Об утверждении типовых форм договоров по отдельным мерам государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2020 года № 19959.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовую форму Договора о субсидировании и (или) гарантировании в рамках Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму Договора субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму Договора субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) типовую форму Договора гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую форму Договора предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую форму Договора гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовую форму Договора присоединения согласно приложению 8 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики PK от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың жекелеген шаралары жөніндегі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 қаңтарда № 19959 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру шартының үлгілік нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қосылу шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан по перечню согласно приложению 9 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики PK от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту государственной поддержки предпринимательства обеспечить в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор о субсидировании и (или) гарантировании в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
город_____________
" " 20 года
Настоящий Договор о субсидировании и (или) гарантировании в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Договор) заключен между:
1) "Региональным координатором":
____________________________________________________________________
в лице ______________________________________________________________,
действующем на основании __________________________________________, и
2) "Финансовым агентством":
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ______________________________________________________________,
действующем на основании ____________________________________________,
совместно именуемыми "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как
указано выше, в соответствии с:

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
қосымша бұйрығына
1-қосымша
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы үлгілік шарт
Ескерту. Шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________ қаласы
20 жылғы " "
Осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және (немесе) кепілдік беру туралы шарт (бұдан әрі – Шарт):
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке алғанда "Тарап" деп не төменде көрсетілгендей аталатын
1) "Өңірлік үйлестіруші":
___________________________ атынан ____________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________ және
2) "Қаржы агенттігі":
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан ________________ негізінде әрекет ететін _____________________________ арасында:

Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Региональным финансированием субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства согласно Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060;
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм);
Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования), Правилами предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила портфельного субсидирования и гарантирования), Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками) и Правилами гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила гарантирования), Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін өңірлік қаржыландыруға;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялауды беру және ішінара кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) және 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес жасалды;
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
"1) өңірлік үйлестіруші – жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;

2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Национального проекта/Механизма;
3) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или его аффилированная лизинговая компания;
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании, согласованный с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
5) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии;
6) исламская лизинговая компания – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге";
7) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации Национального проекта/Механизма;
8) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация, осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
9) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему Уставом финансового агентства, Кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
10) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
11) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.
2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора региональный координатор перечисляет финансовому агентству средства, предусмотренные для субсидирования и (или) гарантирования, за счет средств местных бюджетов.
Возврат средств региональному координатору, в случае секвестирования суммы перечисления, осуществляется на основании соответствующего письма регионального координатора с указанием суммы возврата и реквизитов для возврата средств.

2) банк – Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және/немесе оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) банк-төлем агенті – лизингтік компанияның уәкілетті банкі, ол қаржы агенттігімен келісілуге тиіс және лизингтік компанияның жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
5) ислам банкі – лицензияның негізінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
6) исламдық лизингтік компания – өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын заңды тұлға;
7) лизингтік компания – қызметін Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
8) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
9) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін Қаржы агенттігінің жарғысымен, Қаржы агенттігінің кредит саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын, тұрақты түрде жұмыс істейтін алқалы орган;
10) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
11) субсидиялау – болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас түрінде кредит/лизинг бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен субсидиялау және (немесе) кепілдік беру үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударады.
Аудару сомасы секвестрленген жағдайда өңірлік үйлестірушіге қаражатты қайтару, қайтару сомасы мен қаражатты қайтаруға арналған деректемелер көрсетіле отырып, өңірлік үйлестірушінің тиісті хаты негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3. Права и обязанности Сторон
3. Финансовое агентство вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, и требовать их своевременного исполнения;
2) контролировать и требовать своевременного перечисления региональным координатором денежных средств по настоящему Договору;
3) не перечислять субсидии банку/банку развития/исламскому банку/
лизинговой компании/исламской лизинговой компании/МФО до получения
необходимых средств от регионального координатора;
4) прекратить выплаты субсидий в соответствии с Правилами субсидирования, Правилами портфельного субсидирования и гарантирования, Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками и Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения.
4. Финансовое агентство обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный текущий счет открытый в банке/банке развития/исламском банке/лизинговой компании/исламской лизинговой компании/банке-платежном агенте;
2) уведомлять регионального координатора о возникшей потребности в перечислении средств для субсидирования предпринимателей;
3) в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания каждого договора гарантии направлять соответствующее письменное уведомление региональному координатору;
4) проводить мониторинг, предусмотренный Национальным проектом/Механизмом;
5) заключать договора гарантирования при наличии средств из бюджета;
6) принимать документы предпринимателя и выносить проекты на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства при наличии средств для субсидирования из бюджета;
7) в рамках Национального проекта/Механизма ежемесячно/по лизингу
ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным,
направляет региональному координатору/в уполномоченный орган отчет
о субсидировании по форме согласно приложению 11 к Правилам субсидирования.
5. Региональный координатор вправе:
1) запрашивать от финансового агентства информацию об освоении денежных средств, перечисленных на субсидирование и гарантирование в рамках Национального проекта/Механизма;

3. Тараптардың құқықтары және міндеттері
3. Қаржы агенттігі:
1) осы Шартта белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) өңірлік үйлестірушінің осы Шарт бойынша ақшалай қаражатты уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
3) өңірлік үйлестірушіден қажетті қаражатты алғанға дейін банкке/даму банкіне/ислам банкіне/лизингтік компанияға/исламдық лизингтік компанияға/МҚҰ-ға субсидиялар аудармауға;
4) Субсидиялау қағидаларына, Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидаларына, Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына және Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес субсидияларды төлеуді тоқтатуға құқылы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Қаржы агенттігі:
1) субсидиялар сомасын банкте/даму банкінде/ислам банкінде/лизингтік компанияда/исламдық лизингтік компанияда/банк-төлем агентінде ашылған арнайы ағымдағы шотқа аударуға;
2) өңірлік үйлестірушіге кәсіпкерлерді субсидиялау үшін қаражат аудару қажеттілігінің туындағаны туралы хабарлауға;
3) әрбір кепілдік беру шартына қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өңірлік үйлестірушіге тиісті жазбаша хабарлама жіберуге;
4) Ұлттық жобада/Тетікте көзделген мониторингті жүргізуге;
5) бюджетте қаражат болған кезде кепілдік беру шартын жасауға;
6) бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде кәсіпкердің құжаттарын қабылдауға және жобаларды қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға;
7) Ұлттық жоба/Тетік шеңберінде ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға Субсидиялау қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жіберуге міндеттенеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Өңірлік үйлестіруші:
1) қаржы агенттігінен Ұлттық жоба/Тетік щеңберінде субсидиялауға және кепілдік беруге аударылған ақшалай қаражаттың игерілуі туралы ақпаратты сұратуға;

2) требовать от финансового агентства целевого использования денежных средств, перечисленных на субсидирование и гарантирование в рамках Национального проекта/Механизма.
6. Региональный координатор обязуется:
1) с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования, в течение 10 (десяти) рабочих дней перечислять финансовому агентству средства, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию Национального проекта/Механизма в соответствующем финансовом году, на счета, указанные финансовым агентством и осуществлять последующие платежи в соответствии с заявками финансового агентства;
2) в течение 3 (трех) рабочих дней после получения уведомления от финансового агентства произвести перечисление средств финансовому агентству, предусмотренных для гарантирования кредитов в размере 20 % от суммы каждой выданной гарантии, установленной в Договоре гарантии в рамках Правил портфельного субсидирования и гарантирования, Правил гарантирования и Механизма;
3) в течение 3 (трех) рабочих дней после получения заявки от финансового агентства произвести перечисление средств для субсидирования финансовому агентству, предусмотренных в плане финансирования по платежам;
4) в случае, если сумма средств для субсидирования, указанная в заявке, не предусмотрена в плане финансирования по платежам, в течение 1 (одного) месяца с даты получения заявки внести изменения в план финансирования по платежам и произвести перечисление средств для субсидирования;
5) в случае отсутствия заявки финансового агентства не осуществлять перечисление оставшихся средств, предусмотренных для субсидирования предпринимателей.
4. Ответственность Сторон
7. Каждая из Сторон в настоящем Договоре несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 15-го числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего Договора.

2) қаржы агенттігінен Ұлттық жоба/Тетік шеңберінде субсидиялауға және кепілдік беруге аударылған ақшалай қаражаттың мақсатты пайдаланылуын талап етуге құқылы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Өңірлік үйлестіруші:
1) субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылында Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру үшін бөлінген соманың 50%-ы мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігі көрсеткен шоттарға аударуға және одан кейінгі төлемдерді қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асыруға;
2) қаржы агенттігінен хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидалары, Кепілдік беру қағидалары және Тетік шеңберінде Кепілдік беру шартында белгіленген әрбір берілген кепілдік сомасының 20% мөлшерінде кредиттерге кепілдік беру үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударуға;
3) қаржы агенттігінен өтінім алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделген субсидиялауға арналған қаражатты аударуға;
4) егер өтінімде көрсетілген субсидиялауға арналған қаражат сомасы төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделмеген жағдайда, өтінім алынған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге және субсидиялау үшін қаражат аударуға;
5) қаржы агенттігінің өтінімі болмаған жағдайда кәсіпкерлерді субсидиялау үшін көзделген қалған қаражатты аударуды жүзеге асырмауға міндеттенеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тараптардың жауапкершілігі
7. Осы Шартта Тараптардың әрқайсысы осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
8. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күніне дейінгі мерзімде есептелген қаражат және осы Шарттың шеңберінде субсидиялау көлемдері бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 25-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам гарантирования.
5. Обстоятельства непреодолимой силы
10. Обстоятельства непреодолимой силы - обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по Договору (стихийные явления, военные действия, форс-мажорные обстоятельства). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
11. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по Договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
12. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по Договору, своевременно, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другие Стороны о таких обстоятельствах.
13. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
14. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения Договора на период их действия.
15. Если такие обстоятельства продолжаются более 2 (двух) месяцев подряд, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по Договору.
6. Разрешение споров
16. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из Договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Споры, неурегулированные переговорным путем разрешаются в судебном порядке в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Изменение условий Договора
17. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, и скреплены печатью (при наличии).
8. Заключительные положения
18. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по Договору и во исполнение Договора, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.

9. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде есептелген қаражат және кепілдік беру көлемі бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
10. Еңсерілмейтін күш жағдайлары – кез келген Тараптың Шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын жағдайлар (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, форс-мажорлық жағдайлар). Бұл ретте еңсерілмейтін күш жағдайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
11. Егер Тараптар еңсерілмейтін күш жағдайларының салдарынан Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
12. Еңсерілмейтін күш жағдайлары басталған кезде Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған Тарап осындай жағдайлар басталған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа осындай жағдайлар жөнінде уақтылы хабарлайды.
13. Уақтылы хабарлама болмаған кезде Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген залалды өтеуге міндетті.
14. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы Шартты орындау мерзімінің аталған жағдайлар әрекет еткен кезеңге сай ұзартылуын туындатады.
15. Егер осындай жағдайлар 2 (екі) айдан астам уақытқа созылса, онда Тараптардың әрқайсысы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6. Дауларды шешу
16. Шартқа байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар және келіспеушіліктер Тараптардың арасында келіссөздер арқылы шешіледі. Келіссөздер жүргізу арқылы реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
7. Шарттың талаптарын өзгерту
17. Осы Шарттың ережелері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және мөрмен (болған жағдайда) бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана жарамды және Тараптар үшін міндетті болып танылады.
8. Қорытынды ережелер
18. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда Шарт бойынша және Шартты орындау жөніндегі барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты туындаған құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына беріледі.

19. Настоящий Договор представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего Договора и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета Договора.
20. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
21. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по Договору.
22. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Региональный координатор
(Государственное учреждение)
Финансовое агентство акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
Республика Казахстан
город ________________
улица ________________
Телефон ______________
БИН _________________
ИИК КZ ______________
БИК _________________
КБЕ _________________
ГУ "________________"
место для печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _______________________
улица _______________________
Телефон _____________________
Реквизиты для зачисления средств для
субсидирования в рамках
национального проекта
БИН ________________________
ИИК КZ _____________________
БИК ________________________
КБЕ ________________________
АО "________________________"
Реквизиты для зачисления средств для
субсидирования в рамках Механизма
БИН _________________________
ИИК КZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "_________________________"
Реквизиты для зачисления средств
по инструменту гарантирования
БИН _________________________
ИИК КZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "_________________________"
место для печати
(при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице __________________________________________________________________,
действующем на основании ________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной стороны, и Акционерное
общество/Товарищество с ограниченной ответственностью, "банк/банк развития/
лизинговая компания/микрофинансовая организация, осуществляющая
микрофинансовую деятельность по предоставлению микрокредитов (далее – МФО)
_______________________________________________________________________"
в лице _________________________________________________________________,
действующем на основании _______________________________________________,
именуемое в дальнейшем "банк/лизинговая компания/МФО", с другой стороны, и
_______________________________________________________________________
в лице _________________________________________________________________,
действующем на основании _______________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Получатель", совместно именуемые "Стороны",
а по отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий договор
субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Договор)
в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября
2021 года № 728 (далее – Национальный проект); Правилами субсидирования части
ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию
предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением
Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060
(далее – Правила субсидирования); Механизмом кредитования и финансового лизинга
приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики
Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения
долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования"
(далее – Механизм); протоколом № от "___" 20__ года заседания уполномоченного
органа финансового агентства.

19. Осы Шарт Тараптардың осы Шарттың мәніне байланысты толық өзара түсіністігін білдіреді және олардың арасында Шарттың мәніне қатысты болған барлық бұрынғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтарды алмастырады.
20. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде ( ) данадан әрқайсысының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде ( ) бірдей данада жасалды.
21. Осы Шарт барлық Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
22. Осы Шартта көзделмеген қалған барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Ескерту. 9-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңірлік үйлестіруші (Мемлекеттік мекеме)
Қазақстан Республикасы
__________________ қаласы
__________________ көшесі
телефон__________________
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" ММ
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
__________________ қаласы
__________________ көшесі
телефон__________________
Ұлттық жоба шеңберінде субсидиялау үшін қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН ____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" АҚ
Тетік шеңберінде субсидиялау үшін қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК ____________________
КБЕ ____________________
"_______________" АҚ
Кепілдік беру құралы бойынша қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" АҚ
мөрдің орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
2-қосымша
2021–2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы үлгілік шарт
Ескерту. Үлгілік шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________ қаласы
20 жылғы " "
Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан _________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ бір тараптан және "__________________ банкі/даму банкі/лизингтік компания/ микрокредиттер беру жөніндегі микроқаржы қызметін жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ)" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі атынан ________________________________________ негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "банк/лизингтік компания/МҚҰ" деп аталатын ______________________________________ екінші тараптан және бұдан әрі – "Алушы" деп аталатын ____________________________атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _______________________, бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп не жоғарыда көрсетілгендей болып аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба); Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары); "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік); қаржы агенттігі уәкілетті органының 20__ жылғы____ __________ № ____ отырыс хаттамасына сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) приоритетные сектора экономики в рамках Правил субсидирования/Механизма – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Правил субсидирования/Механизма;
3) банк развития (далее – банк) – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и (или) его аффилированная лизинговая компания;
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании/МФО, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании/МФО, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
5) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
6) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты";
7) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними актами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности и прекращении/возобновлении субсидирования проекта Получателя;
8) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
9) микрокредит – деньги, предоставляемые МФО, заемщику в национальной валюте Республики Казахстан в размере и порядке, определенных Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", на условиях платности, срочности и возвратности;

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Субсидиялау қағидалары/Тетік шеңберіндегі экономиканың басым секторлары – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторлары;
2) банк – Субсидиялау қағидаларын/Тетікті іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) даму банкі (бұдан әрі – банк) – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және (немесе) оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген лизингтік компанияның/МҚҰ уәкілетті банкі және жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған лизингтік компания/МҚҰ арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
5) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
6) "жасыл" таксономия – "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен бекітілген "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
7) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – Алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі және тоқтатылуы/қалпына келтірілуі туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі актілерде оған берілген өкілеттіктер шегінде өз қызметін жүзеге асыратын тұрақты әрекет ететін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының алқалы органы;
8) қаржылық лизинг шарты – лизингтік компания/банк және кәсіпкердің арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;
9) микрокредит – "Микроқаржы қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мөлшерде және тәртіппен ақылы, мерзімді және қайтарымды шарттарда Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен МҚҰ қарыз алушыға беретін ақша;

10) договор по микрокредиту – договор о предоставлении микрокредита в соответствии с которым МФО предоставляет заемщику микрокредит;
11) микрофинансовая организация – организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность по предоставлению микрокредитов;
12) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией/МФО и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией/МФО;
13) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании/ МФО, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
14) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании/МФО, в качестве вознаграждения по кредитам/микрокредиту/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения Получателя по кредиту/микрокредиту/лизингу, полученному в ______________ (наименование финансовой организации) на следующих условиях:
Договор банковского займа/договор по микрокредиту/договор финансового лизинга
№ от "__" 20___ года
Целевое назначение
В случае кредита для целей реализации "зеленых" проектов:
категория/и "зеленой" таксономии, к которой/ым относится "зеленый" проект
Сумма кредита/микрокредита/лизинга на дату начала срока субсидирования
Валюта кредита/микрокредита/лизинга финансирования
Ставка вознаграждения
Срок кредита/микрокредита/ лизинга
Особые условия
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Субсидирование производится за счет средств республиканского и местного бюджетов в соответствии с Правилами субсидирования.
4. Банк/лизинговая компания/МФО после заключения настоящего Договора предоставляет финансовому агентству договор банковского займа/договор по микрокредиту/договор финансового лизинга с приложением графика погашения, заключенный с Получателем (копия заверенная подписью должностного лица и печатью (при наличии) банка/лизинговой компании/МФО).

10) микрокредит бойынша шарт – микрокредит беру туралы шарт, оған сәйкес МҚҰ қарыз алушыға микрокредит береді;
11) микроқаржы ұйымы – микрокредиттер беру жөніндегі микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым;
12) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания/МҚҰ және кәсіпкердің арасында жасалған үшжақты жазбаша келісім, ондағы шарты бойынша қаржы агенттігі банк/лизингтік компания/МҚҰ берген кәсіпкердің кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
13) субсидиялар – қаржы агенттігінің субсидиялау шарттары негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға төлейтін өтеусіз және өтелетін негіздегі мерзімдік төлемдері;
14) субсидиялау – болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне қатысты белгіленген шарттардың орындалуын алмастыратын кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға кредиттер/микрокредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде төленетін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі Алушының ______________(қаржы ұйымының атауы) мынадай шарттарда алынған кредит/микрокредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады:
Банктік қарыз шарты/микрокредит бойынша шарт/қаржылық лизинг шарты
20___ жылғы
" " ________ №
Нысаналы мақсаты
"Жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит болған жағдайда:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Субсидиялау мерзімі басталған күнге кредит/микрокредит/лизинг сомасы
Кредит/лизинг валютасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредит/микрокредит/лизинг мерзімі
Ерекше шарттар
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Субсидиялау Субсидиялау қағидаларына сәйкес республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Банк/лизингтік компания/МҚҰ осы Шарт жасалғаннан кейін қаржы агенттігіне өтеу кестесін қоса бере отырып, Алушымен жасалған банктік қарыз шартын/микрокредит бойынша шартты/қаржылық лизинг шартын (лауазымды адамның қолымен және банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ-ның мөрімен (болған жағдайда) расталған көшірме);

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субсидирование осуществляется в рамках _____________ направления "______________________" (наименование направления) Правил субсидирования/Механизма.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Субсидированию подлежит часть ставки вознаграждения по кредиту/микрокредита /лизингу в размере __________, при этом часть ставки вознаграждения в размере ________ оплачивает финансовое агентство, а остальную часть ставки вознаграждения в размере _________ оплачивает Получатель, в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно приложению к настоящему Договору (далее - Приложение).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Субсидированию не подлежат вознаграждения, начисленные банком/лизинговой компании/МФО и не уплаченные Получателем по просроченной задолженности.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет, открытый в банке/банке-платежном агенте, ежемесячно, авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно Приложению.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/лизинговой компании/МФО о факте проведения предпринимателем полной выплаты по кредиту/микрокредиту/лизингу (основной долг, субсидируемая и не субсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Субсидиялау Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің "______________________" (бағыттың атауы) _______________ бағыты шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кредит/микрокредит/лизинг бойынша ____________ мөлшеріндегі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі субсидиялануға жатады, бұл ретте _______ мөлшеріндегі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржы агенттігі төлейді, ал сыйақы мөлшерлемесінің ________ мөлшеріндегі қалған бөлігін осы Шартқа қосымшаға (бұдан әрі – Қосымша) сәйкес нысан бойынша Субсидиялау шартына берілген өтеу кестесіне сәйкес Алушы төлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Банк/лизингтік компания/МҚҰ аударған және Алушы мерзімі өткен берешек бойынша төлемеген сыйақылар субсидияланбайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенттігі кәсіпкердің кредит/микрокредит/лизинг бойынша (негізгі борыш, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі) толық төлем жүргізу фактісі туралы банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ-ның хабарламасы не қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша алушының алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдер негізінде жүзеге асырады субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, кредиттік рейтинг төмендеген кезде және банктердің/банк-төлем агентінің қаржылық жай-күйінің нашарлауының өзге де белгілері (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен түскен жағдайда;

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Начало срока субсидирования: ____________года.
10. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии.
11. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
3. Права и обязанности Сторон
12. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в банке/банке-платежного агента суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Национального проекта/Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам/лизингу;
3) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, в том числе в судебном порядке.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от регионального координатора в рамках Правил субсидирования/уполномоченного органа по предпринимательству в рамках Правил субсидирования/Механизма;

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда кредит бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) жүргізу фактісі туралы банктің/лизингтік компанияның хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдер негізінде жүзеге асырады.
Банкте/банк-төлем агентінде жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____ жыл.
10. Қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылғаннан кейін субсидияларды төлейді.
11. Тараптар осы Шарттың шеңберінде төлем жасалатын күн демалыс күніне немесе мереке күніне сай келген жағдайда төлем аталған күннен кейінгі жұмыс күні жасалады деп келісті.
3. Тараптардың құқықтары және міндеттері
12. Қаржы агенттігі:
1) осы Шарттың талаптарында банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотты субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер/микрокредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Ұлттық жобаның/Тетіктің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
3) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкес келмеуі фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде қабылдауға міндетті.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Қаржы агенттігі:
1) Субсидиялау қағидалары шеңберінде өңірлік үйлестірушіден/Субсидиялау қағидалары/Тетік шеңберінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қаражат алынбаған жағдайда субсидияны аудармауға;

2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита/микрокредита/предмета лизинга;
3) запрашивать и получать от банка/лизинговой компании/МФО документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга, участвующего в Национальном проекте/Механизме;
4) с предварительным письменным уведомлением банка/лизинговой компании/МФО осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа/договоре по микрокредиту/договоре финансового лизинга между банком/лизинговой компанией/МФО и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в рамках реализации Национального проекта/Механизма в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств настоящего Договора с выездом в банк/лизинговую компанию/МФО без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления банка/лизинговой компании/МФО;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или банка/лизинговой компании/МФО в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;
9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10% после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
не достижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

2) қаражаттың мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексерулер жүргізуге құқылы. Алушыдан кредит/микрокредит/лизинг мәнінің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) банктен/лизингтік компания/МҚҰ-дан Алушы туралы, сондай-ақ Ұлттық жобаға/Тетікке қатысатын банктік қарыз шартының/микрокредит бойынша шарттың/қаржылық лизинг шартының іске асырылуы туралы құжаттарды және ақпаратты сұратуға және алуға;
4) банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, банк/лизингтік компания/МҚҰ мен Алушы арасындағы банктік қарыз шартында/микрокредит жөніндегі шартта/қаржылық лизинг шартында көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге кемінде жарты жылда 1 (бір) рет шыға отырып, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкестігін мониторингтеу, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберінде Алушыдан оның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерді орындау мерзімін сақтауын бақылауды жүзеге асыруға және Алушының оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға жазбаша хабарлай отырып, олардың жедел қызметіне араласпай, банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға барып, осы Шарт міндеттемелерінің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) жарнама науқанын жүргізген кезде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастырған кезде осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе банктен/лизингтік компаниядан/МҚҰ-нан алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ Алушының жазбаша келісімімен оны үшінші тұлғаларға беруге;
9) мынадай анықталған фактілердің негізінде субсидиялауды тоқтатуға құқылы:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/лизингті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит/лизингтік мәмілелер қаражатын мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/ субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушылардың салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту бойынша, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамауы ( "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырудың өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылатын күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу міндеттемелерін орындамауы;
"жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттары:

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма).
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
ареста денег на счетах Получателя и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства Правил субсидирования, а также по проектам Получателя – субъекта малого предпринимательства в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма: сохранения и (или) увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных налоговой отчетности и (или) достижения роста дохода на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства.
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам Получателя в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі.
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға 100 % берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдеріy ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі айналым қаражатын 100 % толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді).
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті нысаналы пайдаланбау;
кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістің өсуіне және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (Субсидиялау қағидаларының шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша, сондай-ақ "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушының – шағын кәсіпкерлік субъектісінің жобалары бойынша);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық есептілігі деректерінің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау және (немесе) ұлғайту және (немесе) кірістің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу Тетігі шеңберінде Алушының міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде тоқтатыла тұрады.
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті нысаналы пайдаланбау;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту жөніндегі немесе еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушының жобалары бойынша);
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға 100 % берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді) жөніндегі міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатыла тұрады;

По проектам Получателей в рамках Национального проекта, одобренным до 23 февраля 2023 года, субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита/микрокредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/МФО согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности" Правил субсидирования);
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
не достижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

2023 жылғы 23 ақпанға дейін мақұлданған Ұлттық жоба шеңберінде Алушылардың жобалары бойынша субсидиялау мынадай фактілер анықталған кезде тоқтатыла тұрады:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/микрокредитті/лизингті нысаналы пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит/лизингтік мәмілелер қаражатын нысаналы пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартқа/ субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк/МҚҰ алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырудың өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылатын күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу міндеттемелерін орындамауы;
"жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттары:

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
10) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, требовать возмещения полученной в рамках настоящего Договора субсидируемой части ставки вознаграждения.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга;
2) производить выплату вознаграждения банку/лизинговой компании/ МФО в части:
не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договору по микрокредиту/договором финансового лизинга;
субсидируемой и не субсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 8 настоящего Договора;
3) предоставить финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита/микрокредита, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил субсидирования/Механизма, договора банковского займа/договора по микрокредиту/договора финансового лизинга и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана настоящая государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить финансовое агентство;

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайда Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі;
10) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Субсидиялау қағидалары/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы агенттігіне өтеуді талап етуге құқылы.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14. Алушы:
1) банктік қарыз шарты/микрокредит бойынша шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға:
банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартына/қаржылық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесіне сай субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін;
осы Шарттың 8-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлеуге;
3) қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкес келуіне жобаның іске асырылатын аумағында тексерулер жүргізу құқығын беруге;
4) қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің, банктік қарыз шартының/микрокредит бойынша шарттың/қаржылық лизинг шартының және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары және оның іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
6) осы мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда осы Шарт жасалған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ беруге және оны қаржы агенттігіне хабарлауға;

7) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Получатель вправе:
1) требовать от финансового агентства выплаты субсидий банку/МФО/лизинговой компании в части субсидируемой ставки вознаграждения;
2) подать заявку на продление срока действия договора субсидирования в банк/МФО/лизинговую компанию не позднее 75 (семидесяти пяти) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования;
3) для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта/Механизма представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы Получателя для определения финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников Получателя для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных Получателем налогов для определения финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Банк/лизинговая компания/МФО обязаны:
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу Получателя на весь срок действия настоящего Договора;

7) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы қаржы агенттігіне беретін энергия аудитін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Алушының жоба бойынша мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарын орындауын сыртқы тексеруді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Алушы:
1) қаржы агенттігінен банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде субсидиялар төлеуді талап етуге;
2) субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 (жетпіс бес) күннен кешіктірмей банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ-ға субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзартуға өтінім беруге құқылы;
3) Ұлттық жобаның/Тетіктің іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсатында қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің кірістердің өсу серпінін айқындауы үшін Алушының кірістері;
қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін Алушының жұмыскерлерінің саны;
қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін Алушының төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беру туралы өтініш беруге құқылы.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. Банк/МҚҰ/лизингтік компания:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін осы Шарттың барлық қолданылу мерзімінде Алушының кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;

2) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах субсидирования, уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом банк/лизинговая компания/МФО не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/микрокредиту/лизингу, банк/лизинговая компания/МФО по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
4) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/микрокредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга - 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компании/МФО. При этом банк/лизинговая компания/МФО не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.
В случае не уведомления/уведомления по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, банк/лизинговая компания/МФО по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
5) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, банк/лизинговая компания/МФО по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/банк-платежный агент в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу Получателя. При этом банк/лизинговая компания/МФО в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.

2) осы Шарт Субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімде уақтылы жасалмаған жағдайда кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен қаржы агенттігін хабардар етуге;
3) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасының негізінде Алушының жобасы бойынша қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялардың сомасын ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ-ның қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың ағымдағы жалпы қалдықтарынан субсидияны есептен шығаруға құқығы жоқ. Алушы кредит/микрокредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/лизингтік компания/МҚҰ қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) Алушы кредит/микрокредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ-ның алдындағы міндеттемелерді орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте банк/лизингтік компания /МҚҰ Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді.
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/лизингтік компания/МҚҰ қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
5) Алушының кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/МҚҰ/лизингтік компания қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда және Алушының кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/банк-төлем агенті 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте банк/лизингтік компания/МҚҰ салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомасы мен күндерін көрсетеді;

6) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
7) по запросу предоставлять финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита/микрокредита/лизинга Получателя;
8) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с финансовым агентством и Получателем;
9) своевременно извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) не изменять сумму кредита/микрокредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизингу без согласования с финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
11) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/микрокредита/договора финансового лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны банка/лизинговой компании/МФО, предусмотренных Правилами субсидирования/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого Договора. В случае несвоевременного возмещения банком/лизинговой компанией/МФО получателю, полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем пункте Договора, банк/лизинговая компания/МФО уплачивают финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
12) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту/лизингу Получателем уведомить финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту /лизингу.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/микрокредиту /лизингу Получателя, банк/лизинговая компания/МФО при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору по микрокредиту/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;

6) Алушы субсидиялардың сомасын дербес төлеген жағдайда кейін қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде қаржы агенттігі хабарламасының негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
7) сұрау салу бойынша қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредит/микрокредит/лизингтің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
8) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
9) осы Шарттың талаптарын орындауға әсерін тигізуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
10) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржы агенттігімен келісусіз кредиттің/микрокредитінің/лизингтің сомасын және (немесе) кредит/микрокредит/лизинг бойынша сыйақының номиналдық мөлшерлемесін өзгертпеуге;
11) банк/лизингтік компания/МҚҰ тарапынан Субсидиялау қағидаларында/Тетікте көзделген өндіріп алынуы ықтимал комиссияларды қоспағанда, қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/микрокредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Алушыға ағымдағы қаржы жылы бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар бірінші Шартқа қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/лизингтік компания/МҚҰ ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде алушыға уақтылы өтемеген жағдайда банк/лизингтік компания/МҚҰ қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
12) Алушы кредит/микрокредит/лизинг бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда қаржы агенттігіне кредит/микрокредит/лизинг бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы хабарлауға міндетті.
Алушының кредиті/микрокредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда банк/лизингтік компания/МҚҰ банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агенттігіне негізгі борышты ішінара өтеу күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына/микрокредит бойынша шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды;

13) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме.
14) при положительном рассмотрении заявки Получателя, поступившей согласно подпункту 2) пункта 15 настоящего Договора по проекту, одобренному до 27 января 2018 года в рамках Правил субсидирования, со сроком субсидирования три года, ходатайствовать о продлении срока действия договора субсидирования не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Банк/лизинговая компания/МФО вправе:
1) требовать от финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) в случае прекращения субсидирования по действующему кредиту/микрокредиту/лизингу на основании фактов, установленных пунктом 135 Правил субсидирования установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи).
3) в случае завершения срока субсидирования по действующему кредиту/микрокредиту/лизингу установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования, за исключением ранее уплаченных Получателем и возвращенных банком/лизинговой компанией/МФО комиссии, сборов и (или) иных платежей по действующему кредиту/микрокредиту/ лизингу.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Срок действия Договора
18. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует по _____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
19. Настоящий Договор, расторгается в одностороннем порядке финансовым агентством в случае принятия решения о прекращении субсидирования, при выявлении фактов, предусмотренных подпунктом 9) пункта 13 настоящего Договора.
5. Ответственность
20. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
21. Всю ответственность перед банком/лизинговой компанией/МФО за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита/ микрокредита/лизинга и погашению части не субсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и договором банковского займа/договором по микрокредиту/договором финансового лизинга. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на финансовое агентство.

13) қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алмаған жағдайда Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтеу туралы хабарлауға;
14) Субсидиялау қағидалары шеңберінде 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған, субсидиялау мерзімі үш жыл болатын жоба бойынша осы Шарттың 15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келіп түскен Алушының өтінімін қарау нәтижесі оң болған кезде күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасауға міндетті.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Банк/лизингтік компания/МҚҰ:
1) қаржы агенттігінен осы Шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) Субсидиялау қағидаларының 135-тармағында белгіленген фактілер негізінде қолданыстағы кредит/микрокредит/лизинг бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда, Алушыға бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) басқа төлемдерді) белгілеуге;
3) қолданыстағы кредит/микрокредит/лизинг бойынша субсидиялау мерзімі аяқталған жағдайда Алушыға ол бұрын төлеген және банк/лизингтік компания/МҚҰ қайтарған комиссияларды, алымдарды және (немесе) қолданыстағы кредит/микрокредит/лизинг бойынша өзге де төлемдерді қоспағанда, бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын белгілеуге құқылы.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шарттың қолданылу мерзімі
18. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуын ескере отырып, Тараптар оған қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және 20___ жылғы _____________ қоса алғанда, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
19. Қаржы агенттігі осы Шарттың 13-тармағының 9) тармақшасында көзделген фактілер анықталып, субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда осы Шартты біржақты тәртіппен бұзады.
5. Жауапкершілік
20. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
21. Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына және банктік қарыз шартына/ микрокредит бойынша шартқа/қаржылық лизинг шартына сәйкес кредитті/микрокредиті/лизингті уақтылы және толық қайтару бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтемегені үшін банк/МҚҰ/лизингтік компания алдындағы барлық жауапкершілікті Алушы көтереді. Бұл ретте осындай жауапкершілік ешбір жағдайда қаржы агенттігіне жүктелмейді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Обстоятельства непреодолимой силы
22. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, форс-мажорные обстоятельства).
23. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
24. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
25. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
26. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
7. Разрешение споров
27. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
28. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Конфиденциальность
29. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
30. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
22. Егер орындау еңсерілмейтiн күштің, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын жағдайлардың (зілзала құбылыстары, әскери іс-шаралар, форс-мажорлық жағдайлар) салдарынан мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
23. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын жағдайлар туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмайтын Тарап осындай жағдайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа осындай жағдайлар туралы уақтылы хабарлайды. Бұл ретте форс-мажор жағдайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
24. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда, Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
25. Еңсерілмейтін күштiң, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын жағдайлардың туындауы осы Шартты орындау мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
26. Егер осындай жағдайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7. Дауларды шешу
27. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған қандай да бір дау болған жағдайда, кез келген Тарап барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге күш-жігерлерін салады.
28. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
8. Құпиялылық
29. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты болатын ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында өздері алған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге болмайтынымен келіседі.
30. Осы Шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамаларында тікелей көзделген жағдайларда Тарап құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға бере алады, оны жариялай немесе басқа да жолмен тарата алады.

31. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
32. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Заключительные положения
33. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие финансовому агентству на:
1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту/микрокредиту/лизингу, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительного письменного согласия Получателя;
2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Получателя, а также отрасли.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Получатель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
35. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
36. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.

31. Тараптар осы Шарттың бар екенін және оның талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдарына және жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
32. Кез келген Тарап осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
9. Қорытынды ережелер
33. Осы Шартқа қол қоюмен Алушы қаржы агенттігіне:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын осы Кредит/микрокредит/лизинг шарты шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны мүдделі үшінші тұлғаларға Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз қаржы агенттігінің беруіне;
2) қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саласын жариялауына келісім береді.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Алушы қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және оларға кепілдік береді:
1) осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
2) қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шындыққа сәйкес келетінін тексеруге міндетті емес;
3) Алушы өз бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне кері әсерін тигізуі мүмкін ешқандай жағдайлардан хабардар емес.
35. Осы Шарттың ережелері өзгеруі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
36. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде ( ) данадан заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде ( ) бірдей данада жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, орыс тіліндегі шарт мәтіні басшылыққа алынады.

37. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Сноска. Раздел 10 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Финансовое агентство акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
______________________________________
место печати (при наличии)
Банк/лизинговая компания/МФО
___________________________
место печати (при наличии)
Получатель
_______________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город ________________________
улица ________________________
телефон ______________________
БИН _________________________
ИИК KZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "________________________"
Республика Казахстан
город _______________________
улица _______________________
телефон _____________________
БИН ________________________
ИИК KZ _____________________
БИК ________________________
КБЕ ________________________
АО/ТОО "__________________"
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН ____________________
Приложение
к Договору субсидирования
Форма
График погашений к Договору субсидирования
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая финансовым агентством
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Финансовое агентство акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
Банк/лизинговая компания/МФО
Получатель
___________________________
место печати
(при наличии)
______________________________
место печати
(при наличии)
________________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город ________________________
улица ________________________
телефон ______________________
БИН _________________________
ИИК KZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "________________________"
Республика Казахстан
город _________________________
улица _________________________
телефон _______________________
БИН __________________________
ИИК KZ _______________________
БИК __________________________
КБЕ __________________________
АО/ТОО "__________"
Республика Казахстан
город __________________________
улица __________________________
телефон ________________________
БИН ___________________________
Приложение 3 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице
_______________________,
действующего на основании ________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной стороны, и Акционерное
общество "Исламский банк
(Исламская лизинговая компания
_____________________________________________________________)"
в лице ________________________________________________________________________________
действующего на основании
_________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Исламский банк (Исламская лизинговая компания)",
с другой стороны, и _______________________________ в лице
___________________________________,
действующего на основании
_________________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Получатель", совместно именуемые "Стороны", а по
отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий Договор
субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход
исламских банков при финансировании исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы (далее – Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Осы Шартта көзделмеген қалған барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
10. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Ескерту. 10-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы_
_________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Банк/лизингтік компания/МҚҰ
____________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Алушы __________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны__________
БСН _____________
ЖСК KZ__________
БСК______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН ______________
ЖСК KZ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_________" АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН_____________
Субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Субсидиялау шартының өтеу графигі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыштың қалдық сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтiн сыйақы сомасы
Алушы төлейтiн сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Банк/лизингтік компания/МҚҰ
Алушы
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН _____________
ЖСК KZ__________
БСК______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН ______________
ЖСК KZ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
3-қосымша
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялаудың үлгілік шарты
Ескерту. Үлгілік шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____ қ.
20 жылғы " "
Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан _______________________ негізінде әрекет ететін____________________________ бір тараптан және бұдан әрі "Ислам банкі (Исламдық лизингтік компания)" деп аталатын "Ислам банкі (_________ исламдық лизингтік компаниясы)" акционерлік қоғамының атынан _____________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ екінші тараптан
және бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ____________________ атынан _____________ негізінде әрекет ететін _______________________________ бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар төмендегілер туралы осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
2) Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила по исламскому финансированию);
3) Протокол от ____________ 20___ года № _______ заседания уполномоченного органа финансового агентства.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Термины и определения
2. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Правил по исламскому финансированию;
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк исламской лизинговой компании, который согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального счета исламской лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга исламских лизинговых компаний;
4) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемые Получателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода, не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
5) финансирование предоставляемое исламским банком (исламской лизинговой компанией) (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией Получателю и/или предоставление исламским банком/исламской лизинговой компанией имущества (предмет лизинга) Получателю на условиях лизинга (аренды);
6) доход исламского банка (исламской лизинговой компании) – наценка на товар (часть арендного платежа), составляющая прибыль исламского банка (исламской лизинговой компании);
7) договор исламского лизинга (далее – лизинг) – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и Получателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет Получателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты жасасу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалар);
3) қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20__ жылғы "___" __________ № ____ хаттамасы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
2. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) өңірлік үйлестіруші – облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген исламдық лизингтік компанияның уәкілетті банкі және исламдық лизингтік компаниялардың исламдық лизинг шарттары бойынша субсидиялар сомасын аударуға және есептен шығаруға арналған исламдық лизингтік компанияның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
4) жоба – кіріс алуға бағытталған, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде Алушы жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы;
5) ислам банкі (Исламдық лизингтік компаниясы) беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкі Алушыға ұсынатын тауар төлемінің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу және (немесе) ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) алушыға лизинг (жалға беру) шарттарымен мүлікті (лизинг нысанасын) беруі;
6) ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) кірісі – ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) пайдасын құрайтын тауардың үстеме бағасы (жалгерлік төлемнің бір бөлігі);
7) исламдық лизинг шарты (бұдан әрі – лизинг) – Исламдық лизингтік компания мен Алушы арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша исламдық лизингтік компания Алушыға мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді;

8) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
9) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и Получателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит Получателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет Получателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды). К Договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и Получателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
10) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки Получателя, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых Получателем исламскому банку/исламской лизинговой компании, в качестве наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности Получателя.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Предмет Договора
3. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование наценки на товар (части арендного платежа) Получателя по финансированию, полученному в __________________ (наименование исламского банка (исламской лизинговой компании) на следующих условиях:
Договор финансирования/договор исламского лизинга
№ от "__" ____ 20___ года
Целевое назначение
Сумма финансирования/ лизинга на дату заключения настоящего Договора
Валюта финансирования
Размер дохода исламского банка/исламской лизинговой компании
Срок финансирования/лизинга
Особые условия
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Субсидирование производится за счет средств республиканского и местного бюджетов в соответствии с Правилами по исламскому финансированию.
5. После заключения настоящего Договора исламский банк (исламская лизинговая компания) обязуется не увеличивать размер дохода по финансированию Получателя на весь срок действия настоящего Договора в одностороннем порядке.
6. Исламский банк (исламская лизинговая компания) после заключения настоящего Договора предоставляет финансовому агентству следующие документы:

8) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
9) қаржыландыру шарты – Ислам банкі мен Алушы арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі Алушыға – тауарды сатып алушы немесе сатушыға коммерциялық кредит береді не Алушыға мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді. Қаржыландыру шартына, сондай-ақ бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен Алушы коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады;
10) субсидиялау – ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы және (немесе) жалдау төлемінің бөлігі ретінде Алушы ислам банкіне (ислам лизингтік компанияға) төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын Алушыны мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Шарттың мәні
3. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі ______________ (ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) атауы) алынған қаржыландыру бойынша Алушы тауарының үстеме бағасын (жалдау төлемінің бір бөлігін) субсидиялауды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
Қаржыландыру шарты/исламдық лизинг шарты
20____жылғы "____" ______
№___
Нысаналы мақсаты
Осы Шарт жасалған күнгі қаржыландыру/лизинг сомасы
Қаржыландыру валютасы
Ислам банкі/исламдық лизингтік компания кірісінің мөлшері
Қаржыландыру/лизинг мерзімі
Ерекше шарттар
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Субсидиялау Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларға сәйкес республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттері қаражатының есебінен жүргізіледі.
5. Осы Шарт жасалғаннан кейін ислам банкі (исламдық лизингтік компания) осы Шарттың барлық қолданылу мерзімінде Алушыны қаржыландыру бойынша кірістің мөлшерін біржақты тәртіппен ұлғайтпауға міндеттенеді.
6. Осы Шарт жасалғаннан кейін ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне мынадай құжаттарды:

1) договор финансирования (договор исламского лизинга) с приложением графика погашения, заключенный с Получателем (копия, заверенная подписью уполномоченного лица и печатью исламского банка (исламской лизинговой компании);
2) справка исламского банка (исламской лизинговой компании) о выдаче нового финансирования (лизинга), либо документ, подтверждающий факт получения Получателем нового финансирования (лизинга).
Глава 4. Условия предоставления субсидий
7. Субсидированию подлежит часть дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) в размере ______________, при этом часть дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) в размере ___________ оплачивает финансовое агентство, а остальную часть дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) в размере _______________ оплачивает Получатель по графику погашений к Договору субсидирования по исламскому финансированию, согласно приложению к настоящему Договору (далее – Приложение).
8. Субсидированию не подлежит доход, начисленный исламским банком (исламской лизинговой компанией), и не уплаченный Получателем по просроченной ссудной задолженности (задолженности по лизингу).
9. Отсчет срока субсидирования начинается с ______________________ г.
10. Все операции производятся в тенге.
11. Всю ответственность перед исламским банком (исламской лизинговой компанией) за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату финансирования (лизингу) и погашению части не субсидируемого дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) несет Получатель в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором финансирования (договором исламского лизинга). При этом такая ответственность, ни при каких условиях не может быть переложена на финансовое агентство.
Глава 5. Порядок субсидирования по Договору
12. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке (банке-платежном агенте), ежемесячно, авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика погашений к настоящему Договору. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно направляет соответствующее уведомление исламскому банку (исламской лизинговой компании).
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/лизинговой компании о факте проведения Получателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

1) Алушымен жасалған өтеу кестесі (уәкілетті адамның қолымен және ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) мөрімен расталған көшірмесі) қоса берілген қаржыландыру шартын (исламдық лизинг шартын);
2) жаңа қаржыландырудың (лизингтің) берілгені туралы ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) анықтамасын не Алушының жаңа қаржыландыруды (лизингті) алу фактісін растайтын құжатты береді.
4-тарау. Субсидияларды беру шарттары
7. Ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) ________ мөлшердегі кірісінің бір бөлігі субсидиялауға жатады, бұл ретте осы Шартқа қосымшаға сәйкес өтеу кестесі бойынша ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің ______ мөлшеріндегі бір бөлігін қаржы агенттігі төлейді, ал ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің ________ мөлшеріндегі қалған бөлігін Алушы төлейді.
8. Мерзімі өткен ссудалық берешек (лизинг бойынша берешек) бойынша ислам банкі (исламдық лизингтік компания) есептеген және Алушы төлемеген кіріс субсидияланбайды.
9. Субсидиялау мерзімі __________________ жылдан бастап саналады.
10. Барлық операциялар теңгемен жасалады.
11. Қаржыландыруды (лизингті) уақтылы және толық қайтару және ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтеу жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) алдындағы барлық жауапкершілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) сәйкес Алушыға жүктеледі. Бұл ретте мұндай жауапкершілікті қандай жағдайда болмасын қаржы агенттігіне жүктеуге болмайды.
5-тарау. Шарт бойынша субсидиялау тәртібі
12. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі осы Шартқа өтеу кестесін ескере отырып, банктегі (банк-төлем агентіндегі) ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады. Бұл ретте қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) бір уақытта тиісті хабарлама жібереді.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Алушының банктің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдай орын алған) жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен түскен жағдайда;

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Начало срока субсидирования: _________________ г.
14. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Субсидирование части дохода исламского банка (исламской лизинговой компаний) может осуществляться по валютному финансированию. При этом, суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
16. В случае возникновения положительной курсовой разницы, финансовое агентство осуществляет возврат разницы на счет финансового агентства с целью последующего перераспределения средств для субсидирования проектов предпринимателя, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на Получателя.
17. Получатель производит исламскому банку (исламской лизинговой компании) выплату в части:
не субсидируемой части дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) согласно графику погашения в соответствии с договором финансирования (договором исламского лизинга);
субсидируемой и несубсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 12 настоящего Договора.
18. В случае несвоевременного погашения Получателем платежа по финансированию, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору исламского лизинга) - 2 (два) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед исламским банком (исламской лизинговой компанией), исламский банк (исламская лизинговая компания) не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) до погашения задолженности Получателем, и уведомляет об этом финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим пунктом, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП).

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда кредит бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) жүргізу фактісі туралы банктің/лизингтік компанияның хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдер негізінде жүзеге асырады."
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____________ ж.
14. Осы Шартқа қол қойылғаннан кейін қаржы агенттігі субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті Өңірлік үйлестірушіден келіп түскен қаражат болған кезде төленеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің бір бөлігін субсидиялау валюталық қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте қаржы агенттігі субсидиялардың сомасын субсидиялар сомасы аударылған күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
16. Бағамдық оң айырма туындаған жағдайда, қаржы агенттігі кәсіпкердің жобаларын субсидиялау үшін қаражатты кейіннен қайта бөлу мақсатында айырманы қаржы агенттігінің шотына қайтаруды жүзеге асырады, ал бағамдық теріс айырма болғанда – өтеу Алушыға жүктеледі.
17. Алушы ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға):
ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігін қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) сәйкес өтеу кестесі бойынша;
осы Шарттың 12-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлейді.
18. Алушы қаржыландыру бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (исламдық лизинг шарты бойынша) қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) алдындағы міндеттемелерді орындамаған жағдайда Алушы берешекті өтегенге дейін ислам банкі (исламдық лизингтік компания) өз кірісінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін бұл туралы хабардар етеді. Осы тармақта көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді.

Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 6. Основания приостановления, прекращения и возобновления субсидирования
20. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства.
21. Финансовое агентство прекращает субсидирование получателя при установлении следующих фактов, предусмотренных пунктом 69 Правил по исламскому финансированию:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику, погашения платежей к договору финансирования;
5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;
6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8) неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тараптар осы Шарттың шеңберінде төлем жасалатын күн демалыс күніне немесе мереке күніне келген жағдайда, төлем аталған күннен кейінгі жұмыс күні жасалады деп келісті.
6-тарау. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау негіздері
20. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді қаржы агенттігінің уәкілетті органы қабылдайды.
21. Қаржы агенттігі Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың 69-тармағында көзделген мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушылардың салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту бойынша, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу немесе жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты бойынша кәсіпкерлердің жобалары бойынша).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

21-1. По проекту Получателя, одобренному по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", субсидирование прекращается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику погашения платежей к договору финансирования;
5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей к договору финансирования;
6) арест счетов Получателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Типовой договор дополнен пунктом 21-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.07.2020 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-2. По проекту Получателя, одобренному по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", субсидирование прекращается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/уполномоченного органа финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей, к договору финансирования;
5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;

21-1. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобасы бойынша субсидиялау мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе Қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету фактілері анықталған кезде тоқтатылады.
Ескерту. Үлгілік шарт 21-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.07.2020 № 54 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21-2. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;

6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнение обязательств Получателем по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").
Сноска. Типовой договор дополнен пунктом 21-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-3. По проектам Получателей в рамках Национального проекта, одобренным до 23 февраля 2023 года, субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевого использования нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучения Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/финансового агентства;
4) неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;
5) неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;
6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;

6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту жөніндегі немесе еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамау ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатылады.
Ескерту. Үлгілік шарт 21-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-3. 2023 жылғы 23 ақпанға дейін мақұлданған Ұлттық жоба шеңберінде Алушылардың жобалары бойынша субсидиялау мынадай фактілер анықталған кезде тоқтатыла тұрады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы лизингтік (жалдау) төлемдерін жасау жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан көп рет орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (шоттағы талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін ақша жеткілікті болған жағдайда, талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;

7) истребования предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8) неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").
22. По результатам заседания уполномоченного органа финансового агентства в случае:
1) согласования решения о возобновлении субсидирования Получателя:
финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет решение уполномоченного органа финансового агентства и направляет соответствующим письмом уведомление исламскому банку (исламской лизинговой компании);
производит все необходимые выплаты субсидий исламскому банку (исламской лизинговой компании), не оплаченных им за период приостановления;
2) принятия решения о прекращении субсидирования Получателя направляет уведомление об одностороннем расторжении настоящего Договора Получателю и исламскому банку (исламской лизинговой компании), в котором указывает дату расторжения настоящего Договора и причину расторжения.
23. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения финансирования Получателем по договору финансирования/договору исламского лизинга перед исламским банком/исламской лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения Получателем финансирования исламскому банку/исламской лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) расторжения настоящего Договора по инициативе Получателя.

7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатылады.
Ескерту. Үлгілік шарт 21-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қаржы агенттігі уәкілетті органы отырысының нәтижелері бойынша:
1) Алушыны субсидиялауды қайта бастау туралы шешімді келіскен жағдайда:
шешім қабылданған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) және Алушыға субсидиялау төлемдерінің қайта басталғаны туралы хабарлайды;
тоқтата тұрған кезден бастап төленуге жататын субсидиялардың барлық қажетті төлемдерін ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) төлейді;
2) шешім қабылданған кезден бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, Алушыға және ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) осы Шарттың біржақты бұзылатыны туралы хабарлама жібереді, онда қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне сәйкес осы Шарттың бұзылатын күнін және бұзу себебін көрсетеді.
23. Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың 111-тармағында көзделген мынадай:
1) Алушы ислам банкі (исламдық лизингтік компания алдындағы исламдық лизинг шарты бойынша) алдындағы қаржыландыру шарты бойынша қаржыландыруды мерзімінен бұрын толықтай өтеген жағдайда. Алушының ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) қаржыландыру (лизинг) бойынша ақшаны толықтай өтеген күні субсидиялауды тоқтату күні болып саналады;
2) қаржы агенттігі уәкілетті органының Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) Алушының бастамасы бойынша осы Шарт бұзылған жағдайларда Субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал осы Шарт хабарламада көрсетілген (қаржы агенттігі шешіміне сәйкес корсетіледі) күннен бастап бұзылған болып танылады.

Глава 7. Права и обязанности Сторон
24. Финансовое агентство своевременно пополняет счет в банке/банке-платежном агенте суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора.
25. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии, в случае неполучения средств Регионального координатора;
2) не подписывать настоящий Договор, в случае если условия договора финансирования и (или) настоящего Договора не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства и (или) условиям Правил по исламскому финансированию;
3) запрашивать у Получателя дополнительную информацию о целевом использовании средств (предмета лизинга);
4) запрашивать и получать от исламского банка (исламской лизинговой компании) документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора финансирования (договора исламского лизинга), участвующих в Национальном проекте;
5) с предварительным письменным уведомлением исламского банка (исламской лизинговой компании) и Получателя осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил по исламскому финансированию, мониторинг целевого использования средств (предмета лизинга), по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре финансирования (договоре исламского лизинга) между исламским банком (исламской лизинговой компанией) и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие согласно Правилам проведения мониторинга проектов в рамках Национального проекта, утвержденных уполномоченным органом по предпринимательству;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
7) рассматривать вопрос о прекращении субсидирования Получателя и приостановить субсидирование при установлении фактов, предусмотренных пунктом 69 Правил по исламскому финансированию;
8) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил по исламскому финансированию, в том числе в судебном порядке;
9) использовать информацию о Получателе, полученную в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию) без предварительного письменного согласия Получателя;

7-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
24. Қаржы агенттігі осы Шарттың талаптарымен субсидиялау үшін банктегі/банк-төлем агентіндегі шотты жеткілікті сомамен уақтылы толықтырады.
25. Қаржы агенттігі:
1) Өңірлік үйлестірушінің қаражатын алмаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) егер қаржыландыру шартының және (немесе) осы Шарттың талаптары қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне және (немесе) Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда осы Шартқа қол қоймауға;
3) Алушыдан қаражаттың (лизинг нысанының) мақсатты пайдаланылуы туралы қосымша ақпаратты сұратуға;
4) ислам банкінен (исламдық лизингтік компаниядан) Алушы туралы, сондай-ақ Ұлттық жобаға қатысатын қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) іске асырылуы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
5) ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) және Алушыға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Ұлттық жоба шеңберінде жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес ислам банкі (исламдық лизингтік компания) мен Алушының арасындағы қаржыландыру шартында (исламдық лизинг шартында) көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге кемінде жарты жылда 1 (бір) рет бара отырып, жобаның және (немесе) Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың (лизинг нысанасының) мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
7) Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы мәселені қарау және Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың 69-тармағында көзделген фактілер анықталған кезде субсидиялауды тоқтата тұруға;
"8) кредит қаражатын мақсатты пайдаланбау және (немесе) Алушы жобасының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде шаралар қабылдауға;
9) жарнама науқанын жүргізген кезде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастырған кезде осы Шартты орындау шеңберінде алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ оны Алушының алдын ала жазбаша келісуінсіз үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі тұлғаларға) беруге;

10) досрочно расторгнуть в одностороннем внесудебном порядке настоящий Договор, в случае принятия решения о прекращении субсидирования, при выявлении фактов, предусмотренных пунктом 23 настоящего Договора.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору финансирования (договору исламского лизинга);
2) предоставить финансовому агентству право проводить мониторинг целевого использования финансирования (лизинга), соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил по исламскому финансированию на территории реализации Проекта;
3) предоставлять по запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил по исламскому финансированию, договора финансирования (договора исламского лизинга) и настоящего Договора;
4) по первому требованию финансового агентства представить финансовому агентству заявление о предоставлении согласия Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан предоставлять финансовому агентству следующие сведения, являющиеся в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан налоговой тайной, которые будут использоваться финансовым агентством для мониторинга эффективности Правил по исламскому финансированию, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию):
доходы для определения финансовым агентством динамики роста доходов Получателя;
численность работников для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест Получателя;
сумма налоговых выплат для определения финансовым агентством динамики увеличения налоговых выплат в бюджет Получателем;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию) без предварительного письменного согласия Сторон.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Получатель вправе:
1) требовать от финансового агентства выплаты субсидий исламскому банку (исламской лизинговой компании) в части субсидируемой ставки вознаграждения;

10) осы Шарттың 23-тармағында көзделген фактілер анықталған кезде субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, осы Шартты біржақты соттан тыс тәртіппен мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алушы:
1) қаржыландыру шарты (исламдық лизинг шарты) бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) қаржы агенттігіне қаржыландырудың (лизингтің) мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкестігіне Жоба іске асырылатын аумақта мониторинг жүргізу құқығын беруге;
3) қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың, қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
4) қаржы агенттігінің алғашқы талабы бойынша қаржы агенттігіне жарнама науқанын жүргізген кезде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпарат орналастырған кезде Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың тиімділігін мониторингтеу үшін қаржы агенттігі пайдаланатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің Алушы кірістерінің өсу серпінін айқындауы үшін кірістер;
қаржы агенттігінің Алушының жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлер саны;
қаржы агенттігінің Алушының бюджетке төлейтін салық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындауы үшін салық төлемдерінің сомасы жөніндегі мәліметтерді қаржы агенттігіне беру үшін, сондай-ақ оны үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі тұлғаларға) беру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне келісім беру туралы өтінішті ұсынуға;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен оны іске асыру туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі адамдарға) бермеуге және жария етпеуге.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алушы:
1) қаржы агенттігінен сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бөлігінде ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) субсидиялар төлеуді талап етуге;

2) подать заявку на продление срока действия договора субсидирования в исламский банк (исламскую лизинговую компанию) не позднее 75 (семидесяти пяти) календарных дней до истечения срока действия Договора.
28. Исламский банк (исламская лизинговая компания) обязан:
1) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах по исламскому финансированию, уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
2) осуществлять списание с текущего счета финансового агентства в безакцептном порядке суммы субсидий по Проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом исламский банк (исламская лизинговая компания) не имеет права списывать суммы субсидий с иных счетов, не предназначенных для целей реализации настоящего договора.
В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по финансированию, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
3) в случае прекращения субсидирования дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) по финансированию Получателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателя, в течение 7 (семи) рабочих дней представить акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству. При этом исламский банк (исламская лизинговая компания) в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
4) предоставить финансовому агентству право проводить мониторинг платежной дисциплины субсидируемого финансирования Получателя;
5) предоставлять мониторинговые отчеты;
6) своевременно извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
7) не изменять сумму финансирования и (или) номинальную ставку дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) по финансированию (лизингу) в течение срока действия настоящего Договора в одностороннем порядке;

2) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 (жетпіс бес) күннен кешіктірмей ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзартуға өтінім беруге құқылы.
28. Ислам банкі (исламдық лизингтік компания):
1) осы Шарт Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларында көзделген мерзімдерде уақтылы жасалмаған жағдайда, кешіктіру себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етуге;
2) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының Жобасы бойынша қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын акцептсіз тәртіппен есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте ислам банкі (исламдық лизингтік компания) осы шартты іске асыру мақсаттарына арналмаған өзге шоттардан субсидиялар сомасын есептен шығаруға құқығы жоқ.
Алушы қаржыландыру бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
3) Алушыны қаржыландыру бойынша ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) кірісін субсидиялау тоқтатылған, Алушыны қаржыландыру бойынша өзіндік құнның сомасы (жалдау төлемінің сомасы) мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысулардың салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте ислам банкі (исламдық лизингтік компания) салыстырып-қарау актісінде субсидиялардың іс жүзінде есептен шығарылған сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аударудың сомалары мен күндерін көрсетеді.
Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын қаржыландырудың төлем тәртібіне мониторинг жүргізу құқығын беруге;
5) мониторингтік есептерді беруге;
6) қаржы агенттігін осы Шарт талаптарының орындалуына ықпал ете алатын барлық жағдаяттар туралы уақтылы хабарлауға;
7) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржыландыру сомасын және (немесе) қаржыландыру (лизинг) бойынша ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің номиналдық мөлшерлемесін біржақты тәртіпте өзгертпеуге;

8) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего финансирования, возместить Получателю ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи в текущем финансовом году, за исключением комиссий, сборов и (или) иных платежей, разрешенных в соответствии с Правилами по исламскому финансированию;
9) в случае частичного (полного) досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателем, уведомить финансовое агентство о факте частичного (полного) досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию в течение 2 (двух) рабочих дней.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателя, исламский банк (исламская лизинговая компания) при заключении дополнительного соглашения к договору финансирования (договору исламского лизинга), направляют финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору финансирования (договору исламского лизинга) с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей;
10) при положительном рассмотрении заявки Получателя, поступившей согласно подпункту 2) пункта 27 настоящего Договора по проекту, одобренному до 1 января 2018 года, со сроком субсидирования три года, ходатайствовать перед уполномоченным органом финансового агентства о продлении срока действия договора субсидирования не позднее шестидесяти календарных дней до истечения срока действия Договора.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Исламский банк (исламская лизинговая компания) вправе:
1) требовать от финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) по действующему финансированию установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи и прочие условия).
Глава 8. Срок действия Договора
30. Настоящий Договор вступает в силу с даты подписания его Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует по __________ 20___ г., а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
31. Настоящий Договор может быть расторгнут в одностороннем внесудебном порядке финансовым агентством/исламским банком/исламской лизинговой компанией в случаях и порядке, предусмотренных условиями Главы 6 настоящего Договора.

8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларға сәйкес рұқсат етілген комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) ағымдағы қаржы жылындағы өзге де төлемдерді өтеуге;
9) Алушы қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын (жалдау төлемінің сомасын) мерзімінен бұрын ішінара (толық) өтеген жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасының (жалдау төлемі сомасының) мерзімінен бұрын ішінара (толық) өтелу фактісі туралы хабардар етуге;
Сонымен бірге, Алушыны қаржыландыру бойынша өзіндік құн сомасын (жалдау төлемінің сомасы) мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда, ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) қосымша келісім жасаған кезде қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына жасалған тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, қаржыландыру шартына (исламдық лизинг шартына) қосымша келісімнің көшірмесін жібереді;
10) субсидиялау мерзімі үш жыл болатын, 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін мақұлданған жоба бойынша осы Шарттың 27-тармағының 2) тармақшасына сәйкес түскен Алушының өтінімін қарау кезінде оң баға берілген жағдайда, қаржы агенттігінің уәкілетті органына Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасауға міндетті.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Ислам банкі (исламдық лизингтік компания):
1) қаржы агенттігінен осы Шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) қолданыстағы қаржыландыру бойынша Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру талаптарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдар мен (немесе) басқа да төлемдерді және өзге де талаптарды) белгілеуге құқылы.
8-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
30. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуын ескере отырып, Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 20___ жылғы _____________ қоса алғанға дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
31. Осы Шартты қаржы агенттігі/ислам банкі/исламдық лизингтік компания осы Шарттың 6-тараудың талаптарында көзделген жағдайларда және тәртіппен, соттан тыс тәртіппен біржақты бұза алады.

Глава 9. Ответственность
32. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Обстоятельства непреодолимой силы
33. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия).
34. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
35. При отсутствии своевременного извещения, в сроки, предусмотренные пунктом 34 настоящего Договора, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
36. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период действия данных обстоятельств.
37. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 11. Разрешение споров
38. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
39. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.
Глава 12. Обмен корреспонденцией
40. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего Договора, будет представляться в письменной форме и рассматриваться в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении, за исключением корреспонденции, для рассмотрения которой предусмотрен особый порядок в соответствии с настоящим Договором.
41. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленной, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.

9-тарау. Жауапкершілік
32. Тараптарға осы Шарт бойынша осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісті түрде орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
10-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
33. Егер орындау еңсерілмейтiн күштің, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын жағдайлардың (зілзала құбылыстары, әскери іс-шаралар, форс-мажорлық жағдайлар) салдарынан мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
34. Еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған Тарап осындай жағдайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа сондай жағдай туралы уақтылы хабарлауға тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күш жағдайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, орын алу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
35. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда, осы Шарттың 34-тармағында көрсетілген мерзімде, Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
36. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы осы Шарттың орындалу мерзімін аталған жағдайлар әрекет ету кезеңіне ұзартуға әкеп соқтырады.
37. Егер осындай жағдайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
11-тарау. Дауларды шешу
38. Осы Шартты орындауға байланысты қандай да бір дау туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені күш-жігерін барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге салады.
39. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде сот тәртібімен шешіледі және реттеледі.
12-тарау. Хат-хабармен алмасу
40. Тараптар осы Шарттың шеңберінде бір-біріне жіберетін кез келген хат-хабар жазбаша нысанда беріледі және осы Шартқа сәйкес қарау үшін ерекше тәртіп көзделген хат-хабарларды қоспағанда, Тараптарға табыс етілгені туралы белгісі бар хат-хабарларды алған кезден бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаралады.
41. Хат-хабарлар тиісті түрде ресімделген (бланкте ұсынылған немесе мөрмен бекітілген (болған жағдайда), оларға басшы қол қойған және тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, хат-хабарлар тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолға табыс етілген болса, пошта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хат арқылы) немесе курьерлік байланыспен қатысушы Тараптың мекенжайына жеткізілген болса, олар тиісті түрде берілген немесе жіберілген болып саналады.

42. В ходе действия настоящего Договора ответственные лица Сторон могут осуществлять отправление корреспонденции, носящей информативный характер, посредством факсимильной связи и (или) электронной почты другой Стороне.
43. При этом Сторона-отправитель обязана подтвердить отправление корреспонденции другой Стороне. Подтверждение считается осуществленным надлежащим образом при отправке факсом путем приложения текста всей корреспонденции с отметкой принимающей стороны о приемке, либо наличия выписки факсимильного аппарата об успешном завершении отправки.
Глава 13. Конфиденциальность
44. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующем законодательстве Республики Казахстан.
45. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
46. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
47. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением вреда, понесенного другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
Глава 14. Заявления, гарантии и согласия
48. Получатель подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности.
49. Получатель подтверждает, что на момент заключения настоящего Договора отсутствуют основания, которые могут послужить причиной расторжения настоящего Договора, признания его недействительным.
Глава 15. Заключительные положения
50. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие финансовому агентству на:
1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны;

42. Осы Шарттың қолданылуы барысында Тараптардың жауапты тұлғалары ақпараттық сипаттағы хат-хабарларды басқа Тарапқа факсимильдік байланыс және (немесе) электрондық пошта арқылы жіберуді жүзеге асыра алады.
43. Бұл ретте жіберуші Тарап басқа Тарапқа хат-хабарлардың жіберілгенін растауға міндетті. Қабылдаушы Тараптың қабылдағаны туралы белгісі бар барлық хат-хабардың мәтінін қоса тіркей отырып, факспен жіберген кезде не факсимильді аппараттың жіберудің сәтті аяқталғаны туралы үзінді-көшірмесі болған кезде растау тиісті түрде жүзеге асырылған болып саналады.
13-тарау. Құпиялылық
44. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпия болып табылатынымен, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында алынған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жариялануға жатпайтынымен келіседі.
45. Осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруіне, оны жариялауына немесе басқа да жолмен жария етуіне болады.
46. Тараптар осы Шарттың бар екендігінің және оның талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдарына және жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге немесе беруге тыйым салынады.
47. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады, оған қоса осындай ақпаратты жария етудің салдарынан басқа Тарапқа келтірілген зиянды өтейді.
14-тарау. Өтініштер, кепілдіктер және келісімдер
48. Алушы осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
49. Алушы осы Шарт жасалған сәтте осы Шартты бұзуға, оны жарамсыз деп тануға себеп болуы мүмкін негіздердің болмағанын растайды.
15-тарау. Қорытынды ережелер
50. Осы Шартқа қол қоя отырып Алушы қаржы агенттігіне:
1) субсидиялануы жүзеге асырылатын осы Кредит жөніндегі шарттың шеңберінде қаржы агенттігі алған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны мүдделі үшінші тұлғаларға беруге;

2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется Проект, наименования и описания Проекта Получателя, а также отрасли.
51. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
52. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по ( ) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.
53. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 16. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовое агентство
акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
Исламский банк/
исламская лизинговая
компания
Получатель
____________________
место печати
(при наличии)
(электронная цифровая
подпись)
____________________
место печати
(при наличии)
(электронная цифровая
подпись)
__________________
место печати
(при наличии)
(электронная цифровая
подпись)
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ__________
БИК _____________
КБЕ _____________
АО "___________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ _______________
АО/ТОО "__________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН/ИИН__________
Приложение
к Договору субсидирования
по исламскому финансированию
Форма
График погашений к Договору субсидирования по исламскому финансированию
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма остатка суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа)
Сумма дохода исламского банка (исламской лизинговой компании), оплачиваемая финансовым агентством
Сумма дохода исламского банка (исламской лизинговой компании), оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного дохода исламского банка (исламской лизинговой компании)
Финансовое агентство
акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства
"Даму"
Исламский банк/исламская
лизинговая компания
Получатель
____________________
место печати
(при наличии)
(электронная цифровая
подпись)
____________________
место печати
(при наличии) (электронная
цифровая подпись)
__________________
место печати
(при наличии)
(электронная цифровая
подпись)
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ__________
БИК _____________
КБЕ _____________
АО "___________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ _______________
АО/ТОО "_________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
Приложение 4 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании __________, именуемое в дальнейшем "финансовое агентство",
с одной стороны, и ________________________, юридическое лицо, зарегистрированное и
осуществляющее свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "эмитент", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а
по отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий договор
субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на
2021 – 2025 годы (далее – Договор) в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года
№ 728 (далее – Национальный проект);
Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным
субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию
предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства
Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила субсидирования
ставки купонного вознаграждения); протоколом №___ от__ ________20__ года заседания
уполномоченного органа финансового агентства.
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, Жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы Жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саласын жариялауға келісім береді.
51. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
52. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде ( ) данадан әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде ( ) бірдей данада жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, орыс тіліндегі шарт мәтіні басшылыққа алынады.
53. Осы Шартта көзделмеген қалған барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
16-тарау. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Қаржы агенттігі
акционерлік қоғамы
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры"
ислам банкі / Исламдық
лизингтік компания
Алушы
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
(электрондық цифрлық
қолтаңба)
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда) (электрондық цифрлық
қолтаңба)
__________________
мөрдің орны
(болған жағдайда) (электрондық
цифрлық қолы)
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ___________
БСН______________
ЖСК KZ__________
БСК _____________
КБЕ _____________
АҚ "___________"
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ___________
БСН______________
ЖСК KZ__________
БСК _____________
КБЕ _____________
АҚ/ЖШС "__________"
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ____________
БСН / ЖСН __________
Исламдық қаржыландыру
жөніндегі субсидиялау
шартына қосымша
Нысан
Исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау Шартына өтеу кестесі
Идентификациялық код: (IBAN форматында бірегей 20 сандық код)
Өзіндік құнның сомасын (жалдау төлемінің сомасын) өтеу күні
Өзіндік құн сомасы (жалдау төлемі сомасының) қалдығының сомасы
Өзіндік құнның сомасын (жалдау төлемінің сомасын) өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтін ислам банктің (исламдық лизингтік компания) кірісінің сомасы
Алушы төлейтін ислам банктің (исламдық лизингтік компания) кірісінің сомасы
Ислам банктің (исламдық лизингтік компания ның) есептелген кірісі сомасының жиынтығы
Қаржы агенттігі
акционерлік қоғамы
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры"
ислам банкі / Ислам
лизингтік компания
Алушы
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
(электрондық цифрлық
қолтаңба)
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда) (электрондық цифрлық
қолтаңба)
__________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
(электрондық цифрлық
қолы)
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ___________
БСН______________
ЖСК KZ__________
БСК _____________
КБЕ _____________
АҚ "___________"
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ___________
БСН______________
ЖСК KZ__________
БСК _____________
КБЕ _____________
АҚ/ЖШС "__________"
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ___________
БСН / ЖСН ________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
4-қосымша
2021 - 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шарты
Ескерту. Үлгілік шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қ.
20 жылғы " "
Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан __________ негізінде әрекет ететін_______________________________________________ бір тараптан және бұдан әрі "эмитент" деп аталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға атынан_______________________ негізінде әрекет ететін ___________________________________________ екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар", ал жекелей "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылдың 31 желтоқсанындағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20___ жылғы № хаттамасына сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астана с точно обозначенными границами, определенная Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 161 "Об определении границ территории Международного финансового центра "Астана", в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
2) фондовая биржа МФЦА – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;
3) центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, осуществляющая депозитарную деятельность на основании лицензии, выданной уполномоченным органом МФЦА по регулированию финансовых услуг;
4) уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг – уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование рынка ценных бумаг;
5) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
6) "зеленая" облигация – долговой инструмент с фиксированным доходом, выпускаемый субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенный в официальный список фондовой биржи, и (или) выпущенный в соответствии с актами МФЦА и включенный в список фондовой биржи МФЦА для привлечения денежных средств в целях реализации "зелҰных" проектов;
7) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
9) облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также "зеленые" облигации, выпущенные субъектами предпринимательства в соответствии с актами МФЦА и включенные в список фондовой биржи МФЦА, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения;

1. Терминдер және анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағының шекараларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 161 Жарлығымен айқындалған, дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;
2) АХҚО қор биржасы – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
3) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, АХҚО-ның қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органы берген лицензия негізінде депозитарлық қызметті жүзеге асыратын жеке компания;
4) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган – бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган;
5) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған жобалар, олар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған;
6) "жасыл" облигация – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығаратын және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және "жасыл" жобаларды іске асыру мақсатында ақша қаражатын тарту үшін АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген, тіркелген кірісі бар борыштық құрал;
7) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
8) жоба –табыс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын кәсіпкерлік қызметтің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы;
9) купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар – эмитент шығарған және қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайтын, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми бағалы қағаздар тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар, АХҚО актілеріне сәйкес эмитент шығарған және қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар;

10) субсидирование части ставки купонного вознаграждения – форма государственной финансовой поддержки эмитентов, используемая для частичного возмещения расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
11) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему Уставом финансового агентства, Кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
12) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
13) листинг – включение ценных бумаг в категорию и (или) сектор официального списка ценных бумаг фондовой биржи и фондовой биржи МФЦА, для включения и нахождения в которых внутренними документами фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
14) представитель держателей облигаций – профессиональный участник рынка ценных бумаг, который не является аффилированным лицом эмитента данных облигаций, действующий в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
15) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
16) держатель облигаций – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по облигациям с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
17) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющая виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
18) ставка вознаграждения – выраженный в процентах размер вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций, подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;

10) купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау – эмитент купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды ұстаушыға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін қолданылатын эмитенттерге мемлекеттік қаржылай қолдау көрсету нысаны;
11) қаржы агенттігінің уәкілетті органы –Қаржы агенттігінің жарғысында, Қаржы агенттігінің кредиттік саясатында берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында бекітілген өкілеттіктер шегінде қызметін жүзеге асыратын, тұрақты түрде жұмыс істейтін алқалы орган;
12) қор биржасы – дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес проценті Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне тиесілі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған осы сауда-саттықтарды ұйымдастырушының сауда-саттық жүйелерін пайдалана отырып, сауда-саттықтарды тікелей өткізу жолымен оларды ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз ететін заңды тұлға;
13) листинг – бағалы қағаздарды қор биржасының және АХҚО қор биржасының ресми бағалы қағаздар тiзiмiнiң санатына және (немесе) секторына енгiзу, оларды қосу және оларда болу үшін қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленген;
14) облигация ұстаушылардың өкiлi – осы облигациялар эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу, бағалы қағаздардың қайталама нарығында облигациялар айналысы процесінде эмитентпен жасасқан шарт негізінде купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушы;
15) облигацияларды өтеу – эмитенттiң облигациялар шығару проспектiсiнде белгiленген тәртiппен купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын орналастырылған облигацияларды сыйақысы мен номиналды құнын төлеу жолымен (кейiннен сату мақсатынсыз) айналыстан алып қою бойынша іс-қимылы;
16) облигациялар ұстаушы – бағалы қағаз ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген, купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар бойынша құқықтары бар тұлға;
17) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;
18) сыйақы мөлшерлемесі – облигацияны орналастыру нәтижесінде эмитент алған ақшаны қолданғаны үшін облигация ұстаушыға жүйелі түрде төленуі тиіс, облигацияларды шығару проспектінде белгіленген, пайызбен көрсетілетін сыйақы мөлшері;

19) внешняя оценка (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации) – процедура оценки соответствия "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов "зеленых" облигаций Международной ассоциации рынков капитала и других признанных стандартов, согласно акту фондовой биржи МФЦА по выпуску "зеленых" облигаций, включая проверку соответствия "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных "зеленой" таксономией пороговых значений;
20) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации, с подготовкой соответствующего заключения;
21) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
22) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям, полученному в ______________ (наименование финансовой организации) на следующих условиях:
Договор
№ ________ от ______________ года
Целевое назначение
__________________________________
Сумма на дату заключения настоящего Договора
__________________________________
Валюта
__________________________________
Ставка вознаграждения
_________________________________
Сумма вознаграждения
__________________________________
Срок
__________________________________
3. Субсидирование производится за счет средств местного бюджета в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения.
4.Субсидированию не подлежит ставка вознаграждения по облигациям, выкупленным эмитентом.
5. Субсидированию подлежит часть ставки вознаграждения по облигациям в размере ________% , при этом часть вознаграждения в размере ______ возмещает финансовое агентство.
6. Начало срока субсидирования: ____________года.
7. Финансовое агентство выплачивает субсидии после подписания настоящего Договора и предоставления эмитентом:
1) зарегистрированного проспекта выпуска облигаций уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг;
2) уведомления фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА о включении облигаций эмитента в официальный список биржи (листинг);

19) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) – "жасыл" жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндердің сақталуы бөлігінде "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына сәйкестігін тексеруді қоса алғанда, "жасыл" облигациялардың Капитал нарықтары халықаралық қауымдастығының және АХҚО қор биржасының "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі актісіне сәйкес басқа да танылған стандарттардың "жасыл" облигациялар қағидаттарының негізгі элементтеріне сәйкестігін бағалау рәсімі;
20) сыртқы бағалау провайдері – тиісті қорытынды дайындай отырып, "жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын іске асырылуы көзделген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыратын ұйым;
21) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
22) эмитент – купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талабы бойынша қаржы агентігі ______________ (қаржы ұйымының атауы) алынған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
Шарт
______жылғы ____________ № _______
Нысаналы мақсаты
__________________________________
Осы Шартты жасасу күніндегі сомасы
__________________________________
Валютасы
__________________________________
Сыйақы мөлшерлемесі
Сыйақы сомасы
__________________________________
Мерзімі
__________________________________
__________________________________
3. Субсидиялау Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Эмитент сатып алған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесі субсидияланбайды.
5. Облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі ________% көлемінде субсидияланады, бұл ретте мөлшерлеменің бір бөлігін ______ көлемінде қаржы агенттігі өтейді.
6. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____________жыл.
7. Қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылғаннан және эмитент:
1) бағалы қағаздар нарығын реттеу жөніндегі уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымы проспектін;
2) қор биржасының/АХҚО қор биржасының эмитенттің облигацияларын биржаның (листинг) ресми тізіміне енгізу туралы хабарламасын;

3) уведомления о заключении между эмитентом и центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА договора на оказание услуг платежного агента;
4) выписки из системы учета центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА или отчета об итогах размещения облигаций.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Эмитент в соответствии со сводом внутренних правил Центрального депозитария перечисляет полную сумму купонного вознаграждения на счет в Центральном депозитарии в день фиксации реестра для выплаты вознаграждения, согласно графику погашения к Договору, по форме согласно приложению к настоящему Договору (далее – Приложение).
9. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления, информации и справки центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней путем перечисления средств на текущий счет эмитента в банке, при наличии бюджетных средств по субсидированию.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
3. Права и обязанности Сторон
11. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно направить на текущий счет эмитента средства, предусмотренные для субсидирования части ставки купонного вознаграждения, согласно пункта 9 настоящего Договора;
2) приостановить субсидирование при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
неисполнение эмитентом обязательств по оплате не субсидируемой части купонного вознаграждения.
3) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в части субсидирования ставки купонного вознаграждения;
4) принять меры по обеспечению возмещения эмитентом оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций и (или) несоответствия проекта эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в том числе в судебном порядке.

3) эмитент пен орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарий арасында төлем агенті қызметтерін көрсетуге шарт жасалғаны туралы хабарламаны;
4) орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің есепке алу жүйесінен облигацияларды орналастыру нәтижелері туралы үзінді көшірмені немесе есепті ұсынғаннан кейін субсидиялар төлейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Эмитент Орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес купондық сыйақының толық сомасын Орталық депозитарийдің шотына осы Шартқа қосымшаға (бұдан әрі – Қосымша) сәйкес нысан бойынша Шартқа өтеу кестесіне сәйкес сыйақыны төлеу тізілімін бекіту күні аударады.
9. Субсидиялауға көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің хабарламасы, ақпараты және анықтамасы негізінде субсидиялау бойынша бюджет қаражаты болған жағдайда 10 (он) жұмыс күні ішінде қаражатты эмитенттің банктегі ағымдағы шотына аудару жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тараптар осы Шарт шеңберінде төлем күні демалыс күніне немесе мейрам күніне түсетін болса, төлем содан кейінгі жұмыс күнінде жүргізіледі деп келісті.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
11. Қаржы агенттігі:
1) Осы Шарттың 9-тармағына сәйкес купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін көзделген қаражатты эмитенттің ағымдағы шотына уақытылы аударуға;
2) мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатан облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау;
жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкессіздігі;
эмитенттің облигациялар бойынша купондық сыйақының субсидияланбайтын бөлігін төлеу міндеттемесін орындамау фактілері анықталған жағдайда субсидиялауды тоқтатуға;
3) уәкілетті органға есеп беру мақсатында облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
4) облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау және (немесе) эмитент жобасының Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда, эмитенттің төленген сыйақы сомасын өтеуін, оның ішінде сот тәртібінде өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға міндетті.

Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии, в случае неполучения средств от регионального координатора;
2) проводить проверки эмитента на предмет целевого использования средств. Требовать от эмитента документы и сведения, подтверждающие целевое использование средств от размещения облигаций;
3) запрашивать и получать от центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА документы и информацию о эмитенте, а также о размещений облигаций, участвующих в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
4) с предварительным письменным уведомлением эмитента осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у эмитента необходимые сведения о результатах его деятельности в рамках реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств эмитента, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения эмитентом;
7) использовать информацию о эмитенте, полученную от эмитента в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с полученным письменным согласием эмитента;
8) досрочно расторгнуть в одностороннем внесудебном порядке настоящий Договор, в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 43 Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевое использование средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
несоответствие проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
неисполнение эмитентом обязательств по оплате купонного вознаграждения по облигациям;
арест денег на счетах эмитента (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету эмитента;

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қаржы агентігі:
1) өңірлік үйлестірушіден қаражатты алмаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) қаражатты мақсатты пайдалануы тұрғысында эмитентке тексерулер жүргізуге құқылы. Эмитенттен облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) орталық депозитарийден/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінен эмитент туралы, сондай-ақ Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысатын облигацияларды орналастыру туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
4) эмитентті алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігіне мониторингті, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуына жарты жылда кемінде1 (бір) рет мониторингті жүзеге асыруға;
5) есеп қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде эмитенттен қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
6) Тараптар үшін көзделген осы Шартта белгіленген эмитент міндеттемелерінің орындалу мерзімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және эмитенттің оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) осы Шартты жүзеге асыру шеңберінде эмитенттен алынған эмитент туралы ақпаратты жарнамалау науқанын өткізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты жариялау кезінде пайдалануға, сондай-ақ оны эмитенттен алынған жазбаша келісімімен үшінші тұлғаларға беруге;
8) Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары 43-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда осы Шартты мерзімінен бұрын бір жақты соттан тыс тәртіппен бұзуға;
9) мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау;
жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмеуі;
эмитенттің облигациялар бойынша купондық сыйақыны төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы;
эмитенттің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда, талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе эмитенттің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;

неисполнение обязательств эмитентом по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства;
не достижения эмитентом по "зеленым" облигациям пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемым "зеленым" облигациям, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого эмитентом заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Эмитент обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Договору;
2) своевременно перечислять полную сумму купонного вознаграждения на счет в центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА согласно графику погашения;
3) предоставить финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования средств от размещения облигаций, соответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана настоящая государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение тридцати рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить регионального координатора/финансовое агентство;

эмитенттің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және(немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе табыстың өсуіне қол жеткізу жөніндегі (өткізуден түсетін кіріс: өткізілген тауарлардың, жұмыстардың,негізгі қызметтен көрсетілетін қызметтердің құны) немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша міндеттемелерді орындамауы ;
жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң эмитент ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде, егер осы шекті өлшемшарттарда :
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлері;
3) қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестігі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделетін болса, эмитенттің "жасыл" облигациялар бойынша белгіленген "жасыл" облигациялар бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне қол жеткізбеу фактілерін анықтау негізінде субсидиялауды тоқтатуға құқылы.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Эмитент:
1) Шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) өтеу кестесіне сәйкес купондық сыйақының толық сомасын орталық депозитарийгеі/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне шотқа уақтылы аударуға;
3) қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуына, жобаны жүзеге асыру аумағында жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігінетексеру жүргізу құқығын беруге;
4) қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары мен осы Шартты талаптарын орындаумен байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға ашпауға және бермеуге;
6) осы мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінде айырмашылықтар болған жағдайда, осы Шарт жасасқан күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ қойғызып алуға және өңірлік үйлестірушіні/қаржы агенттігін хабардар етуге;

7) по решению суда обеспечить возврат суммы вознаграждения, оплаченной финансовым агентством, в том числе при установлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций и (или) несоответствия проекта условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
8) в отношении "зеленых" облигаций по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения эмитентом заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется эмитентом финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных эмитентом пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Эмитент вправе:
1) требовать от финансового агентства выплаты субсидий в части субсидируемой ставки купонного вознаграждения.
4. Срок действия Договора
15. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, и действует по _____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
16. Настоящий Договор расторгается в одностороннем порядке финансовым агентством в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 43 Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ответственность
17. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Обстоятельства непреодолимой силы
18. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и тому подобное).
19. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

7) қаржы агенттігі төлеген, оның ішінде облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау және (немесе) жобаның Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сай болмау фактілері анықталған кезде, сот шешімі бойынша сыйақы сомасын қайтаруды қамтамасыз етуге;
8) "жасыл" облигацияларға қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң эмитенттің жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не энергия аудиттер жүргізілуін қамтамасыз етуге , оның нәтижелері бойынша қорытындыны эмитент қаржы агенттігіне ұсынуға міндетті. Эмитенттің жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлерінің орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Эмитент:
1) купондық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігіне қаржы агенттігінен субсидия төлеуді талап етуге құқылы.
4. Шарттың қолданылу мерзімі
15. Осы шарт Тараптардың қолы қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 20___ жылғы _____________ дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – олар толығымен орындалғанға дейін қолданыста болады.
16. Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 43-тармағы 4) тармақшасында көзделген жағдайларда осы Шартты қаржы агенттігі біржақты тәртіпте бұзуға құқылы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жауапкершілік
17. Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттерді орындамағаны және (немесе) тиісті түрде орындамағаны үшін жауапты болады.
6. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
18. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін, яғни төтенше және алдын алу мүмкін емес жағдайлардың (апаттық жағдайлар, соғыс және т.б.) салдарынан болса, Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны не өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
19. Еңсерілмейтін, яғни төтенше және алдын алу мүмкін емес мән-жайлар туындаған жағдайда осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындау мүмкін емес болған Тарап алдын алу мүмкін емес мән-жайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапқа уақтылы хабарлайды. Бұл ретте форс-мажор мән-жайларының сипаты, кезеңі мен басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.

20. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
21. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
22. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
7. Разрешение споров
23. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
24. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Конфиденциальность
25. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
26. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.
27. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
28. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
29. Эмитент подписанием настоящего Договора предоставляет согласие финансовому агентству на размещение сведений о эмитенте в средствах массовой информации, а также на разглашение сведений (в том числе банковской тайны), полученных о эмитенте в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия эмитента.
9. Заключительные положения
30. Подписанием настоящего Договора эмитент предоставляет согласие финансовому агентству на:

20. Уақтылы хабарлау болмаған жағдайда, Тарап хабарламау немесе уақтылы хабарламау салдарынан келтірілген зиянды екінші Тарапқа өтейді.
21. Еңсерілмейтін, яғни төтенше және алдын алу мүмкін емес мән-жайлардың орын алуы осы Шартты орындау мерзімін олардың кезеңіне ұзартуға әкеп соқтырады.
22. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7. Дауларды шешу
23. Осы Шартты орындауға байланысты қандай да бір дау туындаған жағдайда, кез келген Тарап келіссөздер жолымен барлық дауларды реттеу үшін күш салады.
24. Егер туындаған дау келіссөздер жолымен шешілмесе, бұл дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешілуі және реттелуі тиіс.
8. Құпиялылық
25. Осымен Тараптар Осы Шарттың талаптарына қатысты ақпаратты, банк құпиясын, сондай-ақ осы Шартты жасасу мен орындау барысында алынған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылатынына және осы Шарт пен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жаптайтынына келісті.
26. Осы Шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда Тарапқа құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге, жариялауға немесе басқа да түрде ашуға мүмкін болады.
27. Тараптар осы Шарттың болуын және талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға ашуға немесе беруге тыйым салынады.
28. Егер Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты ашса немесе жарияласа, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілікті көтереді.
29. Эмитент осы Шартқа қол қоя отырып, қаржы агенттігіне эмитент туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға, сондай-ақ осы Шарт шеңберінде эмитент туралы алынған мәліметті (оның ішінде банктік құпияны) үшінші тұлғаларға эмитенттің алдын ала жазбаша келісімінсіз жариялауға келісім береді.
9. Қорытынды ережелер
30. Эмитент осы Шартқа қол қою арқылы қаржы агенттігіне:

1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора, по которому осуществляется субсидирование, в том числе коммерческой тайны;
2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования эмитента, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта эмитента, а также отрасли.
31. Эмитент заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) эмитент подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) эмитенту неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
32. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
33. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по ( ) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.
34. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовое агентство
Акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства
"Даму"
______________________
место печати
(при наличии)
Эмитент
____________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город ________________
улица________________
телефон______________
БИН_________________
ИИК KZ _____________
БИК_________________
КБЕ_________________
АО "____________"
Республика Казахстан
город _______________
улица _______________
телефон______________
БИН ________________
Приложение
к Договору субсидирования
ставки купонного вознаграждения
Форма
График погашений к Договору субсидирования
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения вознаграждения
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Эмитентом
Итого сумма начисленного вознаграждения
Сумма вознаграждения, возмещаемая финансовым агентством:
______________________________________________________
______________________________________________________
Финансовое агентство
Акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства
"Даму"
____________________
место печати
(при наличии)
Эмитент
__________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ __________
БИК______________
КБЕ______________
АО "___________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН _______________
Приложение 5 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице _____________________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны, Акционерное общество/
товарищество ограниченной ответственности "_____________________________________"
банк/лизинговая компания в лице ________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Банк", с другой стороны,
и __________________________________________________________________________
(полное наименование предпринимателя/лизингополучателя),
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемое (-ый) в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны, далее совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности как указано выше или "Сторона",
заключили настоящий типовой Договор гарантирования по кредитам/финансовому лизингу
в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Договор) в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства
Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года №1060 (далее – Правила гарантирования);
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм).

1) қаржы агенттігінің субсидиялау жүзеге асырылатын осы Шарт шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде коммерциялық құпияны мүдделі үшінші тұлғаларға беруіне;
2) қаржы агенттігінің эмитенттің атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, эмитент жобасының, сондай-ақ саланың атауы мен сипаттамасын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауына келісімін береді.
31. Эмитент қаржы агенттігіне төмендегіні:
1) осы Шартта берілген мәлімдемелер мен кепілдердің шын және ақиқатқа сәйкес екенін растайды;
2) Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті еместігіне;
3) эмитентке оның бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және міндеттерін орындау мүмкіндігіне кері әсерін тигізе алатын ешқандай жағдай мәлім еместігін мәлімдейді және оған кепілдік береді.
32. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделмеген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша түрде жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдерді қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып табылады.
33. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілінде әрқайсысы тең заңды күшке ие ( ) бірдей данада: Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілінде ( ) данадан жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, орыс тіліндегі шарт мәтіні басшылыққа алынады.
34. Осы Шартта қарастырылмаған барлық өзге жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
10. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолы
Қаржы агенттігі
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
______________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Эмитент
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________________ қаласы
________________ көшесі
телефон: ______________
БСН_________________
ЖСК KZ _____________
БСК_________________
КБЕ_________________
"____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
_______________ қаласы
_______________ көшесі
телефон: ____________
БСН
Купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
шартына қосымша
Нысан
Субсидиялау шартына өтеу кестесі Сәйкестендіру коды (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Сыйақыны өтеу күні
Эмитент төлейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақының жиынтық сомасы
Қаржы агенттігі өтейтін сыйақы сомасы:
__________________________________________________
__________________________________________________
Қаржы агенттігі
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
____________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Эмитент
__________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________________ қаласы
________________ көшесі
телефон: ______________
БСН_________________
ЖСК KZ _____________
БСК_________________
КБЕ_________________
"____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон: _________
БСН _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
5-қосымша
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер берудің үлгілік шарты
Ескерту. Үлгілік шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________ қаласы
20 жылғы " "
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан _______________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан,
бұдан әрі "Банк" деп аталатын банк/лизингтік компания "____________" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі атынан _________________________________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ екінші тараптан,
бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын____________________________ (кәсіпкердің/лизинг алушының толық атауы) атынан _____________________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар :
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөннідегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер беру қағидаларына (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер берудің үлгілік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Термины и определения
1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами гарантирования и Механизмом.
2. Предмет Договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед банком за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части основного долга без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков банка, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по кредитному договору, заключенному между банком и Заемщиком, а также капитализированных к основному долгу сумм вознаграждения и иных платежей:
1) наименование и номер кредитного договора: __________________;
2) дата заключения кредитного договора: _______________________;
3) сумма кредита: ___________________________________________;
4) ставка вознаграждения по кредиту: __________________________;
5) срок кредита: ____________________________________________;
6) целевое назначение кредита: _______________________________;
7) наименование проекта_____________________________________;
8) общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) по проекту Заемщика________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями кредитного договора.
3. Ответственность Гаранта перед банком по настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере _________________ (___________________________) тенге ______ тиын, что составляет _____ % от суммы основного долга.
4. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
5. При погашении/частичном погашении основного долга по невозобновляемому/возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на размер участия как соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении. По возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения основного долга, произведенного после истечения периода доступности, указанного в кредитном договоре.

1. Терминдер және анықтамалар
1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Кепілдік беру қағидаларында және Тетікте айқындалған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер Қарыз алушының есептелген сыйақының, комиссиялардың, тұрақсыздық айыбының, өсімпұлдың, айыппұл санкцияларының, борышты өндіріп алу бойынша сот шығасыларының, Қарыз алушының банк пен Қарыз алушының арасында жасалған кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған банктің басқа да шығындары сомасын есепке алмай, негізгі борыштың бір бөлігін, сондай-ақ негізгі борышқа капиталдандырылған сыйақы сомаларын және өзге де төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді орындауы үшін банк алдында жауап беруге міндеттенеді:
1) кредит шартының атауы мен нөмірі: __________________________;
2) кредит шартын жасау күні: __________________________________;
3) кредит сомасы: ____________________________________________;
4) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі: _______________________;
5) кредит мерзімі: ____________________________________________;
6) кредиттің нысаналы мақсаты: ________________________________;
7) жобаның атауы: ____________________________________________;
8) Қарыз алушының жобасы бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) ________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер кредит шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кепілгердің осы Шарт бойынша банк алдындағы жауапкершілігі _________________ (_____________________________) теңге ______ тиын мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектелген, бұл негізгі борыш сомасының _______ %-ын құрайды.
4. Кепілгердің Кепілдік бойынша міндеттемесінің мөлшері Кепілгер орындаған талап сомасына азайтылады.
5. Кредит желісінің жаңартылмайтын/жаңартылатын лимиті бойынша негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде кепілдік сомасы кепілдік сомасының негізгі борыш сомасына пайыздық мәндегі қатынасы ретінде қатысу мөлшеріне көбейтілген негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады. Кредит желісінің жаңартылатын лимиті бойынша кепілдік сомасы кредит шартында көрсетілген қолжетімділік кезеңі өткеннен кейін жасалған негізгі борышты өтеу сомасына пропорционалды азайтылады.

11. Имущество, принятое по кредитному договору в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора.
12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта, в том числе в период срока действия настоящего Договора:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
3. Права и обязанности Сторон
13. Гарант обязан в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования банка произвести платеж по гарантии банку на условиях настоящего Договора.
14. Гарант вправе:
1) требовать от банка и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от банка полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием кредита Заемщиком и мониторинга исполнения банком и Заемщиком настоящего Договора и (или) кредитного договора, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта в банк, с соблюдением требований по сохранению банковской, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта Заемщика, профинансированного по кредитному договору, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования банка к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии, в пределах суммы гарантии, предоставленного в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование), в случаях если:
такое требование не корректно предъявлено банком либо не соответствует требованиям и/или условиям настоящего Договора и/или законодательства Республики Казахстан, до устранения банком выявленных нарушений в предъявленном требовании;
Гарантом выявлены обстоятельства, указанные в Разделе 5 настоящего Договора;

11. Кредит шарты бойынша қамсыздандыру ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шарты қолданылатын мерзім ішінде Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамсыздандыру ретінде (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда) қолданылмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес Банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кепілгердің, оның ішінде осы Шарттың қолданылу мерзімі кезеңінде, мынадай талаптарын сақтау кепілдік жарамдылығының міндетті талабы болып табылады:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес толықтырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Кепілгер банк талабын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Шарт талаптарымен банкке кепілдік бойынша төлемдер жүргізуге міндетті.
14. Кепілгер:
1) Банк пен Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Банктен Қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына бақылау және банк пен Қарыз алушының осы Шартты және (немесе) кредит шартын орындауына мониторинг жүргізу үшін қажетті толық әрі дұрыс ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты, оның ішінде Кепілгер өкілдерінің банктік, коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны сақтау бойынша талаптарын сақтай отырып, банкке баруы арқылы алуға;
3) жобаны іске асыру барысын тексеру мақсатында кредит шарты бойынша қаржыландырылған Қарыз алушының жобасын іске асыру орнына баруға;
4) Банктің Кепілгерге осы Шарт талаптарына сәйкес ұсынылған кепілдік сомасы шегінде, егер:
бұл талапты банк дұрыс қоймаса не қойылған талаптарда анықталған бұзушылықтарды банк қалпына келтіргенге дейін талаптарға және/немесе осы Шартқа және немесе Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес келмеген:
Кепілгер осы Шарттың 5-бөлімінде көрсетілген жағдайларды анықтаған жағдайларда кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы талабын орындаудан бас тартуға (бұдан әрі – талап):

5) выдвигать против требований банка возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений банку;
6) требовать от Заемщика и банка в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора;
7) требовать от банка (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования банка к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;
8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов Заемщика, открытых в банке, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов Заемщика являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Гарантом. Настоящее является согласием Заемщика на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банке;
10) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора. При этом Гарант при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного не по целевому назначению. В случае полного нецелевого использования кредита Гарант аннулирует гарантию.
15. Заемщик обязан:
1) использовать кредит в соответствии с его целевым назначением, установленным в кредитном договоре, с представлением банку подтверждающих документов;
2) по первому требованию банка и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования кредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых банку и (или) Гаранту;

5) банк талаптарына қарсы тіпті Қарыз алушы борышын мойындаған және (немесе) Қарыз алушы банкке қарсылық білдіруден бас тартқан жағдайда да Қарыз алушы ұсынуы мүмкін талаптар қоюға;
6) Қарыз алушы мен банктен Кепілгердің сұранысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қарыз алушының кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындауы, оның ішінде жасалған кредит шарты талаптарының жол берілген бұзышылықтары туралы ақпаратты ұсынуын талап етуге;
7) банктен банктің Қарыз алушыға талап қою құқығын куәландыратын құжаттар мен ақпараттарды ұсынуын және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруін талап етуге (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда);
8) Қарыз алушыдан Кепілгерге кепілдік бойынша төленген соманы толық көлемде өтеуін және Қарыз алушы үшін жауапкершілігіне байланысты келтірілген өзге де шығындарды өтеуін талап етуге (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда);
9) Қарыз алушының кез келген шоттарынан осы Шарт бойынша туындайтын берешек сомасын Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен акцептсіз тәртіппен өндіріп алуға (есептен шығаруға) не Қарыз алушының банкте ашылған банктік шоттарынан ақшаны банк шоттарын тікелей дебеттеу арқылы есептен шығаруға құқылы; Қарыз алушының банктік шоттарын тікелей дебеттеуге үшін осы Шарт көшірмесі және Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Бұл Қарыз алушының банкте ашылған шоттарын тікелей дебеттеу арқылы төлемдерді жүзеге асыруға келісуі болып табылады;
10) осы Шарт талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау деректерін анықтаған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға құқылы. Бұл ретте Кепілгер кредитті мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған жағдайда кепілдік сомасын мақсатты пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды. Кредитті толықтай мақсатты пайдаланбаған жағдайда Кепілгер кепілдіктің күшін жояды.
15. Қарыз алушы:
1) банкке растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредитті кредит шартында белгіленген мақсатына сай пайдалануға;
2) Банктің және (немесе) Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне кредиттің мақсатты пайдаланылуына, оның қамтамасыз етілуіне және Қарыз алушының қаржылық-шаруашылық қызметіне өндірістік (сауда) объектілерді тікелей қарап шығу және (немесе) банкке және (немесе) Кепілгерге қажетті талаптармен (мерзім, көлем) қаржылық-шаруашылық қызмет туралы құжаттар мен ақпараттарды ұсыну арқылы тексеру жүргізу мүмкіндігін беруге;

3) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий кредитного договора, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях кредитного договора, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы основного долга и (или) вознаграждения за пользование кредитом, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение Заемщиком своих обязательств по кредитному договору;
4) в случае предъявления банком требований об исполнении обязательств по кредитному договору, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности Заемщика перед Гарантом с даты перечисления Гарантом банку суммы по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег Гаранту на сумму, выплаченную банку по гарантии, по ставке, указанной в кредитном договоре, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомить банк и Гаранта;
8) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого по Кредитному договору движимого и недвижимого имущества;
9) отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;
10) соблюдать следующие требования Гаранта:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
__________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются индивидуально по каждому проекту в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
16. Заемщик обязан для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия Гаранту на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:

3) кредит шартының талаптарын бұзған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге кредит шартының жол берілген барлық бұзушылықтары туралы, оның ішінде кредитті пайдаланғаны үшін негізгі борыштың және (немесе) сыйақының сомасын төлеу (қайтару) мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ Қарыз алушының кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауына әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық жағдайлар туралы жазбаша хабарлауға;
4) банк кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау туралы талап қойған жағдайда өз міндеттемелерінің тиісінше орындалуына орын алған жағдайдағы барлық ақылға қонымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда Кепілгерге Кепілгер кепілдік бойынша жүргізген төлемдердің сомасын толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы болған кезде) Кепілгер банкке кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап, Қарыз алушы кредит шартында көрсетілген мөлшерлеме бойынша банкке кепілдік бойынша төлеген соманы Кепілгерге нақты қайтарған күнге дейін Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегінің сомасына есептелген сыйақыны төлеуге, сондай-ақ Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты Кепілгерге келтірілген өзге де шығындарды Кепілгер талаптарында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде өтеуге міндетті. Кепілгердің осы Шартта көрсетілген банктік шотқа ақша аударған күні Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтару күні болып саналады.
6) Кепілгерден кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау, оның ішінде жасалған кредит шартының талаптарын жол берілген бұзушылықтар туралы ақпаратты ұсынудың жазбаша сұрау салуын алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан орны өзгерген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде банк пен Кепілгерге жазбаша хабарлауға;
8) Кепілгердің шешімі бойынша кредит шарты бойынша сатып алынатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
9) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгер алдында өзінің барлық мүлікпен жауап беруге;
10) Кепілгердің мынадай талаптарын орындауға:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
___________________________________________________ міндетті.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес әрбір жобаға жеке толықтырылады.
16. Қарыз алушы Кепілгерге Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсаты үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын келесі мәліметтерді алуына келісімге өтініш беруге міндетті:

1) доходы для определения Гарантом динамики роста доходов Заемщика;
2) численность работников для определения Гарантом роста среднегодовой численности рабочих мест Заемщика;
3) сумма налоговых выплат для определения Гарантом динамики увеличения налоговых выплат в бюджет Заемщиком.
17. Банк обязан:
1) при изменении условий кредитного договора (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в кредитный договор, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в кредитный договор изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, банк обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения, указанных в части второй настоящего подпункта Договора изменений в кредитный договор без предварительного письменного согласия Гаранта, банк несет ответственность в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора;
2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты исполнения Заемщиком в полном объеме обязательств перед банком письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по кредитному договору в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) после исполнении Гарантом обязательств по гарантии, вся сумма, полученная банком от Гаранта, в течение 10 (десяти) рабочих дней направить на погашение основного долга по кредитному договору;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 32 настоящего Договора в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования банка к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы банка передаются Гаранту в оригиналах, а в случае невозможности сделать это - в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от банка Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;

1) Кепілгердің Қарыз алушы кірісінің өсу серпінін айқындауы үшін кірістер;
2) Кепілгердің Қарыз алушының орташа жылдық жұмыс орындары санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлердің саны;
3) Кепілгердің Қарыз алушының бюджетке салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындауы үшін салықтық төлемдер сомасы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Банк:
1) кредит шартының талаптары өзгерген кезде (Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін басқа да жағымсыз салдарға алып келмейтін) ол туралы тез арада, бірақ кез келген жағдайда кредит шартына өзгерістер енгізген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге жазбаша хабарлауға міндетті,
Кредит шартына Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де жағымсыз салдарға алып келетін өзгерістер енгізген кезде банк Кепілгерден осы өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісім алуға міндетті.
Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Шарттың осы тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген кредиттік шартқа өзгерістер енгізілген жағдайда, банк осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес жауапты болады;
2) Кепілгерден кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау, оның ішінде жасалған кредит шарты талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты ұсыну туралы жазбаша сұрау салу алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3) Қарыз алушы банк алдындағы міндеттемелерді толық көлемде орындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Кепілгерді Қарыз алушының кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындауы туралы жазбаша ақпараттандыруға (оның ішінде міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындаған жағдайда да);
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін банк Кепілгерден алған барлық сома 10 (он) жұмыс күні ішінде кредит шарты бойынша негізгі борышты өтеуге жіберуге;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда осы Шарттың 32-тармағын орындағаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Кепілгерге банктің Қарыз алушыға талап қою құқығын куәландыратын ақпараттар мен құжаттарды беруге және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруге міндетті. Банк құжаттары Кепілгерге түпнұсқамен, мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда - нотариаттық куәландырылған көшірмелер түрінде беріледі. Құжаттарды банктен Кепілгерге беру құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасай отырып жүзеге асырылады.

22. Суммы, полученные в результате предпринятых банком мер по взысканию задолженности Заемщика до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью, установленной условием кредитного договора и требованием действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан, за исключением сумм, полученных от реализации залогового обеспечения/предмета лизинга, которые банк обязан направить на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью согласно пункту 32 настоящего Договора.
23. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, Гарант проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора.
24. В случае если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик исполнил полностью или частично обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору либо если банком были взысканы суммы основанного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности согласно пункту 21 Договора, сумма гарантии уменьшается соразмерно исполненному обязательству по оплате основного долга/сумме направленной на погашение основного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности.
В случае, если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, банк вправе предъявить требование к Гаранту.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В требовании указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты кредитного договора;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета банка, на который подлежат зачислению деньги.
26. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед банком с указанием перечня залогового имущества и/или предмета лизинга по проекту Заемщика в рамках кредитного договора на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 20 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;

22. Банк осы Шарттың 32-тармағына сәйкес кезектілікке сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберуге міндетті болатын кепілдік қамтамасыз етуді/лизинг нысанасын сатудан алынған соманы қоспағанда, Кепілгер талапты орындағанға дейін банк қабылдаған Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралардың нәтижесінде алынған сомалар кредит шартының талаптарында белгіленген кезектілікке және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банк заңнамасының талаптарына сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жұмсалады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Егер Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған болса, Кепілгер осы Шарт талаптарының сақталуы тұрғысынан мониторинг жүргізеді.
24. Егер Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін толық немесе ішінара орындаған жағдайда не банк Кепілдік шартының 21-тармағына сәйкес берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде негізгі борыш сомасын өндіріп алса, кепілдік сомасы негізгі борышты төлеу бойынша орындалған міндеттемеге/берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде негізгі борышты өтеуге бағытталған сомаға мөлшерлес азайтылады.
Егер Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап 120 (жүз жиырма) күнтізбелік күн ішінде Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін орындамаған/тиісінше түрде орындамаған болса, банк Кепілгерге талап қоюға құқылы.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Талапта:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) кредит шартының деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) кепілдік бойынша Кепілгердің төлейтін сомасының есебі;
5) ақша аударылуы тиіс банк шотының деректемелері көрсетіледі.
26. Талапқа:
1) Шарттың 20-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама жіберу күніндегі және Кепілгерге талап ұсыну күніндегі кредит шарты шеңберінде Қарыз алушы жобасы бойынша кепіл мүлкінің және/немесе лизинг нысанасының тізбесін көрсете отырып, Қарыз алушының банк алдында берешегінің болуы туралы анықтама;

2) выписка с банковского счета Заемщика за период с даты выдачи кредита до даты выставления требования Гаранту;
3) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком кредитных средств;
4) копия требования (претензии) банка о нарушении обязательств Заемщиком по кредитному договору, направленного Заемщику;
5) копия ответа Заемщика на требование (претензию) банка (при наличии);
6) информация о предпринятых банком мерах по взысканию задолженности по кредитному договору и, в случае взыскания задолженности о суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов;
7) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
8) копии исполнительных листов (при наличии);
9) копии дополнительных соглашений к кредитному договору (при наличии);
10) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед банком и принятые банком меры по взысканию задолженности (при наличии).
11) кредитный отчет товарищества с ограниченной ответственностью "Первое кредитное бюро" (по запросу Гаранта).
27. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в пункте 3 настоящего Договора.
28. Требование направляется банком Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
29. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени города Астана. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени города Астана, считается предъявленным на следующий рабочий день.
30. После получения требования банка, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении банком требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданном почтовым учреждением.

2) кредит берілген күннен бастап Кепілгерге талап қою күніне дейінгі кезең үшін Қарыз алушының банк шотынан үзінді көшірме;
3) Қарыз алушының кредит қаражатын алғандығын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) банктің Қарыз алушыға жіберілген Қарыз алушының кредит шарты бойынша міндеттемелерін бұзуы туралы талабының (шағымының) көшірмесі;
5) Қарыз алушының банк талабына (шағымына) жауабының көшірмесі (болған жағдайда);
6) растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредит шарты бойынша берешекті өндіріп алу бойынша банк алдын ала қабылдаған шаралар және берешекті өндіріп алған жағдайда, қабылданған шаралар нәтижесінде түскен сомалар туралы ақпарат;
7) соттың берешекті өндіріп алу туралы шешімінің көшірмесі (болған жағдайда);
8) атқарушы парақтардың көшірмелері (болған жағдайда);
9) кредит шартының қосымша келісімдерінің көшірмелері (болған жағдайда);
10) Қарыз алушының банк алдындағы берешегін растайтын өзге де құжаттарының көшірмелері және берешекті өтеу бойынша банк қабылдаған шаралар (болған жағдайда);
11) "Бірінші кредиттік бюро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кредиттік есебі (Кепілгердің сұрау салуы бойынша).
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27. Талапта көрсетілген сома осы Шарт талаптарына сәйкес келуі тиіс, бірақ кез келген жағдайда осы Шарттың 3-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аспайды.
28. Талапты банк Кепілгерге тапсырыс хат жіберу немесе осы Шартта көрсетілген мекенжайға қолма-қол беру арқылы ұсынады.
29. Талап Кепілгерге Астана қаласының уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Астана қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған болып есептеледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Банктен талапты алғаннан кейін, бірақ кез келген жағдайда оны қанағаттандырғанға дейін Кепілгер Қарыз алушыға банктің талап қойғандығы туралы Қарыз алушының осы Шартта көрсетілген мекенжайына тапсырыс хат жіберу немесе Қарыз алушының қолын қоя отырып, қолма-қол тапсыру арқылы жазбаша нысанда хабарлайды. Хабарламаны тапсырыс хатпен жіберген кезде хабарлама пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні алынды деп саналады.

5. Срок действия гарантии
34. Гарантия предоставляется сроком по "____" ___________ года включительно.
35. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по кредитному договору, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения, обеспеченного гарантией обязательства банк отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) в случае представления банком Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и это доказано в установленном гражданском законодательстве Республики Казахстан порядке;
6) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) банком обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
7) при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита;
8) по иным основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами гарантирования/Механизмом и (или) настоящим Договором.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ответственность Сторон
36. В случае несвоевременной оплаты Гарантом банку суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает банку неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В случае несвоевременного возврата банком Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно возвращенной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно возвращенной суммы.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Кепілдікың жарамдылық мерзімі
34. Кепілдік "___" _______ жылға дейінгі мерзімді қоса алғанда беріледі.
35. Кепілдіктің қолданылуы мынадай мән-жайлардың кез келгені орын алған кезде:
1) кепілдікпен қамсыздандырылған кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасы толық өтелсе;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі аяқталған соң ;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісім бермеген болса, кепілдікпен қамсыздандырылған кредит шарты бойынша борыш басқа тұлғаға аударылса;
4) егер кепілдікпен қамсыздандырылған міндеттемені орындау мерзімі келген кезде банк Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісті орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну Қарыз алушы тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және бұл Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларды қоспағанда, Кепілгерге банк Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда;
6) Қарыз алушы және (немесе) банк осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
7) кредитті толығымен мақсатты пайдаланбау фактісі анықталған кезде;
8) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Кепілдік беру қағидаларында/Тетікте және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздемелер бойынша тоқтатылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тараптардың жауапкершілігі
36. Кепілгер банкке талапта көрсетілген соманы уақытылы төлемеген жағдайда, Кепілгер банкке мерзімі өткен әрбір күн үшін уақытылы төленбеген сомадан 0,01 % мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-ынан артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Банк Кепілгерге осы Шарт талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда, банк Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы қайтарылмаған сомадан 0,01 % мөлшерінде, бірақ уақтылы қайтарылмаған соманың 5 %-ынан артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

38. В случае нарушения банком обязательств, установленных подпунктом 5) и 6) пункта 17, пункта 32, пунктов 21 и 33 настоящего Договора, с даты нарушения банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 10) пункта 15 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-1. В случае нарушения банком обязательств, установленных пунктами 9, 10, 11 и подпунктом 1) пункта 17 настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 100 (ста) МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Типовой договор дополнен пунктом 39-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использованием Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
41. Банк несет полную ответственность за надлежащее оформление кредитного договора, а также за соответствие условий предоставления кредита условиям, отраженным в решении уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны банка данного обязательства Гарант вправе применить меры ответственности включая аннулирование гарантии.
7. Заключительные положения
42. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон (при наличии).

38. Банк осы Шарттың 17-тармағының 5) және 6) тармақшаларында, 32-тармақта, 21 және 33-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, бұзылған күнінен бастап банк Кепілгерге кешіктірілген әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бұдан әрі – АЕК), бірақ 100 (жүз) АЕК-тен артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Қарыз алушы осы Шарттың 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және 15-тармағының 10) тармақшасында белгіленген талаптарды анықтаған күннен бастап Қарыз алушы Кепілгерге кешіктірілген әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір еселенген АЕК мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-1. Банк осы Шарттың 9, 10, 11-тармақтарында және 17-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда банк Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 100 (жүз) АЕК мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
Ескерту. 39-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы құқықтарын кінәлі Тарап бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талаптың жіберілуі – Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы болып есептеледі. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарт талаптарын тиісті түрде орындаудан босатпайды.
41. Банк кредит шартын тиісінше ресімдеуге, сондай-ақ кредит беру талаптарының Кепілгердің уәкілетті органының шешімінде көрсетілген талаптарға сәйкес келуіне толықтай жауапкершілік көтереді. Банк тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайларын анықталған жағдайда, Кепілгер кепілдіктің күшін жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қабылдауға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
42. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Тараптардың мөрлерінің бедерімен (болған жағдайда) куәландырылады.

43. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
44. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. Стороны согласились, что в случае возникновения разночтений или несоответствий в текстах Договора на казахском и русском языках, Стороны будут руководствоваться текстом Договора на русском языке.
45. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
46. Копия кредитного договора является неотъемлемой частью настоящего Договора.
47. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
48. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами и действует до прекращения действия гарантии, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон.
Заемщик
место печати
(при наличии)
Гарант
место печати
(при наличии)
Банк
___________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"
Приложение 6 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
Настоящий Договор предоставления государственных грантов для реализации новых
бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 –
2025 годы (далее – Договор) заключен между:

43. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер мен талқылаулар жүргізу арқылы шешетін болады, келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келе алмаған жағдайда, мұндай дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.
44. Осы Шарт қазақ және орыс тілінде әрқайсысы тең заңды күшке ие ( ) бірдей данада: Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілінде ( ) данадан жасалынды. Шарттың қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алатынына келісті.
45. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
46. Кредит шартының көшірмесі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
47. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға тек өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
48. Осы шарт Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және кепілдіктің күші тоқтағанға дейін әрекет етеді, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – олар толығымен орындалғанға дейін қолданыста болады.
8. Заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және Тараптардың қолдары.
Қарыз алушы:
Кепілгер:
Банк:
_________________ мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
___________ қаласы
____________көшесі
телефон___________
БСН ______________
_________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
_________________ қаласы
__________________көшесі
телефон________________
БСН ___________________
ЖСК KZ________________
БСК ___________________
КБЕ ___________________
"___________" АҚ
_________________ мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
_______________қаласы
______________көшесі
телефон_____________
БСН _______________
ЖСК KZ____________
БСК _______________
КБЕ________________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
6-қосымша
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар берудің үлгілік шарты
Ескерту. Үлгілік шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы
20 жылғы " "
Осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру шарты (бұдан әрі – Шарт) мыналардың:

1) "Региональным координатором":
__________________________________________________________ в лице
___________________________________________,
действующем на основании _______________________________________________________________________________, и
2) "Финансовым агентством":
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице
___________________________________________,
действующем на основании ____________________________________________________________________________, и
3) Предпринимателем
________________________________________________________________________________
в лице
_________________________________________________________________________________
____________________,
действующем на основании _________________________________________________________________________________,
совместно именуемыми "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как указано
выше, в соответствии с: Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 –
2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября
2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в
рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019
года № 1060 (далее – Правила предоставления государственных грантов).
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены в Правилах предоставления государственных грантов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора региональный координатор предоставляет предпринимателю грант в поддержку его предпринимательской деятельности на реализацию бизнес-проектов в рамках Правил предоставления государственных грантов, в свою очередь, предприниматель обязуется использовать грант на реализацию плана мероприятий бизнес-проекта по форме согласно приложению 1 к настоящему Договору.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) "Өңірлік үйлестіруші":
_________________________________________________________ атынан
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________ және
2) "Қаржы агенттігі": "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан ______________________________________________ негізінде
әрекет ететін ____________________________________________________және
3) Кәсіпкер:
______________________________________________________________ атынан
_____________________________________________________ негізінде әрекет ететін _________________________________________________________,
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке алғанда "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар арасында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларына (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) сәйкес жасалды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында айқындалған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде бизнес-жобаларды іске асыруға оның кәсіпкерлік қызметін қолдау үшін грант ұсынады, өз кезегінде, кәсіпкер грантты осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жобаның іс-шаралар жоспарын іске асыруға пайдалануға міндеттенеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Срок действия Договора
3. Договор вступает в силу с момента его подписания последней из Сторон с использованием ЭЦП в информационной системе субсидирования. При этом, датой заключения настоящего договора определяется дата его подписания с ЭЦП последней из сторон и действует до полного исполнения ими своих обязательств по настоящему Договору.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер и порядок предоставления гранта
4. Размер гранта, предоставляемого по Договору, составляет __________ (______) тенге.
5. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выдача гранта осуществляется путем перечисления денежных средств на текущий счет предпринимателя в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания протокола заседания конкурсной комиссии секретарем конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перечисление денежных средств региональным координатором предпринимателю не осуществляется в случае расторжения настоящего Договора в соответствии с условиями, установленными в настоящем Договоре.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок, сроки и условия использования гранта
8. Предприниматель использует средства гранта в соответствии с планом мероприятий бизнес-проекта.
9. Денежные средства, перечисленные предпринимателю по Договору, имеют целевое назначение, связанное с реализацией бизнес-проекта предпринимателя. Контроль за целевым использованием предоставленного гранта осуществляется финансовым агентством.
10. Все имущество, приобретенное или полученное за счет средств гранта, используется в соответствии с целями бизнес-проекта предпринимателя, а по завершению бизнес-проекта – на ведение предпринимателем предпринимательской деятельности.
6. Права и обязанности Сторон
11. В рамках действия Договора региональный координатор обязуется:
1) предоставить предпринимателю грант в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) принять в соответствии с настоящим Договором письменные отчеты финансового агентства о выполнении предпринимателями мероприятий бизнес-проекта и использовании финансовых средств;

3. Шарттың қолданылу мерзімі
3. Шарт субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ЭЦҚ пайдалана отырып, Тараптардың соңғысы оған қол қойған сәттен бастап күшіне енеді. Бұл ретте осы шарттың жасалған күні соңғы тараптың ЭЦҚ-мен қол қойған күнімен айқындалады және олар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Гранттың мөлшері мен беру тәртібі
4. Шарт бойынша берілетін грант мөлшері ________ (_______) теңгені құрайды.
5. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Грант беру конкурстық комиссияның хатшысы Конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қойған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің ағымдағы шотына ақшалай қаражат аудару арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы Шартта белгіленген талаптарға сәйкес осы Шарт бұзылған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге ақша қаражатын аударуды жүзеге асырмайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Грантты пайдалану тәртібі, мерзімдері мен шарттары
8. Кәсіпкер грант қаражатын бизнес-жоба іс-шараларының жоспарына сәйкес пайдаланады.
9. Шарт бойынша кәсіпкерге аударылған ақшалай қаражат кәсіпкердің бизнес-жобасын іске асырумен байланысты нысаналы мақсатқа ие. Берілген гранттың нысаналы пайдаланылуын бақылауды қаржы агенттігі жүзеге асырады.
10. Грант қаражаты есебінен сатып алынған немесе алынған барлық мүлік кәсіпкердің бизнес-жобасының мақсаттарына сәйкес, ал бизнес-жоба аяқталғаннан кейін кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметті жүргізуіне пайдаланылуы тиіс.
6. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
11. Шарттың қолданылуы шеңберінде өңірлік үйлестіруші:
1) кәсіпкерге осы Шартта көзделген тәртіппен грант беруге;
2) осы Шартқа сәйкес кәсіпкерлердің бизнес-жобаның іс-шараларын орындауы және қаржы қаражатын пайдалануы туралы қаржы агенттігінің жазбаша есебін қабылдауға;

3) уведомить предпринимателя о досрочном расторжении Договора в случаях, предусмотренных настоящим Договором.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В рамках действия Договора региональный координатор вправе:
1) отказать предпринимателю в предоставлении средств гранта в случаях, предусмотренных Договором, гражданским, налоговым и уголовным законодательством Республики Казахстан;
2) потребовать возврата неиспользованных средств для дальнейшего вынесения результатов мониторинга на рассмотрение конкурсной комиссии;
3) потребовать возврата средств, использованных не по целевому назначению.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В рамках действия Договора финансовое агентство вправе:
1) требовать от предпринимателя надлежащего исполнения обязательств по Договору и устранения выявленных недостатков использования гранта;
2) проводить мониторинг освоения и целевого использования гранта, мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу утверждаемым финансовым агентством, мониторинг выполнения предпринимателем условий Правил предоставления государственных грантов, а также соблюдения предпринимателем условий настоящего Договора, в том числе путем выезда представителей финансового агентства к предпринимателю на место реализации бизнес-проекта. Порядок и сроки проведения мониторинга регулируются Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках национального проекта, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству, а также внутренними документами финансового агентства;
3) истребовать у предпринимателя материалы/документы, подтверждающие исполнение обязательств по Договору.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В рамках действия Договора предприниматель обязуется:
1) своевременно и надлежащим образом проводить мероприятия для реализации бизнес-проекта;
2) по требованию финансового агентства незамедлительно устранять выявленные недостатки при использовании гранта;
3) по требованию финансового агентства представить материалы/документы, подтверждающие исполнение обязательств по Договору, и письменные объяснения в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения письменного требования финансового агентства;

3) осы Шартта көзделген жағдайларда Шарттың мерзімінен бұрын бұзылуы туралы кәсіпкерге хабарлауға міндеттенеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Шарттың қолданылуы шеңберінде өңірлік үйлестіруші:
1) Шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық, салықтық және қылмыстық заңнамасында көзделген жағдайларда кәсіпкерге грант қаражатын беруден бас тартуға;
2) мониторинг нәтижелерін одан әрі конкурстық комиссияның қарауына одан шығару үшін пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды талап етуге;
3) нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған қаражаттың қайтарылуын талап етуге құқылы.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Шарттың қолданылуы шеңберінде қаржы агенттігі:
1) кәсіпкерден Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындауды және грантты пайдалануда анықталған кемшіліктерді жоюды талап етуге;
2) гранттың игерілуіне және нысаналы пайдаланылуна мониторинг, қаржы агенттігі бекіткен мониторинг жүргізу жоспарына сәйкес бизнес-жобаларының орындалуы бойынша кәсіпкерлер қызметінің мониторингін, , кәсіпкердің Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарын орындауына, сондай-ақ кәсіпкердің осы Шарттың талаптарын сақтауына, оның ішінде қаржы агенттігі өкілдерінің кәсіпкерге бизнес-жобаны іске асыру орнына баруы арқылы мониторинг жүргізуге құқылы. Мониторинг жүргізудің тәртібі мен мерзімдері кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларымен, сондай-ақ қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен реттеледі;
3) кәсіпкерден Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды/құжаттарды талап етуге құқылы.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Шарттың қолданылуы шеңберінде кәсіпкер:
1) бизнес-жобаны іске асыру үшін іс-шараларды уақтылы және тиісінше жүргізуге;
2) қаржы агенттігінің талабы бойынша грантты пайдалану кезінде анықталған кемшіліктерді дереу жоюға;
3) қаржы агенттігінің талабы бойынша Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын материалдарды құжаттарды және жазбаша түсініктемелерді қаржы агенттігінің жазбаша талабын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде беруге;

4) представлять запрошенную финансовым агентством информацию в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения такого запроса;
5) обеспечить своевременное предоставление финансовому агентству документов, связанных с исполнением Договора;
6) информировать финансовое агентство о смене ответственного лица, назначенного в соответствии с настоящим Договором, в день принятия соответствующего решения;
7) использовать грант исключительно по целевому назначению;
8) осуществлять освоение гранта безналичным (-и) расчетом (-ми), путем перечисления средств на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства, за исключением случаев приобретения автотранспорта у физического лица;
9) обеспечить создание новых рабочих мест в количестве не менее ________ человек;
10) гарантировать региональному координатору отсутствие задолженности по платежам в бюджеты всех уровней или в государственные внебюджетные фонды в течение срока действия Договора;
11) по истечении срока действия Договора возвратить региональному координатору неиспользованную часть средств гранта в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения соответствующего требования;
12) в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты получения средств гранта обеспечить софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта и направить на реализацию бизнес-проекта сумму в размере не менее 10 % (десяти процентов) от суммы предоставляемого гранта;
13) оказывать финансовому агентству содействие при проведении финансовым агентством мониторинга, представлять финансовому агентству документы, необходимые для проведения мониторинга, в сроки, установленные в письменном запросе финансового агентства, а также обеспечить беспрепятственный доступ представителям финансового агентства к месту реализации бизнес-проекта при осуществлении выездного мониторинга;
14) для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы предпринимателя для определения финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников предпринимателя для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных предпринимателем налогов для определения финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.

4) қаржы агенттігі сұратқан ақпаратты мұндай сұрау салу алынған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
5) қаржы агенттігін Шартты орындауға байланысты құжаттармен кедергісіз уақтылы қамтамасыз етуге;
6) тиісті шешім қабылданған күні осы Шартқа сәйкес тағайындалған жауапты тұлғаның ауысуы туралы қаржы агенттігін хабардар етуге;
7) грантты нысаналы бағыт бойынша ғана пайдалануға;
8) жеке тұлғадан автокөлік сатып алу жағдайларын қоспағанда, кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагенттің шотына қаражат аудару арқылы, грантты қолма қол ақшасыз есеп айырысумен игеруді жүзеге асыруға;
9) кемінде ____ адамға жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз етуге;
10) өңірлік үйлестірушіге Шарттың қолданылу мерзімі ішінде барлық деңгейдегі бюджеттерге немесе мемлекеттік бюджеттен тыс қорларға төлемдер бойынша берешектің жоқтығына кепілдік беруге;
11) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін өңірлік үйлестірушіге грант қаражатының пайдаланылмаған бір бөлігін тиісті талапты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтаруға;
12) грант қаражаты алынған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде бизнес-жобаны іске асыруға жұмсалатын шығыстарды бірлесіп қаржыландыруды қамтамасыз етуге және бизнес-жобаны іске асыруға берілетін грант сомасының кемінде 10 %-ы (он пайызы) мөлшерінде соманы жолдауға;
13) қаржы агенттігінің мониторинг жүргізуі кезінде қаржы агенттігіне жәрдем көрсетуге, қаржы агенттігінің жазбаша сұрауында белгіленген мерзімде мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды қаржы агенттігіне ұсынуға, сондай-ақ қаржы агенттігінің өкілдеріне көшпелі мониторингілеуді жүзеге асыру кезінде бизнес-жобаның іске асырылу орнына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
14) Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсатында қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің кірістің өсу серпінін айқындау үшін кәсіпкердің кірістері;
қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін кәсіпкер жұмыскерлерінің саны;
қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін кәсіпкердің төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді қаржы агенттігіне ұсынуға келісімге өтініш беруге;

15) представлять финансовому агентству письменные отчеты о выполнении мероприятий бизнес-проекта и об использовании финансовых средств, составленные предпринимателем по форме согласно приложениям 4-1 и 4-2 к Договору (далее – Письменные отчеты), а именно:
представить текущий отчет в период с "___"________ 20____года по "___"________20__ года;
представить итоговый отчет в период с "___"________ 20____года по "___"________ 20___года.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В рамках действия Договора предприниматель вправе:
1) требовать от регионального координатора надлежащего исполнения обязательств по Договору;
2) требовать своевременного перечисления на текущий счет средств гранта.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В целях подтверждения своевременной и надлежащей реализации бизнес-проекта и целевого использования средств гранта к предоставляемым предпринимателем письменным отчетам прилагаются документы, в полной мере отражающие исполнение мероприятий/целей, предусмотренных в рамках реализации бизнес-проекта, в том числе отражающие содержание каждой хозяйственной операции. При этом, прилагаемые документы содержат реквизиты (номер и дату), а также быть прошиты, пронумерованы, подписаны руководителем, бухгалтером (при наличии) и ответственным лицом предпринимателя, заверены его печатью (при наличии).
17. По итогам использования гранта региональный координатор, финансовое агентство и предприниматель подписывают акт использования гранта к договору о предоставлении гранта по форме согласно приложению 5 к настоящему Договору.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ответственность Сторон
18. За неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
19. В случаях ненадлежащего исполнения предпринимателем обязательств по Договору, нецелевого использования средств гранта, иного нарушения условий Договора, при непредставлении, несвоевременном представлении, представлении не в полном объеме и (или) представлении не надлежаще оформленных письменных отчетов и (или) документов, прилагаемых к письменным отчетам, информации/материалов, подтверждающих исполнение обязательств по Договору, отказа либо уклонения от незамедлительного устранения выявленных недостатков использования гранта или представления финансовому агентству ложных сведений, финансовое агентство вправе обратиться к конкурсной комиссии и региональному координатору с предложением о досрочном расторжении Договора и отказе в предоставлении гранта/требовании возврата неиспользованных средств, в порядке предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Решение о расторжении Договора и возврате средств гранта принимает конкурсная комиссия.

15) Шартқа 4-1 және 4-2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша кәсіпкер құрған бизнес-жоба іс-шараларының орындалуы туралы және қаржы қаражатын пайдалану туралы жазбаша есептерді (бұдан әрі – Жазбаша есептер) қаржы агенттігіне беруге, атап айтқанда:
20__ жылғы "___"___________ бастап 20__ жылғы "__"__________ қоса алғандағы кезеңде ағымдағы есепті беруге;
20__ жылғы "__"___________ бастап 20__ жылғы "__"____________ қоса алғандағы кезеңде қорытынды есепті беруге міндеттенеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Шарттың қолданылуы шеңберінде кәсіпкер:
1) өңірлік үйлестірушіден Шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуын талап етуге;
2) грант қаражатының ағымдағы шотқа уақтылы аударылуын талап етуге құқылы.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бизнес-жобаның уақтылы және тиісті іске асырылуын және грант қаражатының мақсатты пайдаланылуын растау мақсатында кәсіпкер ұсынатын жазбаша есептерге бизнес-жобаны іске асыру шеңберінде көзделген іс-шаралардың/мақсаттардың орындалуын, оның ішінде әрбір шаруашылық операциясының мазмұнын толық көлемде көрсететін құжаттар қоса беріледі. Бұл ретте, қоса берілетін құжаттар деректемелерді (нөмірі мен күнін) қамтиды, сондай-ақ ол тігілген, нөмірленген, оған басшысының, бухгалтердің (болған жағдайда) және кәсіпкердің жауапты тұлғасының қолы қойылған, оның мөрімен (болған жағдайда) расталған болуы тиіс.
17. Гранттың пайдаланылуының қорытындылары бойынша өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және Кәсіпкер осы Шартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грант беру туралы шартқа гранттың пайдаланылу актісіне қол қояды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тараптардың жауапкершілігі
18. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
19. Кәсіпкер Шарт бойынша міндеттемелерін тиісінше орындамаған, грант қаражатын мақсатты пайдаланбаған, жазбаша есептерді және (немесе) жазбаша есепке қоса берілетін құжаттарды, Шарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын растайтын ақпаратты/материалдарды ұсынбаған, уақтылы ұсынбаған, толық көлемде ұсынбаған және (немесе) тиісінше ресімделмеген түрде ұсынған кезде Шарт талаптарын өзгеше бұзған, , грантты пайдаланудың анықталған кемшіліктерін дереу жоюдан бас тартқан не жалтарған немесе қаржы агенттігіне жалған мәліметтерді ұсынған жағдайларда қаржы агенттігі конкурстық комиссияға және өңірлік үйлестірушіге Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен грантты беруден бас тарту/пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды талап ету туралы ұсыныспен жүгінуге құқылы.
Шартты бұзу және грант қаражатын қайтару туралы шешімді конкурстық комиссия қабылдайды.

Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На основании решения конкурсной комиссии региональный координатор Программы проводит работу по возврату средств гранта.
21. Договор считается расторгнутым со дня принятия соответствующего решения конкурсной комиссии в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, с обязательным уведомлением региональным координатором предпринимателя и финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, в случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, форс-мажорные обстоятельства). Сторона, которая не исполняет своего обязательства вследствие непреодолимой силы, незамедлительно извещает другую Сторону о препятствии и его влиянии на исполнение обязательств по Договору.
8. Порядок разрешения споров
23. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть из Договора между Сторонами, разрешаются путем переговоров.
24. В случае недостижения согласия путем переговоров в течение 10 (десяти) рабочих дней спор между Сторонами подлежит разрешению в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Прочие условия Договора
25. Любые изменения и дополнения к Договору оформляются на основании решения конкурсной комиссии в электронном виде в информационной системе субсидирования в форме дополнительного соглашения и подписываются уполномоченными лицами Сторон.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Предприниматель обязуется уведомить регионального координатора Программы и финансовое агентство об изменении своих почтовых и банковских реквизитов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента такого изменения.
26-1. Подписанием настоящего Договора предприниматель подтверждает, что ознакомлен с основными условиями и запретами, предусмотренными Правилами предоставления государственных грантов и ознакомлен с памяткой для предпринимателя, отраженной в приложении 6 к настоящему Договору.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Конкурстық комиссияның шешімі негізінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі грант қаражатын қайтару бойынша жұмыс жүргізеді.
21. Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен конкурстық комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бұзылған болып саналады, өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге және қаржы агенттігіне конкурстық комиссия шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде міндетті түрде хабарлауға тиіс.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тараптар еңсерілмейтін күш жағдайлары (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, форс-мажорлық жағдайлар), яғни төтенше және ырық бермейтін жағдайлар туындаған кезде Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады. Еңсерілмейтін күш жағдайлары салдарынан өз міндеттемелерін орындамайтын Тарап басқа Тарапты кедергілер және оның Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға әсері туралы дереу хабардар етеді.
8. Дауларды шешу тәртібі
23. Шарттан туындауы мүмкін барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер арқылы шешіледі.
24. 10 (он) жұмыс күні ішінде келіссөздер жолымен келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Тараптар арасындағы дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
9. Шарттың өзге де талаптары
25. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар конкурстық комиссияның шешімі негізінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде қосымша келісім нысанында электрондық түрде ресімделеді және оған Тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қояды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Кәсіпкер өзінің пошталық және банктік деректемелерінің өзгергені туралы осындай өзгеріс болған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен қаржы агенттігін хабардар етуге міндеттенеді.
26-1. Осы Шартқа қол қою арқылы кәсіпкер Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында көзделген негізгі талаптармен және тыйымдармен танысқанын және осы Шартқа 6-қосымшада көрсетілген кәсіпкерге арналған жадынамамен танысқанын растайды.

Сноска. Типовой договор дополнен пунктом 26-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Сноска. Раздел 10 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Региональный координатор
________________________
место печати (при наличии)
Финансовое агентство
________________________
место печати (при наличии)
Предприниматель
________________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ __________
БИК ______________
КБЕ ______________
ГУ "____________"
Республика Казахстан
город______________
улица______________
телефон____________
БИН_______________
ИИК KZ ___________
БИК_______________
КБЕ _______________
АО "_____________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН _______________
Приложение 1
к Договору предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
Сноска. Приложение 1– в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
План мероприятий бизнес-проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Форма завершения
Подписи сторон
Региональный координатор
_______________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
____________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
________________
место печати
(при наличии)
Приложение 2
к Договору о предоставлении
гранта на реализацию
новых бизнес-идей
График выдач гранта
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Договору о предоставлении
гранта на реализацию
новых бизнес-идей
Заявка на выдачу транша
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Договору о предоставлении
гранта на реализацию
новых бизнес-идей
Отчет о выполнении мероприятий бизнес-проекта

Ескерту. 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде ( ) данадан әрқайсының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде бірдей ( ) данада жасалды.
10. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және Тараптардың қолдары
Ескерту. 10-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңірлік үйлестіруші
____________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _______
ЖСК КZ_____
БСК ________
КБЕ________
"_________" ММ
Қаржы агенттігі
____________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _____
ЖСК КZ_____
БСК _____
КБЕ_________
"_________" АҚ
Кәсіпкер
________________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _____
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
1-қосымша
Нысан
Бизнес-жобаның іс-шаралар жоспары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға арналған
грант беру туралы шартқа
2-қосымша
Нысан
Грантты беру кестесі
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға арналған грант
беру туралы шартқа
3-қосымша
Нысан
Транш беруге арналған өтінім
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға арналған грант
беру туралы шартқа
4-қосымша
Нысан
Бизнес-жоба іс-шараларының орындалуы туралы есеп

Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4-1
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Сноска. Типовой договор дополнен приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о выполнении мероприятий бизнес-проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Фактический срок исполнения
Документы, подтверждающие исполнение мероприятия
продолжение таблицы
Период использования собственных средств согласно договора
Фактический период использования собственных средств
Сумма собственных средств по договору, тенге
Фактическая сумма использования собственных средств, тенге
Подтверждающие документы
Подписи сторон
Региональный координатор
_____________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
______________
место печати
(при наличии)
Приложение 4-2
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Сноска. Типовой договор дополнен приложением 4-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет об использовании финансовых средств гранта бизнес-проекта
№ п/п
По Договору
Фактически использованная сумма
Документы, представленные в подтверждение использования
Целевое назначение
Сумма гранта, тенге
Сумма собственных средств, тенге
Гранта, тенге
Собственных средств, тенге
Гранта (наименование, №, дата документа)
Собственных средств (наименование, №, дата документа)
продолжение таблицы
Наименование мероприятия по договору
Срок исполнения по договору
Фактическая дата исполнения
Документы, представленные в подтверждение использования
Подписи сторон
Региональный координатор
________________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
___________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
________________
место печати
(при наличии)
Приложение 5
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Сноска. Приложение 5– в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт использования гранта к договору предоставления государственных грантов
от "___"__________ 20____года №___
город ____________
"__" __________20____года
__________________________________________________________________
(далее – Региональный координатор)
в лице ____________________________________________________________,
действующем на основании __________________________________________,
с одной стороны, и _______________________ (далее – финансовое агентство)
в лице ____________________________________________________________,
действующем на основании __________________,
с одной стороны, и ____________________ (далее – предприниматель)
в лице __________________________
действующем на основании _____________________________,
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", составили настоящий акт
о нижеследующем:

Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
4-1-қосымша
Нысан
Бизнес-жоба іс-шараларының орындалуы туралы есеп
Ескерту. 4-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Нақты орындалу мерзімі
Іс-шараның орындалуын растайтын құжаттар
кестенің жалғасы
Шартқа сәйкес меншікті қаражаттың пайдаланылу кезеңі
Меншікті қаражатты нақты пайдалану кезеңі
Шарт бойынша меншікті қаражат сомасы, теңге
Меншікті қаражатты нақты пайдалану сомасы, теңге
Растайтын құжаттар
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
4-2-қосымша
Нысан
Бизнес-жоба грантының қаржы қаражатын пайдалану туралы есептің нысаны
Ескерту. 4-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Шарт бойынша
Іс жүзінде пайдаланылған сома
Пайдаланылғанын растау үшін ұсынылған құжаттар
Нысаналы
мақсаты
Грант сомасы, теңге
Меншікті қаражат сомасы, теңге
Грант, теңге
Меншікті қаражат, теңге
Грант (құжаттың атауы, №, күні)
Меншікті қаражат (құжаттың атауы, №, күні)
кестенің жалғасы
Шарт бойынша іс-шараның атауы
Шарт бойынша орындалу мерзімі
Іс жүзінде орындалған күні
Пайдаланылғанын растау үшін ұсынылған құжаттар
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
Мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік гранттар беру шартына 20__ жылғы "____" _________ №___грантты пайдалану актісі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы
20__ жылғы "___" ___________
_______________________ атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _________________ (бұдан әрі – Өңірлік үйлестіруші) бір тараптан және______________________________________атынан ____________________ негізінде әрекет ететін ________________________(бұдан әрі – қаржы агенттігі) бір тараптан және________________________атынан _______________________
негізінде әрекет ететін ________________________ (бұдан әрі – кәсіпкер) бір тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы актіні жасасты:

1. Региональный координатор предоставил предпринимателю грант
в соответствии с условиями Договора.
2. Предприниматель не имеет претензий к региональному координатору в части
исполнения его обязательств по Договору.
3. Предприниматель реализовал целевой бизнес-проект в соответствии с условиями Договора.
4. Финансовое агентство не имеет претензий к предпринимателю в части исполнения
его обязательств по Договору.
Подписи Сторон
Региональный координатор
________________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
___________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
_______________
место печати
(при наличии)
Приложение 6 к Договору
предоставления государственных
грантов для реализации
новых бизнес-идей
Сноска. Типовой договор дополнен приложением 6 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПАМЯТКА для предпринимателей
Подписанием настоящей памятки я _____________ (наименование предпринимателя) подтверждаю, что ознакомлен (-на) с условиями Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, в том числе с нижеследующими условиями:
1) cрок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта. При этом, если в течение указанного срока реализации, деятельность предпринимателем не осуществлялась, приобретенное основное средство было реализовано и не заменено аналогичным/альтернативным для запуска и последующей реализации бизнес-проекта, предприниматель обязан возместить средства гранта;
2) cредства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей не могут быть использованы:
на приобретение недвижимого имущества и/или земельного участка;
в качестве платы за аренду;
на приобретение основных средств/активов (получение услуг/выполнение работ), у аффилированных компаний/лиц;
на приобретение основных средств (оборудования), бывших в эксплуатации;
на приобретение легкового автотранспорта, за исключением автотранспорта, предназначенного для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины;
на приобретение сельскохозяйственных животных (крупного/мелкого рогатого скота, птицы, пчел, а также иных сельскохозяйственных животных);
3) освоение предпринимателем средств государственного гранта осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства (допускается приобретение автотранспорта у физического лица);

1. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге грантты Шарттың талаптарына сәйкес ұсынды.
2. Кәсіпкердің Өңірлік үйлестірушіге Шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде наразылықтары жоқ.
3. Кәсіпкер нысаналы бизнес-жобаны Шарттың талаптарына сәйкес іске асырды.
4. Қаржы агенттігінің кәсіпкерге Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау бөлігінде наразылықтары жоқ.
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
6-қосымша
Кәсіпкерлерге жадынама
Ескерту. Шарт 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы жадынамаға қол қою арқылы мен ______________(кәсіпкердің атауы) Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарымен, оның ішінде мынадай талаптармен танысқанымды растаймын:
1) кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап 18 (он сегіз) айдан аспайды. Бұл ретте, егер көрсетілген іске асыру мерзімі ішінде кәсіпкер қызметін жүзеге асырмаса, сатып алынған негізгі құрал іске асырылса және бизнес-жобаны іске қосу және кейіннен іске асыру үшін ұқсас/балама құралмен ауыстырылмаса, кәсіпкер грант қаражатын өтеуге міндетті.
2) мемлекеттік грант қаражатын жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін:
жылжымайтын мүлікті және/немесе жер учаскесін сатып алуға;
жалдау ақысы ретінде;
үлестес компаниялардан/тұлғалардан негізгі құралдарды/активтерді сатып алуға (көрсетілетін қызметтерді алу/жұмыстарды орындау);
пайдалануда болған негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға;
шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автокөлікті қоспағанда, жеңіл автокөлік сатып алуға;
ауыл шаруашылығы жануарларын (ірі/ұсақ қара малды, құстарды, бал араларын, сондай-ақ өзге де ауыл шаруашылығы жануарларын) сатып алуға пайдалануға болмайды.
3) кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын игеруі кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагенттің шотына қолма-қол ақшасыз жолмен жүзеге асырылады (жеке тұлғадан автокөлік сатып алуға жол беріледі);

4) в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты получения средств гранта обеспечить софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта и направить на реализацию бизнес-проекта сумму в размере не менее 10 % от суммы предоставляемого гранта (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте);
5) обязательным условием предоставления государственного гранта является создание новых рабочих мест.
Мониторинг бизнес-проекта будет проведен финансовым агентством в течение 1 (одного) года после получения средств гранта.
При мониторинге финансовое агентство проводит проверку:
целевого использования полученных средств государственного гранта;
мониторинг реализации (запуск) бизнес-проекта;
проверку на соответствие бизнес-проекта условиям Правил предоставления государственных грантов и условиям настоящего Договора.
Мониторинг будет проводиться с выездом представителей финансового агентства на место реализации бизнеса и в обязательном порядке сопровождаться фиксацией выезда путем фотосъемки.
Основные документы, которые потребуются для мониторинга финансового агентства, подтверждающие целевое использование средств гранта:
подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи гранта по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление эмитента о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Меры за нарушение условий освоения государственного гранта.
В случае нарушения условий Правил предоставления государственных грантов и/или выявления фактов нецелевого использования и/или условий настоящего Договора, предусмотрена ответственность в виде возврата средств гранта.
С памяткой ознакомлен (подпись, печать (при наличии) __________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии): _____________________
Приложение 7 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5

4) грант қаражатын алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды бірлесіп қаржыландыруды қамтамасыз етуге және бизнес-жобаны іске асыруға берілетін грант сомасының кемінде 10 % мөлшеріндегі соманы (бизнес-жобаға қатысатын ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) жіберуге;
5) жаңа жұмыс орындарын құру мемлекеттік грант берудің міндетті шарты болып табылады.
Бизнес-жобаның мониторингін қаржы агенттігі грант қаражатын алғаннан кейін 1 жыл ішінде жүргізетін болады.
Мониторинг кезінде қаржы агенттігі мыналарға тексеріс жүргізеді:
мемлекеттік гранттан алынған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына;
бизнес-жобаны іске асыру (іске қосу) мониторингі;
бизнес-жобаның Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына және осы Шарттың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Мониторинг қаржы агенттігі өкілдерінің бизнестің іске асырылатын жеріне шыға отырып жүргізіледі және шықаны міндетті түрде фототүсірілім арқылы тіркеледі.
Грант қаражатының мақсатты пайдаланылуын растайтын қаржы агенттігінің мониторингі үшін талап етілетін негізгі құжаттар:
төлемді растайтын фактілер: төлем тапсырмалары, шетел валютасында аударуға өтініштер, фискалдық чектер, банк шотынан үзінді көшірмелер (грант берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар;
тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді растайтын: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын (бұдан әрі ҚМЖ) жүзеге асырған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылатын жер учаскесінің меншік/жалға алу құқығын растайтын құжат, эмитентке ҚМЖ өндірісінің басталғаны туралы хабарлама, уәкілетті органда тіркей отырып, пайдалануға беру/қабылдап алу актілері және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар.
Мемлекеттік грантты игеру шарттарын бұзғаны үшін шаралар.
Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптары бұзылған және/немесе осы Шарттың мақсатсыз пайдалану фактілері және/немесе талаптары анықталған жағдайда, Грант қаражатын қайтару түрінде жауапкершілік көзделген.
Жадынамамен таныстым (қолы, мөрі (болған жағдайда) ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): _____________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны

Сноска. Типовой договор дополнен приложением 7 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 20.06.2022 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами
частного предпринимательства в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы №
город__________
"___"_______20__ года
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице
____________________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны,
Акционерное общество/Товарищество с ограниченной ответственностью
"___________________________________________________________________"
(полное наименование представителя держателей облигаций)
в лице ______________________,
действующего на основании ____________,
именуемое в дальнейшем "ПДО", с другой стороны, и юридическое лицо,
зарегистрированное и осуществляющее свою деятельность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан (полное наименование предпринимателя),
в лице ________________________,
действующего на основании_____________________,
именуемое (-ый) в дальнейшем "эмитент", с третьей стороны, далее совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности как указано выше или "Сторона",
заключили настоящий договор гарантирования по облигациям, выпущенным
субъектами частного предпринимательства в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Договор)
в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября
2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию
предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила гарантирования по облигациям).
1. Термины и определения
1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами гарантирования по облигациям.
2. Предмет Договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед ПДО за исполнение эмитентом обязательств по уплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков ПДО, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением эмитентом обязательств по договору, заключенному между ПДО и эмитентом, а также капитализированных к номинальной стоимости сумм вознаграждения и иных платежей:

Ескерту. Бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2022 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________ қаласы
20 __ жылғы "____" ______
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан ___________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан,
бұдан әрі "ОҰӨ" деп аталатын "____________" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (облигацияларды ұстаушылар өкілінің толық атауы) атынан ___________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ екінші тараптан және
бұдан әрі "эмитент" деп аталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға (кәсіпкердің толық атауы) атынан ___________ негізінде әрекет ететін ______________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
2021 – 2025жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары) сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалған.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер эмитенттің есептелген сыйақы, комиссиялар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұл сомаларын, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу жөніндегі сот шығасыларын, ОҰӨ мен эмитент арасында жасалған шарт бойынша эмитенттің міндеттемелерді орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған ОҰӨ басқа шығындарын, сондай-ақ номиналды құнға капиталдандырылған сыйақы және өзге де төлемдер сомаларын есепке алмағанда, орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы үшін ОҰӨ-нің алдында жауап беруге міндеттенеді:

1) наименование и номер договора: ______________________________________;
2) дата заключения договора: ___________________________________________;
3) номинальная стоимость размещенных облигаций:
_____________________________________________________________________;
4) ставка вознаграждения: ______________________________________________;
5) срок обращения облигаций: ___________________________________________;
6) Целевое назначение размещенных облигаций:
_____________________________________________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями проспекта выпуска облигаций и договора, заключенного между ПДО и эмитентом (далее – договор с ПДО).
3. Ответственность Гаранта перед ПДО по настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере _________________ (___________________________) тенге ______ тиын, что составляет _____ % от номинальной стоимости размещенных облигаций.
4. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
5. При выкупе/частичном выкупе размещенных облигаций сумма гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения облигаций.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения эмитентом обязательств по погашению размещенных облигаций. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
7. Подписанием настоящего Договора эмитент предоставляет ПДО право представлять Гаранту информацию, касающуюся эмитента, договора с ПДО, проспекта выпуска облигаций и его исполнения, в том числе сведения о погашенных суммах облигаций, об остатках непогашенной суммы облигаций по договору с ПДО. эмитент также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту на сбор и обработку персональных данных о нем (для физических лиц) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Подписанием настоящего Договора эмитент предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: наименование эмитента, участие эмитента в рамках национального проекта, наименование проекта эмитента, регион и отрасль реализации проекта эмитента, сумма и срок выпущенных облигаций, сумма гарантии, ставка вознаграждения по выпущенным облигациям, размер комиссии по гарантии. Эмитент также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.
9. В качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций не могут выступать имущество, права, гарантии, поручительства и другие, не указанные в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента и (или) внесенные в договор с ПДО и проспект выпуска облигаций и (или) Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.

1) шарттың атауы мен нөмірі: _____________;
2) шарт жасалған күн: ______________________;
3) орналастырылған облигациялардың номиналды құны: ______________________________________;
4) сыйақы мөлшерлемесі: _______________________;
5) облигациялардың айналыс мерзімі: ______________________________________;
6) Орналастырылған облигациялардың нысаналы мақсаты: ________________________________________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер облигациялар шығарылымы проспектісінің және ОҰӨ мен эмитент арасында жасалған шарттың (бұдан әрі – ОҰӨ-мен шарт) талаптарына сәйкес көрсетіледі.
3. Кепілгердің осы Шарт бойынша ОҰӨ алдындағы жауапкершілігі _________________ (___________________________) теңге ______ тиын мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектеледі, бұл орналастырылған облигациялардың номиналды құнының _____ % құрайды.
4. Кепілгердің Кепілдік бойынша міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талаптың сомасына азайтылады.
5. Орналастырылған облигацияларды сатып алу/ішінара сатып алу кезінде кепілдік сомасы облигацияларды өтеу сомасына барабар азайтылады.
6. Кепілдік эмитент орналастырылған облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
7. Осы Шартқа қол қою арқылы эмитент ОҰӨ-ге Кепілгерге эмитентке, ОҰӨ-мен шартқа, облигациялар шығарылымы проспектісіне және оның орындалуына қатысты ақпаратты, оның ішінде облигациялардың өтелген сомалары туралы, ОҰӨ-мен шарт бойынша облигациялардың өтелмеген сомасының қалдықтары туралы мәліметтерді ұсыну құқығын береді. Эмитент сондай-ақ Кепілгерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ол туралы дербес деректерді (жеке тұлғалар үшін) жинауға және өңдеуге өзінің қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін береді.
8. Осы Шартқа қол қою арқылы эмитент Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді ұсынуына келісім береді: эмитенттің атауы, эмитенттің Ұлттық жоба шеңберінде қатысуы, эмитент жобасының атауы, эмитент жобасын іске асыру өңірі мен саласы, шығарылған облигациялардың сомасы мен мерзімі, кепілдік сомасы, шығарылған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесі, кепілдік бойынша комиссияның мөлшері. Эмитент сондай-ақ Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.
9. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және (немесе) ОҰӨ-мен шартқа және облигациялар шығарылымы проспектісіне және (немесе) Кепіл шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және басқалар эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету бола алмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.

10. Имущество, выступающее в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, не может быть исключено из состава обеспечения без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.
11. Имущество, принятое по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам эмитента и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.
12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
3. Права и обязанности Сторон
13. Гарант обязан в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования ПДО произвести платеж по гарантии ПДО на условиях настоящего Договора.
14. Гарант вправе:
1) требовать от ПДО и эмитента исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от ПДО полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием средств от выпущенных облигаций эмитентом и мониторинга исполнения ПДО и эмитентом настоящего Договора и (или) договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта к ПДО, с соблюдением требований по сохранению банковской, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта эмитента, профинансированного за счет средств от размещения облигаций, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования ПДО к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии, в пределах суммы гарантии, предоставленного в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование), в случаях если:
такое требование не корректно предъявлено ПДО либо не соответствует требованиям и/или условиям настоящего Договора и/или законодательства Республики Казахстан, до устранения ПДО выявленных нарушений в предъявленном требовании;
Гарантом выявлены обстоятельства, указанные в разделе 5 настоящего Договора;

10. ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде эмитенттің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде қолданылатын мүлік Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз қамтамасыз ету құрамынан шығарылмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
11. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде эмитенттің және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету бола алмайды (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда).
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
12. Кепілдік беруді қолданудың міндетті талабы Кепілгердің мынадай талаптарын сақтау болып табылады:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес толықтырылады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Кепілгер ОҰӨ-нің талабын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы Шарттың талаптарымен ОҰӨ-нің кепілдігі бойынша төлем жүргізуге міндетті.
14. Кепілгер:
1) ОҰӨ мен эмитенттен осы Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) ОҰӨ-ден эмитент шығарған облигациялар қаражатының мақсатты пайдаланылуын бақылауды және ОҰӨ мен эмитенттің осы Шартты және (немесе) ОҰӨ-мен шартты және облигациялар шығарылымы проспектісін орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті толық және анық ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты, оның ішінде Кепілгер өкілдерінің ОҰӨ-ге баруы арқылы, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып алуға;
3) жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында облигацияларды орналастырудан түскен қаражат есебінен қаржыландырылған эмитенттің жобасын іске асыру орнына шығуды жүзеге асыруға;
4) егер осы Шарттың талаптарына сәйкес берілген кепілдік сомасы шегінде кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы Кепілгерге қойылатын ОҰӨ-нің талаптары (бұдан әрі – талап):
мұндай талап ОҰӨ-ге дұрыс қойылмаса не осы Шарттың және/немесе Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және/немесе шарттарына сәйкес келмесе, ОҰӨ қойылған талапта анықталған бұзушылықтары жойғанға дейін;
Кепілгер осы Шарттың 5-бөлігінде көрсетілген мән-жайларды анықтаса, талапты орындаудан бас тартуға;

5) выдвигать против требований ПДО возражения, которые мог бы предоставить эмитент, даже в случае признания эмитентом долга и (или) отказа эмитента от выдвижения своих возражений ПДО;
6) требовать от эмитента и ПДО в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении эмитентом обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций;
7) требовать от ПДО (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования ПДО к эмитенту, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;
8) требовать от эмитента (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за эмитента;
9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов эмитента сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов эмитента, открытых в банках второго уровня, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов эмитента являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность эмитента перед Гарантом. Настоящее является согласием эмитента на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банках второго уровня;
10) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора. При этом Гарант при выявлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме, использованной не по целевому назначению. В случае полного нецелевого использования средств от размещения облигаций Гарант аннулирует гарантию.
15. Эмитент обязан:
1) использовать средства от размещения облигаций в соответствии с их целевым назначением, установленным в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, с представлением ПДО подтверждающих документов;
2) по первому требованию ПДО и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования средств от размещения облигаций, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности эмитента путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых ПДО и (или) Гаранту;

5) эмитент борышты таныған және (немесе) эмитент ОҰӨ-ге өзінің қарсылықтарын беруден бас тартқан жағдайда да эмитент ұсынуы мүмкін қарсылықтарды ОҰӨ-нің талаптарына қарсы қоюға;
6) эмитенттен және ОҰӨ-ден Кепілгердің сұрау салуын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей эмитенттің ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелерді орындағаны, оның ішінде ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты ұсынуды талап етуге;
7) ОҰӨ-ден (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) эмитентке ОҰӨ-нің талап ету құқықтарын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты ұсынуды және осы Шартта белгіленген көлемде бұл талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге беруді талап етуге;
8) эмитенттен (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге кепілдік бойынша жүргізілген төлемдер сомасын толық көлемде өтеуді және эмитент үшін жауапкершілікке байланысты келтірілген өзге де залалдарды өтеуді талап етуге;
9) Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын эмитенттің кез келген шоттарынан акцептсіз тәртіппен алып қоюға (есептен шығаруға) не эмитенттің екінші деңгейдегі банктерде ашылған банк шоттарынан ақшаны банк шоттарын тікелей дебеттеу жолымен есептен шығаруға құқылы. Осы Шарттың көшірмесі және эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері эмитенттің банк шоттарын тікелей дебеттеу үшін негіз болып табылады. Осы эмитенттің екінші деңгейдегі банктерде ашылған шоттарын тікелей дебеттеу жолымен төлемдерді жүзеге асыруға келісімі болып табылады;
10) осы Шарттың талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау фактілері анықталған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға құқылы. Бұл ретте Кепілгер облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған кезде кепілдік сомасын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған сомаға барабар төмендету туралы шешім қабылдайды. Облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты толық мақсатты пайдаланбаған жағдайда Кепілгер кепілдіктің күшін жояды.
15. Эмитент:
1) облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде белгіленген олардың нысаналы мақсатына сәйкес ОҰӨ-ге растайтын құжаттарды ұсына отырып пайдалануға;
2) ОҰӨ-нің және (немесе) Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және эмитенттің өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарау және (немесе) ОҰӨ-ге және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттармен (мерзімде, көлемде) қаржы-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпаратты ұсыну арқылы оның қаржы-шаруашылық қызметін тексеру мүмкіндігін беруге;

3) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в том числе о просрочке уплаты (выкупа) суммы размещенных облигаций и (или) вознаграждения за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение эмитентом своих обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций;
4) в случае предъявления ПДО требований об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности эмитента перед Гарантом с даты перечисления Гарантом ПДО суммы по гарантии до даты фактического возврата эмитентом денег Гаранту на сумму, выплаченную ПДО по гарантии, по ставке, указанной в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за эмитента, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомить ПДО и Гаранта;
8) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого за счет средств выпущенных облигаций движимого и недвижимого имущества;
9) отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;

3) ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптары бұзылған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Кепілгерді ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің барлық жол берілген бұзушылықтары туралы, оның ішінде орналастырылған облигациялардың және (немесе) облигацияларды орналастыру салдарынан эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін сыйақының сомасын төлеу (сатып алу) мерзімінің өтіп кетуі туралы, сондай-ақ эмитенттің ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша өз міндеттемелерін орындауға әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы жазбаша хабардар етуге;
4) ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелерді орындау туралы талаптарды ОҰӨ қойған жағдайда қалыптасқан мән-жайда өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қатысты барлық ақылға қонымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда Кепілгерге кепілдік бойынша Кепілгер жүргізген төлемдер сомасын толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы болған кезде) Кепілгер ОҰӨ-ге кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап эмитент Кепілгерге ақшаны нақты қайтарған күнге дейін ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде көрсетілген мөлшерлеме кепілдік бойынша ОҰӨ-ге төлеген сомаға Кепілгердің алдындағы эмитент берешегінің сомасына есептелген сыйақыны төлеуге, сондай-ақ Кепілгер эмитент үшін жауапкершілікке байланысты шеккен өзге де залалдарды Кепілгердің талабында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде өтеуге міндетті. Кепілгердің осы Шартта көрсетілген банк шотына ақшаны есепке алу күні Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтару күні болып есептеледі;
6) Кепілгерден ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде ОҰӨ мен Кепілгерді жазбаша хабардар етуге;
8) Кепілгердің шешімі бойынша шығарылған облигациялар қаражаты есебінен сатып алынатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
9) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгер алдындағы өзінің барлық мүлкімен жауап беруге;

10) соблюдать следующие требования Гаранта:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
__________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются индивидуально по каждому проекту в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
16. Эмитент обязан для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия Гаранту на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) доходы для определения Гарантом динамики роста доходов эмитента;
2) численность работников для определения Гарантом роста среднегодовой численности рабочих мест эмитента;
3) сумма налоговых выплат для определения Гарантом динамики увеличения налоговых выплат в бюджет эмитентом.
17. ПДО обязан:
1) при изменении условий договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в проспект выпуска облигаций и договор с ПДО, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в проспект выпуска облигаций и договор с ПДО изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, ПДО обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения, указанных в части второй настоящего подпункта Договора изменений в договор с ПДО и проспект выпуска облигаций без предварительного письменного согласия Гаранта, ПДО несет ответственность в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора;
2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты исполнения эмитентом в полном объеме обязательств перед ПДО письменно уведомить Гаранта об исполнении эмитентом своих обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);

10) Кепілгердің мынадай талаптарын:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
__________________________________________________________ сақтауға міндетті.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес әрбір жоба бойынша жеке толықтырылады.
16. Эмитент Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсаттары үшін Кепілгерге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
1) Кепілгердің эмитент кірістерінің өсу қарқынын айқындауы үшін кірістер;
2) Кепілгердің эмитенттің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлер саны;
3) Кепілгердің эмитенттің бюджетке салық төлемдерінің ұлғаю қарқынын айқындауы үшін салық төлемдерінің сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беруге өтініш беруге міндетті.
17. ОҰӨ:
1) ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптары өзгерген кезде (Кепілгердің жауапкершілігін немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларды ұлғайтуға әкеп соқпайтын) дереу, бірақ кез келген жағдайда облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, бұл туралы Кепілгерге жазбаша хабарлауға міндетті.
Облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа Кепілгердің жауапкершілігін ұлғайтуға немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға әкеп соғатын өзгерістер енгізілген кезде ОҰӨ Кепілгерден осы өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісім алуға міндетті.
Шарттың осы тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер ОҰӨ-мен шартқа және облигациялар шығарылымы проспектісіне Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда ОҰӨ осы Шарттың 40-тармағына сәйкес жауапты болады;
2) Кепілгерден ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы, оның ішінде жасалған ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3) эмитент ОҰӨ алдындағы міндеттемелерді толық көлемде орындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерді ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны (оның ішінде міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындаған жағдайда) туралы жазбаша хабардар етуге;

4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) после исполнении Гарантом обязательств по гарантии, вся сумма, полученная ПДО от Гаранта, в течение 10 (десяти) рабочих дней направить на погашение выпущенных эмитентом облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 32 настоящего Договора в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования ПДО к эмитенту, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы ПДО передаются Гаранту в оригиналах, а в случае невозможности сделать это - в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от ПДО Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом своих обязательств по оплате номинальной стоимости облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором, к досье эмитента для проведения мониторинга;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором.
18. ПДО вправе:
1) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом своих обязательств по погашению выпущенных эмитентом облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и эмитента исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором;
3) в случае прекращения гарантирования по решению Гаранта/истечения срока действия гарантии ПДО вправе по действующему договору установить эмитенту ранее действовавшие условия (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи и прочие условия) до заключения настоящего Договора.
19. При исполнении настоящего Договора ПДО не вправе снижать/изменять свои обязательства перед Гарантом без предварительного согласования с Гарантом.
4. Порядок исполнения гарантии
20. В срок не ранее 30 (тридцати) рабочих дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по погашению облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, ПДО письменно уведомляет об этом Гаранта, с указанием остатка размера Гарантии и приложением справки о наличии задолженности эмитента перед ПДО и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного ПДО эмитенту.

4) осы Шартта белгіленген жағдайларда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін ОҰӨ Кепілгерден алған барлық соманы 10 (он) жұмыс күні ішінде облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитент шығарған облигацияларды өтеуге жұмсауға;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде эмитентке ОҰӨ-нің талап ету құқықтарын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты Кепілгерге беруге және Кепілгерге осы Шартта белгіленген көлемде осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды беруге міндетті. ОҰӨ құжаттары Кепілгерге түпнұсқада, ал оны жасау мүмкін болмаған жағдайда – нотариат куәландырған көшірмелер түрінде беріледі. ОҰӨ-ден Кепілгерге құжаттарды беру құжаттарды қабылдау-беру актісін жасай отырып жүзеге асырылады;
7) эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигациялардың номиналды құнын төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда мониторинг жүргізу үшін осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге эмитенттің дерекнамасына рұқсат беруге;
8) кепілді орындау нәтижесінде Кепілгер алған құқықтарды жүзеге асыруда Кепілгерге кедергі келтірмеуге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісті түрде орындауға міндетті.
18. ОҰӨ:
1) эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитент шығарған облигацияларды өтеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге талап қоюға;
2) Кепілгер мен эмитенттен осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
3) кепілдік беру Кепілгердің шешімі бойынша тоқтатылған жағдайда/кепілдіктің қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда ОҰӨ қолданыстағы шарт бойынша эмитентке осы Шарт жасалғанға дейін бұрын қолданыста болған талаптарды (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді және өзге де талаптарды) белгілеуге құқылы.
19. Осы Шартты орындау кезінде ОҰӨ Кепілгердің алдындағы өз міндеттемелерін Кепілгермен алдын ала келісусіз төмендетуге/өзгертуге құқылы емес.
4. Кепілдікті орындау тәртібі
20. Эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен бұрын емес мерзімде ОҰӨ Кепілдік мөлшерінің қалдығын көрсете отырып және эмитенттің ОҰӨ-нің алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және ОҰӨ эмитентке жіберген мерзімі өткен берешекті өтеу туралы жазбаша талаптың көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Кепілгерді жазбаша хабардар етеді.

21. В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения эмитентом обязательств по погашению облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций ПДО обязан предпринять меры в целях получения от эмитента и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности, в том числе путем взыскания задолженности, обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), изъятия денег со счетов эмитента.
22. Суммы, полученные в результате предпринятых ПДО мер по взысканию задолженности эмитента до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности эмитента в соответствии с очередностью, установленной условиями договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций и требованиями действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан.
23. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента, Гарант проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора.
24. В случае если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента либо если ПДО были взысканы сумм, связанных с оплатой части номинальной стоимости облигаций в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности согласно пункту 21 Договора гарантии, сумма гарантии уменьшается соразмерно исполненному обязательству по оплате части номинальной стоимости облигаций направленной на погашение части номинальной стоимости облигаций в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности.
В случае, если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по погашению обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента, ПДО вправе предъявить требование к Гаранту.
25. В требовании указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО;
3) наименование эмитента;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета ПДО, на который подлежат зачислению деньги.
26. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности эмитента перед ПДО с указанием перечня залогового имущества по проекту эмитента в рамках проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 20 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;

21. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді эмитент орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ОҰӨ эмитенттен және қамтамасыз етуді берген тұлғалардан мерзімі өткен берешекті алу, оның ішінде берешекті өндіріп алу, қамтамасыз етуді өндіріп алу, банк кепілдігі, үшінші тұлғалардың кепілдіктері/кепілгерліктері бойынша талап қою (кепілдікті қоспағанда), эмитенттің шоттарынан ақшаны алып қою жолымен алу мақсатында шаралар қолдануға міндетті.
22. Кепілгер талапты орындағанға дейін эмитенттің берешегін өндіріп алу бойынша ОҰӨ қолданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптарында және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банк заңнамасының талаптарында белгіленген кезектілікке сәйкес эмитенттің берешегін өтеуге жіберіледі.
23. Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегергенде) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Кепілгер осы Шарттың талаптарын сақтау тұрғысынан мониторинг жүргізеді.
24. Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегергенде) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде не егер ОҰӨ Кепілдік шартының 21-тармағына сәйкес берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін төлеуге байланысты сомаларды өндіріп алса, кепілдік сомасы берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін өтеуге бағытталған облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін төлеу бойынша орындалған міндеттемеге тең мөлшерге азайтылады.
Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу бойынша міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегере отырып) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ОҰӨ Кепілгерге талап қоюға құқылы.
25. Талапта:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) облигациялар шығарылымы проспектісінің және ОҰӨ-мен шарттың деректемелері;
3) эмитенттің атауы;
4) Кепілгер кепілдік бойынша төлеуге тиіс соманың есебі;
5) ақша есепке алынуға жататын ОҰӨ шотының деректемелері көрсетіледі.
26. Талапқа:
1) Шарттың 20-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама жіберілген күнге және Кепілгерге талап берілген күнге облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт шеңберінде эмитенттің жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесін көрсете отырып, эмитенттің ОҰӨ алдындағы берешегінің болуы туралы анықтама;

2) выписка с банковского счета эмитента за период с даты выдачи денег, полученных от размещения облигаций, до даты выставления требования Гаранту;
3) копия документа, подтверждающего получение эмитентом средств от выпуска облигаций;
4) копия требования (претензии) ПДО о нарушении обязательств эмитентом по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, направленного эмитенту;
5) копия ответа эмитента на требование (претензию) ПДО (при наличии);
6) информация о предпринятых ПДО мерах по взысканию задолженности по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО и, в случае взыскания задолженности о суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов;
7) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
8) копии исполнительных листов (при наличии);
9) копии дополнительных соглашений к проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО (при наличии);
10) копии иных документов, подтверждающих задолженность эмитента перед ПДО и принятые ПДО меры по взысканию задолженности (при наличии).
27. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в пункте 3 настоящего Договора.
28. Требование направляется ПДО Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
29. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени города Нур-Султан. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени города Нур-Султан, считается предъявленным на следующий рабочий день.
30. После получения требования ПДО, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет эмитента о предъявлении ПДО требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу эмитента, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись эмитента. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданном почтовым учреждением.
31. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования ПДО и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж ПДО в размере указанной в требовании суммы либо направляет ПДО письмо с указанием всех имеющихся возражений.
32. ПДО в пределах сроков, установленных пунктом 21 Договора, проводит работу по реализации залогового обеспечения и иные меры по взысканию задолженности с эмитента. Все суммы, полученные ПДО в результате мер по взысканию задолженности эмитента, в том числе путем реализации залогового обеспечения, распределяются между Гарантом и ПДО в следующей очередности:

2) облигацияларды орналастырудан алынған ақша берілген күннен бастап Кепілгерге талап қойылған күнге дейінгі кезең үшін эмитенттің банк шотынан үзінді көшірме;
3) эмитенттің облигациялар шығарылымынан қаражат алғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитентке жіберілген эмитенттің міндеттемелерді бұзғаны туралы ОҰӨ талаптарының (наразылықтарының) көшірмесі;
5) ОҰӨ талабына (наразылығына) эмитент жауабының көшірмесі (бар болса);
6) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша берешекті өндіріп алу бойынша ОҰӨ қолданған шаралар туралы ақпарат және қабылданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар туралы берешекті өндіріп алған жағдайда, растайтын құжаттар;
7) берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса);
8) атқару парақтарының көшірмелері (бар болса);
9) облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа қосымша келісімдердің көшірмелері (бар болса);
10) эмитенттің ОҰӨ алдындағы берешегін және ОҰӨ берешекті өндіріп алу бойынша қабылдаған шараларды растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері (бар болса) қоса беріледі.
27. Талапта көрсетілген сома осы Шарттың талаптарына сәйкес келуге тиіс, бірақ кез келген жағдайда ол осы Шарттың 3-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аса алмайды.
28. ОҰӨ талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс хатпен жіберу немесе қолма-қол тапсыру жолымен жібереді.
29. Талап Кепілгерге Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған болып есептеледі.
30. ОҰӨ талабын алғаннан кейін, бірақ кез келген жағдайда оны қанағаттандырғанға дейін Кепілгер осы Шартта көрсетілген эмитенттің мекенжайына тапсырыс хатпен хабарлама жіберу немесе эмитенттің қолы қойылып, қолма-қол тапсыру жолымен ОҰӨ-нің талап қойғаны туралы эмитентті жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарламаны тапсырыс хатпен жөнелткен кезде хабарлама пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні алынған болып есептеледі.
31. Кепілгер ОҰӨ-нің талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде, сондай-ақ талаптарға және ұсынылған құжаттарға қатысты қарсылықтар болмаған кезде ОҰӨ-ге талапта көрсетілген сома мөлшерінде төлем жүргізеді не барлық наразылықтарды көрсете отырып, ОҰӨ-ге хат жібереді.
32. ОҰӨ Шарттың 21-тармағында белгіленген мерзімдер шегінде кепілдік қамтамасыз етуді іске асыру жөніндегі жұмысты және эмитенттен берешекті өндіріп алу жөніндегі өзге де шараларды жүргізеді. Эмитенттің берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралар нәтижесінде, оның ішінде кепілдік қамтамасыз етуді өткізу жолымен ОҰӨ алған барлық сомалар Кепілгер мен ОҰӨ арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:

1) погашение суммы остатка вознаграждения эмитента по проспекту выпуска облигаций;
2) погашение суммы остатка номинальной стоимости облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО;
3) погашение задолженности эмитента перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности эмитента по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения ПДО.
33. В случае если после исполнения пункта 32 настоящего Договора, задолженность эмитента перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, ПДО обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное ПДО имущество, а также права по гарантиям, поручительствам и прочим залоговым имуществом, указанным в проспекте выпуска облигаций и договоре с ПДО в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента и права, принадлежащие ПДО как залогодержателю по договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.
В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 32 настоящего Договора ПДО обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и иные документы по требованию Гаранта, а также заключить все необходимые дополнительные соглашения/соглашения о передаче прав кредитора от ПДО к Гаранту.
5. Срок действия гарантии
34. Гарантия предоставляется сроком по "____" ___________ года включительно.
35. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы номинальной стоимости облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения обеспеченного гарантией обязательства ПДО отказался принять надлежащее исполнение, предложенное эмитентом или Гарантом;
5) в случае представления ПДО Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны эмитента и это доказано в установленном гражданском законодательстве Республики Казахстан порядке;

1) облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитенттің сыйақы қалдығының сомасын өтеу;
2) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша облигациялардың номиналды құнының қалдық сомасын өтеу;
3) эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитенттің тұрақсыздық айыбын және өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу оларды ОҰӨ алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
33. Егер осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегі өтелмеген/толық көлемде өтелмеген жағдайда, ОҰӨ кепілдік бойынша міндеттемені орындаған Кепілгерге ОҰӨ-нің барлық сатылмаған мүлкін, сондай-ақ облигациялар шығару проспектісінде және ОҰӨ-мен шартта эмитенттің міндеттемелерін және құқығын орындауды қамтамасыз ету ретінде көрсетілген кепілдіктерді, кепілдемелерді және өзге де кепіл мүлкі бойынша құқықтарды және Кепілгер орындаған міндеттеме көлемінде қамтамасыз етуді ұсына отырып, шарттар бойынша кепіл ұстаушы ретінде ОҰӨ-ға тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.
Осы Шарттың 32-тармағы орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ОҰӨ Кепілгерге қабылдау-беру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
облигациялар шығару проспектісінің және қосымша келісімдері бар ОҰӨ-мен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
қосымша келісімдерімен қамтамасыз етуді ұсыну туралы шарттардың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
кепіл мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды және Кепілгердің талабы бойынша өзге де құжаттарды беруге, сондай-ақ ОҰӨ-нен Кепілгерге құқықтарды беру туралы барлық қажетті келісімдерді/қосымша келісімдерді жасасуға міндеттенеді.
5. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
34. Кепілдік _____ жылғы "____" қоса алғандағы мерзімге дейін беріледі.
35. Кепілдіктің қолданылуы мынадай кез келген мән-жайлар туындаған кезде:
1) облигациялар шығару проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша кепілдікпен қамтамасыз етілген облигациялардың номиналды құнының сомасы толық өтелген;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі өткеннен кейін;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісім бермесе, облигациялар шығару проспектісі мен ОҰӨ-мен шарт бойынша кепілдікпен қамтамасыз етілген борышты басқа тұлғаға аудара отырып;
4) егер кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мерзімі басталғаннан кейін ОҰӨ эмитент немесе Кепілгер ұсынған тиісті орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну эмитент тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және бұл Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларды қоспағанда, ОҰӨ Кепілгерге Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда;

6) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом и (или) ПДО обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
7) при выявлении фактов полного нецелевого использования денег, полученных от размещения облигаций;
8) по иным основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами гарантирования по облигациям и (или) настоящим Договором.
6. Ответственность Сторон
36. В случае несвоевременной оплаты Гарантом ПДО суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает ПДО неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
37. В случае несвоевременного возврата ПДО Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно возвращенной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
38. В случае нарушения ПДО обязательств, установленных подпунктом 5) и 6) пункта 17, пункта 32, пунктов 21 и 33 настоящего Договора, с даты нарушения ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
39. В случае нарушения эмитентом обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 10) пункта 15 настоящего Договора, эмитент уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
40. В случае нарушения ПДО обязательств, установленных пунктами 9, 10, 11 и подпунктом 1) пункта 17 настоящего Договора, ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 100 (ста) МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
41. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использованием Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
42. ПДО несет полную ответственность за надлежащее оформление проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО, а также за соответствие условий выпуска облигаций, отраженным в решении уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны ПДО данного обязательства Гарант вправе применить меры ответственности включая аннулирование гарантии.

6) эмитент және (немесе) ОҰӨ осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
7) облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны толық мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде;
8) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша тоқтатылады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
36. Кепілгер ОҰӨ-нің талабында көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер ОҰӨ-не мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
37. Осы Шарттың талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы ОҰӨ Кепілгерге уақтылы қайтармаған жағдайда, ОҰӨ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы қайтарылмаған соманың 0,01 %, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. ОҰӨ осы Шарттың 17-тармағының 5) және 6) тармақшаларында, 32-тармағында, 21 және 33-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, бұзған күннен бастап ОҰӨ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) бес еселенген мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайтын тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Эмитент 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және осы Шарттың 15-тармағы 10) тармақшасының белгіленген талаптары анықталған күннен бастап эмитент Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір АЕК мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайтын тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
40. ОҰӨ осы Шарттың 9, 10, 11-тармақтарында және 17-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, ОҰӨ Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген АЕК-тің 100 (жүз) еселенген мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
41. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқықтарын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талапты жіберу Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы болып есептеледі. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
42. ОҰӨ облигациялар шығару проспектісін және ОҰӨ-мен шарттың тиісінше ресімделуі үшін, сондай-ақ Кепілгердің уәкілетті органының шешімінде көрсетілген облигациялар шығару шарттарының сәйкес келуіне толық түрде жауапкершілікте болады. ОҰӨ тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда, Кепілгер кепілдіктің күшін жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қолдануға құқылы.

7. Заключительные положения
43. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон (при наличии).
44. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
45. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках, по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. Стороны согласились, что в случае возникновения разночтений или несоответствий в текстах Договора на казахском и русском языках, Стороны будут руководствоваться текстом Договора на русском языке.
46. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
47. Копии проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
48. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
49. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами и действует до прекращения действия гарантии, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Эмитент
________________________
________________________
место печати (при наличии)
Гарант
Финансовое агентство
Акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства
"Даму"
_______________
место печати
(при наличии)
ПДО
___________________
___________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"
Приложение 8 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Форма
Договор присоединения
Сноска. Приказ дополнен приложением 8 в соответствии с приказом Министра национальной экономики PK от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Қорытынды ережелер
43. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Тараптардың мөрлерінің бедерлерімен (бар болса) бекітіледі.
44. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер мен талқылаулар жолымен шешеді, егер келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмесе, онда мұндай дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.
45. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде бірдей ( ) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін әрқайсысының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде ( ) данада жасалды. Тараптар Шарттың қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінде әртүрлі оқылымдар немесе сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алатын болады деп келісті.
46. Осы Шартта қарастырылмаған барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
47. Облигациялар шығару проспектісінің және ОҰӨ-мен шарттың көшірмелері осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
48. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуына тек өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
49. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және кепілдіктің қолданылуы тоқтатылғанға дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – толық орындалғанға дейін қолданылады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері мен қолдары
Эмитент
________________
___________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Кепілгер
Қаржы агенттігі
"Даму"
кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
мөр орны
(болған жағдайда)
ОҰӨ
_____________
___________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
8-қосымша
Нысан
Қосылу шарты
Ескерту. Бұйрық 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Договор присоединения, именуемый далее "Договор", заключается в соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – Правила), и Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм).
2. Настоящий Договор является договором, заключаемым между Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму", Банком/Лизинговой компанией (далее – Банк/ЛК) и Получателем. Условия настоящего Договора определены в стандартных формах и могут быть приняты Банком/ЛК и Получателем путем присоединения к предложенному Договору в целом в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Договор, Правила/Механизм, а также изменения и дополнения к ним размещаются на интернет-ресурсе Финансового агентства и в филиалах Финансового агентства в доступном для обозрения месте.
3. Настоящий Договор определяет условия предоставления субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам Банков/ЛК в рамках Правил/Механизма.
4. Принятие Получателем условий Договора осуществляется на основании согласия Получателя, выраженного путем подачи подписанного заявления, по форме согласно приложению 1 к Договору (далее – Заявление Получателя) и принятия его уполномоченным работником Финансового агентства.
5. Принятие Банком/ЛК условий Договора осуществляется на основании согласия Банка/ЛК, выраженного путем подачи подписанного заявления, по форме согласно приложению 2 к Договору (далее – Заявление Банка/ЛК) и принятия его уполномоченным работником Финансового агентства.
6. Получатель и Банк/ЛК, присоединившиеся к Договору, принимают все установленные Договором условия и обязательства в целом в полном объеме, безусловно принимая условия Договора (в дальнейшем Финансовое агентство, Банк/ЛК и Получатель совместно именуются "Стороны", а по отдельности – "Сторона" либо "Финансовое агентство", "Банк/ЛК" и "Получатель", соответственно).
7. Стороны определили, что датой заключения Договора с Получателем будет являться дата принятия Финансовым агентством Заявления Получателя. Заявление Получателя подписывается Финансовым агентством и Получателем в 2 (двух) экземплярах, один остается у Финансового агентства, второй экземпляр передается Получателю и является документом, подтверждающим факт заключения Договора.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бұдан әрі "Шарт" деп аталатын осы Қосылу шарты "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес жасалады.
2. Осы Шарт "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы, Банк/Лизингтік компания (бұдан әрі – ЛК) және Алушы арасында жасалатын шарт болып табылады. Осы Шарттың талаптары стандартты нысандарда айқындалған және оны Банк/ЛК және Алушы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес жалпы ұсынылған Шартқа қосылу жолымен қабылдануы мүмкін.
Шарт, Қағидалар/Тетік, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында және Қаржы агенттігінің филиалдарында көру үшін қолжетімді жерде орналастырылады.
3. Осы Шарт Қағидалар/Тетік шеңберінде Банктердің/ЛК-ның кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігіне субсидиялау беру талаптарын айқындайды.
4. Алушының Шарт талаптарын қабылдауы Алушының Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойылған өтінішті (бұдан әрі – Алушының өтініші) беру және оны Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскерінің қабылдауы жолымен білдірген келісуі негізінде жүзеге асырылады.
5. Банктің/ЛК-ның Шарт талаптарын қабылдауы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойылған өтінішті (бұдан әрі – Банк/ЛК өтініші) беру және оны Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскерінің қабылдауы жолымен білдірген Банктің/ЛК-ның келісуі негізінде жүзеге асырылады.
6. Шартқа қосылған Алушы мен Банк/ЛК Шартта белгіленген барлық талаптар мен міндеттемелерді, жалпы Шарттың талаптарын (бұдан әрі Қаржы агенттігі, Банк/ЛК және Алушы бірлесіп "Тараптар", ал жекелеп алғанда "Тарап" не тиісінше "Қаржы агенттігі", "Банк/ЛК" және "Алушы" деп аталады)сөзсіз қабылдай отырып, толық көлемде қабылдайды.
7. Тараптар Қаржы агенттігі Алушының өтінішін қабылдаған күн Алушымен жасасқан Шарттың күні болып табылады деп айқындады. Алушының өтінішіне Қаржы агенттігі мен Алушы 2 (екі) данада қол қояды, біреуі Қаржы агенттігінде қалады, екінші данасы Алушыға беріледі және ол Шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады.

8. Стороны определили, что датой заключения Договора с Банком/ЛК будет являться дата принятия Финансовым агентством Заявления Банка/ЛК. Заявление Банка/ЛК подписывается Финансовым агентством и Банком/ЛК в 2 (двух) экземплярах, один остается у Финансового агентства, а второй экземпляр передается Банку/ЛК и является документом, подтверждающим факт заключения Договора.
9. Банк/ЛК присоединяется к настоящему Договору единожды. Настоящий Договор регулирует все правоотношения между Банком/ЛК, Финансовым агентством и Получателями, присоединившимися к настоящему Договору, по вопросам субсидирования. Правоотношения между Банком/ЛК и каждым Получателем, с которым заключен или будет заключен Кредитный договор/Договор финансового лизинга (далее – ДФЛ), регулируются Кредитным договором/договором финансового лизинга.
10. В случае внесения изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство направляет на согласование такие изменения и/или дополнения в Банк/ЛК. Банк/ЛК в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает письмом данные изменения и/или дополнения со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. В случае несогласия с указанными изменениями и/или дополнениями Банк/ЛК должен направить Финансовому агентству письмом предложения и/или протокол разногласий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. После согласования с Банком/ЛК изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство размещает обновленную версию на интернет-ресурсе Финансового агентства.
11. Настоящий Договор, приложения и дополнения к нему, а также Заявление Получателя и Заявление Банка/ЛК являются неотъемлемыми частями друг друга, представляют собой единый правовой документ, с чем все Стороны безусловно и безотзывно согласны, и подтверждают все принятые по ним на себя обязательства как в момент заключения Договора, так и в будущем.
Глава 2. Термины и Определения
12. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) Получатель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, в том числе субъект социального предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в рамках Правил, и субъекты частного предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Механизма, а также юридические лица, зарегистрированные на территории Международного финансового центра "Астана", заключившие с Банком/ЛК Кредитный договор/ДФЛ;
2) Банк – банк второго уровня, участвующий в рамках реализации Правил/Механизма;

8. Тараптар Банкпен/ЛК-мен Шарт жасасқан күн Қаржы агенттігінің Банк/ЛК өтінішін қабылдаған күн болып табылады деп айқындады. Банктің/ЛК-нің өтінішіне Қаржы агенттігі мен Банк/ЛК 2 (екі) данада қол қояды, біреуі Қаржы агенттігінде қалады, екінші данасы Банкке/ЛК-ға беріледі және ол Шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады.
9. Банк/ЛК осы Шартқа бір рет қосылады. Осы Шартқа қосылған Банк/ЛК, Қаржы агенттігі және Алушылар арасында субсидиялау мәселелері бойынша барлық құқықтық қатынастарды осы Шарт реттейді. Кредит шарты/Қаржылық лизинг шарты (бұдан әрі – ҚЛШ) жасалған немесе жасалатын Банк/ЛК және әрбір Алушы арасындағы құқықтық қатынастар Кредит шартымен/қаржылық лизинг шартымен реттеледі.
10. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда Қаржы агенттігі осындай өзгерістерді және/немесе толықтыруларды Банкке/ЛК-ға келісуге жібереді. Банк/ЛК 10 (он) жұмыс күні ішінде Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап осы өзгерістерді және/немесе толықтыруларды хатпен келіседі. Көрсетілген өзгерістермен және/немесе толықтырулармен келіспеген жағдайда Банк/ЛК Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне хатпен ұсыныстар және/немесе келіспеушіліктер хаттамасын жіберуге тиіс. Банкпен/ЛК-мен Шартқа өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келіскеннен кейін Қаржы агенттігі жаңартылған нұсқаны Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында орналастырады.
11. Осы Шарт, оған қосымшалар мен толықтырулар, сондай-ақ Алушының өтініші және Банктің/ЛК-ның өтініші бір-бірінің ажырамас бөліктері болып табылады, бірыңғай құқықтық құжатты білдіреді, мұнымен барлық Тараптар сөзсіз және қайтарымсыз келіседі және Шарт жасалған кезде де, болашақта да олар бойынша өздеріне қабылдаған барлық міндеттемелерді растайды.
2-тарау. Терминдер мен Анықтамалар
12. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Алушы – өз қызметін Қағидалар шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі және өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген, Банкпен/ЛК-мен Кредит шартын/ҚЛШ жасасқан заңды тұлғалар;
2) Банк – Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде қатысатын екінші деңгейдегі банк;

3) банк-платежный агент – уполномоченный банк ЛК, который согласован с Финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета ЛК, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
4) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
5) рабочий день – день (за исключением субботы или воскресенья, или официальных праздничных и выходных дней), в который Стороны открыты для осуществления своей деятельности в Республике Казахстан;
6) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок);
7) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемая постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты";
9) целевое использование кредита/лизинга – использование Получателем средств кредита на цели, установленные в Кредитном договоре/ДФЛ, с представлением Банку/ЛК подтверждающих документов. Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование (в рамках деятельности, не противоречащей условиям Правил/Механизма) Получателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями Правил/Механизма;
10) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между Банком/ЛК и Получателем, по условиям которого Банк/ЛК предоставляют Получателю финансовый лизинг;
11) Финансовое агентство – Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";

3) банк-төлем агенті – Қаржы агенттігімен келісілген және жобалар бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған ЛК-ның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ЛК-ның уәкілетті банкі;
4) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
5) жұмыс күні – Тараптар Қазақстан Республикасында өз қызметін жүзеге асыру үшін ашық болатын күн (сенбі немесе жексенбі немесе ресми мереке және демалыс күндерін қоспағанда);
6) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы (бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредиттер/лизингтік мәмілелер алуға болады);
7) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
8) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен бекітілетін "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
9) кредитті/лизингті мақсатты пайдалану – Алушының Банкке/ЛК-ға растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредит қаражатын Кредит шартында/ҚЛШ-да белгіленген мақсаттарға пайдалануы. Мақсатты пайдалану тиісті құжаттармен расталады, бұл құжаттар жиынтығында Алушының Қағидалардың/Тетіктің шарттарына сәйкес активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлегенін, оларды алғанын және пайдаланғанын (Қағидалардың/Тетіктің шарттарына қайшы келмейтін қызмет шеңберінде) және (немесе) басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайды;
10) қаржылық лизинг шарты (Шарттың мәтіні бойынша "ҚЛШ" деп те аталады) – ЛК/Банк және Алушы арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ЛК/Банк Алушыға қаржылық лизинг ұсынады;
11) Қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;

12) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации Правил/Механизма;
13) лизинговая сделка (далее – Лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
14) Кредитный договор – договор банковского займа/соглашение об открытии кредитной линии, заключенный (-ое) между Получателем и Банком;
15) кредит – сумма денег, предоставляемая Банком на основании Кредитного договора Получателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
16) основной долг – сумма основного долга по Кредитному договору/ДФЛ без учета суммы начисленного вознаграждения, а также комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других расходов и убытков Банка/ЛК, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением Получателем обязательств по Кредитному договору/ДФЛ;
17) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые Финансовым агентством Банку/ЛК в рамках субсидирования на условиях настоящего Договора;
18) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки Получателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых Получателем Банку/ЛК в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности Получателя;
19) срок субсидирования – срок предоставления субсидий, указанный в Заявлении Получателя;
20) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
21) уполномоченный орган Финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган Акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними актами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности и прекращении/возобновлении субсидирования проекта Получателя;
Иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами.
Глава 3. Предмет Договора
13. По условиям настоящего Договора Финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения Получателя по кредитам/лизинговым сделкам, полученным в Банке/ЛК, на условиях настоящего Договора и Правил.
14. Субсидирование производится за счет средств республиканского и местного бюджетов в соответствии с Правилами.
15. Субсидирование по договору присоединения осуществляется в соответствии с графиком платежей по форме согласно приложению 3 к настоящему Договору, в котором имеется разделение суммы вознаграждения по кредитам/лизингу на субсидируемую и не субсидируемую части.

12) лизингтік компания – Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде қызметті жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
13) лизингтік мәміле (бұдан әрі – Лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
14) Кредит шарты – Алушы мен Банк арасында жасалған банктік қарыз шарты/кредиттік желіні ашу туралы келісім;
15) кредит – Банк Алушыға Кредит шарты негiзiнде мерзiмдiлiк, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етiлу және мақсатты пайдалану талаптарында беретiн ақша сомасы;
16) негізгі борыш – есептелген сыйақы сомасын, сондай-ақ Алушының Кредит шарты/ҚЛШ бойынша міндеттемелерді орындамауынан және/немесе тиісінше орындамауынан туындаған комиссияларды, тұрақсыздық айыбын, өсімпұлды, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу жөніндегі сот шығасыларын, Банктің/ЛК-ның басқа да шығыстары мен залалдарын есепке алмағанда, Кредит шарты/ҚЛШ бойынша негізгі борыш сомасы;
17) субсидиялар – осы Шарттың талаптарында субсидиялау шеңберінде Қаржы агенттігі Банкке/ЛК-ға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
18) субсидиялау – Алушының операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды болашақта орындаудың орнына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде Алушы Банкке/ЛК-ға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын Алушыларды мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
19) субсидиялау мерзімі – Алушының өтінішінде көрсетілген субсидиялар беру мерзімі;
20) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
21) Қаржы агенттігінің уәкілетті органы – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының тұрақты жұмыс істейтін, өз қызметін Алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі және тоқтату/қайта бастау туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі актілерде берілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын алқалы органы.
Осы Шартта пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қағидаларда айқындалған.
3-тарау. Шарттың нысанасы
13. Осы Шарттың талаптары бойынша Қаржы агенттігі осы Шарттың және Қағидалардың талаптарында Банктен/ЛК-дан алынған кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша Алушының сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады.
14. Субсидиялау Қағидаларға сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүргізіледі.
15. Қосылу шарты бойынша субсидиялау кредиттер/лизинг бойынша сыйақы сомасын субсидияланатын және субсидияланбайтын бөліктерге бөлетін осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдер кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.

16. Финансовое агентство осуществляет выплату субсидий только при наличии средств на субсидирование в бюджете и в соответствующем регионе.
17. Субсидированию не подлежат вознаграждения, начисленные Банком/ЛК и не уплаченные Получателем по просроченной задолженности.
18. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам Получателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния Банка/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд;
осуществляется Финансовым агентством на основании уведомления Банка/ЛК о факте проведения Получателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к Кредитному договору/ДФЛ.
В случае исправления у Банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление Финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к Кредитному договору/ДФЛ.
19. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 4. Права и обязанности Сторон
20. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в Банке/банке-платежном агенте суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Правил/Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизингу;
3) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма, в том числе, в судебном порядке.
21. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от регионального координатора/уполномоченного органа в рамках реализации Правил/Механизма;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита/лизинга;

16. Қаржы агенттігі субсидиялар төлеуді бюджетте субсидиялауға қаражат болған кезде ғана және тиісті өңірде жүзеге асырады.
17. Банк/ЛК есептеген және мерзімі өткен берешек бойынша Алушы төлемеген сыйақылар субсидиялауға жатпайды.
18. Банктің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін кредиттік рейтингі "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
пруденциялық нормативтер қатарынан 2 (екі) ай бойы бұзылған кезде Алушының жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Қаржы агенттігі Банктің/ЛК-ның Алушының кредит бойынша толық төлем жүргізу (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) фактісі туралы хабарламасының негізінде не Кредит шартына/ҚЛШ-ға төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдермен жүзеге асырады.
Банкте/банк-төлем агентінде жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда Қаржы агенттігінің субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуы Кредит шартына/ҚЛШ-ға төлем кестесі ескеріле отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырылады.
19. Тараптар осы Шарттың шеңберінде, егер төлем күні демалыс немесе мереке күніне келген болса, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
4-тарау. Тараптардың құқықтары және міндеттері
20. Қаржы агенттігі:
1) осы Шарттың талаптарында Банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотты субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Қағидалардың/Тетіктің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
3) Алушының кредит қаражатын/лизингтік мәмілелерді мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде қабылдауға міндетті.
21. Қаржы агенттігі:
1) Қағидалар/Тетік шеңберінде өңірлік үйлестірушіден/уәкілетті органнан қаражат алынбаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) қаражаттың мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексерулер жүргізуге құқылы. Алушыдан кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;

3) запрашивать и получать от Банка/ЛК документы и информацию о Получателе, а также о реализации Кредитного договора/ДФЛ;
4) с предварительным письменным уведомлением Банка/ЛК осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации проекта в рамках прав, предусмотренных в Кредитном договоре/ДФЛ, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в рамках реализации Правил/Механизма в течение срока субсидирования в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств по настоящему Договору с выездом в Банк/ЛК без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления Банка/ЛК;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или Банка/ЛК в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте Финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;
9) прекратить субсидирование в случае выявления следующих фактов на основании уведомления Банка/ЛК и/или результатов мониторинга:
нецелевого использования кредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по ДФЛ, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил/Механизма и/или решению уполномоченного органа Финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед Банком согласно графику платежей к Кредитному договору/графику платежей к настоящему Договору, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед ЛК согласно графику платежей к ДФЛ/графику платежей к настоящему Договору, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей по направлению "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств субъектами малого и среднего предпринимательства в рамках "Региональной программы финансирование субъектов малого частного и среднего частного предпринимательства" по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по достижению роста дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты финансирования проекта;
недостижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

3) Алушы туралы, сондай-ақ Кредит шартын/ҚЛШ іске асыру туралы құжаттар мен ақпаратты Банктен/ЛК-дан сұратуға және алуға;
4) Банкті/ЛК алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, жобаның және (немесе) Алушының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді Кредит шартында/ҚЛШ-да көзделген құқықтар шеңберінде жобаны іске асыру орнына бару арқылы жарты жылда кемінде 1 (бір) рет жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында субсидиялау мерзімі ішінде Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберінде оның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді Алушыдан қосымша сұратуға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерін орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және оларды Алушының уақтылы орындауын талап етуге;
7) Банкті/ЛК-ны жазбаша хабардар ете отырып, олардың жедел қызметіне араласпай Банкке/ЛК-ға бара отырып, осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) жарнама науқанын өткізу кезінде, Қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе Банктен/ЛК-дан алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ оны Алушының жазбаша келісуімен үшінші тұлғаларға беруге;
9) Банктің/ЛК-ның хабарламасы және/немесе мониторинг нәтижелері негізінде мынадай фактілер анықталған жағдайда субсидиялауды тоқтатуға:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/лизингті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелер қаражатын мақсатсыз пайдалану сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын ҚЛШ бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Қағидалар/Тетік шарттарына және/немесе Қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушы Кредит шартына төлемдер кестесіне/осы Шартқа төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша Банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының осы ҚЛШ-ға төлемдер кестесіне/осы Шартқа төлемдер кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша ЛК алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан да көп орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы;
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің "Шағын жеке меншік және орта жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру өңірлік бағдарламасы" шеңберінде жоба қаржыландырылған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу немесе төленетін салықтар көлемінің (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) өсуі бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10% ұлғайту міндеттемелерін орындамау;
Осы шекті өлшемшарттар:

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии);
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта Получателя (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/Финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкес келуін (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көздеген кезде "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеу.
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/Қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10 %-ға ұлғайту;
жұмыс органы/Қаржы агенттігі Алушының (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салықтық төлемдерді Тетік талаптарына сәйкес ұлғайтуды қамтамасыз етеді) бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10 %-ға ұлғайту;
жұмыс органы/Қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді) толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/10%-ға ұлғайту бойынша міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған жағдайларда субсидиялауды тоқтатуға құқылы;

10) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма, требовать возмещения полученной в рамках настоящего Договора субсидируемой части ставки вознаграждения.
22. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Кредитному договору/ДФЛ;
2) производить выплату вознаграждения Банку/ЛК в части:
несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику платежей в соответствии с Кредитным договором/ДФЛ;
субсидируемой и несубсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 18 настоящего Договора;
3) предоставить Финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита/лизинга, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу Финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил/Механизма, Кредитного договора/ДФЛ и настоящего Договора;
5) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана государственная поддержка, присвоить соответствующий Общий классификатор экономической деятельности (далее – ОКЭД) в органах статистики в течение 90 (девяносто) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить Финансовое агентство;
6) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации проекта согласно Заявлению Получателя третьим лицам без предварительного письменного согласия других Сторон настоящего Договора;
7) при установлении фактов нецелевого/частичного нецелевого использования кредита/лизинга и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма вернуть Финансовому агентству полученную в рамках настоящего Договора субсидируемую часть ставки вознаграждения, в том числе пропорционально сумме нецелевого использования кредита/лизинга;
8) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем Финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии;
9) предоставить согласие на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по форме, установленной Финансовым агентством (для физических лиц – индивидуальных предпринимателей);

10) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы агенттігіне өтеуді талап етуге құқылы.
22. Алушы:
1) Кредит шарты/ҚЛШ бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Банкке/ЛК-ға:
Кредит шартына/ҚЛШ-ға сәйкес төлемдер кестесіне сәйкес субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін;
осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлеу бөлігінде сыйақы төлеу жүргізуге;
3) Қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салуы бойынша кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Қағидаларға/Тетікке сәйкес келуіне жобаның іске асырылатын аумағында тексерулер жүргізу құқығын беруге;
4) Қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Қағидалардың/Тетіктің, Кредит шартының/ҚЛШ-ның және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда, осы Шарт жасалған күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішін (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) беруге және оны Қаржы агенттігіне хабарлауға;
6) осы Шарттың басқа Тараптарының алдын ала жазбаша келісімінсіз Алушының Өтінішіне сәйкес жобаның шарттары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
7) кредитті/лизингті мақсатсыз/ішінара мақсатсыз пайдалану және (немесе) Алушы жобасының Қағидалар/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған, оның ішінде кредитті/лизингті мақсатсыз пайдалану сомасына пропорционалды түрде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы агенттігіне қайтаруға;
8) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы Қаржы агенттігіне беретін энергия аудитін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Алушының жоба бойынша мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарын орындауын сыртқы тексеруді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады;
9) Қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ол туралы дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беруге (жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін);

10) предоставить письменные согласия на сбор и обработку персональных данных от работников в соответствии с законодательством Республики Казахстан по форме, установленной Финансовым агентством (для юридических лиц).
Согласие на сбор и обработку персональных данных прилагаются к Заявлению;
11) в случае изменения условий, предусмотренных в заявлении Получателя к договору присоединения, Получатель после получения копии выписки финансового агентства предоставить в Банк/ЛК, дополнительное заявление к договору присоединения согласно приложению 4 договора присоединения (далее – дополнительное заявление).
23. Получатель вправе:
1) требовать от Финансового агентства выплаты субсидий Банку/ЛК в части субсидируемой ставки вознаграждения;
2) подать заявку на продление срока субсидирования в Банк/ЛК не позднее 75 (семидесяти пяти) календарных дней до истечения срока субсидирования по Заявлению Получателя;
3) для целей ведения мониторинга в рамках реализации Правил/Механизма представить заявление на предоставление согласия Финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующих сведений, являющихся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы предпринимателя для определения Финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников Получателя для определения Финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных Получателем налогов для определения Финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.
24. Банк/ЛК обязан (-а):
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя с момента подписания Заявления Получателя о присоединении до истечения срока субсидирования;
2) в случае несвоевременного присоединения к настоящему Договору в сроки, предусмотренные в Правилах субсидирования, уведомить Финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета Финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления Финансового агентства, при этом Банк/ЛК не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах Финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/лизингу, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);

10) Қаржы агенттігі белгілеген (заңды тұлғалар үшін) нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерлерден дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісімдер беруге;
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісу Өтінішке қоса беріледі.
11) Алушының өтінішінде көзделген, қосылу шартына қойылған талаптар өзгерген жағдайда Алушы қаржы агенттігінің үзінді көшірмесін алғаннан кейін Банкке/ЛК-ға қосылу шартының 4-қосымшасына сәйкес қосылу шартына қосымша өтініш (бұдан әрі - қосымша өтініш) беруге міндетті.
23. Алушы:
1) Қаржы агенттігінен Банкке/ЛК-ға субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде субсидиялар төлеуді талап етуге;
2) Алушының өтініші бойынша субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 (жетпіс бес) күннен кешіктірмей Банкке/ЛК-ға субсидиялау мерзімін ұзартуға өтінім беруге;
3) Қағидалардың/Тетіктің іске асырылуы шеңберінде мониторинг жүргізу мақсатында Қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
Қаржы агенттігінің кірістердің өсу серпінін айқындауы үшін кәсіпкердің кірістері;
Қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін Алушы жұмыскерлерінің саны;
Қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін Алушының төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беру туралы өтініш беруге құқылы.
24. Банк/ЛК:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін Алушының қосылу туралы Өтінішіне қол қойылған сәттен бастап субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) осы Шартқа Субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімде уақтылы қосылмаған жағдайда, кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен Қаржы агенттігін хабардар етуге;
3) Қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының жобасы бойынша Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялардың сомасын ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте Банктің/ЛК-ның Қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың ағымдағы жалпы қалдықтарынан субсидияны есептен шығаруға құқығы жоқ. Алушы кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда Қаржы агенттігінің талабы бойынша Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;

4) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга – 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед Банком/ЛК. При этом Банк/ЛК не производит списание средств с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.
В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
5) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/ЛК в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить Финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя. При этом Банк/ЛК в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банк/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/ДФЛ, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/ДФЛ с приложением измененного графика платежей в электронном формате (XLS или XLSX) с указанием причитающейся к выплате суммы субсидий/измененной причитающейся суммы субсидий в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
6) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств Финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
7) по запросу предоставлять Финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины Получателя по субсидируемому кредиту/лизингу;

4) Алушы кредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша Банктің/ЛК-ның алдындағы міндеттемелерді орындамаған күннен бастап, бұл туралы Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді.
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
5) Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы ішінара/толық мерзімінен бұрын өтелген күннен бастап Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда, Қаржы агенттігінің талабы бойынша Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы толық мерзімінен бұрын өтелген жағдайда және Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк/ЛК 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенттігі субсидиялар аудару сомасы мен күндерін көрсетеді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда Банк/ЛК Кредит шартына/ҚЛШ-на қосымша келісім жасасу кезінде Қаржы агенттігіне өзгертілген төлем кестесін қоса бере отырып, негізгі борышты ішінара өтеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлеуге тиесілі субсидиялар сомасын/өзгертілген тиесілі субсидиялар сомасын көрсете отырып, Кредит шартына/ҚЛШ-на қосымша келісімнің көшірмесін электрондық форматта (XLS немесе XLSX) жібереді;
6) Алушы субсидиялар сомасын дербес төлеген жағдайда, кейін Қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде Қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде тиісті субсидиялар сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
7) сұрау салу бойынша Қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредиті/лизингі бойынша төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;

8) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с Финансовым агентством и Получателем;
9) своевременно извещать Финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) в случае, если Банк/ЛК меняют условия действующего Кредитного договора/ДФЛ, предусмотренные в графике платежей, предоставлять график платежей с учетом изменений;
11) не изменять сумму кредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/лизингу без согласования с Финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
12) в случае принятия уполномоченным органом Финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны Банка/ЛК, предусмотренных Правилами/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с даты присоединения Получателя к Договору. В случае несвоевременного возмещения Банком/ЛК Получателю полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем подпункте, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
13) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от Финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме;
14) в случае предоставления Получателем дополнительного заявления предоставить его с измененным графиком к Договору в Финансовое агентство.
25. Банк/ЛК вправе:
1) требовать от Финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) в случае прекращения субсидирования по действующему кредиту/лизингу по основаниям, установленным Правилами, установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи).
3) в случае завершения срока субсидирования по действующему кредиту/лизингу установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования, за исключением ранее уплаченных Получателем и возвращенных Банком/ЛК комиссий, сборов и (или) иных платежей по действующему кредиту/лизингу.
Глава 5. Срок действия Договора
26. Настоящий Договор для Получателя вступает в силу с даты присоединения Получателя к настоящему Договору и действует до его полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
Для Банка/ЛК Договор вступает в силу с даты присоединения Банка/ЛК к настоящему Договору и действует до его полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.

8) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, Қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
9) осы Шарттың талаптарын орындауға ықпал етуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы Қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
10) егер Банк/ЛК төлемдер кестесінде көзделген, қолданыстағы Кредит шартының/ҚЛШ-ның талаптарын өзгерткен жағдайда, өзгерістерді ескере отырып, төлемдер кестесін беруге;
11) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қаржы агенттігімен келісусіз кредиттің/лизингтің сомасын және (немесе) кредит/лизинг бойынша сыйақының номиналдық мөлшерлемесін өзгертпеуге;
12) Банк/ЛК тарапынан Қағидаларда/Тетікте көзделген өндіріп алынуы ықтимал комиссияларды қоспағанда, Қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/лизингті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Алушыға ағымдағы қаржы жылы бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер Алушы Шартқа қосылған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/ЛК ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Алушыға Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде уақтылы өтемеген жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
13) Қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алмаған жағдайда, Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтеу туралы хабарлауға;
14) Алушы қосымша өтініш берген жағдайда оны Шартқа өзгертілген кестемен Қаржы агенттігіне беруге міндетті.
25. Банк/ЛК:
1) Қаржы агенттігінен осы Шарт шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) Қағидаларда белгіленген негіздемелер бойынша қолданыстағы кредит/лизинг бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда, Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) басқа төлемдерді) белгілеуге.
3) қолданыстағы кредит/лизинг бойынша субсидиялау мерзімі аяқталған жағдайда, Алушы бұрын төлеген және Банк/ЛК қайтарған комиссияларды, алымдарды және (немесе) қолданыстағы кредит/лизинг бойынша өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын белгілеуге құқылы.
5-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
26. Алушы үшін осы Шарт Алушы осы Шартқа қосылған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.
Банк/ЛК үшін Шарт Банк/ЛК осы Шартқа қосылған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.

27. В случае принятия решения о прекращении субсидирования по основаниям, предусмотренным подпунктом 9) пункта 21 настоящего Договора, настоящий Договор считается расторгнутым Финансовым агентством в одностороннем внесудебном порядке с Получателем, в отношении которого принято решение о прекращении субсидирования.
28. Настоящий Договор может быть расторгнут с Банком/ЛК и Получателем по заявлению Банка/ЛК и Получателя.
Глава 6. Ответственность
29. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
30. Всю ответственность перед Банком/ЛК за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита/лизинга и погашению части несубсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Кредитным договором/ДФЛ. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на Финансовое агентство.
Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
31. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения наступила вследствие действия обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и тому подобное).
32. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов/организаций.
33. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
34. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
35. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 8. Разрешение споров
36. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.

27. Осы Шарттың 21-тармағының 9) тармақшасында көзделген негіздер бойынша субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, осы Шартты Қаржы агенттігі, оған субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған Алушымен біржақты соттан тыс тәртіппен бұзды деп есептеледі.
28. Осы Шарт Банктің/ЛК-ның және Алушының өтініші бойынша Банкпен/ЛК-мен және Алушымен бұзылуы мүмкін.
6-тарау. Жауапкершілік
29. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
30. Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына және Кредит шартына/ҚЛШ-ға сәйкес кредитті/лизингті уақтылы және толық қайтару бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтемегені үшін Банк/ЛК алдындағы барлық жауапкершілікті Алушы көтереді. Бұл ретте осындай жауапкершілік ешбір жағдайда Қаржы агенттігіне жүктелмейді.
7-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жағдайлары
31. Егер орындау еңсерілмейтiн күштің, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (зілзала құбылыстары, әскери іс-шаралар, форс-мажорлық жағдайлар) салдарынан мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
32. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмайтын Тарап осындай мән-жайлар орын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабарлайды. Бұл ретте еңсерілмейтін күш мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың/ұйымдардың тиісті құжаттарымен расталады.
33. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
34. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы Шартты орындау мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
35. Егер осындай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8-тарау. Дауларды шешу
36. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған қандай да бір дау болған жағдайда, кез келген Тарап барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге күш-жігерлерін салады.

37. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Конфиденциальность
38. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующим законодательством Республики Казахстан.
39. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также законодательством Республики Казахстан.
40. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
41. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные положения
42. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие Финансовому агентству на:
1) предоставление Финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту/лизингу, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительного письменного согласия Получателя;
2) опубликование Финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Получателя, а также отрасли.
43. Получатель заявляет и гарантирует Финансовому агентству следующее:
1) заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) Финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
44. В случае внесения изменений и/или дополнений в Правила в рамках настоящего Договора, в части, касающейся положений настоящего Договора, необходимо внесение соответствующих изменений и дополнений в настоящий Договор. В случае возникновения разночтений между положениями настоящего Договора и Правил и/или Механизма применяются нормы вышеуказанного постановления Правительства Республики Казахстан.

37. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
9-тарау. Құпиялылық
38. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты болатын ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында өздері алған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге болмайтынымен келіседі.
39. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
40. Тараптар осы Шарттың бар екенін және оның талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдарына және жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
41. Кез келген Тарап осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
42. Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы Қаржы агенттігіне:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын осы Кредит/лизинг шарты шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны Қаржы агенттігінің мүдделі үшінші тұлғаларға Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз беруіне;
2) Қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саласын жариялауына келісім береді.
43. Алушы Қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және оларға кепілдік береді:
1) осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
2) Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шындыққа сәйкес келетінін тексеруге міндетті емес;
3) Алушы өз бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне кері әсерін тигізуі мүмкін ешқандай жағдайлардан хабардар емес.
44. Осы Шарт шеңберінде Қағидаларға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, осы Шарттың ережелеріне қатысты бөлігінде осы Шартқа тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет. Осы Шарттың және Қағидалардың және/немесе Тетіктің ережелері арасында әртүрлі оқылулар туындаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жоғарыда көрсетілген қаулысының нормалары қолданылады.

45. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются условиями Правил/Механизма и действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Договору присоединения
Форма
Заявление Получателя к Договору присоединения
________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица),
именуемое далее "Получатель", в лице ______________________________________,
действующего на основании _______________________________________________
(для юридических лиц),
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), просит Акционерное общество "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) предоставить
субсидирование по кредиту/лизингу Акционерное общество/Товарищество
с ограниченной ответственностью __________________________________________
(наименование Банка/Лизинговой компании) (далее – Банк/ЛК)
на следующих условиях.
Термины и сокращения в настоящем Заявлении Получателя о присоединении
(далее – Заявление) трактуются в соответствии с Договором присоединения
(далее – Договор).
Информация о Получателе
Полное наименование и организационная форма Получателя/Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные о регистрации Получателя в качестве юридического лица
(свидетельство/справка о государственной регистрации/перерегистрации)
(для юридических лиц)
Данные о регистрации Получателя в качестве индивидуального предпринимателя
(для физических лиц)
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН)
Юридический адрес/адрес проживания по месту регистрации
Фактический адрес/адрес фактического проживания
Основные условия субсидирования
1.
Наименование, дата и номер Кредитного договора (Соглашение об открытии кредитной линии/Договор банковского займа/Договор финансового лизинга)
2.
Банк/ЛК
3.
Сумма кредита/лизинга/кредитной линии
4.
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу:
1) субсидируемая;
2) не субсидируемая.
5.
Срок кредита/лизинга/кредитной линии
6.
Целевое назначение кредита/лизинга
7.
Срок субсидирования (в месяцах)
8.
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
9.
Условия погашения основного долга и вознаграждения
10.
Номер и дата решения уполномоченного органа Финансового агентства
11.
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности (далее – ОКЭД, 5-ти значный)
12.
Особые условия по проекту

45. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қағидалардың/Тетіктің талаптарын және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
Қосылу шартына
1-қосымша
Нысан
Қосылу шартына Алушының өтініші
Бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ______________________________ (заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) атынан __________________________ негізінде әрекет ететін _____________________ (заңды тұлғалар үшін), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамынан (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) ____________________ Акционерлік қоғамы/ Жауапкершілігі шектеулі серіктестік (Банктің/ЛК-ның атауы) (бұдан әрі – Банк/ЛК) кредиті/лизингі бойынша мынадай шарттармен субсидия беруді сұрайды.
Алушының қосылу туралы осы Өтінішіндегі терминдер мен қысқартулар (бұдан әрі – Өтініш) Шартқа сәйкес түсіндіріледі.
Алушы туралы ақпарат
Алушының толық атауы және ұйымдық нысаны/Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Алушының заңды тұлға ретінде тіркелгені туралы деректер
(мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама)
(заңды тұлғалар үшін)
Алушының дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы деректер
(жеке тұлғалар үшін)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Тіркеу орны бойынша заңды мекенжайы/тұрғылықты мекенжайы
Нақты мекенжайы/нақты тұратын мекенжайы
Субсидиялаудың негізгі шарттары
1.
Кредит шартының атауы, күні және нөмірі (Кредиттік желіні ашу туралы келісім/Банктік қарыз шарты/Қаржы лизингі шарты
2.
Банк/ЛК
3.
Кредит/лизинг сомасы/кредит желісі
4.
Кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесі:
1) субсидияланатын;
2) субсидияланбайтын.
5.
Кредит/лизинг мерзімі/кредит желісі
6.
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
7.
Субсидиялау мерзімі (айларда)
8.
Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
9.
Негізгі борыш пен сыйақыны өтеу шарттары
10.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешімінің нөмірі және күні
11.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала (бұдан әрі –ЭҚЖЖ, 5 мәнді)
12.
Жоба бойынша ерекше шарттар

1. Подписываясь ниже, подтверждаю, что:
1) ознакомлен(-а) и согласен (-на) с условиями Договора, размещенного на интернет-ресурсе по электронному адресу _______________;
2) присоединяюсь к Договору в целом в соответствии со статьей 389 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, принимаю все положения Договора в полном объеме и обязуюсь их выполнять надлежащим образом;
3) настоящее Заявление, при условии его принятия уполномоченным работником Финансового агентства в совокупности с Договором, является заключенным Договором.
2. Соглашаюсь, что:
1) Финансовое агентство вправе в одностороннем порядке без предварительного согласования со мной вносить изменения или дополнения в Договор;
2) с учетом внесенных изменений или дополнений Договор размещается на интернет-ресурсе Финансового агентства по электронному адресу ____________________________;
3) осведомлен о возможности заключения с Финансовым агентством отдельного договора субсидирования, но делаю выбор в пользу заключения Договора путем присоединения к Договору, и настоящим заявляю, что заключение Договора путем присоединения не лишает Получателя прав, обычно предоставляемых по договорам такого вида, не исключает или ограничивает ответственность Финансового агентства либо не содержит других явно обременительных для Получателя условий, которые он, исходя из своих разумно понимаемых интересов, не принял бы при наличии у него возможности участвовать в определении условий Договора.
3. Обязуюсь:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по настоящему Договору и графику платежей к Договору;
2) производить выплату вознаграждения Банку/ЛК в части:
не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику платежей в соответствии с Кредитным договором/Договором финансового лизинга;
субсидируемой и несубсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 18 Договора;
3) предоставить Финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита/лизинга, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу Финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил/Механизма, Кредитного договора/Договора финансового лизинга и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, по которым будет оказана государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить Финансовое агентство;

1. Төменде қол қоя отырып, мыналарды:
1) бұдан әрі "Шарт" деп аталатын, _______________ электрондық мекенжайы бойынша интернет-ресурста орналастырылған Қосылу шартының талаптарымен танысқанымды және келісетінімді;
2) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес тұтастай Шартқа қосылатынымды, Шарттың барлық ережелерін толық көлемде қабылдайтынымды және оларды тиісті түрде орындауға міндеттененімді;
3) осы Өтінішті Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскері Шартпен жиынтықта қабылдаған жағдайда ол жасалған Шарт болып табылатынын растаймын.
2. Мыналармен:
1) Қаржы агенттігі Шартқа менімен алдын ала келісусіз біржақты тәртіппен өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге құқылы екендігіне;
2) енгізілген өзгерістерді немесе толықтыруларды ескере отырып, Шарт Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында _______________ электрондық мекенжайы бойынша орналастырылатынына;
3) Қаржы агенттігімен жеке субсидиялау шартын жасасу мүмкіндігі туралы хабардар екеніме, бірақ Шартқа қосылу жолымен Шарт жасасудың пайдасына таңдау жасайтыныма келісемін және осы арқылы қосылу жолымен Шарттың жасалуы әдетте осындай түрдегі шарттар бойынша берілетін Алушының құқықтарынан айырмайтынын, Қаржы агенттігінің жауапкершілігін жоққа шығармайтынын немесе шектемейтінін, не өзінің ақылға қонымды түсінікті мүдделерін негізге ала отырып, Шарттың талаптарын айқындауға қатысу мүмкіндігі болған кезде қабылдамайтын Алушы үшін айқын ауыртпалық түсіретін басқа да талаптарды қамтымайтынын мәлімдеймін.
3. Мыналарға:
1) осы Шарт және Шартқа төлемдер кестесі бойынша өз міндеттемелерімді уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) Банкке/ЛК-ға:
Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына сәйкес төлемдер кестесі бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі;
Шарттың 18-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлеуге;
3) Қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша кредиттің/лизингтің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының жобаны іске асыру аумағында Қағидалардың/Тетіктің шарттарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын беруге;
4) Қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Қағидалардың/Тетіктің, Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
6) мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда осы Шарт жасалған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ беруге және оны Қаржы агенттігіне хабарлауға;

7) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил/Механизма обеспечить возмещение Финансовому агентству полученную в рамках настоящего Договора субсидируемую часть ставки вознаграждения;
8) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем Финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии;
9) соблюдать и исполнять иные права и обязанности, предусмотренные Договором.
4. Получатель настоящим предоставляет Финансовому агентству согласие с тем, что:
1) Финансовое агентство может предоставлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные Получателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
2) Финансовое агентство может использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или Банка/ЛК в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте Финансового агентства.
Настоящее Заявление и приложения к нему являются неотъемлемой частью Договора.
Приложения:
1. Копия Кредитного договора/Договора финансового лизинга:
_____________________________________________________;
2. Согласия субъектов персональных данных на сбор и обработку
персональных данных:____________________________________;
3. ______________________________________________________.
Для физических лиц – индивидуальных предпринимателей:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
Свидетельство о государственной регистрации
Подпись
Дата
Для юридических лиц:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Действующий на основании:
Данные документа, удостоверяющего личность
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.
Приложение
к заявлению Получателя
к Договору присоединения
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._________________ "____" _____________ 20___ г.
Товарищество с ограниченной ответственностью/дополнительной ответственностью
/Полное/Коммандитное товарищество/Акционерное общество ___________________
(далее – Получатель)1, созданное и действующее в соответствии с законодательством
Республики Казахстан (свидетельство/справка о государственной пере/регистрации
№ ______, [выдано Департаментом юстиции г._______________________ __________
от _____г.]2), бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ___________________,
находящееся по адресу: Республика Казахстан, _________________________________,
в лице ____________________,
действующего на основании _________________________________________________,
_______________________________________
1Указывается сокращение в соответствии с сокращением, данным в Договоре
2Указанное в квадратных скобках может быть исключено, если справка предоставляется через Egov.kz
дает согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), БИН 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, в том числе персональных данных в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, касающихся Получателя, а также сбор и обработку персональных данных физических лиц, и гарантирует наличие таких согласий физических лиц – работников, представителей Получателя, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансового агентства, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:

7) кредит қаражатын мақсатсыз пайдалану және (немесе) Алушының жобасының Қағидалардың/Тетіктің талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы агенттігіне өтеуді қамтамасыз етуге;
8) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы Қаржы агенттігіне беретін энергия аудитіне қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенемін. Жоба бойынша Алушы мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытынды берген бағалау провайдерлері жүргізуі мүмкін;
9) Шартта көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді сақтауға және орындауға міндеттенемін.
4. Алушы осы арқылы Қаржы агенттігіне:
1) Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және Алушы берген құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына бере алатынына;
2) Қаржы агенттігі осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе Банктен/ЛК-дан алынған Алушы туралы ақпаратты жарнама науқанын жүргізу кезінде, Қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде пайдалана алатынына келісім беремін.
Осы Өтініш және оған қосымшалар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қосымшалар:
1. Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының көшірмесі: _________________________;
2. Дербес деректер субъектілерінің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі: ______________________________;
3. _________________________________________.
Жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
Қолы
Күні
Заңды тұлғалар үшін:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдау туралы белгілері:
20___ ж. "____" _____________.
Қосылу шартына
Алушының өтінішіне
қосымша
Дербес деректер субъектісінің "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының оның дербес деректерін жинауына және өңдеуіне келісімі
_________________ қ.                               20___ ж. "____" ____________
"____________" жауапкершілігі шектеулі /қосымша жауапкершілігі бар серіктестігі /Толық/Коммандиттік серіктестігі/Акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Алушы)1, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және әрекет ететін (мемлекеттік қайта/тіркеу туралы куәлігінің/анықтамасының № ______________, [_______________________ қаласының Әділет департаменті ___________ ___________ж. берген]2), бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) __________, орналасқан мекенжайы: Қазақстан Республикасы, ________________, оның атынан _____________ негізінде әрекет ететін _____________,
__________________________
1 Шартта берілген қысқартуға сәйкес қысқарту көрсетіледі
2 Егер анықтама Egov.kz арқылы берілсе, квадрат жақшада көрсетілген алып тасталуы мүмкін
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), БСН 970840000277, Алушыға қатысты деректерді, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ жеке тұлғалардың дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді, және жеке тұлғалардың – Алушы жұмыскерлерінің, өкілдерінің және т.б. мұндай келісімдерінің болуына кепілдік береді, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:

1) совокупном годовом доходе с учетом корректировок;
2) расходах по реализованным товарам (работам, услугам);
3) расходах по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
4) доходах из иностранных источников;
5) чистом доходе;
6) численности работников (человек);
7) суммах налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу).
8) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, акционеров, учредителей, участников;
9) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
10) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
11) иные сведения и данные по полученному от Финансового агентства займу.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;
3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан.
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
________________________________________ _____________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._____________ "____" _____________ 20___ г.
Я, Индивидуальный предприниматель ______________________________________
(далее – Получатель) (удостоверение личности № ________ выдано _____________
(кем выдано, дата), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________),
действующий на основании свидетельства/талона о государственной регистрации № ______________, выданного __________ от _________ года, находящийся по адресу:
Республика Казахстан,
________________________________________________________________________,
даю согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), бизнес-идентификационный номер (БИН) 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, касающихся моей деятельности, в том числе сбор и обработку моих персональных данных, в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансового агентства, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:

1) түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кірісі;
2) өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша шығыстары;
3) жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстары;
4) шетелдік көздерден алынатын кірістері;
5) таза кірісі;
6) жұмыскерлердің саны (адам);
7) салық төлемдерінің сомалары (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда).
8) басшының, акционерлердің, құрылтайшылардың, қатысушылардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
9) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
10) Қаржы агенттігінің тарапынан жобаға жүргізілген мониторинг нәтижелері;
11) Қаржы агенттігінең алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісім береді.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинақтау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), оның ішінде мынадай мақсаттар үшін:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілік және/немесе ақпарат беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі беретін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты, бюджеттік, тартылған қаражаты, сондай-ақ өз қаражаты есебінен қаражатты пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, дерекқорларды әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) өтініштеріне есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Дербес деректер субъектісінің өзінің деректерін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының жинауына және өңдеуіне келісімі
_____________ қ.                               20___ жылғы "____" _____________
Мен, _________________жылы берілген № ______________ мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің/талонның негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасы, __________________________________ мекенжайында тұратын, Дара кәсіпкер ______________ (бұдан әрі – Алушы) (______ берген (кім берді, күні) жеке куәлік №____, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН_______) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), БСН 970840000277, менің қызметіме қатысты дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:

1) доходе, полученном совокупно за налоговый период, с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки;
2) расходах по реализованным товарам (работам, услугам);
3) доходах из иностранных источников;
4) облагаемом доходе с учетом перенесенных убытков;
5) индивидуальном подоходном налоге с облагаемого дохода;
6) расходах по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
7) численности работников/среднесписочной численности работников;
8) среднемесячной заработной плате на одного работника;
9) сумме налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу);
10) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
11) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
12) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
13) иные сведения и данные по полученному от Финансового агентства займу, в том числе за счет средств Национального фонда Республики Казахстан.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;
3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан;
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
______________________________________ _______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Согласие субъекта персональных данных на сбор и обработку его персональных данных Акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
г._____________ "____" _____________ 20___ г.
Я, глава Крестьянского хозяйства _________________________________________
(далее – Получатель),
действующий на основании свидетельства/талона о государственной регистрации
№________, выданного _____________ от ________ года, находящийся по адресу:
Республика Казахстан,
______________________________________________________________________,

1) салық салуға және түзетуге жатпайтын кірістерді ескере отырып, салық кезеңі үшін жиынтық алынған кіріс;
2) өткізілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша шығыстар;
3) шетелдік кіріс көздерінен түсетін кірістер;
4) келтірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын кіріс;
5) салық салынатын кірістен алынатын жеке табыс салығы;
6) жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға төленетін өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
7) жұмыскерлер саны/жұмыскерлердің орташа тізімдік саны;
8) бір жұмыскерге есептелетін орташа айлық жалақы;
9) салық төлемдері сомасы (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда);
10) басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
11) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
12) жобаға Қаржы агенттігінің тарапынан жүргізілген мониторинг нәтижелері;
13) Қаржы агенттігінең, оның ішінде ҚР Ұлттық қорының қаражаты есебінен алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісімімді беремін.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), сондай-ақ мынадай:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілікті және/немесе ақпаратты беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қор қаражаты есебінен берілетін, бюджет, тартылған қаражатты, сондай-ақ өз қаражатын пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, деректер базаларын әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) жолданымдарына берілген есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады;
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге берілген келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Дербес деректер субъектісінің өзінің деректерін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының жинауына және өңдеуіне келісімі
_____________ қ.                               20___ жылғы "____" _____________

даю согласие Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство), бизнес-идентификационный номер (БИН) 970840000277, осуществлять сбор и обработку данных, касающихся деятельности крестьянского хозяйства _____________________, в том числе на сбор и обработку моих персональных данных, в соответствии с пунктом 13 статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики, касающихся Получателя, а также предоставлять всем заинтересованным лицам (Правительству Республики Казахстан, Единственному акционеру Финансовому агентству, Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, организациям, государственным и местным исполнительным органам, третьим лицам, либо в пользу иных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан) сведения, являющиеся налоговой, коммерческой и другой охраняемой законодательством тайной, касающиеся деятельности Получателя о:
1) начисленных доходах за налоговый период;
2) доходах главы и членов крестьянского хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, за налоговый период;
3) выплаченных доходах за налоговый период;
4) количестве членов крестьянского хозяйства, включая главу и совершеннолетних лиц;
5) количестве работников крестьянского хозяйства;
6) сумме налоговых выплат (включая расходы по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу);
7) фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, всех членов крестьянского хозяйства;
8) юридическом и фактическом адресе местонахождения;
9) результатах проведенного мониторинга проекта со стороны Финансового агентства;
10) иные сведения и данные по полученному по полученному от Финансового агентства займу, в том числе за счет средств Национального фонда Республики Казахстан.
Сбор, обработка и использование персональных данных субъекта (в том числе, сбор, обработка и хранение на бумажных носителях и (или) в электронном формате в массивах и (или) базах данных) осуществляется, в том числе, для следующих целей:
1) для предоставления/получения отчетности и/или информации в/от уполномоченные/ых органы/ов (Правительство Республики Казахстан, государственные органы и организации), аудиторские/их и иные/х компетентные/х организации/й, акционерам/ов и/или аффилированным/х лицам/лиц Финансового агентства, контрагентам/ов Финансового агентства;
2) для анализа, оценки и проверки эффективности использования средств, предоставляемых Финансовым агентством, в том числе за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан, бюджетных, привлеченных, а также собственных средств;

Мен, _________________жылы берілген № ______________ мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің/талонның негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасы, __________________________________ мекенжайында орналасқан, Шаруа қожалығының басшысы ______________ (бұдан әрі – Алушы) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Қаржы агенттігі), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) 970840000277, ______________ шаруа қожалығының қызметіне қатысты деректерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Республика Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының 13-тармағына сәйкес дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ барлық мүдделі тұлғаларға (Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қаржы агенттігінің жалғыз акционеріне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, ұйымдарға, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, үшінші тұлғаларға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалардың пайдасына) салық, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын басқа да құпия болып табылатын, Алушының қызметіне қатысты:
1) салық кезеңі үшін есептелген кірістер;
2) әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруа қожалығы басшысы мен мүшелерінің салық кезеңіндегі кірістері;
3) салық кезеңінде төленген кірістер;
4) басшысы мен кәмелетке толған адамдарды қоса алғанда, шаруа қожалығы мүшелерінің саны;
5) шаруа қожалығы жұмыскерлерінің саны;
6) салық төлемдері сомасы (корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша шығыстарды қоса алғанда);
7) шаруа қожалығы басшысының, барлық мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
8) орналасқан жерінің заңды және нақты мекенжайы;
9) жобаға Қаржы агенттігінің тарапынан жүргізілген мониторинг нәтижелері;
10) Қаржы агенттігінең, оның ішінде ҚР Ұлттық қорының қаражаты есебінен алынған қарыз бойынша өзге де мәліметтер мен деректер туралы мәліметтерді беруге келісімімді беремін.
Субъектінің дербес деректерін жинау, өңдеу және пайдалану (оның ішінде, жинау, өңдеу және қағаз жеткізгіштерде және (немесе) массивтерде және (немесе) дерекқорларда электрондық форматта сақтау), сондай-ақ мынадай:
1) уәкілетті органдарға/органдардан (Қазақстан Республикасының Үкіметі, мемлекеттік органдар мен ұйымдар), аудиторлық/және өзге де құзыретті ұйымдарға/ұйымдардан, акционерлерге/акционерлерден және/немесе Қаржы агенттігінің үлестес тұлғаларына/тұлғаларынан, Қаржы агенттігінің контрагенттеріне/контрагенттерінен есептілікті және/немесе ақпаратты беру/алу үшін;
2) Қаржы агенттігі, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қор қаражаты есебінен берілетін, бюджет, тартылған қаражатты, сондай-ақ өз қаражатын пайдаланудың тиімділігін талдау, бағалау және тексеру үшін;

3) для размещения публичных (раскрытых) данных и сведений в средствах массовой информации (общедоступных источниках) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
4) для разработки, хранения и применения математических, статистических и поведенческих моделей, информационных систем, баз данных (в том числе анализ, моделирование, прогнозирование);
5) для обмена информацией, в том числе для рассмотрения и/или предоставления отчетов на обращения субъекта (и/или третьих лиц), жалобы, предложения, рекомендации, претензии, поручения и так далее;
6) для маркетинговых целей;
7) для иных целей, которые установлены (могут быть установлены) Договором и/или законодательством Республики Казахстан;
Согласие на сбор, обработку персональных данных действует неограниченный срок.
Руководитель
______________________________________ ______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 2
к Договору присоединения
Форма
Заявление банка/лизинговой компании к Договору присоединения
___________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня/лизинговой компании),
бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________________,
именуемое далее "Банк/ЛК", в лице ____________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), подтверждает, что,
подписывая настоящее Заявление о присоединении, Банк/ЛК присоединяется,
ознакомлен (-а) и согласен (-на) с условиями Договора присоединения, именуемого
далее "Договор", размещенного на интернет-ресурсе по электронному адресу
_______________, с Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства
"Даму" (далее – Финансовое агентство).
Термины и сокращения в настоящем Заявлении о присоединении трактуются в соответствии с Договором.
Подписанием настоящего Заявления о присоединении Банк/ЛК выражает свое безусловное согласие что:
1. В случае внесения изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство направляет на согласование такие изменения и/или дополнения в Банк/ЛК. Банк/ЛК в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает письмом данные изменения и/или дополнения со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. В случае несогласия с указанными изменениями и/или дополнениями Банк/ЛК должен направить Финансовому агентству письмом предложения и/или протокол разногласий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления о внесении изменений и/или дополнений Договор. После согласования с Банком/ЛК изменений и/или дополнений в Договор, Финансовое агентство размещает обновленную версию на интернет-ресурсе Финансового агентства.

3) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында (жалпыға бірдей қолжетімді көздерде) жария (ашық) деректер мен мәліметтерді орналастыру үшін;
4) математикалық, статистикалық және мінез-құлық модельдерін, ақпараттық жүйелерді, деректер базаларын әзірлеу, сақтау және қолдану (оның ішінде талдау, модельдеу, болжау) үшін;
5) ақпарат алмасу үшін, оның ішінде субъектінің (және/немесе үшінші тұлғалардың) жолданымдарына берілген есептерді, шағымдарды, ұсыныстарды, ұсынымдарды, наразылықтарды, тапсырмаларды және тағыда басқа қарау және/немесе ұсыну үшін;
6) маркетингтік мақсаттар үшін;
7) Шартта және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген (белгіленуі мүмкін) өзге де мақсаттар үшін жүзеге асырылады;
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге берілген келісім шектеусіз мерзімде қолданылады.
Басшы
______________________________________       __________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             (қолы, мөр (болған жағдайда)
Қосылу шартына
2-қосымша
Нысан
Қосылу шартына банктің/лизингтік компанияның өтініші
Бұдан әрі "Банк/ЛК" деп аталатын, 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде, _____________________ негізінде әрекет ететін, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) __________________, __________________атынан ______________________ (екінші деңгейдегі банктің/лизингтік компанияның атауы) осы Қосылу туралы өтінішке қол қоя отырып, Банк/ЛК "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамға (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) қосылатынын, _______________ электрондық мекенжайындағы интернет-ресурста орналастырылған, бұдан әрі "Шарт" деп аталатын Қосылу шартының талаптарымен танысқанын және келісетінін растайды.
Осы Қосылу туралы өтініштегі терминдер мен қысқартулар Шартқа сәйкес түсіндіріледі.
Қосылу туралы осы Өтінішке қол қоюмен Банк/ЛК мыналарға өзінің сөзсіз келісімін білдіреді:
1. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, Қаржы агенттігі сол өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келісу үшін Банкке/ЛК-ға жібереді. Банк/ЛК 10 (он) жұмыс күні ішінде Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарламаны алған күннен бастап осы өзгерістерді және/немесе толықтыруларды хатпен келіседі. Көрсетілген өзгерістермен және/немесе толықтырулармен келіспеген жағдайда, Банк/ЛК Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне хатпен ұсыныстар және/немесе келіспеушіліктер хаттамасын жіберуге тиіс. Банкпен/ЛК-мен Шартқа енгізілетін өзгерістерді және/немесе толықтыруларды келіскеннен кейін Қаржы агенттігі оның жаңартылған нұсқасын Қаржы агенттігінің интернет-ресурсында орналастырады.

2. Банк/ЛК обязан (-а):
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу субъекта предпринимательства (далее – Получатель) с момента подписания Заявления Получателя о присоединении до истечения срока субсидирования;
2) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета Финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления Финансового агентства, при этом Банк/ЛК не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах Финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/лизингу, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
3) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга – 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед Банком/ЛК. При этом Банк/ЛК не производит списание средств с текущего счета Финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем;
В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
4) уведомлять Финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней с даты частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/ЛК в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить Финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя. При этом Банк/ЛК в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банк/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договор финансового лизинга, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга с приложением измененного графика погашения в электронном формате (XLS или XLSX) с указанием причитающейся к выплате суммы субсидий/измененной причитающейся суммы субсидий платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;

2. Банк/ЛК:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін Алушының Қосылу туралы өтінішіне қол қойылған кезден бастап субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін кәсіпкерлік субъектісінің (бұдан әрі – Алушы) кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) Қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының жобасы бойынша субсидиялар сомасын Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте Банктің/ЛК-ның Қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарынан субсидияларды есептен шығаруға құқығы жоқ. Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда, Алушы кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;
3) Алушы кредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) Банктің/ЛК алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап, ол туралы Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді;
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) Алушының кредиті/ лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген күннен бастап, Қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда және Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда Банк/ЛК 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте Банк/ЛК салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы мен күндерін көрсетеді, ал Қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомасы мен күндерін көрсетеді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, Банк/ЛК Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасасу кезінде Қаржы агенттігіне өзгертілген төлем кестесін қоса бере отырып, негізгі борышты ішінара өтеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлеуге тиесілі субсидиялар сомасын/өзгертілген тиесілі субсидиялар сомасын көрсете отырып, электрондық форматта (XLS немесе XLSX) Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қоса берілген қосымша келісімнің көшірмесін жібереді;

5) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств Финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления Финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
6) по запросу предоставлять Финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита/лизинга Получателя;
7) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с Финансовым агентством и Получателем;
8) своевременно извещать Финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
9) не изменять сумму кредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/лизингу без согласования с Финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
10) в случае принятия уполномоченным органом Финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны Банка/ЛК предусмотренных Правилами/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с даты присоединения Получателя к Договору. В случае несвоевременного возмещения Банком/ЛК Получателю полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем подпункте, Банк/ЛК уплачивает Финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
11) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателем уведомить Финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу в течение 2 (два) рабочих дней.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, Банка/ЛК при заключении дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга, направляет Финансовому агентству копию дополнительного соглашения к Кредитному договору/Договору финансового лизинга с приложением измененного графика погашения платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
12) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от Финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме;
13) соблюдать и исполнять иные права и обязанности, предусмотренные Договором.

5) Алушы субсидиялар сомасын дербес түрде төлеген жағдайда, кейін Қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде Қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
6) сұрау салу бойынша Қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредиттің/лизингтің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
7) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, Қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
8) осы Шарттың талаптарын орындауға әсерін тигізуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы Қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
9) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қаржы агенттігінің келісімінсіз кредит/лизинг сомасын және (немесе) кредит/лизинг бойынша номиналдық сыйақы мөлшерлемесін өзгертпеуге;
10) Банк/ЛК тарапынан Қағидаларда/Тетікте көзделген өндіріп алынуы мүмкін комиссияларды қоспағанда, Қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/лизингті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Алушыға ағымдағы қаржы жылы бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар бірінші Шартқа қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/ЛК ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде алушыға уақтылы өтемеген жағдайда, Банк/ЛК Қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
11) Алушы кредит/лизинг бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне кредит/лизинг бойынша негізгі борыштың ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелу фактісі туралы міндетті.
Алушы кредиті/лизингі бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда, Банк/ЛК Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасасу кезінде негізгі борыш ішінара өтелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзгертілген төлемдерді өтеу кестесін қоса бере отырып, Кредит шартына/Қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін Қаржы агенттігіне жібереді;
12) Қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аударылғаны туралы хабарлама алмаған жағдайда, Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтейтіні туралы хабарлауға;
13) Шартта көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді сақтауға және орындауға міндетті.

3. Настоящее Заявление о присоединении, при условии его принятия уполномоченным работником Финансового агентства, в совокупности с Договором является заключенным Договором.
Настоящее Заявление является неотъемлемой частью Договора.
Банк/ЛК:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
при наличии)
Действующий на основании:
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.
Приложение 3
к Договору присоединения
Форма
График платежей к Договору присоединения
№______ дата________(при подписании в бумажном формате)
Наименование Получателя
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН/ИИН) Получателя
Номер Кредитного договора/Договор финансового лизинга
Дата банковского займа/Договор финансового лизинга
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате International bank account number (IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Финансовым агентством
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Итого:
Банк/лизинговая компания
Получатель
_______________________
место печати (при наличии)
_______________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город __________________________
улица __________________________
телефон________________________
БИН___________________________
ИИН ___________________________
Банковский идентификационный код (БИК)
___________________________
Код Бенефициара (КБЕ)
__________________________________
Акционерное общество/Товарищество
с ограниченной ответственностью
__________________________________
Республика Казахстан
город ________________________
улица ________________________
телефон_______________________
БИН _________________________
Приложение 4
к Договору присоединения
Дополнительное Заявление Получателя к Договору присоединения
к Заявлению № ___от__________20__г.
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя отчество (при наличии)
физического лица), именуемое далее "Получатель",
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________
(для юридических лиц),
в рамках Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках
национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Правила)/Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных
проектов (далее – Механизм), просит Акционерное общество "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) предоставить
субсидирование с внесенными изменениями согласно решению уполномоченного
органа Финансового агентства:
Основные условия субсидирования
Ранее одобренные условия
Вносимые изменения
1
Наименование, дата и номер Кредитного договора (Соглашение об открытии кредитной линии/Договор банковского займа/Договор финансового лизинга
2
Банк/Лизинговая компания
3
Сумма кредита/лизинга/
кредитной линии
4
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу:

3. Осы қосылу туралы Өтінішті Қаржы агенттігінің уәкілетті жұмыскері қабылдаған жағдайда, Шартпен жиынтығында жасалған Шарт болып табылады.
Осы Өтініш Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Банк/ЛК:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдағаны туралы белгілері:
20___ ж. "____" _____________
Қосылу шартына
3-қосымша
Нысан
Қосылу шартына берілетін төлемдер графигі
№ ______ күні ________ (қағаз түрінде қол қойған кезде)
Алушының атауы
Алушының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі /Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН/ЖСН)
Кредит шартының/Қаржы лизингі шартының нөмірі
Банктік қарыз алу күні/Қаржы лизингі шарты
Қағидаларды/тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
Сәйкестендіру коды: International bank account number (IBAN) форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыш қалдығының сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтін сыйақы сомасы
Алушы төлейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Жиыны:
Банк/лизингтік компания
Алушы
_______________________ мөр орны (болған жағдайда)
___________________ мөр орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы _____________ қаласы _____________ көшесі
телефон ____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК) ______________
Бенефициар Коды (КБЕ) ______________
" ___________________ " АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон ____________
БСН ______________
Қосылу шартына
4-қосымша
Қосылу шартына берілетін Алушының Қосымша өтініші
20___ ж. __________№ ___ өтінішке
Бұдан әрі "Алушы" деп аталатын, 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар)/Басым жобаларға кредит беру және қаржы лизингі тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде, ____________________ негізінде әрекет ететін (заңды тұлғалар үшін), ______________________________ атынан ______________________ (заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамынан (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) уәкілетті органның шешіміне сәйкес енгізілген өзгерістерімен субсидия беруді сұрайды:
Субсидиялаудың негізгі шарттары
Бұдан бұрын мақұлданған шарттар
Енгізілетін өзгерістер
1
Кредит шартының атауы, күні және нөмірі (Кредиттік желіні ашу туралы келісім/Банктік қарыз шарты/ қаржы лизингі шарты
2
Банк/ЛК
3
Кредит/лизинг сомасы/кредит желісі
4
Кредит/лизинг бойынша:

1) субсидируемая;
2) не субсидируемая.
5
Срок кредита/лизинга/
кредитной линии
6
Целевое назначение кредита/лизинга
7
Срок субсидирования (в месяцах)
8
Направление в рамках реализации Правил/Механизма
9
Условия погашения основного долга и вознаграждения
10
Номер и дата решения уполномоченного органа Финансового агентства
11
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД, 5-ти значный)
12
Особые условия по проекту
Настоящее Заявление и приложения к нему являются неотъемлемой частью Договора присоединения.
Приложения:
Копия Кредитного договора/Договора финансового лизинга
________________________________.
Для физических лиц – индивидуальных предпринимателей:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность
Свидетельство о государственной регистрации
Подпись
Дата
Для юридических лиц:
Руководитель:
должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Действующий на основании:
Данные документа, удостоверяющего личность
Подпись, печать (при наличии)
Дата
Отметки Финансового агентства о принятии Заявления:
"____" _____________ 20___ г.
Приложение 9 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Сноска. Правый верхний угол приложения 9 - в редакции приказа Министра национальной экономики PK от 11.09.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 18 "Об утверждении типовой формы Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", форм Договора субсидирования, Договора гарантии, Договора о предоставлении гранта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18377, опубликован 14 марта 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 апреля 2019 года № 32 "Об утверждении формы Договора субсидирования по исламскому финансированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18665, опубликован 22 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
3) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2019 года №46 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 18 "Об утверждении типовой формы Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", форм Договора субсидирования, Договора гарантии, Договора о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей, Договора о предоставлении гранта на реализацию индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18758, опубликован 06 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

1) субсидияланатын;
2) субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі.
5
Кредит/лизинг мерзімі/кредит желісі
6
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
7
Субсидиялау мерзімі (айларда)
8
Қағидаларды/Тетікті іске асыру шеңберіндегі бағыты
9
Негізгі борыш пен сыйақыны өтеу шарттары
10
Қаржы агенттігі уәкілетті органы шешімінің нөмірі және күні
11
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала (ЭҚЖЖ, 5 мәнді)
12
Жоба бойынша ерекше шарттар
Осы Өтініш және оған қосымшалар қосылу Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қосымшалар:
Кредит шартының/қаржы лизингі шартының көшірмесі: _________________________.
Жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер үшін:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
Қолы
Күні
Заңды тұлғалар үшін:
Басшы:
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мынаның негізінде әрекет етеді:
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Қолы, мөр (болған жағдайда)
Күні
Қаржы агенттігінің Өтінішті қабылдағаны туралы белгілер:
20___ ж. "____" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
9-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.09.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің күштері жойылды деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын, Субсидиялау шартының, Кепілдік шартының, Грант беру туралы шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 18 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18377 болып тіркелген, 2019 жылғы 14 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 сәуірдегі № 32 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18665 болып тіркелген, 2019 жылғы 22 мамырда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
3) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын, Субсидиялау шартының, Кепілдік шартының, Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шарттың, Бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға грант беру туралы шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 мамырдағы № 46 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18758 болып тіркелген, 2019 жылғы 6 маусымда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).