Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2022 года № 27506.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О беженцах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2022 года № 118
Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
Глава 1. Общие положения
1 Настоящие Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О беженцах" (далее - Закон) и определяют порядок регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) беженец - иностранец, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;

Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 сәуірде № 27506 болып тіркелді.
"Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қарау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 7 сәуірдегі
№ 118 бұйрығына 1-қосымша
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Босқын мәртебесін алу туралы өтінішхатты тіркеу және қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қарау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) босқын – нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне қарай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетелдік немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам;

2) ходатайство о присвоении статуса беженца (далее – ходатайство) – письменное обращение лица, ищущего убежище, лично или через уполномоченного на то представителя, о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы;
3) лицо, ищущее убежище, – иностранец или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан, до принятия местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
4) свидетельство лица, ищущего убежище (далее – свидетельство) – документ, выдаваемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;
5) члены семьи лица, ищущего убежище – супруг(а), их несовершеннолетние дети и другие лица, находящиеся на его (ее) иждивении;
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.10.2024 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца
3. Для получения статуса беженца лицо, ищущее убежище в течение 5 (пяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан или со дня, когда оно, находясь на территории Республики Казахстан, узнало о возникновении обстоятельств стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям, подает лично или через уполномоченного на то представителя в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы по вопросам занятости населения (далее – МИОЗН) письменное ходатайство по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище.
4. Ходатайство заполняется на казахском или русском языках и подписывается лицом, ищущим убежище и переводчиком (в случае участия переводчика). Если лицо, ищущее убежище не может самостоятельно заполнить ходатайство на казахском или русском языке, то ходатайство заполняется переводчиком со слов заявителя. В таком случае необходимо письменное заявление ходатайствующего лица о том, что он(-а) удовлетворены качеством перевода.

2) босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) – пана іздеген адамның жеке өзі немесе осыған уәкілетті өкілі арқылы өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органға жазған жазбаша өтініші;
3) пана іздеген адам – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
4) пана іздеген адамның куәлігі (бұдан әрі – куәлік) – босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелуін растайтын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы беретін құжат;
5) пана іздеген адамның отбасы мүшелері – жұбайы (зайыбы), олардың кәмелетке толмаған балалары және оның асырауындағы басқа адамдар;
6) уәкілетті орган – босқындар мәселелері бойынша қатынастарды реттеу саласында басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 2-тармаққа өгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2024 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу тәртібі
3. Босқын мәртебесін алу үшін пана іздеген адам Қазақстан Республикасына келген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннің ішінде немесе өзі Қазақстан Республикасының аумағында болып, нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалауға ұшырау жағдайларының туындауы туралы білген күннен бастап өзі немесе Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ХЖҚЖАО) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) береді. Өтінішхатқа пана іздеуші адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар қоса беріледі.
4. Өтінішхат қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады және пана іздеген адам және аудармашы (аудармашы қатысқан жағдайда) қол қояды. Егер пана іздеген адам өтінішхатты қазақ немесе орыс тілінде өз бетінше толтыра алмаса, онда өтінішхатты өтініш иесінің сөзінен аудармашы толтырады. Осындай жағдайда өтінішхат беруші адамнан аударма сапасымен қанағаттандырылғаны туралы жазбаша өтініш алу қажет.

5. МИОЗН в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию в журнале регистрации лиц, ищущих убежище по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Руководитель МИОЗН в день поступления ходатайства определяет ответственного исполнителя подразделения.
6. Сотрудник МИОЗН при приеме ходатайства ознакамливает лицо, ищущее убежище с его правами и обязанностям, предусмотренными Законом.
7. В день регистрации ходатайства лицу, ищущему убежище, выдается свидетельство лица, ищущего убежище в Республике Казахстан по форме утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 97 "Об утверждении образца свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27181) и производится его постановка на учет на срок до принятия решения по его ходатайству.
Свидетельство выдается иностранцам, лицам без гражданства, достигшим возраста восемнадцати лет, сроком на три месяца, которое подписывается руководителем МИОЗН и заверяется печатью.
Свидетельство лица, ищущего убежище, подтверждает законность пребывания на территории Республики Казахстан иностранца, лица без гражданства, ходатайствующего о признании беженцем.
В случае продления срока рассмотрения ходатайства до трех месяцев со дня выдачи свидетельства лица, ищущего убежище вместо свидетельства лица, ищущего убежище, срок действия которого истек, выдается новое свидетельство сроком на три месяца.
Лицо, ищущее убежище подлежит дактилоскопированию в течение 3 (трех) календарных дней с момента получения свидетельства.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При пересечении Государственной границы Республики Казахстан лицо, ищущее убежище подает письменное ходатайство в пункт миграционного контроля, а в случае отсутствия такого пункта в тот же день в подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
В последующем лицо, ищущее убежище и ходатайство передается в МИОЗН для регистрации ходатайства и выдачи свидетельства.
При отсутствии пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лицо, ищущее убежище в случае вынужденного незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан в течение суток с момента пересечения Государственной границы обращается в МИОЗН.
Ходатайство, поступившее в МИОЗН из Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК), регистрируется в МИОЗН в течение одного рабочего дня, следующего за днем поступления ходатайства, в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище, и передается на рассмотрение уполномоченному сотруднику МИОЗН в тот же день.

5. ХЖҚЖАО өтінішхат келіп түскен күні осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны қабылдауды, пана іздеуші адамдарды тіркеу журналына тіркеуді жүзеге асырады. ХЖҚЖАО-ның басшысы өтінішхат келіп түскен күні жауапты орындаушыны айқындайды.
6. ХЖҚЖАО қызметкері өтінішхатты қабылдау кезінде пана іздеген адамды Заңда көзделген оның құқықтарымен және міндеттерімен таныстырады.
7. Өтінішхатты тіркеген күні пана іздеген адамға "Пана іздеген адамның куәлігі үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 97 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27181 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасында пана іздеген адамның куәлігі беріледі және оның өтінішхаты бойынша шешім қабылдағанға дейінгі мерзімге оны есепке қою жүргізіледі.
Он сегіз жасқа толған шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға куәлік үш ай мерзімге беріледі, оған ХЖҚЖАО басшысы қол қойып, мөрмен куәландырылады.
Пана іздеген адамның куәлігі босқын деп тану туралы өтініш білдірген шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағында болуының заңдылығын растайды.
Өтінішхатты қарау мерзімі пана іздеген адамның куәлігі берілген күннен бастап үш ай мерзімге ұзартылған жағдайда жарамдылық мерзімі өтіп кеткен пана іздеген адамның куәлігінің орнына үш ай мерзімге жаңа куәлік беріледі.
Пана іздеген адам куәлік алған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде дактилоскопиялауға жатады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Пана іздеген адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде көші-қон бақылауы пунктіне, ал осындай пункт болмаған жағдайда сол күні Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бөлімшесіне жазбаша өтінішхат береді.
Кейіннен пана іздеген адам және өтінішхат ХЖҚЖАО-ға өтінішхатты тіркеу және куәлік беру үшін беріледі.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункті болмаған кезде пана іздеген адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын мәжбүрлі түрде заңсыз кесіп өткен жағдайда Мемлекеттік шекараны кесіп өткен сәттен бастап бір тәулік ішінде ХЖҚЖАО-ға жүгінеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) Шекара қызметінен ХЖҚЖАО-ға келіп түскен өтінішхатты ХЖҚЖАО-ға өтінішхат келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде Пана іздеген адамдарды тіркеу журналында тіркейді және ол сол күні ХЖҚЖАО -ның уәкілетті қызметкерінің қарауына беріледі.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Если лицо, ищущее убежище заявило об отсутствии у него документов, удостоверяющих личность, сведения о нем записываются с его слов и ответственный исполнитель МИОЗН с ним проводит собеседование в течение 1 (одного) рабочего дня с момента обращения.
10. Ходатайство принимается от каждого члена семьи лица, ищущего убежище, достигшего возраста восемнадцати лет.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет и прибывших в составе семьи лица, ищущего убежище, заносятся в ходатайство одного из родителей на основе документов о рождении, а при отсутствии родителей - в ходатайство их законных представителей либо в ходатайство одного из членов их семьи, достигшего восемнадцатилетнего возраста и добровольно взявшего на себя обязательство обеспечить содержание и воспитание членов семьи, не достигших возраста восемнадцати лет. Указанное обязательство составляется в письменном виде в произвольной форме и приобщается к материалам личного дела. Материалы по ходатайствам членов одной семьи оформляются в одно личное дело.
Прибывшие отдельно в Республику Казахстан члены семьи лица, ходатайство которого зарегистрировано, в случае отсутствия у них оснований для признания их беженцами, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи предоставляют документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений, а также заявление в произвольной форме лица, находящегося в Республике Казахстан о согласии принять членов своей семьи.
Глава 3. Порядок рассмотрения ходатайства
11. Процедура рассмотрения ходатайства проводится ответственным исполнителем МИОЗН после регистрации ходатайства и включает в себя:
в день обращения заявителя заводится электронное дело лица, ищущего убежище в автоматизированной информационной системе "Қандас";
в течение 3 (трех) календарных дней после регистрации ходатайства проводится анкетирование лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
после проведения анкетирования лицо, ищущее убежище, в течение 5 (пяти) календарных дней со дня регистрации ходатайства проверяется по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - ОВД), а также по учетам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее - СИО ПСО);

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Егер пана іздеген адам жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауы туралы мәлімдесе, ол туралы мәлімет оның сөзінен жазылады және онымен жүгінген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы әңгімелесу жүргізеді.
10. Өтінішхат пана іздеген адам отбасының он сегіз жасқа толған әрбір мүшесінен қабылданады.
Отбасының он сегіз жасқа толмаған және пана іздеген адаммен бірге келген мүшелері туралы мәліметтер туу туралы құжаттардың негізінде ата-анасының біреуінің, ата-анасы болмаған кезде заңды өкілінің не отбасының он сегіз жасқа толған және отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелерін тәрбиелеуге және оларды асырауға өз еркімен міндеттеме алған бір мүшесінің өтінішхатына жазылады. Көрсетілген міндеттеме еркін нысанда жазбаша түрде жазылады және жеке істің материалдарына қоса тігіледі. Бір отбасы мүшелерінің өтінішхаттары бойынша материалдар бір жеке іске ресімделеді.
Өтінішхаты тіркелген адамның Қазақстан Республикасына жеке келген отбасы мүшелері оларда босқындар деп тану үшін негіздер болмаған жағдайда, отбасымен қосылу мақсатында өтінішхат берген кезде отбасылық қатынастарын растайтын құжаттамалық дәлелдемелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы адамның өз отбасы мүшелерін қабылдауға келісетіні туралы еркін нысанда өтініш ұсынады.
3-тарау. Өтінішхатты қарау тәртібі
11. Өтінішхатты қарау рәсімін өтінішхат тіркелгеннен кейін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы тарапынан жүргізіледі және:
өтініш беруші жүгінген күні "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде пана іздеген адамға электрондық іс жүргізіледі;
өтінішхатты тіркегеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасы (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) ресімделе отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізіледі;
сауалнама жүргізілгеннен кейін пана іздеген адамды өтінішхат тіркелген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) барлық есептері, сондай-ақ Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің (бұдан әрі – ҚҚАО ААЖ) есептері бойынша тексеріледі;

после осуществления проверки лица, ищущего убежище по учетам ОВД и СИО ПСО заявителю выдается направление на обязательный медицинский осмотр на отсутствие заболеваний, указанных в перечне заболеваний, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7274), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, а также проводится собеседование с оформлением опросного листа по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.10.2024 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При подготовке к проведению собеседования ответственный исполнитель МИОЗН:
изучает ходатайство лица, ищущее убежище, а также представленные им документы и материалы, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства;
осуществляет сбор и изучение информации о государстве гражданской принадлежности либо прежнего местожительства лица, ищущего убежище.
Информация включает в себя сведения о политической, социально-экономической ситуации, паспортно-визовом режиме, соблюдении основных прав человека, о культуре и религии, истории и географическом расположении, категориях лиц, для которых существует опасность преследования;
устанавливает обстоятельства, которые нуждаются в подтверждении обоснованности подачи ходатайства о присвоении статуса беженца (в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям нахождение вне страны своей гражданской принадлежности и отсутствие возможности пользоваться защитой своей страны или не желание пользоваться такой защитой вследствие таких опасений).
13. Ответственному исполнителю МИОЗН, осуществляющему собеседование, лицо, ищущее убежище предъявляет для рассмотрения подлинные документы.
При этом снимаются копии паспорта или других документов, удостоверяющих личность лица, ищущего убежище.
Другие представленные или изъятые документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства, прилагаются к ходатайству лица, ищущего убежище в подлиннике (при наличии).
14. Собеседование проводится в изолированном помещении без допуска посторонних лиц. Если лицо, ищущее убежище не владеет казахским или русским языком, а ответственный исполнитель МИОЗН, проводящий собеседование, не владеет языком заявителя, приглашается переводчик.
Собеседование с несовершеннолетними проводится в присутствии их законных представителей.
Собеседование с лицами, ищущими убежище опасения которых стать жертвами преследований связаны с угрозой либо фактами сексуального насилия, пытками, гендерным фактором, другими мотивами, требующими создания атмосферы доверительного общения, проводится лицами одного пола с заявителем.

ІІО және ҚҚАО ААЖ-ның есептері бойынша пана іздеп жүрген адамды тексеру жүзеге асырылғаннан кейін өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 болып тіркелген) аурулар тізбесінде көрсетілген аурулардың болмауына міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама беріледі, сондай-ақ Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағы ресімделе отырып, әңгімелесу жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.10.2024 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Әңгімелесу өткізуге дайындалу кезінде ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы:
пана іздеген адамның өтінішхатын, сондай-ақ ол ұсынған өтінішхат беру негізділігін растайтын құжаттар мен материалдарды зерделейді;
пана іздеген адамның азаматтық тиесілі мемлекеті не бұрынғы тұрған жері туралы ақпаратты жинауды және зерделеуді жүзеге асырады.
Ақпарат саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдай, паспорттық-визалық режим, адамның негізгі құқықтарын сақтау, мәдениеті және діні, тарихы және географиялық орналасуы, қудалау қаупі бар адамдар санаты туралы мәліметтерді қамтиды;
босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты беру негізділігін растауды қажет ететін мән-жайларды (нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүруі және өз елінің қорғауын пайдалана алмауы немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмеуі) анықтайды.
13. ХЖҚЖАО-ның әңгімелесуді жүзеге асыратын жауапты орындаушысына пана іздеген адам түпнұсқа құжаттарды қарау үшін ұсынады.
Бұл ретте пана іздеген адамның паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттарының көшірмелері жасалады.
Өтінішхаттың негізділігін растайтын ұсынылған немесе алынған басқа да құжаттар мен материалдар пана іздеген адамның өтінішхатына тұпнұсқада (болған жағдайда) қоса тігіледі
14. Әңгімелесу оқшауланған үй-жайда, бөтен адамдар кіргізілмей өткізіледі. Егер пана іздеген адам қазақ немесе орыс тілдерін білмесе, ал әңгімелесуді өткізетін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы өтініш иесінің тілін білмесе, аудармашы шақырылады.
Кәмелетке толмағандармен әңгімелесу олардың заңды өкілдерінің қатысуымен өткізіледі.
Қудалау құрбаны болу қаупі қорқытумен не сексуалдық зорлық-зомбылықпен, азаптаулармен, гендерлік фактормен, сенімді қарым-қатынасты қажет ететін басқа да уәждермен байланысты пана іздеген адамдармен әңгімелесуді бір жынысты адам өткізеді.

15. Перед началом собеседования ответственный исполнитель МИОЗН представляется, разъясняет лицу, ищущему убежище его права и обязанности, предусмотренных в статье 8 Закона, процедуру рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, а также удостоверяется доверяет ли он переводчику.
Лицо, ищущее убежище информируется о том, что сведения, полученные в результате собеседования, разглашению не подлежат.
Ответственный исполнитель МИОЗН предупреждает лица, ищущего убежище о необходимости достоверной информации на задаваемые вопросы, о последствиях, которые наступают для него в случае сообщения им ложных сведений либо предъявления подложных документов.
16. При проведении собеседования сотрудник МИОЗН озвучивает вопросы из перечня вопросов, задаваемых лицу, ищущему убежище при собеседовании, в приложении 6 к настоящим Правилам. Вопросы задаются лицу, ищущему убежище в любой очередности. Исходя из характера ответа, задаются дополнительные вопросы.
В ходе собеседования ответы лица, ищущего убежище сравниваются с имеющейся информацией о государстве его гражданской принадлежности или прежнего местожительства.
17. Ответственный исполнитель МИОЗН, проводящий собеседование, предлагает лицу, подавшему ходатайство, представить в случае наличия дополнительные доказательства, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства, а также достоверность своих ответов.
18. В ходе собеседования лицо, ищущее убежище излагает сведения о себе и своем прошлом, своих близких родственниках, факты и причины, послужившие основанием для обращения с ходатайством о признании беженцем.
Подтверждением опасений стать жертвой преследования являются документы официальных органов власти, в том числе суда, полиции, прокуратуры, государственной безопасности о привлечении к ответственности в государстве его гражданской принадлежности или прежнего обычного местожительства, а также информация средств массовой информации.
При собеседовании выясняются опасения лица, ищущего убежище относительно возможности его возвращения в страну гражданской принадлежности или прежнего местожительства.
19. При рассмотрении ходатайства с целью воссоединения семьи лицо, ищущее убежище представляет документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений.
Собеседования с лицом, ищущим убежище и с иностранцем, к которому прибыл иностранец или лицо, без гражданства с целью воссоединения семьи, проводятся раздельно для определения подлинности представленных доказательств либо их получения.
20. По окончании собеседования ответственный исполнитель МИОЗН, проводящий собеседование, удостоверяется у лица, подавшего ходатайство, имеется ли у него дополнительная информация, предлагает представить пояснения по имеющимся несоответствиям или неточностям в его ответах, а также предупреждает о возможности проведения дополнительного собеседования.

15. Әңгімелесу басталар алдында ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы өзін таныстырады, пана іздеген адамға Заңның 8 бабында көзделген оның құқықтары мен міндеттерін, оны босқын деп тану рәсімін түсіндіреді, сондай-ақ аудармашыға сенім білдіретіндігін нақтылайды.
Пана іздеген адамға әңгімелесу нәтижесінде алынған мәліметтер жариялануға жатпайтыны хабарланады.
ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы пана іздеген адамға қойылатын сұрақтарға шынайы ақпарат беру қажеттілігі туралы, ол жалған мәліметтерді хабарлаған не қолдан жасалған құжаттарды ұсынған жағдайда туындауы мүмкін салдар туралы ескертеді.
16. Әңгімелесу өткізу кезінде ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әңгімелесу өткізу кезінде пана іздеген адамға қойылатын сұрақтар тізбесінен сұрақтар қояды. Сұрақтар пана іздеген адамға кез келген кезектілікте қойылады. Жауаптың сипатына қарай қосымша сұрақтар қойылуы мүмкін.
Әңгімелесу барысында пана іздеген адамның жауаптары оның азаматтық тиесілілік немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекеті туралы ақпаратпен салыстырылады.
17. Әңгімелесуді өткізетін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы өтінішхат берген адамға өтінішхатты беру негізділігін, сондай-ақ өз жауаптарының шынайылығын растайтын қосымша дәлелдемелерді олар болған жағдайда ұсынуды ұсынады.
18. Әңгімелесу барысында пана іздеген адам өзі және өзінің өткені, жақын туыстары туралы мәліметтерді, босқын деп тану туралы өтінішхатпен өтініш білдіру үшін негіз болған фактілер мен себептерді баяндайды.
Қудалау құрбаны болуы қаупінің растауы оның азаматтық тиесілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетінде жауапкершілікке тарту туралы биліктің ресми органдарының, оның ішінде соттың, полицияның, прокуратураның, мемлекеттік қауіпсіздіктің құжаттары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараты болып табылады.
Әңгімелесу кезінде азаматтық тиесілілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетіне оны жіберуге кедергі келтіретін мән-жайлардың бар-жоғы туралы пана іздеген адамның пікірі анықталады.
19. Отбасын біріктіру мақсатындағы өтінішхатты қарау кезінде пана іздеген адам отбасылық қарым-қатынастарының бар екенін растайтын құжаттамалық дәлелдемелер ұсынады.
Пана іздеген адаммен және отбасын біріктіру мақсатында оған келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адаммен әңгімелесу ұсынылған дәлелдемелердің тұпнұсқалығын айқындау не оларды алу үшін бөлек жүргізіледі.
20. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін әңгімелесуді өткізген ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы өтініш берген адамнан қосымша ақпараттың бар-жоғын нақтылайды, оның жауаптарындағы сәйкессіздіктер немесе дәлсіздіктер бойынша түсініктеме беруін ұсынады, сондай-ақ қосымша әңгімелесу өткізу мүмкіндігі туралы ескертеді.

21. Опросный лист с изложением событий и основных фактов, дат, имен, названий мест, в которых происходили излагаемые события, оформляется ответственным исполнителем МИОЗН во время проведения собеседования или сразу после его завершения.
22. После оформления опросного листа ответственный исполнитель МИОЗН знакомит лица, ищущего убежище с его содержанием лично либо через переводчика. Выявленные в записях неточности подлежат исправлению. Оформленный опросный лист подписывается переводчиком (если собеседование проводилось с участием переводчика), законными представителями (в случае их присутствия), ответственным исполнителем МИОЗН и лицом, ищущим убежище, который подписывает каждый лист опросного листа.
23. После завершения собеседования МИОЗН:
осуществляет проверку изложенных фактов, в том числе уточняет цели и мотивы прибытия лица, ищущего убежище в Республику Казахстан;
организует проверку подлинности представленных документов и достоверности полученных сведений;
проводит с лицом, ищущим убежище в случае необходимости дополнительное собеседование для проверки достоверности представленной информации, устранения неточностей или противоречий в материалах;
направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан, организации (учреждения) для подтверждения сведений и фактов, представленных лицом, ищущим убежище и получения дополнительной информации о лице;
приглашает свидетелей (при наличии), подтверждения сведений, представленных лицом, ищущим убежище;
проводит анализ представленных лицом, ищущим убежище документов и материалов, информации государственных органов, организаций (учреждений), оценивает результаты анкетирования иностранца и собеседования.
24. Со дня окончания собеседования лица, ищущего убежище, в однодневный срок направляется запрос на рассмотрение документов и материалов лица, ищущего убежище в органы национальной безопасности с приложением копии карточки учета, органы национальной безопасности направляют ответ на запрос в течение 30 (тридцати) календарных дней.
После получения ответа органов национальной безопасности ответственный исполнитель МИОЗН в течение 10 (десяти) календарных дней проверяет материалы дела, факты, достоверность полученных сведений, при необходимости направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан;
В течение 3 (трех) календарных дней со дня завершения изучения ходатайства и сбора информации ответственный исполнитель МИОЗН вносит материалы для рассмотрения на заседании Комиссии по осуществлению процедуры присвоения, продления, прекращения и лишения статуса беженца (далее – Комиссия).

21. Оқиғалар мен негізгі фактілерді, күндерді, адам есімдерін, баяндалған оқиғалар болған жерлердің атауы көрсетілген сауалнама парағы ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы тарапынан әңгімелесу өткізу уақытында немесе ол аяқталғаннан кейін дереу ресімделеді.
22. Сауалнама парағын ресімдегеннен кейін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы пана іздеген адамды оның мазмұнымен жеке өзі не аудармашы арқылы таныстырады. Жазбада анықталған дәлсіздіктер түзетілуге тиіс. Ресімделген сауалнама парағына аудармашы (егер әңгімелесу аудармашының қатысуымен өтсе), заңды өкілдері (олар қатысқан жағдайда), ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы және пана іздеген адам қол қояды, өтініш иесі сауалнама парағының әр парағына қол қояды.
23. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін ХЖҚЖАО:
баяндалған фактілерді тексеруді жүзеге асырады, оның ішінде пана іздеген адамның Қазақстан Республикасына келу мақсаттары мен себептерін нақтылайды;
ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы мен алынған мәліметтердің шынайылығын тексеруді ұйымдастырады;
қажет болған жағдайда пана іздеген адаммен ұсынылған ақпараттың шынайылығын тексеру, материалдардағы сәйкессіздіктер мен қайшылықтарды жою үшін қосымша әңгімелесу өткізеді;
пана іздеген адам ұсынған мәліметтер мен фактілерді растау және адам туралы қосымша ақпарат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, ұйымдарына (мекемелеріне) сұрау салулар жолдайды;
пана іздеген адам ұсынған мәліметтерді растау, куәгерлерді (бар болса) шақырады;
пана іздеген адам ұсынған құжаттар мен материалдарға, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың (мекемелердің) ақпаратына талдау жүргізеді, шетелдікпен сауалнама жүргізу және әңгімелесу нәтижелерін бағалайды.
24. Адаммен әңгімелесу жүргізу аяқталған күннен бастап біркүндік мерзімде ұлттық қауіпсіздік органына есепке алу карточкасының көшірмесі қоса беріле отырып, келісу үшін сұрау салу жолданады, ұлттық қауіпсіздік органдары сұраудың жауабын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жолдайды;
Ұлттық қауіпсіздік органдарының жауабын алғаннан кейін ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы күнтізбелік 10 (он) күн ішінде іс материалдарын, фактілерді, алынған мәліметтердің дұрыстығын тексереді, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына сұрау салу жолдайды.
Өтінішхатты зерделеуді және ақпаратты жинауды аяқтаған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы Босқын мәртебесін беру, ұзарту, тоқтату және айыру рәсімін жүзеге асыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) отырысында қарау үшін материалдар енгізеді.

25. После проведения собеседования и опросного листа лицу, ищущему убежище выдается направление на обязательный медицинский осмотр.
Лицу, ищущему убежище разъясняется порядок прохождения медицинского осмотра, последствия отказа от его прохождения, а также неявки после его прохождения в МИОЗН для проведения дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
Срок для прохождения лицом, ищущим убежище, обязательного медицинского осмотра устанавливается продолжительностью 10 (десять) рабочих дней после прохождения собеседования и опросного листа.
После прохождения обязательного медицинского осмотра лицо, ищущее убежище лично представляет в МИОЗН справку, подтверждающую прохождение медицинского осмотра.
При истечении срока прохождения обязательного медицинского осмотра, а также при неявке лица, ищущего убежище, в МИОЗН для проведения собеседования с оформлением опросного листа (в том числе дополнительного) или дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, МИОЗН направляет по указанному лицом, ищущим убежище, адресу пребывания заказное письмо с уведомлением о вручении (далее - письменное уведомление) с приглашением явиться в МИОЗН для объяснения причин неявки.
Если лицо, ищущее убежище в течение месяца со дня его письменного уведомления не явилось в МИОЗН, в том же порядке направляется повторное письменное уведомление. В случае неявки лица, ищущего убежище в МИОЗН в течение месяца со дня повторного письменного уведомления рассмотрение ходатайства прекращается, о чем лицу, ищущему убежище по указанному им адресу пребывания направляется уведомление.
В случаях прекращения рассмотрения ходатайства об этом сообщается в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия такого решения.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.10.2024 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При наличии оснований для продления срока рассмотрения ходатайства руководитель МИОЗН принимает соответствующее решение, о чем лицо, ищущее убежище, уведомляется в течение 2 (двух) рабочих дней почтой – заказным письмом с уведомлением.
При неявке лица, ищущего убежище, на продление срока рассмотрения ходатайства в МИОЗН в течение 5 (пяти) рабочих дней, рассмотрение ходатайства прекращается.
По результатам рассмотрения ходатайства Комиссией руководитель МИОЗН в течение одного календарного дня принимает решение по ходатайству.
О принятом решении лицо, ищущее убежище уведомляется в течение 5 (пяти) рабочих дней посредством выдачи удостоверения беженца или мотивированного отказа.

25. Әңгімелесу өткізілгеннен және сауалнама парағы толтырылғаннан кейін пана іздеген адамға міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама беріледі.
Пана іздеген адамға медициналық тексеріп-қаралудан өту тәртібі, одан өтуден бас тарту, сондай-ақ босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қараудың одан әрі рәсімдерін жүргізу үшін ХЖҚЖАО-ға келмеу салдары түсіндіріледі.
Пана іздеген адам әңгімелесуден өткеннен және сауалнама парағын толтырғаннан кейін міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өту мерзімі ұзақтығы 10 (он) жұмыс күні болып белгіленеді.
Пана іздеген адам міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өткеннен кейін медициналық тексеріп-қаралудан өткенін растайтын анықтаманы ХЖҚЖАО-ға жеке өзі ұсынады.
Міндетті медициналық тексеріп-қаралудан өту мерзімі өткен кезде, сондай-ақ пана іздеген адам сауалнама парағын ресімдеумен әңгімелесуден (оның ішінде қосымша) немесе босқын мәртебесін беру туралы одан әрі рәсімінен өту үшін ХЖҚЖАО-ға келмеген кезде ХЖҚЖАО-ға келмеу себептерін түсіндіру үшін ХЖҚЖАО-ға шақыра отырып, беру туралы хабарламамен бірге пана іздеген адам көрсеткен болатын мекенжайы бойынша тапсырыс хат (бұдан әрі – жазбаша хабарлама) жолдайды.
Егер пана іздеген адам оған жазбаша хабарлаған күннен бастап бір айдың ішінде ХЖҚЖАО-ға келмесе, сол тәртіпте жазбаша хабарлама қайта жолданады. Пана іздеген адам қайта жазбаша хабарландырылған күннен бастап бір ай ішінде ХЖҚЖАО-ға келмеген жағдайда өтінішхатты қарау тоқтатылып, бұл туралы пана іздеген адам көрсеткен болатын мекенжайы бойынша хабарлама жолданады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқан жағдайда бұл туралы осындай шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде уәкілетті органға хабарланады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.10.2024 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Өтінішхатты қарау мерзімін ұзарту үшін негіз болған жағдайда ХЖҚЖАО-ның бастығы тиісті шешім қабылдайды, ол туралы пана іздеген адамға 2 (екі) жұмыс күні ішінде пошта арқылы – хабарламасы бар тапсырыс хатпен хабарланады.
Пана іздеген адам ХЖҚЖАО-ға 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішхатты қарау мерзімін ұзартуға келмеген кезде өтінішхатты қарау тоқтатылады.
Комиссияның өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша ХЖҚЖАО-ның бастығы күнтізбелік бір күн ішінде өтінішхат бойынша шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы пана іздеген адамға 5 (бес) жұмыс күні ішінде босқын куәлігін беру немесе дәлелді бас тарту арқылы хабарланады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Карточка учета хранится в личном деле лица, ищущего убежище. В последующем в карточке учета (на бумажном носителе) ответственный исполнитель МИОЗН производит отметки о всех решениях, принимаемых в отношении данного иностранца, лица без гражданства, и информирует об этом уполномоченный орган.
28. Если лицо, ищущее убежище в период рассмотрения ходатайства заявит о намерении выехать за пределы Республики Казахстан, ему разъясняется его право на подачу заявления о прекращении рассмотрения ходатайства.
При подачи лицом, ищущим убежище заявления о прекращении рассмотрения ходатайства МИОЗН в день получения заявления принимает решение о прекращении рассмотрения ходатайства. После принятия решения о прекращении рассмотрения ходатайства МИОЗН изымает у иностранца, лица без гражданства свидетельство лица, ищущего убежище, и осуществляет контроль за выездом лица, ищущего убежище за пределы Республики Казахстан.
При выезде лица, ищущего убежище за пределы Республики Казахстан без уведомления МИОЗН, рассмотрение ходатайства прекращается.
В месячный срок после прекращения рассмотрения ходатайства МИОЗН уведомляет уполномоченный орган об убытии лица.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.03.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае рождения у лица, ходатайствующего о признании беженцем, детей либо смерти одного из членов семьи в период проведения процедуры признания беженцем лицо, ищущее убежище незамедлительно информирует об этом МИОЗН для внесения изменений и дополнений в ходатайство.
30. В случае рождения у лица, ищущего убежище, признанного беженцем, ребенка, лицо, ищущее убежище подает в МИОЗН, в котором он состоит на учете, заявление о признании ребенка беженцем. К заявлению прилагаются свидетельство о рождении ребенка.
Приложение 1
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма
кому _______________________
(должность, фамилия
и инициалы руководителя МИОЗН)
От _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
гражданина (-ки)_____________
____________________________
(какого государства)
постоянное место жительство
____________________________
временно пребывающего (-ей)
____________________________
____________________________
(адрес)
в составе семьи _______человек
Ходатайство о присвоении статуса беженца

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Есепке алу карточкасы пана іздеген адамның жеке ісінде сақталады. Кейіннен ХЖҚЖАО-ның жауапты орындаушысы есепке алу карточкасында (қағаз тасымалдағышта) осы шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға қатысты қабылданған барлық шешімдер туралы белгі қояды және бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
28. Егер пана іздеген адам өтінішхатты қарау кезеңінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуға ниеттенгені туралы мәлімдесе, оған өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш беру құқығы түсіндіріледі.
Пана іздеген адам өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш берген кезде ХЖҚЖАО өтініш қабылданған өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылдайды. Өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін ХЖҚЖАО шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан пана іздеген адамның куәлігін алып қояды және пана іздеген адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуын бақылауды жүзеге асырады.
Пана іздеген адам ХЖҚЖАО-ға хабарламай Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шыққан кезде, өтінішхатты қарау тоқтатылады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқаннан кейін бір ай мерзімде ХЖҚЖАО адамның кеткені туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 20.03.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Босқын деп тану туралы өтініш білдірген пана іздеген адамда босқын деп тану рәсімін өткізу кезеңінде балалары туған не отбасы мүшелерінің біреуі қайтыс болған жағдайда адам өтінішхатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін бұл туралы ХЖҚЖАО-ға дереу хабарлайды.
30. Босқын деп танылған пана іздеген адамда бала туған жағдайда пана іздеген адам өзі есебінде тұрған ХЖҚЖАО-ға баланы босқын деп тану туралы өтініш береді. Өтінішке баланың тууы туралы куәлігі қоса беріледі.
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
1-қосымша
Нысан
кімге_______________________
(ХЖҚЖАО басшысының
лауазымы, тегі және
аты-жөні)
__________________________
кімнен___________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
____________________________
(қай мемлекеттің) ____________
азаматы уақытша болатын
адамның тұрақты
тұрғылықты жері
___________________
____________________________
(мекенжайы)
отбасы құрамында ____ адам
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус беженцев в Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Дата и место рождения _____________________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства) ___________________
_________________________________________________________________________
национальность (этническая принадлежность) _________________________________
Языки, которыми владею ___________________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан _______________________________________
Прибыл законно (незаконно) ________________________________________________
Документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего
убежище _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в Республике Казахстан?
Если да, указать орган ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(дата обращения) (подпись лица, ищущего убежище)
Сотрудник МИОЗН, принявший ходатайство
________________ __________________________________ _______________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (дата)
Решение о регистрации ходатайства:
Зарегистрировано __________________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись сотрудника)
С правами и обязанностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан
"О беженцах" ознакомлен (-а).
Даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных и членов семьи.
_______________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии) иностранца или лицо без гражданства) (дата)
Приложение 2
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма
Журнал регистрации лиц, ищущих убежище

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруді сұраймын.
Тұратын жерімнен мына себептер бойынша кетуге мәжбүрмін:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Туған күні және жері ____________________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) ___________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) ________________________________________
Мынадай тілдерді білемін ______________________________________
Қазақстан Республикасына келу күні _______________________________
Заңды (заңсыз) келді ____________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар
_______________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
Менімен бірге келген отбасымның мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Бұдан бұрын Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгіндіңіз бе)
Егер жүгінсеңіз, органды көрсетіңіз
___________________________________________________
____________________________________________________
_____________________ ______________________________
(өтініш беру күні) (пана іздеген адамның қолы)
Өтінішхатты қабылдаған ХЖҚЖАО-ның қызметкері _________________
____________________________________ (қолы) (Т.А.Ә. (бар болса) (күні)
Өтінішхатты тіркеу туралы шешім:
Тіркелді _________________________________________________________________
(күні, тіркеу нөмірі, қызметкердің қолы)
_______________________
"Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген құқықтар мен
міндеттермен таныстым.
Менің және отбасы мүшелерімнің дербес деректерін жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
____________________________________
(қолы) (шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның Т.А.Ә. (бар болса) (күні)
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пана іздеген адамдарды тіркеу журналы

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.07.2024 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
--------------------- |Фотография | |лица, ищущего | |убежище | -------------------
Карточка учета лица, ищущего убежище
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
2. Число, месяц и год рождения ________________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Гражданство ______________________________________________________
5. Национальность ___________________________________________________
6. Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
7. Семейное положение ___________________
8. Состав семьи _________________ человек
9. Сведения о членах семьи, прибывших с лицом, ищущим убежище:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
№, серия паспорта или иного документа, удостоверяющего личность
Национальность
Гражданство
10. Место пребывания в Республике Казахстан и номер телефона
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи пребывают по указанному адресу. Если "нет", то указать,
кто из членов семьи и по какому адресу пребывает
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца
_____________________________________________________________________
(где и когда)
_____________________________________________________________________
13. Маршрут следования _______________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Владение языками__________________________________________________
15. Наличие инвалидности, в том числе у членов семьи - (да/нет).
Если "да", то указать, кто и какой группы__________________________________
_____________________________________________________________________

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.07.2024 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пана іздеген адамды есепке алу карточкасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________
2. Туған күні, айы, жылы ___________________________________________
3. Туған жері _____________________________________________________
4. Азаматтығы ____________________________________________________
5. Ұлты _________________________________________________________
6. Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
7. Отбасы жағдайы ____________________
8. Отбасы құрамында __________________ адам
9. Пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелері туралы мәлімет:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Паспорттың немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың №, сериясы
Ұлты
Азаматтығы
10. Қазақстан Республикасында болатын жері және телефон нөмірі
________________________________________________________________
11. Отбасының барлық мүшелері көрсетілген мекенжай бойынша бола ма?
Егер "болмаса" отбасының қай мүшесі тұрмайтыны және оның қандай мекенжай бойынша болатыны көрсетілсін
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
12. Бұдан бұрын босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгінді ме
_______________________________________________________________
(қайда және қашан)
13. Сапар бағыты _________________________________________________
_________________________________________________________________
14. Тілдерді меңгеруі ______________________________________________
15. Мүгедектігі, оның ішінде отбасы мүшелерінде - (бар/жоқ). Егер "мүгедек болса", кім және нешінші топтағы мүгедек екені көрсетілсін
________________________________________________________________
________________________________________________________________

16. Служба в армии, время и место службы, воинское звание_________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Привлекалось ли лицо, ищущее убежище, или кто-либо из членов семьи,
прибывших с лицом, ищущим убежище, к уголовной ответственности_________
(да/нет).
Если "да", указать кто, когда, по приговору какого суда и на какой срок________
_____________________________________________________________________
18. Страна и адрес прежнего постоянного жительства _______________________
_____________________________________________________________________
19. Дата и причины выбытия из страны проживания ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Наличие родственников в Республике Казахстан - (да/нет).
Если "да", указать степень родства и место их проживания
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Место предполагаемого поселения (указать город, область, район, населенный пункт)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Образование, профессии, в том числе и у членов семьи __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. Членство в партиях, организациях, группировках________________________
_____________________________________________________________________
24. Бывал ли ранее в Республике Казахстан ___(да/нет). Если "да", указать дату и цель приезда
_____________________________________________________________________
25. Дополнительные сведения ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Дата приема и наименование органа, принявшего ходатайство ____________
_____________________________________________________________________
27. Дата поступления ходатайства в МИОЗН _______________________________
28. Дата проведения собеседования ______________________________________
29. Дата регистрации ходатайства ________________________________________
30. Свидетельство лица, ищущего убежище: регистрационный № _____________
от ___ _________ 20__ г.
Дача выдачи ___ ____________ 20__ г.
Срок действия __________________________
Свидетельство лица, ищущего убежище, получил (а) ________________________
(подпись, дата)
Срок действия свидетельства лица, ищущего убежище продлен до ____________
____________________________________________ ____________ ____________
(должность сотрудника, составившего карточку) (Ф.И.О. (при его наличии)) (дата)
Приложение 4
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма

16. Әскери қызметі, қызмет өткерген уақыты және жері, әскери атағы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
17. Пана іздеген адам немесе пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелерінің біреуі қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма ______________ (иә/жоқ).
Егер тартылса кім, қашан, қай соттың үкімі бойынша және қандай мерзімге екені көрсетілсін
________________________________________________________________
________________________________________________________________
18. Бұрынғы тұрақты тұрған елі және мекенжайы
________________________________________________________________
19. Тұрған елінен кету күні және себебі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында туыстары бар ма – (иә/жоқ). Егер болса туыстық
дәрежесі және олардың тұратын жері көрсетілсін _______________________
__________________________________________________________________
21. Қоныстанудың болжамды орны (қала, облыс, аудан, елді мекен көрсетілсін)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
22. Білімі, кәсібі, оның ішінде отбасы мүшелерінің білімі, кәсібі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. Партиялардағы, ұйымдардағы, топтардағы мүшелігі _____________________
24. Қазақстан Республикасында бұрын болды ма ______________ (иә/жоқ).
Егер болса келу күні мен мақсаты көрсетілсін ___________________________
25. Қосымша мәліметтер ____________________________________________
__________________________________________________________________
26. Өтінішхатты қабылдаған органның атауы және қабылдаған күні
__________________________________________________________________
27. Өтінішхаттың ХЖҚЖАО-ге келіп түскен күні __________________________
28. Әңгімелесу жүргізу күні ___________________________________________
29. Өтінішхаттың тіркелген күні ________________________________________
30. Пана іздеген адамның куәлігі: тіркеу № 20_ж. ____ ________
Берілген күні 20 __ ж. __ _______
Қолданылу мерзімі __________________________________________________
Пана іздеген адамның куәлігін алдым __________________________________
(қолы, күні)
Пана іздеген адамның куәлігінің қолданылу мерзімі ______________________
дейін ұзартылды ____________________________________ _______ _________
(карточканы толтырған қызметкердің лауазымы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (күні)
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
4-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.10.2024 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(наименование МИО)
"___" _________ 20__ г. № ______
____________________________________________________________________
(наименование государственной организации здравоохранения)
Направление на обязательный медицинский осмотр
Гражданин/лицо без гражданства _______________________________________
(наименование государства)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) дата рождения
____________________________________________________________________
документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие личность
лица, ищущего убежище _______________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
прибывший/прибывшее из _____________________________________________
(наименование государства)
направляется для прохождения обязательного медицинского осмотра
в связи с подачей ходатайства о присвоении статуса беженца.
Руководитель _____________________________ ___________ _______________
(МИОЗН) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
М.П.
Приложение 5
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма
___________________________________________________________________
(наименование МИОЗН)
Опросный лист
1. Сведения о лице, ищущем убежище
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_______________________________
_____________________________________________________________________
2. Пол _____________________
3. Дата рождения ___________________________________
4. Гражданство (страна прежнего постоянного проживания) _________________
_____________________________________________________________________
5. Дата обращения с ходатайством ________________________________________
2. Результаты опроса лица, ищущего убежище (содержание вопросов-ответов лица,
ищущего убежище)
Вопросы следует задавать, руководствуясь перечнем.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Последний лист опросного листа)
В настоящем опросном листе ________ страниц.
Я, ____________________________________________________________________
заявляю, что все вышеизложенное соответствует действительности
_____________________________________ ______________
(подпись лица, ищущего убежище) (дата)
Я заявляю, что могу читать на ______________ языке и полностью понимаю
содержание вышеизложенного.
_____________________________________ ______________
(подпись лица, ищущего убежище) (дата)
Я, __________________________________________________________________
заверяю, что я перевел(а) ______________________________________________
____________________________________________________________________
полностью содержание вышеизложенного с _______________ языка на ______
_______________ язык. Лицо, ищущее убежище, заверило меня, а через меня и
сотрудника МИОЗН, что его ответы на заданные вопросы записаны верно и он
согласен с вышеизложенным.
___________________________________ ______________
(подпись переводчика) (дата)
_______________________________________________ _________ ________
(должность сотрудника, проводившего опрос, подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (дата)
Приложение 6
к Правилам регистрации
и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Форма
Перечень вопросов, задаваемых лицу, ищущему убежище, при собеседовании

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.10.2024 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(ЖАО атауы)
20 __ ж. "____" _________                                    № ____________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымының атауы)
Міндетті медициналық тексеріп-қаралуға жолдама
Азаматы/азаматтығы жоқ адамы
____________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) туған күні
____________________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе жеке басын растайтын құжаттар
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
келген/келгендер
____________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат беруіне байланысты міндетті
медициналық тексеріп-қаралуға жіберіледі.
Басшы ______________________________________________________________
__________________________ _________
(ХЖҚЖАО) (қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
М.О
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(ХЖҚЖАО атауы)
Сауалнама парағы
1. Пана іздеген адам туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Жынысы
_______________________________________________________________
3. Туған күні
_______________________________________________________________
4. Азаматтығы (бұрынғы тұрақты тұрған елі)
____________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Өтінішхатты берген күні
_________________________________________________________
2. Пана іздеген адамға сауалнама жүргізу нәтижесі (пана іздеген адамға қойылатын сұрақ-жауаптардың мазмұны)
Сұрақтарды тізбені басшылыққа ала отырып қою қажет.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Сауалнама парағының соңғы беті)
Осы сауалнама парағында ________ бет.
Мен, ___________________________________________________________
жоғарыда баяндалғандардың бәрі шындыққа сәйкес келетінін мәлімдеймін.
_____________________________________
(пана іздеген адамның қолы) (күні)
Мен ___________ тілінде оқи алатынымды және жоғарыда баяндалғанды толық түсінетінімді мәлімдеймін
_______________________________________________________________
______________________________________________
(пана іздеген адамның қолы)(күні)
Мен, ___________________________________________________________
жоғарыда баяндалғанның мазмұнын ____________ тілінен ___________ тіліне толық аударғанымды мәлімдеймін. Пана іздеген адам мені, ал мен арқылы ХЖҚЖАО қызметкерін қойылған сұрақтарға оның жауаптарының дұрыс жазылғандығын сендірді және ол жоғарыда баяндалғанмен келіседі.
______________________________________________________
(аудармашының қолы)(күні)
______________________________________________
(сауалнама жүргізген қызметкердің (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (күні) лауазымы, қолы)
Босқын мәртебесін
беру туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әңгімелесу кезінде пана іздеген адамға қойылатын сұрақтардың тізбесі

1. Проездной документ.
Обращалось ли лицо, ищущее убежище, (далее - заявитель) к властям за получением документов, удостоверяющих личность?
Какие органы власти выдали документ, удостоверяющий личность? Как был получен документ, удостоверяющий личность? За плату? Кому?
На чье имя выдан документ, удостоверяющий личность?
Мог ли заявитель свободно выезжать из страны по этому документу, удостоверяющего личность, и куда выезжал (страны, продолжительность, цель)?
Получил ли разрешение на выезд вместе с документом, удостоверяющего личность?
Как были получены въездные визы?
Какие документы (подлинные или поддельные) были использованы для выезда из страны?
Были ли проблемы с пограничным контролем при выезде из страны?
Если документ, удостоверяющий личность, фальшивый, где и когда это сделано?
Возможные комментарии к подделке.
Имеет ли заявитель действующее разрешение на жительство в другой стране?
Если нет документа, удостоверяющего личность, следует выяснить, почему. Где, когда он был потерян/уничтожен? Советовал ли кто-то заявителю выбросить или уничтожить документ, удостоверяющий личность? Кто и когда?
Какие еще идентификационные документы имеет заявитель, которые могут иметь значение? Как они были получены?
2. Билеты.
Приобретались ли билеты для въезда в Республику Казахстан?
Где, когда, кем были куплены и на какой вид транспорта?
Есть ли обратный билет?
3. Выезд из страны гражданской принадлежности (прежнего постоянного места жительства) и приезд в Республику Казахстан.
Дата выезда из страны гражданской принадлежности или прежнего постоянного места жительства.
Это произошло с разрешения властей?
Были ли проблемы с пограничным контролем?
Способ передвижения и точный маршрут следования с указанием видов используемых транспортных средств, названий стран транзита, городов, дат въезда и выезда.
Дата и место въезда на территорию Содружества Независимых Государств, Республики Казахстан.
Каким образом осуществил пересечение границы?
Предъявлялись ли документы и какие при пересечении государственных границ стран Содружества Независимых Государств, при въезде в Республику Казахстан? Если нет - почему?
Ехал ли заявитель один? Попросить назвать имена попутчиков.
Был ли заявитель ранее в странах Содружества Независимых Государств, в Республике Казахстан и с какими целями?
Почему выбрал Республику Казахстан в качестве страны убежища?
Есть ли у заявителя родственники/друзья в Республике Казахстан? Их имена, адреса, основания для проживания.
Где, когда, к какому представителю власти и с какой просьбой обращался заявитель после прибытия на территорию Республики Казахстан? Были ли проблемы с паспортным контролем?
По возможности следует выяснить максимум информации о поездке.

1. Жол жүру құжаты.
Пана іздеген адам (бұдан әрі – өтініш беруші) жеке басын куәландыратын құжат алу үшін билік органдарына өтініш берді ме?
Жеке басын куәландыратын құжатты қандай билік органдары берді? Жеке басын куәландыратын құжатты қалай алды? Ақылы? Кімге?
Жеке басын куәландыратын құжат кімнің атына берілді?
Өтініш беруші осы жеке басын куәландыратын құжатпен елден еркін шыға алды ма және қайда барды (елдер, болу ұзақтығы, мақсаты)?
Жеке басын куәландыратын құжатпен бірге кетуге рұқсат алды ма?
Кіру визаларын қалай алды?
Елден шығу үшін қандай құжаттар пайдаланылды (түпнұсқасы немесе қолдан жасалған)?
Елден кету кезінде шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат жалған болса, қайда және қашан жасады?
Қолдан жасағанына ықтимал түсініктемелер.
Өтініш берушінің басқа елде тұруға жарамды рұқсаты бар ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат болмаса, неліктен жоқ екенін анықтау қажет. Қайда, қашан жоғалтты/жойылды? Өтініш берушіге жеке басын куәландыратын құжатты лақтырып тастауға немесе жоюға біреу кеңес берді ме? Кім және қашан?
Өтініш берушінің маңызды тағы да қандай сәйкестендіру құжаттары бар? Оларды қалай алды?
2. Билеттер.
Қазақстан Республикасына кіру үшін билеттер сатып алды ма?
Қайда, қашан, кім және қай көлік түріне сатып алды?
Кері қайту билеті бар ма?
3. Азаматы болып табылатын елден (бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен) кету және Қазақстан Республикасына келу.
Азаматы болып табылатын елден немесе бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен кету күні
Бұл биліктің рұқсаты бойынша жүргізілді ме?
Шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Орын ауыстыру тәсілдері және пайдаланылған көлік құралдарының түрлері, транзит елдерінің, қалалардың атауы, келу және кету күндері көрсетілген нақты жүру бағыты.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының, Қазақстан Республикасының аумағына келу күні және орны.
Шекарадан қандай амалмен өтті?
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде, Қазақстан Республикасына келген кезде құжаттарды көрсетті ме және қандай құжаттар? Егер көрсетпесе - неліктен?
Өтініш беруші жалғыз өзі келді ме? Жолаушылардың аттарын атауды сұрау.
Өтініш беруші Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы елдерінде, Қазақстан Республикасында бұрын болды ма және қандай мақсатпен?
Пана іздеген елі ретінде неге Қазақстан Республикасын таңдады?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында туыстары/достары бар ма? Олардың аттары, мекенжайлары, тұруы үшін негіздер?
Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін өтініш беруші қайда, қашан және қай билік өкіліне және қандай өтінішпен барды? Паспорттық бақылауда проблемалар болды ма?
Мүмкіндігінше сапар туралы көбірек ақпарат анықтау қажет.

4. Сведения о членах семьи и близких родственниках.
Кто из членов семьи прибыл в Республику Казахстан вместе с заявителем?
Кто из близких родственников занимался политической деятельностью?
Состояние здоровья детей.
5. Этническая группа.
Принадлежит ли заявитель к какой-либо специальной этнической группе, племени или клану? Это имеет важное значение, особенно для заявителей из африканских стран.
Насколько эта этническая группа многочисленна в его стране?
6. Религия.
Соблюдается ли право на свободу вероисповедания в стране заявителя?
Какую религию исповедует заявитель или к какой религиозной общине принадлежит?
Является ли он религиозно активным?
Он исповедовал свою религию на родине тайно или публично?
Подвергался ли преследованиям на религиозной почве?
7. Финансовое положение.
Оценка заявителем его собственного и/или семейного финансового положения в связи с отношениями на родине.
Из чего состояли доходы заявителя/семьи, каким владел имуществом?
Какими средствами к существованию располагает заявитель на территории Республики Казахстан?
8. Отношение к военной службе.
Является ли военная служба обязательной в его стране?
Какой призывной возраст и срок обязательной военной службы?
Проходил ли заявитель военную службу?
Если да, сообщить, был ли он призван в армию или пошел служить добровольцем, период и место службы, род войск, последнее воинское звание, военная специальность.
Завершил ли он установленный срок службы?
Если заявитель не служил, указать причины. То же, если не завершил службу или дезертировал из армии. Оценка последствий таких действий.
9. Информация о судимостях.
Был ли заявитель ранее осужден в судебном порядке за уголовное преступление?
Если да, когда и каким судом?
Фамилии судьи и прокурора.
Характер правонарушения и вынесенный приговор.
Срок наказания (по приговору суда и фактически отбытый).
Название и адрес тюрьмы, где отбывал наказание.
Когда был освобожден и в связи с чем?
Имеются ли какие-либо документы, связанные с нахождением в заключении?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
10. Знание и оценка политической ситуации на родине.
Описание политической системы и государственного устройства у себя на родине.
Попросить описать национальный флаг страны.
Кто находится у власти?
Личная оценка политики властей.
Знание оппозиционных группировок, партий, движений, насколько они многочисленны, кто их лидеры и какую идеологию или намерения имеют эти группировки.
Оппозиционные группы законны/незаконны?
Знание нелегальной прессы.
Сокращения (аббревиатуры) названий партий, группировок, движений должны объясняться на оригинальном языке и, по возможности, с международным названием.

4. Отбасы мүшелері және жақын туыстары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасына өтініш берушімен бірге отбасы мүшелерінің қайсысы келді?
Жақын туыстарының қайсысы саяси қызметпен айналысты?
Балаларының денсаулық жағдайы.
5. Этникалық топ.
Өтініш беруші арнайы бір этникалық топқа, тайпаға немесе рулық қауымға жатады ма? Бұның әсіресе африка елдерінен келген өтініш берушілер үшін маңызы бар.
Бұл этникалық топ оның елінде қаншалықты көп?
6. Діні.
Өтініш берушінің елінде діни сенімге бостандық құқығы сақтала ма?
Өтініш беруші қандай дінге сенеді немесе қандай діни қауымға жатады?
Ол дінге сенуші болып табыла ма?
Ол өз елінде дінін жасырын немесе ашық түрде уағыздады ма?
Діни себептерге байланысты қудаланды ма?
7. Қаржы жағдайы.
Өтініш берушінің жеке басының және/немесе отбасының қаржылық жағдайын отанындағы қатынастарға байланысты бағалау.
Өтініш берушінің/отбасының табысы қандай болды, қандай мүлкі болды?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында өмір сүру үшін қандай қаражаты бар?
8. Әскери қызметке қатысы.
Оның елінде әскери қызмет міндетті болып табылады ма?
Әскерге шақырылу жасы қандай және міндетті әскери қызмет мерзімі?
Өтініші беруші әскери қызметін өтеді ме?
Егер әскери қызметін өтесе, онда ол әскерге шақыртылды ма немесе өз еркімен барды ма, қызмет өткерген кезеңі және жері, әскер түрі, соңғы әскери атағы, әскери мамандығы.
Ол әскери қызметін белгіленген мерзімде аяқтады ма?
Егер өтініш беруші әскерде болмаса, себебі көрсетілсін. Егер қызмет өткеруін аяқтамаса немесе әскерден қашып кетсе себептері көрсетілсін. Мұндай әрекеттердің салдарын бағалау.
9. Сотталғандығы туралы ақпарат.
Өтініш беруші бұрын қылмыс үшін сот тәртібінде сотталды ма?
Егер сотталса, қашан және қандай сотта?
Судья мен прокурордың тегі.
Құқық бұзушылық сипаты және шығарылған үкім.
Жазалау мерзімі (сот үкімі бойынша және нақты өтеп шыққан)
Абақтының атауы және мекенжайы, жазаны қайда өтеп шықты
Қашан және қандай себеппен босап шықты?
Қамауда болғаны туралы қандай да бір құжаттар бар ма?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
10. Отанындағы саяси ахуалды білуі және бағалауы.
Өз отанындағы саяси жүйені және мемлекеттік құрылымын сипаттау.
Елінің ұлттық туын сипаттап беруін өтіну.
Билікте кім?
Билік саясатына деген жеке бағасы.
Оппозициялық топтарды, партияларды, қозғалыстарды білуі, олар қаншалықты көп, олардың көшбасшылары кім және бұл топтардың идеологиясы немесе ниеттері қандай.
Оппозициялық топтар заңды/заңсыз ба?
Заңсыз баспасөздерді білуі.
Партиялардың, топтардың, қозғалыстардың қысқартылған атаулары (аббревиатуралары) өз тілінде, мүмкіндігінше халықаралық атаулармен түсіндірсін.

11. Участие в политической деятельности.
Интересуется ли заявитель политикой?
В каких политических, религиозных, военных, этнических и других организациях, группировках или течениях состоял заявитель или взрослые члены его семьи в стране постоянного проживания?
Был ли заявитель активным/пассивным членом, как долго состоит членом партии? Его должность (положение) и задачи.
Какого рода эта организация? Ее цели, методы работы, политическое направление, структура, численность, когда и кем была создана, фамилии лидеров и непосредственных руководителей, районы действия, легальная/нелегальная. Характер участия заявителя в деятельности организации.
Издает ли организация какие-либо публикации? Сообщить их названия.
Имена других членов организации.
Подвергался ли заявитель преследованиям со стороны властей за свою деятельность?
Принимал ли заявитель участие в инцидентах с применением физического насилия, которые были связаны с расовой, национальной, религиозной принадлежностью или политическими взглядами? Если да, описать характер таких инцидентов и степень участия в них заявителя.
Если арестовывался, указать хронологическую последовательность ареста, где это происходило и где отбывал арест (тюрьма, полицейский участок), продолжительность задержания.
Сколько человек было арестовано вместе с заявителем?
Было ли выдвинуто обвинение заявителю?
Был ли осужден за политическую деятельность? Если да, то сообщить название суда, где рассматривалось дело, срок приговора, возможно, имя защитника.
Описание условий содержания в заключении.
Как происходило освобождение (взятка, подкуп, залог, окончание срока наказания)?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
Отношение к заявителю после освобождения. Место пребывания, работа.
В случае утверждения о бегстве из тюрьмы, тюремного транспорта, тюремного госпиталя и т.д. необходимо уточнить обстоятельства побега (Как происходил побег? Получил ли заявитель помощь извне? Как смог обеспечивать себя после побега и до отъезда? Где находился/жил и где взял деньги? Как были получены документ, удостоверяющий личность/проездные документы?).
Находится ли заявитель в розыске в настоящее время? За что?
Откуда заявителю известно, что он объявлен в розыск?
Был ли заявитель в контакте с адвокатом или организацией по правам человека?
Сообщить имена и адреса и то, как он вошел в этот контакт.
12. Причины выезда из страны постоянного проживания.
Попросить заявителя изложить причины выезда из страны (возможна ссылка на предыдущие пункты).
Важно получить информацию о возможном страхе преследования.
Какого рода преследованиям/насилию подвергался заявитель, с указанием фактов, вынудивших его покинуть страну (физическое насилие, домашний обыск, профессиональный запрет, другие принуждения, угрозы).
Время и место совершения актов насилия/преследования заявителя или членов его семьи, кем оно выполнялось? Попросить описать более подробно в хронологическом порядке.
По возможности предъявить документы, подтверждающие это.
Что, по мнению заявителя, является причиной совершения таких актов?
Чем заявитель может подтвердить свои утверждения о страхе подвергнуться преследованиям?
Желает ли заявитель вернуться на родину? Если нет, по каким причинам?
Что может случиться, по мнению заявителя, в случае его возвращения на родину и почему? Попросить назвать обоснованные причины.
Получит ли заявитель разрешение властей страны своего гражданства на возвращение?
Почему да или почему нет?
Существует ли угроза безопасности в случае возвращения? Если да, указать конкретные причины.

11. Саяси қызметке қатысуы.
Өтініш беруші саясатқа қызығушылық білдіре ме?
Өтініш беруші немесе оның отбасы мүшелерінің ересектері тұрақты тұрған елінде қандай саяси, діни, әскери, этникалық және басқа да ұйымдарда, топтарда немесе ағымдарда болды?
Өтініш беруші партияның белсенді/енжар мүшесі болды ма, онда қанша болды? Оның лауазымы (жағдайы) және міндеті.
Бұл қандай ұйым? Оның мақсаты, жұмыс істеу әдістері, саяси бағыты, құрылымы, саны, қашан және кім құрды, көшбасшылары мен тікелей басшыларының аты-жөні, әрекет ауданы, заңды/заңсыз. Өтініш берушінің ұйым қызметіне қатысу сипаттамасы.
Ұйым қандай бір болмасын жарияланым шығара ма? Олардың атауын хабарласын.
Ұйымның басқа мүшелерінің аты.
Өтініш беруші өз іс-қимылы үшін билік тарапынан қуғынға ұшырады ма?
Өтініш беруші дене күші қолданылған нәсілдік, ұлттық, діни тектегі немесе саяси көзқарастармен байланысты оқиғаларға қатысты ма? Егер қатысса, бұндай оқиғалардың өзгешелігін және өтініш берушінің оған қатысу дәрежесін сипаттау.
Егер тұтқындалса, тұтқындаудың хронологиялық реттілігі көрсетілсін және тұтқындауды қайда өтеп шықты (абақты, полиция учаскесі), тұтқында болу ұзақтығы.
Өтініш берушімен бірге неше адам тұтқындалды?
Өтініш берушіге айып тағылды ма?
Саяси қызмет үшін сотталды ма? Егер сотталса, соттың аты, іс қайда қаралды, үкім мерзімі, мүмкін болса қорғаушының аты хабарлансын
Тұтқында болу жағдайын сипаттау.
Босату қалай жүргізілді (пара беру, сатып алу, кепілдікке, жаза мерзімінің аяқталуы)?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
Босатылғаннан кейін өтініш берушіге қарым-қатынасы. Болу орны, жұмысы.
Абақтыдан, абақты көлігінен, абақты госпиталінен және т.б. қашу туралы айтылған жағдайда қашу жағдайын нақтылау қажет (Қалай қашты? Қашу үшін өтініш берушіге сырттан көмектесті ме? Қашқаннан кейін және елден кеткенге дейін өзін қалай қамтамасыз ете алды? Қай жерде болды/тұрды және ақшаны қайдан алды? Жеке басын куәландыратын құжатты/ жол жүру құжаттарын қалай алды?).
Қазіргі уақытта өтініш беруші іздестірілуде ме? Не үшін?
Іздестіруге жарияланғаны өтініш берушіге қайдан белгілі?
Өтініш беруші адвокатпен немесе адам құқықтары жөніндегі ұйыммен байланыста ма? Олардың есімдері және мекенжайлары және ол бұл байланысқа қалай кірді?
12. Тұрақты тұру елінен кету себептері.
Өтініш берушінің елден кету себептерін айтып беруді сұрау (бұрын болған тармақтарға сүйенуге болады).
Оны қудалаудан қорқатындығы туралы ақпарат алу маңызды.
Өтініш беруші қудалаудың/зорлық-зомбылықтың қандай түріне ұшырады, оны елден кетуге мәжбүрлеген фактілер көрсетілсін (дене күші, үйді тінту, кәсіби тыйым, басқа да мәжбүр етулер, қауіп-қатерлер).
Өтініш берушіге немесе оның отбасы мүшелеріне жасалған зорлық-зомбылықтар/қудалау уақыты және орны, кім орындады?
Хронологиялық тәртіпте толығырақ сипаттап беруін сұрау.
Мүмкін болса осыны дәлелдейтін кез келген құжатты көрсетсін.
Өтініш берушінің ойынша мұндай актілерді жасауға не себеп болды?
Қудалауға ұшырау қорқынышы туралы өз сенімін өтініш беруші немен растай алады?
Өтініш беруші отанына қайтып барғысы келе ме? Егер қайтып барғысы келмесе не себептен?
Өтініш берушінің ойынша егер ол отанынан қайтып барса не болуы мүмкін және неліктен? Негізделген себептерді атауын сұрау.
Өтініш берушіге өз азаматтығы елінің билігі қайтып баруға рұқсат бере ме?
Неліктен береді немесе неліктен бермейді?
Қайтып барған жағдайда қауіпсіздік қатері бар ма? Егер болса,нақты себептер көрсетілсін.

13. Вопросы для несовершеннолетних заявителей о причинах выезда.
Как/почему малолетний заявитель был отделен от родителей/семьи?
Когда это произошло?
Уехал ли он сам добровольно или был отправлен против своей воли? Знают ли родители, что он уехал с родины, получал ли он какие-либо инструкции? Какого рода инструкции?
Когда и при каких обстоятельствах был заявитель в контактах с родителями/семьей?
Считает ли малолетний заявитель, что родители (другие близкие родственники, члены семьи) живы? Если он считает, что они мертвы, какие у него основания для этого?
Куда вначале поехал заявитель после того, как он/она расстался с семьей?
Попросить описать места, где жил заявитель после расставания с родителями/семьей, продолжительность.
Пробовал ли заявитель сам или вместе с семьей покинуть родину ранее?
Кто опекал заявителя по пути в Республику Казахстан, его имя и возможное родство/другие отношения? Знали ли они друг друга ранее?
Каковы отношения между ними сейчас?
Что было основной причиной для несовершеннолетнего покинуть родину?
Был ли заявитель сам или кто-либо из близких подвергнут преследованиям? Каким образом это было и по каким причинам?
Какие были особые трудности по дороге в Республику Казахстан?
14. Связи на родине и в других странах.
Существующие контакты с родиной, наличие родственников, степень родства, их адреса и телефоны.
Наличие родственников или соотечественников в Республике Казахстан и в других странах. Имеют ли они статус беженца (подали ходатайство)? Их адреса и телефоны.
Подавал ли заявитель ходатайство об убежище или статусе беженца в других странах или международных организациях? Если да, указать дату обращения, к кому и какой был результат?
Был ли признан беженцем Управления Верховного Комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций (далее – УВКБ ООН). Если да, то где, когда и каким органом УВКБ? Имеется ли документ, подтверждающий это признание?
Зарегистрирован ли какими-либо международными или национальными ведомствами?
Если да, сообщить подробности.
Приложение 2 к приказу
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан
1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6681);

13. Кәмелетке толмаған өтініш берушілер үшін кету себептері туралы сұрақтар.
Қалай/неліктен жас өтініш беруші өз ата-анасынан/отбасынан ажырады?
Бұл қашан болды?
Ол өз еркімен кетті ме немесе өз еркінен тыс жөнелтілді ме?
Оның ата-анасы оны отанынан кеткені туралы біле ме, ол қандай да бір нұсқама алды ма? Қандай нұсқама?
Қашан және қандай жағдайларда өтініш беруші өз ата-анасымен/отбасымен байланыста болды?
Жас өтініш беруші ата-анасын (басқа жақын туыстарын, отбасы мүшелерін) тірі деп есептей ме? Егер ол оларды қайтыс болған десе, оның бұл үшін қандай негіздері бар?
Отбасынан кеткеннен кейін өтініш беруші бірінші қайда барды?
Өтініш беруші ата-анасынан/отбасынан кеткеннен кейін тұрған жерін, ұзақтығын сипаттап беруді сұрау.
Өтініш беруші бұрын өзі немесе отбасымен отанын тастап кетуді байқады ма?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда өтініш берушіге кім қамқорлық көрсетті, оның аты және туыстығы/басқа да қатынастары?
Олар бірін бірі бұрын білді ме?
Қазіргі кезде олардың қарым-қатынасы қалай?
Кәмелетке толмаған өтініш берушінің отанынан кетуіне негізгі себеп қандай болды?
Өтініш беруші немесе оның жақындары қудалауға ұшырады ма? Қалай және қандай себептермен?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда қандай ерекше қиындықтар болды?
14. Отанындағы және басқа елдердегі байланысы
Отанымен байланысу мүмкіндіктері, туыстарының болуы, туыстық дәрежесі, олардың мекенжайы және телефоны.
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде туыстары немесе отандастары бар ма? Олардың босқын мәртебесі бар ма (өтінішхат берді ме)? Олардың мекенжайлары және телефоны.
Өтініш беруші басқа елдерге немесе халықаралық ұйымдарға пана беру немесе босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат берді ме? Егер берсе берген күні, кімге және нәтижесі қандай екені көрсетілсін.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссары басқармасының (бұдан әрі – БҰҰ БЖКБ) босқыны деп танылды ма? босқыны деп танылды ма?
Егер танылса, қайда, қашан және БҰҰ БЖКБ қандай органы? Бұл тануды растайтын құжат бар ма?
Қандай да бір халықаралық немесе ұлттық ведомстволарда тіркелді ме? Егер тіркелсе, толығырақ айтсын.
Өз елінің елшілігі, консулдығы немесе басқа да өкілдігі тіркеді ме?
Егер тіркесе, егжей-тегжейлі нақтылау.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118
бұйрығына 2- қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6681 болып тіркелген);

2) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2014 года № 396 "О внесении изменения в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9683);
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 76 "О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13265);
4) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 838 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16369);
5) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 265 "О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20193);
6) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 365 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23244).

2) "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 шілдедегі № 396 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9683 болып тіркелген);
3) "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 76 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13265 болып тіркелген);
4) "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 838 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16369 болып тіркелген);
5) "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 265 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20193 болып тіркелген);
6) "Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қараудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 365 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23244 болып тіркелген).