О внесении изменений в некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2020 года № 20339.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Юридическому департаменту Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 7 апреля 2020 года № 132
Перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4991) следующие изменения:
в формах документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности, утвержденных указанным приказом, формы:
заголовок формы "Книга учета личного состава педагогов организации среднего образования" изложить в следующей редакции:
"Книга учета личного состава педагогов организации среднего образования";
в форме Книга учета личного состава педагогов организации среднего образования:
часть первый и второй изложить в следующей редакции:
"Примечание: Книга учета личного состава педагогов организации среднего образования (далее – Книга учета) ведется во всех организациях среднего образования.
Вновь поступившие педагоги записываются в порядке последующих номеров. На развернутой странице записывается не более 10 человек.".
2. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года № 661 "Об утверждении Правил организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5106, Собрание актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 5 от 28 мая 2008 года) следующие изменения:
в Правилах организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 сәуірде № 20339 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 7 сәуірдегі
№ 132 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарында:
нысан тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Орта білім беру ұйымдарының педагогтерінің жеке құрамын есепке алу кітабы";
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Орта білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінің жеке құрамын есепке алу кітабы нысанында:
бірінші және екінші бөлік келесі редакцияда жазылсын:
"Ескерту: Мектептің педагогтерінің жеке құрамын есепке алу кітабы (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) барлық орта білім беру ұйымдарда жүргізіледі.
Жұмысқа кірген педагогтер келесі нөмір тәртібімен жазылады. Бір бетке 10 адамнан артық жазылмайды.".
2. "Білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 661 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5106 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 28 мамырда № 5 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру ережесінде:

подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) не менее 10 иностранных граждан (включая представителей зарубежной казахской диаспоры, оралманов и граждан СНГ), обучающихся по основным и подготовительным программам, докторантов, зарубежных педагогов и научных работников;";
подпункт 1) пункта 8 изложить следующей редакции:
"1) планирование и реализация мероприятий по развитию международного сотрудничества в области обучения, повышения квалификации педагогов и научных работников, совместных учебно-методических и научно-исследовательских программ, издательской деятельности;";
подпункт 4) пункта 8 изложить следующей редакции:
"4) контроль за сбором и оформлением необходимых документов обучающихся, педагогов и научных работников с целью командирования за границу для обучения, работы или проведения научного исследования, своевременным представлением на них выездных документов, а также прибывшими для обучения, работы или проведения научного исследования иностранных граждан, в том числе заполнением Анкеты иностранного гражданина, прибывшего для обучения, работы или проведения научного исследования в организацию образования Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подготовкой приказа для зачисления (приема) иностранных граждан в организацию образования;";
подпункт 7) пункта 8 изложить следующей редакции:
"7) формирование резерва обучающихся, педагогов и научных работников для командирования за рубеж с целью осуществления запланированных мероприятий;";
в Приложение 2:
пункт 9 изложить следующей редакции:
"9. Краткая информация об организации учебного процесса, методической, научно-исследовательской и воспитательной работы с иностранными гражданами, включая принцип комплектования групп, об организации языковой подготовки, работы со слабоуспевающими, об организации системы повышения квалификации преподавателей, работающих с иностранными обучающимися, о выполнении индивидуальных планов обучающимися и педагогами и научными работниками - гражданами зарубежных стран; перечень специальных курсов, специальных семинаров, учитывающих особенности будущей трудовой деятельности иностранных граждан, перечень учебников, учебных пособий, методических указаний, подготовленных педагогов и научными работниками для обучающихся - иностранных граждан, количество и тематика публикаций с участием иностранных граждан и др.".
3. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7613, опубликован 29 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 157-158 (26976-26977) следующие изменения:
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить следующей редакции:
"2) на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (из числа государственных служащих, педагогов, научных работников представившим заявку работодателя на подготовку специалиста) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
3) на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, педагогов, научных работников, инженерно-технических работников, работников культуры, творческих работников, работников редакции средств массовой информации) согласно приложению 4 к настоящему приказу;";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (из числа государственных служащих, научных, педагогических работников, представившим заявку работодателя на подготовку специалиста):
заголовок изложить следующий редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (из числа государственных служащих, педагогов, научных работников представившим заявку работодателя на подготовку специалиста)";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, научно-педагогических работников, выпускников вузов):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, педагогов, научных работников, выпускников вузов, работников культуры, творческие работники, работников редакции средств массовой информации)".

4-тармақтың 1) тармақшасына орыс тілінде өзгерту енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақтың 1) тармақшасына орыс тілінде өзгерту енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақтың 4) тармақшасына орыс тілінде өзгерту енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақтың 7) тармақшасына орыс тілінде өзгерту енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-қосымшада:
9-тармақ келесі редацияда жазылсын:
"9. Шетел азаматтарымен жинақталған топтар, тілдік даярлықты ұйымдастыру, үлгерімі нашарлармен жұмыс, шетелдіктерді оқытумен айналысатын оқытушылардың біліктілігін көтеру жүйесін ұйымдастыру, шетел азаматтарының білім алушылармен және педагог және ғылыми қызметкерлерімен жеке жоспарларды орындау туралы, шетел азаматтарының болашақтағы еңбек қызметінің ерекшеліктерін есепке алатын арнайы курстар, арнайы семинарлар тізімі, шетел азаматтары - білім алушылар үшін педагог және ғылыми қызметкерлермен дайындалған оқулықтар, оқу құралдары, әдістемелік нұсқаулықтар тізімін қоса қарастыру принципімен оқу үдерісін, әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру туралы қысқаша ақпарат.".
3. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, Phd докторы, бейіні бойынша доктор (маман даярлауға жұмыс берушінің тапсырысын ұсынған мемлекеттік қызметшілер, педагогтер және ғылыми қызметкерлер, арасынан) дәрежесін алу үшін оқытуды ұйымдастыруға;";
2-тармақтың 3) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"3) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (конкурсқа мемлекеттік қызметшілер, педагогтер және ғылыми қызметкерлер, инженерлік-техникалық қызметкерлер, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлері, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша қатысқан адамдар үшін);";
Phd докторы, бейіні бойынша (маман даярлауға жұмыс берушінің тапсырысын ұсынған мемлекеттік қызметшілер, ғылыми, педагог қызметкерлер арасынан) доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарттың тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Phd докторы, бейіні бойынша (маман даярлауға жұмыс берушінің тапсырысын ұсынған мемлекеттік қызметшілер, ғылыми, педагогтер арасынан) доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған ҮЛГІЛІК ШАРТ";
Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған (конкурсқа мемлекеттік қызметшілер, ғылыми-педагог қызметкерлер, инженерлік-техникалық қызметкерлер, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша қатысқан адамдар үшін) үлгілік шарттың тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған (конкурсқа мемлекеттік қызметшілер, педагогтер, ғылыми қызметкерлер, инженерлік-техникалық қызметкерлер, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша қатысқан адамдар үшін) үлгілік шарт".

4. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 99 "Об утверждении Правил организации и проведения Президентской олимпиады по предметам естественно-математического цикла, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7547, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 8, 2012 года (24 июля 2012 года)) следующие изменения:
в Правилах организации и проведения республиканских конкурсов исполнителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основными задачами конкурсов являются развитие творческих способностей обучающейся молодежи, совершенствование и развитие музыкального образования в Республике Казахстан, отбор и внедрение новых эффективных методик обучения исполнителей, стимулирование творческой деятельности педагогов организаций образования.".
5. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 388 "Об утверждении Правил исполнения приговоров суда о пожизненном запрете занимать педагогические должности и должности, связанные с работой с несовершеннолетними" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9821, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 12 февраля 2015 года № 28 (27904) следующие изменения:
в Правилах исполнения приговоров суда о пожизненном запрете занимать педагогические должности и должности, связанные с работой с несовершеннолетними, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

4. "Жаратылыстану-математика циклы пәндері бойынша Президенттік олимпиаданы, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылардың республикалық конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 99 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7547 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2012 жылғы № 8 (тираждың шыққан уақыты 24 шілдедегі 2012 ж.)) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орындаушылардың республикалық конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларында:
3-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"3. Конкурстардың негізгі міндеттері оқушы жастардың шығармашылық қабілеттерін дамыту Қазақстан Республикасында музыкалық білім беруді жетілдіру мен дамыту, орындаушыларды оқытудың жаңа тиімді әдістемелерін іріктеу және енгізу, білім беру ұйымдары педагогтерінің шығармашылық қызметін ынталандыру болып табылады.".
5. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. "Педагог лауазымын және кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты лауазымдарды атқаруға өмір бойына тыйым салу туралы сот үкімін орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 388 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9821 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 28 (27904) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Педагог лауазымын және кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты лауазымдарды атқаруға өмір бойына тыйым салу туралы сот үкімін орындау қағидаларында:
6-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"6. Руководитель в течение одного календарного дня освобождает работника от занимаемой должности:
1) при получении копии приговоров суда, вступившего в законную силу, о запрете работником пожизненно занимать педагогическую должность и должности, связанные с работой с несовершеннолетними;
2) при обнаружении или сокрытии педагогам приговоров суда о лишении его права занимать педагогические должности.
При этом педагогу не может быть предоставлена иная работа, связанная с работой с несовершеннолетними.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Руководитель во исполнении приговоров суда не более одного раза в год проводит сверки об отсутствии ограничений у педагогов на пожизненный запрет на занятие педагогические должности и должности, связанные с работой с несовершеннолетними, с территориальными органами Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.".
11. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки, апробации и внедрения образовательных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10916, опубликован 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в приказе разработки, апробации и внедрения образовательных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организациях образования, утвержденным указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Разработка экспериментальной образовательной программы осуществляется педагогами, учеными, научными и научно-педагогическими сотрудниками.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) формы профессиональной подготовки и переподготовки педагогов и научных-педагогических кадров".
12. В приказе исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11258, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года) следующее изменение:
необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
13. В совместном приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области защиты прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12844, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
Субъективные критерии деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденным указанным приказом:
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"
16
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогами
значительное
";
строки, порядковый номер 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие у педагогов специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
значительное
20
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогов
значительное
";
Субъективные критерии деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, утвержденным указанным приказом:
строки, порядковый номер 9 и 10 изложить в следующей редакции: "
9
Наличие у педагогов специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
значительное
10
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогов
значительное
";
Приложение 3 Проверочный лист в области защиты прав ребенка, утвержденным указанным приказом:
строку, порядковый номер16 изложить в следующей редакции:
"
16
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогами
";
строки, порядковый номер19 и 20 изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие у педагогов специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
20
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогов
";
Приложение 4 Проверочный лист в области защиты прав ребенка, утвержденным указанным приказом:
строки, порядковый номер 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"
9
Наличие у педагогов специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
10
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогов
";
Приложение 6 Проверочный лист в области защиты прав ребенка, утвержденным указанным приказом:

"6. Басшы күнтізбелік бір күн ішінде:
1) қызметкердің педагог лауазымын және кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты лауазымдарды атқаруына тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот үкімінің көшірмесін алғанда;
2) педагогтың педагог лауазымын атқару құқығынан айырылғандығы туралы сот үкімінің бар екені немесе жасырылғаны анықталған жағдайда оны атқарып отырған лауазымынан босатады.
Бұл ретте педагогке кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты өзге жұмыс ұсынылмауы тиіс.";
8-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Басшы жылына бір рет педагогтердің педагог лауазымын және кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты лауазымдарды атқаруға өмір бойына тыйым салынған шектеулерінің бар-жоғы туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің аумақтық органдарымен тұрғылықты жері бойынша пробация қызметінен салыстырып тексеріп отыруға міндетті.".
11. "Білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10916 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу қағидаларында:
5-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"5. Эксперименттік білім беру бағдарламаларын әзірлеуді педагогтер, ғалымдар, ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметкерлер жүзеге асырады.";
6-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) педагогикалық және педагогтер, ғылыми қызметкерлерді кәсіби даярлау және қайта даярлау;".
12. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11258 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің, сондай-ақ пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
13. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12844 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерінде:
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Педагогтердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы
елеулі
";
реттік нөмірлері 19 және 20-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
елеулі
20
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
елеулі
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлерінде:
реттік нөмірлері 9 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
елеулі
10
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
елеулі
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы 3-қосымшада:
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Педагогтердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы
";
реттік нөмірлері 19 және 20-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
20
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы 4-қосымшада:
реттік нөмірлері 9 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын: "
9
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
10
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы 6-қосымшада:

строки, порядковый номер 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"
6
Наличие у педагогов специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
7
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогов
".
14. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 18 "Об утверждении Положения о классном руководстве в организациях среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13067, опубликован 26 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Положение о классном руководстве в организациях среднего образования, утвержденным указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Положение определяет функции, возложенные на педагога (далее - классный руководитель), по координации деятельности обучающихся класса в рамках учебно-воспитательного процесса.";
абзац второй подпункта 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"взаимодействие с педагогами и иными работниками организаций образования, здравоохранения, родителями и иными законными представителями обучающихся, оказание им помощи в воспитании обучающихся (лично, через психолога, социального педагога, педагога дополнительного образования и другие);";
абзац двадцатый подпункта 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"взаимодействие с педагогами по общеобразовательным предметам;";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) получает консультации психолога и отдельных педагогов;".
15. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 января 2016 года № 42 "Об утверждении правил отмены занятий в организациях среднего образования, а также организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, при неблагоприятных погодных метеоусловиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13076, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 25 февраля 2016 года) следующие изменение:
в Правилах отмены занятий в организациях среднего образования, а также организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, при неблагоприятных погодных метеоусловиях, утвержденным указанным приказом:
часть первая пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Областные, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управления образования, районные (городские) отделы образования ежегодно утверждают:";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

реттік нөмірлері 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша әлеуметтік педагогикалық немесе кәсіби білімдерінің бар болуы
7
Педагогтердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
".
14. "Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 18 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13067 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 2 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережесінде:
2-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"2. Ереже сыныптағы білім алушылардың оқу-тәрбие процесі шеңберіндегі қызметін үйлестіру бойынша педагогке (бұдан әрі - сынып жетекшісі) жүктелген функцияларды айқындайды.";
10-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"педагогтермен және білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарының басқа қызметкерлерімен, білім алушылардың ата-аналарымен және басқа заңды өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау, оларға білім алушыларды тәрбиелеуде көмек көрсету (жеке, психолог, әлеуметтік педагог, қосымша білім беру педагогы арқылы);";
10-тармақтың 1) тармақшасының жиырмасыншы абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"жалпы білім беретін пәндер бойынша педагогтермен өзара әрекеттесу;";
14-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) психологтың және жеке педагогтердің кеңесін алады;".
15. "Қолайсыз ауа райы метеожағдайларында орта білім беру ұйымдарында, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында сабақтарды тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 18 қаңтардағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13076 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 25 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қолайсыз ауа райы метеожағдайларында орта білім беру ұйымдарында, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында сабақтарды тоқтату қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"3. Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері жыл сайын:";
6-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"6. В дни отмены занятий деятельность организации образования осуществляется в соответствии с утвержденным режимом работы, деятельность педагогов – в соответствии с установленной учебной нагрузкой, расписанием учебных занятий, иных работников – режимом рабочего времени, графиком сменности.";
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
"3. Функции педагогов школы в дни отмены занятий".
16. В приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки.";
в Правилах и условия проведения аттестации педагогов и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки, утвержденным указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и условия проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"6. Сабақ тоқтатылған күндері білім беру ұйымының қызметі бекітілген жұмыс режиміне, педагогтердің қызметі белгіленген оқу жүктемесіне, сабақ кестесіне, басқа қызметкерлердің қызметі жұмыс уақытының режиміне, ауысым кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3 бөлімнің тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"3. Сабақ тоқтатылған күндері мектептердегі педагогтердің функциясы".
16. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы";
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламалары және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарында:
тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары";
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон).";
подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее – республиканская апелляционная комиссия) – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по спорным вопросам при несогласии педагогов с результатами национального квалификационного тестирования;
2) квалификационная категория - уровень профессиональной компетентности педагогов, соответствующий квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами;
3) квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования, по тестам, разработанным уполномоченным органом в области образования;
4) очередная аттестация – периодически осуществляемая процедура по присвоению (подтверждению) квалификационной категории педагогов по истечении каждых пяти лет;
5) комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности - системное, последовательное и объективное изучение профессиональной компетентности педагогов на основе следующих показателей: качество знаний, умений и навыков, достижения обучающихся (воспитанников), качество преподавания (воспитания и обучения) и профессиональные достижения за аттестационный период;";
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
7) повышение квалификации педагогов – обучение, позволяющее приобретать новые, а также поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения, навыки и компетенции для повышения качества преподавания и обучения в порядке, определяемым уполномоченным органом в области образования;";

"1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.";
2-тармақтың 1), 2), 3), 4), және 5) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
"1) апелляцияларды қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - республикалық апелляциялық комиссия) - педагогтардың ұлттық біліктілік тестілеуі нәтижелерімен келіспеуі жағдайында туындайтын даулы мәселелер бойынша шешім қабылдайтын, білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия;
2) біліктілік санаты - осы Қағидалармен айқындалатын біліктілік талаптарына сай келетін педагогтардың кәсіби құзыреттілік деңгейі;
3) біліктілік тестілеуі - білім беру саласындағы уәкілетті орган әзірлеген тестілер бойынша мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтардың кәсіби құзыреттілігінің деңгейін айқындауға бағытталған рәсім;
4) кезекті аттестаттау - әр бес жыл өткен сайын педагогтарға біліктілік санатын беру (растау) үшін мерзімді жүзеге асырылатын рәсім;
5) қызметтің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау - келесі көрсеткіштер негізінде педагогтардың кәсіби құзыретін жүйелі, бірізді және объективті зерделеу: білім алушылардың (тәрбиеленушілер) білім сапасы, іскерлігі мен дағдылары, жетістіктері, сабақ беру (тәрбиелеу және оқыту) сапасы және аттестаттау кезеңіндегі кәсіби жетістіктері;";
2-тармақтың 7) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
"7) педагогтардың біліктілігін арттыру - білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен оқыту мен сабақ беру сапасын арттыру үшін кәсіби білімін, іскерлігін, дағдыларын және құзыреттілігін жаңартуға, сондай-ақ бұрын алғандарын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін оқыту;";

подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) национальное квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и учебные программы специального образования, по тестам, разработанным организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для проведения аттестации педагогов создаются аттестационные комиссии соответствующих уровней: в организациях образования, отделах образования районов (городов), управлениях образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, в уполномоченном органе в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченных органах соответствующей отрасли.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Аттестация педагогов организаций образования отраслевых государственных органов осуществляется аттестационными комиссиями организаций образования и отраслевых государственных органов.
8. При отсутствии квалифицированных специалистов в отраслевых органах руководитель организации образования обращается с ходатайством об аттестации педагогов в орган управления образованием.";
заголовок раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Порядок и условия проведения аттестации педагоги, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Порядок и условия проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок проведения очередной аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 9) тармақшалары келесі редакцияда жазылсын:
"9) ұлттық біліктілік тестілеуі - білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым әзірлеген тестілер бойынша бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтардың кәсіби құзыреттілік деңгейін айқындауға бағытталған рәсім.";
3-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"3. Педагогтарды аттестаттаудан өткізу үшін тиісті деңгейдегі: білім беру ұйымдарында, аудандық (қалалық) білім бөлімдерінде, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органда (республикалық ведомостволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарында аттестаттау комиссиялары құрылады.";
7 және 8-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"7. Салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдарының педагогтарды аттестаттауды білім беру ұйымдарының және салалық мемлекеттік органдардың аттестаттау комиссиялары жүзеге асырады.
8. Салалық органдарда білікті мамандар болмаған жағдайда білім беру ұйымының басшысы білім беруді басқару органына педагогтарды аттестаттау туралы өтінішпен жүгінеді.";
2-бөлім тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары";
1-тарау тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары";
1-параграф тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды кезекті аттестаттаудан өткізу тәртібі";
10-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"10. Аттестация педагогов, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования подразделяется на очередную или досрочную.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Очередная аттестация педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий (далее – аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий) осуществляется в один этап путем комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемого.";
абзацы первый, второй и трети пункта 15 изложить в следующей редакции:
"на вторую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогов района (города), представителей НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на первую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне района (города), в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогов района (города), представителей институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на высшую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических кабинетов или центров и высококвалифицированных педагогов организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) копии документов, необходимых для обязательного представления всеми аттестуемыми педагогами:";
абзац восьмой подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"результаты педагогической деятельности: документы, подтверждающие участие педагогов, обучающихся и воспитанников в учебных, творческих, спортивных, предметных олимпиадах, конкурсах, смотрах, соревнованиях, играх, наградные материалы.";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок проведения досрочной аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"10. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтарды аттестаттау кезекті немесе мерзімінен бұрын болып бөлінеді.";
12-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"12. Педагогтарды біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттау (бұдан әрі - біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар) аттестатталушы қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау жолымен бір кезеңде жүзеге асырылады.";
15-тармақтың бірінші, екінші және үшінші абзацтары келесі редакцияда жазылсын:
"екінші біліктілік санатына - білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагогтері, ҚР "Атамекен" ҰКП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
бірінші біліктілік санатына - аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагогтері, біліктілікті арттыру институттарының өкілдері, ҚР "Атамекен" ҰКП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
жоғары біліктілік санатына - облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің немесе орталықтардың әдіскерлері және облыстың білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының жоғары білікті педагогтері, ҚР "Атамекен" ҰҒП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері.";
16-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) барлық аттестатталушы педагогтердің міндетті ұсынуы үшін қажетті құжаттардың көшірмелері:";
16-тармақтың 2) тармақшасының сегізінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"педагогикалық қызмет нәтижелері: педагогтердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу, шығармашылық, спорттық, пәндік олимпиадаларға, конкурстарға, байқауларға, жарыстарға, ойындарға қатысуын растайтын құжаттар, марапаттау материалдары.";
2-параграф тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді мерзімнен бұрын аттестаттаудан өткізу тәртібі";
27-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"27. Аттестация педагогов, работающих в дошкольных организациях образования, проводится с учетом прохождения ими курсов повышения квалификации и переподготовки.";
абзацы первый, второй и трети пункта 35 изложить в следующей редакции:
"на вторую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогов района (города), представителей НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на первую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне района (города), в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогов района (города), представителей институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на высшую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических кабинетов или центров и высококвалифицированных педагогов организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.";
подпункт 2) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"2) копии документов, необходимых для обязательного представления всеми аттестуемыми педагогами:";
абзацы седьмой и восьмой подпункт 2) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"итоги комплексного аналитического обобщения итогов деятельности педагогов: отзывы, результаты анкетирования обучающихся и воспитанников, родителей, коллег и администрации, отзывы со стороны руководителей баз практик, работодателей, информация о поступлениях в вуз или трудоустройстве;
результаты педагогической деятельности: документы, подтверждающие участие педагогов, обучающихся и воспитанников в учебных, творческих, спортивных, предметных олимпиадах, конкурсах, смотрах, соревнованиях, играх, наградные материалы.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок и условия проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Аттестация педагогов, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные, учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы, подразделяется на очередную или досрочную.";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок проведения очередной аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы";
абзац второй пункта 61 изложить в следующей редакции:
"для формирования базы аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий (прием заявлений) с внесением данных педагогов: ИИН, ФИО (отчество при наличии), заявленная квалификационная категория, наименование предмета и язык сдачи; для персонального информирования аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий;";
абзац первый, второй, третий и четвертый пункта 90 изложить в следующей редакции:
"на квалификационную категорию "педагог-модератор" - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: высококвалифицированных педагогов организации образования, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" - экспертный совет, организуемый на уровне города (района), областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент в составе: методистов методических кабинетов (центров) и высококвалифицированных педагогов организаций образования, города (района), представителей организации повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-исследователь" - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических центров и высококвалифицированных педагогов организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - экспертный совет, организуемый на уровне области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент в составе: методистов методических центров и высококвалифицированных педагогов организаций образования области, организаций повышения квалификации, методических кабинетов, попечительских советов, представителей НППРК "Атамекен", автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", общественных организаций, профсоюзов, работодателей, который утверждается приказом руководителя органа управления образования области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.";
часть третьи пункта 104 изложить в следующей редакции:
"При переходе на методическую работу за педагогам сохраняется ранее присвоенная категория.";
пункт 105 изложить в следующей редакции:

"27. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді аттестаттау олардың біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуін ескере отырып жүргізіледі.";
35-тармақтың бірінші, екінші және үшінші абзацтары келесі редакцияда жазылсын:
"екінші біліктілік санатына - білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагогтері, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
бірінші біліктілік санатына - аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагогтері, біліктілікті арттыру институттары, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
жоғары біліктілік санатына - облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері немесе облыстық білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының жоғары білікті педагогтері, "Атамекен" ҚР ҰҒП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді.";
37-тармақтың 2) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"2) барлық аттестатталатын педагогтердің міндетті түрде ұсынуы үшін қажетті құжаттардың көшірмелері:";
37-тармақтың 2) тармақшасының жетінші және сегізінші абзацтары келесі редакцияда жазылсын:
"педагогтер қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау қорытындылары: пікірлер, білім алушылар мен тәрбиеленушілерге, ата-аналарға, әріптестеріне және әкімшіліктерге сауалнама жүргізу нәтижелері, тәжірибе базасы басшыларының, жұмыс берушілердің пікірлері, ЖОО-ға түсу немесе жұмысқа орналасу туралы ақпарат;
педагогикалық қызмет нәтижелері: педагогтердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу, шығармашылық, спорттық, пәндік олимпиадаларға, конкурстарға, байқауларға, жарыстарға, ойындарға қатысуын растайтын құжаттар, марапаттау материалдары.";
2-тарау тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары";
45-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"45. Білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін және бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын педагогтерді аттестаттау кезекті немесе мерзімінен бұрын болып бөлінеді.";
1-параграф тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді кезекті аттестаттаудан өткізу тәртібі";
61-тармақтың екінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"педагогтердің деректерін: ЖСН, аты-жөнін (бар болса әкесінің атын), өтініш берілген біліктілік санатын, пән атауын және тапсыру тілін енгізе отырып, біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың базасын қалыптастыру үшін;";
90-тармақтың бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтары келесі редакцияда жазылсын:
""педагог-модератор" біліктілігі санатына - білім беру ұйымдары деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: білім беру ұйымдарының жоғары білікті педагогтері, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-сарапшы" біліктілік санатына - аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагогтері, біліктілікті арттыру, ұйымдары, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатына - облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік орталықтардың әдіскерлері, облыстың жоғары білікті педагогтері, біліктілікті арттыру, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-шебер" біліктілік санатына - облыс, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік орталықтардың әдіскерлері және облыстың білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің жоғары білікті педагогтері, қамқоршылық кеңестер, "Атамекен" ҚР ҰКП, "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді, оның құрамы облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
104-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Әдістемелік жұмысқа ауысқан кезде педагогтің бұрын берілген санаты сақталады.";
105-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

"105. В случае истечения срока действия квалификационной категории педагогами, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, имеющиеся у них квалификационные категории сохраняются до наступления пенсионного возраста согласно заявлению об освобождении от очередной аттестации (произвольная форма). Приказ о продлении срока действия квалификационной категории издает руководитель организации образования.";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. При преподавании предмета "Самопознание" у педагога квалификационная категория приравнивается к квалификационной категории по ранее преподаваемому предмету, и сохраняется до истечения срока действия аттестации.
Педагогам, осуществляющим психологическую, диагностическую (в части определения особых образовательных потребностей обучающихся), коррекционную, социально-педагогическую деятельность, присваивается квалификационная категория: "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" в соответствии с указанной в дипломе специальностью или с учетом прохождения курсов переподготовки.
При аттестации по предмету "Художественный труд" за основу принимается диплом по специальностям: "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение", а также профессиональное обучение.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Педагоги, преподающие в специальных организациях образования дисциплины, указанные в дипломе, аттестуются по преподаваемым дисциплинам на основании сертификата, полученного в результате ими прохождения курсов переподготовки в организациях образования.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Квалификационная категория продлевается на основании заявления педагогов, но не более чем на 3 года в следующих случаях:";
подпункт 1) пункта 114 изложить в следующей редакции:
"1) временная нетрудоспособность педагога, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512);";
подпункт 6) пункта 115 изложить в следующей редакции:
"6) копия удостоверения об аттестации аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (кроме педагогов, перешедших из организации высшего образования и не имеющих квалификационных категорий);";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок досрочной аттестация педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы";
заголовок приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение изложить в следующей редакции:
"Приложение 6 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 11 изложить в следующей редакции:
"Приложение 11 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
заголовок приложение 12 изложить в следующей редакции:
"Приложение 12 к Правилам и условиям проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
Приложение 12 Протокол заседания аттестационной комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"105. Педагогтерге біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда, жасына байланысты зейнетақыларға дейін төрт жылдан аспайтын уақыт қалған жағдайда, оларда бар біліктілік санаттары кезекті аттестаттаудан босату туралы өтінішке (еркін нысан) сәйкес зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады. Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы бұйрықты білім беру ұйымының басшысы шығарады.";
110-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"110. Педагогтердің "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту кезінде біліктілік санаты бұрын сабақ берген пән бойынша біліктілік санатына теңестіріледі және аттестаттаудың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Психологиялық, диагностикалық (білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін анықтау бөлігінде), түзету, әлеуметтік-педагогикалық қызметті жүзеге асыратын педагогтерге дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес немесе қайта даярлау курстарынан өтуді ескере отырып, "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты беріледі.
"Көркем еңбек" пәні бойынша аттестаттау кезінде "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша диплом, сондай-ақ кәсіптік оқыту негізге алынады.";
112-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"112. Арнайы білім беру ұйымдарында дипломда көрсетілген пәндерді оқытатын педагогтер білім беру ұйымдарында қайта даярлау курстарынан өту нәтижесінде алынған сертификат негізінде оқытатын пәндер бойынша аттестатталады.";
114-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"114. Біліктілік санаты педагогтердің өтініші негізінде, бірақ келесі жағдайларда 3 жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады:";
114-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"1) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес педагогтердің уақытша еңбекке жарамсыздығы;";
115-тармақтың 6) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"6) біліктілік санатын беру (растау) үшін аттестатталушыны (жоғары білім беру ұйымдарынан келген және біліктілік санаты жоқ педагогтерден басқа) аттестаттау туралы куәліктің көшірмесі);";
2-параграф тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді мерзімнен бұрын аттестаттаудан өткізу тәртібі";
1-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 1-қосымша";
2-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 2-қосымша";
3-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 3-қосымша";
4-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 4-қосымша";
5-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 5-қосымша";
6-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 6-қосымша";
7-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 7-қосымша";
8-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 8-қосымша";
9-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 9-қосымша";
10-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 10-қосымша";
11-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 11-қосымша";
12-қосымша тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарына 12-қосымша";
Біліктілік санатын беретін (растайтын) аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

17. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 17 марта 2016 года) следующие изменения:
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"1) кадровое и материально-техническое обеспечение образовательного процесса и уровень квалификации педагогов, наличие преподавателей по всем предметам Комплексного тестирования абитуриентов;";
подпункт 5) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"5) педагогических вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку педагогов с высшим образованием с указанием объема по группам образовательных программ.";
приложение 7 Информационная карта высшего учебного заведения:
строку, порядковый номер II, изложить в следующей редакции:
"
II
Кадровое обеспечение и уровень квалификации педагогов
";
приложение 9 Методика ранжирования вузов по информационным картам:
строку, порядковый номер II, изложить в следующей редакции:
"
II
Кадровое обеспечение и уровень квалификации педагогов
C1
".
18. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 124 "Об утверждении критериев оценки организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13364, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 16 марта 2016 года) следующие изменения:
Критерии и дескрипторы для оценки деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного обучения и воспитания:

17. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 17 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы:
37-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"1) білім беру процесінің кадрлық және материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі және педагогтердің біліктілік деңгейі; талапкерлерді кешенді тестілеудің барлық пәндері бойынша оқытушылардың болуы;";
39-тармақтың 5) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"5) конкурс шарттары бойынша білім беру бағдарламалары тобының бөлінісінде көлемі көрсетіле отырып, жоғары білімі бар педагогтерді даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын педагогикалық жоғары оқу орындары.";
Жоғары оқу орнының ақпараттық картасы, 7-қосымшада:
реттік нөмірі II-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
II
Кадрлық қамтылуы және педагогтердің біліктілік деңгейі
";
Ақпараттық карталар бойынша ЖОО ранжирлеу әдістемесі, 9-қосымшада:
реттік нөмірі II-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
II
Кадрлық қамтылуы және педагогтердің біліктілік деңгейі
C1
".
18. "Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13364 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 16 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін бағдарламарын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалауға арналған өлшемшарттар мен дескрипторларда:

строку, порядковый номер 5.4, изложить в следующей редакции:
"
5.4
Кадровое обеспечение педагогическим и вспомогательным персоналом (весовой коэффициент = 1)
uzdik
100 % обеспечение педагогами и вспомогательным персоналом. Полное соответствие педагогов квалификационным характеристикам должностей педагогов. Доля педагогов с высшим образованием 95 %-100 %. С высшей и первой категорией 50 % и более. Доля педагогов своевременно прошедших курсы повышения квалификации 100 %.
zhaqsy
100 % обеспечение педагогами и вспомогательным персоналом. Соответствие педагогов квалификационным характеристикам должностей педагогов и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности Доля педагогов с высшим образованием – 90 %. С высшей и первой категорией 30 % и более. Доля педагогов своевременно прошедших курсы повышения квалификации 90 %.
ortasha
100 % обеспечение педагогами и вспомогательным персоналом. Соответствие педагогов квалификационным характеристикам должностей педагогов. Доля педагогов с высшим образованием – 80 %. С высшей и первой категорией 20 % и более. Доля педагогов своевременно прошедших курсы повышения квалификации 80 %.
nashar
Неполное обеспечение педагогами и вспомогательным персоналом. Несоответствие педагогов квалификационным характеристикам должностей .
";
Приложение 2 к Критериям оценки организаций образования:
строку, порядковый номер 4.4, изложить в следующей редакции:
"
4.4
Кадровое обеспечение педагогическим и вспомогательным персоналом (весовой коэффициент = 1)
uzdik
100 %-ое обеспечение педагогами. Полное соответствие педагогов квалификационным характеристикам должностей педагогов. Доля педагогов с высшим образованием 95 %-100 %. С высшей и первой категорией 50 % и более. Доля педагогов своевременно прошедших курсы повышения квалификации 100 %.
zhaqsy
100 %-ое обеспечение педагогами. Полное соответствие педагогических квалификационным характеристикам должностей педагогов и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности. Доля педагогов с высшим образованием 90 %-94 %. Доля педагогов своевременно прошедших курсы повышения квалификации свыше 90 %. С высшей и первой категорией свыше 30 %.
ortasha
100 %-ое обеспечение педагогами. Соответствие педагогов квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности. Имеются несоответствия квалификационным характеристикам должностей педагогов. Доля педагогов с высшим образованием 80 %-89 %. Доля педагогов, своевременно прошедших курсы повышения квалификации свыше 80 %.
nashar
Неполное обеспечение педагогами. Наличие педагогов, образование которых не соответствуют квалификационным характеристикам должностей педагогов и квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности.
".

реттік нөмірі 5.4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.4
Педагогтер және қосымша қызметкерлермен қамтамасыз ету (салмақтық коэффициенті = 1)
uzdik
Педагогтермен және қосымша қызметкерлермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтердің лауазымдық қызметі біліктіліктеріне толық сәйкес. Жоғары білімді педагогтердің үлесі 95 %-100 %. Жоғары санатты және бірінші санаттылар 50 % және одан көп. Педагогтердің уақытылы біліктілік арттыру курстарынан өтуі үлесі 100 %
zhaqsy
Педагогтермен және қосымша қызметкерлермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтердің лауазымдық қызметі біліктіліктеріне және білім беру қызметін лицензиялауға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес. Жоғары білімді педагогтердің үлесі 90 %. Жоғары санатты және бірінші санаттылар 30 % және одан көп. Педагогтердің уақытылы біліктілік арттыру курстарынан өтуі үлесі 90 %.
ortasha
Педагогтермен және қосымша қызметкерлермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтердің лауазымдық қызметі біліктіліктеріне және білім беру қызметін лицензиялауға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес. Жоғары білімді педагогтердің үлесі 80%. Жоғары санатты және бірінші санаттылар 20 % және одан көп. Педагогтердің уақытылы біліктілік арттыру курстарынан өтуі үлесі 80 %.
nashar
Педагогтермен және қосымша қызметкерлермен қамтамасыз етілуі толық емес. Педагогтердің лауазымдық қызметі біліктіліктеріне және білім беру қызметін лицензиялауға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмейді.
";
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын бағалауға арналған өлшемшарттар мен дескрипторлар:
реттік нөмірі 4.4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.4
Педагогикалық және қосымша қызметкерлермен кадрлық қамтамасыз ету (салмақтық коэффициенті = 1)
uzdik
Педагогтермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтердің педагогикалық қызметкерлер лауазымының біліктілік сипаттамаларына толық сәйкес келуі. Жоғары білімді педагогтар үлесі 95 % - 100 % Жоғары және бірінші біліктілік санатты 50 % және одан жоғары. Біліктілігін арттыру курстарынан уақытылы өткен педагогтардың үлесі 100 %.
zhaqsy
Педагогтермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтер білім беру қызметін лицензиялау кезінде талап етілетін педагогтер лауазымының біліктілік сипаттамасына және біліктілік талаптарына толық сәйкес келуі. Жоғары білімді педагогтардың үлесі 90 %-94 %. Біліктілігін арттыру курстарынан уақытылы өткен педагогтардың үлесі 90 %-дан жоғары. Жоғары және бірінші біліктілік санатты 30 % -дан жоғары.
ortasha
Педагогтермен 100 % қамтамасыз етілген. Педагогтердің білім беру қызметін лицензиялау кезіндегі біліктілік талаптарына сәйкес келуі. Педагогтер лауазымының біліктілік сипаттамаларына сәйкессіздіктердің бар болуы. Жоғары білімді педагогтардың үлесі 80 %-89 %. Біліктілігін арттыру курстарынан уақытылы өткен педагогтардың үлесі 80 %-дан жоғары.
nashar
Педагогтермен толық қамтылмаған. Білім беру қызметін лицензиялау кезінде талап етілетін біліктілік талаптары мен педагогтердің лауазымдық сипаттамаларына білімі сәйкес келмейтін педагогтердің бар болуы.
".

19. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2018 года № 578 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17705, опубликован в информационной системе "Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде" от 15 ноября 2018 года) следующие изменения:
в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования, утвержденным указанным приказом:
пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке результатов вступительных экзаменов, защиты прав поступающих приказом руководителя организации образования создается апелляционная комиссия. Состав апелляционной комиссии состоит из нечетного числа членов. Состав апелляционной комиссии формируется из числа педагогов организаций технического и профессионального образования по тестируемым предметам. Количество педагогов по одному предмету тестирования составляет не менее двух человека. Из состава апелляционной комиссии большинством голосов членов избирается председатель. Секретарь не является членом апелляционной комиссии.".
21. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17800, опубликован 5 декабря 2018 года в информационной системе "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде") следующие изменения:
в Правилах организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и ВУЗах, утвержденным указанным приказом:
абзац пятый пункта 97 изложить в следующей редакции:
"- список штатных педагогов, имеющих опыт работы на производстве и/или прошедшие стажировку на производстве за последние пять лет по заявленной профессии (специальности);";

19. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 18 қазандағы № 578 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17705 болып тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 15 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларында:
26-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"26. Білім беру ұйымында бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және түсу емтихандар нәтижелерін бағалау кезіндегі даулы мәселелерді шешу, оқуға түсушілердің құқығын қорғау мақсатында білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен апелляциялық комиссия құрылады. Апелляциялық комиссия мүшелері тақ санынан тұрады. Апелляциялық комиссия мүшелері тесттік пәндер бойынша техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы педагогтердің санынан құрылады. Бір тестілеу пәні бойынша педагогтердің саны кемінде екі адамнан құрылады. Апелляциялық комиссия мүшелерінің құрамынан оның мүшелерінің көп дауысымен басшы сайланады.".
21. "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17800 болып тіркелген, ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 5 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
97-тармақтың бесінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"-өндірісте жұмыс тәжірибесі бар және/немесе мәлімделген кәсіп (мамандық) бойынша соңғы бес жылда өндірісте тағылымдамадан өткен штаттағы педагогтердің тізімі;";

подпункт 3) пункта 101 изложить в следующей редакции:
"3) гарантийное письмо дополнительного финансирования местных исполнительных органов не менее 5% от стоимости оборудования за счет местного бюджета с подписью заместителей акимов областей, городов республиканского значения (на развитие инфраструктуры организаций ТиПО и/или на приобретение расходных материалов для оборудования и/или на повышение квалификации педагогов и/или на процедуры аккредитации зарубежным партнером по заявленной профессии (специальности));".
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "___" __________ 2019 года
№ _____
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Необходимый минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Блоки теста
Общее количество тестовых заданий
Количество правильных ответов, являющихся достаточным
Процентное соотношение
Аудирование

101-тармақтың 3) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері орынбасарларының қолы қойылған, жергілікті бюджет есебінен жабдықтар құнының кемінде 5% жергілікті атқарушы органдарды қосымша қаржыландырудың кепілдік хаты (ТжКБ ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуға және/немесе жабдықтар үшін шығыс материалдарын сатып алуға және/немесе педагогтардың біліктілігін арттыруға және/немесе мәлімделген кәсіп (мамандық) бойынша шетелдік әріптестің аккредиттеу рәсімдеріне);".
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 7 сәуірдегі № 132
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына 1-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің, сондай-ақ пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Тест блоктары
Тест тапсырмаларының жалпы саны
Жеткілікті болып табылатын дұрыс жауаптардың саны
Пайыздық ара қатынас
Тыңдалым

150
75
50%
Лексико-грамматический тест
Чтение
Примечание: лица, представившие официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ) с уровнем А2 и выше, выданный РГП "Национальный центр тестирования" Министерства образования и науки Республики Казахстан, освобождаются от тестирования по определению уровня знания государственного языка.
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Страна предполагаемого обучения
Категории
Язык обучения
Первый пороговый уровень
Направление специальности*
Второй пороговый уровень
Третий пороговый уровень
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Австралия
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TОEFL: ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
2.
Австрийская Республика, Федеративная Республика Германия ***
Стажировка
Английский/Немецкий
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты для обучения в Федеративной Республике Германия по академическим программам направляются на собеседование с комиссией DAAD.
При поступлении на программу "магистратура" в некоторые вузы необходимо сдать экзамен GMAT (в зависимости от специальности).
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120 Goethe-Zertifikat А1 DAAD OnSet А2
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120 Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
_
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120 Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Королевство Бельгия, Федеративная Республика Бразилия, Великобритания, Королевство Дания, Республика Индия, Ирландия, Латвийская Республика, Литовская Республика, Макао, Мексиканские СоединҰнные Штаты, Новая Зеландия, Республика Сингапур, Тайвань, Республика Чили, Королевство Швеция, Эстонская Республика, Южно-Африканская Республика ***
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Королевство Дания, Королевство Бельгия, Латвийская Республика только для категории "Самостоятельно поступившие на докторантуру/ резидентуру".
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
4.
Итальянская Республика ***
Стажировка
Английский/Итальянский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты на обучение на итальянском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов CILS, CELI.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120 CILS A2/CELI 1
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120 CILS Tre-C1/CELI 4
Государственный служащий
Педагог и научный работник Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
CILS Tre-C1/CELI 4
5.
Канада, Соединенные Штаты Америки
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
При поступлении на программы "магистратура", "докторантура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности и программы). При отсутствии действующего сертификата IELTS, претенденты сдают тест TOEFL ITP для определения уровня владения иностранным языком в рамках II тура конкурсного отбора.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
6.
Китайская Народная Республика ***
Стажировка
Английский/Китайский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на китайском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата HSK.
Обучение по программе "резидентура" осуществляется только на китайском языке.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120
HSK 3 уровень из 6
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120
HSK 6 уровень из 6
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TОEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
HSK 5 уровень из 6
7.
Королевство Нидерланды ***
Стажировка
Английский/Голландский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на голландском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов PTIT, PAT.
При поступлении на программу "магистратура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности).
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120
PTIT (А2)
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120
PAT (C1)
Государственный служащий
Педагог и научный работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TОEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120 PAT (C1)
8.
Королевство Норвегия***
Стажировка
Английский/Норвежский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на норвежском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов Norskprøve, Bergentest.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120 Norskprøve 2 (А2)
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120 Bergentest (С1)
Государственный служащий
Педагог и научный работник Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TОEFL:
ITP**/PBT 457 из 677, IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120 Bergentest (С1)
9.
Российская Федерация
Инженерно-технический работник
Государственный служащий
Педагог и научный работник Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
Русский
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Предметные экзамены
10.
Финляндская Республика ***
Стажировка
Английский/ Финский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677, IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты на обучение на финском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов YKI.
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677, IBT 60 из 120 YKI 3 (B1)
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677, IBT 100 из 120 YKI 5 (C1)
11.
Французская Республика ***
Стажировка
Английский/Французский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:

150
75
50%
Лексика-грамматикалық тест
Оқылым
Ескерту: мемлекеттік тіл бойынша емтиханды (КАЗТЕСТ) А2 және одан жоғары деңгеймен тапсырғаны туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" РМК берген ресми сертификатты ұсынған тұлғалар мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден босатылады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін шет тілін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Болжалды оқу елі
Санаттар
Оқу тілі
Бірінші межелік деңгей
Мамандық бағыты*
Екінші межелік деңгей
Үшінші межелік деңгей
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Аустралия
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417, IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
-
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500, IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600, IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Педагог және ғылыми қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457, IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
-
-
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79
2.
Аустрия Республикасы, Германия Федеративтік Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Неміс
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417, IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
-
Германия Федеративтік Республикасында академиялық бағдарламалар бойынша оқуға үміткерлер YKI комиссиясымен әңгімелесуге жіберіледі.
Кейбір ЖОО-дағы "магистратура" бағдарламасына түскенде (мамандыққа байланысты) GMAT емтиханын тапсыру керек.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500, IBT 120-дан 60
Goethe-Zertifikat А1
DAAD
OnSet А2
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600, IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
Мемлекеттік қызметші
Педагог және ғылыми қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457, IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
-
_
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Бельгия Корольдігі, Бразилия Федеративтік Республикасы, Ұлыбритания, Дания Корольдігі, Үндістан Республикасы, Ирландия, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Макао, Мексика Құрама Штаттары, Жаңа Зеландия, Сингапур Республикасы, Тайвань, Чили Республикасы, Швеция Корольдігі, Эстония Республикасы, Оңтүстік Африка Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417, IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
-
-
Дания Корольдігі, Бельгия Корольдігі, Латвия Республикасы "Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен" санаты бойынша ғана.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500, IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600, IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Педагог және ғылыми қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457, IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
-
-
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79
4.
Италия Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Итальян
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417, IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
-
Итальян тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға CILS, CELI сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500, IBT 120-дан 60
CILS A2/CELI 1
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600, IBT 120-дан 100
CILS Tre-C1/CELI 4
Мемлекеттік қызметші
Педагог және ғылыми қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457, IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
-
-
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79
CILS Tre-C1/CELI 4
5.
Канада, Америка Құрама Штаттары
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417, IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
-
"Магистратура", "докторантура" бағдарламаларына түскенде GRE, GMAT емтихандарын тапсыру керек (мамандыққа және бағдарламаға байланысты). Жарамды IELTS сертификаты болмаған жағдайда, үміткерлер конкурстық іріктеудің ІІ туры шеңберінде шет тілін меңгеру деңгейін анықтау үшін TOEFL ITP тестін тапсырады.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500, IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600, IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Педагог және ғылыми қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457, IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
-
-
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79
6.
Қытай Халық Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Қытай
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:

* Техническое направление – специальности из следующих разделов Перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак", ежегодно утверждаемого Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Перечень) в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом": Технические науки и технологии; Естественные науки; Сельскохозяйственные науки.
Гуманитарное направление – специальности из следующих разделов Перечня: Социальные науки, экономика и бизнес; Гуманитарные науки; Искусство.
Медицинское направление – специальности из следующих разделов Перечня: Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина).
** Сертификаты данной категории принимаются в случае получения их в результате прохождения тестирования в рамках конкурса на международную стипендию "Болашак".
***Прохождение языковых курсов по английскому языку для указанных стран осуществляется в языковых школах Великобритании.
Первый пороговый уровень – для направления на языковые курсы на территории Республики Казахстан.
Второй пороговый уровень – для направления на языковые курсы за рубежом.
Третий пороговый уровень – для направления на академическое обучение.
По завершении языковых курсов на территории Республики Казахстан сроком не более 3 (трех) месяцев, возможна сдача контрольного теста для определения уровня знания английского языка на уровень B2 согласно стандартам общеевропейских компетенций владения иностранным языком CEFR для направления на языковые курсы за рубежом.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
Nouryekushiken (НорҰкущикэн) - экзамен по определению уровня японского языка;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
GRE (Graduate Record Examination – Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) – тестирование базовых знаний по конкретной специальности;
GMAT (General Management Admission Test – Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) – электронный тест на определение уровня знаний и квалификации в области Менеджмента;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) - Сертификат на знание испанского языка как иностранного;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
PTIT (Profile Tourist and Informal Language Proficiency – Профайл Турист энд Информал Лэнгуич Профишэнси) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency - Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
Goethe-Zertifikat (ГҰте Цертификат) – Сертификат ГҰте-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата ГҰте-института можно сдать как в ГҰте-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
OnSet (ОнСэт) – экзамен по определению уровня немецкого языка;

* Техникалық бағыт - "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарғысына сәйкес Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссиясы жыл сайын бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін Басым мамандықтар тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Техникалық ғылымдар мен технологиялар; Жаратылыстану ғылымдары; Ауыл шаруашылығы ғылымдары.
Гуманитарлық бағыт -Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес; Гуманитарлық ғылымдар; Өнер.
Медициналық бағыт - Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина).
**Бұл санаттың сертификаттары "Болашақ" халықаралық стипендиясына конкурс шеңберінде тестілеуден өту нәтижесінде алынған жағдайда қабылданады.
***Көрстетілген елдер үшін ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту Ұлыбританиядағы тілдік мектептерде жүзеге асырылады.
Бірінші сатылық деңгей - Қазақстан Республикасының аумағындағы тілдік курстарға жіберу үшін.
Екінші сатылық деңгей - шетелдегі тілдік курстарға жіберу үшін.
Үшінші сатылық деңгей - академиялық оқуға жіберу үшін.
Қазақстан Республикасының аумағындағы мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын тілдік курстар аяқталғаннан кейін шетелдегі тілдік курстарға жіберу үшін CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) шет тілін меңгеру бойынша жалпы еуропалық біліктіліктер стандарттарына сәйкес ағылшын тілін B2 деңгейінде білу деңгейін анықтауға арналған бақылау тестін тапсыру мүмкін.
Емтихандардың атаулары бойынша ақпарат:
IELTS (International English Language Testing System - Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) - ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) - француз тілін білу тесті;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise - Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) - француз тілін білуі туралы диплом;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise - Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) - француз тілін терең білуі туралы диплом;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) - шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
Nouryekushiken (НорҰкущикэн) - жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean - Тест оф Профишэнси ин Кориан) - корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
GRE (Graduate Record Examination - Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) - нақты мамандық бойынша негізгі білімін тестілеу;
GMAT (General Management Admission Test - Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) - менеджмент саласындағы білім деңгейі мен біліктілігін анықтаудың электрондық тесті;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera - Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) - шет тілі ретінде испан тілін білу сертификаты;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera - Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) - шет тілі ретінде итальян тілін білу деңгейін растаушы сертификат;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana - Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) - шет тілі ретінде итальян тілін білу сертификаты;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) - шет тілі ретінде норвег тілін білу сертификаты;
PTIT (Profile Tourist and Informal Language Proficiency - Профайл Турист энд Информал Лэнгуич Профишэнси) - шет тілі ретінде голланд тілін білу сертификаты;
PAT (Profile academic and professional language proficiency - Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - академиялық голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache - Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) - Тест DaF Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
Goethe-Zertifikat (ГҰте Цертификат) - Неміс тілін білуін растау үшін қажетті ГҰте-Институтының сертификаты. ГҰте-институтында сертификат алу үшін емтиханды ГҰте-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады;
OnSet (ОнСэт) - неміс тілі деңгейін анықтауға арналған тест;

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
ITP (Institutional Testing Program - Инститьюшэнал Тестинг Програм) – неофициальный тест для предварительного определения уровня языковой подготовки претендентов;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе;
IBT(Internet-based test – Интернет-бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством Интернет.
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) - стандарт общеевропейских компетенций владения иностранным языком;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) - экзамен по определению уровня финского языка;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - немецкая служба академических обменов;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) - экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency - Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - экзамен по определению уровня профессионального голландского языка.
Необходимый минимальный уровень предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Наименование экзамена
Пороговый балл
Русский язык
Не менее оценки "хорошо"

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang - Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) - DSH емтиханы Германиядағы жоғары оқу орындарының біріне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германия жоғары оқу орындарында кезекті семестрлер басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) - шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді;
ITP (Institutional Testing Program - Инститьюшэнал Тестинг Програм) - үміткерлердің тілдік дайындығын алдын ала анықтауға арналған бейресми тест;
PBT (Paper-based test - Пэйпер-бэйзд тест) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
IBT(Internet-based test - Интернет-бейзд тест) - Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест.
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages - Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) - Шет тілін меңгеру бойынша жалпы еуропалық біліктіліктер стандарттар.
YKI (Yleiset Kielitutkinnot - Уляиссэт Киелитуткиннот) - фин тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst - Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - неміс академиялық алмасу қызметі;
PMT (Profile societal language proficiency - Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) - ауызекі голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency - Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - кәсіби голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі
Емтихан атауы
Бастапқы балл
Орыс тілі
"Жақсы" бағасынан кем емес