О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 99. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2021 года № 25437
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам платежей и платежных систем (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев с девяностого по девяносто шестой пункта 7 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
2) абзацев со сто одиннадцатого по сто тринадцатый пункта 7 Перечня, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего постановления.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Министерство юстиции
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам платежей и платежных систем

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 қарашадағы № 99 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 қарашада № 25437 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Е.Т. Ашықбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы мыналарды:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 7-тармағының тоқсаныншы – тоқсан алтыншы абзацтарын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін бір жүз он бірінші – бір жүз он үшінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 22 қарашадағы
№ 99 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 396 "Об утверждении Правил учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1015) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
в Правилах учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок учета векселей банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки).".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948) следующие изменения:
в Правилах проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 14) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Унифицированными обычаями и правилами по документарному аккредитиву, принятыми Международной торговой палатой (International Chamber of Commerce, UCP Publication № 600), и определяют порядок проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан (далее – банки).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

1. "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің вексельдерді есепке алуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 396 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1015 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 26) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің вексельдерді есепке алуы қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидалары";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің және бейрезидент-банктері филиалдарының (бұдан әрі – банктер) вексельдерін есепке алу тәртібін айқындайды.".
2. "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 25) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына, Халықаралық сауда палатасы қабылдаған Құжаттамалық аккредитив бойынша біріздендірілген дәстүрлерге және қағидаларға (Іnternatіonal Chamber of Commerce, UCP Publіcatіon № 600) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы банктерінің (бұдан әрі – банктер) құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Открытие аккредитива банком осуществляется при наличии у него лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских и иных операций по открытию (выставлению) и подтверждению аккредитива и исполнению обязательств по нему.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При осуществлении платежа в пользу бенефициара банк-эмитент (исполняющий банк) формирует на сумму аккредитива платежный документ, исполнение которого производится в порядке и с соблюдением требований, установленных статьей 46 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", главой 3 Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419, пунктом 10 Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 34 "Об утверждении Требований к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13256) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Требований к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 85) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
в Требованиях к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
главу 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения

"4. Банк қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның аккредитив ашу (ұсыну) және растау және ол бойынша міндеттемелерді орындау бойынша банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясы бар болса ғана аккредитив ашуды жүзеге асырады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бенефициардың пайдасына төлемді жүзеге асыру кезінде эмитент банк (орындаушы банк) аккредитив сомасына төлем құжатын қалыптастырады, оның орындалуы "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабында, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 1-тармағында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларының 3-тарауында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларының 10-тармағында белгіленген тәртіппен және талаптарды сақтай отырып жүргізіледі.".
3. "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 34 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13256 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 85) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптар бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптар";
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 85) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – банки), посредством которых обеспечивается оказание электронных банковских услуг.
2. В Требованиях используются понятия, предусмотренные статьей 1 Закона о платежах и платежных системах, статьей 1 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", Правилами оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 212, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14337 (далее – Правила № 212), а также следующие понятия:
1) объект информационной системы – отдельный компонент информационной системы, предназначенный для передачи, обработки и хранения информации для выполнения отдельной функции при оказании электронных банковских услуг;
2) основной центр информационной системы банка (далее – основной центр) – совокупность программно-технических средств и обслуживающего персонала, обеспечивающих оказание электронных банковских услуг в штатном (повседневном) режиме;
3) резервный центр информационной системы банка (далее – резервный центр) – совокупность программно-технических средств и обслуживающего персонала, обеспечивающих оказание электронных банковских услуг при возникновении нестандартных ситуаций или проведении плановых технических работ в основном центре;
4) информационная система банка для оказания электронных банковских услуг (далее – информационная система) – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса, посредством которой обеспечивается оказание электронных банковских услуг;
5) ответственный работник – работник банка, ответственный за работу в информационной системе в соответствии с должностными обязанностями;

1. Осы Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 85) тармақшасына сәйкес әзірленді және электрондық банктік қызметтер көрсету қамтамасыз етілетін Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) ақпараттық жүйелерінің қауіпсіздігіне және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Талаптарда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 1-бабында, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14337 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 212 қаулысымен бекітілген Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларында (бұдан әрі – № 212 қағидалар) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйенің объектісі – ақпараттық жүйенің электрондық банктік қызмет көрсету кезінде жекелеген функцияларды орындау үшін ақпаратты беруге, өңдеуге және сақтауға арналған жекелеген құрауышы;
2) банктің ақпараттық жүйесінің негізгі орталығы (бұдан әрі – негізгі орталық) – штаттық (күнделікті) режимде электрондық банктік қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдардың және қызмет көрсететін қызметкерлердің жиынтығы;
3) банктің ақпараттық жүйесінің резервтік орталығы (бұдан әрі – резервтік орталық) – негізгі орталықта төтенше жағдайлар туындаған немесе жоспарлы техникалық жұмыстар жүргізілген кезде электрондық банктік қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдардың және қызмет көрсететін қызметкерлердің жиынтығы;
4) банктің электрондық банктік қызмет көрсетуге арналған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – электрондық банктік қызмет көрсету қамтамасыз етілетін аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;
5) жауапты қызметкер – банктің ақпараттық жүйесіндегі жұмыс үшін лауазымдық міндеттемелеріне сәйкес жауапты қызметкері;

6) рабочее место – персональный компьютер (сервер), на котором установлен программно-пользовательский интерфейс для управления информационной системой либо объектами информационной системы;
7) команда восстановления – работники банка и организаций, оказывающих услуги по обеспечению доступности и полноценного функционирования информационной системы или объектов информационной системы, которые обеспечивают полное восстановление с учетом времени простоя, установленным внутренними документами банка, либо перевод работы информационной системы в резервный центр;
8) пользователь – клиент банка, обращающийся к информационной системе за получением электронных банковских услуг, либо ответственный работник;
9) идентификация – подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа к информационной системе путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа.
3. Управление операционным риском, непрерывностью деятельности, рисками информационных технологий, информационной безопасностью в целях обеспечения безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 ноября 2019 года № 188 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19632.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Банк в направляемых клиентам уведомлениях о планируемом введении в действие изменений (обновлений), вносимых в технические, программные и другие средства, обеспечивающие работу информационной системы, и влияющих на доступность клиенту электронных банковских услуг, указывает вид электронных банковских услуг, на доступность которых повлияют планируемые изменения, а также время их предполагаемой недоступности. Минимальные требования по доведению до сведения клиентов уведомления о планируемых изменениях включают размещение оповещений на интернет –ресурсе банка.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) следующие изменения:
в Правилах функционирования межбанковской системы переводов денег, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

6) жұмыс орны – ақпараттық жүйені немесе ақпараттық жүйе объектілерін басқару үшін бағдарламалық-пайдалану интерфейсі орнатылған дербес компьютер (сервер);
7) қалпына келтіру командасы – банктің ішкі құжаттарында белгіленген бос тұрып қалу уақытын ескере отырып толық қалпына келтіруді не ақпараттық жүйенің жұмысын резервтік орталыққа ауыстыруды қамтамасыз ететін банктің ақпараттық жүйеге немесе ақпараттық жүйе объектілеріне қолжетімділікті және олардың толыққанды жұмысын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін ұйымдардың қызметкерлері;
8) пайдаланушы – банктің электрондық банктік қызметті алу үшін ақпараттық жүйеге өтініш білдіретін клиенті не жауапты қызметкер;
9) сәйкестендіру – ақпараттық жүйеге қол жеткізу субъектісінің немесе объектісінің түпнұсқалылығын қол жеткізудің ұсынылған деректемелерінің сәйкестігін анықтау арқылы растау.
3. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, банктердің ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында операциялық тәуекелді, іркіліссіз қызметті, ақпараттық технологиялар тәуекелдерін, ақпарат қауіпсіздігін басқару Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19632 болып тіркелген "Екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына арналған тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 12 қарашадағы № 188 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Банк клиенттерге жіберілетін, ақпараттық жүйенің жұмысын қамтамасыз ететін техникалық, бағдарламалық және басқа құралдарға енгізілетін және клиенттің электрондық банктік қызметке қолжетімділігіне әсер ететін өзгерістерді (жаңартуларды) жоспарланып отырған қолданысқа енгізу туралы хабарламаларда қолжетімділігі жоспарланып отырған өзгерістерге әсер ететін электрондық банктік қызмет түрін, сондай-ақ олардың болжанып отырған қолжетімді болмау уақытын көрсетеді. Клиенттерге жоспарланып отырған өзгерістер туралы хабарламаны жеткізу жөніндегі ең төменгі талаптарда банктің интернет-ресурсына хабарландыруды орналастыру қамтылады.".
4. "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила функционирования межбанковской системы переводов денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), подпунктом 4) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок функционирования межбанковской системы переводов денег (далее – система), оператором которой является Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк). Операционным центром системы является Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр).
Порядок функционирования межбанковской системы переводов денег включает условия участия в системе, правовую основу функционирования системы, услуги, оказываемые Национальным Банком и Центром в системе, и виды операций, взаимодействие пользователя с системой, процедуры информационной безопасности, открытие операционного дня, функционирование системы в течение операционного дня, очередь, завершенность (окончательность) платежей и (или) переводов денег в системе, прием в систему и изъятие денег из системы в течение операционного дня, осуществление трансграничных платежей и (или) переводов денег через систему, закрытие операционного дня, предоставление информационных сообщений в течение и в конце операционного дня и систему управления рисками в системе.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. В системе проводятся переводы денег по результатам клиринга:
1) межбанковских операций с использованием платежных карточек;
2) в системе межбанковского клиринга;
3) в системе массовых электронных платежей;
4) в системе мгновенных платежей.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Коды приоритетности разрабатываются Центром по согласованию с Национальным Банком с учетом проведения пользователями платежей социальной направленности, участия пользователей в расчетах на рынке ценных бумаг и валютном рынке Республики Казахстан, обеспечения завершения переводов денег по результатам клиринга операций между банками, совершенных с использованием платежных карточек, в системе межбанковского клиринга, в системе массовых электронных платежей и в системе мгновенных платежей.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Для выявления, измерения, мониторинга и управления операционным риском используются следующие методы:

"1. Осы Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 16) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) болып табылатын банкаралық ақша аударымдары жүйесінің (бұдан әрі – жүйе) жұмыс істеу тәртібін айқындайды. Жүйенің операциялық орталығы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) болып табылады.
Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу тәртібіне жүйеге қатысу талаптары, жүйенің жұмыс істеуінің құқықтық негізі, Ұлттық Банк пен Орталық жүйеде көрсететін қызметтер және пайдаланушының жүйемен өзара іс-әрекеті, ақпараттық қауіпсіздік рәсімдері, операциялық күннің ашылуы, операциялық күн ішінде жүйенің жұмыс істеуі, кезек, жүйедегі төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының аяқталуы (түпкіліктілігі), операциялық күн ішінде жүйеге ақша қабылдау және жүйеден ақша алу, жүйе арқылы трансшекаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру, операциялық күнді жабу, операциялық күн ішінде және соңында ақпараттық хабарлар беру және жүйедегі тәуекелдерді басқару жүйесі кіреді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Жүйеде клиринг нәтижелері бойынша:
1) төлем карточкаларын пайдалана отырып банкаралық операциялар;
2) банкаралық клиринг жүйесіндегі;
3) жаппай электрондық төлемдер жүйесіндегі;
4) лездік төлемдер жүйесіндегі ақша аударымдары жүргізіледі";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Орталық басымдық кодтарын Ұлттық Банкпен келісу бойынша пайдаланушылардың әлеуметтік бағыттағы төлемдерді жүргізуін, пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы және валюта нарығындағы есеп айырысуларға қатысуын, төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған банктер арасындағы, банкаралық клиринг жүйесіндегі, жаппай электрондық төлемдер жүйесіндегі және лездік төлемдер жүйесіндегі операциялардың клиринг нәтижелері бойынша ақша аударымдарының аяқталуын қамтамасыз етуді ескере отырып әзірлейді.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Операциялық тәуекелді анықтау, өлшеу, мониторингін жүргізу және басқару үшін мынадай әдістер пайдаланылады:

1) проведение Национальным Банком контроля и надзора за организацией и функционированием системы в соответствии с Законом о Национальном Банке;
2) осмотр пользователя на выполнение требований к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, утвержденных постановлением Правления Национального Банка от 31 августа 2016 года № 200 "Об утверждении Требований к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14289;
3) постоянный мониторинг и поддержание Центром беспрерывной работы программно-технического комплекса системы в соответствии с методами, определенными внутренними документами Центра по управлению операционным риском;
4) поддержание в актуальном состоянии плана восстановления деятельности системы с учетом возможных сценариев остановки работы системы и тестирование Национальным Банком совместно с Центром данного плана с переводом работы системы с основного центра на резервный центр не менее двух раз в течение года;
5) обеспечение работоспособности резервного центра;
6) перевод работы системы с основного центра на резервный центр при наличии сбоев или простоев в работе программно-технического комплекса системы, не подлежащих восстановлению в основном центре.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365) следующие изменения:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 47) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 15) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, а также систему кодирования платежей.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные статьей 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", статьей 1 Закона о платежах и платежных системах, а также следующие понятия:

1) Ұлттық Банктің жүйені ұйымдастыруын және жұмыс істеуін бақылауды және қадағалауды Ұлттық Банк туралы заңға сәйкес жүргізу;
2) пайдаланушының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14289 болып тіркелген "Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 200 қаулысымен бекітілген төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды орындауын тексеру;
3) Орталықтың операциялық тәуекелдерді басқару жөніндегі ішкі құжаттарда айқындалған әдістерге сәйкес жүйенің бағдарламалық-техникалық кешенінің тұрақты мониторингін және үздіксіз жұмысын жүргізуі;
4) жүйе жұмысының ықтимал тоқтап қалу сценарилерін ескере отырып жүйе қызметін қалпына келтіру жоспарын өзекті жағдайда ұстау және Ұлттық Банктің Орталықпен бірлесіп жүйенің жұмысын негізгі орталықтан резервтік орталыққа ауыстыра отырып, осы жоспарды бір жыл ішінде кемінде екі рет тестіден өткізу;
5) резервтік орталықтың жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету;
6) жүйенің бағдарламалық-техникалық кешенінің жұмысында негізгі орталықта қалпына келтіруге келмейтін іркілістер мен тұрып қалулар орын алған кезде жүйенің жұмысын негізгі орталықтан резервтік орталыққа ауыстыру.".
5. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 47) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібін, сондай-ақ төлемдерді кодтау жүйесін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 1-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) код валют и фондов (далее – код валюты) – трехзначный алфавитный код для обозначения валют и фондов, установленный в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
2) код назначения платежа – трехзначное цифровое кодовое обозначение назначения платежа.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам платежей и платежных систем.
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) следующие изменения и дополнение:
в Правилах открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 282 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) и статьей 747 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), статьями 19, 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), подпунктом 44) части второй статьи 15 и статьей 49 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 13) пункта 1 статьи 4 и статьей 27 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), а также в случае, когда законом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных операций без лицензии (далее – банки).
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Банковский счет открывается при заключении между клиентом и банком договора банковского счета и (или) договора банковского вклада (далее – договор банковского обслуживания) на основании заявления клиента по форме, установленной банком (далее – заявление), представленного в банк на бумажном носителе или в электронном виде.

1) валюталар мен қорлар коды (бұдан әрі – валюта коды) – "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ІSO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес белгіленген валюталар мен қорларды көрсетуге арналған үш мәнді алфавиттік код;
2) төлем белгілеу коды – төлем белгілеудің үш мәнді цифрлық код белгісі.";
2-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 282-бабына және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 747-бабына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 19, 24-баптарына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 44) тармақшасына және 49-бабына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына және 27-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының банктерінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) лицензиясы негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының осындай ұйымның қызметін реттейтін заңында көрсетілген операцияларды лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген жағдайда, жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі – банктер) клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Банктік шот клиент пен банк арасында банктік шот шарты және (немесе) банктік салым шарты (бұдан әрі – банктік қызмет көрсету шарты) жасалған кезде банкке қағаз тасымалдағышта немесе электрондық түрде ұсынылған, банк белгілеген нысан бойынша клиенттің өтініші (бұдан әрі – өтініш) негізінде ашылады.

Банковский счет, предназначенный для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели в соответствии со статьей 101-5 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон о жилищных отношениях), открывается при заключении между банком, клиентом – сотрудником, являющимся получателем жилищных выплат, и государственным учреждением, сотрудник которого является получателем жилищных выплат, договора о жилищных выплатах в соответствии с приложениями 10 к Правилам исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 (далее – Правила № 1727), Правилам обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49 (далее – Правила № 49), а также в соответствии с Приложением 8 к Правилам исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 872 (далее – Правила № 872).
Банковский счет, предназначенный для образовательного накопительного вклада в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее – Закон о Государственной образовательной накопительной системе), открывается при заключении между клиентом и банком договора об образовательном накопительном вкладе в соответствии с приложением 1 к приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10610.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При открытии банковского счета клиенту либо обращении клиента в банк после открытия банковского счета банк выдает клиенту подтверждение в произвольной письменной форме или в электронном виде, в котором указывается номер банковского счета, за исключением случаев, когда номер банковского счета указан в договоре банковского обслуживания.

Тұрғын үй төлемдерін есептеуге және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Тұрғын үй қатынастары туралы заң) 101-5-бабына сәйкес мақсаттарға төлемдерді жүзеге асыруға арналған банктік шот банк, клиент – тұрғын үй төлемдерін алушы болып табылатын қызметкер және қызметкері тұрғын үй төлемдерін алушы мемлекеттік мекеме арасында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына (бұдан әрі – № 1727 қағидалар) 10-қосымшаға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына (бұдан әрі – № 49 қағидалар) сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 872 қаулысымен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына (бұдан әрі – № 872 қағидалар) 8-қосымшаға сәйкес тұрғын үй төлемдері туралы шарт жасаған кезде ашылады.
Клиент пен банк арасында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10610 болып тіркелген "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес білім беру жинақтау салымы туралы шарт жасаған кезде "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заң) 7-бабына сәйкес білім беру жинақтау салымына арналған банктік шот ашылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Клиентке банктік шотты ашқан не клиент банкке өтініш жасаған кезде банктік шотты ашқаннан кейін банк клиентке еркін жазбаша нысанда немесе электрондық түрде растама береді, онда банктік шоттың нөмірі банктік қызмет көрсету шартында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, банктік шоттың нөмірі көрсетіледі.

В случае обращения клиента в банк для подтверждения текущего счета, открытого в порядке, предусмотренном пунктами 27, 27-1, 28, 28-2 Правил, банком дополнительно проставляется отметка "специальный счет" с указанием наименования платежей, для зачисления которых открывается такой счет.";
пункты 14, 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"14. В случаях, установленных законами Республики Казахстан, а также по соглашению сторон договор банковского обслуживания заключается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или динамической идентификации с применением процедур безопасности, предусмотренных внутренними документами банка, а также с учетом Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 марта 2020 года № 18, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20160.
15. При открытии банковского счета на основании договора банковского обслуживания, следующие документы используются в целях распоряжения клиентом деньгами, находящимися на банковском счете:
1) документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
2) копия документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета клиента (распоряжением деньгами на банковском счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил.
Допускается представление документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, после заключения договора банковского обслуживания при обращении клиента в банк для осуществления операций по банковскому счету, за исключением случаев открытия банковского счета клиенту дистанционным способом.
При открытии банковского счета, распоряжении клиентом деньгами, находящимися на банковском счете, дистанционным способом, не требуется представление документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта.
Деловые отношения с клиентом дистанционным способом устанавливаются в соответствии с Требованиями к надлежащей проверке клиентов в случае дистанционного установления деловых отношений субъектами финансового мониторинга, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года, № 140, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17250.

Клиент Қағидалардың 27, 27-1, 28, 28-2-тармақтарында көзделген тәртіппен ашылған ағымдағы шотты растау үшін банкке өтініш жасаған жағдайда, банк есепке алу үшін осындай шот ашылатын төлемдердің атауын көрсете отырып "арнайы шот" белгісін қосымша қояды.";
14, 15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ тараптардың келісімі бойынша банктік қызмет көрсету шартын банктің ішкі құжаттарында көзделген қауіпсіздік рәсімдерін қолдана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе динамикалық сәйкестендіруді пайдаланумен, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20160 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 наурыздағы № 18 қаулысымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары мен Ұлттық пошта операторы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды ескере отырып, электрондық түрде жасалады.
15. Банктік шотты банктік қызмет көрсету шарты негізінде ашу кезінде клиенттің банктік шоттағы ақшаға иелік етуі мақсатында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген, қол қою үлгілері бар құжат;
2) Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген, қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің банктік шотын жүргізуге (банктік шотындағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жасалған кезде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.
Банктік шот бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін клиент банкке өтініш білдірген кезде, клиентке қашықтан ашу тәсілімен банктік шот ашылған жағдайларды қоспағанда, банктік қызмет көрсету шарты жасалғаннан кейін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынуға жол беріледі.
Клиенттің банктік шотты ашуы, банктік шоттағы ақшаға иелік етуі қашықтан орындалған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Клиентпен қашықтықтан жүзеге асырылатын іскерлік қатынастар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17250 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 140 қаулысымен бекітілген Іскерлік қатынастар қашықтықтан орнатылған жағдайда қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттерді тиісінше тексеруіне қойылатын талаптарға сәйкес белгіленеді.

16. При открытии второго и последующих банковских счетов в одном банке (его филиалах и подразделениях), банк не требует повторного предоставления клиентом документов, предусмотренных для открытия банковского счета (за исключением разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета – для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, и документа, удостоверяющего личность – для клиентов-физических лиц) в одном из следующих случаев:
1) если клиент открывает банковский счет в том же банке (филиале, подразделении банка), в котором открыт первый банковский счет;
2) если имеется подтверждение банка (филиала, подразделения банка), в котором клиенту открыт первый банковский счет, о наличии полного пакета документов, необходимых для открытия банковского счета в соответствии с Правилами.
3) если банк располагает необходимым программным обеспечением по формированию дела по каждому клиенту в электронном виде (далее – электронное досье) с информацией о наличии банковского счета в банке (филиале, подразделении банка) и отсутствуют изменения в электронном досье клиента на момент открытия банковского счета.
Открытие клиенту-резиденту Республики Казахстан второго и последующих банковских счетов в одном банке дистанционным способом с использованием средств информационно-коммуникационных технологий осуществляется без представления клиентом документов, предусмотренных для открытия банковского счета.
17. В случае открытия клиентом-юридическим лицом нескольких банковских счетов в одном банке (филиале, подразделении банка) банк не требует повторного представления документов, предусмотренных для открытия банковских счетов в соответствии с главой 2 Правил (за исключением разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета – для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета).";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Для открытия текущего счета клиент представляет в банк:
1) физические лица-резиденты Республики Казахстан, физические лица-нерезиденты Республики Казахстан и индивидуальные предприниматели:
документ, удостоверяющий личность;
2) частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты и профессиональные медиаторы:
документ, удостоверяющий личность;
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию лицензии на право занятия нотариальной деятельностью (для частных нотариусов) либо копию электронной лицензии, полученной через государственную базу данных "Е-лицензирование";
копию лицензии на право занятия адвокатской деятельностью (для адвокатов) либо копию электронной лицензии, полученной через государственную базу данных "Е-лицензирование";
копию лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов (для частных судебных исполнителей) либо копию электронной лицензии, полученной через государственную базу данных "Е-лицензирование";
копию сертификата, подтверждающего прохождение обучения по программе подготовки медиаторов (для профессиональных медиаторов);

16. Клиент бір банкте (оның филиалдары мен бөлімшелерінде) екінші және одан кейінгі банктік шоттарды ашқан жағдайда, банк клиенттің банктік шот ашу үшін көзделген құжаттарын (мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін – бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның рұқсатын және клиент-жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжатты қоспағанда) мынадай жағдайлардың бірі болса:
1) егер клиент алғашқы банктік шотты ашқан банкте (банктің филиалында, бөлімшесінде) банктік шот ашатын болса;
2) егер клиентке алғашқы банктік шот ашылған банктің (банк филиалының, бөлімшесінің) Қағидаларға сәйкес банктік шот ашуға қажетті құжаттардың толық топтамасының бар екені туралы растауы болса;
3) егер банкте (банк филиалында, бөлімшесінде) банктік шоттың бар екендігі туралы ақпаратпен әрбір клиент бойынша іс қалыптастыруға қажетті бағдарламалық жасақтама (бұдан әрі – электрондық досье) электронды түрде болса және банктік шотты ашқан сәтте клиенттің электрондық досьесінде өзгерістер болмаса, қайтадан тапсыруын талап етпейді.
Қазақстан Республикасының резиденті-клиентке бір банкте екінші және одан кейінгі банктік шоттарды ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын пайдалану арқылы қашықтықтан тәсілімен ашу клиенттің банктік шотты ашу үшін көзделген құжаттарды ұсынуынсыз жүзеге асырылады.
17. Клиент-заңды тұлға бір банкте (банктің филиалында, бөлімшесінде) бірнеше банктік шоттарды ашқан жағдайда, банк Қағидалардың 2-тарауына сәйкес банктік шоттарды ашу үшін көзделген құжаттарды (мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін – бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның рұқсатын қоспағанда) қайта ұсынуды талап етпейді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ағымдағы шотты ашу үшін клиент банкке мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғалары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғалары және дара кәсіпкерлер:
жеке басын куәландыратын құжат;
2) жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар және кәсіби медиаторлар:
жеке басын куәландыратын құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
нотариалдық қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі (жекеше нотариустар үшін) не электрондық лицензияның "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры арқылы алынған көшірмесі;
адвокаттық қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі (адвокаттар үшін) не электрондық лицензияның "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры арқылы алынған көшірмесі;
атқару құжаттарын орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына берілген лицензияның көшірмесі (жеке сот орындаушылары үшін) не электрондық лицензияның "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры арқылы алынған көшірмесі;
медиаторларды даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (кәсіби медиаторлар үшін);

3) юридические лица-резиденты Республики Казахстан и их филиалы и представительства, юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
документы, подтверждающие полномочия руководителя филиала или представительства общественного или религиозного объединения, избранного (назначенного) в порядке, предусмотренном уставом общественного или религиозного объединения и положением о его филиале или представительстве (для филиалов и представительств общественных и религиозных объединений);
копию доверенности, выданной юридическим лицом руководителю филиала или представительства (для филиалов и представительств иных организационно-правовых форм юридических лиц);
разрешение государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934, (для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета);
4) юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил, или документы, подтверждающие полномочия представителей юридического лица-нерезидента по распоряжению счетом и содержащие образцы подписей таких уполномоченных представителей, при условии, что данные документы нотариально удостоверены и (или) легализованы, и (или) апостилированы;
оригинал или нотариально удостоверенную копию выписки из торгового реестра либо другой документ аналогичного характера, содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо-нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык, и, в случае необходимости, легализованные либо апостилированные;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;

3) Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғалары және олардың филиалдары мен өкілдіктері, Қазақстан Республикасында қызметін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген, қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
қоғамдық немесе діни бірлестіктің жарғысында және оның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеде (қоғамдық немесе діни бірлестіктердің филиалдары және өкілдіктері үшін) көзделген тәртіппен сайланған (тағайындалған) қоғамдық немесе діни бірлестіктің филиалы немесе өкілдігі басшысының өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
филиалдың немесе өкілдіктің (өзге ұйымдық-құқықтық нысандардағы заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері үшін) басшысына заңды тұлға берген сенімхаттың көшірмесі;
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес бюджетке салықтардың және төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның рұқсаты (мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін);
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат немесе бейрезидент-заңды тұлға өкілдерінің шотқа иелік ету бойынша өкілеттіктерін растайтын және осы құжаттар нотариат куәландырған және (немесе) заңдастырылған және (немесе) апостиль қойылған жағдайда, осындай уәкілетті өкілдердің қол қою үлгілері бар құжаттар;
сауда тізілімінен үзінді көшірменің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не осыған ұқсас сипаттағы, бейрезидент-заңды тұлғаны тіркеген орган, тіркеу нөмірі, тіркелген күні және орны туралы ақпарат бар, белгіленген тәртіппен қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен расталған және қажет болған жағдайда заңдастырылған не апостиль қойылған басқа құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;

5) крестьянские (фермерские) хозяйства:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
6) ликвидируемые банки, страховые (перестраховочные) организации, их филиалы, добровольные накопительные пенсионные фонды:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию решения суда либо общего собрания акционеров о ликвидации банка, страховой (перестраховочной) организации;
копию решения уполномоченного органа о назначении ликвидационной комиссии;
копию решения уполномоченного органа о лишении лицензии на проведение банковских и иных операций либо на право осуществления страховой деятельности (деятельности по перестрахованию);
7) иностранные дипломатические и консульские представительства:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением текущего счета клиента (распоряжением деньгами на текущем счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию ноты о подтверждении регистрации дипломатического и консульского представительства.
Не требуется представление документов, указанных в настоящем пункте, в случае их получения банком из информационных систем государственных органов.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для открытия текущего счета, предназначенного для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на цели в соответствии со статьей 101-5 Закона о жилищных отношениях, клиент представляет в банк:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) заявление, содержащее назначение текущего счета;

5) шаруа (фермерлік) қожалықтары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
6) таратылатын банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, олардың филиалдары, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жасау кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату туралы сот не акционерлердің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесі;
уәкілетті органның тарату комиссиясын тағайындау туралы шешімінің көшірмесі;
уәкілетті органның банк және өзге де операцияларды жүргізуге не сақтандыру қызметін (қайта сақтандыру жөніндегі қызметті) жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесі;
7) шетелдік дипломатиялық және консулдық өкілдіктер:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің ағымдағы шотын жүргізуге (ағымдағы шоттағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
дипломатиялық және консулдық өкілдіктің тіркелуін растау туралы нотаның көшірмесі.
Банк осы тармақта көрсетілген құжаттарды мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алған жағдайда, оларды ұсыну талап етілмейді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Тұрғын үй төлемдерін есептеуге және Тұрғын үй қатынастары туралы заңның 101-5-бабына сәйкес мақсатқа төлемдерді жүзеге асыруға арналған ағымдағы шот ашу үшін клиент банкке:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) ағымдағы шоттың мақсаты бар өтініш;

3) справку о получателе текущих жилищных выплат (для представления в банк) в соответствии с приложением 4 к Правилам № 1727, приложением 5 Правил № 872 либо с приложением 8 к Правилам № 49 и (или) справку о получателе единовременных жилищных выплат (для представления в банк) в соответствии с приложением 6 к Правилам № 1727 либо приложением 9 к Правилам № 49.";
пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Для открытия сберегательного счета вкладчик-клиент представляет в банк:
1) физические лица-резиденты Республики Казахстан, физические лица-нерезиденты Республики Казахстан и индивидуальные предприниматели:
документ, удостоверяющий личность;
2) частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты и профессиональные медиаторы:
документ, удостоверяющий личность;
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
3) юридические лица-резиденты Республики Казахстан и их филиалы и представительства, юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через филиал и представительство:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением сберегательного счета клиента (распоряжением деньгами на сберегательном счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил;
документы, подтверждающие полномочия руководителя филиала или представительства общественного или религиозного объединения, избранного (назначенного) в порядке, предусмотренном уставом общественного или религиозного объединения и положением о его филиале или представительстве (для филиалов и представительств общественных и религиозных объединений);
копию доверенности, выданной юридическим лицом руководителю филиала или представительства (для филиалов и представительств иных организационно-правовых форм юридических лиц);
4) юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан:
документ с образцами подписей, оформленный в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил, или документы, подтверждающие полномочия представителей юридического лица-нерезидента по распоряжению счетом и содержащие образцы подписей таких уполномоченных представителей, при условии, что данные документы нотариально удостоверены и (или) легализованы, и (или) апостилированы;
оригинал или нотариально удостоверенную копию выписки из торгового реестра либо другой документ аналогичного характера, содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо-нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации, в установленном порядке заверенные переводом на казахский или русский язык, и, в случае необходимости, легализованные либо апостилированные;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением сберегательного счета клиента (распоряжением деньгами на сберегательном счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил.
Не требуется представление документов, указанных в настоящем пункте, в случае их получения банком из информационных систем государственных органов.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

3) № 1727 қағидаларға 4-қосымшаға, № 872 қағидаларға 5-қосымшаға не № 49 қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ағымдағы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы (банкке ұсыну үшін) анықтама және (немесе) № 1727 қағидаларға 6-қосымшаға не № 49 қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемдерін алушы туралы (банкке ұсыну үшін) анықтама ұсынады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Жинақ шотын ашу үшін салымшы-клиент банкке мыналарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғалары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғалары және дара кәсіпкерлер:
жеке басын куәландыратын құжат;
2) жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар және кәсіби медиаторлар:
жеке басын куәландыратын құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
3) Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғалары және олардың филиалдары мен өкілдіктері, қызметін Қазақстан Республикасында филиал және өкілдік арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің жинақ шотын жүргізуге (жинақ шотындағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі;
қоғамдық немесе діни бірлестіктің жарғысында және оның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеде (қоғамдық немесе діни бірлестіктердің филиалдары және өкілдіктері үшін) көзделген тәртіппен сайланған (тағайындалған) қоғамдық немесе діни бірлестіктің филиалы немесе өкілдігі басшысының өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
заңды тұлға филиалдың немесе өкілдіктің (өзге ұйымдық-құқықтық нысандардағы заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері үшін) басшысына берген сенімхаттың көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары:
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжат немесе бейрезидент-заңды тұлға өкілдерінің шотқа иелік ету бойынша өкілеттіктерін растайтын және осы құжаттар нотариат куәландырған және (немесе) заңдастырылған және (немесе) апостиль қойылған жағдайда, осындай уәкілетті өкілдердің қол қою үлгілері бар құжаттар;
сауда тізілімінен үзінді көшірменің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не осыған ұқсас сипаттағы, бейрезидент-заңды тұлғаны тіркеген орган, тіркеу нөмірі, тіркелген күні және орны туралы ақпарат бар, белгіленген тәртіппен қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен расталған және қажет болған жағдайда заңдастырылған не апостиль қойылған басқа құжат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің жинақ шотын жүргізуге (жинақ шотындағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.
Банк осы тармақта көрсетілген құжаттарды мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алған жағдайда, оларды ұсыну талап етілмейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Для открытия сберегательного счета на имя определенного третьего лица-клиента вкладчик представляет в банк:
1) физическое лицо:
документ, удостоверяющий личность вкладчика;
нотариально удостоверенную доверенность на право открытия сберегательного счета и (или) распоряжения деньгами, находящимися на сберегательном счете;
для несовершеннолетних лиц-клиентов, не достигших шестнадцати лет – свидетельство о рождении;
2) юридическое лицо, его филиалы и представительства:
нотариально удостоверенную доверенность на право открытия сберегательного счета и (или) распоряжения деньгами, находящимися на сберегательном счете;
копию документа (документов), удостоверяющего (удостоверяющих) личность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением сберегательного счета клиента (распоряжением деньгами на сберегательном счете) в соответствии с документом с образцами подписей, оформленным в соответствии с параграфом 1 главы 3 Правил.
Не требуется представление документов, указанных в настоящем пункте, в случае их получения банком из информационных систем государственных органов.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. В документах с образцами подписей, представляемых юридическими лицами, их филиалами или представительствами, правом первой подписи обладает руководитель и (или) другие уполномоченные им лица. Право второй подписи предоставляется главному бухгалтеру и (или) другим уполномоченным лицам.
Данные полномочия предоставляются на основании учредительных документов либо приказов руководителей соответствующих юридических лиц, филиалов или представительств либо документов, предусмотренных главой 5 раздела 1 Гражданского кодекса.
Для временных администраций банков, страховых (перестраховочных) организаций данные полномочия предоставляются на основании решения уполномоченного органа о назначении временной администрации в соответствии с пунктом 2 Правил назначения и полномочий временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года №147, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9711.
Для ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций данные полномочия предоставляются на основании решения уполномоченного органа о назначении ликвидационной комиссии в соответствии с пунктом 17 Правил назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и Требований, предъявляемых к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающих деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 мая 2020 года № 57, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20820.";

"33. Белгілі бір үшінші адамның-клиенттің атына жинақ шотын ашу үшін салымшы банкке мыналарды ұсынады:
1) жеке тұлға:
салымшының жеке басын куәландыратын құжат;
жинақ шотын ашу және (немесе) жинақ шотындағы ақшаға иелік ету құқығына берілген нотариат куәландырған сенімхат;
он алты жасқа жетпеген, кәмелетке толмаған адамдар-клиенттер үшін – туу туралы куәлік;
2) заңды тұлға, оның филиалдары мен өкілдігі:
жинақ шотын ашу және (немесе) жинақ шотындағы ақшаға иелік ету құқығына берілген нотариат куәландырған сенімхат;
Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфына сәйкес ресімделген қол қою үлгілері бар құжатқа сәйкес клиенттің жинақ шотын жүргізуге (жинақ шотындағы ақшаға иелік етуге) байланысты операциялар жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.
Банк осы тармақта көрсетілген құжаттарды мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алған жағдайда, оларды ұсыну талап етілмейді.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Заңды тұлғалар, олардың филиалдары немесе өкілдіктері ұсынатын қол қою үлгілері бар құжаттарда бірінші қол қою құқығы басшыда және (немесе) ол уәкілеттік берген басқа адамдарда болады. Екінші қол қою құқығы бас бухгалтерге және (немесе) басқа уәкілетті адамдарға беріледі.
Бұл өкілеттіктер құрылтай құжаттары негізінде не тиісті заңды тұлғалар, филиалдар немесе өкілдіктер басшыларының бұйрықтары не Азаматтық кодекстің 1-бөлімінің 5-тарауында көзделген құжаттар негізінде беріледі.
Банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының уақытша әкімшіліктері үшін осы өкілеттіктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9711 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 147 қаулысымен бекітілген Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және өкілеттіктері қағидаларының 2-тармағына сәйкес уақытша әкімшілікті тағайындау туралы уәкілетті органның шешімі негізінде беріледі.
Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиялары үшін осы өкілеттіктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20820 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 25 мамырдағы № 57 қаулысымен бекітілген Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тарату комиссияларын тағайындау және босату қағидаларының және Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне қойылатын талаптардың 17-тармағына сәйкес уәкілетті органның тарату комиссиясын тағайындау туралы шешімі негізінде беріледі.";

пункты 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. В графе "Отметки банка" документа с образцами подписей уполномоченное лицо банка, за исключением Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), указывает данные документов, удостоверяющих личность лиц, имеющих право первой либо первой и второй подписи и иные сведения, определенные банком.
53. Подлинность подписей лиц, внесенных в документ с образцами подписей, подтверждает уполномоченное лицо банка при личном присутствии лиц, образцы подписей которых содержатся в документе с образцами подписей, за исключением случаев представления юридическими лицами, их филиалами и представительствами, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами, крестьянскими (фермерскими) хозяйствами в банк документа с образцами подписей, удостоверенного нотариально.
В случае предоставления юридическими лицами-нерезидентами Республики Казахстан документов, подтверждающих полномочия представителей юридического лица-нерезидента по распоряжению счетом с правом подписания платежных документов, подлинность подписей подтверждается при нотариальном удостоверении или апостилировании (легализации) документов.
При открытии банковских счетов в Национальном Банке представляется нотариально удостоверенный документ с образцами подписей.";
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. При передаче исполнительного производства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", частный судебный исполнитель, которому передано исполнительное производство, для распоряжения деньгами представляет документ с соответствующими образцами подписей в порядке, определенном настоящим параграфом.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Приостановление расходных операций по банковским счетам или арест денег, находящихся на банковском счете, осуществляется в соответствии со статьей 740 Гражданского кодекса, статьей 125 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", статьей 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 156 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 118 Налогового кодекса, статьей 51 Закона о банках и банковской деятельности, статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьями 62, 123 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", пунктом 11 статьей 27 Закона о платежах и платежных системах на основании решений и (или) распоряжений уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента или актов о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Қол қою үлгілері бар құжаттың "Банктің белгісі" бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қоспағанда, банктің уәкілетті адамы бірінші не бірінші және екінші қол қою құқығы бар адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарының деректерін және банк айқындаған өзге мәліметтерді көрсетеді.
53. Қол қою үлгілері бар құжатқа енгізілген тұлғалар қолдарының түпнұсқалығын банктің уәкілетті адамы заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының және өкілдіктерінің, дара кәсіпкерлердің, жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың, шаруа (фермерлік) қожалықтарының банкке қол қою үлгілері бар нотариат куәландырған құжатты ұсыну жағдайларын қоспағанда, қол қою үлгілері бар құжатта қол қою үлгілері бар тұлғалардың жеке қатысуы кезінде растайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары бейрезидент-заңды тұлға өкілдерінің төлем құжаттарына қол қою құқығымен шотқа иелік ету бойынша өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, қойылған қолдардың түпнұсқалығы құжаттарды нотариат куәландырған немесе апостиль қойған (заңдастырған) кезде расталады.
Ұлттық Банкте банктік шоттарды ашқан кезде қол қою үлгілері бар нотариат куәландырған құжат ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 54-1-тармақпен толықтырылсын:
"54-1. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен атқарушылық іс жүргізу берілген кезде атқарушылық іс жүргізу өзіне берілген жеке сот орындаушысы ақшаға иелік ету үшін осы параграфта айқындалған тәртіппен тиісті қол қою үлгілері бар құжатты ұсынады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру немесе банктік шотта тұрған ақшаға тыйым салу Азаматтық кодекстің 740-бабына, "Қазақстан Республикасындағы кедендік бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 125-бабына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процессуалдық кодексінің 161-бабына, Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық кодексінің 156-бабына, Салық кодексінің 118-бабына, Банктер және банк қызметі туралы заңның 51-бабына, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабына, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 62, 123-баптарына, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 11-тармағына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың клиенттің банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтату тұру туралы шешімдері және (немесе) өкімдері немесе клиенттің банктік шотында тұрған ақшаға тыйым салу туралы актілері негізінде жүзеге асырылады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"63. Банк возвращает решение и (или) распоряжение уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента соответствующему уполномоченному государственному органу или должностному лицу без исполнения по одному из следующих оснований:
1) в случае несоответствия реквизитов банка и его клиента реквизитам, указанным в решении и (или) распоряжении уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента, в соответствии с Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419 (далее – Правила осуществления безналичных платежей), за исключением случаев их несоответствия реквизитам, указанным в ранее предъявленных решениях и (или) распоряжениях уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности;
2) если распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам клиента оформлено и представлено по форме, не соответствующей приказу Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 145 "Об утверждении форм распоряжений", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16533;
3) если распоряжение уполномоченного органа или его территориальных органов о приостановлении расходных операций по текущему счету частного судебного исполнителя, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей оформлено по форме, не соответствующей приказу Министра юстиции Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 354 "Об утверждении Правил приостановления расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты и формы распоряжения", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21209;
4) в случае если решение и (или) распоряжение уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента предъявлено к банковскому счету по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, активов фонда социального медицинского страхования, денег, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег, находящихся на банковских счетах в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, денег банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации, а также денег филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и находящихся в процессе принудительного прекращения деятельности;

"63. Банк уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқта тұру туралы шешімін және (немесе) өкімін тиісті уәкілетті мемлекеттік органға немесе лауазымды тұлғаға төмендегі негіздердің біреуі бойынша кері қайтарады:
1) банктің және оның клиентінің деректемелері Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы бұрын қабылданған шешімдерінде және (немесе) өкімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген жағдайларды қоспағанда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру қағидалары) сәйкес банктің және оның клиентінің деректемелері уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімінде және (немесе) өкімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген жағдайда;
2) егер мемлекеттік кірістер органының клиенттің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16533 болып тіркелген "Өкімдердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 145 бұйрығына сәйкес келмейтін нысанда ресімделсе және ұсынылса;
3) егер уәкілетті органның немесе оның аумақтық органдарының жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21209 болып тіркелген "Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қағидаларын және өкімнің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 354 бұйрығына сәйкес келмейтін нысанда ресімделсе;
4) егер мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұра туралы уәкілетті шешімі және (немесе) өкімі "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шартқа сәйкес банктік шотқа, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нотариустың депозиті талаптарымен енгізілген ақшаны, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түрінде тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаны, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі банктік шоттардағы ақшаны, уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесіндегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтау зейнетақы қорларының ақшасын, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және қызметі мәжбүрлеп тоқтату процесінде тұрған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасын есепке алуға арналған банктік шотқа ұсынылған жағдайда;

5) в случае если решение и (или) распоряжение уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента предъявлено к текущему счету частного судебного исполнителя, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.
Положение подпункта 5) пункта 63 Правил не распространяется на распоряжения уполномоченных органов в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов, о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) следующие изменения:
в Правилах осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 19, 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), подпунктом 52-3) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 8) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), формы и порядок оформления платежных документов, а также устанавливают требования к содержанию документа, подтверждающего оказание платежной услуги банками, платежными агентами и платежными субагентами банков и платежными организациями.
Настоящие Правила не распространяются на отношения, связанные с международными безналичными платежами и переводами денег, инициированными за пределами Республики Казахстан, которые регулируются договорами и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ).
Действие Правил не распространяется на отношения, связанные с платежами и (или) переводами денег, осуществляемыми с использованием платежной карточки, проведением операций с переводными и простыми векселями и применением чеков на территории Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

5) егер уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды адамның клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімі және (немесе) өкімі өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына ұсынылған жағдайда кері қайтарады.
Қағидалардың 63-тармағы 5) тармақшасының ережесі атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органдардың, оның аумақтық органдарының өндіріп алушылардың, лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдеріне қолданылмайды.".
7. "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 19, 24-баптарына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-3) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағынын 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібін, төлем құжаттарын ресімдеу нысандары мен тәртібін айқындайды, сондай-ақ банктердің, банктердің төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттерінің және төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсеткенін растайтын құжаттың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы Қағидалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) белгіленген талаптар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бастама жасалған, шарттарда және банктік тәжірибеде қолданылатын іскерлік айналым дәстүрлерінде реттелетін халықаралық қолма-қол ақшасыз төлемдер мен ақша аударымдарына байланысты қатынастарға қолданылмайды.
Қағидалардың қолданысы төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылатын төлемдерге және (немесе) ақша аударымдарына, Қазақстан Республикасының аумағында аударым және жай вексельдермен операцияларды жүргізуге және чектерді қолдануға байланысты қатынастарға қолданылмайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Платежное поручение, платежное требование, инкассовое распоряжение, платежный ордер, платежное извещение и заявление на перевод (далее – платежный документ) на бумажном носителе и (или) в электронной форме, за исключением заявления на перевод денег в иностранной валюте, содержат следующие реквизиты:
1) наименование платежного документа;
2) номер платежного документа, число, месяц, год его выписки, которые указываются цифрами.
В платежных документах, предъявленных на бумажном носителе, допускается обозначение месяца прописью;
3) полное или сокращенное наименование, включая организационно-правовую форму юридического лица, филиала, представительства, территориально обособленного подразделения (далее – обособленные подразделения);
4) полное или сокращенное наименование индивидуального предпринимателя, организационно-правовую форму (при наличии) отправителя денег и бенефициара;
5) полное или сокращенное наименование индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, фамилия, имя, отчество (при его наличии) отправителя денег и бенефициара;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица отправителя денег и бенефициара;
7) индивидуальный идентификационный код отправителя денег и бенефициара.
В случае отсутствия у физического лица индивидуального идентификационного кода указываются данные документа, удостоверяющего его личность, а также почтовый адрес (страна, город, улица, номер дома и квартиры).
Допускается указание имени и отчества (при его наличии) инициалами;
8) полное или сокращенное наименование, включая организационно-правовую форму, банка отправителя денег и банка бенефициара, их банковские идентификационные коды;
9) назначение платежа, а также его кодовое обозначение.
Правильность указания кодового обозначения назначения платежа в платежных документах обеспечивается инициатором;
10) сумму платежа, обозначенную цифрами и прописью. Тиыны в сумме прописью указываются цифрами.
Если сумма платежа цифрами выражена в тенге, без указания тиын, то тиыны в сумме прописью не указываются;
11) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – отправителя денег и бенефициара, за исключением платежных документов, в которых указание ИИН (БИН) не требуется в случаях, предусмотренных Правилами, а также когда отправитель денег или бенефициар являются иностранцами и лицами без гражданства.
В платежных документах, в которых не требуется указание ИИН (БИН) отправителя денег, указывается адрес отправителя денег (для физических и юридических лиц) либо реквизиты документа, удостоверяющего личность отправителя денег (для физического лица);

"7. Шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті қоспағанда, қағаз тасымалдағыштағы және (немесе) электрондық нысандағы төлем тапсырмасында, төлем талабында, инкассолық өкімде, төлем ордерінде, төлем хабарламасында және аударуға арналған өтініште (бұдан әрі – төлем құжаты) мынадай деректемелер қамтылады:
1) төлем құжатының атауы;
2) төлем құжатының нөмірі, оның цифрлармен көрсетіліп жазылған күні, айы, жылы.
Қағаз тасымалдағышта берілген төлем құжаттарында айды жазумен белгілеуге жол беріледі;
3) заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің, аумақтық оқшауланған өкілдіктің (бұдан әрі – оқшауланған бөлімшелер) ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, толық немесе қысқартылған атауы;
4) дара кәсіпкердің толық немесе қысқартылған атауы, ақша жөнелтушінің және бенефициардың ұйымдық-құқықтық нысаны (бар болса);
5) жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің толық немесе қысқарған атауы, ақша жөнелтушінің және бенефициардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
6) ақша жөнелтуші жеке тұлғаның және бенефициардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
7) ақша жөнелтушінің және бенефициардың жеке сәйкестендіру коды.
Жеке тұлғада жеке сәйкестендіру коды болмаған жағдайда, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ пошталық мекенжайы (ел, қала, көше, үйдің және пәтердің нөмірі) көрсетіледі.
Аты мен әкесінің атын (ол бар болса) инициалдармен көрсетуге жол беріледі;
8) ақша жөнелтуші банктің және бенефициар банктің ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, толық немесе қысқарған атауы, олардың банктік сәйкестендіру кодтары;
9) төлем белгілеу, сондай-ақ оның код белгіленімі.
Төлем құжаттарындағы төлем белгілеудің код белгіленімінің дұрыс көрсетілуін бастамашы қамтамасыз етеді;
10) цифрлармен және жазумен көрсетілген төлем сомасы. Жазумен берілген сомадағы тиындар цифрлармен көрсетіледі;
Егер цифрлармен көрсетілген төлем сомасы тиын көрсетілмей теңгемен берілсе, онда тиын жазумен берілген сомада көрсетілмейді;
11) Қағидаларда көзделген, сондай-ақ ақша жөнелтуші немесе бенефициар шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар болып табылған жағдайларда жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) (бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН) көрсету талап етілмейтін төлем құжаттарын қоспағанда, ақша жөнелтушінің және бенефициардың ЖСН немесе БСН.
Ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) көрсету талап етілмейтін төлем құжаттарында ақша жөнелтушінің (жеке және заңды тұлғалар үшін) мекенжайы не ақша жөнелтушінің (жеке тұлға үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері көрсетіледі;

12) код отправителя денег (КОд) и код бенефициара (КБе);
13) подписи инициатора или его уполномоченных лиц.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег в уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов или социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования отправитель одновременно с платежным поручением представляет в банк список лиц, за которых уплачиваются указанные взносы и (или) отчисления.
Списки лиц, за которых производится уплата обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов или социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования (далее – список) оформляются в соответствии с Правилами исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 июня 2020 года № 224, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20849, Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116, и Правилами осуществления обязательных профессиональных пенсионных взносов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 255.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Платежное требование для взыскания просроченной задолженности по договору займа предъявляется банком, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организацией, дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в банк отправителя денег с приложением к нему оригиналов или копий документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег с банковского счета отправителя денег без его согласия и подтверждающих полномочие уполномоченного лица банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса на подписание платежного требования. Проверка полномочий главного бухгалтера, а также лица, подписавшего платежное требование в качестве главного бухгалтера, не требуется.
Копии документов, указанных в части первой настоящего пункта, пронумеровываются, заверяются уполномоченным лицом банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса путем проставления отметки "Копия верна", его подписи с указанием его должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты заверения. Надпись "Копия верна" указывается без кавычек.
В случае наличия у банка отправителя денег представленных ранее подтверждающих документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег без согласия отправителя денег с банковского счета, при последующем предъявлении платежного требования для взыскания просроченной задолженности по договору займа повторное представление подтверждающих документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег без согласия отправителя денег с банковского счета, в течение шести месяцев с момента их первого предоставления не требуется.
В случае наличия у банка отправителя денег ранее представленных документов, подтверждающих полномочие уполномоченного лица банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса на подписание платежных документов, последующее платежное требование предъявляется без приложения копии документа, подтверждающего полномочие такого лица, за исключением случая его смены.
При предъявлении платежных требований в электронной форме через электронные каналы связи, установленные между банками, с соблюдением защитных действий, установленных статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, а также договором между банками, либо при предъявлении банком отправителя денег платежного требования к банковскому счету клиента-отправителя денег, подтверждение полномочий уполномоченного лица, подписавшего платежное требование, не требуется.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:

12) ақша жөнелтушінің коды (Ажк) және бенефициардың коды (Бек);
13) бастамашының немесе оның уәкілетті адамдарының қойылған қолдары.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын немесе әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлеу үшін қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде жөнелтуші төлем тапсырмасымен бір уақытта банкке көрсетілген жарналар және (немесе) аударымдар төленетін адамдардың тізімін ұсынады.
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтік аударымдар Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдар және (немесе) жарналар әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленетін адамдардың тізімдері (бұдан әрі – тізім) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20849 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 маусымдағы № 224 бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидаларына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 255 қаулысымен бекітілген Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ресімделеді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын банк, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым, ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы ақша жөнелтушінің банкіне бенефициардың ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған және банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамының төлем талабына қол қою өкілеттігін растайтын құжаттардың түпнұсқаларын немесе көшірмелерін қоса бере отырып ұсынады. Бас бухгалтердің, сондай-ақ бас бухгалтер ретінде төлем талабына қол қойған адамның өкілеттіктерін тексеру талап етілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың көшірмелері нөмірленеді, оларды банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамы "Көшірмесі дұрыс" белгісін қою, лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса), куәландыру күнін көрсете отырып қол қою арқылы растайды. "Көшірмесі дұрыс" деген жазу тырнақшасыз көрсетіледі.
Ақша жөнелтушінің банкінде бұрын ұсынылған, бенефициардың банктік шоттан ақша жөнелтушінің келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған растайтын құжаттар болған жағдайда, қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын кейіннен ұсынған кезде бенефициардың ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған құжаттарды оларды алғашқы ұсынған сәттен бастап алты ай ішінде қайтадан ұсыну талап етілмейді.
Ақша жөнелтушінің банкінде бұрын ұсынылған, банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамының төлем құжаттарына қол қою өкілеттігін растайтын құжаттар болған жағдайда, осындай адамды ауыстырған жағдайды қоспағанда, оның өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бермей төлем талабы кейіннен ұсынылады.
Төлем талаптарын банктер арасында орнатылған электрондық байланыс арналары арқылы Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, сондай-ақ банктер арасындағы шартта белгіленген қорғау әрекеттерін сақтай отырып электрондық нысанда ұсынған кезде не ақша жөнелтушінің банкі клиент-ақша жөнелтушінің банктік шотына төлем талабын ұсынған кезде төлем талабына қол қойған уәкілетті адамның өкілеттіктерін растау талап етілмейді.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"59. В инкассовом распоряжении указывается назначение платежа и ссылка на норму закона Республики Казахстан, предусматривающего право изъятия (взыскания) денег с банковского счета отправителя денег без его согласия.
Сумма платежа и (или) перевода денег, указанная в исполнительном документе, совпадает с суммой, указанной в инкассовом распоряжении, за исключением случаев, когда:
1) должником самостоятельно произведена частичная оплата долга и в исполнительном документе имеется отметка судебного исполнителя об этом;
2) на основании одного исполнительного листа осуществляется солидарное взыскание долга в пользу нескольких бенефициаров;
3) постановлением судебного исполнителя определена задолженность по исполнительному документу о взыскании периодических платежей.";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Банк отправителя денег отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) если платежный документ содержит признаки подделки, в том числе, если платежный документ передан с нарушением порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленного статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, договором между отправителем и банком отправителя денег;
2) если платежный документ содержит исправления, дополнения и помарки, за исключением:
случаев, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке-правопреемнике в рамках операций, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности. Исполнение таких инкассовых распоряжений осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара), на основании документа банка-правопреемника, подтверждающего реквизиты бенефициара и банка бенефициара;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений и платежных требований к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке, находящемся в процессе принудительной ликвидации в случаях, установленных статьей 70 Закона о банках и банковской деятельности. Исполнение таких инкассовых распоряжений и платежных требований осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара) на основании документа банка, в котором открыт новый банковский счет бенефициара, с подтверждением реквизитов бенефициара и банка бенефициара;

"59. Инкассолық өкімде төлемнің белгіленуі және ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қою (өндіріп алу) құқығын көздейтін Қазақстан Республикасы заңының нормасына сілтеме көрсетіледі.
Атқарушылық құжатта көрсетілген төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасы:
1) борышкер борышқа ішінара ақы төлеуді өз бетінше жүргізген және атқарушылық құжатта сот орындаушысының бұл туралы белгісі бар;
2) бір атқару парағының негізінде борышты бірнеше бенефициардың пайдасына ортақ өндіріп алу жүзеге асырылатын;
3) сот орындаушысының қаулысымен мерзімді төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжат бойынша берешек айқындалған жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімде көрсетілген сомаға сәйкес келеді.";
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Ақша жөнелтушінің банкі:
1) егер төлем құжатында қолдан жасау белгілері болған жағдайларда, оның ішінде, егер төлем құжаты Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда, жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта белгіленген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттерінің тәртібін бұза отырып берілсе;
2) егер төлем құжатында мынадай:
Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген;
бенефициарға құқық иеленуші - банк Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген операциялардың шеңберінде қызмет көрсетілген жағдайларда ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдерді орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзетілген жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдерді орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растайтын құқық иеленуші-банктің құжаты негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (ЖСК, бенефициар банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;
Банктер және банк қызметі туралы заңның 70-бабында белгіленген жағдайларда мәжбүрлеп тарату процесіндегі банкте бенефициарға қызмет көрсетілетін жағдайларда, ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдер мен төлем талаптарын орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзеткен жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдер мен төлем талаптарын орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растай отырып, бенефициардың жаңа банктік шоты ашылған банк құжатының негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (ЖСК, бенефициар банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;

3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) отправителя денег реквизитам, указанным в платежном документе, за исключением исправления банком отправителя денег в платежных документах ИИК клиента в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности, при исполнении платежного документа с других банковских счетов клиента, в случаях, предусмотренных Правилами;
4) несоответствия ИИН (БИН) отправителя денег, указанного в платежном документе в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, перечислении обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единого совокупного платежа, с данными, предоставляемыми органом государственных доходов;
5) несоблюдения отправителем денег требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
6) несоответствия формам, установленным приложениями 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 и 15 к Правилам;
7) несоответствия наименования клиента наименованию отправителя денег, указанному в платежном документе, за исключением инкассового распоряжения, предъявленного органом государственных доходов, когда другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН) идентифицируют клиента банка, а также инкассового распоряжения судебного исполнителя при идентификации клиента банка в соответствии с требованиями пункта 150 Правил;
8) несоответствия кодового обозначения назначения платежа его текстовой части;
9) отсутствия цифрового обозначения кода бюджетной классификации при уплате платежей в бюджет;
10) несоответствия сумм, указанных в платежном документе, цифрами и прописью;
11) несоответствия идентификационного номера транспортного средства, указанного в платежном документе, с данными, представленными центральным исполнительным органом по безопасности дорожного движения при уплате налогов на транспортное средство;
12) несоблюдения требований, установленных условиями договора между отправителем и банком отправителя;
13) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля;
14) в случаях, когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенном в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее – Закон о государственной образовательной накопительной системе), денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег, находящихся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей;

3) Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда, ақша жөнелтуші банктің төлем құжаттарында клиенттің ЖСК түзетуін қоспағанда, Қағидаларда көзделген жағдайларда төлем құжатын клиенттің басқа банктік шоттарынан орындау кезінде ақша жөнелтушінің ЖСК, ЖСН (БСН) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген;
4) салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, бірыңғай жиынтық төлемін аударуға арналған төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) мемлекеттік кірістер органы ұсынатын деректермен сәйкес келмеген;
5) ақша жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау және ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
6) Қағидаларға 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 және 15-қосымшаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмеген;
7) басқа деректемелер (ЖСК, ЖСН (БСН) банктің клиентін сәйкестендірсе, мемлекеттік кірістер органы ұсынған инкассолық өкімді, сондай-ақ Қағидалардың 150-тармағының талаптарына сәйкес банктің клиентін сәйкестендіру кезіндегі сот орындаушысының инкассолық өкімін қоспағанда, клиенттің атауы төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің атауына сәйкес келмеген;
8) төлем белгілеудің кодпен көрсетілуі оның мәтіндік бөлігіне сәйкес келмеген;
9) бюджетке төлемдерді төлеу кезінде бюджеттік жіктеу коды цифрмен белгіленбеген;
10) төлем құжатында көрсетілген сомалар цифрлармен және жазумен сәйкес келмеген;
11) көлік құралына салық төлеу кезінде төлем құжатында көрсетілген көлік құралының сәйкестендіру нөмірі жол қозғалысы қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган ұсынған деректерге сәйкес келмеген;
12) жөнелтуші және жөнелтушінің банкі арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген талаптар сақталмаған;
13) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген жағдайларда;
14) банктік шоттан ақшаны өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеуге арналған, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заң) 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған банктік шотқа, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға; жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоттардағы ақшаға қойылған жағдайларда;

15) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления компенсации инвестиционных затрат, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, за исключением изъятия денег по требованиям, относящимся к первой, второй и третьей очередям в соответствии с очередностью, предусмотренной пунктом 2 статьи 742 Гражданского кодекса, а также по требованиям, предъявляемым в рамках исполнения обязательств частного партнера перед кредитором, обеспеченных правом требования по договору государственно-частного партнерства, договору финансирования под уступку денежного требования и (или) договору концессии;
16) в случаях, когда платежное требование о взыскании просроченной задолженности по договору займа предъявлено к текущему счету, предназначенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
17) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, на котором находятся накопления на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением изъятия денег на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
18) в случаях, если снятие денег с текущего счета, открытого для учета движения расчетов по налогу на добавленную стоимость, не связано с:
уплатой налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента;
уплатой налога на добавленную стоимость поставщикам товаров;
уплатой налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров;
зачислением денег на иной текущий счет, открытый для учета и движения сумм налога на добавленную стоимость.
81. Банк бенефициара отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) несоблюдения отправителем требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
2) выявления несанкционированного платежа, а также выявления и подтверждения обоснованных фактов неправомерности получения переводимых в пользу бенефициара денег;
3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) реквизитам бенефициара, отсутствия ИИК в банке бенефициара;
4) зачисления денег на текущий счет, открытый по требованию клиента-физического лица для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенном в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег, находящихся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с указанными условиями;

15) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабының 2-тармағында көзделген кезектілікке сәйкес бірінші, екінші және үшінші кезектерге жататын талаптар бойынша, сондай-ақ жеке әріптестің кредитор алдындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, ақшалай талапты беріп қаржыландыру шарты және (немесе) концессия шарты бойынша талап ету құқығымен қамтамасыз етілген міндеттемелерін орындау шеңберінде ұсынылған талаптар бойынша ақшаны алып қоюды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттарға талап ұсынылған жағдайда;
16) қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу туралы төлем талабы алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған ағымдағы шотқа ұсынылған жағдайларда;
17) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдерінің негізінде ақшаны өндіріп алуды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар болған банктік шотқа талап ұсынылған жағдайда;
18) егер қосымша құн салығы бойынша есеп айырысудың қозғалысын есепке алу үшін ашылған ағымдағы шоттан ақшаны алу мыналармен:
импортқа және бейрезидент үшін қосымша құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосымша құн салығын төлеумен;
тауарларды жеткізушілерге қосымша құн салығын төлеумен;
тауарларды сатып алушылардың (алушылардың) қосымша құн салығын төлеуімен;
қосымша құн салығының сомаларын есепке алу және қозғалысы үшін ашылған өзге ағымдағы шотқа ақшаны есептеумен байланысты болмаған жағдайларда төлем құжатын орындаудан бас тартады.
81. Бенефициардың банкі мына жағдайларда:
1) жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау мен ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
2) рұқсат етілмеген төлем анықталған, сондай-ақ бенефициардың пайдасына аударылатын ақшаны заңсыз алудың негізделген фактілері анықталған және расталған;
3) ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициардың деректемелеріне сәйкес келмеген, бенефициар банкінде ЖСК болмаған;
4) мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеу үшін клиент-жеке тұлғаның талабы бойынша ашылған, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған ағымдағы шотқа ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаны, егер есептелетін ақша сомасы көрсетілген талаптармен байланысты болмаған жағдайда жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоттардағы ақшаны есептеген;

5) зачисления денег на текущий счет, открытый по требованию клиента-физического лица для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с алиментами (деньгами, предназначенными на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), и (или) кодовое обозначение назначения платежа не соответствует кодовому обозначению назначения платежа, выделенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
6) зачисления денег на текущий счет, предназначенный для зачисления компенсаций инвестиционных затрат, в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с выплатой компенсаций инвестиционных затрат, выплачиваемых в рамках договора финансирования под уступку денежного требования, договора концессии и (или) договора государственно-частного партнерства, заключенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях;
7) зачисления денег на текущий счет, открытый для учета движения расчетов по налогу на добавленную стоимость, в случаях, если зачисляемая сумма денег не связана с движением расчетов по налогу на добавленную стоимость, в том числе с:
уплатой налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента;
уплатой налога на добавленную стоимость поставщикам товаров;
уплатой налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров;
зачислением денег с иного банковского счета плательщика налога на добавленную стоимость;
зачислением денег, возвращенных из бюджета в порядке, определенном статьей 101 Налогового кодекса;
зачислением денег, связанных с возвратом платежа, инициированного с текущего счета для учета движения расчетов по налогу на добавленную стоимость в случаях ошибочного платежа либо перевода денег на закрытый банковский счет бенефициара;
8) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля.
Банк бенефициара исполняет платежный документ в случае несоответствия наименования бенефициара наименованию, указанному в платежном документе, когда его другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН), указанные в платежном документе, идентифицируют бенефициара.
Не допускается изменение банком реквизитов платежного документа, за исключением:
1) случая изменения организационно-правовой формы отправителя денег и (или) бенефициара, реорганизации и переименования государственного органа и (или) его структурного подразделения, при сохранении реквизитов ИИК и БИН;

5) егер есептелетін ақша сомасы алименттерге (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаға) байланысты емес болған және (немесе) төлем белгілеудің кодтық белгісі есептеу үшін бөлінген алименттер (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақша) төлемін белгілеудің кодтық белгісіне сәйкес келмеген жағдайда, клиент-жеке тұлғаның талап етуі бойынша алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есептеу үшін ашылған ағымдағы шотқа ақшаны есептеген;
6) егер есептелетін ақша сомасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жасалған ақшалай талапты беруді қаржыландыру шарты, концессия шарты және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде төленетін инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеуге байланысты емес болған жағдайда, ақшаны инвестициялық шығындардың өтемақыларын есептеуге арналған ағымдағы шотқа есептеген;
7) қосылған құн салығына салық бойынша есеп айырысулар қозғалысын есепке алу үшін ашылған ағымдағы шотқа ақшаны есептеу, егер есепке алынатын ақша сомасы қосылған құн салығына салық бойынша есеп айырысулар қозғалысымен, оның ішінде:
импортқа салынатын және бейрезидент үшін қосылған құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосылған құн салығын төлеумен;
тауарларды жеткізушілерге қосылған құн салығын төлеумен;
тауарларды сатып алушылардың (алушылардың) қосылған құн салығын төлеуімен;
қосылған құн салығын төлеушінің өзге банктік шотынан ақшаны есептеумен;
Салық кодексінің 101-бабында айқындалған тәртіппен бюджеттен қайтарылған ақшаны есептеумен;
төлем қате болған не бенефициардың жабық банктік шотына ақша аударған жағдайларда қосылған құн салығына салық бойынша есеп айырысулар қозғалысын есепке алуға арналған ағымдағы шоттан бастама болған төлемді қайтаруға байланысты ақшаны есептеумен байланысты болмаса;
8) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген жағдайларда төлем құжатын орындаудан бас тартады.
Бенефициар банкінің төлем құжатында көрсетілген басқа деректемелері (ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициарды сәйкестендіретін болса, бенефициардың атауы төлем құжатында көрсетілген атауына сәйкес келмеген жағдайда ол төлем құжатын орындайды.
Банктің:
1) ЖСК және БСН деректемелері сақталған кезде ақша жөнелтушінің және (немесе) бенефициардың ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, мемлекеттік орган және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі қайта ұйымдастырылған және атауы өзгерген жағдайды;

2) изменения кодов бюджетной классификации органом государственных доходов.
Не допускается изменение банком бенефициара реквизитов платежного документа, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 4) пункта 95 Правил.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Банк отказывает в исполнении платежного поручения в сроки, установленные статьями 46 и 48 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, по основаниям, предусмотренным пунктом 80 Правил, а также в случаях:
1) необеспечения отправителем денег суммы денег, необходимой для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег, если иное не предусмотрено договором между отправителем денег и банком;
2) предусмотренных Законом о ПОДФТ или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо предусмотренных договором с банками-нерезидентами Республики Казахстан;
3) при наличии решений и (или) распоряжений уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента (за исключением случая погашения клиентом суммы налоговой задолженности, указанной в распоряжении уполномоченного органа в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет о приостановлении расходных операций по банковским счетам, предусмотренного пунктом 12 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах), временного ограничения на распоряжение имуществом, необеспеченных деньгами актов о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, а также указаний, подлежащих исполнению в соответствии со статьей 742 Гражданского кодекса;
4) несоответствия валюты платежа, указанной в платежном поручении, валюте банковского счета.
Допускается исполнение платежного поручения, в котором валюта платежа не соответствует валюте банковского счета, при наличии письменного подтверждения бенефициара о зачислении суммы платежа в валюте банковского счета путем осуществления ее конвертации с применением рыночного курса обмена валют на день совершения платежа, установленного банком. Указанное подтверждение бенефициара не требуется в случае наличия его согласия на осуществление конвертации, предусмотренного в договоре между ним и банком, в котором также определяется размер и порядок взимания комиссий за осуществление конвертации.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы банков отправителю денег выдается чек, который содержит следующие обязательные реквизиты:

2) мемлекеттік кірістер органы бюджеттік жіктеу кодтарын өзгерткен жағдайды қоспағанда, төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне жол берілмейді.
Бенефициар банкінің Қағидалардың 95-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне жол берілмейді.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Банк Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46 және 48-баптарында, Қағидаларда белгіленген мерзімде, Қағидалардың 80-тармағында көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ мынадай:
1) егер ақша жөнелтуші мен банк арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, ақша жөнелтуші қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға қажетті ақша сомасын қамтамасыз етпеген;
2) КЖТҚҚ туралы заңда немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерімен жасалған шарттарда көзделген;
3) клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдері және (немесе) өкімдері (клиенттің Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 12-тармағында көзделген банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның өкімінде көрсетілген салық берешегінің сомасын өтеу жағдайын қоспағанда), мүлікке билік етуге уақытша шектеу қою, клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салу туралы ақшамен қамтамасыз етілмеген актілер, сондай-ақ Азаматтық кодекстің 742-бабына сәйкес орындалуы тиіс нұсқаулар болған;
4) төлем тапсырмасында көрсетілген төлем валютасы банк шотының валютасына сәйкес келмеген жағдайларда төлем тапсырмасын орындаудан бас тартады.
Төлемді жасау күні банк белгілеген валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, оны конвертациялауды жүзеге асыру арқылы бенефициардың төлем сомасын банк шотының валютасымен есепке алу туралы жазбаша растауы болған кезде төлем валютасы банк шотының валютасына сәйкес келмейтін төлем тапсырмасын орындауға рұқсат етіледі. Бенефициардың аталған растауы онымен және банк арасындағы шартта көзделген конвертацияны жүзеге асыруға бенефициардың келісімі болған жағдайда талап етілмейді, онда конвертацияны жүзеге асырғаны үшін комиссияларды алудың мөлшері мен тәртібі айқындалады.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын банктердің электрондық терминалдары арқылы жүзеге асыру кезінде ақша жөнелтушіге чек беріледі, ол мынадай міндетті деректемелерді қамтиды:

1) номер документа, число, месяц, год выписки;
2) наименование банка отправителя денег и бенефициара;
3) сумму платежа;
4) сумму комиссионного вознаграждения банка;
5) валюту платежа;
6) назначение платежа;
7) код назначения платежа.
Чек выдается отправителю денег на бумажном носителе либо в электронном виде путем его направления на адрес электронной почты и (или) на устройство сотовой связи, указанные клиентом, посредством коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений в соответствии с договором между банком и его клиентом, либо иным способом, предусмотренным договором между банком и его клиентом.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Чек, выдаваемый банком отправителю денег, имеет статус первичного документа и служит подтверждением факта осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег в пользу бенефициара через электронный терминал путем взноса наличных денег в банк.";
пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. Если банковский счет открыт клиенту для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, частному судебному исполнителю для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), компенсаций инвестиционных затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса или на банковский счет в режиме "эскроу", а также денег по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, сведения об этом также указываются в справках о наличии и номерах банковских счетов клиента.";
пункт 139 изложить в следующей редакции:
"139. При предъявлении к текущему счету физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, нескольких платежных требований, их исполнение производится в календарной очередности в порядке их поступления в банк либо согласно их порядковым номерам, указанным в реестре.
Исполнение очередного платежного требования осуществляется только после полного исполнения предыдущего платежного требования либо отзыва или возврата предыдущего платежного требования в порядке, определенном Правилами. При этом исполнение очередного платежного требования производится в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, находившейся на текущем счете на момент исполнения предыдущего платежного требования (от остатка денег после исполнения предыдущего платежного требования) и от каждой суммы денег, поступающей в последующем на текущий счет с учетом обеспечения на текущем счете суммы не менее размера прожиточного минимума.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:

1) құжаттың нөмірі, жазу күні, айы, жылы;
2) ақша жөнелтуші банктің және бенефициардың атауы;
3) төлем сомасы;
4) банктің комиссиялық сыйақы сомасы;
5) төлем валютасы;
6) төлем белгілеу;
7) төлем белгілеу коды.
Чек ақша жөнелтушіге қағаз тасымалдағышта не оны банк пен оның клиенті арасындағы шартқа сәйкес қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарлар арқылы не банк пен оның клиенті арасындағы шартта көзделген өзге де тәсілмен клиент көрсеткен электрондық пошта мекенжайына және (немесе) ұялы байланыс құрылғысына жіберу арқылы электрондық түрде беріледі.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Ақша жөнелтушіге банк беретін чектің бастапқы құжат мәртебесі бар және бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшаны банкке салу жолымен электрондық терминал арқылы қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру фактісін растайды.";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Егер клиентке банк шоты мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға жеке сот орындаушысына, алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны), Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындар өтемақыларын, нотариус депозиті талабымен немесе "эскроу" режимінде банк шотына енгізілген ақшаны, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түрінде тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде банк шоттарындағы ақшаны, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақ түріндегі ақшаны есепке алу үшін ашылса, бұл жөніндегі мәліметтер де клиенттің банктік шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтамаларда көрсетіледі.";
139-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"139. Егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің ағымдағы шотына бірнеше төлем талабы ұсынылған кезде олар банкке келіп түсу тәртібіне қарай күнтізбелік кезектілікпен не олардың тізілімде көрсетілген реттік нөмірлеріне сәйкес орындалады.
Кезекті төлем талабын орындау алдыңғы төлем талабы толық орындалғаннан кейін не Қағидаларда айқындалған тәртіппен алдыңғы төлем талабы кері қайтарылған немесе қайтарылған соң ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте кезекті төлем талабын орындау алдыңғы төлем талабын орындау сәтінде ағымдағы шотта болған ақша сомасының (алдыңғы төлем талабын орындағаннан кейінгі ақша қалдығының) және ағымдағы шотта ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, кейіннен ағымдағы шотқа келіп түсетін ақшаның әрбір сомасының елу пайызы шегінде жүргізіледі.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"145. Приостановление или прекращение исполнения инкассового распоряжения производится:
1) по решению уполномоченного государственного органа, должностного лица или судебного исполнителя, предъявившего инкассовое распоряжение либо, которому передано исполнительное производство;
2) на основании судебного акта;
3) в случаях реструктуризации, консервации банка, а также реорганизации и ликвидации должника и (или) банка.
Указанные решения, определения, распоряжения (заявления) принимаются банками к исполнению при соответствии требованиям статьи 241 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьи 122 Налогового кодекса, статьей 58, 59 и 62 Закона об исполнительном производстве.
Банк возвращает без исполнения документы, указанные в части первой настоящего пункта, при невозможности идентификации их с инкассовым распоряжением, исполнение которого приостанавливается или прекращается на основании этих документов.
В случае получения банком решения лиц, уполномоченных законодательством Республики Казахстан на приостановление исполнения указаний (приостановление изъятия денег), указания подлежат хранению банком в сроки, указанные в решении, либо до отмены данного решения уполномоченным лицом.
Указания, исполнение которых приостановлено, хранятся банком и принимаются на внебалансовый учет не позднее следующего операционного дня со дня получения документов, предусмотренных настоящим пунктом. При постановке указания на внебалансовый счет банк не позднее следующего операционного дня направляет отправителю (инициатору) указания соответствующее уведомление.
При получении банком решения лиц, уполномоченных законодательными актами Республики Казахстан на прекращение изъятия денег (запрещение исполнения указания), указания возвращаются отправителю либо судебному исполнителю, которому передано исполнительное производство, с приложением соответствующего решения не позднее следующего операционного дня со дня получения решения.";
пункт 171 изложить в следующей редакции:
"171. Наложение ареста на деньги, находящиеся на банковском счете отправителя денег, на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов, должностных лиц или судебных исполнителей, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, временное ограничение на распоряжение деньгами (имуществом), находящимися на банковских счетах, а также приостановление расходных операций по банковским счетам отправителя денег на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, осуществляется в порядке и случаях, предусмотренных статьей 740 Гражданского кодекса, статьей 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 118 Налогового кодекса, статьей 125 Таможенного кодекса, статьей 51 Закона о банках и банковской деятельности и статьями 62, 123 Закона об исполнительном производстве.".

"145. Инкассолық өкімнің орындалуын тоқтата тұру немесе тоқтату:
1) мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе инкассолық өкімді ұсынған не атқарушылық іс жүргізу берілген уәкілетті сот орындаушысының шешімі бойынша;
2) сот актісі негізінде;
3) банк қайта құрылымдалған, консервацияланған, сондай-ақ борышкер және (немесе) банк қайта ұйымдастырылған және таратылған жағдайларда жүргізіледі.
Банктер көрсетілген шешімдерді, анықтамаларды, өкімдерді (өтініштерді) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 241-бабының, Салық кодексінің 122-бабының, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 58, 59 және 62-баптарының талаптарына сәйкес келген кезде орындауға қабылдайды.
Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар негізінде орындалуы тоқтата тұрылған немесе тоқтатылған инкассолық өкімге сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда, осы құжаттарды орындамай қайтарады.
Банк Қазақстан Республикасының заңнамасымен нұсқауларды орындауды тоқтату тұруға (ақшаны алуды тоқтата тұруға) уәкілетті адамдардың шешімін алған жағдайда, банк нұсқауды шешімде көрсетілген мерзімде не уәкілетті адам осы шешімнің күшін жойғанға дейін сақтауы тиіс.
Банк орындалуы тоқтатыла тұрған нұсқауларды сақтайды және осы тармақта көзделген құжаттарды алған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей баланстан тыс есепке қабылдайды. Нұсқауды баланстан тыс есепке қойған кезде банк келесі операциялық күннен кешіктірмей нұсқауды жөнелтушіге (бастамашыға) тиісті хабарлама жібереді.
Банк Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде ақша алуды тоқтата тұруға (нұсқауды орындауға тыйым салуға) уәкілетті адамның шешімін алған кезде нұсқауды шешім қабылдаған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей тиісті шешімді қоса бере отырып жөнелтушіге не атқарушылық іс жүргізу берілген сот орындаушысына қайтарады.";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"171. Ақша жөнелтушінің банктік шотындағы ақшаға клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының тиісті шешімдерінің негізінде тыйым салу, банктік шоттардағы ақшаға (мүлікке) иелік етуге уақытша шектеу қою, сондай-ақ банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тиісті шешімдері негізінде ақша жөнелтушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру Азаматтық кодекстің 740-бабында, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 161-бабында, Салық кодексінің 118-бабында, Кеден кодексінің 125-бабында, Банктер және банк қызметі туралы заңның 51-бабында және Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 62, 123-баптарында көзделген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.".

8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336) следующие изменения:
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанных постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 753 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), статьей 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), подпунктом 49) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), статьями 5 и 9 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ), подпунктом 16) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), статьями 13 и 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", иными законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и определяют порядок открытия, ведения и закрытия корреспондентских счетов в национальной и иностранной валюте банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации) в Национальном Банке.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. После присоединения центрального (национального) банка иностранного государства к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает ему индивидуальный идентификационный код.
По заявлению центрального (национального) банка иностранного государства на получение статуса участника платежных систем Национальный Банк присваивает ему код банка, а также банковский идентификационный код либо центральный (национальный) банк иностранного государства использует банковский идентификационный код, присвоенный в соответствии с международным стандартом ИСО (ISO – International Organization for Standartization) 9362: Банк Идентифиер Код (Bank Identifier Code) после включения его в Справочник банков согласно требованиям Инструкции.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 753-бабына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 24-бабына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 49) тармақшасына, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) 5 және 9-баптарына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 16-баптарына, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және Ұлттық Банкте банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) ұлттық және шетел валютасында корреспонденттік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шет мемлекеттің орталық (ұлттық) банкі корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк оған жеке сәйкестендіру кодын тағайындайды.
Шет мемлекеттің орталық (ұлттық) банкінің төлем жүйелерінің қатысушысы мәртебесін алуға арналған өтініші бойынша Ұлттық Банк оған банк кодын, сондай-ақ банктік сәйкестендіру кодын береді не шет мемлекеттің орталық (ұлттық) банкі оны Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес Банктер анықтамалығына қосқаннан кейін ИСО (ІSO – Іnternatіonal Organіzatіon for Standartіzatіon) 9362: Банк Идентифиер Код (Bank Іdentіfіer Code) халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік сәйкестендіру кодын пайдаланады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. После присоединения банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает индивидуальный идентификационный код.
По заявлению банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан на получение статуса участника платежных систем Национальный Банк присваивает банковский идентификационный код либо банк (небанковская организация)-нерезидент Республики Казахстан использует банковский идентификационный код, присвоенный в соответствии с международным стандартом ИСО (ISO – International Organization for Standartization) 9362: Банк Идентифиер Код (Bank Identifier Code) после включения его в Справочник банков в соответствии с Инструкцией.
Национальный Банк по заявлению банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан присваивает код банка в порядке, предусмотренном Инструкцией.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Инкассовые распоряжения, предъявляемые к корреспондентскому счету банка, исполняются в порядке, установленном Гражданским кодексом, Налоговым кодексом, Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), Законом о платежах и платежных системах, Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" и Правилами № 208.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Выдача наличных денег в национальной валюте банку (небанковской организации) или их филиалу, а также их прием и пересчет от банка (небанковской организации) или их филиала осуществляется филиалом Национального Банка в соответствии с Правилами ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299, (далее – Правила № 120).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Основаниями для отказа в выдаче наличных денег являются:
1) превышение суммы, указанной в чеке, над суммой, указанной в заявке на резервирование;
2) отсутствие заявки на резервирование;
3) оформление чека с нарушением требований, установленных Правилами применения чеков на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 204, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14346;

"13. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі (банктік емес ұйымы) корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк жеке сәйкестендіру кодын береді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің (банктік емес ұйымының) төлем жүйелерінің қатысушысы мәртебесін алуға арналған өтініші бойынша Ұлттық Банк банктік сәйкестендіру кодын береді не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі (банктік емес ұйымы) оны Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес Банктер анықтамалығына қосқаннан кейін ИСО (ІSO – Іnternatіonal Organіzatіon for Standartіzatіon) 9362: Банк Идентифиер Код (Bank Іdentіfіer Code) халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік сәйкестендіру кодын пайдаланады.
Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің (банктік емес ұйымының) өтініші бойынша Нұсқаулықта көзделген тәртіппен банк кодын береді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Банктің корреспонденттік шотына ұсынылатын инкассолық өкімдер Азаматтық кодексте, Салық кодексінде, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң), Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және № 208 қағидаларда белгіленген тәртіппен орындалады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаны банкке (банктік емес ұйымға) немесе олардың филиалына беруді, сондай-ақ оларды банктен (банктік емес ұйымнан) немесе олардың филиалынан қабылдауды және қайта есептеуді Ұлттық Банктің филиалы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21229 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – № 120 қағидалар) сәйкес жүзеге асырады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мыналар:
1) чекте көрсетілген соманың ақшаны резервтеуге арналған өтінімде көрсетілген сомадан асып кетуі;
2) резервтеуге арналған өтінімнің болмауы;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14346 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 204 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларында белгіленген талаптарды бұза отырып чекті ресімдеу;

4) несоблюдение иных требований, установленных Правилами № 120, и (или) условиями договоров корреспондентского счета и на кассовое обслуживание.".
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14335) следующие изменения:
в Правилах установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 50) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 17) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки) и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации), за исключением Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Порядок установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и небанковскими организациями включает открытие, ведение и закрытие корреспондентских счетов банков и небанковских организаций в национальной валюте, расчет лимита платежей и (или) переводов денег по корреспондентским счетам банков и небанковских организаций в национальной валюте.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

4) № 120 қағидаларда және (немесе) корреспонденттік шот және кассалық қызмет көрсету шарттарының талаптарында белгіленген өзге де талаптардың сақталмауы қолма-қол ақша беруден бас тартуға негіздеме болып табылады.".
9. "Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14335 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 50) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерін қоспағанда, банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (бұдан әрі – банктер) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу тәртібін айқындайды.
Банктер арасында, сондай-ақ банктер мен банктік емес ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату тәртібі банктердің және банктік емес ұйымдардың ұлттық валютадағы корреспонденттік шоттарын ашуды, жүргізуді және жабуды, банктердің және банктік емес ұйымдардың ұлттық валютадағы корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары лимитінің есебін қамтиды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Для открытия корреспондентского счета респондент представляет корреспонденту документы, предусмотренные пунктом 15 Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422, а также следующие документы:
1) для банков – нотариально засвидетельствованную копию лицензии на проведение банковских операций;
2) для небанковских организаций, за исключением кредитных товариществ, – нотариально засвидетельствованную копию лицензии на проведение переводных операций, за исключением случаев осуществления банковских операций без лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности.
Для открытия корреспондентского счета юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, принимаются без их нотариального заверения в случае, если их подлинность удостоверена с оригинала или нотариально заверенной копии данных документов уполномоченным лицом банка или аффилированного лица банка, являющегося резидентом государства, резидентом которого является юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан.".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214 "Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14334) следующие изменения:
в Правилах представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Респондент корреспонденттік шотты ашу үшін корреспондентке Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларының 15-тармағында көзделген құжаттарды, сондай-ақ мынадай құжаттарды:
1) банктер үшін – банк операцияларын жүргізуге берілген лицензияның нотариат куәландырған көшірмесін;
2) кредиттік серіктестіктерді қоспағанда, банктік емес ұйымдар үшін – банк операцияларын Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясыз жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, аударым операцияларын жүргізуге берілген лицензияның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасына корреспонденттік шот ашу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың түпнұсқалығын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы резиденті болып табылатын мемлекеттің резиденті болып табылатын банктің уәкілетті тұлғасы немесе банктің үлестес тұлғасы осы құжаттардың түпнұсқасынан немесе нотариат куәландырған көшірмесінен куәландырған жағдайда, олар нотариаттың куәландыруынсыз қабылданады.".
10. "Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14334 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Оператор или операционный центр платежной системы представляют в Национальный Банк в электронном формате с приложением списка идентификаторов участников и значимых клиентов участника платежной системы с указанием их наименований, индивидуальных идентификационных кодов, банковских идентификационных кодов, СВИФТ (SWIFT)-кодов и иных идентификаторов, используемых для определения участника или значимого клиента участника платежной системы:
1) Сведения по приложению 1 – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) Сведения по приложению 2 – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему Перечню.
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347) следующее изменение:
в Правилах организации деятельности платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации деятельности платежных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 52-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", главой 5 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 1) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), и определяют порядок организации деятельности платежных организаций.
Порядок организации деятельности платежных организаций включает учетную регистрацию платежных организаций в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), ведение Национальным Банком реестра платежных организаций (далее – реестр), оказание платежных услуг платежными организациями и уведомление платежными организациями об открытии филиалов.".
12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"6. Төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы олардың атауларын, жеке сәйкестендіру кодтарын, банктік сәйкестендіру кодтарын, СВИФТ (SWІFT)-кодтарын және қатысушыны немесе төлем жүйесіне қатысушының маңызды клиентін айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштерді көрсете отырып, қатысушылар және төлем жүйесіне қатысушының маңызды клиенттері сәйкестендіргіштерінің тізімімен қоса Ұлттық Банкке электрондық форматта:
1) 1-қосымша бойынша мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей тоқсан сайын;
2) 2-қосымша бойынша мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей тоқсан сайын ұсынады.";
1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
11. "Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-тарауына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) төлем ұйымдарының есептік тіркелуін, Ұлттық Банктің төлем ұйымдарының тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізуін, төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсетуін және төлем ұйымдарының филиалдарды ашу туралы хабарлауын қамтиды.".
12. "Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 52) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 20) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", в целях установления требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить следующие требования к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету:
1) справки о наличии и номере банковского счета, предусмотренные пунктами 5, 6, 7, 8 и 8-1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), оформляются при наличии в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банки), банковского счета клиента и содержат:
дату справки;
наименование юридического лица и (или) его структурного подразделения, фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица и индивидуальный идентификационный код клиента;
наименование и банковский идентификационный код банка, в котором обслуживается клиент;
исходящий остаток на запрашиваемую дату в случае указания сведений об остатке на банковском счете.
Сведения о наличии денег на банковских счетах, предоставляемые в соответствии с подпунктами д-1) и д-2) пункта 6 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности, указываются в пределах взыскиваемой суммы. Сведения о наличии денег на банковских счетах, предоставляемые в соответствии с подпунктами ж) и з) пункта 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности указываются в пределах взыскиваемой суммы, а в случае недостаточности денег – также о движении денег на этих счетах с момента возбуждения исполнительного производства.
Справки о наличии и номерах банковских счетов, остатках и движении денег по банковским счетам клиента, представляемые на бумажном носителе, направляются в форме выписки об остатке и движении денег по банковскому счету (далее – выписка);
2) выписка содержит:
дату выписки;
период, за который выдается выписка;
наименование юридического лица и (или) его структурного подразделения, фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица и индивидуальный идентификационный код клиента;
наименование и банковский идентификационный код банка, в котором обслуживается клиент;
наименование юридического лица и (или) его структурного подразделения, фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица и индивидуальный идентификационный код бенефициара (отправителя денег) в случае, если клиент является отправителем денег (бенефициаром);
по банковскому счету в тенге – наименование, банковский идентификационный код банка бенефициара (банка отправителя денег), наименование и индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер бенефициара и отправителя денег.
Наименование и (или) банковский идентификационный код банка бенефициара (банка отправителя денег) не проставляется при осуществлении платежей и переводов денег между клиентом и обслуживающим его банком;
входящий и исходящий остаток на начало и конец периода, за который выдается выписка.
Выписки, предоставляемые в соответствии с подпунктами ж) и з) пункта 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности при недостаточности денег на банковском счете, содержат информацию о входящем и (или) исходящем остатке с момента возбуждения исполнительного производства;
назначение платежа;
обороты по дебету и кредиту за период, за который выдается выписка.
Выписки, предоставляемые в соответствии с подпунктами ж) и з) пункта 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности при недостаточности денег на банковском счете, содержат информацию об оборотах по дебету и кредиту с момента возбуждения исполнительного производства;
валюту банковского счета;
фамилию, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица банка и штамп (для бумажного варианта).

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес, банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын мынадай талаптар бекітілсін:
1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 50-бабының 5, 6, 7, 8 және 8-1-тармақтарында көзделген банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтамалар банкте, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда (бұдан әрі – банктер) клиенттің банктік шоты болған кезде ресімделеді және мыналарды қамтиды:
анықтаманың күні;
заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және клиенттің жеке сәйкестендіру коды;
клиентке қызмет көрсететін банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды;
банктік шоттағы қалдық туралы мәліметтер көрсетілген жағдайда сұратылатын күнге жіберілетін қалдық.
Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабы 6-тармағының д-1) және д-2) тармақшаларына сәйкес ұсынылатын банктік шоттарда ақшаның болуы туралы мәліметтер өндіріп алынатын соманың шегінде көрсетіледі. Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабы 7-тармағының ж) және з) тармақшаларына сәйкес ұсынылатын банктік шоттарда ақшаның болуы туралы мәліметтер өндіріп алынатын соманың шегінде көрсетіледі, ал ақша жеткіліксіз болған жағдайда – атқарушылық іс жүргізуді қозғаған сәттен бастап осы шоттардағы ақша қозғалысы туралы мәліметтер де көрсетіледі.
Клиенттің банктік шоттарының бар екендігі және нөмірлері, банктік шоттары бойынша ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы қағаз тасымалдағышта ұсынылатын анықтамалар банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірме (бұдан әрі – үзінді көшірме) нысанында жіберіледі;
2) үзінді көшірмеде мыналар қамтылады:
үзінді көшірменің күні;
үзінді көшірме берілетін кезең;
заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және клиенттің жеке сәйкестендіру коды;
клиентке қызмет көрсететін банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды;
заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және егер клиент ақша жөнелтуші (бенефициар) болып табылған жағдайда, бенефициардың (ақша жөнелтушінің) жеке сәйкестендіру коды;
теңгемен банктік шот бойынша – бенефициар банкінің (ақша жөнелтуші банкінің) атауы, банктік сәйкестендіру коды, бенефициардың және ақша жөнелтушінің атауы және жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі.
Бенефициар банктің (ақша жөнелтуші банктің) атауы және (немесе) банктік сәйкестендіру коды клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде қойылмайды;
үзінді көшірме берілетін кезеңнің басындағы және соңындағы келіп түсетін және жіберілетін қалдық.
Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабы 7-тармағының ж) және з) тармақшаларына сәйкес ұсынылатын үзінді көшірмелерде банктік шотта ақша жеткіліксіз болған кезде атқарушылық іс жүргізу қозғалған сәттен бастап келіп түсетін және (немесе) жіберілетін қалдық туралы ақпарат қамтылады;
төлемнің белгіленуі;
үзінді көшірме берілетін кезеңдегі дебет және кредит бойынша айналымдар.
Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабы 7-тармағының ж) және з) тармақшаларына сәйкес ұсынылатын үзінді көшірмелерде банктік шотта ақша жеткіліксіз болған кезде атқарушылық іс жүргізу қозғалған сәттен бастап дебет және кредит бойынша айналымдар туралы ақпарат қамтылады;
банктік шоттың валютасы;
банктің уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және мөртабан (қағаз нұсқа үшін).

При представлении выписок, предусмотренных пунктами 6, 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности, при наличии дополнительно прилагаются следующие сведения:
сумма неисполненных инкассовых распоряжений, предъявленных к банковскому счету, на конец периода, за который выдается выписка;
сумма неисполненных платежных требований, предъявленных к банковскому счету, на конец периода, за который выдается выписка;
сумма неисполненных платежных поручений с будущей датой валютирования, предъявленных к банковскому счету, на конец периода, за который выдается выписка;
сумма иных обременений (арестов), наложенных на деньги, находящиеся на банковских счетах, на конец периода, за который выдается выписка;
количество выставленных распоряжений уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций;
остаток суммы денег на конец периода, за который выдается выписка, за вычетом имеющихся обременений по банковскому счету (положительный или отрицательный).
Информация о назначении банковского счета дополнительно указывается при представлении в соответствии с пунктами 5, 6 и 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности справок о наличии и номере банковского счета и выписки по банковскому счету, открытому:
для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, предусмотренных статьей 101-5 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
на условиях депозита нотариуса;
по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе";
в режиме "эскроу";
в жилищных строительных сберегательных банках для размещения жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат;
для зачисления денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
для зачисления единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения;
для зачисления активов фонда социального медицинского страхования;
для зачисления денег банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации (принудительного прекращения деятельности);
для хранения взысканных частным судебным исполнителем сумм в пользу взыскателей;
для зачисления компенсации инвестиционных затрат, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях.".
Приложение 1
к Перечню некоторых
нормативных правовых актов
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнение по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам применения
кодов секторов экономики
и назначения платежей
Детализированная таблица кодов назначения платежей
Коды назначения платежей
Наименование операций

Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабының 6, 7-тармақтарында көзделген үзінді көшірмелерді ұсынған кезде, бар болса мынадай мәліметтер қосымша беріледі:
үзінді көшірме берілетін кезеңнің соңындағы банктік шотқа қойылған, орындалмаған инкассолық өкімдердің сомасы;
үзінді көшірме берілетін кезеңнің соңындағы банктік шотқа қойылған, орындалмаған төлем талаптарының сомасы;
үзінді көшірме берілетін кезеңнің соңындағы банктік шотқа қойылған, болашақтағы валюталау күні бар орындалмаған төлем тапсырмаларының сомасы;
үзінді көшірме берілетін кезеңнің соңындағы банктік шоттардағы ақшаға салынған өзге ауыртпалықтардың (тыйым салу) сомасы;
уәкілетті мемлекеттік органдардың шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ұсынған өкімдерінің саны;
банктік шот бойынша орын алған ауыртпалықтарды шегере отырып, үзінді көшірме берілетін кезеңнің соңындағы ақша сомасының қалдығы (оң немесе теріс).
Банктік шотты белгілеу туралы ақпарат Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабының 5, 6 және 7-тармақтарына сәйкес:
мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 101-5-бабында көзделген тұрғын үй төлемдерін есепке алу үшін;
алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке алу үшін;
нотариус депозиті талаптарында;
"Мемлекеттік жинақтаушы білім беру жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабына сәйкес жасалған жинақтаушы білім беру салымы туралы шарт бойынша;
"эскроу" режимінде;
тұрғын үй төлемдерін пайдалану арқылы жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтарын орналастыру үшін тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар түрінде ақша есепке алу үшін;
тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке алу үшін;
әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін есептеу үшін;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату (қызметін мәжбүрлеп тоқтату) процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасын есепке алу үшін;
жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауы үшін;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке алу үшін ашылған банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтамалар және банктік шот бойынша үзінді көшірме қосымша көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер
және төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Экономика секторларының және
төлемдер белгілеу кодтарын
қолдану қағидаларына
2-қосымша
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесі
Төлемдер белгілеу кодтары
Операциялардың атауы

Раздел 0 "Пенсионные платежи и пособия"
002
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" от суммы его активов
003
Перевод на инвестиционный счет
004
Перевод на счет пенсионных выплат
005
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
007
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода
008
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов
010
Обязательные пенсионные взносы
011
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" или добровольного накопительного пенсионного фонда, за исключением пенсионных выплат по коду назначения платежа 014
012
Социальные отчисления
013
Добровольные пенсионные взносы
014
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
016
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан профинансированных средств пенсий и базовых пенсионных выплат
017
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
018
Инвестиционный доход,
в том числе:
инвестиционный доход, полученный от инвестиционной деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
019
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020
Удержание сумм из пенсий и пособий, возврат сумм удержаний из пенсий и пособий
021
Возврат некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" ошибочно зачисленных платежей
022
Единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка
023
Возврат единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка
024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" и добровольными накопительными пенсионными фондами или между добровольными накопительными пенсионными фондами

0-бөлім "Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар"
002
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің сомасынан, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақысы
003
Инвестициялық шотқа аударым
004
Зейнетақы төлемдері шотына аударым
005
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы
008
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
010
Міндетті зейнетақы жарналары
011
014 төлем белгілеу коды бойынша зейнетақы төлемдерін қоспағанда, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері
012
Әлеуметтік аударымдар
013
Ерікті зейнетақы жарналары
014
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
016
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржыландырылған зейнетақы қаражатын және базалық зейнетақы төлемдерін қайтаруы
017
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
018
Инвестициялық кіріс,
оның ішінде:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының инвестициялық қызметінен алынған инвестициялық кіріс
019
Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
020
Зейнетақылардан және жәрдемақылардан сомаларды ұстау, зейнетақылардан және жәрдемақылардан ұстап қалу сомаларын қайтару
021
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қате есептелген төлемдерді қайтаруы
022
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар
023
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару
024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару

025
Возврат пятидесяти процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
026
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений
027
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
028
Возврат сумм социальных выплат на случай утраты трудоспособности
029
Трансферты из местных бюджетов
030
Трансферты из республиканского бюджета,
в том числе:
выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд" в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
субсидирование обязательных пенсионных взносов работодателя получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
031
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан ошибочных платежей и прочих платежей
к прочим платежам относятся:
возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
возврат единовременных выплат кандасам
возврат ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
возврат государственной адресной социальной помощи
возврат жилищной помощи
возврат ежемесячного государственного пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства

025
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған тұлғалардың пайдасына бюджет қаражат есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасынан елу пайызды қайтару
026
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруы
027
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлем
028
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
029
Жергілікті бюджеттерден трансферттер
030
Республикалық бюджеттен трансферттер,
оның ішінде:
Зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерінің сомаларын міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып төлеу
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
031
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қате төлемдерді, басқа да төлемдерді қайтаруы
басқа да төлемдерге мыналар жатады:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
қандастарға бір жолғы төлемдерді қайтару
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті қайтару
тұрғын үй көмегін қайтару
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны қайтару

032
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам, в том числе по невостребованным депозитором сумм гарантийного возмещения
033
Пенсии
034
Государственные базовые социальные пособия по инвалидности
035
Возврат государственных базовых социальных пособий по инвалидности
036
Государственные базовые социальные пособия по случаю потери кормильца
037
Возврат государственных базовых социальных пособий по случаю потери кормильца
040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременные выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременной выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
042
Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
043
Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
044
Выплата государственных специальных пособий
045
Возврат государственных специальных пособий
046
Социальная выплата на случай потери кормильца из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
047
Возврат сумм социальных выплат на случай потери кормильца
048
Социальная выплата на случай потери работы из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
049
Возврат сумм социальных выплат на случай потери работы
Группа 050 "Специальные государственные пособия"
051
Участникам Великой Отечественной войны
052
Инвалидам Великой Отечественной войны
053
Лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны

032
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды, оның ішінде депозитор талап етпеген кепілдік берілген өтем сомалары бойынша қайтаруы
033
Зейнетақылар
034
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
035
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
036
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
037
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақылар, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдер
041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдерді қайтару
042
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
043
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
044
Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар төлеу
045
Мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды қайтару
046
Асыраушысынан айрылған жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
047
Асыраушысынан айрылған жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
048
Жұмысын жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
049
Жұмысын жоғалтқан жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
050-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
051
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне
053
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға

054
Лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
055
Вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
056
Семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
057
Женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
058
Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 060 "Возврат специальных государственных пособий"
061
По участникам Великой Отечественной войны
062
По инвалидам Великой Отечественной войны
063
По лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
064
По лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
065
По вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
066
По семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
067
По женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
068
По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 070 "Специальные государственные пособия другим категориям граждан"
071
Инвалидам 1 и 2 группы
072
Инвалидам 3 группы
073
Детям инвалидам до 16 лет
074
Многодетным матерям
075
Реабилитированным гражданам
076
Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
077
Прочие
078
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
Группа 080 "Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан"
081
По инвалидам 1 и 2 группы
082
По инвалидам 3 группы
083
По детям инвалидам до 16 лет
084
По многодетным матерям
085
По реабилитированным гражданам
086
По лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
087
По прочим
088
Погашение кредиторской задолженности акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" по пенсионным накоплениям
089
Обязательные пенсионные взносы работодателя
090
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам работодателя

054
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға
055
Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердің жесірлеріне
056
Қайтыс болған әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына
057
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдеріне (ерлеріне)
058
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғаларға
059
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар
060-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
061
Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062
Ұлы Отан соғысының мүгедектері бойынша
063
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар бойынша
064
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар бойынша
065
Ұлы Отан соғысында қайтыс болғандардың жесірлері бойынша
066
Қайтыс болған әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары бойынша
067
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдері (ерлері) бойынша
068
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғалар бойынша
069
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару
070-топ "Азаматтардың басқа санаттарына төленетін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
071
1 және 2-топтағы мүгедектерге
072
3-топтағы мүгедектерге
073
16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға
074
Көп балалы аналарға
075
Ақталған азаматтарға
076
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға
077
Басқалары
078
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
080-топ "Азаматтардың басқа санаттарына арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
081
1 және 2-топтағы мүгедектер бойынша
082
3-топтағы мүгедектер бойынша
083
16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бойынша
084
Көп балалы аналар бойынша
085
Ақталған азаматтар бойынша
086
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар бойынша
087
Басқалар бойынша
088
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу
089
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
090
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қате есептелген сомаларын қайтаруы

091
Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
092
Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года, социальных пособий на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
093
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя
094
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление социальных отчислений
095
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
096
Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
097
Возврат социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
098
Пеня за несвоевременное перечисление в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" обязательных пенсионных взносов работодателя
099
Прочие платежи по разделу 0,
в том числе:
единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
единовременные выплаты кандасам
ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
назначения государственной адресной социальной помощи
назначения жилищной помощи
ежемесячное государственное пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства
прочие платежи (пособия), неучтенные в настоящем разделе
Раздел 1 "Специфические переводы"
Группа 110 "Безвозмездные переводы"
101
Перевод пенсионных накоплений в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем, Национального Банка Республики Казахстан
102
Перевод в АО "Единый накопительный пенсионный фонд" невостребованной депозитором суммы гарантийного возмещения

091
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылар, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер
092
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылары, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
093
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл сомасын қайтаруы
094
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
095
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
096
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер
097
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
098
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
0-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
қандастарға төленетін бір жолғы төлемдер
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің мақсаты
тұрғын үй көмегінің мақсаты
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны
осы бөлімде ескерілмеген басқа да төлемдер (жәрдемақылар)
1-бөлім "Арнайы аударымдар"
110-топ "Өтеусіз аударымдар"
101
Зейнетақы жинақтарын инвестициялық портфельді басқарушының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқарушысына аудару
102
Депозитор талап етпеген кепілдік берілген өтем сомасын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-ға аудару

103
Единовременное пенсионные выплаты акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения
104
Возврат в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" ранее выплаченных единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения
105
Выплата пенсионных накоплений из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" в рамках соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза

103
Тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдері
104
Тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бұрын төленген біржолғы зейнетақы төлемдерін "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына қайтару
105
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісім шеңберінде "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан зейнетақы жинақтарын төлеу

106
Доставка пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств – членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан
111
Переводы денег на лечение,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты лечения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату лечения в случае, когда бенефициар не является поставщиком медицинских услуг
112
Переводы денег на образование,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты обучения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату обучения в случае, когда бенефициар не является поставщиком образовательных услуг

106
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақы мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу
111
Емделуге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
емделуге ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар медициналық қызметтерді жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың емдеуге ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
112
Білім беруге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
оқытуға ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар білім беру қызметтерін жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың оқытуға ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)

118
Алименты
119
Прочие безвозмездные переводы денег,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования денег бенефициаром для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
возмещение ущерба, в том числе по решению суда
гранты (в том числе выигранные по тендеру)
неустойка (штрафы, пени) за невыполнение обязательств по аккредитиву, договору гарантии, займа, прочему договору или контракту (кроме штрафов и пени по обязательствам в бюджет)
безвозмездные переводы денег разного характера: благотворительность, дары, проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним, перечисление денежных средств, переходящих в порядке наследования

118
Алименттер
119
Басқа да өтеусіз ақша аударымдары,
оның ішінде:
басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициардың басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
зиянды өтеу, оның ішінде сот шешімі бойынша
гранттар (оның ішінде тендер бойынша жеңіп алынғандар)
аккредитив, кепілдік шарты, қарыз, басқа да шарт немесе келісімшарт бойынша (міндеттемелер бойынша бюджетке төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдан басқа) міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
әр түрлі сипаттағы өтеусіз ақша аударымдары: қайырымдылық, сыйға тарту, сатылған лотерея билеттері және олар бойынша ұтыстар, мұрагерлік тәртібімен өтетін ақша қаражаттарын аудару

120
Членские взносы,
в том числе:
членский взнос, необеспечивающий участие в капитале организации, но обеспечивающий предоставление организацией каких-либо услуг
взнос в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов"
взнос за участие в торгах по иностранным валютам, по ценным бумагам на бирже
профсоюзные взносы, удержанные с заработной платы работников
121
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование

120
Мүшелік жарналар,
оның ішінде:
ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтін, бірақ ұйымның қандай да бір қызметті көрсетуін қамтамасыз ететін мүшелік жарна
"Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына төленетін жарна
биржадағы шетел валюталары, бағалы қағаздар бойынша сауда-саттыққа қатысуға арналған жарна
қызметкерлердің жалақысынан ұсталған кәсіподақ жарналары
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар

122
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
124
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
125
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
126
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по взносам на обязательное социальное медицинское страхование

122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
125
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы
126
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы

127
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
128
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Группа 130 "Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами"
131
Финансирование головной организацией своих филиалов и представительств, в том числе на все виды приобретений

127
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
128
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
130-топ "Филиалдар мен өкілдіктерді қаржыландыру және филиалдар мен өкілдіктердің қаражатты қайтаруы"
131
Бас ұйымның өзінің филиалдарын және өкілдіктерін, оның ішінде сатып алулардың барлық түрлері бойынша қаржыландыруы

132
Переводы (возврат) денег филиалами и представительствами головной организации
140
Операции по дорожным чекам,
в том числе:
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях консигнации (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях консигнации)
перевод банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы денег по реализованным дорожным чекам
оплата банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы дорожных чеков, приобретенных банком для последующей реализации клиентам
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях предоплаты (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях предоплаты)
оплата банком-резидентом суммы денег по дорожному чеку клиенту в кассе банка
перевод эмитентом дорожных чеков банку-резиденту суммы возмещения по реализованным дорожным чекам
операции с субагентами по дорожным чекам по договору предоплаты
операции с субагентами по дорожным чекам по договору консигнации
150
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
в том числе:
переводы денег банком-посредником от одного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в другой банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан по корреспондентским счетам
160
Расчеты по нетто-позициям,
в том числе:
перевод денег по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек, в расчетную организацию
переводы денег между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек
перечисление суммы чистых позиций по результатам клиринга встречных платежей между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Группа 170 "Участие в конференции, аукционе, тендере"
171
Гарантийный взнос,
в том числе:
взнос для участия в конференции, аукционе, тендере
перечисление организатору конкурса потенциальными поставщиками-участниками конкурса денег в обеспечение конкурсных заявок и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
172
Возврат гарантийного взноса,
в том числе:
возврат взноса за участие в конференции, аукционе, тендере
возврат суммы обеспечения конкурсной заявки и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
Группа 180 "Документарные операции"

132
Бас ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінің ақша аударымдары (ақша қайтаруы)
140
Жол чектері бойынша операциялар,
оның ішінде:
резидент банктің өз клиенттеріне банкке консигнация талаптарымен (клиенттің банкке консигнация талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне сатылған жол чектері бойынша ақша сомасын аударуы
резидент банктің жол чектерінің эмитентіне банк кейіннен клиенттерге сату үшін сатып алған жол чектері сомасын төлеуі
резидент банктің өз клиенттеріне банкке алдын ала төлеу талаптарымен (клиенттің банкке алдын ала төлеу талаптарымен келіп түскен жол чегін, сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент банктің банк кассасында клиентке жол чегі бойынша ақша сомасын төлеуі
жол чектері эмитентінің резидент банкке сатылған жол чектері бойынша өтеу сомасын аударуы
қосалқы агенттермен алдын ала шарт бойынша жол чектері бойынша операциялар
қосалқы агенттермен консигнация шарты бойынша жол чектері бойынша операциялар
150
Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар,
оның ішінде:
делдал банктің корреспонденттік шоттар бойынша бір банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалынан екінші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына ақша аударуы
160
Нетто-позициялар бойынша есеп айырысу,
оның ішінде:
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша есеп айырысу ұйымына ақша аудару
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары арасында ақша аудару
банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары арасындағы қарсы төлемдер клирингінің нәтижелері бойынша таза позициялар сомасын аудару
170-топ "Конференцияға, аукционға, тендерге қатысу"
171
Кепілдік жарнасы,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарна
конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін конкурсқа қатысушы-әлеуетті жеткізушілердің ақша аударуы
172
Кепілдік жарнасын қайтару,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарнаны қайтару
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомаларын қайтару
180-топ "Құжаттандырылған операциялар"

181
Операция по аккредитиву,
в том числе:
перевод денег (суммы покрытия) со счета клиента-импортера на счет покрытия осуществления расчетов по аккредитиву
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по аккредитиву)
зачисление денег банком-резидентом на счет клиента-экспортера
182
Операции по гарантии,
в том числе:
перечисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан должника (должником) денег банку-гаранту при исполнении последним гарантийных обязательств перед клиентом
списание суммы покрытия со счета клиента-должника на счет покрытия по гарантии
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по гарантии)

181
Аккредитив бойынша операция,
оның ішінде:
импортер-клиенттің шотынан аккредитив бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға орнын жабу шотына ақша аудару (жабу сомасы)
клиенттің банк шотынан (аккредитив бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі
резидент банктің экспортер-клиенттің шотына ақша аударуы
182
Кепілдік бойынша операциялар,
оның ішінде:
кепілгер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиент алдындағы кепілдік міндеттемелерін орындауы кезінде кепілгер-банкке борышкер банкінің (борышкердің) ақша аударуы
кепілдік бойынша орнын жабу шотына борышкер клиенттің шотынан орнын жабу сомасын есептен шығару
клиенттің банк шотынан (кепілдік бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі

183
Единый совокупный платеж
184
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого совокупного платежа
190
Прочие переводы по разделу 1,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат денег по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 1
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 1
обратный возврат сумм со счета до выяснения в случае, когда назначение платежа не идентифицировано
переводы по взысканию задолженности на основании инкассового распоряжения в случае, если в приложенном к инкассовому распоряжению исполнительном документе отсутствуют сведения, позволяющие определить назначение (цель) платежа

183
Бірыңғай жиынтық төлемі
184
Бірыңғай жиынтық төлемінің қате аударылған (есепке алынған) сомаларын қайтару
190
1-бөлім бойынша басқа да аударымдар,
оның ішінде:
1-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
1-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
төлем мақсаты сәйкестендірілмеген жағдайда, анықтағанға дейін шоттан сомаларды кері қайтару
инкассалық өкімге қоса берілетін атқару құжатында төлем белгілеуін (мақсатын) анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтер болмаған жағдайда инкассалық өкімнің негізінде берешекті өтеу бойынша аударымдар

212
Покупка монетарного золота
213
Покупка иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличных тенге за безналичную иностранную валюту
зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан тенге на банковский счет клиента в оплату за безналичную иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи
219
Покупка прочих драгоценных металлов,
в том числе:
покупка аффинированного золота и других драгоценных металлов
операции по неттингу драгоценных металлов
Группа 220 "Продажа"
221
Продажа иностранной валюты за тенге на бирже
222
Продажа монетарного золота
223
Продажа иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличной иностранной валюты за безналичные тенге
продажа клиентом со своего банковского счета безналичной иностранной валюты банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан за тенге
229
Продажа прочих драгоценных металлов,
в том числе:
продажа аффинированного золота и других драгоценных металлов

212
Монетарлық алтынды сатып алу
213
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол теңгені беру
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қолма-қол емес шетел валютасымен ақы төлеу үшін клиенттің банк шотына теңгені есептеуі
биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
219
Басқа да бағалы металдарды сатып алу,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сатып алу
бағалы металдардың неттингі бойынша операциялар
220-топ "Сату"
221
Биржада теңгеге шетел валютасын сату
222
Монетарлық алтынды сату
223
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сату,
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол шетел валютасын беру
клиенттің өзінің банк шотынан теңгемен банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына қолма-қол емес шетел валютасын сатуы
229
Басқа да бағалы металдарды сату,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сату

230
Конвертация иностранных валют,
в том числе:
покупка (продажа) одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
290
Прочие платежи по разделу 2,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 2
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 2
операции, связанные с размещением, погашением и начислением вознаграждения по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах

230
Шетел валюталарын айырбастау,
оның ішінде:
басқа шетел валютасына екінші шетел валютасын сатып алу (сату)
басқа шетел валютасына бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
290
2-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
2-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
2-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
тазартылған бағалы металдардағы металл шоттар бойынша сыйақыны орналастыруға, өтеуге және есептеуге байланысты операциялар

Раздел 3 "Вклады (депозиты)"
Группа 310 "Размещение вкладов (депозитов)",
в том числе:
межбанковских депозитов
путем взноса наличных денег или перевода денег с иных банковских счетов клиента-владельца вклада
311
Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
312
Размещение краткосрочных вкладов (не более одного года)
314
Размещение долгосрочных вкладов (более одного года)
315
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по вкладу до востребования
316
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по краткосрочному вкладу
317
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по долгосрочному вкладу
318
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу
319
Размещение условных вкладов
Группа 320 "Снятие со вклада (депозита)",
в том числе:
межбанковских депозитов
основной суммы и начисленного вознаграждения путем снятия наличных денег или с последующим переводом денег на иные банковские счета клиента-владельца вклада
321
Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
322
Снятие с краткосрочного вклада (не более одного года),
в том числе:
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по краткосрочному вкладу
324
Снятие с долгосрочного вклада (более одного года)
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по долгосрочному вкладу
329
Снятие денег с условного вклада
Группа 330 "Размещение денег на текущие или корреспондентские счета"
331
Взнос наличных денег на текущие или корреспондентские счета
332
Перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан заработной платы, оплаты трудового отпуска для последующего зачисления на банковские счета работников данного юридического лица
333
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по текущему или корреспондентскому счету
334
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента безналичных денег в оплату за наличную валюту,
в том числе:
безналичной иностранной валюты (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличную иностранную валюту
безналичных тенге (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличные тенге
Группа 340 "Снятие денег с текущих или корреспондентских счетов"

3-бөлім "Салымдар (депозиттер)"
310-топ "Салымдарды (депозиттерді) орналастыру",
оның ішінде:
банкаралық депозиттер
қолма-қол ақша салу немесе клиент-салым иесінің өзге банк шоттарынан ақша аудару
311
Талап ету бойынша салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру
312
Қысқа мерзімді салымдарды (бір жылдан аспайтын) орналастыру
314
Ұзақ мерзімді салымдарды (бір жылдан асатын) орналастыру
315
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының талап ету бойынша салым бойынша есептелген сыйақыны клиенттің банк шотына есептеуі
316
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қысқа мерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
317
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ұзақ мерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
318
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің шартты салым бойынша банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
319
Шартты салымдарды орналастыру
320-топ "Салымнан (депозиттен) алу",
оның ішінде:
банкаралық депозиттерді
қолма-қол ақшаны алу немесе кейіннен клиент-салым иесінің өзге банк шотына ақша аудару жолымен негізгі соманы және есептелген сыйақыны
321
Талап еткенге дейінгі бойынша салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу
322
Қысқа мерзімді салымнан (бір жылдан аспайтын) алу,
оның ішінде:
толық соманы төлеу және ішінара алу
қысқа мерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
324
Ұзақ мерзімді салымнан (бір жылдан асатын) алу
толық соманы төлеу және ішінара алу
ұзақ мерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
329
Шарпы салымнан ақша алу
330-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шотына ақша орналастыру"
331
Ағымдағы немесе корреспонденттік шотқа қолма-қол ақша салу
332
Заңды тұлғаның банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына осы заңды тұлға қызметкерлерінің банк шоттарына кейіннен есептеу үшін жалақыны, еңбек демалысының ақысын аударуы
333
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің банк шотына ағымдағы немесе корреспонденттік шот бойынша есептелген сыйақыны есептеуі
334
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенттің банк шотына қолма-қол валютамен ақы төлеу үшін қолма-қол емес ақшаны есептеуі,
оның ішінде:
қолма-қол шетел валютасымен ақы төлеу үшін қолма-қол емес шетел валютасын (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
қолма-қол теңгемен ақы төлеу үшін қолма-қол емес теңгені (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
340-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттарынан ақша алу"

341
Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов,
в том числе:
в филиале банка - резидента, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан с текущего или корреспондентского счета, открытого в головном банке
342
Переводы клиентом денег с одного своего текущего счета, открытого в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, на другой свой текущий счет, открытый в данном банке, в филиале данного банка-нерезидента Республики Казахстан
343
Переводы клиентом денег со своего текущего счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой текущий счет в другом банке, филиале другого банка-нерезидента Республики Казахстан

341
Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу,
оның ішінде:
бас банкте ашылған ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан Қазақстан Республикасының резидент банкінің филиалында, бейрезидент-банкінің филиалында
342
Клиенттің банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашылған өзінің бір ағымдағы шотынан осы банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашылған өзінің басқа ағымдағы шотына ақша аудару
343
Клиенттің бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотына ақша аудару

344
Выдача (продажа) наличных денег за безналичную валюту,
в том числе:
наличных тенге за безналичные тенге
наличной иностранной валюты за безналичную иностранную валюту
345
Снятие клиентом наличными с текущего или корреспондентского счета суммы выданного займа
346
Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку
350
Переводы банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой корреспондентский счет в другом банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан
Группа 360 "Деньги в доверительном управлении"

344
Қолма-қол емес валютаға қолма-қол ақша беру (сату),
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол теңгені
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол шетел валютасын
345
Клиенттің берілген қарыз сомасын ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан қолма-қол алуы
346
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі
350
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өзінің корреспонденттік шотынан жеке қаражатын басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалындағы өзінің корреспонденттік шотына аударуы
360-топ "Сенімгерлік басқарудағы ақша"

361
Передача денег в доверительное управление
362
Возврат денег, переданных в доверительное управление
390
Прочие платежи по разделу 3,
в том числе:
платежи по вкладам (депозитам), неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 3
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 3
Раздел 4 "Займы"
Группа 410 "Выдача займов",
в том числе:
зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан суммы выдаваемого займа на банковский счет
предоставление возвратной финансовой помощи
сопутствующие платежи по займу, комиссионные вознаграждения обслуживающему банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом
411
Выдача краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
предоставление овердрафта, овернайта
413
Выдача долгосрочных займов (более одного года),
в том числе:
предоставление возвратной финансовой помощи на срок более одного года
419
Выдача прочих займов (бессрочных займов и других займов),
в том числе:
предоставление бессрочных займов, бессрочной возвратной финансовой помощи
Группа 420 "Погашение займов",
в том числе:
погашение (в том числе, досрочное) основного долга и начисленного вознаграждения
погашение просроченной задолженности: основного долга и вознаграждения
возврат временной финансовой помощи
421
Погашение краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
погашение овердрафта, овернайта
423
Погашение долгосрочных займов (более одного года)
424
Финансовый лизинг
429
Прочие займы,
в том числе:
погашение бессрочного займа, возврат бессрочной временной финансовой помощи

361
Сенімгерлік басқаруға ақша беру
362
Сенімгерлік басқаруға берілген ақшаны қайтару
390
3-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
3-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған салымдар (депозиттер) бойынша төлемдер
3-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
4-бөлім "Қарыздар"
410-топ "Қарыздар беру",
оның ішінде:
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының берілетін қарыз сомасын банк шотына есептеуі
қайтарымды қаржылық көмек беру
жеке төлем құжатымен ресімделмеген жағдайда, қарыз бойынша ілеспе төлемдер, қызмет көрсетуші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына комиссиялық сыйақылар
411
Қысқа мерзімді қарыздар беру (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафт, овернайт беру
413
Ұзақ мерзімді қарыздар беру (бір жылдан астам)
оның ішінде:
бір жылдан астам мерзімге қайтарылатын қаржылай көмек беру
419
Басқа да қарыздар беру (мерзімсіз қарыздар және басқа қарыздар),
оның ішінде:
мерзімсіз қарыздар, мерзімсіз қайтарылатын қаржылай көмек беру
420-топ "Қарыздарды өтеу",
оның ішінде:
негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу (оның ішінде, мерзімінен бұрын)
мерзімі өткен берешекті өтеу: негізгі борыш және сыйақы
уақытша қаржылай көмекті қайтару
421
Қысқа мерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафтты, овернайтты өтеу
423
Ұзақ мерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан астам)
424
Қаржы лизингі
429
Басқа да қарыздар,
оның ішінде:
мерзімсіз қарызды өтеу, уақытша мерзімсіз қаржылай көмекті қайтару

430
Возмещение расходов, ранее оплаченных юридическим или физическим лицом, погашение его дебиторской задолженности
490
Прочие платежи по разделу 4,
в том числе:
платежи по займам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 4
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 4
возврат денег, излишне перечисленных на погашение займа

430
Заңды немесе жеке тұлғаларға бұрын төленген шығыстарды өтеу, оның дебиторлық берешегін өтеу
490
4-төлем бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
4-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттар бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, қарыздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
4-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
қарызды өтеуге артық есептелген ақшаны қайтару

Раздел 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал"
510
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных нерезидентами
взнос в уставной капитал юридического лица-нерезидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-нерезидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-нерезидента
Группа 520 "Покупка государственных ценных бумаг"

5-бөлім "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар"
510
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
бейрезиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
бейрезидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
520-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"

521
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
522
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
529
Покупка прочих государственных ценных бумаг
Группа 530 "Погашение государственных ценных бумаг"
531
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
532
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
539
Погашение прочих государственных ценных бумаг
Группа 540 "Покупка негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
541
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
542
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
543
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
544
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
545
Покупка облигаций
548
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
549
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 550 "Погашение негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
551
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
552
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
553
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
554
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
555
Погашение облигаций
558
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года

521
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
522
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
529
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
530-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"
531
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
532
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
539
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
540-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды сатып алу"
541
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
542
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
543
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
544
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
545
Облигацияларды сатып алу
548
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
549
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
550-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды өтеу"
551
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
552
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
553
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттады өтеу
554
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды өтеу
555
Облигацияларды өтеу
558
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу

559
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 560 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
561
Распределенный чистый доход и дивиденды,
в том числе:
выплата дивидендов по акциям, выпущенным нерезидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-нерезидента, не являющегося акционерным обществом
562
Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)

559
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
560-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
561
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер,
оның ішінде:
Бейрезиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент-заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
562
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы (пайыздық)

563
Вознаграждение по негосударственным ценным бумагам, векселям и депозитным сертификатам
570
Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580
Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590
Прочие платежи по разделу 5,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 5
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 5

563
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар бойынша сыйақы
570
Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу
580
Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу
590
5-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
5-бөлімнің төлемдері. бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
5-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

Раздел 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан"
610
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных резидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных резидентами
взнос в уставный капитал юридического лица-резидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-резидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-резидента
Группа 620 "Покупка государственных ценных бумаг"
621
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
покупка краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
покупка краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
623
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
покупка среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года
платежи за евроноты Министерства финансов Республики Казахстан
платежи за купон по евронотам Министерства финансов Республики Казахстан
629
Покупка прочих государственных бумаг
Группа 630 "Погашение государственных ценных бумаг"

6-бөлім "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу"
610
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде резиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
резиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
620-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"
621
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттарын сатып алу
623
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары үшін төлемдер
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары бойынша купон үшін төлемдер
629
Басқа да мемлекеттік қағаздарды сатып алу
630-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"

631
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
погашение краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
погашение долгосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
633
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
погашение среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года

631
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұзақ мерзімді ноттарын өтеу
633
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бір жылдан астам бес жылға дейін ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерін өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақ мерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді өтеу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу

639
Погашение прочих государственных бумаг
Группа 640 "Покупка негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
прием учетными конторами векселей по индоссаменту до наступления срока платежа с выплатой вексельной суммы предъявителю векселя (учет векселей)
641
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
642
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
645
Покупка облигаций
647
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
648
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
649
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 650 "Погашение негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
оплата по векселю, в том числе предъявленному на инкассо
погашение клиентом учтенного банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан векселя
651
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
652
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
655
Погашение облигаций
657
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
658
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
659
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 660 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
661
Распределенный чистый доход и дивиденды
Выплата дивидендов по акциям, выпущенным резидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-резидента, не являющегося акционерным обществом
662
Вознаграждения по государственным ценным бумагам (процентным)
663
Вознаграждения по негосударственным ценным бумагам и векселям
Группа 670 "Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами"
671
Открытие операции обратного РЕПО с государственными ценными бумагами
672
Открытие операции обратного РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
Группа 680 "Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами"

639
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
640-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді сатып алу",
оның ішінде:
есепке алу кеңселерінің индоссамент бойынша вексельдерді төлем мерзімі басталғанға дейін вексельді ұсынушыға вексель сомасын төлей отырып қабылдауы (вексельдерді есепке алу)
641
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
642
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
645
Облигацияларды сатып алу
647
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
648
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
649
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
650-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді өтеу",
оның ішінде:
вексель бойынша ақы төлеу, оның ішінде инкассоға ұсынылған
клиенттің банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы есепке алған вексельдерді өтеуі
651
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
652
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
655
Облигацияларды өтеу
657
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
658
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
659
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
660-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
661
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер
Резиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
662
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша (пайыздық) сыйақылар
663
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар және вексельдер бойынша сыйақы
670-топ "Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу"
671
Мемлекеттік бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу
672
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен кері РЕПО операциясын ашу
680-топ "Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу"

681
Закрытие операции прямого РЕПО с государственными ценными бумагами
682
Закрытие операции прямого РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
690
Прочие платежи по разделу 6,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 6
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 6

681
Мемлекеттік бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу
682
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен тікелей РЕПО операциясын жабу
690
6-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
6-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
6-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

Раздел 7 "Товары и нематериальные активы"
710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713,
в том числе:
платежи за продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйств
платежи за продукцию обрабатывающей промышленности (продукты пищевые, напитки, изделия табачные, текстиль, одежда, кожа и изделия из кожи, древесина и изделия из древесины и пробки, изделия из соломки и материалов для плетения, бумага и изделия бумажные, вещества химические и продукты химические, продукты фармацевтические и препараты фармацевтические основные, изделия резиновые и пластмассовые, изделия минеральные неметаллические прочие, металлы основные, изделия металлические готовые, компьютеры, продукция электронная и оптическая, оборудование электрическое, машины и оборудование, автомобили, прицепы и полуприцепы, оборудование транспортное прочее, мебель, прочие готовые изделия)
перечисление юридическим лицом подотчетных сумм на покупку сотрудниками товаров со своего текущего счета на банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
платежи за холодную, горячую воду, электроэнергию, отопление (газовое, горячей водой), приобретаемые юридическими лицами
вознаграждение поставщику товаров за рассрочку платежа по товару
711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза товаров на территорию Республики Казахстан
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан иностранных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа ранее вывезенных с территории Республики Казахстан отечественных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
Группа 720 "Платежи за недвижимость"
721
Платежи за недвижимость, находящуюся на территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан
платежи за долевое участие в строительстве жилых домов, перечисляемых физическими лицами на счета строительных организаций (поэтапная оплата за приобретение жилья на территории Республики Казахстан)
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
722
Платежи за недвижимость, находящуюся вне территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся вне территории Республики Казахстан
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности

7-бөлім "Тауарлар және материалдық емес активтер"
710
Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер,
оның ішінде:
Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнімі үшін төлемдер
өңдеу өнеркәсібінің өнімі үшін төлемдер (тамақ өнімдері, сусындар, темекі өнімдері, тоқыма, киім, тері және теріден жасалған бұйымдар, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар және тығындар, сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар, қағаз және қағаз бұйымдары, химиялық заттар және химия өнімдері, фармацевттік өнімдер және фармацевттік негізгі дәрі-дәрмектер, резеңке және пластмасса бұйымдары, минералдық металл емес басқа да бұйымдар, негізгі металдар, дайын металл бұйымдар, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер, электр жабдығы, машиналар және жабдық, автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер, басқа да көлік жабдығы, жиһаз, басқа да дайын өнімдер)
қызметкерлердің тауарлар сатып алуы үшін есебіне берілген соманы заңды тұлғаның өз шотынан корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялары есепке алуға арналған банк шотына аударуы
заңды тұлға сатып алатын суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен) үшін төлемдер
тауар жеткізушіге тауар бойынша төлемді бөліп төлегені үшін сыйақы
711
Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген шетелдік тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстан Республикасының аумағынан бұрын әкетілген отандық тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу
720-топ "Жылжымайтын мүлік үшін төлемдер"
721
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағындағы үйлер мен ғимараттар
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу үшін құрылыс ұйымдарының шоттарына жеке тұлғалар аударатын төлемдер (Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй сатып алғаны үшін кезең-кезеңмен ақы төлеу)
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу
722
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлік үшін төлемдер,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі үйлер мен ғимараттар
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу

730
Покупка непроизведенных нефинансовых активов,
в том числе платежи за:
землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования
программное обеспечение
Патенты
Гудвилл
торговые марки
товарные знаки
780
Возврат средств за непредоставленные товары,
в том числе:
возврат средств за непредоставленные товары, нематериальные активы
790
Прочие платежи по разделу 7,
в том числе:
платежи по товарам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 7
Раздел 8 "Услуги"
Группа 810 "Услуги транспорта, складского хозяйства"
811
Платежи за услуги воздушного транспорта,
в том числе:
аренда воздушного транспорта с экипажем
услуги воздушного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги воздушного транспорта по перевозкам грузов и услуги космического транспорта
812
Платежи за услуги водного транспорта,
в том числе:
аренда морского транспорта с экипажем
услуги морского пассажирского транспорта
услуги морского грузового транспорта
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам грузов
813
Платежи за услуги железнодорожного транспорта,
в том числе:
аренда железнодорожного транспорта с экипажем
услуги железнодорожного транспорта пассажирского междугороднего
услуги железнодорожного транспорта грузового
814
Платежи за услуги иного сухопутного транспорта,
в том числе:
аренда иного сухопутного транспорта с экипажем
услуги сухопутного транспорта пассажирского прочие
услуги автомобильного транспорта по грузовым перевозкам и услуги по перевозкам
815
Платежи за услуги по транспортированию по трубопроводам
816
Платежи за услуги по хранению и складированию
817
Платежи за услуги вспомогательные транспортные
818
Платежи за почтовые и курьерские услуги,
в том числе:
услуги национальной почты (услуги почтовые, услуги, связанные с газетами и другими периодическими изданиями, письмами, посылками и бандеролями, услуги почтовых отделений, прочие почтовые услуги)
курьерские услуги, кроме услуг национальной почты (услуги курьерские по доставке писем, еды, прочих товаров)
819
Прочие платежи по транспортным услугам
821
Платежи за строительные услуги,
в том числе:
работы по возведению зданий и сооружений, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по сооружению мостов, дорог и железных дорог, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по строительству прочих инженерных сооружений, стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы по разборке и сносу зданий и по подготовке участка строительного
ремонт зданий, сооружений
работы электромонтажные
работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
прочие работы по монтажу (установке)
работы строительные и отделочные завершающего цикла
работы по установке стропил (кровельных перекрытий)
работы строительные специализированные прочие, не включенные в другие группировки
работы по прокладке трубопроводов, линий связи и линий электропередач (силовых кабелей)
работы по возведению электростанций, сооружений для горнодобывающей и обрабатывающей промышленности
прочие строительно-монтажные работы (в том числе работы по установке: заборов и оград; ставней и навесов; систем освещения и сигнализации для дорог, аэропортов и портов)
работы по завершению строительства (штукатурные работы, столярные установочные работы, работы по покрытию полов и стен, малярные и стекольные работы)
услуги по аренде оборудования с оператором для строительства или сноса здания или сооружения

730
Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу,
оның ішінде мынадай төлемдер үшін:
жер және оның қойнауы, оның ішінде жерді тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер
бағдарламалық қамтамасыз ету
Патенттер
Гудвилл
сауда маркалары
тауарлық белгілер
780
Ұсынылмаған тауарлар үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
ұсынылмаған тауарлар, материалдық емес активтер үшін қаражатты қайтару
790
7-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
7-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған тауарлар бойынша төлемдер
8-бөлім "Қызметтер"
810-топ "Көлік, қойма шаруашылығының қызметі"
811
Әуе көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге әуе көлігін жалдау
әуе көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
әуе көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі және ғарыштық көлік қызметі
812
Су көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теңіз көлігін жалдау
теңіз жолаушылар көлігінің қызметі
теңіз жүк көлігінің қызметі
ішкі су көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
ішкі су көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі
813
Теміржол көлігінің қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге теміржол көлігін жалдау
жолаушылардың қалааралық теміржол көлігінің қызметі
теміржол жүк көлігінің қызметі
814
Құрлықтағы өзге көлік қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге өзге құрлық көлігін жалдау
жолаушылардың басқа да құрлық көлігінің қызметтері
жүк тасымалдаулары бойынша автомобиль көлігінің қызметтері және тасымалдаулар бойынша қызметтер
815
Құбыр жолы арқылы тасымалдау қызметі үшін төлемдер
816
Сақтау және қоймаға алу қызметі үшін төлемдер
817
Қосалқы көлік қызметі үшін төлемдер
818
Почта және курьерлік қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
ұлттық пошта қызметтері (пошта қызметтері, газеттер және басқа да мерзімді басылымдармен, хаттармен, посылкалар және бандерольдермен байланысты қызметтер, пошта бөлімшелерінің қызметтері, өзге де пошта қызметтері)
ұлттық пошта қызметтерін қоспағанда, курьерлік қызметтер (хатты, тамақты, басқа да тауарларды жеткізу бойынша курьерлік қызметтер)
819
Көлік қызметтері бойынша басқа да төлемдер
821
Құрылыс қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу бойынша жұмыстар, оның ішінде объектілер құрылысы кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
көпірлерді, жолдарды және теміржолдарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары, оның ішінде объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
өзге де инженерлік құрылыстарды салу бойынша құрылыс жұмыстары, объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
ғимараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі және құрылыс учаскесін дайындау бойынша жұмыстар
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
электрмонтаж жұмыстары
сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін орнату бойынша жұмыстар
монтаждау (орнату) бойынша басқа да жұмыстар
құрылыс және аяқтау цикліндегі әрлеу жұмыстары
шатыр тіреуіш орнату бойынша жұмыстар (шатыр аражабыны)
басқа да топтамаларға енгізілмеген, өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
құбырларды, байланыс желілерін және электр тарату желілерін (күш кабельдерін) төсеу бойынша жұмыстар
электр станцияларын, тау-кен және өндеу өнеркәсібі үшін құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
өзге де құрылыстық-монтаждау жұмыстары (оның ішінде дауалдар мен қоршауларды; терезе қақпағын және қалқандарды; жолдар, әуежай мен портар үшін жарық беру және сигнализация жүйелерін орнату бойынша жұмыстар)
құрылысты аяқтау бойынша жұмыстар (сылақ жұмыстары, ағаш орнату жұмыстары, едендерді жабу және қабырғаларды қаптау бойынша жұмыстар, сырлау және шыны жасау жұмыстары)
ғимаратты немесе құрылысты салу немесе бұзу үшін операторы бар жабдықты жалдау бойынша қызметтер

822
Платежи за услуги по ремонту товаров и техническому обслуживанию,
в том числе:
услуги по ремонту и техническому обслуживанию любых товаров, в том числе морских и воздушных судов и других транспортных средств, за исключением ремонта зданий и сооружений (включаются в строительные услуги), ремонта компьютеров (включаются в компьютерные услуги) и ремонта нефтяных и газовых скважин (включаются в профессиональные, научные и технические услуги)
Группа 830 "Платежи за страховые услуги"

822
Тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
үйлер мен ғимараттарды жөндеуді (құрылыс қызметтеріне қосылады), компьютерлерді жөндеуді (компьютер қызметтеріне қосылады) және мұнай мен газ ұңғымаларын (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтерге кіреді) қоспағанда, кез келген тауарларды, оның ішінде су және әуе кемелерін және басқа көлік құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер
830-топ "Сақтандыру қызметтері үшін төлемдер"

831
Страховая премия (взнос) по страхованию жизни,
в том числе:
перевод пенсионных накоплений акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета
832
Страховое возмещение по страхованию жизни,
в том числе:
перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию
периодические (пожизненные) страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию
833
Прочие страховые премии,
в том числе:
страховая премия (взнос) по прочим видам страхования (за исключением страхования жизни)
834
Прочие страховые возмещения,
в том числе:
перечисление страховой организацией прочих страховых выплат (за исключением выплат по страхованию жизни) в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан для последующего зачисления на счета физических лиц
перечисление акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" гарантийных страховых выплат
835
Передача в перестрахование
836
Возмещение перестрахователю
837
Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию,
в том числе:
комиссионные платежи страховым агентам
838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования
839
Прочие страховые услуги,
в том числе:
актуарные услуги
вспомогательные страховые услуги (консультационные услуги, услуги по оценке в области страхования и пенсионного обеспечения)
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги

831
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна),
оның ішінде:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы
832
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы
сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік (өмір бойы) сақтандыру төлемдері
833
Басқа да сақтандыру сыйлықақылары,
оның ішінде:
сақтандырудың басқа түрлері бойынша (өмірді сақтандыруды қоспағанда) сақтандыру сыйлықақысы (жарна)
834
Басқа да сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының басқа сақтандыру төлемдерін (өмірді сақтандыру жөніндегі төлемдерді қоспағанда) кейіннен жеке тұлғалардың шоттарына есеп алу үшін банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аударуы
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін аударуы
835
Қайта сақтандыруға беру
836
Қайта сақтандырушыға өтеу
837
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша комиссиялық сыйақы,
оның ішінде:
сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер
838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару
839
Басқа да сақтандыру қызметтері,
оның ішінде:
актуарлық қызметтер
қосалқы сақтандыру қызметтері (консультациялық қызметтер, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы бағалау бойынша қызметтер)
841
842 және 843 төлемдер белгілеу кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы көрсететін қызметті қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер

842
Комиссионное вознаграждение за услуги Интернет-банкинга
843
Комиссионное вознаграждение за услуги мобильного банкинга
844
Платежи за услуги посредников по торговым сделкам,
в том числе:
комиссионное вознаграждение торгово-посредническим фирмам, брокерам, дилерам, торговым агентам от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах, аукционные сделки
услуги агентств, связанные с недвижимостью, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе
Группа 850 "Прочие деловые услуги"

842
Интернет-банкингтің қызметі үшін комиссиялық сыйақы
843
Ұялы банкинг қызметі үшін комиссиялық сыйақы
844
Делдалдардың сауда мәмілелер бойынша қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
сауда-делдал фирмаларға, брокерлерге, дилерлерге, сауда агенттеріне теңіз және әуе кемелеріндегі сауда мәмілелерін, аукциондық мәмілелерді қоса алғанда, тауарлармен және қызметтермен жасалған сауда мәмілелерінен комиссиялық сыйақы
агенттіктердің сыйақы үшін немесе шарт негізінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікпен байланысты қызметтері
850-топ "Басқа да іскерлік қызмет көрсету"

851
Платежи за компьютерные услуги,
в том числе:
услуги по компьютерному программированию
услуги по изданию программного обеспечения
услуги консультационные в области компьютерных технологий
услуги по управлению компьютерным оборудованием
услуги по сборке, установке, техническому обслуживанию и ремонту компьютеров и периферийных устройств
услуги в области информационных технологий и компьютерных систем
услуги по обработке данных, сайтов и услуги аналогичные
процессинговые услуги (сбор, обработка и передача информации, формируемой при осуществлении платежей и других операций с использованием платежных карточек)
создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе
содержание веб порталов
852
Платежи за услуги связи,
в том числе:
проводные телекоммуникационные услуги (по передаче данных и сообщений, телефонные фиксированные, частных сетей по предоставлению проводных телекоммуникационных линий, по передаче данных по сетям телекоммуникационным проводным, межсетевой связи Интернета проводные, по распространению программ по инфраструктуре кабельной)
беспроводные телекоммуникационные услуги (мобильной связи и частных сетей по предоставлению беспроводных телекоммуникационных линий, по предоставлению беспроводных телекоммуникаций, по передаче данных по беспроводным телекоммуникационным сетям, беспроводные услуги межсетевой связи Интернета, по распространению программ по сетям беспроводным)
услуги спутниковой связи
прочие телекоммуникационные услуги
853
Плата за использование интеллектуальной собственности,
в том числе:
платежи за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн)
платежи за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи)
854
Платежи за юридические услуги,
в том числе:
юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; подготовка юридической документации; услуги арбитража; услуги частных судебных исполнителей
855
Платежи по лизингу (текущая аренда),
в том числе:
операционный лизинг (текущая аренда) помещений, складов временного хранения, тупиков
услуги по сдаче в наем собственного имущества
услуги по аренде машин и оборудования без оператора
услуги по прокату и аренде предметов личного потребления и бытовых товаров
услуги по аренде машин, оборудования и прочих материальных средств
оплата арендодателю арендатором расходов по арендному помещению согласно договору аренды (в том числе оплата коммунальных расходов, расходов за услуги связи, по охране здания и другие)
платеж юридического лица в пользу физического лица за аренду личного имущества данного физического лица

851
Компьютерлік қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
компьютерлік бағдарламалау бойынша қызметтер
бағдарламалық қамтамасыз етуді шығарғаны үшін қызметтер
компьютерлік технологиялар саласындағы кеңес беру қызметтері
компьютерлік жабдықты басқару бойынша қызметтер
компьютерлерді және перифериялық құрылғыларды жинақтау, орнату, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер
ақпараттық технологиялар және компьютерлік жүйелер саласындағы қызметтер
деректерді, сайттарды өңдеу бойынша қызметтер және осыған ұқсас қызметтер
процессингтік қызметтер (төлемдерді және төлем карточкаларын пайдаланумен басқа операцияларды жүзеге асыру кезінде қалыптастырылатын ақпаратты жинау, өңдеу және беру)
нақты уақыт режимінде деректер массивін құру, сақтау және олармен жұмыс істеу; деректерді табуляциялауды, компьютерлік уақытты ұжымдық пайдалану режимінде немесе сағат бойынша белгіленген кесте негізінде деректерді өңдеуді, тұрақты негізде сыртқы пайдаланушылардың есептеу кешендерін басқаруды қоса алғанда деректерді өңдеу
веб порталдарға қызмет көрсету
852
Байланыс қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
сымды телекоммуникациялық (деректер мен хабарламаларды жіберу бойынша, тіркелген телефон, телекоммуникациялық сым желілерін ұсыну бойынша жеке желілер, телекоммуникациялық сым желілері бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сым арқылы өткізілетін желіаралық байланыс, кабельдік инфрақұрылым бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
сымсыз телекоммуникациялық (мобильдік байланыс және телекоммуникациялық сымсыз желілерді ұсыну бойынша жеке желілер, сымсыз телекоммуникацияларды ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сымсыз желілер бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сымсыз желіаралық байланыс қызметтері, сымсыз желілер бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
спутник байланыс қызметтері
өзге де телекоммуникациялық қызметтер
853
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем,
оның ішінде:
меншік (патенттер, авторлық құқық, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) құқығын пайдаланғаны үшін төлемдер
тұпнұсқаларды және прототиптерді (кітаптар және қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету, кинематография жұмыстары, дыбысжазбалары сияқты) қайта жасағаны және (немесе) жасалғандарды тартқаны үшін төлемдер
854
Заң қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтерді ұсыну; заң құжаттамасын дайындау; төрелік қызметтері; жеке сот орындаушылардың қызметтері
855
Лизинг бойынша төлемдер (ағымдағы жалдау),
оның ішінде:
үй-жайлардың, уақытша сақтау қоймаларының, тұйық жерлердің операциялық лизингі (ағымдағы жалдау)
меншікті мүлікті жалға беру бойынша қызметтер
машиналар мен жабдықтарды операторсыз жалға беру бойынша қызметтер
жеке қолданатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жалға алу және жалға беру бойынша қызметтер
машиналарды, жабдықты және өзге де материалдық құралдарды жалға беру бойынша қызметтер
жалға алушының жалдау шартына сәйкес жалға берілетін үй-жай бойынша жалға берушіге төлемі (оның ішінде коммуналдық шығыстарды, байланыс қызметтері үшін, ғимаратты күзеткені үшін шығыстарды және басқаларды төлеу)
заңды тұлғаның жеке тұлғаның пайдасына осы жеке тұлғаның жеке мүлігін жалға алғаны үшін төлемі

856
Платежи за коммунальные услуги,
в том числе:
приобретение физическими лицами коммунальных услуг: холодная, горячая вода, электроэнергия, отопление (газовое, горячей водой), канализация, газ, лифт, содержание жилища, вывоз мусора, коллективная антенна, техническое обслуживание счетчиков, техническое обслуживание газовой системы, оплата за радиовещание
857
Платежи за информационные услуги,
в том числе:
услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями
создание, хранение и распространение баз данных
прямая индивидуальная подписка на периодические издания с доставкой по почте и иными способами;
услуги телефонных справочных центров
858
Платежи за услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка,
в том числе:
проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств
размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени
организация выставок и торговых ярмарок, рекламирование товаров за рубежом
маркетинговые исследования, проведение опросов общественного мнения по различным проблемам
859
Платежи за профессиональные, научные и технические услуги,
в том числе:
бухгалтерские услуги
консультационные услуги в области налогообложения
консультационные услуги по вопросам управления, услуги головных компаний
услуги в области архитектуры, инженерных изысканий и по предоставлению технических консультаций в этих областях
услуги по техническим испытаниям и анализу
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области естественных и технических наук
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области общественных и гуманитарных наук
услуги по проектированию (дизайну)
услуги в области фотографии
услуги по устному и письменному переводу
секретарские услуги
ветеринарные услуги
офисные административные комплексные услуги
фотокопировальные услуги, услуги по подготовке документов и услуги офисные специализированные вспомогательные прочие
услуги по организации конференций
упаковочные услуги
услуги в области сельского хозяйства (кроме услуг ветеринарных)
услуги в области лесного хозяйства (лесоводства и лесозаготовок)
вспомогательные услуги в области горнодобывающей промышленности (услуги по бурению скважин для добычи нефти и природного газа, по установке, ремонту и демонтажу буровых вышек и услуги вспомогательные прочие в области добычи нефти и природного газа, по сжижению и регазификация газа природного для транспортирования, осуществляемые на разрабатываемой площадке)
профессиональные, научные и технические прочие услуги, не включенные в другие группировки, в том числе коммерческие вспомогательные
услуги по печатанию газет и прочие печатные услуги, к подготовке к печати и тиражированию, переплетные, отделочные и связанные с ними услуги
услуги по изданию книг, изданий периодических и прочих изданий
оформление визовой поддержки
радиационное обследование
услуги по оценке, кроме оценки, производимой посредниками по торговым сделкам и страховыми агентами в связи с операциями с недвижимым имуществом или страхованием
услуги по проведению расследований и обеспечению безопасности
услуги по проектированию оборудования для контроля технологических процессов и автоматизированных производственных установок
услуги по распределению и передаче электроэнергии
услуги по распределению воды
услуги по распределению газообразного топлива по трубопроводам
услуги юридическим лицам по стирке и сухой чистке
услуги по сборке, установке оборудования (кроме компьютерного оборудования, а также монтажа и возведения объектов из сборных конструкций)
услуги по уборке зданий (в том числе услуги по дезинфекции, дератизации и дезинсекции, по мытью окон, по традиционной уборке, по специализированной уборке, по чистке печей и труб)
услуги по сбору, обработке и удалению отходов, получению вторичного сырья, рекультивации
Группа 860 "Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха"

856
Коммуналдық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғалардың коммуналдық қызметтерді сатып алуы: суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен), кәріз, газ, лифт, үй-жайларды ұстау, қоқыс шығару, ұжымдық антенна, есептегіштерге техникалық қызмет көрсету, газ жүйесіне техникалық қызмет көрсету, радиохабар үшін ақы төлеу
857
Ақпараттық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәліметтерімен, фотография материалдарымен және тақырыпты мақалалармен жабдықтауды қоса алғанда, ақпараттық агенттіктердің қызметтері
дерекқорларды жасау, сақтау және тарату
мерзімді баспа басылымдарына поштамен және өзге де тәсілдер арқылы жеткізумен тікелей жеке жазылу
телефон анықтама орталықтарының қызметтері
858
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерттеу саласындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жарнама агенттіктері арқылы жарнаманы жобалау, жасау және маркетингі
жарнама уақытын сатып алуды және сатуды қоса алғанда, жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
көрмелерді және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру, тауарларды шетелде жарнамалау
маркетингтік зерттеулер, түрлі проблемалар бойынша қоғам пікіріне пікіртерім жүргізу
859
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бухгалтерлік қызметтер
салық салу саласындағы кеңес беру қызметтері
басқару мәселелері бойынша кеңес беру қызметтері, бас компаниялардың қызметтері
сәулет, инженерлік ізденістер саласындағы және осы салаларда техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызметтер
техникалық сынақтар мен талдау бойынша қызметтер
жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
жобалау (дизайн) бойынша қызметтер
суретке түсіру саласындағы қызмет
ауызша және жазбаша аударма бойынша қызметтер
хатшы қызметтері
ветеринарлық қызметтер
кешенді кеңселік әкімшілік қызметтер
фотокөшірме қызметтері, құжаттарды дайындау бойынша қызметтер және өзге де мамандандырылған кеңселік қосалқы қызметтер
конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
орау қызметтері
ауыл шаруашылығы саласындағы қызметтер (ветеринарлық қызметтерді қоспағанда)
орман шаруашылығы саласындағы қызметтер (орманды баптау және ағаш дайындау)
тау-кен өнеркәсібі саласындағы қосалқы қызметтер (мұнай және табиғи газ ұңғымаларын бұрғылау бойынша қызметтер, бұрғылау мұнараларын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша қызметтер және мұнай мен табиғи газ өндіру саласындағы өзге де қосалқы қызметтер, өңделетін алаңда жүзеге асырылатын тасымалдау үшін табиғи газды сұйылту және қайта газдандыру бойынша қызметтер)
басқа топтамаларға енгізілмеген, кәсіби, ғылыми және өзге де техникалық қызметтер, оның ішінде коммерциялық қосалқы қызметтер
газеттерді басу бойынша қызметтер және басқа да баспа, баспаға және таралымға дайындау, түптеу, өндеу және онымен байланысты қызметтер
кітаптарды, мерзімді және басқа басылымдарды басып шығару бойынша қызметтер
визалық қолдауды ресімдеу
радиациялық зерттеу
делдалдар сауда мәмілелері және сақтандыру агенттері жылжымайтын мүлікпен операцияларға немесе сақтандыруға байланысты жүргізетін бағалауды қоспағанда, бағалау бойынша қызметтер
тергеу жүргізу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтер
технологиялық процестерді және автоматтандырылған өндіріс құрылғыларын бақылау үшін жабдықты жобалау бойынша қызметтер
электр энергиясын өндіру және болу бойынша қызметтер
суды бөлу бойынша қызметтер
құбырлар бойынша газды отынды болу бойынша қызметтер
заңды тұлғаларға жуу және құрғақ тазалау бойынша қызметтер
жабдықты жинау, орнату бойынша қызметтер (компьютерлік жабдықты, сондай-ақ жиналатын құрылғылардан объектілерді монтаждауды және тұрғызуды қоспағанда)
ғимараттарды тазалау бойынша қызметтер (дезинфекция, дератизация және дезинсекция, терезелерді жуу бойынша, дәстүрлі тазалау бойынша, арнайы тазалау бойынша, пештерді және мұржаларды тазалау бойынша қызметтер)
қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, қайталама шикізатты алу, рекультивация бойынша қызметтер
860-топ "Жеке тұлғаларға арналған қызметтер және мәдениет және демалыс саласындағы қызметтер"

861
Платежи за образовательные услуги,
в том числе:
оплата за образовательные услуги, оказанные физическим лицам и юридическим лицам по обучению их работников (в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, высшего образования, прочего образования, курсы, тренинги, семинары, прохождение практики)
862
Платежи за медицинские услуги,
в том числе:
услуги больниц, услуги в области врачебной и стоматологической практики, по охране здоровья человека, по уходу за больными
869
Платежи за услуги в сфере культуры и отдыха,
в том числе:
услуги в области творчества, искусства и развлечений (артистов-исполнителей, авторов, композиторов, скульпторов, живописцев, графических художников, в области производства и представления зрелищных мероприятий, по эксплуатации театрального оборудования)
услуги библиотек, архивов, музеев и прочих культурных учреждений
услуги по организации азартных игр и заключению пари
спортивные услуги и услуги по организации отдыха (по эксплуатации спортивных сооружений, услуги спортивных клубов, фитнесс клубов, парков развлечений и тематических парков, парков отдыха и пляжей, по показу фейерверков и представлений "свет и звук", игровых автоматов)
услуги парикмахерских и салонов красоты
услуги по производству кино-, видеофильмов и радио-, телевизионных программ
услуги по изданию фонограмм и звукозаписей
услуги по копированию звуко- и видеозаписей
услуги в области радиовещания
услуги по созданию и трансляции телепрограмм, оригиналы телевещания
871
Поездки,
в том числе:
стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов) (при непосредственной оплате за билеты указываются коды назначения платежей 811, 812, 813, 814 в зависимости от вида транспорта)
стоимость туристических путевок с учетом стоимости билетов (в случае их оплаты одним платежным документом)
услуги бюро путешествий и туристических агентов
представительские и командировочные расходы
перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан суммы представительских и командировочных расходов для последующего зачисления на банковский счет своего сотрудника либо банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
872
Платежи за услуги по проживанию и питанию,
в том числе:
услуги гостиниц
услуги по предоставлению помещений на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
услуги кемпингов, стоянок для передвижных дач и жилых автоприцепов
услуги ресторанов и услуги по доставке продуктов питания
услуги по доставке готовой пищи на заказ и услуги по доставке готовой пищи
услуги по обеспечению напитками
возмещение юридическим лицом в пользу физического лица расходов за услуги по проживанию в гостинице

861
Білім беру қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғаларға білім беру бойынша қызметтер үшін және заңды тұлғаларға олардың қызметкерлерін оқытқаны үшін төлемдер (мектеп жасына дейінгі тәрбие және оқыту, орта білім, жоғары білім, басқа білім, курстар, тренингтер, семинарлар, іс-тәжірибеден өту саласында)
862
Медициналық қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
емханалардың қызметтері, дәрігерлік және стоматология практикасы саласындағы, адам денсаулығын қорғау бойынша, ауыруға қарау бойынша қызметтер
869
Мәдениет және демалу салаларындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызметтер (әртіс-орындаушылардың, авторлардың, композиторлардың, мүсіншілердің, кескіндемешілердің, графикалық суретшілердің қызметтері, көріністік іс-шараларды өндіру және ұсыну саласындағы, театр жабдықтарын пайдалану бойынша қызметтер)
кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени мекемелердің қызметі
құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер
спорт қызметтері және демалысты ұйымдастыру бойынша қызметтер (спорт құрылыстарын пайдалану бойынша, спорт
клубтарының, фитнес клубтарының, ойын-сауық парктарының және тақырыпты парктардың, демалыс парктарының және пляждардың, фейерверктерді және "жарық пен дыбыс" көрсетілімдерін көрсету бойынша қызметтер, ойын автоматтарының қызметтері)
шаштараздар мен сән салондарының қызметтері
кино-, бейнефильмдерді және радио-, теледидар бағдарламаларын шығару бойынша қызметтер
фонограммаларды және дыбысжазбаларын шығару бойынша қызметтер
дыбыс- және бейнежазбаларды көшіру бойынша қызметтер
радиохабар саласындағы қызметтер
телебағдарламаларды жасау және тарату бойынша қызметтер, телехабарлар түпнұсқалары
871
Сапарлар,
оның ішінде:
жол жүру (билеттер) құнын қоспағанда, сатып алынған туристік жолдамалардың құны (билеттер үшін тікелей ақы төленген кезде көлік түріне қарай 811, 812, 813, 814 төлемдер белгілеу кодтары көрсетіледі)
билеттер құнын қоса есептегенде, туристік жолдамалардың құны (олардың ақысы бір төлем құжатымен төленген жағдайда)
саяхат бюроларының және туристік агенттердің қызметтері
өкілдік және іссапар шығыстары
заңды тұлғаның өз қызметкерінің банк шотына не корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған банк шотына кейіннен аудару үшін өкілдік және іссапар шығыстарының сомасын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына аударуы
872
Тұру және тамақтану қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
қонақүйлердің қызметтері
демалыс күндеріне және басқа да қысқа мерзімді түру кезеңдеріне үй-жайларды беру бойынша қызметтер
жылжымалы саяжайлар мен тұрғын автотіркемелерге арналған кемпингтердің, тұрақтардың қызметтері
мейрамханалар қызметі мен тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер
тапсырыс бойынша дайын тағамды жеткізу қызметтері және дайын тағамды жеткізу бойынша қызметтер
сусындармен қамтамасыз ету қызметтері
заңды тұлғаның қонақүйде түру қызметтері үшін жеке тұлғаның пайдасына өтем жасауы

880
Возврат средств за непредоставленные услуги,
в том числе:
покупка филиалами банков резидентов и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан у клиентов остатков неиспользованных дорожных чеков
890
Прочие платежи по разделу 8,
в том числе:
платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 8
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 8
возврат денег, излишне перечисленных за услуги, а также в случае уменьшения стоимости услуг
возврат денег поставщиком услуг за ненадлежащее исполнение условий договора

880
Көрсетілмеген қызметтер үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының резидент банктері филиалдарының және бейрезидент-банктері филиалдарының клиенттерден пайдаланылмаған жол чектерінің қалдықтарын сатып алуы
890
8-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
8-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған қызметтер бойынша төлемдер
8-бөлімнің төлемдері бойынша қателесіп есептен шығарылған соманың қайтарылуы
көрсетілген қызметтер үшін, сондай-ақ қызмет құны азайған жағдайда артық аударылған ақшаның қайтарылуы

Раздел 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
911
Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет
912
Пеня по обязательствам в бюджет
913
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан
917
Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
918
Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
925
Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
Группа 960 "Возвраты (зачеты) из бюджета"
961
Зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности
962
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
963
Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан

9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер"
911
Есептелген (есепке жазылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер
912
Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл
913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар
917
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер
918
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл
925
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу
960-топ "Бюджеттен қайтару (есепке алу)"
961
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығына салықты салық берешегін өтеу есебінен есепке алу
962
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару
963
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару

966
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока проведения возврата и зачета налога, платежей в бюджет
Группа 970 "Возвраты (зачеты) из бюджета превышения налога на добавленную стоимость, иные возвраты (зачеты) уплаченных сумм"
971
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет
973
Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога

966
Мемлекеттік кірістер органының салықты, бюджетке төлемдерді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұл
970-топ "Бюджеттен артық қосылған құн салығын қайтару (есепке алу), төленген сомаларды өзге қайтарулар (есепке алулар)"
971
Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару
973
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу

974
Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
975
Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации
976
Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов
997
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента
999
Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость
Примечание:

974
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару
975
Бір бюджеттік сыныптау кодынан басқа бюджеттік сыныптау кодына есепке алу
976
Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу
997
Бейрезиденттен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару
999
Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар
Ескертпе:

1. Операции с производными финансовыми инструментами кодируются в зависимости от вида базового актива, с которым осуществляется финансовая сделка, с указанием кода назначения платежа (далее – код) соответствующего раздела.
2. По разделу 1 "Специфические переводы"
Код 150 "Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" указывается банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара указывает в информационной системе коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара указываются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Код 181 "Операция по аккредитиву" указывается при перечислении банком-эмитентом суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по аккредитиву со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения за исполнение аккредитива), возврате денег при отзыве аккредитива. При осуществлении операций по аккредитивам перечисление денег банком-эмитентом на счет бенефициара кодируется в зависимости от назначения платежа, в том числе:
1) оплата по аккредитиву банком-эмитентом деньгами на сумму аккредитива, предоставленными в его распоряжение на срок действия аккредитива с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву (при покрытых аккредитивах);
2) оплата по аккредитиву в пользу резидента или нерезидента с текущего счета клиента (при непокрытых аккредитивах);
3) оплата по аккредитиву из собственных средств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан со счета "Дебиторы по документарным операциям" (в случае отсутствия денег на счете клиента к моменту оплаты при непокрытых аккредитивах);
4) зачисление денег банком-нерезидентом на корреспондентский счет банка-резидента.
Код 182 "Операции по гарантии" указывается банком-эмитентом при перечислении суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по гарантии со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения по гарантии), возврате денег при аннулировании гарантии. При наступлении гарантийного случая перечисление банком-гарантом денег клиенту кодируется в зависимости от назначения платежа.
Код 192 "Выпуск электронных денег" указывается при выдаче электронных денег эмитентом электронных денег физическому лицу или агенту системы электронных денег на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 193 "Погашение электронных денег" указывается при обмене эмитентом электронных денег, выпущенных им электронных денег, предъявленных владельцем электронных денег, либо подлежащих обмену без их предъявления владельцем на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 194 "Приобретение электронных денег" указывается при покупке агентом системы электронных денег у эмитента или владельца электронных денег-физического лица для их дальнейшей реализации физическому лицу.
Код 195 "Реализация электронных денег" указывается при продаже электронных денег агентом системы электронных денег физическому лицу на основании договора, заключенного между агентом системы электронных денег и эмитентом электронных денег либо оператором системы электронных денег.

1. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар қаржы мәмілесі жасалатын базалық активтің түріне қарай тиісті бөлімнің төлем белгілеу коды (бұдан әрі – код) көрсетіле отырып коды белгіленеді.
2. 1-бөлім "Арнайы аударымдар" бойынша
"Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар" 150 кодын делдал банк көрсетеді. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі ақпараттық жүйеде мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын көрсетеді. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы сатылған тауарлар немесе көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде көрсетеді.
"Аккредитив бойынша операция" 181 коды эмитент-банк аккредитив бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге бұйрық беруші клиенттің шотынан аталған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шотына ақша сомасын (өтемін) аударған (аккредитивті орындаудың сыйақы сомасын аударуды қоспағанда) кезде, аккредитивті қайтарып алу кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Аккредитивтер бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде эмитент-банктің бенефициардың шотына ақша аударуына төлем белгілеуге байланысты код қойылады, оның ішінде:
1) эмитент-банктің аккредитивтің қолданылу мерзіміне оның басқаруына берілген аккредитивтің сомасына осы ақшаны аккредитив бойынша төлеу үшін пайдалану ықтималдығы шартымен аккредитив бойынша ақшамен ақы төлеуі (орны жабылған аккредитивтерде);
2) клиенттің ағымдағы шотынан резиденттің немесе бейрезиденттің пайдасына аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде);
3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотынан меншікті қаражаты есебінен аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде ақы төлеу кезінде клиенттің шотында ақшасы болмаған жағдайда);
4) резидент банктің корреспонденттік шотына бейрезидент-банктің ақша аударуы.
"Кепілдік бойынша операциялар" 182 коды эмитент банк бұйрық беруші клиенттің шотынан осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шотына кепілдік бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге ақша сомасын (өтемін) аударған (кепілдік бойынша сыйақы сомасын аударуды қоспағанда), кепілдікті жою кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік берілген жағдай басталған кезде кепілгер-банктің клиентке ақша аударуына белгілеуге байланысты код қойылады.
"Электрондық ақшаны шығару" 192 коды электрондық ақша эмитентінің электрондық ақшаны жеке тұлғаға немесе агентке олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастау арқылы беруі.
"Электрондық ақшаны өтеу" 193 коды электрондық ақша эмитентінің өзі шығарған, электрондық ақшаның иесі ұсынған не иеленушісі оларды ұсынбастан ауыстыруға жататын электрондық ақшаны олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастауды жүзеге асыруы.
"Электрондық ақшаны сатып алу" 194 коды электрондық ақша жүйесінің агенті электрондық ақша эмитентінен немесе иесінен - жеке тұлғадан электрондық ақшаны ары қарай жеке тұлғаларға өткізу үшін сатып алуы.
"Электрондық ақшаны өткізу" 195 коды агент тараптардың құқықтары мен міндеттері, электрондық ақшаны өткізу тәртібі мен талаптары айқындалатын, электрондық ақша эмитентімен немесе электрондық ақша жүйесінің операторымен жасалған шарттың негізінде жеке тұлғаларға электрондық ақшаны өткізу.

3. По разделу 3 "Вклады (депозиты)"
Раздел 3 "Вклады (депозиты)" не включает платежи иным лицам за товары, услуги, специфические переводы, платежи и (или) переводы денег, отнесенные к другим разделам Детализированной таблицы кодов назначения платежей.
При наличии у инициатора платежа информации о целях изъятия с банковского счета наличных денег указывается код, соответствующий назначению платежа. Коды 321 "Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)", 341 "Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов", 346 "Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку" указываются в случае отсутствия данной информации.
4. По разделам 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал" и 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан" продажа ценных бумаг нерезиденту кодируется участником сделки-резидентом как покупка этих ценных бумаг нерезидентом.
5. По разделам 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги"
В разделах 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги" виды товаров и услуг изложены с учетом государственного классификатора Республики Казахстан ГК РК 04 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (КПВЭД) и международной методологии РПБ6 (Руководство по платежному балансу и международной инвестиционной позиции, шестое издание) Международного валютного фонда.
Платежи за товары и нематериальные активы, услуги включают предоплату (авансовые платежи).
В раздел 7 "Товары и нематериальные активы" не включены платежи за драгоценные металлы, отнесенные к разделу 2 "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами".
Код 730 "Покупка непроизведенных нефинансовых активов" указывается при платежах за:
1) землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования;
2) материальные активы, которые используются для производства товаров и услуг, однако, сами не являются результатом производства;
3) нематериальные активы, приобретенные в собственность (в том числе программное обеспечение, патенты, гудвилл, торговые марки, товарные знаки). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по коду 853 "Плата за использование интеллектуальной собственности".

3. 3-бөлім "Салымдар (депозиттер)" бойынша
3-бөлімі "Салымдар (депозиттер)" Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің басқа бөлімдеріне жатқызылған тауарлар, қызметтер, арнайы аударымдар, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін өзге тұлғаларға төлеген төлемдер кірмейді.
Төлем бастамашысында қолма-қол ақшаны банк шотынан алу мақсаттары туралы ақпарат болған кезде төлем белгілеуге сәйкес келетін код көрсетіледі. Аталған ақпарат болмаған жағдайда 321 "Талап еткенге дейінгі салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу", 341 "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу", 346 "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі" кодтары көрсетіледі.
4. 5 "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар" және 6 "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу" бөлімдері бойынша бейрезидентке бағалы қағаздарды сатуды мәмілеге қатысушы резидент осы бағалы қағаздарды бейрезиденттің сатып алуы ретінде код белгілейді.
5. 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдері бойынша 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдерінде тауарлар мен қызметтердің түрлері "Экономикалық қызмет түрлері жөніндегі өнім сыныптаушысы" (ЭҚТӨС) ҚР МЖ 04 Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышын және Халықаралық валюта қорының ТБН6 (Төлем балансы мен халықаралық инвестициялық позиция жөніндегі нұсқау, алтыншы басылым) халықаралық әдіснамасын ескере отырып жасалды.
Тауарлар және материалдық емес активтер, қызметтер үшін төлемдерге алдын ала төлем (аванстық төлемдер) кіреді.
7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" бөліміне 2 "Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар" бөліміне жатқызылған бағалы металдар кірмейді.
"Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу" 730 коды мына:
1) жер және оның қойнауы, оның ішінде жер қойнауын тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер;
2) тауарлар өндіру және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын материалдық активтер, алайда, олар өндіріс нәтижесі болып табылмайды;
3) меншікке сатып алынған материалдық емес активтер (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету, патенттер, гудвилл, сауда маркалары, тауар белгілері) үшін төлемдер кезінде көрсетіледі. Материалдық емес активтерді пайдалану құқығын алу "Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем" 853 коды бойынша көрсетіледі.

При оплате юридическими лицами за приобретенные электрическую энергию, газ и воду (коммунальные услуги) указывается код 710 "Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713".
6. По разделу 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 "Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет" указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Исключением являются суммы к уплате при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 912 "Пеня по обязательствам в бюджет" указывается при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, платежей и иных обязательств в бюджет. Исключением являются суммы пени, начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 913 "Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан" указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – Кодекс об административных правонарушениях) и уголовные правонарушения, налагаемых судами в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
Код 917 "Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате в бюджет сумм налогов и плат с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 "Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате сумм пени, начисленных при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат. Исключением являются суммы пени, начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов и плат.
Код 925 "Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин" указывается при оплате процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Код 971 "Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет" указывается при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет.
Код 973 "Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении сумм зачетов превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 974 "Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении возврата превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 975 "Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации" указывается при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 "Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов" указывается при ошибочном зачислении налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов, при переводе излишне или ошибочно уплаченных налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов.
Код 999 "Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость" указывается при переводе денег на контрольный счет налога на добавленную стоимость, открытый в банке второго уровня на территории Республики Казахстан, в том числе при уплате налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента; уплате налога на добавленную стоимость поставщикам товаров; уплате налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров; зачислении денег с иного банковского счета плательщика налога на добавленную стоимость.
Приложение 2
к Перечню некоторых
нормативных правовых актов
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнение по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной
системы сведений по платежам
и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег
Индекс формы административных данных: 1-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр
системно значимой или значимой платежной системы, представительство
оператора иностранной платежной системы, созданное на территории
Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий
по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег
Срок представления формы административных данных: не позднее
пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день,
срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день
Форма
__________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой
или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Среда проведения платежа
Вид платежной системы
Признак платежа
Идентификатор участника платежной системы – отправитель денег
Идентификатор участника платежной системы – получатель денег
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Детализация сведений по платежам
Код назначения платежа
Количество платежей
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
13
14
15
16
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по платежам
и (или) переводам денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег
(индекс: 1-ОР, периодичность ежеквартальная)

Заңды тұлғалар электр энергиясын, газды және суды (коммуналдық қызметтер) пайдаланғаны үшін ақы төлеген кезде "Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер" 710 коды қойылады.
6. 9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер" бойынша
Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) бойынша кодтар кіреді.
"Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер" 911 коды Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген есептелген (есепке жазылған) және өзге де бюджетке міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде көрсетіледі. Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген сомалары оған жатпайды.
"Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл" 912 коды салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдерді төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде төленетін өсімпұл сомалары жатпайды.
"Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар" 913 коды Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі – Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс) сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес соттар салатын қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер" 917 коды төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар мен төлемдер сомасын бюджетке төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл" 918 коды салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
"Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу" 925 коды кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу кезінде көрсетіледі.
"Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару" 971 коды бюджетке артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, төлемдерді және өзге міндеттемелерді банк шотына қайтару кезінде көрсетіледі.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу" 973 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомаларын аудару кезінде қойылады.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару" 974 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтаруды аудару кезінде қойылады.
"Бір бюджет сыныптамасының кодынан басқа бюджет сыныптамасының кодына есепке алу" 975 коды бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салықтар мен төлемдер сомаларын және бюджетке өзге міндеттемелерді бюджет сыныптамасының бір кодынан бюджет сыныптамасының басқа кодына аударған кезде көрсетіледі.
"Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу" 976 коды салықтар, төлемдер және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына қате есептеген кезде, артық немесе қате төленген салықтарды, төлемдерді және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына аударған кезде көрсетіледі.
"Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар" 999 коды Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банкінде ашылған қосылған құн салығының бақылау шотына ақша аудару кезінде, оның ішінде импортқа және бейрезидент үшін қосылған құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосылған құн салығын төлеу; тауар жеткізушілерге қосылған құн салығын төлеу; тауар сатып алушыларға (алушыларға) қосылған құн салығын төлеу; қосылған құн салығын төлеушінің өзге банк шотынан ақшаны есепке алу кезінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер
және төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-ОР
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі.
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша жөнелтуші
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша алушы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Төлем белгілеу коды
Төлем саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
13
14
15
16
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берілген адам
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер (индексі: 1-ОР, кезеңділігі тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежам и (или) переводам денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
6. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
8. Форма содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 – на территории страны;
02 – международные платежи и (или) переводы денег;
3) в графе 3 указывается вид платежной системы:
01 – межбанковская система переводов денег;
02 – система межбанковского клиринга;
03 – платежные системы, обеспечивающие оказание платежных услуг посредством приема платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы без открытия банковского счета;
04 – системы электронных денег;
05 – системы корреспондентских отношений (корреспондентские счета банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, открытые в национальной валюте в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан);
06 – системы денежных переводов;
07 – системы платежных карточек, через которые проводились межбанковские платежи по расчетам с платежными карточками;
08 – иные виды платежных систем;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсайн сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
6. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
8. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 16 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 – ел аумағында;
02 – халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) 3-бағанда төлем жүйесінің түрі көрсетіледі:
01 – банкаралық ақша аударымы жүйесі;
02 – банкаралық клиринг жүйесі;
03 – банк шотын ашпай электрондық терминалдар арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау арқылы көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін төлем жүйелері;
04 – электрондық ақша жүйелері;
05 – корреспонденттік қатынастардың жүйелері (Қазақстан Республикасы банктерінің, Қазақстан Респуликасының бейрезидент-банктері филиалдарының немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының, Қазақстан Республикасының банктерінде немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарында ұлттық валютамен ашылған корреспонденттік шоттар);
06 – ақша аударымы жүйесі;
07 – төлем карточкаларының жүйелері, олар арқылы төлем карточкаларымен есеп айырысулар бойынша банкаралық төлемдер жүргізілді;
08 – төлем жүйелерінің өзге де түрлері.

4) в графе 4 указывается признак платежа и (или) перевода денег:
01 – отправленные платежи и (или) переводы денег;
02 – входящие платежи и (или) переводы денег;
5) в графе 5 указывается идентификатор участника платежной системы – отправителя денег;
6) в графе 6 указывается идентификатор участника платежной системы – получателя денег.
Для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в качестве идентификатора участника платежной системы указывается банковский идентификационный код.
Для иных участников указываются бизнес идентификационные коды, индивидуальные идентификационные коды и иные идентификаторы, используемые для определения участника;
7) в графе 7 указывается признак резидентства отправителя денег;
8) в графе 8 указывается код сектора экономики отправителя денег;
9) в графе 9 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж или перевод денег;
10) в графе 10 указывается признак резидентства бенефициара;
11) в графе 11 указывается код сектора экономики бенефициара;
12) в графе 12 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж или перевод денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 7, 8, 9, 10, 11 и 12 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны отправителя денег или бенефициара;
13) в графе 13 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
14) в графе 14 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа в графе указывается 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1 по 13 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;
15) в графе 15 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 16 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 3
к Перечню некоторых
нормативных правовых актов
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнение по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной системы
сведений по платежам и (или)
переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
Индекс формы административных данных: 2-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр
системно значимой или значимой платежной системы, представительство
оператора иностранной платежной системы, созданное на территории
Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий
по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег,
проведенным значимыми клиентами
Срок представления формы административных данных: не позднее пятнадцатого
числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом. Если
пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок
представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег,
подлежащих отражению в форме, оператор или операционный центр системно
значимой или значимой платежной системы, представительство оператора
иностранной платежной системы в письменном виде сообщают об этом
Национальный Банк не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца,
следующего за отчетным кварталом
Форма
_______________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра
системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Идентификатор участника платежной системы
Среда проведения платежа
Признак платежа
1
2
3
4
продолжение таблицы
Данные значимого клиента
Идентификатор участника платежной системы
Наименование
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Данные контрагента значимого клиента
Назначение платежа
Количество платежей за отчетный период
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
Наименование
Бизнес-идентификационный номер/ Индивидуальный идентификационный номер
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по платежам
и (или) переводам денег,
проведенным значимыми клиентами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
(индекс:2-ОР, периодичность ежеквартальная)

4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі:
01 – жіберілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
02 – келетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
5) 5-бағанда төлем жүйесіне қатысушы ақша жөнелтушінің сәйкестендіргіші көрсетіледі;
6) 6-бағанда төлем жүйесіне қатысушы ақша алушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші ретінде банктік идентификациялау коды көрсетіледі.
Өзге қатысушылар үшін бизнес идентификациялау кодтары, жеке идентификациялау кодтары және қатысушыны айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштер көрсетіледі;
7) 7-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
9) 9-бағанда төлемге немесе ақша аударымына бастамашы болған елдің екі мәндік коды көрсетіледі;
10) 10-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың экономика секторының коды көрсетіледі;
12) 12-бағанда төлем немесе ақша аударымы жіберілген елдің екі мәндік коды көрсетіледі.
Елдердің кодтары "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдің кодтары" ІSO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, ақша жөнелтуші елдің немесе бенефициардың елін идентификациялау үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
13) 13-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем белгілеу коды көрсетіледі;
14) 14-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні көрсетіледі. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1 - 13 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
15) 15-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
16) 16-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ІSO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер
және төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-ОР
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады. Есепті айда нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары болмаған кезде, жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі бұл туралы Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
__________________________________________________________________ (жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкес тендіргіші
Төлемді жүргізу ортасы
Төлем белгісі
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Маңызды клиенттің деректері
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші
Атауы
БСН / ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Маңызды клиенттің қарсы агентінің деректері
Төлем белгілеу
Есепті кезеңдегі төлемдердің саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
Атауы
БСН/ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________       __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берілген адам
____________________________________________       ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Маңызды клиенттер жүргізген
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер (индексі: 2-ОР, кезеңділігі тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы определяют значимых клиентов платежной системы на основе самостоятельно проведенного анализа данных за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, следующих за отчетным кварталом.
6. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
7. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
8. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
9. Форма содержит 19 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего значимого клиента;
3) в графе 3 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 – на территории страны;
02 – международные платежи и (или) перевода денег;
4) в графе 4 указывается признак и (или) перевода денег:
01 – отправленные значимым клиентом платежи и (или) переводы денег;
02 – входящие на значимого клиента платежи и (или) переводы денег;
5) в графах 5, 6, 7, 8 и 9 указываются банковские реквизиты значимого клиента, в том числе его наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – код страны, откуда инициирован значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – код страны, где получен значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы есепті тоқсаннан кейінгі соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айдағы деректерге дербес жүргізілген талдау негізінде төлем жүйесінің маңызды клиенттерін айқындайды
6. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
7. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
8. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
9. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 19 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда маңызды клиентке қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 – ел аумағында;
02 – халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі;
01 – маңызды клиент жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы:
02 – маңызды клиентке келетін төлем және (немесе) ақша аударымы;
5) 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда маңызды клиенттің банктік деректемелері, оның ішінде оның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиент төлемге және (немесе) ақша аударымына бастама жасаған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;

6) в графе 10 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего контрагента значимого клиента:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – клиент, которому значимым клиентом направлен платеж и (или) переводов денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – клиент, от которого значимым клиентом, получен платеж или перевод денег;
7) в графах 11, 12, 13, 14 и 15 указываются банковские реквизиты контрагента значимого клиента, в том числе наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 – код страны, где получен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 – код страны, откуда отправлен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег.
Графы 7, 8, 9, 13, 14 и 15 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны значимого клиента или контрагента;
8) в графе 16 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
9) в графе 17 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа в графе указывается 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 17 увеличивается на сумму нового платежа;
10) в графе 18 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
11) в графе 19 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".

6) 10-бағанда маңызды клиенттің қарсы агентіне қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген клиент;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған клиент;
7) 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда маңызды клиенттің қарсы агентінің банктік деректемелері, оның ішінде атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 – маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 – маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген елдің коды;
7, 8, 9, 13, 14 және 15-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, маңызды клиенттің немесе қарсы агенттің елін сәйкестендіру үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
8) 16-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем белгілеу коды көрсетіледі;
9) 17-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні көрсетіледі. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 17-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
10) 18-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
11) 19-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ІSO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.