживать и регулировать производственное оборудование, приспособление, использовать инструменты в процессе формования изделий
ПМ 03. Обслуживание и несложный ремонт формовочного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания формовочного оборудования и его несложного ремонта. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные типы формовочного оборудования, правила эксплуатации, систему технического обслуживания оборудования, технику выполнения смазки узлов и механизмов, применяемые инструменты и приспособления, правила безопасной работы, виды слесарных работ и технологию их выполнения. После освоения модуля обучающиеся учатся: проверять исправность формовочного оборудования перед работой, очищать и смазывать узлы и механизмы, выполнять ежедневное техническое обслуживание оборудования, выполнять несложный ремонт узлов, выполнять слесарные работы при техническом обслуживании оборудования.
Результат обучения: 1) Определять эксплуатационные свойства формовочного оборудования и сушилок.
Оборудование для производства фарфоровых и фаянсовых изделий.
Слесарная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Дает характеристику устройству и эксплуатационным свойствам оборудования:
-формовочным аппаратам с механическим приводом;
- одношпиндельным и двухшпиндельным полуавтоматам (марки ПТ и АТФ);
-роторным полуавтоматам марки ФАП);
-оборудованию поточных линий;
-сушилкам.
2. Цитирует правила эксплуатации формовочного оборудования.
3. Определяет работоспособность единицы оборудования.
4. Анализирует причины неисправностей оборудования.

1. Қалыптау білдегінде жалпақ (жіңішке немесе қалындатылған) және көлемді шаблондарды (роликтерді) қолданып, иілгіш масса мен саздан қарапайым бұйымдарды қалыптайды: гипс қалпына немесе қалып ұстағышқа (шпиндельде) бекітілген қалыпқа, масса дайындамасын салады және білдекті қосады;
қалып айналған кезде қалпы бойынша бұйымның ішкі бетіне сәйкес келетін және еңісте бекітілген жалпақ болат шаблон массаға радиалды жазықтықта түсіріледі және бұйымды қалыптайды;
артық массаны кесіп алып тастайды;
бұйым қабырғасының қалындығын калибрмен бақылайды;
дайындаманың бетін қалыптаудың ақырғы кезеңінде бұйымның бетін тегіс қылып шығару үшін сумен сулайды.
2. Патроннан бұйым бар гипс қалыпын шешеді (білдек тоқтағаннан кейін) және кептіру үшін сөреге қояды, бос қалыпты кептіргеннен кейін жаңа қалыптау үшін білдекке жібереді.
3. Қалыптау процесі аяқталғаннан кейін жартылай фабрикаттардың сапасын тексереді.
КҚ 3. Өндірістік жабдықты, аспаптарды реттеу және қызмет көрсету, бұйымды қалыптау процесінде құрал-саймандарды қолдану
КМ 03. Қалыптау жабдығына қызмет көрсету және жеңіл жөндеу жасау.
Бұл модуль қалыптау жабдыққа қызмет көрсету және жеңіл жөндеуді орындау үшін қажет білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- қалыптау жабдықтың негізгі түрлерін;
-пайдалану ережесін;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету жүйесін;
- түйіндер мен механизмдердің майлауын орындау техникасын;
- қолданылатын құралдар мен керек-жарақтар;
- қауіпсіз жұмыс қағидаларын;
- слесарлық жұмыстар түрлерін және оларды орындау технологиясын меңгереді; Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар: - жұмыс алдында қалыптау жабдықтың дұрыстығын тексеруді;
тораптар мен механизмдерді тазарту және майлау;
- жабдыққа күнделікті техникалық қызмет көрсетуді орындауды;
- тораптардың жеңіл жөндеуін орындауды;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалыптау жабдық пен кептіргіштің пайдалану қасиеттерін анықтау.
-фарфор мен фаянс бұйымдарын өндіру жабдығы.
Слесарлық практика
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Құрылғыға және жабдықтың пайдаланушылық қасиеттеріне сипаттама береді:
- механикалық жетекпен қалыптау аппараттарына;
бір сүмбілі және екі сүмбілі жартылай автоматтарға (ПТ және АТФ маркалы);
- ФАП маркалы роторлық жартылай автоматтарға);
- ағынды желі жабдықтарына;
- кептіргіштерге.
2. Технологиялық жабдықты пайдалану ережесіне дәйексөз келтіреді.
3. Жабдық бірлігінің жұмыс қабілетін анықтайды.
4. Жабдықтың ақаулар себептерін талдайды.

5. Указывает на внешние проявления неполадок в работе формовочного оборудования.
6. Оформляет документацию для передачи оборудования в ремонт.
Результат обучения: 2) Выполнять требования по техническому обслуживанию и несложному ремонту оборудования для формования изделий.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в содержании технического паспорта оборудования.
2. Читает и понимает чертежи формовочного оборудования общего вида.
3. Составляет схемы смазки узлов и механизмов формовочного аппарата.
4. Выполняет техническое обслуживание формовочного аппарата на протяжении всей рабочей смены;
-осмотр перед работой;
-смазку узлов и деталей;
-подготовку к передаче смены
5. Принимает участие в периодическом техническом обслуживании машин:
-в диагностировании изношенности узлов и деталей;
-при выполнении крепежных и регулировочных работ;
-в смазке узлов и механизмов.
6. Принимает участие в составлении планов ремонта оборудования.
7. Принимает участие в несложном ремонте узлов оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять общеслесарные работы
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и свойства металлов и сплавов, виды их механической, химической и термической обработки.
2. Владеет методами измерения параметров и определения свойств материалов.
3. Идентифицирует виды слесарных работ и понимает технологию их выполнения.
4. Понимает требования к качеству обработки деталей.
5. Различает виды износа деталей и узлов.
6. Определяет свойства смазочных материалов
7. Осуществляет выбор и подготовку необходимых инструментов и приспособлений для слесарных работ.
8. Выполняет:
-разметку;
-рубку;
-правку;
-гибку;
-резку;
-опиливание;
-клепку;
-пайку;
-лужение и склеивание, нарезание резьбы.
9. Использует инструменты и контрольно- измерительные приборы при выполнении слесарных работ.
ПК 4. Выполнять основные виды работ по квалификации "123301 2
Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по квалификации "123301 2
Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
Данный модуль имеет целью обеспечить квалификацию обучающихся в соответствие с требованиями учебного плана, закрепить и углубить знания, полученные обучающимися, приобщить обучающихся к производственному труду. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию формования заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий, виды сырьевых материалов для приготовления пластических масс, свойства и назначение ингредиентов в массе, требования к качеству масс, требования к качеству гипсовых форм, технику формования, устройство и правила эксплуатации используемого оборудования, требования государственных стандартов к качеству сырья и готовой продукции, правила безопасной эксплуатации формовочного оборудования. После освоения модуля обучающие учатся: обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованное в технологическом процессе формования заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий, осуществлять контроль и регулирование процесса формования, осуществлять контроль работы оборудования, выполнять контроль качества отформованных заготовок, работать с технологическими регламентами и стандартами, владеть безопасными приемами обслуживания формовочных аппаратов.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в методах формования фарфоровых и фаянсовых изделий.
Практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:

5. Қалыптау жабдық жұмысындағы ақаулықтардың сыртқы көрінісін көрсетеді.
6. Жабдықты жөндеуге тапсыру үшін құжаттаманы рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйымдарды қалыптау үшін жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жеңіл жөндеу бойынша талаптарды орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жабдықтардың техникалық төлқұжатының мазмұнын біледі.
2. Жалпы түрдегі қалыптау жабдықтардың сызбаларын оқиды және түсінеді.
3. Қалыптау аппаратының тораптар мен механизмдерін майлау схемасын құрайды.
4. Барлық жұмыс ауысымы бойы қалыптау аппаратына техникалық қызмет көрсетуін орындайды;
- жұмыс алдында қарау;
- тораптар мен бөлшектерді майлау;
- ауысымды тапсыруға дайындау
5. Машиналарға жүйелі техникалық қызмет көрсетуге қатысады:
- тораптар мен бөлшектердің тозуын диагностикалауға;
- бекіту және реттеу жұмыстарын орындаған кезде;
тораптар мен механизмдерді майлауға.
6. Жабдықты жөндеу жоспарларын құруға қатысады.
7. Жабдық тораптарын жеңіл жөңдеуіне қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жалпы слесарлық жұмыстарды орындау
Бағалау өлшемшарттары:
1. Металдар мен қорытпалардың тағайындалуы мен қасиеттерін, олардың механикалық, химиялық және термикалық өңдеу түрлерін түсінеді.
2. Материалдардың параметрлерін өлшеу және қасиеттерін анықтау әдістерін меңгереді.
3. Слесарлық жұмыс түрлерін сәйкестендіреді және оларды орындау технологиясын түсінеді.
4. Детальдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды түсінеді.
5. Бөлшектре мен тораптардың тозу түрлерін айырады.
6. Майлау материалдарының қасиеттерін анықтайды.
7. Слесарлық жұмыстар үшін қажетті құралдар мен керек-жарақтарды таңдау мен дайындауды жүзеге асырады.
8. Келесіні жасайды:
-белгілеу;
-ұсақтау;
-түзету;
-икемдеу;
-кесу;
-егеу;
-тойтару;
-пісіру;
-қалайылау және жапсыру, бұрандасын кесу.
9. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
КҚ 4. "123301 2 - Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындайды
КМ 04. "123301 2 - Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім алушылардың біліктілігін қамтамасыз етуді, білім алушылардың алған білімдерін нығайтып, тереңдете түсуді, білім алушыларды өндірістік еңбекке баулуды мақсат етеді. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- фарфор мен фаянс бұйымдарының дайындамаларын қалыптау технологиясын;
- иілімді массаларды дайындау үшін шикізаттық материалдардың түрлерін;
- массадағы ингридиенттердің қасиеттері мен міндетін;
- масса сапасына қойылатын талаптарды;
- гипс қалыптарының сапасына қойылатын талаптарды;
- қалыптау техникасын;
- қолданылатын жабдықты пайдалану ережелері мен құрылысын;
- шикізат пен дайын өнімнің сапасына Мемлекеттік СТ пен ТШ талаптарын;
- қалыптау жабдықты қауіпсіз пайдалану ережелерін меңгереді. Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- фарфор мен фаянс бұйымдарын қалыптаудың технологиялық процесіне қосылған жабдық пен аппаратқа қызмет көрсетуді;
- қалыптау процесін бақылау мен реттеуді жүзеге асыруды;
- жабдықтың жұмысын бақылауды жүзеге асыруды;
- қалыпталған дайындамалардың сапасын бақылауды орындауды;
- технологиялық регламенттермен және стандарттармен жұмыс жасауды;
- қалыптау аппараттарына қызмет көрсетудің қауіпсіз тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Фарфор мен фаянс бұйымдарды қалыптау әдістерінде бағдарлану.
Жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалау өлшемшарттары:

1. Дает краткое описание технологического процесса изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий методом формования из пластической массы.
2. Выделяет группы ингредиентов для получения пластической массы.
3. Владеет информацией о способах осуществления технологических процессов формования заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий на различном формовочном оборудовании.
4. Понимает содержание должностной инструкции формовщика.
5. Ориентируется в вопросах охраны труда формовщика.
Результат обучения: 2) Получать рабочую профессию.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-техническую документацию, стандарты в области профессиональной деятельности формовщика.
2. Имеет практический опыт обслуживания и регулировки производственного оборудования, приспособлений, использования инструментов в процессе формования изделий.
3. Определяет изношенность и пригодность форм, подготавливает формы к работе.
4. Определяет качество формовочной массы.
5. Выполняет формование изделий различной степени сложности из формовочных масс.
6. Проводит контроль качества формованных изделий.
7. Соблюдает правила техники безопасности при работе.
8. Проверяет исправность оборудования, выявляет и устраняет мелкие неисправности в процессе эксплуатации оборудования.
9. Осуществляет профилактические мероприятия для поддержания полуавтомата и формовочного станка в рабочем состоянии.
10. Выявляет дефекты сформованных изделий и устраняет их причины.
Результат обучения: 3) Сдавать отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию 123304 2
Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий.
2. Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
Квалификация "123302 2 Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПК 5. Обслуживать и регулировать печи различного типа действия для обжига фарфоровых, фаянсовых изделий
ПМ 05. Обслуживание и регулировка печей различного типа для обжига фарфоровых, фаянсовых изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения обжига заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: цели и задачи деятельности обжигальщика, требования, предъявляемые к обжигальщику фарфоровых и фаянсовых изделий, порядок выполнения подготовительных работ, порядок выполнения обжига, вредные и опасные производственные факторы при ведении работ, методы безопасной эксплуатации печей различного типа.
Результат обучения: 1) Готовить необходимые для работы инструменты и приспособления.
Специальная технология (по квалификациям) Производственное обучение
Охрана труда.
Автоматизацию технологических процессов
Критерии оценки:

1. Фарфор мен фаянс бұйымдарын иілімді массадан қалыптау әдісімен жасаудың технологиялық процесіне қысқаша сипаттама береді.
2. Иілімді массаларды жасау үшін ингридиенттер тобын белгілейді.
3. Фарфор мен фаянс бұйымдарының дайындамаларын әртүрлі қалыптау жабдықтарында қалыптаудың технологилық процестерін жүзеге асыру әдістері туралы ақпаратты біледі.
4. Қалыптаушының лауазымдық нұсқаулықтың мазмұнын түсінеді.
5. Қалыптаушының еңбегін қорғау мәселелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс кәсібін алу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қалыптаушының кәсіптік қызметінің саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы, стандарттарды қолданады.
2. Бұйымдарды қалыптау процесінде құрал саймандарды қолдану, өндірістік жабдықты, керек-жарақтарға қызмет көрсету мен реттеудің практикалық тәжірибесі бар.
3. Қалыптардың тозуы мен жарамдылығын анықтайды, қалыптарды жұмысқа дайындайды.
4. Қалыптау массасының сапасын анықтайды.
5. Қалыптау массалардан күрделілігі әртүрлі дәрежедегі бұйымдардың қалыптауын орындайды.
6. Қалыпталған бұйымдардың сапасына бақылау жүргізеді.
7. Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды
8. Жабдықтың жөндеулігін тексереді, жабдықты пайдалану процесінде ұсақ ақауларды анықтайды және жояды.
9. Жартылай автоматты және қалыптау білдегін жұмыс күйінде ұстау үшін профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады.
10. Қалыпталған бұйымдардың ақауларын анықтайды және олардың себептерін жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практика бойынша есеп тапсыру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Біліліктілікке емтихан тапсырады және 123304 2 біліктілігін алады.
Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы Берілген біліктілігі бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
"123302 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші" біліктілігі
КҚ 5. Фарфор, фаянс бұйымдарын күйдіру үшін әртүрлі типтік пештерге қызмет көрсету және реттеу.
КМ 05. Фарфор, фаянс бұйымдарын күйдіру үшін әртүрлі типтік пештерге қызмет көрсету және реттеу.
Бұл модуль фарфор мен фаянс бұйымдарының дайындамаларын күйдіру үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- күйдіруші қызметінің мақсаттары мен міндеттерін;
- фарфор мен фаянс бұйымдарының күйдірушісіне қойылатын талаптарды;
- дайныдық жұмыстарды орындау тәртібін;
- күйдіруді орындау тәртібін;
- жұмыс жүргізу кезіндегі зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
- әртүрлі типті пештерді қауіпсіз пайдалану әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс үшін қажетті құралдар мен керек-жарақтарды дайындау.
Арнайы технология (біліктілік бойынша) Өндірістік оқыту
Еңбекті қорғау.
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Бағалау өлшемшарттары:

1. Выполняет правила организации рабочего места.
2. Проверяет:
- чистоту рабочей площадки и оборудования;
- исправность приточно-вытяжной вентиляции;
- наличие и достаточность освещения.
3. Проверяет наличие рабочих инструментов и их исправность.
4. Проверяет наличие и комплектность средств пожаротушения.
5. Проверяет исправность заземления.
6. Проверяет наличие рабочей и технологической документации.
7. Проверяет соответствие и качество капселей для первого и второго обжига.
Результат обучения: 2) Осуществлять технологические процессы обжига фарфоровых и фаянсовых изделий в печах периодического и непрерывного действия.
Критерии оценки:
1. Знаком с ассортиментом изделий и требованиями, предъявляемыми к качеству их обжига.
2. Ориентируется в режимах обжига изделий разного ассортимента.
3. Понимает схемы садки полуфабрикатов.
4. Дает характеристику устройству и правилам технической эксплуатации печей разных систем и конструкций и связанных с ними механизмов, транспортных средств различного типа.
5. Указывает факторы, влияющие на производительность печей.
6. Читает электротехнические схемы контрольно-измерительных приборов.
7. Демонстрирует основные способы регулирования температуры.
8. Перечисляет правила и порядок включения и выключения газа и воздуха при обжиге, отключения и регулирования горелок.
9. Читает и понимает схемы блокировки, автоматизации и сигнализации.
10. Понимает причины возникновения брака и способы его предупреждения
11. Ведет процесс обжига фарфоровых или фаянсовых изделий в печах периодического или непрерывного действия под руководством обжигальщика более высокой квалификации:
- поддерживает установленный режим топок и соблюдает заданную температуру в соответствующих точках печного канала; наблюдает:
- за загрузкой вагонеток;
- за исправным состоянием муфельных плит;
- за экономичным расходованием топлива и электроэнергии.
Результат обучения: 3) Владеть безопасными приемами эксплуатации печей.
Критерии оценки:
1. Понимает вред для обслуживающего персонала основных производственных факторов в цехах обжига:
- высоких температур;
- конвекционного и лучистого тепла;
- газообразных выделений и пыли;
- загрязнения воздуха рабочих помещений вредными выделениями.
2. Дает характеристику технологическим, санитарно-техническим и строительным мероприятиям для снижения вредных факторов обжига на персонал:
- теплоизоляция приборов и оборудования;
- снижение теплоотдачи путем увеличения толщины стенок печей и введения воздушных прослоек;
- применение щитов (рам), охлаждаемых циркулирующей в них водой;

1. Жұмыс орнын ұйымдастыру қағидаларын орындайды.
2. Келесілерді тексереді:
- жұмыс алаңы мен жабдықтың тазалығы,
- ағынды-сорғылы вентиляцияның дұрыстығы;
- жарықтандырудың болуы және жеткіліктілігі.
3. Жұмыс құралдарының болуын және олардың жарамдылығын тексереді.
4. Өрт сөндіретін құралдардың болуы мен жиынтықтылығын тексереді.
5. Жерге тұйықтау дұрыстығын тексереді.
6. Жұмыс және технологиялық құжаттаманың болуын тексереді.
7. Бірінші мен екінші күйдіру үшін касельдердің сәйкестігі мен сапасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүйелі мен үздіксіз әрекет ету пештерде фарфор мен фаянс бұйымдарын күйдірудің технологиялық процестерін жүзеге асырады.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бұйымдардың сұрыптамасымен және оларды күйдіру сапасына қойылатын талаптармен таныс.
2. Әртүрлі сұрыптаманың бұйымдарын күйдіру режимдерінде бағдарланады.
3. Жартылай фабрикаттарды отырғызу схемаларын түсінеді.
4. Жүйелер мен конструкциялары әртүрлі пештердің құрылысы мен техникалық пайдалану ережелеріне және оларға байланысты механизмдерге, әртүрлі типті көлік құралдарына сипаттама береді.
5. Пештердің өнімділігіне әсер ететін факторларды көрсетеді.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының электротехникалық схемаларын оқиды.
7. Температураны реттеудің негізгі әдістерін көрсетеді.
8. Күйдіру кезінде газ бен ауаны қосу және сөндіру ережелері, жанарғыларды сөндіру және реттеу ережелері мен тәртібін атайды.
9. Бұғаттау, автоматтандыру және сигнализация схемаларын оқиды және түсінеді.
10. Брактың пайда болу себептерін және оны алдын алу әдістерін түсінеді
11. Фарфор немесе фаянс бұйымдарды жүйелі немесе үздіксіз әрекет ететін пештерде біліктілігі жоғары күйдірушінің басшылығымен күйдіру процесін жүргізеді.
- оттықтың белгілеген режимін ұстап тұрады және пеш каналының тиісті нүктелерінде берілген температураны сақтайды; келесіні қадағалайды:
- вагоншаларды түсіруді;
- муфельді тақталардың жөңдеулі күйін;
- отын мен электр энергиясының үнемді шығындалуын.
Оқыту нәтижесі: 3) Пештерді пайдаланудың қауіпсіз әдістерін игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Күйдіру цехтерінде негізгі өндірістік факторлардың қызмет көрсету қызметкерлері үшін зиянын түсінеді:
- жоғары температуралардың;
- конвекциялық және сәулелі жылудың;
- газ тәрізді бөлінділер мен шаңның;
- жұмыс жайлар ауасының зиянды бөлінділермен ластануы.
2. Күйдірудің зиянды факторларының қызметкерлерге әсерін төмендетуге арналған технологиялық, санитарлық-техникалық және құрылыс іс-шараларына сипаттама береді:
- аспаптар мен жабдықтардың жылу оқшаулауы; - пеш қабырғаларының қалындығын үлкейту және ауа қабаттарын енгізу арқылы жылу беруді төмендету;
- ішіндегі айналатын сумен салқындатылатын қалқандарды (рамаларды) қолдану;

- укрытие металлическими кожухами, окрашенными алюминиевой краской, щитами с воздушной прослойкой шириной (80 – 100) мм.
3. Понимает преимущество туннельных печей для обжига, в значительной мере уменьшающих вредное влияние на организм рабочих.
4. Поясняет необходимость наличия вентилируемых коридоров или тупиков для остывания вагонеток в туннельных печах.
5. Обосновывает необходимость предела нижней температуры 45°С для наружных поверхностей дверей или торцевых заслонок туннельных и конвейерных печей.
6. Указывает на необходимость герметизации загрузочного торца туннельной печи и использование вытяжной вентиляции.
7. Поддерживает температуру выгружаемых изделий не более 45°С.
8. Ориентируется в требованиях к производительности вентиляторов, размеров каналов и трубопроводов для обеспечения 300-350-кратного воздухообмена в час.
9. Применяет средства индивидуальной защиты.
10. Соблюдает правила личной гигиены.
ПК 6. Контролировать и регулировать основные параметры процесса обжига фарфоровых, фаянсовых изделий
ПМ 06. Контроль и регулирование параметров обжига
Данный модуль описывает знания умения и навыки, необходимые для регулирования процессов обжига фарфора и фаянса. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
сущность физико-химических процессов, протекающих в изделиях во всех периодах обжига, типы приборов контрольно-измерительных приборов и автоматики их устройство и принцип действия, назначение датчиков и анализаторов, области применения, правила эксплуатации, методы контроля параметров обжига с использованием датчиков, схемы автоматизации процессов обжига. При автоматизации
-выбирать датчики и анализаторы для контроля параметров обжига;
- давать характеристику устройству регуляторов и принципу их действия;
-обслуживать автоматизированные системы управления процессами обжига.
Результат обучения: 1) Регулировать параметры процесса обжига.
Электротехника.
Автоматизация технологических процессов
Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Поддерживает температуры в камерах, находящихся на подогреве, обжиге и охлаждении.
2. Регулирует тягу.
3. Соблюдает график, применяет кривые обжига.
4. Переводит камеры с малого огня на большой.
5. Следит за показаниями пирометра и термопары в различных зонах печи.
6. Ведет записи температуры обжига.
7. Следит за давлением газа.
8. Контролирует работу вентиляторов и дымососов.
Результат обучения: 2) Обслуживать автоматизированные системы управления технологического процесса обжига фарфора и фаянса.
Критерии оценки:

- қалындығы (80 - 100) мм ауа қабаты бар қалқандармен, боялған алюминий бояумен, металл қаптамамен жабу.
3. Жұмыскерлердің ағзасына зиянды әсерді елеулі мөлшерде азайтатын, күйдіру үшін туннельді пештердің артықшылығын түсінеді.
4. Туннельді пештердегі вагоншалардың салқындауы үшін желдетілетін дәліздердің немесе тұйықтардың болу қажеттілігін түсіндіреді.
5. Туннельдік пен конвейерлік пештердің есіктерінің немесе бүйірдегі жапқыштардың сыртқы беттері үшін төменгі температураның 45°С шектің қажеттілігін негіздейді.
6. Туннельдік пештің тиеу бүйірін герметизациялау және тартым вентиляцияны қолдану қажеттілігін көрсетеді.
7. Түсірілетін бұйымдардың 45°С аспайтын температурасын ұстап тұрады.
8. Желдеткіштердің өнімділігіне, сағатына 300-350-еселік ауа алмасуды қамтамасыз ету үшін каналдар мен құбырлардың өлшемдеріне қойылатын талаптарды біледі.
9. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
10. Жеке бас гигиенасының қағидаларын сақтайды.
КҚ 6. Фарфор, фаянс бұйымдарын күйдіру процесінің негізгі параметрлерін бақылау және реттеу.
КМ 06. Күйдіру параметрлерін бақылау және реттеу.
Бұл модуль фарфор мен фаянсты күйдіру процестерін реттеу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- күйдірудің барлық кезеңдерінде бұйымдарда өтетін физикалық-химиялық процестердің маңызын;
- аспаптарының типтері, олардың құрылысы мен әрекет ету принципін;
- датчиктер мен талдауыштардың тағайындалуын, қолдану саласын;
-пайдалану ережесін;
-датчиктерді қолданып күйдіру параметрлерін бақылау әдістерін;
- күйдіру процестерін автоматтандыру схемалары, автоматтандыру кезінде;
-күйдіру параметрлерін бақылау үшін датчиктер мен талдағыштарды таңдауды;
-реттегіштердің құрылғыларына және олардың әрекет ету принциптеріне сипаттама беру;
-күйдіру процестерін басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне қызмет көрсетуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күйдіру процесінің параметрлерін реттеу.
Электротехника.
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары
1. Ысытуда, күйдіру мен салқындатуда тұрған камераларда температураны ұстап тұрады.
2. Тартымды реттейді.
3. Кестені сақтайды, күйдіру қисықтарын қолданады.
4. Камераларды кіші оттан үлкенге ауыстырады.
5. Пештің әртүрлі аймақтарында пирометр мен термопардың көрсетілімдерін қадағалайды.
6. Күйдіру температурасын жазып отырады.
7. Газ қысымын қадағалайды.
8. Желдеткіштер мен түтін сорғыштардың жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Фарфор мен фаянсты күйдірудің технологиялық процесін автоматтандырылған басқару жүйелеріне қызмет көрсету.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Понимает структуру автоматической системы управления рабочими процессами на основе заданных значений технологических параметров.
2. Читает схемы автоматизации процесса обжига.
3. Определяет автоматические регуляторы на схеме и объясняет их назначение.
4. Читает электротехнические чертежи и схемы оборудования.
5. В целях поддержания заданной температуры по длине туннельной печи применяют систему автоматического регулирования с автономными регуляторами, следящими за:
- постоянным расходом топлива;
- подачей или забором воздуха из зоны охлаждения;
- отводом дымовых газов.
6. Осуществляет автоматическую подачу вагонеток в печь через определенные интервалы времени.
7. Контролирует подачу воздуха и топлива в печь позиционными или пропорциональными регуляторами.
8. Объясняет принцип действия системы двухпозиционного автоматического регулятора.
9. Понимает автоматическое регулирование режима обжига звуковой и световой сигнализацией для остановки вентиляторов и дымососов с помощью сигнальных ламп, подключенных к мембранным индукционным датчикам.
10. Объясняет принцип использования электронного регулятора перепада давления.
ПК 7. Контролировать качество готовой продукции
ПМ 07. Контроль качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения контроля качества готовых фарфоровых и фаянсовых изделий. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- государственные стандарты и технические условия на фарфоровые, фаянсовые изделия и майолику;
-правила отбора изделий для контроля качества;
-визуальные методы определения качества готовых изделий;
- лабораторные методы определения качества фарфоровых и фаянсовых изделий;
-приборы и инструменты, применяемые для анализа;
-методы лабораторного анализа;
-основные дефекты изделий.
После освоения модуля учащиеся учатся:
- определять соответствие изделия своему назначению;
- правила отбора изделий для контроля качества;
-визуальные методы определения качества готовых изделий;
- лабораторные методы определения качества фарфоровых и фаянсовых изделий;
-приборы и инструменты, применяемые для анализа;
-методы лабораторного анализа;
-основные дефекты изделий.
После освоения модуля учащиеся учатся определять соответствие изделия своему назначению.
Результат обучения: 1) Владеть методами контроля качества фарфоровых и фаянсовых изделий.
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством производства. Технический анализ и контроль производства
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды контроля:
производственный и лабораторный.
2. Понимает основы контроля качества основных материалов:
- правила отбора изделий;
- подготовку изделий к испытанию;
- методы анализа материалов;
- устройство приборов и инструментов, применяемых при анализах.

1. Технологиялық процестің берілген мәндері негізінде жұмыс процестерін басқарудың автоматты жүйесінің құрылымын түсінеді.
2. Күйдіру процесін автоматтандыру схемаларын оқиды.
3. Схемадағы автоматты реттегіштерді анықтайды және олардың тағайындалуын түсіндіреді.
4. Жабдықтың электротехникалық сызбалары мен схемаларын оқиды.
5. Туннель пешінің ұзындығы бойы берілген температураны ұстап тұру мақсатында автономдық реттегіштері бар автоматты реттеу жүйесін қолданады, бұл реттегіштер келесіні қадағалайды:
- отынның тұрақты шығынын;
- салқындату аймағынан ауаны жіберу немесе алуды;
- түтін газдарын бұруды.
6. Уақыттың белгілі аралығы арқылы пешке вагоншаларды автоматты жіберуді жүзеге асырады.
7. Позициялық немесе пропорционалды реттегіштермен пешке ауаны жіберуді бақылайды.
8. Екі позициялық автомматты реттегіш жүйесінің әрекет ету принципін түсіндіреді.
9. Мембраналық индукциялық датчиктерге қосылған сигнал лампалардың көмегімен дыбыстық пен жарықтық дабылнамамен күйдіру режимін автоматты реттеуді түсінеді.
10. Қысымның күрт түсуінің электрондық реттегішін қолдану принципін түсіндіреді.
КҚ 7. Дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 07. Дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль дайын фарфор мен фаянс бұйымдарының сапасын бақылауын орындау үшін қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- фарфор, фаянс бұйымдарына және майоликаға мемлекеттік стандарттар мен техникалық қондырғылар;
- сапаны бақылау үшін бұйымдарды іріктеу ережелерін;
- дайын бұйымдардың сапасын көзбен қарап анықтау әдістерін;
- фарфор мен фаянс бұйымдарының сапасын зертханалық анықтау әдістерін;
- талдау үшін қолданылатын аспаптар пен құралдарды;
- зертханалық талдау әдістерін;
- бұйымның негізгі ақауларын меңгереді.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- бұйымның өз тағайындалуына сәйкестігін анықтауды;
- сапаны бақылау үшін бұйымдарды іріктеу ережелерін;
- дайын бұйымдардың сапасын көзбен қарап анықтау әдістерін;
- фарфор мен фаянс бұйымдарының сапасын зертханалық анықтау әдістері;
- талдау үшін қолданылатын аспаптар пен құралдарды;
- зертханалық талдау әдістерін;
- бұйымның негізгі ақауларын меңгереді.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- бұйымның өзінің тағайындалуына сәйкестігін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Фарфор мен фаянс бұйымдарының сапасын бақылау әдістерін игеру.
Стандарттау, метрология және өндіріс сапасын басқару негіздері Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бақылау түрлерін жіктейді:
өндірістік және зертханалық.
Негізгі материалдардың сапасын бақылау негіздерін түсінеді:
- бұйымдарды іріктеу ережелерін;
- бұйымды сынауға дайындауды;
- материалдарды талдау әдістерін;
- талдау кезінде қолданылатын аспаптар мен құралдардың құрылымын.

3. Применяет нормативно-техническую документацию (государственные стандарты и технические условия) на фарфоровые, фаянсовые изделия и майолику.
4. Знаком с лабораторными методами определения качества фарфоровых и фаянсовых изделий.
Результат обучения: 2) Выполнять контроль качества изделий перед обжигом.
Критерии оценки:
1. Выполняет выборку изделий для контроля.
2. Определяет качество отобранных капселей после зачистки и промазки методом наружного осмотра.
3. Проверяет качество оформления полуфабрикатов визуальным анализом.
4. Определяет влажность заготовок по цвету и массе.
5. Знаком с лабораторным методом определения влажности путем высушивания до постоянной массы.
6. Определяет визуально наличие трещин и механических повреждений на поверхности заготовки.
7. Проверяет соответствие толщины и размеров заготовок чертежу изделия путем замера линейкой и шаблонами.
8. Выполняет разбраковку заготовок.
Результат обучения: 3) Выполнять контроль качества изделий после обжига.
Критерии оценки:
1. Выполняет выборку изделий для контроля.
2. Определяет качество обжига отобранных изделий методом перезвонки.
3. Определяет визуальным анализом однородность изделия по степени обжига.
4. Определяет фуксиновым контролем наличие скрытых трещин.
5. Знаком с методикой определения водопоглощения лабораторным методом.
6. Выполняет разбраковку изделий со следующими дефектами:
- формовочный брак и бой (засорка, рватье, отставание деталей, выгорка, жмотины);
- горновой брак и бой (исправимая и неисправимая засорка, засечки, пережог, рватье, деформация, мушка).
7. Объясняет причины брака и дефектов после обжига:
- искажение размеров и формы;
- щербины;
-задувка;
- прыщи;
- пузыри;
- засорка;
- желтоватый оттенок.
8. Ориентируется в методах бездефектной работы.
9. Передает изделия, прошедшие контроль, на декорирование.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации "123302 2 Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
ПМ 08. Выполнение основных видов работ по квалификации "123302 2 Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий"
Данный модуль имеет целью обеспечить квалификацию обучающихся в соответствие с требованиями учебного плана, закрепить и углубить знания, полученные обучающимися, приобщить обучающихся к производственному труду.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- технику обжига заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий, майолики;
- требования государственных стандартов и технических условий к качеству заготовок после обжига;
- правила эксплуатации печей для обжига;
- правила безопасной эксплуатации оборудования для обжига;
После освоения модуля обучающие учатся:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе обжига заготовок фарфоровых и фаянсовых изделий;
- осуществлять контроль и регулирование процесса обжига;
- осуществлять контроль параметров обжига;
-выполнять контроль качества заготовок после обжига;
- работать с технологическими регламентами и стандартами;
- владеть безопасными приемами обслуживания печей.
Результат обучения: 1) Владеть техникой проведения обжига фарфоровых и фаянсовых изделий в печах периодического и непрерывного действия.
Практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:

3. Фарфор, фаянс бұйымдарына және майоликаға нормативтік-техникалық құжаттаманы мемлекеттік стандарттар мен техникалық қондырғылар; қолданады.
4. Фарфор мен фаянс бұйымдарының сапасын зертханалық анықтау әдістерімен таныс.
Оқыту нәтижесі: 2) Күйдіру алдында бұйымның сапасын бақылауды орындайды
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бақылау үшін бұйымның іріктеуін орындайды.
2. Сырттан қарап шығу әдісімен тазартқаннан және майлағаннан кейін іріктелген капсельдердің сапасын анықтайды.
3. Визуалды талдаумен жартылай фабрикаттарды рәсімдеу сапасын тексереді.
4. Дайындамалардың ылғалдылығын түсі мен салмағы бойынша анықтайды.
5. Тұрақты салмаққа дейін кептіру арқылы ылғалдылықты зертханалық анықтау әдісін біледі.
6. Көзбен қарап дайындаманың бетіндегі жарықтардың және механикалық зақымдардың болуын анықтайды.
7. Дайындамалардың қалындығы мен өлшемдерінің бұйымның сызбасына сәйкестігін сызғыштар мен шаблондармен өлшеу арқылы тексереді.
8. Дайындамалардың ақауларын іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Күйдіргеннен кейін бұйымның сапасын бақылау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бақылау үшін бұйымның іріктеуін орындайды.
2. Қоңырау дауысын шығару әдісімен іріктелген бұйымдарды күйдіру сапасын анықтайды.
3. Визуалды талдаумен бұйымның күйдіру дәрежесі бойынша біркелкілігін анықтайды.
4. Жасырын жарықтардың болуын фуксинді бақылаумен анықтайды.
5. Зертханалық әдіспен су сіңіруді анықтау әдістемені біледі.
6. Келесі ақаулары бар бұйымдардың ақауларын іріктеуді жасайды:
- қалыптау брагы немесе сынған (бітелу, жыртылу, бөлшектердің қалып қою, жанып кету, жмотиналар);
- көрік брагы мен сынықтар (түзетілетін және түзетілмейтін бітелу, кертіктер, асыра күйдіру, жыртылу, пішіннің өзгеруі, мушка).
7. Күйдіргеннен кейін брак пен ақаулардың себептерін түсіндіреді:
- өлшемдер пен пішіннің бұрамалануы;
- кетіктер;
- қыздыру;
- безеулер;
- көпіршіктер;
- бітелу;
- сарғыштау рең.
8. Ақаусыз жұмыс әдістері бойынша бағдары бар.
9. Бақылаудан өткен бұйымдарды сәндеуге тапсырады.
КҚ 8. "123302 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші" біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
КМ 08. "123302 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші" біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Бұл модуль оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім алушылардың біліктілігін қамтамасыз етуді, білім алушылардың алған білімдерін нығайтып, тереңдете түсуді, білім алушыларды өндірістік еңбекке баулуды мақсат етеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар: - фарфор мен фаянс бұйымдарының дайындамаларын, майоликаны күйдіру техникасын;
- күйдіргенне кейін дайындамалардың сапасына мемлекеттік стандарттар мен техникалық қондырғылар; талаптарын;
- күйдіруге арналған пештерді пайдалану ережелерін;
- күйдіру үшін жабдықты қауіпсіз пайдалану ережелерін меңгереді.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- фарфор мен фаянс бұйымдарының дайындамаларын технологиялық күйдір процесіне қосылған жабдық пен аппаратураға қызмет көрсетуді;
- күйдіру процесін бақылау мен реттеуді жүзеге асыруды;
- күйдіру параметрлерін бақылауды жүзеге асыруды;
- күйдіргеннен кейін дайындамалардың сапасын бақылауды;
- технологиялық регламенттермен және стандарттармен жұмыс жасауды;
- пештерге қызмет көрсетудің қауіпсіз тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүйелі мен үздіксіз әрекет ету пештерде фарфор мен фаянс бұйымдарын күйдіруді жүргізу техникасын игеру.
Жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалау өлшемшарттары:

1. Ориентируется в способах осуществления оценки: процесса обжига фарфоровых и фаянсовых изделий.
2. Различает назначение первого (утельного) и второго (политого) обжигов.
3. Дает краткое описание режимов обжига.
4. Пересказывает должностную инструкцию обжигальщика фарфоровых и фаянсовых изделий.
5. Ориентируется в вопросах охраны труда обжигальщика.
6. Проверяет качество поступивших на обжиг заготовок.
7. Проверяет качество вагонеток для садки.
Результат обучения: 2) Владеть техникой обслуживания печей и поддержания заданных параметров обжига.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-техническую документацию, стандарты в области профессиональной деятельности обжигальщика.
2. Выполняет обжиг фарфоровых изделий под руководством обжигальщика более высокой квалификации.
3. Поддерживает установленный режим обслуживания топок.
4. Соблюдает температурный режим в соответствующих точках печного канала.
5. Наблюдает за загрузкой вагонеток, за исправным состоянием муфельных плит, за экономичным расходованием топлива и электроэнергии.
6. Устраняет мелкие дефекты в работе печи.
7. Определяет момент окончания процесса обжига и начала выгрузки обожженных изделий из печей.
8. Наблюдает за выгрузкой изделий из печей.
Результат обучения: 3) Сдавать квалификационный экзамен.
Критерии оценки:
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию "123302 2 Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий".
2. Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
Квалификация "123305 3 Техник-технолог"
ПК 9. Планировать внедрение новых технологий фарфора и фаянса и обеспечение оптимальных режимов производства
ПМ 09. Планирование внедрения новых технологий фарфора и фаянса и обеспечения оптимальных режимов производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения техниками - технологами своих должностных обязанностей по технологическому обеспечению производственного процесса. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- технику разработки технологического процесса;
- методы планирования и экономической оценки результатов производственной деятельности подразделения;
- технологию разработки чертежей или эскизов изделия;
- методы обеспечения качества продукции, которая должна соответствовать чертежам, спецификациям и техническим требованиям стандартов;
- систему производственного менеджмента;
- основы черчения;
- основы технической механики;
- содержание нормативно - технической документации фарфорового и фаянсового производства;
- современные методы формования и обжига фарфора и фаянса;
- оборудование фарфорового и фаянсового производства;
- основы проектирования технологии изготовления изделия;
- методы определения необходимого оборудования, и численности рабочих;
- способы определения проектируемой или нормативной деятельности производственного цикла;
- основы менеджмента;
- информационные системы в профессиональной деятельности. После освоения модуля обучающиеся учатся:
- составлять и читать чертежи (эскизы) изделий;
- продумывать логическую последовательность операций;
- составлять технологическую карту производственных операций;
- выполнять технические расчеты;
- определять перечень необходимых для производства деталей технологической оснастки (включая нестандартные), рабочих инструментов, средств измерения и контрольно- измерительных приборов;
- оформлять разрабатываемую документацию с помощью компьютерных технологий;
-выполнять курсовое проектирование по технологии резины и экономике отрасли.
Результат обучения: 1) Владеть теоретическими основами современной технологии производства фарфоровых и фаянсовых изделий.
Технология фаянсового и фарфорового производства Аналитическая химия Информационные технологии в профессиональной деятельности Экономика отрасли Курсовое проектирование
Критерии оценки:

1. Бағалауды жүзеге асыру әдістерінде бағдары бар: фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіру процесін.
2. Бірінші (утельді) және екінші (құйылған) күйдірудің тағайындалуын айыра біледі.
3. Күйдіру режимдеріне қысқаша сипаттама береді.
4. Фарфор мен фаянс бұйымдарының күйдірушісінің лауазымдық нұсқаулығын айтып береді.
5. Күйдірушінің еңбегін қорғау мәселелерін біледі.
6. Күйдіруге түскен дайындамалардың сапасын тексереді.
7. Отырғызу үшін вагоншалардың сапасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Пештерге қызмет көрсету және күйдірудің берілген параметрлерін ұстап тұру техникасын игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Күйдірушінің кәсіптік қызметінің саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманы, стандарттарды қолданады.
2. Біліктілігі жоғарырақ күйдірушінің басқаруымен фарфор бұйымдарының күйдіруін жасайды.
3. Оттықтарға қызмет көрсетудің белгіленген режимін ұстап тұрады.
4. Пеш каналдарының тиісті нүктелерінде температуралық режимді сақтайды.
5. Вагоншаларды тиеуді, суфельді тақталардың жөндеулі күйін, отын мен электр энергиясының үнемді жұмсалуын қадағалайды.
6. Пештің жұмысында ұсақ ақауларды жояды.
7. Күйдіру процесінің аяқталу және пештен күйдірілген бұйымдарды түсіруді бастау сәтін анықтайды.
8. Пештен бұйымдарды түсіруді қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Біліктілік емтиханын тапсыру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Біліктілік емтиханын тапсырады және 123302 0 Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші біліктілігін алады.
2. Берілген біліктілік бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
123305 3 Техник-технолог біліктілігі
КҚ 9. Фарфор мен фаянстың жаңа технологиялыран ендіруді және өндірістің тиімді режимдерін қамтамасыз етуді жоспарлау
КМ 09. Фарфор мен фаянстың жаңа технологиялыран ендіруді және өндірістің тиімді режимдерін қамтамасыз етуді жоспарлау
Бұл модуль техник-технологтардың өндірістік процесті технологиялық қамтамасыз ету бойынша өз лауазымдық міндеттерін орындауы үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- технологиялық процесті әзірлеу техникасын;
- бөлімшенің өндірістік қызметінің нәтижелерін экономикалық бағалау және жоспарлау әдістерін;
- бұйым сызбаларын немесе нобайларын әзірлеу технологиясын;
- сызбаларға, айрықшаламаларға және стандарттардың техникалық талаптарына сай келуі тиіс өнім сапасын қамтамасыз ету әдістерін;
- өндірістік менеджмент жүйесін;
- сызу негіздерін;
- техникалық механика негіздерін;
- фарфор мен фаянс өндірісінің нормативтік-техникалық құжаттаманың мазмұнын;
- фарфор мен фаянсты қалыптау және күйдіру заманауи әдістерін;
- фарфор мен фаянс өндірісінің жабдығын;
- бұйымды жобалау және дайындау технологиясының негіздерін;
- қажетті жабдықтарды және жұмысшылардың санын анықтау әдістерін;
- өндірістік циклдың жобаланатын немесе нормативтік қызметін анықтау әдістерін;
- менеджмент негіздерін;
- кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологияларды меңгереді. Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- бұйымдардың сызбаларын (нобайларын) құрастыру және оқуды;
- операциялардың қисынды ретін ойластыруды;
- өндірістік операциялардың технологиялық картасын құрастыруды;
- техникалық есептеуді орындауды;
- өндіріс үшін қажетті технологиялық жарақ (әдеттегіден тыс жарақтарды қоса), жұмыс құралдары, өлшеу құралдары және бақылау-өлшеу құралдары бөлшектерінің тізбесін анықтауды;
- компьютерлік технологияның көмегімен әзірленетін құжаттаманы ресімдеуді;
- резеңке технологиясы және сала экономикасы бойынша курстық жобалауды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Фарфор мен фаянс бұйымдарды заманауи өндіру технологиясының теориялық негіздерін игеру.
Фаянс және фарфор өндірісінің технологиясы Талдамалы химия Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар Сала экономикасы Курстық жобалау
Бағалау өлшемшарттары:

1. Перечисляет сырьевые материалы, используемые для изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий:
- пластичные (глинистые);
- отощающие;
- плавни.
2. Дает характеристику важнейшим свойствам глин:
- пластичность;
- набухание;
- усадка;
- спекаемость;
- огнеупорность;
- способность образовывать устойчивые суспензии.
3. Выполняет расчет керамических масс по рациональным составам компонентов.
4. Владеет методикой химического анализа кремния (Si) в виде SiO2 , алюминия (Аl) как Al2 O3, кальция (Са) как СаО, и других элементов.
5. Выполняет пересчет данных химического анализа на минеральные составляющие.
6. Владеет методикой рационального анализа для получения данных минеральных составляющих глины или каолина.
7. Понимает влияние на качества изделий процессов гомогенизации и вакуумирования при подготовке пластических масс и литейных шликеров.
8. Выбирает способы измельчения материалов в зависимости от физических свойств материала, степени крупности кусков и степени измельчения.
9. Определяет основной недостаток пластического формования как неоднородность текстуры, приводящая к короблению изделий при сушке.
10. Указывает основные преимущества методов литья.
11. Выбирает режимы процессов обжига, выделяет основные периоды процесса.
12. Дает характеристику процессов декорирования изделий.
13. Ориентируется в условиях частой смены технологий в профессиональной деятельности.
14. Использует информационно- коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Разрабатывать направления интенсификации действующего технологического процесса и ассортимента тонкой керамики, ее форм и художественно-декоративного оформления.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных направлениях развития технологии тонкой керамики.
2. Разрабатывает технологические схемы и нормативную технологическую документацию проектируемых процессов.
3. Проводит анализ хозяйственной деятельности участка (цеха).
4. Предлагает способы повышения производительности участка заменой сырья (выполняет расчеты).
5. Рекомендует технологические направления снижения себестоимости фарфорофаянсовой массы изделий, введением отработанного катализатора, фарфорового боя.
6. Рекомендует направления модернизации единицы оборудования с целью повышения производительности участка (прилагает схемы и чертежи, выполненные с учетом требований проектирования производства).
7. Предлагает замену технологии производства изделия (составляет новую технологическую схему).
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты экономической эффективности внедрения новой технологии.
Критерии оценки:

1. Фарфор мен фаянс бұйымдарын жасау үшін қолданылатын шикізаттық материалдарды атайды:
- иілімді (сазды);
- аздырғыш;
- балқытпалар.
2. Саздың ең маңызды қасиеттеріне сипаттама береді:
- иілгіштік;
- ісінуі;
- отыруы;
- пісірілуі;
- отқа төзімділігі;
- тұрақты суспензияларды қалыптастыру қабілеті.
3. Құрауыштардың рационалды құрамдары бойынша керамикалық массалардың есептеуін жасайды.
4. Кремнийді (Si) SiO2 түрінде, алюминийді (Аl) Al2 O3 сияқты, кальцийді (Са) СаО сияқты, және басқа элементтерді химиялық талдау әдісін меңгереді.
5. Химиялық талдау деректерінің минералды құрауыштраға қайта есептеуін жүргізеді.
6. Саздың немесе каолиннің минералды құрауыштарының деректерін алу үшін рационалды талдау әдісін меңгереді.
7. Иілімді массаларды және құйылған шликерлерді дайындаған кезде гомогенизация мен вакуумдау процестерінің бұйым сапасына әсерін түсінеді.
8. Материалдардың физикалық қсиеттеріне, кесектердің іріліу дәрежесіне және ұсақтау дәрежесіне байланысты материалдарды ұсақтау әдістерін таңдайды.
9. Иілімді қалыптаудың кептіру кезінде бұйымның шалыстануына әкелетін текстураның әркелкілігі сияқты негізгі кемшілігін анықтайды.
10. Құю әдістерінің негізгі артықшылықтарын көрсетеді.
11. Күйдіру процестерінің режимдерін таңдайды, процестің негізгі кезеңдерін белгілейді.
12. Бұйымдарды сәндеу процестеріне сипаттама береді.
13. Кәсіптік қызметте технологиялардың жиі алмасуы жағдайында бағдары бар.
14. Кәсіптік қызметте ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жіңішке керамиканың қолданыстағы технологиялық процессі мен сұрыптамасын қарқындату, оның пішіндері мен көркемдік-сәндік рәсімдеу бағыттарын әзірлеу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жіңішке керамика технологиясын дамытудың негізгі бағыттарын біледі.
2. Жобаланатын процесстердің технологиялық схемалары мен нормативтік технологиялық құжаттамасын әзірлейді.
3. Учаскенің (цехтің) шаруашылық қызметін талдауды жүргізеді.
4. Учаскенің өнімділігін шикізат алмастырумен арттыру тәсілдерін ұсынады (есептеулерді орындайды).
5. Өңделген катализаторды, фарфор сынықтарын енгізіп, бұйымның фарфорды-фаянсты массасының өзіндік құнын төмендетудің технологиялық бағыттарын ұсынады.
6. Учаскенің өнімділігін арттыру мақсатында жабдық бірліктерін жаңғырту бағыттарын ұсынады (өндірісті жобалау талаптарын ескере отырып орындалған схемалар мен сызбаларды қоса тіркейді).
7. Бұйымдарды өндіру технологиясын ауыстыруды ұсынады (жаңа технологиялық схеманы құрастырады).
Оқыту нәтижесі: 3) Жаңа технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеуді орындау.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Применяет знания основ экономики отрасли.
2. Выполняет расчет системы показателей для определения экономической эффективности внедрения новой технологии:
- капитальные вложения, необходимые для внедрения новых технологий;
- себестоимость продукции (затраты на ее производство и реализацию);
- срок окупаемости дополнительных капитальных вложений и коэффициент эффективности;
- приведенные затраты;
- производительность труда.
3. Осуществляет техническое нормирование труда на производстве.
4. Выполняет расчет вспомогательных натуральных показателей:
- удельный расход топлива, энергии, сырья, материалов;
- количество высвобождаемых рабочих;
- коэффициент загрузки оборудования.
5. Обобщает результаты расчетов и делает выводы.
6. Организует работу производственного персонала.
7. Выполняет курсовое проектирование.
ПК 10. Организовывать технологический процесс и эксплуатацию оборудования
ПМ 10. Организация технологического процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации типового и современного оборудования фарфоро - фаянсового производства. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- устройство современного оборудования приготовления масс, формования и обжига;
- принципы работы и конструкцию основного оборудования и технологической оснастки;
-правила технической эксплуатации оборудования;
- основы автоматизации оборудования;
- принципы делового общения в коллективе;
- основы планирования и организация работы персонала Производственных подразделений;
- контроля выполнения правил внутреннего трудового распорядка;
- принципы организации труда и организации производства. После освоения модуля обучающиеся учатся:
- идентифицировать оборудование по его назначению;
- применять в разработке новых технологических линий общие принципы построения машин, механизмов, деталей;
- определять основные параметры обслуживаемого оборудования отрасли;
- выполнять основные расчеты технических характеристик оборудования;
- руководить техническим обслуживанием оборудования участка (цеха);
- самостоятельно работать с научно-технической и патентной литературой;
- выбирать пути снижения себестоимости продукции.
Результат обучения: 1) Владеть навыками эксплуатации и технического обслуживания технологического оборудования.
Охрана труда
Черчение
Автоматизация технологических процессов Информационные технологии в профессиональной деятельности Менеджмент
Критерии оценки:
1. Ориентируется в типах, конструктивных особенностях и принципах работы основного и вспомогательного оборудования.

1. Сала экономикасының негіздері туралы білімін қолданады.
2. Жаңа технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау үшін көрсеткіштер жүйесін есептеуді орындайды:
- жаңа технология енгізуге қажетті күрделі қаржы жұмсау;
-өнімнің өзіндік құны (оны өндіруге және өткізуге жұмсалатын шығындар);
-қосымша күрделі жұмсалымдарды өтеу мерзімі және тиімділік коэффициенті;
- келтірілген шығындар;
-еңбек өнімділігі.
3. Өндірісте еңбекті техникалық нормалауды жүзеге асырады.
4. Қосалқы табиғи көрсеткіштердің есептеуін жүргізеді:
- отынның, энергияның, шикізаттың, материалдардың үлестік шығыны;
- жұмыстан шығарылатын жұмысшылардың саны;
- жабдықты тиеу коэффициенті.
5. Есептеу нәтижелерін жалпылайды және тұжырым жасайды.
6. Өндірістік қызметкерлердің жұмысын ұйымдастырады.
7. Курстық жобалауды орындайды.
КҚ 10. Технологиялық процесті және жабдықты пайдалануды ұйымдастыру.
КМ 10. Технологиялық процесті ұйымдастыру.
Бұл модуль фарфор-фаянстық өндірістің үлгілік және заманауи жабдықтарын пайдалануға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- массаларды дайындауды, қалыптау мен күйдіру заманауи жабдықтың құрылысын;
- негізгі жабдықтардың және технологиялық жарақтардың жұмыс қағидаты мен құрылымын;
- жабдықты техникалық пайдалану қағидаларын;
- жабдықты автоматтандыру негіздерін;
-ұжымдағы іскерлік қатынас қағидаттарын;
-өндірістік бөлімше қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау негіздерін;
- ішкі еңбек тәртібінің ережелерінің орындалуын бақылауды;
- еңбекті және өндірісті ұйымдастыру қағидаттарын меңгереді. Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- жабдықты тағайындалуы бойынша сәйкестендіруді;
- жаңа технологиялық желілерді әзірлеуде машиналар, механизмдер, тетіктер құрылысының жалпы қағидаларын қолдануды;
- саланың қызмет көрсетілетін жабдықтарының негізгі параметрлерін анықтауды;
-жабдықтың техникалық сипаттамасының негізгі есептеулерін орындауды;
-учаскенің (цехтің) жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуге басшылық етуді;
- ғылыми-техникалық және патенттік әдебиетпен өз бетімен еңбектенуді;
- өнімнің өзіндік құнын төмендету жолдарын таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Еңбекті қорғау
Сызу
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар Менеджмент
Бағалау өлшемшарттары:
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың типтерін, құрылымдық ерекшеліктерін және жұмыс қағидаттарын біледі.

2. Выбирает технологическое оборудование в соответствии с техническими условиями.
3. Выполняет необходимые расчеты режимов работы аппаратов и машин.
4. Читает и составляет чертежи и схемы оборудования.
5. Составляет аппаратурные схемы технологических процессов.
6. Читает схемы автоматизации оборудования.
7. Определяет исправность оборудования.
8. Готовит оборудование к безопасному пуску, выводу на технологический режим и остановке.
9. Наблюдает и снимает показания с контрольно-измерительных приборов.
10. Заполняет техническую документацию:
- акт сдачи в ремонт;
- акт приемки из ремонта.
11. Руководит техническим обслуживанием и несложным ремонтом оборудования.
12. Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 2) Владеть основами автоматизации производственных процессов.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру автоматической системы управления рабочими процессами на основе заданных значений технологических параметров.
2. Находится в курсе тенденций развития автоматизации производства.
3. Идентифицирует устройства измерения параметров, управления и регулирования технологическими процессами.
4. Понимает принцип визуализации всех агрегатов с поста управления через подменю на дисплеях управляющей системы.
5. Знаком с устройством сенсорного дисплея.
6. Понимает звуковые предупреждающие сигналы или мигание на дисплее.
7. Анализирует список аварийных сигналов на дисплее.
8. Читает электротехнические чертежи и схемы оборудования.
9. Читает схемы автоматизации.
Результат обучения: 3) Владеть эффективной системой управления производством.
Критерии оценки:
1. Выбирает основные пути снижения себестоимости продукции.
2. Выполняет контроль норм расхода сырья, материалов.
3. Составляет заявки на сырье, материалы, инструмент.
4. Ведет учет и контроль технологических простоев; проводит их анализ.
5. Ведет контроль работы оборудования.
6. Участвует в разработке новых режимов работы оборудования.
7. Разрабатывает технологические карты.
8. Вносит предложения по повышению производительности труда.
9. Отслеживает новые тенденции в своей отрасли и по возможности внедряет их в производство.
10. Использует информационные технологии.
ПК 11. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях
ПМ 11. Контроль за соблюдением технологической дисциплины
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установления качества готовой продукции и определения его соответствия нормативно – технической документации. После изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
- методы определения качества масс, полуфабрикатов, готовых изделий;
-технику управления качеством продукции;
- цели и задачи комплексной системой управления качеством;
- методы статистической обработки результатов. После освоения модуля обучающиеся должны:
- выполнять визуальный анализ и определять соответствие изделия своему назначению;
- устанавливать правильность выбранного сырья и материалов; - устанавливать рациональность формы и конструкции изделия в соответствие с техническими условиями;
- выполнять химический анализ сырья и масс;
- использовать в работе государственные стандарты и технические условия на сырье и готовую продукцию;
-участвовать в разработке и внедрении комплексной системы управления качеством
.
Результат обучения: 1) Владеть техникой управления качеством технологического процесса.
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции Аналитическая химия Техника лабораторных работ
Технический анализ и контроль производства. Информационные технологии в профессиональной деятельности Менеджмент
Критерии оценки:

2. Технологиялық жабдықты техникалық шарттарға сәйкес таңдайды.
3. Аппараттар мен машиналардың жұмыс тәртібінің қажетті есептеулерін орындайды.
4. Жабдықтардың сызбалары мен схемаларын оқиды және құрастырады.
5. Технологиялық процестердің аппаратуралық схемаларын құрастырады.
6. Жабдықтарды автоматтандыру схемаларын оқиды.
7. Жабдықтың жарамдылығын анықтайды.
8. Жабдықты қауіпсіз іске қосуға, технологиялық режимге шығаруға және тоқтатуға дайындайды.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылайды және түсіреді.
10. Техникалық құжаттаманы толтырады:
- жөнеуге тапсыру акті;
- жөндеуден қабылдау акті.
11. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жеңіл жөндеуді басқарады.
12. Әдеттегі және әдеттегіден тыс жағдайларда шешімдерді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік процестерді автоматтандыру негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестің берілген мәндері негізінде жұмыс процестерін басқарудың автоматты жүйесінің құрылымын түсінеді.
2. Өндірісті автоматтандырудың даму үрдістерін біледі.
3. Өлшеу параметрлерінің құрылымын, технологиялық процестерді басқару реттеуді айқындайды.
4. Басқарушы жүйелер дисплейінде мәзір асты арқылы басқару постынан барлық агрегаттарды визуалдау қағидатын түсінеді.
5. Сенсорлық дисплей құрылғысын біледі.
6. Дыбыстық алдын-ала ескерту дабылын және дисплейдегі жыпықтауды түсінеді.
7. Дисплейдегі апатты сигналдардың тізімін талдайды.
8. Жабдықтың электротехникалық сызбалары мен схемаларын оқиды.
9. Автоматтандыру схемаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісті басқарудың тиімді жүйесін игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өнімнің өзіндік құнын төмендетудің негізгі жолдарын таңдайды.
2. Шикізат пен материалдардың шығыс нормаларын бақылауды орындайды.
3. Шикізатқа, материалдарға, құрылға өтінім құрастырады.
4. Технологиялық іркілістердің есебін жүргізеді және бақылайды; оларға талдау жүргізеді.
5. Жабдық жұмысына бақылау жүргізеді.
6. Жабдық жұмысының жаңа режимдерін әзірлеуге қатысады.
7. Технологиялық карталарды әзірлейді.
8. Еңбек өнімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
9. Өз саласында жаңа тенденцияларды қадағалайды және мүмкіндігінше оларды өндіріске ендіреді.
10. ІТ-технологияларды қолданады.
КҚ 11. Өндірістік бөлімшелерде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау
КМ 11. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау
Бұл модуль дайын өнімнің сапасын белгілеу және оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- массалардың, жартылай фабрикаттардың, дайын бұйымдардың сапасын анықтау әдістерін;
- өнімнің сапасын басқару техникасын;
- сапаны басқарудың кешенді жүйесінің мақсаттары мен міндеттерін;
- нәтижелерді статистикалық өңдеу әдістерін меңгереді. Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- көзбен қарап талдауды жасау және бұйымның өз тағайындалуына сәйкестігін анықтауды;
- таңдалған шикізат пен материалдардың дұрыстығын белгілеу; бұйымның пішінімен конструкциясының техникалық шарттарға сәйкес рационалдығын белгілеуді;
- шикізат пен массалардың химиялық талдауын жасауды;
- жұмыста шикізатқа және дайын өнімге мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды қолдануды;
- сапаны басқару кешенді жүйесін әзірлеуге және ендіруге қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестің сапасын басқару техникасын игеру.
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері
Талдамалы химия Зертханалық жұмыстар техникасы
Өндірісті техникалық талдау және бақылау. Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар Менеджмент
Бағалау өлшемшарттары:

1. Выполняет сбор исходных данных для: - анализа отклонений продукции и процесса от установленных требований;
- контроля качества продукции;
- управления технологическим процессом.
2. Классифицирует данные на несколько групп с целью дальнейшей обработки (выполняет стратификацию).
3. Представляет данные в виде диаграмм или графиков.
4. Оформляет контрольные листки:
-для регистрации изменения параметра в ходе процесса;
-регистрации видов дефектов;
-локализации дефектов;
5. Устанавливает причины появления дефектов на любой стадии производства.
6. Строит диаграмму причин и результатов.
7. Определяет основные факторы производства, подлежащие контролю.
8. Составляет диаграммы и гистограммы процесса, выполняет их анализ.
9. Проводит статистическую обработку результатов.
10. Планирует мероприятия для устранения основных причин снижения качества.
Результат обучения: 2) Владеть методами лабораторного анализа сырьевых материалов, пластических масс и глазури, готовых изделий.
Критерии оценки:
1. Использует в работе государственные стандарты и технические условия для определения качества пластических масс и готовых изделий.
2. Выполняет правила отбора проб.
3. Контролирует при приемке сырья:
соответствие полученного сырья сертификату (паспорту) и характеристика внешнего вида (цвет, наличие включений и прочие свойства);
наличие загрязнений от транспорта (уголь, мусор)
4. Контролирует выполнение входных анализов в центральную заводскую лабораторию:
- влажность сырья (методом высушивания определенной навески при 110ºС до постоянной массы);
- содержание каолина в песке (кварцевых отходах) для каждой новой партии (путем определения остатка на сите № 0056);
- степень отмучивания каолина и наличие песка в глинах (методом промывки на сите № 0056);
- керамические свойства глин и каолинов (пластичность, усушку, усадку) при 900ºС и (1320-1280)°С и водопоглощение после обжига при тех же температурах;
- зыбкость, группу каолина;
- зерновой состав кварцевого песка (методом рассева на ситах 4, 16, 121, 900, 1060 и 4900 отверстия/см2) периодически для каждой новой партии;
- степень чистоты материалов (от присутствия природных и случайных загрязнений);
- цвет до и после обжига (путем огневой пробы).
3. Проводит в формовочном цехе:
- контроль влажности изделий на разных переделах методом высушивания до постоянной массы (не реже одного раза в смену);
- учет рватья изделий при выбивке и оправке;
- определение качества готового шликера на каждой мешалке:
- влажности пикнометром;
-плотности, тонкости помола (по остатку на сите № 0056);
- текучести и загустеваемости (по вискозиметру Энглера).
4. Контролирует влажность массы для разных способов формования и по ассортименту.
5. Обобщает результаты анализа; делает выводы о качестве масс.

1. Келесі үшін бастапқы деректерді жинайды: - өнімнің және процестің белгіленген талаптардан ауытқуын талдау;
- өнімнің сапасын бақылау;
- технологиялық процесті басқару.
2. Әрі қарай өңдеу мақсатымен деректерді бірнеше топқа жіктейді (стратификацияны жасайды).
3. Деректерді диаграммалар немесе кестелер түрінде ұсынады.
4. Бақылау парақтарын рәсімдейді:
- процесс барысында параметрлердің өзгерістерін тіркеу үшін;
- ақаулардың түрлерін тіркеу;
- ақауларды оқшаулау;
5. Өндірістің кез келген кезеңінде ақаулардың пайда болу себептерін анықтайды.
6. Себептер мен нәтижелердің диаграммасын құрайды.
7. Бақылауға жататын өндірістің негізгі факторларын анықтайды.
8. Процестің диаграммалары мен гисторграммаларын құрайды, олардың талдауын жасайды.
9. Нәтижелерді статистикалық өңдеуді жүргізеді.
10. Сапаны төмендететін негізгі себептерін жою үшін іс-шараларды жоспарлайды
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізаттық материалдарды, иілімді массаларды және әшекейлерді, дайын бұйымдарды зертханалық талдау әдістерін игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Иілімді массалардың және дайын өнімдердің сапасын анықтау үшін жұмыста мемлекеттік стандарттар мен техникалық қондырғылар; қолданады.
2. Сынамаларды іріктеу қағидаларын орындайды.
3. Шикізатты қабылдаған кезде:
- шыққан шикізаттың сертификатқа (паспортқа) сәйкестігін және сыртқы түрінің сипаттамасын (түсін, қоспалардың болуын және басқа қасиеттерін);
көліктен кірдің болуын (көмір, қоқыс) бақылайды
4. Орталық зауыт зертханасына кіру талдаулардың орындалуын бақылайды:
- шикізаттың ылғалдылығы (тұрақты салмаққа дейін 110ºС температурада белгілі аспаны кептіру әдісімен);
- әр жаңа партия үшін құмда каолиннің (кварц қалдықтарының) мөлшері (№ 0056 електе қалдықты анықтау жолымен);
- каолинді тұндыру дәрежесі және сазда құмның болуы (№ 0056 електе жуып шаю әдісімен);
- саздар мен каолиндердің 900ºС және (1320-1280)°С-та керамикалық қасиеттер (иілімділік, кептіру, отырғызу) және сол температурада күйдіргеннен кейін су сіңіргіштігі;
- былқылдақтылық, каолин тобы;
- кварц құмның түйіршіктік құрамы (4, 16, 121, 900, 1060 және 4900 тес/см2 електерде елеу әдісімен) әр жаңа партия үшін жүйелі түрде;
- материалдардың тазалық жәрежесі (табиғи және кездейсоқ кірлердің болуынан);
- түсі күйдіргенге дейін және кейін (от сынама арқылы).
3. Қалыптау цехінде келесіні жүргізеді:
- тұрақты салмаққа дейін кептіру әдісімен әртүрлі қайта қорытуларда бұйымның ылғалдылығын бақылау (ауысымда бір реттен сирек емес);
- қағымдау мен жақтау кезінде бұйымның жыртылуын ескеру;
- әр араластырғышта дайын шликердің сапасын анықтау:
пикнометрмен ылғалдылықты;
- илеу тығыздығы, ұсақтығы (№ 0056 електегі қалдық бойынша);
- аққыштық пен қоюлануы (Энглер вискозиметрі бойынша).
4. Қалыптаудың әртүрлі әдістері және сұрыптамасы үшін массаның ылғалдылығын бақылайды.
4. Талдау нәтижелерін жалпылайды; массалардың сапасы туралы тұжырым жасайды.

6. Принимает решение по результатам анализа.
Результат обучения: 3) Владеть основами комплексной системы управления качеством продукции.
Критерии оценки:
1. Формулирует основные цели и задачи комплексной системы управления качеством продукции:
- определение требований к качеству выпускаемой продукции на основе систематического изучения опыта производства;
- оценка и планирование уровня качества;
- разработка оргтехмероприятий, направленных на достижение запланированного уровня качества;
- разработка и внедрение стандартов предприятия, контроль за их соблюдением;
сбор и анализ информации о качестве;
- внедрение статистического анализа качества;
- контроль за внедрением мероприятий, направленных на достижение запланированного уровня качества;
- регистрация отклонений от заданного уровня качества;
- оценка эффективности мероприятий, принятие дополнительных мер.
2. Определяет уровень качества продукции как важнейший показатель всей работы предприятия
3. Изучает передовой опыт промышленных предприятий по управлению качеством продукции.
4. Расставляет приоритеты и планирует этапы улучшения качества продукции:
- за счет создания и освоения новых видов продукции высшей категории качества;
- увеличения удельного веса продукции высшей категории качества в общем объеме производства;
- расширения номенклатуры и ассортимента продукции;
- модернизации и совершенствования выпускаемой продукции;
- своевременного снятия с производства продукции, приближающейся к состоянию морального старения;
- улучшение экономических показателей деятельности предприятия.
5. Участвует в составлении задач по каждой функции управления и их распределении по отделам, службам, подразделениям и исполнителям.
6. Участвует в разработке стандартов предприятия, регламентируют все работы, проводимые предприятием, направленные на повышения качества продукции, определяют меру ответственности за качество изготовляемой ими продукции.
7. Участвует в разработке системы вознаграждения работников, сдающих продукцию высокого качества.
ПК 12. Контролировать соблюдение персоналом правил техники безопасности и охраны окружающей среды
ПМ 12. Контроль за соблюдением персоналом норм безопасности труда и защиты окружающей среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования навыков обеспечения безопасности жизни и здоровья персонала в процессе трудовой деятельности. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- информацию о производственных опасностях и профессиональных вредностях, методах их предотвращения - производственных несчастных случаях, авариях;
- электробезопасности и пожаробезопасности производственных процессов;
- основы трудового законодательства;
- правила внутреннего трудового распорядка;
- правила и нормы охраны труда;
- приказы и распоряжения руководителя предприятия;
- должностную инструкцию техника-технолога;
- экологические основы природопользования;
- способы снижения выбросов загрязняющих веществ в атмосферу; После освоения модуля учатся:
- прогнозировать опасные ситуации на участке;
- принимать участие в разработке правил безопасной работы на участке (в цехе) - контролировать соблюдение правил техники безопасности и охраны труда на участке (в цехе);
- участвовать в расследовании несчастных случаев;
- участвовать в анализе производственного травматизма;
- прогнозировать воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека
Результат обучения: 1) Владеть знаниями безопасного ведения технологических процессов изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий.
Охрана труда
Экологические основы природопользования
Критерии оценки:

6. Талдау нәтижелері бойынша шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнім сапасын басқарудың кешенді жүйесінің негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өнім сапасын басқарудың кешенді жүйесінің негізгі мақсаттары мен міндеттерін қалыптастырады:
- өндіріс тәжірибесін жүйелі зерттеу негізінде шығарылатын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтау;
- сапа деңгейін бағалау және жоспарлау;
- сапаның жоспарланған деңгейіне қол жеткізуге бағытталған оргтехіс-шараларды әзірлеу;
- кәсіпорынның стандарттарын әзірлеу және ендіру, олардың сақталуын бақылау;
сапа туралы ақпаратты жинау және талдау;
- сапаны статистикалық талдауды ендіру;
- сапаның жоспарланған деңгейіне қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды ендіруді бақылау;
- сапаның берілген деңгейінен ауытқуларды тіркеу;
- іс-шаралардың тиімілігін бағалау, қосымша шараларды қабылдау.
2. Өнім сапасының деңгейін кәсіпорынның барлық жұмысының маңызды көрсеткіші ретінде анықтайды 3. Өнімнің сапасын басқару бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындардың озық тәжірибесін зерттейді.
4. Басымдылықтарды анықтайды және өнімнің сапасын жақсарту кезеңдерін жоспарлайды:
- жоғары санатты сапалы өнімнің жаңа түрлерін құру және игеру есебінен;
- жоғары санатты сапалы өнімнің өндірістің жалпы көлеміндегі үлес салмағын өсіру;
- өнімнің номенклатурасы мен сұрыптамасын кеңейту;
- шығарылатын өнімді жаңғырту және жетілдіру;
- моральдік ескеру күйіне жақындаған өнімді өндірістен уақытылы шешу;
- кәсіпорын қызметінің экономикалық көрсеткіштерін жақсарту.
5. Әр басқару функциясы бойынша міндеттерді құруға және оларды бөлімдер, қызметтер, бөлімшелер және орындаушыларға үлестіруге қатысады.
6. Кәсіпорынның стандарттарын әзірлеуге қатысады, кәсіпорын жүргізетін өнімнің сапасын жоғарылатуға бағытталған барлық жұмыстарды регламенттейді, олар дайындайтын өнімнің сапасы үшін жауапкершіліктің шамасын анықтайды.
7. Жоғары сапалы өнімді тапсыратын жұмыскерлерді марапаттау жүйесін әзірлеуге қатысады.
КҚ 12. Қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтауды бақылау.
КМ 12. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтауды бақылау.
Бұл модуль еңбек қызметінің процесінде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз ету дағдыларын қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- өндірістік қауіптер мен кәсіптік зияндар, оларды жою әдістері - өндірістік жазатайым жағдайлар, апаттар туралы ақпаратты;
- өндірістік процестерінің электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін;
- еңбек заңнамасының негіздерін;
- ішкі еңбек тәртібінің ережелерін;
- еңбек қорғау ережелері мен нормаларын;
- кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдерін;
-техник-технологтың лауазымдық нұсқаулығын;
- табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздерін;
- ауаны ластаушы зат шығарындыларын азайту тәсілдерін меңгереді; Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- учаскедегі қауіпті жағдайда болжауды;
-учаскедегі (цехтағы) қауіпсіз жұмыс ережелерін әзірлеуге қатысуды;
- учаскеде (цехта) қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау қағидаларының сақталуын бақылауды;
- жазатайым оқиғаларды тексеруге қатысу;
- өндірістік жарақаттануды талдауға қатысуды;
- зиянды заттардың қоршаған ортаға және адамға әсерін болжауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Фарфор мен фаянс бұйымдарын жасаудың технологиялық процестерін қауіпсіз жүргізу білімін игеру.
Еңбекті қорғау
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Бағалау өлшемшарттары:

1. Применяет основные законы и нормативные акты по обеспечению безопасных условий труда на производстве.
2. Определяет обязанности и ответственность должностных лиц по соблюдению законодательства о труде и государственных нормативных требований охраны труда.
3. Выполняет документирование и находит документацию по охране труда.
4. Понимает назначение документирования в сфере охраны труда.
5. Владеет навыками оценки профессионального риска и оценки условий труда.
6. Дает характеристику обязанностям и ответственности работников по соблюдению требований охраны труда и трудового распорядка.
Результат обучения: 2) Контролировать безопасные приемы работы персонала при эксплуатации технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Опирается на содержание инструкций по охране труда и безопасному выполнению работ персоналом.
2. Применяет правила безопасной эксплуатации электрооборудования.
3. Оказывает первую помощь при поражении током.
4. Контролирует выполнение правил применения персоналом средств индивидуальной защиты.
5. Осуществляет повышение компетентности работников в вопросах охраны труда и безопасности производственной деятельности.
6. Следит за обеспечением работников средствами индивидуальной защиты.
7. Следит за работой коллективных средств защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации.
8. Участвует в мероприятиях по профилактике случаев хронической профессиональной заболеваемости.
9. Пропагандирует общие правовые принципы возмещения причиненного вреда.
10. Соблюдает порядок расследования и регистрации несчастного случая.
11. Составляет Акт о несчастном случае.
12. Участвует в работе комиссии по расследованию несчастного случая.
Результат обучения: 3) Применять меры защиты окружающей среды от производственных загрязнений.
Критерии оценки:
1. Указывает пути снижения выбросов загрязняющих веществ в биосферу.
2. Участвует в создании и внедрении новых малоотходных и безотходных процессов получения продукции.
3. Участвует в разработке различных типов бессточных технологических систем и водооборотных циклов на базе современных способов очистки сточных вод.
4. Разрабатывает системы переработки отходов производства во вторичные материальные ресурсы.
5. Предлагает пути совершенствования технологических процессов и разработку нового оборудования с меньшим уровнем выбросов примесей и отходов в окружающую среду.
6. Предлагает замену токсичных отходов на менее или нетоксичные.
7. Предлагает способы утилизации всех видов технологических отходов.

1. Өндірістегі қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің негізгі заңдары мен нормативтік актілерін қолданады.
2. Лауазымдық тұлғалардың еңбек туралы заңнаманы және еңбек қорғаудың мемлекеттік нормативтік талаптарын сақтау жөнінде міндеттері мен жауапкершіліктерін анықтайды.
3. Құжаттауды орындайды және еңбек қорғау құжаттамаларын табуды орындайды.
4. Еңбек қорғау саласында құжаттаудың міндетін түсінеді.
5. Еңбектің кәсіптік тәуекелдерін бағалау және талаптарын бағалау дағдыларын меңгереді.
6. Қызметкерлердің еңбек қорғау талаптары мен еңбек тәртібін сақтау жөнінде міндеттері мен жауапкершіліктеріне сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты пайдалану кезінде қызметкерлер жұмысының қауіпсіз тәсілдерін бақылау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау және қызметкерлердің жұмысты қауіпсіз орындау бойынша нұсқаулықтардың мазмұнына сүйенеді.
2. Электр жабдықтарын қауіпсіз пайдалану қағидаларын қолданады.
3. Токпен зақымдалған жағдайда алғашқы көмек көрсете алады.
4. Қызметкерлердің жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелерін орындайтындарын бақылайды.
5. Еңбек қорғау мен өндірістік қызметтің қауіпсіздігі мәселелері бойынша қызметкерлердің біліктілігін арттыруды жүзеге асырады.
6. Қызметкерлерді жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуді қадағалайды.
7. Ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етуді қадағалайды: вентиляция, жарықтандыру, шу мен тербелістен қорғау.
8. Созылмалы кәсіби аурушаңдық жағдайларының алдын-алу жөніндегі шараларға қатысады.
9. Келтірілген залалдың орнын толтырудың жалпы құқықтық қағидаларын насихаттайды.
10. Жазатайым оқиғаларды тексеру және тіркеу тәртібін сақтайды.
11. Жазатайым оқиға туралы актіні құрастыра алады.
12. Жазатайым оқиғаны тергеу комиссиясының жұмысына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қоршаған ортаны өндірістік ластан қорғау шараларын қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Биосфераға ластауыш заттардың шығарындыларын төмендету жолдарын көрсетеді.
2. Жаңа қалдығы аз және қалдықсыз өнімдер алу процесстерін жасауға және енгізуге қатысады.
3. Ағын суларды тазалаудың заманауи тәсілдері негізінде ағынсыз технологиялық жүйелер мен су айналу циклдерінің әр алуан түрлерін әзірлеуге қатысады.
4. Өндіріс қалдықтарын қайталама материалдық ресурстарға қайта өңдеу жүйесін әзірлейді.
5. Қоршаған ортаға қоспалар мен қалдықтарды аз деңгейде шығаратын жаңа жабдықтың технологиялық процесстері мен әзірлеуді жетілдіру жолдарын ұсынады.
6. Улы қалдықтарды уыты аз немесе улы емес қалдықтарға ауыстыруды ұсынады.
7. Технологиялық қалдықтардың барлық түрлерін кәдеге жарату тәсілдерін ұсынады.

8. Внедряет применение пассивных методов защиты окружающей среды.
9. Предлагает методы защиты атмосферы.
10. Применяет меры защиты воды от промышленных загрязнений.
11. Находит основные предельно-допустимые концентрации вредных веществ в воде и воздухе, ориентируется в справочной литературе.
12. Может прогнозировать воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека.
13. Пропагандирует методы выполнения правил охраны окружающей среды.
14. Участвует в разработке правил охраны труда и окружающей среды.
15. Участвует в экспериментальных исследованиях по оценке уровня воздействия фарфоро-фаянсового производства на окружающую среду.
16. Принимает участие в разработке проектов.
ПК 13. Выполнять обязанности дублера техника- технолога
ПМ 13. Выполнение преддипломной практики
Данный модуль формирует профессиональные компетенции техника-технолога; предполагает адаптацию обучающихся к реальным условиям экономики и создание возможностей для будущего трудоустройства. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- формы собственности предприятия;
- производственную и организационную структуру предприятия;
- деятельность основных отделов и структур предприятия;
- ассортимент выпускаемой предприятием продукции;
- технологический процесс предприятия;
- систему организации охраны труда в цехе (на участке);
- методы организации и управления работой отдельных подразделений, цехов и отделов предприятия.
После освоения модуля обучающиеся учатся:
- проявлять способности организаторской деятельности в качестве помощников руководителей соответствующих участков;
- пройти стажировку на рабочих местах специалистов среднего звена;
- оформлять производственно- техническую документацию;
- собирать материалы для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в видах и объектах профессиональной деятельности техника-технолога.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о способах осуществления технологических процессов получения фарфоровых и фаянсовых изделий.
2. Знаком со структурой предприятия, понимает связь между цехами.
3. Дает характеристику изготовляемой продукции.
4. Знаком с регламентами на производство продукции.
5. Дает краткое описание технологического процесса производства на предприятии.
6. Ориентируется в вопросах охраны труда на предприятии.
Результат обучения: 2) Быть компетентным в профессиональной деятельности техника-технолога.
Критерии оценки:
1. Выделяет права и обязанности техников-технологов и мастеров.
2. Выполняет технико-экономические расчеты.

8. Қоршаған ортаны қорғаудың пассивті әдістерін қолдануды енгізеді.
9. Атмосфераны қорғау әдістерін ұсынады.
10. Суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шараларын қолданады.
11. Судағы және ауадағы зиянды заттардың негізгі шекті жол берілген концентрациясын анықтайды, анықтамалық әдебиетке бағдарланады.
12. Зиянды заттардың қоршаған ортаға және адамға әсерін болжай алады.
13. Қоршаған ортаны қорғау қағидаларын орындауды насихаттайды.
14. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау ережелерін әзірлеуге қатысады.
15. Фарфор-фаянстық өндірістің қоршаған ортаға әсерінің деңгейін бағалау бойынша эксперименттік зерттеулерге қатысады.
16. Жобаларды әзірлеуге қатысады.
КҚ 13. Техник-технолог дублерінің міндеттерін орындау.
КМ 13. Диплом алды практиканы орындау
Бұл модуль техник-технологтың кәсіптік құзыреттерін қалыптастырады; білім алушыларды нақты экономика жағдайларына бейімдеуді және болашақта жұмысқа орналастыру үшін мүмкіндіктер жасауды көздейді. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар
- кәсіпорынның меншік нысандарын;
- кәсіпорынның өндірістік және ұйымдық құрылымын;
- кәсіпорынның негізгі бөлімдері мен құрылымдарының қызметін;
- кәсіпорын шығаратын өнімнің сұрыпталымын; кәсіпорынның технологиялық процесін;
- цехтегі (учаскедегі) еңбек қорғауды ұйымдастыру жүйесін;
- кәсіпорынның жекелеген бөлімшелерінің, цехтері мен бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру және басқару әдістерін меңгереді.
Модульді меңгергеннен кейін білім алушылар:
- тиісті учаске басшыларының көмекшілері ретінде қызметті ұйымдастырушылық қабілетін танытуды;
- орта буын мамандарының жұмыс орындарныда тағылымдамадан өтуді;
- өндірістік техникалық құжаттаманы ресімдеуді;
- дипломдық жобаны орындау үшін материалдар жинауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-технологтың кәсіптік қызметінің түрлері мен объектілерін білу.
Диплом алды практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Фарфор мен фаянс бұйымдарын жасаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру әдістері туралы ақпаратты меңгереді.
2. Кәсіпорынның құрылымын біледі, цехтер арасындағы байланысты түсінеді.
3. Дайындалатын өнімге сипаттама береді.
4. Өнімдер өндірісінің регламенттерін біледі.
5. Кәсіпорындағы технологиялық өндіру процесінің қысқаша сипаттамасын береді.
6. Кәсіпорындағы еңбек қорғау мәселелеріне бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Техник-технологтың кәсіптік қызметінде құзыретті болу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Техник-технологтар мен шеберлердің құқықтары мен міндеттерін ажырата біледі.
2. Техника-экономикалық есептеулерді орындайды.

3. Применяет методы нормирования и систему оплаты труда.
4. Различает основные методы контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Выполняет должностные обязанности техника-технолога в качестве стажера.
6. Оформляет технологическую документацию.
7. Демонстрирует знание системы менеджмента и качества ИСО9001.
ПК 14. Выполнять дипломный проект
ПМ 14. Выполнение дипломного проектирования
Данный модуль направлен на систематизацию, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся в области фарфоро-фаянсового производства; углубленное изучение специальной технологии; закрепление навыков технических и технико- экономических расчетов; разработку дипломного проекта по утвержденной тематике с учетом годового задания. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
- методику определения параметров и выбора оборудования;
- технику составления технологической схемы производства
- правила компоновки оборудования в технологическую цепочку;
- технико- экономические расчеты;
- графическое оформление проектов.
При освоении модуля обучающиеся учатся:
- выполнять технические и технико- экономические расчеты;
- самостоятельно решать вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
- разрабатывать вопросы автоматизации производства;
- выполнять графическую часть дипломного проекта.
- оформлять пояснительную записку к дипломному проекту.
Результат обучения: 1) Быть компетентным в выполнении расчетной части и оформлении пояснительной записки к дипломному проекту.
Дипломное проектирование
Критерии оценки:
1. Знаком с требованиями к содержанию дипломного проекта.
2. Выполняет расчеты.
3. Конструирует изделие в целом или его функционально законченную часть.
4. Разрабатывает технологический процесс производства.
5. Использует информационное алгоритмическое и программное обеспечение.
6. Осуществляет поиск технико- экономических и управленческих решений, повышающих эффективность производства.
7. Посещает консультационные занятия по отдельным разделам дипломного проекта.
8. Оформляет пояснительную записку.
Результат обучения: 2) Быть компетентным в выполнении графической части дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Оформляет графический материал в соответствии с заданием на дипломное проектирование:
- чертежи;
- графики;
- схемы; - диаграммы;
- таблицы;
- рисунки и другой иллюстративный материал.
2. Использует комплект конструкторских, технологических, программных и иных документов.
3. Оформляет приложения (при необходимости); иные части.
4. Оформляет дипломный проект в виде электронной презентации.
Результат обучения: 3) Пройти защиту дипломного проекта.
Критерии оценки:

3. Нормалау әдістері мен еңбекақы төлеу жүйесін қолданады.
4. Шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнімдер сапасын бақылаудың негізгі әдістерін ажырата біледі.
5. Техник-технологтың машықкер ретіндегі лауазымдық міндеттерін орындайды.
6. Технологиялық құжаттаманы ресімдейді.
7. ИСО9001 менеджмент және сапа жүйесінің білетінін көрсетеді.
КҚ 14. Диплом жобасын орындау.
КМ 14. Дипломдық жобалауды орындау.
Бұл модуль білім алушылардың фарфор-фаянс өндіріс саласындағы теориялық және практикалық білімін жүйелеуге, пысықтауға және кеңейтуге; арнайы технологияны тереңдетілген зерделеуге; техникалық және техникалық-экономикалық есептеу дағдыларын нығайтуға; жылдық тапсырманы ескере отырып, бекітілген тақырып бойынша дипломдық жобаны әзірлеуге бағытталған. Модульді зерделеу нәтижесінде, білім алушылар:
- жабдық параметрлерін анықтау және таңдау әдістемесін;
- өндірістің технологиялық схемасын құрастыру техникасын - - жабдықты технологиялық тізбекке тұтастыру қағидаларын;
- техникалық-экономикалық есептеулерді;
- жобаларды графикалық ресімдеуді меңгереді.
Білім алушылар модульді меңгеру кезінде:
- техникалық-экономикалық есептеулерді жасауды;
- жабдықты жобалау және технологиялық тізбекке тұтастыру мәселелерін өз бетінше шешуді;
- өндірісті автоматтандыру мәселелерін шешуді;
- дипломдық жобаның графикалық бөлігін орындау;
- дипломдық жобаға түсіндірме жазбахатты ресімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобаның есептеу бөлігін орындауда және оған түсіндірме жазбахатты ресімдеуде құзыретті болу.
Дипломдық жобалау
Бағалау өлшемшарттары:
1. Дипломдық жобаның мазмұнына қойылатын талаптарды біледі.
2. Есептеулер орындайды.
3. Жалпы бұйымды немесе оның функционалдық аяқталған бөлігін құрастырады.
4. Технологиялық өндіру процесін әзірлейді.
5. Ақпараттық алгоритмдік және бағдарламалық қамсыздандыруды пайдаланады.
6. Өндіріс тиімділігін арттыратын техникалық-экономикалық және басқарушылық шешімдерді іздеуді жүзеге асырады.
7. Дипломдық жобаның жекелеген бөлімдері бойынша консультациялық сабақтарға барады.
8. Түсіндірме жазбахатты ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаның графикалық бөлігін орындауда құзыретті болу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Дипломдық жобаға арналған тапсырмаға сәйкес графикалық материалды ресімдейді:
- сызбалар;
-графиктер;
- схемалар; - диаграммалар;
- кестелер;
- суреттер және басқа да суретті материал.
2. Құрастырымдық, технологиялық, бағдарламалық және өзге де құжаттар жиынтығын пайдаланады.
3. Қосымшаларды (қажет болған жағдайда); басқа да бөліктерін ресімдейді.
4. Дипломдық жобаны электрондық таныстырылым түрінде ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаны қорғаудан өту.
Бағалау өлшемшарттары:

8. Подбирает источники питания для электронных приборов.
9. Выделяет выпрямительные устройства.
10. Определяет сглаживающие фильтры.
11. Применяет стабилизаторы напряжения и тока.
ПК 8. Выполнять сборку, монтаж и демонтаж электронных приборов и устройств
ПМ 08. Выполнение сборки, монтажа и демонтажа электронных приборов и устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сборки всех типов микросхем с применением завальцовки, запрессовки, пайки на станках-полуавтоматах и автоматах посадки с применением оптических приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки выполнения сборки, монтажа и демонтажа электронных приборов и устройств в соответствии с технической документацией.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать требования Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД), нормативные требования по проведению технологического процесса сборки, монтажа и демонтажа, применять алгоритм организации технологического процесса сборки, иметь представление о назначение и рабочие функции деталей и узлов собираемых приборов.
Результат обучения: 1) Использовать технологию сборки электронных приборов и применять материалы монтажной пайки
Технология сборки и монтажа электронных приборов и устройств
Учебно-производственная практика
Критерии оценки
1. Соблюдает требования Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД).
2. Соблюдает нормативные требования по проведению технологического процесса сборки, монтажа и демонтажа электронных приборов и устройств.
3. Производит оценку технологичности конструкции электронных компонентов.
4. Понимает правила отработки электронных компонентов на технологичность.
5. Составляет электрические и монтажные схемы и эскизы.
6.Подготавливает базовые элементы к монтажу проводов и кабелей, радиоэлементов.
7. Соблюдает алгоритм организации технологического процесса сборки.
8. Выбирает алгоритм организации технологического процесса сборки.
9. Выполняет микросварки и микропайки элементов.
Результат обучения: 2) Использовать технологию монтажа электронных приборов и устройств.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД).
2. Соблюдает нормативные требования по проведению технологического процесса сборки, монтажа и демонтажа.
3. Осуществляет монтаж компонентов в металлизированные отверстия.
4. Изготавливает наборные кабели и жгуты.
5. Выделяет низкотемпературные припои.
6. Характеризует припои для бессвинцовой пайки.
7. Выбирает флюсы для монтажной пайки.
8. Проводит визуальный и оптический контроль качества выполнения монтажа электронных устройств.
9. Понимает технологию микросварки в производстве электроники.
10. Различает виды микросварок и их назначение.

8. Кең жолақты күшейткіштердің белгілерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Импульстік және сандық құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттілігін талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Импульстік құрылғыларды сипаттайды.
2. Электрондық кілттердің жұмысын сипаттайды.
3. Импульстердің қалыптастырушы белгілерін анықтайды.
4. Сандық құрылғылардың түрлерін ажыратады.
5. Сандық микросхемотехниканың логикалық негізін қолданады.
6. Сандық құрылғылардың үлгілік түйіндерін іріктейді.
7. Интегралды микросұлбаларды жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Электрондық техниканың қоректендіру көздерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электрондық құралдар үшін қоректендіру көздерін таңдайды.
2. Екінші қоректендіру көздерінің функционалды сұлбасын анықтайды.
3. Түзеткіштердің түрлерін қолданады.
4. Бәсеңдеткіш сүзгілерді анықтайды.
5. Кернеу мен тоқ тұрақтандырғыштарын қолданады.
КҚ 8. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жинауды, монтаждауды және демонтаждауды орындау
КМ 08. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жинауды, монтаждауды және демонтаждауды орындау
Бұл модуль оптикалық құралдарды пайдалана отырып, жартылай автомат машиналарда және қону машиналарында жылжымалы, сығымдау, дәнекерлеу әдісімен микросұлбалардың барлық түрлерін жинауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: техникалық құжаттамаға сәйкес электрондық құралдар мен құрылғыларды жинау, монтаждау және демонтаждауды орындау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: Құрылымдық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (ҚҚБЖ) мен Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ТҚБЖ) талаптарын сақтауы, жинауы, монтаждауы және демонтаждаудың технологиялық үрдісін өткізу бойынша нормативтік талаптарды білуі, жинаудың технологиялық үрдісін ұйымдастыру алгоритмін қолдануы, жиналатын құралдардың бөлшектері мен түйіндерінің жұмыс функциялары мен міндеттері туралы түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрондық құралдар мен құрылғыларды монтаждау және жинау технологиясын қолдану.
Электрондық құралдар және микроэлектрониканың негіздері
Интегралды микросұлбалар және жобалау негіздері
Электрондық акустикалық аппаратуры Көпфункционалды электрондық техника
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Еңбекті қорғау
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік үрдістің негізгі кезеңдерін сипаттайды.
2. Электрондық құралдар мен құрылғыларды өндірудің технологиялық ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жинау, монтаждау және демонтаждаудың технологиялық үрдісін өткізуге Құрылымдық құжаттаманың бірегей жүйесі (ҚҚБЖ) және Технологиялық құжаттаманың бірегей жүйесінің (ТҚБЖ) талаптарын сақтайды.
4. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жинау, монтаждау және демонтаждаудың технологиялық үрдісін өткізуге нормативтік талаптарды сақтайды.
5. Жұмыс орнын дайындайды және жұмыс орнының жағдайын визуалды түрле бағалайды.
6. Жабдық пен құрал-дарды қолданады: қол құралдары (дәнекер-леу құралдары, бұрауыштар), механи-калық (дәнекерлеуші) құралдар, өлшеу құралдары.
7. Электрлік және монтаждық сұлбалар мен үлгілерді оқиды.
8. Сымдар, кабельдер мен радиоэлемент-тердің негізгі элемент-терін монтаждауға даярлайды.
9. Құрамдастарды металданған тесіктерге монтаждауды іске асырады.
10. Жинақ кабельдер мен ширақтарды жасайды.

8. Показывает точность чтения электрических схем электронных приборов и устройств.
9. Выявляет качество анализа электрических схем электронных приборов и устройств, исходя из их назначения.
10. Демонстрирует точность и грамотность оформления технологической документации.
Результат обучения:2) Применять методы проведения стандартных и сертификационных испытаний электронных приборов и устройств
Критерии оценки:
1. Показывает правильность составления испытательных схем по видам испытаний.
2. Соблюдает методику и последовательность испытаний электронных приборов и устройств.
3. Производит расчет процента погрешности при испытаниях различных особо сложных электронных устройств.
4. Демонстрирует эффективность и качество выполнения испытаний электронных приборов и устройств.
5. Настраивает высокочастотные тракты.
6. Определяет и устраняет причины отказа работы электронных приборов и устройств.
7. Устраняет неисправности и повреждения в простых электрических схемах электронных приборов и устройств.
8. Выявляет механические и электрические неточности в работе электронных приборов и устройств.
9. Определяет полноту и эффективность соблюдения программ испытаний и нормативных документов.
10. Владеет методами диагностики и восстановления работоспособности электронных приборов и устройств.
ПК 10. Проводить техническое обслуживание и ремонт электронных приборов и устройств
ПМ 10. Проведение технического обслуживания и ремонта электронных приборов и устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения методов стандартных испытаний и технического контроля, умения применить правила эксплуатации и назначение различных электронных приборов и устройств, навыки применения программных средств в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают практический опыт:
проведения диагностики работоспособности электронных приборов и устройств средней сложности, осуществления диагностики работоспособности аналоговых и импульсных электронных приборов и устройств, осуществления диагностики работоспособности цифровых и электронных устройств со встроенными микропроцессорами, устранения обнаруженных неисправностей и дефектов в работе электронных приборов и устройств, выполнения технического обслуживания электронных приборов и устройств в соответствии с регламентом и правилами эксплуатации, выполнения ремонта электронных приборов и устройств в процессе эксплуатации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устранять обнаруженные неисправности и дефекты в работе электронных приборов и устройств.
Результат обучения: 1) Производить диагностику работоспособности электронных приборов и устройств средней сложности
Основы диагностики обнаружения отказов и дефектов электронных приборов и устройств.
Методы оценки качества и управления качеством продукции.
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Описывает основные понятия о техническом контроле и технической диагностике.
2. Проводит анализ показателей объекта диагностирования и их оценки.
3. Применяет средства и системы диагностирования.
4. Использует правила разработки процессов контроля.
5. Выделяет связь технической диагностики с надежностью и качеством.
Результат обучения: 2) Осуществлять диагностику аналоговых, импульсных, цифровых и со встроенными микропроцессорными системами устройств средней сложности для выявления и устранения неисправностей и дефектов
Критерии оценки:
1. Определяет виды средств диагностирования и их основные функции.
2. Применяет прикладное программное обеспечение систем тестового диагностирования.
3. Производит оценку работоспособности электронных приборов и устройств.
4. Применяет методы диагностирования и построения алгоритмов поиска неисправностей электронных приборов и устройств.
5. Производит диагностику нахождения неисправности в аналоговых цепях (аналоговой электронике)
6. Производит диагностику обнаружения отказов и дефектов импульсных и цифровых электронных устройств.
7. Производит анализ результатов технического обслуживания.

8. Құралдар мен құрылғылардың жұмысында ақаулықтың пайда болу себептерін анықтайды және оларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электрондық құралдар және құрылғыларды сынақтан өткізу.
1. Сынақ түрлері бойынша сынақ сұлбаларын құрастырудың дұрыстығын көрсетеді.
2. Электрондық құралдар және құрылғылардың сыналу әдістемесі мен жүйелілігін сақтайды.
3. Әр түрлі ерекше қиын электрондық құрылғыларды сынауда кемшіліктер пайызын есептейді.
4. Сынақтардың тәртібі мен сапасын, сынаудың барлық кезеңдерінің мазмұны мен жүйелілігін қадағалайды
5. Электрондық құралдар және құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттелігінің диагностикасы мен қайта қалпына келтіру әдістерін меңгереді.
КҚ 10. Электрондық құралдар мен құрылғыларды техникалық қызметтен және жөндеуден өткізу
КМ 10. Электрондық құралдар мен құрылғыларды техникалық қызметтен және жөндеуден өткізу
Бұл модуль стандартты сынақтар мен техникалық бақылаудың әдістерін қолдану, әр түрлі электрондық құралдар және құрылғылардың міндеттері, оларды қолданудың ережелерін пайдалана алуға, кәсіптік қызметте бағдарламалық құралдарды қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
электронды құралдар және құрылғылар мен орташа күрделі құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттілігін диагностикалау, ұқсас және импульстік электронды құралдар мен құрылғылардың жұмысын диагностикалау, кіріктірілген микропроцессорлармен сандық және электрондық құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттілігін диагностикалау, электронды құралдар және құрылғылар жұмысында анықталған ақаулықтар мен кемшіліктерді жою, пайдаланудың регламенті мен ережелеріне сәйкес электронды құралдар және құрылғылардың техникалық қызмет көрсету, пайдалану үрдісінде электрондық құралдар мен құрылғыларды жөндеу бойынша практикалық тәжірибесі болады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: электрондық құралдар және құрылғылар жұмысында анықталған ақаулықтар мен кемшіліктерді жоюға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрондық құралдар және орташа күрделі құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттілігінің диагностикасын өткізу.
Электрондық жабдықтың өнеркәсіптік түйіндері мен блоктарын жөндеу және реттеу
Радиотеледидарлық аппаратураны жөндеу және реттеу
Электрондық құралдар және микроэлектрониканың негіздері
Интегралды микросұлбалар өндірісінің жабдығы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Диагностикалаудың құралдары мен жүйесін таңдайды.
2. Электрондық құралдар және құрылғылардың жұмыс істеу қабілеттілігін бағалауда диагностикалау жүйесін қолданады.
3. Электрондық құралдар және құрылғыларды диагностикалау операцияларының жүйелілігін анықтайды.
4. Пайдалану құжаттарын оқиды және талдайды.
5. Стандарттық сынақ жабдығының көмегімен электрондық құралдар, құрылғылар мен модульдерді тексереді.
6. Бақылау-өлшеу аппаратурасы мен сынақ жабдығымен жұмыс істейді.
7. Электрондық құралдар мен құрылғыларды қолдану барысында техникалық қолдау бойынша құжаттаманы құрастыруда құралдық және бағдарламалық құрылғыларды қолданады.
8. Электрондық құралдар мен құрылғылардың әртүрлі параметрлеріне бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау және жою үшін орта күрделі құрылғылардың ұқсас, импульстік, цифрлық және кіріктірілген микропроцессорлық жүйелерінің диагностикасын іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұқсас, импульстік, цифрлық және кіріктірілген микропроцессорлық жүйелерді диагностикалаудың негізгі құралдарымен жұмыс жасайды
2. Сандық сұлбалар мен микропроцессор-лық жүйелерді қадағалау және диагностикалау әдістемесін қолданады
3. Электрондық құралдар мен құрылғылардың қарапайым электрлік сұлбаларында анықталған ақаулықтар мен кемшіліктерді жою технологиясын сақтайды.
4. Электрондық құралдар мен құрылғыларды қолдану барысында техникалық қолдау бойынша құжаттаманы құрастыруда құралдық және бағдарламалық құрылғыларды қолданады.
5. Диагностикалау объектілері ретінде ұқсас және импульстік электрондық құралдар мен құрылғыларды диагностикалау ерекшеліктерін көрсетеді.
6. Кіріктірілген микропроцессорлық жүйелермен электрондық құрылғыларды қадағалау мен диагностикалау әдістемесін қолданады.
7. Әртүрлі электрондық құралдар және құрылғылардың міндеттері, оларды қолданудың ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрондық құралдар мен құрылғылардың техникалық қызметтен өткізуді және жөндеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызмет көрсетіліп жатқан электрондық жабдықты техникалық қолдау бойынша регламентін анықтайды.
2. Электрондық құралдар мен құрылғыларды қолдану және техникалық күту бойынша нұсқаулықтарды орындайды.
3. Жөндеу жұмыстарын өткізу үшін қажетті есептердің формулалары мен кестелерін жасайды.
4. Түзелмейтін немесе бұрыс қызмет ететін сұлбалар мен электрондық құрамдастарды түзетеді және алмастырады.
5. Электрондық құралдар мен құрылғыларды техникалық қолдау бойынша регламентті қолданады.
6. Электрондық құралдар мен құрылғылардың жұмысында айқындалған ақаулықтар мен кемшіліктерді жояды.
7. Техникалық қызметтің нәтижелерін талдайды.

8. Определяет последовательность операций диагностирования электронных приборов и устройств.
9. Проверяет электронные приборы, устройства и модули с помощью стандартного тестового оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнять техническое обслуживание электронных приборов и устройств в соответствии с регламентом и правилами эксплуатации
Критерии оценки:
1. Понимает общие принципы организации и проведения технического обслуживании, эксплуатации и ремонта электронных приборов и устройств.
2. Производит специальные технические средства для обслуживания и ремонта микропроцессорных устройств.
3. Оформляет техническую документацию по ремонту электронных приборов и устройств.
4. Применяет оборудование и оснащение контрольно-измерительной аппаратурой рабочих мест.
5. Применяет методы контроля качества продукции и их классификация.
6. Производит оценку качества продукции и выделяет показатели качества.
7. Применяет методы контроля качества продукции.
8. Соблюдает инструкции по эксплуатации и техническому уходу электронных приборов и устройств.
9. Устраняет обнаруженные неисправности и дефекты в работе электронных приборов и устройств.
ПК 11. Проектировать электронные приборы и устройства на основе печатного монтажа
ПМ 11. Проектирование и технология производства электронных приборов и устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования электронных приборов и устройств на основе печатного монтажа
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают практический опыт: проведения анализа структурных, функциональных и принципиальных схем простейших электронных устройств путем сопоставления различных вариантов, разработки электрических принципиальных схем на основе современной элементной базы с учетом технических требований к разрабатываемому устройству, моделирования электрических схем с использованием пакетов прикладных программ, разработки и оформления проектно-конструкторской документации на электронные устройства, выполненные на основе печатных плат и микросборок в соответствии с единой системой конструкторской документацией (ЕСКД), проведения анализа технического задания при проектировании электронных устройства, применения автоматизированных методов проектирования печатных плат, разработки структурных, функциональных электрических принципиальных схем на основе анализа современной элементной базы с учетом технических требований к разрабатываемому устройству, оценки качества разработки (проектирования) электронных приборов и устройств на основе печатного монтажа, разработки проектно-конструкторской документации печатных узлов электронных приборов и устройств и микросборок средней сложности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять сбор и анализ исходных данных для выбора структурных, функциональных и принципиальных схем, подбирать элементную базу при разработке принципиальных схем электронных устройств с учетом требований технического задания, выполнять чертежи структурных и электрических принципиальных схем, применять пакеты прикладных программ для моделирования электрических схем, оформлять конструкторскую документацию на односторонние и двусторонние печатные платы, применять автоматизированные методы разработки конструкторской документации.
Результаты обучения: 1) Разрабатывать структурные, функциональные и принципиальные схемы простейших электронных приборов и устройств.
Схемотехническое проектирование электронных приборов и устройств
Основы проектирования электронных приборов и устройств на основе печатного монтажа
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды и типы электрических схем.
2. Понимает назначение структурных, функциональных и принципиальных схем.
3. Осуществляет сбор и анализ исходных данных для выбора структурных, функциональных и принципиальных схем.
4. Подбирает элементную базу при разработке принципиальных схем электронных устройств с учетом требований технического задания.
Результат обучения: 2) Разрабатывать проектно-конструкторскую документацию печатных узлов электронных приборов и устройств и микросборок средней сложности
Критерии оценки:
1. Понимает основы процесса конструирования.
2. Оформляет конструкторскую документацию на односторонние и двусторонние печатные платы.
3. Применяет правила оформления графических и текстовых конструкторских документов.
4. Применяет автоматизированные методы разработки конструкторской документации.
5. Разрабатывает чертежи печатных плат в пакете прикладных программ системы автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 3) Выполнять оценку качества разработки (проектирования) электронных приборов и устройств на основе печатного монтажа
Критерии оценки:
1. Выделяет основные конструктивные показатели технологичности электронных устройств.
2. Применяет методику проведения оценки качества электронных устройств по характеристикам.
3. Выделяет факторы, влияющие на конструктивные показатели технологичности.
Результат обучения: 4) Соблюдать технологию производства интегральных микросхем
Критерии оценки:
1. Понимает технологические процессы производства гибридных интегральных схем.
2. Соблюдает технологию производства полупроводниковых микросхем.
3. Характеризует технологические процессы производства печатных плат, интегральных микросхем и микросборок.
4. Различает способы получения рельефа тонких пленок.
5. Определяет способ получения рельефа тонких пленок методом электронно-лучевого фрезерования, электронолитографией, электронно-лучевым разложением.
6. Соблюдает требования к материалам резистивных пленок.
7. Производит расчет тонко-пленочных резисторов.

8. Өнімнің (электрондық құралдар мен құрылғылар) сапасын бағалайды.
9. Электрондық құрал-дар мен құрылғыларға қызмет көрсету үшін техникалық құралдарды қолданады.
КҚ 11. Баспа монтажы негізінде электрондық құралдар мен құрылғыларды жобалау.
КМ 11. Электрондық құралдар мен құрылғылар өндірісінің жобалау және технологиясы
Бұл модуль баспа монтажы негізінде электрондық құралдар мен құрылғыларды жобалауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әр түрлі нұсқаларды сәйкестендіру арқылы қарапайым электрондық құрылғылардың құрылыстық, функционалдық және ұстанымдық сұлбаларының сараптамасын өткізу, әзірленетін құрылғыға техникалық талаптардың ескерілуімен заманауи элементтік базаның негізінде электрлік қағидалық сұлбаларды әзірлеу, қолданбалы бағдарламалардың пакетін қолдана отырып, электрлік сұлбаларды үлгілеу, Құрылымдық құжаттаманың бірегей жүйесіне (ҚҚБЖ) сәйкес баспа тақталары мен микрожиынтықтар негізінде жасалған электрондық құрылғыларға жобалық-құрылымдық құжаттаманы әзірлеу мен рәсімдеу, электрондық құрылғыларды жобалауда техникалық тапсырманың талдауын өткізу, баспа тақталарын жобалаудың автоматтандырылған әдістерін қолдану, әзірленетін құрылғыға техникалық талаптардың ескерілуімен заманауи элементтік базаның негізінде құрылымдық, функционалдық, электрлік, қағидалық сұлбаларды әзірлеу, баспа монтаждауының негізінде электрондық құралдар мен құрылғылардың әзірлемесінің (жобасы) сапасын бағалау, электрондық құралдар мен құрылғылардың баспа түйіндерінің жобалық-құрылымдық құжаттамасын және орта күрделі микрожиынтықтарды әзірлеу бойынша практикалық тәжірибесі болады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: құрылымдық, функционалдық және ұстанымдық сұлбаларды таңдау үшін түпнұсқалы мәліметтерді жинау мен сараптауды, техникалық тапсырманың талаптарын ескере отырып, электрондық құрылғылардың ұстанымдық сұлбаларын әзірлеуде элементтік базаны іріктеуді, құрылымдық және электрлік қағидалық сұлбалардың сызбаларын орындауды, электрлік сұлбаларды үлгілеу үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін қолдануды, біржақты жне екіжақты баспа тақталарына құрылымдық құжаттаманы рәсімдеуді, құрылымдық құжаттаманы әзірлеудің автоматтандырылған әдістерін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Әзірленетін құрылғыға қойлатын талаптардың ескерілуімен заманауи элементтік базаның сараптамасы негізінде қарапайым электрондық құралдар мен құрылғылардың құрылымдық, функционалдық және қағидалық схемаларын әзірлеу.
Интегралды микросұлбалар және жобалау негіздері
Интегралды микросұлбалар өндірісінің технологиясы
Интегралды микросұлбалар өндірісінің жабдығы
Материалтану, электрлік радио материалдар және радио құрамдастар
Еңбекті қорғау
Оқу-өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электрлік сұлбалардың түрлері мен типтерін ажыратады.
2. Құрылымдық және электрлік қағидалық сұлбалардың сызбаларын жасайды.
3. Бөлшектер, түйіндер мен радиотехникалық жүйелер құрылғыларының құрылымдық, функционалдық және қағидалық сұлбаларын іріктеу үшін түрнұсқалы мәліметтерді жинау және талдауды іске асырады.
4. Техникалық тапсырманың талаптарына сәйкес электрондық құрылғылардың қағидалық сұлбаларын әзірлеуде элементтік базаны іріктейді.
5. Қарапайым жобаланатын электрондық құралдар мен құрылғылардың негізгі техникалық көрсеткіштерінің жеңіл есептерін орындайды.
6. Электрлік, функционалдық және құрылымдық сұлбаларды сараптау негізінде жобаланатын құрылғылардың жұмысын сипаттайды.
7. Электрлік сұлбаларды үлгілеу үшін қолданбалы бағдарламалардың пакеттерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 2) Баспа түйіндері, электрондық құралдар мен құрылғылар және орта күрделі шағын жиынтықтардың жобалық-құрылымдық құжаттамасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электрондық құрылғылардың сызбаларын оқиды.
2. Құрылымдық құжаттаманы біржақты және екіжақты мөрлік тақтаға рәсімдейді.
3. Элементтік базаның құрылымдық сараптамасын өткізеді.
4. Құрылымдық құжаттаманы әзірлеудің автоматтандырылған әдістерін қолданады.
5. Схемотехникалық үлгілеу бағдарламасында электрлік қағидалық электрондық құралдар мен құрылғылардың әзірленетін сұлбасы жұмысының талдауын өткізеді.
6. Автоматтандырылған жобалау жүйесінің қолданбалы бағдарламаларының пакетінде мөр тақталарының сызбаларын әзірлейді.
7. Бөлшектер, түйіндер мен радиотехникалық жүйелер құрылғыларының құрылымдық, функционалдық және қағидалық сұлбаларын іріктеу үшін түпнұсқалы мәліметтерді жинау мен талдауды іске асырады.
8. Техникалық тапсырмаға сәйкес электрондық құрылғылардың қағидалық сұлбаларын әзірлеуде элементтік базаны іріктейді.
9. Техникалық тапсырманы талдау негізінде нақтылық қатары мен координаттық кестесінің қадамын іріктейді.
10. Мөр суретінің элементтерін таңдайды және есептейді.
11. Баспа тақтасына электрлік радио элементтерді жинақтайды және орналастырады.
12. Электрондық құрылғылардың құрылыстық көрсеткіштері мен жиынтық сипаттамасының есебін жасайды.
13. Электрондық құрылғының баспа тақтасының үлкен көлемдерінің есебін шығарады.
14. Жобаланатын электрондық құрылғының сыртқы әсерлерден қорғануы мен бекітілуінің әдістерін таңдайды.
15. Автоматтандырылған жобалау жүйесінің қолданбалы бағдарламаларының (ЖЖҚБ) пакетінде баспа тақталарының сызбаларын әзірлейді және баспа тақтасының жолды тартуын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Баспа монтаждауының негізінде электрондық құралдар мен құрылғыларды әзірлеу (жобалау) сапасын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электрондық құрылғылардың технологиясының негізгі құрылымдық көрсеткіштерін көрсетеді.
2. Сипатмалар бойынша электрондық құрылғылардың сапасын бағалау әдістемесін қолданады.
3. Технологияның құрылымдық көрсеткіштеріне әсер ететін факторларды көрсетеді.
4. Технологиялылықтың құрылымдық көрсеткіштеріне талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Интегралды микросұлбаларды өндіру технологиясын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Үлкен интегралды сұлбалар өндірілуінің технологиялық үрдістерін түсінеді.
2. Жартылай өткізгіш микросұлбаларды өндіру технологиясын сақтайды.
3. Баспа тақталары, интегралды микросұлбалар және микрожиынтықтардың технологиялық үрдістерін сипаттайды.
4. Жұқа қабықшалардың рельефін алу әдістерін ажыратады.
5. Электрондық-сәулелік фрезерлеу, электрондық литография, электрондық-сәулелік ажыратылуы әдістерімен жұқа қабықшалардың рельефін алу әдісін анықтайды.
6. Серпінді қабықшалардың материалдарына қойылатын талаптарды сақтайды.
7. Жұқа қабықшалық кедергілерді есептейді.

8. Применяет методику расчета тонкопленочных конденсаторов.
9. Определяет топологию тонкопленочных микросборок.
10. Выделяет технологические ограничения при проектировании микросборок.
ПК 12. Выполнять работы по профессии "Техник"
ПМ 12. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения, ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем, сбор и подготовку технических материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Выполнять работы в качестве дублера техника
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Ознакомливается со структурой, задачами цеха и его отдельных участков служб, со связью цеха с другими цехами предприятия.
2. Изучает особенности работы, права и обязанности техника и порядок их подчиненности руководству предприятия.
3. Ведет документацию по всем видам работ, связанных с технологией настройки и регулировки электронных приборов и устройств.
4. Организовывает работы по выявлению причины возникновения неполадок текущего характера при производстве работ и методы их устранения.
Результат обучения: 2) Диагностировать электронные приборы и устройства
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по настройке, регулировке и проведению испытаний электронных приборов и устройств.
2. Проводит испытания электронных приборов и устройств.
3. Выявляет причины возникновения неполадок текущего характера при производстве работ и методы их устранения.
4. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 3) Выполнять плановые работы по техническому обслуживанию электронных приборов и устройств
Критерии оценки:
1. Применяет методы стандартных испытаний и технического контроля.
2. Выполняет работы по профилактике, техническому обслуживанию и ремонту электронных приборов и устройств.
3. Готовит материалы для выполнения дипломного проектирования.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули
Приложение 91
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 514
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1404000 – Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения
Квалификация*:

8. Жұқа қабықшалық конденсаторларды есептеу әдістемесін қолданады.
9. Жұқа қабықшалық микрожиынтықтардың топологиясын анықтайды.
10. Микрожиынтықтарды жобалауда технологиялық шектеулерді көрсетеді.
ПК 12. "Техник" мамандығы бойынша жұмыстарды орындау
КМ 12. Диплом алды практика
Диплом алды практика оқыту үдерісінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жинақтау мен жетілдіруге, тікелей кәсіпорындарда заманауи жөндеу әдістерімен, жаңа жабдықпен, еңбекті ұйымдастыру, өндірісті үнемдеу, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен танысуға, дипломдық жобаны орындаудың техникалық материалдарын жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник дублері ретінде жұмыстарды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Цех пен оның бөлек қызмет орындарының құрылысы, міндеттерімен, цехтің басқа кәсіпорындардың цехтарымен байланысымен танысады.
2. Техниктің жұмыс ерекшеліктерін, құқықтары мен міндеттерін және олардың кәсіпорын жетекшілеріне бағыну тәртібін зерделейді.
3. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жөнге салу мен реттеу технологиясымен байланысқан жұмыстың барлық түрлері бойынша құжаттаманы жүргізеді.
4. Жұмыс жасауда ағымдағы сипатта кемшіліктердің пайда болу себептерін анықтау мен оларды жою әдістері бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі кемшіліктерді жөндеу мен талдау әдістерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электрондық құралдар мен құрылғыларды жөндеу, реттеу мен сынау бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Электрондық құралдар мен құрылғыларды сынақтан өткізеді.
3. Жұмыс жасауда ағымдағы сипатта кемшіліктердің пайда болу себептері мен оларды жою әдістерін анықтайды.
4. Электрондық құралдар мен құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу, алдын алу бойынша жұмыс жасайды.
5. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есептеме үшін материалдарды жүйелендіреді және жинақтайды.
2. Дипломдық жобалауды орындау үшін материалдарды дайындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
91-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
514-қосымша
"Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1404000 - Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары
Біліктілік*:

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "140401 2 Оператор очистных сооружений"
ПК 1. Выполнить правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при эксплуатации систем на объектах очистных сооружений
ПМ 01. Выполнение правил технической эксплуатации и техники безопасности на объектах очистных сооружений
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения требований техники безопасности и охраны труда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения, а также, основные понятие кинематики и динамики, основы электроснабжения строительной площадки, основные свойства и области применения строительных материалов и изделий, основы гидравлики и методы гидравлических расчетов.
При изучении модуля обучающиеся учатся в соответствии с требованиями техники безопасности и охраны труда:
оказывать доврачебную помощь пострадавшим;
использовать первичные средства пожаротушения;
составлять наряды и оформлять документацию на производство работ;
проводить инструктажи; готовить инструменты и приспособления к работе;
производить эксплуатацию сооружений, согласно правил технической эксплуатации на объектах очистных сооружений.
Результат обучения:1) Соблюдать правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации на объектах очистных сооружений.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Техническая механика
Электротехника с основами электроники
Строительные материалы и изделия
Гидравлика
Эксплуатация очистных сооружений
Производственное обучение
Критерии оценки:

2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауым-дастығындағы, көшпелі өркениет жүйе-сіндегі, Еуразия әле-мі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"140401 2 - Тазалау құрылғылары операторы біліктілігі"
КҚ 1. Тазартқыш ғимараттардың объектілерінде жүйелерді пайдалану кезінде техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау.
КМ 01. Тазалау құрылғыларының объектілерінде техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау.
Осы модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану кезіндегі техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережелрін, сондай-ақ кинематика мен динамиканың негізгі түсініктерін, құрылыс алаңын электрмен жабдықтау негіздерін, құрылыс материалдары мен бұйымдарының негізгі қасиеттері мен пайдаланылу аясын, гидравлика негіздерін және гидравликалық есептердің әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау талаптарына сәйкес:
жарақат алғандарға дәрігерге дейінгі көмек көрсетуі;
алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалануы;
жұмыс жүргізуге нарядтар құрастыру және құжаттаманы ресімдеуі;
нұсқаулықтар жүргізуі; аспаптар мен құрылғыларды жұмысқа дайындауы;
тазалау құрылғыларының объектілерінде техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес ғимараттарды пайдалануды жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тазартқыш ғимараттардың объектілерінде жүйелерді пайдалану кезінде техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Техникалық механика
Электроника негіздерімен электротехника
Құрылыс материалдары мен бұйымдары
Гидравлика
Тазалау құрылғыларын пайдалану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Соблюдает основные законодательные акты по охране труда, права и обязанности трудящихся.
2. Выполняет обязанности администрации по созданию безопасных условий труда.
3. Понимает ответственность за нарушение правил и норм по охране труда.
4. Выполняет надзор и контроль охраны труда.
5. Выполняет общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам.
6. Характеризует виды и нормы освещения производственных помещений.
7. Использует первичные средства пожаротушения.
8. Соблюдает технический регламент.
9. Выполняет правила технической эксплуатации систем на объектах очистных сооружений
Результат обучения: 2) Готовить инструменты и приспособления к работе.
Критерии оценки:
1. Использует необходимые виды инструментов для работы.
2. Ведет подготовительную работу необходимую для выполнения обязанностей оператора очистных сооружений.
3. Использует механические характеристики материалов и теорию прочностью.
4. Устанавливает электронные выпрямители и стабилизаторы.
5. Использует электронные приборы.
6.Выполняет расчеты электрических цепей.
7. Использует оборудование оснащенное
Результат обучения: 3) Производить эксплуатацию сооружений, согласно правил технической эксплуатации на объектах очистных сооружений.
Критерии оценки:
1. Определяет по внешним признакам и маркировке вид и качество материалов и изделий.
2. Производит технический и экономический обоснованный выбор материалов и изделий для конкретных условий использования.
3. Производит гидравлические расчеты трубопроводов.
4. Производит подбор оборудования, труб и арматуры.
5. Выполняет элементарные расчеты систем водоснабжения и водоотведения.
6. Работает системами и схемами водоотведения городов и промышленных предприятий
7. Владеет способами очистки городских и производственных сточных вод, обрабатывает осадки.
8. Рассчитывает конструкций очистных сооружений.
9. Выполняет проверку конструкций, сооружений и оборудования для подготовки воды на хозяйственно-питьевые и производственные цели, удаления и обезвреживания осадков сточных вод.
ПК 2. Обслуживать комплекс очистных сооружений
ПМ 02. Обслуживание комплекса очистных сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания комплекса очистных сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
принцип работы насосных и воздуходувных станций, основные виды геодезических работ, основные химические и физические методы анализа для осуществления контроля над технологическими процессами очистки природных и сточных вод, основные геодезические определения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить промывку емкостей (фильтров, отстойников и удаление осадка с отстойников); производить обмыв стен во время промывки и при остановке фильтров, очищать решетки; наблюдать и регулировать работу технологического и вспомогательного оборудования очистных сооружений, следить за состоянием вентиляционных систем.
Результат обучения: 1) Производить работы согласно принятым технологиям очистных сооружений.
Насосные и воздуходувные станции
Водоснабжение
Водоотведение Основы геодезии
Аналитическая химия
Эксплуатация очистных сооружений
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Жұмысшылардың еңбегін, құқықтары мен міндеттерін қорғау бойынша негізгі заңнамалық актілерді сақтайды.
2. Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау бойынша әкімшілктік міндеттерін орындайды.
3. Еңбек қорғау қағидалары мен нормаларын бұзғаны үшін жауапкершілікті түсінеді.
4. Еңбек қорғауды бақылау мен қадағалауды орындайды.
5. Өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы санитариялық-гигиеналық талаптарды орындайды.
6. Өндірістік орынжайларды жарықтандыру түрлері мен нормаларын сипаттайды.
7. Бастапқы өрт сөндіргіш құралдарды пайдаланады.
8. Техникалық регламентті сақтайды.
9. Тазалау құрылғыларының объектілерінде жүйелерді техникалық пайдалану ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аспаптар мен құрылғыларды жұмысқа дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жұмысқа арналған аспаптардың қажетті түрлерін пайдаланады.
2. Тазалау құрылғылары операторының міндететрін орындауға қажетті дайындық жұмысын жүргізеді.
3. Материалдардың механикалық сипаттамаларын және беріктік теориясын пайдаланады.
4. Электрондық түзеткіштер мен стабилизаторларды қондырады.
5. Электрондық құрылғыларды пайдаланады.
6. Электр тізбектерін есептеуді орындайды.
7. Жарақтандырылған жабдықты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тазалау құрылғыларының объектілерінде техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес ғимараттарды пайдалануды жүргізу .
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Материалдар мен бұйымдардың түрі мен сапасын сыртқы белгілері мен таңбалануына қарай анықтайды.
2. Нақты пайдалану жағдайлары үшін материалдар мен бұйымдарды техникалық және экономикалық негізделген таңдауды жүргізеді.
3. Құбыр желілерінің гидравликалық есептерін жүргізеді.
4. Жабдықтарды, құбырларды және арматураны таңдап алуды жүргізеді.
5. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің қарапайым есептерін орындайды.
6. Қалалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың су бұру жүйелерімен және схемаларымен жұмыс істейді.
7. Қалалық және өндірістік ағын суларды тазарту тәсілдерін біледі, тұнбаларды өңдейді.
8. Тазалау құрылғыларының конструкцияларын есептейді.
9. Суды шаруашылық-ауыз су және өндірістік мақсаттарына арнап дайындау, ағын сулардың тұнбаларын жою және залалсыздандыру үшін конструкцияларды, ғимараттар мен жабдықтарды тексеруді орындайды.
КҚ 2. Тазалау құрылғылары кешеніне қызмет көрсету
КМ 02. Тазалау құрылғылары кешеніне қызмет көрсету
Осы модуль тазалау құрылғылары кешеніне қызмет көрсетуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
сорғы және ауаүрлегіш станциялардың жұмыс істеу қағидатын, геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін, табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық процестерін бақылауды жүзеге асыру үшін талдаудың негізгі химиялық және физикалық әдістерін, негізгі геодезиялық анықтамаларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ыдыстарды (фильтрлерді, тұндырғыларды) шаюды және тұндырғылардан тұнбаны алып тастауды орындауы;
фильтрлерді шаю және тоқтату кезінде қабырғаларды шаюды жүргізуі, торларды тазартуы; тазалау құрылғыларының технологиялық және қосалқы жабдығының жұмысын қадағалауы және реттеуі, желдету жүйелерінің жай-күйін қадағалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тазалау құрылғыларының қабылданған технологияларына сәйкес жұмыстар жүргізу.
Сорғы және ауа үрлегіш станциялар
Сумен жабдықтау
Су бұру Геодезия негіздері
Талдамалы химия
Тазалау құрылғыларын пайдалану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Выполняет снятие отбросов с решеток при помощи грабель или специальных кошек.
2. Наблюдает за правильной нагрузкой площадки.
3. Производит мелкий ремонт площадок и разводящих лотков.
4. Производит выпуск осадка из отстойников.
5. Осуществляет регулирование режима работы сооружений в зависимости от выбранной технологии очистки стоков.
6. Распределяет воды по поверхности секций биофильтров.
Результат обучения: 2) Производить обмыв стен во время промывки и при остановке фильтров.
Критерии оценки:
1. Выполняет распределение воды по поверхности секций биофильтров.
2. Выполняет работы по очистке распределительных устройств.
3. Ликвидирует заплывание поверхностей фильтров.
4. Осуществляет обслуживание площадок и прудов.
5. Наблюдает за правильным распределением осадка по каскадам иловых площадок.
Результат обучения: 3) Очищать решетки с учетом времени года.
Критерии оценки:
1. Участвует в текущем ремонте решеток.
2. Наблюдает за подачей воздуха в фильтр.
3. Ликвидирует заплывании поверхностей фильтров.
4. Обслуживает площадки и прудов.
5. Производит прочистку отводных канав, дренажей от заиливание и удаление в летнее время сорняков.
Результат обучения: 4) Наблюдать и регулировать работу технологического и вспомогательного оборудования очистных сооружений.
Критерии оценки:
1. Осуществляет проверку работы насосных и воздуходувных станций.
2. Обеспечивает безотказную и эффективную работу систем водоснабжения при их эксплуатации.
3. Обеспечивает безотказную и эффективную работу систем водоотведения при их эксплуатации.
4. Производит обработку, обезвреживание сточных вод.
Результат обучения: 5) Следить за состоянием вентиляционных систем.
Критерии оценки:
1. Производит наладку и зарядку дозирующих устройств.
2. Наблюдает за подачей воздуха в фильтр.
3. Ликвидирует заплывание поверхностей фильтров.
ПК 3. Производить профилактический и текущий ремонт сооружений и механизмов
ПМ 03. Проведение профилактического и текущего ремонта сооружений и механизмов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения профилактического и текущего ремонта сооружений и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы определения объемов работ, элементы автоматических устройств, методы измерений, устройство контрольно-измерительных приборов технологического контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять осмотр сооружений и определять нарушения в технологическом процессе, выполнять мелкие ремонтные работы, контролировать ход технологического процесса, качества обработки воды и отвода сточных вод.
Результат обучения: 1) Проводить осмотр сооружений и устанавливать нарушения в технологическом процессе.
Контроль качества воды
Химия воды и микробиология
Водоснабжения
Водоотведения
Эксплуатация очистных сооружений
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Тырмалардың немесе арнайы темірлердің көмегімен торлардан қалдықтарды түсіруді орындайды.
2. Алаңның дұрыс жүктемесін қадағалайды.
3. Алаңдар мен науаларды шағын жөндеуді жүргізеді.
4. Тұндырғылардан тұнбаны шығаруды жүргізеді.
5. Ағын суларды тазалаудың таңдалған технологиясына байланысты құрылғылардың жұмыс режимін реттеуді жүзеге асырады.
6. Суларды биофильтрлер секцияларының беті бойынша бөледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Фильтрлерді шаю кезінде және олардың тоқтап тұрған уақытында қабырғаларды шаю
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Суларды биофильтрлер секцияларының беті бойынша бөлуді орындайды.
2. Бөлу қондырғыларын тазарту бойынша жұмыстарды орындайды.
3. Фильтрлердің беттерінің еріп ағуын тоқтатады.
4. Алаңдар мен тоғандарға қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
5. Тұнбаның лай алаңдарының каскадтары бойынша дұрыс бөлінуін қадағалайды.
Оқыту нәтижесі:3) Жыл мезгілін ескере отырып, торларды тазалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Торларды ағымдағы жөндеуге қатысады.
2. Ауаның фильтрге берілуін қадағалайды.
3. Фильтрлердің беттерінің еріп ағуын тоқтатады.
4. Алаңдар мен тоғандарға қызмет көрсетеді.
5. Бұрғыш жырашықтарды, дренаждарды батпақтанудан тазартуды және жаз мезгілінде арамшөптерді жоюды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Тазалау құрылғыларының технологиялық және қосалқы жабдығының жұмысын қадағалайды және реттейді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сорғы және ауаүрлегіш станциялардың жұмысын тексеруді жүзеге асырады.
2. Сумен жабдықтау жүйелерінің оларды пайдалану кезіндегі ақаусыз және тиімді жұмысын қамтамасыз етеді.
3. Сумен бұру жүйелерінің оларды пайдалану кезіндегі ақаусыз және тиімді жұмысын қамтамасыз етеді.
4. Ағын суларды өңдеуді, залалсыздандыруды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Желдету жүйелерінің жай-күйін қадағалайды.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Мөлшерлегіш құрылғыны баптауды және қуаттандыруды жүргізеді.
2. Ауаның фильтрге берілуін қадағалайды.
3. Фильтрлердің беттерінің еріп ағуын тоқтатады.
КҚ 3. Құрылыстар мен механизмдерге сақтық және ағымдағы жөндеу жүргізу.
КМ 03 Құрылыстар мен механизмдерге сақтық және ағымдағы жөндеу жүргізу
Осы модуль құрылғылар мен механизмдерді сақтық және ағымдағы жөндеуді жүргізуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жұмыс көлемдерін анықтау әдістерін, автоматтық құрылғылардың элменттерін, өлшеу әдістерін, техникалық бақылаудың бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құрылғыларды тексеріп қарауды жүзеге асыруы және технологиялық процестегі бұзушылықтарды анықтауы, шағын жөндеу жұмыстарын жүргізуі, технологиялық процестің барысын, суды өңдеу және ағын суларды бұру сапасын бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ғимараттарды тексеріп қарау және технологиялық процестегі бұзушылықтарды белгілеу
Су сапасын бақылау
Су химиясы және микробиология
Сумен жабдықтау
Су бұру
Тазалау құрылғыларын пайдалану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Регулирует количество воды и стоков, подаваемой на сооружения.
1. Наблюдает за уровнем воды.
2. Проверяет равномерные распределение воды по отдельным сооружениям, не допуская чрезмерных перегрузок между емкостями и их блоками.
3. Проверяет правильность переключения отдельных сооружения, их секций, трубопроводов.
4. Обеспечивает исправное состояния механического оборудования и автоматики контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Выполнить мелкие ремонтные работы.
Критерии оценки:
1. Проверяет наличие и исправность приспособлений, инструмента, необходимых для проведение ремонта при обслуживании.
2. Проверяет исправность перекрытий сооружений, проходов, ограждений, крышек колодцев.
3. Производит мелкие ремонтные работы.
Результат обучения: 3) Выполнить контроль хода технологического процесса, качества обработки воды и отвода сточных вод;
Критерии оценки:
1. Понимает схему полного и краткого анализ воды.
2. Производит лабораторно-производственный контроль, технологический контроль процессов очистки природных вод.
3. Контролирует коагулирования, отстаивания, фильтрования, обеззараживания и технологический процессов очистки сточных вод.
4. Контролирует работу сооружений.
5. Регулирует режим работы сооружений в зависимости от поступления сточной жидкости.
ПК 4. Выполнить основные виды работ по квалификации оператора очистных сооружений
ПМ 04. Выполнение основных видов работ оператора очистных сооружений
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации.
В результате освоения модуля обучающиеся закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки; приобретают практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива;
выполняют правила технической эксплуатации и техники безопасности на объектах очистных сооружений; обслуживают комплекс очистных сооружений; производят профилактический и текущий ремонт сооружений и механизмов.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при эксплуатации систем на объектах очистных сооружений.
практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
2. Соблюдает правила внутреннего распорядка на предприятии.

1. Құрылғыларға берілетін су мен пайдаланылған сулардың мөлшерін реттейді.
1. Су деңгейін қадағалайды.
2. Ыдыстар мен олардың блоктарының арасындағы шамадан тыс құйылуға жол бермей, жекелеген құрылғылар бойынша судың біркелкі бөлінуін тексереді.
3. Жекелеген құрылғылардың, олардың секцияларының, құбыр желілерінің ауысуының дұрыстығын тексереді.
4. Механикалық жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының автоматикасының жаңылыссыз жай-күйін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шағын жөндеу жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қызмет көрсету кезінде жөндеу жүргізуге қажетті құрылғылардың, аспаптың бар болуын және жарамдылығын тексереді.
2. Құрылғылардың жабындарының, өткелдердің, қоршаулардың, құдық қақпақтарының жарамдылығын тексереді.
3. Шағын жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестің барысына, суды өңдеу және ағын сулардың төгілу сапасына бақылау жасау;
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Суды толық және қысқаша талдау схемасын түсінеді.
2. Табиғи суларды тазарту процестерінің зертханалық-өндірістік бақылауын, технологиялық бақылауын жүргізеді.
3. Ағын сулардың коагуляциялануын, тұнуын,фильтрле нуін, залалсызданды рылуын және оларды тазартудың технологиялық процестерін бақылайды.
4. Құрылғылардың жұмысын бақылайды.
5. Ағынды сұйықтықтың берілуіне байланысты құрылғылардың жұмыс істеу режимін реттейді.
КҚ 4. Тазалау құрылғылары операторы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 04. Тазалау құрылғылары операторының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушылардың біліктіліктің жоғарылатылған деңгейін игеруі үшін кәсіптік қызметтің негізгі түрлері бойынша практикалық кәсіптік іскерліктерге ие болуға қажетті дағдыларға ие болуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: білімін, іскерліктері мен дағдыларын бекітуі, кеңейтуі және жүйелеуі; еңбек ұжымы жағдайындағы кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесін алуы;
тазалау құрылғыларының объектілерінде техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауы; тазалау құрылғыларының кешеніне қызмет көрсетуі; құрылғылар мен механизмдерді сақтық және ағымдағы жөндеуді жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тазартқыш ғимараттардың объектілерінде жүйелерді пайдалану кезінде техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды
2. Кәсіпорында ішкі тәртіп қағидаларын сақтайды.

3. Владеет требованиями технического обслуживания объектов очистных сооружений.
4. Владеет техническим регламентом на данные виды работ.
Результат обучения: 2) Обслуживать комплекс очистных сооружений.
Критерии оценки:
1. Производит промывку емкостей.
2. Производит обмыв стен во время промывки и при остановке фильтров.
3. Выполняет очистку решеток.
4. Наблюдает и регулирует работу технологического и вспомогательного оборудования очистных сооружений.
Результат обучения: 3) Получить рабочую квалификацию оператора очистных сооружении 2-3 разряда.
Критерии оценки:
1. Осуществляет осмотр сооружений и устанавливает нарушения в технологическом процессе.
2. Контролирует ход технологического процесса, качества обработки воды и отвода сточных вод.
3. Производит профилактический и текущий ремонт сооружений и механизмов.
Квалификация "140402 2 Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций"
ПК 5. Выполнить монтаж и ремонт промышленного оборудования
ПМ 05. Монтажа и ремонт промышленного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения монтажа и ремонта промышленного оборудования В результате изучения модуля обучающиеся осваивают передовые технологии реконструкции подземных трубопроводов и технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять работы по монтажу, ремонту и испытанию оборудования, слесарно-механические работы на промышленном оборудовании в соответствии с ремонтным технологическим процессом, выполнять такелажные и грузоподъемные работы при монтаже и ремонте промышленного оборудования, применять технологическую оснастку и режущий инструмент.
Результат обучения: 1) Применить технологическую оснастку и режущий инструмент.
Основы технологии и организации строительно-монтажных работ.
Реконструкция оборудования и систем водоснабжения и водоотведения
Инженерная графика
Монтаж конструкций технологического оборудования.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Использует приспособления, режущий инструмент при монтаже и ремонте оборудования.
2. Производит заточку инструмента.
3. Применяет контрольно-измерительный инструмент.
Результат обучения: 2) Выполнить слесарно-механические работы на промышленном оборудовании в соответствии с ремонтным технологическим процессом.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении слесарных работ.
2. Понимает устройство земляных выемок, монолитных бетонных и железобетонных сооружений.
3. Классифицирует виды оборудования и метолы слесарно-механической обработки.

3. Тазартқыш ғимараттардың объектілеріне техникалық қызмет көрсету талаптарын біледі.
4. Берілген жұмыс түрлеріне техникалық регламентті біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тазартқыш ғимараттар кешеніне қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ыдыстарды шаяды.
2. Фильтрлерді шаю кезінде және олардың тоқтап тұрған уақытында қабырғаларды шаяды.
3. Торларды тазалайды.
4. Тазалау құрылғыларының технологиялық және қосалқы жабдығының жұмысын қадағалайды және реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) 2-3 дәрежелі тазалау құрылғылары операторы жұмыс біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Ғимараттарды тексеріп қарайды және технологиялық процестегі бұзушылықтарды белгілейді.
2. Технологиялық процестің барысына, суды өңдеу және ағын сулардың төгілу сапасына бақылау жасайды.
3. Құрылыстар мен механизмдерге сақтық және ағымдағы жөндеу жүргізеді.
"140402 2 - Технологиялық жабдықтарды және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы" біліктілігі
КҚ 5. Өнеркәсіптік жабдыққа монтаж және жөндеу жүргізу
КМ 05. Өнеркәсіптік жабдықты монтаждау және жөндеу
Осы модуль өнеркәсіптік жабдыққа монтаждау және жөндеу жүргізуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
жер асты құбыр желілері мен технологиялық жабдықтарды қайта жаңартудың озық технологияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтарды монтаждау, жөндеу және сынау бойынша жұмыстарды, жөндеу технологиялық процесіне сәйкес өнеркәсіптік жабдықта слесірлік-механикалық жұмыстарды орындауы, кәсіптік жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде такелаждық және жүк көтеру жұмыстарын орындауы, технологиялық жабдықтауды және кесетін құралды пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жарақты және кесетін құралды пайдалану.
Құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастыру негіздері.
Сумен жабдықтау және су бұру жабдықтары мен жүйелерін қайта жаңарту
Инженерлік графика
Технологиялық жабдықтың конструкцияларын монтаждау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жабдықтау монтаждау және жөндеу кезінде аспаптарды, кесетін құралды пайдаланады.
2. Құралды қайрайды.
3. Бақылау-өлшеу аспабын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жөндеу технологиялық процесіне сәйкес, өнеркәсіптік жабдықта слесірлік-механикалық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Слесірлік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Жерді қазып алудың, монолитті бетон және темірбетон ғимараттардың құрылысын түсінеді.
3. Жабдық түрлерін және слесірлік-механикалық өңдеу әдістерін жіктейді.

3. Производит зачистку трубных гнезд и обработку концов труб.
Результат обучения: 3) Выполнить такелажные и грузоподъемные работы при монтаже и ремонте промышленного оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении такелажных и грузоподъемных работ.
2. Понимает устройство и правила пользования такелажными средствами.
3. Использует грузоподъемные механизмы и такелажные средства.
4. Использует средства сигнализации при проведении монтажных работ.
5. Выбирает нужное грузоподъемное оборудование.
Результат обучения: 4) Выполнить работы по монтажу, ремонту и испытанию оборудования в соответствии с технологическим процессом.
Критерии оценки:
1. Понимает виды и номенклатуру строительных металлоконструкций.
2. Соблюдает технологию изготовления и сборку металлоконструкций.
3. Монтирует отдельные узлы оборудования средней сложности.
4. Производит монтаж трубопроводов и оборудования
ПК 6.Выполнить обслуживание промышленного оборудования
ПМ 06. Обслуживание промышленного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживание промышленного оборудования В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
устройство и эксплуатацию санитарно-технических устройств зднаий, основы технологии и организации работ при строительстве и монтаже сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения;
строительные нормы и правила на проектирование систем водоснабжения и водоотведения, производство и приемку строительно-монтажных работ;
технологию строительного производства, конструкционные элементы зданий и основные строительные материалы;
правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды, основы расчетов, проектирования, строительства сооружений для приема воды из источника, очистки (подготовки) воды для питьевого и промышленного водоснабжения, для хранения запасов воды и передачи ее потребителю.
При изучении модуля обучающиеся должны выполнять текущее обслуживание основного, вспомогательного оборудования и коммуникаций, производить монтаж и ремонт промышленного оборудования, готовить основное и вспомогательное оборудование к работе, проводить смазку технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнить текущее обслуживание основного, вспомогательного оборудования и коммуникаций.
Санитарно-техническое оборудование зданий
Основы технологии и организации строительно-монтажных работ.
Инженерная графика
Водоснабжения.
Водоотведения.
Производственное обучение
Гидротехнические сооружения
Критерии оценки:

3. Құбырлық ұяларды тазартуды және құбырлардың шеттерін өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнеркәсіптік жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде такелаждық және жүк көтеру жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Такелаждық және жүк көтеру жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Такелаждық құралдардың құрылысын және оларды пайдалану ережелерін түсінеді.
3. Жүк көтергіш механизмдер мен такелаждық құралдарды пайдаланады.
4. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде сигнал беру құралдарын пайдаланады.
5. Қажетті жүк көтергіш жабдықты таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процеске сәйкес, жабдықты монтаждау, жөндеу және сынау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құрылыс металл құрастырылымдарының түрлері мен номенклатурасын түсінеді.
2. Металл құрастырылымдарын жасау және жинау технологиясын сақтайды.
3. Күрделілігі орташа жабдықтың жекелеген тораптарын монтаждайды.
4. Құбыр желілері мен жабдықтарды монтаждауды жүргізеді
КҚ 6. Өнеркәсіптік жабдыққа қызмет көрсету
КМ 06. Өнеркәсіптік жабдыққа қызмет көрсету
Осы модуль өнеркәсіптік жабдыққа қызмет көрсетуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
ғимараттардың санитарлық-техникалық құрылыстарының құрылымы мен пайдаланылуын, сумен жабдықтау және су бұру желілері мен ғимараттарын салу және монтаждау кезінде жұмыстардың технологиясы мен оларды ұйымдастыру негіздерін;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жобалауға деген құрылыс нормалары мен ережелерін, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуді және қабылдауды;
құрылыс өндірісінің технологиясын; ғимараттардың конструкциялық элементтерін және негізгі құрылыс материалдарын;
еңбек қағидалары мен нормаларын, жұмыстарды қауіпсіз жүргізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды, су қорларын сақтау және оны тұтынушыға беру үшін бұлақ суын қабылдауға арналған құрылғыларды есептеу, жобалау, салу негіздерін, ауыз су және өнеркәсіптік сумен жабдықтау үшін суды тазартуды (дайындауды) меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі, қосалқы жабдықтар мен коммуникацияларға ағымдағы қызмет көрсетуді орындауы, өнеркәсіптік жабдықты монтаждауды және жөндеуді жүргізуі, негізгі және қосалқы жабдықты жұмысқа дайындацы, технологиялық жабдықты майлауды жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі, қосалқы жабдықтарға және коммуникацияларға ағымдағы қызмет көрсетуді орындау.
Ғимараттардың санитарлық-техникалық жабдығы
Құрылыс-монтаж жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастыру негіздері.
Инженерлік графика
Сумен жабдықтандыру
Су бұру
Өндірістік оқыту
Гидротехникалық ғимараттар
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Читает кинематические схемы и чертежей промышленного оборудования.
2. Подготавливает основное и вспомогательное оборудование к работе.
2. Обслуживает основное и вспомогательное оборудование.
3. Применяет контрольные приборы.
2. Выполняет текущее обслуживание основного и вспомогательного оборудования и коммуникаций.
3. Устраняет сбои в пневмосистемах и гидросистемах.
Результат обучения: 2) Производить монтаж и ремонт промышленного оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию и организацию работ при строительстве и монтаже сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения.
2. Соблюдает строительные нормы и правила при проектирование систем водоснабжения и водоотведения,
3. Соблюдает строительные нормы и правила при производстве и приемки строительно-монтажных работ.
4. Соблюдает правила и нормы труда, меры по безопасному проведению работ и защите окружающей среды.
5. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения:3) Проводить смазку технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет карты смазки промышленного оборудования.
2. Использует необходимый инструментарий и приспособления для смазки технологического оборудования.
3. Использует смазочный материал, соответствующий требованиям технического регламента.
4. Проводит смазочные работы.
ПК 7. Выполнить основные виды работ по квалификации "Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций"
ПМ 07. Выполнение основных видов работ по квалификации "Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций"
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: закрепить, расширить и систематизировать знания, умения и навыки; приобрести практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива; выполнить монтаж, ремонт обслуживание промышленного оборудования
Результат обучения: 1) Применять контрольно-измерительной и проверочный инструмент при монтаже и ремонте промышленного оборудования.
практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Составляет и оформляет технические документации.
2. Проверяет зазоры в механизмах ремонтируемого оборудования.
3. Использует выверочное оборудование.
4. Подготавливает промышленное оборудование к эксплуатации после монтажа и ремонта.

1. Өнеркәсіптік жабдықтардың кинематикалық схемалары мен сызбаларын оқиды.
2. Негізгі және қосалқы жабдықты жұмысқа дайындайды.
2. Негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсетеді.
3. Бақылау аспаптарын пайдаланады.
2. Негізгі және қосалқы жабдықтар мен коммуникацияларға ағымдағы қызмет көрсетуді орындайды.
3. Пневможүйелері мен гидрожүйелердегі жаңылыстарды жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнеркәсіптік жабдыққа монтаж және жөндеу жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сумен жабдықтау және су бұру желілері мен ғимараттарын салу және монтаждау кезінде жұмыстардың технологиясы мен ұйымдастырылуын сақтайды.
2. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жобалау кезінде құрылыс нормалары мен ережелерін сақтайды.
3. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу және қабылдау кезінде құрылыс нормалары мен ережелерін сақтайды.
4. Еңбек қағидалары мен нормаларын, жұмыстарды қауіпсіз жүргізу және қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды сақтайды.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықты майлауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Өнеркәсіптік жабдықты майлау карталарын пайдаланады.
2. Технологиялық жабдықтау майлауға үшін қажетті аспаптар мен құрылғыларды пайдаланады.
3. Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін майлау материалын пайдаланады.
4. Майлау жұмыстарын жүргізеді.
КҚ 7. "Технологиялық жабдықтарды және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 07. "Технологиялық жабдықтарды және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы" біліктіліні бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушылардың біліктіліктің жоғарылатылған деңгейін игеруі үшін кәсіптік қызметтің негізгі түрлері бойынша практикалық кәсіптік іскерліктерді игеруіне қажетті дағдыларға ие болуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: білімін, іскерліктері мен дағдыларын бекітуі, кеңейтуі және жүйелеуі; еңбек ұжымы жағдайындағы кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесін алуы; өнеркәсіп жабдығын монтаждауды, жөндеуді, оған қызмет көрсетуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіп жабдығын монтаждау және жөндеу кезінде бақылау-өлшеу және тексеру аспабын пайдалану.
Жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Техникалық құжаттамаларды құрады және ресімдейді.
2. Жөнделіп жатқан жабдық-тың механизм-деріндегі саңылауларды тексереді.
3. Теңестіру жабдығын пайдаланады.
4. Өнеркәсіп жабдығын монтаж бен жөндеуден кейін пайдалануға дайындайды.

5. Использует безвредные для окружающей среды технологии.
Результат обучения: 2) Получить рабочую квалификацию Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций
Критерии оценки:
1. Производит работы в соответствии с технической документацией.
2. Определяет причины неисправности оборудования и трубопроводов.
3. Контролирует качества ремонта оборудования и трубопроводов.
4. Работает в составе ремонтной бригады в качестве монтажника.
5. Соблюдает требования технического обслуживания и ремонта оборудования.
Квалификация "140403 3 -Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства"
ПК 8. Участвовать в разработке технологии систем водоснабжения и водоотведения и проектировать их элементы.
ПМ 08. Управление процессом эксплуатации сооружений, технологического и вспомогательного оборудования по очистке сточных вод
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки технологии и проектирования элементов систем водоснабжения и водоотведения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
функции управления предприятием;
структуру трудового коллектива; личностные, деловые и психологические качества руководителя;
этикет в деловом общении;
принципы и методы работы в коллективе;
основные экономические категории, действующие в отрасли;
показатели использования основных фондов и порядок их списания;
виды и формы организации труда, формы заработной платы;
сущность тарифной системы;
оформление технической документации; способы ведения строительно-монтажных работ;
организацию строительной площадки (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные комуникации, оформление при этом необходимой документации); систему заработной платы.
При изучении модуля обучающиеся учатся принимать участие в проектировании элементов систем водоснабжения и водоотведения, определять расчетные расходы воды, читать и разрабатывать чертежи элементов систем водоснабжения и водоотведения, разрабатывать технологические схемы очистки воды и обработки осадков, определять, анализировать и планировать технико-экономические показатели систем водоснабжения и водоотведения, устанавливать соответствие проектных решений природоохранным требованиям.
Результат обучения:1) Принимать участие в проектировании элементов систем водоснабжения и водоотведения.
Автоматизация систем водоснабжения и водоотведения.
Экономика отрасли
Менеджмент
Критерии оценки:
1. Понимает основы проектирования и конструирования.

5. Қоршаған ортаға зиян тигізбейтін технологияларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтарды және оған байланысты құрастырылымдарды құрастырушы жұмыс біліктілігін алу
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес жұмыстарды жүргізеді.
2. Жабдықтар мен құбырлардың ақаулық себептерін анықтайды.
3. Жабдықтар мен құбырларды жөндеу сапасын бақылайды.
4. Жөндеу бригадасының құрамында құрастырушы ретінде жұмыс істейді.
5. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу талаптарын біледі.
"140403 3 - Су құбыры - кәріз шаруашылығының желілері мен құрылыстарын пайдалану технигі" біліктілігі
КҚ 8 Сумен жабдықтау және су тарту жүйелерінің технологияларын әзірлеуге қатысу және олардың элементтерін жобалау.
КМ 08. Құрылыстарды, ағын суларды тазарту жөніндегі технологиялық және қосалқы жабдықтарды пайдалану үдерісін басқару
Осы модуль сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің технологияларын әзірлеуге және элементтерін жобалауға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
кәсіпорынды басқару функцияларын;
еңбек ұжымының құрылымын; басшының тұлғалық, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
іскерлік қарым-қатынас жасаудағы әдепті;
ұжымда жұмыс істеу қағидаттарын және әдістерін;
салада қолданылатын негізгі экономикалық санаттарды; негізгі қорларды пайдалану көрсеткіштерін және оларды есептен шығару тәртібін; еңбекті ұйымдастыру түрлері мен нысандарын, жалақы нысандарын;
тарифтік жүйенің мәнін;
техникалық құжаттаманы ресімдеуді; құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу тәсілдерін;
құрылыс алаңын ұйымдастыруды (құрылыс алаңдары, материалдарды қабылдау орындары, оларды тасып жеткізу және қаттау, құрылыс ішіндегі көлік, уақытша коммуникациялар, бұл ретте қажетті құжаттаманы ресімдеу) жалақы жүйесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалауға қатысуы, судың есептік шығындарын анықтауы, сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің сызбаларын оқуы және әзірлеуі, суды тазартудың және тұнбаны өңдеудің технологиялық схемаларын әзірлеуі, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтауы, талдауы және жоспарлауы, жобалық шешімдердің табиғатты қорғау талаптарына сәйкестігін белгілеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерін жобалауға қатысу.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін автоматтандыру
Сала экономикасы
Менеджмент
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жобалау және құрылымдау негіздерін түсінеді.

2. Ориентируется на состав и порядок разработки проектной документации.
3. Соблюдает строительные нормы и правила.
4. Владеет основами проектирование элементов систем водоснабжения и водоотведения.
5. Понимает функции управления предприятием.
6. Создает имидж и организацию работы менеджера.
7. Принимает управленческие решения.
Результат обучения: 2) Определять расчетные расходы воды.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты элементов санитарно-технических систем.
2. Использует расчетные программы.
Результат обучения: 3) Разрабатывать технологические схемы очистки воды и обработки осадков.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технологические схемы очистки природных и сточных вод, обработки осадков.
2. Осуществляет поиск необходимого оборудования.
3. Составляет ведомости и спецификации оборудования и материалов, элементов проектируемых систем водоснабжения и водоотведения.
Результат обучения: 4) Производить расчеты элементов систем водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Выполняет и оформляет расчеты проектируемых элементов систем водоснабжения и водоотведения.
Результат обучения: 5) Разрабатывать чертежи элементов систем водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Читает и выполняет чертежи элементов систем.
2. Работает с нормативными документами и каталогами продукции, осуществляет поиск необходимого оборудования.
3. Работает со сборочными чертежами.
4. Соблюдает порядок и последовательность выполнения эскиза деталей.
5. Применяет основные правила оформление чертежа, использует условные обозначения.
6. Читает рабочую документацию по монтажу технологического оборудования.
Результат обучения: 6) Определять, анализировать и планировать технико-экономические показатели систем водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Планирует рабочее время и организует рабочее место.
2. Проводит расчет производственных рецептур, расхода сырья и полуфабрикатов.
3. Осуществляет контроль и ведет учет расходов сырья и вспомогательных материалов.
Результат обучения: 7) Устанавливать соответствие проектных решений природоохранным требованиям
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь.
2. Производит расчеты санитарно-технической части проекта.
ПК 9. Обеспечивать техническую эксплуатацию, бесперебойную работу систем водопроводно-канализационного хозяйства
ПМ 09. Осуществление работ по эксплуатации сооружений, технологического и вспомогательного оборудования по очистке сточных вод
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности строительства сооружений малой производительности для приема и очистки воды из источника; системы и схемы водоотведения городов и промышленных предприятий, способы очистки городских и производственных сточных вод и обработки осадков, конструкции очистных сооружений, способы их расчета; эксплуатацию сооружений и оборудования систем водоснабжения и водоотведения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оценивать техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения, эксплуатировать сети и сооружения водоснабжения и водоотведения, планировать обеспечение работ в условиях нестандартных ситуаций, контролировать соблюдение технологических режимов природоохранных объектов, сбросов сточных вод, соблюдение экологических стандартов и нормативов.
Результат обучения:1) Оценивать техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения.
Эксплуатация оборудования и систем водоснабжения и водоотведения
Охрана труда и основы промышленной экологии
Водоснабжение
Водоотведение
Технологическая практика
Критерии оценки:

2. Жобалық құжаттаманың құрамына және оны әзірлеу тәртібіне бағдарланады.
3. Құрылыс нормалары мен ережелерін сақтайды.
4. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалау негіздерін біледі.
5. Кәсіпорынды басқару функцияларын түсінеді.
6. Менеджер имиджін және жұмысын ұйымдастыруды құрады.
7. Басқарушылық шешімдерді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Судың есептеулік шығындарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Санитарлық-техникалық жүйелер элементтерінің есептерін орындайды.
2. Есептеу бағдарламаларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3)Суды тазарту және тұнбаны өңдеудің технологиялық схемаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық схемаларын, тұнбаларды өңдеу схемаларын әзірлейді.
2. Қажетті жабдықты іздеуді жүзеге асырады.
3. Жобаланып жатқан сумен жабдықтау және су бұру жүйеле-рінің жабдық-тары мен мате-риалдарының, элементтерінің тізімдемелері мен сипаттама-ларын құрады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін есептеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жобаланып жатқан элементтерін есептеуді орындайды және ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің сызбаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жүйе элементтерінің сызбаларын оқиды және орындайды.
2. Өнімнің нормативтік құжаттарымен және каталогтарымен жұмыс істейді, қажетті жабдықты іздеуді жүзеге асырады.
3. Құрамалық сызбаларды біледі.
4. Бөлшектердің нобайын орындау тәртібі мен бірізділігін меңгереді.
5. Сызбаларды ресімдеудің шарттылығын және негізгі қағидаларын қолданады.
6.Технологиялық жабдықты монтаждау бойынша жұмыс құжаттамасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау, талдау және жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жұмыс уақытын жоспарлайды және жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Өндірістік рецептураларды, шикізат пен жартылай дайын өнімдер шығынын есептеуді жүргізеді.
3. Шикізатті және қосалқы материалдарды есептеуді бақылайды және есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Жобалық шешімдердің табиғатты қорғау талаптарына сәйкестігін белгілейді.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Шығындарды үнемдеу және қысқарту бойынша технологиялық іс-шараларды әзірлейді.
2. Жобаның санитарлық-техникалық бөлігін есептеуді жүргізеді.
КҚ 9. Су құбыры - кәріз шаруашылығы жүйелерін техникалық пайдалануды, үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
КМ 09. Құрылыстарды, ағын суларды тазарту жөніндегі технологиялық және қосалқы жабдықтарды пайдалану бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
Осы модуль сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын пайдалануға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бұлақтан суды қабылдауға және тазартуға арналған өнімділігі шағын құрылыстарды салу ерекшеліктерін; қалалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың су бұру жүйелері мен схемаларын, қалалық және өндірістік ағын суларды тазарту және тұнбаларды өңдеу тәсілдерін, тазартқыш ғимараттардың конструкцияларын, оларды есептеу тәсілдерін; сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің құрылыстары мен жабдықтарын пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарының техникалық жай-күйін бағалауы, сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарын пайдалануы, әдеттен тыс жағдайларда жұмыстарды қамтамасыз етуді жоспарлауы, табиғатты қорғау объектілерінің техникалық режимдерінің, ағын сулардың төгілуінің сақталуын, экологиялық стандарттар мен нормативтердің сақталуын бақылауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарының техникалық жай-күйін бағалау .
Сумен жабдықтау және су бұру жабдықтары мен жүйелерін пайдалану
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Сумен жабдықтау
Су бұру
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Характеризует техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения.
2. Применяет способы повышения эффективности работы элементов систем водоснабжения и водоотведения, энергосберегающие технологии.
Результат обучения: 2) Эксплуатировать сети и сооружения водоснабжения и водоотведения
Критерии оценки:
1. Выполняет проверку конструкций, сооружений и оборудования для подготовки воды на хозяйственно-питьевые и производственные цели, удаления и обезвреживания осадков сточных вод.
2. Анализирует особенности строительства сооружений малой производительности для приема и очистки воды из источника.
3. Классифицирует системы и схемы водоотведения городов и промышленных предприятий, способы очистки городских и производственных сточных вод и обработку осадков, конструкции очистных сооружений, способы их расчета.
Результат обучения:3) Контролировать соблюдение и технологических режимов природоохранных объектов, сбросов сточных вод, соблюдение экологических стандартов и нормативов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности.
2. Определяет элементы автоматических устройств, методы измерений, устройство контрольно-измерительных приборов технологического контроля.
ПК 10. Организовать работы по очистке природных и сточных вод и контролировать качественные показатели
ПМ 10. Организация работы по очистке природных и сточных вод и технологический контроль процесса очистки сточных вод
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы по очистке природных и сточных вод и контроля качественных показателей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают физико-химические основы процессов обработки природных и сточных вод.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать технологический процесс очистки природных и сточных вод, выполнять микробиологические и химические анализы по контролю качества природных и сточных вод.
Результат обучения: 1) Разрабатывать технологический процесс очистки природных и сточных вод.
Химия воды и микробиология
Критерии оценки:
1. Понимает технологический процесс очистки природных и сточных вод.
2. Владеет этапами проведение технологического процесса очистки.
3. Применяет методы и способы контроля очистки и качества природных и сточных вод.
Результат обучения: 2) Выполнить химические анализы по контролю качества природных и сточных вод.
Критерии оценки:

1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарының техникалық жай-күйін сипаттайды.
2. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерінің жұмыс істеу тиімділігін арттыру тәсілдерін, энергия үнемдеу технологияларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суды шаруашылық-ауыз су және өндірістік мақсаттарына арнап дайындау, ағын сулардың тұнбаларын жою және залалсыздандыру үшін конструкцияларды, ғимараттар мен жабдықтарды тексеруді орындайды.
2. Бұлақтан алынған суды қабылдау және тазалау үшін өнімділігі шағын ғимараттарды салу ерекшеліктерін талдайды.
3. Қалалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың су бұру жүйелері мен схемаларын, қала және өндірістік ағын суларды тазарту тәсілдерін және тұнбаларды өң-деуді, тазалау құрылғыларының конструкцияла рын, оларды есептеу тәсілдерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғатты қорғау объектілерінің технологиялық режимдерінің, ағын сулардың төгілуінің сақталуын, экологиялық стандарттар мен нормативтердің сақталуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Автоматтық құрылғылардың элементтерін, өлшеу әдістерін, технологиялық бақылаудың бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын анықтайды.
КҚ 10. Табиғи және ағын суларды тазарту бойынша жұмыстарды орындау және сапалық көрсеткіштерді бақылау
КМ 10. Табиғи және ағы суларды тазарту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және ағын суларды тазарту процесін технологиялық бақылау
Осы модуль табиғи және ағын суларды тазарту және сапалық көрсеткіштерді бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
табиғи және ағын суларды өңдеу процестерінің физикалық-химиялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық процесін әзірлеуі, табиғи және ағын сулардың сапасын бақылау бойынша микробиологиялық және химиялық талдауларды орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық процесін әзірлеу.
Су химиясы және микробиология
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық процесін түсінеді.
2. Тазартудың технологиялық процесін жүргізу кезеңдерін біледі.
3. Табиғи және ағын суларды тазартуды және олардың сапасын бақылау әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Табиғи және ағын сулардың сапасын бақылау бойынша химиялық талдаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Классифицирует химические анализы по контролю качества природных и сточных вод.
2. Выполняет химические анализы, контролирующие качество природных и сточных вод и степень их очистки.
Результат обучения: 3) Выполнить микробиологические анализы по контролю качества природных и сточных вод.
Критерии оценки:
1. Выполняет микробиологические анализы, контролирующие качество природных и сточных вод и степень их очистки.
2. Выполняет контроль за соблюдением экологических стандартов и нормативов по охране окружающей среды.
3. Контролирует соблюдение технологической дисциплины и технологических режимов очистки сточных вод на основе результатов лабораторного контроля
ПК 11. Руководство структурным подразделением по эксплуатации очистных сооружений водоотведения
ПМ 11. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводится после полного освоения обучающимися всех дисциплин учебного плана и преследует нижеследующие цели:
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием;
изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера очистных сооружении по техническому обслуживанию, ремонту и монтажу оборудования;
ознакомление с общей структурой предприятий, очистных служб, ремонтных цехов;
приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности;
сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность закрепления навыков, необходимых для освоения обучающимися практических профессиональных умений профессиональной деятельности для освоения квалификации Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства.
С целью овладения данной квалификацией студент в ходе преддипломной практики приобретает практические навыки: методы планирования строительства; подбор объема и видов необходимых материалов; выявление износа и изьянов оборудования на сети, выбор мероприятий по их ликвидации; введение в производство передовых технологии по укреплению оборудований и сетей; введение в производство энергосберегающих технологий; использование безвредных для окружающей среды технологий; охрана труда и техника безопастности при строительно-монтажных работах.
Результат обучения: 1) Исследовать структуру строительной организации, взаимоотношение и связь отдельных звеньев между собой.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Табиғи және ағын сулардың сапасын бақылау бойынша химиялық талдауларды жіктейді.
2. Табиғи және ағын сулардың сапасын және оларды тазарту дәрежесін бақылайтын химиялық талдаулар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғи және ағын сулардың сапасын бақылау бойынша микробиологиялық талдаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Табиғи және ағын сулардың сапасын және оларды тазарту дәрежесін бақылайтын микробиологиялық талдаулар жүргізеді.
2. Қоршаған ортаны қорғау бойынша экологиялық стандарттар мен нормативтердің сақталуына бақылау жасайды.
3. Зертханалық бақылау нәтижелерінің негізінде ағын суларды тазартудың технологиялық тәртібі мен технологиялық режимдерінің сақталуын бақылайды.
ПК 11. Су бұрудың тазартқыш ғимараттарын пайдалану жөніндегі құрылымдық бөлімшеге басшылық ету
КМ 11. Диплом алды практикасы
Диплом алды практикасы мамандарды дайындаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылар оқу жоспарының барлық пәндерін толық игергеннен кейін жүргізіледі және мына мақсаттарға бағытталған:
мамандық бойынша дағдыларды жалпылау және жетілдіру;
арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынның басқару дағдыларын дамыту;
жабдыққа техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және монтаждау бойынша тазартқыш ғимараттар шеберінің жұмысын тікелей жұмыс процесінде зерделеу;
кәсіпорындардың, тазарту қызметтерінің, жөндеу цехтерінің жалпы құрылымымен таныстыру;
таңдалған мамандығы бойынша ұйымдастыру жұмыстарының дағдыларын меңгереді;
дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды жинайды.
Осы модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушылардың "140403 3 -Су құбыры - кәріз шаруашылығының желілері мен құрылыстарын пайдалану технигі" біліктілігінің жоғарылатылған деңгейін игеруі үшін кәсіптік қызметтің практикалық кәсіптік іскерліктерін игеруіне қажетті дағдыларды бекітуге мүмкіндік береді.
Осы біліктілікке ие болу мақсатында білім алушылар диплом алды практикасының барысында:
құрылысты жоспарлау әдістерің; қажетті материалдардың көлемі мен түрлерін іріктеп алу; желідегі жабдықтың тозуын және ақауларын анықтау, оларды жою бойынша іс-шараларды таңдау; жабдықтар мен желілерді нығайту бойынша озық технологияларды өндіріске енгізу;
өндіріске энергия үнемдеу технологияларын енгізу; қоршаған ортаға зияны жоқ технологияларды пайдалану; құрылыс-монтаждау жұмыстары кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасың меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс ұйымының құрылымын, жеке буындардың өзара қарым-қатынасы мен байланысын зерттеу.
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Владеет методикой планирования строительства.
2. Выявляет износ и изъяны оборудования на сети, выбирает мероприятии по их ликвидации.
3. Организует строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные коммуникации.
4. Оформляет необходимые документации.
Результат обучения: 2) Обеспечивать техническую эксплуатацию, бесперебойную работу систем водопроводно-канализационного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Оценивает техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения.
2. Планирует обеспечение работ в условиях нестандартных ситуаций.
3. Понимает структуру эксплуатационный организаций.
4. Определяет методы себестоимости.
5. Эксплуатирует сети и сооружения водоснабжения и водоотведения
6. Контролирует соблюдение и технологических режимов природоохранных объектов, сбросов сточных вод, соблюдение экологических стандартов и нормативов.
7. Контролирует за качеством очистки сточных вод.
8. Оформляет технические документации.
Результат обучения: 3) Организовать работы по очистке природных и сточных вод и контроль качественных показателей
Критерии оценки:
1. Определяет способы ведения строительно-монтажных работ.
2. Разрабатывает технологический процесс очистки природных и сточных вод.
3. Выполняет химические и микробиологическ ведения строительно-монтажных работ. я и водоотведения. охране окружающей среды. ергосберегающие технологии. о ие анализы по контролю качества природных и сточных вод.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 94
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 517
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1408000 – Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Квалификация*:

1. Құрылысты жоспарлау әдістемесін біледі.
2. Желідегі жабдықтың тозуын және ақауларын анықтайды, оларды жою бойынша іс-шараларды таңдайды.
3. Құрылыс алаңдарын, материалдарды қабылдау, тасып жеткізу және қаттау орындарын, құрылыс ішіндегі көліктерді, уақытша коммуни кацияларды ұйымдастырады.
4. Қажетті құжаттамаларды ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Су құбыры - кәріз шаруашылығы жүйелерін техникалық пайдалануды, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарының техникалық жай-күйін бағалайды.
2. Әдеттен тыс жағдайларда жұмыстарды қамтамасыз етуді жоспарлайды.
3. Пайдалану ұйымдарының құрылымын түсінеді.
4. Өзіндік құн әдістерін анықтайды.
5. Сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын пайдаланады
6. Табиғатты қорғау объектілерінің технологиялық режимдерінің, ағын сулардың төгілуінің сақталуын, экологиялық стандарттар мен нормативтердің сақталуын бақылайды.
7. Ағын суларды тазарту сапасын бақылайды.
8. Техникалық құжаттамаларды ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғи және ағын суларды тазарту бойынша жұмыстарды және сапалық көрсеткіштерді бақылауды ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу тәсілдерін анықтайды.
2. Табиғи және ағын суларды тазартудың технологиялық процесін әзірлейді.
3. Табиғи және сарқынды сулардың сапасын бақылау үшін химиялық және микробиология лық талдауды жүзеге асырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
94-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
517-қосымша
"Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1408000 – Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "140801 3- Техник-строитель"
ПК 1. Соблюдать технику безопасности при строительстве и эксплуатации городских путей сообщения
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности при строительстве и эксплуатации городских путей сообщения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения техники безопасности при строительстве, ремонте и эксплуатации городских путей сообщения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: терминологию в области строительства, ремонта и эксплуатации городских путей сообщения, виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию городских путей сообщения, особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности; экобиозащитную и противопожарную технику; виды и основные свойства дорожно-строительных материалов; инструкции, руководящие указания по проведению дорожных, геологических геодезических работ; правила и безопасность дорожного движения.
Результат обучения: 1) Определять виды и основные свойства дорожно-строительных материалов.
Охрана труда и окружающей среды
Правила и безопасность дорожного движения Строительные материалы и изделия Геология и грунтоведение Геодезия
Учебная ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"140801 3- Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 1. Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
КМ 01. Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау
Бұл модуль қала қатынас жолдарын салу, жөндеу және пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қала қатынас жолдарын салу, жөндеу және пайдалану саласындағы терминологияны, қала қатынас жолдарын салуды және пайдалануды орындайтын кәсіпорындардың түрлері мен типтерін, кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбеу жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; кәсіптік қызмет саласындағы жарақаттау қаупі бар және зиянды факторлар талдаудын; экобиоқорғану және өртке қарсы техниканы; жол-құрылыс материалдарының түрлері мен негізгі қасиеттерін; жол, геологиялық геодезиялық жұмыстарды жүргізу бойынша басшылыққа алатын нұсқауларды; жол жүру ережелері мен қауіпсіздігін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол-құрылыс материалдарының түрлері мен негізгі қасиеттерін анықтау
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Жол жүру ережелері және қауіпсіздігі Құрылыс материалдары және бұйымдары Геология және топырақтану Геодезия
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Владеет горнотехническими понятиями и терминологией в области строительства, ремонта и эксплуатации городских путей сообщения, виды и типы предприятий.
2. Определяет и классифицирует грунты и природные каменные материалы для целей дорожного строительства.
3. Определяет виды и основные свойства органических и неорганических вяжущих материалов.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила дорожного движения при производстве дорожно-строительных, ремонтных работах и содержании.
Критерии оценки:
1. Понимает правила дорожного движения
2. Демонстрирует надежность водителя
3. Анализирует травмоопасные и вредные факторы в сфере профессиональной деятельности
4. Владеет последовательностью действий при оказании помощи пострадавшим
Результат обучения: 3) Соблюдать технику безопасности и охрану труда при производстве дорожно-строительных работ, соблюдать технический регламент
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями о трудовом законодательстве
2. Характеризует организацию работ и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
3. Применяет технический регламент "Требования к безопасности зданий и сооружений строительных материалов и изделий"
4. Соблюдает правовые, нормативные основы охраны труда на предприятии.
5. Понимает специфику работ по строительству и эксплуатации городских путей сообщения
6 Понимает виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию городских путей сообщения
ПК 2. Участвовать в проектировании городских путей сообщения
ПМ 02. Проектирование городских путей сообщения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения геологических, геодезических работ; навыки и знания, необходимые для организации и выполнения работ по изысканиям и проектированию городских улиц, дорог, искусственных сооружений, рельсовых и подъездных путей.
При изучении модуля обучающиеся должны осваивают следующие знания: основы геологии и гидрогеологии; состав и строение земли; минералы земной коры; геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды; основы инженерной геологии; квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов; лабораторные испытания грунтов; основы инженерно- геологических исследований; инженерно-геологическое обследование вдоль трассы, поиски и разведка месторождений дорожно-строительных материалов; основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах; измерения и определение площадей участков местности по планам и картам; ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения; определение превышений; приборы и построение высотной опорной сети; тахеометрическая съемка, нивелирование поверхности по квадратам; полевые и камеральные работы по вертикальной; планировке линейных сооружений; решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам); основные виды геодезических работ при проектировании, строительстве, эксплуатации городских путей сообщения; требования нормативных документов к изысканию и проектированию трасс, элементов городских улиц и дорог, элементов искусственных сооружений, рельсовых и подъездных путей; цели, состав и методы инженерных изысканий при проектировании городских улиц и дорог и искусственных сооружений; классификацию городских улиц и дорог, классификацию и габариты мостов; основные термины и понятия; критерии выбора оптимального варианта трассы и места мостового перехода; методы трассирования и нивелирования трасс в различных условиях рельефа местности; методику решения геодезических задач; методику расчетов элементов плана и продольного и поперечного профилей городских путей сообщения; типы дорожных одежд и земляного полотна; методику расчета конструкций и критерии выбора оптимального варианта конструкции дорожной одежды; способы водоотвода и конструкции водоотводных сооружений; методику расчетов отверстия и элементов мостов; типы и конструкции искусственных сооружений и область их применения; типовые решения и методику расчета элементов автобусных остановок и автостоянок; нормативные требования и расчет полос озеленения; типы дорожных знаков; виды дорожной разметки; виды ограждений и область их применения; конструкции защитных и укрепительных устройств земляного полотна; нормы размещения комплекса зданий и сооружений для обслуживания городских путей сообщения; должны определять категорию и расчетную скорость улиц и дорог; назначать варианты трасс городских путей сообщения и выбирать оптимальный вариант трассы; выполнять расчеты элементов плана, продольных и поперечных профилей трасс городских путей сообщения; оформлять текстовую и графическую техническую документацию и согласовывать ее со всеми заинтересованными службами; производить геодезические работы по восстановлению трассы на местности; проводить гидрологические и геологические изыскания городских путей сообщения; проектировать водоотвод; назначать отверстие и конструкцию водоотводных сооружений; назначать и рассчитывать конструктивные слои дорожной одежды; проектировать верхнее строение пути рельсового пути; рассчитывать отверстие и элементы конструкции искусственных сооружений; проектировать автобусные сообщения; проектировать организацию движения автотранспорта и обстановку городских остановки и автостоянки; проектировать озеленение городских путей сообщения; применять прикладные программные продукты дорожной отрасли.
Результат обучения: 1) Выполнить геологические работы.
Геология и грунтоведение
Строительные материалы и изделия
Черчение
Геодезия
Прикладная информатика
Основы технической механики и статика сооружений
Строительные машины и средства малой механизации
Городские улицы и дороги
Городские рельсовые и подъездные пути сообщения
Городские искусственные сооружения
Инженерные сети и оборудование территорий и стройплощадок
Учебная геологическая практика
Учебная геодезическая практика
Учебная разбивочная практика
Критерии оценки:

1. Қала қатынас жолдарын салу, жөндеу және пайдалану саласындағы тау техникалық түсініктер мен терминологияны, кәсіпорындардың түрлері мен типтерін біледі.
2. Жол құрылысының мақсаттары үшін топырақтар мен табиғи тас материалдарын анықтайды және жіктейді.
3. Органикалық және бейорганикалық бырыстыратын материалдардың түрлері мен негізгі қасиеттерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол-құрылысы, жөндеу жұмыстарын жүргізуде жол жүру ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жол жүру ережелерін түсінеді
2. Жүргізушінің сенімділігін көрсетеді
3. Кәсіптік қызмет саласында жарақаттау қаупі бар және зиянды факторларды талдайды.
4. Зақымданғандарға көмек көрсету кезінде орындалатын іс-әрекеттердің ретін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау, техникалық регламенті сақтау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Еңбек заңнамасы туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды және тұрақты бақылауды сипаттайды.
3. "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдардың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламентін пайдаланады.
4. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік негіздерін сақтайды.
5. Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану бойынша жұмыстардың сипаттамасын түсінеді.
6. Қала қатынас жолдарын салатын және пайдаланатын кәсіпорындардың түрлері мен типтерін түсінеді
КҚ 2. Қала қатынас жолдарын жобалауға қатысу
КМ 2. Қала қатынас жолдарын жобалау
Бұл модуль геологиялық, геодезиялық жұмыстарды орындауға қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды;
зерттеулер және қала көшелерін, жолдарды, жасанды құрылыстарды, рельс тартылған және кірме жолдарды жобалау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға және орындауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мына білімді игеруі қажет: геология және гидрогеология негіздері;
жердің құрамы мен құрылысы; жер қыртысының минералдары; жердің ішкі және сыртқы күштерінің геологиялық қызметі, тау жыныстары және жер асты сулары;
инженерлік геология негіздері;
топырақтың дәрежеленуі, құрамы және негізгі физикалық-механикалық қасиеттері;
топырақтың зертханалық сынақтары; инженерлік-геологиялық зерттеулердің негіздері; трасса бойында инженерлік-геологиялық тексеру, жол-құрылыс материалдарының кен орындарын іздеу және барлау;
геодезия негіздері, жоспарлар мен карталардағы жер жағдайы мен бедердің масштабтары, суреттері; жоспарлар мен карталар бойынша жер телімдерінің аудандарын өлшеу және анықтау; жерде сызықтарды бағдарлау, бұрыш өлшеуіш аспаптар және бұрыштық өлшеулер, сызықтық өлшеулер; шектен шығуды анықтау; биіктік тіректі желінің аспаптары мен құрылысы; тахеометрикалық түсірілім, жер бетін шаршы бойынша тегістеу; сызықтық имараттарды тік жайғастыру бойынша дала және ғылыми өңдеу жұмыстары; берілген параметрлер (координаттар) бойынша жобалау нүктесінің орнын, жобалау шамасын анықтау бойынша қарапайым инженерлік есептерді шешу; қала қатынас жолдарын жобалау, салу, пайдалану кезінде геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері;
трассаларды, қала көшелері мен жолдарының элементтерін, жасанды құрылыстардың элементтерін, рельс тартылған және кірме жолдарды зерттеуге және жобалауға нормативтік құжаттардың талаптары; қала көшелері мен жолдарын және жасанды құрылыстарды жобалау кезіндегі инженерлік зерттеулердің мақсаты, құрамы мен әдістері; қала көшелері мен жолдарының жіктелуі, көпірлердің жіктелуі мен габариттері; негізгі терминдер мен түсініктер; оңтайлы трасса нұсқасын және көпір өткелінің орнын таңдаудың өлшемшарттары; жер бедерінің әртүрлі жағдайларында трассаларды белгілеу және тегістеу әдістері; геодезиялық есептерді шешу әдістемесі; қала қатынас жолдары жоспарының элементтерін және бойлық бейіні мен көлденең пішінін есептеу әдістемесі; жолдық киім мен жер төсемінің типтері; конструкцияларды есептеу әдістемесі және жолдық киімнің конструкциясының оңтайлы нұсқасын таңдау өлшемшарттары; су бұру әдістері мен су бұрғыш құрылыстардың конструкциясы; көпірлердің тесіктерін және элементтерін есептеу әдістемесі; жасанды ғимараттардың типтері мен конструкциясы және олардың пайдаланылу аясы; автобус бекеттері мен автотұрақтардың элементтерін есептеудің үлгілік шешімдері және әдістемесі; нормативтік талаптар және көгалдандыру жолақтарын есептеу; жол белгілерінің типтері; жол таңбасының түрлері; қоршаулардың түрлері және олардың пайдаланылу аясы; жер төсемінің қорғаушы және бекітуші құрылғыларының конструкциялары; қала қатынас жолдарына қызмет көрсету үшін ғимараттар мен құрылыстар кешенін орналастыру нормалары;
және мынаны білуі қажет:
көшелер мен жолдардың санаты мен есепті жылдамдығын анықтау; қала қатынас жолдары трассаларының нұсқаларын белгілеу және трассаның оңтайлы нұсқасын таңдау; қала қатынас жолдары жоспарының элементтерін, бойлық және көлденең бейіндерін есептеуді орындау; мәтіндік және графикалық техникалық құжаттаманы ресімдеу және оны барлық мүдделі қызметтермен келісу; елді мекенде трассаны қалпына келтіру бойынша геодезиялық жұмыстарды жүргізу; қала қатынас жолдарына гидрологиялық және геологиялық ізденістер жүргізу; су бұрғышты жобалау; субұрғыш құрылыстардың тесіктері мен конструкциясын белгілеу; жолдық киімнің құрылымдық қабаттарын белгілеу және есептеу; рельс тартылған жолдың жоғарғы құрылымын жобалау; жасанды ғимараттар конструкциясының тесігі мен элементтерін есептеу; автобус қатынастарын жобалау; автокөлік қозғалысының ұйымдастырылуын және қала аялдамалары мен автотұрақтардың жағдайын жобалау; қала қатынас жолдарын көгалдандыруды жобалау; жол саласының қолданбалы бағдарламалық өнімдерін пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық жұмыстарды орындау.
Геология және топырақтану
Құрылыс материалдары мен бұйымдары
Сызу
Геодезия
Қолданбалы информатика
Техникалық механика негіздері және ғимараттар статикасы
Құрылыс машиналары және шағын механикаландыру құралдары
Қала көшелері мен жолдары
Қалалық рельс тартылған және кірме қатынас жолдары
Қала жасанды ғимараттары
Инженерлік желілер және аумақтар мен құрылыс алаңдарының жабдықтары
Оқу геологиялық практикасы
Оқу геодезиялық практикасы
Оқу бөлініс практикасы
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Определяет минералы, горные породы и грунты по физико-механическим свойствам.
2. Использует различные методы и приборы для определения свойств грунтов.
3. Исследует рельеф и условия проложения трассы с учетом геологического строения местности.
4. Определяет физические и химические свойства каменных материалов.
5. Определяет физические, механические свойства органических вяжущих.
6. Определяет сроки схватывания и марку гипсового вяжущего и портландцемента.
Результат обучения: 2) Выполнить геодезические работы.
Критерии оценки:
1. Производит геодезические работы на строительной площадке.
2. С Работать с геодезическими приборами.
3. Проводит топографическую съемку местности.
4. Выполняет основные подготовительные и разбивочные работы.
5. Выполнять трассирование дороги.
6. Использует ПК и прикладное программное обеспечение в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Проектировать городские улицы и дороги
Критерии оценки:
1. Использует СНиП 3.01-01-2008 для классификации системы планировки городов и улично-дорожной сети
2. Определяет элементы городских улиц и дорог
3. Проводит изыскания городских улиц и дорог
4. Владеет основными сведениями гидравлики, гидрогеологии, геологии, гидрометрии для проектирования инженерных сетей и оборудования населенных мест
5. Выполняет проектирование плана улиц, продольного и поперечного профилей городских улиц и земляного полотна
6. Осуществляет проектирование канализации населенных мест и формирует поверхностный сток
7. Классифицирует типы дорожных одежд
8. Расчитывает нагрузки и интенсивность движения
9. Владеет навыками конструирования, основами расчета прочности дорожной одежды жесткого и нежесткого типа
10. Соблюдает регламент при принятии проектных решений
11. Использует прикладные программные продукты дорожной отрасли при составлению и оформлению чертежей
Результат обучения: 4) Проектировать искусственные сооружения
Критерии оценки:
1. Классифицирует искусственные сооружения.
2. Проводит изыскания искусственных сооружений
3. Выполняет привязку типовых проектов искусственных сооружений
4. Понимает основы технической механики.
5. Определяет возможность замены искусственных сооружений по типовым проектам.
Результат обучения: 5) Проектировать рельсовые и подъездные пути
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды основного полотна и его элементы, конструкции стрелочных переводов и узлов.
2. Проводит изыскания рельсовых и подъездных путей.
3. Проводит расчет верхнего строения пути.
2. Выполняет проектирование рельсовых и подъездных путей.

1. Минералдарды, тау жыныстарн және топырақтарды физикалық-механикалық қасиеттері бойынша анықтайды.
2. Топырақтың қасиеттерін анықтауға арналған әртүрлі әдістер мен құрылғыларды пайдаланады.
3. Жердің геологиялық құрылымын есепке ала отырып, трассаның салыну бедері мен шарттарын зерттейді.
4. Тас материалдарының физикалық және химиялық қасиеттерін анықтайды.
5. Органикалық тұтқыр материалдардың физикалық, механикалық қасиеттерін анықтайды.
6. Гипстік тұтқыр материалдың және портландцементтің қатаю мерзімдерін және маркасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Геодезиялық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстар жүргізеді.
2. Геодезиялық аспаптармен жұмыс істейді.
3. Жердің топографиялық түсірілімін жүргізеді.
4. Негізгі дайындық және бөлініс жұмыстарын орындайды.
5. Жолды тартуды орындайды.
6. Кәсіптік қызметте ДК-ді және қолданбалы бағдарламалық жасақтаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қала көшелері мен жолдарын жобалау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Көшелерді және көше-жол желісін жоспарлау жүйесін жіктеуге арналған СНиП 3.01-01-2008 пайдаланады
2. Қала көшелері мен жолдарының элементтерін анықтайды
3. Қала көшелері мен жолдарының зерттеулерін жүргізеді.
4. Инженерлік желілерді және елді мекендердің жабдығын жобалау үшін гидравликаның, гидрогеологияның, геологияның, гидрометрияның негізгі мәліметтерін біледі.
5. Көшелердің жоспарын, қала көшелерінің бойлық және көлденең бейінін және жер төсемін жобалауды орындайды
6. Елді мекендердің канализациясын жобалауды жүзеге асырады және беттік ағымды құрады
7. Жолдық киім типтерін жіктейді
8. Жүктемені және қозғалыс қарқындылығын есептейді
9. Құрылымдау дағдыларын, қатты және қатты еме типті жолдық киімнің беріктігін есептеу негіздерін біледі.
10. Жобалық шешімдерді қабылдау кезінде регламентті сақтайды
11. Сызбаларды құру және ресімдеу кезінде жол саласының қолданбалы бағдарламалық өнімдерін пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 4) Жасанды ғимараттарды жобалау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жасанды ғимараттарды жіктейді.
2. Жасанды ғимараттарды зерттеуді жүргізеді.
3. Жасанды ғимараттардың үлгілік жобаларын қосуды орындайды.
4. Техникалық механика негіздерін түсінеді.
5. Жасанды ғимараттарды үлгілік жобалар бойынша алмастыру мүмкіндігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Рельс тартылған және кірме жолдарды жобалау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Негізгі төсемнің түрлерін және оның элементтерін, бағыттамалық бұрмалар мен тораптардың конструкцияларын жіктейді.
2. Рельс тартылған және кірме жолдарды зерттеуді жүргізеді.
3. Жолдың жоғарғы құрылымын есептеуді жүргізеді.
2. Рельс тартылған және кірме жолдарды жобалауды орындайды.

3. Классифицирует дорожно-строительные машины, типаж и область применения.
4. Использует технико-эксплуатационные характеристики машин.
5. Проектирует продольный профиль, план трассы рельсовых и трамвайных путей.
6. Владеет методами проектирования рельсовых путей дорожного хозяйства.
ПК 3. Организовывать и выполнять работы по строительству городских путей сообщения.
ПМ 03. Организация и выполнение работ по строительству городских путей сообщения.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по строительству городских улиц и дорог, рельсовых и подъездных путей, искусственных сооружений и производству строительных материалов и изделий.
При изучении модуля обучающиеся должны осваивают следующие знания: технологию работ по возведению земляного полотна, устройство конструктивных слоев дорожных одежд, водоотвода, укладку рельсовых и подъездных путей, строительство искусственных сооружений, озеленение и обустройство городских улиц и дорог, производство строительных материалов и изделий, нормативные требования к составлению графиков организации строительства и производства работ, виды согласований с городскими службами, виды дорожно-строительных материалов, спецификацию изделий, дорожно-строительные машины для возведения земляного полотна, устройства дорожных одежд искусственных сооружений и область их применения, типовые решения технологических карт всех видов работ, требования нормативных документов по контролю качества при всех видах работ, требования нормативных документов по нормированию работ, технологию составления сметных расчетов различными методами; методику лабораторных испытаний и расчетов по определению физико-механических свойств строительных материалов; правила технику безопасности и охрану окружающей среды
При изучении модуля обучающиеся учатся согласовывать прокладку подземных коммуникаций со всеми заинтересованными городскими службами, оформлять текстовую и графическую техническую документацию, составлять исполнительскую техническую и нормативно-сметную документацию, устанавливать технологическую последовательность работ по строительству городских улиц и дорог, рельсовых и подъездных путей, искусственных сооружений, проектировать проект организации работ и проект производства работ, выполнять работы по возведению земляного полотна, устройству дорожных одежд и водоотводных сооружений, укладке рельсовых и подъездных путей, строительству искусственных сооружений, организовывать и выполнять работы по подъемке пути стрелочных переводов на балласт и подбивке шпал балластом, рихтовке пути, проводить учет и контроль качества всех видов строительных работ, нормировать дорожно-строительные работы, выполнять разработку сметной документации по строительству городских улиц и дорог
Результат обучения: 1) Строить городские улицы и дороги
Основы технической механики и статика сооружений
Электротехника и электроника
Строительные машины и средства малой механизации
Городские улицы и дороги
Городские рельсовые и подъездные пути сообщения
Городские искусственные сооружения
Технология и организация строительства городских путей сообщения
Инженерные сети и оборудование территорий и стройплощадок
Экономика производства
Проектно-сметное дело
Практика на получение рабочей профессии
Критерии оценки:

3. Жол-құрылыс машиналарын, типажы мен қолданылу аясын жіктейді.
4. Машиналардың техникалық-эксплуатациялық ерекшеліктерін пайдаланады.
5. Рельс тартылған және трамвай жолдарының трассасының бойлық бейінін, жоспарын жобалайды.
6. Жол шаруашылығының рельс тартылған жолдарын жобалау әдістерін біледі.
КҚ3. Қала қатынас жолдарын салу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 3. Қала қатынас жолдарын салу бойынша жұмыстарды ұйымдастру және орындау
Бұл модуль қала көшелері мен жолдарын, рельс тартылған және кірме жолдарды, жасанды ғимараттарды салу және құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіру бойынша жұмыстарды орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
жер төсемін салу бойынша жұмыстар технологиясы, жолдық киімнің құрылымдық қабаттарын салу, су бұру, рельс тартылған және кірме жолдарды төсеу, жасанды ғимараттарды салу, қала көшелерін және жолдарын көгалдандыру және жайластыру, құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіру, құрылысты ұйымдастыру және жұмыстарды жүргізу графиктерін құруға қойылатын нормативтік талаптар, қала қызметтерімен келісу түрлері, жол-құрылыс материалдарының түрлері, бұйымдар сипаттамасы, жер төсемін салуға арналған жол-құрылыс машиналары, жасанды ғимараттардың жолдық киімдері және олардың пайдаланылу аясы, барлық жұмыс түрлерінің технологиялық карталарының үлгілік шешімдері, барлық жұмыс түрлерін жүргізудегі сапаны бақылау бойынша нормативтік құжаттардың талаптары, жұмыстарды нормалау бойынша нормативтік құжаттардың талаптары, әртүрлі әдістермен сметалық есептер құру технологиясы; құрылыс материалдарының физикалық-механикалық қасиеттерін анықтау бойынша зертханалық сынақтар және есептер әдістемесі; қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау ережелерің меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
барлық мүдделі қала қызметтерімен жер асты коммункацияларын төсеуді келісуі;
мәтіндік және графикалық техникалық құжаттаманы ресімдеуі, атқарушылық техникалық және нормативтік-сметалық құжаттаманы құруы, қала көшелері мен жолдарының, рельс тартылған және кірме жолдардың, жасанды ғимараттардың құрылысы бойынша жұмыстардың технологиялық ретін белгілеуі, жұмыстарды ұйымдастыру жобасын және жұмыстарды жүргізу жобасын жобалауы, жер төсемін салу, жолдық киімдерді және су бұру құрылыстарын орналастыру, рельс тартылған және кірме жолдарды төсеу, жасанды ғимараттарды салу бойынша жұмыстарды орындауы, бағыттамалық бұрмалар жолын балластқа көтеру және шпал астын балластпен нығыздау, жолды тегістеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруы және орындауы құрылыс жұмыстарының барлық түрлерінің сапасын есепке алуы және бақылауы, жол-құрылыс жұмыстарын нормалауы, қала көшелері мен жолдарының құрылысы бойынша сметалық құжаттаманы әзірлеуді орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қала көшелері мен жолдарын салу
Техникалық механика негіздері және ғимараттар статикасы
Электротехника және электроника
Құрылыс машиналары және шағын механикаландыру құралдары
Қала көшелері мен жолдары
Қалалық рельс тартылған және кірме қатынас жолдары
Қала жасанды ғимараттары
Қала құрылыс жолдарын салу технологиясы және оны ұйымдастыру
Инженерлік желілер және аумақтар мен құрылыс алаңдарының жабдықтары
Өндіріс экономикасы
Жобалық-сметалық іс
Жұмыс біліктілігін алуға арналған практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Проводит инженерные сети и оборудует территории и стройплощадки
2. Владеет основными положениями строительства городских улиц и дорог
3. Строит подземные инженерные сети
4. Строит земляное полотно
5. Проводит мероприятия по регулированию водного режима городских улиц и дорог
6. Строит основания дорожных одежд
7. Строит покрытия дорожных одежд
8. Проводит инженерное оборудование и обустройство городских путей сообщения
9. Производит материально-техническое обеспечение строительства городских путей сообщения
10. Владеет организационно-технологической и технической документацией на строительство городских путей сообщения
Результат обучения: 2) Выполнить строительство рельсовых и подъездных путей
Критерии оценки:
1. Владеет основными положениями организации строительства рельсовых и подъездных путей
2. Подготавливает и обеспечивает организацию строительство
3. Сооружает земляное полотно
4. Производит укладку и балластировку пути
5. Обеспечивает электрификацию подъездного пути
6. Строит трамвайные пути
7. Составляет сметную документацию на строительство рельсовых и подъездных путей
Результат обучения: 3) Строить городские искусственные сооружения
Критерии оценки:
1. Владеет способами производства и контроля качества искусственных сооружений
2. Строит водопропускные трубы
3. Строит малые мосты
ПК 4. Организовывать и выполнять работы по эксплуатации городских путей сообщения.
ПМ 4. Организация и выполнение работ по эксплуатации городских путей сообщения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по эксплуатации и ремонту городских улиц и дорог, эксплуатации и ремонту рельсовых и подъездных путей, эксплуатации и ремонту городских искусственных сооружений.
При изучении модуля обучающиеся осваивают следующие знания: технологию ведения всех видов ремонтных работ, требования нормативных документов по контролю качества ремонтных работ, виды деформаций и способы диагностики причин деформаций, способы и методы защиты территории от затопления, способы и методы берегоукрепления, виды подпорных стен, виды систем водоотвода и требования, предъявляемые к ним, системы озеленения, ассортимент зеленых насаждений, виды посадок, типы осветительных установок, их размещение на территории, технологию составления сметных расчетов по проведению ремонта городских улиц и дорог. правила техники безопасности и охраны окружающей среды при ведении ремонтных работ. При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять работы по эксплуатации и ремонту земляного полотна, водоотводных устройств и дорожных одежд городских улиц и дорог, рельсовых и подъездных путей и городских искусственных сооружений, назначать мероприятия по улучшению геометрических параметров улицы или дороги и искусственных сооружений, проводить учет и контроль качества всех видов ремонтных работ, выполнять расчеты и конструктивные чертежи подпорных стен, составлять исполнительскую документацию, нормировать работы по проведению дорожно-ремонтных работ, составлять локальные сметы.
Результат обучения:1) Организовать и выполнить работы по эксплуатации и ремонту городских улиц и дорог
Строительные машины и средства малой механизации
Ремонт и содержание городских дорог и искусственных сооружений
Инженерные сети и оборудование территорий и стройплощадок
Практика по профилю специальности
Критерии оценки:

1. Инженерлік желілерді жүргізеді және аумақтар мен құрылыс алаңдарын жабдықтайды
2. Қала көшелері мен жолдары құрылысының негізгі ережелерін біледі
3. Жер асты инженерлік желілерін салады
4. Жер төсемін салады
5. Қала көшелері мен жолдарының су режимін реттеу бойынша іс-шаралар өткізеді
6. Жолдық киімнің іргетасын салады
7. Жолдық киімнің жабынын салады
8. Инженерлік жабдықты жүргізеді және қала қатынас жолдарын орналастыруды жүргізеді
9. Қала қатынас жолдарының құрылысын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүргізеді
10. Қала қатынас жолдары құрылысына ұйымдастырушылық-технологиялық және техникалық құжаттаманы біледі
Оқыту нәтижесі: 2) Рельс тартылған және кірме жолдар салуды орындау
Бағалау өлшемшарт тары:
1. Рельс тартылған және кірме жолдар құрылысын ұйымдастырудың негізгі ережелерін біледі
2. Құрылысты ұйымдастыруды дайындайды және қамтамасыз етеді
3. Жер төсемін салады
4. Жолды төсеуді және балластауды жүргізеді
5. Кірме жол электрификациясын қамтамасыз етеді
6. Трамвай жолдарын салады
7. Рельс тартылған және кірме жолдар құрылысына сметалық құжаттаманы құрады
Оқыту нәтижесі: 3) Қала жасанды ғимараттарын салу
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Жасанды ғимараттарды жасау және сапасын бақылау тәсілдерін біледі
2. Су жүргізу құбырларын салады
3. Шағын көпірлер салады
КҚ 4. Қала қатынас жолдарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 4. Қала қатынас жолдарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Бұл модуль қала көшелері мен жолдарын пайдалану және жөндеу, рельс тартылған және кірме жолдарды пайдалану және жөндеу, қала жасанды ғимараттарын пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін жүргізу технологиясы, жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау бойынша норма-тивтік құжаттар-дың талаптары, деформация түрлері және деформациялар дың себептерін диагностикалау тәсілдері, аумақтарды су басудан қорғау тәсілдері мен әдістері, жағалауды бекіту тәсілдері мен әдістері, тіреулік қабырға түрлері, су бұру жүйелерінің түрлері және оларға қойылатын талаптар, көгалдандыру жүйелері, жас көшеттер сұрыпталымы, көшеттеу түрлері, жарықтандыру құрылғыларының типтері, оларды аумақта орналастыру, қала көшелері мен жолдарын жөндеу бойынша сметалық есептерді құру технологиясы, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының және қоршаған ортаны қорғау ережелерің меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қала көшелері мен жолдарының, рельс тартылған және кірме жолдардың және қала жасанды ғимараттарының жер төсемін, субұрғыш құрылғыларын және жолдық киімін пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды орындауы, көшенің немесе жолдың және жасанды ғимараттардың геометриялық параметрлерін жақсарту бойынша іс-шараларды белгілеуі, барлық жөндеу жұмыстарының сапасын есепке алуы және бақылауы, тіреулік қабырғалардың есептерін және конструктивтік сызбаларын орындауы, атқарушылық құжаттаманы құруы, жол жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды нормалауы, локальдық сметаларды құруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қала көшелері мен жолдарын пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Құрылыс машиналары және шағын механикаландыру құралдары
Қала жолдары мен жасанды ғимараттарды жөндеу және күту
Инженерлік желілер және аумақтар мен құрылыс алаңдарының жабдықтары
Мамандық бейіні бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:

1. Организовывает и выполняет работы по эксплуатации городских улиц и дорог
2. Организовывает и выполняет работы по ремонту городских улиц и дорог
Результат обучения: 2) Организовать и выполнять работы по эксплуатации и ремонту рельсовых и подъездных путей.
Критерии оценки:
1. Организовывает и выполняет работы по эксплуатации рельсовых и подъездных путей
2. Организовывает и выполняет работы по ремонту рельсовых и подъездных путей
Результат обучения: 3) Организовать и выполнять работы по эксплуатации и ремонту городских искусственных сооружений
Критерии оценки:
1. Организовывает и выполняет работы по эксплуатации городских искусственных сооружений
2. Организовывает и выполняет работы по ремонту городских искусственных сооружений
Результат обучения: 4) Применять способы и методы инженерной подготовки.
Критерии оценки:
1. Проводит инженерную подготовку строительного процесса
2. Устраивает береговые сооружения и укрепления
3. Устраивает водоотводные системы
4. Обеспечивает санитарную очистку городов и уличное освещение
5. Защищает воздушный бассейн от выброса вредных веществ
7. Защищает окружающую территорию от транспортного шума
8. Обустраивает городские улицы и дороги
ПМ 5. Выполнение работ по квалификации "Техник-строитель"
ПМ 5. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; руководить работой строительной бригады и обеспечивать высококачественный ремонт и обслуживание гордских путей сообщения, определять с помощью диагностирования техническое состояние гордских путей сообщения, контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака, собирать и готовить технический материал для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Знает систему технического обслуживания и ремонта оборудования предприятия
2. Понимает обязанности планово-экономического отдела.
3. Понимает обязанности отдела труда и заработной платы.
4. Понимает обязанности производственно-технического отдела.
5. Понимает обязанности отдела главного инженера.
6. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
7. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать технические материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:

1. Қала көшелері мен жолдарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
2. Қала көшелері мен жолдарын жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Рельс тартылған және кірме жолдарды пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Рельс тартылған және кірме жолдарды пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
2. Рельс тартылған және кірме жолдарды жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Қала жасанды ғимараттарын пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Бағалау өлшемшарт тары:
1. Қала жасанды ғимараттарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
2. Қала жасанды ғимараттарын жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды
Оқыту нәтижесі: 4) Инженерлік дайындық тәсілдері мен әдістерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Құрылыс процесінің инженерлік дайындығын жүргізеді
2. Жағалық құрылыстар мен бекіністерді жайғастырады
3. Су бұру жүйелерін жасайды
4. Қалаларды санитарлық тазалауды
және көше жарығын қамтамасыз етеді
5. Ауа бассейнін зиянды заттардың шығарылуынан қорғайды
7. Қоршаған аумақты көлік шуылынан қорғайды
8. Қала көшелері мен жолдарын салады
КМ 5. "Техник-құрылысшы" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
КМ 5. Диплом алды практика
Диплом алды практика оқыту үдерісінде алынған білім мен практикалық дағдыларды жалпылауға және жетілдіруге;
жөндеудің заманауи әдістерімен,жаңа жабдықпен, еңбектің ұйымдастырылуы- мен,өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен тікелей кәсіпорындарда танысуға;
құрылыс бригадасының жұмысын басқаруға және қала қатынас жолдарын жоғары сапалы жөндеуді және қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге, диагностикалау дың көмегімен қала қатынас жолдарының техникалық күйін анықтауға, жөндеу жұмыстарының сапасын бақылауға және ақаулардың себептерін анықтауға, диплом жобасын орындау үшін техникалық материалды жинауға және дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1)Кәсіпорын жұмысын зерделеу және талдау.
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалау өлшемшарт тары:
1. Кәсіпорынға техникалық қызмет көрсету және жабдығын жөндеу жүйесін біледі.
Жоспарлы-экономикалық бөлімнің міндеттерін түсінеді.
3. Еңбек және жалақы бөлімінің міндеттерін түсінеді.
4. Өндірістік-техникалық бөлімнің міндеттерін түсінеді.
5. Бас инженер бөлімінің міндеттерін түсінеді.
6. Кәсіпорынның жұмысы бойынша деректерді жинайды және талдайды.
7. Практика бойынша есепті дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Диплом жобасының тақырыбы бойынша техникалық материалдарды зерделеу, жинау және талдау.
Бағалау өлшемшарт тары:

1. Различает грузопотоки и технологический процесс участка; структуру участка, его технико- экономические показатели.
2. Понимает конструкцию, технические характеристики и принцип работы основного оборудования участка, инструкции по эксплуатации оборудования.
3. Анализирует работу оборудования участка, его конструктивные недостатки.
4. Владеет конструкцией, технической характеристикой, правилами технической эксплуатации, принципами работы и взаимодействие дорожно-строительных машин, подбирает чертежи.
5. Соблюдает безопасные методы обслуживания и ремонта оборудования, противопожарную защиту, защиту окружающей среды.
6. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 3) Систематизировать и собирать дополнительные материалы.
Критерии оценки:
1. Различает прогрессивные методы строительства городских путей сообщения.
2. Понимает современные методы строительства и эксплуатации городских путей сообщения.
3. Понимает пути механизации трудоемких технологических процессов
Результат обучения: 4) Дублировать обязанности техника.
1. Выполняет обязанности мастера по строительству городских путей сообщения.
2. Устанавливает и устраняет неисправности в работе оборудования.
3. Читает чертежи механизмов и машин.
4. Составляет наряд- допуск на ремонт оборудования.
5. Проводит инструктаж по технике безопасности, обеспечивает безопасное ведение работ и осуществление контроля за соблюдением правил по технике безопасности и противопожарной защите.
6. Ведет и оформляет документацию на ремонт.
7. Обеспечивает ремонты инструментами, приспособлениями и запасными частями.
8. Оформляет наряды.
9. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
10. Работает с отчетной документацией, отражающей осуществление контроля качества работ инженерно-технических работников среднего звена.
11. Работает в качестве бригадира дублера на участке дорожной организации.
12. Участвует в производстве разбивочных и земляных работ.
13. Составляет документы отчетности по использованию и списанию строительных материалов и специальной одежды
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 97
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 520
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Охотоведение и звероводство"
Код и профиль образования:
1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1506000 - Охотоведение и звероводство
Квалификация*:

1. Жүк ағындарын және телімнің технологиялық процесін; телімнің құрылымын, оның техникалық- экономикалық көрсеткіштерін ажыратады.
2. Телімнің негізгі жабдығының конструкциясын, техникалық сипаттамалары мен жұмыс істеу қағидаттарын,жабдықты пайдалану бойынша нұсқаулықтарды түсінеді.
3. Телім жабдығының жұмысын, оның конструктивтік кемшіліктерін талдайды.
4. Конструкцияны, техникалық сипаттаманы, техникалық пайдалану ережелерін, жол-құрылыс машиналарының жұмыс істеу қағидаттары мен өзара әрекеттестігін біледі, сызбаларды іріктейді.
5. Жабдыққа қауіпсіз қызмет көрсету және жөндеу әдістерін, өртке қарсы қорғанысты, қоршаған ортаны қорғауды сақтайды.
6. Практика бойынша есепті дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосымша материалдарды жүйелеу және жинау.
Бағалау өлшемшарт тары:
1. Қалалық қатынас жолдары құрылы- сының прогрессивтік әдістерін ажыратуды орындайды.
2. Қалалық қатынас жолдарын салудың және пайдаланудың заманауи әдістерін түсінеді.
3. Еңбекті көп қажет ететін технологиялық процестерді механикаландыру жолдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Техниктің міндеттерін қайталау.
Бағалау өлшемшарт тары:
1. Қалалық қатынас жолдарын салу бойынша шебердің міндеттерін орындайды.
2. Жабдықтың жұмы-сындағы ақаулықтарды белгілейді және жояды.
3. Механизмдер мен машиналардың сызбаларын оқиды.
4. Жабдықты жөндеуге арналған рұқсат-нарядты құрады.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізеді,жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді және қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қорғаныс бойынша ережелердің сақталуына бақылау жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. Жөндеуге арналған құжаттаманы жүргізеді және ресімдейді.
7. Аспаптармен, құралдармен және қосалқы бөлшектермен жөндеуді қамтамасыз етеді.
8. Нарядтарды ресімдейді.
9. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
10. Орта буынды инженерлік-техникалық жұмысшылардың жұмыс істеу сапасына бақылау жүргізуді көрсететін есептік құжаттамамен жұмыс істейді.
11. Жол ұйымдастыру телімінде бригадир-дублер ретінде жұмыс істейді.
12. Бөлу және жер қазу жұмыстарын жүргізуге қатысады.
13. Құрылыс материалдары мен арнайы киімді пайдалану және есептен шығару бойынша есеп беру құжаттарын құрады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
97-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
520-қосымша
"Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1506000 - Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 1506012 "Зверовод"
ПК 1. Проводить постройку и текущий ремонт объектов инфраструктуры охотничьего хозяйства (вышек, подкормочных площадок, галечников)
ПМ 01. Проведение постройки и текущего ремонта объектов инфраструктуры охотничьего хозяйства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения первичными навыками обращения с основными видами столярного и плотницкого инструмента, использования различных видов ручного и механизированного инструмента для осуществления биотехнических, строительных и ремонтных работ на территории охотничьего хозяйства и в охотничьих угодьях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила использования ручного и механизированного инструмента при биотехнических, строительных и ремонтных работ на территории охотничьего хозяйства и в охотничьих угодьях.
Результат обучения: 1) Выполнять работу ручным столярным и плотницким инструментами.
Столярное и плотницкое дело
Охрана труда
Техника безопастности в охотнечьем хозяйстве
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
Кәсіптік модульдер
1506012 "Аң өсіруші" біліктілігі
КҚ 1. Аңшылық шаруашылығы инфрақұрылымының құрылысын және объектілерінің ағымдағы жөндеуін өткізу (мұнаралар, қоректендіргіш алаңдар, жұмыртас орындар және тағы басқа)
КМ 01. Аңшылық шаруашылығы инфрақұрылымының құрылысын және объектілерінің ағымдағы жөндеуін өткізу (мұнаралар, қоректендіргіш алаңдар, жұмыртас орындар және тағы басқа)
Бұл модуль аңшылық шаруашылығы аумағында және аңшылық жерлерде биотехникалық, құрылыс және жөндеу жұмыстарын іске асыру үшін ағаш шеберлігі және балташылық құралдардың негізгі түрлерін;
қол және механикаландырылған құралдардың сан алуан түрлерін қолданудың алғашқы дағдыларын меңгеру үшін қолдан жасалған және механикаландырылған құралдардың сан алуан түрлерін қолданудың қағидаттарын меңгерулерге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңшылық шаруашылығы аумағында және аңшылық жерлерде биотехникалық, құрылыс және жөндеу жұмыстары кезінде қол және механикаландырылған құралдардың сан алуан түрлерін қолданудың қағидаттарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағаш шаруашылығы және балташылық құралдармен жұмыс жасау.
Ағаш шаруашылығы және балташылық ісі
Еңбекті қорғау
Аңшылық шаруашылығында қауіпсіздік техникасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями видов ручного столярного и плотницкого инструмента.
2. Применяет инструменты при различных работах.
3. Выполняет ремонт кормушки.
Результат обучения: 2) Выполнять работу механизированным столярным и плотницким инструментами.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями видов механизированного столярного и плотницкого инструмента.
2. Применяет инструменты при различных работах.
3. Выполняет ремонт вольеров.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности при проведении биотехнических, строительных и ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил техники безопасности при проведении биотехнических, строительных и ремонтных работ.
2. Применяет средства индивидуальной защиты.
3. Выполняет подготовку инструментов к работе.
ПК 2. Выполнять план благоустройства охотничьих угодий и поддержания в рабочем состоянии их инфраструктуры
ПМ 02. Выполнение плана благоустройства охотничьих угодий и поддержания в рабочем состоянии их инфраструктуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования работ по благоустройству охотничьих угодий и поддержания в рабочем состоянии их инфраструктуры
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию работ по благоустройству охотничьих угодий и разрабатывать и принимать решения в области организации труда.
Результат обучения: 1) Иметь представление о плане благоустройства охотничьих угодий.
Охотничий туризм
Охотничьи угодья с основами геоботаники
Основы охотоустройства охотничьих угодий
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о правилах составления плана благоустройства охотничьих угодий.
2. Владеет информацией о назначении и конструкции основных типов объектов инфраструктуры охотничьего хозяйства.
3. Выполняет подготовительные работы по благоустройству охотничьих угодий.
Результат обучения: 2) Принимает участие в работе по благоустройству охотничьих угодий.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил организации труда при проведении благоустройства охотничьих угодий.
2. Выполняет работы по проведению благоустройства охотничьих угодий.
3. Выполняет подготовку к работе по проведении благоустройства охотничьих угодий: разметка подкормочных площадок, расстановка указателей маршрутов.
ПК 3. Осуществлять работы по разведению и выращиванию животных в вольерных и полувольерных условиях
ПМ 03. Осуществление работ по разведению и выращиванию животных в вольерных и полувольерных условиях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения работ по содержанию животных в вольерных и полувольерных условиях, выполнять мероприятия по улучшению племенных качеств животных и увеличения выхода приплода.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику мониторинга за охотничьими животными, составлять рацион кормления и подкормки диких животных.
Результат обучения: 1) Проводить работы по мониторингу за охотничьими животными.
Биология зверей и птиц
Анатомия и физиология животных и птиц
Основы ветеринарии и зоогигиены
Микробиология и болезни диких животных
Критерии оценки:

1. Қол ағаш шаруашылығы және балташылық құрал түрлерін біледі.
2. Әр түрлі жұмыстарда құралдарды қолданады.
3. Астауларды жөндей алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ағаш шаруашылығы және балташылық құралдармен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қол ағаш шаруашылығы және балташылық құрал түрлерін біледі.
2. Әр түрлі жұмыстарда құралдарды қолданады.
3. Вольерлерді жөндей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Биотехникалық, құрылыс және жөндеу жұмыстарын жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Биотехникалық, құрылыс және жөндеу жұмыстарын жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі.
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
3. Құралдарды жұмысқа дайындайды.
КҚ 2. Аңшылық жерлерді абаттандырудың және олардың инфрақұрылымын жұмыс істей алатын жағдайда сақтаудың жоспарын орындау
КМ 02. Аңшылық жерлерді абаттандырудың және олардың инфрақұрылымын жұмыс істей алатын жағдайда сақтаудың жоспарын орындау
Бұл модуль вольерлік және жартылай вольерлік жағдайда аңдарды асырау бойынша олардың инфрақұрылымын жұмыс істей алатын жағдайда сақтау бойынша жұмысты жоспарлау үшін білім, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша жұмыстар ұйымдастыру және еңбекті ұйымдастыру саласында шешім қабылдауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша жоспар туралы түсінік болу.
Аңшылық туризмі
Геоботаника негіздері бар аңшылық жерлер
Аңшылық жерлерде аңшылық ісін ұйымдастырудың негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аңшылық жерлерді абаттандырудың жоспарын құру ережелері туралы біледі.
2. Аң шаруашылығының инфрақұрылымы объектілерінің негізгі түрлерін белгілеу және құрастыру туралы мәліметті меңгеред.і
3. Аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша жұмысқа қатысады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аңшылық жерлерді абаттандыруда еңбекті ұйымдастыру ережелерін біледі.
2. Аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша жұмыс жасайды.
3. Аңшылық жерлерді абаттандыру бойынша жұмысқа дайындық жүргізеді: қоректендіргіш алаңдарды белгілеу, бағдарларды орнату.
КҚ 3. Вольерлік және жартылай вольерлік жағдайларда аңдарды өсіру бойынша жұмысты іске асыру
КМ 03. Вольерлік және жартылай вольерлік жағдайда аңдарды өсіру бойынша жұмыстарды іске асыру
Бұл модуль вольерлік және жартылай вольерлік жағдайда аңдарды асырау бойынша жұмыс жүргізуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды;
аңдардың тұқымды сапаларын жақсарту және төлдердің тууын арттыру бойынша жұмыс жүргізеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңдарды мониторингілеуді жүргізу әдістемесін, жабайы аңдарды қоректендіру және оларға қосымша жем мөлшерін құрастыруды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аңдардың мониторингісі бойынша жұмыс жүргізу.
Аңдар мен құстар биологиясы
Аңдар мен құстардың анатомиясы және физиологиясы
Ветеринария және зоогигиена негіздері
Микробиология және жабайы аңдардың аурулары
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями правил организации мониторинга за охотничьими животными.
2. Организовывает работы по мониторингу за охотничьими животными.
3. Владеет информацией о видах и способах учета диких животных.
4. Выполняет мониторинг охотничьих животных.
Результат обучения: 2) Выполняет работы по вольерному содержанию животных.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил организации вольерного содержания.
2. Организует работы по вольерному содержанию диких животных.
3. Составляет рацион кормления дикого животного.
4. Выполняет кормление дикого животного.
Результат обучения: 3) Владеть знаниями по биологии птиц и зверей.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по биологии птиц и зверей.
2. Владеет знаниями об видовых особенностях птиц и зверей.
3. Определяет вид птицы по следу.
4. Определяет вид животного по образцу шерсти.
Результат обучения: 4) Владеть знаниями по анатомии и физиологии птиц и зверей.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по анатомии птиц и зверей.
2. Владеет знаниями по физиологии птиц и зверей.
3. Определяет части тела животного.
4.Определяет части тела птиц.
Результат обучения: 5) Выполнять биотехнические мероприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о биотехнических мероприятиях.
2. Участвует в проведении биотехнических мероприятий.
3. Выполняет расчистку территории кормушки от валежника.
4. Выполняет расчистку территории подкормочной площадки от древесной поросли.
Результат обучения: 6) Использовать в работе основы ветеринарии и зоогигиены.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями основ ветеринарии.
2. Владеет знаниями основ зоогигиены.
3. Выполняет дегельминтизацию животного.
4. Выполняет дезинфекцию кормушки.
5. Выполняет дезинфекцию вольера.
6. Проводит учет приплода животных.
7. Проводит осмотр больного животного.
ПК 4. Выполнять план отстрела или отлова охотничьих животных, численность которых подлежит регулированию
ПМ 04. Выполнение плана отстрела или отлова охотничьих животных, численность которых подлежит регулированию
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для учета численности охотничьих животных; организации отлова и транспортировки охотничьих животных.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и способы учета численности охотничьих животных, организации отлова и транспортировки охотничьих животных.
Данный модуль включает в себя учебно-ознокомительную практику на производстве.
Результат обучения: 1) Выполнять учет численности охотничьих животных.
Учет охотничьих животных
Техника добычи зверей и птиц
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Аңдардың мониторингісін ұйымдастырудың ережелерін біледі.
2. Аңдардың мониторингісі бойынша жұмысты ұйымдастырады.
3. Жабайы аңдардың түрлері мен оларды есептеу әдістері туралы мәліметті меңгереді.
4. Аңдардың мониторингісін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аңдарды вольерлік асырау бойынша жұмыс жасайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Вольерлік асырауды ұйымдастырудың ережелерін біледі.
2. Жабайы аңдарды вольерлік асырау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
3. Жабайы аңды қоректендіру мөлшерін құрастырады.
4. Жабайы аңды қоректендіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Құстар мен аңдардың биологиясын біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құстар мен аңдардың биологиясын біледі.
2. Құстар мен аңдардың түр-тұқым ерекшеліктерін біледі.
3. Із бойынша құстың түрін анықтайды.
4. Жүн үлгісі бойынша аң түрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Құстар мен аңдардың анатомиясы мен физиологиясын біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құстар мен аңдардың анатомиясын біледі.
2. Құстар мен аңдардың физиологиясын біледі.
3. Аңның дене мүшелерін айырады.
4. Құстардың дене мүшелерін айырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Биотехникалық шараларды іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Биотехникалық шаралар туралы біледі.
2. Биотехникалық шараларды өткізуге қатысады.
3. Қоректендіруден шөпшекке дейінгі аумақты тазартады.
4. Қоректендіру орнынан жас өскіндерге дейінгі аумақты тазартады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыста ветеринария және зоогигиена негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ветеринария негіздерін біледі.
2. Зоогигиена негіздерін біледі.
3. Аңның дегельминтизациясын орындайды.
4. Қоректендіру орнының дезинфекциясын жүргізеді.
5. Вольердің дезинфекциясын жүргізеді.
6 . Аңдар төлдерінің есебін жүргізеді.
7. Ауру аңның тексерістен өтуін іске асырады.
КҚ 4. Реттеуді қажет ететін аңдарды ату немесе аулау жоспарын орындау
КМ 04. Реттеуді қажет ететін аңдарды ату немесе аулау жоспарын орындау
Бұл модуль аңдарды есептеуге; аулауға және көшіруді ұйымдастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңдарды есептеуді; аулауға және көшіруді ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін меңгереді.
Бұл модульге өндірісте оқу-танымдық практика кіреді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аңдар санының есебін жүргізу.
Аңдар санының есебі
Аңдар мен құстарды аулау техникасы Оқу-танымдық практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями правил организации учета численности охотничьих животных.
2. Выполняет работы по учету численности охотничьих животных.
3. Выполняет учет охотничьих животных.
4. Знает виды краснокнижных животных.
Результат обучения: 2) Выполнять отлов и транспортировку охотничьих животных.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил организации отлова.
2. Владеет информацией о способах транспортировки охотничьих животных.
3. Выполняет транспортировку охотничьих животных.
4. Выполняет отлов охотничьих животных.
Результат обучения: 3) Знакомиться со структурой предприятия (звероферм, лесоохотничьих хозяйств).
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил внутреннего трудового распорядка предприятия, поведения в охотничьем хозяйстве.
2. Демонстрирует знания структуры и режима работы хозяйства.
3. Демонстрирует знания характеристики продукции, технологии ее получения.
Результат обучения: 4) Знакомиться со спецификой предприятия.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания устройства и регулировки оборудования для эксплуатации клеток, вольер.
2. Показывает знания принципов действия оборудования, его технического обслуживания, демонстрирует навыки использования оборудования.
3. Идентифицирует оборудование разного назначения и разных конструкций.
Результат обучения: 5) Знакомиться с охраной труда на предприятии.
Критерии оценки:
1. Пересказывает содержание первичного инструктажа по технике безопасности.
2. Демонстрирует знание правил безопасности труда и производственной санитарии.
3. Понимает основные опасности при работе с дикими животными.
4. Оказывает первую помощь при получении травм при работе с инструментами или нанесенных животными.
ПК 5. Проводить работы на получение рабочей квалификации 1506012 "Зверовод"
ПМ 05. Проведение работ на получение рабочей квалификации 1506012 "Зверовод"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при прохождении производственной технологической практики, знакомит с основными работами по уходу и обслуживанию оборудования для содержания животных, формирует профессиональные компетенции зверовода.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в способах, методах ухода и содержания диких животных.
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Демонстрирует навыки и технику эксплуатации вольер, клеток, кормушек.
2. Ведет работы по кормлению животных.
3. Оценивает состояние животных.

1. Аңдар санының есебін ұйымдастыру ережелерін біледі.
2. Аңдар санының есебі бойынша жұмыс жасайды.
3. Аңдар санының есебін жүргізеді
4. Қызыл кітапқа енген аңдардың түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Аңдарды аулау мен көшіру жұмыстарын іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аулауды ұйымдастырудың ережелерін біледі.
2. Аңдарды көшіру әдістері туралы мәліметті меңгереді.
3. Аңдарды көшіру жұмыстарын орындайды.
4. Аңдарды аулау жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның құрылымымен танысады (аң фермалары, орман-аңшылық шаруашылығы).
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібі, аңшылық шаруашылығында өзін-өзі ұстау ережелері туралы білімін көрсетеді.
2. Шаруашылықтың құрылымы және жұмыс тәртібі бойынша білімін көрсетеді.
3. Өнімнің сипаттамасын, оны алу технологиясы бойынша білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның ерекшелігімен танысады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Торлар, вольерлерді пайдалану бойынша жабдықтың құрылымы мен реттелуі туралы білімін көрсетеді.
2. Жабдықтардың жұмыс істеу прициптерін, оған техникалық қызмет көрсетуді білетінін, жабдықты пайдалану бойынша дағдыларын көрсетеді.
3. Әртүрлі мақсаттағы және әртүрлі құрылымдағы жабдықты сәйкестендіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорындағы еңбек қорғаумен танысады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаманың мазмұнын айтып береді.
2. Еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария қағидаларын білетінін көрсетеді.
3. Жабайы аңдармен жұмыста негізгі қауіптерді түсінеді.
4. Құралдармен жұмыс істегенде немесе аңдардың өзі зақым келтіргенде алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 5. 1506012 "Аң өсіруші" жұмыс біліктілігін алу үшін жұмыс жүргізу
КМ 05. 1506012 "Аң өсіруші" жұмыс біліктілігін алу үшін жұмыс жүргізу
Өндірістік технологиялық практика оқу процесінің маңызды бөлігі болып табылады және білім алушылардың мамандықтарын оқу жоспарының талаптарына сай қамтамасыз ету, білім алушылардың оқу процесінде алған білімдерін орнықтырып және тереңдету, білім алушыларды өндірістік еңбекке араластыру мақсатын иеленеді.
Бұл модуль аңдарды асырау үшін оларды күту мен қызмет көрсету бойынша негізгі жұмыспен таныстырады және аң өсірушінің кәсіптік құзіреттерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабайы аңдарды күту және асырау әдіс-тәсілдерінде бейімделу.
Жұмысшы біліктілігін алуға арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Вольерлер, торлар, қоректендіру орындарын пайдалану дағдылары және техникасын көрсетеді.
2. Аңдарды қоректендіру бойынша жұмыс жүргізеді
3. Аңдардың жағдайын бағалайды

4. Планирует виды работ по косвенным признакам: поведению животных, по поедаемости кормов, состоянию кормовой базы.
5. Ведет журнал выполненных работ.
6. Выполняет требования техники безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 2) Работать с оборудованием, выполнять комплектацию и ремонт устройств вольер различных конструкций.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по комплектации вольеры и ее текущему ремонту.
2. Выполняет ремонт кормушек.
3. Проводит техническое обслуживание и несложный ремонт оборудования.
4. Владеет безопасными приемами труда.
Результат обучения: 3) Проводить отлов диких животных.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой отлова диких животных.
2. Выполняет отлов диких животных.
3. Знает и соблюдает технику безопасности при отлове диких животных.
Результат обучения: 4) Оформлять документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает, анализирует и обобщает материалы для отчета.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет письменный отчет по практике.
Результат обучения: 5) Сдавать отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Сдает письменный отчет по итогам практики.
2. Сдает устный зачет по итогам практики в форме презентации.
Результат обучения: 6) Получить квалификацию 1506012 "Зверовод".
Критерии оценки:
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию 150601 2 "Зверовод".
2. Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
Квалификация 1506023 "Техник-охотовед"
ПК 6. Готовить информацию по инфраструктуре охотничьего хозяйства и состояние охотничьих угодий
ПМ 06. Подготовка информации по инфраструктуре охотничьего хозяйства и состояние охотничьих угодий.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки и проведению работ по исполнению проекта охотоустройства и своевременного проведения других Охотоустроитель-ных мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы и способы организации охотничьего хозяйства.
Результат обучения: 1) Участвовать в проекте развития охотничьего хозяйства.
Организация охотничьего дела
Управление и организация охотохозяйственного производства
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил организации охотничьего хозяйства.
2. Подготавливает информацию согласно графикам рейдов.
3. Выполняет план-схему маршрутов проведения рейдов.
Результат обучения: 2) Проводить отлов диких животных.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о правилах организации и проведения отлова на территории Республики Казахстан.

4. Жанама белгілер бойынша: аңдардың жүріс-тұрысы, қорек жеуі, азық қорының жағдайы бойынша жұмыс түрлерін жоспарлайды.
5. Орындалған жұмыстың журналын жүргізеді.
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықпен жұмыс жасау, әр түрлі құрылымдағы вольерлер құрылғысын жасақтау және жөндеуді іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Вольерді жасақтау және оны ағымдық жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды.
2. Қоректендіру жерлерін жөндейді.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және күрделі емес жөндеуді іске асырады.
4. Қауіпсіз еңбек тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабайы аңдарды аулауды іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабайы аңдарды аулау әдістемесін біледі.
2. Жабайы аңдарды аулауды іске асырады.
3. Жабайы аңдарды аулау кезінде қауіпсіздік техникасын біледі және сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Практика бойынша құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есепке арналған материалдарды жинайды, талдайды және жалпылайды.
2. Практика бойынша күнделікті рәсімдейді.
3. Практика бойынша жазбаша есепті рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Практика бойынша есеп тапсыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Практика қорытындылары бойынша жазбаша есеп тапсырады.
2. Практика қорытындылары бойынша презентация түрінде ауызша сынақ тапсырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Біліктілік алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Біліктілікке емтихан тапсырады және "Аң өсіруші" біліктілігін алады.
2. Берілген біліктілік бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
1506023 "Техник-аңшы" біліктілігі
КҚ 6. Аңшылық шаруашылығы және аңшылық жер жағдайының инфрақұрылымы бойынша ақпарат дайындау
КМ 06. Аңшылық шаруашылығы және аңшылық жер жағдайының инфрақұрылымы бойынша ақпарат дайындау.
Аңшылық құрылғысы жобасын іске асыру және басқа аңшылық құрылғылық шараларды уақытында өткізу бойынша жұмыстарды дайындау мен өткізу үшін қажетті білімдерді, қабілеттер және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңшылық шаруашылығын ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аңшылық шаруашылығын дамыту жобасына қатысу.
Аңшылық істі ұйымдастыру
Аңшылық шаруашылығы өндірісін басқару және ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аңшылық шаруашылықты ұйымдастырудың ережелерін біледі.
2. Рейдтердің кестесіне сәйкес ақпаратты дайындайды.
3. Рейдтерді өткізу бағдарларының жоспар-сұлбасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабайы аңдарды аулауды іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы аумағында аулауды ұйымдастыру және іске асыру туралы ақпаратты меңгереді.

2. Владеет информацией о правилах регистрации, хранения, ношения и применения охотничьего оружия на территории Республики Казахстан.
3. Составляет план-схему отлова.
4. Выполняет план-схему отлова.
Результат обучения: 3) Проводить охоту на диких животных.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями правил организации охоты на диких животных на территории Республики Казахстан.
2. Составляет план – схему организации охоты.
3. Выполняет план-схему маршрутов проведения охоты.
Результат обучения: 4) Оценивать охотничьи угодья и определять их типы.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями типологии охотничьих угодий на территории Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о методах и способах бонитировки охотничьих угодий.
3. Определяет тип охотничьего угодья.
Результат обучения: 5) Вести учет численности животных.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями учета численности диких животных.
2. Организует учет численности диких животных.
3. Выполняет учет диких животных.
ПК 7. Производить сбор данных для проведения анализа выполняемых работ, определение объемов, материальных и трудовых затрат на их осуществление
ПМ 07. Сбор данных для проведения анализа выполняемых работ, определение объемов, материальных и трудовых затрат на их осуществление
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа выполняемых работ в охотничьем хозяйстве, правилам расчета затрат материальных и трудовых ресурсов хозяйства, расчета заработной платы, себестоимости продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы учета и отчетности, порядок ведения учета и составления отчетности, методы расчета экономической эффективности работ.
Результат обучения: 1) Проводить учет основных фондов хозяйства.
Экономика охотоведческой отрасли
Охотоведение
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах основных фондов и методах проведения их учета.
2. Участвует в инвентаризации средств охоты.
Результат обучения: 2) Составлять квартальный отчет по расходным материалам.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах расходных материалов и методах их учета.
2. Выполняет списание расходных материалов.
ПК 8. Осуществлять управление охотничьим промыслом
ПМ 08. Осуществление управлением охотничьим промыслом
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки и проведения работ по управлению техникой охотничьего промысла
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и способы организации охотничьего промысла, использования природных ресурсов охотничьего хозяйства, методику работы со стандартами и документацией.
Результат обучения: 1) Составлять план эксплуатации охотничьих ресурсов хозяйства.
Охотоведение
Экологические основы природопользования
Типология охотничьих угодий и лесное хозяйство
Топографии
Критерии оценки:

2. Қазақстан Республикасы аумағында аңшылық қаруды тіркеу, сақтау, алып жүру және пайдалану ережелері туралы ақпаратты меңгереді.
3. Аулаудың жоспар-сұлбасын құрастырады.
4. Аулаудың жоспар-сұлбасын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабайы аңдарды аулауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы аумағында жабайы аңдарды аулауды ұйымдастыру ережелерін біледі.
2. Аулауды ұйымдастырудың жоспар-сұлбасын құрастырады
3. Аулауды ұйымдастырудың жоспар-сұлбасын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Аңшылық жерлерді бағалау және олардың түрлерін ажырату.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы аумағында аңшылық жерлердің типологиясын біледі.
2. Аңшылық жерлерді сұрыптаудың әдіс-тәсілдері туралы ақпаратты меңгереді.
3. Аңшылық жерлердің түрін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Аңдар санының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабайы аңдар санын есептеуді біледі.
2. Жабайы аңдар санын есептеуді ұйымдастырады.
3. Жабайы аңдарды есептеуді іске асырады.
КҚ 7. Орындалып жатқан жұмыстардың сараптамасын өткізу, олардың көлемі мен оларды іске асыру үшін жұмсалатын материалдық және еңбек шығындарын анықтау үшін мәлімет жинау
КМ 07. Орындалып жатқан жұмыстардың сараптамасын өткізу, олардың көлемі мен оларды іске асыру үшін жұмсалатын материалдық және еңбек шығындарын анықтау үшін мәлімет жинау
Бұл модуль аңшылық шаруашылығында орындалып жатқан жұмыстардың сараптамасы, шаруашылықтың материалдық және еңбек ресурстарына шығындарды есептеу ережелері, еңбекақыны және өнімнің өзіндік құнын есептеу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: есептеу және есеп беру әдістерін, есепті жүргізу және есеп беру тәртібін, жұмыстардың экономикалық тиімділігін есептеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаруашылықтың негізгі қорларын есептеу.
Аң шаруашылығы саласының экономикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі қорлардың түрлері және оларды есептеудің әдістерін біледі.
2. Аңшылық құралдарды инвентаризациялауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығын материалдар бойынша тоқсандық есеп құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шығын материалдардың түрлері және оларды есептеудің әдістерін біледі.
2. Шығын материалдарды есептен шығарады.
КҚ 8. Аң шаруашылығын басқаруды іске асырады
КМ 08. Аңшылық кәсібін басқаруды іске асыру
Бұл модуль аңшылық шаруашылығының техникасын басқару бойынша жұмыстарды дайындау және өткізу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңшылық шаруашылықты ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін, аңшылық шаруашылықтың табиғи ресурстарын пайдалануды, стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын пайдалану жоспарын құрастыру.
Аңшылықтану
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Аңшылық жерлердің типологиясы және орман шаруашылығы
Топографиялар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями правил организации охотничьего промысла.
2. Использует в работе план эксплуатации охотничьих ресурсов хозяйства.
3. Участвует в разработке плана эксплуатации охотничьих ресурсов хозяйства.
4. Знает виды животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстана.
Результат обучения: 2) Работать со стандартами и документацией.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями работы со стандартами и документацией.
2. Составляет план организации охоты.
3. Владеет информацией о нормах отстрела животных.
4. Выполняет план организации охоты по регулированию численности животных на определенной территории.
Результат обучения: 3) Владеть навыками обращения со средствами отлова и охоты.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями обращения с охотничьим ружьем.
2. Владеет знаниями обращения с капканами, ловушками.
3. Владеет знаниями обращения с охотничьими собаками.
4. Соблюдает правила техники безопасности при обращении с охотничьим ружьем.
5. Соблюдает правила техники безопасности при обращении с капканами, ловушками.
6. Соблюдает правила техники безопасности при обращении с охотничьими собаками.
7. Выполняет сборку охотничьего ружья.
8. Выполняет установку капкана.
9. Выполняет постановку собаки на след.
ПК 9. Осуществлять организацию и технологию воспроизводства и рационального использования природных ресурсов охотничьего хозяйства
ПМ 09. Осуществление организации и технологии воспроизводства и рационального использования природных ресурсов охотничьего хозяйства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки и проведению работ по организации технологии воспроизводства и рационального использования природных ресурсов охотничьего хозяйства
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы и способы организации использования природных ресурсов охотничьего хозяйства.
Результат обучения: 1) Составлять план организации работ по сохранению охотничьих ресурсов хозяйства.
Экологические основы природопользования
Разведение и содержание клеточных зверей
Звероводство
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о сохранении и воспроизводстве флоры и фауны.
2. Составляет план организации мероприятий по сохранению охотничьих ресурсов хозяйства.
3. Организует работы по проведению мероприятий по сохранению охотничьих ресурсов хозяйства.
4. Владеет информацией о нормах кормов для разных видов животных.
ПК 10. Владеть методикой работы со стандартами и документацией по ценообразованию на все виды заготавливаемой продукции
ПМ 10. Владение методикой работы со стандартами и документацией по ценообразованию на все виды заготавливаемой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения методики работы со стандартами и документацией по ценообразованию на все виды заготавливаемой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и способы работы со стандартами и документацией.
Результат обучения: 1) Работать со стандартами и документацией по заготавливаемой продукции.
Товароведение продукции звероводческих и охотничьих хозяйств
Критерии оценки:

1. Аңшылық шаруашылықты ұйымдастырудың ережелерін біледі.
2. Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын пайдалану жоспарын жұмыста қолданады.
3. Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын пайдалану жоспарын әзірлеуге қатысады.
4. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген аң түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттар және құжаттамамен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Стандарттар және құжаттамамен жұмыс істеуді біледі.
2. Аң аулауды ұйымдастырудың жоспарын құрастырады.
3. Аңдарды ату нормалары туралы ақпаратты меңгереді.
4. Белгілі бір аумақта аңдардың санын реттеу бойынша аң аулауды ұйымдастыру жоспарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Аң аулау құралдарын қолдану дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аң аулау қаруын қолдануды біледі.
2. Қапқандар, тұзақтарды қолдануды біледі.
3. Аң аулау иттеріне қарауды біледі.
4. Аң аулау қаруын қолданудың қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды.
5. Қақпандар, тұзақтарды қолдануда қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды.
6. Аң аулау иттеріне қарау кезінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтайды.
7. Аң аулау қаруын құрастырады.
8. Қапқанды орнатады.
9. Итті ізге бағыттайды.
КҚ 9. Аңшылық шаруашылығының технологиясын және өнуін ұйымдастыру және оның табиғи ресурстарын тиімді пайдалануды іске асыру
КМ 09. Аңшылық шаруашылығының технологиясын және өнуін ұйымдастыру және оның табиғи ресурстарын тиімді пайдалануды іске асыру
Бұл модуль аңшылық шаруашылығының технологиясын және өнуін ұйымдастыру және оның табиғи ресурстарын тиімді пайдалануды ұйымдастыру бойынша жұмыстар дайындау және өткізу үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Аңшылық шаруашылықтың табиғи ресурстарын пайдалануды ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын сақтау бойынша жұмысты ұйымдастырудың жоспарын құру.
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Тор аңдарды өсіру және асырау
Аң өсіру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Флора және фаунаны сақтау және өндіру туралы біледі.
2. Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын сақтау бойынша шаралар ұйымдастырудың жоспарын құрайды.
3. Шаруашылықтың аңшылық ресурстарын сақтау бойынша шараларды ұйымдастыру бойынша жұмыс жүргізеді.
4. Аңдардың әр түрлі түрлері үшін қорек нормалары туралы ақпаратты меңгереді.
КҚ 10. Дайындалатын өнімнің барлық түрлеріне баға белгілеу бойынша стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау әдістемесін меңгеру
КМ 10. Дайындалатын өнімнің барлық түрлеріне баға белгілеу бойынша стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау әдістемесін меңгеру
Бұл модуль дайындалатын өнімнің барлық түрлеріне баға белгілеу бойынша стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау әдістемесін меңгеру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды;
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындалатын өнім бойынша стандарттар мен құжаттамамен жұмыс жасау.
Аң өсіру және аңшылық шаруашылығы өнімінің тауартануы
Қорек өндіру және аңдарды қоректендіру
Аңшылықтану және аңшылық биотехниясы
Аңшылық шаруашылықтың аңшылық құрылғыларының негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Использует в работе стандарты по заготавливаемой продукции.
2. Владеет нормами качества охотничьей продукции.
3. Проводит оценку заготовленной продукции согласно стандарту.
4. Оценивает качество шкур.
ПК 11. Организовывать и проводить все биотехнические мероприятия в охотничьих хозяйствах
ПМ 11. Организация и проведение биотехнических мероприятий в охотничьем хозяйстве
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при проведении биотехнических мероприятий в охотничьем хозяйстве: мониторинг объектов заготовки кормов, размещение подкормочных площадок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы организаций биотехнических мероприятий в охотничьих хозяйствах.
Результат обучения: 1) Проводить мониторинг объектов биотехнических мероприятий.
Кормопроизводство и кормление зверей
Охотоведение и охотничья биотехния
Основы охотоустройства охотничьих хозяйств
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах биотехнических мероприятий.
2. Проводит мониторинг объектов.
3. Планирует проведение улучшение пастбищных угодий.
Результат обучения: 2) Организовать биотехнические мероприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о видах кормов для подкормки животных.
2. Проводит биотехнические мероприятия.
3. Организует заготовку подкормки для животных.
ПК 12. Выполнять квалификационные работы техника-охотоведа
ПМ 12. Выполнение квалификационных работ техника-охотоведа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при прохождении производственной технологической (преддипломной) практики, знакомит с основами селекционной работы в звероводстве и охотоведении, методикой разработки в охотхозяйстве мероприятий по повышению продуктивности охотхозяйства, эффективной организации отрасли, оборудования, формирует компетенции техника охотоведа.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в ведении селекционной работы в охотоведении, внедрении эффективных приемов ведения отрасли.
Производственная технологическая (преддипломная) практика.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о способах ведения селекционной работы в охотхозяйстве, ведет документы селекционного учета.
2. Владеет различными способами отлова животных, их оценки, мечения и транспортировки.
3. Дает характеристику районированных видов диких животных.
4. Владеет информацией о критериях селекционного отлова (отстрела) диких животных.
Результат обучения: 2) Владеть приемами рационального использования кормовой базы.
Критерии оценки:
1. Оценивает кормовую базу природной зоны, разрабатывает сроки проведения биотехнических мероприятий; определяет нагрузку животных на 1 гектар лесных площадей.

1. Дайындалатын өнім бойынша стандарттарды жұмыста қолданады.
2. Аңшылық өнім сапасының нормаларын меңгереді.
3. Стандартқа сәйкес дайындалған өнімді бағалайды.
4. Терілердің сапасын бағалайды.
КҚ 11. Аңшылық шаруашылығында биотехникалық іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу
КМ 11. Аңшылық шаруашылығында биотехникалық іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль аңшылық шаруашылығында биотехникалық іс-шаралар өткізуге қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды; қоректерді дайындау объектілерінің мониторингісі, қоректендіру орындарын орналастыру сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: аңшылық шаруашылығында биотехникалық іс-шаралар ұйымдастыру әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Биотехникалық іс-шаралар объектілерінің мониторингісін өткізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Биотехникалық іс-шаралардың түрлерін біледі.
2. Объектілер мониторингісін жүргізеді.
3. Жайылым жерлерді жақсартуды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Биотехникалық іс-шараларды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жануарларды қоректендіру үшін азық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
2. Биотехникалық іс-шаралар өткізеді.
3. Аңдар үшін қорек дайындауды ұйымдастырады.
КҚ 12. Техник-аңшының біліктілік жұмысын орындау
КМ 12. Техник-аңшының біліктілік жұмысын орындау
Өндірістік технологиялық (дипломалды) практика оқу процесінің маңызды бөлігі болып табылады және оның мақсаты білім алушылардың біліктілігін оқу жоспарының және талаптарына сәйкес келтіруді қамтамасыз ету, теориялық білімін бекіту және тереңдету, білім алушыларды өндірістік еңбекке қатыстыру.
Бұл модуль аң өсіру және аңшылықтануда селекциялық жұмыстың негіздерімен, аңшылық шаруашылығының өнімділігін арттыру, жабдықтың, саланың тиімді ұйымдастырылуы бойынша аңшылық шаруашылықта әзірлеу әдістемесімен таныстырады, техник аңшының құзыреттерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Аңшылықтанудағы селекциялық жұмысты жүргізу, саланы жүргізуге тиімді әдістерді енгізуде бейімделу.
Өндірістік технологиялық (диплом алды) практика.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аңшылықтанудағы селекциялық жұмысты жүргізу әдістері туралы ақпаратты меңгереді, селекциялық есептің құжаттарын жүргізеді.
2. Аңдарды аулау, оларды бағалау, белгілеу және тасымалдаудың әдістерін біледі.
3. Жабайы аңдардың өңірленген түрлеріне сипаттама береді.
4. Жабайы аңдарды селекциялық аулау (ату) өлшемдері туралы ақпаратты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоректендіру қорын тиімді пайдаланудың әдістерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Табиғи аймақтың қоректендіру қорын бағалайды, биотехникалық іс-шараларды өткізудің мерзімдерін әзірлейді; орман алаңдарының 1 га жеріне аңдардың жүктемесін анықтайды.

2. Выбирает оптимальную технологию проведения биотехнических мероприятий в зависимости от видов животных, имеющегося инвентаря и оборудования, и особенностей кормовой базы.
Результат обучения: 3) Получать продукцию звероводства, соответствующую государственным стандартам.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о способах и методах получения продукции звероводства.
2. Готовит и организует кочевку, отлов животных и птиц, обеспечивает безопасность погрузочно-транспортных работ.
3. Оценивает качество продуктов охотоведения и звероводства, обеспечивает получение продукции в соответствии с санитарно- гигиеническими нормами и государственным стандартам.
4. Организует транспортировку отловленных животных.
Результат обучения: 4) Обеспечивать безопасность хозяйству по заразным заболеваниям, вести борьбу с заболеваниями животных.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о симптомах, профилактике и лечении заразных заболеваний животных.
2. Проводит зоотехнические меры борьбы с клещами.
3. Организует симптоматическое лечение и обработки животных препаратами согласно инструкции.
4. Ведет мониторинг заклещенности и заболеваемости животных.
Результат обучения: 5) Владеть приемами эффективного ведения отрасли охотоведение и звероводство.
Критерии оценки:
1. Ведет документацию производственного учета основных средств хозяйства.
2. Знает права и должностные обязанности техника-охотоведа.
3. Выполняет экономические расчеты по основным и второстепенным затратам.
4. Владеет информацией о методах нормирования и системы оплаты труда.
5. Знает наименование и характеристики продуктов охотоведения и звероводства, технологию их производства, хранения и транспортировки.
6. Ориентируется в вопросах маркетинга, реализации продукции.
7. Владеет приемами безопасного труда в отрасли охотоведение и звероводстве.
Результат обучения: 6) Оформлять документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает, анализирует и обобщает материалы практики.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет отчет по практике.
4. Сдает зачет по итогам практики.
Результат обучения: 7) Получить квалификацию, быть компетентным в видах и объектах профессиональной деятельности техника.
Критерии оценки:
1. Сдает квалификационный экзамен и получает квалификацию 1506023 "Техник-охотовед".
2. Осуществляет практическую деятельность по данной квалификации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 100
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2. Аңдардың түрлері, құралдар мен жабдық және қорек қорының ерекшеліктеріне байланысты биотехникалық іс-шараларды өткізудің тиімді технологиясын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мемелкеттік стандартқа сәйкес келетін аң өсірудің өнімін алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аң өсірудің өнімін алу әдіс-тәсілдерін біледі.
2. Аңдар мен құстардың қонысы мен аулауын дайындайды және ұйымдастырады, жүк тасымалдау жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
3. Аңшылықтану және аң өсіру сапасын бағалайды, санитарлық-гигиеналық нормалар мен Мемелкеттік стандартқа сәйкес өнімді алуды қамтамасыз етеді.
4. Ауланған аңдардың тасымалдануын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұқпалы аурулар бойынша шаруашылықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, аңдардың ауруларымен күрес жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Аңдардың жұқпалы ауруларын алдын алуды және емдеуді, олардың белгілерін біледі.
2. Кенелермен күресте зоотехникалық шаралар жүргізеді.
3. Аңдарды нұсқаулыққа сәйкес препараттармен симптомдық емдеу мен өңдеуді ұйымдастырады.
4. Аңдарда кенелердің болуы мен ауруының мониторингісін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Аңшылықтану мен аң өсіру салаларын тиімді жүргізудің әдістерін біледі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік есепке алу құжаттамасын жүргізеді.
2. Техник-аңшының құқықтары мен қызметтік міндеттерін біледі.
3. Негізгі және қосымша шығындар бойынша экономикалық есептерді орындайды.
4. Еңбектің нормасы және еңбек үшін төлеу жүйесінің әдістерін біледі.
5. Аңшылықтану және аң өсіру өнімдерінің атауларын және сипаттамасын, олардың өндірілу технологиясы, сақталуы мен тасымалдануын біледі.
6. Өнім маркетингі, оны іске асыру мәселелеріне сүйенеді.
7. Аңшылықтану және аң өсіру саласында қауіпсіз еңбек әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Практика бойынша құжаттамаларды рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Практика материалдарын жинайды, талдайды және жалпылайды.
2. Практика бойынша күнделікті рәсімдейді.
3. Практика бойынша есепті рәсімдейді.
4. Практика қорытындылары бойынша сынақ тапсырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Техниктің кәсіптік қызмет түрлерінде және объектілерінде құзыретті болуға біліктілік алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Біліктілікке емтихан тапсырады және "Техник-аңшы" біліктілігін алады.
2. Берілген біліктілік бойынша практикалық қызметті жүзеге асырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03.
Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма;
совершенствовать двигательные качества и умения координировать движения через танец;
воспитывать у обучающихся способность восприятия музыки, развивать музыкальные способности, музыкальный вкус;
уметь согласовывать движения с разнообразными сопровождениями, добиваясь их выразительности, координированности и пластичности;
освоить детский репертуар /танца, музыкальные игры, хоровода, упражнения для детей дошкольного и школьного возраста/;
развивать у обучающихся художественный вкус, творческие способности, инициативу и самостоятельность при составлении несложных танцевальных комбинаций, инсценировок, хороводов.
.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура;
Ритмика с основами хореографии
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды жәнеретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын;
би арқылы қозғалыс сапасын және қозғалысты үйлестіру икемін жетілдіруді;
білім алушыларда музыканы қабылдау қабілетін тәрбиелеуді, музыкалық қабілеттерді, музыкалық талғамды дамытуды;
әртүрлі сүйемелдеумен, олардың мәнерлілігіне, үйлесімділігіне және икемділігіне қол жеткізе отырып, қозғалысты үйлестіруді;
балалар репертуарын /биін, музыкалық ойындарды, хормен жүруді, мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларға арналған жаттығуларды игеруді;
күрделі емес би комбинациясын, сахналық қойылымдарды, хормен жүруді құрастыру кезінде оқушылардың көркемдік талғамын, шығармашылық қабілеттерін, ынтасын және дербестігін дамытуды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі;
Хореография негіздері бар ырғақтық
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Совершенствовать двигательные качества и умения координировать движения через танец
Критерии оценки:
1. Владеет основами народного и бального танцев.
2. Владеет выразительными, координированными движениями на основе восприятия музыки.
3. Применяет элементы танцев народа Казахстана и мира
4. Самостоятельно сочиняет несложные танцы и танцевальные комбинации, инсценировки песен.
5. Правильно и четко показывает виды ходьбы, бега, прыжков, поскоков;
6. Разучивает музыкальные игры: с песней, сюжетные, несюжетные;
7. Демонстрирует основные виды движений построения и перестроения;
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах
Результат обучения: 5) Применяет методику обучения детских танцевальных движений, особенности детского танцевального и игрового творчества.
Критерии оценки:
1. Строит различные построения и перестроения, применяет фигурные построения при составлении танцев и игр, хороводов и плясок.
2. Выполняет виды ходьбы, бега, поскоков, прыжков в различных музыкальных играх и танцах.
3. Владеет техникой разучивания этих видов движения.
4. Понимает форму музыкального произведения и умеет менять движения в соответствии с ней.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Би арқылы қозғалыс сапасын және қозғалысты үйлестіру икемін жетілдіру;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Халықтық және бал биінің негіздерін меңгереді.
2. Музыканы қабылдау негізінде мәнерлі, үйлесімді қимылдарды меңгереді.
3. Қазақстан халқы мен әлем билерінің элементтерін қолданады
4. Өз бетінше күрделі емес би мен би комбинацияларын құрастырады, әндерді сахналайды.
5. Жаяу жүру, жүгіру, секіру, ыршу түрлерін дұрыс және нақты көрсетеді;
6. Музыкалық ойындарды үйренеді: әнмен, сюжеттік, сюжеттік емес;
7. Тұру және қайта құру қозғалысының негізгі түрлерін көрсетеді;
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 5) Балалардың би қимылдарын оқыту әдістемесін, балалардың би және ойын шығармашылығының ерекшеліктерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі сапқа тұрғызуды және қайта сапқа тұрғызуды, би және ойын, хормен жүру және билер құрастыру кезінде фигуралық сапқа тұрғызуды қолданады.
2. Әртүрлі музыкалық ойындар мен билерде жүру, жүгіру, секіру, ыршу түрлерін орындайды.
3. Осы қозғалыс түрлерін үйрету техникасын меңгереді.
4.. Музыкалық шығарманың түрін түсінеді және оған сәйкес қозғалысты өзгерте алады.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділік танытуды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 0108013 -Учитель музыки в организациях дошкольного и основного среднего образования
ПК 1. Осуществляет педагогическую музыкально-исполнительскую деятельность.
ПМ 01. Осуществление педагогической музыкально-исполнительской деятельности.
Данный модуль описывает, знания, умения и навыки, необходимые для осуществления педагогической музыкально-исполнительской деятельности будущего учителя музыки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
программу (в каждом семестре) по дирижированию: 2 произведения а капелла, 2 произведения с сопровождением и 4 произведения детского и школьного репертуара (согласно примерного репертуарного списка); программу (в каждом семестре) по хоровому классу: 3 произведения а капелла, 3 произведения с сопровождением (согласно примерного репертуарного списка); программу (в каждом семестре) по хоровой практике: управлять хоровым коллективом (1 произведение детского и школьного репертуара);практика является учебной и проводится интегрированно с дисциплиной хоровой класс; программу (в каждом семестре) по постановке голоса:2 вокализа, 5 произведений с текстом (из них не менее 4-х произведений на казахском языке): классическое произведение, песни казахских композиторов, народные песни,1 произведение детского репертуара; 1 произведение под собственный аккомпанемент /произведения дошкольного, школьного репертуара/,1 произведения без сопровождения (народные песни или песни детского или школьного репертуара (согласно примерного репертуарного списка)); программу по основному музыкальному инструменту фортепиано на один семестр каждого учебного года: 4 произведения(полифония, крупная форма, этюд, пьеса) и 3-6 произведений дошкольного и школьного репертуара; на 4 курсе программа дается на весь год: полифоническое произведение /двух или трехголосное/; произведение крупной формы /сонатное аллегро, вариации, рондо/;пьесу /казахских, русских и зарубежных композиторов- классиков, современных произведений композиторов Казахстана и современной мировой музыкальной литературы; пьесу из репертуара для слушания музыки в детском саду и в школе (согласно примерного репертуарного списка);программу по основному музыкальному инструменту баян, аккордеон на один семестр каждого учебного года: этюд, обработка народной песни или танца ,2-3 разнохарактерных произведения различных стилей и эпох (в их числе полифония и произведение крупной формы), ансамбль, произведения детского, школьного репертуара; на 4 курсе программа дается на весь год: полифоническое произведение; произведение крупной формы или пьесу казахского, русского, или зарубежного композитора-классика, современных произведений композиторов Казахстана и современной мировой музыкальной литературы или оригинальное произведение для баяна /аккордеона/; обработку народной песни или танца; аккомпанемент: одно произведение детского, школьного репертуара /возможно сопровождение солиста , а также собственного пения - по выбору обучающегося/ (согласно примерного репертуарного списка) ; на 4 курсе программа дается на весь год, формой завершения обучения образовательных программ по основному музыкальному инструменту и дирижированию, является сдача экзаменов итоговой аттестации; программу по дополнительному музыкальному инструменту фортепиано на один семестр каждого учебного года: полифоническое произведение, произведение крупной формы, пьеса композиторов Казахстана, пьесы детского и школьного репертуара, чтение с листа и подбор аккомпанемента (согласно примерного репертуарного списка); программу по дополнительному музыкальному инструменту баян, аккордеон на один семестр каждого учебного года: 2 произведения академического репертуара, 2 произведения детского и школьного репертуара, гаммы – До-мажор, Соль- мажор, Фа-мажор отдельно правой и левой рукой (согласно примерного репертуарного списка); программу по дополнительному музыкальному инструменту домбра на один семестр каждого учебного года: 1 этюд, 1 куй токпе,1 куй шертпе,1 песня детского и школьного репертуара (согласно примерного репертуарного списка).
При изучении модуля обучающиеся учатся: навыкам хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, применять методику вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса, исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара различных жанров и стилей отечественных и зарубежных композиторов (осн., доп. муз. инстр); аккомпанировать детскому составу исполнителей, читать с листа разнообразный инструментальный, вокально-хоровой репертуар, транспонировать, упрощать фактуру сопровождения, подбирать аккомпанемент к мелодии.
Результаты обучения 1) Владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, методикой вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса
Дирижирование
Хор
Хоровая практика
Основной музыкальный инструмент (фортепиано, баян аккордеон)
Аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон)
Дополнительный музыкальный инструмент (баян, аккордеон /фортепиано) Дополнительный музыкальный инструмент Домбра
Постановка голоса
Пробные занятия в детском саду и школе;
Руководство хоровым или инструментальным кружком
Подготовка к летней практике Летняя практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Қәсіптік модульдер
"010801 3 Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыка пәнінің мұғалімі)" біліктілігі
КҚ 1. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асырады.
КМ 01. Педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметті жүзеге асыру.
Бұл модуль болашақ музыка мұғалімінің педагогикалық музыкалық-орындаушылық қызметін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді..
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
(әрбір семестрде) дирижерлау бойынша бағдарлама: 2 А капелла туындысы, 2 туындыны сүйемелдеумен және 4 балалар мен мектеп репертуарының туындысы (болжамды репертуарлық тізімге сәйкес); хор сыныбы бойынша бағдарлама (әрбір семестрде): 3 А капелла туындысы, 3 туындыны сүйемелдеумен (болжамды репертуарлық тізімге сәйкес); хор практикасы бойынша бағдарлама (әрбір семестрде): хор ұжымын басқару (балалар мен мектеп репертуарының 1 туындысы); практика оқу практикасы болып табылады және хор сыныбы пәнімен интеграцияланған; дауысты қою жөніндегі бағдарлама (әрбір семестрде): 2 вокал, 5 мәтіні бар шығарма (оның ішінде қазақ тіліндегі 4-тен кем емес шығарма)):
классикалық шығарма, қазақ композиторларының әндері, халық әндері, 1 балалар репертуарының туындысы; 1 өзінің аккомпанементіне /мектепке дейінгі, мектеп репертуарының шығармаларына/,1 сүйемелдеусіз (балалар немесе мектеп репертуарының халық әндері немесе әндері (үлгі репертуарлық тізімге сәйкес);
фортепиано негізгі музыкалық аспабы бойынша әр оқу жылының бір семестріне арналған бағдарлама: 4 шығарма(полифония, ірі форма, этюд, пьеса) және мектепке дейінгі және мектеп репертуарының 3-6 туындысы.; балабақша мен мектепте музыка тыңдау үшін репертуардан жасалған пьеса (болжамды репертуарлық тізімге сәйкес); баян, аккордеон негізгі музыкалық аспабы бойынша әр оқу жылының бір семестріне арналған бағдарлама: этюд, халықтық әндер мен биді өңдеу, әртүрлі стильдер мен дәуірлердің 2-3 түрлі сипаттағы шығармалары (оның ішінде полифония мен ірі формадағы шығарма), ансамбль, балалар, мектеп репертуарының шығармалары; 4 курста бағдарлама жыл бойына беріледі: полифониялық шығарма; қазақ, орыс немесе шетелдік классик-композитордың, Қазақстан композиторларының қазіргі заманғы шығармаларының және қазіргі заманғы әлемдік музыка әдебиетінің туындысы немесе баян /аккордеон үшін түпнұсқа туындысы/; халық әндерін немесе биін өңдеу; аккомпанемент: балалар, мектеп репертуарының бір туындысы /солисттің сүйемелдеуі мүмкін , сондай-ақ жеке ән айту-білім алушының таңдауы бойынша/ (үлгі репертуарлық тізімге сәйкес); 4 курста бағдарлама жыл бойына беріледі, негізгі музыкалық аспап және дирижерлау бойынша білім беру бағдарламаларын оқуды аяқтау нысаны, қорытынды аттестаттау емтихандарын тапсыру болып табылады;
фортепиано қосымша музыкалық аспабы бойынша әр оқу жылының бір семестріне арналған бағдарлама: полифониялық шығарма, ірі формадағы шығарма, қазақстан композиторларының пьесасы, балалар мен мектеп репертуарының пьесалары, парақтан оқу және аккомпанементті таңдау (үлгі репертуарлық тізімге сәйкес);
әрбір оқу жылының бір семестріне баян, аккордеон қосымша музыкалық аспабы бойынша бағдарлама: 2 академиялық репертуардың туындысы, 2 балалар және мектеп репертуарының туындысы, гамма – До-мажор, Соль - мажор, Фа-мажор жеке оң және сол қолмен (болжамды репертуарлық тізімге сәйкес));
әр оқу жылының бір семестріне домбыра қосымша музыкалық аспабы бойынша бағдарламаны меңгереді: 1 этюд, 1 күй төкпе,1 күй шертпе,1 балалар және мектеп репертуарының әні (үлгі репертуарлық тізімге сәйкес).
Модульді зерделеу кезеңінде білім алушылар:
хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор орындаушылық дағдыларына үйретуді, балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық жұмыс әдістемесін қолдану, отандық және шетелдік композиторлардың әртүрлі жанрлары мен стильдерінің педагогикалық репертуарының аспаптық шығармаларын орындау (негізгі, қосымша музыкалық аспаптар); орындаушылардың балалар құрамын сүйемелдеуді, парақтан әртүрлі аспаптық, вокалдық-хор репертуарын оқу, транспондау, сүйемелдеу фактурасын оңайлату, әуенге аккомпанементті таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері 1) Хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор орындау дағдыларын, балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгеру.
Дирижерлау;
Хор;
Хор тәжірибесі; негізгі музыкалық аспап (фортепиано, баян, аккордеон); Аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон); Қосымша музыкалық аспап (баян, аккордеон / фортепиано);
Қосымша музыкалық аспап Домбыра; Дауыс қою.
Балабақшадағы және мектептегі байқау сабақтары;
Хор немесе аспаптық үйірмеге басшылық;
Жазғы практикаға дайындық; Жазғы практика;
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Разучивает вокальную партию (голосов), музыкальное сопровождение.
2. Исполняет песни под собственный аккомпанемент.
3. Составляет музыкально- теоретический анализ исполняемых произведений
4. Дирижирует отдельными голосами, одним голосом с одновременной игрой его на фортепиано.
5. Дирижирует всей партитурой, с раскрытием идейно-образного содержания произведения.
6. Владеет навыками хорового пения, умеет вести отдельную партию в многоголосной хоровой системе;
7. Управляет группой детей (ансамбль, хор) дошкольного и школьного возраста в процессе разучивания и исполнения песен (1 произведение детского и школьного репертуара).
8. Владеет вокально-хоровыми навыками, методики вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
9. Отбирает музыкальный материал для уроков музыки и применять его в разных видах деятельности;
10. Применяет знания психологии музыкальной и музыкально-исполнительской деятельности;
11. Проявляет развитые коммуникативные и адаптивные личностные качества, работать и взаимодействовать с другими людьми в различных творческих ситуациях.
Результаты обучения 2) Исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара различных жанров и стилей отечественных и зарубежных композиторов (основной музыкальный инструмент).
Критерии оценки
1. Исполняет инструментальные произведения педагогического репертуара, произведения дошкольного и школьного репертуара на основном музыкальном инструменте (фортепиано, баян, аккордеон).
2. Раскрывает образное содержание произведения, охватывает его форму.
3. Сознательно и рационально преодолевает технические трудности.
4. Исполняет произведения полифонического склада, произведения крупной формы и пьесы различные по стилю, содержанию и разнообразные по жанрам.
5. Владеет культурой фортепианного исполнительства (навыками кантиленной игры, интонирования мелодии, полифонического мышления).
6. Владеет техникой педализации (фортепиано), владеет мехом (баян, аккордеон); навыками, необходимыми в профессиональной деятельности.
7. Самостоятельно разучивает ряд несложных произведений, освоить и передать слушателю смысл нетрудной пьесы или аккомпанемента.
Результаты обучения 3) Владеть игрой на различных музыкальных инструментах, исполнять произведения педагогического репертуара дошкольного и школьного возраста (дополнительный музыкальный инструмент).
Критерии оценки
1. Владеет навыками игры на дополнительных музыкальных инструментах (баян, аккордеон, фортепиано).
2. Владеет навыками игры на дополнительном музыкальном инструменте домбра (штрихи: алма-кезек, пиццикато, тремоло, куй в стиле токпе, шертпе).

1. Вокалдық партияны (дауыстарды), музыкалық сүйемелдеуді үйренеді.
2. Әндерді өз сүйемелдеуімен орындайды.
3. Орындалатын шығармаларға музыкалық-теориялық талдау жасайды;
4. Фортепианода дауысты ойнаумен қатар бір дауысқа, жеке дауыстарға дирижерлік жасайды.
5. Шығарманың идеялық-бейнелік мазмұнын аша отырып, барлық партитураға дирижерлік жасайды.
6. Хормен ән айту дағдыларын меңгереді, көп дауысты хор жүйесінде жеке партияны жүргізе алады;
7. Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын (ансамбль, хор) әндерді оқу және орындау барысында басқарады (балалар мен мектеп репертуарының 1 туындысы).
8. Балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық-хор дағдыларын, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгереді;
9. Музыка сабақтарына арналған музыкалық материалдарды іріктейді және оны әртүрлі қызмет түрлерінде қолданады;
10. Музыкалық және музыкалық-орындаушылық іс-әрекет психологиясының білімін қолданады;
11. Әртүрлі шығармашылық жағдайларда басқа адамдармен жұмыс істеу және өзара іс-қимыл жасау, дамыған коммуникативтік және бейімделу жеке қасиеттерін көрсетеді.
Оқыту нәтижелері 2) Отандық және шетелдік композиторлардың түрлі жанрлары мен стильдерінің педагогикалық репертуарының аспаптық шығармаларын орындау (негізгі музыкалық аспап).
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Педагогикалық репертуардың аспаптық шығармаларын, негізгі музыкалық аспапта (фортепиано, баян, аккордеон) мектепке дейінгі және мектеп репертуарының шығармаларын орындайды.
2. Шығарманың бейнелі мазмұнын ашады, оның нысанын қамтиды.
3. Техникалық қиындықтарды саналы және ұтымды жеңеді.
4. Полифондық құрылымдағы шығармаларын, үлкен формадағы туындылар мен стиль, мазмұн және жанр бойынша әртүрлі пьесаларды орындайды.
5. Фортепианолық орындаушылық мәдениетін меңгереді (кантилендік ойын, әуеннің интонациясы, полифониялық ойлау дағдылары).
6. Педализация (фортепиано) техникасын меңгереді, мехты тарту техникасын (баян, аккордеон), кәсіптік қызметте қажетті дағдыларды меңгереді;
7. Бірқатар күрделі емес шығармаларды өз бетінше үйреніп, тындаушыға пьесаның немесе аккомпанементтің мағынасын түсінікті етіп жеткізеді;
Оқыту нәтижелері 3) Түрлі музыкалық аспаптарда ойнауды, мектепке дейінгі және мектеп жасындағы педагогикалық репертуардың (қосымша музыкалық аспап) шығармаларын орындауды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қосымша музыкалық аспаптарда ойнау дағдыларын меңгереді (баян, аккордеон, фортепиано).
2. Домбыра қосымша музыкалық аспабында (штрихтар: алма-кезек, пиццикато, тремоло, токпе стиліндегі күй, шертпе) ойнау дағдыларын меңгереді.

3. Исполняет пьесы и песни по программе детского сада и школы.
4. Исполняет и упрощает аккомпанемент.
5. Гармонизирует мелодию.
6.Подбирает аккомпанемент к песням дошкольного и школьного репертуара.
Результаты обучения 4) Аккомпанировать детскому составу исполнителей, читать с листа разнообразный инструментальный, вокально-хоровой репертуар, транспонировать, упрощать фактуру сопровождения, подбирать аккомпанемент к мелодии.
Критерии оценки
1. Выразительно исполняет песню под собственный аккомпанемент с одновременным управлением группой детей дошкольного и школьного возраста.
2. Совмещает вокальную мелодию с ее инструментальным сопровождением.
3. Читает с листа произведения инструментального и песенного репертуара детского сада и школы.
4. Подбирает аккомпанемент к песням без сопровождения;
5. Аккомпанирует на синтезаторе с использованием соответствующих программ школьных песен и музыкальных произведений.
6. Применяет навыки электронной аранжировки музыкальных произведений.
ПК2. Осуществляет методическое обеспечение образовательного процесса.
ПМ02. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для организации музыкальных занятий в детском саду и уроков музыки в школе, для организации и проведения внеклассных музыкальных мероприятий, деятельности кружков в зависимости от творческих интересов детских и юношеских организаций.
По музыкально-теоретическим дисциплинам: элементарная теория музыки, сольфеджио, гармония, анализ музыкальных произведений, методика музыкального воспитания в школе, методика музыкального воспитания в детском саду необходимо деление на подгруппы (не более 12-13 обучающихся).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
теорию и методику музыкального воспитания и обучения в детском саду, методику обучения каждому виду музыкальной деятельности, основные формы музыкальной деятельности, организацию кружковой работы и навыки художественного руководителя творческих кружков в детском саду, основные вопросы и принципы, методы музыкального обучения в школе; теорию и методику обучения каждому виду музыкальной деятельности школьников (формой завершения обучения образовательных программ по методикам музыкального воспитания в детском саду и школе является сдача комплексного экзамена итоговой аттестации по педагогике, психологии и методикам музыкального воспитания); элементарную теорию музыки:(музыкальную систему, нотное письмо, темперацию, метр, ритм, темп, лад, понятия о тональностях, лады народной музыки, интервалы, аккорды, хроматизм, внутриладовую альтерацию, отклонение, модуляцию, сопоставление, родство тональностей, художественное значение мелодии, виды мелодического движения, секвенции, элементы строения музыкальной речи, различные синтаксические структуры, транспозицию, мелизмы); гармонию: функциональную систему главных трезвучий, виды каденций, строение периода, гармонизацию мелодии и баса, доминант септаккорд и аккорды доминантовой группы, гармонический мажор, натуральный минор во фригийских оборотах, двойную доминанту; сольфеджио: мажорные и минорные звукоряды трех видов до семи ключевых знаков, лады народной музыки, различные ритмические примеров в простых и сложных размерах, виды трезвучий и их обращения, диатонические интервалы с обращениями, тритоны и характерные интервалы с разрешением, септаккорды Д7(даминантовый септаккорд), YII7(седьмой ступени септаккорд), ІІ7(второй ступени септаккорд) с обращениями и разрешением, в мажоре и миноре различные типы секвенций, гармонических последовательностей в тональностях до 7 знаков; казахскую и мировую музыкальную литературу: народное музыкальное творчество Казахстана – Ыкылас, Сугур, Ыбырай, Майра, Амире Кашаубаев, основные жанры песенной культуры (трудовые, обрядовые, семейно-бытовые, лирические, сатирические, песни социального протеста, исторические песни и др.), Коркыт, казахскую народно-профессиональную музыкальную культуру первой половины ХІХ века и виднейшие ее представители - певцы: Биржан Кожагулов, Жаяу Мұса Байжанов, Ахан сери Корамсин, Абай Кунанбаев, казахскую народную инструментальную музыку ХІХ века, основные жанры инструментальной музыки и выдающихся ее представителей: кюйши Курмангазы Сагырбаев, Даулеткерей Шигаев, Таттимбет Казангапов, казахское народное музыкальное творчество ХХ века и его выдающихся представителей, народно-профессиональных композиторов: Дина Нурпеисова, Кенен Азербаев, Сейтек Уразалиев, Али Курманов, Гарифолла Курмангалиев, Балуан Шолак, Мухит; зарождение и дальнейшее развитие профессиональной музыки в Казахстане:(оперное искусство, симфоническая музыка, кантата и оратория, балет); современную музыкальную культуру Казахстана и музыку наших дней (Ш.Калдаяков, Н.Тілендиев, К.Дуйсекеев, Е.Хасанғалиев, Т. Қажигалиев, Е.Рахмадиев, Ж.Енсепов, А.Серкебаев, Т.Момбеков и другие); зарубежную музыку, возникновение и развитие оперы, развитие инструментальной музыки в ХVIII-XIX вв., эпоху классицизма и ее представителей, эпоху романтизма и ее представителей в музыке, реализм в музыке, импрессионизм, итальянский веризм, неоклассицизм и другие направления в музыке конца ХIX- начало ХХ века, их представителей, русскую музыкальную культуру первой половине XIX века, русскую музыкальную культуру 60-70-х годов XIX века, композиторов "Могучей кучки", русскую музыкальную культуру конца XIX века – начала XX века и ее представителей, современную музыкальную культуру народов, содружества независимых государств, оперное искусство, симфоническую музыку, жанры: кантата и оратория, балет, песенное творчество; анализ музыкальных произведений: средства музыкальной выразительности, музыкальную форму, период, простую двухчастную форму, простую трехчастную форму, сложную трехчастную форму, вариации, рондо, сонатную форму.
При изучения модуля обучающиеся учатся: составлять план музыкального занятия в детском саду и школе, план музыкального мероприятия:

3. Балабақша мен мектеп бағдарламасы бойынша пьесалар мен әндерді орындайды.
4. Аккомпанементті орындайды және жеңілдетеді.
5. Әуенді гармонизациялайды.
6. Мектепке дейінгі және мектеп репертуарының әндеріне аккомпанементті таңдайды.
Оқыту нәтижелері 4) Орындаушы балалар құрамын сүйемелдеу, парақтан әртүрлі аспаптық, вокалдық-хор репертуарын орындау, транспонирлеу, сүйемелдеу фактурасын ықшамдау, әуенге аккомпанементті таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын басқара отырып, өз аккомпанементіне ән шырқайды.
2. Вокалдық әуенді оның аспаптық сүйемелдеуімен біріктіреді.
3. Балабақша мен мектептің аспаптық және ән репертуарының шығармаларын парақтан орындайды.
4. Сүйемелдеусіз әндерге аккомпанементті құрастырады;
5. Мектеп әндері мен музыкалық шығармалардың тиісті бағдарламаларын пайдалана отырып, синтезаторда сүйемелдейді.
6. Музыкалық шығармаларды электронды аранжирлеу дағдыларын қолданады.
КҚ 2. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
КМ 02. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Бұл модуль балабақшадағы музыкалық сабақтарды және мектептегі музыка сабақтарын ұйымдастыру үшін, сыныптан тыс музыкалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін, балалар мен жасөспірімдер ұйымдарының шығармашылық қызығушылықтарына байланысты үйірмелер қызметіне қажетті білімдерді, икемдер және дағдыларды сипаттайды.
Музыкалық-теориялық пәндер бойынша: музыканың қарапайым теориясы, сольфеджио, гармония, музыкалық шығармаларды талдау, мектептегі музыкалық тәрбие әдістемесі, балабақшадағы музыкалық тәрбие әдістемесі кіші топтарға бөлу қажет (12-13 оқушыдан артық емес).
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
балабақшада музыкалық тәрбие мен оқытудың теориясы мен әдістемесі, музыкалық қызметтің әрбір түріне оқыту әдістемесі, музыкалық қызметтің негізгі түрлері, үйірме жұмысын ұйымдастыру және балабақшадағы шығармашылық үйірмелердің көркемдік жетекшісі дағдылары, мектептегі музыкалық оқытудың негізгі сұрақтары мен принциптері, әдістері; оқушылардың музыкалық іс-әрекетінің әр түріне оқыту теориясы мен әдістемесі (балабақшадағы және мектептегі музыкалық тәрбие әдістері бойынша білім беру бағдарламаларын оқытуды аяқтау нысаны педагогика, психология және музыкалық тәрбие әдістері бойынша қорытынды аттестаттаудың кешенді емтиханын тапсыру болып табылады); музыканың қарапайым теориясы: (музыкалық жүйе, ноталық хат, темперация, метр, ритм, темп, лад, тональность туралы ұғымдар, халық музыкасының ырғағы, интервалдар, аккордтар, хроматизм, ішкі салмақтық альтерация, ауытқу, модуляция, салыстыру, тональдылықтың, әуеннің көркемдік мәні, әуен қозғалысының түрлері, секвенциялар, музыкалық сөйлеу құрылымының элементтері, әр түрлі синтаксистік құрылымдар, транспозиция, мелизмдер);
гармония: басты үшендыбыстылық, каденция түрлері, кезең құрылысы, әуен мен бас үйлесімі, доминант септаккорд және доминант тобының аккордтары, гармониялық мажор, фригиялық айналымдағы табиғи минор, қос доминант; сольфеджио: жеті негізгі белгіге дейінгі үш түрдегі мажорлық және минорлы дыбыс тәртіптері, халық музыкасының ырғағы, қарапайым және күрделі өлшемдегі әртүрлі ырғақты мысалдар, ойық түрлері және олардың айналымы, үндеулер бар диатониялық интервалдар, рұқсат етілген тритондар мен сипатты интервалдар, д7 септаккорд(даминантты септаккорд), YІI7 (септаккорд жетінші сатысы), септаккорд ііі7 (септаккорд екінші сатысы) үндеулер мен рұқсаттары бар, мажор мен рұқсаттары бар минор әр түрлі секвенциялар, гармоникалық тізбектер 7 белгіге дейін; қазақ және әлемдік музыкалық әдебиет: Қазақстанның халық музыкалық шығармашылығы – Ықылас, Сүгір, Ыбырай, Майра, Әміре Қашаубаев, ән мәдениетінің негізгі жанрлары (еңбек, әдет-ғұрып, отбасылық-тұрмыстық, лирикалық, сатиралық, әлеуметтік наразылық әндері, тарихи әндер және т. б.), Қорқыт, ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халықтық-кәсіби музыкалық мәдениеті және оның көрнекті өкілдері. - әншілер: Біржан Қожағұлов, Жаяу Мұса Байжанов, Ақан сері Қорамсин, Абай Құнанбаев, ХІХ ғасырдағы қазақ халық аспаптық музыкасы, аспаптық музыканың негізгі жанрлары және оның көрнекті өкілдері: күйші Құрманғазы Сағырбаев, Дәулеткерей Шығаев, Тәттімбет Қазанғапов, ХХ ғасырдағы қазақ халық музыкалық шығармашылығы және оның көрнекті өкілдері, халық-кәсіби композиторлар: Дина Нұрпейісова, Кенен Әзірбаев, Сейтек Оразалиев, Әли Құрманов, Ғарифолла Құрманғалиев, Балуан Шолақ, Мұхит; Қазақстандағы кәсіби музыканың пайда болуы және одан әрі дамуы: (опера өнері, симфониялық музыка, кантата және оратория, балет); Қазақстанның қазіргі заманғы музыкалық мәдениеті және біздің күндердің музыкасы (Ш. Қалдаяқов, Н. А. Тілендиев, Қ. Дүйсекеев, Е. Хасанғалиев, Т. Қажығалиев, Е. Рахмадиев, Ж. Енсепов, А. Серкебаев, Т. Момбеков және басқалар); шетел музыкасы, Операның пайда болуы мен дамуы, ХVIII-XIX ғғ. аспаптық музыканың дамуы, классицизм және оның өкілдері, романтизм және оның музыкадағы өкілдері, музыкадағы реализм, импрессионизм, итальяндық веризм, неоклассицизм және музыкадағы басқа да бағыттар ХІХ ғасырдың соңы - ХХ ғасырдың басы, олардың өкілдері, ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы орыс музыкалық мәдениеті, ХІХ ғасырдың 60-70-ші жылдарындағы орыс музыкалық мәдениетін, "Ұлы топ" композиторларын, XIX ғасырдың аяғы – XX ғасырдың басындағы орыс музыкалық мәдениетін және оның өкілдерін, халықтардың, тәуелсіз мемлекеттер достастығының қазіргі заманғы музыкалық мәдениетін, опера өнерін, симфониялық музыканы, жанрларын: кантата мен оратория, балет, ән шығармашылығы; музыкалық шығармаларды талдау: музыкалық мәнерлілік құралдары; музыкалық шығармаларды талдау: музыкалық мәнерлілік құралдары; музыкалық шығармаларды талдау: музыкалық, музыкалық форма, кезең, қарапайым екі бөлшекті форма, қарапайым үш бөлшекті форма, күрделі үш бөлшекті форма, вариация, рондо, сонаталық форманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: балабақшада және мектепте музыкалық сабақ жоспарын, музыкалық іс-шара жоспарын құру:

проводить музыкальные занятия и мероприятия, составлять план кружковой работы, осуществлять руководство вокальным и инструментальным детскими коллективом, анализировать, выбирать и исполнять музыкальные произведения для музыкально-ритмических движений, пения и слушания на музыкальных занятиях в детском саду и школе, анализировать музыкальные произведения в его связях с содержанием, определять тематизм и средства его развития, классификацию произведений по жанру, выразительные возможности формы музыкального произведения, точно интонировать, определять на слух: виды мажора и минора, септаккорды с обращениями и разрешениями, 4 вида трезвучий, гармонические последовательности (3-х и 4-х голосные) во всех тональностях, лады народной музыки, диатонические интервалыс обращениями, тритоны и характерные интервалы с разрешением, свободно читать с листа одно-двухголосные музыкальные примеры, записывать одно и двухголосные не сложные музыкальные диктанты, запоминать музыкальные примеры, строить интервалы, аккорды, лады, звукоряды, работать с метроритмом, транспозицией, строить аккордовые последовательности, секвенции, анализировать элементы музыкальной речи, гармонизировать мелодию, подбирать аккомпанемент, делать гармонический анализ, строить гармонические последовательности, секвенции, доступно, эмоционально передавать содержание и раскрывать художественный образ музыкального произведения, отличать особенности стилей, музыкальных жанров и форм, отличать стилевые особенности композитора, музыкального направления, национальной музыкальной школы. Курсовые работы, предусмотренные учебным планом, выполняются по педагогике или методикам музыкального воспитания по выбору обучающегося.
Результат обучения: 1) Использовать методы и приемы музыкального воспитания и обучения в детском саду с применением знаний по музыкально-теоретическим дисциплинам.
Методика музыкального воспитания в детском саду
Методика музыкального воспитания в школе
Казахская музыкальная литература
Мировая музыкальная литература
Анализ музыкальных произведений
Элементарная теория музыки Гармония
Сольфеджио Хоровая аранжировка
Пробные занятия в детском саду и школе
Руководство хоровым или инструментальным кружком
Подготовка к летней практике Летняя практика;
Критерии оценки:
1. Использует метод убеждения, приучения, упражнения средствами музыки
2. Осознает необходимость использования различных методических приемов.
3. Применяет основные средства выразительности музыкальной речи, знания элементарной теории музыки.
4. Точно интонирует элементы музыкальной речи: звукоряды, лады, интервалы, аккорды от звука и в тональности

музыкалық сабақтар мен іс-шаралар өткізу, үйірме жұмысының жоспарын құру, вокалдық және аспаптық балалар ұжымын басқаруды жүзеге асыру, музыкалық-ырғақтық қозғалыстар үшін музыкалық шығармаларды талдау, таңдау және орындау, бала бақшадағы және мектептегі музыкалық сабақтарда ән айту және тыңдау, музыкалық шығармаларды оның мазмұнымен байланысты талдау, оның тақырыптарын және даму құралдарын анықтау, жанр бойынша шығармалардың жіктелуін, музыкалық туындының формасының мәнерлі мүмкіндіктерін, дәл интонациялау, есту арқылы анықтау: мажор мен минор, септаккордтар, 4 түрлі үшендыбыстылық, гармоникалық тізбектер (3 және 4 дауысты) барлық тональдарда, халық музыкасының ырғағы, диатоникалық интервалыс үндеулермен, тритондар мен рұқсатпен тән интервалдар, парақтан бір-екі дауысты музыкалық мысалдарды еркін Оқу, бір және екі дауысты емес күрделі музыкалық диктанттарды жазу, музыкалық мысалдарды есте сақтау, интервалдар, аккордтар, ырғақтар, дыбыс рақтары құру, метроритммен, транспорозициямен жұмыс істеу, аккорд құру, музыкалық сөйлеу элементтерін талдау, музыканы үйлестіру, аккомпанементті таңдау, гармоникалық талдау жасау, гармоникалық бірізділік, секвенция құру, қол жетімді, эмоционалдық мазмұн беру және музыкалық шығарманың көркемдік бейнесін ашу, стильдердің, музыкалық жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін ажырату, композитордың, музыкалық бағыттың, ұлттық музыкалық мектептің стильдік ерекшеліктерін ажыратуды үйренеді. Оқу жоспарында қарастырылған курстық жұмыстар білім алушының таңдауы бойынша педагогика немесе музыкалық тәрбие әдістері бойынша орындалады.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық-теориялық пәндер бойынша білімдерін қолдана отырып, балабақшада музыкалық тәрбие мен оқытудың әдістері мен тәсілдерін қолдану.
Балабақшада музыкалық тәрбие әдістемесі; Мектептегі музыкалық тәрбие әдістемесі;
Қазақ музыкалық әдебиеті; Әлемдік музыкалық әдебиет; Музыкалық шығармаларды талдау; Музыканың қарапайым теориясы; Гармония, Сольфеджио; Хор аранжировкасы.
Балабақшадағы және мектептегі байқау сабақтары;
Хор немесе аспаптық үйірмеге басшылық;
Жазғы практикаға дайындық; Жазғы практика;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сендіру, үйрену, музыка құралдарымен жаттығу әдістерін қолданады.
2. Түрлі әдістемелік тәсілдерді қолдану қажеттілігін түсінеді.
3. Музыкалық сөйлеудің мәнерлілігінің негізгі құралдарын, музыканың қарапайым теориясы туралы білімін қолданады.
4. Музыкалық сөйлеу элементтерін таза интонациямен әуендетеді: дыбыстан немесе тоналдікте дыбыс қатарларды, ладтарды, интервалдар мен аккордтарды.

5. Свободно читает с листа однотональные музыкальные примеры в простых размерах, с ритмическими рисунками - пунктир, триоль, синкопа.
6. Применяет индивидуальный подход при выборе приемов музыкального воспитания в группах разных возрастов.
7. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения.
Результат обучения: 2) Применять методику обучения каждому виду музыкальной деятельности дошкольников: пение, слушание, музыкально-ритмические движения, игра на детских музыкальных инструментах.
Критерии оценки:
1. Различает певческий диапазон и особенности слуха детей разных возрастов.
2. Анализирует и выбирает музыкальные произведения для музыкально-ритмических движений, пения и слушания на музыкальных занятиях в группах разных возрастов.
3. Отличает особенности стилей, музыкальных жанров и форм.
4. Демонстрирует знания о образцах (казахской, мировой) музыкальной классики, композиторов классиков, романтиков, казахских традиционных певцов и кюйши.
5. Подбирает аккомпанемент к мелодии, соблюдая основные закономерности гармонии, используя главные трезвучия, их секстаккорды, главные септаккорды.
6. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения.
7. Применяет методику обучения игре на детских музыкальных инструментах в детских садах.
8. Исполняет произведения для каждого вида деятельности на основном и дополнительных музыкальных инструментах.
9. Использует критериальное оценивание на уроке (формативное, суммативное оценивание).
10. Применяет информационно-коммуникативные технологии на уроке музыки и музыкальных занятиях в детском саду.
Результат обучения: 3) Демонстрирует знания об основных формах музыкальной деятельности в детском саду: музыкальные занятия, музыкальные мероприятия
Критерии оценки:
1. Составляет план (краткосрочный, долгосрочный) музыкального занятия в детском саду.
2. Составляет план, по организации свободного времени детей, план музыкального мероприятия: программу праздничных утренников, постановки, конкурсов, фестиваля, недели музыки, беседы.
3. Имеет практический опыт проведения музыкальных мероприятий.
4. Демонстрирует знания об образцах (казахской, мировой) музыкальной классики, композиторов (традиционных казахских, зарубежных классиков, романтиков).
5. Подбирает по слуху музыкальные произведения.
6. Подбирает и исполняет репертуар для музыкального мероприятия на основном и дополнительных музыкальных инструментах.
Результат обучения: 4) Организовывать кружковую работу и быть художественным руководителем творческих кружков в детском саду.
Критерии оценки:

5. Парақтан қарапайым өлшемдегі, пунктир, триоль, синкопа ырғақтары бар, бір тоналді музыкалық мысалдар еркін әндетеді.
6. Әртүрлі жастағы топтарда музыкалық тәрбиенің тәсілдерін таңдауда жеке тәсілдерді қолданады.
7. Музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, әсерлі жеткізеді, көркемдік бейнесін ашады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектепке дейінгі балалардың музыкалық қызметінің әрбір түріне оқыту әдістемесін қолдану: ән айту, тыңдау, музыкалық-ырғақтық қозғалыс, балалар музыкалық аспаптарында ойнау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ән айту диапазоны мен әр түрлі жастағы балалардың есту қабілетін ажыратады.
2. Музыкалық-ырғақтық қозғалыстар, ән айту және әр түрлі жастағы топтарда музыкалық сабақтарда тыңдау үшін музыкалық шығармаларды талдайды және таңдайды.
3. Стильдердің, музыкалық жанрлар мен формалардың ерекшеліктерін ажыратады.
4. Музыкалық классиканың (қазақ, әлемдік), классиктердің, романтиктердің композиторларының, қазақтың дәстүрлі әншілері мен күйшілердің үлгілері туралы білімдерін көрсетеді.
5. Гармонияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, басты үшдыбыстықтарды, олардың секстаккордтарын, басты септаккордтарды пайдалана отырып, әуенге аккомпанемент құрайды.
6. Музыкалық шығарманың мазмұны мен көркемдік бейнесін түсінікті, эмоционалды түрде береді және ашады.
7. Балабақшаларда музыкалық аспаптарда ойнауды оқыту әдістемесін қолданады.
8. Негізгі және қосымша музыкалық аспаптарда әр Қызмет түріне арналған шығармаларды орындайды.
9. Сабақта критериалды бағалауды қолданады (формативті, жиынтық бағалау).
10. Балабақшада музыка сабағында және музыкалық сабақтарда ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Балабақшада музыкалық қызметтің негізгі түрлері: музыкалық сабақтар, музыкалық іс-шаралар туралы білімдерін көрсетеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балабақшада музыка сабағының жоспарын (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) жасайды.
2. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру бойынша жоспар, музыкалық іс-шара жоспарын: мерекелік ертеңгіліктер, қойылымдар, конкурстар, фестиваль, музыка апталығы, әңгіме бағдарламасын құрайды.
3. Музыкалық іс-шараларды өткізу тәжірибесі бар.
4. Музыкалық классиканың (қазақ, әлемдік), композиторлардың (дәстүрлі қазақ, шетелдік классиктердің, романтиктердің) үлгілері туралы білімдерін көрсетеді.
5. Музыкалық шығармаларды естіп аспапта қайталайды.
6. Негізгі және қосымша музыкалық аспаптарда музыкалық іс-шара үшін репертуарды таңдайды және орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Үйірмелік жұмысты ұйымдастыру және балабақшада шығармашылық үйірмелердің көркемдік жетекшісі болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет планирование кружковой работы в детском саду.
2. Имеет практический опыт управления с использованием дирижеских навыков детским хоровым коллективом и оркестром (вокально-инструментальным ансамблем).
3. Применяет навыки развития детского творчества в кружковой работе.
4. Применяет навыки восприятия музыкального искусства и общения с аудиторией.
5. Отбирает образцы (казахской, мировой) музыкальной классики, композиторов классиков, романтиков, традиционных казахских певцов и кюйши для проведения музыкальных занятий и досуговых мероприятий.
6. Осуществляет планирование и анализ результатов деятельности.
Результат обучения: 5) Понимать основные вопросы и принципы, методы музыкального обучения в школе.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы, методы обучения в школе: принцип единства воспитания, обучения и развития; принцип научности; принцип связи теории с практикой; принцип сознательности и активности; принцип доступности; принцип систематичности и последовательности; принцип прочности; принцип наглядности и т.д.
2. Использует командные методы работы на уроке.
3. Определяет требования, предъявляемые к современному учителю музыки в школе.
4. Планирует проведения уроков музыки в школе и разработку сценариев музыкальных внеклассных мероприятий.
Результат обучения: 6) Применять методику обучения в каждом виде музыкальной деятельности школьников: хоровое пение, музыкальная грамота, слушание, музыкально-ритмические движения, игра на детских музыкальных инструментах с демонстрацией знаний по музыкально-теоретическим дисциплинам.
Критерии оценки:
1. Учитывает особенности детских голосов при выборе песенного репертуара.
2. Применяет методику разучивания песни.
3. Анализирует и выбирает музыкальные произведения для музыкально-ритмических движений, пения и слушания на уроках музыки в разных классах.
2. Использует знания по элементарной теории музыки и выполняет практические задания ( метр, ритм, темп, лады, тональность, лады народной музыки, интервалы, аккорды, хроматизм, внутриладовую альтерацию, отклонение, модуляцию, сопоставление, родство тональностей, виды мелодического движения, секвенцию, элементы строения музыкальной речи, различные синтаксические структуры, транспозицию, мелизмы).
3. Точно интонирует и определяет на слух: мажорных и минорных звукорядов трех видов до пяти ключевых знаков; ладов народной музыки; различных ритмических примеров в простых и сложных размерах с одновременным тактированием; все виды трезвучий и их обращения; диатонические интервалы с обращениями; тритоны и характерные интервалы с разрешением; септаккорды Д7 (даминантовый септаккорд), YII7(седьмой ступени септаккорд), с обращениями и разрешением, гармонических последовательностей в тональностях до пяти знаков, одно-двухголосных однотональных диктантов в несложных размерах.

1. Балабақшада үйірме жұмыстарын жоспарлауды жүзеге асырады.
2. Балалар хор ұжымы мен оркестр (вокалдық-аспаптық ансамбль) дирижерлік дағдыларды пайдалана отырып, басқарудың практикалық тәжірибесі бар.
3. Үйірме жұмысында балалар шығармашылығын дамыту дағдыларын қолданады.
4. Музыкалық өнерді қабылдау және аудиториямен қарым-қатынас жасау дағдыларын қолданады.
5. Музыкалық сабақтар мен бос уақыт іс-шараларын өткізу үшін музыкалық классиканың (Қазақ, әлемдік), классикалық композиторлардың, романтиктердің, дәстүрлі қазақ әншілері мен күйшілердің үлгілерін іріктейді.
6. Қызмет нәтижелерін жоспарлауды және талдауды жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі: 5) Мектептегі музыкалық оқытудың негізгі мәселелері мен қағидаттарын, әдістерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектепте оқытудың қағидатарын, әдістерін түсінеді: тәрбиелеу, оқыту және дамыту бірлігінің қағидаты; ғылымилық қағидаты; теорияның практикамен байланыс қағидаты; сана және белсенділік қағидаты; қолжетімділік қағидаты; жүйелілік және дәйектілік қағидаты; беріктілік қағидаты; көрнекілік және т. б.
2. Сабақта командалық жұмыс әдістерін қолданады.
3. Мектептегі заманауи музыка мұғаліміне қойылатын талаптарды анықтайды.
4. Мектепте музыка сабақтарын өткізуді және сыныптан тыс музыкалық іс-шаралардың сценарийлерін әзірлеуді жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Оқушылардың музыкалық қызметінің әр түрінде оқыту әдістемесін қолдану: хормен ән айту, музыкалық сауаттылық, тыңдау, музыкалық-ырғақтық қозғалыстар, музыкалық-теориялық пәндер бойынша білімдерін көрсете отырып, балалар музыкалық аспаптарында ойнау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ән репертуарын таңдауда балалар дауыстарының ерекшеліктерін ескереді.
2. Әндерді үйрету әдістемесін қолданады.
3. Музыкалық-ырғақтық қозғалыстар, ән айту және түрлі сыныптарда музыка сабақтарында тыңдау үшін музыкалық шығармаларды талдайды және таңдайды.
2. Музыканың қарапайым теориясы бойынша білімді пайдаланады және практикалық тапсырмаларды орындайды (метр, ырғақ, қарқын, ладтар, тоналдіктер, халық музыкасының ладтары, интервалдар, аккордтар, хроматизм, лад ішіндегі альтерация, ауытқу, модуляция, салыстыру, тональдіктердің туыстығы, әуен қозғалысының түрлері, секвенция, музыкалық сөйлеу құрылымының элементтері, әртүрлі синтаксистік құрылымдар, транспозиция, мелизмдер).
3. Үш түрді бес негізгі белгіге дейінгі минор және мажор дыбыс қатарларын; халық музыкасының ладтарын; бір мезгілде тактілей отырып, қарапайым және күрделі өлшемдегі әртүрлі ырғақты мысалдарды; үшдыбыстықтың барлық түрлерін және олардың айналымдарын, диатоникалық аралықтар мен олардың айналымдарын; үштондықтар мен сипатты аралықтарды; D7 (доминанта септаккорды), YII7 ( жетінші сатысының септаккорды) айналымдары мен шешілулерін, бес белгіге дейінгі тональдіктегі гармониялық тізбектерді, қарапайым өлшемдегі біртоналді бір-екі дауысты диктанттарды, есту арқылы анықтайды және таза дыбыстап әндетеді.

4. Сольфеджирует: одно, двухголосные несложные примеры гармонического и полифонического склада, песни школьного репертуара.
5. Анализирует и выбирает музыкальные произведения для музыкально-ритмических движений, хорового пения и слушания на музыкальных занятиях в школе.
6. Отбирает образцы (казахской, мировой) музыкальной классики, композиторов классиков, романтиков, казахских традиционных певцов и кюйши для уроков музыки в школе и музыкально-досуговых внеклассных мероприятий.
7. Применяет методику обучения игре на детских музыкальных инструментах в школе.
8. Использует критериальное оценивание на уроке (формативное, суммативное оценивание).
9. Применяет информационно-коммуникативные технологии на уроке музыки и музыкальных занятиях в детском саду.
Результат обучения: 7) Применять знания по музыкально-теоретическим дисциплинам и методике проведения уроков музыки в школе с 1-6 классы.
Критерии оценки:
1. Использует знания по методике проведения уроков музыки в школе, в разных классах.
2. Отбирает и систематизирует репертуар школьной программы.
3. Исполняет на уроках музыки и внеурочных мероприятиях музыкально-педагогический репертуар хорового, инструментального и вокального жанров на основном и дополнительных музыкальных инструментах.
4. Осуществляет проектно-исследовательскую деятельностью учителя музыки.
5. Применяет критериальное оценивание на уроке (формативное, суммативное оценивание).
6. Применяет информационно-коммуникативные технологии на уроке.
7. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения, доступно раскрывает художественную значимость композиторов ХХ века, русских композиторов, профессиональных казахских композиторов.
8. Подбирает материалы к проведению уроков музыки.
9. Применияет наглядные и технические средства обучения на уроках музыки.
10. Подбирает аккомпанемент к мелодии, соблюдая основные закономерности гармонии, используя фригийский оборот в натуральном миноре; двойную доминанту; альтерацию в аккордах субдоминантовой и доминантовой групп; в гармоническом мажоре.
11. Точно интонирует и определяет на слух: мажорных и минорных звукорядов трех видов до семи ключевых знаков; ладов народной музыки; различных ритмических примеров в простых и сложных размерах с одновременным тактированием; все виды трезвучий и их обращения; диатонические интервалы с обращениями; тритоны и характерные интервалы с разрешением; септаккорды Д7(даминантовый септаккорд), YII7(седьмой ступени септаккорд), ІІ7(второй ступени септаккорд) с обращениями и разрешением, гармонических последовательностей в тональностях до семи знаков, одно-двухголосных диктантов в различных размерах с отклонениями в тональности диатонического родства, диктантов с модуляциями.

4. Гармониялық және полифониялық құрылымдағы бір, екі дауысты күрделі емес мысалдарын, мектеп репертуарының әндерін нота бойынша әндетеді.
5. Музыкалық-ырғақтық қозғалыстар, хормен ән айту және мектептегі музыкалық сабақтарда тыңдау үшін музыкалық шығармаларды талдайды және таңдайды.
6. Музыкалық классиканың (қазақ, әлемдік) үлгілерін, классик композиторларын, романтиктерді, қазақтың дәстүрлі әншілері мен күйшілерін мектептегі музыка сабақтары мен сыныптан тыс Музыкалық - сауықтық іс-шаралары үшін іріктейді.
7. Мектепте балалар музыкалық аспаптарында ойнауды оқыту әдістемесін қолданады.
8. Сабақта критериалды бағалауды қолданады (формативті, жиынтық бағалау).
9. Балабақшада музыка сабағында және музыкалық сабақтарда ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) 1-6 сыныптарда музыка сабақтарын өткізу әдістемесі мен музыкалық-теориялық пәндер бойынша білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектепте, әртүрлі сыныптарда музыка сабақтарын өткізу әдістемесі бойынша білімді пайдаланады.
2. Мектеп бағдарламасының репертуарын іріктейді және жүйелейді.
3. Музыка сабақтарында және сабақтан тыс іс-шараларда негізгі және қосымша музыкалық аспаптарда хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың музыкалық-педагогикалық репертуарын орындайды.
4. Музыка мұғалімінің жобалау-зерттеу қызметін жүзеге асырады.
5. Сабақта критериалды бағалауды қолданады(формативті, жиынтық бағалау).
6. Сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданады.
7. Музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды түрде береді және көркемдік бейнесін ашады, ХХ ғасыр композиторларының, орыс композиторларының, кәсіби қазақ композиторларының көркемдік маңыздылығын ашады.
8. Музыка сабақтарын өткізуге материалдарды таңдайды.
9. Музыка сабағында оқытудың көрнекі және техникалық құралдарын қолданады.
10. Гармонияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, табиғи минорадағы фригиялық айналымды; қос доминантаны; субдоминантты және доминантты топтардың аккордтарындағы альтерацияны қолданып; гармониялық мажорда да әуенге сүйемелдеу жасайды.
11. Үш түрді жеті негізгі белгіге дейінгі минор және мажор дыбыс қатарларын; халық музыкасының ладтарын; бір мезгілде тактілей отырып, қарапайым және күрделі өлшемдегі әртүрлі ырғақты мысалдарды; үшдыбыстықтың барлық түрлерін және олардың айналымдарын, диатоникалық аралықтар мен олардың айналымдарын; үштондықтар мен сипатты аралықтарды; D7 (доминанта септаккорды), YII7 ( жетінші сатысының септаккорды), ІІ7 (екінші сатысының септаккорды) айналымдары мен шешілулерін, жеті белгіге дейінгі тональдіктегі гармониялық тізбектерді, диатоникалық туыстықтағы тоналдіктегі ауытқулары бар әртүрлі өлшемдегі бір-екі дауысты диктанттарды, модуляциялары бар диктанттарды есту арқылы анықтайды және таза дыбыстап әндетеді.

12. Сольфеджирует: одно, двух, трехголосные примеры гармонического и полифонического склада, песни школьного репертуара, романсы.
Результат обучения: 8) Планировать музыкальную работу на уроке и во внеурочной деятельности с применением знаний по хоровой аранжировке в произведений песенного школьного репертуара.
Критерии оценки:
1. Имеет навыки учета и планирования музыкальных работ на уроке и во внеурочной деятельности в школе.
2. Отбирает произведения в качестве дополнительного материала.
3. Проводит музыкальные занятия, беседы, музыкальные игры.
4. Исполняет на уроках музыки и внеурочных мероприятиях музыкально-педагогический репертуар хорового, инструментального и вокального жанров на основном и дополнительных музыкальных инструментах.
5. Управляет с использованием дирижеских навыков детским хоровым коллективом и домбровым ансамблем в школе.
6. Владеет навыками переложения партитур для младшего (двухголосного) и среднего (трехголосного) школьного хора.
7. Делает обработку народной песни для детского или юношеского хора.
Результат обучения: 9) Ориентироваться в современных направлениях массового музыкального воспитания в Казахстане и за рубежом.
Критерии оценки:
1. Анализирует содержание современных программ музыкального образования детей дошкольного и школьного возраста.
2. Использует программу "Музыка" для проведения уроков в школе.
3. Применяет новейшие методики преподавания.
4. Имеет представление о программах музыкального воспитания ближнего и дальнего зарубежья.
ПК3. Транслирует учебную информацию, учит самостоятельно добывать знания
ПМ 03. Транслирование учебной информации, умение самостоятельно добывать знания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для применения основ психических познавательных процессов и духовно-нравственных ценностей в решении учебно-воспитательных задач; применения современных достижений педагогических наук, использования народной педагогики в учебно-воспитательном процессе, применения альтернативных методик воспитания, форм, методов, средств народного воспитания, умения самостоятельно разрабатывать и проводить с обучающимися отдельные виды воспитательных занятий (помощь в организации музыкального досуга детей и в группе продленного дня; музыкальную кружковую работу в классе подготавливать беседы, утренники), понимать цели и задачи летней практики, самостоятельной работы с детским и юношеским коллективом в условиях летних каникул; составлять беседы, рассказы, классные часы об искусстве; владеть методами воздействия "родственных" искусств (живописи, литературы, музыки).
Учитывая специфику данной специальности, которая носит непрерывный практический характер, практика по внеклассной работе проводится рассредоточено во внеурочное время 2 часа в неделю.
Учебная практика по подготовке к летней работе в детских оздоровительных учреждениях проводится концентрированно в течение последней недели (6 семестр).
Летняя практика проводится концентрировано (3 недели).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: предмет психологии, ее задачи, отрасли, методы исследований, структуру психической деятельности, теорию обучения и воспитания, основные педагогические понятия и термины, основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике; цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания, общность понятий народной педагогики о нравственности, духовности, воспитанности с нормами научной педагогики, психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях, государственные документы Республики Казахстан по вопросам воспитания, цели, задачи и особенности летней практики, основные этапы становления и развития мировой художественной культуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать и проводить работу по активизации творческого развития учащихся на уроках музыки; применять современные достижения педагогических наук, использовать идеи народной и современной педагогики; наблюдать и анализировать опыт учителей в области воспитания, организовывать музыкальную кружковую работу, проводить отдельные виды внеклассной воспитательной работы (конкурсы, музыкальные викторины, концерты). Разрабатывать и оформлять конспекты уроков внеклассных занятий и внеклассных мероприятий, методике организации и проведения народных игр, музыкальных посиделок, конкурса акынов, фольклорного праздника и др.
Планировать воспитательную работу на лагерную смену, каждый день с учетом интересов и индивидуальных способностей детей, пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в загородных оздоровительных лагерях, пришкольных лагерях, составить беседы, рассказы, классные часы об искусстве. Курсовые работы, предусмотренные учебным планом, выполняются по педагогике или методикам музыкального воспитания по выбору обучающегося.
Результат обучения: 1) Понимать содержание, задачи, методы психологии,
Психология и самопознание Педагогика
Этнопедагогика Методика воспитательной работы
Практика по внеклассной работе
Подготовка к летней практике Летняя практика Мировая художественная культура
Критерии оценки:

12. Гармониялық және полифониялық құрылымдағы бір, екі, үш дауысты мысалдарын, мектеп репертуарының әндерін, романстарды нота бойынша әндетеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Мектептегі ән репертуарының шығармаларында хор аранжировкасы бойынша білімдерін қолдана отырып, сабақта және сабақтан тыс қызметте музыкалық жұмысты жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектептегі сабақтан тыс іс-әрекеттерде және сабақта музыкалық жұмыстарды жоспарлау және есепке алу дағдылары бар.
2. Туындыны қосымша материал ретінде таңдайды.
3. Музыкалық сабақтар, әңгімелер, музыкалық ойындар өткізеді.
4. Музыка сабақтарында және сабақтан тыс іс-шараларда негізгі және қосымша музыкалық аспаптарда хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың музыкалық-педагогикалық репертуарын орындайды.
5. Мектептегі балалар хор ұжымы мен домбыра ансамблін дирижерлік дағдыларды пайдалана отырып, басқарудың практикалық тәжірибесі бар.
6. Бастауыш (екі дауысты) және орта (үш дауысты) мектеп хоры үшін партитураларды өңдейді.
7. Балалар мен жасөспірімдер хоры үшін халық әндерін өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Қазақстандағы және шет елдердегі жаппай музыкалық тәрбиенің қазіргі заманғы бағыттарын жақсы білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың музыкалық білім берудің қазіргі заманғы бағдарламаларының мазмұнын талдайды.
2. Мектепте сабақ өткізу үшін "Музыка" бағдарламасын қолданады.
3. Оқытудың жаңа әдістерін қолданады.
4. Жақын және алыс шетелдерде музыкалық тәрбие беру бағдарламалары туралы түсінігі бар.
КҚ3. Оқу ақпаратын таратады, өз бетімен білім алуға үйретеді
КМ 03. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алу қабілеті
Бұл модуль оқу-тәрбие міндеттерін шешуде психикалық танымдық процестер мен рухани-адамгершілік құндылықтардың негіздерін қолдану; педагогикалық ғылымның қазіргі жетістіктерін қолдану, оқу-тәрбие процесінде халықтық педагогиканы қолдану, тәрбиенің баламалы әдістерін, формаларын, әдістерін, құралдарын қолдану, білім алушылармен тәрбие сабақтарының жеке түрлерін өз бетінше әзірлей және жүргізе білу (балалардың музыкалық бос уақытын ұйымдастыруға және ұзартылған күн тобында көмек көрсету); сыныптағы музыкалық үйірмелік жұмыстарды әңгімелесу, ертеңгіліктер дайындау), жазғы практиканың мақсаты мен міндеттерін түсіну, жазғы демалыс кезінде балалар мен жасөспірімдер ұжымымен өз бетінше жұмыс істеу; өнер туралы әңгімелер, әңгімелер, сынып сағаттарын құрастыру; "туыстас" өнердің (кескіндеме, әдебиет, музыка) әсер ету әдістерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Үздіксіз практикалық сипаттағы осы мамандықтың ерекшелігін ескере отырып, сыныптан тыс жұмыс бойынша практика сабақтан тыс уақытта аптасына 2 сағат орналастырылған.
Балаларды сауықтыру мекемелерінде жазғы жұмысқа дайындау бойынша оқу практикасы соңғы апта ішінде шоғыландырылып (6 семестр) өткізіледі.
Жазғы тәжірибе шоғырландырылып (3 апта) өткізіледі.
Модульді зерделеу нәтижесінле білім алушылар: психология пәні, оның міндеттері, салалары, зерттеу әдістері, психикалық қызмет құрылымы, оқыту және тәрбиелеу теориясы, негізгі педагогикалық ұғымдар мен терминдер, халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық ұғымдар; мақсаты мен міндеттері, халықтық тәрбиенің негізгі формалары, әдістері, құралдары, факторлары, ғылыми педагогика нормаларымен адамгершілік, рухани, тәрбиелілік туралы халықтық педагогика ұғымдарының ортақтығы, қазіргі жағдайдағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері, тәрбиелеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құжаттары, жазғы практиканың мақсаттары, міндеттері мен ерекшеліктері, әлемдік көркем мәдениеттің қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: музыка сабақтарында оқушылардың шығармашылық дамуын белсендіру бойынша жұмысты жоспарлау және жүргізу; педагогика ғылымдарының заманауи жетістіктерін қолдану, халықтық және қазіргі заманғы педагогика идеяларын қолдану; тәрбие саласындағы мұғалімдердің тәжірибесін бақылау және талдау, музыкалық үйірме жұмысын ұйымдастыру, сыныптан тыс тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін (конкурстар, музыкалық викториналар, концерттер) жүргізу. Сыныптан тыс сабақтар мен сыныптан тыс іс-шаралар сабақтарының конспектілерін, халық ойындарын, музыкалық отырыстарды, ақындар конкурсын, фольклорлық мерекені ұйымдастыру және өткізу әдістемелерін әзірлеу және ресімдеу.
Лагерь ауысымына тәрбие жұмысын жоспарлау, балалардың қызығушылығы мен жеке қабілеттерін ескере отырып, күн сайын, қала сыртындағы сауықтыру лагерьлерінде, мектеп жанындағы лагерьлерде өз қызметін бақылау және өзін-өзі бақылау нәтижелерін пайдалану, өнер туралы әңгімелер, әңгімелер, сынып сағаттарын құрастыруды үйренеді. Оқу жоспарында қарастырылған курстық жұмыстар білім алушының таңдауы бойынша педагогика немесе музыкалық тәрбие әдістемелері бойынша орындалады.
Оқыту нәтижесі: 1) Психологияның мазмұнын, міндеттерін, әдістерін түсіну
Психология және өзін-өзі тану, педагогика, Этнопедагогика, тәрбие жұмысының әдістемесі,
Сыныптан тыс жұмыс тәжірибесі; Жазғы практикаға дайындық; Жазғы практика; Әлемдік көркем мәдениет:
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Дает точную характеристику психологическим терминам и понятиям.
2. Демонстрирует знания психологии, ее задачи, методы психологических исследований.
3. Определяет структуру психической деятельности.
4. Понимает основные психические познавательные процессы, закономерности их протекания, значение и умения их использовать в решении учебно-воспитательных задач;
5. Определяет особенности психического развития детей различных возрастных категорий.
6. Организует работу по активизации творческого развития учащихся на уроках музыки и музыкально-досуговой деятельности.
7. Использует методы психологического исследования и диагностики.
8. Организует работу по саморазвитию.
Результат обучения: 2) Осознавать и пропагандировать общечеловеческие духовно-нравственные ценности и нормы.
Критерии оценки:
1. Понимает значимость общечеловеческих ценностей в жизни человека.
2. Принимает правильные решения в соответствии с общечеловеческими ценностями и нормами.
3. Осознает необходимость самопознания в современном мире.
Результат обучения: 3) Применять современные достижения педагогических наук.
Критерии оценки:
1. Использует теорию обучения и воспитания.
2. Владеет основными педагогическими понятиями и терминами.
3. Применяет основные законодательные акты в области образования в профессиональной деятельности.
4. Выполняет с позиции комплексного подхода конкретные учебно-воспитательные задачи.
5. Применяет современные достижения педагогических наук.
Результат обучения: 4) Использовать знания народной педагогики в учебно-воспитательном процессе.
Критерии оценки:
1. Применяет основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике.
2. Определяет цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания.
3. Определяет общность понятий народной педагогики о нравственности, духовности, воспитанности с нормами научной педагогики.
4. Определяет особенности воспитания казахского народа.
5. Использует идеи народной педагогики.
6. Применяет знания народной педагогики в учебно-воспитательном процессе.
Результат обучения: 5) Определять психолого-педагогические проблемы воспитания в современных условиях.
Критерии оценки:
1. Составляет психолого-педагогическую характеристику учащихся.
2. Определяет задачи, содержание, формы и методы воспитания.
3. Применяет психологию педагогического общения.
4. Анализирует государственные документы Республики Казахстан по вопросам воспитания.
5. Ориентируется в альтернативных методиках воспитания.
6. Применяет цели, задачи, содержание, направления процесса воспитания, виды воспитания в народной педагогике, обычаи и традиции семейного воспитания в народной педагогике.

1. Психологиялық терминдер мен ұғымдарға нақты сипаттама береді.
2. Психология білімін, оның міндеттерін, психологиялық зерттеу әдістерін көрсетеді.
3. Психикалық қызметтің құрылымын анықтайды.
4. Негізгі психикалық танымдық үрдістерді, олардың өту заңдылықтарын, оқу-тәрбие міндеттерін шешуде оларды қолданудың маңызы мен іскерлігін түсінеді;
5. Әртүрлі жастағы балалардың психикалық даму ерекшеліктерін анықтайды.
6. Музыка сабақтарында және музыкалық - сауықтық қызметінде оқушылардың шығармашылық дамуын жандандыру бойынша жұмысты ұйымдастырады.
7. Психологиялық зерттеу және диагностика әдістерін қолданады.
8. Өзін-өзі дамыту жұмыстарын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жалпыадамзаттық рухани-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну және насихаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам өміріндегі жалпы адами құндылықтардың маңыздылығын түсінеді.
2. Жалпыадамзаттық құндылықтар мен нормаларға сәйкес дұрыс шешімдер қабылдайды.
3. Қазіргі әлемде өзін-өзі тану қажеттілігін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Педагогикалық ғылымның қазіргі жетістіктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқыту және тәрбиелеу теориясын пайдаланады.
2. Негізгі педагогикалық ұғымдар мен терминдерді меңгереді.
3. Кәсіптік қызметте білім беру саласындағы негізгі заңнамалық актілерді қолданады.
4. Кешенді көзқарас тұрғысынан нақты оқу-тәрбие міндеттерін орындайды.
5. Педагогикалық ғылымның қазіргі жетістіктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Оқу-тәрбие үрдісінде халық педагогикасының білімін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық ұғымдарды қолданады.
2. Халықтық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін, негізгі түрлерін, әдістерін, құралдарын, факторларын анықтайды.
3. Халық педагогикасының адамгершілік, рухани, тәрбиелілік туралы ұғымдарының ғылыми педагогика нормаларымен ортақтығын анықтайды.
4. Қазақ халқын тәрбиелеудің ерекшеліктерін айқындайды.
5. Халықтық педагогика идеяларын пайдаланады.
6. Оқу-тәрбие процесінде халық педагогикасының білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазіргі жағдайда тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемесін жасайды.
2. Тәрбиенің міндеттері, мазмұны, нысандары мен әдістерін анықтайды.
3. Педагогикалық қарым-қатынас психологиясын қолданады.
4. Тәрбие мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құжаттарын талдайды.
5. Тәрбиенің баламалы әдістеріне бағдарланады.
6. Ұлттық педагогикадағы тәрбие берудің мақсаты, міндеттері, мазмұны, бағыттары, халықтық педагогикадағы тәрбие түрлері, ұлттық педагогикадағы отбасылық тәрбиенің салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын қолданады.

7. Определяет цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания, знать теорию обучения и воспитания.
8. Определяет закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическую характеристику возрастных периодов.
9. Организовывает работу по саморазвитию.
10. Анализирует специальную педагогическую и психологическую литературу.
11. Наблюдает и анализирует опыт учителей в области воспитания.
12. Использует основные педагогические понятия.
13. Применяетальтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
Результат обучения: 6) Освоить основные формы внеурочной воспитательной работы;
Критерии оценки:
1. Определяет принципы организации кружковой работы.
2. Проводит отдельные виды внеклассной воспитательной работы (беседы, классные часы, праздники, утренники, конкурсы).
3. Разрабатывает и оформляет конспекты уроков внеклассных занятий и внеклассных мероприятий.
4. Исполняет на внеклассных мероприятиях произведения педагогического репертуара хорового, инструментального и вокального жанров.
5. Разрабатывает и проводит с обучающимися отдельные виды воспитательных занятий.
5. Осуществляет подготовку и проводит два открытых внеклассных мероприятия.
Результат обучения: 7) Определять цели и задачи летней практики, особенности летней практики, требования к работе в летнем оздоровительном лагере, основные направления оздоровительно-воспитательной работы в лагере.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи летней практики.
2. Различает особенности летней практики.
3. Определяет требования к работе в летнем оздоровительном лагере.
4. Понимает значимость организации летнего отдыха детей.
5. Определяет задачи детского оздоровительно-образовательного учреждения.
6. Различает типы летних лагерей, структуру лагеря.
7. Организует активный досуг, кружковую деятельности.
8. Определяет права и обязанности воспитателя и вожатого.
9. Различает возрастные особенности детей.
10. Владеет навыками развития разносторонних способностей детей.
11. Владеет навыками психолого-педагогического сопровождения: диагностический, консультативный, прогностический, практический и их характеристика.
12. Владеет методикой организации и проведения народных игр, музыкальных посиделок, конкурса акынов, фольклорного праздника и др.
Результат обучения: 8) Применять умения и навыки самостоятельной работы с детским и юношеским коллективом в условиях летних каникул.
Критерии оценки:

7. Мақсаты мен міндеттерін, негізгі түрлерін, әдістерін, құралдарын, халықтық тәрбие факторларын анықтайды, оқыту және тәрбиелеу теориясын біледі.
8. Тұлғаның жас ерекшелік даму заңдылықтарын және жас кезеңдерінің психологиялық-педагогикалық сипаттамасын анықтайды.
9. Өзін-өзі дамыту бойынша жұмысты ұйымдастырады.
10. Арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиеттерді талдайды.
11. Тәрбие саласындағы мұғалімдердің тәжірибесін бақылайды және талдайды.
12. Негізгі педагогикалық ұғымдарды қолданады.
13. Тәрбиенің баламалық әдістемелерін, формаларын, әдістерін, халықтық тәрбие құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Сабақтан тыс тәрбие жұмысының негізгі түрлерін меңгеру;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үйірме жұмысын ұйымдастыру принциптерін анықтайды.
2. Сыныптан тыс тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін жүргізеді (әңгімелесу, сынып сағаттары, мерекелер, ертеңгіліктер, конкурстар).
3. Сыныптан тыс сабақтар мен сыныптан тыс іс-шаралар сабақтарының конспектілерін әзірлейді және ресімдейді.
4. Сыныптан тыс іс-шараларда хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың педагогикалық репертуарының шығармаларын орындайды.
5. Білім алушылармен тәрбиелік сабақтардың жекелеген түрлерін әзірлейді және жүргізеді.
5. Сыныптан тыс 2 ашық іс-шараны дайындайды және өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Жазғы практиканың мақсаты мен міндеттерін, жазғы практиканың ерекшеліктерін, жазғы сауықтыру лагеріндегі жұмысқа қойылатын талаптарды, лагерьдегі сауықтыру-тәрбие жұмысының негізгі бағыттарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазғы практиканың мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жазғы практиканың ерекшеліктерін ажыратады.
3. Жазғы сауықтыру лагеріндегі жұмысқа қойылатын талаптарды анықтайды.
4. Балалардың жазғы демалысын ұйымдастырудың маңыздылығын түсінеді.
5. Балаларды сауықтыру-білім беру мекемесінің міндеттерін анықтайды.
6. Жазғы лагерь типтерін, лагерь құрылымын ажыратады.
7. Белсенді бос уақытын, үйірме қызметін ұйымдастырады.
8. Тәрбиеші мен тәлімгердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
9. Балалардың жас ерекшеліктерін ажыратады.
10. Балалардың жан-жақты қабілеттерін дамыту дағдыларын меңгереді.
11. Психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу дағдыларын меңгереді: диагностикалық, консультациялық, болжамдық, практикалық және олардың сипаттамасы.
12. Халық ойындарын, музыкалық отырыстарды, ақындар конкурсын, фольклорлық мереке және т. б. ұйымдастыру және өткізу әдістемесін меңгереді
Оқыту нәтижесі: 8) Жазғы демалыс кезінде балалар және жасөспірімдер ұжымымен өз бетінше жұмыс істеу дағдысы мен дағдысын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет цели и задачи оздоровительной и воспитательной работы с детьми и подростками в лагере.
2. Организует и проводит репетиции по подготовке к музыкально-досуговым мероприятиям.
3. Планирует воспитательную работу на лагерную смену и каждый день с учетом интересов и индивидуальных способностей детей.
4. Создавает условия для развития самодеятельности детей и подростков.
5. Организует разнообразную деятельность детей и подростков (беседы, конкурсы рисунков, фестивали танцев и песен, вечера поэзии, костры, праздники, трудовые десанты, спортивные соревнования, концерты, музыкальные конкурсы).
6. Сочетает индивидуальную и коллективную работу с детьми.
7. Использует всю систему возможных педагогических воздействий в условиях лагеря с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей и подростков;
8. Устанавливает педагогически правильные отношения с детьми и подростками, с коллегами.
9. Использует результаты контроля и самоконтроля в своей деятельности загородных оздоровительных лагерях, пришкольных лагерях.
10. Исполняет на музыкальных мероприятиях произведения хорового, инструментального и вокального жанров.
Результат обучения: 9) Определять основные этапы становления и развития мировой художественной и музыкальной культуры.
Критерии оценки:
1. Различает основные этапы становления и развития мировой художественной и музыкальной культуры.
2. Демонстрирует знания о шедеврах мировой художественной и музыкальной культуры.
3. Составляет беседы, рассказы, классные часы об искусстве; владеет методами воздействия "родственных" искусств (живописи, литературы, музыки).
4. Отбирает образцы (казахской, мировой) музыкальной классики, композиторов классиков, романтиков, казахских традиционных певцов и кюйши.
5. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения.
ПК4. Применять электронные музыкальные средства обучения (синтезатор и др.) для проведения музыкальных занятий в детском саду и школе, внешкольных музыкально-досуговых мероприятий.
ПМ04. Применение электронных музыкальных средств обучения (синтезатор и др.) для проведения музыкальных занятий в детском саду и школе, внешкольных музыкально-досуговых мероприятий.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения синтезатора и других электронных музыкальных инструментов в профессиональной деятельности, принципы работы и использования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки сопровождения песен на синтезаторе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: аранжировать небольшие музыкальные произведения, подбирать по слуху, сочинять небольшие музыкальные произведения.
Результат обучения: 1) Применять навыки исполнения на синтезаторе и других электронных музыкальных инструментах в практической деятельности.
Электронные музыкальные средства обучения
Пробные занятия в детском саду и школе
Практика по внеклассной работе
Подготовка к летней практике Летняя практика
Критерии оценки:
1.Понимает технические характеристики и устройства синтезатора и других электронных музыкальных инструментов.
2. Демонстрирует навыки сопровождения песен детского и школьного репертуара на синтезаторе.
3.Аранжирует небольшие музыкальные произведения.

1. Лагерьдегі балалар мен жасөспірімдермен сауықтыру және тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін анықтайды.
2. Музыкалық-демалыс іс-шараларына дайындық бойынша дайындық ұйымдастырады және өткізеді.
3. Лагерь ауысымына және күн сайын балалардың қызығушылықтары мен жеке қабілеттерін ескере отырып тәрбие жұмысын жоспарлайды.
4. Балалар мен жасөспірімдердің өз өнерлерін дамыту үшін жағдай жасайды.
5. Балалар мен жасөспірімдердің әртүрлі қызметін ұйымдастырады (әңгімелер, суреттер конкурстары, би және ән фестивальдары, поэзия кештері, алаулар, Мерекелер, еңбек десанттары, спорттық жарыстар, концерттер, музыкалық конкурстар және т.б.).
6. Балалармен жеке және ұжымдық жұмысты үйлестіреді.
7. Балалар мен жасөспірімдердің жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, лагерь жағдайында мүмкін болатын педагогикалық әсер етудің барлық жүйесін қолданады;
8. Балалармен және жасөспірімдермен, әріптестерімен педагогикалық дұрыс қарым-қатынас орнатады.
9. Өз қызметінде қала сыртындағы сауықтыру лагерлерінде, мектеп жанындағы лагерьлерде бақылау және өзін-өзі бақылау нәтижелерін пайдаланады.
10. Музыкалық іс-шараларда хор, аспаптық және вокалдық жанрлардың шығармаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Әлемдік көркем және музыкалық мәдениеттің қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік көркем және музыкалық мәдениеттің қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдерін ажыратады.
2. Әлемдік көркем және музыкалық мәдениеттің жауһарлары туралы білімдерін көрсетеді.
3. Өнер тақырыбына сынып сағаттарын өткізе алады, "туыстас" өнердің құралдарымен (кескіндеме, әдебиет, музыка) әсер ету әдістерін меңгереді.
4. Музыкалық классиканың (қазақ, әлемдік) үлгілерін іріктейді, классик композиторларды, романтиктерді, қазақтың дәстүрлі әншілері мен күйшілерін біледі.
5. Музыкалық шығарманың мазмұны мен көркемдік бейнесін түсінікті, эмоционалды түрде береді және ашады.
КҚ 4. Балабақшада және мектепте музыкалық сабақтар, мектептен тыс Музыкалық - сауықтық іс-шараларын өткізу үшін оқытудың электрондық музыкалық құралдарын (синтезатор және т. б.) қолдану.
КМ 04. Балабақшада және мектепте музыкалық сабақтар, мектептен тыс Музыкалық - сауықтық іс-шараларын өткізу үшін оқытудың электрондық музыкалық құралдарын (синтезатор және т. б.) қолдану.
Бұл модуль синтезаторды және басқа да электрондық музыкалық аспаптарды кәсіби қызметте қолдану үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды, жұмыс істеу және пайдалану қағидаттарын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: синтезатордағы әндерді сүйемелдеу дағдысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шағын музыкалық шығармаларды аранжирлеуді, есту арқылы таңдауды, шағын музыкалық шығармаларды шығаруды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Синтезаторда және басқа да электрондық музыкалық аспаптарда практикалық жұмыстарда орындау дағдыларын қолдану.
Оқытудың электрондық музыкалық құралдары (синтезатор және т. б.)
Балабақшадағы және мектептегі байқау сабақтары;
Сыныптан тыс жұмыс бойынша практика;
Жазғы практикаға дайындық;
Жазғы практика;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Синтезатордың және басқа электронды музыкалық аспаптардың техникалық сипаттамалары мен құрылғыларын түсінеді.
2. Синтезаторда балалар мен мектеп репертуарының әндерін сүйемелдеу дағдыларын көрсетеді.
3. Кішкентай музыкалық шығармаларды өңдейді.

4. Подбирает по слуху, сочиняет небольшие музыкальные произведения
Результат обучения: 2) Работать с музыкальными коллективами разного школьного возраста, а также вокальными ансамблями, солистами дошкольного возраста с применением электронных музыкальных средств обучения.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками сопровождения песен на синтезаторе.
2. Использует навыки аранжировки и импровизации.
3. Примененяет навыки электронной аранжировки музыкальных произведений,
4. Аккомпанирует на синтезаторе с использованием соответствующих программ детского школьного репертуара.
Результат обучения: 3) Применять в практической деятельности технические средства звукозаписи.
Критерии оценки:
1. Применяет на практике в детском саду и школе электронные аранжировки музыкальных произведений.
2 Подбирает по слуху, небольшие музыкальные мелодии.
3. Умеет сочинять мелодии, небольшие темы, более сложные музыкальные структуры партитурами с помощью музыкальных программ.
ПК 5. Изучает уровень усвоения обучающимися содержание образования, исследует образовательную среду.
ПМ 05. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, исследование образовательной среды.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для организации музыкальных занятий в детском саду и музыкального досуга в дошкольных организациях, организации учебной деятельности на уроках музыки, внеклассных музыкальных мероприятий в школе.
Учитывая специфику данной специальности, которая носит непрерывный практический характер, пробные занятия в детском саду и пробные уроки в школе проводится рассредоточено - параллельно с изучением образовательной программы.
Руководство хоровым или инструментальным кружком проводится концентрировано (в 7 семестре).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: документацию музыкального руководителя, разнообразные методы и формы в процессе обучения (в том числе и по таксономии Блума).
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать и оформлять конспекты музыкальных и внеклассных занятий, внеклассных мероприятий, планировать перспективную и текущую работу музыкального руководителя, решать конкретные педагогические задачи музыкального воспитания детей, применять критериальное оценивание (формативное, суммативное), наблюдать и анализировать музыкальные занятия в разных возрастных группах, организовывать и руководить ансамблем или оркестром детских музыкальных инструментов, вокальным ансамблем или хором, организовывать учебную деятельность науроке музыки, внеклассных музыкальных мероприятий, организовывать музыкально-слушательскую и музыкально-исполнительскую деятельность детей дошкольного и школьного возраста, владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового и инструментального исполнительства.
Результат обучения: 1) Планировать и проводить музыкальные занятия и музыкальный досуг в дошкольных организациях; владеть игрой на различных музыкальных инструментах.
Пробные занятия в детском саду
Пробные уроки в школе
Методика музыкального воспитания в детском саду
Методика музыкального воспитания в школе
Руководство хоровым или инструментальным кружком
Дирижирование хор хоровая практика основной музыкальный инструмент (фортепиано, баян, аккордеон); аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон); дополнительный музыкальный инструмент (баян, аккордеон /фортепиано); дополнительный музыкальный инструмент домбра; постановка голоса.
Казахская музыкальная литература
Мировая музыкальная литература
Анализ музыкальных произведений
Элементарная теория музыки Гармония
Сольфеджио
Хоровая аранжировка
Критерии оценки:
1. Планирует и проводит музыкальные занятия в детском саду в разных возрастных группах. 2.Взаимодействует с детьми и родителями (лицами, их заменяющими), с участниками образовательного процесса по вопросам проведения музыкальных занятий и музыкального досуга в детском саду и школе.
3. Осуществляет самоанализ и самоконтроль при проведении музыкальных занятий, уроков музыки, музыкально-досуговых мероприятий, знать психолого-педагогические основы музыкального образования детей дошкольного и школьного возраста.

4. Музыканы есту қабілеті арқылы аспапта қайталайды, шағын музыкалық шығармаларды шығарады
Оқыту нәтижесі: 2) Әртүрлі мектеп жасындағы музыкалық ұжымдармен, сондай-ақ вокалдық ансамбльдермен, мектепке дейінгі жастағы солистермен электронды музыкалық оқыту құралдарын қолдана отырып жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Синтезаторда әндерді сүйемелдеу дағдыларын меңгереді.
2. Аранжирлеу және импровизация дағдыларын пайдаланады.
3. Музыкалық шығармаларды электронды аранжирлеу дағдыларын қолданады.
4. Балалар мектеп репертуарының тиісті бағдарламаларын пайдалана отырып, синтезаторда сүйемелдей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық қызметте дыбыс жазудың техникалық құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балабақшада және мектепте музыкалық шығармалардың электронды аранжировкаларын практикада қолданады.
2. Есту бойынша шағын музыкалық әуендерді аспапта қайталай алады.
3. Әуен, шағын тақырыптар, музыкалық бағдарламалар арқылы партитуралардың күрделі музыкалық құрылымдарын жасай алады.
КҚ 5. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу.
КМ 05. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу.
Бұл модуль балабақшадағы музыкалық сабақтарды және мектепке дейінгі ұйымдардағы музыкалық бос уақытты ұйымдастыру, мектептегі музыка сабақтарында оқу қызметін, сыныптан тыс музыкалық іс-шараларды ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Үздіксіз практикалық сипатқа ие осы мамандықтың ерекшелігін ескере отырып, балабақшадағы байқау сабақтары және мектептегі байқау сабақтары білім беру бағдарламасын зерделеумен қатар орналастырылады.
Хор немесе аспаптық үйірмелерге басшылық жасау (7 семестрде) жиып өткізіледі.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: музыкалық жетекшінің құжаттарын, оқыту барысындағы әртүрлі әдістер мен формаларын (соның ішінде Блум таксономиясы бойынша) меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: музыкалық және сыныптан тыс сабақтардың, сыныптан тыс шаралардың конспектілерін әзірлеу және ресімдеу, музыкалық жетекшінің келешектегі және ағымдағы жұмысын жоспарлау, балаларды музыкалық тәрбиелеудің нақты педагогикалық міндеттерін шешу, критериалды бағалауды (формативті, жиынтық) қолдану, әртүрлі жас топтарында музыкалық сабақтарды бақылау және талдау, балалар музыкалық аспаптарының ансамблін немесе оркестрін, вокалдық ансамбльді немесе хорды ұйымдастыру және басқару, музыка сабағында оқу қызметін ұйымдастыру, сыныптан тыс музыкалық іс-шараларды ұйымдастыру, мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың музыкалық-тыңдаушылық және музыкалық-орындаушылық қызметін ұйымдастыру, хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор және аспаптық орындаушылық дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі ұйымдарда музыкалық сабақтар мен музыкалық бос уақытты жоспарлау және өткізу; түрлі музыкалық аспаптарда ойнау.
Балабақшадағы байқау сабақтары; Мектептегі байқау сабақтары; Балабақшада музыкалық тәрбие әдістемесі; Мектептегі музыкалық тәрбие әдістемесі;
Хор немесе аспаптық үйірмеге басшылық;
Дирижерлау; хор; хор практикасы; негізгі музыкалық аспап (фортепиано, баян, аккордеон); аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон); қосымша музыкалық аспап (баян, аккордеон /фортепиано); домбыраның қосымша музыкалық аспабы; дауыс қою.
Қазақ музыкалық әдебиеті; Әлемдік музыкалық әдебиет; Музыкалық шығармаларды талдау; Музыканың қарапайым теориясы; Гармония, Сольфеджио; Хор аранжировкасы.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі жас топтарында музыкалық сабақтарды жоспарлайды және өткізеді.
2. Балалар мен ата-аналармен (оларды алмастыратын тұлғалармен), балабақша мен мектепте музыкалық сабақтар мен музыкалық бос уақытты өткізу мәселелері бойынша білім беру процесіне қатысушылармен өзара әрекет жасайды.
3. Балабақша мен мектептегі музыкалық сабақтарды, музыкалық - сауықтық іс-шараларын өткізу кезінде өзіндік талдау мен өзіндік бақылауды жүзеге асырады, мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларға музыкалық білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі.

4. Демонстрирует знания по методике музыкального воспитания в детском саду.
5. Организует учебную деятельность на музыкальных занятиях, развлечениях, праздничных утренниках.
6. Разрабатывает и оформляет конспекты музыкальных и внеклассных занятий, внеклассных мероприятий.
7. Владеет навыками проведения музыкальных занятий и внеклассных мероприятий в детском саду.
8. Ведети документацию музыкального руководителя: перспективный план, календарный план, планирование музыкальных развлечений, планирование индивидуальных и коллективных консультаций воспитателей.
9. Планирует перспективную и текущую работу музыкального руководителя.
Результат обучения: 2) Закреплять теоретические музыкальные знания, накоплять опыт их применения в решении конкретных педагогических задач музыкального воспитания детей.
Критерии оценки:
1. Применяет знания, полученные в процессе изучения музыкально-теоретических дисциплин.
2. Строит музыкально- художественную деятельность детей посредством знания достаточного количества произведений детского репертуара, умения хорошо читать на инструменте ноты с листа, подбирать по слуху, транспонировать, импровизировать, варьировать и сочинять музыкальные произведения в простой форме.
3. Формирует у детей способность вслушиваться в музыку, чувствовать различный характер музыкальных произведений, узнавать знакомые песни, пьесы и фрагменты из произведений, высказываться о них.
4. Формирует у ребенка элементарные навыки различения музыкальных звуков по высоте, динамике и тембру.
5. Обучает детей индивидуальному и коллективному выразительному пению, постепенно развивая их певческие интонации и певческие голоса.
6. Обучает детей исполнительским приемам игры на детских музыкальных инструментах.
7. Дает характеристику музыкальных способностей и условия их развития, психологические основы индивидуальности и личности в процессе музыкального образования, механизмы развития мотивации музыкальной деятельности.
Результат обучения: 3) Формировать и развивать профессиональные умения и навыки, личностные качества педагога, музыкального руководителя в дошкольных учреждениях.
Критерии оценки:
1. Наблюдает и анализирует музыкальные занятия в разных возрастных группах.
2. Применяет разнообразные методы и формы в ходе занятия.
3. Изучает личность дошкольника, его общее музыкальное развитие.
4. Организует ансамбль или оркестр детских музыкальных инструментов, аранжирует для него детские песни и пьесы.
Результат обучения: 4) Планировать и организовывать учебную деятельность на уроке музыки в школе, внеклассных музыкальных мероприятий, владеть игрой на различных музыкальных инструментах.
Критерии оценки:

4. Балабақшада музыкалық тәрбие әдістемесі бойынша білімдерін көрсетеді.
5. Музыкалық сабақтарда, ойын-сауық, мерекелік ертеңгіліктерде оқу қызметін ұйымдастырады.
6. Музыкалық және сыныптан тыс сабақтар, сыныптан тыс іс-шаралар конспектілерін әзірлейді және ресімдейді.
7. Балабақшада музыкалық сабақтар мен сыныптан тыс іс-шараларды өткізу дағдыларын меңгереді.
8. Музыкалық жетекшінің құжаттарын жүргізе алады: перспективалық жоспар, күнтізбелік жоспар, музыкалық ойын-сауықты жоспарлау, тәрбиешілердің жеке және ұжымдық кеңестерін жоспарлау.
9. Музыкалық жетекшінің перспективалық және ағымдағы жұмысын жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Теориялық музыкалық білімді пысықтау, балаларды музыкалық тәрбиелеудің нақты педагогикалық міндеттерін шешуде оларды қолдану тәжірибесін жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық-теориялық пәндерді оқыту барысында алынған білімді қолданады.
2. Балалардың музыкалық - көркемдік қызметін балалар репертуарының шығармаларының жеткілікті санын білу, ноталарды аспапта парақтан жақсы орындау, музыканы естіп аспапта қайталау, транспонирлеу, импровизациялау, түрлендіру және музыкалық шығармаларды қарапайым құрылымда шығару арқылы құрастырады.
3. Балаларда музыканы тыңдау, музыкалық шығармалардың әр түрлі сипатын сезіну, таныс әндерді, пьесаларды және шығармалардан үзінділерді білу, олар туралы айту қабілетін қалыптастырады.
4. Балада музыкалық дыбыстарды биіктік, динамика және тембра бойынша ажыратудың қарапайым дағдыларын қалыптастырады.
5. Балаларды жеке және ұжымдық мәнерлі әндетуді үйретеді, біртіндеп олардың әншілік интонациясы мен әншілік дауыстарын дамытады.
6. Балаларды музыкалық аспаптарда ойнаудың орындаушылық тәсілдеріне үйретеді.
7. Балалардың музыкалық мәдениетін, музыкалық қабілеттерінің сипаттамасын және олардың даму шарттарын, музыкалық білім беру үдерісінде жеке тұлға мен жеке тұлғаның психологиялық негіздерін, музыкалық қызметтің мотивациясын дамыту тетіктерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектепке дейінгі мекемелерде педагогтың, музыкалық жетекшінің кәсіби шеберлігі мен дағдыларын, жеке қасиеттерін қалыптастыру және дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі жас топтарында музыкалық сабақтарды бақылайды және талдайды.
2. Сабақ барысында әртүрлі әдістер мен формаларды қолданады.
3. Мектепке дейінгі баланың тұлғасын, оның жалпы музыкалық дамуын зерттейді.
4. Балалар музыкалық аспаптарының ансамблін немесе оркестрін ұйымдастырады, балалар әндері мен пьесаларын оркестрмен орындау үшін өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектептегі музыка сабағында оқу қызметін, сыныптан тыс музыкалық іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру, түрлі музыкалық аспаптарда ойнай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Планирует и проводит уроки музыки в школе в разных классах (6 уроков 1-3 классы, 6 уроков 4-6 классы, 2 внеклассных мероприятий).
2. Демонстрирует знания методики музыкального воспитания в школе.
3. Разрабатывает планы-конспекты уроков музыки и внеклассных занятий.
4. Организует учебную деятельность на уроке музыки, внеклассных мероприятиях.
5. Применяет разнообразные методы и формы в ходе урока.
6. Владеет проектно-исследовательской деятельностью учителя музыки.
7. Использует критериальное оценивание на уроке (формативное, суммативное оценивание).
8.Применяет информационно-коммуникативные технологии на уроке.
9. Проводит беседы, классные часы, праздники, конкурсы.
10. Исполняет музыкально-педагогический репертуар на основном и дополнительных инструментах на уроках музыки в школе.
Результат обучения: 5) Организовать музыкально-слушательскую и музыкально-исполнительскую деятельность детей дошкольного и школьного возраста.
Критерии оценки:
1. Вводит школьников в мир музыкального искусства на основе эмоционально- заинтересованного восприятия и осмысления всего программного материала по музыке.
2. Обобщает знания школьников о средствах музыкальной выразительности, о содержании и характере изучаемых произведений в процессе знакомства с жизнью и творчеством композиторов.
3. Формирует у школьников ощущение музыкального стиля того или иного композитора, принадлежности народной музыки к определенной группе национальностей.
4. Пользуется методами сравнения, сопоставления для развития музыкального мышления школьников, их звуковысотного, гармонического, метроритмического, динамического и тембрового слуха.
5. Формирует вокально-хоровые навыки на основе развития певческого голоса школьников, их артикуляционного и дыхательного аппарата.
6. Проводит работу над 2- и 3-голосным школьным песенным репертуаром, добивается точности интонации и ансамбля звучания каждой хоровой партии.
7. Формирует у школьников навыки самостоятельного разбора и анализа песенного и инструментального репертуара, применяет разнообразные методы в ходе занятий.
Результат обучения: 6) Работать с музыкальными коллективами разного школьного возраста, а также вокальными ансамблями, солистами.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает планы репетиционной работы с хором и инструментальным ансамблем.
2. Подбирает распевки в соответствии с возрастными особенностями детского голоса.
3. Владеет навыками руководство хоровым и инструментальным коллективом.
4. Аккомпанирует школьному хору, вокальному ансамблю, солистам.
5. Самостоятельно разучивает одно музыкальное произведение с хоровым коллективом, вокальным или инструментальным ансамблем

1. Мектепте әртүрлі сыныптарда музыка сабақтарын жоспарлайды және өткізеді (1-3 сыныптардың 6 сабағы, 4-6 сыныптардың 6 сабағы, 2 сыныптан тыс іс-шаралар).
2. Мектепте музыкалық тәрбие әдістемесінің білімін көрсетеді.
3. Музыка және сыныптан тыс сабақтардың жоспар-конспектілерін әзірлейді.
4. Музыка сабағында, сыныптан тыс іс-шараларда оқу қызметін ұйымдастырады.
5. Сабақ барысында әртүрлі әдістер мен формаларды қолданады.
6. Мұғалімнің жобалау-зерттеу қызметін меңгереді.
7. Сабақта критериалды бағалауды қолданады (формативті, жиынтық бағалау).
8. Сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданады.
9. Әңгімелесу, сынып сағаттары, мерекелер, конкурстар өткізеді.
10. Мектептегі музыка сабағында негізгі және қосымша аспаптарда музыкалық-педагогикалық репертуарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың музыкалық-тыңдаушылық және музыкалық-орындаушылық қызметін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектеп оқушыларын музыкалық өнер әлемімен музыка бойынша барлық бағдарламалық материалды эмоционалды - мүдделі қабылдау және түсіну негізінде таныстырады.
2. Оқушылардың музыкалық мәнерлілік құралдары туралы, композиторлардың өмірі мен шығармашылығымен танысу барысында оқылатын шығармалардың мазмұны мен сипаты туралы білімдерін жинақтайды.
3. Оқушыларда белгілі бір композитордың музыкалық стилін, халық музыкасының белгілі бір ұлт тобына жататынын сезінуді тәрбиелейді.
4. Оқушылардың музыкалық ойлауын дамыту үшін салыстыру әдістерін қолданады, олардың дыбыс шығару, гармониялық, метроритмикалық, динамикалық және тембрлік есту әдістерін қолданады.
5. Оқушылардың әншілік дауысын, олардың артикуляциялық және тыныс алу аппаратын дамыту негізінде вокалдық-хор дағдыларын қалыптастырады.
6. 2- және 3-дауысты мектеп әндері репертуарында жұмыс жүргізеді, әр хор партиясын интонациялау мен дыбыс ансамбліне дәлме-дәл жетуге қол жеткізеді.
7. Оқушылардың ән және аспаптық репертуарды өз бетінше талдау және талдау дағдыларын қалыптастырады, сабақ барысында әртүрлі әдістерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Әртүрлі мектеп жасындағы музыкалық ұжымдармен, сондай-ақ вокалдық ансамбльдермен, солистермен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хормен және аспаптық ансамблмен дайындық жұмыстарының жоспарын әзірлейді.
2. Бала дауысының жас ерекшеліктеріне сәйкес интонациондық жаттығуларды таңдайды.
3. Хор және аспаптық ұжымды басқару дағдыларын меңгереді.
4. Мектеп хорына, вокалдық ансамбльге, солистерге сүйемелдейді.
5. Хор ұжымымен, вокалдық немесе аспаптық ансамбльмен бір музыкалық туындыны өз бетінше үйренеді

6. Проводит репетиции с хоровым коллективом, вокальным или инструментальным ансамблем и репетиционную работу с солистами.
7. Исполняет песню под собственный аккомпанемент.
8. Организует и проводит концертное выступление школьного хорового коллектива, вокального или инструментального ансамбля.
Результат обучения: 7) Владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, методикой вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Управляет группой детей (ансамбль, хор) дошкольного и школьного возраста в процессе разучивания и исполнения песен.
2. Владеет вокально-хоровыми навыками, методики вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
Результат обучения: 8) Исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара различных жанров и стилей отечественных и зарубежных композиторов (основной музыкальный инструмент, дополнительный музыкальный инструмент) на музыкальных занятиях в детском саду, уроках музыки в школе и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:
1. Исполняет инструментальные произведения педагогического репертуара, произведения дошкольного и школьного репертуара на основном музыкальном инструменте (фортепиано, баян, аккордеон)
2. Исполняет пьесы и песни по программе детского сада и школы, 2-х голосные хоровые партитуры, подбирает несложный аккомпанемент, гармонизует попевки (баян, аккордеон, фортепиано).
3. Исполняет несложные произведения для слушания музыки в детском саду и школе, кюи в стиле токпе, шертпе, песни под собственный аккомпанемент,
4. Транспонирует песни с учетом диапазона инструмента (домбра).
Результат обучения: 9) Выразительно исполнять песню под собственный аккомпанемент с одновременным управлением группой детей дошкольного и школьного возраста на музыкальных занятиях в детском саду, уроках музыки в школе и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:
1. Аккомпанирует детскому составу исполнителей.
2. Читает с листа разнообразный инструментальный, вокально-хоровой репертуар.
3. Транспонирует, упрощает фактуру сопровождения.
4. Подбирает аккомпанемент к мелодии.
Результат обучения: 10) Демонстрировать знания музыкально-теоретических дисциплин на музыкальных занятиях в детском саду, уроках музыки в школе и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:
1. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения, доступно раскрывает художественную значимость композиторов ХХ века, русских композиторов, профессиональных казахских композиторов.

6. Хор ұжымымен, вокалдық немесе аспаптық ансамбльмен дайындық және солистермен дайындық жұмыстарын жүргізеді.
7. Әнді өз сүйемелдеуімен орындайды.
8. Мектеп хор ұжымының, вокалдық немесе аспаптық ансамбльдің концерттік қойылымын ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор орындаушылық дағдыларын, практикалық іс-әрекет балалардың дауыс беру ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын (ансамбль, хор) жаттықтыру және ән орындау барысында басқарады.
2. Балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық-хор дағдыларын, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 8) Балабақшадағы музыкалық сабақтарда, мектептегі музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда отандық және шетелдік композиторлардың (негізгі музыкалық аспап, қосымша музыкалық аспап) түрлі жанрдағы педагогикалық репертуардың аспаптық шығармаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық репертуардың аспаптық шығармаларын, негізгі музыкалық аспапта (фортепиано, баян, аккордеон) мектепке дейінгі және мектеп репертуарының шығармаларын орындайды.
2. Балабақша мен мектеп бағдарламасы бойынша пьесалар мен әндерді, 2 дауысты хор партитураларын орындайды, күрделі емес аккомпанементті таңдайды, попевкаларды (баян, аккордеон, фортепиано) гармонизациялайды.
3. Балабақша мен мектепте музыка тыңдау үшін күрделі емес шығармаларды, төкпе, шертпе стиліндегі күйлерді, жеке аккомпанементпен әндерді орындайды,
4. Аспаптың ауқымын (домбыра) ескере отырып, әндерді транспонирлейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Балабақшадағы музыкалық сабақтарда, мектептегі музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын басқара отырып, бір мезгілде өз сүйемелдеуімен әнді мәнерлеп орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындаушы балалар құрамын сүйемелдейді.
2. Парақтан әртүрлі аспаптық, вокалдық-хор репертуарын орындайды.
3. Транспонирлейді, сүйемелдеу фактурасын жеңілдетеді.
4. Әуенге аккомпанементті таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Балабақшадағы музыкалық сабақтарда, мектептегі музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда музыкалық-теориялық пәндердің білімін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды түрде баяндайды және көркемдік бейнесін ашады, ХХ ғасыр композиторларының, орыс композиторларының, кәсіби қазақ композиторларының көркемдік маңыздылығын ашады.

2. Анализирует и подбирает музыкальные произведения для проведения уроков музыки.
3. Подбирает аккомпанемент к мелодии, соблюдая основные закономерности гармонии, используя фригийский оборот в натуральном миноре; двойную доминанту; альтерацию в аккордах субдоминантовой и доминантовой групп; в гармоническом мажоре.
4. Точно интонирует и определяет на слух: мажорные и минорные звукоряы трех видов до семи ключевых знаков; ладов народной музыки; различные ритмические примеры в простых и сложных размерах с одновременным тактированием; все виды трезвучий и их обращения; диатонические интервалы с обращениями; тритоны и характерные интервалы с разрешением; септаккорды Д7 (даминантовый септаккорд), YII7(седьмой ступени септаккорд), ІІ7(второй ступени септаккорд) с обращениями и разрешением, гармонических последовательностей в тональностях до семи знаков, одно-двухголосных диктантов в различных размерах с отклонениями в тональности диатонического родства, диктантов с модуляциями.
5. Сольфеджирует: одно, двух, трехголосные примеры гармонического и полифонического склада, песни школьного репертуара, романсы.
6. Делает переложение партитур для младшего (двухголосного) и среднего (трехголосного) школьного хора.
7. Делает обработку народной песни для детского или юношеского хора.
ПК 6. Взаимодействует с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования.
ПМ 06. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для проведения преддипломной практики.
Преддипломная практика проводится рассредоточено - параллельно с изучением образовательной программы, которая носит непрерывный практический характер.
В результате изучения модуля обучающиеся планируют и проводят уроки музыки в школе, осваивают: систему планирования и учета учебно-воспитательной работы школы, условия деятельности и музыкальной жизни школы, формы и методы музыкально- эстетической работы с детьми.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать поурочные и календарно-тематические планы (краткосрочные, долгосрочные) учебных занятий, применять критериальное оценивание (формативное, суммативное), планировать музыкально-эстетическую внеклассную работу,
вести школьную документацию, самостоятельно готовить и проводить уроки музыки, дополнительные индивидуальные музыкальные занятия;
организовывать школьные музыкальные кружки и работать в качестве руководителя музыкальных коллективов, проводить отбор репертуара для исполнения школьниками, проводить организационную работу с родителями;
владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового и инструментального исполнительства.
Результат обучения: 1) Использовать различные методы, средства, формы организации деятельности при проведении уроков музыки в школе и досуговых мероприятиях.
Преддипломная практика;
Критерии оценки:

2. Музыка сабақтарын өткізу үшін музыкалық шығармаларды талдайды және таңдайды.
3. Гармонияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, табиғи минорадағы фригиялық айналымды; қос доминантаны; субдоминантты және доминантты топтардың аккордтарындағы альтерацияны қолданып; гармониялық мажорда да әуенге сүйемелдеу жасайды.
4. Үш түрді жеті негізгі белгіге дейінгі минор және мажор дыбыс қатарларын; халық музыкасының ладтарын; бір мезгілде тактілей отырып, қарапайым және күрделі өлшемдегі әртүрлі ырғақты мысалдарды; үшдыбыстықтың барлық түрлерін және олардың айналымдарын, диатоникалық аралықтар мен олардың айналымдарын; үштондықтар мен сипатты аралықтарды; D7 (доминанта септаккорды), YII7 ( жетінші сатысының септаккорды), ІІ7 (екінші сатысының септаккорды) айналымдары мен шешілулерін, жеті белгіге дейінгі тональдіктегі гармониялық тізбектерді, диатоникалық туыстықтағы тоналдіктегі ауытқулары бар әртүрлі өлшемдегі бір-екі дауысты диктанттарды, модуляциялары бар диктанттарды есту арқылы анықтайды және таза дыбыстап әндетеді.
5. Гармониялық және полифониялық құрылымдағы бір, екі, үш дауысты мысалдарын, мектеп репертуарының әндерін, романстарды нота бойынша әндетеді.
6. Бастауыш (екі дауысты) және орта (үш дауысты) мектеп хоры үшін партитураларды өңдейді.
7. Балалар мен жасөспірімдер хоры үшін халық әндерін өңдейді.
КҚ 6. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптармен өзара әрекет жасау
КМ 06. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптармен өзара әрекет жасау
Бұл модуль диплом алдындағы практиканы өткізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Диплом алдындағы практика үздіксіз практикалық сипатта болатын білім беру бағдарламасын зерделеумен қатар бөліп өткізіледі.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мектепте музыка сабақтарын жоспарлайды және өткізеді, мектептің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау және есепке алу жүйесін, мектептің қызметі мен музыкалық өмірінің шарттарын, балалармен музыкалық - эстетикалық жұмыстың түрлері мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сабақ және күнтізбелік-тақырыптық жоспарларды (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) әзірлеуге, критериалды бағалауды (формативті, жиынтық) қолдануға, сыныптан тыс музыкалық-эстетикалық жұмысты жоспарлауға, мектеп құжаттарын жүргізуге, өз бетінше музыка сабақтарын, қосымша жеке музыкалық сабақтарды дайындауға және өткізуге;
мектептің музыкалық үйірмелерін ұйымдастыруға және музыкалық ұжымдардың жетекшісі ретінде жұмыс істеуге, мектеп оқушыларының орындауы үшін репертуарды іріктеуді жүргізуге, ата-аналармен ұйымдастыру жұмыстарын жүргізуге;
хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор және аспаптық орындау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепте музыка сабақтарын және бос уақытты өткізу кезінде қызметті ұйымдастырудың түрлі әдістерін, құралдарын, формаларын қолдану.
Диплом алды практика;
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Планирует и проводит уроки музыки в школе (6 уроков 1-3 классы, 6 уроков 4-6 классы, 2 внеклассных мероприятий).
2. Взаимодействует с детьми и родителями (лицами, их заменяющими), с участниками образовательного процесса по вопросам проведения музыкальных занятий и музыкального досуга в школах.
3. Осуществляет самоанализ и самоконтроль при проведении уроков музыки в школе, знает психолого-педагогические основы музыкального образования детей.
4. Разрабатывает поурочные и тематические планы (краткосрочный, долгосрочный) учебных занятий, планирует музыкально-эстетическую внеклассную работу.
5. Ведет школьную документацию (классный журнал, детские дневники, дневники музыкальных впечатлений).
6. Отбирает и использует наглядные пособия, дидактический материал.
7. Проводит дополнительные индивидуальные музыкальные занятия со школьниками, имеющими слабые музыкально-слуховые данные.
8. Осуществляют организацию школьных музыкальных кружков и работы в качестве руководителя хора (вокального ансамбля), оркестра детских или народных инструментов.
9. Организует и проводит репетиции при подготовке к праздникам и другим внеклассным мероприятиям.
10. Анализирует и обобщает опыт работы учителей музыки и собственный опыт работы в период педагогической практики.
11. Составляет общий план музыкальной работы и проведения каждой репетиции с музыкальным коллективом.
12. Проводит отбор репертуара для исполнения школьниками, производит детальный анализ средств музыкальной выразительности изучаемого произведения с определением комплекса методических приемов преодоления возможных трудностей в исполнении.
13. Проводит организационную работу с родителями, устанавливает творческие взаимоотношения с детьми, учителями школы.
14. Владеет всеми формами и методами музыкально- эстетической работы с детьми младшего и старшего школьного возраста.
15. Исполняет произведения педагогического репертуара.
16. Применяет критериальное оценивание на уроке (формативное, суммативное оценивание).
17. Применяет информационно-коммуникативные технологии) на уроке.
Результат обучения: 2) Владеть навыками хормейстерского мастерства, вокально-хорового исполнительства, методикой вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
Критерии оценки:
1. Управляет группой детей (ансамбль, хор) дошкольного и школьного возраста в процессе разучивания и исполнения песен.
2. Владеет вокально-хоровыми навыками, методики вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
Результат обучения: 3) Исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара различных жанров и стилей отечественных и зарубежных композиторов (основной музыкальный инструмент, дополнительный музыкальный инструмент) на уроках музыки в школе и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:

1. Мектепте музыка сабақтарын жоспарлайды және өткізеді (1-3 сыныптар 6 сабағы, 4-6 сыныптар 6 сабағы, 2 сыныптан тыс іс-шара).
2. Мектептерде музыкалық сабақтар мен музыкалық бос уақытты өткізу мәселелері бойынша балалармен және ата-аналармен (оларды алмастыратын тұлғалармен), білім беру процесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Мектепте музыка сабақтарын өткізу кезінде өзіндік талдау және өзін-өзі бақылауды жүзеге асырады, балалардың музыкалық білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі.
4. Сабақ және тақырыптық оқу жоспарларын (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді) әзірлейді, сыныптан тыс музыкалық-эстетикалық жұмысты жоспарлайды.
5. Мектеп құжаттарын жүргізеді (сынып журналы, балалар күнделіктері, музыкалық әсер күнделіктері).
6. Көрнекі құралдарды, дидактикалық материалдарды іріктейді және пайдаланады.
7. Музыкалық-есту деректері нашар оқушылармен қосымша жеке музыкалық сабақтар өткізеді.
8. Мектептің музыкалық үйірмелерін ұйымдастыруды және хор (вокалдық ансамбль), балалар немесе халық аспаптары оркестрінің жетекшісі ретінде жұмыс жасауды жүзеге асырады.
9. Мерекелерге және басқа да сыныптан тыс іс-шараларға дайындық кезінде дайындық ұйымдастырады және өткізеді.
10. Музыка пәні мұғалімдерінің жұмыс тәжірибесін және педагогикалық практика кезінде өзіндік жұмыс тәжірибесін талдайды және жинақтайды.
11. Музыкалық жұмыстың және музыкалық ұжыммен әр репетицияны өткізудің жалпы жоспарын жасайды.
12. Оқушылардың орындауы үшін репертуарды іріктеуді жүргізеді,орындалудағы ықтимал қиындықтарды жеңудің әдістемелік тәсілдері кешенін айқындай отырып, оқытылатын шығарманың музыкалық мәнерлілігі құралдарына егжей-тегжейлі талдау жүргізеді.
13. Ата-аналармен ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді, балалармен, мектеп мұғалімдерімен шығармашылық қарым-қатынас орнатады.
14. Кіші және үлкен мектеп жасындағы балалармен музыкалық - эстетикалық жұмыстың барлық түрлері мен әдістерін меңгереді.
15. Педагогикалық репертуардың шығармаларын орындайды.
16. Сабақта критериалды бағалауды қолданады (формативті, жиынтық бағалау).
17. Сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Хормейстерлік шеберлік, вокалдық-хор орындаушылық дағдыларын, балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып вокалдық жұмыс әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын (ансамбль, хор) жаттықтыру және ән орындау барысында басқарады.
2. Балалар дауысының даму ерекшеліктерін ескере отырып, вокалдық-хор дағдыларын, вокалдық жұмыс әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектептегі музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда отандық және шетелдік композиторлардың (негізгі музыкалық аспап, қосымша музыкалық аспап) әр түрлі жанрлардағы педагогикалық репертуардың аспаптық шығармаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Исполняет инструментальные произведения педагогического репертуара, произведения школьного репертуара на основном музыкальном инструменте (фортепиано, баян, аккордеон).
2. Исполняет пьесы и песни по программе школы, 2-х голосные хоровые партитуры, подбирает несложный аккомпанемент, гармонизует попевки (баян, аккордеон, фортепиано).
3. Исполняет несложные произведения для слушания музыки в школе, кюи в стиле токпе, шертпе, песни под собственный аккомпанемент, транспонирует песни с учетом диапазона инструмента (домбра).
Результат обучения: 4) Выразительно исполнять песню под собственный аккомпанемент с одновременным управлением группой детей дошкольного и школьного возраста на уроках музыки в школе и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:
1. Аккомпанирует детскому составу исполнителей.
2. Читает с листа разнообразный инструментальный, вокально-хоровой репертуар.
3. Транспонирует, упрощает фактуру сопровождения.
4. Подбирает аккомпанемент к мелодии.
Результат обучения: 5) Демонстрировать знания музыкально-теоретических дисциплин на уроках музыки и внеурочных музыкальных мероприятиях.
Критерии оценки:
1. Доступно, эмоционально передает содержание и раскрывает художественный образ музыкального произведения,
2 Раскрывает художественную значимость произведений композиторов ХХ века, русских композиторов, профессиональных казахских композиторов.
2. Анализирует и подбирает музыкальные произведения для проведения уроков музыки.
3. Подбирает аккомпанемент к мелодии, соблюдая основные закономерности гармонии, используя фригийский оборот в натуральном миноре; двойную доминанту; альтерацию в аккордах субдоминантовой и доминантовой групп; в гармоническом мажоре.
4. Точно интонирует и определяет на слух: мажорных и минорных звукорядов трех видов до семи ключевых знаков; ладов народной музыки; различных ритмических примеров в простых и сложных размерах с одновременным тактированием; все виды трезвучий и их обращения; диатонические интервалы с обращениями; тритоны и характерные интервалы с разрешением; септаккорды Д7 (даминантовый септаккорд), YII7(седьмой ступени септаккорд), ІІ7(второй ступени септаккорд) с обращениями и разрешением, гармонических последовательностей в тональностях до семи знаков, одно-двухголосных диктантов в различных размерах с отклонениями в тональности диатонического родства, диктантов с модуляциями.
5. Сольфеджирует: одно, двух, трехголосные примеры гармонического и полифонического склада, песни школьного репертуара, романсы.

1. Педагогикалық репертуардың аспаптық шығармаларын, негізгі музыкалық аспапта (фортепиано, баян, аккордеон) мектеп репертуарының шығармаларын орындайды.
2. Мектеп бағдарламасы бойынша пьесалар мен әндерді, 2 дауысты хор партитураларын орындайды, күрделі емес аккомпанементті таңдайды, попевкаларды (баян, аккордеон, фортепиано) үйлестіреді.
3. Мектепте музыка тыңдау үшін күрделі емес шығармаларды, төкпе, шертпе стиліндегі күйлерді, өзінің сүйемелдеуімен әндерді орындайды, аспаптың (домбыра) диапазонын ескере отырып, әндерді транспонирлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектептегі музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалар тобын басқара отырып, әнді өзінің сүйемелдеуімен мәнерлеп орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындаушы балалардың құрамына сүйемелдеу жасайды.
2. Парақтан әртүрлі аспаптық, вокалдық-хор репертуарын орындайды.
3. Транспонирлейді, сүйемелдеу фактурасын жеңілдетеді.
4. Әуенге аккомпанементті таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Музыка сабақтарында және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларда музыкалық-теориялық пәндердің білімін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды түрде баяндайды және көркемдік бейнесін ашады, ХХ ғасыр композиторларының, орыс композиторларының, кәсіби қазақ композиторларының көркемдік маңыздылығын ашады.
2. Музыка сабақтарын өткізу үшін музыкалық шығармаларды талдайды және таңдайды.
3. Гармонияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, табиғи минорадағы фригиялық айналымды; қос доминантаны; субдоминантты және доминантты топтардың аккордтарындағы альтерацияны қолданып; гармониялық мажорда да әуенге сүйемелдеу жасайды.
4. Үш түрді жеті негізгі белгіге дейінгі минор және мажор дыбыс қатарларын; халық музыкасының ладтарын; бір мезгілде тактілей отырып, қарапайым және күрделі өлшемдегі әртүрлі ырғақты мысалдарды; үшдыбыстықтың барлық түрлерін және олардың айналымдарын, диатоникалық аралықтар мен олардың айналымдарын; үштондықтар мен сипатты аралықтарды; D7 (доминанта септаккорды), YII7 ( жетінші сатысының септаккорды), ІІ7 (екінші сатысының септаккорды) айналымдары мен шешілулерін, жеті белгіге дейінгі тональдіктегі гармониялық тізбектерді, диатоникалық туыстықтағы тоналдіктегі ауытқулары бар әртүрлі өлшемдегі бір-екі дауысты диктанттарды, модуляциялары бар диктанттарды есту арқылы анықтайды және таза дыбыстап әндетеді.
5. Гармониялық және полифониялық құрылымдағы бір, екі, үш дауысты мысалдарын, мектеп репертуарының әндерін, романстарды нота бойынша әндетеді.

5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые и экономические основы
БМ 04. Понимание правовых и экономических основ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения и соблюдения гражданских прав и обязанностей; представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
систему государственно-правовых отношений и явлений; основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных, экономических и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Основы права
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Осознает принципы законности и правопорядка.
3. Владеет знаниями о законодательных основах регулирования религиозных отношений в Республике Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть основными отраслями права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Распознает методы административного регулирования.
3. Осознает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Понимает основные положения гражданского и семейного права.

5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БК 4. Құқықтық және экономика негіздерін түсіну
БМ 04. Құқықтық және экономикалық негіздерді түсіну
Бұл модуль азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қазіргі заманғы экономикалық жүйенің заңдылықтары мен қызметі туралы көзқарастар негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар жүйесін; экономикалық теория негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Құқық негіздері
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
3. Қазақстан Республикасындағы діни қарым-қатынастарды реттеудің заңнамалық негіздері туралы білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Құқықтың негізгі салалары анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.

5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Применяет права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 4) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, закономерностями и принципами рыночной экономики.
2. Понимает основы экономики производства и потребления.
3. Понимает налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 5) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 6) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в тенденциях развития мировой экономики.
2. Осознает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Понимает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 7) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Понимает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Распознает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет информацией об основах составления бизнес- плана.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять причинно-следственные связи исторических событий, анализирует влияние ислама на политическую жизнь.
Результат обучения: 1) Владеть информацией об основных исторических событиях.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Анализирует хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Понимает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Анализирует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Понимает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Распознает связь между историческими событиями.
3. Работает с историческими источниками.
Результат обучения: 3) Описывать историю распространения ислама на территории Казахстана.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение ислама в развитии духовной культуры казахов.
2. Осознает влияние ислама на архитектуру и искусство.
3. Анализирует влияние ислама на политическую жизнь.
4. Осознает влияние ислама на литературу и науку.
Профессиональные модули
Квалификация "011301 3 - Теолог"
ПК 1. Применять социально-этические ценности мировых религий, основанные на соблюдении общественных норм, проявление толерантности к различным культурам.
ПМ 01. Применение социально-этических ценностей мировых религий, основанных на соблюдении общественных норм, проявление толерантности к различным культурам.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы в коллективе, толерантному восприятию социальных, этнических, конфессиональных и культурных различий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие правила публичного выступления; нормы этикета; моральные и этические требования; предъявляемые к человеку в светской культуре и различных
культурных, в том числе религиозных традициях; морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устанавливать связь в группе с людьми различных взглядов, в соответствии с нормами этикета; быть толерантным и способным к сплочению в многонациональном, многоконфессиональном, мультикультурном обществе; понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию; свободно владеть способами действий в нестандартных ситуациях, нести социальную и этическую ответственность за принятые решения.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о религиозно-этических ценностях.
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Религиозная философия
Культура и религия
Педагогика и психология
Социология религии
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность и основные тенденции развития религиозной этики.
2. Выявляет специфику аксиологических категорий в религии, закономерности ее исторического развития.
3. Владеет знаниями о религиозно-этических ценностях христианства и ислама, системе ценностей в религиозно-этических учениях современности.
4. Анализирует религию и мораль, светскость и религиозную этику, их взаимосвязь и различия.

5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерліктің экономикалық мәселелері мен негіздерін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тарихи оқиғалардың себеп-салдар байланыстарын анықтауды, исламның саяси өмірге әсерін зерделеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан аумағында исламның таралу тарихын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақтардың рухани мәдениетінің дамуындағы исламның ролін және мәнін түсінеді.
2. Исламның сәулет пен өнерге әсерін түсінеді.
3. Исламның саяси өмірге әсерін зерделейді.
4. Исламның әдебиет пен ғылымға әсерін ұғынады.
Кәсіптік модульдер
"011301 3 - Теолог" біліктілігі
КҚ 1. Қоғамдық нормаларды сақтауға негізделген әлемдік діндердің әлеуметтік-этикалық құндылықтарын қолдану, түрлі мәдениеттерге толеранттылық таныту
КМ 01. Қоғамдық нормаларды сақтауға негізделген әлемдік діндердің әлеуметтік-этикалық құндылықтарын қолдану, түрлі мәдениеттерге толеранттылық таныту
Бұл модуль ұжымда жұмыс істеуге, әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толерантты қабылдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: зайырлы мәдениетте және түрлі мәдени, соның ішінде, діни мәдениеттерде адамға қойылатын көпшілік алдында сөз сөйлеудің жалпы ережелері; этикет талаптарын;
толеранттылықты және белсенді тұлғалық ұстанымды қалыптастыратын моральдік-адамгершілік құндылықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: этикет нормаларына сәйкес түрлі көзқарастағы адамдармен топта байланыс орнатуды; көпұлтты, көпконфессиялы, мультимәдени қоғамда толерантты болып, бірігуге қабілетті болуды; толеранттылықты және белсенді тұлғалық ұстанымды қалыптастыратын моральдік-адамгершілік құндылықтарды түсінуді; стандарттан тыс жағдайларда әрекет ету әдістерін еркін меңгеруді, қабылдаған шешімдері үшін әлеуметтік және этикалық жауапкершілікті көтеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Діни-этикалық құндылықтар туралы білу.
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Діни философия
Мәдениет және дін
Педагогика және психология
Дін социологиясы
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни этиканың мәнін және негізгі даму үрдістерін ашады.
2. Діндегі аксиологиялық категорияларды, оның тарихи даму заңдылықтарын анықтайды.
3. Христиандық және исламның діни-этикалық құндылықтарын, қазіргі заманның діни-этикалық ілімінің құндылықтар жүйесін меңгереді.
4. Дін және моральді, зайырлылық пен діни этиканы, олардың өзара байланысын және айырмашылықтарын талдайды.

5. Формирует ценностные основы мировоззрения.
Результат обучения: 2) Понимать и применять нормы и духовные ценности, основанные на идеалах человеческих качеств.
Критерии оценки:
1. Систематизирует знания в области этики.
2. Обладает способностью к соблюдению норм морали и нравственности.
3. Ведет работу по искоренению негативных явлений в общественной жизни.
4. Формулирует профессиональное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
Результат обучения: 3) Устанавливать связь с людьми различных религиозных убеждений в соответствии с нормами этикета.
Критерии оценки:
1. Рассматривает морально-этические проблемы в рамках религиозных традиций.
2. Владеет общими правилами публичного выступления.
3. Ориентируется в психологии и менталитете коллектива.
4. Соблюдает нормы этикета.
Результат обучения: 4) Быть толерантным, с уважением относиться к вероисповеданию и правам людей.
Критерии оценки:
1. Понимает морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
2. Анализирует моральные и этические требования, предъявляемые к человеку в различных культурных, религиозных традициях.
3. Реализует сформированное национальное самосознание в воспитании духа, межэтнической толерантности, уважения к культуре, языку, истории своего народа и других народов.
4. Определяет историческую ценность соответствующих памятников духовной культуры.
5. Классифицирует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
6. Распознает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
ПК 2. Понимать философские ценности религиозных конфессий
ПМ 02. Понимание философских ценностей религиозных конфессий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования духовного мира теологов, осознающих свое достоинство, место в обществе, понимающих цели и смысл профессиональной деятельности, формирования целостного представления о феномене новых религиозных движений в Казахстане и за рубежом, а также способности аргументированного противостояния проповеди деструктивных культов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: философско-религиозную, естественно-научную картину мира и ее фундаментальные понятия и принципы; отношения человека в обществе; духовные основы самовоспитания и профессионального совершенствования; мировоззренческую социальную позицию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
быть гибким в мыслительной и практической деятельности; адаптироваться к изменениям в общественной жизни; применять полученные философские знания для глубокого анализа действительности, межличностных отношений и господствующих тенденций в обществе; распознавать особенности конфессиональных вероучений: иудаизма, христианства, ислама, буддизма, индуизма и новых религиозных движений; понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку; оценивать возможную опасность, исходящую от деятельности деструктивных культов; различать экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
Результат обучения: 1) Понимать предмет и цели религиозной философии.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Педагогика и психология
Религиозная философия
Сакральные тексты
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Теология ислама
Теология христианства
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы истории религиозно-философской мысли, фундаментальные теоретические проблемы изучения религиозной философии.
2. Понимает проблемы взаимосвязи религиозно-философской мысли с конфессиональными доктринами. 3. Объясняет основные религиозные конфессии, историю развития религиозных представлений; общее представление о философии религии, социологии религии, психологии религии.
4. Раскрывает содержания основных религиозно-философских проблем.
Результат обучения: 2) Использовать основы философских знаний для формирования мировоззренческих позиций.
Критерии оценки:
1. Обосновывает свою мировоззренческую социальную позицию.
2. Применяет полученные философские знания для глубокого анализа действительности, межличностных отношений и господствующих тенденций в обществе.
Результат обучения: 3) Систематизировать религиозно-философские понятия: свобода, ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Понимает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей среды.
2. Формулирует суть социальных и этических проблем.
3. Владеет основными религиозно-философскими понятиями.
Результат обучения: 4) Развивать профессиональные компетенции в области религиозной философии.
Критерии оценки:
1. Объясняет возникновение, становление основных исторических этапов развития религиозно-философской мысли.
2. Описывает ценности и значение античной и классической философии.
3. Распознает многообразие форм знаний, соотношения истины и заблуждения в современном обществе.
Результат обучения: 5) Использовать основы теологических знаний в процессе духовно-нравственного развития.
Критерии оценки:
1. Владеет методологией и педагогическими навыками применения базовых знаний по теологии.
2. Решает логико-аналитические и риторические задачи.
3. Демонстрирует такие умения, как системное мышление, четкое изложение в контексте основных проблем, логическое формулирование, критическая оценка мнения других.
Результат обучения: 6) Понимать международные религиозные процессы, регионально-религиозную обстановку.
Критерии оценки:
1. Владеет общими представлениями о сущности международных религиозных процессов.
2. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
3. Описывает историю и современное состояние государственно-конфессиональных отношений и практических аспектов жизни конфессий; основы конфессиональной доктрины; основы конфессионального понимания культуры, государства и общества.
Результат обучения: 7) Описать конфессиональные вероучения.
Критерии оценки:
1. Понимает современное состояние и перспективы научного изучения конфессионального вероучения.
2. Владеет информацией об основных типах вероучений и этапах их развития.
3. Владеет информацией об истории мировых религий.
Результат обучения: 8) Владеть основами христианской религии.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об основных направлениях христианства (православие, католицизм, протестантизм), распространение христианства в Казахстане, православная церковь в Казахстане, католицизм и протестантизм в Казахстане; методизм; Христиане Евангелия; Адвентисты седьмого дня; Свидетели Иеговы; Белое братство; идеологии и принципы; поклонения и религиозные праздники.
2. Разъясняет теологические этапы развития христианства.
3. Информирует о духовно-нравственных основах христианства.
4. Поясняет отношение христианства к обществу.

5. Дүниетанымның құндылық негіздерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Адами қасиеттердің идеалдарына негізделген нормалар мен рухани құндылықтарды түсіну және қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Этика саласындағы білімдерді жүйелендіреді.
2. Мораль мен адамгершілік нормаларын сақтау қасиеттеріне ие болу.
3. Қоғамдық өмірдегі теріс құбылыстарды жою бойынша жұмыс жүргізеді.
4. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы кәсіптік ой-пікірді тұжырымдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Этикет нормаларына сай діни сенімдері әр түрлі адамдармен байланыс орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Моральдік-этикалық проблемаларды діни дәстүрлер тұрғысында қарастырады.
2. Көпшілік алдында сөз сөйлеудің жалпы ережелерін біледі.
3. Ұжымның психологиясын және менталитетін түсінеді.
4. Этикет нормаларын ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 4) Толерантты болу, адамдардың діни наным-сеніміне және құқықтарына құрметпен қарау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Толеранттылықты және белсенді тұлғалық ұстанымды қалыптастыратын моральдік-адамгершілік құндылықтарды түсінеді.
2. Түрлі мәдени, діни дәстүрлерде адамға қойылатын моральдік және этикалық талаптарды талдайды.
3. Рухты, этносаралық толеранттылықты, өз халқының және өзге халықтардың мәдениетіне, тіліне, тарихына құрмет сезімін тәрбиелеуде қалыптасқан ұлттық өзіндік сананы іске асырады.
4. Рухани мәдениеттің сәйкес ескерткіштердің тарихи құндылықтарын анықтайды.
5. Түрлі мәдениеттер мен өркениеттердің формаларын, типтерін және тарихын жіктейді.
6. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды ажыратады.
КҚ 2. Діни конфессиялардың философиялық құндылықтарын түсінеді.
КМ 02. Діни конфессиялардың философиялық құндылықтарын түсіну
Бұл модуль қоғамдағы абыройын, орнын түсінетін, кәсіптік қызметтің мақсаттары мен мағынасын түсінетін теологтардың рухани әлемін қалыптастыру үшін, Қазақстандағы және шетелдегі жаңа діни қозғалыстардың феномені туралы біртұтас түсінік қалыптастыру және деструктивті ағымдардың уағыздарына деректі түрде қарсы тұру қабілетіне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: әлемнің философиялық-діни, жаратылыстану-ғылыми сипаттамасын және оның іргелі түсініктері мен қағидаларын; адамның қоғамдағы қатынастарын; өз-өзін тәрбиелеу мен кәсіптік жетілудің рухани негіздерін; дүниетанымдық әлеуметтік ұстанымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
ойлау және тәжірибелік қызметте икемшіл болуды; қоғамдық өмірдегі өзгерістерге бейімделуді; алған философиялық білімін шынайылықты, тұлғааралық қатынастарды және қоғамда басымдыққа ие үрдістерді терең талдау үшін қолдануды; иудаизм, христиандық, ислам, буддизм, индуизм және жаңа діни қозғалыстардың конфессиялық дін оқуларының ерекшеліктерін ажыратуды; халықаралық саяси процестерді, геосаяси ахуалды түсінуді; деструктивті діни ағымдардың қызметінен төнуі мұмкін қауіп-қатерді бағалауды; экстремистік радикалды және террористік идеологияны ажыратуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Діни философияның пәні мен мақсаттарын түсіну.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Педагогика және психология
Діни философия
Сакралды мәтіндер
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Ислам теологиясы
Христиан теологиясы
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни-философиялық ой тарихының негізгі кезеңдерін, діни философияны зерттеудің іргелі теориялық проблемаларын түсінеді.
2. Діни-философиялық ойдың конфессиялық доктриналармен өзара байланысы проблемаларын түсінеді.
3. Негізгі діни конфессияларды, діни көзқарастардың даму тарихын; дін философиясы, дін социологиясы, дін психологиясы туралы жалпы көзқарасты түсіндіреді.
4. Басты діни-философиялық проблемалардың мазмұнын ашады.
Оқыту нәтижесі: 2) Философиялық білім негіздерін дүниетанымдық ұстанымдарды қалыптастыру үшін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дүниетанымдық әлеуметтік ұстанымын негіздейді.
2. Алған философиялық білімін шынайылықты, тұлғааралық қатынастарды және қоғамда басымдыққа ие үрдістерді терең талдау үшін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Діни-философиялық түсініктерді жүйелеу: еркіндік, жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өмірді, мәдениетті және қоршаған ортаны сақтаудағы жауапкершілік деңгейін түсінеді.
2. Әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін тұжырымдайды.
3. Негізгі діни-философиялық түсініктерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Діни философия саласында кәсіптік құзыреттерді дамыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни-философиялық ойдың туындауын, дамуының негізгі тарихи кезеңдерін түсіндіреді.
2. Антикалық және классикалық философияның құндылықтарын және мәнін сипаттайды.
3. Қазіргі қоғамдағы білімдердің алуан түрлілігін, ақиқат пен адасудың арақатынасын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 5) Теология білімінің негіздерін рухани-адамгершілік даму процесінде қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теология бойынша базалық білімдерін қолданудың әдістемесі мен педагогикалық дағдыларын біледі.
2. Логикалық-талдау және риторикалық есептерді шешеді.
3. Жүйелі ойлау, негізгі проблемалар контекстінде нақты баяндау, логикалық тұжырымдау, өзгелердің пікірін сыни бағалау сынды икемдерді көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Халықаралық діни процестерді, аймақтық діни ахуалды түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Халықаралық діни процестердің мәні туралы жалпы көзқарастарды меңгереді.
2. Қазақстанның қазіргі әлемдегі орны мен ролін түсінеді.
3. Мемлекеттік-конфессиялық қатынастардың және конфессиялар өмірінің тәжірибелік аспектілерінің тарихы мен қазіргі ахуалын; конфессиялық доктрина негіздерін; мемлекет пен қоғамдағы конфессиялардың мәдениет негіздерін түсінуінің сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Конфессиялық сенім ілімін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конфессиялық сенім ілімінің заманауи ахуалын және ғылыми зерттеудің перспективаларын түсінеді.
2. Сенім ілімдерінің негізгі типтері және олардың даму кезеңдері туралы ақпаратты біледі.
3. Әлемдік діндердің тарихы туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Христиан дінінің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Христиандықтың негізгі бағыттары (православтык, католиктік, протестантық), христиандықтың Қазақстанда таралуы, Қазақстандағы православ шіркеуі, Қазақстандағы католиктік және протестантық; методизм; Інжіл христиандары; Жетінші күн адвентистері; Ехоба куәгерлері; Ақ бауырластық; идеологиялар және қағидалар; табыну және діни мерекелер туралы ақпаратты меңгереді.
2. Христиандықтың дамудың теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
3. Христиандықтың рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
4. Христиандықтың қоғамға деген қатынасын айқындайды.

5. Информирует о духовно-нравственных основах христианства.
6. Поясняет отношение христианства к обществу.
7. Объясняет виды поклонения в христианстве.
Результат обучения: 9) Владеть основами исламской религии.
Критерии оценки:
1. Разъясняет теологические этапы развития ислама.
2. Информирует о духовно-нравственных основах ислама.
3. Поясняет отношение ислама к обществу.
4. Объясняет виды поклонения в ислама.
Результат обучения: 10) Владеть основами иудаизма.
Критерии оценки:
1. Разъясняет теологические этапы развития иудаизма.
2. Информирует о духовно-нравственных основах иудаизма.
3. Поясняет отношение иудаизма к обществу.
4. Объясняет виды поклонения в иудаизме.
Результат обучения: 11) Владеть основами буддизма и индуизма.
Критерии оценки:
1. Разъясняет теологические этапы развития буддизма и индуизма.
2. Объясняет вероучение, культ и мистику буддизма и индуизма.
3. Информирует об отношении буддизма и индуизма к другим религиям.
Результат обучения: 12) Характеризовать новые религиозные движения.
Критерии оценки:
1. Разъясняет социально-исторические и социо-культурные условия формирования и развития новых религиозных движений.
2. Характеризует новые религиозные движения; типы новых религиозных движений
3. Посещает культовые здания (сооружения) религиозных объединений с целью изучения и анализа проводимых богослужений.
ПК 3. Систематизировать основные вопросы теологии
ПМ 03. Систематизирование основных вопросов теологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения фундаментальных положений мировых и национальных религий, осознания социальной значимости профессии теолога, наличия общих представлений о предмете, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных теологических наук.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные вопросы теологии, сакральные тексты конфессий, информацию о теологических проблемах в мировых и национальных религиях, анализируют место и роль религии в современном обществе, условия и правила проведения религиозных обрядов и культов, острые проблемы связанные с разногласиями в вопросах вероучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: систематизировать вопросы теологии, применять на практике полученные знания.
.
Результат обучения 1) Распознавать основные вопросы теологии.
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Основы теологических знаний
Религия и течения
Сакральные тексты
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Теология ислама
Теология христианства
Критерии оценки:
1. Изучает основы истории теологии.
2. Владеет базовыми принципами использования теологических знаний для социально –практической деятельности.
3. Объясняет учение и историю формирования, развития теологического учения.
Результат обучения: 2) Разъяснять сакральные тексты конфессий.
Критерии оценки:
1. Изучает теоретические принципы сакральных текстов.
2. Владеет информацией об истории происхождения сакральных текстов.
3. Раскрывает содержание и структуру сакральных текстов.
4. Информирует об языке сакральных текстов.

5. Христиандықтың рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
6. Христиандықтың қоғамға деген қатынасын айқындайды. 7. Христиандықтағы құлшылық түрлерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 9) Ислам дінінің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
2. Исламның рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
3. Исламның қоғамға деген қатынасын айқындайды.
4. Исламдағы ғибадат түрлерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 10) Иудейлік дін негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Иудей діні дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
2. Иудейлік діннің рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
3. Иудейлік діннің қоғамға деген көзқарасын айқындайды.
4. Иудей дініндегі табынудың түрлерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 11) Буддизм және индуизмнің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Буддизм және индуизм дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
2. Буддизм және индуизмнің сенім ілімі, ғұрыппен мистикасын түсіндіреді.
3. Буддизм және индуизмнің басқа діндерге деген көзқарасы туралы ақпарат береді.
Оқыту нәтижесі: 12) Жаңа діни қозғалыстарды қарастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаңа діни қозғалыстардың қалыптасуы мен дамуының әлеуметтік-тарихи және мәдени жағдайларын түсіндіреді.
2. Жаңа діни қозғалыстарды, жаңа діни қозғалыстардың типтерін сипаттайды;
3. Өткізілетін құдайға табынуларды зерттеу және талдау үшін діни бірлестіктердің діни ғимараттарына (құрылыстарына) барады.
КҚ 3. Теологияның негізгі мәселелерін жүйелеу
КМ 03. Теологияның негізгі мәселелерін жүйелеу
Бұл модуль әлемдік және ұлттық діндердің іргелі қағидаларын зерттеу, теолог мамандығының әлеуметтік маңызын түсіну, пән туралы, негізгі теологиялық ғылымдардың қағидалары, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы жалпы түсініктер алу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теологияның негізгі мәселелерін, конфессиялардың сакралды мәтіндерін, әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты меңгереді, діннің қазіргі әлемдегі орны мен ролін, діни ғұрыптар мен табынулар өткізудің шарттары мен ережелерін, сенім ілімі мәселесіндегі келіспеушіліктермен байланысты өзекті проблемаларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар теология мәселелерін жүйелеуді, аған білімдерін тәжірибеде қолдануды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі 1) Теологияның негізгі мәселелерін ажырату.
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Теология білімінің негіздері
Дін және ағымдар
Сакралды мәтіндер
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Ислам теологиясы
Христиан теологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теология тарихының негіздерін зерттейді.
2. Әлеуметтік-тәжірибелік қызмет үшін теологиялық білімдерді пайдаланудың базалық қағидаларын меңгереді.
3. Теологиялық оқу және оны қалыптасу, даму тарихын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Конфессиялардың Сакралды мәтіндерін түсіндіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сакралды мәтіндердің теориялық қағидаларын зерттейді.
2. Сакралды мәтіндердің пайда болу тарихы туралы ақпаратты меңгереді.
3. Сакралды мәтіндердің мазмұнын және құрылымын ашады.
4. Сакралды мәтіндердің тілі туралы ақпарат береді.

5. Рассматривает традиции теологического толкования сакральных текстов.
Результат обучения: 3) Владеть информацией о теологических проблемах в мировых и национальных религиях.
Критерии оценки:
1. Изучает информацию о теологических проблемах в мировых и национальных религиях.
2. Анализирует место и роль религии в современном обществе.
Результат обучения: 4) Освоить условия и правила проведения религиозных обрядов и культов мировых религий.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности проведения религиозных обрядов и культов.
2. Владеет информацией об условиях и правилах проведения религиозных обрядов и культов.
3. Классифицирует виды религиозных обрядов и культов.
4. Анализирует проблемы, связанные с разногласиями в вопросах вероучения.
Результат обучения: 5) Понимать острые проблемы, связанные с разногласиями в вопросах исламского вероучения и права.
Критерии оценки:
1. Приводит аргументы, показывающие необоснованность, противопоказанность разногласий.
2. Объясняет причины возникновения разногласий.
3. Разъясняет тексты классического права, написанные в соответствии с ханафитским мазхабом.
ПК 4. Анализировать вопросы, связанные с религиозными традициями мировых конфессий
ПМ 04. Анализирование вопросов, связанных с религиозными традициями мировых конфессий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания особенностей религиозных традиций мировых конфессий, имеющих многовековую историю.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: традиции и культурные наследия своей страны, взаимосвязь национальных обычаев и традиций имеющих религиозное происхождение; межрелигиозный диалог.
При изучении модуля обучающиеся учатся: защищать традиционное религиозное понимание, сформированное в течении нескольких веков, от ошибочных представлений; анализировать вопросы, связанных с религиозными традициями с использованием информационно-коммуникационных технологий.
.
Результат обучения: 1) Собрать сведения о традициях и культурном наследии мировых религий.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Педагогика и психология
Психология религии
Религиозная философия
Религия и течения
Сакральные тексты
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Изучает традиции и культурное наследие мировых религий.
2. Понимает актуальность общечеловеческих ценностей различных культур.
3. Владеет информацией о роли тадиции в мировом сообществе.
4. Уважает традиции и культурные наследия своей страны.

5. Сакралды мәтіндерді теологиялық түсіндірудің дәстүрлерін қарастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты зерттейді.
2. Діннің қазіргі қоғамдағы орны мен ролін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлемдік діндердің діни рәсімдері мен ғибадаттарын өткізудің шарттары мен ережелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни рәсімдер мен ғибадаттарды өткізудің ерекшеліктерін түсінеді.
2. Діни рәсімдер мен ғибадаттарды өткізудің шарттары мен ережелері туралы ақпаратты біледі.
3. Діни рәсімдер мен ғибадаттарды түрлерін жіктейді.
4. Сенім ілімі мәселесіндегі келіспеушіліктермен байланысты өзекті проблемаларды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ислам сенім ілімі және құқық мәселесіндегі келіспеушіліктермен байланысты өзекті мәселелерді түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Келіспеушіліктердің негізсіздігін, кері пікірге жататындығын көрсететін дәйектер келтіреді.
2. Келіспеушіліктердің туындау себептерін түсіндіреді.
3. Ханафи мазһабына сай жазылған классикалық фиқһ мәтіндерін түсіндіреді.
КҚ 4. Әлемдік конфессиялардың діни дәстүрлерімен байланысты мәселелерді талдау
КМ 04. Әлемдік конфессиялардың діни дәстүрлерімен байланысты мәселелерді талдау
Бұл модуль көпғасырлық тарихы бар әлемдік конфессиялардың діни дәстүрлерінің ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өз елінің салт-дәстүрлерін және мәдени мұрасын, ұлттық әдет-ғұрыптардың және діннен туындаған дәстүрлердің өзара байланысын; дінаралық диалогты меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бірнеше ғасыр бойы қалыптасқан дәстүрлі діни түсінікті қате көзқарастардан қорғауды, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану арқылы діни дәстүрлермен байланысты мәселелерді талдауды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлемдік діндердің мәдени мұрасы туралы мәліметтер жинау.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Діни философия
Дін және ағымдар
Сакралды мәтіндер
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік діндердің дәстүрлерін және мәдени мұрасын зерттейді.
2. Түрлі мәдениеттердің жалпы адами құндылықтарының өзектілігін түсінеді.
3. Әлем қоғамдастығындағы дәстүрдің ролі туралы ақпаратты меңгереді.
4. Өз елінің дәстүрлерін және мәдени мұрасын құрметтейді.

5. Систематизирует полученные сведения о традициях мировых религий.
Результат обучения: 2) Выстраивать и реализовывать перспективные линии профессионального саморазвития и самосовершенствования.
Критерии оценки:
1. Использует основы теологических знаний в процессе духовно-нравственного развития
2. Анализирует конкретные ситуации, проводит анализ ежемесячных индивидуальных бесед, консультаций, тестирований, подбора литературы, показа видеофильмов, вовлеченных в деструктивные религиозные организации.
3. Совершенствует профессиональное мастерство, проявляет заинтересованность и трудолюбие.
4. Ориентируется в системе подходов к решению стандартных задач профессиональной деятельности теолога, конструктивно и критически действует в соответствии логикой.
Результат обучения: 3) Проводить анализ и интерпретацию религиозных проблем с позиции истории религиозных традиций.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию о религиозных традициях мировых религий существующих в Казахстане
2. Объясняет социальные функции и роль религиозных традиции в обществе.
3. Проверяет материалы печатных и электронных средств массовой информации, призывающих к возрождению невежественных традиций.
4. Выясняет причины возникновения разногласий в религиозных традициях.
5. Комментирует правильные и неправильные традиции во имя сохранения единства народной культуры.
6. Разъясняет государственно-конфессиональные отношения в республике, светских принципов государственного устройства и сохранению межконфессионального согласия.
7. Предоставляет аргументы, показывающие необоснованность разногласий в религиозных традициях.
Результат обучения: 4) Вести межрелигиозный диалог.
Критерии оценки:
1. Рассматривает межрелигиозный диалог как один из важнейших инструментов поддержания мира и согласия между народами и нациями.
2. Призывает представителей всех религий и этнических групп к недопущению конфликтов на основе культурных и религиозных различий.
3. Формирует толерантность конфессионального диалога.
Результат обучения: 5) Работать с информационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Определяет достоверность информации.
2. Соблюдает принципы интернет сообществ.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Проводит разъяснительную работу в социальных сетях (vk.​com, facebook.com, twitter.com, "Одноклассники", "Мой мир" и т.д.) по профилактике религиозного экстремизма, продвижению светских принципов развития страны, обеспечению межконфессионального согласия.
5. Формирует представление об основных типах социологии и религии.
6. Формирует объективные мотивации для восприятия научного анализа как прикладной и теоретической информатики.
ПК 5. Использовать теологические знания в решении задач социально-практической деятельности, связанных с объектами профессиональной деятельности
ПМ 05. Использование теологических знаний в решении задач социально-практической деятельности, связанных с объектами профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разъяснения духовных ценностей и вероучений мировых религий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: канонические обоснования толерантного взаимоотношения людей различных убеждений в поликонфессиональной и полиэтнической среде; понимание священных текстов, исходя из исторических и социо-культурных контекстов их применения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: сотрудничеству с представителями религиозных организаций и привлекают их к совместной деятельности для решения социально-значимых задач и выполнения социальных проектов; выстраивать толерантные отношения с людьми, имеющими различные религиозные взгляды; поддерживать межличностные и деловые отношения с представителями различных социальных групп.
Результат обучения: 1) Формировать культуру мышления, способную принимать и анализировать информацию.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
Конфессиональное право
Логика
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Педагогика и психология
Психология религии
Религия и течения
Сакральные тексты
Современные информационные технологии
Сравнительно-теологические исследования
Критерии оценки:
1. Изучает религиозные обязанности и запреты, необходимые для решения задач в профессиональной деятельности.
2. Раскрывает сущность предмета психологии религии.
3. Формирует специальную психологическую позицию по отношению к социальному феномену "религия".
4. Систематизирует знания по различным сферам психологической науки, определяет единые закономерности психики.

5. Әлемдік діндердің дәстүрлері туралы алған мәліметтерді жүйелейді
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік даму және өз-өзін жетілдірудің перспективалық сызықтарын құру және іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рухани-адамгершілік даму процесінде теология білімінің негіздерін пайдаланады
2. Нақты жағдайларды талдайды, ай сайынғы жеке әңгімелесулерге, консультацияларға, тестілеулерге, әдебиеттерді іріктеуге, деструтивті діни ұйымдарға тартылғандар туралы бейнефильмдерге талдау жүргізеді.
3. Кәсіптік шеберлігін жетілдіреді, қызығушылық және еңбекқорлық танытады.
4. Теологтың кәсіптік қызметінің стандартты міндеттерін шешу тәсілдерінің жүйесінде бағдарлана біледі, логикаға сәйкес құрылымдық және сыни әрекет етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Діни проблемаларға діни дәстүрлер тұрғысынан талдау және интерпретация жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстандағы әлемдік діндердің діни дәстүрлері туралы ақпарат жинайды.
2. Діни дәстүрлердің қоғамдағы әлеуметтік функциялары мен ролін түсіндіреді.
3. Наданшыл дәстүрлерді қайта жандандыруға үндейтін баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарының материалдарын тексереді.
4. Діни дәстүрлерде келіспеушіліктердің туындау себептерін анықтайды .
5. Халық мәдениетінің бірлігін сақтау мақсатында дұрыс және бұрыс дәстүрлерге түсініктеме береді.
6. Республикадағы мемлекеттік-конфессиялық қатынастарды, мемлекет құрылымының зайырлы қағидаларын және конфессияаралық келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді.
7. Діни дәстүрлердегі келіспеушіліктердің негізсіздігін көрсететін дәйектер ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 4) Дінаралық диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дінаралық диалогты халықтар мен ұлттар арасындағы бейбітшілік пен келісімді сақтаудың маңызды құралдардың бірі ретінде қарастырады.
2. Барлық діндер мен этникалық топтардың өкілдерін мәдени және діни айырмашылықтардың негізіндегі қақтығыстарға жол бермеуге шақырады.
3. Конфессиялық диалогтың толеранттылығын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақпараттық технологиялармен жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттың шынайылығын анықтайды.
2. Интернет қоғамдастықтардың қағидаларын ұстанады.
3. Сайттарды бағалайды және талдайды.
4. Әлеуметтік желілерде (vk.​com, facebook.com, twitter.com, "Одноклассники", "Мой мир" и т.д.) діни экстремизмнің алдын алу, ел дамуының зайырлы қағидаларын ілгерілету, конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
5. Әлеуметтану және діннің негізгі типтері туралы көзқарас қалыптастырады.
6. Ғылыми талдауды қолданбалы және теориялық информатика ретінде қабылдау үшін объективті түрткілер қалыптастырады.
КҚ 5. Кәсіптік қызмет нысандарымен байланысты әлеуметтік-тәжірибелік қызмет міндеттерін шешуде теологиялық білімдерді пайдалану
КМ 05. Кәсіптік қызмет нысандарымен байланысты әлеуметтік-тәжірибелік қызмет міндеттерін шешуде теологиялық білімдерді пайдалану
Бұл модуль әлемдік діндердің рухани құндылықтарын және сенім ілімдерін түсіндіру үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар поликонфессиялық және полиэтникалық ортада түрлі сенімдері бар адамдардың толерантты өзара қарым-қатынастарының каноникалық негіздемелерін, сакралды мәтіндердің тарихи және әлеуметтік қолдану тұрғысында оларды түсінуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кезінде білім алушылар діни ұйымдардың өкілдерімен ынтымақтастық жасайды және оларды әлеуметтік маңызды міндеттерді шешу және әлеуметтік жобаларды орындау үшін бірлескен қызметке тартады; діни көзқарастары әр түрлі адамдармен толерантты қатынастар орнатуды; түрлі әлеуметтік топтардың өкілдерімен тұлғааралық және іскерлік қатынастарды қолдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты қабылдауға және талдауға қабілетті ойлау мәдениетін қалыптастыру..
Дін туралы мемлекеттік заңнама.
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялық құқық
Логика
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Дін және ағымдар
Сакралды мәтіндер
Заманауи ақпараттық технологиялар
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметтегі міндеттерді шешу үшін қажет діни міндеттер мен тыйымдарды зерттейді.
2. Дін психологиясы пәнінің мәнін ашады.
3. "Дін" әлеуметтік феноменіне қатынас бойынша арнайы психологиялық ұстанымды қалыптастырады.
4. Психология ғылымының түрлі салалары бойынша білімдерді жүйелендіреді, психиканың бірыңғай заңдылықтарын анықтайды.

5. Решает логико-аналитические и риторические задачи.
Результат обучения: 2) Использовать полученные теоретические знания по психологии религии при формировании личности.
Критерии оценки:
1. Развивает научную позиции по религиозным направлениям.
2. Изучает основные направления, идеи, теории мировой и отечественной психологической науки.
3. Анализирует различные тексты, публично выступает, аргументирует теологическую точку зрения.
Результат обучения: 3) Разъяснять нормативно-правовые акты о религии и религиозных объединениях.
Критерии оценки:
1. Объясняет нормативно-правовые акты о религии и религиозных объединениях.
2. Раскрывает причины возникновения и распространения экстремизма.
3. Определяет социальную базу экстремистких групп.
4. Разъясняет закон "О противодействии экстремизму".
5. Укрепляет правильную жизненную позицию.
ПК 6. Применять теологические знания в решении экспертно-консультативных задач, связанных с профессиональной деятельностью
ПМ 06. Применение теологических знаний в решении экспертно-консультативных задач, связанных с профессиональной деятельностью
Данный модуль описывает знания, умения и навыки использования знаний основных разделов теологии и их взаимосвязь.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: стандартные методы решения проблем, имеющих теологическое содержание; основы конфессиональных вероучений; терминологию по теологии; информацию о мировых религиях; процессы взаимоотношений религиозных течений и направлений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить экспертизу различных религиозных текстов, литературы, аудио- и видеоматериалов, определять историческую ценность рукописей и книг, проводить индивидуальные и групповые тренинги для лиц, вовлеченных в деструктивные религиозные организации, анализировать причину возникновения разногласий.
Результат обучения: 1) Использовать базовый материал по теологии в организациях различного уровня и типа.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Методика преподавания теологии
Новые религиозные движения
Педагогика и психология
Психология религии
Религиозная философия
Религия и течения
Сакральные тексты
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Владеет информацией по проведению религиоведческих экспертиз.
2. Использует основные принципы религиозной экспертизы.
3. Определяет историческую ценность соответствующих памятников духовной культуры.
Результат обучения: 2) Использовать теологические знания при решении задач представительско-посреднической деятельности.
Критерии оценки:
1. Внедряет базовый материал по теологии в просветительскую деятельность в учреждениях культуры и в средствах массовой информации.
2. Разъясняет особенности обучения теологии.
3. Анализирует значение и ценность религии.
4. Проводит разъяснительную работу с гражданами, выезжающими за границу для обучения в зарубежных духовных учебных заведениях.
Результат обучения: 3) Понимать специфику конфликта в различных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность конфликта, источники возникновения.
2. Излагает стратегию, тактику, методику разрешения конфликтов.
3. Понимает сущность и функции религиоведческой экспертизы.
4. Выявляет и устраняет психологические причины религиозных разногласий.

5. Логикалық-талдау және риторикалық есептерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дін психологиясы бойынша алған теориялық білімдерін тұлғаны қалыптастыру кезінде пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни бағыттар бойынша ғылыми ұстанымдарды дамытады.
2. Әлемдік және отандық психология ғылымының негізгі бағыттарын, идеяларын, теорияларын зерттейді.
3. Түрлі мәтіндерді талдайды, көпшілік алдында сөз сөйлейді, теологиялық көзқарасты дәйектейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дін және діни бірлестіктер туралы нормативтік-құқықтық актілерді түсіндіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дін және діни бірлестіктер туралы нормативтік-құқықтық актілерді түсіндіреді.
2. Экстремизмнің туындау және таралу себептерін ашады.
3. Экстремистік топтардың әлеуметтік базасын анықтайды.
4. "Экстремизмге қарсы тұру туралы" заңды түсіндіреді.
5. Дұрыс өмірлік ұстанымды нығайтады.
КҚ 6. Кәсіптік қызметпен байланысты сарапшы-консультативтік міндеттерді шешуде теологиялық білімді қолдану
КМ 06. Кәсіптік қызметпен байланысты сарапшы-консультативтік міндеттерді шешуде теологиялық білімді қолдану
Бұл модуль теологияның негізгі тарауларындағы білімді және олардың өзара байланысын пайдалану үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теологиялық мазмұны бар проблемаларды шешудің стандартты әдістерін; конфессиялық сенім ілімі негіздерін; теология терминологиясын; әлемдік діндер туралы ақпаратты; діни ағымдар мен бағыттардың өзара қатынас процестерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі діни мәтіндердің, әдебиеттің, аудио және бейнематериалдардың экспертизасын өткізуді, қолжазбалар мен кітаптардың тарихи құндылығын анықтауды, деструктивті діни ұйымдарға тартылған тұлғалар үшін жеке және топтық тренингтер өткізуді, келіспеушіліктердің туындау себептерін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі деңгейдегі және типтегі ұйымдарда теология бойынша базалық материалды пайдалану.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Теологияны оқыту әдістемесі
Жаңа діни қозғалыстар
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Діни философия
Дін және ағымдар
Сакралды мәтіндер
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дінтанушылық экспертизаларды өткізу бойынша ақпаратты біледі.
2. Діни экспертизаның негізгі қағидаларын пайдаланады.
3. Рухани мәдениеттің сәйкес ескерткіштердің тарихи құндылықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өкілеттік-делдалдық қызметтің міндеттерін шешу кезінде теологиялық білімдерді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәдениет мекемелері және бұқаралық ақпарат құралдарындағы ағартушылық қызметке теология бойынша базалық материалды енгізеді.
2. Теологияны оқыту ерекшеліктерін түсіндіреді.
3. Діннің мәні мен құндылығын талдайды.
4. Шетелге діни оқу орындарына білім алу үшін шетелге шығатын азаматтармен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі жағдайлардағы қақтығыстың спецификасын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі жағдайлардағы қақтығыстың спецификасын түсінеді.
2. Қақтығыстарды шешудің стратегиясын, тактикасын, әдістемесін баяндайды.
3. Дінтанушылық экспертизаның мәнін және функцияларын түсінеді.
4. Діни келіспеушіліктердің психологиялық себептерін анықтайды және жояды.

5. Принимает активное участие в деятельности конфессий.
6. Актуализирует представления в области теологии.
7. Использует теологические знания для разрешения конфликтов на религиозной, этнической и национальной почве, в сфере профилактики и противодействия экстремизму, терроризму и иной деструктивной деятельности религиозных групп.
Результат обучения: 4) Проходить производственно-ознакомительную практику.
Критерии оценки:
1. Участвует в работе студенческих, молодежных, духовно-просветительских, социально-креативных программах.
2. Соблюдает нормы этики, особенности нравственного воспитания.
3. Сочетает при прохождении практики современные и традиционные методики для обеспечения качества проведения религиоведческой экпертизы.
ПК 7. Проводить учебно-воспитательную работу в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа
ПМ 07. Проведение учебно-воспитательной работы в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения учебно-воспитательной деятельности в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: базовый материал в области теологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: преподаванию теологических дисциплин в образовательных и просветительских организациях, интегрировать базовый материал в области теологии и духовно -нравственной культуры в просветительскую деятельность в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
Результат обучения: 1) Владеть систематическими и глубокими знаниями в области теологи и религиоведения.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Методика преподавания теологии
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Педагогика и психология
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Использует основные принципы педагогических технологий.
2. Владеет информацией о действующей модели религиозного образования.
3. Планирует урок и организацию в соответствии с новыми педагогическими технологиями.
4. Составляет план работы с указанием очередности выполнения отдельных этапов.
5. Занимается сбором и анализом первичного материала.
6. Уточняет круг вопросов, подлежащих изучению.
7. Группирует и систематизирует материалы.
Результат обучения: 2) Осуществлять преподавание теологии.
Критерии оценки:
1. Ведет учебно-воспитательную работу в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
2. Готовит учебные планы и программы согласно требованиям религиозного образования.
3. Организует учебные виды деятельности.
4. Анализирует специфику теологии и ее место в современном образовательном пространстве.

5. Конфессиялардың қызметіне белсенді түрде қатысады.
6. Теология саласындағы көзқарастарын өзектендіреді.
7. Діни, этникалық және ұлттық негіздегі қақтығыстарды шешу үшін, эсктремизмнің, тероризмнің және діни топтардың басқа деструктивті қызметінің алдын алу және оларға қарсы тұру саласында теологиялық білімдерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік-танысу практикасынан өту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Студенттік, жастардың, рухани-ағартушылық, әлеуметтік-креативті бағдарламаларға қатысады.
2. Этика нормаларын, адамгершілік тәрбие ерекшеліктерін ұстанады .
3. Пратикадан өту кезінде дінтанушылық экспертизаны өткізудің сапасын қамтамасыз ету үшін заманауи және дәстүрлі әдістемелерді үйлестіреді.
КҚ 7. Түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу
КМ 07. Түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар теология саласындағы базалық материалды игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар білім беру және ағарту ұйымдарында теология пәндерін оқытуды, теология және рухани-адамгершілік мәдениет саласындағы базалық материалды түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағарту ұйымдарындағы ағарту қызметіне кіріктіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теология және дінтану саласында жүйелі және терең білімді болу
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Теологияны оқыту әдістемесі
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Педагогика және психология
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогика технологияларының негізгі қағидаларын пайдаланады.
2. Діни білім берудің қолданыстағы моделі туралы ақпаратты меңгереді.
3. Сабақты және ұйымды жаңа педагогикалық технологияларға сәйкес жоспарлайды.
4. Жекелеген кезеңдерді орындау кезектілігін көрсетумен жұмыс жоспарын құрайды.
5. Бастапқы материалды жинаумен және талдаумен айналысады.
6. Зерттеуге жататын мәселелер тобын нақтылайды.
7. Материалдарды топтастырады және жүйелендіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Теологияны оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағарту ұйымдарында оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізеді.
2. Дін білімінің талаптарына сәйкес оқу жоспарларын және бағдарламаларын дайындайды.
3. Қызметтің оқу түрлерін ұйымдастырады.
4. Теологияның ерекшелігін және қазіргі білім кеңістігіндегі оның орнын талдайды.

5. Разъясняет основные направления профессиональной деятельности теолога.
6. Владеет методологией и педагогическими навыками применения и изложения базовых знаний в области теологии и в области традиций мировых религий.
Результат обучения: 3) Интегрировать базовый материал в области теологии и области традиций мировых религий в просветительскую деятельность в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
Критерии оценки:
1. Интегрирует базовый материал в области теологии и области традиций мировых религий и духовно -нравственной культуры в просветительскую деятельность в учреждениях культуры, искусства, в средствах массовой информации.
2. Характеризует особенности обучения теологии.
3. Проясняет значение и ценность религии в контексте любой из культур.
Результат обучения: 4) Проходить ознакомительную практику.
Критерии оценки:
1. Изучает базы практик.
2. Изучает план работы.
3. Наблюдает за работой теолога.
4. Работает по плану руководителя.
5. Организует и проводит мероприятия.
6. Разрабатывает программу по разным направлениям.
Результат обучения: 5) Подготовить эссе, доклад.
Критерии оценки:
1. Составляет план работы с указанием очередности выполнения отдельных этапов.
2. Занимается сбором и анализом первичного материала.
3. Уточняет круг вопросов, подлежащих изучению.
4. Группирует и систематизирует материалы.
5. Владеет методами научного исследования.
6. Использует современные информационные технологии.
7. Ориентируется при подборе различных источников информации.
8. Формулирует логично и научно обоснованно теоретические и практические задачи исследования.
ПК 8. Принимать участие в теологической реабилитации осужденных, в учреждениях уголовно-исправительной системы
ПМ 08. Принятие участия в теологической реабилитации осужденных, в учреждениях уголовно-исправительной системы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения воспитательной работы с осужденными, ориентированной на дальнейшую гуманизацию условий отбывания наказания, обеспечение условий для удовлетворения религиозных потребностей, духовных и моральных запросов, соблюдения национальных традиций, обычаев и обрядов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: характер реабилитационной помощи, реабилитационные программы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить теологическую и реабилитационную работу в учреждениях уголовно-исправительной системы.
Результат обучения: 1) Выявлять причины вовлечения человека в деструктивные течения.
Государственное законодательство о религии
Государственно-конфессиональные отношения
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Методика преподавания теологии
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Педагогика и психология
Психология религии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Критерии оценки:
1. Владеет методами научного исследования.
2. Использует современные информационные технологии.
3. Ориентируется при подборе различных источников информации.
4. Формулирует, логично и обоснованно, теоретические и практические задачи исследования.
Результат обучения: 2) Наглядно объясняет причины вовлечения в нетрадиционные религиозные течения.
Критерии оценки:
1. Изучает круг общения, семейное окружение.
2. Определяет экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
3. Предоставляет характеристики псевдорелигиозных течений.
4. Участвует в деятельности мобильной группы теологов и психологов для проведения точечной профилактической работы с приверженцами радикальных идей и семьями, попавшими под влияние деструктивных культов.

5. Теологтың кәсіптік қызметінің негізгі бағыттарын түсіндіреді.
6. Теология саласындағы және дәстүрлі әлемдік діндер саласындағы базалық білімдерді қолдану мен баяндаудың әдістемесін және педагогикалық дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Теология саласындағы және дәстүрлі әлемдік діндер саласындағы базалық материалды түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағарту ұйымдарындағы ағарту қызметіне кіріктіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теология саласындағы және дәстүрлі әлемдік діндер саласындағы, рухани-адамгершілік мәдениет саласындағы базалық материалды мәдениет, өнер мекемелеріндегі, бұқаралық ақпарат құралдарындағы қызметке кіріктіреді.
2. Теологияны оқытудың ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Кез келген мәдениет тұрғысынан діннің мәні мен құндылығын айғақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Танысу практикасынан өту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практикалардың базасын зерттейді.
2. Жұмыс жоспарын зерттейді.
3. Теологтың жұмысын бақылайды.
4. Жетекшінің жоспары бойынша жұмыс істейді.
5. Шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
6. Түрлі бағыттар бойынша бағдарлама әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Эссе, баяндама дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жекелеген кезеңдерді орындау кезектілігін көрсетумен жұмыс жоспарын құрады.
2. Бастапқы материалды жинаумен және талдаумен айналысады.
3. Зерттеуге жататын мәселелер тобын нақтылайды.
4. Материалдарды топтастырады және жүйелендіреді.
5. Ғылыми зерттеу әдістерін меңгереді.
6. Заманауи ақпараттық технологияларды пайдаланады.
7. Түрлі ақпарат көздерін таңдай біледі.
8. Зерттеудің теориялық және практикалық міндеттерін логикалық және ғылыми түрде негіздеп, тұжырымдайды.
КҚ 8. Қылмыстық-түзету жүйесінің мекемелерінде сотталғандарды теологиялық оңалтуға қатысу
КМ 08. Қылмыстық-түзету жүйесінің мекемелерінде сотталғандарды теологиялық оңалтуға қатысу
Бұл модуль сотталғандармен жазаны өтеу жағдайларын ары қарай гуманизациялауға, діни қажеттіліктерін, рухани сұраныстарын қанағаттандыруға, ұлттық дәстүрлер, әдет-ғұрыптарды сақтауға бағдарланған тәрбие жұмыстарын жүргізу үшін үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар оңалту көмегінің сипатын, оңалту бағдарламаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қылмыстық-түзету жүйесінің мекемелерінде теологиялық және оңалту жұмысын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Адамның деструктивті ағымдарға қосылу себептерін анықтау.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Теологияны оқыту әдістемесі
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғылыми зерттеу әдістерін біледі.
2. Заманауи ақпараттық технологияларды пайдаланады.
3. Түрлі ақпарат көздерін таңдай біледі .
4. Зерттеудің теориялық міндеттерін логикалық және негізді түрде құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәстүрлі емес діни ағымдарға қосылу себептерін көрнекі түрде түсіндіреді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарым-қатынас ортасын, отбасы ортасын зерттейді.
2. Экстремистік радикалды және террористік идеологияны анықтайды.
3. Псевдо-діни ағымдардың сипаттамаларын береді.
4. Деструктивті табынулардың ықпалына түскен радикалды идеяларды ұстанушылар және отбасылармен нүктелі алдын алу жұмыстарын жүргізу үшін теологтар мен психологтардың мобильді тобының қызметіне қатысады.

5. Предотвращает случаи манипуляции, способы и методы, используемые для вовлечения заключенных в деструктивные течения.
Результат обучения: 3) Оказывать теологическую консультацию и помощь реабилитируемым лицам.
Критерии оценки:
1. Проводит консультации, оказывает теологическую помощь и поддержку реабилитируемым лицам.
2. Рассматривает вопросы в учреждениях уголовно-исполнительной системы по реабилитации лиц.
3. Вносит предложения по улучшению работы исправительной системы.
4. Проводит индивидуальную профилактическую работу с приверженцами нетрадиционного религиозного течения ("салафизм") по переводу на платформу традиционного ислама.
5. Придает важное значение разработке и внедрению программ работы с осужденными, созданию условий для удовлетворения религиозных потребностей, духовных и моральных запросов, соблюдения национальных традиций, обычаев и обрядов.
6.Характеризует причины агрессивности заключенных и способы управления конфликтами.
Результат обучения: 4) Проходить пробную практику.
Критерии оценки:
1. Изучает базы практик.
2. Изучает план работы.
3. Наблюдает за работой теолога.
4. Работает по плану руководителя.
5. Организует и проводит мероприятия.
6. Разрабатывает программу по разным направлениям.
ПК 9. Преддипломная практика
ПМ 09. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки, знания и умения необходимые для получения квалификации "Теолог".
При изучении модуля обучающие учатся подготавливают и систематизируют материалы для выполнения дипломного проекта (работы)
Результат обучения: 1) Проходить преддипломную практику.
Государственное законодательство о религии
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Культура и религия
Логика
Современные информационные технологии
Социология религии
Методика преподавания теологии
Критерии оценки:
1. Знакомится с работой теолога.
2. Изучает структуру работы теолога.
3. Владеет методами и приемами проведения различных мероприятий теологической деятельности.
4. Проводит мероприятия теологической деятельности.
5. Определяет теологические задачи разнообразных мероприятий.
6. Выбирает оптимальные методы и приемы при решении профессиональных задач.
7. Систематизирует материалы для работы.
8. Применяет инновационные технологии.
9. Ведет и оформляет документацию по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 108
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 531
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Теология"
Код и профиль образования:
0100000 - Образование
Специальность:
0113000 - Теология
Квалификация:
011302 3 - Теолог с изучением арабского языка
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности.
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности. Усвоение терминологического минимума в рамках речевых тем: "Столпы ислама": вероисповедание, молитва, пост, закят, паломничество.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Критерии оценки:
1. Понимает терминологию по специальности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
3. Применяет терминологический минимум в рамках речевых тем: "Столпы ислама": вероисповедание, молитва, пост, закят, паломничество.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Развить умения репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском (русском) языке в сфере бытового, научного и профессионального общения.
Критерии оценки:
1. Составляет логическое и последовательное высказывание в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами, составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационные и коммуникативные функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.

5. Қамауда отырғандарды деструктивті ағымдарға тарту үшін пайдаланылатын манипуляция жағдайларының, тәсілдер мен әдістердің алдын алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Оңалтуға алынған тұлғаларға теологиялық консультация және көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оңалтуға алынған тұлғалармен консультациялар өткізеді, теологиялық көмек пен қолдау көрсетеді .
2. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің тұлғаларды оңалту мәселелерін қарастырады.
3. Түзету жүйесінің жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді.
4. Дәстүрлі емес діни ағымды (салафизм) ұстанушылармен дәстүрлі исламға ауыстыру бойынша жеке алдын алу жұмысын жүргізеді.
5. Сотталғандармен жұмыс жүргізу бағдарламаларын әзірлеуге, діни қажеттіліктерін, рухани сұраныстарын қанағаттандыруға, ұлттық дәстүрлер, әдет-ғұрыптарды сақтау бағдарламаларын ендіруге маңызды мән береді.
6. Қамауда отырғандардың агрессивтілігінің себептерін және қақтығыстарды басқару әдістерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынақ практикадан өту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практикалардың базасын зерттейді.
2. Жұмыс жоспарын зерттейді.
3. Теологтың жұмысын бақылайды.
4. Жетекшінің жоспары бойынша жұмыс істейді.
5. Шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
6. Түрлі бағыттар бойынша бағдарлама әзірлейді.
КҚ 9. Диплом алды практика
КМ 09. Диплом алды практика
Бұл модуль "Теолог" біліктілігін алу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар дипломдық жобаны (жұмысты) орындау үшін материалдарды дайындайды және жүйелендіреді.
Оқыту нәтижесі: 1) Диплом алды практикадан өту.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Мәдениет және дін
Логика
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Теологияны оқыту әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теологтың жұмысымен танысады.
2. Теолог жұмысының құрылымын зерттейді.
3. Теологиялық қызметтің түрлі шараларын өткізудің әдістері мен амалдарын біледі.
4. Теологиялық қызмет шараларын өткізеді.
5. Түрлі шаралардың теологиялық міндеттерін анықтайды.
6. Кәсіптік міндеттерді шешу кезінде оңтайлы әдістер мен амалдарды таңдайды.
7. Жұмыс үшін материалдарды жүйелендіреді.
8. Инновациялық технологияларды қолданады.
9. Пратика бойынша құжаттар жүргізеді және рәсімдейді.
Ескертпе:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзіреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
108-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
531-қосымша
"Теология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0100000 - Білім
Мамандығы:
0113000 - Теология
Біліктілігі:
011302 3 - Араб тілін зерттеу теологі
Базалық және кәсіптік құзіреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқа шолуы
Оқыту нәтижесі және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану.
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді. "Ислам парыздарын": сенім негіздері, намаз, ораза, зекет, қажылық тілдік тақырыптар шеңберінде терминологиялық минимумды меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық бойынша терминологияны меңгереді
2. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды біледі.
3. "Ислам парыздарын": сенім негіздері,намаз, ораза, зекет, қажылық тілдік тақырыптар шеңберінде терминологиялық минимумды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) тілдерінде тұрмыстық, ғылыми және кәсіптік салада диалогтік және монологтік сөйлеуді репродуциялау және продуциялау дағдыларын дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымдастырушылық-өкімгерлік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеуді, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымдастырушылық-өкімгерлік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу .
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.

8. Классифицирует виды поста.
9. Информирует о видах и правилах закята.
10. Разъясняет виды паломничества.
11. Владеет информацией о бракосочетании (никах).
12. Владеет информацией о всех видах молитв в Исламе.
Результат обучения: 2) Владеть информацией об истории ислама.
Критерии оценки:
1. Анализирует сущность и хронологию истории ислама.
2. Описывает эпоху джахилии.
3. Описывает период пророчества пророка Мухаммада (да благословит его Аллах и приветствует).
4. Имеет информацию о эпохах Хулафа Рашидин.
5. Имеет информацию о событиях Исра и Миградж.
Результат обучения: 3) Определять условия и правила проведения исламских обрядов и культов (Ибадат).
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды исламских обрядов и культов (Ибадат).
2. Понимает особенности исламских обрядов и культов (Ибадат).
3. Владеет информацией об обрядах и культах (Ибадат).
4. Распознает порицаемые действия в исламских обрядах и культах (Ибадат).
5. Классифицирует, что делает исламские обряды и культы (Ибадат) недействительными.
Результат обучения: 4) Описывать методологию основ познания исламских наук.
Критерии оценки:
1. Владеет основами теории и методологии исламского права (усуль аль-фикх).
2. Знакомит с основными источниками "Хадисоведения (Мусталах аль-хадис)", сборниками известнейших ученых-хадисоведов.
3. Изучает вероучительные догматы (Акиды) религиозно-правовых школ суннитского толка.
4. Понимает определения и религиозные формулы, лежащие в основании догматической богословской науки ислама.
5. Владеет основами исламского вероубеждения (Акида).
6. Излагает основные положения вероучения, использует исламскую богословскую терминологию.
Результат обучения: 5) Раскрывать сущность философии суфизма как одну из важных сфер исламского учения.
Критерии оценки:
1. Формирует умение анализировать основные принципы мистицизма и тасаууфа для получения профессиональных знаний в области исламской теологии путем раскрытия сущности тасаууфа как одной из важных сфер в исламском учении.
2. Владеет профессиональными компетенциями в сфере суфизма.
3. Различает этапы становления и развития свободной мысли относительно религии и философии.
Результат обучения: 6) Использовать толкование Корана (Тафсир).
Критерии оценки:
1. Изучает теоретические принципы толкования текста Корана.
2. Владеет информацией об истории ниспослания Сур Корана.
3. Владеет знанием толкование суры.
4. Анализирует переводы Корана и связанные с этим шариатские нормы.
5. Комментирует смысл аятов Корана на родном языке.
Результат обучения: 7) Формировать систематические и глубокие знания в области традиционного мусульманского вероучения.
Критерии оценки:
1. Понимает каждую фразу текста вероучения имама Абу Джафара Ат-Тахауи на арабском языке и книгу Имама Агзама Абу Ханифы (да будет доволен им Аллах), "Уасиату Аби Ханифа", а также разъяснение этих книг согласно разъяснению книги имама Акмалюддина аль-Бабирти.
2. Объясняет основные положения суннитской догматики.
3. Применяет доказательства из Корана и Сунны.
ПК 4. Систематизировать основные вопросы теологии.
ПМ 04. Систематизирование основных вопросов теологии.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения фундаментальных положений мировых и национальных религий, осознания социальной значимости профессии теолога, наличия общих представлений о предмете, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных теологических наук.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные вопросы теологии, сакральные тексты конфессий, информацию о теологических проблемах в мировых и национальных религиях, анализируют место и роль религии в современном обществе, условия и правила проведения религиозных обрядов и культов, острые проблемы связанные с разногласиями в вопросах вероучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: систематизировать вопросы теологии, применять на практике полученные знания.
.
Результат обучения 1) Распознавать основные вопросы теологии.
Арабский язык
История конфессий
Конфессиональное вероучение
Конфессиональное право
Коран
Новые религиозные движения
Основы теологических знаний
Религия и течения
Сакральные тексты
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Теология ислама
Теология христианства
Хадис
Чтение религиозных текстов на арабском языке
Критерии оценки:
1. Изучает основы истории теологии.
2. Владеет базовыми принципами использования теологических знаний для социально –практической деятельности.
3.Объясняет учение и историю формирования, развития теологического учения.
Результат обучения: 2) Разъяснять сакральные тексты конфессий.
Критерии оценки:
1. Изучает теоретические принципы сакральных текстов.
2. Рассматривает традиции теологического толкования сакральных текстов.
3. Раскрывает содержание и структуру сакральных текстов.
4. Владеет информацией об истории происхождения сакральных текстов.

8. Ораза түрлерін жіктейді.
9. Зекет түрлері мен қағидалары туралы ақпарат береді.
10. Қажылық түрлерін түсіндіреді.
11. Неке қию (никах) туралы ақпаратты меңгереді.
12. Намаздың барлық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ислам тарихы туралы ақпаратты меңгереді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам тарихының мәнін және хронологиясын талдайды.
2. Джахилия кезеңін сипаттайды.
3. Мұхаммед пайғамбардың (оған Алланың игілігі мен сәлемі болсын) пайғамбарлық кезеңін сипаттайды.
4. Хулафа Рашидин кезеңдері туралы ақпаратты біледі.
5. Исра және Миградж оқиғалары туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ислам рәсімдері мен ғибадаттарын (Ибадат) өткізу шарттары мен ережелерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам рәсімдері мен ғибадат түрлерін (Ибадат) жіктейді.
2. Ислам рәсімдері мен ғибадат (Ибадат) ерекшеліктерін түсінеді.
3. Рәсімдер мен ғибадаттар (Ибадат) туралы ақпаратты біледі.
4. Исламдағы рәсімдер мен ғибадаттардағы (Ибадат) ұнамсыз әрекеттерді ажырата алады.
5. Исламдағы рәсімдер мен ғибадаттарды (Ибадат) бұзатын жағдайларды жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ислам ғылымдарын тану негіздерінің әдістемесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам құқығының (усуль аль-фикх) теориясы мен әдістемесінің негіздерін меңгереді.
2. "Хадистанудың (Мусталах аль-хадис)" негізгі дереккөздерімен, танымал хадистанушы-ғалымдардың жинақтарымен таныстырады.
3. Сүнниттік бағыттағы діни-құқықтық мектептердің сенім догмаларын (Ақиданы) зерттейді.
4. Исламның догматикалық дін ілімдік ғылымының негізінде жатқан анықтамалар мен діни формулаларды түсінеді.
5. Ислам сенім негіздерін (Ақиданы) меңгереді.
6. Сенім ілімінің негізгі қағидаларын баяндайды, ислам терминологиясын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ислам ілімінің маңызды салаларының бірі ретінде сопылық фалсафасының мәнін ашу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам іліміндегі маңызды салалардың бірі ретінде тасаууфтың мәнін ашу арқылы ислам теологиясы саласында кәсіптік білім алу үшін мистицизм мен тасаууфтың негізгі қағидаларын талдауды қалыптастырады.
2. Сопылық саласында кәсіптік құзіреттерді меңгереді.
3. Дін мен фалсафаға қатысты еркін ойдың қалыптасу және даму кезеңдерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 6) Құран түсіндірмесін (Тәпсір) пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құран сүрелерін түсіндірудің теориялық қағидаларын зерттейді.
2. Құран сүрелерін түсу тарихы туралы ақпаратты меңгереді.
3. Сүрені түсіндіру білімін меңгереді.
4. Құран аудармаларын және онымен байланысты шариат нормаларын талдайды.
5. Құран аяттарының мағынасына ана тілінде түсініктеме береді.
Оқыту нәтижесі: 7) Дәстүрлі исламның сенім ілімі саласында жүйелі және терең білімдерді қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Имам Абу Джафар Ат-Тахауидің араб тіліндегі ақида мәтінінің әр сөйлемін, және Имам Агзам Абу Ханифаның (оған Алла разы болсын) кітабын, "Уасиату Аби Ханифа", сондай-ақ, имам Акмалюддин әл-Бабиртидің кітабының түсіндірмесіне сәйкес түсініктемені түсінеді.
2. Сүнниттік догмаларының негізгі баптарын түсіндіреді.
3. Құраннан және Сүннеттен дәлелдер қолданады.
КҚ 4. Теологияның негізгі мәселелерін жүйелеу.
КМ 04. Теологияның негізгі мәселелерін жүйелеу.
Бұл модуль әлемдік және ұлттық діндердің іргелі қағидаларын зерттеу, теолог мамандығының әлеуметтік маңызын түсіну, пән туралы, негізгі теологиялық ғылымдардың қағидалары, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы жалпы түсініктер алу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теологияның негізгі мәселелерін, конфессиялардың сакралды мәтіндерін, әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты меңгереді, діннің қазіргі әлемдегі орны мен ролін, діни рәсімдер мен ғибадаттарды өткізудің шарттары мен ережелерін, сенім ілімі мәселесіндегі келіспеушіліктермен байланысты өзекті проблемаларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар теология мәселелерін жүйелеуді, алған білімдерін тәжірибеде қолдануды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі 1) Теологияның негізгі мәселелерін ажырату.
Араб тілі
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Құран
Жаңа діни қозғалыстар
Теология білімінің негіздері
Дін және ағымдар
Сакралды мәтіндер
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Ислам теологиясы
Христиан теологиясы
Хадис
Араб тіліндегі діни мәтіндерді оқу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теология тарихының негіздерін зерттейді.
2. Әлеуметтік-тәжірибелік қызмет үшін теологиялық білімдерді пайдаланудың базалық қағидаларын меңгереді.
3. Теология ілімін және оны қалыптасу, даму тарихын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Конфессиялардың Сакралды мәтіндерін түсіндіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сакралды мәтіндердің теориялық қағидаларын зерттейді.
2. Сакралды мәтіндерді теологиялық түсіндірудің дәстүрлерін қарастырады.
3. Сакралды мәтіндердің мазмұнын және құрылымын ашады.
4. Сакралды мәтіндердің пайда болу тарихын меңгереді.
5. Сакралды мәтіндердің тілі туралы ақпарат береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік және ұлттық діндердегі теологиялық проблемалар туралы ақпаратты зерттейді.
2. Діннің қазіргі әлемдегі орны мен ролін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлемдік діндердің діни рәсімдері мен ғибадаттарын өткізудің шарттары мен ережелерін игеру .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Діни рәсімдер мен ғибадаттарды өткізудің ерекшеліктерін түсінеді.
2. Діни рәсімдер мен ғибадаттарды өткізудің шарттары мен ережелері туралы ақпаратты меңгереді.
3. Сенім ілімі мәселесіндегі келіспеушіліктерге байланысты өзекті проблемаларды талдайды.
4. Діни рәсімдер мен ғибадат түрлерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ислам рәсімдері мен ғибадаттарды (Ибадат) өткізудің шарттары мен ережелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ислам рәсімдері мен ғибадаттарды (Ибадат) өткізудің шарттары мен ережелерінің ерекшеліктерін түсінеді.
2. Рәсімдер мен ғибадаттар (Ибадат) туралы ақпаратты меңгереді: намаз түрлері және намаздың барлық түрлерін оқу, неке қию рәсімі (никах), оразаның түрлері, зекет, құрбандық шалу рәсімі, қажылық және умра.
3. Ислам рәсімдері мен ғибадат (Ибадат) түрлерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Исламдағы сенім ілімі және құқық мәселелеріндегі келіспеушіліктермен байланысты өткір проблемаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Келіспеушіліктердің негізсіздігін, кері пікірге жататындығын көрсететін дәйектер келтіреді.
2. Келіспеушіліктердің туындау себептерін түсіндіреді.
3. Ханафи мазһабына сай жазылған классикалық құқық мәтіндерін түсіндіреді.
4. Деструктивті діни ағымдарға қарсы жүйелі және мақсатты діни-ағарту жұмысын жүргізеді.

5. Владеет информацией о роли традиции в мировом сообществе.
6. Систематизирует полученные сведения о традициях мировых религий.
Результат обучения: 2) Выстраивать и реализовывать перспективные линии профессионального саморазвития и самосовершенствования.
Критерии оценки:
1. Использует основы теологических знаний в процессе духовно-нравственного развития
2. Анализирует конкретные ситуации, проводит анализ ежемесячных индивидуальных бесед, консультаций, тестирований, подбора литературы, показа видеофильмов вовлеченных в деструктивные религиозные организации.
3. Совершенствует профессиональное мастерство, проявляет заинтересованность и трудолюбие.
4. Ориентируется в системе подходов к решению стандартных задач профессиональной деятельности теолога, конструктивно и критически действует в соответствии логикой.
Результат обучения: 3) Проводить анализ и интерпретацию религиозных проблем с позиции истории религиозных традиций.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию о религиозных традициях мировых религий существующих в Казахстане.
2. Анализирует сущностные отличия ислама от монотеистических религий.
3. Проверяет материалы печатных и электронных средств массовой информации призывающие к возрождению невежественных традиций.
4. Выясняет причины возникновения разногласий в религиозных традициях.
5. Комментирует правильные и неправильные традиции во имя сохранения единства народной культуры.
6.Объясняет социальные функции и роль религиозных традиций в обществе.
7. Разъясняет государственно-конфессиональные отношения в республике, светских принципов государственного устройства и сохранению межконфессионального согласия.
8. Предоставляет аргументы, показывающие необоснованность разногласий в религиозных традициях.
Результат обучения: 4) Вести межрелигиозный диалог.
Критерии оценки:
1. Рассматривает межрелигиозный диалог как один из важнейших инструментов поддержания мира и согласия между народами и нациями.
2. Призывает представителей всех религий и этнических групп к недопущению конфликтов на основе культурных и религиозных различий.
3. Формирует толерантсность конфессионального диалога.
Результат обучения: 5) Работать с информационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Определяет достоверность информации.
2. Соблюдает принципы интернет сообществ.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Проводит разъяснительную работу в социальных сетях (vk.​com, facebook.com, twitter.com, "Одноклассники", "Мой мир" и т.д.) по профилактике религиозного экстремизма, продвижению светских принципов развития страны, обеспечению межконфессионального согласия.

5. Халық мәдениетінің бірлігін сақтау мақсатында дұрыс және бұрыс дәстүрлерге түсініктеме береді.
6. Діни дәстүрлердің қоғамдағы әлеуметтік функциялары мен ролін түсіндіреді.
7. Республикадағы мемлекеттік-конфессиялық қатынастардың, мемлекет құрылымының зайырлы қағидаларын және конфессияаралық келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді.
8. Діни дәстүрлердегі келіспеушіліктердің негізсіздігін көрсететін дәйектер ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 4) Дінаралық диалог жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дінаралық диалогты халықтар мен ұлттар арасындағы бейбітшілік пен келісімді сақтаудың маңызды құралдардың бірі ретінде қарастырады.
2. Барлық діндер мен этникалық топтардың өкілдерін мәдени және діни айырмашылықтардың негізіндегі қақтығыстарға жол бермеуге шақырады.
3. Конфессионалды диалогтың толеранттылығын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақпараттық технологиялармен жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттың шынайылығын анықтайды.
2. Интернет қоғамдастықтардың қағидаларын ұстанады.
3. Сайттарды бағалайды және талдайды.
4. Әлеуметтік желілерде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді(vk.​com, facebook.com, twitter.com, "Одноклассники", "Мой мир" және т.б.) діни экстремизмнің алдын алу, ел дамуының зайырлы қағидаларын ілгерілету, конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету бойынша.
5. Әлеуметтану және діннің негізгі типтері туралы көзқарас қалыптастырады.
6. Ғылыми талдауды қолданбалы және теориялық информатика ретінде қабылдау үшін объективті түрткілер қалыптастырады.
КҚ 6. Кәсіптік қызмет нысандарымен байланысты әлеуметтік-тәжірибелік қызмет міндеттерін шешуде теологиялық білімдерді пайдалану
КМ 06. Кәсіптік қызмет нысандарымен байланысты әлеуметтік-тәжірибелік қызмет міндеттерін шешуде теологиялық білімдерді пайдалану
Бұл модуль әлемдік діндердің рухани құндылықтарын және сенім ілімін түсіндіру үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар поликонфессиялық және полиэтникалық ортада түрлі сенімдері бар адамдардың толерантты өзара қарым-қатынастарының канондық негіздемелерін, сакралды мәтіндердің тарихи және әлеуметтік қолдану тұрғысында оларды түсінуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар білім алушылар діни ұйымдардың өкілдерімен ынтымақтастық жасайды және оларды әлеуметтік маңызды міндеттерді шешу және әлеуметтік жобаларды орындау үшін бірлескен қызметке тартады; діни көзқарастары әр түрлі адамдармен толерантты қатынастар орнатуды; түрлі әлеуметтік топтардың өкілдерімен тұлғааралық және іскерлік қатынастарды қолдауды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты қабылдауға және талдауға қабілетті ойлау мәдениетін қалыптастыру.
Дін туралы мемлекеттік заңнама
Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар
Конфессиялар тарихы
Конфессиялық сенім ілімі
Конфессиялық құқық
Логика
Жаңа діни қозғалыстар
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Діни философия
Сакралды мәтіндер
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметтегі міндеттерді шешу үшін қажет діни міндеттер мен тыйымдарды зерттейді.
2. Дін психологиясы пәнінің мәнін ашады.
3. "Дін" әлеуметтік феноменіне қатынас бойынша арнайы психологиялық ұстанымды қалыптастырады.
4. Психология ғылымының түрлі салалары бойынша білімдерді жүйелендіреді, психиканың бірыңғай заңдылықтарын анықтайды.

5. Принимает активное участие в деятельности конфессий.
6. Актуализирует представления в области теологии.
7. Использует теологические знания для разрешения конфликтов на религиозной, этнической и национальной почве, в сфере профилактики и противодействия экстремизму, терроризму и иной деструктивной деятельности религиозных групп.
Результат обучения: 4) Проходить производственно-ознакомительную практику.
Критерии оценки:
1. Участвует в работе студенческих, молодежных, духовно-просветительских, социально-креативных программах.
2. Соблюдает нормы этики, особенности нравственного воспитания.
3. Сочетает, при прохождении практики, современные и традиционные методики для обеспечения качества проведения религиоведческой экпертизы.
Результат обучения: 5) Определять основы христианской религии.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об основных направлениях христианства (православие, католицизм, протестантизм), распространение христианства в Казахстане, православная церковь в Казахстане, католицизм и протестантизм в Казахстане; методизм; Христиане Евангелия; Адвентисты седьмого дня; Свидетели Иеговы; Белое братство; идеологии и принципы; поклонения и религиозные праздники.
2. Разъясняет теологические этапы развития христианства.
3. Информирует о духовно-нравственных основах христианства. 4. Поясняет отношение христианства к обществу.
5. Информирует о духовно-нравственных основах христианства. 6. Поясняет отношение христианства к обществу. 7. Объясняет виды поклонения в христианстве.
Результат обучения: 6) Определять основы иудаизма.
Критерии оценки:
1. Разъясняет теологические этапы развития иудаизма.
2. Информирует о духовно-нравственных основах иудаизма.
3. Поясняет отношение иудаизма к обществу.
4. Объясняет виды поклонения в иудаизме.
Результат обучения: 7) Определять основы буддизма и индуизма.
Критерии оценки:
1. Разъясняет теологические этапы развития буддизма и индуизма.
2. Объясняет вероучение, культ и мистику буддизма и индуизма.
3. Информирует об отношении буддизма и индуизма к другим религиям.
ПК 8. Проводить учебно-воспитательную работу в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
ПМ 08. Проведение учебно-воспитательной работы в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения учебно-воспитательной деятельности в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: базовый материал в области теологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: преподаванию теологических дисциплин в образовательных и просветительских организациях, интегрировать базовый материал в области теологии и духовно нравственной культуры в просветительскую деятельность в образовательных и просветительских организациях различного уровня и типа.
Результат обучения: 1) Владеть систематическими и глубокими знаниями в области теологии и религиоведения.
Государственное законодательство о религии
История конфессий
Культура и религия
Методика преподавания теологии
Новые религиозные движения
Педагогика и психология
Психология религии
Религиозная философия
Современные информационные технологии
Социология религии
Сравнительно-теологические исследования
Этика мировых и национальных религий
Критерии оценки:
1. Использует основные принципы педагогических технологий.

5. Конфессиялардың қызметіне белсенді түрде қатысады.
6. Теология саласындағы көзқарастарын өзектендіреді.
7. Діни, этникалық және ұлттық негіздегі қақтығыстарды шешу үшін, эсктремизмнің, тероризмнің және діни топтардың басқа деструктивті қызметінің алдын алу және оларға қарсы тұру саласында теологиялық білімдерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік-танысу практикасынан өту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Студенттік, жастардың, рухани-ағартушылық, әлеуметтік-креативті бағдарламаларға қатысады.
2. Этика нормаларын, адамгершілік тәрбие ерекшеліктерін ұстанады .
3. Пратикадан өту кезінде дінтанушылық сараптама өткізудің сапасын қамтамасыз ету үшін заманауи және дәстүрлі әдістемелерді үйлестіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Христиан дінінің негіздерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Христиандықтың негізгі бағыттары (православтық, католиктік, протестанттық), христиандықтың Қазақстанда таралуы, Қазақстандағы православ шіркеуі, Қазақстандағы католиктік және протестанттык; методизм; Інжіл христиандары; Жетінші күн адвентистері; Ехоба куәгерлері; Ақ бауырластық; идеологиялар және қағидаларды; табыну және діни мерекелер туралы ақпаратты меңгереді.
2. Христиандықтың дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
3. Христиандықтың рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді. 4. Христиандықтың қоғамға деген көзқарасын айқындайды.
5. Христиандықтың рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
6. Христиандықтың қоғамға деген көзқарасын айқындайды.
7. Христиандықтағы құлшылық түрлерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 6) Иудей дінінің негіздерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Иудей діні дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
2. Иудей діннің рухани-адамгершілік негіздері туралы ақпарат береді.
3. Иудейлік діннің қоғамға деген көзқарасын айқындайды.
4. Иудей дініндегі құлшылық түрлерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Буддизм мен индуизм негіздерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Буддизм және индуизм дамуының теологиялық кезеңдерін түсіндіреді.
2. Буддизм және индуизм сенім ілімі ғибадатын және мистикасын түсіндіреді.
3. Буддизм және индуизмнің басқа діндерге деген көзқарасы туралы ақпарат береді.
ПК 8. Түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу.
КМ 08. Түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу.
Бұл модуль түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағартушы ұйымдарда оқыту-тәрбие жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теология саласындағы базалық материалды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар білім беру және ағарту ұйымдарында теология пәндерін оқытуды, теология және рухани-адамгершілік мәдениет саласындағы базалық материалды түрлі деңгей мен типтегі білім беру және ағарту ұйымдарындағы ағарту қызметіне кіріктіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теология және дінтану саласында жүйелі және терең білімді меңгеру.
Дін туралы мемлекеттік заңнама.
Конфессиялар тарихы
Мәдениет және дін
Теологияны оқыту әдістемесі
Жаңа діни қозғалыстар
Педагогика және психология
Дін психологиясы
Діни философия
Заманауи ақпараттық технологиялар
Дін социологиясы
Салыстырмалы-теологиялық зерттеулер
Әлемдік және ұлттық діндер этикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогика технологияларының негізгі қағидаларын пайдаланады.

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Юрист"
ПК 1. Владеет профессиональной юридической терминологией и правовым понятийно-категориальным аппаратом
ПМ 01. Владение профессиональной юридической терминологией и правовым понятийно-категориальным аппаратом в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает: знания, умения и навыки, необходимые для изучения закономерностей возникновения и развития государства и права, основных правовых понятий; предмета и метода правового регулирования отраслей права.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные государственно-правовые понятия, юридическую терминологию, приемы толкования, формы реализации правовых норм, отрасли права.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять юридические понятия в практической деятельности, юридически правильно квалифицировать факты и обстоятельства, связанные с применением законодательства, толковать и применять законы и другие нормативные правовые акты.
Результат обучения: 1) Оперировать юридическими понятиями и категориями.
История государства и права Республики Казахстан
Основы теории государства и права
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия юриспруденции.
2. Владеет основными понятиями в практической деятельности.
3. Создает стандартные юридические формулировки.
4. Определяет периодизацию истории государства и права Республики Казахстан.
5. Вырабатывает научные предположения о перспективах и тенденциях государственных правовых явлений.
6. Использует базовые основы юридической лексики, ее содержание, значение и возможность применения по ведущим направлениям профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Разграничивать отрасли права по предмету и методу правового регулирования.
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи и цели дисциплины.

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Заңгер" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік заң терминологиясын және құқықтық ұғымдық-категориялық аппаратты меңгереді
КМ 01. Құқық қолдану және басқа да кәсіптік қызмет саласында құқықтық лексикамен терминологияны қолдану
Бұл модуль мемлекет пен құқықтың құрылу заңдылықтары мен дамуын; негізгі құқықтық түсініктерді; құқық салаларын құқықтық реттеу пәні мен әдісін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар негізгі мемлекеттік құқықтық түсініктерді, құқықтық технологияны, түсіндіру тәсілдерін, құқықтық нормаларды іске асыру нысандарын; құқық салаларын меңгереді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық түсініктерді практикалық қызметте пайдалануды, заңнаманы пайдаланумен байланысты деректер мен жағдайларды құқықтық тұрғыдан дұрыс жіктеуді; заңдар мен басқа да нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру мен қолдануды меңгереді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құқықтық түсініктер мен категорияларға сүйену.
Қазақстан мемлекетінің тарихы мен құқығы
Мемлекет және құқық теориясының негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқықтанудың негізгі түсініктерін түсінеді.
2. Практикалық қызметте негізгі түсініктерді біледі.
3. Стандартты құқықтық тұжырымдамалар жасайды.
4. Қазақстан Республикасының мемлекет және құқық тарихының кезеңділігін анықтайды.
5. Мемлекеттік құқықтық құбылыстардың перспективалары мен қарқыны туралы ғылыми пайымдаулар әзірлейді.
6. Құқықтық лексиканың базалық негіздерін, оның мазмұнын, мағынасын және кәсіптік қызметтің жетекші бағыттары бойынша қолдану мүмкіндіктерін пайдаланады.
Оқыту нәтижелері: 2) Құқықтық реттеу пәні мен әдісі бойынша құқық салаларын белгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Пәннің негізгі міндеттері мен мақсаттарын түсінеді.

2. Владеет определением предмета и метода правового регулирования различных отраслей права.
3. Работает с нормативными правовыми актами.
4. Характеризует отрасли права.
Результат обучения: 3) Владеть приемами толкования, формами реализации правовых норм и стадиями применения норм права.
Критерии оценки:
1. Определяет виды норм права и правоотношений.
2. Исследует структуру правовой нормы и выделяет ее составные части.
3. Анализирует основные стадии процесса применения норм права.
4. Определяет виды приемов толкования норм права.
5. Характеризует части правоприменительного акта.
Результат обучения: 4) Исследовать и анализировать государственные правовые явления.
Критерии оценки:
1. Понимает государственные правовые явления.
2. Владеет юридической информацией и действующим законодательством.
3. Анализирует и классифицирует правовые нормы по отраслям права.
4. Анализирует этапы развития государства и права Республики Казахстан в разные периоды.
5. Прослеживает основные закономерности возникновения, развития и функционирования государства и права.
6. Выделяет систему отраслей права.
7. Определяет форму государства.
8. Характеризует механизм (аппарат) государства и функции государства.
Результат обучения: 6) Анализировать и характеризовать содержание основных категорий юриспруденции.
Критерии оценки:
1. Понимает специфическую юридическую терминологию.
2. Владеет основными юридическими понятиями категориями, образующими информационно-методологическую базу.
3. Применяет основные категории юриспруденции в практической деятельности.
4. Владеет формами реализации норм права.
ПК 2 Подготавливает, составляет и обрабатывает правовые и деловые документы
ПМ 02 Подготовка, составление и обработка правовых и деловых документов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления юридических документов в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
способы и приемы обработки правовой информации, правовой документации с применением информационных компьютерных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать методы автоматизации создания и обработки правовых документов на государственном языке.
Результат обучения: 1) Использовать основные понятия делопроизводства и автоматизированной обработки правовй информации в профессиональной деятельности.
Автоматизированная обработка правовой информации, Делопроизводство на государственном языке
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Применяет в профессиональной деятельности понятия делопроизводства .

2. Құқықтың түрлі салаларын құқықтық реттеу пәні мен әдісін меңгереді.
3. ҚҰқықтық актілердің нормативтерімен жұмыс істейді.
4. Құқық салаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Түсіндіру тәсілдерін, құқықтық нормаларды іске асыру нысандары мен құқық нормаларын пайдалану сатыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқық пен құқықтық қатынастардың нормаларының түрлерін анықтайды.
2. Құқықтық норманың құрылымын зерттейді және оның құрамдас бөліктерін бөліп көрсетеді.
3. Құқық нормаларын қолдану процесінің негізгі сатыларын талдайды.
4. Құқық нормаларын түсіндіру тәсілдерінің түрлерін анықтайды.
5. Құқық қолдану актілерінің бөліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Мемлекеттік құқықтық құбылыстарды зерттеу және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік құқықтық құбылыстарды түсінеді.
2. Құқықтық ақпарат пен қолданыстағы заңнаманы меңгереді.
3. Құқық салалары бойынша құқықтық нормаларды талдайды және жіктейді.
4. Әртүрлі кезеңдерде Қазақстан Республикасында мемлекет пен құқықтың даму кезеңдерін талдайды.
5. Мемлекет пен құқықтың қалыптасуының, дамуы мен қызмет етуінің негізгі заңдылықтарын бақылайды.
6. Құқық салалары жүйесін ажыратады.
7. Мемлекет нысанын анықтайды.
8. Мемлекет механизмін (аппарат) және мемлекет функцияларын сипаттайды.
Оқыту нәтижелері: 6) Құқықтанудың негізгі категорияларының мазмұнын талдау және сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Спецификалық құқықтық терминологияны түсінеді.
2. Ақпараттық-әдістемелік базаны қалыптастыратын негізгі құқықтық түсініктерді меңгереді.
3. Практикалық қызметте құқықтанудың негізгі категорияларын қолданады.
4. Құқық нормаларын іске асыру нысандарын меңгереді.
КҚ 2 Құқықтық және іскерлік құжаттарды дайындау, жасау және өңдеу
КМ 02 Құқықтық және іскерлік құжаттарды дайындау, жасау және өңдеу
Бұл модуль кәсіптік қызметте құқықтық құжаттарды жасауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құқықтық ақпаратты, құқықтық құжаттаманы ақпараттық компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, өңдеу тәсілдері мен амалдарын үйренеді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық құжаттарды мемлекеттік тілде жасау мен өңдеуді автоматтандыру әдістерін пайдалануды меңгереді.
Оқыту нәтижелері: 1) Кәсіптік қызметте іс жүргізудің негізгі түсініктерін және құқықтық ақпаратты автоматты түрде өңдеуді пайдалану. .
Құқықтық ақпаратты автоматты түрде өңдеу, Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Іс жүргізу негіздерін және құқықтық ақпаратты автоматты түрде өңдеу негіздерін түсінеді.

2. Владеет програмным обеспечением.
3. Использует методы автоматизации создания и обработки правовых документов.
Результат обучения: 2) Владеть навыками работы с документами правового характера с использованием информационных компьютерных технологий.
Критерии оценки:
1. Использует компьютерную технику и технологии для обработки, хранения и передачи данных.
2. Владеет способами и методами создания правовых документов.
3. Применяет существующие стандарты оформления правовых документов
4. Извлекает необходимую информацию из сети Интернет.
Результат обучения: 3) Составлять и оформлять правовые документы.
Критерии оценки:
1. Понимает виды и реквизиты документов.
2. Владеет способами оформления правовых документов.
3. Готовит правовые документы с использованием обязательных реквизитов и соответствующих для них форматов.
4. Составляет документы правового характера.
5. Использует информационные технологии, програмное обеспечение в сфере профессиональной деятельности.
6. Владеет методами поиска, анализа и отбора необходимой информации.
7. Владеет методикой составления и оформления документов правового характера.
8. Применяет процедуру подготовки юридических документов и документов делового характера (оформление и размещение реквизитов; текст; гриф; место, время, дата составления документа; печать; лицо, составившее его).
9. Использует существующие стандарты оформления правовых документов
ПК 3. Анализирует юридические нормы и правовые отношения в сфере профессиональной деятельности
ПМ 03. Анализ юридических норм и правовых отношений в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа, применения и реализации правовых норм в соответствующих сферах профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: отрасли права, основные понятия и терминологию, общественные отношения, регулируемые отраслями права; нормы отраслей права; действующее законодательство.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с литературой и нормативными правовыми актами в области различных отраслей права, решать ситуационные задачи, свободно ориентироваться в действующем законодательстве.
Результат обучения: 1) Анализировать и применять основные понятия конституционного права.
Конституционное право
Правоохранительные органы
Административное право
Основы финансового права
Основы налогового права
Экологическое право
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Выделяет общественные отношения, регулируемые конституционным правом.
2. Характеризует основы конституционного строя Республики Казахстан, правовой статус человека и гражданина, три ветви власти.
3. Определяет конституционные принципы организации и деятельности органов государства, основами местного самоуправления в Республике Казахстан.

2. Бағдарламалық қамсыздандыруды меңгереді.
3. Құқықтық құжаттарды жасау мен өңдеуді автоматтандыру әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Ақпараттық компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, құқықтық сипаттағы құжаттармен жұмыс істеу машықтарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мәліметтерді өңдеу, сақтау және тарату үшін компьютерлік техника мен технологияны түсінеді.
2. Құқықтық құжаттарды жасау тәсілдерін және әдістерін меңгереді.
3. Құқықтық құжаттардың қолданыстағы стандарттарын қолданады.
4. Қажетті ақпаратты Интернет желісінен алады.
Оқыту нәтижелері: 3) Құқықтық құжаттарды жасау және рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құжаттардың түрлері мен деректемелерін түсінеді.
2. Құқықтық құжаттарды рәсімдеу жолдарын біледі.
3. Міндетті деректемелер мен оларға тиісті нысандарды пайдалана отырып, құқықтық құжаттарды дайындайды.
4. Құқықтық сипаттағы құжаттарды жасайды.
5. Кәсіптік қызмет саласында ақпараттық технологияларды, бағдарламалық қамсыздандырды пайдаланады.
6. Қажетті ақпаратты іздеу, талдау және іріктеу әдістерін біледі.
7. Құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау және рәсімдеу әдістемесін біледі.
8. Құқықтық және іскерлік сипаттағы құжаттарды дайындау процедурасын қолданады (деректемелерді рәсімдеу және орналастыру; мәтін; таңба; құжатты жасау орны, уақыты, күні; мөр; оны жасаған тұлға).
9. Құқықтық құжаттарды рәсімдеудің қолданыстағы стандарттарын пайдаланады.
КҚ 3. Кәсіптік қызмет саласында заң нормалары мен құқықтық қатынастарды талдайды
КМ 03. Кәсіптік қызмет саласында заң нормалары мен құқықтық қатынастарды талдау
Бұл модуль кәсіптік қызметтің тиісті салаларында құқықтық нормаларды талдау, қолдану және іске асыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипатайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі түсініктерді және терминологияны, құқық салаларымен реттелерін қоғамдық қатынастарды; құқық салаларының нормаларын; қолданыстағы заңнаманы меңгереді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтың түрлі салаларында әдебиетпен және нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істеуді, ситуациялық міндеттерді шешуді, қолданыстағы заңнаманы оңай түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Конституциялық құқықтың негізгі түсініктерін талдау және қолдану.
Конституциялық құқық
Құқық қорғау органдары
Әкімшілік құқық
Қаржы құқығының негіздері
Салық құқығының негіздері
Экологиялық құқық
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Конституциялық құқықпен реттелетін қоғамдық қатынасты ажыратады.
2. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымының негіздерін, адам мен азаматтың құқықтық мәртебесін, биліктің үш тармағын сипаттайды.
3. Мемлекет органдарын ұйымдастыру мен қызметтерінің конституциялық принциптерін, Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқару органдарының негізін анықтайды.

4. Выделяет политико-правовые особенности развития конституционных правовых институтов и методов конституционного регулирования.
5. Анализирует нормативные правовые акты по конституционному праву.
6. Обобщает и сравнивает действующее законодательство.
Результат обучения: 2) Ориентироваться в системе и организации деятельности правоохранительных органов.
Критерии оценки:
1. Владеет системой правоохранительных органов.
2. Понимает принципы организации и деятельности правоохранительных органов.
3. Определяет назначение и компетенцию каждого правоохранительного органа в Республике Казахстан.
4. Выделяет структуру правоохранительных органов в Республике Казахстан.
5. Ориентируется в законодательстве, регламентирующем деятельность правоохранительных органов.
Результат обучения: 3) Определять сущность и место административного права в системе права Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и содержание основных понятий и категорий административного права.
2. Выделяет субъектов административного права, состав административного правонарушения, принципы административной ответственности и стадии административного процесса.
3. Ориентируется в действующем административном законодательстве.
4. Выделяет специфику административного правового регулирования в основных сферах и отраслях государственного управления.
Результат обучения: 4) Применять нормы финансового и налогового права в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Оперирует основными понятиями и категориями финансового и налогового права.
2. Определяет нормы финансового законодательства, финансовые органы и их правовой статус.
3. Определяет налоговые нормы, систему и правовой статус налоговых органов.
4. Определяет виды налогов и их элементы.
5. Анализирует и применяет правовые нормы налогового и финансового законодательства.
6. Ориентируется в условиях постоянного изменения правовой базы.
7. Анализирует и решает юридические проблемы в сфере налоговых и финансовых правоотношений.
Результат обучения: 5) Определять направления деятельности государства в области правого регулирования природопользования и охраны окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику экологических отношений.
2. Выделяет эколого-правовой режим использования и охраны природных ресурсов.
3. Выделяет особенности правового регулирования отдельных институтов экологического права.
4. Применять экологические правовые нормы в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 6) Совершать юридические действия в точном соответствии с законом и применением норм права.
Критерии оценки:

4. Конституциялық құқықтық институттардың дамуының және конституциялық реттеу әдістерінің саяси-құқықтық ерекшеліктерін ажыратады.
5. Нормативтік-құқықтық актілерді конституциялық құқықтарды талдайды. 6.Қолданыстағы заңнаманы жалпылайды және салыстырады.
Оқыту нәтижелері: 2) Құқыққорғау органдары жүйесінен және қызметін ұйымдастырудан хабардар.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқыққорғау органдарының жүйесін меңгереді.
2. Құқыққорғау органдарын ұйымдастыру мен қызметінің принциптерін түсінеді.
3. Қазақстан Республикасында әрбір құқыққорғау органдарының мақсаты мен құзыреттілігін анықтайды.
4. Қазақстан Республикасындағы құқыққорғау органдарының құрылымын ажыратады.
5. Құқыққорғау органдарының қызметтерін реттейтін заңнамадан хабардар.
Оқыту нәтижелері: 3) Әкімшілік құқықтың Қазақстан Республикасының құқық жүйесіндегі мәні мен орнын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Негізгі түсініктердің мағынасы мен мазмұнын түсінеді.
2. Әкімшілік құқық субъектісін, әкімшілік құқықбұзушылықтың құрамын, әкімшілік жауапкершілік принциптерін және әкімшілік процестің сатыларын ажыратады.
3. Қолданыстағы әкімшілік заңнаманы біледі.
4. Мемлекеттік басқарудың негізгі салалары мен сфераларында әкімшілік құқықтық реттеу спецификасын біледі.
Оқыту нәтижелері: 4) Кәсіптік қызметте қаржылық және салықтық құқық нормаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қаржылық және салықтық құқықтың негізгі түсініктеріне және категорияларына сүйенеді.
2. Қаржы заңнамасының нормаларын, қаржы органдарын және олардың құқықтық мәртебелерін анықтайды.
3. Салықтық нормаларды, жүйені және салық органдарының құқықтық мәртебесін анықтайды.
4. Салық түрлері мен олардың элементтерінің түрлерін анықтайды.
5. Салық және қаржы заңнамасының құқықтық нормаларын талдайды және қолданады.
6. Құқықтық базаның ұдайы өзгеріп отыратынын біледі.
7. Салықтық және қаржылық ққықтық қарым-қатынас саласында құқықтық мәселелерді талдайды және шешеді.
Оқыту нәтижелері: 5) Табиғат пайдалануды құқықтық реттеу және қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттің қызметінің бағыттарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Экологиялық қатынастардың спецификасын түсінеді.
2. Табиғат ресурстарын пайдалану мен қорғаудың экологиялық-құқықтық режимін біледі.
3. Экологиялық құқықтың жекелеген институттарын құқықтық реттеу ерекшеліктерін біледі.
4. Кәсіптік қызметте экологиялық құқықтық нормаларды қолданады.
Оқыту нәтижелері: 6) Заңға сәйкес және құқық нормаларын пайдалана отырып, құқықтық іс-қимылдар жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Анализирует ситуации и принимает решения в соответствии с законом.
2. Использует логическое мышление при принятии конкретного решения.
3. Применяет действующее законодательство Республики Казахстан.
4. Работает с нормативной правовой базой.
5. Анализирует юридические факты и возникающие в связи с ними правовые отношения.
6. Дает правовую оценку квалификации дела.
7. Использует знания из различных отраслей для решения юридической ситуации.
ПК 4. Применяет и реализует нормы материального права в профессиональной деятельности
ПМ 04 Применение и реализация норм материального права в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения отраслей материального права; составления правовых документов; анализа различных правовых явлений, юридических фактов, правовых норм и правовых отношений; соблюдения профессиональной этики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные отрасли права; правовые отношения, регулируемые нормами материального права; основные понятия материальных отраслей права; приемы юридической техники, необходимые для составления юридических документов; навыки практического решения задач; правила поведения по отношению к клиентам, к коллегам, по отношению к профессии; культуру речи юриста.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать нормативные правовые акты, самостоятельно искать, анализировать и отбирать необходимую информацию, преобразовывать, сохранять и передавать ее, выявлять и анализировать проблему, аргументировать выводы и грамотно оперировать информацией, давать квалифицированные консультации; логически верно, аргументировано и ясно строить устную и письменную речь.
Результат обучения 1) Анализировать и применять основные положения гражданского и предпринимательского права.
Гражданское право,
Нотариат,
Предпринимательское право,
Трудовое право и право социальной защиты населения,
Уголовное право,
Банковское право,
Этика и психология деловых отношений
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает сферу гражданских правовых отношений.
2. Определяет предмет правового регулирования гражданского права.
3. Классифицирует сделки.
4. Определяет содержание гражданских правовых договоров, порядок их заключения и расторжения.
5. Выделяет основания наследования, порядок принятия наследства.
6. Определяет виды монополистической деятельности, цели, пределы государственного регулирования предпринимательства, формы и средства государственного регулирования предпринимательства.
7. Владеет навыками решения ситуационных задач.
Результат обучения 2) Владеть основными правилами совершения нотариальных действий.
Критерии оценки:

1. Жағдайды талдайды және заңға сәйкес шешім қабылдайды.
2. Нақты шешім қабылдау кезінде қисынды ойлау қабілетін пайдаланады.
3. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын қолданады.
4. Нормативтік құқықтық базамен жұмыс істейді.
5. Құқықтық фактілерді және оған байланысты туындаған құқықтық қатынастарды талдайды.
6. Істі квалификациялауға құқықтық баға береді.
7. Құқықтық жағдайды шешу үшін түрлі салалардағы білімін пайдаланады.
КҚ 4. Кәсіптік қызметте материалдық құқық нормаларын қолданады және іске асырады
КМ 04 Кәсіптік қызметте материалдық құқық нормаларын қолдану және іске асыру
Бұл модуль материалдық құқықтың салаларын анықтау; құқықтық құжаттар жасау; әртүрлі құқықтық құбылыстарды, құқықтық фактілерді, құқықтық нормалар мен құқықтық қатынастарды талдау; кәсіптік этиканы сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтың негізгі салаларын, материалдық құқық нормаларымен реттелетін құқықтық қатынастарды; құқықтың материалдық салаларыныңның негізгі түсініктері; құқықтық құжаттар жасау үшін қажетті құқықтық техника тәсілдерін; міндеттерді практикада шешу машықтарын; клиенттерге, әріптестерге қатысты, кәсібіне қатысты дұрыс тәртіпті; заңгердің сөйлеу мәдениетін меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар нормативтік-құқықтық актілерді пайдалануды; қажетті ақпаратты өз бетінше іздеуді, талдауды және іріктеуді, оны түрлендіруді, сақтауды және таратуды, мәселені анықтауды және талдауды, қорытындыларды дәлелдейді және сауатты жеткізуді, білікті консультациялар беруді; ауызша және жазбаша сөзді қисынды, дұрыс және анық жеткізуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері 1) Азаматтық және кәсіпкерлік құқықтың негізгі ережелерін талдау және қолдану.
Азаматтық құқық,
Нотариат,
Кәсіпкерлік құқық,
Еңбек құқығы және Халықты әлеуметтік қорғау құқығы,
Қылмыстық құқық,
Банктік құқық,
Этика және іскерлік қарым-қатынас психологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Азаматтық құқықтық қатынастар саласын түсінеді.
2. Азаматтық құқықты құқықтық реттеу пәнін анықтайды.
3. Мәмілелерді жіктейді.
4. Азаматтық құқықтық келісімдердің мазмұнын, оларды жасасу және бұзу тәртібін анықтайды.
5. Мұрагерлік негіздерін, мұрагерлікті қабылдау тәртібін біледі.
6. Монополиялық қызмет түрлерін, кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің шегін, мақсаттарын кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу нысандары мен құралдарын анықтайды.
7. Ситуациялық міндеттерді шешу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижелері 2) Нотариалды әрекеттер жасаудың негізгі ережелерін бледі.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает основные теоретические положения о нотариате.
2. Определяет правовой статус нотариуса.
3. Умеет толковать нормы материального и процессуального права при совершении нотариальных действий.
4. Свободно ориентируется во всех вопросах нотариальной деятельности.
5. Владеет общими правилами совершения нотариальных действий
Результат обучения 3) Применять на практике нормы трудового и пенсионного законодательства.
Критерии оценки:
1. Знает нормативные правовые акты, регулирующие трудовые и пенсионные отношения.
2. Определяет виды трудовых договоров, их содержание.
3. Ориентируется в системе, структуре трудового права.
4. Использует систематизированные теоретические и практические знания гуманитарных, социальных и экономических наук при решении социальных и профессиональных задач.
5. Использует терминологию трудового законодательства в процессе правоприменения.
6. Умеет разрешать конкретные практические ситуации.
Результат обучения 4) Юридически квалифицированно решать возникающие в ходе осуществления банковской деятельности вопросы и разрешать правовые споры.
Критерии оценки:
1. Знает особенности банковского права как отрасли права.
2. Выделяет правовое положение банков.
3. Определяет механизм правовой защиты банковской тайны.
4. Владеет правовым регулированием банковских кредитных и расчетных правоотношений, валютных операций и работы банка с ценными бумагами.
Результат обучения 5) Анализировать различные юридические факты, уголовные правоотношения, являющиеся объектами профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет юридической терминологией в сфере уголовного права.
2. Анализирует и характеризует различные виды правонарушений и наказаний.
3. Выделяет субьектов и обьектов уголовного права, признаки правонарушения, элементы состава правонарушения.
4. Анализирует и характеризует различные виды правонарушений и наказаний.
5. Разграничивает различные составы правонарушений.
6. Приобретает навыки работы с уголовно-правовыми актами.
7. Анализирует различные уголовно-правовые явления, уголовно-правовые нормы и отношения, являющиеся объектами профессиональной деятельности.
8. Владеет анализом правоприменительной и правоохранительной практики борьбы с преступностью.
9. Владеет методикой квалификации и разграничения различных видов правонарушений и отграничения их от иных правонарушений.
10. Анализирует и решает юридические проблемы
Результат обучения: 6) Применять профессиональную этику в трудовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает общие культурные и этические нормы, принятые в юридическом сообществе.

1. Нотариат туралы негізгі теориялық ережелерді біледі.
2. Нотариустың құқықтық мәртебесін анықтайды.
3. Нотариалдық әрекеттер жасау кезінде материалдық және процессуалдық құқық нормаларын түсіндіре біледі.
4. Нотариалдық қызмет туралы барлық мәселелерді біледі.
5. Нотариалдық қызмет етудің жалпы ережелерін біледі
Оқыту нәтижелері 3) Еңбек және зейнеткерлік заңнама нормаларын практикада қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Еңбек және зейнеткерлік заңнамаларды реттейтін нормативтік құқықтық актіледірді біледі.
2. Еңбек келісімшарттарының түрлерін және олардың мазмұнын анықтайды.
3. Еңбек құқығы жүйесін, құрылымын біледі.
4. Әлеуметтік және кәсіптік міндеттерді шешу кезінде гуманитарлық, әлеуметтік және экономикалық ғылымдардың жүйелендірілген теориялық және практикалық білімін пайдланады.
5. Құқық қолдану процесінде еңбек заңнамасының терминологиясын қолданады.
6. Нақты практикалық жағдайларды шеше алады.
Оқыту нәтижелері 4) Банктік қызмет кезінде туындайтын мәселелерді білікті шешу және құқықтық дауларды шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқық саласы ретінде банктік құқық ерекшеліктерін біледі.
2. Банктердің құқықтық ережелерін біледі.
3. Банктік құпияны құқықтық қорғау механизмін анықтайды.
4. Банктік кредиттік және есептікт құқықтық қатынастарды, валюталық операцияларды және банктің құнды қағаздармен жұмысын құқықтық реттей біледі.
Оқыту нәтижелері 5) Кәсіптік қызмет нысандары болып табылатын әртүрлі құқықтық фактілерді, қылмыстық құқықтық қатынастарды талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қылмыстық құқық саласындағы құқықтық терминологияны біледі.
2. Әртүрлі құқықбұзушылықтар мен жазалардың түрлерін талдайды және сипаттайды.
3. Қылмыстық құқық субъектілерін және объектілерін, құқықбұзушылық белгілерін, құқықбұзушылықтың құрамының элементтерін біледі.
4. Әртүрлі құқық бұзушылықтар мен жазаның түрлерін талдайды және сипаттайды.
5. Құқықбұзушылықтардың түрлі құрамдарын белгілейді.
6. Қылмыстық-құқықтық актілермен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
7. Кәсіптік қызмет нысандары болып табылатын әртүрлі қылмыстық-құқықтық құбылыстарды, қылмыстық құқықтық нормаларды және қатынастарды талдайды.
8. Қылмыспен күресте құқық қолдану және құқық қорғау практикасын талдай біледі.
9. Әртүрлі құқықбұзушылықтардың түрлерін және басқа құқық бұзушылықтардан ажырату біліктілігі мен шектеу әдісін біледі.
10. Құқықтық мәселелерді талдайды және шешеді.
Оқыту нәтижелері: 6) Еңбек қызметінде кәсіптік этиканы қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқықтық қоғамдастықта қабылданған жалпы мәдени және этикалық нормаларды біледі.

2. Понимает основные категории и задачи профессиональной этики.
3. Владеет коммуникативными навыками для эффективного общения.
4. Соблюдает профессиональную этику.
5. Аргументирует свою позицию во время дискуссий.
6. Понимает требования профессиональной этики и готовность поступать в соответствии с этими требованиями.
7. Соблюдает нормы деловой этики, владеет этическими и правовыми нормами поведения.
Результат обучения: 7) Применять коммуникативные умения юриста в практике публичных выступлений.
Критерии оценки:
1. Понимает речевые зтикетные стереотипы.
2. Владеет юридической терминологией, логикой, грамотностью, интеллектом.
3. Выступает публично.
4. Владеет навыками ведения конструктивного диалога.
5. Владеет ораторским искусством, грамотностью устной и письменной речи, публичным представлением результатов своей работы.
Результат обучения: 8) Проводить самостоятельное научное исследование проблемы гражданского права и уголовного права.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками изучения одного из вопросов, одной из проблем гражданского и уголовного права.
2. Владеет методами работы с нормативными правовыми актами, научной и юридической литературой.
3. Реализует навыки самостоятельной аналитической работы.
4. Имеет навыки логического анализа.
5. Выделяет цели и задачи для исследования.
6. Определяет актуальность исследования.
Результат обучения: 9) Составлять проекты правовых документов.
Критерии оценки:
1. Знает структуру гражданского правового договора, трудового договора, банковских договоров.
2. Владеет приемами составления правовых документов.
3. Работает с нормативными правовыми актами.
4. Анализирует нормативные правовые акты.
5. Оформляет различные виды сделок, завещаний, договоров, доверенностей
6. Применяет ссылки на конкретные правовые нормы в юридическом документе
Результат обучения: 10) Осуществляет консультирование по правовым вопросам.
1. Владеет приемами толкования правовых актов.
2. Анализирует и оценивает действующее законодательство.
3. Анализирует юридические факты и возникающие в связи с ними правовые отношения.
4. Использует нормативные правовые акты для применения нормы права к конкретной ситуации и консультирования.
5. Обосновывает решение проблемных ситуаций.
6. Принимает профессиональное решение по юридическому делу.
7. Излагает информацию, с использованием юридической терминологии.
ПК 5 Применяет нормы процессуальных прав к конкретной ситуации, подлежащей правовому анализу или решению
ПМ 05 Применение норм процессуальных прав к конкретной ситуации, подлежащей правовому анализу или решению
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и регистрации процессуальных правовых документов в профессиональной деятельности; применения норм проуессуального права; правильного применения правовой информации; развития логического мышления.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормы процессуальных прав; методы сбора, анализа и оценки информации, необходимой в правоприменительной деятельности; специфику норм права, регулирующих общественные отношения процессуальных отраслей; методику и тактику криминалистики; аналитические и логические навыки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать процессуальные нормы и отношения, входящие в область профессиональной деятельности; выделять особенности реализации отдельных процессуальных норм; осуществлять профессиональную деятельность на основе развитого правосознания, правового мышления и правовой культуры.
Результат обучения: 1) Применять нормы гражданского процесуального права и организации юридической службы в профессиональной деятельности.
Гражданское процессуальное право
Основы криминалисти ки
Уголовное процессуаль ное право
Логика
Организация юридической службы
Исполнитель ное производство
Судебное делопроизвод ство
Учебная практика Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Кәсіптік этиканың негізгі категориялары мен міндеттерін түсінеді.
3. Тиімді қарым-қатынас үшін коммуникативтік дағдыларды меңгереді.
4. Кәсіптік этика сақтайды.
5. Пікірталас кезінде өз позициясын дәлеледйді.
6. Кәсіптік этика талаптарын біледі және сол талаптарға сәйкес әрекет ет етуге дайын.
7. Іскерлік этика нормаларын сақтайды, тәртіптің этикалық және құқықтық нормаларын меңгереді.
Оқыту нәтижелері: 7) Көпшілік алдында сөз сөйлеу практикасында заңгердің коммуникативтік икемдерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сөз этикенің стереотиптерін тсүінеді.
2. Құқықтану терминологиясын біледі, логикасы бар, сауатты, ақылды.
3. Көпшілік алдында сөз сөйлейді.
4. Конструктивті диалог жүргізу дағдыларына ие.
5. Шешендік өнерді меңгерген, ауызша және жазбаша сауатты сөйлейді, өз жұмысының нәтижелерін көпшілік алдында жеткізеді.
Оқыту нәтижелері: 8) Азаматтық құқық және қылмыстық құқық мәселелерін өз бетінше ғылыми зерттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мәселелердің бірін, азаматтық және қылмыстық құқық мәселелерінің бірін зерттеу дағдыларына ие.
2. Нормативтік құқықтық актілермен, ғылыми және заң әдебиетімен жұмыс істеу әдістерін меңгереді.
3. Өз бетінше сараптамалық жұмыс жүргізу дағдыларын меңгереді және іске асырады.
4. Логикалық талдау дағдыларына ие.
5. Зерттеу үшін мақсаттар мен міндеттерді белгілейді.
6. Зерттеудің өзектілігін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 9) Құқықтық құжаттардың жобаларын жасайды.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Азаматтық құқықтық келісімшарттың, еңбек келісімшартының, банктік келісімшарттың құрылымын біледі.
2. Құқықтық құжаттарды жасау жолдарын біледі.
3. Нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
4. Нормативтік-құқықтық актілерді талдайды.
5. Мәмілелердің, өсиетхаттардың келісімшарттардың, сенімхаттардың әртүрлі түрлерін рәсімдейді.
6. Заңды құжатта нақты құқықтық нормаға сілтеме қолданады.
Оқыту нәтижелері: 10) Құқықтық мәселелер бойынша консультациялар береді.
1. Құқықтық актілерді түсіндіру тәсілдерін біледі.
2. Қолданыстағы заңнаманы талдайды және бағалайды.
3. Құқықтық фактілерді және оларға байланысты туындайтын құқықтық қатынастарды талдайды.
4. Нақты бір жағдайға қатысты нормативтік-құқықтық актілерді пайдаланады, консультация береді.
5. Проблемалық жағдайдың шешімін дәлелдейді.
6. Құқықтық іс бойынша кәсіптік шешім қабылдайды.
7. Құқықтану терминологиясын пайдалана отырып, ақпаратты бәріне түсінікті тілмен жеткізеді
КҚ 5 Құқықтық талдауға немесе шешуге жататын нақты бір жағдайға процессуалдық құқықтар нормаларын қолданады
КМ 05 Құқықтық талдауға немесе шешуге жататын нақты бір жағдайға процессуалдық құқықтар нормаларын қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте процессуалдық құқықтық құжаттарды жасау мен тіркеу; процессуалдық құқық нормаларын қолдану; құқықтық ақпаратты дұрыс қолдану; логикалық ойлады дамыту үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар процессуалдық құқықтардың нормаларын; құқыққолдану қызметінде қажетті ақпаратты жинау, талдау және бағалау әдістерін;.процессуалдық салаларда қоғамдық қатынастарды реттейтін құқық нормаларының спецификасын; криминалистика әдістемесі мен тактикасын; сараптамалық және логикалық дағдыларды меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар кәсіптік қызмет саласына жататын процессуалдық нормалар мен қатынастарды талдауды; жекелеген процессуалдық нормаларды жүзеге асыру ерекшеліктерін ажыратуды; дамыған құқықтық сана, құықтық ойлау және құқықтық мәдениет негізінде кәсіптік қызметті іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Кәсіптік қызметте азаматтық процессуалдық құқық және заңгерлік қызметті ұйымдастыру нормаларын қолдану.
Азаматтық процессуалдық құқық
Криминалистика негіздері
Қылмыстық процессуалдық құқық
Логика
Заң қызметін ұйымдастыру
Атқарушылық өндіріс
Сот іс жүргізу
Кәсіптік оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает сущность отрасли гражданского процессуального права, нормы права, регулирующие общественные отношения, возникающие при отправлении правосудия по гражданским делам.
2. Выделяет специфику процессуальных правоотношений.
3. Характеризует права и обязанности суда и участников гражданского судопроизводства.
4. Выделяет стадии гражданского процесса.
5. Применяет правовые категории, которыми оперирует гражданское процессуальное право.
6. Выявляет отличительные особенности отдельных видов гражданского судопроизводства.
7. Ведет договорную и претензионно-исковую работу.
8. Ведет правовую работу на предприятии, в учреждении и организации.
9. Составляет процессуальные документы.
10. Определяет процессы реализации норм материального права, порядок разрешения юридических дел.
Результат обучения: 2) Применять нормы уголовного процессуального законодательства в расследовании или рассмотрении уголовного дела.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность, задачи и основные принципы уголовного судопроизводства.
2. Владеет особенностями производства по отдельным категориям уголовных дел.
3. Решает следственные задачи и ситуации.
4. Применяет процессуальные нормы в расследовании или рассмотрении уголовного дела.
5. Применяет методику составления уголовно-процессуальных актов.
6. Составляет соответствующие уголовно-процессуальные документы.
7. Профессионально оценивает юридически значимую для уголовного процесса ситуацию и принимает соответствующее ей правоприменительное решение.
Результат обучения: 3) Владеть формами и методами организации раскрытия и расследования преступлений.
Критерии оценки:
1. Раскрывает особенности криминалистической тактики.
2. Умеет применять технико-криминалистические средства и методы.
3. Использует тактические приемы при производстве следственных действий и тактических операций.
4. Владеет основами методики раскрытия и расследования отдельных видов и групп преступлений.
5. Определяет обстоятельства, подлежащие установлению и расследованию.
Результат обучения: 4) Анализировать нормы, регулирующие исполнительное производство и правоотношения в сфере принудительного исполнения требований юрисдикционных актов.
Критерии оценки:
1. Оперирует юридическими понятиями и категориями исполнительного производства.
2. Понимает виды исполнительных документов и требования, предъявляемые к ним.
3. Толкует нормы, регулирующие исполнительное производство.
4. Владеет порядком совершения исполнительных действий.
5. Владеет общими правилами исполнительного производства.
6. Выделяет виды и основания применения мер принудительного исполнения.
Результат обучения: 5) Систематизировать, обрабатывать и использовать правовую информацию в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Азаматтық процессуалдық құқық саласының, азаматтық істер бойынша әділ сот өткізу кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейтін құқық нормаларының мағынасын түсінеді.
2. Процессуалдық құқықтық қарым-қатынастар спецификасын біледі.
3. Сот пен азаматтық сот өндірісіне қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін сипататйды.
4. Азаматтық процесстің сатыларын біледі.
5. Азаматтық процессуалдық құқық сүйенетін құқықтық категорияларды қолданады.
6. Азаматтық сот өндірісінің жекелеген түрлерінің айырықша ерекшеліктерін анықтайды.
7. Келісімдік және кінәрат-қуыным жұмысын жүргізеді.
8. Кәсіпорында, мекемеде және ұжымда құқықтық жұмыс жүргізеді.
9. Процессуалдық құжаттар жасайды.
10. Материалдық құқық нормаларын жүзеге асыру процестерін, құқықтық істерді шешу тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Қылмыстық істі тексеру немесе тергеуде қылмыстық процессуалдық заңнама нормаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қылмыстық сот өндірісінің маңызы, міндеттері және негізгі принциптері.
2. Қылмыстық істердің жекелеген категориялары бойынша өндіріс ерекшеліктерін меңгереді.
3. Тергеу міндеттері мен жағдайларды шешеді.
4. Қылмыстық істі тергеуде немесе тексеруде процессуалдық нормаларды қолдана біледі.
5. Қылмыстық-процессуалдық актілерді жасау әдістемесін қолданады.
6. Тиісті қылмыстық-процессуалдық құжаттарды сауатты жасай біледі.
7. Қылмыстық процесс үшін құқықтық маңызды жағдайды кәсіптік бағалайды және тиісті құқыққолдану шешімін қабылдайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Қылмыстарды ашу мен тергеуді ұйымдастыру нысандары мен әдістерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Криминалистік тактиканың ерекшеліктерін ашады.
2. Техникалық-криминалистік құралдар мен әдістерді қолдана біледі.
3. Тергеу қимылдарын және тактикалық операцияларды орындау кезінде тактикалық тәілдерді қолданады.
4. Қылмыстардың жекелеген түрлері мен топтарын ашу мен тергеу әдістерінің негіздерін меңгереді.
5. Анықтауға және тергеуге жататын жағдайды белгілейді.
Оқыту нәтижелері: 4) Заңды құзыреті актілерінің талаптарын мәжбүрлі орындау саласында атқарушылық өндірісті және құқық қатынастарын реттейтін нормаларды талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Атқарушылық өндірістің құқықтық түсініктер мен категорияларға сүйенеді.
2. Атқарушылық құжаттардың түрлерін және оларға қойылатын талаптарды түсінеді.
3. Атқарушылық өндірісті реттейтін нормаларды түсіндіреді.
4. Атқарушылық қимылдарды жасау тәртібін біледі.
5. Атқарушылық өндірістің жалпы ережелерін біледі.
6. Мәжбүрлі орындау шараларын қолдану түрлері мен негіздерін біледі.
Оқыту нәтижелері: 5) Кәсіптік қызметте құқықтық ақпаратты жүйелендіру, өңдеу және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает правовую информацию.
2. Владеет единой системой организации и порядка ведения судебного делопроизводства в судах.
3. Использует методические и нормативные материалы по правовой деятельности.
4. Оформляет гражданские, уголовные и административные дела.
5. Проводит системный анализ законодательства о судебном делопроизводстве.
Результат обучения: 6) Применять основные законы логики в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает законы логики.
2. Владеет логическими навыками.
3. Использует индуктивные и дедуктивные методы в работе.
4. Делает умозаключения.
5. Логически грамотно выражает и обосновывает свою точку зрения.
Результат обучения: 7) Применять правовые нормы для решения разнообразных практических ситуаций.
Критерии оценки:
1. Понимает правовую норму и ее элементы.
2. Владеет навыком анализа конкретной ситуации и принятия решения в соответствии с законом.
3. Выполняет работу с нормативными правовыми актами.
4. Анализирует юридические нормы и правовые отношения, входящие в область профессиональной деятельности.
5. Осуществляет сбор нормативной и фактической информации, имеющей значение для реализации правовых норм в соответствующих сферах профессиональной деятельности.
6. Применяет нормативные правовые акты при разрешении практических ситуаций.
Результат обучения: 8) Разрабатывать и составлять процессуальные правовые документы.
Критерии оценки:
1. Понимает нормативную правовую и локальную документацию.
2. Работает с нормативной правовой базой.
3. Использует нормативные правовые акты для применения нормы права к конкретной ситуации.
4. Работает с законодательными и иными нормативными правовыми актами, специальной литературой.
5. Юридически правильно квалифицирует факты и обстоятельства.
6. Оценивает доказательства с точки зрения их относимости, допустимости, достоверности и достаточности для принятия процессуальных решений.
Результат обучения: 9) Консультирует о способе разрешения юридического вопроса.
Критерии оценки:
1. Анализирует правовую проблему.
2. Владеет юридической информацией.
3. Разрешает проблемные ситуации.
4. Использует нормативные правовые акты для применения нормы права к конкретной ситуации и консультирования.
5. Осуществляет анализ судебной и административной практики.
6. Анализирует фактическую информацию и выделяет в ней юридически значимые обстоятельства.
7. Ориентируется в нормативном материале и находит правовую основу для решения проблемы.
ПК 6 Выполнять основные виды профессиональной деятельности юриста
ПМ 06 Выполнение основных видов профессиональной деятельности юриста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для толкования и применения норм права, составления юридических документов, консультирования по правовым вопросам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы с нормативными правовыми актами и юридической литературой, информационными технологиями, составления правовых документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять юридические документы, применять нормы права, давать консультации по правовым вопросам, выступать публично, оказывать юридическую помощь.
Результат обучения: 1) Правильно и полно отражать результаты профессиональной деятельности в юридической и иной документации.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Құқықтық ақпаратты түсінеді.
2. Бірыңғай ұйымдастыру жүйесін және соттарда сот іс-жүргізу тәртібін меңгереді.
3. Құқықтық қызмет бойынша әдістемелік және нормативтік материалдарды біледі.
4. Азаматтық, қылмыстық және әкімшілік істерді рәсімдейді.
5. Сотта іс жүргізу туралы заңнамаға жүйелі талдау жасайды.
Оқыту нәтижелері: 6) Кәсіптік қызметте логиканың негізгі заңдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Логика заңдарын түсінеді.
2. Логикалық дағдыларды меңгереді.
3. Қорытындылармен жұмыс істегенде индуктивті және дедуктивті әдістерді қолданады.
4. Ой қорытындылайды.
5. Өзінің көзқарасын логикалық сауатты жеткізеді және дәлелдейді.
Оқыту нәтижелері: 7) Әртүрлі практикалық жағдайларды шешу үшін құқықтық нормаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқықтық норма мен оның элементтерін түсінеді.
2. Нақты жағдайды талдау және заңға сәйкес шешім қабылдау дағдыларын меңгереді.
3. Нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
4. Кәсіптік қызмет саласына кіретін құқықтық нормалар мен құқықтық қатынастарды талдайды.
5. Тиісті кәсіптік қызмет салаларында құқықтық нормаларды іске асыру үшін маңызды нормативтік және нақты ақпаратты жинайды.
6. Практикалық жағдайларды шешу кезінде құқықтық актілерді қолданады.
Оқыту нәтижелері: 8) Процессуалдық құқықтық құжаттарды құрастыру және әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Нормативтік және жергілікті құжаттаманы түсінеді.
2. Нормативтік- құқықтық базамен жұмыс істейді.
3. Консультация береді, көпшілік алдында сөз сөйлейді, құжаттар жасайды.
4. Заңнамалық және басқа да нормативтік-құқықтық актілермен, арнайы әдебиетпен жұмыс істейді.
5. Фактілер мен жағдайларды заң жүзінде дұрыс саралайды.
6. Процессуалдық шешім қабылдау үшін қатыстылығы, дәлелдемелері, шынайылығы және жеткіліктілігі тұрғысынан дәлелдерді бағалайды.
Оқыту нәтижелері: 9) Құқықтық мәселені шешу тәсілі туралы кеңес береді.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқықтық проблеманы таңдайды.
2. Құқықтық ақпаратқа ие.
3. Проблемалық жағдайларды шешеді.
4. нақты бір жағдайға қатысты құқық нормаларын қолдану үшін нормативтік-құқықтық актілерді және консультацияларды қолданады.
5. Сот және әкімшілік практиканы талдауды жүзеге асырады.
6. Нақты ақпаратты талдайды және ондағы құқықтық маңызды жағдайларды ажыратады.
7. Нормативтік материалды түсінеді және мәселені шешу үшін құқықтық негіз табады.
КҚ 6 Заңгердің кәсіптік қызметінің негізгі түрлерін орындау
КМ 06 Заңгердің кәсіптік қызметінің негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль құқық нормаларын түсіндіру және қолдану, құқықтық құжаттарды жасау, құқықтық мәселелер бойынша консультациялар беру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипататйды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нормативтік құқықтық актілермен және құқықтық әдебиетпен, ақпараттық технологиялармен жұмыс істеу, құқықтық құжаттар жасау дағдыларын меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар құқықтық құжаттарды жасауды, құқық нормаларын пайдалануды, құқықтық мәселелер бойынша консультациялар беруді, көпшілік алдында сөз сөйлеуді, құқықтық көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құқықтық және басқа да құжаттамада кәсіптік қызметтің нәтижелерін дұрыс және толық көрсету.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает правовые документы.
2. Использует основные методы, способы и средства получения, хранения, переработки информации.
3. Классифицирует правоприменительные акты.
4. Составляет правоприменительные акты.
Результат обучения: 2) Анализировать, осуществлять толкование и правильное применение правовых норм.
Критерии оценки:
1. Свободно оперирует юридическими понятиями и категориями.
2. Оказывает юридическую помощь в целях защиты и содействия в реализации прав, свобод и законных интересов граждан.
3. Исследует и анализирует нормативные правовые акты и юридическую литературу.
4. Анализирует юридические нормы и правовые отношения,, входящие в область профессиональной деятельности.
5. Выявляет и анализирует проблемы.
6. Осуществляет анализ судебной и административной практики.
7. Находит оптимальные пути решения проблем и принимает решения, связанные с реализацией задач в профессиональной деятельности.
8. Аргументирует выводы и грамотно оперирует информацией.
Результат обучения: 3) Юридически правильно квалифицирует факты и обстоятельства.
Критерии оценки:
1. Понимает стадии применения норм права.
2. Осуществляет профессиональную деятельность на основе развитого правосознания, правового мышления и правовой культуры.
3. Анализирует правовую проблему и находит возможные способы ее решения после изучения законодательных актов.
4. Владеет навыками анализа и обработки правовой информации.
5. Понимает действие нормативного правового акта во времени, в пространстве и по кругу лиц.
6. Осознает важность знания законов и иных нормативных правовых актов, практики применения их в процессе профессиональной деятельности.
7. Осуществляет интервьюирование по правовым вопросам.
8. Использует сравнительный анализ в профессиональной деятельности.
9. Осуществляет письменные и устные консультации по различным правовым вопросам.
10. Оказывает правовую помощь при разрешении проблемных ситуаций.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 112
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 535
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Правоохранительная деятельность"
Код и профиль образования:
0200000 – Право
Специальность:
0202000 –Правоохранительная деятельность
Квалификация:
0202013 – Юрист
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Құқықтық құжаттарды түсінеді.
2. Ақпаратты алу, сақтау, қайта өңдеудің негізгі әдістерін, тәсілдерін және құралдарын пайдаланады.
3. Құқық қолдану актілерін жіктейді.
4. Құқыққолдану актілерін жасайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Құқықтық нормаларды талдау, түсіндіру және дұрыс қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқықтық түсініктер мен категорияларды оңай қолданады.
2. Азаматтардың құқықтарын, бостандығын және заңды қызығушылығын іске асыруда қорғау және көмектесу мақсатында құқықтық көмек көрсетеді.
3. Нормативтік-құқықтық актілерді және құқықтық әдебиетті зерттейді және талдайды.
4. Кәсіптік қызмет саласына жататын құқықтық нормаларды және құқықтық қатынастарды талдайды.
5. Мәселелерді анықтайды және талдайды.
6. Сот және әкімшілік практиканы таладйды.
7. Проблемаларды шешудің оңтайлы жолдарын табады және кәсіптік қызмет міндеттерін жүзеге асырумен байланысты шешімдер қабылдайды.
8. Қорытындыларды дәлелдейді және ақпаратты сауатты қолданады.
Оқыту нәтижелері: 3) Фактілер мен жағдайларды құқықтық тұрғыдан дұрыс квалификациялайды.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құқық нормаларын пайдалану сатыларын түсінеді.
2. Дамыған құқықтық сана, құқықтық ойлау мен құқықтық мәдениет негізінде кәсіптік қызметті жүзеге асырады.
3. Құқықтық проблеманы талдайды және заңнама актілерін зерттегеннен кейін оны шешу жолдарын табады.
4. Құқықтық ақпаратты талдау және өңдеу дағдыларына ие.
5. Нормативтік- құқықтық актінің уақытта, кеңістікте және тұлғалар шеңберіндегі әрекетін түсінеді.
6. Заңдарды және басқа да құқықтық актілерді білудің, оларды кәсіптік қызмет барысында пайдалану практикасының маңыздылығын түсінеді.
7. Құқықтық мәселелер бойынша сұхбаттасуды жүзеге асырады.
8. Кәсіптік қызметте салыстырмалы талдауды қолданады.
9. Әртүрлі құқықтық мәселелер бойынша жазбаша және ауызша консультациялар береді.
10. Проблемалық жағдайларды шешу кезінде құқықтық көмек көрсетеді.
Ескерту:+
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
112-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
535-қосымша
"Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0200000 – Құқық
Мамандығы:
0202000 –Құқық қорғау қызметі
Біліктілігі:
0202013 – Заңгер
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 0202013 -Юрист
ПК 1. Владеть юридическими понятиями и категориями в профессиональной деятельности
ПМ 01. Владение юридическими понятиями и категориями в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения юридических понятий и правильного их применения в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок применения юридических понятий и терминов, иерархию и классификацию нормативных правовых актов, основные государственно-правовые категории.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разграничивать отрасли права, применять юридические понятия в устной речи и при составлении документов, классифицировать нормативные правовые акты, различать формы государственного устройства.
Результат обучения: 1) Разграничивать отрасли права.
Теория государства и права
История государства и права Республики Казахстан
Критерии оценки:
1. Понимает систему отраслей права.
2. Работает с источниками права.
3. Разграничивает материальные и процессуальные отрасли права.
4. Определяет элементы нормы права.
5. Различает виды правовых институтов
Результат обучения: 2) Оперировать юридическими понятиями.
Критерии оценки:
1. Понимает значение юридических понятий.
2. Применяет юридические понятия в устной речи и при составлении документов.
3. Работает с нормативными правовыми актами.
Результат обучения: 3) Различать формы государственного устройства.
Критерии оценки:
1. Понимает понятие государства.
2. Знает типологию государств.
3. Разграничивает подходы к определению типов государств.
4. Различает формы государства и его устройства.
5. Имеет представление об органах государственной власти.
Результат обучения: 4) Классифицировать нормативно-правовые акты.
Критерии оценки:

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Заңгер" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметте заңгерлік түсініктер мен категорияларды меңгеру
КМ 01. Кәсіптік қызметте заңгерлік түсініктер мен категорияларды меңгеру
Бұл модуль құқықтық түсініктерді меңгеру және оларды кәсіптік қызметте пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық түсініктер мен терминдерді қолдану тәртібін, нормативтік-құқықтық актілердің иерархиясы мен жіктеуді, негізгі мемлекеттік-құқықтық категорияларды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құқық салаларын белгілеуді, ауызша сөйлегенде және құжаттар жасағанда құқықтық түсініктерді пайдалануды, нормативтік-құқықтық актілерді жіктеуді, мемлекеттік құрылым формаларын айыруды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құқық салаларын белгілеу.
Мемлекет және құқық теориясы
Қазақстан Республикасының мемлекет және құқық тарихы
Бағалау өлшемшарттары
1. Құқық салалары жүйесін біледі.
2. Құқық көздерімен жұмыс істейді.
3. Құқықтың материалдық және процессуалдық салаларын белгілейді.
4. Құқық нормаларының элементтерін анықтайды.
5. Құқықтық институттардың түрлерін біледі
Оқыту нәтижелері: 2) Құқықтық түсініктерге сүйенеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Құқықтық түсініктердің мағынасын түсінеді.
2. Ауызша сөйлегенде және құжаттар жасағанда құқықтық түсініктерді қолданады.
3. Норматив-тік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижелері:3) Мемлекеттік құрылым формаларын білу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Мемлекет ұғымын түсінеді.
2. Мемлекет типологиясын біледі.
3. Мемлекет типтерін анықтау жолдарын белгілейді.
4. Мемлекет формаларын және оның құрылымдарын біледі.
5. Мемлекеттік билік органдары туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижелері: 4) Нормативтік-құқықтық актілерді жіктеу.
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает иерархию нормативных правовых актов.
2. Определяет действие нормативных правовых актов.
3. Осуществляет толкование нормативно-правовых актов.
4. Разграничивает органы, принимающие нормативные правовые акты.
5. Выделяет структуру нормативного правового акта.
6. Понимает законодательный процесс.
ПК 2. Вырабатывать меры по охране и защиты прав и профилактике правонарушений.
ПМ 02. Выработка мер по охране и защиты прав и профилактике правонарушений.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разграничения полномочий правоохранительных органов, выработки мер по профилактики преступности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию правоохранительных органов, их структуру и полномочия, меры по профилактики преступности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять причины преступности и определять необходимые меры для ее профилактики, разграничивать компетенции правоохранительных органов.
Результат обучения: 1) Исследовать причины преступности и ее характеристики.
Основы криминологии и профилактика преступлений
Правоохранительные органы Республики Казахстан.
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Понимает причины отдельных видов преступности.
2. Анализирует количественные и качественные характеристики преступности.
3. Работает со статистическими данными.
4. Исследует механизм индивидуального преступного поведения.
5. Составляет криминологическую характеристику отдельных видов и групп преступлений.
6. Исследует характеристики личности преступника.
7. Понимает механизм преступного поведения.
8. Оценивает систему криминологической детерминации преступности, отдельных ее видов и конкретных преступлений.
Результат обучения: 2) Вырабатывать методы профилактики преступности.
Критерии оценки:
1. Понимает основные методы профилактики и предупреждения преступности.
2. Выявляет обстоятельства, способствующие развитию преступности.
3. Определяет меры и методы по профилактике отдельных видов преступности и других правонарушений.
4. Выбирает организационно-правовые средства предупреждения и профилактики преступлений.
5. Имеет представление о порядке международного сотрудничества в области борьбы с преступностью.
Результат обучения: 3) Разграничивать компетенции правоохранительных органов.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру правоохранительных органов.
2. Разграничивает полномочия правоохранительных органов.
3. Имеет представление о службе (работе) в правоохранительных органах.
4. Знает кодексы чести работников правоохранительных органов.
5. Работает с нормативными правовыми актами, регулирующими деятельность правоохранительных органов.
6. Понимает основные принципы деятельности правоохранительных органов.

1. Нормативтік-құқықтық актілердің сатыларын біледі.
2. Нормативтік-құқықтық актілердің әрекетін анықтайды.
3. Нормативтік-құқықтық актілерді түсіндіреді.
4. Нормативтік-құқықтық актілерді қабылдайтын органдарды белгілейді.
5. Нормативтік-құқықтық актінің құрылымын біледі.
6. Заңнама процесін түсінеді.
КҚ 2. Құқық бұзушылықтардың алдын алу және құқық қорғау және сақтау шараларын әзірлеу.
КМ 02. Құқық бұзушылықтардың алдын алу және құқық қорғау және сақтау шараларын әзірлеу.
Бұл модуль құқық қорғау органдарының өкілеттіктерін белгілеу, қылмыстың алдын алдын алу шараларын әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқық қорғау органдарын жіктеуді, олардың құрылымын және өкілеттіктерін, қылмыстың алдын алу шараларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қылмыстылықтың себептерін анықтауды және оның алдын алу үшін қажетті шараларды белгілеуді, құқық қорғау органдарының құзыреттілігін межелеуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қылмыстың себептерін және оның сипаттамаларын зерттеу.
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары Криминология негіздері және қылмыстардың алдын алу
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары
1. Қылмыстың жекелеген түрлерін түсінеді.
2. Қылмыстың сандық және сапалық сипаттамаларын талдайды.
3. Статистикалық мәліметтермен жұмыс істейді.
4. Жеке қылмыстық тәртіп механизмін зерттейді.
5. Қылмыстың жекелеген түрлері мен топтарына криминологиялық сипаттама береді.
6. Қылмыскердің жеке тұлғасының мінездемесін зерттейді.
7. Қылмыстық әрекет механизмін түсінеді.
8. Қылмыстың, оның жекелеген түрлерінің және қаты қылмыстардың криминологиялық детерминациясы жүйесін бағалайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Қылмыстың алдын алу шараларын әзірлейді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қылмыстың алдын алу мен болдырмаудың негізгі әдістерін түсінеді.
2. Қылмыстың дамуына әсер ететін жағдайларды анықтайды.
3. Қылмыстың жекелеген түрлерінің және басқа да құқық бұзушылықтың алдын алу шаралары мен әдістерін анықтайды.
4. Қылмыстың алдын алу және болдырмаудың ұйымдастырушылық-құқықтық құралдарын әзірлейді.
5. Қылмыспен күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастық тәртібі туралы біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Құқық қорғау органдарының құзыреттілігін белгілейді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Құқық қорғау құрылымын түсінеді.
2. Құқық қорғау органдарының өкілеттіктерін белгілейді.
3. Құқық қорғау органдарындағы қызмет (жұмыс) туралы біледі.
4. Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің ар-ұждан кодексі туралы біледі.
5. Құқық қорғау органдарының қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
6. Құқық қорғау органдары қызметінің негізгі принциптерін біледі.

7. Обладает достаточными теоретическими знаниями и практическими навыками в области компетенций сотрудников правоохранительных органов для сдачи квалификационного теста.
ПК 3. Применятьлогическое мышление, этические и психологические нормы в профессиональной деятельности
ПМ 03. Применение логического мышления, этических и психологических норм в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для добросовестного исполнения профессиональных обязанностей, логически верного и ясного построения устной и письменной речи, в решении профессионально-психологических задач в сфере правоотношений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы с отдельными социальными группами, логически верные подходы к оценке материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: логически верно строить устную и письменную речь, быть добросовестными и соблюдать этические нормы в профессиональной деятельности, выделять психологические особенности при работе с отдельными социальными группами.
Результат обучения: 1) Применять законы логики в профессиональной деятельности.
Логика
Профессиональная этика и эстетическая культура сотрудников правоохранительных органов
Общая и юридическая психология
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные законы логики.
2. Владеет навыками применения на практике методики логически верного, аргументированного построения устной и письменной речи.
3. Приходит к логически верному решению при оценке фактов, обстоятельств, событий.
4. Разграничивает структуру суждений.
5. Использует индуктивный и дедуктивный подходы при логическом анализе проблемы.
Результат обучения: 2) Применять профессиональную этику в трудовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этические категории.
2. Знает этические кодексы.
3. Соблюдает принципы этики юриста при осуществлении профессиональной деятельности.
4. Имеет нетерпимое отношение к коррупционному поведению.
Результат обучения: 3) Исследовать психологические особенности отдельных социальных групп.
Критерии оценки:
1. Психологически грамотно устанавливает и поддерживает контакт с гражданами в рамках решения профессиональных задач.
2. Правильно применяет психологические приемы.
3. Использует психологические закономерности личности отдельных социальных групп в своей практической деятельности.
4. Применяет различные методы при изучении и характеристике психологических особенностей личности.
5. Понимает порядок назначения и проведения судебно-психологической экспертиз в уголовном и гражданском процессах.
6. Использует психологические приемы при проведении следственных действий.
ПК 4. Вести делопроизводство и консультировать в сферах конституционных, экологических и трудовых правоотношений
ПМ 04. Ведение делопроизводства и консультирование в сферах конституционных, экологических и трудовых правоотношений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания конституционного устройства государства и высших (центральных) органов власти, регулирования трудовых и эколого-правовых отношений, ведения делопроизводства на государственном языке, применения информационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности ведения делопроизводства на государственном языке, информационные технологии, навыки составления отдельных видов юридических документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести консультации, составлять юридические документы, применяя информационные технологии, вести делопроизводство на государственном языке.
Результат обучения: 1) Иметь представление о конституционном строе.
Конституционное право Республики Казахстан
Экологическое право Республики Казахстан
Трудовое право Республики Казахстан
Информатика и информационные технологии в деятельности правоохранительных органов
Делопроизводство на государственном языке
Теория государства и права
Учебная практика
Критерии оценки:

7. Біліктілік тестін тапсыру үшін құқық қорғау органдары қызметкерлерінің құзыреттілігі саласынан жеткілікті теориялық және практикалық білімі бар.
КҚ 3. Кәсіптік қызметте логикалық ойлау, этикалық және психологиялық нормаларды қолдану
КМ 03. Кәсіптік қызметте логикалық ойлау, этикалық және психологиялық нормаларды қолдану
Бұл модуль кәсіптік міндеттерін адал орындау, құқықтық қатынастар саласында кәсіптік-психологиялық міндеттерді шешуде ауызша және жазбаша дұрыс қисынды және анық сөйлеу, үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жекелеген әлеуметтік топтармен жұмыс істеу дағдыларын, материалдарды бағалаудың дұрыс қисынды жолдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ауызша және жазбаша сөйлеуді дұрыс қисынды жеткізуді, кәсіптік қызметте этикалық нормаларды сақтауды, жекелеген әлеуметтік топтармен жұмыс істегенде психологиялық ерекшеліктерді белгілеуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Кәсіптік қызметте логика заңдарын қолдану.
Логика
Кәсіптік этика және құқық қорғау органдарының эстетикалық мәдениеті
Жалпы және құқықтық психология
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары
1. Логиканың негізгі заңдарын түсінеді.
2. Практикада логикалық дұрыс, дәлелді ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын меңгерді.
3. Фактілерді, жағдайларды және оқиғаларды бағалау кезінде логикалық дұрыс шешімге келеді.
4. Пікірлер құрылымын белгілейді.
5. Проблеманы логикалық талдау кезінде индуктивті және дедуктивті тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Еңбек қызметінде кәсіптік этиканы қолдану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Негізгі этикалық категорияларды түсінеді.
2. Этикалық кодекстерді біледі.
3. Кәсіптік қызмет барысында заңгердің этика принциптерін сақтайды.
4. Жемқорлық тәртіпке төзімсіздік танытады.
Оқыту нәтижелері: 3) Жекелеген әлеуметтік топтардың психологиялық ерекшеліктерін зерттеу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Кәсіптік міндеттерін шешу аясында азаматтармен психологиялық сауатты қарым-қатынас орнатады және оны қолдайды.
2. Психологиялық тәсілдерді дұрыс қолданады.
3. Өзінің практикалық қызметінде психологиялық заңдылықтарды пайдаланады.
4. Тұлғаның психологиялық ерекшеліктерін зерттеу және сипаттау кезінде түрлі әдістерді қолданады.
5. Қылмыстық және азаматтық процесстерде сот-психологиялық сараптамаларды тағайындау мен жүргізу тәртібін түсінеді.
6. Тергеу амалдарын жүргізу кезінде психологиялық тәсілдерді қолданады.
КҚ 4. Құқықтық қатынастардың конституциялық, экологиялық және еңбек салаларында іс жүргізу және консультациялар беру
КМ 04. Құқықтық қатынастардың конституциялық, экологиялық және еңбек салаларында іс жүргізу және консультациялар беру
Бұл модуль мемлекеттің және жоғары (орталық) билік органдарының конституциялық құрылымын түсіну, еңбек және экологиялық құқықтық қатынастарды реттеу, мемлекеттік тілде іс жүргізу, кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік тілде іс жүргізу ерекшеліктерін, ақпараттық технологияларды, құқықтық құжаттардың жекелеген түрлерін жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, консультациялар беруді, құқықтық құжаттар жасауды, мемлекеттік тілде іс жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Конституциялық құрылым туралы білу.
Қазақстан Республикасының Конституциялық құқығы
Қазақстан Республикасының Экологиялық құқығы
Қазақстан Республикасының Еңбек құқығы
Информатика және құқық қорғау органдары қызметіндегі ақпараттық технологиялар
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Мемлекет және құқық теориясы
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает место Конституции в системе правовых актов.
2. Исследует основные этапы конституционного развития Казахстана.
3. Анализирует особенности конституционного строя, правового положения граждан, форм государственного устройства, организации и функционирования системы органов государства, местного самоуправления Казахстана.
4. Обобщает материалы имеющейся отечественной и зарубежной правоприменительной практики, относящейся к проблемам конституционно-правовых отношений и делать по ним собственные выводы.
5. Классифицирует источники конституционного права.
6. Осуществляет толкование конституционных правовых норм.
Результат обучения: 2) Применять навыки по регулированию трудовых и эколого-правовых отношений.
Критерии оценки:
1. Понимает сферу регулирования трудовых и эколого-правовых отношений.
2. Владеет навыками анализа конкретной ситуации и принятия решения в соответствии с законом.
3. Дает консультации и квалифицированные юридические заключения по вопросам экологических и трудовых правоотношений.
4. Анализирует трудовой договор и другие юридические документы в сфере трудовых отношений.
5. Разграничивает особенности регулирования труда отдельных категорий работников.
Результат обучения: 3) Составлять юридические документы
Критерии оценки:
1. Оформляет юридические документы с использованием информационных технологий.
2. Работает с различными базами данных.
3. Составляет юридические документы на государственном языке с соблюдением установленных реквизитов.
4. Правильно использует юридические термины, понятия и категории при составлении юридических документов.
5. Работает с нормативными правовыми актами при составлении юридических документов.
6. Составляет трудовой договор, коллективные трудовые соглашения, акты работодателя, ведет трудовые книжки.
Результат обучения: 5) Проводить самостоятельное научное исследование проблем теории государства и права.
Критерии оценки:
1. Работает с нормативными правовыми актами и профессиональной литературой.
2. Определяет актуальность и практическую значимость выбранной темы.
3. Оформляет работу с установленными требованиями.
4. Грамотно, логически обоснованно излагает свои мысли, делает выводы.
5. Применяет методы исследования.
6. Грамотно устно защищает работу, свободно владеет материалом.
ПК 5. Составлять документы и консультировать в сфере гражданско-правовых, семейных и административных отношений
ПМ 05. Составление документов и консультирова ние в сфере гражданско-правовых, семейных и административных отношений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для решения вопросов в сфере гражданских, семейных и административных вопросов, правильного составления правовых документов, разграничения административных правонарушений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику составления юридических документов, порядок участия в процессуальных действиях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять документы в соответствии с установленными законодательством требованиями, давать консультации по вопросам, вытекающим из гражданских, семейных и административных правоотношений, участвовать в гражданском и административных процессах.
Результат обучения: 1) Решать вопросы в сфере гражданских и семейных правоотношений.
Гражданское и семейное право Республики Казахстан
Гражданско-процессуальное право Республики Казахстан
Административное право Республики Казахстан
Административный процесс
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Құқықтық актілер жүйесіндегі Конституцияның орнын біледі.
2. Қазақстанның конституциялық дамуының негізгі кезеңдерін зерттейді.
3. Конституциялық құрылымның, азаматтардың құқықтық жағдайларын, мемлекеттік құрылым формаларын, Қазақстанның мемлекеттік, жергілікті өзін-өзі басқару органдары жүйесінің, ұйымдастырылуы мен қызметінің ерекшеліктерін талдайды.
4. Конституциялық-құқықтық қатынастар проблемаларына жататын қолданыстағы отандық және шетелдік құқық қолдану практикасы материалдарын жалпылайды және олар бойынша өзіндік қорытындылар шығарады.
5. Конституциялық құқық көздерін жіктейді.
6. Конституциялық құқықтық нормаларды түсіндіреді.
Оқыту нәтижелері: 2) Еңбек және экологиялық құқықтық қатынастарды реттеу дағдыларын қолдану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Еңбек және экологиялық құқықтық қатынастарды реттеу саласын түсінеді.
2. Нақты жағдайды талдау және заңға сәйкес, шешім қабылдау дағдыларына ие. 3. Экологиялық және еңбек құқық қатынастар мәселелері бойынша консультациялар береді және білікті құқықтық қорытындылар жасайды.
4. Еңбек қатынастары саласында еңбек келісімшартын және басқа да құқықтық құжаттарды талдайды.
5. Жұмыскерлердің жекелеген категорияларының еңбегін реттеу ерекшеліктерін белгілейді.
Оқыту нәтижелері: 3) Құқықтық құжаттар жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық құжаттарды рәсімдейді.
2. Әртүрлі мәліметтер базаларымен жұмыс істейді.
3. Белгіленген деректемелерді сақтай отырып, мемлекеттік тілде құқықтық құжаттар жасайды.
4. Құқықтық құжаттарды жасау кезінде құқықтық терминдерді, түсініктерді және категорияларды дұрыс қолданады.
5. Құқықтық құжаттарды жасағанда нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
6. Еңбек келісімшартын, ұжымдық еңбек келісімдерін, жұмыс берушінің актілерін жасайды, еңбек кітапшаларын жүргізеді.
Оқыту нәтижелері: 5) Мемлекет және теория проблемаларына өз бетінше ғылыми зерттеу жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Нормативтік-құқықтық актілермен және кәсіптік әдебиетпен жұмыс істейді.
2. Таңдаған тақырыбының өзектілігі мен практикалық маңыздылығын анықтайды.
3. Белгіленген талаптармен жұмысты рәсімдейді.
4. Өз ойларын сауатты, қисынды негізді жеткізеді, қорытындылар шығарады. 5. Зерттеу әдістерін қолданады.
6. Жұмысты ауызша сауатты қорғайды, материалды еркін меңгерді.
КҚ 5. Азаматтық-құқықтық, отбасылық және әкімшілік қатынастар саласында құжаттар жасау мен консультациялар беру
КМ 05. Азаматтық-құқықтық, отбасылық және әкімшілік қатынастар саласында құжаттар жасау мен консультациялар беру
Бұл модуль азаматтық, отбасылық және әкімшілік мәселелер саласындағы мәселелерді шешу, құқықтық құжаттарды дұрыс жасау, әкімшілік құқық бұзушылықтарды белгілеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық құжаттарды жасау техникасын, процессуалдық іс-әрекеттерге қатысу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар заңнамамен белгіленген талаптар бойынша құжаттарды рәсімдеуді, азаматтық, отбасылық және әкімшілік құқықтық қарым-қатынастардан туындайтын мәселелер бойынша консультациялар беруді, азаматтық және әкімшілік процестерге қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Азаматтық және құқықтық қатынастар саласындағы мәселелерді шешу.
Қазақстан Республикасының азаматтық және отбасылық құқығы Қазақстан Республикасының азаматтық-процессуалдық құқығы
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы
Әкімшілік процесс
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает сферу гражданско-правовых и семейных отношений.
2. Определяет субъектов гражданских и семейных правоотношений.
3. Владеет способностью логически верно и аргументировано обосновывать выводы при применении норм права.
4. Разграничивает институты гражданского права.
5. Анализирует договоры и другие документы, вытекающие из гражданских и семейных правоотношений.
Результат обучения: 2) Составлять договора, процессуальные и иные юридические документы.
Критерии оценки:
1. Понимает значение процессуальных документов.
2. Владеет юридической техникой для составления договоров и процессуальных документов.
3. Составляет договора с соблюдением установленных требований.
4. Знает реквизиты юридических документов.
5. Составляет процессуальные документы в гражданском и административном процессе.
6. Соблюдает порядок подачи документов в ходе гражданского и административного процессов
Результат обучения: 3) Вести консультации.
Критерии оценки:
1. Способен применять нормативные правовые акты, реализовывать нормы материального и процессуального права в профессиональной деятельности.
2. Юридически правильно квалифицирует факты и обстоятельства.
3. Излагает материал, при даче консультаций, юридически грамотно, аргументировано и ясно.
4. Владеет навыками составления заключений, содержащие конкретные выводы и предложения.
5. Анализирует правоохранительную и правоприменительную практику.
6. Анализирует изменения в действующем законодательстве.
Результат обучения: 4) Разграничивать административные правонарушения от других видов правонарушений
Критерии оценки:
1. Понимает значение и общественную опасность административных правонарушений.
2. Выделяет административно-правовые отношения из числа иных правоотношений.
3. Определяет правовое положение органов исполнительной власти.
4. Разграничивает административные правонарушения по видам, лицам их совершившим и мерам воздействия.
5. Определяет меры взыскания, подлежащие применению и порядок их наложения.
6. Характеризует обстоятельства, исключающие административную ответственность.
6. Выделяет особенности привлечения к административной ответственности отдельных категорий лиц.
ПК 6. Выполнять основные виды работ по составлению юридических документов в сфере правоохранительной деятельности
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по составлению юридических документов в сфере правоохранительной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления некоторых видов юридических документов, ведения делопроизводства, совершения юридически значимых действий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технику составления юридических документов, закрепляют навыки работы с нормативными правовыми актами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять и оформлять документы с установленными законодательством требованиями, вести делопроизводство, работать с нормативными правовыми актами, обращаться в государственные органы, применять информационно-коммуникативные технологии в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Составлять документы правового характера.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Азаматтық-құқықтық және отбасылық қатынастар саласын түсінеді.
2. Азаматтық және отбасылық құқықтық қатынастар субъектісін анықтайды.
3. Құқық нормаларын қолдану кезінде қорытындыларды қисынды, дұрыс, және дәлелдеп жеткізеді.
4. Азаматтық құқық институттарын біледі.
5. Азаматтық және отбасылық құқықтық қатынастардан туындайтын келісімдерді және басқа да құжаттарды талдайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Келісімдер, процессуалдық және басқа да құқықтық құжаттарды жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Процессуалдық құжаттардың мағынасын түсінеді.
2. Келісімдер мен процессуалдық құжаттарды жасау үшін құқықтық техниканы меңгерді.
3. Қойылған талаптарға сәйкес келісімдер жасайды.
4. Құқықтық құжаттардың деректемелерін біледі.
5. Азаматтық және әкімшілік процесте процессуалдық құжаттарды жасайды.
6. Азаматтық және әкімшілік процес барысында құжаттарды ұсыну тәртібін біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Консультациялар беру.
Бағалау өлшемшарттары
1. Кәсіптік қызметте нормативтік-құқықтық актілерді қолдануды біледі, материалдық және процессуалдық құқық нормаларын іске асырады.
2. Фактілер мен жағдайларды құқықтық тұрғыдан дұрыс жіктейді.
3) Консультация беру кезінде материалды сауатты, дәлелді және айқын жеткізеді.
4) Нақты нәтижелер мен ұсыныстар берілген қорытындылар жасау дағдысына ие.
5. Құқық қорғау және құқық қолдану практикасын талдайды.
6. Қолданыстағы заңнамадағы өзгерістерді талдайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Әкімшілік құқық бұзушылықтарды басқа құқық бұзушылықтардан бөледі.
Бағалау өлшемшарттары
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтардың мағынасын және қоғамға қауіпті екендігін түсінеді.
2. Әкімшілік құқық бұзушылықтарды басқа құқық бұзушылықтардан бөледі.
3. Атқарушы биліктің құқықтық ережелерін анықтайды.
4. Әкімшілік құқық бұзушылықтарды түрі, оны жасаған тұлғалар мен ықпал ету шаралары бойынша бөледі.
5. Қолданылатын өндіріп алу шараларын анықтайды және оларды қолдану жағдайларын белгілейді.
6. Әкімшілік жауапкершілікті жоққа шығаратын жағдайларды біледі.
6. Жекелеген тұлғалар категориясын әкімшілік жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін біледі.
КҚ 6. Құқық қорғау қызметі саласында заңды құжаттар жасау бойынша негізгі жұмыстарды орындау
КМ 06. Құқық қорғау қызметі саласында заңды құжаттар жасау бойынша негізгі жұмыстарды орындау
Бұл модуль құқықтық құжаттардың кейбір түрлерін жасау үшін, іс жүргізу, құқықтық маңызды іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық құжаттарды жасау техникасын меңгереді, нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істеу дағдыларын бекітеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар заңнамамен белгіленген талаптарына сай құжаттарды жасау мен рәсімдеуді, іс жүргізуді, нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істеуді, мемлекеттік органдарға жүгінуді, кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құқықтық сипаттағы құжаттарды әзірлеу.
Кәсіптік практика (өндірістік практика)
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает значимость документов правового характера.
2. Владеет юридической техникой составления документов.
3. Составляет документы с соблюдением установленных законом требований.
4. Выделяет реквизиты правового документа.
5. Работает с нормативными правовыми актами при составлении юридических документов.
Результат обучения: 2) Совершать юридически значимые действия в соответствии с установленными требованиями.
Критерии оценки:
1. Понимает значение юридически значимых действий.
2. Подает заявления и другие обращения в государственные органы и организации.
3. Представляет интересы граждан и организаций.
Результат обучения: 3) Применять информационно-коммуникативные технологии.
Критерии оценки:
1. Пользуется компьютерной и оргтехникой.
2. Работает с электронными базами данных.
3. Использует информационно-коммуникативные технологии при составлении документов и выполнении иных задач в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 4) Составлять отчет
Критерии оценки:
1. Подводит итог выполненной работы.
2. Собирает материалы по итогам прохождения практики.
3. Оформляет отчет о прохождении практики в соответствии с установленными требованиями.
Результат обучения: 5) Консультировать по вопросам, вытекающим из гражданско-правовых, трудовых, семейных и административных правоотношений.
Критерии оценки:
1. Анализирует правоприменительную практику.
2. Дает письменные и устные консультации по вопросам, вытекающим из гражданско-правовых, трудовых, семейных и административных правоотношений
3. Предлагает возможные варианты решения ситуаций.
ПК 07 Осуществлять деятельность и составлять документы в сфере уголовно-правовых отношений
ПМ 07 Осуществление деятельности и составление документов в сфере уголовно-правовых отношений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильной квалификации уголовных правонарушений и назначения наказаний.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок квалификации уголовных правонарушений, основания освобождения от уголовных правонарушений, виды и порядок назначения наказаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся: правильно квалифицировать уголовные правонарушения, разграничивать уголовные и административные правонарушения, определять основания освобождения от уголовной ответственности, оценивать наказания.
Описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления процессуальных документов и ведения исполнительного делопроизводства, а также участия в совершении процессуальных действий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику составления уголовно-процессуальных документов, порядок ведения исполнительного производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: правильно оформлять уголовно-процессуальные документы, участвовать и совершать уголовно-процессуальные действия.
Результат обучения: 1) Классифицировать уголовные правонарушения.
Уголовное право Республики Казахстан
Уголовное процессуальное право Республики Казахстан
Уголовно-исполнительное право Республики Казахстан
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Құқықтық сипаттағы құжаттардың маңыздылығын түсінеді.
2. Құжаттарды жасаудың құқықтық техникасын меңгерді.
3. Заңмен белгіленген талаптарды сақтай отырып, құжаттар жасайды.
4. Құқықтық құжаттың деректемелерін біледі.
5. Құқықтық құжаттарды жасау кезінде нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижелері: 2) Белгіленген талаптарға сәйкес құқықтық маңызды іс-әрекеттерді жасайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Құқықтық маңызды іс-қимылдардың маңыздылығын түсінеді.
2. Мемлекеттік органдар мен ұйымдарға өтініштер мен басқа да үндеулер жазады.
3. Азаматтар мен ұйымдардың мүдделерін қорғайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Компьютерлік және ұйымдастыру техникасын сенімді қолданады.
2. Электронды мәліметтер базаларымен жұмыс істейді.
3. Кәсіптік қызметте құжаттар жасау және басқа да міндеттерді орындау кезінде ақпараттық –коммуникативтік технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижелері: 4) Есеп жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Орындалған жұмыстың қорытындысын жасайды.
2. Практика өткеннен кейін құжаттар жинайды.
3. Белгіленген талаптарға сәйкес практикадан өткендігі туралы есеп жазады.
Оқыту нәтижелері: 5) Азаматтық-құқықтық, еңбек, отбасылық және әкімшілік құқықтық қатынастардан туындайтын мәселелер бойынша консультациялар береді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Құқыққолдану практикасын талдайды.
2. Азаматтық-құқықтық, еңбек, отбасылық және әкімшілік құқықтық қатынастарда туындайтын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар береді.
3. Жағдайды шешудің түрлі жолдарын ұсынады.
КҚ 07 Қылмыстық-құқықтық қатынастар саласында қызмет ету және құжаттар жасау
КМ 07 Қылмыстық-құқықтық қатынастар саласында қызмет ету және құжаттар жасау
Бұл модуль қылмыстық құқық бұзушылықты дұрыс жіктеу және жаза тағайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар .қылмыстық құқық бұзушылықтарды жіктеу тәртібін, қылмыстық құқық бұзушылықтардан босату негіздерін, жаза тағайындау түрлері мен тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қылмыстық құқық бұзушылықтарды дұрыс жіктеуді, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды бөлуді, қылмыстық жауапкершіліктен босату негіздерін анықтауды, жазаларды бағалауды үйренеді.
Процессуалдық құжаттар жасау және атқарушылық іс жүргізу, сондай-ақ процессуалдық іс-қимылдар жасауға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қылмыстық-процессуалдық құжаттарды жасау техникасын, атқарушылық өндіріс жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қылмыстық-процессуалдық құжаттарды дұрыс рәсімдеуді, қылмыстық-процессуалдық іс-әрекеттерді жасауды және қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қылмыстық құқық бұзушылықтарды жіктеу.
Қазақстан Республикасының қылмыстық құқығы
Қазақстан Республикасының қылмыстық процессуалдық құқығы
Қазақстан Республикасының қылмыстық атқару құқығы
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает основные понятия и категории в области уголовного права.
2. Знает принципы уголовного права
3. Владеет навыками анализа различных правовых явлений, юридических фактов, правовых норм и правовых отношений в области уголовного права.
4. Анализирует юридические факты и возникающие в связи с ними уголовно-правовые отношения.
5. Принимает решения о квалификации запрещенных уголовным кодексом Республики Казахстан деяний в точном соответствии с законом.
6. Разграничивает структуру уголовного правонарушения.
7. Анализирует правоприменительную практику
Результат обучения: 2) Оценивать наказания.
Критерии оценки:
1. Применяет нормы Общей части Уголовного кодекса Республики Казахстан, охраняющие права и свободы, честь и достоинство личности.
2. Разграничивает основные и дополнительные виды наказаний.
3. Определяет основания назначения и пределы наказаний.
4. Выделяет особенности исчисления сроков наказания при различных обстоятельствах.
5. Разграничивает основания освобождения от уголовной ответственности и наказания.
6. Понимает особенности привлечения к уголовной ответственности и назначения наказания несовершеннолетних.
7. Понимает основания и порядок назначения принудительных мер медицинского характера и иных мер уголовно-правового воздействия
Результат обучения: 3) Составлять процессуальные документы.
Критерии оценки:
1. Понимает значение процессуальных документов в уголовном процессе.
2. Владеет техникой составления процессуальных документов.
3. Разграничивает виды процессуальных документов.
4. Соблюдает требования, установленные законом, при составлении процессуальных документов.
5. Совершает процессуальные действия и оформляет их результат в строгом соответствии закону.
6. Разграничивает стадии уголовного процесса.
Результат обучения: 4) Вести исполнительное делопроизводство.
Критерии оценки:
1. Понимает организацию исполнительного делопроизводства.
2. Владеет навыками работы с правовыми актами и служебными документами в сфере исполнения уголовных наказаний.
3. Принимает самостоятельно решения по исполнительному производству.
4. Вырабатывает необходимые меры по обеспечению безопасности и правопорядка в учреждениях и органах уголовно-исполнительной системы.
5. Разграничивает систему учреждений, исполняющих наказания и их режим.
Результат обучения: 5) Вести консультации.
Критерии оценки:
1. Понимает и оперирует понятиями, определениями и дефинициями уголовного законодательства.
2. Обладает навыками обобщения и систематизации полученной информации для правильного и грамотного консультирования заинтересованных лиц.
3. Анализирует правоохранительную и правоприменительную практику при даче заключений.
4. Дает консультации по вопросам участия в процессуальных действиях, судебных заседаниях, и иным вопросам, вытекающим из уголовных правоотношений.
5. Составляет заключения по вопросам, вытекающим из уголовных правоотношений.
Результат обучения: 5) Проводить самостоятельное научное исследование проблем уголовного права.
Критерии оценки:

1. Қылмыстық құқық саласындағы негізгі түсініктерді және категорияларды түсінеді.
2. Қылмыстық құқық принциптерін біледі.
3. Қылмыстық құқық саласында әртүрлі құқықтық құбылыстарды, құқықтық фактілерді, құқықтық нормаларды және құқықтық қатынастарды талдау дағдыларына ие.
4. Құқықтық фактілерді және онымен байланысты туындаған қылмыстық-құқықтық қатынастарды талдайды.
5. Қазақстан Республикасының қылмыстық кодексімен тыйым салынған істерді жіктеу туралы заңға сәйкес нақты шешімдер қабылдайды.
6. Қылмыстық құқықбұзушылықтың құрылымын белгілейді.
7. Құқыққолдану практикасын талдайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Жазаларды бағалау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің Жалпы бөлімінің тұлғаның құқығы мен бостандығын, ар-намысы мен еркіндігін қорғайтын нормаларын қолданады.
2. Жазалардың негізгі және қосымша түрлерін бөледі.
3. Жазалардың тағайындалуының негіздері мен шегін анықтайды.
4. Әртүрлі жағдайларда жазалау мерзімдерін санау ерекшеліктерін біледі.
5. Қылмыстық жауапкершіліктен босату және жазалау негіздерін бөледі.
6. Кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту және жаза тағайындау ерекшеліктерін түсінеді.
7. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары мен басқа да қылмыстық-ықпал ету шараларын тағайындау негіздері мен тәртібін түсінеді.
Оқыту нәтижелері: 3) Процессуалдық құжаттарды жасау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қылмыстық процесте процессуалдық құжаттардың маңыздылығын түсінеді.
2. Процессуалдық құжаттарды жасау техникасын біледі.
3. Процессуалдық құжаттардың түрлерін бөледі.
4. Процессуалдық құжаттарды жасау кезінде заңмен белгіленген талаптарды сақтайды.
5. Заңға қатаң сәйкестікте процессуалдық іс-әрекеттер жасайды және олардың нәтижелерін рәсімдейді.
6. Қылмыстық процесстің кезеңдерін белгілейді.
Оқыту нәтижелері: 4) Атқарушылық іс жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Атқарушылық іс жүргізуді ұйымдастыруды түсінеді.
2. Қылмыстық жазаларды орындау саласында құқықтық актілермен және қызметтік құжаттармен жұмыс істеу машықтарына ие.
3. Атқарушылық өндіріс бойынша өз бетінше шешімдер қабылдайды.
4. Қылмыстық-атқару жүйелері органдарында және мекемелерде қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды әзірлейді.
5. Жазаларды орындайтын мекемелердің жүйесін және олардың режимін бөледі.
Оқыту нәтижелері: 5) Консультациялар беру.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қылмыстық заңнаманың анықтамалары мен дефиницияларын, ұғымдарды түсінеді және пайдаланады.
2. Мүдделі тұлғаларға дұрыс және суатты консультация беру үшін алған ақпаратты жалпылау және жүйелендіру дағдыларын меңгерді.
3. Қорытынды берген кезде құқық қорғау және құқық қолдану практикаларын талдайды.
4. Процессуалдық іс-қимылдарға, сот отырыстарына қатысу және құқықтық қатынастардан туындайтын басқа да мәселелер бойынша консультациялар береді.
5. Құқықтық қатынастардан туындайтын мәселелер бойынша қорытындылар береді.
Оқыту нәтижелері: 5) Қылмыстық құқық проблемаларын өз бетінше ғылыми зерттейді.
Бағалау өлшемшарттары

1. Работает с нормативными правовыми актами и профессиональной литературой.
2. Определяет актуальность и практическую значимость выбранной темы.
3. Оформляет работу с установленными требованиями.
4. Грамотно, логически обоснованно излагает свои мысли, делает выводы.
5. Применяет методы исследования.
6. Грамотно устно защищает работу, свободно владеет материалом
ПК 8. Собирать и исследовать доказательства
ПМ 08. Сбор и исследование доказательств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сбора, исследования и оценки доказательств, оценки различных ран и повреждений организма человека, разграничения психических заболеваний человека, классификации видов бухгалтерских документов, правильного назначения судебных экспертиз.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: криминалистическую техника, тактику и методику, классификацию ран и повреждений организма, классификацию различных заболеваний психики, порядок назначения и производства судебных экспертиз, навыки выявления различных нарушений в бухгалтерских документах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать и анализировать различные виды доказательств, классифицировать раны, различные повреждения организма, психические заболевания, выявлять нарушения в бухгалтерских документах, назначать экспертизы и правильно оценивать их результаты
Результат обучения: 1) Собирать и оценивать доказательства.
Криминалистика
Основы судебной медицины
Основы судебной психиатрии
Основы судебной бухгалтерии
Судебная экспертология
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Понимает роль доказательств в процессуальном производстве.
2. Владеет навыками по сбору различных видов доказательств.
3. Классифицирует доказательства по видам.
4. Применяет криминалистическую технику при сборе доказательств.
5. Оценивает полученные доказательства.
6. Использует криминалистическую методику для получения новых доказательств.
Результат обучения: 2) Анализировать бухгалтерские документы.
Критерии оценки:
1. Понимает систему бухгалтерского учета.
2. Разграничивает виды ревизий.
3. Правильно ставит вопросы, подлежащие разрешению, при назначении судебно-бухгалтерских экспертиз.
4. Выявляет нарушения в бухгалтерских документах.
5. Выявляет подложные бухгалтерские документы при помощи технико и тактико- криминалистических средств.
Результат обучения: 3) Описывать основные психические расстройства.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об основных психических заболеваниях.
2. Распознает психические отклонения у лица.
3. Выявляет основные клинические симптомы и синдромы, дает им приблизительную судебно-психиатрическую оценку.
4. Правильно ставит вопросы, подлежащие разрешению, при назначении судебно-психиатрических экспертиз.
5. Имеет представление о порядке назначения и проведения судебно-психиатрической экспертизы.
6. Анализирует заключение эксперта.
Результат обучения: 4) Оценивать некоторые виды повреждений.
Критерии оценки:

1. Нормативтік-құқықтық актілермен және кәсіптік әдебиетпен жұмыс істейді.
2. Таңдаған тақырыбының өзектілігі мен маңыздылығын анықтайды.
3. Жұмысты белгіленген талаптарға сай рәсімдейді.
4. Өз ойын сауатты, қисынды жеткізеді, ой қорытындылайды.
5. Зерттеу әдістерін қолданады.
6. Жұмысын ауызша сауатты қорғайды, материалды еркін меңгерді.
КҚ 8. Дәлелдер жинау және зерттеу
КМ 08. Дәлелдер жинау және зерттеу
Бұл модуль дәлелдерді жинау, зерттеу және бағалау, адам ағзасының әртүрлі жарақаттануы мен зақымдануын бағалау, адамның психикалық ауруларын бөлу, бухгалтерлік құжаттардың түрлерін жіктеу, сот сараптамаларын дұрыс тағайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар криминалистік техниканы, ағзаның әртүрлі жарақаттануы мен зақымдануын жіктеуді, психиканың түрлі ауруларын жіктеуді, сот сараптамаларын тағайындау мен жүргізу тәртібін, бухгалтерлік құжаттардағы түрлі бұзушылықтарды анықтау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әртүрлі дәлелдер түрлерін жинау мен талдауды, жараларды, ағзаның түрлі зақымдарын, психикалық ауруларды жіктеуді, бухгалтерлік құжаттардағы бұзушылықтарды анықтауды, сараптамалар тағайындау мен олардың қорытындыларын дұрыс бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Дәлелдерді жинау және бағалау.
Криминалистика.
Сот медицинасының негіздері
Сот психиатриясының негіздері
Сот бухгалтериясының негіздері
Сот экспертологиясы
Оқыту практикасы
Бағалау өлшемшарттары
1. Дәлелдердің процессуалдық өндірістегі рөлін түсінеді.
2. Дәлелдердің әртүрлі түрлерін жинау дағдыларын меңгерді.
3. Дәлелдерді түрлері бойынша жіктейді.
4. Дәлелдерді жинау кезінде криминалистік техниканы қолданады.
5. Алынған дәлелдерді бағалайды.
6. Жаңа дәлелдер алу үшін криминалистік әдістемені қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Бухгалтерлік құжаттарды таңдау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Бухгалтерлік есеп жүйесін біледі.
2. Ревизиялар түрлерін бөледі.
3. Сот-бухгалтерлік сараптамаларды тағайындау кезінде шешілуге тиіс мәселелерді дұрыс белгілейді.
4. Бухгалтерлік құжаттардағы бұзушылықтарды анықтайды.
5. Техникалық және тактикалық криминалистік құжаттардың көмегімен жалған бухгалтерлік құжаттарды анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Негізгі психикалық бұзушылықтарды сипаттайды.
Бағалау өлшемшарттары
1. Негізгі психикалық аурулар туралы түсінігі бар.
2. Тұлғаның психикалық ауытқушылығы барын таниды.
3. Негізгі клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтайды, оларға жақын сот-психиатриялық баға береді.
4. Сот-психиатриялық сараптамаларды тағайындаған кезде шешілуге тиіс мәселелерді дұрыс белгілейді.
5. Сот-психиатриялық сараптама тағайындау және жүргізу тәртібі туралы түсінігі бар.
6. Сарапшының қорытындысын талдайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Зақымданулардың кейбір түрлерін бағалау.
Бағалау өлшемшарттары

1. Имеет представление о различных видах повреждений и возможных причинах их образования.
2. Проводит осмотры места происшествия и трупов.
3. Проводит освидетельствование лица.
4. Правильно ставит вопросы, подлежащие разрешению, при назначении судебно-медицинских экспертиз.
5. Имеет представление о порядке назначения и проведения судебно-медицинской экспертизы.
6. Анализирует заключение эксперта.
ПК 09. Подготавливаться к несению профессиональной службы.
ПМ 09. Подготовка, необходимая для несения профессиональной службы.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оказания неотложной медицинской помощи, ориентирования на местности, несения профессиональной службы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы оказания неотложной доврачебной помощи, специальные тактические приемы, различные виды стрелкового оружия, действия в строю.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оказывать неотложную медицинскую помощь, составлять планы, ориентироваться на местности, выполнять действия в строю, применять стрелковое оружие.
Результат обучения: 1) Оказывать неотложную доврачебную помощь.
Оказание неотложной доврачебной помощи
Уставы Вооруженных сил Республики Казахстан
Военная топография
Общевойсковая тактика
Специальная тактика
Огневая подготовка
Строевая подготовка
Критерии оценки:
1. Понимает технику оказания неотложной доврачебной помощи.
2. Определяет характер ран и повреждений.
3. Применяет различные меры остановки кровотечений.
4. Владеет техникой наложения повязок.
5. Содействует транспортировке раненных.
6. Оказывает необходимое содействие при оказании медицинской помощи и эвакуации раненных.
Результат обучения: 2) Показать умение ориентироваться на местности.
Критерии оценки:
1. Владеет основами инженерной и топографической подготовки.
2. Читает топографические карты.
3. Ориентируется на местности.
4. Составляет служебные графические документы.
Результат обучения: 3) Знать уставы Вооруженных сил.
Критерии оценки:
1. Понимает значение уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Оперирует основными понятиями и категориями, отраженных в уставах.
3. Понимает требования военной присяги.
Результат обучения: 4) Выполнять строевые действия.
Критерии оценки:
1. Различает элементы строя.
2. Выполняет строевые приемы.
3. Командует строем.
Результат обучения: 5) Применять стрелковое оружие.
Критерии оценки:
1. Различает виды стрелкового оружия.
2. Имеет представление об устройстве стрелкового оружия.
3. Владеет навыками сборки-разборки стрелкового оружия.
4. Осуществляет стрельбу из стрелкового оружия.
Результат обучения: 6) Владеть и применять тактическими приемами.
Критерии оценки:

1. Әртүрлі зақымданулардың түрлерін және олардың пайда болуының ықтимал себептерін біледі.
2. Оқиға орны мен денелерді қарайды.
3. Тұлғаны куәландырады.
4. Сот-медициналық сараптама тағайындау кезінде шешілуге тиіс мәселелерді дұрыс қояды. 5. Сот-медициналық сараптама тағайындау және жүргізу тәртібін біледі.
6. Сарапшының қорытындысын талдайды.
КҚ 09. Кәсіптік қызметті атқару үшін қажетті дайындық
КМ 09. Кәсіптік қызметті атқару үшін қажетті дайындық
Бұл модуль шұғыл медициналық көмек көрсету, жергілікті жерді тану, кәсіптік қызмет ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету жолдарын, арнайы тактикалық айла-тәсілдерді, әртүрлі атыс қаруының түрлерін, сапта әрекет етуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шұғыл медициналық көмек көрсетуді, жоспар құруды, жергілікті жерді тануды, сапта әрекет етуді, атыс қаруын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету .
Дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету
Қазақстан Республикасының Қарулы күштерінің жарғылары
Әскери топография
Жалпы әскери тактика
Арнайы тактика
Атыс дайындығы Саптық дайындық
Бағалау өлшемшарттары
1. Дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету техникасын біледі.
2. Жаралар мен зақымдаулар сипатын анықтайды.
3. Қан тоқтатудың әртүрлі шараларын қолданады.
4. Таңғыш салу техникасын меңгерді.
5. Жаралыларды тасымалдауға көмектеседі. 6. Медициналық көмек көрсету және жаралыларды эвакуациялау кезінде қажетті көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижелері: 2) Жоспар құру, жергілікті жерді тану.
Бағалау өлшемшарттары
1. Инженерлік және топографиялық дайындық негіздерін меңгерді.
2. Топографиялық карталарды оқиды.
3. Жергілікті жерді таниды.
4. Қызметтік графикалық құжаттар жасайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Қарулы күштерінің жарғыларын білу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қазақстан Республикасының Қарулы күштерінің жарғыларының маңыздылығын біледі.
2. Жарғыларда көрсетілген негізгі түсініктерді және категорияларды қолданады.
3. Әскери ант берудің талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижелері: 4) Саптық іс-қимылдарды орындау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Сап элементтерін біледі.
2. Саптық іс-әрекеттерді орындайды.
3. Сапты басқарады.
Оқыту нәтижелері: 5) Атыс қаруын қолданады.
Бағалау өлшемшарттары
1. Атыс қаруының түрлерін біледі.
2. Атыс қаруының құрылымы туралы біледі.
3. Атыс қаруын құрастыру-бөлшектеу дағдыларын меңгерді.
4. Атыс қаруынан атады.
Оқыту нәтижелері: 6) Тактикалық айла-тәсілдерді меңгеру және қолдану.
Бағалау өлшемшарттары

1. Понимает задачи правоохранительных органов в системе гражданской обороны.
2. Использует средства индивидуальной защиты.
3. Обеспечивает личную безопасность и безопасность граждан.
4. Организовывает боевые позиции.
5. Разграничивает обязанности личного состава.
ПК 10. Выполнять основные виды работ юриста
ПМ 10. Выполнение основных видов работ юриста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления юридических документов, консультирования граждан и организаций в отдельных отраслях права, ведения делопроизводства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
навыки составления большинства видов юридических документов, порядок и особенности консультирования граждан и организаций по отдельным видам вопросов, установленный порядок ведения служебного делопроизводства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять большинство видов юридических документов, давать устные и письменные консультации по отдельным юридическим вопросам, вести служебное делопроизводство в соответствии с требованиями, установленными законодательством.
Результат обучения: 1) Составлять юридические документы.
Профессиональная практика (производственная практика)
Критерии оценки:
1. Оформляет реквизиты документов в соответствии с установленными законодательством требованиями.
2. Различает назначение юридических документов и их правовую силу.
3. Использует информационные технологии при подготовке юридических документов.
4. Анализирует юридические документы.
5. Знает порядок предъявления процессуальных документов.
6. Использует системы электронного документооборота в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Консультировать в отдельных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Использует нормативно-правовые акты при даче консультаций.
2. Анализирует правоприменительную практику.
3. Аргументированно и логически верно дает устные и письменные консультации (заключения).
4. Рассматривает возможные правовые и неправовые последствия каждого варианта решения.
5. Соблюдает этические требования при даче консультаций.
Результат обучения: 3) Вести делопроизводство в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Оформляет служебные документы с установленными законодательством требованиями.
2. Регистрирует входящую и исходящую корреспонденцию.
3. Работает с электронными базами данных по ведению делопроизводства.
4. Контролирует своевременное исполнение документов.
5. Соблюдает технику безопасности
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 115
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

1. Құқық қорғау органдарының азаматтық қорғаныс жүйесіндегі маңыздылығын түсінеді.
2. Жеке қорғаныс заттарын қолданады.
3. Жеке және азаматтар қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Әскери позицияларды ұйымдастырады.
5. Жеке құрамның міндеттерін бөледі.
КҚ 10. Заңгердің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Заңгердің негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль құқықтық құжаттарды жасау, құқықтың жекелеген салаларында азаматтар мен ұйымдарға консультациялар беру, іс жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құқықтық құжаттардың басым бөлігін жасауды, жекелеген мәселелер бойынша азаматтар мен ұйымдарға консультациялар беру тәртібі мен ерекшеліктерін, қызметтік іс жүргізудің белгіленген тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құқықтық құжаттардың басым бөлігін жасауды, жекелеген құқықтық мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар беруді, заңнамамен белгіленген талаптарға сәйкес қызметтік іс жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Құқықтық құжаттар жасау.
Кәсіпітк практика (өндірістік практика)
Бағалау өлшемшарттары
1. Заңнамамен белгіленген талаптарға сәйкес құжаттардың деректемелерін рәсімдейді.
2. Құқықтық құжаттардың тағайындалуын және олардың құқықтық күшін біледі.
3. Құқықтық құжаттарды дайындау кезінде ақпараттық технологияларды пайдаланады.
4. Құқықтық құжаттарды талдайды.
5. Процессуалдық құжаттарды ұсыну тәртібін біледі.
6. Кәсіптік қызметте электронды құжат айналымы жүйесін қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Құқықтың жекелеген салаларында консультациялар беру.
Бағалау өлшемшарттары
1. Консультациялар беру кезінде нормативтік-құқықтық актілерді қолданады.
2. Құқыққолдану практикасын талдайды.
3. Ауызша және жазбаша консультацияларды (қорытындыларды) дәлелді және қисынды дұрыс жеткізеді.
4. Шешімнің әрбір нұсқасының ықтимал құқықтық және құқықтық емес салдарын қарастырады.
5. Консультациялар беру кезінде этикалық талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Іс жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Заңнамамен белгіленген талаптармен қызметтік құжаттарды рәсімдейді.
2. Кіріс және шығыс хат-хабарды тіркейді.
3. Іс жүргізу бойынша электронды базалармен жұмыс істейді.
4. Құжаттарды уақытылы орындауды бақылайды.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – кәсіптік құзыреттік;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать принципы социокультурного обоснования смысла и значения своей профессиональной деятельности толерантно воспринимать социальное, политические, этнические конфессиональные и культурные различия
БМ 03. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 3. Өзінің кәсіптік қызметінің мәні мен мағынасын әлеуметтік-мәдени негіздеу қағидаттарын түсіну әлеуметтік, саяси, этникалық конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділік танытуды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологиядан бас тартуды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 020301 3Техник
ПК 1. Владеть профессиональной юридической терминологией и правовым понятийно-категориальным аппаратом
ПМ 01. Владение профессиональной юридической терминологией и правовым понятийно-категориальным аппаратом
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения основными понятиями юриспруденции, предметом и методом правового регулирования отраслей права.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
юридическую терминологию, основные государственно – правовые явления, отрасли права.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять юридические понятия в практической деятельности, юридически правильно квалифицировать факты и обстоятельства, связанные с применением законодательства, толковать и применять законы и другие нормативные правовые акты.
Результат обучения: 1) Оперировать юридическими понятиями и категориями.
Основы теории государства и права Конституционное право
Административное право
Основы финансового и налогового права
Критерии оценки:
1. Понимает основные термины юриспруденции.
2. Владеет общей характеристикой терминов основ теории государства и права.
3. Работает с основными понятиями юриспруденции.
4. Определяет основы конституционного строя Республики Казахстан.
5. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
Результат обучения: 2) Разграничивать отрасли права по предмету и методу правового регулирования.
Критерии оценки:
1. Понимает предмет и метод правового регулирования.
2. Владеет методами правового регулирования.
3. Работает с нормативными правовыми актами.
4. Определяет методы правового регулирования конституционного права, административного права, финансового, налогового и других отраслей права.
5. Выделяет общественные отношения, регулируемые административным правом, конституционным правом, финансовым и налоговым правом.

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Техник" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік заң терминологиясын және құқықтық ұғымдық-категориялық аппаратты меңгеру
КМ 01. Кәсіптік заң терминологиясын және құқықтық ұғымдық-категориялық аппаратты меңгеру
Бұл модуль құқықтанудың негізгі түсініктерін, құқық салаларын құқықтық реттеу пәні мен әдісін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
заң терминологиясын, негізгі мемлекеттік-құқықтық құбылыстарды, құқық салаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: құқықтық ұғымдарды практикалық қызметте қолдануды, заңнаманы қолданумен байланысты фактілер мен жағдайларды заңды дұрыс саралауды, заңдар мен басқа да нормативтік құқықтық актілерді түсіндіру және қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Заңды түсініктер мен санаттарға сүйену.
Мемлекет және құқық теориясының негіздері Конституциялық құқық
Әкімшілік құқық
Қаржы және салық құқығы негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтанудың негізгі терминдерін түсінеді.
2. Мемлекет және құқық теориясының негізгі терминдерінің жалпы сипаттамасын меңгереді.
3. Юриспруденцияның негізгі ұғымдарымен жұмыс істейді.
4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысының негіздерін айқындайды.
5. Ауызша және жазбаша сөйлеу мәдениетін, кәсіптік терминологияны меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құқықтық реттеудің мәні мен әдісі бойынша құқық салаларын ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтық реттеудің мәні мен әдісін түсінеді.
2. Құқықтық реттеу әдістерін меңгерді.
3. Нормативтік құқықтық актілермен жұмыс істейді.
4. Конституциялық құқықты, әкімшілік құқықты, қаржылық, салық және басқа да құқық салаларын құқықтық реттеу әдістерін айқындайды.
5. Әкімшілік құқықпен, конституциялық құқықпен, қаржы және салық құқығымен реттелетін қоғамдық қатынастарды бөледі.

6. Выделяет дефинитивные нормы права.
Результат обучения: 3) Владеть приемами толкования, формами реализации правовых норм и стадиями применения норм права.
Критерии оценки:
1. Осуществляет правоприменительную деятельность.
2. Владеет приемами толковани норм права.
3. Составляет правоприменительные акты.
4. Анализирует законодательство .
5. Применяет законодательство во времени, в пространстве и по кругу лиц.
6. Применяет юридическую терминологию в правоприменительной деятельности.
Результат обучения: 4) Характеризовать категории юриспруденции в целом и в отдельных отраслях.
Критерии оценки:
1. Понимает категории юриспруденции.
2. Владеет основными понятиями отраслей права.
3. Применяет категории юриспруденции в патентоведении.
4. Классифицирует нормы права.
5. Выделяет систему юридических наук.
Результат обучения: 5) Определять предмет и метод правового регулирования различных отраслей права.
Критерии оценки:
1. Понимает элементы правоотношений отраслей права.
2. Определяет метод правового регулирования отраслей права.
3. Классифицирует нормативные правовые акты на законы и подзаконные нормативные правовые акты.
4. Выделяет средства и способы правового регулирования
ПК 2. Подготавливает, составляет и обрабатывает правовые и деловые документы
ПМ 02. Подготовка, составление и обработка правовых и деловых документов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания и систематического пополнения патентного фонда в соответствии с профилем деятельности предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: современные средства вычислительной техники, коммуникации и связи; правила составления документов правового характера на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать методы автоматизации создания и обработки правовых документов.
Результат обучения: 1) Использовать современные средства вычислительной техники, коммуникации и связи по созданию и систематическому пополнению патентного фонда в соответствии с профилем деятельности предприятия.
Автоматизированная обработка правовой информации, Делопроизводство на государственном языке
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Владеет основами делопроизводства и автоматизированной обработки правовй информации.
2. Владеет програмным обеспечением.
3. Использует методы автоматизации создания и обработки правовых документов.
4. Осуществляет сбор материала для подготовки правовых и деловых документов.
Результат обучения: 2) Владеть навыками работы с документами правового характера с использованием информационно-коммуникационных технологии.
Критерии оценки:

6. Дефинитивті құқық нормаларын бөледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Құқықтық нормаларды түсіндіру тәсілдерін, жүзеге асыру нысандарын және құқық нормаларын қолдану кезеңдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқық қолдану қызметін жүзеге асырады.
2. Құқық нормаларын түсіндіру тәсілдерін меңгерді.
3. Құқық қолдану актілерін жасайды.
4. Заңнаманы талдайды.
5. Уақыт, кеңістік және тұлғалар шеңбері бойынша заңнамаларды қолданады.
6. Құқық қолдану қызметінде заң терминологиясын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жалпы және жекелеген салаларда құқықтану санаттарын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтану санатын түсінеді.
2. Құқық салаларының негізгі ұғымдарын меңгерді.
3. Патенттануда құқықтану санаттарын қолданады.
4. Құқық нормаларын жіктейді.
5. Заң ғылымдарының жүйесін бөліп көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқықтың түрлі салаларын құқықтық реттеудің пәні мен әдісін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқық салаларының құқықтық қатынастарының элементтерін түсінеді.
2. Құқық салаларын құқықтық реттеу әдісін айқындайды.
3. Нормативтік құқықтық актілерді заңдарға және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге жіктейді.
4. Құқықтық реттеудің құралдары мен тәсілдерін бөледі.
КҚ 2. Құқықтық және іскерлік құжаттарды дайындайды, жасайды және өңдейді
КМ 02. Құқықтық және іскерлік құжаттарды дайындау, құрастыру және өңдеу
Бұл модуль кәсіпорын қызметінің бейініне сәйкес патенттік қорды құру және жүйелі толықтыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: есептеу техникасын, коммуникация және байланыстың қазіргі заманғы құралдарын, құқықтық сипаттағы құжаттарды мемлекеттік тілде жасау ережесін меңгереді Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
құқықтық құжаттарды жасау мен өңдеуді автоматтандыру әдістерін пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын қызметінің бейініне сәйкес патенттік қорды құру және жүйелі түрде толықтыру бойынша қазіргі заманғы есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалана отырып жұмыс істеу.
Құқықтық ақпаратты автоматтандырылған өңдеу, Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс жүргізу және құқықтық ақпаратты автоматтандырылған өңдеу негізін түсінеді.
2. Бағдарламалық қамтымды меңгерді.
3. Құқықтық құжаттарды жасау мен өңдеуді автоматтандыру әдістерін қолданады.
4. Құқықтық және іскерлік құжаттарды дайындау үшін материалдар жинауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық сипаттағы құжаттармен жұмыс істеу дағдысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает компьютерную технику и технологию для обработки, хранения и передачи данных.
2. Владеет способами и методами создания патентных и правовых документов.
3. Извлекает необходимую информацию из сети Интернет.
4. Определяет факты, имеющие юридическое значение для составления правовых и деловых документов.
Результат обучения: 3) Составлять и оформлять документы в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает виды и реквизиты документов.
2. Владеет способами оформления правовых документов и документов по патентоведению.
3. Систематизирует материал и готовит структуру документа на основании полученной информации.
4. Составляет документы по патентному производству и правовые документы.
Результат обучения: 4) Работать с персональным компьютером.
Критерии оценки:
1. Работает в операционной системе в изучении различных версий програмных средств и работе с сетью Интернет.
2. Подготавливает на компьютере документы, отвечающие современным требованиям и установленным нормативным актам.
3. Создает и редактирует правовые документы.
ПК 3 Консультирует по патентной работе и защите авторских прав
ПМ 03 Консультирование по патентной работе и защите авторских прав
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понятия отраслей права, защите авторских прав, патентного права, охраны прав потребителей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормы материального и процессуального права, действующее законодательство по патентоведению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в команде; консультировать; определять способы защиты гражданских прав; составлять трудовые соглашения.
Результат обучения: 1) Консультировать и обеспечивать правовую охрану объектов интеллектуальной собственности.
Патентное право
Правовые основы охраны прав потребителей
Гражданское право
Право интеллектуальной собственности
Уголовное право и уголовное процессуальное право
Гражданское процессуальное право
Трудовое право
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные категории права интеллектуальной собственности.
2. Выделяет субъектов и объектов права интеллектуальной собственности.
3. Проводит предварительные консультации для авторов и изобретателей.
4. Понимает условия возникновения и основные принципы охраны прав авторов творческих произведений.
5. Владеет нормами материального и процесуального права.
6. Определяет формы и способы защиты прав потребителей.
7. Выделяет виды и состав правонарушений в области прав интеллектуальной собственности.

1. Деректерді өңдеу, сақтау және беру үшін компьютерлік техника мен технологияны түсінеді.
2. Патенттік және құқықтық құжаттарды құру әдістері мен тәсілдерін меңгерді.
3. Интернет желісінен қажетті ақпаратты алады.
4. Құқықтық және іскерлік құжаттарды жасау үшін заңдық маңызы бар фактілерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте құжаттарды құрастыру және рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен деректемелерін түсінеді.
2. Патенттану бойынша құқықтық құжаттар мен құжаттарды рәсімдеу тәсілдерін біледі.
3. Алынған ақпарат негізінде материалды жүйелендіреді және құжаттың құрылымын дайындайды.
4. Патенттік өндіріс бойынша құжаттарды және құқықтық құжаттарды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дербес компьютермен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйеде бағдарламалық құралдардың түрлі нұсқаларын зерделеуде және интернет желісімен жұмыс істейді.
2. Компьютерде заманауи талаптарға және белгіленген нормативтік актілерге жауап беретін құжаттарды дайындайды.
3. Құқықтық құжаттарды жасайды және редакциялайды.
КҚ 3 Патенттік жұмыс және авторлық құқықты қорғау бойынша консультация беру
КМ 03 Патенттік жұмыс және авторлық құқықты қорғау бойынша консультация беру
Бұл модуль құқық салалары, авторлық құқықты, патенттік құқықты қорғау, тұтынушылардың құқықтарын қорғау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
материалдық және іс жүргізу құқығының нормаларын, патенттану бойынша қолданыстағы заңнаманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезеңінде білім алушылар: командада жұмыс істеуді; кеңес беруді; азаматтық құқықтарды қорғау тәсілдерін анықтауды; еңбек келісімдерін құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Зияткерлік меншік объектілеріне консультация беру және құқықтық қорғауды қамтамасыз ету.
Патенттік құқық
Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың құқықтық негіздері
Азаматтық құқық
Зияткерлік меншік құқығы
Қылмыстық құқық және қылмыстық іс жүргізу құқығы
Азаматтық іс жүргізу құқығы
Еңбек құқығы
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зияткерлік меншік құқығының негізгі санаттарын түсінеді.
2. Зияткерлік меншік құқығының субъектілері мен объектілерін бөледі.
3. Авторлар мен өнертапқыштарға алдын ала кеңес береді.
4. Шығармашылық туындылардың авторларының құқықтарын қорғаудың негізгі қағидаттары мен пайда болу шарттарын түсінеді.
5. Материалдық және іс жүргізу құқығының нормаларын меңгерді.
6. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау нысандары мен тәсілдерін айқындайды.
7. Зияткерлік меншік құқығы саласындағы құқық бұзушылықтардың түрлері мен құрамын бөледі.

8. Составляет процессуальные документы о защите прав интеллектуальной собственности.
9. Составляет трудовые договора.
Результат обучения: 2) Осуществлять информационное и аналитическое сопровождение мероприятий по защите прав на интеллектуальную собственность.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности использования объектов интеллектуальной деятельности в гражданском обороте.
2. Владеет источниками права интеллектуальной собственности, умеет определять их взаимосвязь.
3. Понимает нормы патентного законодательства.
4. Владеет нормами отраслей права.
5. Определяет порядок судебной защиты прав потребителей.
6. Анализирует патентное законодательство Республики Казахстан.
Результат обучения: 3) Проводить регистрацию прав на обьекты авторского права и патентного права.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность патентного и авторского права.
2. Владеет приемами регистрации прав на обьекты авторского права и патентного права.
3. Выполняет регистрацию обьектов авторского права и патентного права.
4. Разграничивает имущественные и личные неимущественные права обьектов авторского права и патентного права.
5.Определяет права на объекты, созданные по трудовому договору или договору подряда.
Результат обучения: 4) Консультировать работников предприятия с целью соблюдения порядка составления описаний предполагаемых изобретений и подачи заявок на них.
Критерии оценки:
1. Понимает виды патентов.
2. Владеет патентной информацией при консультировании.
3. Определяет компетенцию субъектов патентного права.
4. Определяет условия патентоспособности.
5. Оформляет перечень объектов патентного права.
6. Выделяет требования к составлению заявки.
7. Оформляет патентные материалы.
8. Определяет порядок получения охранного документа.
Результат обучения: 5) Знакомить работников предприятия с действующими положениями о правах рационализаторов и изобретателей.
Критерии оценки:
1. Понимает права рационализаторов и изобратей.
2. Владеет патентным законодательством.
3. Разрабатывает проекты коллективных договоров и соглашений.
Результат обучения: 6) Определять способы и методы защиты авторских прав.
Критерии оценки:
1. Освоил нормы гражданское процессуальное право, уголовное право, уголовное процессальное право.
2. Обладает навыками работы с нормативными правовыми актами.
3. Составляет процессуальные документы.
4. Применяет нормы гражданского процессуального и уголовного процессуального права при защите прав интеллектуальной собственности.
Результат обучения: 7) Применять, полученные по патентному праву знания, для решения конкретных вопросов по специальности.
Критерии оценки:
1. Использует нормативные правовые акты и юридическую литературу по патентному производству.

8. Зияткерлік меншік құқығын қорғау туралы іс жүргізу құжаттарын жасайды.
9. Еңбек шартын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зияткерлік меншікке құқықтарды қорғау жөніндегі іс-шараларды ақпараттық және талдамалық сүйемелдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық айналымда зияткерлік қызмет объектілерін пайдалану ерекшеліктерін түсінеді.
2. Зияткерлік меншік құқығы көздерін меңгерді, олардың өзара байланысын анықтай алады.
3. Патенттік заңнама нормаларын түсінеді.
4. Құқық салаларының нормаларын меңгерді.
5. Тұтынушылардың құқықтарын сотта қорғау тәртібін айқындайды.
6. Қазақстан Республикасының патенттік заңнамасын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Авторлық құқық және патенттік құқық объектілеріне құқықтарды тіркеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік және авторлық құқықтың мәнін түсінеді.
2. Авторлық құқық және патенттік құқық объектілеріне құқықтарды тіркеу тәсілдерін меңгерді.
3. Авторлық құқық және патенттік құқық нысандарын тіркеуді орындайды.
4. Авторлық құқық және патенттік құқық объектілерінің мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарын шектейді. 5.Еңбек шарты немесе мердігерлік шарты бойынша құрылған объектілерге құқықтарды айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Болжанатын өнертабыстардың сипаттамасын жасау және оларға өтінім беру тәртібін сақтау мақсатында кәсіпорын қызметкерлеріне консультация беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттердің түрлерін түсінеді.
2. Консультация беру кезінде патенттік ақпаратты меңгерді.
3. Патенттік құқық субъектілерінің құзыретін айқындайды.
4. Патентке қабілеттілік шарттарын анықтайды.
5. Патенттік құқық объектілерінің тізбесін рәсімдейді.
6. Өтінімді жасауға қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Патенттік материалдарды рәсімдейді.
8. Қорғау құжатын алу тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорын қызметкерлерін рационализаторлар мен өнертапқыштардың құқықтары туралы қолданыстағы ережелермен таныстыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнертапқыштардың және ойлап тапқыштардың құқықтарын түсінеді.
2. Патенттік заңнаманы меңгерді.
3. Ұжымдық шарттар мен келісімдердің жобаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Авторлық құқықты қорғау әдістері мен тәсілдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық іс жүргізу құқығы, қылмыстық құқық, қылмыстық процессуалдық құқық нормаларын игереді.
2. Нормативтік құқықтық актілермен жұмыс істеу дағдысын меңгерді.
3. Іс жүргізу құжаттарын жасайды.
4. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау кезінде азаматтық іс жүргізу және қылмыстық іс жүргізу құқығының нормаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Мамандық бойынша нақты мәселелерді шешу үшін патенттік құқық бойынша алынған білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік өндіріс бойынша нормативтік құқықтық актілер мен заң әдебиеттерін пайдаланады.

2. Рассматривает различные ситуации по патентному праву.
3. Приобретает навыки самостоятельного научного исследования.
Результат обучения: 8) Приобретать навыки самостоятельной работы с нормативными правовыми актами, юридической литературой.
Критерии оценки:
1. Выделяет структуру авторского свидетельства.
2. Консультирует и подготавливает документы по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности.
3. Определяет патентоспособность объектов прав интеллектуальной собственности.
4.Определяет формы и способы защиты прав интелектуальной собственности.
5. Консультирует по отдельным правовым вопросам.
ПК 4 Оказывает услуги по комплексному проведению патентно-информационных исследований
ПМ 04 Оказание услуг по комплексному проведению патентно-информационных исследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения патентных исследований, разработки нормативно – методических документов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
органы патентной службы и их правовой статус; ценообразование, рынок и методы распространения товаров; сущность менеджмента, его место в общей теории управления законы логики; особенности служебной этики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать юридические нормы и правовые отношения, входящие в область профессиональной деятельности самостоятельно находить, изучать, систематизировать необходимый материал для дальнейшего его использования; действовать в соответствии с этическими нормами; работать в команде, корректно отстаивать свою точку зрения, предлагать новые решения; логическому анализу проблемных ситуаций.
Результат обучения: 1) Осуществлять поиск и отбор патентной и другой документации.
Организация патентной службы
Кадровый менеджмент
Этика и психология деловых отношений
Логика
Основы маркетинга
Учебно- профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает задачи и функции органов патентной службы.
2. Владеет правовыми основами деятельности патентной службы.
3. Разрабатывает нормативно-методические документы по патентно-лицензионной работе.
4. Анализирует законодательство зарубежных стран по вопросам патентных служб.
Результат обучения: 2) Исследовать и анализировать маркетинговую среду.
Критерии оценки:
1. Понимает маркетинг и его социальные основы.
2. Владеет анализом рыночных возможностей, выявлением новых рынков.
3. Выполняет разработку товаров: товары, товарные марки, упаковка, услуги.
4. Проводит маркетинговые исследования.
5. Выделяет основные концепции маркетинга.
6. Характеризует средства коммуникационной политики.
Результат обучения: 3) Исследовать современную классификацию ресурсов организации.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы и функции менеджмента.

2. Патенттік құқық бойынша әртүрлі жағдайларды қарастырады.
3. Өзіндік ғылыми зерттеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 8) Нормативтік құқықтық актілермен, заң әдебиеттерімен өз бетінше жұмыс істеу дағдысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авторлық куәліктің құрылымын айқындайды.
2. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау мәселелері бойынша кеңес береді және құжаттарды дайындайды.
3. Зияткерлік меншік құқығы объектілерінің патентке қабілеттілігін айқындайды.
4. Зияткерлік меншік құқығын қорғау нысандары мен тәсілдерін анықтайды.
5. Жеке құқықтық мәселелер бойынша консультация береді.
КҚ 4 Патенттік-ақпараттық зерттеулерді кешенді жүргізу бойынша қызметтер көрсетеді
КМ 04 Патенттік-ақпараттық зерттеулерді кешенді жүргізу бойынша қызметтер көрсету
Бұл модуль патенттік зерттеулер жүргізу, нормативтік – әдістемелік құжаттарды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
патенттік қызмет органдары және олардың құқықтық мәртебесін; баға белгілеу, нарық және тауарларды тарату әдістерін; менеджменттің мәні, оның басқарудың жалпы теориясындағы орнын логика заңдарын; қызмет этикасының ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
кәсіптік қызмет саласына кіретін құқықтық нормалар мен құқықтық қатынастарды талдау әрі қарай пайдалану үшін қажетті материалды өз бетінше табуды, зерттеуді, жүйелеуді; этикалық нормаларға сәйкес әрекет етуді; командада жұмыс істеуді, өз көзқарасын дұрыс қорғауды, жаңа шешімдер ұсынуды; проблемалық жағдайларды логикалық талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Патенттік және басқа да құжаттарды іздеу мен іріктеуді жүзеге асыру.
Патенттік қызметті ұйымдастыру
Кадрлық менеджмент
Іскерлік қарым-қатынас этикасы мен психологиясы
Логика
Маркетинг негіздері
Оқу-кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік қызмет органдарының міндеттері мен функцияларын түсінеді.
2. Патенттік қызмет қызметінің құқықтық негіздерін меңгерді.
3. Патенттік-лицензиялық жұмыс бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды әзірлейді.
4. Патенттік қызметтер мәселелері бойынша шет елдердің заңнамасын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Маркетингтік ортаны зерттеу және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маркетинг пен оның әлеуметтік негіздерін түсінеді.
2. Нарықтық мүмкіндіктерді талдауды, жаңа нарықтарды анықтауды меңгерді.
3. Тауарларды: тауарлар, тауар маркалары, буып-түю, қызметтер әзірлеуді орындайды.
4. Маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
5. Маркетингтің негізгі концепцияларын бөледі.
6. Коммуникациялық саясат құралдарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйым ресурстарының қазіргі заманғы жіктелуін зерттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Менеджменттің принциптері мен функцияларын түсінеді.

2. Владеет методами планирования и управления кадрами.
3. Выполняет разработку и проведение кадровой политики.
4. Анализирует кадровую ситуацию в регионе.
5. Характеризует элементы культуры управления: культура работников управления, культура процессов управления, культура условий труда, культура документации.
Результат обучения: 4) Применять профессиональную этику в трудовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает основные категории и задачи профессиональной этики специалиста.
2. Владеет эстетической и этической культурой обслуживания.
3. Осуществляет профессиональную деятельность на основе развитого правосознания, правового мышления и правовой культуры.
4. Соблюдает нравственные нормы при осуществлении профессиональной деятельности.
Результат обучения: 5) Разрабатывать задания на проведение патентных исследований.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и задачи патентных исследований.
2. Владеет патентной и другими видами информации.
3. Определяет условия патентоспособности.
Результат обучения: 6) Оформлять результаты исследований
Критерии оценки:
1. Понимает определение задач патентных исследований, видов исследований.
2. Разрабатывает задания на проведение патентных исследований.
3. Оформляет результатов исследований в виде отчета о патентных исследованиях.
Результат обучения: 7) Применять основные законы логики в профессионапьной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает основные категории логики.
2. Владеет навыками логического мышления.
3. Применяет законы логики в работе над выводами.
4. Владеет основными законами мышления.
Результат обучения: 8) Совершать юридические действия в точном соответствии с законом.
Критерии оценки:
1. Понимает нормативную правовую и патентную документацию.
2. Владеет действующим законодательством по патентному производству.
3. Оформляет, ведет учет и систематизацию патентных документов.
Результат обучения: 9) Осуществлять сбор нормативной и фактической информации, имеющей значение для реализации правовых норм в соответствующих сферах профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применять правовые нормы для решения разнообразных практических ситуаций.
2. Приобрел навыки работы с законодательными и иными нормативными правовыми актами, специальной литературой.
3. Способен толковать различные правовые акты.
ПК 5 Подготавливает необходимые документы и оформляет заявки на получение патента
ПМ 05 Подготовка необходимых документов и оформление заявок на получение патента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения патента, условий патентоспособности; содержания документов заявки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
патентное законодательство, методические и нормативные материалы по патентоведению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с нормативными правовыми актами; составлять проекты лицензионных договоров; оформлять документы на подачу заявки на патент; регистрировать патент.
Результат обучения: 1) Определять вид патента и условия патентоспособности.
Предпринимательское право
Правовой статус рационализаторов и изобретателей Патентное производство
Правовое положение патентных поверенных
Учебно- профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает предварительный патент, патент, право на патент.

2. Кадрларды жоспарлау және басқару әдістерін меңгерді.
3. Кадр саясатын әзірлеуді және жүргізуді орындайды.
4. Өңірдегі кадрлық жағдайды талдайды.
5. Басқару мәдениетінің элементтерін сипаттайды: басқарма қызметкерлерінің мәдениеті, басқару процестерінің мәдениеті, еңбек жағдайларының мәдениеті, құжаттама мәдениеті.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбек қызметінде кәсіптік этиканы қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маманның кәсіптік этикасының негізгі санаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Қызмет көрсетудің эстетикалық және этикалық мәдениетін меңгерді.
3. Дамыған құқықтық сана, құқықтық ойлау және құқықтық мәдениет негізінде кәсіптік қызметті жүзеге асырады.
4. Кәсіптік қызметті жүзеге асыру кезінде адамгершілік нормаларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Патенттік зерттеулер жүргізуге тапсырмалар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік зерттеулердің мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Патенттік және басқа да ақпарат түрлерін меңгерді.
3. Патентке қабілеттілік шарттарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Зерттеу нәтижелерін рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік зерттеулер міндеттерін, зерттеу түрлерін анықтауды түсінеді.
2. Патенттік зерттеулер жүргізуге тапсырмалар әзірлейді.
3. Патенттік зерттеулер туралы есеп түрінде зерттеу нәтижелерін рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіптік қызметте логиканың негізгі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Логиканың негізгі санаттарын түсінеді.
2. Логикалық ойлау дағдыларын меңгерді.
3. Қорытынды жұмысында логика заңдарын қолданады.
4. Ойлаудың негізгі заңдарын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 8) Заңға дәл сәйкес заңды әрекеттер жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік құқықтық және патенттік құжаттаманы түсінеді.
2. Патенттік өндіріс бойынша қолданыстағы заңнаманы меңгерді.
3. Патенттік құжаттарды рәсімдейді, есепке алуды және жүйелеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Кәсіптік қызметтің тиісті салаларында құқықтық нормаларды іске асыру үшін маңызы бар нормативтік және нақты ақпаратты жинауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі практикалық жағдайларды шешу үшін құқықтық нормаларды қолданады.
2. Заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілермен, арнайы әдебиеттермен жұмыс істеу дағдысын меңгерді.
3. Түрлі құқықтық актілерді түсіндіре алады.
КҚ 5 Қажетті құжаттарды дайындайды және патент алуға өтінімдерді рәсімдейді
КМ 05 Қажетті құжаттарды дайындау және патент алуға өтінімдерді рәсімдеу
Бұл модуль патентті, патентке қабілеттілік шарттарын, өтінім құжаттарының мазмұнын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
патенттік заңнаманы, патенттану бойынша әдістемелік және нормативтік материалдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: нормативтік құқықтық актілермен жұмыс істеуді;
лицензиялық шарттардың жобаларын құруды; патентке өтінім беру құжаттарын рәсімдеуді; патентті тіркеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Патенттің түрін және патентке қабілеттілік шарттарын анықтау.
Кәсіпкерлік құқық
Рационализаторлар мен өнертапқыштардың құқықтық мәртебесі Патенттік өндіріс
Патенттік сенім білдірілген өкілдердің құқықтық жағдайы
Оқу-кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Алдын ала патентті, патентті, патентке құқықты түсінеді.

2. Обладает навыками работы с нормативными правовыми актами в сфере патентования.
3. Определяет условия и критерии патентоспособности.
4. Определяет правовой статус патентных поверенных.
Результат обучения: 2) Подготавливать документы для подачи заявки на патент.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами подачи заявки на патент.
2. Определяет состав заявки на выдачу патента.
3. Характеризует услуги, оказываемые службой патентных поверенных в патентной охране.
4. Оформляет полномочия на осуществление патентным поверенным своей профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Оформлять и регистрировать патент.
Критерии оценки:
1. Понимает процедуру патентования.
2. Владеет перечнем материалов, включенных в содержание патента.
3. Заполняет документы на получение патента.
4. Составляет договора об участии патентных поверенных в патентном производстве.
Результат обучения: 4) Консультировать работников предприятия с целью соблюдения порядка составления описаний, предполагаемых изобретений, подачи заявок на них.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности использования объектов патентного права в гражданском обороте.
2. Владеет источниками патентного права, умеет определять их взаимосвязь.
3. Ориентируется и анализирует патентное законодательство.
Результат обучения: 5) Оказывать помощь работникам предприятия в составлении заявок, необходимой технической документации, выполнении расчетов, изготовлении и испытаниях опытных образцов.
Критерии оценки:
1. Понимает виды патентов и документацию для регистрации патента.
2. Владеет методами составления заявок.
3. Составляет и заполняет, необходимые документы для подачи заявки.
Результат обучения: 6) Составлять документы правового характера с использованием информационных компьютерных технологий.
Критерии оценки:
1. Владеет способами и методами создания, обработки, передачи информации с помощью компьютерных технологий.
2. Автоматизирует работу по созданию юридических документов с помощью новых технологий.
3. Составляет документы по патентному производству и правовые документы.
4. Оформляет, ведет учет и систематизацию патентных материалов, рационализаторских предложений и изобретений.
Результат обучения: 7) Применять, полученные по патентному производству знания, для решения конкретных вопросов по специальности.
Критерии оценки:
1. Использует нормативные правовые акты и юридическую литературу по патентному производству.
2. Умеет творчески применять, полученные знания по дисциплине.

2. Патенттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
3. Патент қабілеттілігінің шарттары мен өлшемдерін анықтайды.
4. Патенттік сенім білдірілген өкілдердің құқықтық мәртебесін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Патентке өтінім беру үшін құжаттарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патентке өтінім беру ережелерін меңгерді.
2. Патент беруге арналған өтінімнің құрамын айқындайды.
3. Патенттік қорғаудағы патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметі көрсететін қызметтерді сипаттайды.
4. Патенттік сенім білдірілген өкілдердің өзінің кәсіптік қызметін жүзеге асыруына өкілеттікті рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Патентті рәсімдеу және тіркеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттеу рәсімін түсінеді.
2. Патент мазмұнына енгізілген материалдар тізбесін меңгерді.
3. Патент алуға арналған құжаттарды толтырады.
4. Патенттік сенім білдірілген өкілдердің патенттік өндіріске қатысуы туралы шарт жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сипаттамаларды, болжамды өнертабыстарды жасау, оларға өтінім беру тәртібін сақтау мақсатында кәсіпорын қызметкерлеріне консультация беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық айналымда патенттік құқық объектілерін пайдалану ерекшеліктерін түсінеді.
2. Патенттік құқық көздерін меңгереді, олардың өзара байланысын анықтай алады.
3. Патенттік заңнамаға бағдарланады және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорын қызметкерлеріне өтінімдер, қажетті техникалық құжаттар жасауға, есептеулерді орындауға, тәжірибелік үлгілерді дайындауға және сынауға көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттердің түрлерін және патентті тіркеу үшін құжаттаманы түсінеді.
2. Өтінімдерді құру әдістерін меңгерді.
3. Өтінім беру үшін қажетті құжаттарды жасайды және толтырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Ақпараттық компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, құқықтық сипаттағы құжаттарды құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік технологиялардың көмегімен ақпаратты құру, өңдеу, беру тәсілдері мен әдістерін меңгерді.
2. Жаңа технологиялар көмегімен заң құжаттарын құру бойынша жұмысты автоматтандырады.
3. Патенттік өндіріс бойынша құжаттарды және құқықтық құжаттарды жасайды.
4. Патенттік материалдарды, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды рәсімдейді, есепке алуды және жүйелеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Мамандық бойынша нақты мәселелерді шешу үшін патенттік өндіріс бойынша алынған білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Патенттік өндіріс бойынша нормативтік құқықтық актілер мен заң әдебиеттерін пайдаланады.
2. Пән бойынша алған білімдерін шығармашылықпен қолдана алады.

3. Приобретает навыки самостоятельного научного исследования.
Результат обучения: 8) Осуществлять профессиональную деятельность в соответствие с действующим законодательством.
Критерии оценки:
1. Работает с правовой информацией, по ее отбору, анализу, оценке.
2. Решает проблемы в профессиональной деятельности, основываясь на понимании права и закона.
3. Способен использовать правила, приемы и способы юридической техники для подготовки правовых документов.
ПК 6 Выполнение основных видов работ техника
ПМ 06 Выполнение работ техника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления, оформления и рассмотрения заявок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы с нормативными правовыми актами и инструкциями.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять и оформлять заявки, вести дела по заявкам, регистрировать и выдавать свидетельства, консультировать по патентным вопросам, работать в коллективе.
Результат обучения: 1) Правильно и полно отражать результаты профессиональной деятельности в юридической и иной документации.
Производственно- технологическая практика
Критерии оценки:
1.1. Классифицирует акты применения права.
2.2. Выделяет части актов применения права.
3.3. Применяет нормативные правовые акты и инструкции при составлении юридической и иной документации.
4.4. Использует при заполнении заявок коды Всемирной организации интеллектуальной собственности.
5.5. Составляет и оформляет заявки с установленными требованиями.
6.6. Осуществляет патентные исследования.
7.7. Производит обработку заявок.
Результат обучения: 2) Консультировать по вопросам составления и оформления патентных заявок и документов.
Критерии оценки:
1.1. Оказывает помощь работникам предприятия в составлении заявок, необходимой технической документации.
2.2. Консультирует работников предприятия с целью соблюдения порядка составления описаний предполагаемых изобретений и подачи заявок на них.
3.3. Основывается на понимании права и закона при консультировании.
4.4. Соблюдает должностные обязанности и квалифицированно осуществляет профессиональную деятельность.
5.5. Обобщает факты, оценивает их, делает выводы, принимает решение.
Результат обучения: 3) Владеть приемами и методами патентного производства.
Критерии оценки:
1.1. Осуществляет профессиональную деятельность в соответствие с действующим законодательством.
2.2. Анализирует международное патентное законодательство.
3.3. Владеет патентным делопроизводством.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 118
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

3. Өзіндік ғылыми зерттеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 8) Кәсіптік қызметті қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтық ақпаратпен, оны іріктеу, талдау, бағалау бойынша жұмыс істейді.
2. Заң мен құқық түсінігін негізге ала отырып, кәсіптік қызметтегі мәселелерді шешеді.
3. Құқықтық құжаттарды дайындау үшін заң техникасының ережелерін, тәсілдерін және тәсілдерін қолдана алады.
КҚ 6 Техниктің негізгі жұмыс түрлерін орындау
ПМ 06 Техник жұмысын орындау
Бұл модуль өтінімдерді құрастыру, рәсімдеу және қарау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: нормативтік құқықтық актілермен және нұсқаулықтармен жұмыс істеу дағдысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
өтінімдерді құрастыруды және рәсімдеуді, өтінімдер бойынша істерді жүргізуді, куәліктерді тіркеуді және беруді, патенттік мәселелер бойынша кеңес беруді, ұжымда жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметтің нәтижелерін заң және өзге де құжаттамада дұрыс және толық көрсету.
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықты қолдану актілерін жіктейді.
1.2. Құқықты қолдану актілерінің бөліктерін бөледі.
2.3. Заңды және өзге де құжаттаманы жасау кезінде нормативтік құқықтық актілер мен нұсқаулықтарды қолданады.
4. Өтінімдерді толтыру кезінде Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының кодтарын пайдаланады.
5. Белгіленген талаптары бар өтінімдерді жасайды және рәсімдейді.
6. Патенттік зерттеулерді жүзеге асырады.
7. Өтінімдерді өңдеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Патенттік өтінімдер мен құжаттарды жасау және рәсімдеу мәселелері бойынша консультация беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын қызметкерлеріне өтінімдерді, қажетті техникалық құжаттаманы жасауға көмек көрсетеді.
1.2. Болжалды өнертабыстардың сипаттамасын жасау және оларға өтінім беру тәртібін сақтау мақсатында кәсіпорын қызметкерлеріне кеңес береді.
2.3. Кеңес беру кезінде құқық пен заңды түсінуге негізделеді.
3.4. Лауазымдық міндеттерді сақтайды және кәсіптік қызметті білікті жүзеге асырады.
4.5. Фактілерді қорытады, оларды бағалайды, қорытынды жасайды, шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Патенттік өндірістің әдістері мен тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.1. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес кәсіптік қызметті жүзеге асырады.
2.2. Халықаралық патенттік заңнаманы талдайды.
3.3. Патенттік іс жүргізуді меңгерді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 7.Развивать цифровую грамотность
БМ 07. Развитие цифровой грамотности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами Интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся работать с сайтами в сети Интернет; искать и выбирать информацию; использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования Интернета.
Информатика
Критерии оценки:
1. Использует возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие "авторское право",.соблюдает закон об авторских правах
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Применяет цифровую информацию.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
Профессиональные модули
Квалификация "0401013 – Библиотекарь"
ПК 1. Пропагандировать художественную литературу среди населения, воспитывать эстетический и художественный вкус
ПМ 01. Пропаганда художественной литературы среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования квалифицированного специалиста библиотечного дела.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные этапы жизненного и творческого пути поэтов и писателей детской, казахской и зарубежной литературы.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять основные мотивы лирики поэтов; определять тему, идею, проблематику художественных произведений; раскрывать образы главных героев и персонажей художественных произведений, а также давать им характеристики.
Результат обучения: 1) Класифицировать основные этапы развития и представлять лучшие произведения казахской, детской литературы, литературы народов СНГ и зарубежной литературы
Казахская литература
Детская литература
Литература народов СНГ
Зарубежная литература
.
Критерии оценки:

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
БҚ 7. Цифрлық сауаттылықты дамыту
БМ 07. Цифрлық сауаттылықты дамыту
Бұл модуль Интернет сандық ресурстарымен жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдерді, дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар интернет желісіндегі сайттармен жұмыс істеуді;
ақпаратты іздеуді және таңдауды;
оны қажет болған жағдайда пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интернетті пайдаланудың техникалық аспектілерін түсіну.
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет мүмкіндіктерін пайдаланады.
2. Браузерді теңейді және пайдаланады.
3. Құпия сөздерді жасау ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғау ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет-қоғамдастық қағидаттарын сақтайды.
2. Ақпараттың дұрыстығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. "Авторлық құқық" ұғымын түсінеді, авторлық құқық туралы заңды сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Интернетте коммуникацияны жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделді басқарады.
2. Сандық әлем, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәліметтер алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сандық ақпаратты қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет-дүкендерді, сенімділік белгілерін, тұтынушылардың құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишинг, онлайн ойындарды түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"0401013 – Кітапханашы" біліктілігі
КҚ 1. Халық арасында көркем әдебиетті насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
КМ 01. Халық арасында көркем әдебиетті насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
Бұл модуль кітапхана ісінің білікті маманын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: балалар, қазақ және шетел әдебиетінің ақын-жазушыларының өмірлік және шығармашылық жолының негізгі кезеңдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақын лирикасының негізгі себептерін анықтауды, тақырыпты, идеяны, проблематиканы, көркем шығармалардың қақтығысын анықтауды;
көркем шығармалардың басты кейіпкерлері мен кейіпкерлерінің бейнелерін ашуды, сондай-ақ оларға сипаттама беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ, балалар әдебиетінің, ТМД халықтарының әдебиеті мен шетел әдебиетінің үздік туындыларын дамыту мен ұсынудың негізгі кезеңдерін жіктеу
Қазақ әдебиеті
Балалар әдебиеті
ТМД халықтарының әдебиеті
Шетел әдебиеті.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Имеет представление и поясняет особенности развития и творчества поэтов и писателей литературы народов СНГ и зарубежной литературы.
2. Определяет место автора и значение его произведения в общем литературном процессе.
3. Раскрывает исторические особенности эпохи, в которой жил и творил писатель.
Результат обучения: 2) Интерпретировать основные понятия литературоведения, терминологию и теорию литературы.
Критерии оценки:
1. Определяет и описывает своеобразие художественных особенностей произведений (структура, композиция, сюжет, фабула, конфликт, идея, образы и характеры героев).
Результат обучения: 3) Использовать литературное наследие в пропаганде художественных произведений через формы библиотечной работы.
Критерии оценки:
1. Использует произведения классиков литературы в пропаганде художественной литературы.
2. Знакомит читателей со всемирным литературным наследием.
3. Воспитывает культуру чтения, прививает читательский интерес и пропагандирует литературу через формы и средства библиотечной работы.
4. Знает жанры и стили произведений классиков отечественной и зарубежной литературы.
Результат обучения: 4) Осуществлять поиск источников информации для презентации и обзора книжных выставок, читательских конференций и художественного чтения.
Критерии оценки:
1. Определяет источники информации для презентации и делает обзор книжных выставок, читательских конференций и художественного чтения.
2.Читает, анализирует и оценивает художественные произведения в общем литературном процессе.
3. Обогащает словарный запас, развивает навыки устной речи.
ПК 02. Обслуживать читателей и посетителей библиотек и архивов
ПМ 02. Обслуживание читателей и посетителей библиотек и архивов
Данный модуль описывает необходимые знания истории появления книги и развития библиотек; краткой истории библиотечного дела в Казахстане, социальные функции современной библиотеки.
В результате изучения модуля, обучающиеся учатся обслуживанию пользователей, планированию и анализу деятельности библиотеки.
При изучении модуля обучающиеся осваивают методы общения с читателями.
Результат обучения: 1) Выдавать и получать библиотечные материалы, обеспечить работу межбиблиотечного абонемента.
Библиотековедение
Книговедение и история книги
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Описывает в общих чертах работу обычного и межбиблиотечного абонемента и дает пояснения по доставке документов, используя инновационные технологии.
2. Обеспечивает работу обычного и межбиблиотечного абонемента посредством книжного фонда.
Результат обучения: 2) Сортировать и размещать на стеллажах книги, аудио и видеозаписи, периодические издания, брошюры, газеты и журналы
Критерии оценки:

1. ТМД халықтарының әдебиеті мен шетел әдебиетінің ақындары мен жазушыларының шығармашылығы мен даму ерекшеліктерін түсіндіреді.
2. Автордың орнын және оның шығармасының жалпы әдеби үдерістегі мәнін анықтайды.
3. Жазушы өмір сүрген және туынды жазған дәуірдің тарихи ерекшеліктерін ашады.
Оқыту нәтижесі: 2) Әдебиеттанудың негізгі ұғымдарын, терминологиясын және әдебиет теориясын түсіндіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шығармалардың көркемдік ерекшеліктерін (құрылымы, композициясы, сюжеті, фабула, жанжал, идея, кейіпкерлердің бейнелері мен сипаты) анықтайды және сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әдеби мұраны кітапхана жұмысының формасы арқылы көркем шығармаларды насихаттауда қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Көркем әдебиетті насихаттауда әдебиет классиктерінің шығармаларын пайдаланады.
2. Оқырмандарды дүниежүзілік әдеби мұрамен таныстырады.
3. Оқу мәдениетін тәрбиелейді,оқырмандардың қызығушылығын арттырады және кітапхана жұмысының формалары мен құралдары арқылы әдебиетті насихаттайды.
4. Отандық және шетелдік әдебиет классиктерінің шығармаларының жанрлары мен стилдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Кітап көрмелерін, оқырман конференцияларын және көркем оқуды таныстыру және шолу үшін ақпарат көздерін іздестіруді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тұсаукесерге арналған ақпарат көздерін анықтайды және кітап көрмелеріне, оқырман конференцияларына және көркем оқуға шолу жасайды.
2. Жалпы әдеби үдерісте көркем шығармаларды оқиды, талдайды және бағалайды.
3. Сөздік қорын байытады, ауызша сөйлеу дағдыларын дамытады.
КҚ 02. Кітапхана және мұрағат оқырмандарына және келушілерге қызмет көрсету
КМ 02. Кітапхана және мұрағат оқырмандарына және келушілерге қызмет көрсету
Бұл модуль кітаптың пайда болу тарихы мен кітапханалардың дамуы, Қазақстандағы кітапхана ісінің қысқаша тарихы, қазіргі кітапхананың әлеуметтік қызметтері туралы қажетті білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар пайдаланушыларға қызмет көрсетуді, кітапхана қызметін жоспарлау мен талдауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар оқырмандармен қарым-қатынас әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітапхана материалдарын беру және алу, кітапханааралық абонементтің жұмысын қамтамасыз ету.
Кітапхана ісі
Кітаптану және кітап тарихы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қарапайым және кітапханааралық абонементтің жұмысын жалпы сипаттайды және инновациялық технологияларды пайдалана отырып, құжаттарды жеткізу жөнінде түсініктеме береді.
2. Кітап қоры арқылы қарапайым және кітапханааралық абонементтің жұмысын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кітаптарды, аудио және бейнежазбаларды, мерзімді басылымдарды, брошюраларды, газеттер мен журналдарды сұрыптау және стеллаждарда орналастыру
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Сортирует по определенным показателям аудио и видеозаписи для применения в работе.
2. Систематизирует информацию для создания брошюр раличной тематики.
3. Использует маркетинговую технику и информационные приемы размещения книжного фонда для читателей
Результат обучения: 3) Организовывать библиотечное обслуживание пользователей и осуществлять заочное и внестационарное обслуживание.
Знать основные принципы и задачи организации обслуживания пользователей.
Критерии оценки:
1. Определяет функции отдела обслуживания и типологию пользователей.
2. Знает организационные формы обслуживания, методику выдачи и приема литературы.
3. Использует особенности обслуживания в условиях открытого доступа.
Результат обучения: 4) Предоставлять пользователям библиотеки общую информацию, вести сайт библиотеки.
Критерии оценки:
1. Подбирает литературу по определенной тематике по устному запросу пользователей.
2. Ведет работу по своевременному размещению актуальной информации на сайте.
Результат обучения: 5) Классифицировать основные этапы возникновения письменности, историю книги, книгопечатания и историю книговедения в Республике Казахстан.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по истории возникновения письменности и книги.
2. Ориентируется в исторических этапах развития книгопечатания.
3. Знает современное состояние книгоиздательского дела в Республике Казахстан
ПК 03. Организовывать библиографическую работу, формировать и каталогизировать библиотечный фонд (архивный фонд)
ПМ 03. Организация библиографической работы, формирование и каталогизация библиотечного фонда (архивного фонда)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования книжного фонда, осуществления справочно-библиографического обслуживания в библиотеке.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды комплектования библиотечного фонда, этапы комплектования, вторичный отбор. ГОСТы системы стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу (СИБИД); приказы, инструкции Министерства культуры и спорта РК. навыки работы по выполнению запросов читателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: учету и обработке литературы; удовлетворять запросы пользователей.
Результат обучения: 1) Создавать базу данных и выполнять работу по организации книжного фонда, формировать каталоги и справочно-библиографический аппарат
Организация библиотечных фондов и каталогов
Библиография
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жұмыста қолдану үшін аудио және бейнежазбаларды белгілі бір көрсеткіштер бойынша сұрыптайды.
2. Тақырыптық брошюралар жасау үшін ақпаратты жүйелейді.
3. Оқырмандар үшін кітап қорын орналастырудың маркетингтік техникасы мен ақпараттық тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдаланушыларға кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, сырттай және стационардан тыс қызмет көрсетуді жүзеге асыру. Пайдаланушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастырудың негізгі қағидаттары мен міндеттерін білу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қызмет көрсету бөлімінің функцияларын және пайдаланушылардың типологиясын анықтайды.
2. Қызмет көрсетудің ұйымдастыру түрлерін, әдебиетті беру және қабылдау әдістемесін біледі.
3. Ашық қол жеткізу жағдайында қызмет көрсету ерекшеліктерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кітапхана пайдаланушыларына жалпы ақпарат беру, кітапхана сайтын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдаланушылардың ауызша сұрауы бойынша белгілі бір тақырып бойынша әдебиетті таңдайды.
2. Сайтта өзекті ақпаратты уақтылы орналастыру бойынша жұмыс жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазақстан Республикасындағы жазудың негізгі кезеңдерін, кітап, кітап басу тарихын және кітаптану тарихын жіктеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жазу мен кітаптың пайда болу тарихы бойынша білімі бар.
2. Кітап басып шығарудың тарихи даму кезеңдерін жақсы біледі
3. Қазақстан Республикасындағы кітап шығару ісінің қазіргі жағдайын біледі.
КҚ 03. Библиографиялық жұмысты ұйымдастыру, кітапхана қорын (мұрағат қорын) қалыптастыру және каталогтау.
КМ 03 Библиографиялық жұмысты ұйымдастыру, кітапхана қорын (мұрағат қорын) қалыптастыру және каталогтау.
Бұл модуль кітап қорын қалыптастыру, кітапханада анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: кітапхана қорын жинақтау түрлерін, жинақтау кезеңдерін, екінші іріктеуді. Ақпарат, кітапхана және баспа ісі бойынша стандарттар жүйесінің мемстандарттарын; ҚР Мәдениет және спорт министрлігінің бұйрықтарын, нұсқауларын. оқырмандардың сұраныстарын орындау бойынша жұмыс дағдысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: әдебиетті есепке алуды және өңдеуді; пайдаланушылардың сұраныстарын қанағаттандыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Деректер базасын құру және кітап қорын ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындау, каталогтар мен анықтамалық-библиографиялық аппаратты қалыптастыру
Кітапхана қорлары мен каталогтарды ұйымдастыру
Библиография
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Составляет списки литературы.
2. Изучает прайс-листы для формирования книжного фонда.
3. Вносит в базу данных данные по приему и списанию книжного фонда.
4. Различает виды каталогов и картотек.
5. Использует навыки работы с АБИС.
Результат обучения: 2) Вести библиотечную документацию, связанную с приобретением, списанием и движением книжного фонда и периодических изданий
Критерии оценки:
1. Выявляет устаревшую, ветхую литературу.
2. Создает акты для списания литературы.
3. Производит подписку на периодические издания.
Результат обучения: 3) Выполнять библиографические запросы пользователей, подбирать литературу для библиографической продукции, проводить библиографические уроки
Критерии оценки:
1. Выполняет библиографические запросы.
2. Проводит библиографические обзоры.
3. Издает рекомендательные списки, буклеты.
ПК 04. Участвовать в работе по восстановлению, реставрации документов и книг с соблюдением требований к охране труда
ПМ 04. Организация работ по восстановлению, реставрации документов и книг с соблюдением требований к охране труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для учета и хранения литературы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки реставрации книг.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдению норм хранения книжных коллекций.
Результат обучения: 1) Создавать необходимые условия (определенную температуру, влажность, освещение и т.д.) для хранения документов и книг.
Реставрация книг
Охрана труда
Критерии оценки:
1. Соблюдает условия хранения книжного фонда.
2. Контролирует температурный режим и уровень влажности.
3. Соблюдает технику безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Осуществлять подготовку книг, произведений искусства, образцов и артефактов для коллекций.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу по отбору редких и ценных книг для коллекции.
2. Умеет вести специальный учет книжных коллекций.
Результат обучения: 3) Восстанавливать документы и другие материалы для пользователей, полученных из собственных фондов или из библиотечной и информационной сети.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками восстановления печатной продукции.
2. Выполняет работу по реставрации книг.
Результат обучения: 4) Соблюдать требования к охране труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Знает "Правила охраны труда в библиотеке".
2. Использует "Инструкции по технике безопасности и пожарной безопасности".
3. Ведет журнал регистрации инструктажа.
ПК 05. Проводить социологические и психологические исследования для выявления потребностей и интересов читателей
ПМ 05. Проведение социологических и психологических исследований для выявления потребностей и интересов читателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения методики и управления маркетинга библиотечного дела.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают законы и нормативы по библиотечному делу.
При изучении модуля обучающиеся учатся использованию стилей управления в библиотечном деле.
Результат обучения: 1) Использовать принципы и методы менеджмента в библиотечном деле.
Менеджмент и маркетинг в библиотечном деле
Психология общения
Критерии оценки:

1. Әдебиеттер тізімін жасайды.
2. Кітап қорын қалыптастыру үшін прайс-парақтарды зерттейді.
3. Деректер базасына кітап қорын қабылдау және есептен шығару бойынша деректерді енгізеді.
4. Каталогтар мен картотекалардың түрлерін ажыратады.
5. АБИС жұмыс істеу дағдыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кітап қоры мен мерзімді басылымдарды сатып алуға, есептен шығаруға және қозғалысына байланысты кітапхана құжаттарын жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ескірген, ескі әдебиеттерді анықтайды.
2. Әдебиетті есептен шығару үшін актілер жасайды.
3. Мерзімді басылымдарға жазылым жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдаланушылардың библиографиялық сұраныстарын орындау, библиографиялық өнімдер үшін әдебиеттерді таңдау, библиографиялық сабақтар өткізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Библиографиялық сұраныстарды орындайды.
2. Библиографиялық шолулар жүргізеді.
3. Ұсынымдық тізімдер, буклеттер шығарады.
КҚ 04. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, сақтау және жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау
КМ 04. Құжаттар мен кітаптарды қалпына келтіру, сақтау және жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау
Бұл модуль әдебиетті есепке алу және сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кітаптарды қалпына келтіру дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар кітап коллекцияларын сақтау нормаларын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құжаттар мен кітаптарды сақтау үшін қажетті жағдайлар жасау (белгілі бір температура, ылғалдылық, жарық және т.б.).
Кітаптарды қалпына келтіру
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кітап қорын сақтау шарттарын сақтайды.
2. Температура режимі мен ылғалдылық деңгейін бақылайды.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Коллекциялар үшін кітаптарды, өнер туындыларын, үлгілер мен артефактілерді дайындауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Коллекцияға арналған сирек және құнды кітаптарды іріктеу жұмыстарын орындайды.
2. Кітап коллекцияларын арнайы есепке ала алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өз қорларынан немесе кітапхана және ақпараттық желісінен алынған пайдаланушылар үшін құжаттар мен басқа да материалдарды қалпына келтіру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Баспа өнімдерін қалпына келтіру дағдыларын меңгереді.
2. Кітаптарды қалпына келтіру жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. "Кітапханада еңбекті қорғау ережесін" біледі.
2. "Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтарды" пайдаланады
3. Нұсқаманы тіркеу журналын жүргізеді.
КҚ 05. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау үшін әлеуметтік және психологиялық зерттеулер жүргізу
КМ 05. Оқырмандардың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау үшін әлеуметтік және психологиялық зерттеулер жүргізу
Бұл модуль кітапхана ісі маркетингін басқару және әдістеме жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Кітапхана ісі бойынша заңдар мен нормативтерді игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кітапхана ісінде басқару стилін пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітапхана ісінде менеджменттің қағидаттары мен әдістерін қолдану.
Кітапхана ісіндегі менеджмент және маркетинг
Қарым-қатынас психологиясы
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Владеет методом анализа и планирования работы библиотеки.
2. Применяет в работе приемы маркетинговой деятельности.
Результат обучения: 2) Проводить маркетинговые исследования работы библиотек
Критерии оценки:
1. Проводит исследования через социальный опрос.
2. Изучает формуляры читателей на спрос литературы по отраслям.
Результат обучения: 3) Проводит исследования, анализ и изменение библиотечных и информационных услуг в соответствии с меняющимися запросами пользователей
Критерии оценки:
1. Систематически анализирует запросы пользователей.
2.Определяет потребности пользователей через информационные услуги.
ПК 06. Организовывать и проводить образовательные и культурно-воспитательные программы для различных групп читателей
ПМ 06. Организация и проведение образовательных и культурно-воспитательных программ для различных групп читателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения досуговой и воспитательной функции библиотеки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику и проведения массовых мероприятий культурно-воспитательного характера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приобретению навыков планирования культурно-досуговой работы.
Результат обучения: 1) Проводить массовые мероприятия, используя различные формы библиотечной работы
Методика подготовки и проведения массовых мероприятий
Ораторское искусство
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит различные формы массовой библиотечной работы.
2. Применяет новые формы работы в массовых мероприятиях.
3. Разрабатывает сценарий культурно-массовых мероприятий.
Результат обучения: 2) Воспитывать эстетический и художественный вкус
Критерии оценки:
1. Подбирает литературу по отраслям через выставочную деятельность.
2. Организовывает выставку декоративно-прикладного искусства совместно с домом творчества
Результат обучения: 3) Проводить экскурсии, экспозиции, литературные вечера, встречи
Критерии оценки:
1. Составляет тематические экскурсии и экспозиции, посвященные историческим датам и личностям.
2. Проводит литературные вечера с участием деятелей культуры и искусства.
3 Организует встречи с авторами книг.
Результат обучения: 4) Изучать методы и стили ораторского мастерства
Критерий оценок:
1. Умение выразительно читать стихи и монологи, держаться на сцене;
2. Использовать речевой этикет, знание риторики.
ПК 07. Использовать информационные, автоматизированные библиотечные программы и создавать электронные каталоги
ПМ 07. Использование информационных, автоматизированных библиотечных программ и создание электронных каталогов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работы с IT -технологиями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы с мультимедийными технологиями.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с библиотечными информационными системами; формированию информационных ресурсов общества посредством библиографической обработки.
Результат обучения: 1) Применять автоматизированные библиотечные программы для создания электронных каталогов, а также полнотекстовых баз данных
Автоматизация библиотечной информационной системы.
Информационная технология в библиотечном деле
Критерий оценки:

1. Кітапхана жұмысын жоспарлау және талдау әдісін меңгерді.
2. Жұмыста маркетингтік қызмет тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кітапхана жұмысына маркетингтік зерттеулер жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік сауалнама арқылы зерттеулер жүргізеді.
2. Сала бойынша әдебиеттің сұранысына оқырмандардың формулярларын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдаланушылардың өзгермелі сұраныстарына сәйкес кітапханалық және ақпараттық қызметтерге зерттеу, талдау жүргізу және оларды өзгерту
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Пайдаланушылардың сұраныстарын жүйелі түрде талдайды.
2. Ақпараттық қызметтер арқылы пайдаланушылардың қажеттілігін анықтайды.
КҚ 06. Оқырмандардың әртүрлі топтарына арналған білім беру және мәдени-тәрбие бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 06. Оқырмандардың әртүрлі топтарына арналған білім беру және мәдени-тәрбие бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль кітапхананың бос уақыт және тәрбие қызметін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мәдени-тәрбиелік сипаттағы көпшілік іс-шаралардың әдістемесін және оларды өткізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: мәдени-сауықтық жұмысын жоспарлау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітапхана жұмысының түрлі нысандарын пайдалана отырып, жаппай іс-шаралар өткізу
Бұқаралық іс-шараларды дайындау және өткізу әдістемесі
Шешендік өнер
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Көпшілік кітапхана жұмысының түрлі түрлерін жүргізеді.
2. Көпшілік іс-шараларда жұмыстың жаңа нысандарын қолданады.
3. Мәдени-көпшілік іс-шаралардың сценарийін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Эстетикалық және көркемдік талғамды тәрбиелеу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Көрме қызметі арқылы салалар бойынша әдебиеттерді таңдайды.
2. Шығармашылық үйлерімен бірлесіп, сәндік-қолданбалы өнер көрмесін ұйымдастырады
Оқыту нәтижесі: 3) Экскурсиялар, экспозициялар, әдеби кештер, кездесулер өткізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тарихи күндер мен тұлғаларға арналған тақырыптық экскурсиялар мен экспозициялар жасайды.
2. Мәдениет және өнер қайраткерлерінің қатысуымен әдеби кештер өткізеді.
3. Кітап авторларымен кездесулерді ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Шешендік шеберліктің әдістері мен стилдерін зерделеу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өлеңдер мен монологтарды мәнерлеп оқу, сахнада өзін ұстай білу;
2. Сөйлеу этикетін қолдану, риториканы білу.
КҚ 07 Ақпараттық және автоматтандырылған кітапханалық бағдарламаларды пайдалану және электрондық каталогтар құру.
КМ 07. Ақпараттық және автоматтандырылған кітапханалық бағдарламаларды пайдалану және электрондық каталогтар құру.
Бұл модуль IT технологияларымен жұмыс істеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мультимедиялық технологиялармен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кітапханалық ақпараттық жүйелермен жұмыс істеуге; библиографиялық өңдеу арқылы қоғамның ақпараттық ресурстарын қалыптастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электронды каталогтар, сондай-ақ толық мәтінді деректер базасын құру үшін автоматтандырылған кітапханалық бағдарламаларды қолдану
Кітапханалық ақпараттық жүйені автоматтандыру.
Кітапхана ісіндегі ақпараттық технология
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Создает библиографическое описание нового документа.
2. Владеет навыками ввода библиографических записей.
3. Ведет тематический поиск по базам данных и другим электронным продуктам.
4. Осуществляет поисковую работу в системе Интернет.
Результат обучения: 2) Использовать современные сетевые и мультимедийные информационные технологии при формировании фонда и обслуживании читателей
Критерии оценки:
1. Владеет информационными мультимедийными технологиями.
2. Применяет модульные программы в работе библиотек.
Результат обучения: 3) Организовать пополнение и обслуживание систематических собраний книг, периодических изданий и других печатных, аудиовизуальных или цифровых материалов.
Критерии оценки:
1. Систематизирует и собирает информацию.
2. Отбирает ІТ- адреса образовательных порталов для обслуживания читателей.
3. Переводит краеведческую литературу в цифровой формат.
4. Предоставляет пользователям библиотеки общую информацию, ведет сайт библиотеки.
ПК 08. Изучать деятельность международных библиотечных организаций
ПМ 08. Изучение деятельности международных библиотечных организаций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения международного сотрудничества и обмена опытом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: передовые международные технологии.
При изучении модуля обучающиеся закрепляют знания по профессиональной терминологии на трех языках.
Результат обучения: 1) Изучать международные технологии библиотечного дела
Международное сотрудничество библиотек
Критерии оценки:
1. Понимает деятельность и значение международных библиотечных организаций БАЕ, АБДОС, ИФЛА, ЮНЕСКО, БАРК и т.д.
2. Обобщает опыт ежегодных конференций по вопросам мирового информационного сотрудничества.
Результат обучения: 2) Проводить и участвовать в международных конференциях по библиотечному делу
Критерии оценки:
1. Использует иностранный язык для международного общения.
2. Участвует в международных конференциях.
ПК 9. Выполнять основные виды работ по квалификации "Библиотекарь"
ПМ 09 Выполнение основных видов работ по квалификации "Библиотекарь"
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно в учреждениях с современными технологиями библиотечной работы; организация работы библиотек; учет и отчетность, планирование работы; работа по обслуживанию читатателей на абонементе и в читальном зале.
Результат обучения: 1) Совершенствовать знания и практические навыки по библиотечной работе
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:

1. Жаңа құжаттың библиографиялық сипаттамасын жасайды.
2. Библиографиялық жазбаларды енгізу дағдыларын меңгерді.
3. Деректер базасы және басқа да электрондық өнімдер бойынша тақырыптық іздеу жүргізеді.
4. Интернет жүйесінде іздеу жұмыстарын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Оқырмандарға қызмет көрсету және қорды қалыптастыру кезінде заманауи желілік және мультимедиялық ақпараттық технологияларды қолдану
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ақпараттық мультимедиялық технологияларды меңгерді.
2. Кітапхана жұмысында модульдік бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кітаптардың, мерзімді басылымдардың және басқа да баспа, аудиовизуалды немесе сандық материалдардың жүйелі жиналыстарын толықтыруды және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ақпаратты жүйелейді және жинайды.
2. Оқырмандарға қызмет көрсету үшін білім беру порталдарының ІТ мекен-жайын таңдайды.
3. Өлкетану әдебиетін сандық форматқа ауыстырады.
4. Кітапхана пайдаланушыларына жалпы ақпарат береді, кітапхана сайтын жүргізеді.
КҚ 08. Халықаралық кітапхана ұйымдарының қызметін зерттеу
КМ 08. Халықаралық кітапхана ұйымдарының қызметін зерттеу
Бұл модуль халықаралық ынтымақтастықты зерттеу және тәжірибе алмасу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар озық халықаралық технологиялары меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік терминология бойынша білімін үш тілде бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітапхана ісінің халықаралық технологияларын үйрену
Кітапханалардың халықаралық ынтымақтастығы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. БАЕ, АБДОС, ИФЛА, ЮНЕСКО, БАРК және т. б. халықаралық кітапхана ұйымдарының қызметі мен маңызын түсінеді.
2. Әлемдік ақпараттық ынтымақтастық мәселелері бойынша жыл сайынғы конференциялардың тәжірибесін жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кітапхана ісі бойынша халықаралық конференциялары өткізу және қатысу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Халықаралық қарым-қатынас үшін шет тілін қолданады.
2. Халықаралық конференцияларға қатысады.
КҚ 9. "Кітапханашы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 09 "Кітапханашы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль оқу барысында алған білімдері мен практикалық дағдыларын жалпылауға және жетілдіруге; мекемелерде кітапхана жұмысының қазіргі заманғы технологияларымен таныстыруға, кітапхана жұмысын ұйымдастыруға; есепке алу және есеп беру, жұмысты жоспарлауға; абонементте және оқу залында оқырмандарға қызмет көрсету бойынша жұмыстарға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітапхана жұмысының білімі мен практикалық дағдыларын жетілдіру
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Характеризует структуру библиотеки и особенности процессов библиотечной работы.
2. Владеет навыками работы с библиографическими источниками.
3. Пропагандирует литературные произведения с учетом возрастных особенностей пользователей.
4. Свободно ориентируется в информационном пространстве в web-сети.
Результат обучения: 2) Организовывать справочно-библиографическое обслуживание и библиографическое информирование.
Критерии оценки:
1. Осуществляет справочно-библиографическое обслуживание.
2. Ориентируется в справочно-библиографическом аппарате библиотеки.
3. Составляет библиографическую продукцию.
Результат обучения: 3) Организовать массовую работу библиотеки.
Критерии оценки:
1. Проводит массовые мероприятия с использованием различных форм библиотечной работы.
2. Осуществляет работу по внедрению новых инновационных технологий в массовой работе.
3. Использует выставочную деятельность.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 121
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 544
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Социально – культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0403000 – Социально – культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)
Квалификация:
0403013 – Педагог – организатор
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Кітапхана құрылымы мен кітапхана жұмысының үрдісінің ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Библиографиялық көздермен жұмыс істеу дағдысын меңгереді.
3. Пайдаланушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып әдеби шығармаларды насихаттайды.
4. Web-желіде ақпараттық кеңістікте еркін бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуді және библиографиялық ақпараттандыруды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Анықтамалық-библиографиялық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
2. Кітапхананың анықтамалық-библиографиялық аппаратын жақсы біледі.
3. Библиографиялық өнімді жасайды
Оқыту нәтижесі: 3) Кітапхананың жаппай жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кітапхана жұмысының түрлі формаларын пайдалана отырып, жаппай іс-шаралар өткізеді.
2. Бұқаралық жұмыста жаңа инновациялық технологияларды енгізу бойынша жұмысты жүзеге асырады.
3. Көрме қызметін пайдаланады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
121-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
544-қосымша
"Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 –Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0403000 – Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы (бейін бойынша)
Біліктілігі:
0403013 – Педагог - ұйымдастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4)Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 7. Развивать цифровую грамотность
БМ 07. Развитие цифровой грамотности.
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами Интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся работать с сайтами в сети Интернет; искать и выбирать информацию, использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования Интернета
Основы информационно-коммуникационных технологий
Критерии оценки:
1. Применяет возможности Интернета.

2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынныңнегізгіэкономикалықкөрсеткіштерінанықтайды
Оқыту нәтижесі 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
Бизнес-жоспардықұрунегіздерінбіледі..
БҚ 6. Қазақстанныңтарихынәлемдікқоғамдастықтағырөліменорнын-түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну.
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульдізерделеунәтижесіндебілімалушылар: Қазақстанныңнегізгітарихикезеңдерініңхронологиялықшекараларыменмәнінмеңгереді.
Оқытунәтижесі 1) Негізгітарихиоқиғалардыанықтау
Қазақстан тарихы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. ТәуелсіздікалғаннанкейінгіҚазақстанРеспубликасындаболыпжатқансаясижәнеқоғамдықөзгерістердіңмәніменбағытынтүсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
БҚ 7. Цифрлық сауаттылықты дамыту.
БМ 07. Цифрлық сауаттылықты дамыту.
Бұл модуль Интернеттің цифрлық ресурстарымен жұмыс үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Интернет желісінде сайттармен жұмыс істеуді, ақпаратты іздеу мен таңдауды, оны қажеттілік бойынша пайдалануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі 1) Интернетті пайдаланудың техникалық аспектілерін түсіну.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың негіздері
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Интернеттің мүмкіндіктерін қолданады.

2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие "авторское право", соблюдает этику поведения
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в Интернете
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
Профессиональные модули
Квалификация "Педагог – организатор досуга"
ПК 1. Разрабатывать сценарий культурно - досуговой программы
ПМ 01.Разработка сценария культурно – досуговой программы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания сценария культурно – досугового мероприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
теоретические основы досуга: понятие досуг, функции, принципы, уровни досуга;
типы и учреждения социально- культурной сферы;
сценарно – режиссерские технологии;
особенности написания сценария с учетом жанровой принадлежности;
методику разработки плана проведения массового мероприятия;
принципы, функции социально – культурной деятельности;
аксиологию и социологию досуга.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оформлению культурно – досуговой программы;
составлению схемы анализа досугового мероприятия;
определять идейно – тематический анализ сценария;
работать над композиционным построением сценария,
осуществлять подбор материала к сценарию;
самостоятельно разрабатывать сценарный план этюдов;
работать над этюдами, основываясь на системе К.С. Станиславского;
разрабатывать план проведения мероприятия;
создавать сценарии различной тематической направленности с учетом особенностей различных видов социально- культурных учреждений;
анкетированию и интервьюированию населения.
Результат обучения: 1) Владеть сценарно – режиссерскими навыками
Сценарные основы культурно – досуговых программ
Основы режиссуры
Теоретические основы досуга
Критерии оценки:
1. Понимает сценарно - драматургическую основу культурно – досуговых программ.
2. Владеет основными элементами сценарно – режиссерского замысла.
3. Разрабатывает идейно – тематическую основу сценария.
Результат обучения: 2) Разрабатывать план подготовки и сценарный план мероприятия
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость детального планирования постановочного процесса.

2. Браузерді күйге келтіреді және оны пайдаланады.
3. Құпиясөздер құру ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғау ережелерін ұстанады.
Оқыту нәтижесі 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-қоғамдастығының қағидаларын ұстанады.
2. Ақпараттың шынайылығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. "Авторлық құқық" түсінігін түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін ұстанады.
Оқыту нәтижесі 3) Интернетте коммуникация жасау.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделін басқарады.
2. Цифрлық әлемнің, виртуалды әлемнің кодексі, Интернеттегі агрессия туралы мәліметтер алады.
Оқыту нәтижесі 4) Цифрлық тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-дүкендерді, сенімділік белгілерін, тұтынушы құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишинг, онлайн-ойындарды түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"Педагог - ұйымдастырушы" біліктілігі
ПҚ 1. Мәдени-тынығу бағдарламасының сценарийін әзірлеу
КМ 01 Мәдени-тынығу бағдарламасының сценарийін әзірлеу
Бұл модуль мәдени-тынығу шарасының сценариін құру үшін қажет білімдерді, икемерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар тынығудың теориялық негіздерін, тынығудың функцияларын, қағидаларын, деңгейлерін; әлеуметтік-мәдени сала мекемелерінің типтерін; сценарий-режиссерлік технологияларды; жанрын ескере отырып сценарий жазудың ерекшеліктерін; көпшілік шараны өткізудің жоспарын әзірлеу әдістемесін; әлеуметтік-мәдени қызметтің қағидаларын, функцияларын; тынығудың аксиологиясын және социологиясын игереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мәдени-тынығу бағдарламасын безендіруді; тынығу шарасын талдау схемасын құруды; сценарийдің идеялық-тақырыптық талдауын анықтауды; сценарийді композициялық құрумен жұмыс істеуді, сценарийге материал таңдауды; К.С. Станиславскийдің жүйесіне сүйене отырып этюдтердің сценарийлік жоспарын өз бетімен әзірлеуді; шараны өткізу жоспарын әзірлеуді; әлеуметтік-мәдени мекемелердің түрлерін ескере отырып түрлі тақырыптық бағыттағы сценарийлерді құруды; халықпен сауалнама және сұхбат жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Сценарийлік-режиссерлік дағдыларға ие болу
Мәдени-тынығу бағдарламаларының сценарийлік негіздері
Режиссура негіздері
Тынығудың теориялық негіздері
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-тынығу бағдарламаларының сценарийлік-драматургиялық негізін түсінеді.
2. Сценарийлік-режиссерлік ойдың негізгі элементтерін біледі.
3. Сценарийдің идеялық-тақырыптық негіздерін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі 2) Шараны дайындау жоспарын және сценарийлік жоспарын әзірлеу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қойылым үдерісін егжей-тегжей жоспарлаудың қажеттілігін түсінеді.

2. Владеет методикой составления сценарного плана и плана подготовки мероприятия.
3. Составляет сценарный план и план подготовки мероприятия.
Результат обучения: 3) Организовывать работу над написанием сценария
Критерии оценки:
1. Понимает значимость этапов работы над сценарием.
2. Владеет отправными точками размышления сценариста: формой, местом проведения, составом участников мероприятия.
3. Применяет творческие методы в работе над сценарием: театрализации, иллюстрации, игры.
Результат обучения: 4) Применять в сценарии массовых мероприятий разнообразные средства воздействия на аудиторию
Критерии оценки:
1.1. Использует соответствующие виды средств воздействия на аудиторию.
2.2. Владеет приемами выразительных средств в написании сценария.
3. Применяет в сценарии выразительные средства воздействия на аудиторию.
Результат обучения: 5) Осуществлять постановку малой сценической формы (этюда)
Критерии оценки:
1. Понимает принципы выстраивания конфликта в постановке.
2. Выражает свою мысль художественным образом.
3. Выполняет постановку малой формы (этюда).
ПК 2.Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 02. Проведение культурно – досуговых мероприятий с использованием различных форм и методов работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для воплощения сценария мероприятия на сценах, площадках, различных местах проведения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
работу специалиста социально – культурного учреждения по организации досуга для различных групп населения;
классификацию клубной аудитории;
классификацию, методику организации и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности;
формы культурно – досуговой деятельности для различных групп населения;
методику подготовки и проведения обрядов;
методику подготовки праздников; приемы и принципы работы режиссера – постановщика;
элементы актерского мастерства;
технику речи;
пластику и культуру поведения на сцене;
приемы гримирования;
методику проведения игр;
этапы активизации аудитории.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
подготовке и проведению различных форм культурно – досуговой деятельности;
организации мероприятий в выходные дни;
организации мероприятий в повседневные дни;
организации и проведению государственных праздников;
выступлению на сцене в роли ведущего;
осуществлять подбор игрового материала к различным мероприятиям;
составлять постановочный план;
проводить репетиции культурно досугового мероприятия, работать с разновозрастной аудиторией; владеть приемами активизации аудитории.
Результат обучения 1) Применять социальные технологии педагогики досуга
Режиссура массовых театрализованных представлений
Основы сценарного мастерства
Сценическая речь
Массовые игры
Организация досуга
Основы сценического движения и пластики
Грим
Критерии оценки:
1. Определяет психолого – педагогические особенности социальных групп досуговых учреждений.

2. Сценарийлік жоспарды және шараны дайындау жоспарын құру әдістемесін біледі.
3. Сценарийлік жоспарды және шараны дайындау жоспарын құрады.
Оқыту нәтижесі 3) Сценарийді сипаттау жұмысын ұйымдастыру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сценариймен жұмыс кезеңдерінің маңыздылығын түсінеді
2. Сценариймен жұмыс кезінде шығармашылық әдістерді қолданады: театрландыру, иллюстрациялау, ойындар.
Оқыту нәтижесі 4) Көпшілік шаралардың сценарийлерінде аудиторияға әсер етудің әр түрлі құралдарын қолдану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Аудиторияға әсер ету құралдарының сәйкес түрлерін пайдаланады.
2.2. Сценарийді жазуда мәнерлі құралдардың амалдарын біледі.
3. Сценарийде аудиторияға әсер етудің мәнерлі құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі 5) Шағын сахналық форманың (этюдтің) қойылымын жасау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қойылымда қақтығысты құру қағидаларын түсінеді.
2. Өз ойын көркем түрде жеткізеді.
3. Шағын формадағы (этюд) қойылымды орындайды.
ПҚ 2.Жұмыстың түрлі формалары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-тынығу шараларын өткізу
КМ 02. Жұмыстың түрлі формалары мен әдістерін пайдалана отырып, мәдени-тынығу шараларын өткізу
Бұл модуль түрлі сахналарда, алаңдарда, өткізу орындарында шараның сценарийін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар халықтың түрлі топтары үшін тынығуды ұйымдастыру бойынша әлеуметтік-мәдени мекемені маманының жұмысын; клуб аудиториясын жіктеуді; сипаты мен мазмұны бойынша әр түрлі мәдени-тынығу қызмет түрлерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесін, әдет-ғұрыптарды дайындау мен өткізудің әдістемесін; мерекелерді өткізу әдістемесін; қоюшы-режиссер жұмысының амалдары мен қағидаларын; актерлік шеберлік элементтерін; сөйлеу техникасын; сахнадағы қозғалыс пластикасы мен мәдениетін; гримдеу тәсілдерін; ойындарды өткізу әдістемесін; аудиторияны белсенді ету кезеңдерін меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар тынығу-мәдени қызметінің түрлі формаларын дайындау мен өткізуді; демалыс күндері шара ұйымдастыруды; күнделікті шараларды ұйымдастыруды; мемлекеттік мерекелерді ұйымдастыруды және өткізуді; сахнада жүргізуші ролінде үйлесімді жұмыс істеугетүрлі шараларға ойын материалын таңдауды; қойылым жоспарын құруды; мәдени-тынығу шарасының дайындығын өткізуді; түрлі жастағы аудиториямен жұмыс істеуді; аудиторияны белсенді ету амалдарына үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Тынығу педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану
Көпшілік театрландырылған қойылымдар режиссурасы
Сахна шеберлігінің негіздері
Сахна тілі
Көпшілік ойындары
Тынығуды ұйымдастыру
Сахна қозғалысы пен пластика негіздері
Грим
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Тынығу мекемелерінің әлеуметтік топтарының психология – педагогикалық ерекшеліктерін анықтайды.

2. Владеет спецификой организации мероприятий для различных социальных групп.
3. Составляет цикл мероприятий по организации досуга различных социальных групп.
Результат обучения: 2) Использовать технологию подготовки и проведения различных по характеру и содержанию форм культурно – досуговой деятельности
Критерии оценки:
1. Объясняет классификацию форм и методов культурно - досуговой деятельности.
2. Владеет методикой организации и подготовки мероприятия.
3. Использует методику подготовки и проведения различных мероприятий по форме и содержанию.
Результат обучения: 3) Представлять методику подготовки и проведения современных форм и моделей культурно – досуговой деятельности
Критерии оценки:
1. Показывает современные формы организации досуга.
3. Владеет методикой проведения современных культурно – досуговых мероприятий в сфере дополнительных и клубных учреждений.
3. Организовывает и проводит современные культурно – досуговые программы.
Результаты обучения: 4) Применяет соответствующие технологии в проведении формы досуга в выходные и повседневные дни
Критерии оценки:
1. Дает пояснения по особенностям организации досуга в выходные и повседневные дни.
2. Владеет методикой организации мероприятий выходного и повседневного дня.
3. Проводит мероприятия в повседневные и выходные дни.
Результат обучения: 5) Выступать в роли организатора, ведущего культурно – досуговых программы
Критерии оценки:
1. Рассказывает специфические особенности ведущего мероприятий разных жанров.
2. Владеет техникой речи, ораторскими навыками.
3. Выступает в роли ведущего на мероприятии.
Результат обучения: 6) Применять в мероприятии элементы активизации зрительного зала
Критерии оценки:
1.1. Дает оценку этапам работы по активизации аудитории.
2.2. Владеет приемами активизации зрителей.
3.3. Включает в мероприятие приемы по активизации аудитории.
Результат обучения: 7) Организовывать и проводить репетиции культурно – досугового мероприятия
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и закономерности репетиционного процесса.
2. Реализует художественный замысел в постановочном процессе.
3. Организует работу постановочной группы мероприятия, разрабатывает монтажные листы.
Результат обучения: 8) Руководить ходом культурно - досуговой программы
Критерии оценки:
1.1. Объясняет специфику постановочной группы при проведении мероприятия.
2. Руководит ходом культурно – досугового мероприятия.
3. Анализирует проведенное мероприятие.
ПК 3. Развивать исполнительскую деятельность педагога-организатора для организации и проведения культурно-досуговых программ
ПМ 03 Развитие исполнительской деятельности педагога-организатора для организации и проведения культурно-досуговых программ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования разносторонней творческой личности педагога – организатора.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методику работы над образом;
пластическую свободу; координацию рече-двигательных действий;
музыкальную грамотность;
культуру поведения педагога – организатора;
особенности хореографических направлений и жанров;
основы инструментального и вокального исполнительства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
исполнительству на музыкальных инструментах, аккомпанементу;
исполнять произведения музыкально – вокального характера в различных жанрах;
самостоятельно создавать образ персонажа, характер;
использовать пластические возможности тела;
исполнять простые хореографические элементы в жанре;
методике преподавания музыкальных и хореографических дисциплин.
Результат обучения: 1) Развивать и совершенствовать свои творческие способности
Основы актерского мастерства
Хореография
Постановка голоса
Музыкальная грамота
Музыкальный инструмент
Критерии оценки:
1. Представляет свои творческие возможности.

2. Түрлі әлеуметтік топтар үшін шараларды ұйымдастыру ерекшелігін біледі.
3. Түрлі әлеуметтік топтардың тынығуын ұйымдастыру бойынша шаралар циклін құрады.
Оқыту нәтижесі 2) Сипаты мен мазмұны бойынша әр түрлі мәдени-тынығу қызмет түрлерін ұйымдастыру және өткізу технологиясын қолдану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-тынығу қызметінің формалары мен әдістерінің жіктелуін түсіндіреді.
2. Шараны ұйымдастыру және дайындау әдістемесін біледі.
3. Сипаты мен мазмұны бойынша әр түрлі мәдени-тынығу қызмет түрлерін ұйымдастыру және өткізу әдістемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі 3) Мәдени-тынығу қызметінің қазіргі формалары мен модельдерін дайындау және өткізудің әдістемесін анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Тынығуды ұйымдастырудың қазіргі формаларын көрсетеді.
3. Қосымша және клуб мекемелерінде қазіргі заманғы мәдени-тынығу шараларын өткізу әдістемесін біледі.
3. Қазіргі заманғы мәдени-тынығу бағдарламаларын ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижелері: 4) Демалыс күндері және күнделікті негіздегі тынығу формаларын өткізудің сәйкес технологияларын қолданады
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Демалыс күндері және күнделікті негіздегі тынығуды ұйымдастыру ерекшеліктері бойынша түсініктеме береді.
2. Демалыс күндері және күнделікті негіздегі шараларды ұйымдастыру әдістемесін біледі.
3. Демалыс күндері және күнделікті негіздегі шараларды өткізеді.
Оқыту нәтижесі 5) Мәдени-тынығу бағдарламаларының ұйымдастырушысы, жүргізушісі болу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Түрлі жанрдағы шаралардың жүргізушісінің спецификалық ерекшеліктерін айтады.
2. Сөйлеу техникасын, шешендік дағдыларын біледі.
3. Шараның жүргізушісі болады.
Оқыту нәтижесі 6) Шарада көрермен залын белсенді ету элементтерін қолдану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Аудиторияны белсенді ету бойынша жұмыс кезеңдеріне баға береді.
2.2. Көрермендерді белсенді ету амалдарын біледі.
3.3. Шараға аудиторияны белсенді ету шараларын енгізеді.
Оқыту нәтижесі 7) Мәдени-тынығу шарасының дайындықтарын ұйымдастыру және өткізу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Дайындық үрдісінің негізгі кезеңдерін және заңдылықтарын сипаттайды.
2. Қойылым үдерісіндегі көркемдік ойды іске асырады.
3. Шараның қойылым тобының жұмысын ұйымдастырады, монтаж парақтарын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі 8) Мәдени-тынығу бағдарламасының барысын басқару
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шараны өткізу барысындағы қойылым тобының ерекшелігін түсіндіреді.
2. Мәдени-тынығу шарасының барысын басқарады.
3. Өткізілген шараны талдайды.
ПҚ 3. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу үшін педагог-ұйымдастырушының орындаушылық қызметін дамыту
КМ 03. Мәдени-демалыс бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу үшін педагог-ұйымдастырушының орындаушылық қызметін дамыту
Бұл модуль ұйымдастырушы - педагогтың шығармашылық тұлғасын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар бейнемен жұмыс әдістемесін; пластикалық еркіндікті; сөйлеу-қимыл әрекеттерін үйлестіруді;
Музыкалық сауаттылықты;
Педагог ұйымдастырушының тәртіп мәдениетін; хореографиялық бағыттар мен жанрлардың ерекшеліктерін;
инструменталдық және вокалдық орындаушылық негіздерін меңгереді.
Модульді меңгеру кезінде білім алушылар музыкалық аспаптарда орындауды, аккомпанемент етуді; түрлі жанрдағы музыкалық-вокалдық сипаттағы шығармаларды орындауды; өз бетімен кейіпкердің бейнесін, мінездемесін құруды; дененің пластикалық мүмкіндіктерін пайдалануды; жанрдағы қарапайым элементтерді орындауды; музыкалық ойындар мен хореографиялық пәндерді оқыту әдістемесін үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Өзінің шығармашылық қабілеттерін дамыту және жетілдіру
Актерлік шеберлік негіздері
Хореография
Дауыс қою
Музыкалық сауаттылық
Музыкалық аспап
Бағалау
дың өлшем шарттары:
1. Өзінің шығармашылық мүмкіндіктерін анықтайды.

2. Применяет методику развития творческих способностей.
3. Анализирует вновь приобретенные творческие навыки и умения в процессе обучения.
Результат обучения: 2) Выступать в роли исполнителя творческой деятельности (певец, музыкант, актер и т.д.)
Критерии оценки:
1. Понимает специфику исполнительского мастерства в различных жанрах и направлениях искусства.
2. Владеет лексикой различных видов искусства.
3. Использует исполнительские возможности в практической деятельности.
Результат обучения: 3) Работать с творческими исполнителями в ходе репетиций мероприятия
Критерии оценки:
1.1. Демонстрирует особенности исполнительского мастерства различных направлений искусства.
2.2. Владеет приемами работы с исполнителями.
3. Помогает исполнителям в создании художественного образа.
4. Объясняет режиссерский замысел артисту.
ПК 4. Пропагандировать искусство среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
ПМ 04. Пропаганда искусства среди населения, воспитание эстетического и художественного вкуса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для распространения искусства среди населения и формирования эстетического и художественного вкуса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
-историю мирового искусства и культуру Казахстана;
методы пропаганды знаний по истории искусств;
современные тенденции режиссуры;
режиссуру шоу- программ.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
развивать художественный кругозор;
проведению литературных, музыкальных тематических вечеров;
изучать запросы и потребности социальных групп в сфере досуга;
организации информационно – просветительских мероприятий;
сочетать в мероприятиях отдых с художественным просвещением;
создавать мероприятия, формирующие эстетический вкус.
Результаты обучения: 1) Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
Мировая литература
История драматургии и театра
История искусств
Теория и практика современной режиссуры
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды искусства.
2. Использует выразительность видов искусства в сценариях. 3.Интегрирует виды искусства с досуговой деятельностью.
Результат обучения: 2) Разрабатывать проекты социально - культурной реабилитации.
Критерии оценки:
1. Объясняет цели, виды и средства социальной реабилитации.
2. Владеет методикой организации проектов социальной реабилитации.
3. Создает социально – значимые, востребованные проекты в воспитании эстетического и художественного вкуса населения.
Результат обучения: 3) Подготавливать и проводить анимационные и рекреационные программы
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рекреационно – гедонистической функции социально – культурной деятельности.

2. Шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістемесін қолданады.
3. Оқу үрдісінде қайта алған дағдылары мен икемдерін талдайды.
Оқыту нәтижесі 2) Шығармашылық қызметтің (әнші, музыкант, актер және т.б.) ролінде болу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өнердің түрлі жанрлары мен бағыттарында орындаушылық шеберліктің ерекшелігін түсінеді.
2. Өнердің әр түрлерінің лексикасын біледі.
3. Практикалық қызметінде орындаушылық мүмкіндіктерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 3) Шараны дайындау барысында шығармашылық орындаушылармен жұмыс істеу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Өнердің түрлі бағыттарындағы орындаушылық шеберліктің ерекшеліктерін көрсетеді.
2.2. Орындаушылармен жұмыс амалдарын біледі.
3. Орындаушыларға көркем бейнені құруға көмектеседі.
4. Режисерлік ойды әртіске түсіндіреді.
ПҚ 4. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғам тәрбиелеу
КМ 04. Халық арасында өнерді насихаттау, эстетикалық және көркемдік талғам тәрбиелеу
Бұл модуль халық арасында өнерді тарату, эстетикалық және көркемдік талғамды қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар: әлемдік өнер тарихын және Қазақстан мәдениетін;
Өнер тарихы бойынша білімдерді насихаттау әдістерін;
Режиссураның қазіргі заманғы үрдістерін;
шоу-бағдарламалар режиссурасын меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар көркемдік ой-өрісін дамытуды; әдеби, музыкалық тақырыптық кештерді өткізуді;
Әлеуметтік топтардың тынығу саласындағы сұранымдарын зерттеуді;
Ақпараттық-ағартушылық шараларды ұйымдастыруды;
Шараларда демалыс пен көркемдік ағартуды үйлестіруді; эстетикалық талғамды қалыптастыратын шаралар құруды үйренеді.
Оқыту нәтижеслері: 1) Халықтың өнер мен мәдениет саласындағы қажеттіліктерін анықтау
Әлем әдебиеті
Драматургия және театр тарихы
Өнер тарихы
Қазіргі заманғы режиссураның теориясы және практикасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өнер түрлерін жіктейді.
2. Сценарийлерде өнер түрлерінің мәнерлілігін пайдаланады.
3. Өнер түрлерін тынығу қызметімен кіріктіреді.
Оқыту нәтижесі 2)Әлеуметтік-мәдени оңалту жобаларын іске асыру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік оңалтудың мақсаттарын, түрлерін және құралдарын түсіндіреді.
2. Әлеуметтік оңалту жобаларын ұйымдастыру әдістемесін біледі.
3. Халықтың эстетикалық және көркем талғамын тәрбиелеуде әлеуметтік маңызды, сұранысқа ие жобаларды құрады.
Оқыту нәтижесі 3) Анимациялық және рекреациялы бағдарламаларды дайындау және өткізу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлеуметтік-мәдени қызметтің рекреациялық-гедонистік қызметінің мәнін түсінеді.

2. Использует игровые технологии в рекреационных мероприятиях.
3. Организует анимационные и рекреационные программы эстетического направления.
Результат обучения: 4) Проводить выездные информационно-просветительские (выставки, ярмарки), праздничные мероприятия
Критерии оценки:
1. Понимает особенность организации информационно – просветительской работы.
2. Владеет необходимыми знаниями, умениями и навыками для организации информационно – просветительской работы.
3. Организует мероприятия информационно – просветительского направления для различных слоев населения.
ПК5. Реализует региональные программ возрождения и пропаганды традиционной, народной культуры.
ПМ 05. Реализация региональных программ возрождения и пропаганды традиционной, народной культуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сохранения и развития национальной культуры, понимания сущности народного искусства и фольклора.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
жанры фольклора и народной культуры;
особенности народных праздников и обрядов;
методику подготовки и проведения народных праздников;
фольклорно – игровые традиции народов и этносов Казахстана;
традиции и обычаи народов, проживающих на территории Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с документальным материалом;
работать с фольклорным материалом, сохраняя его самобытность;
организовывать и проводить народные праздники;
адаптировать обряды, с учетом требований современности;
использовать народные игры в праздниках.
Результат обучения: 1) Систематизировать и анализировать особенности народного творчества и фольклора
Народное творчество и фольклор в организации массовых представлений
Фольклорно – игровые традиции народных праздников
Организация праздничного досуга
Критерии оценки:
1. Понимает особенность народного творчества и разнообразие фольклорных жанров.
2. Систематизирует знания в области народного творчества и фольклора.
2. Использует жанры фольклора в постановках мероприятий.
Результат обучения: 2) Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает различия между традициями, обычаями и обрядами народов Казахстана.
2. Сотрудничает с этнокультурными центрами и объединениями при подготовке мероприятия.
3. Адаптирует обряды с учетом требований современности.
Результат обучения: 3) Осуществлять постановку обрядов, праздников народов Республики Казахстан
Критерии оценки:
1. Определяет структурные особенности обрядов и народных праздников.

2. Рекреациялық шараларда ойын технологияларын пайдаланады.
3. Эстетикалық бағыттағы анимациялық және рекреациялы бағдарламаларды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 4) Көшпелі ақпараттық-ағартушылық (көрмелер, жәрмеңкелер), мерекелік шараларды өткізу
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ақпараттық-ағартушылық жұмыстың ерекшелігін түсінеді.
2. Ақпараттық-ағартушылық жұмысты ұйымдастыру үшін қажет білімдері, икемдері және дағдылары бар.
3. Халықтың түрлі топтары үшін ақпараттық-ағартушылық бағыттағы шараларды ұйымдастырады.
ПҚ 5. Халық мәдениетін жаңғырту және насихаттау бойынша өңірлік бағдарламаларды іске асырады.
КМ 05. Халық мәдениетін жаңғырту және насихаттау бойынша өңірлік бағдарламаларды іске асыру
Бұл модуль халық мәдениетін сақтауға және дамытуға, халық өнері мен фольклорының мәнін түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар:
- фольклор мен халық мәдениетінің жанрларын;
- халық мерекелері мен ғұрыптарының ерекшеліктері;
Халық мерекелерін дайындау мен өткізудің әдістемесін;
Қазақстан халықтары мен этностарының фольклорлық – ойындық дәстүрлерін;
Қазақстан аумағында тұратын халықтардың салт-дәстүрлерін және әдет-ғұрыптарын меңгеруге тиіс.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар деректі материалмен жұмыс істеуді;
Фольклордың өзіндік ерекшелігін сақтай отырып, онымен жұмыс істеуді; халық мерекелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
Ғұрыптарды қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып бейімдеуді;
Мерекелерде халық ойындарын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелендіру және талдау
Көпшілік қойылымдарды ұйымдастырудағы халық шығармашылығы және фольклор
Халық мерекелерінің фольклорлық – ойын дәстүрлері
Мерекелік тынығуды ұйымдастыру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Халық шығармашылығының ерекшелігін және фольклор жанрларының әралуандығын түсінеді.
2. Халық шығармашылығы және фольклор саласындағы білімдерді жүйелендіреді.
2. Шаралардың қойылымдарында фольклор жанрларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 2) Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын жандандыруға ықпал ету
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері, әдет-ғұрыптары және рәсімдері арасындағы айырмашылықтарды түсінеді.
2. Шараны дайындау кезінде этномәдени орталықтармен және бірлестіктермен ынтымақтасады
3. Ғұрыптарды қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып бейімдейді
Оқыту нәтижесі 3) Қазақстан Республикасы халықтарының ғұрыптарының, мерекелерінің қойылымдарын жасау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ғұрыптар мен халық мерекелерінің құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды.

2. При постановке народного праздника и обряда сохраняет стилистическую целостность мероприятия в костюмах, играх, этикете и др.
3. Организует и руководит праздничными народными действами.
ПК 6. Организовывать и проводить культурно – досуговых мероприятия для детей и подростков.
ПМ 06. Организация и постановка культурно –досуговых мероприятий для детей и подростков.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации досуга детей и подростков, а также детей с особыми образовательными потребностями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
психолого – педагогические особенности досуга детей и подростков;
основы инклюзивности новые информационно – педагогические технологии;
методику работы с детскими творческими коллективами;
особенность организации семейного досуга;
методику подготовки и организации летнего досуга детей и подростков в детском оздоровительном лагере.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
учитывать специфические особенности работы с детьми;
принципы организации досуга детей;
использовать при организации детского досуга современные педагогические методы и формы;
организовывать и проводить детские праздники;
руководить работой детских дворовых клубов;
организации детского коллектива (объединения, секции, кружка) по различным направлениям;
организовывать и проводить мероприятия для семьи;
формы управления досуговой деятельности детей и подростков в условиях оздоровительного лагеря;
работать в детском оздоровительном лагере в качестве вожатого.
Результат обучения: 1) Создавать условия для реализации интересов и потребностей современного школьника в учреждениях дополнительного образования
Методика организации досуга детей и подростков
Педагогика
Психология
Режиссура детских праздников
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы и функции работы с детьми и подростками.
2. Владеет современными информационно - компьютерными технологиями, анимационными приемами в организации детских мероприятий.
3. Выполняет работу по подготовке и проведению детского мероприятия с элементами современных образовательных технологий и анимации.
Результат обучения: 2) Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков с учетом их возрастных, психологических особенностей, а также для детей с особыми образовательными потребностями
Критерии оценки:
1. Разбирает психолого - педагогические особенности детей и подростков.

2. Халық мерекесінің және ғұрыптың қойылымы кезінде костюмдерде, ойындарда, этикетте және т.б. шараның стилистикалық біртұтастығын сақтайды.
3. Мерекелік халықтық қойылымдарды ұйымдастырады және басқарады.
ПҚ 6. Балалар мен жасөспірімдерге арналған мәдени-тынығу шараларын ұйымдастыру және өткізу
КМ 06. Балалар мен жасөспірімдерге арналған мәдени-тынығу шараларын ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль балалар мен жасөспірімдердің, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың тынығуын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар балалар мен жасөспірімдердің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін; инклюзивтілік негіздерін; жаңа ақпараттық-педагогикалық технологияларды; балалардың шығармашылық ұжымдарымен жұмыс әдістемесін; отбасылық тынығуды ұйымдастыру ерекшелігін;
Балалардың сауықтыру лагерінде балалар мен жасөспірімдердің жазғы тынығуын дайындау және ұйымдастыру әдістемесін меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар балалармен жұмыстың өзгеше ерекшеліктерін ескеруді;
балалардың тынығуын ұйымдастыру қағидаларын;
балалардың тынығуын ұйымдастыру кезінде қазіргі заманғы педагогикалық әдістер мен формаларды пайдалануды;
балалардың мерекелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
балалардың аула клубтарының жұмысын басқаруды;
түрлі бағыттар бойынша балалар ұжымын ( бірлестігін, секциясын, үйірмесін) ұйымдастыруды;
отбасыға арналған шараларды ұйымдастыру және өткізу;
сауықтыру лагері жағдайында балалар мен жасөспірімдердің тынығу қызметін басқару формаларын;
балалардың сауықтыру лагерінде тәлімгер болып жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі 1) Қосымша білім беру мекемелерінде қазіргі оқушының қызығушылықтары мен қажеттіліктерін жүзеге асыру үшін қажет жағдайлар жасау
Балалар мен жасөспірімдердің тынығуын ұйымдастыру әдістемесі
Педагогика
Психология
Балалар мерекелерінің режиссурасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Балалар мен жасөспірімдермен жұмыс қағидаларын және функцияларын түсіндіреді.
2. Балалардың шараларын ұйымдастыруда қазіргі заманғы ақпараттық-компьютерлік технологияларды, анимациялық амалдарды біледі.
3. Қазіргі заманғы білім беру технологиялары және анимация элементтері бар балалар шараларын дайындау мен өткізу бойынша жұмысты орындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Жастарын, психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып балалар мен жасөспірімдерге және ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арнап шаралардың қойылымдарын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Балалар мен жасөспірімдердің психологиялық – педагогикалық ерекшеліктерін біледі.

2. Владеет приемами работы с различными категориями детей.
3.Организует культурно – досуговое мероприятие с учетом особенностей детей и подростков.
Результат обучения:3) Использует новые современные игровые технологии в работе с детьми и подростками
Критерии оценки:
1. Использует современные игровые технологии в организации детского досуга.
2. Понимает применение современных игровых технологий в детских мероприятиях.
3. Разрабатывает аннимационные детские программы с учетом современных игровых технологий.
Результат обучения: 4) Проводить учебные занятия в учреждениях дополнительного образования
Критерии оценки:
1. Представляет возможности современных инновационных педагогических технологий.
2. Владеет методикой реализации инновационных технологий.
3. Проводит учебные занятия в творческом коллективе с использованием инновационных технологий.
Результат обучения: 5) Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере
Критерии оценки:
1.1. Рассказывает о работе вожатого детского оздоровительного лагеря.
2.2. Понимает особенности организации досуговой деятельности в оздоровительном лагере.
3.3. Руководит отрядом в детском оздоровительном лагере.
Результат обучения: 6) Организовывать работу клубов, кружков, секций и других детских любительских объединений в дворовом клубе по месту жительства
Критерии оценки:
1.1. Понимает специфику работы клубов, кружков и детских объединений по месту жительства.
2.2. Владеет навыками организации мероприятий в детских клубах и семейных досуговых центрах.
3.3. Руководит работой дворового клуба по месту жительства.
ПК 7. Использовать в постановке социально – культурных программ различные технические возможности: светового, звукового и шумового оформления декораций, кино, видео и компьютерного оборудования, специальной сценической аппаратуры
ПМ 07. Использование в постановке социально-культурных программ различных технических возможностей: светового, звукового и шумового оформления, декораций, кино-, видео- и компьютерного оборудования, специальной сценической аппаратуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для реализации на сцене постановки с использованием различных технических возможностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
возможности технического оснащения сцены;
музыкальное оформление представлений;
правила эксплуатации сценического оборудования;
технику безопасности при работе с техническими средствами;
современные технические средства и оборудования;
новые компьютерные технологии в проведении мероприятий;
работу со световым оборудованием;
с музыкальным оборудованием;
организации световых шоу.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать технические возможности в постановке культурно – досуговых мероприятий;
управлению световой и музыкальной аппаратурой;
монтировке сценической площадки;
использовать в подготовке и проведении мероприятия кино – видеооборудования;
владеть основами компьютерных технологий в оформлении культурно – досуговых программ.
Результат обучения: 1) Применять современные технические средства при проведении культурно – досуговых программ, соблюдая правила техники безопасности
Новые информационные технологии и компьютерная техника
Техника сцены и новейшие сценические технологии
Музыкальное оформление театрализованных представлений
Критерии оценки:
1. Объясняет особенности техники сцены и технических средств.

2. Түрлі санаттағы балалармен жұмыс жасау амалдарын біледі.
3. Балалар мен жасөспірімдердіңерекшеліктерін ескере отырып мәдени-тынығу шарасын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 3) Балалар мен жасөспірімдермен жұмыс кезінде қазіргі заманғы жаңа ойын технологияларын пайдаланады
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Балалардың тынығуын ұйымдастыруда заманауи ойын технологияларын пайдаланады.
2. Балаларға арналған шараларда қазіргі заманғы ойын технологияларын қолдануды түсінеді.
3. Қазіргі заманғы ойын технологияларын ескере отырып балалардың анимациялық бағдарламаларын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі 4) Қосымша білім беру мекемелерінде оқу сабақтарын өткізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазіргі заманғы инновациялық педагогикалық технологиялардың мүмкіндіктерін біледі.
2. Инновациялық технологияларды іске асырудың әдістемесін біледі.
3. Инновациялық технологияларды пайдалана отырып шығармашылық ұжымда оқу сабақтарын өткізеді.
Оқыту нәтижесі 5) Балалардың сауықтыру лагерінде отряд жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Балалардың сауықтыру лагеріндегі тәлімгердің жұмысы туралы айтады.
2.2. Сауықтыру лагерінде тынығу қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктерін түсінеді.
3.3. Балалардың сауықтыру лагерінде отрядты басқарады.
Оқыту нәтижесі 6) Клубтардың, үйірмелердің, секциялардың және тұрғылықты жері бойынша аула клубындағы балалардың басқа әуесқой бірлестіктерінің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Клубтардың, үйірмелердің, секциялардың және тұрғылықты жері балалар бірлестіктерінің жұмыс ерекшелігін түсінеді.
2.2. Балалардың клубтарында және отбасылық тынығу орталықтарында шараларды ұйымдастыру дағдыларын біледі.
3.3. Тұрғылықты жері бойынша аула клубының жұмысын басқарады.
ПҚ 7. Әлеуметтік-мәдени бағдарламаларды қою кезінде түрлі техникалық мүмкіндіктерді: жарықпен, дыбыспен және шумен безендіруді, декорацияларды, кино-, бейне- және компьютерлік құрал-жабдықтарды, арнайы сахна аппаратурасын пайдалану
КМ 07. Әлеуметтік-мәдени бағдарламаларды қою кезінде түрлі техникалық мүмкіндіктерді: жарықпен, дыбыспен және шумен безендіруді, декорацияларды, кино-, бейне- және компьютерлік құрал-жабдықтарды, арнайы сахна аппаратурасын пайдалану
Бұл модуль сахнада түрлі техникалық мүмкіндіктерді пайдалана отырып қойылымды іске асыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар сахнаны техникалық жарақтандыру мүмкіндіктерін; қойылымдарды музыкалық безендіруді; сахна құрал-жабдықтарын пайдалану ережелерін; техникалық құралдармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасын; заманауи техникалық құралдар мен жабдықтарды; шараларды өткізудегі жаңа компьютерлік технологияларды; жарық жабдықтарымен, музыкалық жабдықтармен жұмысты; жарық шоуларын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мәдени-тынығу шараларының қойылымдарында техникалық мүмкіндіктерді пайдалануды; жарық және музыкалық аппаратураны басқаруды; сахна алаңын монтаждауды; шараны өткізуге дайындық кезінде кино- және бейнежабдықтарын пайдалануды;
мәдени-тынығу бағдарламаларды безендіруде компьютерлік технологиялардың негіздерін білуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Мәдени-тынығу шараларын өткізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай отырып заманауи техникалық құралдарды қолдану.
Жаңа ақпараттық технологиялар және компьютерлік техника
Сахна техникасы және жаңаша сахна технологиялары
Театрландырылған қойылымдарды музыкалық безендіру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сахна техникасының және техникалық құралдардың ерекшеліктерін түсіндіреді.

2. Владеет методикой использования технических средств в массовом мероприятии.
3. Выполняет общую настройку технических средств в постановке мероприятия.
Результат обучения: 2) Использовать световое, звуковое и шумовое оформление
Критерии оценки:
1. Понимает принципы применения технических средств в проведении мероприятия.
2. Владеет приемами использования средств при проведении мероприятии.
3. Составляет монтажный лист для операторов технических цехов.
Результат обучения: 3) Оформлять и обеспечивать постановку декорациями, кино- видео - компьютерной и специальной сценической аппаратурой
Критерии оценки:
1. Использует разнообразие технических средств, используемых в мировой постановочной практике.
2. Владеет навыками техники безопасности при работе с современными техническими средствами.
3. Выполняет и организует работу технической службы клубного и образовательного учреждения.
ПК 8. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 08. Руководство творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации, создания творческого коллектива, отвечающего требованиям времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
жанры и направления художественной самодеятельности;
методику организации коллектива;
этапы работы коллектива;
основы продюсирования;
методику проведения репетиций.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь организовать деятельность коллективов художественного творчества в учреждениях культуры и образования;
определять приоритетные направления коллективов художественного творчества;
организовывать репетиционный процесс;
создавать творческую атмосферу в коллективе;
использовать в работе с коллективом различные стили руководства;
подбирать репертуар с учетом творческих возможностей коллектива;
составлять учебно – воспитательные планы творческого коллектива;
организации гастрольной и фестивальной деятельности.
Результат обучения: 1) Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
Методика работы с творческим коллективом
Основы продюсирования культурно – досуговых программ
Критерии оценки:
1. Объясняет методику и практику работы коллективов народного художественного творчества.
2. Изучает нормативно – правовую документацию и методические материалы в области культуры и образования.
3. Организует работу творческого коллектива.
Результат обучения: 2) Проводить репетиционную работу с различными коллективами художественной самодеятельности, используя их методические особенности
Критерии оценки:
1. Понимает особенность организации репетиции коллективов художественной самодеятельности.

2. Көпшілік шарада техникалық құралдарды пайдалану әдістемесін біледі.
3. Шараның қойылымы кезінде техникалық құралдарды жалпы күйге келтіреді.
Оқыту нәтижесі 2) Жарықтық, дыбыстық және шумен безендіруді пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шараны өткізуде техникалық құралдарды қолдану қағидаларын түсінеді.
2. Шарада құралдарды пайдалану амалдарын біледі.
3. Техникалық цехтардың операторлары үшін монтаж парағын құрастырады.
Оқыту нәтижесі 3) Қойылымды декорациялармен, кино-, бейне-, компьютерлік және арнайы сахна аппаратурасымен безендіру және қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әлемдік қойылым практикасында пайдаланылатын техникалық құралдардың әралуандығын пайдаланады.
2. Заманауи техникалық құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы дағдыларын біледі.
3. Клуб және білім беру мекемесінің техникалық қызметінің жұмысын ұйымдастырады.
ПҚ 8. Халықтың мәдени сұранымдарын жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 08. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
Бұл модуль уақыт талаптарына жауап беретін шығармашылық ұжымды ұйымдастыру, құру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар өзіндік көркемөнер қызметтің жанрлары мен бағыттарын; ұжымды ұйымдастыру әдістемесін; ұжымның жұмыс кезеңдерін;
продюсерлеу негіздерін; дайындықтарды өткізу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар мәдениет және білім беру мекемелерінде көркемөнер шығармашылық ұжымдарының қызметін ұйымдастыра білуді; көркем шығармашылық ұжымдарының басымдықты бағыттарын анықтауды; дайындық үрдісін ұйымдастыруды; ұжымда шығармашылық атмосфераны қалыптастыруды; ұжыммен жұмыс кезінде басқарушылықтың түрлі мәнерлерін пайдалануды; ұжымның шығармашылық мүмкіндіктерін ескере отырып репертуарды таңдауды; шығармашылық ұжымның оқыту-тәрбие жоспарларын құруды; гастрольдік және фестивальдік қызметті ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Халықтың мәдени сұранымдарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
Шығармашылық ұжыммен жұмыс істеу әдістемесі
Мәдени-тынығу бағдарламаларын продюсерлеу негіздерін
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Халықтық көркемөнер шығармашылығы ұжымдары жұмысының әдістемесін және практикасын түсіндіреді.
2. Мәдениет және білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттарды және әдістемелік материалдарды зерттейді.
3. Шығармашылық ұжымның жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 2) Түрлі көркемөнер шығармашылық ұжымдардың әдістемелік ерекшеліктерін пайдалана отырып, дайындық жұмысын жүргізу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өзіндік көркемөнер қызметі ұжымдарын ұйымдастыру ерекшеліктерін түсінеді.

2. Владеет методикой проведения репетиций коллектива художественной самодеятельности.
3. Организует репетиционный процесс и творческую атмосферу в коллективе.
Результат обучения: 3) Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику планирования воспитательной работы в творческом коллективе.
2. Владеет методикой составления планов учебно - воспитательной работы в коллективе.
3. Выполняет организационную и воспитательную работу в коллективе.
Результат обучения:4) Участвовать в продюсировании проекта: находить источники финансирования, рекламировать будущий проект.
Критерии оценки:
1. Понимает основы продюсирования и важность этой работы для творческого развития коллектива.
2. Владеет знаниями и умениями в области продюсировании.
3. Организует гастрольную деятельность коллектива.
ПК 9. Организовать и планировать работу педагога – организатора в учреждениях культуры и образования
ПМ 09. Организация и планирование работы педагога-организатора в учреждениях культуры и образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для руководителя учреждения культуры и образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методическую работу;
стили управления;
номенклатуру дел в клубных и образовательных учреждениях;
особенность работы учреждений культуры (парки культуры, отдыха и развлечений, центрами досуга и другими);
основы финансовой деятельности клубного учреждения;
делопроизводство;
основы менеджмента и маркетинга, рекламную деятельность.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовывать работу социально – культурного учреждения;
планированию деятельности социально – культурного учреждения;
ведению служебной документации;
организовывать масштабные мероприятия ( фестивали, олимпиады, презентации, слетов и др.);
помогают создать учреждению фирменный стиль.
Результат обучения: 1) Создавать информационный банк методических разработок по разнообразным формам и методам работы культурно - просветительных учреждений
Методическое обеспечение культурно – досуговой работы
Основы менеджмента и маркетинга в социально – культурной сфере
Менеджмент специальных мероприятий
Критерии оценки:
1. Знает функции, задачи организации методической работы культурно - досугового учреждения.
2. Понимает необходимость создания информационного банка культурно – досуговой деятельности.
3. Создает методические разработки по различным направлениям культурно – досуговой деятельности.
Результат обучения: 2) Планировать работу социально – культурного учреждения
Критерии оценки:
1. Объясняет виды, источники планирования КДУ.

2. Өзіндік көркемөнер қызметі ұжымының дайындықтарын өткізу әдістемесін біледі.
3. Дайындық үрдісін ұйымдастырады және ұжымда шығармашылық атмосферасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі 3) Ұжыммен және тұлғамен жоспарлы тәрбиелік жұмысты ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шығармашылық ұжымда тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшелігін түсінеді.
2. Ұжымда оқу-тәрбие жұмысының жоспарларын құру әдістемесін біледі.
3. Ұжымда ұйымдастыру және тәрбие жұмысын орындайды.
Оқыту нәтижесі 4) Жобаға продюсерлік етуге қатысу: қаржыландыру көздерін табу, болашақ жобаны жарнамалау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Продюсерліктің негіздерін және ұжымның шығармашылық дамуы үшін бұл жұмыстыңмаңыздылығын түсінеді.
2. Продюсерлік ету саласындағы білімдер мен икемдері бар.
3. Ұжымның гастрольдік қызметін ұйымдастырады.
ПҚ 9. Мәдениет және білім мекемелерінде ұйымдастырушы - педагогтың жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 09 . Мәдениет және білім мекемелерінде ұйымдастырушы - педагогтың жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау
Бұл модуль мәдениет және білім мекемесінің жетекшісі үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар әдістемелік жұмысты; басқару стильдерін; клуб және білім беру мекемелеріндегі істердің номенклатурасын; мәдениет мекемелері (мәдениет, демалыс және көңіл-көтеру парктерінің және т.б.) жұмысының ерекшеліктерін;
Клуб мекемесінің қаржылық қызметінің негіздерін;
Іс қағаздарын жүргізуді;
Менеджмент және маркетинг негіздерін, жарнама қызметін игереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын ұйымдастыруды;
әлеуметтік-мәдени мекеменіңқызметін жоспарлауды; қызметтік құжаттарды жүргізуді;
ауқымды шараларды ( фестивальдер, олимпиадалар, презентациялар, слеттер және т.б.) ұйымдастыруды үйренеді; мекемеге фирмалық стиль құруға көмектеседі.
Оқыту нәтижесі 1) Мәдени-ағарту мекемелері жұмысының түрлі формалары мен әдістері бойынша әдістемелік әзірлемелердің ақпараттық банкін құру.
Мәдени-тынығу жұмысын әдістемелік қамтамасыз ету
Әлеуметтік-мәдени саладағы менеджмент жәнемаркетинг негіздері
Арнайы шаралардың менеджменті
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-тынығу мекемесінің әдістемелік жұмысының функцияларын, міндеттерін біледі.
2. Мәдени-тынығу қызметінің ақпараттық банкін құру қажеттілігін түсінеді.
3. Мәдени-тынығу қызметінің түрлі бағыттары бойынша әдістемелік әзірлемелер құрады.
Оқыту нәтижесі 2) Әлеуметтік-мәдени мекеменің жұмысын жоспарлау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдени-тынығу мекемелерін жоспарлау түрлерін, көздерін түсіндіреді.

2. Применяет в работе над составлением планов методы планирования.
3. Составляет текущее и перспективное планирование учреждения.
Результат обучения: 3) Выполнять и контролировать делопроизводство в учреждениях культуры и образования
Критерии оценки:
1. Представляет номенклатуру дел клубных и образовательных учреждений.
2. Владеет необходимыми знаниями и навыками для ведения дел в клубных и образовательных учреждениях.
3. Выполняет контроль за исполнением запланированных мероприятий.
Результат обучения: 4) Руководить учреждениями культуры (парками культуры, отдыха и развлечений, центрами досуга и другими учреждениями)
Критерии оценки:
1. Понимает значение подбора кадров, источников финансирования для руководства учреждением культуры.
2. Составляет должностные обязанности руководителя учреждения культуры и образования, а также структурных подразделений.
3. Организует работу клубного учреждения, используя грамотную расстановку кадров.
Результат обучения: 5) Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования
Критерии оценки:
1. Понимает основы менеджмента и маркетинга в учреждениях образования и культуры.
2. Владеет технологией менеджмента.
3. Выполняет анализ эффективности деятельности в учреждениях образования и культуры.
Результат обучения: 6) Заполнять учетную и отчетную документацию учреждения культуры
Критерии оценки:
1. Понимает значение отчетной, учетной документации учреждения.
2. Владеет навыками заполнения учетной и отчетной документации.
3. Заполняет журнал учета проведения клубных мероприятий и форм статистического отчета.
Результат обучения: 7) Создавать фирменный стиль учреждений культуры и образования.
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость работы над фирменным стилем и имиджем учреждения.
2. Владеет методикой формирования и развития фирменного стиля и имиджа учреждения.
3. Выполняет PR – деятельность.
Результат обучения: 8) Рекламировать массовые культурные мероприятия
Критерии оценки:
1. Понимает специфику рекламной деятельности.
2. Использует каналы и факторы распространения рекламы.
3. Выполняет разработку культурно-зрелищной рекламы.
Результат обучения:9) Организовывать работу по привлечению спонсоров в клубное учреждение
Критерии оценки:
1.1. Демонстрирует приемы поиска источников финансирования и ресурсов для обеспечения деятельности клубного учреждения.
2.2. Владеет фандрайзенгом.
3.3. Организует работу по привлечению спонсоров в проведение культурно – досуговой программы.
ПК 10. Контролировать выполнение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты в производственных и вспомогательных местах
ПМ 10. Безопасность труда и охрана окружающей среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил безопасности труда, требования промышленной санитарии и пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
понятие трудовой деятельности; виды трудовой деятельности; их характеристики; физический труд; умственный труд; операторский труд; творческие виды труда; основы законодательства в области охраны труда; термины и определения в области трудового права и охраны труда; правовые основы охраны труда; законодательство РК в области обеспечения безопасности граждан; основные положения трудового права.; требования трудового Кодекса РК в области охраны труда; государственное управление охраной труда; обязанности и ответственность работодателя в сфере охраны труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлению плана эвакуации, составлению карты рабочего места по условиям труда;
выполнению рекомендаций и инструкций по охране труда на предприятиях;
организации обучения работающего персонала.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности, промышленной санитарии, пожарной безопасности и владеть основами законодательства по охране труда
Охрана труда и окружающей среды
Техника безопасности на предприятиях
Критерии оценки:
1. Понимает основы трудовой деятельности, техники безопасности, промышленной санитарии и пожарной безопасности.

2. Жоспарлар құру жұмысында жоспарлау әдістерін қолданады.
3. Мекемені ағымдағы және келешектегі жоспарлауды құрады.
Оқыту нәтижесі 3) Мәдениет және білім мекемелерінде іс қағаздарын жүргізуді орындау және бақылау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Клуб және білім беру мекемелерінің істер номенклатурасын ұсынады.
2. Клуб және білім беру мекемелерінің істерін жүргізу үшін қажет білімдер мен дағдыларын біледі.
3. Жоспарланған шаралардың орындалуына бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 4) Мәдениет мекемелерін басқару (мәдениет, демалыс және көңіл көтеру парктерін, тынығу орталықтарын және басқа мекемелерді)
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдениет мекемесін басқару үшін кадрларды іріктеудің, қаржыландыру көздерінің маңыздылығын түсінеді.
2. Мәдениет және білім беру мекемесінің, және құрылымдық бөлімшелер басшыларының қызметтік міндеттерін құрады.
3. Кадрларды сауатты тағайындауды пайдалана отырып, клуб мекемесінің жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 5) Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мәдениет және білім беру мекемелеріндегі менеджмент және маркетинг негіздерін түсінеді.
2. Менеджмент технологиясын біледі.
3. Білім беру және мәдениет мекемелеріндегі қызметтің тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі 6) Мәдениет мекемесінің есеп және есептік құжаттарын толтыру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мекеменің есептік, есеп құжаттарының сәнін түсінеді.
2. Есептік және есептік құжаттарды толтыру дағдыларын біледі.
3. Клуб шараларын өткізудің журналын және статистикалық есеп формаларын толтырады.
Оқыту нәтижесі 7) Мәдениет және білім беру мекемелерінің фирмалық стилін құрады.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Мекеменің фирмалық стилі мен имиджімен жұмыстың қажеттілігін түсінеді.
2. Мекеменің фирмалық стилін және имиджін қалыптастыру әдістемесін біледі.
3. PR– қызметті орындайды.
Оқыту нәтижесі 8) Көпшілік мәдени шараларын жарнамалау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Жарнама қызметінің ерекшелігін түсінеді.
2. Жарнаманы тарату арналарын және факторларын пайдаланады.
3. Мәдени-көріністің жарнамасын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі 9) Клуб мекемесіне демеушілерді тарту бойынша жұмысты ұйымдастыру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1.1. Клуб мекемесінің қызметін қамтамасыз ету үшін қаржыландыру көздері мен ресурстарын іздеу амалдарын көрсетеді.
2.2. Фандрайзенгті біледі.
3.3. Мәдени-тынығу бағдарламасын өткізуге демеушілерді тарту бойынша жұмысты ұйымдастырады.
ПҚ10. Өндірістік және қосалқы орындарда еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелерін және нормаларының орындалуын бақылау
КМ 10. Еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Бұл модуль еңбек қауіпсіздігі ережелерін, өнеркәсіптік санитарияны және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игерудің нәтижесінде білім алушылар еңбек қызметі түсінігін; еңбек қызметінің түрлерін;олардың сипаттамаларын; дене еңбегін, ақыл-ой еңбегін; оператор еңбегін; еңбектің шығармашылық түрлерін; еңбек қорғау саласындағы заңнаманың негіздерін;еңбек құқығы және еңбекті қорғау саласындағы терминдер мен анықтамаларды; еңбек қорғаудың құқықтық негіздерін;азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы ҚР заңнамасын; еңбек құқығының негізгі баптарын; еңбек қорғау саласындағы ҚР Еңбек кодексінің талаптарын; еңбек қорғауды мемлекеттік басқаруды; жұмыс берушінің еңбек қорғау саласындағы міндеттерін және жауапкершілігін меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар эвакуация жоспарын құруды, еңбек шарттары бойынша жұмыс орнының картасын құруды;
Мекемелердегі еңбек қорғау бойынша ұсыныстар мен нұсқаулықтарды орындауды; жұмыс істейтін персоналды оқытуды ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау және еңбек қорғау бойынша заңнаманың негіздерін білу
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Мекемелердегі қауіпсіздік техникасы
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Еңбек қызметінің, қауіпсіздік техникасының, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігінің негіздерін түсінеді.

2. Владеет умениями определять законодательство по охране труда, контролировать соблюдения правил безопасности.
3. Выполняет анализ основ законодательств охраны труда.
Результат обучения: 2) Обеспечивать микроклимат в производственных помещениях.
Критерии оценки:
1. Понимает важность обеспечения производственного микроклимата.
2. Контролирует микроклимат производственных помещений.
3. Обеспечивает микроклимат.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 124
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 547
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0404000 - Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)
Квалификация:*

2. Еңбек қорғау заңнамасын анықтау, қауіпсіздік ережелерін сақтауды бақылау икемдері бар.
3. Еңбек қорғау заңнамаларының негіздерін талдайды.
Оқыту нәтижесі 2) Өндірістік бөлмелердің микроклиматын қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Өндірістік микроклиматты қамтамасыз етудің маңыздылығын түсінеді.
2. Өндірістік бөлмелердің микроклиматын бақылайды.
3. Микроклиматты қамтамасыз етеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
124-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
547-қосымша
"Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0404000 - Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:*

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление и оформление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны: составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; укрепить дыхание; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
-приемы совершенствования специальной выносливости мышц туловища и нижних конечностей и формирование осанки;
приемы развития гибкости кисти и плечевого пояса и улучшения подвижности;
приемы развития ловкости, координации и точности движений рук;
приемы повышения устойчивости нервно-психическим напряжениям, возникающим в процессе профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Ритмика
Критерии оценки

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды жәнеретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру және ресімдеу
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуы; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуы;тыныс алуды нығайтуды өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренуі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
- дененің және аяқ-қолдың бұлшықеттерінің арнайы төзімділігін жетілдіру тәсілдерін және мүсін қалыптастыруды;
білек пен иық белдеуінің икемділігін дамыту және қозғалғыштықты жақсарту тәсілдерін;
қол қимылдарының ептілігін, үйлесімділігін және дәлдігін дамыту тәсілдерін;
кәсіби қызмет процесінде пайда болатын жүйке-психикалық кернеулердің тұрақтылығын арттыру тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Ритмика
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Выполнять физические упражнения, способствующие развитию профессионально - значимых физических способностей.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения физических упражнений, направленных на развитие гибкости кисти, плечевого пояса.
2. Владеет техникой выполнения физических упражнений, направленных на развитие ловкости, координации и точности движений рук.
3. Владеет техникой выполнения физических упражнений, направленных на развитие выносливости мышц туловища и нижних конечностей и формирование осанки.
4. Ориентируется в основных положениях методики лечебной физической культуры при нарушениях осанки.
5. Использует приемы повышения устойчивости нервно-психическим напряжениям, возникающим в процессе профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Владеть простейшими танцевальными движениями и комбинациями ритмики.
Критерии оценки
1. Выполняет стилевые движения танцев сольно и в группе.
2. Выполняет основные требования по элементам ритмики, соблюдая последовательность их исполнения; 3.Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
4. Владеет техникой выполнения физических упражнений, направленных на развитие гибкости кисти, плечевого пояса, ловкость, координацию и точность движений рук.
5. Ориентируется в основных положениях методики лечебной физической культуры при нарушениях осанки.
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Применять основы социально-экономических наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 04. Применение основ социально-экономических наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира. Описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Основы экономики
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби-маңызды дене қабілеттерін дамытуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолдың, иық белдеуінің икемділігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау техникасын меңгереді
2. Қол қимылдарының ептілігін, үйлестірілуін және дәлдігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау техникасын меңгерді.
3. Дене және аяқ бұлшық етінің төзімділігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау техникасын меңгерді
4. Дене шынықтыру әдістемесінің негізгі ережелерін жақсы біледі.
5. Кәсіби қызмет процесінде пайда болатын жүйке-психикалық кернеулердің тұрақтылығын арттыру тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарапайым би қимылдарын және ритмика комбинацияларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бидің жеке және топта стильдік қозғалысын орындайды.
2. Ритмика элементтерін орындауға қойылатын негізгі талаптарды біледі және түсінеді, олардың орындалу кезектілігін сақтайды;
3. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
4. Қолдың икемділігін, иық белдігін, ептілігін, қол қимылдарын үйлестіру мен дәлдігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау техникасын меңгерді.
5. Мүсін бұзылған жағдайда дене шынықтыру әдістемесінің негізгі ережелеріне жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің заңдылықтары мен жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: философияның, мәдениеттің, дін мен өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; қоғамда азаматтардың және басқа да саясат субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін; экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйену; философияның негізгі мәселесін және диалектика заңдарын түсіну; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау; экономика теориясының және бизнес негіздерінің негізгі экономикалық мәселелерін, тұжырымдамалық ережелерін түсіну; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтау; жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік көрсету; адамавистік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды теріске шығару; Қазақстан Республикасының құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесін жақсы білу тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 5. Применять информационно - коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БМ 5. Применение информационно - коммуникационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает первичные навыки использования информационно-коммуникационных технологий, необходимых в профессиональной деятельности.
В ходе изучения модуля у обучающегося осваивают базовые и теоретико-методические аспекты применения интернет - ресурсов, открываются возможности управления этими ресурсами.
В результате изучения обучающиеся учатся владеть цифровыми навыками; использовать цифровые технологии и ресурсы интернет; применять базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1 ) Применять базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в профессиональной деятельности.
Инф и Информационно – коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает функции и возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет методами и средствами сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Апробирует базовые системные программные продукты в профессиональной деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ при ведении документации.
5. Применяет основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Результат обучения: 2) Использовать цифровые технологии и ресурсы интернета.
Критерии оценки
1. Использует персональный компьютер и ноутбук, мобильные устройства, сеть интернет для получения базовых цифровых навыков.
2. Использует ресурсы электронного правительства, включающие в себя получение необходимых электронных государственных услуг онлайн.
3. Использует открытые данные, открытые нормативно-правовые акты, открытый диалог.
4. Демонстрирует владение навыками защиты от интернет-угроз.
5. Демонстрирует умение находить информацию и правильно ее оценивать.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:

4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 5. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қажетті ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланудың алғашқы дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушыда интернет-ресурстарды қолданудың базалық және теориялық-әдістемелік аспектілерін меңгереді,осы ресурстарды басқару мүмкіндіктері ашылады.
Зерделеу нәтижесінде білім алушылар сандық дағдыларды меңгереді; сандық технологиялар мен интернет ресурстарын пайдалануды; кәсіби қызметте базалық жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1 ) Кәсіптік қызметте базалық жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану.
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби қызметте ақпараттық технологияларды пайдалану функциялары мен мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын меңгерді.
3. Кәсіби қызметте базалық жүйелік бағдарламалық өнімдерді сынақтан өткізеді.
4. Құжаттарды жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдаланады.
5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Цифрлық технологиялар мен интернет ресурстарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Базалық сандық дағдыларды алу үшін дербес компьютер мен ноутбукті, мобильді құрылғыларды, Интернет желісін пайдаланады.
2. Онлайн қажетті электрондық мемлекеттік қызметтерді алуды қамтитын электрондық үкімет ресурстарын пайдаланады.
3. Ашық деректерді, ашық нормативтік-құқықтық актілерді, ашық диалогты пайдаланады.
4. Интернет-қауіптерден қорғау дағдыларын меңгеруді көрсетеді
5. Ақпаратты табу және оны дұрыс бағалай білу икемін көрсетеді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени. 2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 040403 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист (руководитель) оркестра народных инструментов
ПК 1. Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности исполнителя
ПМ 01. Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкального мышления музыканта-исполнителя.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: различные учебно - практические формы работы, характерные для данного модуля, такие как: сольфеджирование мелодии, гармонизация мелодии, те или иные виды письменных и устных творческих заданий, сведениями о важнейших элементах музыки и средствах музыкальной выразительности.
В результате изучения модуля, обучающиеся учатся владеть развитым музыкальным слухом и памятью; навыками использования средств гармонии в практической деятельности; демонстрировать практические навыки анализа музыкальной речи; выполнять интонационные упражнения, записывать музыкальные диктанты по памяти, воспроизводить метроритмические последовательности музыкальных примеров; сольфеджировать
Результат 1) Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
Теория музыки
Сольфеджио (учебная практика)
Этносольфеджио (для домбристов)
Гармония
Критерии оценки
1. Понимает значение основ музыкального языка: музыкальный звук и его свойства, музыкальный строй
2. Владеет нотным письмом.
3. Ориентируется в закономерностях музыкальной речи, понятиях, определениях и терминологии.
Результат 2) Демонстрировать практические навыки анализа музыкальной речи.
1. Играет на фортепиано тритоны, характерные интервалы, лады, аккордовые последовательности и секвенции.
2. Строит хроматическую гамму.
3. Опрееделяет и строит интерваллы, аккорды от звука и в тональности.

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"040403 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, халық аспаптар оркестрінің әртісі (жетекшісі) біліктілігі:" біліктілігі
КҚ 1. Орындаушының кәсіби қызметінде музыкалық-теориялық білімді қолдану
КМ 01. Орындаушының кәсіби қызметінде музыкалық-теориялық білімді қолдану
Бұл модуль орындаушы-музыканттың музыкалық ойлауын қалыптастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар осы модульге тән әртүрлі оқу-тәжірибелік жұмыс түрлерін меңгереді, олар: әуенді сольфеджирлеу, әуенді үйлестіру, жазбаша және ауызша шығармашылық тапсырмалардың қандай да бір түрлері, музыканың маңызды элементтері мен музыкалық мәнерлілік құралдары туралы мәліметтер.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дамыған музыкалық есту мен жадыны меңгеруді; практикалық қызметте үйлесімді құралдарды пайдалануды; музыкалық сөйлеуді талдаудың практикалық дағдыларын көрсетуді; интонациялы жаттығуларды орындауды, есте сақтау бойынша музыкалық диктанттарды жазуды, музыкалық мысалдардың метроритмиялық реттілігін жаңғыртуды; сольфеджирлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
Музыка теориясы
Сольфеджио (оқу практикасы)
Этносольфеджио (домбырашылар үшін)
Гармония
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық тіл негіздерінің мәнін түсінеді: музыкалық дыбыс және оның қасиеттері, музыкалық құрылыс.
2. Ноталық хатты меңгерді.
3. Музыкалық сөйлеу заңдылықтарын, ұғымдарын, анықтамаларын және терминологияларын жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі 2) Музыкалық сөйлеуді талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
1. Фортепианода тритондар, өзіндік аралықта, ырғақта, аккорд тізбектері мен секвенцияларын ойнайды.
2. Хроматикалық гамма құрады.
3. Интервалдарды, аккордтарды дыбыстан және үндестік анықтайды және жасайды.

4. Определяет родственные, паралельные, одноименные и однотерцовые тональности.
5. Группирует длительности и транспонирует
Результат: 3) Формировать способность к профессиональной деятельности– музыкальный слух.
Критерии оценки
1. Сольфеджирует одноголосные и многоголосные музыкальные примеры.
2. Владеет навыками слухового анализа.
3. Определяет на слух тональности, лады, ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности, модуляции.
4. Распознает ритмическую организацию казахской песни и кюя.
5. Распознает ладовую структуру казахского музыкального языка.
6. Определяет жанровые системы казахской традиционной музыки.
7. Импровизирует на заданную жанровую модель..
Результат 2). Развивать музыкальную память..
Критерии оценки
1. Выполняет интонационные упражнения, записывает музыкальные диктанты по памяти.
2. Сольфеджирует на память музыкальные примеры..
3. Воспроизводит метроритмические последовательности музыкальных примеров.
Результат 3). Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии в практической деятельности исполнителя.
Критерии оценки
1. Понимает важнейшие закономерности классической гармонии.
2. Понимает выразительную и формообразующую роль гармонии.
2. Выполняет письменные задания: на гармонизацию мелодии и баса;
3. Играет секвенции и гармонические последовательности.
4. Выполняет гармонический анализ небольшого отрывка в форме периода.
Результат: 4) Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
Критерии оценки
1. Понимает логику функционального развития, роль гармонических образований и тональных ссоотношений.
2. Выявляет особенности голосоведения.
3. Применяет музыкальный синтаксис.
4. Играет 3 вида секвенции, выполняет модуляцию в тональность І степени родства с применением различных гармонических средств.
5. Аанализирует музыкальный материал с точки зрения способов и типов гармонического развития.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 02. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкально-исторического мышления музыканта-исполнителя.
При изучении модуля обучающиеся осваивают основные исторические периоды развития музыкальной культуры;
особенности национальных композиторских школ;
музыкальные произведения мировой классики и казахской народной музыки;
приемы теоретического и исполнительского анализа музыкального произведения;
знания о мировой и казахской музыкальной культуре;.
методы анализа музыкальных произведений в единстве формы и содержания.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять знания об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей музыкального наследия в казахской музыке; применять закономерности развития музыкального мышления и формообразования при работе над музыкальным произведением
Результат обучения: 1) Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
Мировая музыкальная литература
Казахская музыкальная литература
Анализ музыкальных произведений
Учебная практика
Критерии оценки
1. Понимает общие закономерности развития музыкального искусства.

4. Туыстық, параллельдік аттас және біртекті үндестікте анықтайды.
5. Ұзақтықты топтастырады және таратады.
Нәтиже: 3) Кәсіби қызмет – музыкалық есту қабілетін қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бір дауысты және көп дауысты музыкалық мысалдарды сольфеджирлейді.
2. Естуді талдау дағдыларын меңгерді.
3. Есту арқылы тональдылықты, ырғақты, сатылы, аралық және аккордтық бірізділікті, модуляцияларды анықтайды.
4. Қазақ әндері мен күйдің ырғақты ұйымдастырылуын таниды.
5. Қазақ музыкалық тілінің ырғақты құрылымын таниды.
6. Қазақ дәстүрлі музыкасының жанрлық жүйесін анықтайды
7. Берілген жанрлық үлгіге импровизация жасайды.
Нәтиже: 2) Музыкалық есте сақтауды дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Интонациялық жаттығуларды орындайды, есте сақтау бойынша музыкалық диктанттарды жазады
2. Музыкалық мысалдарды есте сақтайды.
3. Музыкалық мысалдардың метроритмикалық реттілігін ойнатады.
Нәтиже: 3). Орындаушының практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Классикалық үйлесімділіктің маңызды заңдылықтарын түсінеді.
2. Гармонияның мәнерлі және формальды рөлін түсінеді.
2. Әуен мен бастың үйлесімділігіне жазбаша тапсырмаларды орындайды;
3. Секвенциялар мен үйлесімді тізбектер ойнайды.
4. Кезең түрінде шағын үзіндінің үйлесімді талдауын орындайды.
Нәтиже: 4) Тональды гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Функционалды даму логикасын, гармониялық түзілімдер мен тоналдық арақатынастардың рөлін түсінеді.
2. Дауыс беру ерекшеліктерін анықтайды.
3. Музыкалық синтаксисті қолданады.
4. Секвенцияның 3 түрін атқарады, әртүрлі гармониялық құралдарды қолдана отырып, туыстық І дәрежелі үндестікке модуляцияны орындайды.
5. Гармониялық дамудың түрлері мен тәсілдері тұрғысынан музыкалық материалды талдайды.
КҚ 2. Музыкалық шығармалардың фрагменттік және тұтас талдауын жүзеге асыру
КМ 02. Музыкалық шығармалардың фрагменттік және тұтас талдауын жүзеге асыру
Бұл модуль орындаушы-музыканттың музыкалық-тарихи ойлауын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар музыкалық мәдениет дамуының негізгі тарихи кезеңдерін;
ұлттық композиторлық мектептердің ерекшеліктерін;
әлемдік классиканың және қазақ халық музыкасының музыкалық шығармаларын;
музыкалық шығарманы теориялық және орындаушылық талдау тәсілдерін;
әлемдік және қазақ музыкалық мәдениеті туралы білімді;
музыкалық шығармалардың түрлері мен мазмұны бірлігіндегі талдау әдістерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қазақ музыкасындағы музыкалық мұраның негізгі жанрлық түрлерін қалыптастыру және дамыту тарихы туралы білімді қолдануды; музыкалық шығармамен жұмыс істеу кезінде музыкалық ойлау мен форманың даму заңдылықтарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды ажырату.
Әлемдік музыкалық әдебиет
Қазақ музыкалық әдебиеті
Музыкалық шығармаларды талдау
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық өнердің дамуының жалпы заңдылықтарын түсінеді.

2. В письменной и устной форме излагает свои мысли о музыке, жизни и творчестве композиторов.
3. Определяет на слух фрагменты того или иного музыкального произведения.
4. Характеризует выразительные средства в контексте содержания музыкального произведения.
5. Демонстрирует навыки работы с литературными источниками и нотным материалом.
Результат обучения:2) Применять знания об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей музыкального наследия в казахской музыке.
Критерии оценки
1.Определяет индивидуально-стилевые черты композиторов Казахстана.
2. Излагает в устной и письменной форме свои мысли о творчестве композиторов.
3. Определяет жанровую принадлежность образцов региональных песенных и инструментальных школ.
4. Исполняет фрагменты произведений из казахской музыкальной литературы.
Результат обучения 3). Применять закономерности развития музыкального мышления и формообразования при работе над музыкальным произведением.
Критерии оценки
1. Определяет форму музыкального произведения.
2. Анализирует музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и формы.
3. Использует теоретические знания в практической работе по определению формы.
4. Выполняет творческие задания на закрепление пройденного теоретического материала.
ПК 3. Исполнять сольную программу на соответствующем инструменте
ПМ 03. Исполнение сольной программы на соответствующем инструменте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования профессионального сольного и оркестрового музыканта-народника.
В ходе изучения данного модуля, обучающиеся осваивают:
паралельные мажорные и минорные гаммы в штрихах, секвенции, интервалы и арпеджио с обращениями;. этюды на различные виды техники. разнохарактерные пьесы в том числе и произведения композиторов Казахстана. произведения крупной формы (сонаты, вариации, концерты). Күи и обработки народных произведений.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся владеть: техникой игры и различными способами звукоизвлечения на музыкальном инструменте; демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте; владеть исполнительским репертуаром; готовить сольную инструментальную программу; участвовать в творческо-производственной деятельности организации; демонстрировать навыки игры на родственном инструменте; демонстрировать навыки игры на фортепиано
Результат обучения: 1) Формировать технический аппарат исполнителя.
Специальный инструмент
История исполнительского искусства
Исполнительская практика
Родственный инструмент
Фортепиано
Критерии оценки
1. Исполняет мажорные и минорные гаммы в штрихах, с различными видами аппликатуры.

2. Музыканы, композиторлардың өмірі мен шығармашылығы туралы өз ойларын жазбаша және ауызша түрде баяндайды.
3. Сол немесе басқа музыкалық туындының фрагменттерін есту арқылы анықтайды.
4. Музыкалық шығарманың мазмұны контекстінде мәнерлі құралдарды сипаттайды.
5. Әдеби көздермен және ноталық материалдармен жұмыс істеу дағдыларын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақ музыкасындағы музыкалық мұраның негізгі жанрлық түрлерін қалыптастыру және дамыту тарихы туралы білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қазақстан композиторларының жеке-стильдік ерекшеліктерін анықтайды.
2. Композиторлардың шығармашылығы туралы өз ойларын ауызша және жазбаша түрде баяндайды.
3. Өңірлік ән және аспаптық мектептер үлгілерінің жанрлық қатыстылығын анықтайды.
4. Қазақ музыкалық әдебиетінің үзінділерін орындайды.
Оқыту нәтижесі 3). Музыкалық шығармамен жұмыс істеу кезінде музыкалық ойлау мен форма жасаудың даму заңдылықтарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық шығарманың түрін анықтай алады.
2. Музыкалық шығармаларды мазмұн мен форманың бірлігі тұрғысынан талдайды.
3. Форманы анықтау бойынша практикалық жұмыста теориялық білімді қолданады.
4. Өткен теориялық материалдарды пысықтау үшін шығармашылық тапсырмаларды орындайды.
КҚ 3. Тиісті аспапта жеке бағдарламаны орындау
КМ 03. Тиісті аспапта жеке бағдарламаны орындау
Бұл модуль кәсіби жеке және оркестрлік халық музыкантын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар штрихта, секвенцияда, интервалда және арпеджиода үндеулермен параллельді мажорлық және минорлы гаммаларды; әртүрлі техника түрлеріне этюдтарды, түрлі сипаттағы пьесаларды, соның ішінде Қазақстан композиторларының шығармаларын, үлкен формадағы шығармаларды (сонаталар, вариациялар, концерттер). Күй және халық шығармаларын өңдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар музыкалық аспапта ойнау техникасын және әртүрлі дыбыс шығару тәсілдерін меңгеруді; аспапта дыбыс шығару ойынын көрсетуді; орындаушылық репертуарды меңгеруді; жеке аспаптық бағдарламаны дайындауды; ұйымның шығармашылық-өндірістік қызметіне қатысуды; туыстық аспапта ойнау дағдыларын көрсетуді; фортепианода ойнау дағдыларын көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Орындаушының техникалық аппаратын қалыптастыру.
Арнайы құрал
Орындаушылық өнер тарихы
Атқарушылық тәжірибе
Тектес құрал
Фортепиано
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Әр түрлі аппликатурасы бар штрихта мажорлық және минорлық гаммаларды орындайды.

2. Исполняет арпеджио различными штрихами.
3. Исполняет этюды на различные виды техники (двойные ноты, аккорды, репетиции, кантилена, моторика, скачки).
Результат обучения: 2) Демонстрировать звуковыразительную игру на инструменте.
Критерии оценки
1. Понимает природу звука музыкального инструмента.
2. Демонстрирует приемы звукоизвлечения на инструменте.
3. Выбирает аппликатуру в связи с характером и художественным образом исполняемого произведения.
4. Демонстрирует чистую интонацию при игре на инструменте.
5. Владеет особенностями использования динамики в различных стилях и направлениях музыки.
6. Применяет основные виды артикуляции.
Результат обучения: 3) Готовить сольную инструментальную программу.
Критерии оценки
1. Читает с листа и разбирает музыкаьное произведение.
2. Выбирает оптимальные приемы техники для передачи художественного замысла исполняемого произведения.
3. Исполняет музыкальное произведение на память.
4. Осуществляет совместные репетиции с концертмейстером (иллюстратором).
5. Осуществляет контроль своего сценического поведения.
6. Демонстрирует владение репертуаром.
Результат обучения: 4) Участвовать в творческо-производственной деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Владеет методами самостоятельной работы над музыкальным произведением.
2. Управляет процессом исполнения.
3.Планирует свою исполнительскую деятельность..
4. Проводит анализ концертного выступления.
5. Демонстрирует владение сольным, концертно-исполнительским репертуаром соответствующего инструмента.
Результат обучения: 5) Демонстрировать навыки игры на родственном инструменте
Критерии оценки
1. Исполняет на родственном инструменте несложные оркестровые партии и сольный репертуар.
2. Применяет основные принципы практического овладения техникой игры на родственном инструменте.
3. Читает партии с листа.
4. Демонстрирует навыки аккомпонирования и ансамблевого музицирования.
5. Ориентируется в вопросах редактирования произведений.
6. Выбирает технические и художественные приемы исполнение музыкального произведения.
Результат обучения: 6) Демонстрировать навыки игры на фортепиано.
Критерии оценки
1. Разучивает и исполняет произведения на фортепиано.
2. Самостоятельно выбирает целесообразную аппликатуру, динамику, педализацию, соответствующую стилю композитора и учитывающую индивидуальный замысел исполнителя.
3. Читает с листа на фортепиано.
4. Осуществляет слуховой контроль и управление процессом исполнения.
ПК 4. Играть в составе ансамбля и оркестра
ПМ 04. Игра в составе ансамбля и оркестра
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для артиста оркестра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки читки с листа.; репертуар оркестра.
В ходе изучения модуля, обучающиеся учатся отрабатвать навыки читки с листа, работатьт над оркестровыми трудностями;
исполнять репертуар оркестра;
владеть методами работы над оркестровыми партиями;
выступать в составе оркестра и ансамбля;
играть различные музыкальные произведения в составе оркестра, ансамбля;
осуществлять исполнительскую деятельность в оркестровых и ансамблевых коллективах.
Результат обучения: 1) Формировать музыкально-исполнительские навыки игры в ансамбле.
Класс ансамбля
Оркестровый класс
Изучение оркестровых партий
Исполнительская практика
Критерии оценки:
1. Демонстрирует синхронность, динамическое равновесие и тождественный штрих в исполнении.

2. Арпеджионы әртүрлі штрихтармен орындайды.
3. Әртүрлі техника түрлеріне арналған этюдтарды орындайды (қос ноталар, аккордтар, репетициялар, кантилен, моторика, секіру).
Оқыту нәтижесі: 2) Аспапта дыбысты мәнерлеп ойнауды көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық аспаптың дыбыс табиғатын түсінеді.
2. Аспапта дыбыс шығару тәсілдерін көрсетеді.
3. Орындалатын жұмыстың сипаты мен көркемдік жағынан аппликатураны таңдайды.
4. Аспапта ойнау кезінде таза интонацияны көрсетеді.
5. Музыканың әр түрлі стильдері мен бағыттарында динамиканы пайдалану ерекшеліктерін меңгереді.
6. Артикуляцияның негізгі түрлерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеке аспаптық бағдарламаны дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Парақтан оқиды және музыкалық туындыны талдайды.
2. Орындалатын жұмыстың көркемдік ойын беру үшін техниканың оңтайлы тәсілдерін таңдайды.
3. Музыкалық туындыны есте сақтайды.
4. Концертмейстермен (иллюстратормен) бірлескен дайындық жүргізеді.
5. Өзінің сахналық мінез-құлқын бақылауды жүзеге асырады.
6. Репертуарды меңгеруін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның шығармашылық-өндірістік қызметіне қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық шығармада өзіндік жұмыс әдістерін меңгерді.
2. Орындау процесін басқарады.
3. Өзінің атқарушылық қызметін жоспарлайды.
4. Концерттік қойылымға талдау жасайды.
5. Тиісті аспаптың жеке, концерттік-орындаушылық репертуарын меңгеруін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Тектес аспапта ойнау дағдыларын көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тектес аспапта күрделі емес оркестрлік партияларды және жеке репертуарды орындайды.
2. Туыстық аспапта ойнау техникасын практикалық меңгерудің негізгі қағидаттарын қолданады.
3. Партияларды парақтан оқиды.
4. Ансамбльдік сүйемелдеу және музыка тарту дағдыларын көрсетеді.
5. Туындыларды редакциялау мәселелерін жақсы біледі.
6. Музыкалық шығарманы орындаудың техникалық және көркемдік тәсілдерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Фортепианода ойын дағдыларын көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Фортепианода шығармаларды жаттап, орындайды.
2. Композитордың стиліне сәйкес келетін және орындаушының жеке ойын ескеретін орынды аппликатураны, динамикасын, педализацияны өз бетінше таңдайды.
3. Парақтан фортепианода оқиды.
4. Есту бақылауын және орындау процесін басқаруды жүзеге асырады.
КҚ 4. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
КМ 04. Ансамбль және оркестр құрамында ойнау
Бұл модуль оркестр әртісі үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар парақтан оқу дағдысы.; оркестрдің репертуары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар парақтан оқу дағдыларын пысықтауды, оркестрлік қиындықтармен жұмыс істеуді; оркестрдің репертуарын орындауды; оркестрлік партиялармен жұмыс істеу әдістерін меңгеруді;
оркестр мен ансамбль құрамында өнер көрсетуді; оркестр, ансамбль құрамында түрлі музыкалық шығармаларды ойнауды; оркестрлік және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық қызметін жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ансамбльде ойнаудың музыкалық-орындаушылық дағдыларын қалыптастыру.
Ансамбль сыныбы
Оркестрлік класс
Оркестрлік партияларды зерттеу
Орындаушылық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Синхронды, динамикалық тепе-теңдікті және орындаудағы ұқсас штрих көрсетеді.

2. Понимает и чувствоует ауфтакт и внутридолевую пульсацию.
3. Демонстрирует знание репертуара ансамбля и оркестра.
4. Свободно читает с листа музыкальные произведения из репертуара ансамбля, оркестра.
5. Принимает активное участие в репетиционных занятиях ансамбля и оркестра.
6. Участвовать непосредственно в подготовке инструментальной музыкальной программы.
Результат обучения: 2) Осуществлять исполнительскую деятельность в оркестровых и ансамблевых коллективах.
Критерии оценки:
1. Участвует на концертах в качестве артиста оркестра и ансамбля.
2. Владеет навыками управления процессом совместного исполнения в коллективе.
3. Участвует в организации концертных выступлений и составлении концертной программы с учетом современных требований.
ПК 5. Дирижировать, работать с оркестром
ПМ 05. Дирижирование и работа с оркестром
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профессиональной деятельности в качестве артиста (руководителя) оркестра.
В ходе изучения данного модуля обучающиеся осваивают виды и составы оркестров; технику дирижирования.; навыки работы с партитурой, представления о происхождении и развитии народных инструментов, их конструкций, тембровых и акустических свойств и музыкально-выразительных возможностей, а также классификации инструментов.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся:
понимать основные положения техники дирижирования и особенности деятельности руководителя оркестра;
определять структуру и принципы построения оркестровой партитуры;
в вопросах работы с оркестром, начиная от изучения партитуры и заканчивая воплощением художественного замысла произведения;
делать разбор произведения по оркестровым функциям;
читать и анализировать оркестровые сопровождения с партией.
Результат обучения: 1) Владеть техникой дирижирования.
Дирижирование
Инструментоведение
Инструментовка
Чтение оркестровых партитур
Работа с оркестром
Критерии оценки
1. Практически выражает свои художественные намерения в жесте.
2. Чувствует себя свободно в основных дирижерских схемах.
3. Внутренне и внешне ощущает, передает темп, ауфтакт, характер и динамику произведения.
4. Ориентируется в вопросах работы с оркестром, начиная от изучения партитуры до воплощения художественного замысла произведения.
Результат обучения: 2) Представлять тембральные и акустические свойства, музыкально-выразительные возможности и классификацию народных музыкальных инструментов.
Критерии оценки
1. Ориентируется в инструментарии.
2. Различает виды оркестров и инструменты, входящие в них.
3. Ориентируется в составе групп оркестров.

2. Ауфтакт пен ішкі полярлық пульсацияны түсінеді және сезінеді.
3. Ансамбль мен оркестрдің репертуары туралы білімдерін көрсетеді
4. Парақтан ансамбль, оркестр репертуарынан музыкалық шығармаларды еркін оқиды.
5. Ансамбль мен оркестрдің дайындық сабақтарына белсенді қатысады.
6. Аспаптық музыкалық бағдарламаны дайындауға тікелей қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Оркестрлік және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық қызметті жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Концерттерге оркестр мен ансамбль әртісі ретінде қатысады.
2. Ұжымда бірлесіп орындау үдерісін басқару дағдыларын меңгерді.
3. Қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып, концерттік бағдарламаны құруға және концерттік қойылымдарды ұйымдастыруға қатысады.
КҚ 5. Дирижерлау және оркестрмен жұмыс істеу
КМ 05. Дирижерлау және оркестрмен жұмыс істеу
Бұл модуль оркестрдің әртісі (басшысы) ретінде кәсіби қызмет үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар оркестрлердің түрлері мен құрамдарын; дирижерлау техникасын; партитурамен жұмыс істеу дағдысын, халық аспаптарының шығу тегі мен дамуын, олардың құрылымдары, тембрлік және акустикалық қасиеттері мен музыкалық-мәнерлі мүмкіндіктерін, сондай-ақ аспаптардың жіктелуі туралы түсініктерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
дирижерлау техникасының негізгі ережелерін және оркестр жетекшісі қызметінің ерекшеліктерін түсінуді;
оркестрлік партитураның құрылымы мен құрылу қағидаттарын анықтауды;
оркестрмен жұмыс істеу мәселелерінде партитураны зерттеуден бастап, шығарманың көркемдік ойының іске асуына дейін;
оркестрлік функциялар бойынша шығармаларға талдау жасауды;
партиямен оркестрлік сүйемелдеуді оқуды және талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дирижерлау техникасын меңгеру.
Дирижерлау
Аспаптану
Аспаптандыру
Оркестрлік партитураларды оқу
Оркестрмен жұмыс жасау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Іс жүзінде өзінің көркемдік ниетін білдіреді.
2. Негізгі дирижерлік схемаларда еркін сезінеді.
3. Туындының қарқынын, ауфтакт, сипатын және динамикасын іштей және сырттай сезеді, жеткізеді.
4. Партитураны зерттеуден бастап шығарманың көркемдік ойын іске асыруға дейін оркестрмен жұмыс істеу мәселелерін жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұлттық музыкалық аспаптардың тембральді және акустикалық қасиеттерін, музыкалық-бейнелеу мүмкіндіктерін және жіктелуін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Аспаптарды жақсы біледі.
2. Оркестрлердің түрлері мен оларға кіретін аспаптарды ажыратады.
3. Оркестрлер тобының құрамын біледі.

4. Определяет возможности и диапазон оркестровых инструментов при инструментовке.
5. Понимает основные технические приемы инструментовки.
6. Применяет основы теории музыки и гармонии.
7. Применяет приемы инструментовки в ходе практической работы.
8. Понимает систему записи оркестровой музыки.
Результат обучения: 3) Анализировать и читать партитуру с листа.
Критерии оценки
1. Понимает условные обозначения, встречающиеся в партитуре.
2. Владеет методами анализа партитуры..
3. Читает партитуру с листа.
4. Исполняет на фортепиано отдельные фрагменты из партитуры.
Результат обучения: 4) Работать с артистами оркестра, артистами по созданию сценических произведений.
Критерии оценки
1. Понимает специфические особенности работы с творческим коллективом.
2. Дирижирует оркестром.
3. Правильно распределяет время работы с различными группами оркестра.
4. Демонстрирует владение навыками организаторской деятельности.
5. Выражает художественные намерения в дирижерском жесте с использованием речевых форм общения с оркестром.
ПК 6. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 06. Осуществление педагогической деятельности
Модуль описывает профессиональные компетенции необходимые для осуществления преподавательской и учебно-методической деятельности в детских музыкальных школах и школах искусств, общеобразовательных организациях, организациях дополнительного образования.
В ходе изучения модуля обучающиеся осваивают основы педагогики и психологии, методики обучения игре на инструменте.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся исполнять и анализировать исполнительский репертуар детской музыкальной школы; разрабатывать и проводить индивидуальные уроки с учащимися; планировать и проводить практические занятия с учетом возраста, индивидуальных особенностей и уровня подготовки обучающихся; использовать теоретические сведения о личности и межличностных отношениях в педагогической деятельности; владеть знаниями основ психологии и педагогики, основами теории воспитания, методики обучения игре на инструменте; владеть основами исследовательской деятельности.
Результат обучения:1) Формировать интерес и готовность к осуществлению педагогической деятельности.
Основы психологии и педагогики
Методика обучения игре на инструменте
Изучение репертуара детской музыкальной школы
Педагогическая практика
Критерии оценки
1. Понимает важность педагогической деятельности в деле развития музыкально-исполнительского искусства.
2. Понимает методологическую основу музыкального воспитания и образования.
3. Понимает принципы, лежащие в основе целей, задач и содержания музыкальной педагогики.

4. Аспаптар кезінде оркестрлік аспаптардың мүмкіндіктері мен ауқымын анықтайды.
5. Құрал-саймандардың негізгі техникалық тәсілдерін түсінеді.
6. Музыка теориясы мен гармония негіздерін қолданады.
7. Практикалық жұмыс барысында аспап тәсілдерін қолданады.
8. Оркестрлік музыканы жазу жүйесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Парақтан партитураны талдау және оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Партитурада кездесетін шартты белгілерді түсінеді.
2. Партитураны талдау әдістерін меңгереді.
3. Парақтан партитураны оқиды.
4. Фортепианода партитурадан бөлек фрагменттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Оркестр әртістерімен, сахна туындыларын жасау бойынша әртістермен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Шығармашылық ұжыммен жұмыс жасаудың ерекше ерекшеліктерін түсінеді.
2. Оркестрді дирижерлайды.
3. Оркестрдің әртүрлі топтарымен жұмыс уақытын дұрыс бөледі.
4. Ұйымдастырушылық қызмет дағдыларын меңгеруді көрсетеді.
5. Оркестрмен қарым-қатынастың тілдік формаларын пайдалана отырып, дирижерлік қимылда көркемдік ниетін білдіреді.
КҚ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 06. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Модуль балалар музыка мектептері мен өнер мектептерінде, жалпы білім беру ұйымдарында, қосымша білім беру ұйымдарында оқытушылық және оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру үшін қажетті кәсіби құзыреттерді сипаттайды.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар педагогика мен психология негіздерін, аспапта ойнауды оқыту әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар балалар музыка мектебінің орындаушылық репертуарын орындауды және талдауды; оқушылармен жеке сабақтар жасауды және өткізуді; оқушылардың жасын, жеке ерекшеліктерін және дайындық деңгейін ескере отырып, практикалық сабақтарды жоспарлауды және өткізуді; педагогикалық қызметте тұлға және тұлғааралық қарым-қатынас туралы теориялық мәліметтерді пайдалануды; психология және педагогика негіздерін, тәрбие теориясының негіздерін, аспапта ойнауды оқыту әдістемесін меңгеруді; зерттеу қызметінің негіздерін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Педагогикалық қызметті жүзеге асыруға қызығушылық пен дайындықты қалыптастыру.
Психология және педагогика негіздері
Аспапта ойнауды оқыту әдістемесі
Балалар музыка мектебінің репертуарын зерделеу
Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық-орындаушылық өнерді дамыту ісіндегі педагогикалық қызметтің маңыздылығын түсінеді.
2. Музыкалық тәрбие мен білім берудің әдіснамалық негізін түсінеді.
3. Музыкалық педагогиканың мақсаттары, міндеттері мен мазмұны негізінде жатқан қағидаларды түсінеді.

3. Понимает психологические основы музыкальных способностей и одаренности.
4. Ориентируется в принципах психологической организации музыкально-слуховых и мнемических процессов, а также управления ими.
5. Владеет основами психологии музыкально-творческой деятельности.
6. Владеет знаниями о психологических основах организации исполнительских движений, двигательных навыков и умений.
Результат обучения: 2) Формировать готовность самостоятельно приобретать новые знания, используя современные образовательные и информационные технологии.
Критерии оценки
1. Владеет навыками работы со специальной литературой по музыкальной психологии.
2. Демонстрирует владение навыками психологической диагностики музыкальных способностей и одаренности.
3. Ориентируется в методах педагогического воздействия в процессе обучения музыке.
4. Владеет навыками работы над информационными источниками, отражающими происходящее в музыкальной педагогике и методике ее преподавания.
Результат обучения: 3) Осуществлять методическое обеспечение учебного процесса.
Критерии оценки
1. Понимает технологию анализа и разбора процесса исполнения музыкального произведения.
2. Понимает особенности воспитания у обучающихся потребности в творческой работе над музыкальным произведением.
3. Владеет навыками планирования образовательного процесса, осуществления методической работы.
4. Владеет основами использования индивидуальных методов поиска путей воплощения музыкального образа в работе над музыкальным произведением с обучающимся.
5. Демонстрирует владение технологией сравнительного анализа разных исполнительских интерпретаций.
6. Осуществляет планирование и анализ результатов деятельности.
Результат обучения: 4). Формировать способность к исследовательской деятельности.
Критерии оценки
1. Проявляет интерес к исследованию конкретного содержания исследовательской деятельности.
2. Владеет практическими исследовательскими навыками: работать с литературой, наблюдать факты и явления, проводить экспериментальное исследование, анализировать полученные результаты.
3. Демонстрирует владение операционными исследовательскими умениями (выдвигать гипотезу, намечать цели и задачи исследования, делать выводы и теоретический анализ).
Результат обучения: 5) Владеть реперуаром детской музыкальной школы.
Критерии оценки
1. Осуществляет музыкально-теоретический анализ того или иного произведения.
2. Читает с листа инструментальные произвдения для детской музыкальной школы.
3. Владеет профессиональной терминологией.
Результат обучения: 6) Формировать навыки составления плана работы и индивидуальный репертуар ученика.
Критерии оценки

3. Музыкалық қабілеттер мен дарындылықтың психологиялық негіздерін түсінеді.
4. Музыкалық-есту және мнемикалық үдерістерді психологиялық ұйымдастыру, сондай-ақ оларды басқару қағидаттарына бағдарланады.
5. Музыкалық-шығармашылық іс-әрекет психологиясы негіздерін меңгереді.
6. Орындаушылық қозғалыстарды ұйымдастырудың психологиялық негіздері, қозғалыс дағдылары мен икемдерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи білім беру және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, жаңа білім алуға дайындықты қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық психология бойынша арнайы әдебиетпен жұмыс істеу дағдысын меңгерді.
2. Музыкалық қабілеттері мен дарындылығын психологиялық диагностикалау дағдыларын меңгеруді көрсетеді.
3. Музыканы оқыту барысында педагогикалық әсер ету әдістерін біледі.
4. Музыкалық педагогикада және оны оқыту әдістемесіндегі ақпараттық көздермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық шығарманы орындау үдерісін талдау және сұрыптау технологиясын түсінеді.
2. Білім алушыларда музыкалық шығарманы шығармашылықпен жұмыс істеу қажеттілігін тәрбиелеу ерекшеліктерін түсінеді.
3. Білім беру үдерісін жоспарлау, әдістемелік жұмысты жүзеге асыру дағдыларын меңгерді.
4. Білім алушылармен музыкалық шығармада музыкалық бейнені жүзеге асыру жолдарын іздеудің жеке әдістерін қолдану негіздерін меңгерді.
5. Әртүрлі орындаушылық интерпретацияларды салыстырмалы талдау технологиясын меңгеруін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4). Зерттеу қызметіне қабілетін қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Зерттеу қызметінің нақты мазмұнын зерттеуге қызығушылық танытады.
2. Әдебиетпен жұмыс істеу, фактілер мен құбылыстарды бақылау, тәжірибелік зерттеу жүргізу, алынған нәтижелерді талдау жөніндегі практикалық зерттеу дағдыларын қалыптастырады.
3. Операциялық зерттеу икемдерін меңгеруін көрсетеді (гипотезаны ұсыну, зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін белгілеу, қорытынды жасау және теориялық талдау жасау).
Оқыту нәтижесі: 5) Балалар музыка мектебінің реперуарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қандай да бір шығарманы музыкалық-теориялық талдауды жүзеге асырады.
2. Балалар музыка мектебіне арналған аспаптық шығармаларды парақтан оқиды.
3. Кәсіби терминологияны меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 6) Оқушының жеке репертуары мен жұмыс жоспарын құру дағдыларын қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Подбирает репертуар с учетом индивидуальных особенностей ученика.
2. Составляет план работы по разучиванию произведения.
3. Ориентируется в программных требованиях для учащихся детских музыкальных школ по профилю народные инструменты.
4. Владеет соответствующим объемом педагогического материала и репертуара, особенностей его составления, критерии выбора репертуара.
5. Классифицирует репертуар согласно педагогическим задачам.
Результат обучения: 7). Транслировать учебную информацию и приобщать обучающихся к социальным ценностям.
Критерии оценки
1. Владеет навыками использования на практике принципов, методов и форм проведения урока в исполнительском классе.
2. Владеет способностью обучать применению знаний о композиторских стилях в процессе создания исполнительской интерпретации.
3. Применяет на практике умения планировать, строить урок, концетрировать внимание обучающегося на поставленных задачах.
4. Владеет навыками воспитания у обучающихся потребность в творческой работе над музыкальным произведением.
5. Критически оценивает и осмысливает результаты собственной педагогической деятельности.
6. Демонстрирует способность решать педагогические задачи и ситуации, возникающие при проведении занятий.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 127
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 550
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Хоровое дирижирование"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0405000 - Хоровое дирижирование
Квалификация:

1. Оқушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып репертуарды таңдайды.
2. Шығарманы оқу бойынша жұмыс жоспарын жасайды.
3. Балалар музыка мектептерінің оқушылары үшін халық аспаптары бейіні бойынша бағдарламалық талаптарды біледі.
4. Педагогикалық материал мен репертуардың тиісті көлемін, оны құрастыру ерекшеліктерін, репертуарды таңдау өлшемшарттарын меңгерді..
5. Репертуарды педагогикалық міндеттерге сәйкес жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 7). Оқу ақпаратын тарату және білім алушыларды әлеуметтік құндылықтарға баулу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Орындаушылық сыныпта сабақ өткізу қағидаттарын, әдістері мен формаларын тәжірибеде қолдану дағдыларын меңгерді.
2. Орындаушылық интерпретация жасау барысында композиторлық стильдер туралы білімді қолдануға үйрету қабілеті бар.
3. Практикада сабақты жоспарлау, құру, білім алушының назарын қойылған міндеттерге шоғырландыру іскерліктерін қолданады.
4. Білім алушыларда музыкалық шығарманы шығармашылықпен жұмыс істеу қажеттілігін тәрбиелеу дағдыларын меңгерді.
5. Өзінің педагогикалық қызметінің нәтижелерін сын тұрғысынан бағалайды және зерделейді.
6. Сабақ өткізу кезінде туындайтын педагогикалық міндеттер мен жағдайларды шешу қабілетін көрсетеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
127-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 550-қосымша
"Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0405000 - Хор дирижеры
Біліктілігі:

3. Демонстрирует владение навыками защиты от интернет-угроз.
4. Демонстрирует умение искать информацию и правильно ее оценивать.
Результат обучения: 2) Использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает правовые и этические вопросы использования электронных ресурсов.
2. Представляет образовательный центр в интернете.
3. Понимает принцип использования интерактивных систем в профессиональной деятельности
Результат обучения: 3) Выполнять компьютерный набор нотного текста в современных программах.
Критерии оценки:
1. Владеет способами использования компьютерной техники в профессиональной деятельности.
2. Владеет компьютерными программами для записи нотного текста;
3. Владеет основами MIDI-технологий.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 0405001 3 "Преподаватель, хормейстер"
ПК 1. Осуществлять хормейстерскую деятельность
ПМ 01. Осуществление хормейстерской деятельности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки по технике дирижирования хором, навыки самостоятельной работы над партитурой, навыки ансамблевого пения, навыки слухового восприятия хоровой звучности, а также знание профессиональной терминологии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: взаимодействие вокальной и мануальной технологии в процессе работы с хоровыми партиями, коллективами; различные виды и методы репетиционной работы; правила выбора репертуара.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовывать репетиционный процесс, концертную деятельность хорового коллектива.
Результат обучения: 1) Владеть постановкой дирижерского аппарата.
Дирижирование Хоровая литература
Хоровая аранжировка
Хороведение и работа с хором
Критерии оценки:

3. Интернет қауіптерден қорғау дағдыларына ие.
4. Ақпарат табу және оны дұрыс бағалай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. . Электронды ресурстарды қолданудың құқықтық және этикалық мәселелерін түсінеді.
2. Интернетте білім беру орталығын ұсынады.
3. Кәсіптік қызметте интерактивті жүйелерді қолдану принципін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Нота мәтінін заманауи бағдарламалармен компьютерде тереді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметте компьютерлік техниканы пайдалану тәсілдерін меңгерді.
2. Нота мәтінін заманауи бағдарламалармен компьютерде тереді .
3. MIDI-технологиялардың негіздерін меңгерді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
0405001 3 "Оқытушы, хормейстер" біліктілігі
КҚ 1. Хормейстер қызметін атқару
КМ 01. Хормейстер қызметін атқару
Бұл модуль хор дирижеры техникасы бойынша білімдерді, икемдерді, дағдыларды, партитурамен өздік жұмыс істеу дағдылары, ансамбльмен ән айту дағдыларын, хордың дыбысын есту арқылы қабылдау дағдылары, сонымен қатар, кәсіптік терминология білімдерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар хорлық партиялармен, ұжымдармен жұмыс істеу процесінде вокалдық және мануалды технологиялардың өзара әрекетін; репетициялық жұмыстардың әртүрлі түрлері мен әдістерін; репертуарды таңдау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар репетиция процесін, хор ұжымының концерттік қызметін ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Дирижерлік аппаратты қоя білу.
Дирижирлеу
Хор әдебиеті
Хорлық өрлеу
Хортану және хормен жұмыс жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные задачи постановки дирижерского аппарата (руки, торс, ноги, голова).
2. Владеет комплексом основных дирижерских средств на учебном материале; принципами дирижерской техники.
3. Выполняет базовые жесты – ауфтакты к вступлению, снятию, междолевой ауфтакт.
4. Демонстрирует точность, целенаправленность, ритмичность, ясность дирижерских сеток, изучение внутридолевых структур.
5. Применяет разграничение функций правой и левой рук, технику показа штрихов различного характера, звуковедения, маркато, стаккато, акценты.
6. Выполняет дирижирование простых и сложных размеров (2/4,3/4, 4/4, 6/8, 6/4,5/4,9/8,12/8.).
7. Осуществляет основные средства музыкальной выразительности в дирижировании (нюансы, ферматы, агогику, музыкальные темпы, штрихи).
8. Исполняет различные по сложности хоровые произведения различных жанров и стилей.
Результат обучения: 2) Используя дирижерские знания и навыки в работе с коллективом, вести с артистами хора групповые и индивидуальные занятия.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы управления хоровой звучностью, специфику формирования программы для хоровых коллективов различного типа.
2. Владеет вокально-хоровыми навыками, знанием элементов музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде.
3. Профессионально и грамотно излагает свои знания в устном и письменном виде, выполняя анализ хоровых произведений a cappella.
4. Осуществляет навыки определения голосов, владеет принципами распевания хора.
5. Анализирует музыкальное произведение в единстве содержания и художественной формы.
6. Выполняет работу над ансамблем и строем, выработку навыков ансамблевого пения в единой манере.
7. Демонстрирует правила певческой дикции и артикуляции.
8. Выполняет индивидуальную работу с хоровыми партиями.
Результат обучения: 3) Обеспечивать качество исполнения произведений репертуара хорового коллектива.
Критерии оценки:
1. Понимает природу хорового звучания.
2. Владеет навыками вокально-хоровой работы: выравнивает строй, нюансы, динамику и т.д.
3. Выполняет репетиционную и концертную работу с участниками хорового коллектива.
4. Демонстрирует работу над хоровым ансамблем общим и частным.
5. Систематизирует знания по выработке чистой интонации и применяет их в хормейстерской работе.
Результат обучения: 4) Работать над различными видами хорового репертуара, используя многообразие хоровой музыки.
Критерии оценки:
1. Систематизирует и отбирает репертуар хоровой музыки.
2. Владеет знаниями хоровой литературы – казахской, русской и западной.
3. Владеет знаниями основных исторических периодов развития хоровой музыки, творческие биографии крупнейших хоровых композиторов.

1. Дирижерлік аппаратты қоюдың негізгі міндеттерін түсінеді (қол, кеуде, аяқ,бас).
2. Оқу материалында негізгі дирижерлік құралдар кешенін; дирижерлік техника принциптерін меңгерді.
3. Базалық қимылдарды орындайды – ауфтактілерді орындау, үлесаралық ауфтакті.
4. Дирижерлік желілердің нақтылығын, мақсаттылығын, ырғақтылығын, айқындылығын, үлесішілік құрылымдарды білетінін көрсетеді.
5. Оң және сол қолдың функцияларының шектелуін, әртүрлі сипаттағы штрихтерді көрсету техникасын, дыбыс жүргізу, маркато, стаккато, акценттерді қолданады.
6. Қарапайым және күрделі өлшемді дирижирлеуді (2/4,3/4, 4/4, 6/8, 6/4,5/4,9/8,12/8) орындайды.
7. Дирижирлеуде музыкалық мәнерлеудің негізгі құралдарын (нюанстарды, ферматаларды, агогиканы, музыкалық ырғақтарды, штрихтерді) жүзеге асырады.
8. Әртүрлі жанрдағы және стильдегі күрделілігі жағынан әртүрлі хорлық шығармаларды орындайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) Ұжыммен жұмыста дирижерлік білімі мен дағдыларын пайдалана отырып, хор артистерімен топтық және жеке сабақтар өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі типтегі хор ұжымдары үшін бағдарлама жасау ерекшелігін, хор дыбысын басқару принциптерін түсінеді.
2. Вокалды-хорлық дағдыларымен, клавиатурада және жазбаша түрде музыкалық тіл элементтерін меңгерді.
3. Ауызша және жазбаша түрде өз білімін кәсіби және сауатты жеткізеді, хорлық шығармаларға a’cappella талдау жасайды.
4. Дауыстарды дағдылардын анықтау, хормен әндету принциптерін меңгерді.
5. Мазмұны мен көркемдік нысаны бірдей музыкалық шығарманы талдайды.
6. Ансамбльмен және ун құрлымымен жұмыс істейді, бір мәнерде ансамбльмен ән айту дағдыларын меңгерді.
7. Ән айту дикциялары мен артикуляциялар ережелерін көрсетеді.
8. Хорлық партиялармен жеке жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтіжесі: 3) Хор ұжымы репертуарындағы шығармалардың сапалылығын қамтамасыз етеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хорлық дыбыстың табиғатын түсінеді.
2. Вокалды-хорлық жұмыс дағдыларын меңгерді: қатарды, нюанстарды, динамиканы және т.б. реттейді.
3. Хор ұжымының қатысуыларымен репетициялық және концерттік жұмыс жүргізеді.
4. Хор ансамблімен жалпы және жеке жұмыс істейді.
5. Таза интоннация шығару білімін жүйелендіреді және оны хормейстерлік жұмыста қолданады.
Оқыту нәтіжесі: 4) Хорлық музыканың әр алуандылығын пайдалана отырып, хор репертуарының әртүрлі түрлерімен жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хор музыкасының репертуарын жүйелендіреді және іріктейді.
2. Қазақ, орыс және батыс хор әдебиеті білімін меңгерді.
3. Хор музыкасының негізгі тарихи даму кезеңдерін, ірі хор композиторларының шығармашылық өмірбаяндарын біледі.

4. Владеет знаниями различных стилей и направлений в хоровой музыке.
5. Владеет знаниями основных этапов развития казахской музыки, особенностей национальных традиций, фольклорных истоков музыки.
6. Определяет на слух музыкальный материал хоровой музыки.
7. Демонстрирует хоровые фрагменты в работе группой.
Результат обучения 5) Применять навыки аранжировки и обработки произведений для обогащения репертуара.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи хоровой аранжировки.
2. Владеет навыками хоровых переложений, аранжировок с однородного хора на смешанный.
3. Владеет навыками анализа различных по составу ансамблевых и хоровых партитур.
4. Выполняет переложения несложных вокальных произведений для различных составов хора, для солиста и хора.
5. Осуществляет аранжировки и обработки для смешанного хора.
ПК 2. Применять вокально-хоровые и исполнительские умения
ПМ 02. Применение вокально-хоровых и исполнительских умений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исполнения хоровых произведений, совершенствования вокально-хоровых навыков, воспитания мелодического и гармонического слуха, методы и приемы игры хоровых произведений на фортепиано.
В результате обучения обучающиеся осваивают: теорию хорового исполнительства и технологию работы с хором; выразительное исполнение партитуры на фортепиано.
При изучении модуля обучающиеся учатся: исполнять хоровые произведения различной сложности; применять хормейстерские навыки в работе с хоровым коллективом; аккомпанировать, транспонировать хоровые произведения на интервалы вверх и вниз.
Результат обучения: 1) Владеть навыками ансамблевого пения в хоре, навыками мелодического и гармонического слуха, певческими навыками, необходимые для хорового пения.
Хоровой класс
Постановка голоса
Чтение хоровых партитур
Фортепиано
Критерии оценки:
1. Владеет методами правильного певческого дыхания.
2. Понимает методы исполнения звуковедения.
3. Осваивает учебную программу хорового класса, демонстрирует сдачу партий индивидуально и в ансамбле.
4. Осуществляет работу с хоровыми партиями и отдельными певцами.
5. Осуществляет методы развития вокального слуха.
6. Понимает принципы управления хоровой звучности, специфику отбора репертуара для хоровых коллективов различного типа.
7. Понимает задачи музыкально-исполнительского замысла хорового произведения и воплощение его в процессе репетиционной и концертной работе в хоре, формирует художественный вкус.
8. Выполняет разучивание и исполнение различных вокально-хоровых упражнений, поэтапную работу над авторским текстом, разбором содержания и художественным образом произведения.

4. Хор музыкасының бағыттары мен әртүрлі стильдегі білімді меңгерді.
5. Қазақ музыкасының негізгі даму кезеңдерін, ұлттық салт-дәстүрлердің ерекшеліктерін, музыканың фольклорлық бастамасын біледі.
6. Хор музыкасының музыкалық материалын есту арқылы анықтайды.
7. Топпен жұмыста хор музыкасының фрагменттерін көрсетеді.
Оқыту нәтіжесі 5) Репертуарды байыту үшін шығарманы өрлеу және өңдеу дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хорлық өрлеу міндеттерін түсінеді.
2. Өрлеуді біртекті хордан араласқа ауыстыру дағдыларына ие.
3. Құрамы жағынан әртүрлі ансамбльдік және хорлық партияларды талдау дағдыларына ие.
4. Хор мен жеке дауыс үшін, хордың әртүрлі құрамы үшін қиын емес вокалдық шығармаларды лайықтауды орындайды.
5. Аралас хор үшін өрлеу мен өңдеуді жүзеге асырады.
КҚ 2. Вокалдық-хорлық және орындаушылық білімдерін қолдану
КМ 02. Вокалдық-хорлық және орындаушылық білімдерін қолдану
Бұл модуль хор шығармаларын орындау, вокалдық-хорлық дағдыларын жетілдіру, әуенді және үйлесімді музыканы есту сезімін тәрбиелеу үшін, фортепианода хор шығармаларын ойнау әдістері мен тәсілдеріне қажетті қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар хормен орындау теориясын және хормен жұмыс істеу технологиясын; фортепианода партитураны мәнерлі орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әртүрлі қиындықтағы хор шығармаларын орындауды; хор ұжымымен жұмыста хормейстерлік дағдыларды қолдануды; хор шығармаларын интервалдармен жоғары және төмен, аударуды, сүйемелдеуді үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Хорда ансамбльдік ән айту дағдыларын, хормен ән айту үшін қажетті әуенді және үйлесімді есту сезімін дағдыларын, ән айту дағдыларын, меңгереді.
Хор сыныбы
Дауыс қою
Хор партитураларын оқу
Фортепиано
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ән айту кезінде дұрыс тыныс алу әдістерін біледі.
2. Дыбыс жүргізү орындау әдістерін түсінеді.
3. Хор сыныбының оқу бағдарламасын меңгерді, партияны жеке және ансамбльмен жүзеге асырады.
4. Хор партияларымен және жеке әншілермен жұмыс істейді.
5. Вокалдық есту сезімін дамыту әдістерін біледі.
6. Әртүрлі хор ұжымдары үшін репертуарды іріктеу ерекшелігін, хор дыбыстылығын басқару принциптерін түсінеді.
7. Хор шығармасының музыкалық-орындаушылық, репетициялық және концерттік жұмыс кезінде хорда оның міндеттерін іске асырылу түсінеді, көркемдік талғам қалыптастырады.
8. Әртүрлі вокалдық-хорлық жаттығуларды, жаттайды және орындайды, авторлық мәтінмен кезеңдермен жұмыс істейді, шығарманың мазмұны мен көркемдік бейнесін талдайды.

9. Использует аналитические труды музыкантов-хормейстеров.
Результат обучения: 2) Показывать наглядно голосом вокальный материал.
Критерии оценки:
1. Понимает строение голосового аппарата, формирование понятия "певческая установка", понятие гигиены голосового аппарата и специфику работы с голосом.
2. Владеет методами работы над произношением гласных, согласных, сглаживания регистров.
3. Владеет навыками чтения с листа.
4. Применяет основные принципы работы дыхательного аппарата во время пения.
5. Исполняет хоровую партию в различных ансамблях.
6. Исполняет различные вокальные произведения (романсов, арий, вокализов).
7. Осуществляет целостную работу всего певческого аппарата.
Результат обучения: 3) Распределять исполнителей в состав хора по типам и видам голосов для освоения учебного репертуара.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы отбора и распределения по типам и видам голосов.
2. Владеет навыками работы с различными видами голосов.
3. Выполняет различные приемы работы с хоровой партией.
4. Осуществляет организационную и творческую работу по репертуару.
Результат обучения: 4) Вести формы контроля и учета в репетиционном процессе.
Критерии оценки:
1. Осуществляет сдачу партий и проработку хоровых произведений индивидуально.
2. Владеет знаниями ведения контроля в хоровом коллективе.
3. Составляет график сдачи партий, понимает критерии оценивания певцов хора.
Результат обучения: 5) Применять навыки и приемы игры на фортепиано в работе с партиями, аккомпанементами и хоровыми партитурами.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует игру на фортепиано хоровых произведений однородного типа - детских, женских, мужских, изложенных на одной, двухстрочках, одноголосных, двух, трех и четырехголосных.
2. Исполняет хоровые произведения с простейшим видом сопровождения, читает с листа хоровые произведения без сопровождения и транспонирует не сложные хоровые произведения.
3. Владеет необходимыми приемами игры на фортепиано, умеет самостоятельно работать над аккомпанементом и хоровыми партитурами.
4. Выполняет основные художественные элементы исполнения (темпо-метро -ритм, динамику, артикуляцию, фразировку); приемов игры : non legato, staccato, legato и другие.
5. Аккомпанирует произведения различной сложности.
6. Развивает навыки творческого музицирования.
Результат обучения: 6) Совершенствовать навыки чтения с листа хорового репертуара.
Критерии оценки:
1. Понимает основные жанры хоровой музыки.
2. Владеет навыками чтения с листа, анализа хоровых произведений.
3. Выполняет транспонирование хоровых произведений а cappella.

9. Хормейстер музыканттардың сараптамалық еңбектерін қолданады.
Оқыту нәтіжесі: 2) Вокалдық материалды дауысымен айтып көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дауыс аппаратының құрылымын, "әншілік ұстаным" түсінігінің қалыптасуын, дауыс аппаратының гигиенасы түсінігін және дауыспен жұмыс істеу ерекшелігін түсінеді.
2. Дауысты, дауыссыз дыбыстарды айту, регистрлерді жою әдістерін біледі.
3. Парақтан оқу дағдыларына ие.
4. Ән айтқан кезде тыныс алу аппаратының негізгі жұмыс істеу принциптерін қолданады.
5. Түрлі ансамбльдерде хор партияларын орындайды.
6. Әртүрлі вокалдық шығармаларды (романстарды, арияларды, вокализдерді) орындайды.
7. Барлық ән айту аппаратының толық жұмысын іске асырады.
Оқыту нәтіжесі: 3) Оқыту репертуарын меңгеру үшін дауыстардың типтері мен түрлері бойынша орындаушыларды хор құрамына бөлу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дауыстардың типтері мен түрлері бойынша іріктеу және бөлу принциптерін түсінеді.
2. әртүрлі дауыс түрлерімен жұмыс істеу дағдыларына ие.
3. Хор партиясымен жұмыс істеудің түрлі тәсілдерін орындайды.
4. Репертуар бойынша ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмыстар атқарады.
Оқыту нәтіжесі: 4) Репетиция барысында бақылау нысандары мен есеп жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хор партияларының шығармаларын тапсыру мен пысықтауды жеке жүргізеді.
2. Хор ұжымында бақылау жүргізе біледі.
3. Партияларды тапсыру кестесін жасайды, хор әншілерін Бағалаудың өлшемшарттары:н түсінеді.
Оқыту нәтіжесі: 5) Хор партитураларымен және аккомпанементтермен, партиялармен жұмыста фортепианода ойнау дағдылары мен тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фортепианода біртекті, бір-екі жолмен берілген, бір, екі, үш және төрт дауысты хор шығармаларын ойнайды - балалар, әйелдер, ерлер.
2. Қарапайым сүйемелдеу түрімен хор шығармаларын орындайды, сүйемелдеусіз парақшадан хор шығармаларын оқиды және қиын емес хор шығармаларын тасымалдайды.
3. Фортепианода ойнаудың қажетті тәсілдерін меңгерді, сүйемелдеумен және хор партитураларымен өз бетінше жұмыс істеу біледі.
4. Орындаудың негізгі көркемдік элементтерін орындайды (екпін-мөлшер-ырғақ, динамика, артикуляция, фразировка); ойнау тәсілдері: non legato, staccato, legato және басқалары.
5. Қиындығы әртүрлі шығармаларды сүйемелдейді.
6. Шығармашылық музыка тарту дағдыларын дамытады.
Оқыту нәтіжесі: 6) Хор репертуарын парақшадан оқу дағдыларын жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хор музыкасының негізгі жанрларын түсінеді.
2. Парақшадан оқу дағдыларына ие, хор шығармаларын талдайды.
3. Хор шығармаларын а cappella тасымалдайды.

4. Демонстрирует публичное исполнение разучиваемых программ на академических концертах, зачетах, экзаменах.
ПК 3. Применять базовые музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 03. Применение базовых музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкального мышления музыканта-хормейстера.
При изучении модуля обучающиеся осваивают учебно-практические формы работы: сольфеджирование мелодии, гармонизация мелодии, виды письменных и устных творческих заданий.
В результате изучения модуля, обучающиеся учатся: владеть музыкальным слухом и памятью; применять сведения о важнейших элементах музыки и средствах музыкальной выразительности;
владеть навыками использования средств гармонии в практической деятельности.
Результат обучения: 1) Определять важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи.
Теория музыки
Сольфеджио
Гармония
Критерии оценки:
1. Понимает значение основных элементов музыкального языка: музыкальный звук и его свойства.
2. Владеет нотным письмом.
3. Ориентируется в закономерностях музыкальной речи, понятиях, определениях, терминологии.
4. Выполняет теоретические письменные задания.
Результат обучения: 2) Демонстрировать практические навыки анализа музыкальной речи.
Критерии оценки:
1. Играет на фортепиано тритоны, характерные интервалы, лады, аккордовые последовательности, секвенции.
2. Строит хроматическую гамму.
3. Определяет и строит интервал, аккорды от звука и в тональности.
4. Определяет родственные, параллельные, одноименные и однотерцовые тональности.
5. Группирует длительности и транспонирует.
Результат обучения: 3) Развить профессиональный музыкальный слух.
Критерии оценки:
1. Сольфеджирует одноголосные, многоголосные примеры.
2. Владеет навыками слухового анализа.
3. Определяет на слух тональности, лады, ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности, модуляции.
4. Ориентируется в записи ритмического диктанта.
5. Определяет на слух последовательности интервалов, аккордов.
6. Исполняет хоровые фрагменты многоголосно.
Результат обучения: 4) Развить музыкальную память.
Критерии оценки:
1. Выполняет интонационные упражнения, записывает музыкальные диктанты по памяти.
2. Сольфеджирует на память музыкальные примеры.
3. Воспроизводит метроритмические последовательности музыкальных примеров.
Результат обучения: 5) Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии в практической деятельности хормейстера.
Критерии оценки:
1. Понимает важнейшие закономерности классической гармонии.
2. Понимает выразительную и формообразующую роль гармонии.

4. Академиялық концерттерде, сынақтарда, емтихандарда жаттаған шығармаларын көпшілік алдында орындайды.
КҚ 3. Кәсіптік қызметте базалық музыкалық-теориялық білімдерін қолдану
КМ 03. Кәсіптік қызметте базалық музыкалық-теориялық білімдерін қолдану
Бұл модуль музыкант-хормейстердің музыкалық ойлау қабілетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыстың оқу-практикалық түрлерін үйренеді: әуенді сольфеджиялау, әуенді үйлестіру, жазбаша және ауызша тапсырмалардың түрлерін.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар музыкалық есту сезіміне және есте сақтау қабілетіне ие болуды; музыканың маңызды элементтері мен музыкалық мәнерлілік құралдары туралы мәліметтерді қолдануды; практикалық қызметте үйлесімділік құралдарын пайдалану дағдыларына ие болуды үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Музыка тілінің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын анықтау.
Музыка теориясы
Сольфеджио
Гармония
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыка тілінің негізгі элементтерінің мағынасын түсінеді: музыкалық дыбыс және оның қасиеттері.
2. Нота жазуды біледі.
3. Музыкалық сөйлеу заңдылықтарынан, түсініктер, анықтамалар, терминологиядан хабардар.
4. Теориялық жазбаша тапсырмаларды орындайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) Музыкалық сөйлеуді талдаудың практикалық дағдыларын көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фортепианомен тритондар, тән интервалдар, күйлер, аккордтық жүйелер, секвенциялар орындайды.
2. Хроматикалық гамма жасайды.
3. Дыбыстан интервал, үндес аккордтар анықтайды және жасайды.
4. Туыстас, параллель, аттас және бір дыбысты үндестікті анықтайды.
5. Созылыңқылықты топтайды және тасымалдайды.
Оқыту нәтіжесі: 3) Кәсіптік музыкалық есту сезімін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірдауысты, көпдауысты мысалдарды сольфеджиолайды.
2. Есту арқылы талдау дағдыларына ие.
3. Үндестікті, мәнерді, сатылы, интервалды және аккордтық жүйелілікті, модуляцияларды естіп, анықтайды.
4. Ырғақты диктант жаза алады.
5. Естіп тұрып, аккордтардың, интервалдардың жүйелілігін анықтайды.
6. Көпдауыспен хор фрагменттерін орындайды.
Оқыту нәтіжесі: 4) Музыкалық есте сақтау қабілетін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интонациялық жаттығулар орындайды, есте сақтау арқылы музыкалық диктанттар жазады.
2. Музыкалық мысалдарды есте сақтап, сольфеджиолайды.
3. Музыкалық мысалдардың метроырғақты жүйелерін ойнайды.
Оқыту нәтіжесі: 5) Хормейстердің практикалық қызметінде гармонияның мәнерлі және нысанқалыптастырушы және мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Классикалық үйлесімділіктің маңызды заңдылықтарын түсінеді.
2. Үйлесімділіктің мәнерлі және нысанқалыптастырушы рөлін түсінеді.

3. Выполняет письменные задания на гармонизацию мелодии и баса.
4. Играет секвенции и гармонические последовательности.
5. Определяет на слух аккордовые последовательности.
6. Выполняет гармонический анализ небольшого отрывка в форме периода.
Результат обучения: 6) Применять знания об общих закономерностях тональной гармонии.
Критерии оценки:
1. Понимает логику функционального развития, роль гармонических образований и тональных соотношений.
2. Выявляет особенности голосоведения.
3. Применяет музыкальный синтаксис.
4. Играет 3 вида секвенций, выполняет модуляцию в 1 степень родства.
5. Анализирует музыкальный материал с точки зрения способов и типов гармонического развития.
ПК 4. Осуществление фрагментарного и целостного анализа произведений
ПМ 04. Осуществление фрагментарного и целостного анализа произведений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления музыкального анализа произведений.
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
основные исторические периоды развития музыкальной культуры;
особенности национальных композиторских школ;
музыкальные произведения мировой классики и казахской народной музыки;
приемы теоретического и исполнительского анализа музыкального произведения.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: применять знания мировой и казахской музыкальной культуры;
владеть методами анализа музыкальных произведений в единстве формы и содержания.
Результат обучения: 1) Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
Мировая музыкальная литература
Казахская музыкальная литература и фольклор
Анализ музыкальных форм
Критерии оценки:
1. Понимает общие закономерности развития музыкального искусства.
2. В письменной и устной форме излагает свои мысли о музыке, жизни и творчестве композиторов.
3. Определяет на слух фрагменты музыкального произведения.
4. Характеризует выразительные средства в контексте содержания музыкального произведения.
5. Демонстрирует навыки работы с литературными источниками и нотным материалом.
Результат обучения: 2) Применять знания об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей музыкального наследия в казахской музыке.
Критерии оценки:
1. Определяет индивидуально-стилевые черты композиторов Казахстана.
2. Излагает в устной и письменной форме свои мысли о творчестве композиторов.
3. Определяет жанровую принадлежность образцов региональных песенных и инструментальных школ.
4. Исполняет фрагменты произведений из казахской музыкальной литературы.
Результат обучения 3). Применять закономерности развития музыкального мышления и формообразования при работе над музыкальным произведением.
Критерии оценки:

3. Әуен мен басты үйлестіруге жазбаша тапсырмаларды орындайды.
4. Секвенциялар мен үйлесімді жүйелілікті орындайды.
5. Есту арқылы аккордтық жүйелілікті анықтайды.
6. Кезең формасында шағын үзіндіні гармониялық талдайды.
Оқыту нәтіжесі: 6) Тональді гармонияның жалпы заңдылықтары туралы білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Функционалдық даму логикасын, гармониялық құрылымдар және тональдық ара қатынасын түсінеді.
2. Дауысты жүргізу ерекшеліктерін анықтайды.
3. Музыкалық синтаксисті қолданады.
4. Секвенцияның үш түрін орындайды, туыстастықтық 1-дәрежесін модуляциялайды.
5. Музыкалық материалды гармониялық дамудың түрлері мен тәсілдері көзқарасы бойынша талдайды.
КҚ 4. Музыкалық шығармаларға фрагменттік және бүтіндей талдау жасау
КМ 04. Музыкалық шығармаларға фрагменттік және бүтіндей талдау жасау
Бұл модуль шығармаларды музыкалық талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: музыкалық мәдениеттің негізгі тарихи даму кезеңдерін; ұлттық композиторлық мектептердің ерекшеліктерін; әлемдік классика мен қазақ халық музыкасының шығармаларын; музыкалық шығармалардың теориялық және орындалуын талдау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әлемдік және қазақ музыкасы әдебиетінде алған білімдерін қолдануды; музыкалық шығармаларды талдаудың пішіні мен мазмұн бірлігінің әдістеріне ие болуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды айыра тану.
Әлемдік музыка әдебиеті
Қазақ музыкасы әдебиеті және фольклор
Музыкалық шығармаларды талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музықалық өнерінің жалпы даму заңдылықтарын түсінеді.
2. Композиторлардың шығармашылығы туралы өз ойларын ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.
3. Қандай да болмасын музыкалық шығарманың фрагменттерін есту арқылы анықтайды.
4. Музыкалық шығарманың мазмұны мәнмәтінінде мәнерлі құралдарды сипаттайды.
5. Әдебиет және ноталық материалмен жұмыс істеу дағдыларын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақ музыкасында музыкалық мұраның негізгі жанрлық әр түрлілік қалыптасуы мен даму тарихы туралы білімін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан композиторларының дербес стильдік қасиеттерін анықтайды.
2. Композиторлардың шығармашылығы туралы өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді.
3. Өңірлік ән айту және инструменталды мектептердің үлгілерінің жанрлық тиістілігін анықтайды.
4. Қазақ музыкасы әдебиетінің шығармаларынан фрагменттерді орындайды.
Оқыту нәтіжесі 3) Музыкалық шығармамен жұмыс істегенде музыкалық ойлау мен нысан қалыптастыруды дамыту заңдылықтарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет форму музыкального произведения.
2. Анализирует музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и формы.
3. Использует теоретические знания в практической работе по определению формы.
4. Выполняет творческие задания на закрепление пройденного теоретического материала.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 05. Осуществление педагогической деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания концепций и подходов, лежащих в основе современных принципов музыкальной педагогики и психологии, понимания и применения педагогических принципов различных школ, теории и практики музыкального воспитания, приемов педагогической работы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: современные психолого-педагогические концепции в области музыкального образования; теоретические сведения о личности и межличностных отношениях в педагогической деятельности; практический опыт планирования и проведения музыкальных занятий с учетом возраста, индивидуальных особенностей и уровня подготовки обучающихся.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать целостный музыкально- педагогический процесс в соответствии с требованиями современной действительности, психологии и педагогики, теории воспитания.
Результат обучения: 1) Владеть основами психологии и педагогики.
Основы музыкальной педагогики и психологии
Методика детского музыкального воспитания
Профессиональная практика (школьная, хоровая)
Критерии оценки:
1. Понимает сущность музыкально-педагогического процесса.
2. Ориентируется в понятиях: личность, процесс обучения, принципы и закономерности обучения, формы, методы и средства обучения и др.
3. Владеет знаниями возрастной психологии.
Результат обучения: 2) Транслировать учебную информацию.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение обучающей функции в профессиональной деятельности хормейстера и преподавателя.
2. Формирует систему профессиональных знаний, умений и навыков хормейстера у обучающихся.
3. Владеет теорией преподавания урока музыки в общеобразовательной школе.
4. Осуществляет критерий отбора в детский хоровой коллектив и методы работы с ним.
5. Владеет методами краткосрочное, среднесрочного и долгосрочного планирования.
6. Планирует и проводит практические занятия с учетом возрастных и индивидуальных особенностей обучающегося.
Результат обучения: 3) Приобщать обучающихся к системе музыкальных ценностей.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение воспитывающей функции в профессиональной деятельности хормейстера и преподавателя.
2. Владеет эмоционально-ценностными отношением к полученным знаниям в области хорового искусства.

1. Музыкалық шығарманың нысанын анықтайды.
2. Мазмұны мен нысаны бірдей музыкалық шығармаларды талдайды.
3. Практикалық жұмыста нысанды анықтау бойынша теориялық білімді пайдаланады.
4. Өткен теориялық материалды бекіту үшін шығармашылық тапсырмаларды орындайды.
КҚ 5. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
КМ 05. Педагогикалық қызметтің жүзеге асуы
Бұл модуль музыкалық педагогика және психологияның заманауи принциптерінің негізінде жатқан тұжырымдамалары мен тәсілдерін,әр түрлі мектептердің педагогикалық принциптерін түсінуге және қолдануға, музыкалық тәрбиенің теориясы мен тәжірибесін, педагогикалық жұмыстың тәсілдерін түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: музыкалық білім беру саласындағы заманауи психологиялық-педагогикалық ұғымдарды; педагогикалық қызметіндегі тұлға және тұлғааралық қарым-қатынас туралы теориялық ақпаратты; жас, жеке ерекшеліктерін және білім алушылардың дайындық деңгейін ескере отырып музыкалық сабақтарды жоспарлау мен өткізудің практикалық тәжірибесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: нақты заманауи талаптарына, психология және педагогика, тәрбие теориясына сәйкес тұтас музыкалық-педагогикалық үдерісті ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Психология және педагогика негіздерін меңгеру.
Музыкалық педагогика және психология негіздері
Балаларға музыкалық тәрбие беру әдістемесі
Кәсіптік практика (мектеп, хор)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық-педагогикалық процестің мән-мағынасын түсінеді.
2. Тұлға, оқыту процесі, оқыту принциптері мен заңдылықтары, оқыту нысандары, әдістері мен құралдары және т.б. ұғымдарды біледі.
3. Жас ерекшеліктері психологиясын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2). Білім туралы ақпаратты тарату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқыту функциясының хормейстер мен оқытушының кәсіптік қызметіндегі рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Білім алушыларда кәсіптік білімдерді, икемдер мен дағдыларды қалыптастырады.
3. Жалпы білім беретін мектепте музыка сабағын оқыту теориясын меңгерді.
4. Балалар хор ұжымына іріктеу өлшемшарттарын және онымен жұмыс істеу әдістерін іске асырады.
5. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау әдістерін меңгерді.
6. Білім алушының жасы мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, практикалық сабақтарды жоспарлайды және өткізеді.
Оқыту нәтіжесі: 3) Білім алушыларды музыкалық ұндылықтар жүйесіне тарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәрбиелеу функциясының хормейстер мен оқытушының кәсіптік қызметіндегі рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Хор өнері саласында алған білімдерге қатысты эмоционалды-құндылықты қатынасқа ие.

3. Владеет навыками культуры обращения.
4. Владеет технологией критериального оценивания.
5. Создает условия для положительной и позитивной мотивации обучающихся.
6. Демонстрирует владение методами преподавания.
7. Устанавливает субъект-субъектные отношения.
Результат обучения: 4) Использовать методические функции педагога в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи методической функции в профессиональной деятельности хормейстера и преподавателя.
2 .Владеет навыками совершенствования педагогического потенциала.
3. Способен моделировать, проектировать, конструировать, прогнозировать и внедрять дидактический материал в учебный процесс.
4. Организовывает детский хоровой коллектив.
5. Владеет методами проведения различных форм классной и внеклассной работы.
6. Владеет репертуаром детской музыкального образования.
Результат обучения: 5) Использовать исследовательские функции педагога в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи исследовательской функции в профессиональной деятельности хормейстера и преподавателя.
2. Понимает и применяет в педагогической практике психолого- педагогические и социологические принципы и методы.
3. Владеет исследовательскими навыками: работа с литературой, наблюдение, эксперимент, анализ полученных результатов.
4. Демонстрирует владение операционными исследовательскими умениями (намечать цели и задачи исследования, делать выводы и теоретический анализ.
Результат обучения: 6) Использовать социально-коммуникативные функции педагога в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи социально-коммуникативной функции в профессиональной деятельности хормейстера и преподавателя.
2. Владеет навыками ведения диалога, беседы для формировании духовно-нравственного мировозрения обучающихся.
3. Применяет умения и навыки в практико-исполнительской деятельности.
4. Осуществляет педагогическую работу в группе, классе, коллективе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 130
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 553
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Теория музыки"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0406000 – Теория музыки
Квалификация:

3. Карым-қатынас мәдениетінің дағдыларына ие.
4. Өлшемшарттық бағалау технологиясын меңгерді.
5. Білім алушыларды оң және позитивті ынталандыру жағдайларын жасайды.
6. Оқыту әдістерін меңгерді.
7. Субъект-субъектілік қарым-қатынас орнатады.
Оқыту нәтіжесі: 4) Кәсіптік қызметте педагогтың әдістемелік функцияларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әдістемелік функцияның хормейстер мен оқытушының кәсіптік қызметіндегі рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Педагогикалық әлеуетті жетілдіру дағдыларына ие.
3. Дидактикалық материалды модельдеу, жобалау, құрастыру, болжау және оқу процесіне енгізуді біледі.
4. Балалар хор ұжымын ұйымдастырады.
5. Сыныптық және сыныптан тыс жұмыстардың түрлі нысандарын өткізу әдістерін біледі.
6. Балалар музыкалық білімі репертуарын біледі.
Оқыту нәтіжесі: 5) Кәсіптік қызметте педагогтың зерттеу функцияларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттеу функциясының хормейстер мен оқытушы қызметіндегі міндеттерін түсінеді.
2. Педагогикалық практикада психологиялық-педагогикалық және әлеуметтік қағидалар мен әдістерді түсінеді және пайдаланады.
3. Зерттеу дағдыларына ие: әдебиетпен жұмыс істеу, бақылау, тәжірибе, алған нәтижелерді талдау.
4. Операциялық зерттеу дағдыларын көрсетеді (зерттеу мақсаттары мен міндеттерін белгілеу, қорытындылар мен теориялық талдау жасау).
Оқыту нәтіжесі: 6) Кәсіптік қызметте педагогтың әлеуметтік-коммуникациялық функцияларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хормейстер мен оқытушының кәсіби қызметіндегі әлеуметтік-коммуникациялық функциясының міндеттерін түсінеді.
2. Білім алушылардың рухани-адамгершілік дүниетанымы үшін диалог жүргізу, әңгімелесу дағдыларына ие.
3. Практикалық-атқарушылық қызметте машықтары мен дағдыларын пайдаланады.
4. Топта, сыныпта, ұжымда педагогикалық жұмыс жүргізеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
130-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
553-қосымша
"Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0406000 – Музыка теориясы
Біліктілігі: